Aan de Hoed®, voor hare Dochters Advertentiën. V Marine en Leger. Het pantserdekseliip ïFriesland" is gistere» kaap Sagres gepasseerd. Het schip wordt den lOen Juli te Southamptnn verwacht. Bij Kon. besluit van 3 dezer is bij den Marine- stoomvaartdienst: lo. met ingang van 1 Augustus bevorderd tot inspecteur (met rang van kapitein-luitenant tor zee) de officier-machinist der eerste klasse J. T. Fauel 2o. met ingang van 46 Juli: a. bevorderd Int officier-machinist d< r eerste klasse de officier-machinist der tweede klasse A. F. G. Croesse; en zyn. b. benoemd tot officier-machinist der tweede klasse de hoofd-inaohiriiste» C. \Va,ienaar, J. van Eek en C. F. E. Smith. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nbdsrland. lianda, v. Batavia n. A'dnm, p. '2 Juli Kaap St. Vincent, Java, v. Batavia n.A'dam, is2.Fuli Perim gepasseerd. K. Wil). III, v. A'dura n. Java, vertr.2 Juli v. Lissabon. K. Wilh., arriv. 5 Juli van A'dnm te Java. Bali, v. A'dam, n. Batavia, pass. 5 Juli II. St. Vincent. Celebes, arriv, 5 Juli van Amsterdam te Sabang. Flores, v. A'dam n. Batavia, vertr. 3 Juli van Suez. Kon. Will. 1, v. Batavia n.A'dam, vertr.B.luli v. Perim. Rembrandt arriveerde 5 Juli v. Batavia te A'dam. Vondel v. Batavia n. Amsterdam, vertr. 4 Juli v.Suez Sumatra. arriv. 5 Juli van Newcastle, N. Z W. te Java. Koninklijke Hollandsoiik LiJoto. Zaanland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, vertr. 1 Juli van Rio Janeiro, Amstelland, van Amsterdam naar Buenos-Ayres arriveerde 5 Juli te Santos. -Kernland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, arri veerde, 3 Juli te Santos. Rottkrdamsohk Llovd, 'Bungalen, vertrok3 Juli van Batavia naar Rotterdam Kediri, v. R'dam n. Batavia, vertrok 1 Juli van Suez. Gorontalo.v. Batavian. R'dam, vertr.2 Iuil v.Marsollle. Opliir, v. R'dam n. Batavia, vertr. 1 Juli v Marscilh'. Goentoer, v. R'dam n. Batavia, vertr. 3 J. v. Colombo. Gedé v. R'dam n. Batavia arriv.4 Juli te Southamplon. Medan, v. Bassein n. R'dam, vertr. 4 Juli v. Perim. Men ad», arriv. 3 Juli vun Culcutta te Huil. Solo vertrok 3 Juli van Sabang naar Batavia. Sindoro, v. Java n. R'dam, poo> 5 Juli St. Bo- nifacio. Kon. Webt-Indisciir Maildienst. Prins der Nederlanden vertrok 1 Juli van Parama ribo naar Amsterdam. Prins Maurits, van West-Indié naar Amsterdam arriveerde 3 Juli te 8 uur te Havre. Prins Willem II arriv.28Juni v. A'dam teParamaribi Prins Will. III vertr. 2 Juli v. New-York n. W.-Indië. Visscherijberichten. Nieuwediep, 2 Juli. Aangebrnclit door 4 korders te zamen 30 stuks groote tong per stuk f 1, 60 stuks .middelmatige tong per stuk 00 cent, 30 kleine tong per stuk 20 cent, 4 mand kleine schol per mand 12 a f4, 2 mand schar per mand f2,26 3 Juli. 70 korders met 2 tot lü stuks grooti tong per sluk f 1,20, 5 tot 40 middelmatige ton-.' per stuk 60 a 70 cent, 6 tot 20 kleine tong pei stuk '20 a 25 cent, 2 stuks tarbot per stuk f li a f 7,60, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f2 a f4, 1 tot 4 mand schar per mand f'2 a f2,50 5 Juli. Niets binnen. Bargelijke Stand gemeente Helder. Van 2 tot 5 Juli. BEVALLEN: A. Bontes geb. Kikkert, d. M 6oek geb. van Westen, d. A. W. Boeseken geb van Bale, 2 d. A. Griek geb. van Raveustijn, <1 A. I.about geb. Manse, d. J. Geus gel). Sok, L. van Wolferen geb. Gauw, d, M. üuijkes geb. di Kort, d. OVERLEDEN: A. Blom, 22 j. N. Dost, 17 m Se Lijst van ingekomen gelden ten behoeve van het huisgezin van wijlen den korporaal konstabel H. DE VRIES. Scheersalon v. d. Made I 0.79® Inspecteur S. V. Df 3.50 Lijst Hr. Ms. «Piet Hein" f 22.70 By W. de Haas, V1 0.50 Bij F. Hildama: A. v. M. 11, C. K. f0.50, J. do W. f0.50, H.Sch. f0.50, W. P. fl, T. K. f0.50, A. M. fl, A. R. f0.50, H. V. f 0.50, M. W. f 0.50 f 6.50 Totaal f 38.99' Totaal metlo 2e 3o en 4e lyst 1961,11 Vervolg der berichten HELDER, 6 Juli. Mr. Th. H. de Meester. De toestand van Mr. Th. do Meester was hedenmorgen te 12 uur wodor iets beter, hoewel hij zorgelijk blijft. Indien zich geen nieuwe complicaties voordoen, mag men hopen, dat de zieke den crisis te boven komt Met verwijzing naar de advertentie der vereeniging .Liefdadigheid naar Vermogen", in ons blad van Vrijdag j.1., verzocht het bestuur van «O. K. K.* ons mede tedcelen, dat de gelden, aan die vereeniging afgedragen, betrekking hebben op de inzameling, in den winter 19071908 gehouden, voor een te geven ijsleest, waarvan het saldo bestemd zou zyn voor „L. n. V.« Daar zich ook dozen winter geen goede gelegenheid heelt voor gedaan, meende het bestuur goed te doen, het ingekomen bedrag af te dragen. Maandagmorgen te 8 uur heelt de ge bruikelijke keuring van kermisorgels en an dere instrumenten voor hot politicbureau aan het Westplein alhier plants gehad. In ons artikel «op weg naar de jury* vindt men do beschrijving van doze plechtigheid. Onze lezers zullen zich zeker nog wol herinneren de verleden jaar geschetste too- neelen, die op den weg langs het Noord- hollandscho kanaal naby deze gemeente voor vielen, toen daar woonwagens met do noodigo bevolking stondon. ÜAnk -/.ij do gewyzigdo politieverordening, die der politie nu moor bevoegdheid geeft in de wyzc van optreden is de toestand nu we zouden haast zeggen volmaakt. Dag en nacht worden do wagens door do gemeente politie opgewacht en word den bestuurder de plaats aangewezen, waur hy op den weg mocht staan naby de grens der gemeente tor hoogte van hot Wostoindo. Bovendien werd, van hen die dit niet wildon, en voor de paarden, togen betaling in do nabyheid een particulier terrein beBi-hikbaar gesteld, waaraan allen gaarno gebruik maak ten, zoodat zoowel voor de openbare orde als voor de belangen dor betrokken personen, uitmuntend is gezorgd. Een ongeluk. Bij het lossen van kolen aan boord van het alhier liggende stoomschip .Frida Horn" is Klaas B. gisteren in hot ruim gevallen met gevolg dat hy aan het hoofd en aan do beenen zwaar gek west word Hij word naar het Marine-Hospitaal vervoerd. Kermis. Stoel Spree. Woensdag zal door dit gezelschap worden opgevoerd het bekende Amsterdamscho volks stuk «Teun de Nachtwacht', een stuk wor- kclykheid in bedryven naar do beroemde novelle van Jusins van Maurik, door M. Spree. Mevr. Jeanne SpreoMüncb vervult hierin de rol van Anna Jaling, terwyl Spree de titelrol vervult. Wegens het reusachtig succés en den drukken toeloop, zal Donderdag 8 Juli de derde opvoering te Helder plaats hebben van ,De dochter van Ouwe Jaap*. Dit stuk verdient dan ook werkelijk door heel Helder gezien te worden. Henri ter Huil. Wie een vroolijke, prettige kermisavond wil hebben, verzuïme niet een bezoek te brengen aan .Casino", waar Henri ter Ilall s Specialiteiten- en Revue-gezelschap gedu: rende deze week voorstellingen geelt. De talryke bezoekers hebben zich Zondag- en gisteravond kostelijk geamuseerd, zij hebben gelachen dat hun lever schudde. Wij zullen trachten iets van deze afwisselende en goed voorbereide en goed verzorgde voorstellingen to zeggen, maar weten vooraf, dat we in ons logen te kort schieten, want het programma s te omvattend en to variëerond om het DonigAzins voldoende weer te gevon. Dit wil len wc wel dadelijk verklaren, alle» wat ;n te zien cn te hooren kreeg, waa mooi opwekkend Het eerst kreeg men van het dubbel raan- nenkwaitot .Octavio' een tweetal fraaie, »oed gezongen liederen te hooren daarna ton men het vlugge modeleeren mot klei van den heer Byron bewonderen; vervolgens woj-d men in een vroolijke stemming gebracht door de aardige coupletten, die door Louis en Hcnriütte Davids werden gezongen verder verbaasde men zich over Maddle GraziÖlla, die haar fraaie vogels, zooals pu- nogaai's en kaketoe's, zoo byzonder goed gedresseerd had en allerlei kunststukken liet verrichtendaarna zong ecu koor, ge kleed in mooie costumes en omgeven door goed gekozen decors, eenige coupletten, waarin hulde word gebracht aan «1e redders van schipbreukelingentoen vertoonde do illusionist Carl Rosini zijn goocheltoeren, die aan het wonderbaarlijke grensdennog kreeg men van een drietal acrobaten toeren te zien, die in gewone omstandigheden do toeschouwers zouden doen ijzen, maar die door dc grappen van don clown minder hals brekend schenen te zijn, hoewel zy daarom niet konden uitgevoerd worden, indien do accrobaten niet over veel kracht, geoefend heid en zelfvertrouwen konden beschikken. Na de pauze kregen we het neusje van den zalm, n.1. de revne-operette in 2 acte's vun Henri ter Hall «Kijk je nog 's om Deze alleraardigste revue, uitmuntende door tal van geestige scène's, vroolijke coupletten opwekkende muziek, keurige en kleurige costumes, passende décors en los opgewekt spel, was een waar sacces, hield de aanwe zigen oen paar uur aangenaam bezig en deed hen onophoudelijk schudden van lachen. Vraag ons niet naar den inhoud van het stuk, dit is haast niet weer te gevcD, wol willen we zeggen, dat verschillende gebeurtenissen van den laatsten tijd behandeld worden, zooals dc geboorte van Prinses Juliana, de luchtvaart van Zeppelin e.d. en dat verschil lende toeslauden en misstanden geestig ge hekeld worden, waarbij Helder ook een goede beurt krijgt. Kranig werd er gespeeld. De heer Ter IIull was als Piet eeuig, met zijn leuke uit vallen deed hij meermalen de zaal schateren van lachen ook de heer Nicuwonhuizcn als Zumbuk, was zeer koddig; mej. Hacker, ah bemoeial, kweet zeer uitstekend vun haar niot gemakkelijke taak mej.maar neen, we noemen geen namen meer; waar zouden we eindigen, als we allen wildon noemen, die het goed deden van dit talryke gezel- schup. We volstaan met te zeggen, hot was mooi en geven hot kormisvierend publick de verzokering, dat het zich by Tor Hall uit stekend kan vermaken. W ij 1 a c k e r. Gisteravond ging bij Wijlackor hot ope ningsstuk „Detweojongens of do vondelingen". De zaal was matig bezet maar het was oen dankbaar publiek. Met groote aandacht word do loop van hot stuk gevolgd. Hot stuk speelt ten tijde van Lodelyk XVI en werpt een licht op het gebruik van staal en vergil' zooals het in dien tijd wel meer gebezigd werd om in het bezit van gold to komen. De costumes en het ddcor waren goed ver zorgd. Het mooie spel van Valentijn en diens broer trok zeer de aandacht, ook dut van den Abt Vincentius de Paula. Verder werd het spel van de Murki< dc Varennes met groote spanning nagegaan. De rol van Catharin», de vrouw van Jacques den vroegeren dienaar van de Varen nes, werd zeer goed vertolkt. In spreken en ma nieren was het een echte vrouw uit het volk. Dc overige rollen werden eveneens goed vervuld en het beste bewijs daarvoor was het applaus bij het einde. Vooral bij hot laatste bedrijf was het publiek in spanning en bij do terugkeer van de kindoren barstte een daverend applaus los. Vanavond gaat Admiraal cn Matroos of het geheim van een ouden zeeman. Wy hopen dat ae zaal dan goed bezet zal zyn. Marine Schietwedstrijd. De vierde Marine-Schietwedstrijd werd van 28 Juni tot 2 Juli gohouden op de schiet banen bezuiden het fort Kykduin, alhier. De deelneming was ook nu weder grooter dan verleden jaar, zoodat een voortdurende vooruitgang valt te constatoeren. Ongeveer 800 schutters namen aan den wedstrijd deel. Ook ten opzichte van de geoefendheid is er vooruitgang Niettegenstaande hut minder gun stige weder is beter geschoten dan het vorige jaar. De prijzen werden Vrydagmiddag op het terrein uitgereikt door den kupilein tor zee G. Witsen Elias, in tegenwoordigheid vun den schout-bij-nacht I. van den Bosch en vele officieren met hunne dames. Do uilslag van den wedstrijd is als volgt Afd. 1. Groepen wodstry d geweer, schijf Loosduinen, 300 meter, lo prijsverg. zilv. raod., afd. Mariniers Willemsoord, 277 p.2de pr. zilv. med., Hr. Ms. «Piet Hein", 248 p.3e pr. bronz. raod., Hr. Ms. «Ilellona 239 p. Afd. 2. Groepenwedstrijd geweer, 5 tiraillour-kopschyven, 300 M. lo pr., zilv. wisselbokcr, uitgeloofd door do afd. Loideu van de Vereen. «Onze Vloot", en verguld zilv. mod. met diploma, Hr. Ms. Bellona", niet 21 p.2e pr., zilv. med. met diploma, Hr. Ms. «Neptunes", met 26 p.3o pr., bronzen med. met diploma, Hr. Ms. «Van Speyck", met 28 p. Afd. 3. Personeelo wodstryd ge weer, sehyf Loosduiucn, 800 M. Afd. A, mindere schepelingen. Eereprijs Van II. M. do Koningin, zilveren horlogo met ketting en diploma, marinier le kl. A. G. Appel man, 66 p.le pr., zilv. med. met diploma, marinier le kl. Van der Vegt, 56 p ;2opr., bronz. med. met diploma, marinier 2e kl. D. Lap, 56 p. Afd. B, korporaals, le prys groote zilv. med., uitgeloofd door bet Dep. van Marine, inet diploma, korp.-marinier K. J. van Voorst, 62 p.2e pr. bronz. med. met diploma, korp.- bottclier Verkam, 59 p. Afd. C, onderofficieren, le pr., kunstvoor werp, uitgeloofd door het hoofdbestuur van ,Onze Vloot", met diploma, scrg.-maj. Looij, 66 p.2e pr. bronz. med. met diploma, sorg.- maj. M. Pruijmboon, 05 p. Aid. D. officieren, le pr., zilv. med., uit geloofd door het Gemeentebestuur van Helder, met diploma, le-luit. mar. J. Oele, 76 p.2e pr., bronz. med. met diploma, luit. ter zee le kl. A. Goedkoop, 64 p.3e pr., bronz. med., luit. ter zee 2e kl. G. J. te Winkel, 57 p. fr>Afd. 4. Schorpschutterswedstrijd. Kopschijf 5 dM., onverwachts le voorschijn komende, 300 M. Eercteeken met diploma an meester scherpschutter der Kon. Marine in Nederland, serg.-maj. D. van Turen, afd. Rotterdam, 9 raakschoten met 10 patronen. Atd. 7. Groepenwedstrijd revolver. Schijf Kykduin, 30 M. le pr. verg. zilv. med. met diploma, Hr. Ms. Heemskerck", 833 p.2e pr. zilv. med. met diploma, afd. Mariniers, Willemsoord 309 p.3e pr. bronz. med. met diploma, Gymnastiekschool Amster dam, 298 p. Afd. E. 1'ersoneele wedstrijd revol ver. Sehyf Kijkduin, 30 M. Afd. A, mindere flchopelingen, le pr. zilv. med., uitgeloofd door do Msrine-Sportver., met diploma, tam boer le kl. J. C. van Gorkom, 82 p.2c pr., bronz. med. met diploma, matroos 2e kl. Stof. Afd. B, korporaals, le pr., zilv. sigaretten doos, uitgeloofd door den schout-bij-nacht I. van don Bosch, met diploma, korp.-konst, W. A. Jongepier, 83 p.2e, pr., bronz. med, met diploma, korp.-zickenverpl. J. Leijen, 75 p. 8o pr. bronz. med. mot diploma, korp.-botte- licr Verkam, 75 p. Afd. C'. onderofficieren, eereprijs van Z. K. II. Prins Hendrik, groote zilv. med. mot diploma, serg.-geweermakcr Woldondorp, 78 lu pr. zilv. med. met diploma, serg.-mar. C. van Veen, 76 p.2e pr. bronz. med. met diploma, bootsman L. Breedvelt, 74 p. Afd. 1), machinisten Eereprijs van Z. K. H. Prins Hendrik, zilv. med. met diploma, machi nist F. C. Goedhart, 51 p.le pr. verg. zilv. med. mot diploma, uitgeloofd door do Marine- Voreoniging, machinist J. Gestel, 51 p.2e pr.bronz. mod. mot diploma, niet uitgeloofd. Afd. E, officieren. Eereprijs van II. M. de Koningin, zilv. med. met diploma, luit. ter zee le kl. A. (ioekoop, 81 p.le pr. verg. zilv. mod., uitgeloofd door de Kon. Marine Jacht club, luit. ter zeo 2e kl. G. van Iletercn, 78 p.2e pr., verg. zilv. med. met diploma, uitgeloofd door de Marine-Club, le luit. der mariniers J. Oele3e pr. bronz. med. met diploma, luit. ter zee le kl. A. J. M. Nolot, 73 p. Do uitslag van afd. 5 en 6 (vrye haan) kan nog niet worden gemeld. IJmuiden, 5 Juli. Hedenmorgen kwam hier van de visscherij in do Witte Zee binnen de Engelsche Sloom trawler ,Macfarlan.' Do groote schol bracht echter liet geringe bedrag van f 1.50 tot f2.per kist op, Na slechts een klein gedeelte van de vangst ge lost te hebben vertrok de trawler naar Kngo- lnnd in de hoop dfear voor het restant betei prijzen te kunnen besommen. Lijk gevonden. Hot lijk van den conducteur bij de poste rijen W., wonende te Stavoren, die sedert Donderdag werd vermist, is Zondagmorgen gevonden in een sloot by Enkhuizen. Door de stoomtram overreden, Zondagavond hoeft de Westlandsche stoom tram, komende van Kykduin, midden in het dorp Loosduinen het vyfjarig zoontje van J, Brak overreden. Het kind was terstond dood, Vergiftiging. Haarlem, 5 Juli. Zaterdagmiddag zijn by Halfweg in het gezin van zekeren Boel- houwer twee kinderen, 3 en 2 jaar oud, overleden. Als vermoedelijke oorzaak van den dood is het eten van giftigen spijs. Do ouders waren oveneenG aangetast, doch zijn herstellende. De Halve Maen. Hot jacht de Halve Maen word in de dagen dat het ter bezichtiging lag bij het gebouw van de Koninklijke roei- en zeil- verceniging de Maas te Rotterdam bezocht door 3609 personen. Gisterenavond is hot reeds de rivier over- gestcvend naar de Wilhelminakade, waar men dadolyk met het aftuigen is aangevangen om het scheepje te brengen aan boord van het stoomschip Soestdyk der Holland Amerika- lijn, waar een bijzondere Btelling voor do Halvo Maen is opgesteld. De Soestdyk vertrekt a.s. Zaterdag naar Sandy Ilook. Daar komen 18 manschappen van Hr. Ms. pantserdekseliip Utrecht aan boord vun de Halve Maen om onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Lam, als schipper en den adelborst le klasse de Meester, als stuurman te New-York binnen te zeiion. Oproermakers te Beek. To Beek bij Nymegen heeft zich sinds «enigen tijd gevestigd een club van jongelui, bohoorende tot den gegoeden stand, die door hun schandelijk gedrag de ergernis van een ieder opwekken. Zij houden zich onledig met het aanrichten van schandelijke zwelgpartijen en bachanalien, en" het uiten van ergerlijke taal. Zij doen wyn en champagne aanrukken bij enorme hoeveelheden, welke gedeeltelijk worden verzwolgen, gedeeltelijk worden weg geworpen. Glazen en borden worden bij hon derden op den grond stuk geslagen.'De hoofd man dozor bende is een millionair uit Utrecht; voorts behoort er toe een 17-jarig jongmensch uit Nijmegen, een luitenant van het Oost- Indische leger, met verlof hier te lande, enz. Omtrent hel houden van «schietoefeningen* op het crucifix konden wij nog geen beves tiging erlangen, wel valt met zekorheid te zoggen dat zij de roomseh-katliolioke gees telijkheid bespotten cn beschimpen. Do bijeenkomsten worden gehouden in oen houten barak in een hotel even over de DuitBcho grens. Dit laatste is juist do reden dat de Nedcrlandsehe recherche in deze niet kan ingrypeu en dat de burgemeester van Boek de samenkomsten niot kan verhinderen. Op het oogenblik zyn timmerlieden en metselaars bezig met hot vervaardigen van slaapgelegenheden in de tent. De vensters dezer tent zijn van dikke gordijnen voorzien, zoodat van buitenaf niet is vast te stollen wut daarbinnen voorvalt. Wij vornemen dat de ingezetenen van Beek een requesl hebben gericht aan den minister van oorlog, in verband met do aan wezigheid vnn den luitenant met verlof bovengenoemd. Men vreest namelijk dat dc vreemdelingen, van welke het dorp in de zomermuunden in hoofdzaak moet bestaan, naar aanleiding van de uitspattingen, waar mede avond aan avond, naar men ons ver zekert, duizenden verloren gaan, zoudon wogblijvcn. .N.aCt.* Verongelukte schepen Volgens Bureau Voritas zijn in de maand Mei verongelukt 37 zeil- en 34 stoomsctiepon, als Zeilschepen: 6 Amerikaansche, 7 Kngelsehe, 6 Kransche, 4 Italiaausohe, 1 Chileeusch, 1 Deensch, 1 Spaansoh, 7 Noor- sche, 3 Russische en 1 Zweedsch. Stoomschepen: 3 Duitsehe, 2 Ame rikaansche, 1 Belgisch, 1 Braziliaansch, 4 Chiloensche, 13 Engelsche, 2 Fransche, 1 Italiaansch, 4 Japansche, 1 Noorsch -1 Rus sisch en 1 Turksch. Het ongeluk te Newport. Bij het ongeluk iu het Alexandra-dok te Newport zijn, naar schatting, vijfentwintig werklui omgekomen. Er lagen Zaterdagavond nog 20 man onder den wrakhoop bedolven. Wie er het leven afgebracht had, moet in het water, dat sedert binnengestroomd is, ver dronken zijn. Op weg naar de Jury. ,En ik zeg u, dat hier geen wetten zijn .Niet?" «WelneeIs me dat nou 'n land, 'n apenland, ware ze je zoo kuijpzetten, ware ze zoo gniepig je bloed zuigen 't Is een schandaal om je zoo te pestenIn Alkmaar is 't nou zoo'n stipte boêl, en wil u wel ge- loovon, dutte we daar zonder sparrolemassies van de pelicie bijna in de stad staan met wagensHier wor-je as 'n troep honden ontvangen en teruggeslugen of je schurftig bentBab 1dat zijn precies maatregelen als in Rusland 'r mankeert nog maar aan, datte ze je met de knoet achter je hielen rijen En waarom Zijn we ook geen menschen, die moeten ploeteron voor 'n stukkie brood Enfin, we staan nou ten minste ver genoeg, maar, toch nog in de gemeente, en hahu, jo mot 'r om lachen of je wil of niet dat binne nou onze wette... We staan allemaal by elkaar op 'n luppie grond van 'n particulier, en I is immers toch gemeente {leider Hahu. 'tia te gek om los te loopen... Nee, as ik, as ik wetgever was, dan had ik ge zegd hoor 's, jongens «jelui kryge van ons n stuk grond en dat zulle we voor 't oog van de mensehen dag en nacht laten be waken «Waarom bewaken?' .Waarom?... Iiihi, weot u dan niet eens waarom wij zoo getreiterd worden Kijk er is, meneer, kijk die handen nou *r is ze hebben nooit gestoleo, ze zyn zuiver, onbe smet, dat zweer ik u bij do ziel van m'n brave vader, die grijs-wit is geworden in 't eerlijk broodverdiencn op de kermissen Gras maaien Koeien melken Aard appelen rooien Hooi gappen Je paard of het op 'n andermans land laten vreten?... Nooit gedaau en 'k zal 'took nooit doen al word ik negentig, honderd jaar. Daarom gaan ik met gerust geweten naar 't bureau, en ik weet, dat ik permissie krijg, altijd permissie krijg om te draaien, want de pelicie kent me door-en door, weet, dat 't onder m'n vessie in orde is Zoo pratende, stapte ik naast hem voort, tocn-ie, mot opgeheven hoofd, fier als een leeuw, z'n piano-orgel in de Poststeog reed, om, bij den Dijk, met een sierlyke zwaai links-om te gaaD, waar-ie, nog brommend van onrecht, wetten en maatregelen, ietwat nijdig z'n instrument meetrok over den har den oneffen zandweg, en ala donkere ge vaarte achter hem door een steen of kuil wipte, zoodat z'n brecde Behouders er schokten, dan vloekte-ie tusschen z'n tanden, beet vinnig op de blauw-lichtroode onderlip, waardoor oen straal vau tabakssap uit een mondhoek langs het puntig baardje spoot, waar 't vorder druipto op een blauw-gestreept overhomd, royaal zichtbaar door 't van boven wyd gesneden vest. Aan het einde van den Dyk, by den bocht naar het Westplein, zag jo hem stilhouden. Daar ging-ie onverschillig langs het rijtjs vrouwen op den schuinen steenen kant, nam do minste notitie van hun intieme gesprek ken mengde zich kalmpjes onder zijn talryke collega's, een bonte verzameling, daur reeds aanwezig met groote en kleine orgels, die, nog gedekt met zeil of' kleed, tusschen een massa piano-orgels in 't gedrang stonden ach ter de groote tenten, en in 't vrygelaten smalle steegje, den eonigen toegang naar het politie-bureau, bespeurde je niets dan instrumenten, dieht achter cn naast elkander geplaatst, waarby mannen, vrouwen, opge schoten jongens en meidon krioelden, heen en weer drentelden, wachtende op het oogen blik, dat de jury gereed was om hun muziek to hooren en te beoordoelen, waarna zij in het bezit komen van de toestemming der gemeente om gedurende de kermisweek to mogen spelen. Maar de jury in het gebouw scheen nog niet bereid om haar taak aan te vangen. Het duurde velen lang genoeg. Je kon dat zoo bespeuren op menig gelaat. F.en sjofel groepje mannen is bezig om den rol van een piano-orgel te onderzoeken, zijn 't algemeen eens dat 'r wat hapert aan 't ding, peuteren met 'n spijker voorzichtig tusschen de fijne tandjes, verschuiven het stekelachtige voor werp van links naar rechts, vreozon dat de gebreken aanstonds by do keuring,Kom, 't zal wel gaan", zegt een lange kerel met ongeschoren gezicht, hoog-roode neus en waterige oogen, terwyl-ie eerbiedig achteruit treedt en spottend buigt voor een vrouw 't zwart, die op de borst een goud medaillon draagt, aanhangsel van prachtige halsketting, uit groote bloedroode steoneu samengesteld. Op haar kanthoodje wuift gedurig een paarsch- kleurig takje als ze stoutmoedig tusschen al die maDnen dringt om hier en daar een praatje te houden. «Zeg, sloerie, gaan toch op zy", keft ze met 'r tandelooze mond. Jullie staan met eigenwijzen tronies naar die rol te kijken of..." „Ha, ben jy dat moeder IMenseh, maak je niet druk Welk nommer Hm, dan moet jo wachton, ouwe, want je ziet, er is nog heel wat voor jo' «Stik maar, kwajongen Ik heb ge duld, versta je Tegen den muur van café ,De Vriendschap" leunen oonige vrouwen lui-geeuwerig, lonken mot metalig glanzende oogen, tot spleetjes geknepen onder de franje van vet neer- hungonde ponnie, cn sissen mot roode monden in do witte, groote gezichten naar druk sprekende mannen, wier ruzieklankcn en heftige gebaren heel wat belangstelling ver wekken Acht langzame slagen dreunen intusschen van den Westertoren, en de nagalm heeft nauwelyks opgehouden, of de draaimolen, gevuld met vroolijk zingende, jubelende kinderen gaat statig rond. Het orgel hijgt amechtig «Zoo'n reisje langs de Rijn", de eerste kermismuziek, zwaar van trom- en bekkenslagen. De molon wordt telkens bestormd door jeugdige klanten. Publiek golft or hoen. 'n Onderwyzor vischt triomfantelijk in 't gewoel naar leerlingen, die do school ver geten, heelemaal opgaan in de eerste pret van hot jaarfeest. In do mcnschenmassa, die meer belang hebben by het reeds geslagen uur, komt een merkbare beweging. Nog gedekte orgels, haastig ontdaan van het omhulsel, vertoonen heel gewone, maar ook fraaie fronten. Elk schijnt oplettend, ieder is actief. Slingers worden hier en daar aangebracht. Mannen en vrouwen die bij elkaar hooren, vereeni gen zich. En als dan een der agenton zich wringt door de nieuwsgierigen vóór het bureau, oindeljjk het glopje bereikt waar no. één vooraan staat, dan luisteren allen naar diens welluidendcn stom ,Nou, opge past, niet dringen, elk op z'n beurt en no. dén eerst voor. Een piano-orgel, waarvan het front een bloedigen slag van Napoleon voorstelt, schiet vlug uit de opening van de volge propte standplaats, geeft daar alzoo iets ruimte voor de volgenden die opschuiven, komt dan op groote straat, voor de geopende deuren van het heiligdom van justitia, en op den handweuk van den brigadier, die voor dit «moment muzikaal" een gewichtige betrekking vervult, draait de speelman een korte, afgebrokkelde melodie. Ongeveer op de helft van het bonkend-ratelend spel gebiedt de brigadier met waardigen «afslag" stilte, beduidt den musicus dat hy binnen moet komen om te verscbyuen voor hem, die een reeks van jaren met het uitreiken van toestemmings-bewijzen is belast, een politie-man, die zijn volkje kent, nauwkeurig op do hoogte is met den inhoud van het «Politieblad de daarin gesignaleerden nauw keurig rangschikt, zóó, dat de eerste de beste kermis reiziger, wiens naam en daad worden opgemerkt, bij de hand ligt. Heeft iemand b.v. een bekeuring gehad op andere plaatsen en is hy daaraan ontsnapt, dan moet de schuld eerst worden aangezuiverd. Geld of niet, poffen doet Hermandad in geen geval, en hij die zich mocht willen verontschuldigen met een ledige beurs of portemonnaie, hij gaat oogenblikkelijk iu 't schuurtje, waaruit de ongelukkige aleen tegen losprijs kan wordou vrijgelaten. Maar in den regel komt het zoover niet. Zij, die bewust zyn iets op hun «kerfBtokje" te hebben, zijn meeBtal voorbereid, hebben zoo veel bij hun gestoken om in geval van nood 1 Zoo ook de man, die zoooven was binnen gelaten. Zijn heele stamboom met hebben en houwen stond in de kolommen van het orgaan en het «waarom" moest-ie contant betalen met vier Hollandsche rijksdaalders. Dat bericht werd later nietmalscli ontvan gen, toen het slachtoffer naar buiten kwam. Die ontmoeting ging van mond tot mond. Vrouwen kringden zich om er lang en breed over te redeneeren. Mannen stampten van woede op de straatsteenen, spraken met sterk Limburgse!) accent. Jongens en meisjes mengden zich in de uitingen of luisterden stom wezenlooB toe, grimmig turend naar de ramen van het bureau, waar de rechtvaar digheid onherroepelijk doet zwichten, soms op gevoelige wijze En toon nog bekend werd, dat een tweede had moeten offeren op het altaar daarbinnen Aan de ver- wenschingen kwamen schier geen einde. Tien gulden bootenkermde een jonge vrouw tegen haar omstanders. Droevig- lachend verklaarde ze, dat de heele verdienste nu al weg was, dat ze in zyu plaats, niet eens meer 'u bewijs wou hebben, drong aan dat-ie in hooger beroep moest gaan, gaf on omwonden te kennen, dat-ie 'n sufferd, 'n kali was «Wat klets jij Denk je dat ik lust heb om in dat hok te zitten als jullie hier draaien en verdienen Dank je wel. Je hebt daar binnen niks te zeggen. Ze weten precies je doen en laten Tien gulden Vervloekt!" Wanhopig zag je hem wegstrompelen, gloeiend van toorn, met gebalde vuisten, in wendig trillend van verontwaardiging. Z'n figuur ging verloren in den vloed van men schen, die met aandacht toezagen naar de langdurige beweging van piano-orgels, die telkens van uit het steegje uaar voren reden als de brigadier z'n hand omhoog stak. Alle maal gaven ze iets ten beste, brokjes uit welbekende opera's, aria's van beroemde meesters, vroolijk-luchtigo moppen van allerlei slag Echter steeds finaal afgebroken wanneer het jury-lid op den stoep z'n geba ren vertoonde. Enkelen, al te yverig in hun luchtig tempo, moesten met een ,l>o, ho stoppen tot de orde worden ge roepen. Dan algemeene hilariteit, bravo's, aanmoedigingen van publiek, Toen de piano-klanken hadden afgedaan, kwamen de orgels op het terrein. Eerst groote, langzaam zwaar gotrokken door magere ketjes, min of' meer wiegelend door toplast van ornamenten, beweegbare poppen, trom men en andere weelderige voorwerpen. Heel goede muziek van deze instrumenten werd soms jammerlijk, plots «afgeslagen" door brigadier, alledaagache, eentonige geluiden daarentegen konden niet spoedig genoeg tot zwygcn worden gebracht, waardoor menige compositie als met 'n rauwe gil in den orgel kast stikte, bytijds gesmoord door een beslist „halt" van den draaier. Na de orgels een aangename afwisseling. De gemoedelyke oempa's - zooals Justus v. Maurik ze noemt hadden met Jobsge duld op de buitenstaande zitbanken gewacht en daar gesproken onder elkander met de wijsheid van een Salomon. Zy kwamen aan de beurt. Kapelmeester 1 Wat duivel, waar is die snuiter nou?" «In den kroeg f' riep een straatjongen. Daarna een geuniform- dc musicus met z'u Duitsehe pet op 't ach terhoofd uit het bierhuis. Nog con paar zijner mannetjes halen ook vandaar hun muziek boekjes, loopen op een draf terug om zich te vormen in carré. Geweldig blaast de piston- nist, zwaar-grommend klinken de bassen terwyl de klarinetten gillend overstemmen en do matige tromslagen dat lawaai wat begeleiden. Eerst een firissche, opgewekte marsch, daarna een klagende melodie van onvervalscht Duitsch karakter: «Abscheid an dio Heimath'* natuurlijk, waarby de trompetblazer maatvast z'n hoofd wiegt, alsof-ie aanstonds zal gaan knikkebollen om te droomen van: »Die wacht am Rhein (Ich weiss nicht, was soll es bedeuten" of: «lm treu der Liebe rucht sicht'ê wohl Nog een paar achterafstaande instrumen ten kwamen thans voor, draaiden beurtelings het besto wat zy govon kondon, en toen allen waren gepasseerd, toen do laatste kaart was uitgereikt, trokken de belangstellenden terug, werd het minder leVendig by hot bureau en hoorde je in de verte het rumoer van hen, die ongehinderd musiceerden, ver uit het bereik van de niet by zonder fiju- toctsende, maar wèl sohorpuitziende jury. V. R. «gemeente" werd bedoeld de gezamenlijke inwoners, de belangstelling, door hen getoond, voor B. en W. een spoorslag had moeten zijn, om op het algemeene streven dei be woners, door het verleenen der betrekkelijk geringe subsidie, de kroon te zetten. In de tweede plaats wordt het afwijzend advies gegrond op den benarden toestand der gemeente-financiën. Natuurlijk is dit een motief, dat zwaar moet wegen en is het ons niet mogelyk, daarvan de geheele draag kracht te beoordeolen. Wel echter is er een vergelijking te maken en dunkt ons, dat, waar by vorige gelegenheden na ampele dis cussie voor ongeveer gelyke doelen grootere bedragen werden toegestaan, ook in dit ge val de gemeente niet had mogen achterblij ven. Hier toch is een groot plaatselijk belang gemoeid. Niet alleen zullen do a. s. feesten letterlyk alle plaatsgenooten in de gelegenheid worden gesteld in meerdere of mindere mate in de algemeene feestvreugde te deelen, doch deze gelegenheid, zal door den te verwachten grooten toevloed van vreemdelingen den weg banen tot opheffing uit het isolement, waarin den Helder uiter aard gezonken is en zal er ook niet weinig toe bijdragen den slechten reuk, waarin, zeer ten onrechte trouwens, het Nieuwediep over het algemeen staat, te verminderen. Boven dien zal een belangryk deel der te organi- seeren feestelijkheden zyn bestemd voorkin deren van alle inwoners en ter liuldebetoo- jing aan H. M. de Koningin op Hoogstder- zelver verjaardag. Om niet to veel van do welwillendheid der geachte redactie to ver gen moeten wy er mede volstaan, iu grove trekken aan te geven, dat by het verwerpen der subsidie-aanvraag door B. en W. zoker niet in belang en geest van het overgroot» deel onzer plaatsgenooten is gehandeld. Hoofddoel van dit schrijven is echter niet, H. H. afwyzers te bewegen op hun eenmaal genomen besluit terug te komen. Wy zouden vreezen Heeren organisators der feesten in hun eer te na te komen. De wyze, waarop deze heeren hun taak, vanaf den aanvang, d. w. z., van vóór meer dan een jaar, hebben opgevat, en de energieke, voor geon bezwa ren terugdeinzende actie, dio zij ter ver- wezelijking hunner plannen hebben gevoerd, gevoegd by de massa tyd, dien zij dagelijks voor het welslagen der feesten ten offer brengen, Btaan er ons borg voor, dat ook zonder de afgewezen subsidie het doel, be kendmaking van Helder on bovoordeeling der inwoners, zal worden bereikt. Wij beoogen met dit schry ven slechts open lijk sympathie te betuigen aan het bestuur van «Helders Belang", met welke wijze van werken wy in deze het voorrecht had den van meer naby kennis te maken, en «Kt bestuur toe te wenschen, dat door onver deelde belangstelling en medewerking der burgerij, waar het college van B. en W.„ dat wy hadden verwacht te zien voorgaan, in gebreke blijft, het feest moge worden een aan aller verwachting beantwoordend, schitte rend feest. U, Mynheer de Redacteur dankzeggend voor uwe welwillendheid. Eenige belangstellende niet-leden der vereeniging «Helders Belang". Ingezonden. Geachte Heer Redacteur 1 Het zy ons vergund voor het onderstaande eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad to verzoeken 1 Met verwondering word door ons kennis genomen van het, in de jongste raadszitting genomen besluit, waarbij de, voor de Augus- tusfeesten door de vereeniging «Heldors Belang" gevraagde subsidie, tot een bedrag van f 500 werd geweigerd. Het wil ons voor komen, dat door H.H. Burgemeester en Wet houders bij het voorstellen van hun afwyzend advies, het doel, der door H. B. op touw gezette beweging, niet voldoende in het oog is gehouden, terwijl ook de motieven, waarop dit advieB gegrond iB, tamelyk zwak lijken. In de eerste plaats toch werd als reden aangevoerd, dat reeds door de gemeente vol doende blyken van belangstelling zouden zyn gegeven. Men behoeft er echter slechts de behandeling in de Raadszittingen op na te slaan, om tot de overtuiging te komen, dat de door H. B. ingediende voorstellen, zich tot beden, om het zacht nit te drukken, niet in eene in alle deelen tegomoetkomende hou ding van het Dagelijksoh Bestuur der ge- meento mocht verheugen, terwyl, indien met Ingezonden Mededeelingen 20 cent per regel. Tegen den leeftyd van vyftien jaren vermageren de jonge meisjes dikwyls. De mooie kleur der wangen, de schittering der oogen, het rood .lor lippen, de levendigheid van den gcesf en van het verstand verdwynen. Zy worden zorgeloos en prik kelbaar zy lyden aan sohele hoofdpynen, zy bobben kringen om de oogen en zyn voor hare beangstigde moeders een voortdurende bron van oniust. W,n waar komt die verandering? Wat kan myn doe»,ter weer gezond maken? Dat ayn de vragen tb', '/jcli aan den gepynigden geest van de moedei-v0ordoei, Die verandering wordt veroorzaakt dowd-„ «„noedê van het bloed, en indien niet spoedto °n SSSÜ middel wordt aangewend, dan doet aï/ch weldra de tering voor. Daarom behoeft men, tor 1( no„ nj(H t(. wanhopen. Het geval is zeker erostift maar hrt is niet jonde.- middel, de Kok l,ks duizenden en duizenden (er ,,||e„\,„ bloSd.r- ■uri. IkbaipHTiiileinM-tdadighald der Pink Pillen bestaan zonder tai Prys fl 75 de dmfft.-- per 6 dooien. Verkrijgbaar by Snab.l.è, hoofd-dépothouder voor Nederland, 7, Groote Mv kt te Hotterdam; voor Helder en omstreken y DE KOK,Middenstraat; H. DE BlE-BKlWWgR, Keizerstraat 93; te Schagen by J- ROTGANS, J. APPEL, Molenstraat; te den Burg (Texel) »oij T UUUS en verder bij verschillende Apo*.ne;kers en goede drogisten. Op den 8sten Juli a.s. hopen onze geliefde ouders 6. v. d. Vlies en G. v. d. Vlies Bronssema, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog lang voor ons moog bewaren is de wensch van hun liefhebbende Kinderen, J. v. d. VLIES. W. F. v. d. VLIES. L. v. d. VLIES. H. v. d. VLIES. A. v. d. VLIES.. C. v. d. VLIES» Helder, 2 Juli 1909. Zaterdag 10 Juli hopen onze geliefde ouders Corneiis Bak en Antje de Jong, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blyven is de wensch hunner dankbare Kinderen. Helder, 6 Juli 1909. De Heer en Mevrouw DE JONCHEERE- Ten Bosch geven kennis van de geboorte van een Zoon. Nieuwediep, 6 Juli 1909. Binnenhaven 99: GeborenMaria Elizabeth Johanna, dochter van J. H. BUIJKES en M. BUIJKES-Dk Kort.. Helder, 3 Juli 1909. De Luit. ter zee OUDEMANS, Stationstraat 10, verzoekt we gens vertrek uit deze gemeente, zoo spoedig mogelijk inzending van rekeningen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2