KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, Wieringen en Anna Paulowna, DOOR BEJOER SCHOLD No. 3785. Zaterdag 22 Mei 1909. 37ste Jaargang. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. HELDER, 21 Mei. Politieke rede van Dr. Bos. To ruim 8 uur opende Dinsdagavond de voorzitter der vrijzinnige kiesvereeniging, Dr. van Albada, in Casino" de vergadering. De zaal was goed bezet, tegen negen uur was zij geheel vol. De voorz. heette Dr. Bos welkom, den man die eerst hier de candidaat dor vrijzinnigen was, doch die om verschil lende redenen zich moest terug trekken, wat ons de candidatuur De Meester gaf. Dr. Bos het woord krijgende achtte het oen groot voorrecht te kunnen spreken voor den candidaat hier gesteld. Zelve had hy wol eon candidatuur willen aanvaarden, doch de politieke omstandigheden in zyn eigen district noodzaakten hom daar al zyne krach- ton aan te wonden. Spr. meende, dat men Mr. De Meester dankbaarheid verschuldigd was. Toen Kuyper, die de partijen in ons land zoo tegen elkaar in het harnas had gejaagd, in 1905 gedwongen werd om heen to gaan, werd de heer De Meester bereid gevonden den verlaten zetel in te nemen. Er was moed noodig om dat te doen trots de groote moeilijkheid heelt hij echter den toestand zachter weten te maken on de spanning doen verminderen. Een zucht van verlichting ging door het land, toen bleek dat minister De Meester veel zachter optrad tegen de vakvereenigingen. Mr. De Meester is eon man van groote bekwaamheid, alB secretaris van Groningen word hy door kneed in administratieve zaken, als financier in Indië heelt hy zijn sporen verdiend. Hij hoopt dat de kiezers hem zullen stemmen. Boven zijn positie nog staat zyn karakter. Indertijd in do zaak KrausChili bleek zijn eerlijk karakter «Ge zult ons onzen eerlijken naam niet kunnen ontnemen", kon hij toen zeggen. De stryd in dit district gaat ook vóór of tegen de vryzinnigen, zal dus ook hier een beginselstrijd zyn. In Walcheren verspreidden de anti-revo- lutionuairen een verkiezings-geschritt waarin staat, dat de liberalen geen beginsel hebben dan misschion dit eene: >Geon God, geen meester". Dat zou het beginsel zyn van de vrijz., die zoo lang het land regeerden, het beginsel van Thorbecke die zei. dat het Christendom eene groote stuwkracht in de maatschappy is Spr. wil vragen hoe het er uit ziet by anti-revolutiannairen ten opzichte der groote vraag: hoe voorziening in de sociale nooden Kuijper kwam met een heele boel wetten aanzetten. Waarom zot Talma dit werk niet voort Nog is er geen ziekte verzekering, nog geen invaliditeits- ol ouder- domsverzekering. Talma zoekt een jaar lang een uitweg on staat dan nog voor oen muur 't bleek nog in do laatste zitting. Wat er zon kunnen komen met rechts In het blad «Extra Tijding" is een en ander daarover gezegd, maar waarheid door ver dichting heen. Spreker geeft dadelijk toe dat do linkerzyde verdeeld is. De S. D. A. P. staat vierkant tegenover rechts, maar wil ook geen verantwoording als links regeert elk oogenblik kan zij de linkerzyde doen tuimelen. In andere lan den b.v. in België iB coaliseering van vry- zinnig-democraten en socialisten. In ons land niet, getuigen de oorlogsbogrootingen. De soc.-dem. trokken spr. aan om hun democra tisch beginsel, doch zy stooten hom al omdat in hun programma staat socialiseering der productiemiddelen. Nergens is nog gebleken dat een maatschappij bestaanbaar is bij af schaffing van privaatbezit. Spr. acht dit laat ste noodig; zie slechts de landbouw. Ook ten opzichte van 't kiesrecht verschillen vryz.- en soc.-dem. De eersten willen het Algemeen Kiesrecht, niet omdat het een arbeiderskies recht is, maar in 't algemeen belang van 't land omdat zy vertrouwen stellen in 't gezond verstand van 't volk, in '48 zoo dui delijk gebleken. In dat opzicht zyn do oud- liboralen ontrouw aan hun vryzinnig begin sel. Zy willen gaan tot het Alg. Kiesrecht, doch de macht dor le Kamer dan aanzien- lyk uitbreiden. Volgens Bpr, mag het alg. Kiesrecht niet tegen dien prys gekocht. In sociale wetgeving willen do oud-liberalen te veel vrijheid geven. Naast dat verschil wijst spr. op de eenheid van gedachtestrijden tegen wat de vrijheid bedreigt, eendrachtig werken voor volksonderwijs en allen willen FEUILLETON. 23) Doch nu stiet daarboven in de heldere lucht een roofvogel, die boven de vredigheid van deze stille wereld zyn kringen beschreef, zijnen^ wilden, rauwen schreeuw uit, voor hij op zijn buit afschoot. Marianne hief luiste rend het hoofd op. Marianne!" Raven had haar herkend en riep nu haren nnam over het water en een heel zachte, geheimzinnige echo gaf van den togenoyerliggenden oever het antwoord terug. De jonge vrouw had den roep niet begre pen. Zij bleef rustig zitten, en zoo werd het Raven gemakkelyk haar te verrassen. «Marianne Marianne klonk het plot seling aan haar oor. Verschrikt wendde ze zich om, en zag Raven dicht achter zich. Raven gij hierl" riep ze ontsteld uit en strekte beide handen afwerend uit. Met eene hartstochtelijke beweging trok hij hare hand aan zjjne lippen on zei diep ademhalend; ,Nu begrijp ik zelf niet hoe ujZ0° ver TaQ a uitgohouden. Marianne was nog zóó onder don indruk, dat zy niets wist te antwoorden, muur juist haar zwijgen verried Raven meer, dan zij zich zelve bewust was. Zyn blik zocht hare sprekende oogen die hem tegenstraalden. Van zyne zelfbewuste heerschzucbtige persoonlijk heid ging een stroom frisch loven uit, die haar meesleepte. Slechts met moeite kon zy de lasten doen drukken dp de schouders van hen, die ze dragen kunnen. Indien links wint, kan het geen ministerie vormen, maar er komt een tyd van een zaken-ministerie, waarin verschillende partijen zitting kunnen nemen, dat de vele zaken kan behandelen waarvan de scheiding niet altijd loopt tusschen links on rechts. Als rechts wint zal de toestand verslechteren Meent men dat rechts niet verdeeld is Lohman b.v. en de christen-democraten Spr. herinnert aan de behandeling der staats- begrooting in 1905 en hoe de heer Staalman zich verbaasde dat Dr. Kuyper, sociale wetten kon indienen waarbij de anti-revolutionnairen zulke conservatieven zaten. Kuijper schrijft op zyn programverdere gclykmaking van bijzonder en openbaar on- derwy'6, gezinshoofden kiesrecht een al te vaag begrip sociale verzekering. Hiorvoor is geld noodig en dat wil hy vinden door verhooging van het tarief der invoerrechten, door beschermende rechten, de laatste door do kath. fabrikanten alb cisch gestold voor de coalitie. Waar anti-revolutionnairon en katho lieken samen slechts een 40 zetels halen, zijn zo afhankelijk van do christelijk-historischen, een partij die niet eens een partij program heeft, bang is voor algemeen kiesrecht en zeker niet is voor sociale wetten. Wint rechts dan, men heeft het immers geschreven, zal men een beschermend stelsel invoeren en dan komt 't geld uit de zakken van wie 't niet missen kuenen. Links haalde de belasting waar ze 't beste kon gemiBt wordenrechts laat den kleinen man 't meest betalen. Harte gaf zyn tariefswotsontwerp 't moest 91/a millioen opbrengen, waarvan ton op woelde-artikelen, bijna 5 millioen op arti kelen van dagelijksch gebruik, 2 millioen op gereedschappen en machines en ook 6'/8 ton op uoodzakelyke levensbehoeften van den arme. De belastingen op verbruiksartikelen drukken altijd onevenredig zwaar op den kleinen man. En zeggen de heerendie be lasting wordt niet gevoeld, de nationale arbeid wordt bevorderd, er komt hooger loon, andere landen leeren dat zulk een stelsel nooit het land ten goedo komt, niet den landbouw, niet de nijverheid, maar w e 1 den groot- fubrikant. Onze boeren zyn er in geslaagd zonder protectie zich omhoog te werken. Zy krygen niets meer voor hun producten, moeten hun gereedschappen enz. duurder betalen, zal dat een zegen zijn voor de arbeiders Ook zal bescherming nadeelig zyn voor industrie. Onze iudustriëelen hebben zich gehandhaufd ondanks don vrijhandel. IJzeren schepen voor Duitschland worden in ons land gebouwd. Zal de vreemdeling niet afge schrikt wórden als men t moeilijker maakt hier to komen in onze havens Zou dat de werkloosheid wegnemen Spreker zou dit punt (protectie) vooral een ramp achten. Welke regeoring er ook aan 't roer komt, ze zal moeten inlossen de veel vuldige beloften die gedaan zyn, speciaal do voorziening in hot lot van ouden van dagen. Voor ieder, die niet maar in't wilde belooft, is noodig juist te omschrijven wat men wil. In verschillende meetings Bpreekt men over Staatspensioneering: men zegt: «geen premie" en denkt aan 'tDaitsche stelsel. De vraag vóór of tegen staatspensioneering is niet juist. Spr. zegt geen neen en geen ja. Geen party, ook de socialisten niet, zegt, dat er geen bijdrage zal moeton worden geheven. Maar 't hoe verdeelt. Spr. acht 't een valsche leus te zeggenalle sociale verzekering zon der premiebetaling; voor ziekenfondsen draagt men ook vrjjwillig by. Dc staat moet volgens spr. to hulp komen. Unie-liberalen en vrijz.- dem. zyn het eens hierover dat zy beiden willen een flinke som uit de schatkist be schikbaar stellen over het hoeveel is ver schil. Geen staatsman kan thanB meer dan 10 millioen gevende practische vraagt, komt dan hoe die som te besteden. Daarover is verschil van meening. Of de staat past de premie voor de ouderen bij, of aan de ziekenfondsen worden verbonden invali- diteitsfondsen en deze worden door de staat geholpen. Dit laatste acht spr. 't best te bereiken. Met ornst on inspanning ernaar strevend, kan dat in de eerstvolgende 4-jarige periode tot stand komen. Mr. De Meester de groote financieele kracht kan ernstig meehelpen dit tot stand te brengen. Spr. eindigt met eon warm beroep op de vrijzinnigen om Mr. De Meester to steunen. De voorz. dankt spr. voor zijn rede en de vergadering voor hare aandacht. Hij doet een beroep op de vergadering om niemand by het debat lastig te vallen of zich tc laten ze eindelijk uitbrengen ,En wat voert u hierheen ,En dat vraagt ge nog? Wilt ge aan de boomen van het woud of misschien aan den Uglei je novelle voorlezen «Natuurlijk Denkt ge, dat ik in al dien tyd van onze scheiding ook maar één ver- standigen zin heb neergeschreven Dat begrijp ik opperbest. Je geest had behoefte aan rust, nadat ge dat meesterwerk hadt geschreven." Het lachend oog van Raven verduisterde, hij staarde over het water en vermeed den ernstigen, klaren blik van de jonge vrouw die nu voortging «Ik ben egoïstisch genoeg, mij over de oorzaak, die je hierheen voerde, te verheugen." «Kent ge dan do ware oorzaak vroeg Raven en keek Marianne met zoo duidelyk sprekende oogen aan, dat ze zich onwille keurig haastig van hem verwijderde. Haar schrik en de doodelyke bleekheid, die plot seling haar gezicht bedekte, waarschuwde Raven, den ervaren vrouwenkenner, Marianne niet te verontrusten. Rustig naast haar voort gaand, haar daardoor dwingend in den ge wonen pas te gaan, ging hij heel anders voort dan hy eerst van plan was! ,Dat is niet zoo gemakkelijk gezegd, maar ik denk, dat ge wel zult begrypen, wat ik bedoel. Ik was het, die je op do gedachten bracht, de in je sluimerende krachten op te wekken on te beproeven iets te Bchrijven. De eerste poging gelukte maar al te goed en bracht het eerste kleine succes." Wat ik aan uwe tusschenkomst te danken heb, Raven .Ik deed er het minste toe", weerde hy af. »Mct dit succes, dat zult ge moeten toe geven, zijt ge overgeleverd aan de macht vervoeren door hartstochten. Alsnu wordt een kwartier pauze gehouden. Daarna was gelegenheid tot debat. De eerste debater, de heer Groot, concludeert na eenige zinnen, waarby do vergadering zeer on geduldig wordt, dat we hier niet to maken hebben met rechts of links, 't Is hier de Heldersche kwestiede heer Staalman is net zoo goed als de lieer De Meester. Tweede debater was de heer Vliegen uit Amsterdam. Deze zegt niet in to zien dat De Meester zoo'n verdienstelyk werk ver richtte; in 1905 trad hij op en de boel is mislukt, hy bleek geen zeemanschap te be zitten. Welke redenen zijn er om dankbaar te zijn als er niets tot stand kwam Bij onderwijs gaf men alleen de salaris- wetten der onderwijzers, een kleine verbete ring. Minister Rink zeier was niet meer. Evengoed als Kuyper had De Meester een bundel onafgewerkte wetten. Wat't defensie- vraagstuk betreft, spr. herinnert aan het gescharrel met het blijvend gedeelte*. Hot Arbeidscontract is in veilige haven gebracht; doch dat zal den arbeider niet tot dankbaar heid stemmen. Voor de erkenning dat de socialisten opgekomen zijn in alle beschaafde landen, zegt hij Dr. Bos dank. 't Is dus eene uiting van beschaving. Van coalitie van vrijzinnig-democraten met socialisten in Bolgië is geen sprake, 't Betrof daar slechts een enkel district. De soc.-democratie is zelfstan dig. Volgens spr. is privaatbezit de bron der groote ellendo de winsten hoopen zich op in enkele handende ellende der ouden van dagen is een gevolg van t privaat bezit. Hebben do socialisten geen schema van de toekomst, ook de vryz.-dem. hébben dat niet. De vryzinnigen staan tegenover de socialisten, omdat zij kapitalistisch denken. Spr. wijst op verschil tusschen de vryzinnigen. Met Dr. Bos is spr. vóór algemeen kies recht, vóór vrijhandel, maar hemelsbreed verschilt hij ten opzichte van het verzeke ringsstelsel. Men kan het vraagstuk der Staatspensioneering nu niet ontwijken als Dr. Bos deed. Spr. wyst op verschil tusschen Tzekering tegen brand en tegen ouderdom. Dr. Bob wil tijdelijke voorziening, Kuyper wilde f 2.geven op 70-jarigen leeftijd, prof. Treub wil hulp van armenzorg waar voor spr. bedankt het boekje ovor pon- sionnecring der lib.-unio verwijt Dr. Bos 't gebruik van groote woorden. Men is iu 't vryzinnig kamp hopeloos verdeeld. 4 Vryz.- democratcn hielpen dankbaar" het ministerie in den grond. Dr. Bos was al voor 12 jaar voor alg. kiesrecht, maar vond het toen ontydig. Actie kan hiervoor van do vrijzinnigen niet uitgaan. Spr. wekt ten slotte op niet De Meester te kiezen, niet Staalman uit den coalitiestal. De soc.-dem. candidaat zal voor 't onderwijs yveren, want ook daarover zijn de vryz. het oneens, zie slechts Dr. Bos bij laatste stem ming over 8ubsidieëcring byzonder M.O. De socialisten zyn ook verdeeld maar in theorie, niet over de dadolyk aan de orde zyude dingen. Hij eindigt met een .stemt rood". De derde debater, de lieer Schokking, zal niet uiteenzetten de zienswijze der christelijk- historischeu hoe aanlokkelijk t ook zy. De socialisten zeggen dat ieder geketend is be halve natuurlijk zij. Spr. verwijt Dr. Bos dat hij een blaadje uit Zeeland aanhaaldehij ziet niet in elk vrijzinnig iemand, zonder God of Meester, maar dikwijls wel een onver schillige. Liberalen als de voorzitter ver wijzen de menschen naur den Matrozenbond, niet naar do Mil. Tehuizen, terwijl do eerste hot gezag ondermijnt. De vryzinnigen spreken elkaar tegon. De christ.-hist. zeggen: laat de regeoring de regeoring blijvenzij hebben do verantwoording. Dat er twee richtingen zijn acht spreker niet te ontkennen. De liberalen verwachten te veel van 't onder wijs. Zijn niet ondanks dat onderwys onze gevangenissen en tuchtscholen dicht bevolkt Het gezag dient meer erkend te worden. Naast de maagkwestic erkent sprokcr nog een hooger belang. Wat vryhandol betreft spr. is van oordeel dat protectie sommi ge takken van bedryf kan opheffen. Er zyn in andere landen heel knappe mannen die ook protcctionisten zyn. Vierde debater was do heer Hartendorff. Deze kan veel onderschrijven van wat de vorige sprekers zeiden. Vliegen vergist zich echter als hy zegt dut Staalman weer aan don ketting ligt. De christen-democraten be hoorden altijd tot de rechtsche groep. Spr. geloofde dat de heer Bos wel met gemengde gevoelens een liberaal zal steunen. In Helder toch verloren de vryz.-dem. al zonder slag of stoot een zetel aan de liberalen. Spr. haalt aan dat het eigenaardig is De Meester te der pen. Is het niet zoo, Marianne Ja, ik geloof niet, dat ik my niet meer tegen den drang naar werkzaamheid kan verzetten." ,Des te minder, als er werkelijk een groot talent in je sluimert. En omdat vast te stel len, daarom ben ik bier. Door dit grooter werk, waaraan natuurlijk hoogere eischen worden gesteld, zal men al een zekerdur oordeel kunnen krygen." «Zal ik het zelve voorlezen .Ja, graag." «Ik had de ovorluiging gekregen, wat goeds te hebben voortgebracht, maar nu ben ik weer vol twijfel, Raven." Den moed niet laten zinken. Voor my behoeft ge niet bang te zyn. Ja, als ik oen schrijver van naam was." .Wat niet is, kan nog worden. Wacht maar cons eerst do boekuitgave van je zeld zaam mooien roman af! Wanneer komt het uit •In October." «Mijn man moet hom dan ook lozen, dat moet ik zien door to zetten. Als hij het eerste hoofdstuk maar eerst uit heeft zal hij het trouwens niet kunnen laten." Waarom wilt ge hem daartoe dringen. Laat dokter Hofman toch met vrede. Er zyn veel mannen, die geen romans lezen. Maar het onderwerp zal hem zoo boeien. Hy kent den Holm immers evenzoo nauw keurig, als indertyd zyn vader; beiden zyn door don dagolykschon omgang met do vis- schers geheel vertrouwd met hunne lotgeval len. Ik heb je reeds telkens willen vragen of de diep aangrijpende stof van je roman uit het leven is genomen. Heeft Sürver Kiübbe je iets dergelijks verteld?" Neen, Marianne. De stof droeg ik reeds steunen om de aanbevelingen door Dr. Bos gegeven. Hij vraagt welke vrijz. beginselen moeten afgewerkt worden. Er is hemelsbreed verschil tusschen De Meostcr en Bos ge tuige beider rede hier. Ook over het pen- sioenvraagstuk zyn zij verdeeld. Treub noemt hot yveren voor staatspensioneering «onbe kookt" en Do Meester is er bij voorkeur voor. Mr. Patjjn zei't zal wel terecht komen bij de uitwerking. Dat is geen staatsmans maar koopmansmanier, zegt spr. (De voorz. waarschuwt hem dat de tijd verstreken is; een vorige maal had hy ook al gedebatteerd. •Zoo kryg ik steeds een klein beetje", zegt spr.) Ziet toe wie gy kiest, zegt spr. stemt Staalman! Vyfde debater de heer Constanz onder vindt in zyn betrekking van colporteur voor een begrafenisfonds dat velen zich verzeke ren tegon ziekte enz., maar voor pensioen is het bedrag te hoog. Spr. ijverde steeds voor Staatsponsioneering, die nu in Engeland al bestaat. Spr. zal gaarne belasting betalen als het voor ouden van dagen is en hy acht Staatspensioen een zegen voor het land. De bond voor Stp. ijvert daarom voor pensioen aan alle menschen, te vinden uit bestaando of nieuw te heffen belastingen. In zijn repliek zegt dr. Bos tot den lieer Vliegen dat hij de rede in haar verband moet beschouwen. Mr. De Meester bracht een an deren geest in de behandeling der vakver ecnigingen. Mr. De Meester is oen man van karakter, oen man van boginsol die weet wat hij doen moet, al staut hy alleen. Vlie gen wees op de verdeeldheid bij de vryz. Maar bij do socialisten?!? Spr. betoogt dat geen aangesloten meerderheid te vormen is uit de linkschen. Rechts is ook slechtB óón door schjjnmiddelen. Wat de coalitie in België betreft antwoordt Spr: Als ze zoo zelfstandig zijn, mocht ook dat niet. Bij de volgende verkiezing in België zullen de Socialisten echter wel een deel der verantwoordelijkheid nomen. Ten opzichte van gemeenschappelijk bezit staat Spr. ljjnrecht tegenover Vliegen, 't Gaat ook niet zooals a zei om 't grootbedrijf alleen. Vliegen als statisticus moest weten hoe de practyk in stryd is met hun theorie en dat sedert 25 Jaar de toestand toch verbeterd is en do welvaart toegenomen ook door 't beleid der liberale regeoringon. De zorg voor ouden van dagen zit voor Spr. vast aan een geheel stolsel. De lasten der Soc. verzekering moeten gezamenlijk gedragen, omdat ze te zwaar drukken op enkelen. De Socialisten stellen eischcn die niet te verwezenlijken zijn. Hij herinnert Vliegen aan de cyfercritiek, die prof. Treub leverde op zijn brochure. Men moet niet op 'n verkeerd oogenblik te ver gaande eischen stollen. Spreker geeft toe, dat do vryz.-dem. 't bij de behandeling der begrooting-Rappard niet eens waren. Spreker hoeft indertijd vóór de begrooting gestemd toen hij den toeleg van rechts om den minister te doen vallen, doorzag. In den bekenden Staal-nacht verklaarde Troelstra we zullen weggaan, dan hoeven we niet over de begrooting to stemmen. Is dat een houding voor menschen, die zeggen zoo zelfstandig te zijn Toon de socialisten hoorden dat de begrooting zou aangenomen worden zoiden zij: Wy blijven en ze stem den nu tegen. Wat betrof algem. kiesrecht in 1897. Spr. is nog van oordeel dat het toen niet de ge schikte tijd was. 't Blanko-artikel was geen rem zoo als Vliegen zei, maar gaf zelfs aan leiding tot indiening van een voorstel tot grondwetsherziening, door Troelstra zolfs toegejuicht. Vliegen zegt dat de vrijzinnigen niets geven om neutraal openbaar onderwijs. Spr. heeft daarvoor laatst nog gepleit in de Kamer. Hij wil 't openbaar onderwys, toe gankelijk voor ieder, neutraal. Maar 't bizonder onderwys niet voor allen go- schikt daar blyven we af, mits behoor lijke waarborgen dat het goed is. Tegen 't betoog van den heer Schokking laten we dat alles maar aan de kamerleden overlaton, komt spr. op. Over de grooto vragen moeten de kieziors oordeelen, dat kunnen zy ook. Van goed ontwikkelend on derwijs verwacht spr. nog veel. Wat do tuchtscholen betreft, die zyn opgericht om op te voeden, te verheffen wat neergezonken was on nog op te heffen is, en in ons straf stelsel minder toe te passen het vergeldings- systeem, dat Christenen als de heer Schok king, zoo gaarne willen. (De heer Schokking interrumpeert voor langer by my om en verplaatste, die alleen in deze streek, daar ze my daarvoor byzon der geschikt voorkwam. Hoe is het toch mogelijk zoo'n verbeel dingskracht to hebben I Ik zou nooit op zoo iets komen.' Raven zwoeg. Hy vond hot pijnlijk, dat Marianne telkens weer op zijnen roman terug kwam. Dit onderwerp stond hem tegen, en hij trachtte nu het op een ander te brengen. Hoe gevoelt ge u in uwe eenzaamheid Zoo gelukkig, als ik nooit had knnnen denken." «Dan moet ik mij dus haasten, zoo gauw mogelijk weer uit uwen gezichtskring te verdwijnen." Marianne lachte vroolyk en onbevangen, wat hem altyd zoo bekoorde; zo was nu weer gehool do oudo, en hij paste wel op, hare rust niot weor tc verstoren. ,Als ik braaf ben, mag ik misschien eenigo dagen blyven, al was het alleen om je gids te zijn. Ik heb mij door eon vriend, die bier dozen zomer een paar weken heeft doorge bracht, nauwkeurig op do hoogte laten bren gen, en hoop, uwe tevredenheid te verwerven. Het is mij bekend, dat hier ergens in de buurt een idyllisch boschwachtershuisje moet liggen. Hoe zoudt ge er over denken, als we daar eens gingen rusten Dan maar op verkenning uit en jawel, reeds na een paar minuten wees Marianne mot do hand iu do richting, die ze haddon ingeslagen: ,Ha! zio toch Raven, hior links Als op liet tooneel komt het nit de boschcoulissen to voorschijn." Of als in het sprookje, als do goede fee de verdwaalde kindoren bij de hand neemt en ze naar haar slot geleidt." •Als een slot ziet het er niet uit, eon ons onverstaanbaar.) Spr. is tegen protectie, ook tegen tjjdelyke. Tegen den hcor Hartendorff zegt spr. dat hy zelf vryz. democraat voor de Liberale Unie kan optreden, omdat deze iB democratisch, al is er op ondergeschikte punten verschil. Spr. zegt dat hij evengoed als de hoor Constanz do ellonde weg wil hebben. Maar als mon zegt: te willen een staatspensioen van f 3.f 4.f 5.— in de weok, dan heeft men zooveel millioenen noodig dat 't onmogelijk te doon is't is een leuze, 't kan eenvoudig niet. Wy moeten strevon naar 't bereikbare. Aan 't einde wekt Dr. Bos allen op als ééri man hun stem uit te brengen op den vryzinnigen dandidaat Mr. De Meester. Voorzitter dankt dr. Bos voor zyn rodo, de debaters voor de wijze waarop zij debat teerden en de vergadering voor haar aan dacht. Daarna sloot hy. 'tWas over midder nacht. Prinses Juliana Wij lezen in de fHaagsche Kroniek" van dc ,N. Gr. Ct'.: Prinses Juliana groeit, om 't met een ge wone volkstorm uit te drukken, als kool en is in de vorige weck flink vooruit gegaan, in gewicht vooral. Het moet eon heel rustig en kerngezond kindje zijn. De Prins is om zoo te zeggen >den koning te rijk". Hy heeft de handen vol gehad in het be antwoorden van de borgen telugrummon on andere blijken van belangstelling, die Hy zelf heeft behandold. Van de ruim 8000 ingekomen felicitatiën heeft do Prins natuurlijk do meeste door Zyn adjudanten doen beantwoorden, maar zeer velen on daaronder niet enkel van vorsten en hooge autoriteiten, maar ook vele van particulieren, die een bijzondere aan leiding hadden of een eigenaardigen vorm kozen om den Voratelyken Vudcr hun ge voelens te uiten heeft de Prins persoon lijk van Zijn dankbaarheid een blijk gezonden. Om de schatten van dei bodem der zee. Te Londen is oon maatschappij opgericht met oen kapitual van 200.000 p. st.. die ten dool heeft om de 200 jaar geleden door de Spanjaarden in do Vigo-baai tot zinken gebrachte galjoenen te lichten en den inhoud, die men op een waarde van eenige honderden millioenen guldens schat, boven water tc brengen. Deze maatschappy is niet de eerste die wil trachten deze op den bodem der zee rustende schatten op te diepen. Er zyn reeds tal van pogingen hiertoe gedaan, maar men beschikte steeds over te weinig middelen om de ligging der schepen vast te stellen, daar van den gewonen duikerarbeid hierby geen gebruik kan worden gemaakt. Men zal zich horinneren, dat in het jaar 1702 de verbonden Nederlandscho on En- gelsche vloten onder admiraal Rook in de baai van Vigo de Spaansche galjoenen aan vielen. De overwinning bleef aan de ver bonden vloten, maar slechts weinig buit viel den overwinnaars ten deel. De zee had het overgroote deel verzwolgen. In den loop der tijden heeft men nu wel oen gedeelte er van opgehaald, maar slechts een zeer gering gedeelte, nog geen waarde van drie millioen. Thans echter zal men een meer stelsel matige poging doen en dat hiervan resul taat wordt verwacht, blijkt wel uit de namen van de oprichters der nieuwe Londensche maatschappij. Twee Italiunon, dr. Iberti en de heer Pivi, meenen een middel gevondon te hebben om de Bchatten te bergen. Dr. Iberti, direc teur der onderneming, verklaart du schepen te hebben gezien, door middel van een door hem uitgevonden «hydroscoop", een reus achtige onderzeesche verrekijker. Deze hydroscoop bestaat uit een stalen plaat, dryvende op kurk, waarop twintig man plaats kunnen vinden. In het midden daalt een 150 voet lange stalen buis, in doorsnee groot genoeg om er een man in te laten afdalen, in de zee. De buis eindigt in een ondorzeesche photografische camera en een verrekijker, wuardoor men de onderzeesche wereld op groote diepte kan waarnemen. Door middel vau dit toestel hebben de beide Italianen, naar zij zeggen, de schepen gezien. Maar zien is nog niot hebben. Om do schepen te bereiken zal men, aldus weer Italianen, gebruik maken van een zeer gecompileerde onderzeesche boot, die duiken kan, onder zee varen, maar lerens op den bodem der zee als automobiel kan rijden. Een type van deze boot is aan do Japansche eohte idylle wacht ons, Raven.' Gy zult het er zeker van maken, dat leeB ik in je groote kinderoogen.' De jongo vrouw hoorde niet eens meer wal hy zei, ze liep vol verrukking den weg op, die naar het boschwachtershuis leidde. Het roode dak schemert vriendelijk door de boomen, en de met klimop begroeide waranda noodigt uit om le ruston. De naast het kleine huisje staande schuur, heeft haar roodachtig geel rieten dak diep over de ooren getrok ken, en de reusachtige ahorn mag rechts van het hnis vrij van alle insluiting naar believen zyne takken naar alle zjjden uit strekken. Voorby eenige forsche eiken kwam Marianne op de open plek voor het huisje en keek Raven met van geluk stra lende oogen aan. „Goed, dat ik niet wist, dat er zoo iets moois binnen mjjn bereik was, ik zou mjjn work in den steek hebben gelaten en dage lijks hierheen zijn gegaan. Hebt go ooit zoo'n vredig oord meer gezien En geen mensch wijd en zijd, die deze vertrouwelijke een zaamheid stoort. Marianne streelde den mooien jachthond, die op haar kwam toeloopen, en plaagde het potsierlijke poedeltjc, dat haar keffend ge naderd was. Ze besloten hier dadelyk hun avondmaal te gebruiken en dan bij maneschyn naar huis te wandelen. Zoo hadden ze nog uren van genotvol samenzijn voor zich en daar Raven alleB vermeed wat haar te voren had verontrust, gaven ze zich hieraan mot een onbezorgd gemoed over. Hy was nu weer haar vroolyko kameraad en beroemdo collega, tot wien ze met eerbied opzag, en wiens hulp ze noodig had. Zy zaten aan het Ugleimeer op een bank van dc in het water gebouwde brug, en Kavon regeoring reeds voor een half millioen ver kocht. Zy kan ook met torpedo a worden uitgerust en dan voor oorlogsdoeleinden dienen. Krjjgt de boot avery, dan kan de bemanning, drie koppen sterk, in eon cylin- driscli gedeelte van de boot zich bewegen, dit afsluiten, los maken van do overige deelen, waarop zy naar de oppervlakte stijgen. Het syndicaat heeft een concessie van de Spaanscho regccring, die echter 20 pet. van de opbrengst der berging moet hebben. Het verhaal omtrent verrekjjkor en onder zeesche boot, klinkt wel wat zonderling, maar in dezen tijd van telkens weer nieuwe verrassende technische vindingen, wordt bet gevaarlijk, zich ongeloovig te toonen, te meer waar dr. Carlo L. Iberti iemand is, die reeds sinds jaren zyn studiën gewijd heeft aan het bergen van do schatten uit de Vigo baai. Danton stond op den dag vóór zijn terecht stelling in de gevangenis in gedachten ver zonken. Een lotgenoot vroeg hem, of hy na dacht over een philosophisch vraagstuk. Neen, over oen philologisch", antwoordde Dantou. fHoe dat zoo?" «Ik dacht er over na, dat het woord terechtstellen niet, zooals andere werkwoorden, in alle tjjdeu vervoegd kan worden. Men kan zeggen: «Ik stel te recht, ik zal terecht gesteld worden, maar niet: «Ik ben terechtgesteld!" Insezonden. Mijnheer de Redacteur! Nuar aanleiding van een ingezondon stuk in uw blad van 12 Mei j.1., verzoekt het bostuur der melkslijtorsvereeniging „Verbe tering zij ons doel", plaatsing s. v. p. voor het volgende Het is van algemeene bekendheid, dat door de melkvorordoning, die binnenkort in onze gemeente zal worden ingevoerd, de melk het onderworp is van velerlei gesprekken. Te recht en te onrecht zyn en zullen er nog vele pennen in beroering gebracht worden. Het verwonderde ons niet het minst, Woensdag 12 dezer wederom eon artikeltje te vinden, voor het meerendeel aan ons gewyd. In beginsel er tegen om op zulk geschrjjf in te gaan, te meer nog om reden de schrijver allen moed mist om zijn laf betoog met zijn werkelyke naam te bekrachtigen. Toch achten wy het thans noodzakelijk, mynheer „W atervrees of beter ge zegd nog „N a a m v r e e s", van antwoord (e dienen, om reden wy ongaarne de zinspreuk op ons toegepast weuschten te zien, «die zwygt stemt toe". En dit in geen geval I Gaarne willen wy mynheer „W ater vrees?" op al zyn geschryf antwoordeu, hetzy mondeling, schriftelijk of in do cou rant ons om het even. Onder één voorwaarde, namelykzyn naam te publiceeren. Wanneer het u werkelijk ernst is om alB tolk op te treden voor Helders gemeen schap, is het toch zeer noodzakelijk, te weten met wien mon te doen heeft. Een onbekende tolk is evenmin vertrouwen waardig, als oen boer of slyter, die melk met een vraagteeken verkoopt. Alhoewel wy het zeer goed kunnen be grijpen, dat het zoo makkelijker is, om por- sonon of eene vereeniging aan te vallen met lasteringen en grofheden, hopou wy toch, u voor ditmaal als eerlijk mensch, in stede van verbitteren ook onze tolk en leider te zyn. Om ook onze vereeniging te ver beteren. Leg uw masker af. Wy hopen u dan te kannen bewjjzen, dat wy dit jaar niet, zooals ons verleden jaar is verweten, 14782 aan de gemeenschap te hebben onlstoleD, ten koste van Helders Zuigelingenschap. Met dank voor de plaatsing. Het Bestuur; W. J. Duinkf.k, Voorzitter. P. Bakker, Vice-Voorzitter. M. S. Brkmeb, Secretaris. P. Keet, Penningmeester. C. van 't Sant. i D. Maters. Commissarissen. C. Koogbr. Helder, 17 Mei 1909. Op eventueel geschryf zonder hundteeke- ning zal niet worden gelet. W.J. D. vertelde de droefgeestige sage vun hut ont staan van het moor, die aldus eindigde «Toon de ridder terugkeerde en do nimf in zijne schuldige oogen zag, moest ze van bitter harteleed weenen. Ze weende den gan- Bchen dag en den volgenden nacht. Hemel en aarde, boomen en bloemen weenden met haar om zyn verraad. En toen den volgenden dag de zon weer in het zenith stond, zag zij, omkranst door de heilige Wodanseiken, een sluimerend, diep meer, waarin hare stra len tevergeefs trachten door to dringen; zy zag bet lijk van den ontrouwen ridder, die, uit gebroken, wjjd geopende oogen ten hemel starend, op het water dreef. De nimf is door geen menschenoog meer gezien". Raven zweeg. De hemel verduisterde zich, het stille meer word geheimzinnig en somber, en onder de boomen om hen heen werd het nacht. Stilte rondom, ook de tweo menschen wisten elkaar niets te zeggen het zwijgen stond loerend tusschen hen. Geen liefde vriendschap was het en bewonderende vereering, die Marianne voor Raven gevoelde. Zij liet haar scheepje den stroom afdrjj ven en vroeg niet, waar het kon belanden. Zwygend strekte zij haar witte hand uit en wees over hot meer. Gefonkel uit dc verto schemerde door het woud. Hooger en hooger steeg nu do maan, tot ze boven dc heuvels stond en zich in het water kon spiegelen. Door het bleoke maanlicht beschenen zat Mariannu daar voor do oogen van don man, die haar liefhad. Eene zachte vermoeide, uitdrukking legde zich over hare trekken, en hare donkere, groote oogen hadden eene uit drukking als van een kind, dat een wonder be leeft. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1