ZOMERGONÜERT Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Openbare Vergadering WAARSCHUWING. DIJKWEG No. 39*. RIJSWIJK, KooiojjiDDÉaii 5. Tweede Blad. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 2e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 Juli a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van 2*/a cent beplakt te worden. Nieuwsberichten. HELDER, 25 Juni. Tot verpleegster te De Rijp (N.-H.) is benoemd mej. L. Folmer, alhier. Ds. J. Bakker Czn, Predikant bij de Her steld Evang. Luth. Gemeente alhier, zal Zondag 27 dezer voormiddags 10 nur zyne afscheidsrede houden. Van af 10 April 1859 dus ruim 50 jaar is hy Evangeliedienaar geweest; sedert 19 Februari 1891 alhier. De heer Kloosterman, de bekende ge wezen anarchist, zal eerstdaags Helder be zoeken als vertegenwoordiger van den handel van het Leger des Heils. Des avondB zal hij in het gebouw aan de Spoorgraoht eenige samenkomsten leiden. Gemeenteraadsverkiezing. Men deelt ons mede, dat door de bakkers gezellen alhier by de a. s. Gemeenteraads verkiezing candidaat gesteld zal worden de heer C. W. Klooster, arbeider in het bakkers bedrijf alhier. De herstemming te Helder. In ons district is prachtig gestemd. Neemt men in aanmerking dat in onze gemeente altyd veel kiezers afwezig zijn door hun verblijf op de schepen, of in Oost- en West, dan mag men het een mooi cyfer noemen, dat van de 4158 kiezers 3549 hebben gestemd. De cyfers in de buiten distri eten zyn nog sterker. In Anna Paulowna stemden van de 595 kiezers 510 te Callantsoog van de 154, 147te Petton van de 52, 45te Wieringen van de 581, 469te Zype van de 781, 731 te Koegras (onderdeel van den Helder) van de 112, 105; te Texel van de 1271, 1140; te Vlieland van 144, 102te Terschelling van de 665, 478. Afloop verkooping Marine. By de Directie der Marine alhier werd Eisteren in de Marine-Cantine openbaar ver- ocht lo. Het oude gekoperde schroefstoomschip •Aruba*. Ingekomen 10 biljetten van C. F. Duyvetter, Helder f10432. Elsinga en Leon, Amsterdam 11980. Oudkerk Vat* Praag, Helder ,12150. H, Wjjker, Helder13504. Scheepssloopery «Holland, Hendrik-Ido-Ambacht f 14930. Scheepssloopery .Rijsdijk', Hendrik-Ido-Ambacht 14960.— Jobs. Pas, Rotterdam 15126. M. S. Springer, Amsterdam 15286.83 J. H. v. d. Linden, Woerden ,17238. Gebr. Hoogerduyn, Helder v. onwaarde 2o. De oude gekoperde zeilkorvet »Urania« Ingekomen 11 biljetten van: Elzinga en de Lion, Amsterdam f 5380. J. Lobatto Rzn., Amsterdam5390. M. S. Springer, Amsterdam 5527.82 Oudkerk Van Praag, Helder. 6105.— Scheepssloopery „Rjjsdyk", Hendrik-Ido-Ambacht. 6255. C. F. Duyvetter, Helder 6332. Gebrs. v. Pelt, Helder. 6690. Jobs. Pas, Rotterdam6825. H. Wijker, Helder7042. J. H. v. d. Linden, Woerden. 7283.— Scheepssloopery Holland*, Hendrik-Ido-Ambacht 7625. Sportwedstrijden bij de Marine. De sportwedstrijden bij de Marine werden gisteren geopend met het houden van een zwemwedstrijd op het Groot Noordhollandsch Kanaal. Jammer, dat het terrein op zoo'n grooten afstand is gelegende belangstelling van de zy'de van het publiek zou dan wat grooter zyn, dan nu het geval was. Het terrein was gezellig ingericht, terwyl de Stafmuziek haar lastigste deuntjes ten beste gaf. De temperatuur werkte ook dit jaar niet mee, zoodat de deelname in sommige rubrie ken niet groot was. Alleen in het nummer buik- en zydezwemmen voor korporaals en minderen was vry groot; zy telde 45 deelnemers. De uitBlag was als volgt IGroepwedstbijd. Aantal deelnemers 4 groepen. Ie prys Zilveren Wisselbeker der Marine- Sport-Vereeniging en 4 kleine zilveren me dailles, (£roep Instituut. 2e prysKleine zilveren medaille en 4 kleine bronzen medailles, groep Wachtschip Willemsoord. Personeels wedstrijden. Voor officieren 2. Buik- of Zijdezwemmen. Afstand 80 M. 5 deelnemers. Ie prysVerguld zilveren medaille, uit geloofd door de Marine-Club, luitenant ter zee L. van Rossum. 2e prijsZilveren medaille, luitenant ter zee J. C. F. Hooijkaas. Voor machinisten. 8. Buik- of Zydezwemmen. Afstand 80 M. Geen deelname. Voor onderofficieren (sergeant en hooger) 4. Buik- of Zijdezwemmen. Afstand 80 M. 4 deelnemers. Ie prys i Zilveren medaille, uitgeloofd door don Kon. Ofliciers-Schermbond, sergt.-monteur W. J- F- Meijer, v. d. ,Reinier ClacBzen". 2e prys: Kleine zilveren medaille, boots man A. F. van Manon, v. h. Instituut. 5. Itugz wemmen. Afstand 40 M. Geen deelname. Voor korporaals en minderen 6. Buik- of Zijdezwemmen. AfBtand 80 M. 45 deelnemers. EoropryBKleine zilveren medaille, uit geloofd door H. M. de Koningin-Moeder, korporaal-adelborst K. Muller, InBtituut. Ie prys: Zilveren medaille, marinier le kl. Z. Gnade, Wachtschip Willemsoord. 2e prysGroote bronzen medaille, kwar tiermeester J. Duitman, Wachtschip Willems- 7. Rugzwemmen. Afstand 40M. 6deel nemers. le prijs Verguld zilveren medaille, matr. le kl. J. van der Zwan, v. d. „Heemskerck". 2e prys Zilveren medaille, marinier le kl. Z. Gnade, Wachtschip Willemsoord. ExtraprysKunstvoorwerp, uitge loofd door Zyn HoogEd.Gestr. den Schout- by-nacht I. van den Bosch, voor den snel- sten zwemmer in klasse 2, 3, 4 of 6, kor poraal-adelborst K. Muller, Kon. Instituut. Voor officieren, machinisten, onderofficieren en minderen. Duiken, bestaande uitsprong, zwem men, afstand 10 M.duiken op een aan gegeven plaats en aanbrengen van eene pop aan de plaats van afgang, 6 deel nemers. EereyrysGroote zilveren medaille, uit geloofd door H. M. de Koningin, korporaal- geweermaker J. J. Mulder, Wachtschip Am sterdam. le prysZilveren medaille, uitgeloofd doör de Gemeente Helder, kwartiermeester J. N. Kuiler, Wachtschip Amsterdam. 2e prysGroote bronzen medaille (niet uitgereikt). De Roeiwedstrijden uitgeschreven door de Marine-Jachtclub wer den ditmaal gehouden in het Groot-Noord- hollandsch kanaal, nabij fort Oostoever. De gelegenheid is daar veel gunstiger dan op de reede. De wedstryd was uitnemend geregeld en had een gunstig verloop. Jammer dat het regenachtige weer het bezoek van belang stellenden niet in de hand werkte. De uitslag was 1Sloepen type B4 der Koninklijke Marine, geroeid en gestuurd door Adelborsten van het Kon. Instituut. Afst. 1800 M. le prys: Groote Zilveren Medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin MoederSloep Kon. Inst., stuurman Adelborst le kl. M. C. de Jong. prys: Bronzen Medaille, uitgeloofd door Z. E. den Min. v. MarineSloep Kon. Inst., stuurman Adelborst le kl. L. F. Klaassen. 2. Sloepen type Blf B2, Bs der Kon. Marine, geroeid (resp. door 14,12 of 10 man) en gestuurd door schepelingen der Kon. Marine, beneden den rang van korporaal. Afst. 1500 M. le prys: Groote Zilveren Medaille, uitgeloofd door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden voor den stuurman en f 50.—, uitgeloofd door den oud-luit. ter zee J. A. L. van den Bosch voor de gehecle bemanning en een kleine bronzen Herinnerings-Medaille voor eiken roeier: Sloep Koningin Emma", stuurman matroos le kl. K. A. Heusdans. 2e prys: Een Zilveren Horloge, uitgeloofd door den Schout-by-nacht I. van den Bosch, Directeur en Commandant der Marine te Willemsoord, en f 25.uitgeloofd door de Ned. Vereeni ging »Onze Vloot Md. Amsterdam, voor de geheele bemanning: Sloep »Van Speyk", stuurman stoker-olieman J. Pieterse. 3e prys: f 15.voor de geheele bemanning: Sloep Sperwer", stuurman matroos le kl. C. v. d. Hoeve. 4e prijs: f 10.voor de geheele bemanning: Sloep //Van Speyk", stuurman matroos 3e kl. W. Waayers. 3. Sloepen type B der Kon. Marine, ge roeid en gestuurd door matrozen 3e klasse, lichtmatrozen en jongens der opleidingen van Willemsoord en Hellevoetsluis. Afst. 1500 M. le prys: Verguld Zilveren Medaille, uitgeloofd door Z. E. den Min. v. Mar., voor den stuurman, en f25.uitgeloofd door het Hoofdbestuur der Vereeniging «Onze Vloot" te 's-Gravon- hago: Sloop ,Sommelsdyk", stuurman licht matroos A. G. Ch. Haye. 2e prys: f 15. voor de geheele bemanning, uitgeloofd door den kapitein ter zee G. C. D. baron Van Hardonbroek, Commandant Hr. Ms. »Van Galen": Sloep Sommelsdijk", stuurman lichtmatroos R. Schippers. 3e prijsf 10. voor do geheele bemanning: Sloep .Som- melsdijk", stuurman lichtmatroos D. Hibma. Consolatieprys Sloep Van Galen", stuur man lichtmatroos H. J. van Zwol. 4. Vletten der Kon. Marine, geroeid door man beneden den rang van korporaal, zonder stuurman. Afst. 750 M. le prys f 10.Vlet rKoningin Emma", torpedist lo kl. D. Augustein en matroos le kl. B. J. de Jager ibuiten mededinging). 2e prys f7.50: Vlet .Schorpioen", matrozen le kl. M. J. v. d. Heuvel en P. Sylvester. 3e prys f5.— Vlet .Hadda", matrozen 3e kl. W. A. J. Middelkamp en C. v. d. Wel. 4e prijs: f2.50: Vlet (Koningin Emma", matrozen 2e klas H. Hofman en Van den Heuvel. Boottocht „Onze Vloot". De boottocht van de afdeelingen Amster dam en Helder, by gelegenheid van den zeil wedstrijd van de Kon. Marine-Jachtclub op morgen te houden, gaat wegens het ongunstige weer niet door Een woord van hulde. De directie van het Persbureau M. S. Vaz Dias te Amsterdam roept, nu de verkiezings- drukte tot het verleden behoort, onze gast vrijheid in, ten einde een zeker niet misplaatst woord van hulde te brengen aan de hoofd directie, betrokken directeuren en ambtenaren van don Nederlundschen Telegraaf- en tele foondienst. Eerstgenoemde voor de bijzondere welwil lendheid waarmede zy ten dienste en tot genoegen van het Nederlandsche Volk alle kantoren tot zoo laat zulks door den verkie- zingstelegramdienst geeischt werd, geopond liet, zoodat in de verst afgelegen plaatsen nog denzelfden avond van den uitslag kon worden kennis genomen. De ambtenaren verdienen aller lof voor de groote nauwkeurigheid en de, zelfs voor journalisten bewonderenswaardige vlugheid waarmede de duizenden draadberichten wer den overgeseind. Een woord van groote erkentelijkheid zy ten slotte in het bijzonder gebracht aan den WelEdel gestrengen heer Directeur van het Telegraafkantoor te Amsterdam, die op de meest onbekrompen wyze de gelegenheid verschafte op het Hoofdtelegraafkantoor aldaar de verkiezingsberichten telegrafisch cn tele fonisch in ontvangst te nemen en deze tele grammen onmiddellijk ter plaatse te verme nigvuldigen, door welke bereidwilligheid groote tijdsbesparing werd verkregen. Te veel IJver. Men meldt: Een kiezer in Vier polders (kiesdistrict Brielle), zette er Woensdag in zyn yver om tydig zyn stem uit te brengen, zóóveel vaart achter, dat hy met fiets en al van den dijk tuimelde en in een watering kopje-onder terecht kwam. Maar dat verkoelende bad vermocht het vuur van dezen kiezor niet uit te blusschen. Zoo nat als hy was, ylde hy naar het stembureau, om in het kiesdistrict der oude waterrotten als een echte Water geus zyn stem uit te brengen! Iets nieuws voor de duinen. Na den glorieusen openingsrit der nieuwe tramlyn Bergen-Bergen aan Zee is de eerste .rutschbaan" in Holland's blonde duinen in tegenwoordigheid van de autoriteiten der H. IJ. S. M. en de verdere genoodigden der familie Van Reenen, beproefd en... gebleken uitermate te voldoen. Dit vermaak gaat blykens de opgedane ervaringen een goede toekomst tegemoet en verschaft thans te Bergen aan Zee voorden prys van 3 cents, te voldaan aan den bad meester, zoowel den beoefenaars als toe schouwers de meest genoeglyke oogcnblikken. Een erfenis. In de Woensdag te Voorst gehouden ge meenteraadsvergadering was o. a. ingekomen een schryven van den advocaat G. Klay, te Oranje City in Iowa, behelzende, dat het Suprème Court te Des Moines het testament van wijlen D. J. Klumpert, waarbij deze 8000 dollars aan de armen in Voorst had vermaakt, in orde had bevonden. Over deze erfenis is indertyd nog al wat te doen geweest. („N. R. Ct") Tragisch. Rotterdam, 24 Juni. Toen hedenmorgen omstreeks 10 uur een majoor-rechercheur zich vervoegde ten huize van E. de Leeuw, kamerverhuurder, Watersteeg hoek Oppert om hem te halen tot het ondergaan van twee maanden gevangenisstraf wegens koppelary, schoot de Leeuw juist toen de rechercheur de woning binnenkwam, zich met een revol ver voor het hoofd. Byna oogenblikkelyk gaf hij den geest. Zijn lyk werd naar de begraafplaats Crooswyk overgebracht. Een avontuurlijke reis Een avondtuurlyke reis heeft een Engelsch zeilschip, de «Denbigh Castle," gehad. In October zeilde het van Cardiff uit naar Mol- lendo in Peru. Den 3en December werd het op zee gepraaid. Sinds hoorde men er nietB van, en men vreeBde 't ergste. Nu is er be richt gekomen, dat het te Fremantle in West- Australië is aangeland. Het blykt, dat de kapitein na keer op keer, Kaap Hoorn wil lende omzeilen, teruggeworpen te zijn, den stoven wendde en besloot langs de Kaap de Goede Hoop zyn doel te bereiken. Toen het schip te Fremantle aankwam, was het 252 dagen op zee geweest. Langs de straat. Herstemmen. Al twee dagen lang een vreeselyk gerom mel in de lucht, en de derde dag, Woensdag morgen eerst keek de zon wat vriende- lyk-bemoedigend naar beneden, trok zich echter tegen achten schielyk terug, alsof zij begreep dat zoo aanstonds Het daverde kort daarop door het luchtruim, inktzwarte wolken joegen onheilspellend over ons Noor delijk deel en niet lang duurde het of een stroom hemelwater daalde neder, zag je de eerste stembusgangers haastig beenen, met natte plnnje en quasi van zweet druipende gezichten, torsende het stemkaartje, het zware plichtsgevoel en de drukkende zorgen voor resultatenIn de regenbuitjes rolde een enkel rijtuig, waarin een paar oudjes en een gebrekkige zich lieten ryden, met suk keldrafje van passend, zuinigjes ongetuigd paard, telkens aangespoord door koetsier, die hooge hoed wellicht te weelderig vond en daarom met oud, vettig stolpel(je op z'n bok troonde, blymoedig-kalmpjes rondziende in 't stadsgekrioel, mot gezicht van «och, och, wat maken die menschen zich toch druk" Hier en daar 't matte geluid van paarden trambei, die, straat-in-straat-uit, gedurig tingel de, aandacht vroeg voor candidaten-naam Borddrager slentert met langzame schreden, jaskraag omhoog, linkerhand in de zak van het korte broekje, dat van onderen een af gezakte, groenkleurige kouB en eindje vuil wit geknoopt band laat zien de man schreeuwt uit allo macht, alsof-ie 't ergste vreesde voor z'n niet tegen dht weer bestando re clame Opgeschoten jongen, met lang olie- jasje en knielaarzen draait hem rakelings voorby, kykt nog eens om ten einde z'n ach, stumperdeen beter effect te geven en fladdert dan van links naar rechts, om de kiezers nog eventjes op te warmen, over te halen, te prikkelen door middel van nat geworden stroobiljetten, ietwat in staat «-an ontbinding verkeerend scheurpapier. ,Dank je maat, niet meer noodig, ik weet m'n man netje al, stoor me niks aan die kouwe drukte van jelui, snotneuzen", raast 'n burgerman netje, op weg naar district Hl. In die buurt komt iets later een modernig heertje, «jeuïg gepomadeerd kneveltje uitdagend om hoog gestoken, glanzend boordje van ik-weet- niet-hoeveel-centimeter, glimmende punt schoentjes, piekfijn gloufhoedje op 't hoofd. Colbert-jasje halt open, daaronder 'n lyvige bundel papiertjes waarvan-ie gul-vlug weg geeft »Hè joggie 1" Dat was 'n be- leediging. 't Ventje doet precies alsof-ie 't niet hoort, maar z'n hoogroode kleur en boos aardige blikken blyven niet onopgemerkt. Koor van vrouwen in de straat, die met bloote armen en bonte schorten samenscholen «Zeg, mynheer, loop je voor De Meester of voor Staalman Je bent verdwaald, broêr, hier wonen geen heeren maar pilowsclie broeken"Hoor je 't" giert 'n schorre straatmeid met moeite„pilowsche broeken 1Straat verder worden 'n paar loopers ontvangen met lang niet malsche woorden. Vrouwen verscheuren nijdig de biljetjes, roepen luidkeels door duim en wijs vinger .datte ze de kachel er mee aanma ken" .datte ze" ik durf 't niet te zeggen. Als dezulken vandaag of morgen een woordje gaan meespreken in de politiek Waar moeten wy, mannen dan heen Met dht vraagstuk dwaalde ik af naar de stembus, naar I, II, III en IV, waal bezoekers in groepjes of tusschenpoozen naar binnen gulpten. Gewapend met de onmisbaro kaart gingen eenvoudige werklieden, deftige heeren, geuniformde menschen oud en jong door den ingang langs portier en politie om eerst te offeren in de busjes der dames, die voor een liefdadig doel daar op post stonden en er trouw bleven tot het laatste minuutje van sluiting der volgepropte stembussen, ge wichtig moment, dat het tellen vooraf gaat. By den aanvang hiervan begon de belang stelling van het publiek. Wielrijders rennen als ordonnancen heen en weer. Voetgangers komen en gaan. In en uit ging het onop houdelijk tijdens het eentonig-langdradig lezen van Staalman—De Meester—De Meester— Staalman. En daar binnen, waar leden-stem- bureaux hun taak haast teneinde zagen Er werd met een zekere spanning geluisterd, genoteerd, en eerst als het laatste briefje de lange reeks sluit en het aantal van elk be kend is, dan ontdek je by het weder terug trekken verheugde gezichten en die waarop teleurstelling zich uitdrukt, dan is het een gegons van sprekende stemmen, dan hoor je mompelen, heftig redeneeren, voorspellen, wedden by voorbaattotdat je goed en wel weer buiten staat om verschillende drukke punten op te zoeken, plaatsen waar de alge- meene uitslag wordt bekend gemaakt. Op den Kanaalweg was men hiermede y verig bezig, toen een eigenaardig geval zich voordeed. Eenige districten waren reeds aangekon digd. Cyfers werden als verslonden. Candi- daten gingen over den tong van velen. Beider kansen werden gewogen, gemeten door diplo maten en gewone monschjoB. Geheel onver wachts dreunt een zwaar kanonschot van zeezyde, gevolgd door nog een aantal, ver bazend snol en byzonder welluidend „Da's 'n saluut voor hom, die't wint", merkt iemand op. Doch stemmen van „er komt wat binnen", geven don doorslag. Een groote menigte ontruimt het terrein hollend gaat het door de PostBtecg omhoog de trap op. 't Is een wedstryd, een gedrang om boven te komen. Niets te zien I Ja toch, in de richting van de haven opstygende rook en vandaar nog aanhoudend lawaai. Dan weer naar beneden met 'n hoer&tjo van belang. Hiha, hiha, biha, gaat hot terug naar den Kanaalweg, waar de nieuwsgierige dravers van zooeven zich opnieuw verzamelen of verspreiden in de wandelmassa van bewegende lyven, beenen en hoofden, altyd weer ver sterkt door een aanstuwing van anderen, die komen en gaan over de Postbrug Yoor je uit, in de lange, breede Koning straat stortte de wandelaarsvolte. Als door een maatslag, die do menigte met luchtige marschtred dirigeerde, leken de wandelaars zich daar te scharen tot een samentocht, geëlectriseerd door het geheimzinnig uit stekende kastje in de verte in welks onmid dellijke omgeving de kleine steentjes voor geheele verstopping worden bewaakt door 'n paar agenten. Op de groote straat hadden velen vroeg tijdig een staanplaats in beslag genomen om geregeld aankondiging van districten te volgen. En 't werd daar een ware menschenklont de transparant haar zilverkleurig licht aan twee kanten uitstraalde. De vry hevige regenbui scheen niet in staat om de belangstel ling te doen verminderen. Integendeel, het werd gedurig drukkor. En de stemming die er heer8chte! Vanonder parapluies klonk het gillend lachen van jonge meiden, als een bezinnende nabetrachting van zog-meid-wat- een-engort hè, wanneer een heetgebakerde politicus zich wat al te druk maakte en heftig gesticuleerde. Van kleine groepjes heeren joviaal gepraat, onverstaanbaar door ju belen en fluiten telkens na de aanschouwing van den transparant, die de verkiezing van een voor- of tegenstander te zien gaf. Het radde geagiteerde lippenvertel van lachend- blanktandige vrouwenmonden, van dames tegen heeren aan hun arm werd nu en dan overstemd door een herrie van heb-ik-jou-daar. Discussies over beginselen harrewarden om je hoofd. Langs je heen stoven de geluiden op van straatjongens. Stukjes gesprek gingen ver loren in den zang van liederen, die aange heven werden. Allerlei vlug in-olkaar-gedraai- de moppen werden ingezet, soms gesteund, maar ook met 'n oorverdoovend gefluit wel eens begeleid, omdat de woorden niet altyd in aller smaak vielen. Beter gingen de ouwe vaderlanders In naam van Oranje, Wilhel mus, Oranjo boven en meerderen. Een groepje heeren zongen ter eere van rechts het lied van Da Costa. Een buurman naast me kreunde 'n brokje van de Marsellaise, hield elke maat wat lang uit. Eenige vrouwen pro beerden 't Jaapie is getrouwd, maar een hunner schudde droovig lachend van dat 't niet meer ging. Nog een ander, wiens mond wel open en dicht ging, doch wiens adem geen geluid werdIn 't rumoer van stem men moest je brullen om een beetje Bucces te hebben. Meer gematigden, kalme toeschou wers stonden op don achtergrond, hielden een onderonsje, wisselden van gedachten, oordeelden, bespraken nog eens breedvoerig den beslissenden slag, die we hebben 't reeds opgemerkt met een gerommel in de lucht werd ingeleid, en met hetzelfde ge luid werd besloten. y# r Uit den Omtrek. Texel, 24 Juni. Dinsdagavond is bij Koog afgebrand de bloembollenschuur van Gebrs. Schumaker. De schade is door verzekering gedekt. Te den Hoorn werden twee schapen door den bliksem gedood. Van 20 tot 24 Juni heeft de veeuitvoer van hier bedragen 1813 lammeren, 147 scha- pen, 6 koeien en 12 kalveren. Het totaal der uitgevoerde lammeren bedraagt sedert 1 Mei nu reedp 81559 stnks. Do prijs der lammeren was in de afgeloopen week door elkaar een gulden per stuk hooger dan de vorige week. Op de kermis welke hier Maandag e.k. aanvangt zullen niet minder dan drie tooneel- gezelschappen komen, 't Is te voorzien dat de ondernemers zeer slechte zaken zullen maken. Dit zal trouwens in deze gemeente 't lot zyn van alle kermisklanten, omdat de veehouders zeer slechte zaken hebben gemaakt en deze toestand op alles terugwerkt. Anna Paulowna. Door de voreoniging «Door Reoht en Een dracht tot Vooruitgang" te Breezaud, zijn candidaat gesteld voor loden van de gemeente raad, de 2 aftredende leden, de heoron Jb. Stammes en R. Blankevoort en inplaats van den heer Volder, die niet weder in aanmer king wenscht te komen, de heer Jn. Blauboer. Aan onzen plaatsgenoot, de heer J. C. Vermoet, tot 1 Mei j.l. alhier ambtenaar bij de directe belastingen, is oen jaarlyksch pen sioen toegekend van f 595. Maandagavond vergaderde de afd. Anna Paulowna van den Bond voor Staatspension- neering in 't lokaal van den heer Vau der Goes. Wegens het slechte weer was de op komst gering. De heer P. de Jong opende de vergadering, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental is geklommen van 125 tot 152. Uit de rekening cn vorantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f94,55, do uitgaven f 112,39'. De bescheiden, nagezien door de heeren K. L. van Gorkom en C. Slikker werden volkomen in orde bevonden, waarna de rekening onder dankbetuiging werd goedgekeurd. Tot bestuurs leden werdeu gekozen de heeren G. Blom en H. Visser, aan wien van hunne benoe ming zul worden kennis gegeven. By de behandeling van don beschryvings brief vond de- motie-Utrecht geen onder steuning. Besloten werd udhuesie te betuigen aan de motie-Arnhem, opdat Utrecht zyne motie zal intrekken. Wegens den minder gunstigen toestand der kas werd besloten geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering te zenden. Hierna sluiting onder dankbetuiging. Timor arriveerde 24 Juni v. Amsterdam te Sabang. Rotterdahsche Llovd. Gorontalo, v. Batavia n. R'dam, vertr. 24 J. v. P.-Said. Kon. West-Indiscue Maildienst. Pr. Will. I, v. W.-Indië n. A'ilam, arriv. 24 J. te Havre. Visscherijberichten. Nieuwediep, 22 Juni. Aangebracht door 35 kor- ders 2 tot 10 stuks groote tong per stuk 75 cent, 5 tot 30 middelmatige tong per stuk 35 a 40 cent, 5 tot 10 stuks kleine tong per stuk 15 cent, 1 tot 2 mand kleine schol per mand f 3 a f 4, 1 tot 4 mand schar per mand f2 a f 2,25. Door rogvisschers aangebracht 40 stuks rog per stuk f 1,10. Door trekkers aangcbriiclit 20 lal haring per tal.f 3,10, 20 tal geep por tal t 5,25 a f 6,50. 23 Juni. Door 40 korders aangebracht 2 tot 10 stuks groote groote tong per stuk 75 cent, 5 tot 20 middelmatige tong per stuk 35 a 40 cent, 10 tot 20 kleine tong per stuk 15 cent, 1 tot 2 mand kleine schol por mand f 2,50 a f 3,75, 1 tot 4 mand schar per mand f 1,75 a f 2. Door trekkers 10 ml haring per tal f 3,40, 10 tal geep per tal f 5,50 a f 7. 24 Juni. 50 korders met 2 tot 10 stuks groote tong per stuk 80 cent, 5 tot 40 middelmatige tong per stuk 35 a 45 cent, 10 tot 30 stuks kleine tong per stuk 15 cent, 2 tarbotjes per stuk f 4, 1 tot 3 stuks rog per stuk fl, 1 tot2 mand kleine schol por mand f 3 a f 4, 1 tot 4 mand schar per mand f 1,75 n f 2. Door trekkers 15 tal haring per tal f 3,05, 5 tal geep per tal f 5 a f G. Bnrgelijke Stand gemeente Helder. Van 22 tot 24 Juni. ONDERTROUWD: J. J. van 't Oosten, xich noemende Htijkoop eu T. de Bruyn. GETROUWD: C. Boon en J. Bais. BEVALLEN: M. Üilg geb. Hoogvorst, z. J. Bais geb. Walchenbach, z. OVERLEDEN: S. Waker, 12 w. E. Kossen, 81 j. Marktberichten. Schagen, 24 Juni. Aangevoerd 6 paarden f 80 a 200, veulens f a ,4 ossen f100 a 200, stieren f—0 a—0, 0 duiven f 0 a 0, 6 geldekoeien f110 a 150, 50 vette id. f 160 a 295, 15 kalfkooien 1 120 a 240, 0 pinken f 00 a 000, 0 hokkelingen f a 0 graskalvoren f a ,25 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen f a 30 schapen (overhouders) f 18 a f22, 170 vette schapon f 18 a *23,0— mager id f a 180 lammeren f4.a f9.—,0 bokken en geiten f a 2 magere varkens f 17 a 30 vette id. por Kg. 44 a 51 ct., 70 biggen 18,a 14,0konijnen f0.— a 0.—kippen f 0.— a 0.—, zwanen f 1600 Kg. boter f 0,57» a 0,62', 5000 kipeieren f3,25 a 3.75, —0 eenden dito f0.a 0, per 100. 3e Lijst van ingekomen gelden ten behoeve van het huisgezin van wijlen den korporaal-konstabel H. DE VRIES. Lijst politie werf f 4.80. officieren H r. M s. „Gelderland" f 7.50. Hr. Ms. .Atjeh" rSommeldyk* f 28.40. f Hr. Ms. .Neptunus- f 21.35. Hr. Ms. .Hadda.f 1.80. Hr. Ms. Wachtschip f 17.55. Hr. Ms. »Geep' f 6.40. Hr. Ms. „Bellonu* (tweede)f 17.80. marinierskazerne f 13.09. vak uitrustingeu <21.23. officieren-ingenieurs f 7. hospitaal f 24.25. f 170.67 Bij H. B. L. Braam D. K.—B. f 1.— V.-T.f 1; N.N.f 10, C.f2 .1 14.— By F. Hildama: B. O. L. f 1, Mej. F. M. f 0.25, M. P. P. f2.50, d. B. f0.50, Mej. J.A.M.f0.25, N.N. f0.50, Mej. T. f0.10, B. f0.25, Det. Torpodisten f 12.10, C. R. N. f 0.50f 17.95 By D. Heukelom D. V. f 0,50, W. F. S. f 0.50, B. en K. 10.50, H.J. R. f 0.25, S. M. f0.25, 8. V. H. f 1 f 3.— By A. Burges B. f 0.50, A. B. f 0.50 f 1.— Bij W.de Haas: .Liefdadigheid naar Vermogen*f 10. le lijst Hr. Ms. »Kon. Emma* f 20.50 Lijst Kon- Inst. v. d. Marine f 41.15 Collecte langs do huizen f 227.82 L. J. Jf2.— N. Nomanf 1. Totaal f509.09 Te zamen met le en '2e lyet f 671.09 Advertentiën. Stoomvaartberichten, Stoomvaart-Maatscuappij-Nf.derlani». Celebes, v. A'dam n. Batavia is 23 Juni Perim gepass. Flores, v. a'dam n. Batavia, pass. 24 Juni Kaap Roca. Den 27e" Juni a.s. hopen onze geliefde ouders en be- huwdouders, B. Burgers en M. Kok, hunne 30-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang voor ons gespaard mogen bly ven is de wensch van hunne liefhebbende Kinderen en Behuwdkinderen. Helder, 25 Juni 1909. Laan 19. Den 27st(,n Juni a. s. hopen onze geliefde oom en tante B. Burgers en M. Kok, hun 30 jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang voor ons gespaard mogen bly ven, is de wensch van hun liefhebbende nichten: J. ERST. A. ERST. Helder, 25 Juni 1Ö09. Laan 19. Op den lsten Juli hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders Rijk Govers en Trijntje Warnar, hunne40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blyven is de wensch van hunne dankbare Kinkeren, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 25 Juni 1909. Dankbetuiging. Langs dozen weg breng ik, onder- geteekende, rayn hartelijken dank aan den WelEd. Z.Gel. Heer C. G. v. d. LEE, arts, aan Zuster DE VEN en ook aan de buren, voor hun onvermoeide zorg en toowyding, tijdens de ziekte en het overlijden aan mijn geliefden zoon be wezen. Tevens aan de Hollandsche Al gemeene VerzekeringsBank, gevestigd te Schiedam, en haar Hoofd-Agent J. BOS, voor haar spoedige en volle uit betaling, ondanks zoo kort bij haar ver zekerd. Namens zijn diepbedroefde vader. P. DE MOEL zuster en zwager. Koegras, 24 Juni 1909. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. ZONDAG 27 JUNI voorm. 10 uur, Ds. H. E. VINKE, Herv. Predikant te Alkmaar. Chr. Jongolings-Vereeniging .Spreuken 9 s IOa", (afd. Ned. Jongel.-Verbond). D.V, op ZONDAG 27 JÜNI U, 's avonds 7 uur, in het gebouw voor Evangelisatie (Palmstraat), ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Vereeniging. Als spreker hoopt op te treden, de WelEerw. Heer DS, J. J. Vftll NOOrf, van Amsterdam, met welwillende medewerking dér Chr. Zangveraeniging „ZINGT DEN HEERE1' en eenige Heeren Musici. aar Personen beneden 17 jaar worden niet toegelaten: Programma's tevens be wijs van toegang. M Muziek veraeniging APOLLO", directeur de Heer J. M. JANSEN. op Dinsdag 29 Juni 1909, 'savonds 8 uur, in den Tuin van „CASINO", by ongunstig weder in de zaal. De Secretaris, P. J. A. KLOPPER. Leden van de Vereen ifiing- „Verg-unning*", Afd. Helder. Lees vooral het orgaan van deze week het opschrift Drankwetgevolgen. Namens het Bestuur P. PLUIJLAAR, Secretaris. Verplaatst de werkplaatst van M. B. SPIGT, Schilder, van DIJKWEG No. 12 naar Verhuisd 1 JULI a.s., van Kanaalweg 42 naar J. VOS en Familie. p. p. c. Mej. A. VOS, Muziekonderwijzeree, is verhuisd van Kanaalweg 42 naar KANAALWEG 14. Algemeene Vergadering van het Ziekenfonds „HELPT ELKANDER'1, op ZATERDAG 26 JUNI 1909, des avonds 9 uur, in 't lokaal „TIVOLI". Namens 't Bestuur. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders vau Helder zullen op Woensdag 7 Juli a.s., 's namiddaes 2 uur, ten Raadhuize in het openbaar aanbesteden Het plaatsen, schoonhouden en weg-neinen van Kachels in de verschillende Gemeentege bouwen. Het bestek ligt ter inzage op het Bureau van Gemeentewerken. Inlich tingen geeft de Gemeente-Bouwmeester. De inschryvingsbiljetten behooren op z e g o 1 te worden gesteld. Helder, 22 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN STEIJN, Burgemeester. UURBANUS, Secretaris.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5