„DE KLEINE WINST" I MARINE. WAARSCHUWING. I Tweede Blad. Oranjefeest. EMBRASSEN. FRANJE. GORDIJNEN. LANCASTER. KARPETTEN. VASTE KLEEDEN, VLOERZEIL. MATTEN. LOOPERS. f OUDKERK v. PRAAG. te te Nieuwsberichten. HELDEK, 21 Mei. Vreemde gasten. Bij de Directie der Marino alhier is bericht ontvangen dat het Noorsche pantserechip „Tordenskjöld" in de maand Juni onze haven zal bezoeken. Het schip heeft een waterverplaatsing van 3500 ton, en voert een bemanning van 245 koppen. Do heer M. Jouwstra, ambtenaar ter secretarie dezer gemgente, komt voor op de aanbeveling voor gemeente-secretaris van Hindeloopon. Door Ds. H. A. C. Snethlage te Hoen- derloo is bedankt voor het beroep bij de Evangelisatie alhier. Bij het Dinsdag aan de Zeevaartschool alhier gehouden examen, slaagde voor stuur man bij de kleine stoomvaart, de heer D. Ruig, leerling dezer school. Lijk opgevischt. Door de visscherschuit H. D. 366, schip per F. Bakker, is alhier aangebracht het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon drijvende gevonden nabij Kamperduin. Het lyk is naar de begraafplaats vervoerd. Oranjefeest. Van Maandag af zullen de repetitiën van do Oranje-Nassau Cantate door den componist M. H. van 't Kruys w°*den geleid. Het officieelo programma zal Maandag verschijnen. 'tOranjefeest in „Casino". Met een eigenaardige en mooie voorstel ling zijn onze Oranjefeesten begonnon door de heeren B. H. Polak on Zonen. Oorspron- kolijk was het 't plan deze voorstelling te geven op den vooravond der feesten en in verband daarmee was de datum vastgesteld. Toen nu de datum der feesten verschoven werd, vielen ze niet meersamen. We willen dadelijk toegeven dat de heeren Polak wel goed zagen, toen zij meenden dat de stem ming er zoodoende wel in zou komen. Ze kwam er Woensdagavond in. Iets eigenaardigs was wat we te zien kre gen zeker, 't Was een historisch- romantische schets in 5 bedrijven voor deze gelegenheid bewerkt door B. H. Polak Zonen en uit gevoerd door een 100-tal hunner leerlingen, 't Waren drie tijdperken uit de geschiedenis van ons vorstenhuis. De in-olkaar-zetting heel aardig gevonden, heel aardig gecompo neerd. 't Eerste bedrijf: een kykje in 't geuzen- leven 't tweede bedrijf: een kijkje in 't leven van prins Willem den Zwijger. We namen ons voor geen namen te noemen, maar hierbij willen we toch zeggen dat de typeering best was. Wie zag b.v. ooiteen prachtiger, natuurlijker type dan den admi raal der Watergeuzen Oornelis Dirksz., de eenvoudige, ruwe zoon onzer wateren, roe rend door zijn ongekunstelde woorden tot Willem van Oranje Het derde bedryf was een juweeltje, dat niet onderdeed voor het boste tooncel van een grooten schouwburg. Die mooie naboot sing van de hooge gewelven der Nieuwe Kerk te Amsterdam, dio statige orgeltonen van een werkelyk kerkorgel, die plechtige zitting der Staten-Generaal, je kwam onder den indruk van het zien-gebeuren der dingen. Ook hier weer de historische figu ren trouw weergegeven. Aan het allegorische deel van dit bedryf was veel werk beBteed. De Nederlandsche Maagd, de Eendracht, de Welvaart, de Kunst, de Vrede, heel aardig bedacht. Hier kwam de dansmeester ook uit in de dansfiguren der nimfen, met de drie kleur en 't oranje. Geen ballet eener groote opera is ons ooit beter bevallen dan deze compositie. Alleen het derde bedryf was al een gang naar .Casino" waard geweeBt. Het vierde en vyfde bedryf, vooral het laatste waren aardige slottafereeltjes! Van het deco ratief en ook van de costumes was byzonder veel werk gemaakt. Een aardige spontane hulde was den heer B. H. Polak bereid. Ouder de pauze hadden een aantal kunst vrienden de hoofden bij elkaar gestoken de heer Boldingh trad namens hen op 't too- neel om hulde te brengen aan het organisatie talent van den heer Polak en zyne kinderen, die op zoo'n treffende en pakkende wyze uiting hadden gegeven aan hunne vaderlands lievende gevoelens. In den vader huldigde hij ook de zonen. Hy bood den heer Polak eon fraaien krans aan, dio deze aanvaardde onder de betuiging dat het hoofdzakelijk het werk was zijner kinderen en hij hulde bracht aan de medewerkende jongenlui, die dit feest hadden mogelyk gemaakt. Met een donderend applaus stemde de vergadering in met de hulde van den heer Boldingh en staande werden de volksliederen Politieke lezing Wijt, te 'tZand. Woensdagavond trad voor de kiezers aan 't Zand (Zijpe) als spreker op de heer M. Wijt van Helder. Spreker begint met te zeggen dat het jaar 1909 een gewichtig jaar is, daar zoowel voor de Staten Generaal als voor do Gemeente raden de verkiezingen moeten plaats hebben. Do groote stryd komt in Juni a.s. Stryd moet er zijn. Zonder strijd geen overwinning. Voor de vrijzinnigen is de overwinning mogelijk als ze maar eensgezind z|jn. De vrijzinnigen zyn altyd voorstanders geweest van een krachtig Nederland en dat zullen ze ook verder toonon, daarin versterkt door het weder- opbloeien van den Oranjestam. Spr. wijst aan de hand van Dr. Kuijper's rede ter laatste Deputatenvergadering er op, dat weer opnieuw de anti-these naar voren geschoven wordt en men van rechts opnieuw den politioken strijd gaat voeren onder de leuzevóór het geloof, togen het ongeloot. Daaraan willen de vryzinnigen niet mee doen. Tegenover de rede van Dr. Kuyper herinnert spr. aan de rede van prof. Treub en toont daarmee aan, dat de vryzinnigen niet vragen naar iemands godsdienstige over tuiging, niet willen dat de godsdienstige meeningen in de politiek overheerschen. Voor de vryzinnigen is do godsdienst privaatzaak en onder hen is plaats voor menschen met verschillende godsdienstige opvattingen. 6 Waarna gaat spr. verder door te zeggen het Ministerie De Meester heeft een einde gemaakt aan den gespannen politieken toestand geschept onder de regeering van Dr. Kuijpcr. t Is de verdienste van het ministerie De Meester geweest, dat het, zonder een roeer- jg 2e kamc.r iq hebben, toch den geschept 't Is de Meester derheid i moed heeft gehad om de teugels van het bewind in handen te nemen. De vrijzinnigen staan altyd als midden partij tusschen de conservatieve rechterzijde eenerzijds en de uiterste linkerzijde, de soci aal-democraten anderzyds. Dat het regeoren daardoor vaak moeilijk is, mag niet vergeten worden. Toch zyn "t de vrijzinnigen geweest, die sedert 1848 veel hebben gedaan voor de volks welvaart. Afgeschaft zijn o. a. accijnsen op eerste levensbehoeften, de patenten enz. en is daarvoor de plaats gekomen een belasting stelsel, bedrjjfs- en vermogensbelasting, waar- by de druk van de weinig bezittenden is over gebracht naar de meergegoeden. Alzoo be lasting naar draagkracht. Spr. geeft vervolgens eene uiteenzetting van hetgeen voorkomt op de programma's der verschillende politieke partijen en zegt dat door ons do stryd gevoerd wordt voor Algemeen Kiesrecht. Ouderdomsvoorziening by voorkeur in de richting van Staatspen- sioneering (volgens het program van actie van de lib. Unie) en Vrijhandel. Vrij uitvoe rig behandelt spr. die verschillende onder werpen en voegt daar nog aan toe, dat de vrijzinnigen hebben te waken voor het open baar onderwys. Spr. kan met het oog op den tijd, daar niet dieper op ingaan, doch wil toch aan zijn liefde voor het openbaar onderwijs uiting geven. Na vervolgens uiteengezet te hebben wie de candidaat der vryzinnigen, do heer De Meester is, en er op gewezen te hebben dat hy oen man is van karakter en van uitmun tende bekwaamheid, eindigt spreker met er op te wyzen dat de kansen voor de over winning der vryzinnigen in ons district zeer goed staan, als maar allen eendrachtig op trekken. (Applaus). Door den voorzitter, den heer Biersteker, werd medegedeeld dat er zonder eenige be perking gelegenheid gegeven werd tot debat. Daarvoor meldden zich aan de heeren Har- tendorf en De Vries, beiden van Heldor. Na de pauze wordt het woord gegeven aan den heer Hartendorf. Voorzitter verzocht den debater, zelf rekening te houden met den tijd. De heer Hartendorf vangt aan met dank te zoggen voor de ruime gelegonheid voor het debat. Vorschillende punten worden door debater behandeld en na 3 kwartier spreken eindigt hij met een aanbeveling voor den candidaat der christ.-dem. Ook de 2do debator bestrijdt enkele pun ten uit sprekers rede en beveelt eveneens don candidaat der chr.-dem. aan. Nadat door don heer Wijt de debaters beantwoord waren, werd de -vergadering, die door ongeveer 60 personen was bezocht, door den voorzitter om kwart voor 12 uur gesloten. De hoor D. J. Boom, gepensioneerd zeeloods te IJmuiden, is benoemd tot Haven meester te Alkmaar. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage, 19 Mei. Geslaagd voor groote stoomvaart eersten stuurman do heeren E. Borger, J. Bcsma. A. Blom, Jhr. W. H. de Jongevoor derden stuurman de heer A. Latenstein. S.S. Prins Willem I. In aansluiting met het bericht in ons le blad kan worden medegedeeld, dat het stoom schip «Prins Willem I", blijkens door de directie van de Kon. West-Ind. Maildienst ontvangen telegram vlot- en te Port-au Prince is aangekomen. Hot schip beliep schijnbaar geen schade en zal de reis voortzetten. Droevig. Het lijk van deu heer mr. H. W. Rool- vinck, in leven directeur der Wissel- en Effectenbank te Rolterdam, werd Woensdag ochtend om 4 uur door schelpenvisschers gevonden nabij de seioinrichting te Hoek van Holland. Woensdag vertoefde do heer Iloel- vick nog ter beurze. Hij leed aan zwaarmoe digheid. Moordaanslag. Te Baarn heeft de 27-jarige timmermans knecht J. J, Breo eon moordaanslag op zijn vrouw gepleegd. Reeds geruimen tijd leefden de echtgenooten in onmin en dezer dagen had de vrouw met een gedeelte harer meubelen hare woning verlaten om haar intrek te nemen bij htfre moeder. Na Woensdagmorgen te Amersfoort een revolver te hebben gekocht, heeft de dader zijn vrouw bezocht om haar te verzoeken bij hem terug te keeren. Toen zij weigerde heeft hij een schot op haar gelost, met het gevolg, dat zij licht aan de buik werd gewond. Thuis gekomen heeft hij daarna 4 schoten op zichzelf gelost, twee in do borst en twee in hot hoofd. Hy is dien tengevolge zeer ernstig verwond en moest por brancard naar Utrecht vervoerd worden om in het ooglijdersgosticht te worden opgenomen. 371 horloges gerold. Men meldt uit Haarlem Volgens mededeeling zijn hier Dinsdag, tijdens de feesten, niet minder dan 371 hor loges gerold, waaronder ook dat van den waarnemenden burgemeester. Te Hilversum is gisterennacht de siga renfabriek der firma van Oenen en Mansscn zoo goed als geheel door brand vernield. Ongeveer 100 werklieden zijn daardoor zon der werk. Een fietsongeluk. Gistermiddag fietsten de gebroeders Harm- sen uit Utrecht, die een tochtje naar Amsterdam hadden gemaakt, terug naar hun woonplaats. Aangezien een huDnor moede was, waren de fietsen, onvoorzichtig genoeg, met een touw aan elkaar vastgebonden opdat de voorste den vermoeiden broeder kon voorttrekken. Op den Muiderstruatweg by Naardon wilde de een by het naderen van een auto naar links wijken en de ander naar rechts, zoodat de auto tegen het touw reed en de voorste fietsrijder onder de auto werd geslingerd, met het ongelukkig gevolg, dat het rechterbeen gebroken en versplinterd werd. De „Nederland". Lloyds seint uit Coquimbo, dat het Neder landsche fregatschip .Nederland", van Mel- bourno naar het Kanaal, de haven is bin- nengeloopen na verlies van eon deel der bemanning en met belangrijke averij, opge- loopcu in een hevigen storm. Of ook de lading schade heeft geleden, is nog niet uitgemaakt. De kapitein, de tweede stuurman en vijf leden der bemanning zijn verdronken. Een botsing te Parijs. Parijs, 20 Mei. Zevenduizend arbeiders woonden hedenmiddag de meeting bij, by een geroepen door de bouwvakfederatie. Er wer den heftige redevoeringen gehouden tegen de regeering en do arbeiders, die het werk niet hadden gestaakt. Verschilleud sprekers spoorden hunne makkers aan, op de werkplaat sen te saboteeren en een staking tot het ui terste vol te houden, totdat den postbeambten volledige voldoening zal zyn geworden. Na afloop der meeting hadden er heftige tooneelen plaats. Toen eon talrijke politie macht, die de orde had te handhaven, een duizendtal grondwerkers, die beleedigende kreten aan het adres van Clemenceau uit ten, wilde uiteen jagen, werden de agenten gebombardeerd met steenenglazen en stoe len werden weggenomen van de terrassen der café's, verschillende agenten werden ge troffen en 5 hunner gekwest door steenworpen. Er kwam eindelijk versterking van politie en cavalerie opdagen, waarop de betoogers uiteen werden gedreven en de orde hersteld werd. Er werdon een groot aantal personen in hechtenis genomen. Uit den Omtrek. Texel, 20 Mei. Met vijf veestoombooten en twee tjalk schepen werden heden naar de Leidsche markt vervoord 5516 lammeren. In de volgende week wordt nog een groo- tere hoeveelheid verscheept. Politieke lezing Staalman. De heer A. P. Staalman hield giBteren eene lezing in „hótel Texel". Do zaal was geheel gevuld. De lieer C. van Zweden leidde don spre ker in, die daarna dezelfde lezing hield, welke hij te Helder gehouden heeft, en waar van verslag alzoo overbodig is. Deze lezing duurde bijna 21/» uur, waarna een kwartier pauze gegeven werd. Als debaters meldden zich aan de heeren H. Visser, hoofd der school te Zuid-Eierland en Verstegen van Heldor. Elk kreeg een half uur. De eerste debater noemde het optreden van den heer Staalman eene groote teleur stelling, daar hy niet over zyne beginselen had gesproken, maar alleen over Z. v. d. Bergh. Men had niet anders gehoord, dan „Zadok is slecht, Zadok deugt niet." En dan moest men daaruit de gevolgtrekking, maken, dat Staalman wèl goed is. Staalman had zeker gewild, dat |er nog een tusschen- tijdsche verkiezing gekomen was, om een kansje meer te hebben. Ook werd gewezen op de weinige publi citeit voor de vergadering. Alleen op den middag van den dag, waarop ze gehouden werd, vindt men eene advertentie in de plaatselijke couranten, en de vergadering, die den volgenden dag te De Cocksdorp ge houden wordt, vond mon heelemaal niet aan gekondigd. Mogen do tegencandidaten het misschien niet weten, dat Staalman leest? Staalman beeft gevraagd, of do vrijzinni gen na do houding van Z. v. d. Bergh nog het recht hebben met een De Meester uit te komen Maar, zegt Visser, als oen predi kant van een orthodoksche gemeente zyn plicht niet doet, en* heengaat, dan beroept men toch weer een orthodoksche dominé. Zoo willen wy ook weer een vrijzinnig af gevaardigde. Onze beginselen zijn immers niet veranderd! De heer Staalman is geen volksman, want hij wil belasting op de eer ste levensbehoeften, slechts 2 van do 9 miljoen op weelde-artikelen. Een volksman wil goed onderwys. Stualman wil wel gold, maar geen waarborgen. Staalman was in 1905 tegen Dr. Kujjpor, nu gaat by mee met rechts. Staalman heeft in 1905 zelf ge holpen het door hem afgekamde Ministerie in de wereld te brengen, want hij beval „stemt links!'' Nadat de heer Visser zich heeft verklaard tegen huismanskiesrecht, voor alg. kiesrecht en ouderdom8verzekering, en na er met kracht op gewezen te hebben, dat de heer Staalman de politieke partij vertroebeld heeft, eindigt de debater met eene warme aanbeveling voor de candidatuur De Meester. De heer Staalman beantwoordde onmid dellijk den debater en zeide, dat hij ver wacht had, dat de heer Visser de politiek der Heldersche vrijzinnigen verdedigd zou hebben. Hij had moeten aantoonen, dat or geen bedrog gepleegd is. Over het aankondigen zijner vergaderin gen, zegt de heer Staalman, dat hij zal weten, hoe aangekondigd moet worden. De volle zaal bewijst, dat er goed gedaan is. Hy verklaarde n:et bang te zijn voor de tegen candidaten, en heelemaal niet voor de Hel dersche vrijzinnigen, die laag staan, en waar onder nu de heer Biersteker als ster meent uit te blinken. Ik verberg mij niet, zegt de hoer Staalman. Te Helder was De Meester uitgenoodigd, maar hy bleef weg. „Visser vraagt naar mijn beginselen,zegt by „maar die zijn in 16000 ex. onder de kiozers verspreid, en gjj kent ze nog niet? Waar- is uw beginselprogram? Gij vecht tegen Staalman, zonder meer. Visser „Natuurlijk Staalman: „Uw beginsel ligt nog onder een sluier, en we verlangen naar dat mira kel." De heer Staalman zegt, dat hij God als de Allerhoogste beschouwt, en wanneer hy die uit huis en school verbant, dan is er geen God meer. Hy wil geld geven voor alle scholen, ook voor de openbare. Dat is echt vryzinnig, echt liberaal. Zoo weten de mensohen, wat ze aan Staalman hebben. Daarom ook krijgt hy zooveel stemmen te Helder, en hy zal er nu ook veel krygen. Voor het onderwys, en het byzondere is in goede conditie, wil hy alle waarborgen. In 1905 hoeft hij geadviseerd, die candidaten te steunen, waarvan voor zyn program het meest te wachten was. Verder zette de heer Staalman nog eens uiteen zijn standpunt omtrent huismanskies recht en verplichte verzekering voor ouden en invalieden. De heer VerstegenStaalman heeft gezegd, dat hy nog eens zal komon; laat hy dan Thomassen ook uitnoodigon voor een uur en een half uur. Staalman heeft gezegd, dat de vryzinnigen hebben gelogen in 1905. Och, ze liegen ook by rechts, want ze beloven veel meer, dan ze kunnen geven. In 1901 had rechts 58 zetels en er is niets gedaan. We hebben dankbaar acte ge nomen van de uitdrukking van Staalman, dat we de candidaten mogen critiseeren. Staalman wil nu een rechtsche meerderheid, maar ook dan hebben we voor kiesrecht niets te wachten. De Antirevolutionairen hebben het boven, de Katholieken onder op hun pro gram en Chr. Historischen hebben het heelo- maal niet. De rechtsche meerderheid kan niets doen voor het arme volk. Staalman heeft gezegd, dat de coalitio, zooals dio thans samengosteld is, vastzit aan het conservatieve blok. Daaraan zit ook Staalman vast, en 't pleit niet voor rechts, dat zij links moet helpen by de marinebegrooting. De S. D. vragen altyd, wat hebben de arbeiders er aan, laat rechts dat ook doen, maar als Du Meester 10 opcenten vraagt, doet Kolkman het hem na. Men misleidt de kiezers, zegt Staalman; dat doet hy ook. Vroeger noemde Staalman den Roomschen Priester een gru wel, nu kan hij niet velen, dat er gezegd wordt, dat het geld, bestemd voor het on derwys, gebruikt wordt voor kerkversiering. Is dat geen politiek geschacher? Verstegen betoogde nog even, dat staats- pensioneering alleen kan gronden op hot recht en eindigde met den uitroep: «Kiest niet Staalman, kieBt Thomassen." De heer Staalman zou kort zyn, want het werd laat. Verstegen had moeten spreken over de politiek van de vrijzinnigen; dat heeft hy niet gedaan, doch met welwillend heid, die wederzijdse!» is, had hij Verstegen zyn gang laten gaan. Verstegen wil, dat ook Thomassen uitge noodigd wordt. Dat is niet noodig zegt Staal man, omdat het district te weinig rood is; dat zal de stembus straks wel uitwyzen. Verder zegt hy, dat hy er naar streven zal eerst do zieken en invalieden en dan de ouden te helpen. Daarvoor heeft hij de link- sche partyen te bestrijden, en daarvoor staat hij naast de coalitie. Maar daarvoor ook blijft hy geloovig protestant en staan tegen over de leer der zaligheid van de Roomsche kerk. Op staatkundig gebied zal hy staan naast rechts en die beginselen belijden. 't Was nu één uur na middernacht. De heer Visser vroeg nog het woord, dat hem beloofd was. Hy kreeg het niet. De vergadering werd gesloten met dank aan allen. De heer Staalman voegde er aan toe, dat het hem goed deed, dat hier op Texel zoo kalm on net vergaderd was. En dat is er, af en toe applaus, eene in terruptie, een weing gefluit, maar overigens kalm, wel kalmer, dan toen de heer Bierste ker heeft gesproken. Toen was er geen politie, nu een tamelyk sterke macht. Misschien is die van invloed geweest. Aanbesteding. Heden werd alhier door den Kapitein Eerstaanw. Ingenieur dor Gonio aanbesteed lo. Het doen van voorzieningen aan mili taire gebouwen en werken te Helder. Raming f 6655.Minste inschrijver H. Wyker, voor f 6360.—. 2o. Het verbeteren van de wachters woning aan den Huisduiner straatweg. Raming f 1950.—. Minste inschrjjvcr H. Riemers, voor f 1697. Marine en Leger. Het pantserdekschip «Friesland" is Woensdag te Napels aangekomen. Het pnntserschip »De Ruijter" is gisteren te Ponta Delgada aangekomen. By Kon. Besl. is aan den luitenant ter zee '2de klasse A. F. L. Troll, op zjjn verzoek, met 10 Juni, in Oost-Indic eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. Bij Kon. Besl. is aan de luitenants ter zee 2de klasse bij de Koninklijke maiine-reserve, S. J. de Jong en J. K. Lieuwen, vergunning verleend om, zoolang zij als gezagvoerder in dienst zijn bij de Nederlandsch-Amerikaansclie Stoomvaartmaat schappij *Holland-Amerika-Lijn", op de Neder landsche koopvaardijschepen, onder hun bevel, de reservevlag als natievlag te voeren. De kapiteit ter zee F. C. E. I. Koster en de adelborst le kl. M. W. Elty worden dezer dagen uit U.-I. hier te lande terug verwacht. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Madura, v. A'dam n. Java, is 18 Mei Pantclluriugep. K. W. II, v. A'dam n. Java, is 19 Mei Quessant gep. Vondel, van A'dam n. Java, vertr. 19 Mei v. Suez. Grotius, v. Java n. A'dan., pass. 19 Mei Gibraltar. Bali, v. Java n. A'dam, vertr. 20 Mei v Marseille. K. W. I, v. A'dam n. Java, arriv. 20 Mei te Singapore. Koninklijke Hollandscue Llotd. Hollandia vertr. 18 Mei v. Buenos-Ayres n. A'dam. Zaanland, v. A'dam n. Brazilië en Buenos-Ayres, vertrok 18 Mei van Lissubon. Rotterdamsciib Lloyd. Ophir. v. Java n. R'dam vertr. 19 Mei v. Post-Said. Sindorn arriveerde 16 Mei van Rotterdam te Java. Ternate, v. It'dam n. Java, vertr. 19 Mei v. Antwerpen, Kon West-Indisoiie Maildienst. Pr. Willem II, van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 17 Mei St. Michaels. Burgelijlte Stand gemeente Helder. 18 en 19 Mei 1909. ONDERTROUWD: J. Kossen en J U. Kort. P. Schager en G. Leur. GETROUWD: J. C. Schendelaar en K. Langhorst. A R. ter Burg en O. de Vries. J. Kokkens en A. H. van Dijk. P. Schellinger en A Bruin. BEVALLEN: G. J. Vermeulen geb. van der Spek, J. M. Zagt geb. Koopman, z. Maasdam, geb. Koopmans, d. OVERLEDEN: P. Bak, 2 m, Marktberichten Scbagen, 19 Mei. Aangevoerd 9 paarden f 80 a 200, veulens f a osseu f0a 05 stieren f110 a 270, 0 duiven f 0 a O, 49 geldekoeien f 110 a 195, 27 vette id. f 160 a 270, 40 kalfkoeien f 120 a 230, 42 pinken f 40 a 100, 0 kokkelingen f a 0 graakalveren f a ,50 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen f a 549 schapen (overhouders) f 17 a f28.50 0 vette schapon f a 0 mager id f a 800 lammeren f 5 a 11,0 bokken on geiten fa 0 magere varkeus f a 30 vette id. per Kg. 48 a 53 ct., 90 biggen f9,— a 15,—, 0konijnen f0.— a 0.—0— kippen f 0.— a 0.—, zwanen f 1600 Kg. boter f 0,52s a 0,67*, 5000 kipeieren f3,a 3.50, —0 eenden dito f0.a 0, per 100. Juffrouw: Wat wou jo met die kat kleine man Jongetje „Een kleinigheidje, asjeblief jnffrouw, omdat ik uwe kanarie heb terug gebracht Juffrouw ,Maar dat is geen kanarie, dat is oen kat". Jongetje «Dat weet ik ook wel, juf frouw maar die kanarie zit d'r in". Advertentiën. Op den 29sten Mei hopen myn geachte oom en tante H. Starrenburg en P. de Vries hunne 12Vs-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven ia de wensch van hun neef C. CUPIDO. Helder, 21 Mei 1909. Den 3den Juni a.s. hopen onze geliefde ouders Jacobus Ooornhouder en Dirkje Kraak hunne 127s-jarige Echtvereni ging te herdenken. Helder, 21 Mei 1909. Namens hun liefhebbende kinderen JOHANNA ELISABETH. GRIETJE MARIA. JACOBA. MARIA MARGARETHA. Donderdag 27 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders D. Goos en J. Kunst hunne 40 jarige Echtvereeniging te herdenken. Helder, (Zuidstr. 2) 20 Mei '09. Receptie30 Mei a.s. van 2—4 uur. Hunne Kinderen. Getrouwd Johannes Cornelis Schendelaar en Kaatje Langhorst, die tevens hunnen hartelijken dank be tuigen voor de vele blijken van belang stelling, by hun huwelijk ondervonden, zoowel binnen als buiten deze gemeente. Helder. 19 Mei 1909. Geboren Jannette Pietronella, dochter van G. J. DUNK en J. H. DUNK—Abbenes. Helder, 20 Mei 1909. De Heer en Mevrouw DETMERS- Lantinga geven kennis van de geboorte van hun zoon Detmer. Moeder en kind welvarend. Helder, 20 Mei 1909. Heden overleed, te Velseroord, tot onzo diepe droefheid, onze innig geliefde dochter en behuwddochter Antonia Wijker, echtgenoote van P. J. SNEEKES, in den ouderdom van by na 33 jaar, my nalatende 4 kinderen, allen nog te jong om het smartelijk verlies te beseffen. Zwaar valt ons deze slag, doch wy hopen in Gods wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Haar diepbedroefde Ouders, Broeders en Zuster. Helder, 17 Mei 1909. De ondergeteckenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoowel van buiten als binnen deze gemeente, op hunne 40-jarige Echtvereeniging ondervonden. D. RAAR en Echtgenoote. Sluisdijkstraat 2. Helder, 20 Mei 1909. Voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden by myn 30-jarig Ambtsfeest, zoowel van binnen als bui ten deze gemeente, betuig ik mijn har telijken dank. F. P. VISSER, Kantoorknecht. Helder, 21 Mei 1909. De Schout bij-Nacht, Directeur en Com mandant der Marine te Willemsoord, brengt in verband met te nemen maatregelenter voorkoming van schade door het breken van glasruiten, en ter waarschuwing van visschers, enz. ter algemeene kennis, dat op 24 MEI a. 8. en zoo noodig op den volgenden dag zal worden geschoten met kanonnen van 24 c.M. van Hr. Ms. Pant- 8erschip „Hertog Hendrik", gemeerd lig gende in de haven aan den steenen dam tegenover het Havenkantoor, door welk vuren het oostelijk gedeelte van het Mal- zwin en het noordelijk gedeelte van het Amsteldiep, benevens Zuidwal en Balgzand, onveilig worden gemaakt. Het onveiiig gedeelte zal tijdens het vuren door oorlogsvaartuigen worden af gezet. Op 25 Mei en zoo noodig 26 Mei a s. zal worden geschoten vanaf fort Harssens met kanonnen van 6 c.M. in N. O. richting. Zie het waarschuwingsbord aan het gebouw voor deu visehafslag aan de Buitenhaven. Projectielen, scherven, banden, looden kogels enz., welke gevonden worden op het Balg en Zand, op de Tcxelsche kust of uit zee worden opgevischt, zyn 's Rijks eigendom. Hy, die zich deze voorwerpen toeëigent, is derhalve strafbaar volgens de Wet. Het oprapen en vervoeren van gela den, niet gesprongen projectielen is levens gevaarlijk, ook voor de omgeving van hem, die zulks verricht. De Kapitein, Commandeerende Officier van het Detach. Pantserfort-Artillerie J. L. RANNEFT. Heden overleed zacht en kalm Mej. Jacoba Duinker, eckitgenontc van GERRIT REUS. in den ouderdom van 76 jaar Namens Echtgenoot, Kinderen en Kleinkinderen. Helder, 20 Mei 1909. Vierdaagsche feesten. H.H. Koetsiers (houdersvan feestkaarten) I worden uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering op MAANDAG 24 MEI, des avonds 9 uur, in café „De Pool", ter 1 bespreking der rij aangelegenheden bij de feesten. Op den 18 Mei j.1. overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder Adriejaantje Doves, wed. van O. KEIJZER, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Uit aller naam JB. G. LONT. Wieringen, 21 Mei 1909. Donderdag 27 Mei. H.H. Winkeliers te Heider worden allen beleefd verzocht, ter verhooging van het feestelijk aanzien der stad, vóór en op bovenvermelden feestdag hunne étalages zoo sierlijk mogelijk in te richten. Het uitvoerend Comité. VERLOREN een gouden Damei- ring, gaande van de Zuidstraat, Anker park naar de Texelsche boot. Deeerlyke vinder die dezelve terugbezorgt, zal beloond worden. AdresZuidstraat 49. Grootste keuze. Nieuwste dessins. Laagste prijzen. VITRAGES. In de Manufactureumagazyuen SPOORGRACHT 42.46 SPOORSTRAAT 52. KANAALWEG lOI-IOIa. 1 1» 2 Cj L O 3 S e s V -4! e 5 ■e N s "e C e 2; ►•2 Si 2 05 e a I 'i

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5