BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". ZATERDAG 5 JUNI 1909. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Donderdag 3 Juni 1909. Voorzitter de heer Over de Linden, Weth. Tegenwoordig 18 leden afwezig de heeren Staalman, Van Wingerden en Schokking. Bij de opening deelt de Voorzitter mede, Hat aan den burgemeester verlof is verleend van '28 Mei 1.1. tot uiterlijk 14 Juni e.k., zoodat de vergadering door hem geleid zal worden. De notulen der vorige zitting, die voor de leden ter inzage hebben gelegen, worden na een opmerking van den heer Hartendorfi goedgekeurd. VervolgenB geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken: 1. Dankbetuigingen van de W edu- wen Krak en Donkersloot voor de verleende gratificatiën. 2. Kennisgevingen van de aan neming der benoeming als kommies der be lastingen door J. Tiessen en L. Labout. 3. M i s s i v e s van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van de besluiten tot aankoop en ruiling van stukjeB grond, van de schoolgeldkohieren, van het kohier voor den hoofdelyken omslag en van de wijziging der verordening regelende de onderwijzers- jaarwedden, alsmede een bericht van de wyziging der verordening op den afslag van visch. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 4. Een adres van de stokers der gas fabriek, verzoekende vei betering van hun arbeidsvoorwaarden, en wel door de tracte- menten te verhoogen, den 8-urigen arbeids dag voor hen in te voeren en hun een offi- cieële gemeentelijke aanstelling te verstrekken. Dit adres wordt in handen van B. W. gesteld, om advies. 5. Een adres van don heer T. v. d. Mey, onderwyzer te Koegras, verzoekende evenals vorige jaren een gratificatie van f 50, ter bestrijding van de kosten verbonden aan zyn reizen van en naar Koegras. Wordt eveneens in handen van B. W. gesteld, om advies. 6. Een adres van P. Blom, verzoekende in het Heldersche kanaal te mogen visschen en aldaar palingfuiken te mogen plaatsen. De Voorzitter stelt voor hierop afwijzend te beschikken op dezelfde gronden als vroeger by een dergelyk verzoek werd besloten. De heer Feenders zou gaarne kennis willen nemen van de motieven, die tot een afwijzing leidden. De Voorzitter belooft deze voor de leden ter inzage te zullen leggen, dan kan in een vol gende vergadering op het adres een beslissing worden genomen. 7. Een adres van «Helders Belang', behelzende een vierledig verzoek a. om tydens de feesten door «Helders Belang" hier ter plaats in Augustus a.s. georganiseerd, beschikbaar te stellen de noodige lokaalruimten in de scholen tot het plaatsen of onder dak brengen van 800 personen b. om evenals de leden voor het Congres voor Vreemdelingenverkeer ook de tur ners-autoriteiten ten raadhuize te ont vangen 0. om het feestterrein aan den Havendijk nabij de torpedomagazynen te doen aan sluiten aan de gemeentelijke waterleiding en op dat terrein te doen plaatsen eenige lantaarns en dat die aansluiting, plaat sing, levering van gas en benoodigd- heden en wegneming te doen geschieden voor gemeenterekening; d. om aan de vereeniging voor bedoelde feeeten een subsidie te verleenen van f500.— De Voorzitter stelt voor, dit adres in handen van B. W. te stellen om advies. De heer Grunwald kan zich hiermede niet vereenigen waaneer nog advies moet worden uitgebracht, wordt het te laat en hy acht het niet van ingrypenden aard, wat er ge vraagd werdt. Hy heeft later vernomen, dat een lokaalroimte voor 400 personen voldoende is, zoodat school 8 genoegzame ruimte aan biedt. Het tweede verzoek om het gewes telijk bestuur van het gymnastiek verbond officieel te ontvangen kan ook geen bezwaar opleveren nu men reeds besloten heeft de congresleden te zullen ontvangen. Het derde verzoek bevat ook geen overwegend bezwaar, want de pijpen en lantaarns voor de gas- en waterleiding kunnen later weder gebruikt worden, zoodat men niet anders dan arbeidsloonén heeft te bekostigen, die hij schat op f 100. Omtrent de subsidie van f 500 had hij gaarne gezien, dat dit punt nader toegelicht washet is hem bij onderzoek gebleken, dat deze gelden bestemd zyn voor een volksfeest, waarvan ieder kan profiteeren op den laatsten dag der feesten en wel op Koninginnedag. Daar het ver zoek van zoo weinig ingrypenden aard is, kan men heden wel een besluit nemen. De Voorzitter meent, dat men wel vooraf de kosten van een en ander dient te be rekenen en heeft bezwaar tegen het in gebruik geven der schoollokalen, omdat deze dan pas schoongemaakt zyn en dan op nieuw gereinigd dienen te worden en de scholen vacantie moeten hebben. De heer Van den Berg wil dit verzoek wel toestaan en deelt het bezwaar van den Voorzitter niet. De heer Van Breda meent, dat de ge meente verplicht is aan Helders Belang", dat het vreemdelingenverkeer bevordert, steun te verleenen. Verschillende leden voeren hierover nog het woord. De heer Hartendorfi zou eerst advies van B. W. willen hebben en verder meent hy, dat een belangrijk deel der burgery bezwaar heeft tegen het ver leenen van f 500 subsidie voor dit doel. De heer Oortgijsen tracht aan te toonen, dat do feesten in 't belang der burgerij zyn, om de slechte meening omtrent onze ge meente te verbeteren. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel van B. W., om het adres in handen van B. W. te stellen in stem ming gebracht en verworpen met 13 tegen 4 stemmen. Er voor stemden de heeren De Ven, Van Neck, Hartendorfi en Over de Linden. (De heer De Waard had onderwyl de vergadering verlaten). Hierna komen de verschillende verzoeken achtereenvolgens in stemming, nadat de heer Feenders verklaard had, dat school 8 en de Zeevaartschool voldoende ruimte voorde turners aanbiedt, worden deze scholen be schikbaar gesteld. Er tegen stemden de heeren Van Neck en Hartendorfi. Om de turner-autoriteiten ten raadhuize te ontvangen wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Omtrent het derde verzoek, om het feest terrein van gas- en waterleiding te voorzien, beslist men in gunstigen zin, alleen de heeren Van Neck en Hartendorfi verklaarden zich er tegen. Ten opzichte van het 4e punt verklaren verschillende leden er tegen te zyn. De heer Terra doet het voorstel, om hieromtrent het advies van B. W. in te winnen, die dan nog inlichtingen kunuen inwinnen hoe deze gelden besteed zullen worden. Met 13 tegen 4 stemmen wordt dit voorstel aangenomen Er voor stemden de heeren Verfaille, Bok, De Geus, Van Neck, Hartendorfi, Grunwald, Biersteker, Krijnen, Zander, De Ven, Terra, Van Breda en Over de Linden. 8. Een versoek van mevrouw J. KeulenThieme, om als regentes van het Algemeen Weeshuis te worden ontslagen, wegens vertrek naar elders. Onder dankbetuiging voor bewezen diensten wordt dit verleend. 9. Een verzoek van den heer S. Dalmejjer, onderwyzer aan school 8, om eervol ontslag, wegens zyn benoeming te Leiden. Wordt tegen 1 Juli a.s. verleend. Salarissen Leeraren B. A. Medegedeeld wordt, dat door de heeren Van den Berg en Grunwald op de ontwor pen regeling van B. W. voor de salaris sen van de leeraren der burgeravondschool eenige amendementen zijn ingediend, waar van de strekking is, dat de leeraren, welke volgens de wet op 't M. O. bevoegdheid heb ben, een aanvangssalaris zullen genieten van f 40 per wekelijksch lesuur, zij, die volgens de wet op 't L. O. bevoegdheid hebben, f30 en zy, die geen wettelijke bevoegdheid heb ben, f25; en om aan hen na 5- en 10- jarigen dienst aan de school telkens f 5 per wekelijksch lesuur verhooging toe te kennen. B. W. stellen voor deze amendementen in hunne handen te stellen om praeadvies. Aldus wordt besloten. Woonwagens. Naar aanleiding van ingekomen klachten by B. W., betredende den overlast, die wordt ondervonden tengevolge van de aan wezigheid van woonwagens by gelegenheid van de kermis, hebben B. W. een onder zoek ingesteld en daarbij is hun gebleken, dat de klachten gegrond zyn. Het toebren gen van schade aan grasgewas en moestui nen, plagen van vee, uitmelken van koeien, weghalen van hooi en gras enz. zyn in dien tyd aan de orde van den dag. B. W. willen hieraan paal en perk stellen door be doelde woonwagens voortaan te weren. Dien tengevolge moet de politieverordening her zien worden. Zy stellen daarom voor art. 38 der algem. politieverordening te wyzigen als volgt «Met de boete van ten hoogste f25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen, wordt gestraft ieder, die op of boven den openbaren weg of op of boven afgesloten stoepen eenig voorwerp, van weikon aard ook, plaatst, doet plaatsen, laat staan, nederlegt, hangt of doet verblijven, waren uitstalt of eenig voorwerp, hoe ook genaamd aan gevels van huizen, aan muren, brugleuningen, heggen of andere afsluitingen ophangt of daaraan bevestigt .Deze bepaling is niet van toepassing op hen, die tot een of ander vergunning heeft van B. W." De heer Grunwald meent, dat door wyzi- ging van art. 38 der politieverordening, zooals B. W. dat voorstellen, de woonwagens niet geweerd kunnen worden, en ook bevreemdt het hem, dat de ingebrachte klachten niet by de stukken ter inzage lagen. De heer Van Neck wyst op de noodzake lijkheid dezer wyziging, wegens de groote overlast van de woonwagens gedurende de kermis. De heer Van den Berg ziet geen verband tusschen de voorgestelde wyziging en de woonwagens. Hy is van oordeel, dat daar door de politie to veel macht krygt. De bepaling is z. i. te algemeen. De heer Van Neck zegt, dat het niet anders geredigeerd kan worden en geheel op advies van het hoofd der politie en den Commissaris aldus is ontworpen. De heer Hartendorfi vreest, dat men met deze redactie het doel niet zal bereiken en de winkeliers de dupe er van worden. De heer Biersteker is van oordeel, dat door het in het leven roepen van deze be paling de burgery veel last zal ondervinden en aanleiding kan geven tot veel plagerijen en het opmaken van processen-verbaal, om dat de politie daardoor te veel macht krygt. Wil men de woonwagens weren, dan moet men een concreet voorstel doen. De heer Grunwald wil een bepaling maken, die alleen uitsluitend voor de woonwagens geldt. De heer Van Neck zegt, dat men het kan probeeren, blijkt het, dat het doel niet be reikt wordt, dan kan men het artikel weder wyzigen. Hy zag gHarne met het oog op de kermis, dat een bepaling getroffen werd. De heer Hartendorfi doet een voorstelom niet art. 38, maar art. 43 aan te vullen en daar de woonwagens met name te noemen. De heeren Bok en De Geus hebben be denkingen tegen het voorstel-Hartendorfi, omdat het niet behoorlijk toegelicht is en zy meer waarde hechten aan hetgeen door deskundigen geredigeerd is. By stemming wordt het voorstel van B. W. aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Van den Berg, De Geus, Hartendorfi, Grunwald, Biersteker, Zander, Van Breda en Feenders. Keurmerken. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten, om alsnog in de onlangs vast gestelde verordening op de keuring van slachtvee en vleesch een wijziging te brengen, omdat het namaken van de merken reeds is strafbaar gesteld by het Wetboek van Strafrecht, stellen B. W. voor de artt. 17 en 18 van die verordening te doen luiden als volgt Art. 17. Het is aan slagers en vleesch- verkoopers verboden de merken bedoeld in de artt. 5 en 6 te vorwyderen." Art. 18. «Het is verboden de merken be doeld in art. 7 te verwijderen of andere merken te gebruiken dan de by deze ver ordening voorgeschrevene." Zonder hoofdelyke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Medailles. Door B. W. wordt voorgesteld, als aanmoediging en als blyk van belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur, voor den algemeenen Zeil en Roeiwedstrijd en voor de Marine Sportwedstrijd voor elk een medaille beschikbaar te stellen. De kos ten voor elke medaille bedragen f 15. Dit voorstel wordt aangenomen. Alleen de heer Hartendorfi stemde tegen. Gratiflcatie's. Ter tafel komt een voorstel van B. en W., om aan de kommiezen der belastingen J. C. Wickel en P. Kunst ieder een gratificatie toe te kennen, respectievelijk van f 50 en f '25, wegens buitengewone diensten bewezen tydens de ziekte van Steilberg en gedurende de vacature Luyckx. Met algemeene stemmen wordt dienover eenkomstig besloten. Bouwverordening. Op een daartoe gedaan verzoek stellen B. en W. voor, omdat by de gezondheidscom missie en den gemeentebouwmeester geen bezwaren bestaan, aan den heer K. Laagland Winder ontheffing te verleenen van art. 16 der bouwverordening voor het perceel Bree- straat hoek Trompstraat. Met eenparige stemmen wordt de onthef fing verleend. Zuiveringkisten Gasfabriek. B. en W. deelen mede dat is ingekomen een schrijven van den directeur der gasfa briek, waarin te kennen wordt gegeven, dat het gasverbruik zoodanig is toegenomen, dat het noodig is voor de zuivering van cjaan en zwavelwaterstof de zuiverkisteD te com- poudeeren, door verhooging met 750 m.M. en het veranderen der in- en uitlating. De kosten daaraan verbonden zullen bedragen f7600.B. en W. stellen voor tot die ver grooting over te gaan en hun een crediet te ver leenen tot genoemd bedrag, dat in de weldra te sluiten leening opgenomen zal worden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Kwijtschelding boete. Door H. Burgemeister, fabrikant te Heer len, is een adres ingekomen, verzoekende kwijt schelding der boete voor de late aflevering der door hem voor de gasfabriek gebouwde ovens. B. en W. adviseeren te besluiten tot vermindering der boete en die in Btede van op f 1250 te bepalen op do helft ad. f625. Zy merken daarbij op, dat de gemeente door de te late aflevering geen schade heeft geleden en zij daarom adressant ecnigszins tegemoet willen komon, maar uit een billyk- heidsoogpunt tegenover andere inschrijvers meenen ay niet het geheele bedrag te moe ten kwijtschelden. De heer Van Breda brengt in hot midden, dat dit voorstel niet by de Commissie voor de bedryven ter beoordeeling is geweest en zulks toch wenschelijk is. Besloten wordt alsnog de Commissie te hooren en alsdan in een volgende zitting een beslissing te nemen. Melkverordening. Alsnu is aan de orde de door B. en W. ontworpen verordening op de melk. De Voor zitter zegt, dat van den heer Hartendorfi c. s. eenige amendementen en van de gezonds- commissie een Bchryven is ingekomen, die hy in handen wil stellen van B en W. om advies. Aldus wordt besloten, zoodat deze verordening later zal worden behandeld. Rondvraag. De heer Van den Berg geeft zyn ergernis to kennen over de wjjze, waarop met de veegmachine gewerkt wordt, en waardoor groote stofwolken opgejaagd worden. Hy hoopt, dat in den vervolge eerst de wogen besproeid worden. De heer Van Breda sluit zich hierbjj aan en wenscht tevens, dat het opgeveegde vuil verwijderd wordt. De Voorzitter belooft hieraan zyn aan dacht te zullen schenken. De heer Feenders vraagt of er deze maand nog een raadszitting zal gehouden worden en ontvangt hierop een bevestigend antwoord. De heer Oortgijsen brengt een klacht over van de leveranciers aan de gemeente, die zoo lang op betaling moeten wachten. De Voorzitter en de heer Van Neck zeggen, dat dit niet de schuld is van het DageL bestuur, maar dikwijls in verband staat met betalingen van 't Rijk. Hierna niets meer te behandelen zynde, wordt de vergadering gesloten. Gtwelf ingestort. Uit Brussel wordt gemeld, dat aldaar hedenmorgen een gewelf over de rivier de Senne is ingestort, waardoor vele kanalen, die op de rivier uitloopen, zyn drooggeloopen en meer dan 300 binnenschepen op het drooge zitten. De schade is aanzienlijk. Dit den Omtrek. Met 6 veebooten en een zeilvaartuig wer den heden naar de Leidsche markt uitgevoerd 5753 lammeren, 2 koeien en 1 paard. Het totaal' der in dit jaar uitgevoerde lammeren is daarmede gestegen tot 22107 stuks. Anna Paulowna. In de rijkspostspaarbank, postkantoor Anna Paulowna en ressorteerende hulpkantoren, is in de maand Mei ingebracht f 9535,27 en terugbetaald f9539,34. Het laatste boekje droeg tot nummer 876. Wieringen. In den vroegen morgen van Woensdag j.1. ontlastte zich boven ons eiland een ont zettend zware hagelbui, waardoor vele rui ten werden stuk geslagen en groote schade aan het veldgewas werd toegebracht. Donderdag 10 Juni a. s. zal alhier in de concertzaal rConcordia" van den heer Jb. Bruul, door den heer A. P. Staalman, van Helder, een politieke lezing worden ge houden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5