BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". WOENSDAG 26 MEI 1909. Nieuwsberichten. HELDER, 26 Mei. Da. J. Keuion, predikant bij de Doops gezinde gemeente alhier, houdt Zondag a. s. zijn afscheidsrede. Onze bulletins. Voor hen, die er op gesteld zijn, ons bulle tin, meldende de geboorte van Prinses Juliana, te bezitten zyn nog een 40-tal exemplaren beschikbaar. Zij kunnen worden afgehaald aan ons bureau in de Spoorstraat. Politieke lezing van den heer A. P. Staalman te Anna Paulowna. Zaterdagavond 22 Mei hield de heer A. P. Staalman eene politieke lezing in Veer- burg. Daar deze in hoofdzaak overeenkomt met die, reeds in dit blad vermeld, zal alleen het debat in hoofdzaken worden weergegeven. Elke debater kreeg een kwartier. Hieraan nam eerst deel de heer Biersteker uit Helder. Doze constateerde in de eerste plaats, dat de heer Staalman zich heeft voor gedaan als de .grootmoordenaar van Z. v. d. Bergh. Hoeveel maal is deze naam wel niet genoemd? (Geroep: 29 maal, 39 maal.) Het voorspelde tooneelspel wordt overal her haald. Als ik, zoo zegt de heer B., alle laster zou vertellen door «Extra Tijding" uitgestort, dan zou ik een jaar noodig hebben. Heb ik in myn «Open Brief" gelasterd, zoo klaag mjj dan aan, maar dat durft ge niet, Staalman heeft zyn beginselen verloochend en wyst op 't stroobiljet der anti-revolution- nairen en katholieken in Helder verspreid bij de verkiezing voor de Prov. Staten. Staal man heeft schriftelijk beloofd de rechtsche party te zullen steunen, de linksche te be strijden. .Durft gij te zeggen, dat gij die verklaring niet geteekend hebt?" .Typisch opmerkelyk voor het vertrouwen in den bondgenoot, dat men eene Bchriflelyke ver klaring eischt 1" De heer St. motiveert niets, haalt halve waarheden aan en verzwygt met opzet wat de heer De Meester te Zuidhorn gezegd heeft. Dit wordt toegelicht door aan te toonen dat de heer St. uit het «Dag blad cilataten aangehaald heeft, geheel uit hun verband gerukt, en toe te lichten wat de heer De Meester te Zuidhorn heeft ge zegd en wat de heeren Bos en Troub hebben verkondigd over staatspensionneering. De heer B. eindigt met den heer De Meester aan te bevelen als een candidaat met een eerlyk karakter en van edele beginselen. De heer Staalman diende direct van ant woord. Deze hield vol, dat de kiezers be drogen zijn en dat do Heldersche vryzinnigen het brandmerk van Z. v. d. Bergli dragen. (Geroep: wie ziet het?j Ik heb nu den naam Z. v. d. B. 29 maal genoemd, in 1905 hebt gy die naam 1000 en 1000 maal meer ge noemd. (Er ontslaat rumoer. De heer St. zie, daar hebt ge de Heldersche kiezers Geroepdat kunnen we in den Polder wel af.) De heer St. zegtde circulaire voor de verkiezing der Prov. Staten heeft met mijne beginselen niets te maken. Bewijs my, zwart op wit, dat ik die verklaring heb ge teekend (Een der aanwezigen iemand heeft onder getuigen verklaard, de naam werd ge noemd, dat by de zekerheid heeft.) De heer St. zegt altyd zijne zelfstandige positie te hebben bewaard en houdt vol wat hy om trent den heer De M. heeft gezegd. De tweede debater sprak Blechts enkele woorden en was onverstaanbaar. De derde debater, de heer Verstegen uit den Helder, zegt dat de heer St. te veel persoonlykheden naar voren brengt. Hij heeft het steeds over .bakerpraatjes", maar die vertelt hy zelf. Men moot zijne beginselen verkondigen en dat doet de heer St. niet. Debater keurt 'taf, dat de lieer St. zijne vergaderingen niet in de dagbladen adver teert. Het is of hij daardoor den stryd wil ontwijken. De heer Staalman heeft bewust onwaarheden gezegd en geeft als bewyzen aan dat de heer St. spreekt van de rechtsche partij. Er zyn 3 gecoaliseerde rechtsche par tyen. Debater geeft aan het verschil tusschen deze partyen op belangrijke punten. Van Staatspensioen komt van rechts niets. Vol gens de .Standaard" zal min. Talma, alshy hard werkt in 1915 met deze wet klaar komen. Debater wijst op de zelfstandige posi tie der socialisten, op do tariefwetten der rechtsche partyen, waardoor de eerste levens behoeften duurder zullen worden, op de macht van 't ministerie Kuyper en toch heeft dit niets gedaan, op de woningwet en ongeval lenwet der liberalen en eindigt met eene aanbeveling voor Thomassen. De heer St. zegt, dat de socialisten geen recht van spreken hebben, omdat zij nog niets hebben tot stand gebracht, nog nooit hebben geregeerd. Niets wat ik van de vry zinnigen heb gezegd is veerlegd. Altyd zijn de vryzinnigen door de socialisten afgehaald. Nu niets, daarvan. Vaa persoonlykheden moogt ge niet spreken. Ge haalt zelf Dr. Kuyper af. De heer St. verdedigt de aankondiging der vergadering per strooibiljet, zegt dat voor alles gaat, leniging der soc. nooden en wyst er op dat door hem militairen beneden den rang van officier het stemrecht hebben verkregen. Nadat de heer Biersteker nog eenB het woord gevraagd had, doch dat door den voorzitter niet werd toegestaan, werd de ver gadering door den heer Hartendorf gesloten. Inbrekers gesnapt. Men meldt ons uit IJmuiden, dato Zondag. Door groote activiteit van den havenbe ambte Gorter, mocht het der politie heden morgen gelukken de hand te leggen op een berucht inbreker. Genoemde havenbeambte zag iemand over de sluis komen, aan de ééne hand een rijwiel en in de andere hand een groote gonjezak hebbend. By de poging om op het rywiel plaats te nemen sloeg de zak hiertegen aan, waardoor een klakkend geluid ontstond alsof er in de zak een kistje was. Dit kwam den heor Gorter zeer vreemd voor en kreeg by op hetzelfde oogenblik vermoeden dat deze persoon bij de inbraken van de vorige week betrokken kon zijn. Hij haastte zich de politie van het gebeurde in kennis te stellen, waarop de gemeente-veld wachter Bergema onmiddellijk, eveneens per rijwiel, den verdachte achterna zette. Naby Velseroord kreeg hij hem te pakken. Het arresteeren ging echter niet gemakkelijk. Met behulp van drie burgers kon men den verdachte naar de politiepost tc Velseroord overbrengen. Bij fouilleering werden op hem een geladen 6-loops revolver en inbrekers- werktuigen gevonden. In de bewuste zak bevond zich het gestolene, afkomstig van den inbraak bij den heer Broekmeijer, die het als zyn eigendom herkende. Deze buit was in de nabyheid van de nieuwe sluiB be graven geweest. Later op den dag werd door de recherche te Haarlem nog eene mede plichtige in hechtenis genomen. IJmuiden, 24 Mei 1909. Aanstaanden Zaterdag zal hier de Alge- meene Vergadering worden gehouden van den Provinciale vereeniging «Noord-Holland" van den bond van Hoofden van Scholen in Nederland. Na afloop van deze vergadering wordt door de plaatselijke commissie van de Noord- en Zuid-Hollandsche Beddingsmaatschappij den afgevaardigden aangeboden le. eene oefening met één der reddingbooten en het vuurpijl toestel en 2e. een boottochtje buiten de pieren. H. M. de Koningin. De Koningin maakte Zondag na Haar herstel, Haar eersten kerkgang. Zy woonde onder gehoor van Ds. Verweer de voormid- dag-godsdienstocfeniug by in de Regentesse- kork, evenals de Koningin-Moedor en de Prins. Hot kerkgebouw was overvol. In het voorgebed dankte de predikant God, die de Koningin, het Vorstelijk Huis en het Nederlandsche Volk zoo rijk gezegend had in de geboorte van Prinses Juliana. Bij het einde van den kerkdienst zong de gemeente spontaan en staande de Koningin toe: «Dat 's Heeren zegen op U daal". De doop der Prinses. Naar men verneemt is de datnm voor de doopplechtigheid van prinses Juliana voor- loopig bepaald op Zaterdag 5 Juni in de Willemskerk te 's-Gravenhage. Het Hof zou voornemens zijn don llen Juni naar Het Loc te vertrekken. Vredespaleis. De bouw van het Vredespaleis is gisteren te 's-Gravenhage aanbesteed. De laagste in schrijving was van J. Hartman en R. v. d. Meulen, te Scheveningen voor f571.000. Uit den Omtrek. Texel, 24 Mei. Deed hier Zaterdagavond een gerucht de ronde, dat «De Dageraad" wegens eon klein defect geen dienst kon doen, reeds Zondag morgen vervulde zy op de gewone wijze weer haar taak. In het personenvervoer kwam trouwenB Zaterdagavond ook geen stoornis, doordien de .Texelstroom" dadelijk dienst deed voor «De Dageraad". Lezing van Mej. Groot over Vrouwen kiesrecht, op Zaterdag 22 Mei in „Hotel Texel." De vergadering, die zeer goed bezocht was, werd geopend door mej. R. Kluin, secret. der Afd. Helder, die onder het welkom tot de aanwezigen, het een heugelijk feit noemde, dat er meer en meer actie komt. Met de mededeeling, dat de spreekster, mej. Groot van Hoorn, zou behandelen het onderwerp: «Waarom Vrouwenkiesrecht?", werd de ver gadering geopend. En de spreekster gaf een mooie, goed doorwrochte lezing, waarnaar met waardeerende aandacht geluisterd werd. Een resumé vindt men in het volgende: 't Is uit een billijk rechtvaardigheids ge voel, dat ik, hoewel ik mij niet als bevoegde aan u durf voorstellen, voor u optreed. Het iB van algemeene bekendheid, dat het leven van de vrouw vroeger duister en barbaarsch was, en nog is het dat bij vele gehuwden. Doch meer en meer ontwaakt het gevoel in de vrouw, dat ze niet bij den man behoeft achter te staan. Werd de beweging eerst als een klank met een spottend lachje begroet, reeds in 1898 had men gehoopt, dat de Wet tot regeling van het kiesrecht weldra ook aan de vrouw het biljet in handen zou ge ven. Doch het is een feit, dat er niet aan de vrouw gedacht werd, zelfs de socialisten waren er tegen, althans er niet warm voor te krijgen. Toen de Grondwet ging Bprekén van alleen mannelyke personen, scheen de zaak onoverkomelijk. Toch namen 7 ont wikkelde vrouwen het iniatief voor eene Vereeniging tot verkryging van Vrouwen kiesrecht. In April 1893 werd eene circu laire rondgezonden, waarop nog geene 100 adhaesie-betuigingen inkwamen. Al was het resultaat poper, niettemin werd eene com missie benoemd, waarin zitting kreeg Dr. Alletta Jacobse. Deze eischte reeds in 1883 het kiesrecht voor de vrouw, toen het woord mannelyk nog niet in de Grondwet was opgenomen. Het inlasschen van het woord mannelyk was een grove in- billijkheid, doch het bevorderde de zaak der vrouwen. In 1894 werd de Vereeniging opgericht met 40 leden. De begroeting was evenwel niet vriendelijk, met hoon en spot werd men overladen. Men zou buitensporigheden gaan doen, huishoudens zouden er door verwaar loosd, kinderen door veronachtzaamd worden. De mooie kapsels zouden verdwijnen, de rokken zouden alleen nog de vrouw ken merken. De mannen zouden het potje moe ten koken, wanneer moeder naar de vergade ring was enz. Er zouden geen huwelyken meer gesloten, geen kinderen meer geboren worden. Een manvrouw zon de vrouw zyn, een soort derde geslacht. Toch ging men met moed voort. Maar er zyn nog zooveel tegenstanders, die zeggen, dat de vrouwen niet by de poli tiek behooren en de politiek niet voor de vrouw is. Zulke vrouwen willen heerschen in huis, in eigen huis. Dat klinkt lief en roerend. Och, konden ze het slechts! Maar de vrouw kan het niet. Ze kan slechts een pop zyn. De wet gedoogt niet meer. Slechts de ongetrouwde vrouw geniet nog eene zekere mate van vrijheid, de gehuwde is een on mondig kind. De gehuwde vrouw mag niet getuigen by geboorto, bij huwelyk en over lijden, ze mag geen executrice zyn, geen erfenissen, geen legaten aanvaarden, hare handteekening is niet verbindend, zonder den wil van haar man mag ze geen voogdij aan vaarden. Zy mag haar arme zuster niet eens helpen met een paar honderd gulden van haar eigen geld. Ze kan niets doen zonder de toestemming van haar man; de kwaad willige legt beslag op alles. Vraagt de vrouw echtscheiding, de man houdt de volle be schikking. Over de kinderen heeft de vrouw veel minder macht dan de man. Kan dus de vrouw heerschen in eigen huis? Maar mag dat dan wel de plaats blyven van de Nederlandsche vrouw? De man heerschen over alles, zy geene rechten, geheel onmon dig, niets kunnende doen zonder de toe stemming van den man? Is het wonder, dat de vrouwen zich aangorden tot wegneming van die onrechten Het kiesrecht voor haar zou veel verbetering kunnen brengen. Elke groep mannelijke kiezers heeft zyn eigen candidaat, die niet vertegenwoordigd zijn worden niet gelet. Wy vrouwen, we hebben geen afgevaardigde op onze belangen wordt niet gelet, althans niet voldoende. We zyn verhinderd invloed uit te oefenen op de Re geering, we zyn gelijk aan misdadigers. Dc mannen hebben het kiesbiljet, dat is de sleutel van het wereldhuis. Waarom mogen wij niet zoo'n sleutel hebben By de kinder wetten berust de ouderlijke macht bij den Vader, alleen voor de onechte kinderen by de Moeder, die dan dubbel te lyden en te dragen heeft. Men ziet de vrouwen niet voor vol aan. Daarom moeten we zelf aan het werk, maar dan ook moeten allen meewerken. Te zamen vormen we een sterke macht. (Spreekster gaf hierby een paar aardige schetsjes ten beste, aangevende hoe machtig de klank zou zijn, wanneer alle vrouwen der wereld op dezelfde seconde eenzelfde geluid lieten hooren, en hoe uit een vat, waarin ieder een flesch Tokayer wyn gestort zou hebben, om het den priester cadeau te doen, slechts water te voorschijn kwam, om dat elk gedacht had „een flesch water hin dert niet".) Zoo denken misschien ook de vrouwen, dal een stem er niet op aan komt. Neen, niemand moet buiten den strijd bly ven, omdat ze meent het goed te hebben. Ieder moet het doen, omdat het rechtvaardig is, om hare kinderen. Als de vrouwen het kiesrecht hebben, actief en passief, dan kunnen ze hare afge vaardigden zenden. Zij kunnen het best haar eigen zaak bepleiten. Zeer veel inspanning is noodig, om recht voor de vrouw te ver- krygen, doch haar doel is groot, al is haar kracht nog klein. Breng daarom het offer voor uwe zusters, opdat ook de vrouwen mensch worden, gelykwaardig met de man nen. Ze zullen tijd en kracht genoeg hebben, om hare plichten als vrouwen en moeders te doen. We gaan vooruit. Vrouwenkiesrecht wordt reeds als onderwerp behandeld. Dikwyls wordt er nog beweerd, dat de vrouwen niet rijp zyn voor het kiesrecht. Maar zyn de mannen er wel rijp voor, of liever zijn de vrouwen minder ryp dan de mannen? Geef' haar gerust het kiesbiljet in handen, ze zullen wol zorgen, dat do vrouwelyke kiezers ryp worden, ze zullen er door komen op hooger standpunt. Laat ons toch te zamen werken, om de Maatschappij vooruit te bren gen Beider versmelting kan eenheid brengen, samen moeten we den berg der beschaving op! Onze eisch voor het kiesrecht is geboren uit den drang der tyden, al beweren nog veleD, dat de vrouwen het nog zoo kwaad niet hebben. Maar zyn de slechte huwelijkswetten, de smaad aan de vrouw aangedaan, dan voor elk rechtvaardig gevoelend mensch niet af keurenswaardig? By aangifte zyn de hand- teekeningen van twee mannen van de straat geldig, die van de hoogstaande vrouw geldt niet. Doch onze strijd is er niet een tegen de mannen, maar we willen onze latente krachten productief maken, daar, waar ze noodig zyn. We willen medewerken met de mannen tot veredeling, tot bestrijding van prostitutie, drankzucht enz. We willen niet langer in de Wet beschouwd worden gelyk aan idioten en kinderen. We zyn niet meer zwak, we willen een wereld van schoonheid en heorlykheid. We begeven ons op hot ge bied der wetenschap. In ons groeit de kracht voor gelijkstelling. Wie durft het ontkennen, dat vryheid den mensch rechtvaardiger maakt? Laat ons dan vrijheid gegeven worden! Laat er komen een Regeering van mannen en vrouwen voor mannen en vrouwen, gekozen door mannen en vrouwen! Dat is een eisch van rechtvaardigheid. In de laatste halve eeuw is er veel ver anderd door economische noodzakelijkheid. Vroeger moest de vrouw veel meer in huis doen, dan nu. Toen geen waschhnizen, geen ziekenverpleging. Vroeger stond mon buiten hot mooie leven. De vrouwen zyn beter ontwikkeld, en ze vragen om betere rechtstoestanden, ze willen dezelfde rechten als de mannen. Beider belang is in het spel, beider invloed moet ook den staat ten goede komen. Hebben de vrouwen geen gevoel voor, geen belang by de Wetten voor on derwijs en opvoeding, by het vormen van goede huishoudsters? De Regeering bemoeit zich met kinderzorg, armenzorg enz. Hebben de moeders daar niets mede te maken? Kan haar invloed geen gewichtige verbeteringen tot stand brengen? Heeft de vrouw geen belang by de belastingen? Mogen de toestanden by leger en vloot, waar hare kinderen heengaan, zonder de vrouw in orde komen? By rechtspleging gaat het over haar kin deren. Bij het woningvraagstuk wordt alleen de man gehoord. Heeft de vrouw daarvan geen verstand We mogen in niets medepraten. Wemogen ons alleen bedroeven, over uitstallingen b.v. die zedenkwetsend zyn. Hoeveel kracht en liefde, die het geheel ten goede kunnen komen, blyven er ongebruikt. Het kiesrecht, dat de sleutel van alles is, kan het even wicht brengen. Daarom behoort de drang niet langer gekeerd te worden. We vragen geen kiesrecht, om er op te snoevenwe vragen het, omdat we meer goeds willen doen, en we willen niot onze vrouwelyke plichten verzaken, omdat we elk tehuis beschouwen als een gewichtig doel van het groote tehuis, dat men de natie noemt. Geen volk is gelukkig, heeft geen goed tehuis, waar mannen en vrouwen niet samenwerken. Luide werd deze met overtuiging uitge sproken rede toegejuicht. By het debat verklaarde mej. Koppen, dat zy was voor algemeen mannen- en vrouwen kiesrecht, en dat zy vreesde voor dames- kiesrecht. De spreekster beweerde, dat men zich in dat opzicht geen standpunt gekozen heeft. De bedoeling der Vereeniging ia, gelijkstel ling met de mannen. Hebben zy het alge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5