KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. No 3798. Woensdag 7 Juli 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. is Het Nieuwe Modeblad voor ieder die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voorschrijft. Het bevat praktische raadgevingen voor wie de mode niet wil verwaarloozen en toch geen groote kosten maken. Het knippatronenblad en duidelijke bij schriften maken 't voor ieder mogelijk, het model zijner keuze zelf uit te voeren. Het blad verschijnt twee malen per maand, heeft meerdere malen op de voor pagina eene Modeafbeelding artistiek in kleuren uitgevoerd en is om zijn omvang en beteekenis een zeer goedkoop Mode blad. Prijs 55 ct. per drie maanden, franco per post 65 ct. Het biedt een schat van modellen, ook van handwerken. SB' 1 Juli is het nieuwe kwartaal ingetreden. Men abonneert zich by de uitgevers van deze courant. De Duitsche Rijksdag gaat voort met be lastinghervorming en noomt de eene belasting na de andere aan. De belangrijkste dezer week zjjn de tabaksbelasting die nog al aanzienlijk is en de brouwbelasting. Tegen deze laatste verzette de Beieren in den Rijksdag zich heftig. In Beieren drinkt men per jaar en per hoofd 279 liter bier voor 'n huisgezin van 5 personen maakt dat een 1400 liter per jaaren een verhooging van den prijs met 2 penning wordt daar erger gevoeld dan een verhooging der grond belasting met 100 procent. Maar 't hielp de Beieren niet wie veel drinkt, zal veel betalen ook aan belasting. Een merkwaardige verldaring werd tnsschen de bierdebatten in afgelegd door minister Bethman—Holweg. De verklaring is dus oene officiëele en dat verklaart misschien ten deel het merk waardige. De minister verklaarde dan dat de berichten in de bladen als sou er verschil van meening en gezichtspunten bestaan tus- schen den Bondsraad, diens leden en den Rijkskanselier, allen grond missen. De Bonds raad is het met de houding en de actie van den rijkskanselier in de flnancieele hervorming volkomen eens. Jawel, maar dat gelooven ze niet allemaal, excellentie 1 Misschien klaart de lucht op als de wetten klaar zyn en Von Bülow is heengegaan. Een nieuwe rijkskanselier weet misschien wel oen en ander in elkaar te flansen dat hem een meerderheid bezorgt. De ontruiming van Kreta door de inter nationale troepen is vastgesteld op 21 Juli. In antwoord op de Turksche nota verklaarde de Engelsche regeering intusschen, dat zij niet het initiatief nam tot de ontruiming van Kreta. Engeland is bereid binnenkort mot Turkije besprekingen te openen over de voor waarden van eigenregeering van Kreta. In Turkije vertrouwt men den toestand nog lang niet. De cavalerie in Prilep, Oeskjoeb en omgeving heeft bevel gekregen zich samen te trekken in Monastir met het oog op de gespannen verhouding met de Macedonische Grieken. Men verwacht spoedige afkondiging van den staat van beleg. De revolutionnaire toestand in Perzië heeft RuBlaud aanleiding gegeven om tusschenbeide te treden. Engeland is niet geheel gerust over deze Russische inmenging, 't Weet zelf natuurlijk best dat zoo'n tinmenging' soms lang duurt. De Russische regeering richtte, naar Reutor meedeelt, tot de vreemde mogendheden een telegram waar in het zegt ,De Russische regeering kwam by de be spreking over den toeBtand te Teheran tot dit besluit, dat in geval van het binnen trekken der revolutionairen in Teheran, de Russische en andere Europeesche gezantschap pen, instellingen en onderdanen, evenals de Russisohe weg EnseliTeheran ernstig be dreigd kunnen worden. Daarom werd besloten uit Bakoe een afdeeling troepen naar Enseli te zenden. De bevelhebber van deze troepen is voorzien van do meest stipte lastgeving, waar uit volgt, dat bet doel van de troepenzending uitsluitend de bescherming van de Russische en buitenlandsche gezantschappen, instellingen en onderdanen is jen geen inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Perzië mag plaats hebben. De Russische troepen blyven aan de grens van Perzië slechts zoo lang, tot het leven en de bezittingen van de Russische en bui tenlandsche diplomaten, instellingen en onder danen volkomen verzekerd zullen zyn te achten". Na Engeland zal de Czaar ook Frankryk bezoeken. In de kamer herinnerde Jaurès aan de protesten die in Engeland waren go- uit tegen het bezoek van den Czaar. Natuur- lyk protesteerde de president tegon het op deze wyze spreken over den vriend en bond- De minister van buitenlandsche zaken hetzelfde te zullen antwoorden als de Engelsche onderstaatssecretarisDe Czaar zal in ons land ontvangen worden als bond genoot en vriend van Frankryk, als een souverein die tot het behoud van den inter nationalen vrede medewerkte. Op deze woor den volgden levendige toejuichingen: alleen de uiterste linkerzij riepMoordenaar. Men heeft zich een oogenblik ongerust gemaakt over Castro. Het heette dat hy zoek was en reeds kwam de beduchtheid op, dat de ex-presidont langs geheime wegen toch nog zou trachten Venezuela binnen te komen. Blijkens een telegram aan den .Matin" uit St. Sebastiaan zijn deze geruchteD omtrent Castro's geheim zinnige verdwijning ongegrond. Volgons dat telegram toch bevindt Castro zich nog te Santander dat hij sedert hy er aankwam geen oogenblik heeft verlaten. Nederland en Venezuela kunnen dus ge rust zyn. HELDER, 6 Juli. De kermis. Er waren Zondagavond weinig menschen in «Tivoli" waar de Nieuwe Nederlandsclie Tooneelvereeniging, Directie, B. Delmonte,r optrad. En dat was jammer want in het stuk Madame Sans Gêne" en de spelers j hadden beter verdiend, 't Is een stuk dat altyd in slaat omdat het forsch aangepakt en beschre ven een juisten kijk geeft in het Napoleons- tydperk in Frankryk. De heer Delmonte als Napoleon had zich een mooi-gelykenden kop gemaakt en speelde den opvliegenden, warm- voelenden keizer uitstekend. De schryver laat Catrine Hubscher Mevr. Mathilde Kiehl hem juist in zyn zwak treffen en Mevr. Kiehl gaf dat prachtig weer. Zij zei de harde waar heden, die de vrouw uit het volk ook in haar hoogen rang niet verloeren kon, met wel sprekendheid. Daar waren meer rollen die fijn werden gespeeld, zoo b.v. de heer Urban als dansmeester, de heer Kramer als sergeant later maarschalk Lefébvre, de heer van Beem als Fouché. De costumes waren schitterend, bovenal die der dames, 't Kleine publiek was dankbaar met zyn applaus en dat mocht ook wel 't was verdiend. Het gezelschap «Stoel en Spree" gaf' reeds Zondagavond de eerste van de reeks voor stellingen, die het gedurende de kermis alhier zal geven. De schouwburgtent was wel niet vol, maar toch vry goed bezet. Opgevoerd werd: .De dochter van Ouwe Jaap", een stuk, dat speelt aan de kust van Zeeland en waarvan de inhoud ontleend is aan onze geschiedenis tijdens de Fransche overheer- sching. Duidelijk kwam hierin uit de onder drukking der bevolking van de Fransche douanen tengevolge van het door Napoleon uitgevaardigde continentaal stelsel en de groote vreugde van het volk toen het weder Oranje boven was. Dit echte volksstuk munt uit door aardige tafereelen, nu eens ernstig, dan weder vroo- lijk, altyd onderhoudend. Mooie costumes en zang en dans maken het buitengewoon aantrckkelyk. Het spel liet ook niets te wenschen over. Dat van Lijsbeth (mevr. Spree) was keurig, dat van Ouwe Jaap (den heer Spreel ver dienstelijk, dat van Gys (den hr. Bigot) prij zenswaardig, dat van Jean Fleury (den hr. Kammeijer) sympathiek, ja van alle mede- spelenden zoodanig, dat het publiek meer malen door luid applaus zijn goedkeuring te kennen gaf. Na elk bedrijf moest dan ook herhaalde malen gehaald worden. Maandagavond werd hetzelfde stuk met een oven groot succes opgevoerd. Doodgedrukt. Zaterdagmiddag te 4 uur is de 27-jarigo spoorwegarbeider Willem van Laar by bet rangeeren op het emplacement van het station Apeldoorn tusschen den rangeeronden trein en den buffor-stootheuvel gekomen. Hy was bijna onmiddellijk dood. De verongelukte laat een vrouw en een kind na. Om één cent. Donderdagavond omstreeks 9 uur kregen te Harlingen een paar jongens, welke op het kaatssterrein eenige spellen hadden gekaatst, twist om de betaling van een cent, waarbij een veertienjarige knaap in de maagstreek gestoken werd met een zakmes. Hoewel hevig bloedende, bereikte de knaap toch nog loopende den geneesheer. Deze achtte overbrenging per brancard naar het ziekenhuis noodzakelijk. De toestand van den getroffene is ernstig. Do dertienjarige dader had zich naar huis en te bed begeven, doch werd nog denzelfden avond naar het politiebureau vervoerd. De deelneming in de stad is algemeen. De jeugdige misdadiger staat zeer ongunstig aangeschreven en moet reeds een paar malen eerder bij het twisten met een mes hebben gestoken. (L. C.) De candidatenlijst vergeten in te leveren. Te Finsterwolde(Gr.) verzuimde de secretaris der vryz. kiesvereeniging de candidatenlyst voor de verkiezing van drie raadsleden in te leveren. Twee der candidaten, stonden reeds op een anderen ingeleverde lijst. De candidatuur van den derden candidaat verviel door dit Verkade's Plaatjes album. De heer Thysse, de bekende schrijver over het planten- en dierenleven, heeft zich steeds in z'n werken verdienstelijk gemaakt door de wyze, waarop hy anderen van z'n kennis laat genieten, waardoor zeker de waarde van z'n studie verhoogd wordt. De bezitters van de albums .Lente, Zomer en Herfst" kunnen daarvan getuigen, terwyl het nieuw ver schenen album Winter" op waardige wijze den jaargetijde-cyclus sluit. De afwerking dezer laatste uitgave is even als die der vorige uitstekend, zoowel de druk als de fraaie penteekeningen en ge kleurde plaatjes, welke de gebruikers der verschillende artikelen van bovengenoemde firma er in kunnen plakken. Met elkaar vormen .Lente, Zomer, Herfst en Winter" een soort standaardwerkje, waaruit voor den oppervlakkige» wandelaar, 't zy jong of oud, een schat van wetenswaardigheden over bloemen, planten en dieren is te putten. Evenals door al de werken van den heer Thysse ademt ook door deze serie een geest van liefde voor alles wat leeft in de natuur vooral de vogels, die hebben z'n hart. In .Winter" bewijst hij dat opnieuw, wanneer hjj spreekt over do gevleugelde vrienden, die des winters in ons land vertoeven en over de wijze, waarop liy ze in z'n omgeving door den barren tijd heen helpt. Zoo zouden we wel verder kunnen gaan met te vertellen, waarvan d. schnj.er alzoo in den winter genoten heeft en waarvan hij nu z'n lezeressen en lezers genieten laat, doch we hopen, dat spoedig velen zich zulk een mooi werk zullen aanschatlenzij zullen dan zien, dat de winter den schrijver niet iu de verlegenheid heeft gebracht een album samen te stellen. De „Lutine". In .Het Nederlandsche Zeewezen" komt een verhaal met afbeelding voor van de nieuwste poging om de schatten uit de «Lu tine" op te halen. Zooals overbekend mag geacht worden, iB de .Lutine" het Engelsche oorlogsschip, dat met ongeveer een 15 millioen waarde aan staven goud en specie aan boord, bestemd voor Hamburg, om aan de flnan cieele crisis die daar destijds bestond tege moet te komen, by Terschelling gezonken is in den nacht van 9 October 1799. Engeland was toen in oorlog met Frankryk, en Holland kon, onder Franschen invloed, het gezonken en verzande wrak als eigen dom verklaren, als oorlogsbuit. Later, nadat reeds lang de vrede gesloten was, in 1823, stond Koning Willem I Nederlands rechten op deze schatten af aan den den koning van Engeland, en deze aan de .Lloyds". Gedu rende de laatst verloopen eeuw heeft Lloyds met de destyds eenvoudige duiker toestellen, in een vijftal verschillende tyd- stippen en pogingen, een totaal aan waar den opgehaald van 198 gouden en zilveren Btaven en een 12,000 dukaten, ter waarde te zamen van ruim dén millioen gulden. Thans wil do maatschappy, die het con tract met de Lloyds heeft, afdoende maat regelen nemen tot gcheele berging van deze schatten en heeft daartoe aan don Marine ingenieur M. Lake opgedragen een onder- water-ophaaltoestel te' ontwerpen, een eigen aardig schraaptoestel, dat dienon moet om alles wat op den bodem der zee ligt bij el kaar te garen en boven te kunnen brengen. Het ingenieurs-vraagstuk behëlde verder het wegnemen van een hoeveelheid zand van ongeveer 40.000 ton, dat zich boven en rond het wrak heeft opgehoopt, zoo ook al het zand en mogelyk ook de dekken, uit het wrak te verwyderen. Voor dit doel is een plan gemaakt van een breed, weinig diepgaand schip, voorzien van een buis, gedeeltelyk door het midden van het schip gaande en dienende tot het in werking stellen van het toestel dat het eigenlyke onderwater-werk zal verrichten. De afmetingen van het schip zijn lengte 130 ft., breedte 43 ft., diepte 7lJt ft. Twee 16 inch. centrifugaal zandpompen en krach tige laadboomen zyn aan boord opgesteld. Twee 12 inch. zandzuigers zijn in verbinding met deze onderwater-pyp, en hunne uiteinden eindigen in het eigenlijke werk-compartiment en worden gebruikt tot totale zandzuivering van het schip inwendig en tot wering van zandophooging, als op den zeebodem wordt gewerkt. De capaciteit der zandzuigers is over de 40.000 tonnen per 24 uur. In aan merking genomen de plaatselijke gesteldheid en te verwachten weersomstandigheden is alles er op ingericht de geheele zaak te kunuen uitvoeren in een paar kalme dagen van het zomerseizoen. Van de geheele inrichting is de onderwater- pyp met dito werkkamer het interessantste deel. Deze is vervaardigd van staalplaat en in het ruim van het schip soharnierend be vestigd, 5 ft. diameter en 95 ft. lengte. Water- ballast-compartimenten zyn aan iedere zijde aangebracht en er is een toegangsweg voor de werklui als de werkkamer op den zee bodem ligt. Deze laatste, evenzoo van staal plaat, samengesteld volgens een zelfde prin cipe als de duikkamers der onderzeebooten, is ongeveer 8 ft. in doorsnede en door middel van kettingen in iedere richting beweegbaar verder bevinden er zich aan observatie poorten tot onderzoek van den bodem, met zoeklichten. De werking is zoodanig, dat langs vlakken bodem alles weggeschraapt wordt en dat, evenals bij baggerwerk, in bepaalde evenwydige lijnen kan gewerkt worden. Zyn de harktoestellen gevuld, dan kunnen ze van uit de werkkamer gelicht, gedraaid en ge leegd worden in een bak, die langs rails, op zij en boven op den onderwaterbuis loopen, en alzoo aan boord van het bergingsvaartuig geleegd en nagezien worden. Ook voor de parelvisschery in de wateren van Ceylon en van onze Oost-Indische be zittingen langs do vlakke zeebodems by Keij- en Aroelanden en do kusten van Zuid-Nieuw Guinea zoude met zulk een inrichting in eenige uren meer opgehaald worden aan waarden dan door honderden duikers op de gewone wyze in zoovele dagen. Een politieke moord. Londen, 2 Juli. Gisterenavond heeft een Indisch student in het Imperial Institute hier kolonel Sir William Curzon-Wyllie, don politieken adjudant van den staatssecretaris voor Indië, en een geneesheer uit Sjanghai, genaamd Cawaslalcaca, doodgeschoten. De Btudont is in hechtenis genomen. Men vond twee geladen revolvers en een dolkmes in zyn bezit. Londen, 2 -Juli. Kolonel Curzon-Wyllie kwam van een ontvangst van eenige honderden Indische studenten door de Indian Association, toon de moordenaar hom op de trap aansprak. De Indiër vuurde snel zes schoten af. Wyllie was op slag dood. De zesde kogel trof een Parsee dokter uit Sjanghai, die tegelijkertijd de trap afging als Wyllie, en wondde hem doodolijk. Men weet nog niet, hoe moordenaar heet, maar gelooft dat hy een Parsee is. 2 Juli. De moordenaar van Wyllie heet Madar Lal en komt uit Dhingari. Hy is 22 jaar en een Hindoe. Hy is voor den politie-rechter gebracht. Zyne zaak is daarna een week verdaagd. De moordenaar nam een ongevoelige houding aan en schudde het hoofd, toen men hem vroeg, of hy iets te zeggen had. Alleen zeide hy, dat hy buiten zijn wil den Parsee dokter vermoord had. Hy zag hem op hem toekomen en vuurde toen uit zelfverweer. Een noodlottige dam-doorbraak. Londen, 2 Juli. De dam van een nieuw dok- in aanbouw te Nowport (Wales), is doorge, broken. Een veertigtal werklieden zijn er by omgekomen. Een kranige oefening. Bij een aanvalsoefening by Toulon van do onderzeescho boot Girondin kwam deze al te dicht in de buurt van het pantserschip Masséna, zoodat men een aanvaring zag aan komen. De commandant van de Girondin had echter de tegenwoordigheid van geest, i een duikbewegiug te bevelen, en de om zeesche boot voor op een diepte van 20 M. onder de kiel van de Masséna door, om eenige oogenblikken later aan den anderen kant van het pantserschip weer aan de opper vlakte te komen. De bemanning van de Giron din werd, nadat de oefening af was geloopen, levendig toegejuicht. Verzetbare tijdrekening. In de Vereenigde Staten zal de eerste ambtelijke proef met do verzetbare tijdreke ning genomen worden. De burgemeester van Cincinnati heeft eer besluit van den gemeenteraad geteekend, be palende dat te beginnen met 1 Mei van het volgende jaar de klokken een uur voor ge zullen worden, om de menschen een uur langer van het daglicht te laten party trekken. Met 1 October wordt de klok weer op den juisten tyd gezet. De burgemeester hoopt, dat het voorbeeld navolging zal vinden. Zuidpoolsche vormelijkheid. Luitenant Shackleton heeft verteld over de prettige verstandhouding en den welwil- lenden toon, die voortdurend geheerscht had tusschen de deelnemers aau zyn Zuidpool- tocht. Als staaltje daarvan deelde hy het volgende mede Op een expeditie in de Antarctischen ys- streken werd hy, terwyl hy bezig was met het bijwerken van zyn journaal, door een stem van buiten van een zyner geleerde tochtgenooten gestoord, die hom riep «Bent u bezig met iets .Ja,' antwoordde Sohackleton, .met myn journaal". ,Bent u èrg bezig?" .Ja, nog al ingespannen." .Wanneer u niet al te druk bezig zoudt zyn, zou ik u willen vragen, my even te helpen, want ik hang in een ravyn." De professor werd waarlyk gevonden, in een ravyn hangende, aan één hand, een houding, die hij waarschijnlijk slechts kort zou hebben kunnen volhouden. Van 'n Auto. Klop 1 klop I Binnen 1 Alsjeblieft mynheer, van de Sigaren fabriek .Het Heldersche Wapen*, of U de Auto eens wilt probeeren en dan zeggen of ze goed is. De Auto, van het Heldersche Wapen Jawel, mijnheer, kost 2'/s cent en is gemaakt van 12 soorten goede overzeesche tabak. - 'n Auto van 12 soorten tabak? Vriend ge zyt hier op het redactie bureau van ,'t Vliegend Blaadje* Juist, mijnheer, maar U zegt in de krant toch ook wel wat van 't paardenspul, van de komedie, van 'n vergadering, van een orgelconcert. Zou U dan niet iets kunnen zeggen van een product van onze eigen plaatselijke industrie? Alles goed en wel man, maar dat gaat niet. Men ontvangt wel allerlei op 'n redactie- bureau, maar eeu proefje sigaren - Waarom niet mynheer Steek U gerust er 's op, ze is puik, „de Auto, 2l/2 cent, 12 soorten tabak plaatselijke industrie 1 - Nu 't pleizier om 'r eenB op te steken wil ik je wel doen. Zoo I Dankje 'n Heel aardige verpakking. Waarachtig, ze smaakt niet onaardig. - Dat wist ik wel mynheer. Ja, die ver pakking ziet U k Heb hier het reclame- biljet, ook origineel. Daar heb je Goede vriend, dat is een reclamebiljet i op te hangen Ja Och, hang het dan eerst even ergens op, dan - Gaarne mynheer 1 Maar wat ik nog zeggen wou. Als u nu eens in de krant schreef, dat het toch ook een Heldersch belang is, onze eigen plaatselijke industrie steunen, dat onze Heldersche winkeliers daar ook belang bij hebbeD, waar ze een goede sigaar voor 2'/s cent kunnen verkoopen, de Auto* mynheer, 12 soorten overzeesche tabak Jawel vriend, jawel En dat de Heldersche rookers al roo- kende en genietende, mijnheer, het werk in onze eigen plaats houden, 't Is toch gok, dat alleen 't goede uit een vreemde plaats zou kunnen komen Zeker vriend, je hebt eigenlyk golyk, maar Dus u schrijft dat ook van de winke liers in h u n belang. We zullen zien, maar Weg was-ie. We waren hem kwyt. En we rookten onze .Auto*, die heel aardig smaakt, onder ons werk door. Maar we schoven toch de knip op do deur. Je moet op 'n redactiebureau voorzichtig zyn, audors gebruiken ze je gewoonweg voor reclame. DE WEEK. 4 Juli. Men zou van de week, dewelke in Nederland den overgang gaf van Juni- op Julimaand, kunnen zeggen de woorden, waarmeö P. Cz. Hooft zyne Nederlandsche Historiën" begon, namelijk, dat ze is «vol van lotswissel en menigerlei geval Onze Senaat ging op rocés. Velen wed ik zullen gedacht hebben dat ook aan die zijde van het Binnenhof do vacantie-rust reeds was ingetreden. Toch vergiste men zich De Senaat had nog «groote opruimingte houden, alvorens de vacantie zou aanbreken, die eerst in Seplember-maand zal worden verstoord. Onze brave Eerste Kamer heeft echter geen stormen of stormpjes berokkend. Zy nam stapel van wetsontwerpen aan, .more majorum" vry lang-ademig discussiëerend over dingen, die in de Tweede nauwelijks aandacht trokkenvoetstoots bezegelend ont werpen, die aan de overzyde de tongen los maaktenVroeger was 'tnog wel eens ondeugend-stoutig aardigheidje van de Eerste Kamer om zoo'n énkel ontwerpje af te stem men Niet wijl men dat dingetje nu be paald staatsgevaarlijk achtte Wèlneen I Maar enkel en alleen om te toonen dat diezelfde makke, tamme Eerste kis ze toch maar woilAls ze haar machtig veto-recht gebruik wilde Dat ze dan om den drommel niet .voor de poes" was I Allerlei factoren misschien ook stijgende ernst en vrees voor eigen waardigheid van het hooge regeerings-college hebben be werkt, dat zy nu dergelijke .seniele stoutig heden" niet meer uithaalt. Zij heeft schoon-schip gemaakt en over geen enkel ontwerp haar geducht .veto" uitgesproken. De heer Van Nierop wist van minister Kolkman gedaan te krijgen, dat wanneer 1 October a. s. de welbekende «oude bankjes' rechtens waardeloos zyn geworden, Z. Exc. de hand nog eens over het hart zal slrjjken en meer dan waarschjjnljjk nieuwen „uitersten termijn" zal stellen. Och, de men schen zyn zoo slordig, zoo vergeetachtig, zoo lichtvaardig bij al dergelijke dingen En ook minister Kolkman kwam met eene typische onthulling. Hy vertelde, hoe er Nederlanders zyn, die hun .oude bankjes" zélfs als zij ze tegen goede specie kunnen inwisselen met eigen hand verscheuren 1 Tot snippertjes verbrokkelen 1 Niet menschen, «rjjp voor Meerenberg", neen, volkomen .compos mentis", meneer IEn de oplos sing van het raadsel Wel, die is eenvoudig genoeg 1 Weet ge 't, wy menschen, heb ben een lastig kwelduiveltje in ons, dat plaagt en sart; dat prikkelt en tergt wanneer we't het minst kunnen velen. Dat duvelken heet «wroeging" geweten, als ge wilt Do menschen, die hun .oude bankjes" verscheurden, hadden den fiscus by den neus gevat in de opguve hunner voor belasting vatbare bezittingen. Zy schaamden zich Brachten hun geweten tot rust door do kos telijke papiertjes te vernietigen Liever dan, met hunne dikke bundeltjes geldswaar dig papier, aan 's Rijks kas te komen I Dat noemt men de Nemesis 1 Ook vertelde mr. Kolkman interessante dingen over verkiezingsagenten (juist in de afgeloopen stormweek van .lintjes-onthullin gen" 1) over agenten, zeg ik, die een half biljetje van tien pop kregen, waarvan de andere ]/a volgen sou, zoodra de candidaat, voor wien ze moesten .werken," gekozen was. Dit alles, en nog meer, om toe te lichten hoe 't komt dat 't met de inwisseling der «oude bankjes" zoo verbazend traag, treuzelend, vreemd-langzaam gaat 1 In elk geval, de slabakkers, die niets op hun kerfstok hebben, kunnen nog tot 1 October terecht. En wie dan nog niet gezorgd heeft het zaakje in orde te brengen Enfin, de Staat doet hel voor recht" i.e. wol in zeer ruime mate gelden. Trouwens, de Nederlandsche Bank is in zulke dingen óók zeer toegevend. Eigenlyk meer dan het publiek, hetwelk toch begrypen moest dat ieder ook de Staat orde en regelmaat in z'n zaken moet doorvoeren verdient! By de Schepenwet had men, in de Eerste Kamer, het genoegen om nog eens to bewon deren de geestig-hoffelyke, vriendelijke wyze, waarop de grijze mr. Rahusen zyne bezwaren tegen het voorstel ontwikkelde. Mochten alle opposanten, in Senaat en Parlement, zulk een toon aanslaan, 't zou rustiger ademen wezen in de Binnenhofsche atmospheer. 't »Bly-eind end" slot was dat de aanvoerder der oppositie", mr. Rahusen zelf, beminnelyk- glimlachend berustte in 't zonder hoofdelijke stemming goedkeuren van het ontwerp. En de wyziging der Ongevallenwet, die in de Tweede Kamer indertijd een orkaantje ontketende, hetwelk miDiBter Talma dreigde van de ministeriëele vlakte te zullen blazen, ze is in veilige haven. Het geschil tusschen den minister van Landbouw enz. eenerzijds en de h h. Rahusen, Bok en ook Borgesius, aan den anderen kant, opgelostEen misverstand, door den heer Talma rondweg en ruiterlijk erkend. De heer Stork pruttelde nog wat, de heer Van den Biesen liet natuur lijk, de gelegenheid niet voorbijgaan om, op z'n Wagestert-manier, tegen de R. V. B. uit te varen De zaak is nu van de baan. Men kan rustig gaan werken aan de boognoodige, groote en ingrijpende wyziging der Onge vallenwet. Op het Haagsche Binnenhof, aan beide kanten van het centrale punt onzer landsregeering, heersoht thans de finale, defi nitieve, groote zomerrust De notulen zyn gelezen Maar elders 1 Niet de briljante Groningsche feesten be doel ik. En evenmin het grafelijk gevlieg in de Brabantsche buurt by Leur-Etten. Zelfs zwjjg ik, voor heden, over de komende, z belangwekkende Huisvlijt-tenstoonstelling te Amsterdam. Over vele andere dingen, dewelke ik anders allicht zon aanroeren Want wy hebben, in Nederland, wat ieeds in onze pers genoemd is een .affaire- Wilson' Een groot, schokkend .schandaal". De man, die op 11 en 25 Juni 1909 ge roemd, gehuldigd is als de triumphator; de leider, de aanvoerder der zegevierende Rechterzijde, dr. A. Kuyper, minister van Staat, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, oud-premier, lid der Tweede Kamer, hoofd der anti-revolutionnaire partij, hy wordt beschuldigd van handelingen, als raadsman der Kroon gepleegd, en die de een corruptie (of een begin daarvan) de ander schro melijke onvoorzichtigheid noemt. Dr. Kuyper zou aanzienlijke sommen hebben aanvaard, voor de .strydkas" zyner party, en hem geworden door bemiddeling eener dame van avontuurlijken aard en wrakke maatschappelijke positie, die een .lintje" wilde veroveren voor een ijdeltuit, geestelijk-onbeduidonden en zedeljjk-middel- matigen (laten we maar zeggen) be schermer Die lintjes-jager werd officier van de Oranje-NasBau-orde. Op grond dat hy, consul-generaal van een vreemden Staat .man van Rechts" van semitischen bloede, had gesteund de Boeren in Engelsche krijgs gevangenschap Aldus dr. Kuyper in zijne opheldering en apologie. De storm over dit schandaal is terwyl ik dit schrijf aanzwellende. Men staat nog eerst aan het begin der ontwikkeling van het droeve geval. Ik schort, in groote bescheidenheid, elk definitief oordeel op; hel óver slechts, tot de meening hoe 't in deze dr. Kuyper aan voorzichtigheid bij het in aanraking-komen met avonturiers, ijdeltuiten van verdacht gehalte, e. t. q. heeft ontbroken. Vindt, voorts, heel treurig, terneerslaand, bedroe vend, schokkend dat likkebaarden van ge nieting; dat zich in de handjes wryven en de schoudertjes schuron van genot, het welk ik om me heen zie over schandaaltje Hoevelen van hen, die nu roepen het «steenigt hom I" tegen den ouden man, worden geleid, geprikkeld, door lage be vrediging van kleine, vunzige, vieze jaloezie. Blij, dolblij zyn ze, dat een, tot wien ze zóó lang en zóó hoog moesten opzien, lekkertjes omlaag-duikeltMischien 1 Anderen, die dr. Kuyper gevleid, be wierookt hebben, het spelletje makend van de poes, die den kandeleer likte, zij heffen nu den voet op om te trappen Uit gekrenkte hoovaardy Op den reus die wankelt Anderen, die hun ziel en zaligheid zouden verkwanseld hebben om een lintje, een strikje, een ietsje, tot bevrediging van ijdel- heid en op-niets-steunende zelfvergoding, zij staan vóóraan in de gelederen van hen, die krijschen; .weg met den onwaardige!" Enkelen zijn bedroefd en verslagen. Ze behooren tot de besten, de edelsten van alle partyen. Tot de goede en groote menschen, die tranen schreien, en niet jubelen, over zwakheid van een natuurgenoot... Ik beoordeol het geval niet, waarover 't hier gaat. Daarvoor dient men verder, betrouwbaar materiaal van gegevens af te wachten. Dooh, te midden van het .Steenigt hem'- gekrysch, dat nu, in de jongste dagen, alles overstemt, zie ik eene liohtonde gestalte van Groote uitvervlogen eeuw, die stond tegen over de mannen in het Heilige Land, gereed om eone van overspel beschuldige vrouw te steenigen. Ik zie den Groote en Goede de hand opheffenden mannen, iu wier oogen gloeide begeerte om de ellendige zondares te tuch tigen. toeroepen.Wie uwer zonder zonde is, hy werpe den eersten steen op haar!' Toen verbleekten de mannen, die wilden dooden. En de puntige steenen, die het lichaam der overspelige zonden vermorzeld hebben, stortten neêr uit hunne sidderende vingers Misschien was die vrouw schuldig. Maar Christus wilde doen gevoelen Weest zacht, weest bezadigd in uw oordeel. Of ik houd u vóór oogen het register uwer eigen zonden Die les van den Groote is, in deze d.g.0, voor sommigen van nut Mr. Antojjio. Ingezonden. vens geput h Het ligt van .O. V." Mynheer de Redacteur I Nogmaals verzoeken wy U eenige ruimte om het Bestuur der Voreeniging van Binnen landsche Stokers ,0. V.* van antwoord to dienen, by voorbaat onzen dank. M. de R., wy hadden met eenig recht verwacht, dat ons stukjo door dat bestuur principiëel bestreden zou worden, eilacie I wij krjjgen oen niet serieus bedoeld erg on samenhangend stukje. Echter nemen wy ons voor, dat stukje serieus to beantwoorden. Vooraf echter willen wy het bestuur van .O. V.* ernstig in overweging geven, indien zij weer ingezonden stukken schryft, dit niet meer op eigen handje te doen, doch vooraf daarover advies in te winnen, dan toch komt hun bedoeling beter tot zyn recht, gezien het voorlaatste ingezonden stuk. Nu ter zake M. de R., om te voorkomen dat Uwe lezers in den waan gebracht worden dat door ons klakkeloos maar wat neer geschreven is, diene, dat by de vaststelling van de Staatsbegrooting voor 1909, in de 42ste vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer P. Nolting, by de algemeene beraadslaging over hoofdstuk VI, vel 286, no. 1106, regel 7 van de han delingen dier Kamer, met de volgende woor den het opnam voor de belangen van de stokers der binnenlandschen dienst: .Ik heb echter ook nog het woord ge vraagd om een speciaal geval te bespreken van anderen aard, namelyk het adres van de binnenlandsche stokers, enz. enz." Dit nu is de bron waaruit wy onze gege- hébben, eene officieele bron dus. tor de hand, dat het bestuur hiervan ook kennis behoorde te dragen, en daarom is onze conclusie deze de ingezonden stukken van dat bestuur zijn óf dom-brutaal ófbrutaal-dom 11 M. de R., omdat dit ons laatste antwoord zal zyn aan bedoeld bestuur, gevoelen wy de noodzakelijkheid, deze conclusie eenigBzins nader te moeten verklaren. Dom-brutaal is het van een bestuur eener Neutrale Vakorganisatie, wanneer door hen, indien zy niet op de hoogte is van wat alzoo voor het behartigen van de belangen der leden hunner organisatie gepasseerd is, inge zonden stukken worden onderteekend met het bljjkbaar doel, daaruit munt te slaan voor een politiek persoon. En brutaal-dom is het van een dergelyk bestuur, indien het, met het gepasseerde wél op de hoogte zjjnde, nochtans de door ons gewraakte stukken met hun naam onder schreven. In 't eerste geval geven wy een zoodanig bestuur den ernstigen raad, hun mandaat ter beschikking van de leden te stellen, als hebbende geen voldoende capaciteiten, eene dergelijke functie naar behooren waar te En in 't laatste geval zou dit aftreden niet alleen wenschelyk, doch zeer gebiedend zijn, omdat dan de verdienste van de personen, die werkelyk hebben medegewerkt en bij gedragen onze soldij verhoogd te krygen, zeer worden genegeerd, waardoor de sympathie van die personen voor eene zoodanige orga nisatie tot onder nul moet dalen niet alleen, doch waaronder ook onze belangen in de toekomst zeer zeker to lijden zullen hebben. Dit, M. de R., is ons antwoord aan het bestuur van .O. V.« U nogmaals dankend voor de opname, teekenen wy D. v. d. AARDE. M. MEIJL. W. MULDER. H. BROUWER J. GLASBEEK. M. DE WAARD.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1