KLEINE COURANT woor Helder, Texel, Wiarlngen en Anna Paulemna No- 3801 Zaterdag 17 Juli lr,09. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaaiaile DOOR BEIDER SCHULD. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENT i 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 i Zondagsblad 37* 45 f0.75 [Modeblad 55 66 f0.90 I Muzik. Bloemlez. 60 65 f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling! Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co., te HELDER. Bureanx: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEMi Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2* Vignetten eii groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. UITSLAG DER STEMMING voor 7 leden van den Gemeenteraad op Dinsdag 13 Juli 1909. EERSTE DISTRICT. Aantal kiezers 1234 Geldige stommen 855 Van onwaarde 13. Uitgebracht. 868 Volstr. meerderb. 428 Uitgebracht op de Heeren W. C. VAN BREDA391 S. KRIJNEN476 J. J. PENNING436 L RUMPFF277 J. SPRUIT333 J. J. VERFAILLE446 Gekozen do Heeren S. KRIJNEN, J. J. P E N N IN G en J. J. VERFAILLE. TWEEDE DISTRICT. Aantal kiezers 1029 Geldige stemmen 797 Van onwaarde 5 Uitgebracht. 802 Volstr. meerderb. 399 Uitgebracht op de Heeren C. ADRIAANSE385 J. C. VAN DEN BERG400 D. H. GRUNWALD373 11. C. M. NYPELS370 Gekozen de Heer J. C. VAN DEN BERG. Herstemming tusschon de Heeren C. ADRIAANSE eu D. H. GRUNWALD. DERDE DISTRICT. Aantal kiezers 1430 Geldige stemmen 924 Van onwaarde 5 Uitgebracht. 929 Volstr. meerderh. 463 Uitgebracht op de Heeren Bureau Zeevaart Bureau Koegras. Totaal. school. K. F. OORTGIJSEN 419 27 446 F. VAN DER PLOEG 278 24 302 J. SPRUIT .387 14 401 A. G. A. VERSTEGEN. 201 3 204 M. DE WAARD. 353 11 364 Herstemming tusschen de Heeren K. F. OORTGIJSEN, F. VAN DER PLOEG, J. SPRUIT on M. DE WAARD. De li o r s t e m m i n g zal plaats hebben op Dinsdag 27 Juli 1909. Uit het Buitenland. Maandag reeds is de Duitsche Rijksdag meteen keizerlijke boodschap, die door minister Von BcthmunnHollwcg werd voorgelezen, gesloten. Een buitengewone uitgave van de .Reichs- anzeiger" van Woensdag maakt bekend dat aan Fiirst BUlow op zyn verzoek ontslag is verleend met toekenning van den Zwarten Adelaar met briljanten. Tot Rijkskanselier en minister-president in Pruisen, tevens minister van buitenlandsche zaken, is benoemd de staatssecretaris van binnenlandsche zaken, Von BetbmannHollweg. De minister van handel, Delbrück, is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken, de minister van financiën, Sydow, tot minister van handel, en de ondcr-staatSBecretaris van binnenlandsche zaken, Wermuih, tot minister van financiën. Voorts is op verzoek ontslag verleend als minister van eeredienst aan den heer Holle, en benoemd tot minister van eeredienst de opper-president van Brandenburg Von Trott zu Solz. Ten slotte is de onder-staatssecretaris en chef der Rijkskanselarij, von Loebell, benoemd tot opper-president van Brandenburg. 's Morgens van denzelfden dag was de Keizer weer te Berlijn teruggekeerd. De loop der zaken in Perzië is eenigszinB anders dan men misschien verwacht had. De nationalisten zyn door drie verschillende poor ten do hoofdstad Teheran binnengetrokken. Overal hebben straatgevechten plaats en men verwacht dat de Shah in een der legatie gebouwen bescherming zal zoeken. Het parlementsgebouw word door de troepen der nationalisten bezet; deze staan onder uitstekende discipline. Wat den toestand voor de oude partij met den Shah nog criticker maakt is, dut verscheidene soldaten van het Kozakkenleger overliepen naar. de troepen der nationalisten. Voor do Europeanen wordt er geruststellend bij gemeld dat het leven on do bezittingen der Europeanen te Teheran geen gevaar dreigt. Russische troepen rukken met grooto snelheid op Teheran aan. Uit Bakoe wordt gemeld, dat binnenkort nog versterkingen zullen volgen. Geheel gerust zyn de Perzen niet omtrent de bedoeling der Russen. By de landing te Enzeli wilden de Perzen zich verzetten, doch de consul-generaal uit Retsj overtuigde hen, dat de Russen niets tegen do onafhankelijkheid van Perzië in het schild voerden, t Kan waar zyn, maar Wellicht dat de telegraaf ons nog verder nieuws brengt. In Marokko schijnt het er voor sultan Moulay Hafid al even slecht uit te zien als voor den Shah in Perzië. Een telegram uit Ceuta meldde, dat de Roghi een aanval deed op Fez, do stad is binnengedrongen en de winkels heeft geplunderd. Omtrent het lot van Moulay Hafid is niets bekend. De Spaan sche regeering deelde echter mee geen boves- l'o'n8 van dit bericht te hebben ontvangen. Een Spaansche kanonneerboot heefi de douars van Boni Said gebombardeerd. Frankrijk zal, naar bet zich laat aanzien, als het daartoe aangewezen land, nog wel in de zaken van Marokko moeten ingrijpen. Of dat Marokko's onafhankelijkheid, die toch al niet groot is, zal ten goede komen is twijfelachtig. Het Engelsche Hoogerhuis heeft het wets ontwerp van lord Roberts tot invoering vau den algomcenen dienstplicht bij het territoriale leger verworpen met 123 tegen 103 stemmen. In Zuid-Amurika is ook weer eens een onweer losgebarsten. Tusschen Pern on Bo livia is in der tyd een geschil ontstaan, waarby men echter later overeenkwam een scheidsrechtclijke beslissing te vragen van den president der Argontijnsche republiek. Deze uitspraak viel uil ton nadeele van Bolivia. Maar nu willen de Bolivianen zich daaraan niet onderwerpen. Te La Paz, de hoofdstad van Bolivia kwamen ongeregeld heden voor togen Peru en eveneens tegen Argentinië. De regeering heeft verklaard zich n i et bij de uitspraak van don scheids- recht:r neer te loggen. Dat staat ongeveer gelyk met een oorlogsverklaring. De gezanten van Peru en Argentinië verlieten LaPazen zullen natuurlyk worden teruggeroepen. De vreemde kooplieden te La Paz protesteoren tegen do plundering wat dus nog verwikke lingen met*Europcesche mogendheden en de Vereenigde Staten kan geven. JtëieuwsberichteiL HELDER, 16 Juli. Jaarlijksche algemeene vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen. Onder voorzitterschap van den schoolop ziener den heer II. W. Brugmans had Dins dag te Schagen do jaarlijksche algemeene vergadering plaats van onderwijzers en onderwijzeressen iu het arrondissement Hel der. Aanwezig waren 136 onderwijzers en onderwijzeressen. In zyn openingswoord sprak de voorzitter zyne voldoening uit over de groote opkomst eu herinnerde in een gevoelvol woord aan het overlijden van den heer F. van liijssens ouze districts-schoolopziener, paedagoog en wetenschapgelijk man, om zijne eenvoud ge liefd by allen met wie bij in aanraking kwam. De secretaris de hoer Ch. L. van de Bilt las daarop de notulen die onveranderd wer den goedgekeurd. Dezelfde bracht ook als bibliothecaris verslag uit over de arrondisse- ments-bibliotheek. Aau 67 verschillende lezers werden 212 werken uitgeleend. Mevrouw van FrightUrlus leerares in de solozang te Schagen zong daarop met pianobegeleiding van den heer J. Dartlilact van Fright viertal liederen die een luid applaus uitlokten. De heer C. Stumphius van Holdei hield eene voordracht over «Vondel en de 17e eeuw en had daarmee een welverdiend succes. Na de pauze deelde de voorz. mee dut verschillende heeren bericht van verhinde ring hadden gezonden. De heer J. Korver, lid der plaatselyke schoolcommissie te Helder, berichtte telegralisch, dat hij de uitnoodiging tot zijn spijt te laat had ontvangen. Aan de orde was verkiezing van een be stuurslid waartoe by acclamatie werd herbe noemd de heer Ch. L. van de Bilt. Daarna hield de heer S. Postmus, leeraar aan het geref. gymnasium te Amsterdam eene serie over Koniug Hendrik III van Frank rijk, naar aanleiding van nieuwo onderzoe kingen, van Paul Robiquet. Ook deze pittige verhandeling oogstte luiden byval. Uit de mededeelingen van den voorzitter, die nu volgden stippen wy enkele aan. Het aantal scholen in het arrondissement bleef gelyk33 openbare en 5 bijzondere, met ten 6799 leerlingen, op de herhalingsscho len gaan 400 leerlingen. Het onderwijs wordt gegeven door 128 onderwijzers en 75 onder wijzeressen '175 openbare, 28 byzondere Er hadden 25 definitieve en 28 tijdelijke benoemingen plaats Het schoolverzuim, hoe wel nog groot, vermindert. Er hadden plaats 127 waarschuwingen en 47 aanzeggingen ter wijl 42 processen verbaal werden opgemaakt. Bij de rondvraag bracht de heer Stumphius den voorzitter dank voor de prettige leiding, waarna deze de welgeslaagde vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen sloot. Het Marineblad van 12 Juli l.l. bevat het volgende gedicht, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana Kanon of Torpedo. 30 April 1909. Oranje boven I Wie weerhield dien kreet Toen 't blij gerucht etnd'lijk de ronde deed Toen op de vraag: »Wal te er vim den nacht?" Niet langer 't antwoord luiden hoefde: Wacht"; Toen in liet volle voorjiiarszonnegloreii Ons uit den ouden stam nieuw leven werd geboren 7 Oranje boven I De liistoriebluen Vermelden hoe eenmaal <lc Oruiijebnaii Van Holland's vlag werd omgeruild voor rood - Toch bleef 't «Oranje boven" op de vloot. Tocli bleef de vlag, die vnn 's Lamls schepen waaide, Bij 't volk de «Prinsenvlag", hoe men de kleur ook [draaide. Oranje, Oranje boven I «llnrt en hand, Zei Marten lïarpertszoon, zijn voor mijn land". Ons is een rijker leus in 't hart gebrand Oranje is één voor ons inet Nederland. Of we in torpedo of kanon gelooven, Eén strijdkreet is er maarOranje, Oranje boven I Tweede Kamerverkiezing. Bij «Ie Dinsdag gehouden verkiezing voor do Tweede Kamer in district 1V, te Amster dam, zijn uitgebracht 1371 geldige stemmen. Prof. mr. G. A. van Hamel (lib.) verkroeg 1249 on 1). Wijnkoop lS. D. P.) 122 stem men, zoodat gekozen is prof. mr. G. A. van Hamel. De verkiezing in het district Schoterlaud zal plaats hebben op 2" Juli, de stemming op 3 Augustus en do evontueele herstemming op 12 Augustus a. s. inbraak. Dinsdagnacht ontdekte de bewoner van perceel Weesperzijdc 71, te Amsterdam, toen hij tegen half drie thuiskwam, dat er in zijn voorkamer licht brandde. Hij verzocht een 8urvcilleerenden agent van politie om hulp en begaf zich met dezon in huis. In do gang kwam hen een man tegen, die zich na een korte worsteling ruim baan wist te maken en het hazenpad koos op het terrein van de Staatsspoor waar hij aan vervolging ontkwam. Een andere agent, en een waker van den Gecontroleerden Particulieren Nachtveilig heidsdienst, die op het rumoer waren toe geschoten, stelden een nader ondorzoek in ter |daatse, en ontdekten in de tuinkamer verscholen, nog een iubrekor. Deze werd gearresteerd en naar het politiebureau geleid. In de woning was alles overhoop gebaald een partijtje zilverwerk, was uit eun buiiet ^rond verspreid. By onderzoek ii ier op de geblekci FEUILLETON. 39) Hy zag baar voor hom, niet in staat, hare zaak mot haro gewone energie te bepleiten, de hartstocht maakte zich van hem meester, hy bukte zich voorover on drukte vurige kussen op hare half gesloten oogen. Daar sprong ze op, stootte hem ruw van zich en zei op denzelfden onderdrukten toon, waarin vanwege het dunne houten beBchot, het ge- heole onderhoud was gevoerd: >Laat my alleenEn toen hy nog een oogenblik aarzelde «Als je niet weggaat, zal ik de hnt ver laten en buiten gaan liggen. Zo stond daar in koortsachtige opgewon denheid, hare polsen klopten, haar hart bonsde als een hamer, met eene laatste bovenmen- schelyke inspanning hield ze zich overeind en met ingehouden toon Niets wil ik meer van je weten, niets. Wij zijn van elkaar ge scheiden, ook zonder de wet. Laat my alleen Ik ga Marianne. Mogen deze laatste booze woorden je nooit berouwen Zy s:on<l rechtop, tot hy was heengegaan, toen blies ze het licht uit en zonk op het harde leger neer; zy kon geen toorn meer gevoelen en geen berouw, de vermoeidheid overmande haar. Buiten om de hut trokken de witte, geluidlooze nevelspoken en namen den eenzamen man met al zijne vurige, trouwe liefde in hunne koude, natte armen, zoodat hij bevroor tot in het hart. Hy had het uiterste voor zyne liefdo gedaan en zich tot in het stof vernederd. Mocht zij nu do boete dragen, die hy haar oplegde. Marianne werd 's morgens pas wakker, toen men luid aan hare deur klopte. Zy rees overeind en moest zich eerst bedenken waar zy was. Heel langzaam herinnerde zy zich alles weer, wat gisteren gebeurd was. De last was or weer en de stryd. Zij verwachtte Jörgen buiten te vinden. Doch toen zij den professor begroette, vroeg deze haar naar haren mun. Mijn man verliet gisteravond de kamer" zei ze vcrlogon. Dan zal hy wol vóór de hut zyn. Roep den dokter" beval hy Hofman*b gids, die mot Barthol's hnlp kofiic en chocolade klaar muakte. ,Ik heb den dokter nog in 't geheel niet gozien, ik dacht dat hy binnen was." .Misschien is hy alleen weggegaan," meende Marianne. ,Hij verwachtte brieven, waarbij haast was." Alleen lachte de gids Barthol. «Kijk toch eens buiten de hut, hoe het daar uitziet. Ik zal eens gaan zoeken, de dokter zal wol in de buurt zyn." Marianne g'»g mee, en toen zij een blik buiten do deur had geworpen, deinsde ze vol schrik terug. Zy kou geen hand voor de oogen zien, zoo'n sneeuwstorm was het. Zij stond en staarde wezenloos voor zich uit, het eene witte sterretje na hot ander legde zich op haar hoofd, tut ze zich van eene doordringende koude werd bewust. ,Dat is eene lcclijko geschiedenis," zei de professor naast haar. Het zal eene moeielyke daling worden in deze pas gevallen sneeuw. Het moet den halvcu nacht al gesneeuwd dat de inbrekers door middel van een valsche sleutel zich toegaug hadden weten te ver schatten. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhago, 14 Juli. Geslaagd voor de groote stoomvaarteerste stuurman F* van der Mije; tweede stuurman J. 1), J. van der Graaff, A. Huttjes, W. F. K. van Niederde stuurman W. Groenevcld, H. Harms. Onveiligheid in de Boschjes. In de Scheveningsche Boschjes is weer een dame aangerand. Zij begaf zich op kiuur- lichten dag door de laan lang het Israëlitisch Kerkhof naar huur woning in het Archipel kwartier. Een vrij fatsoenlyk gekleed werk man stapte eensklaps op haar toe, en ontrukte haar 'n handtaschjc, met eenige geldswaarde, waarna hij 't op een loopen zette. De politie stelt een onderzoek in. Rijke belooning. Men schrijft aan het .H. Dgbld.* De vorige week is in den Haarlemmerhout onder de gemeente Heemstede het met twee paarden bespannen rytnig van mejuffrouw Sluyterman van Loo, op hol gegaun en aan de Spanjaardslaan gegrepen en tot staan gebracht door een huzaar, in garnizoen te Gravenhage, die met verlof te Heemstede verblijf hield, zoodat mejuffrouw S, die in het rijtuig zat, met den schrik is vrijgekomen. Als belooning is door geuoemdo dame aan den huzaar acht gulden per week gedurende zijn leven toegekend. Aanvaring. Dinsdagochtend is Hr. Ms. riviervaartuig Rlieuus", stroomafwaarts varende, bij het passeeren van de schipbrug te Deventer in aanvaring gekomen met het vaste gedeelte der brug. De schade is vrij belangrijk. Eenige remmingplanken werden vernield, een dor yzeren brugschepen werd geheel ingedeukt on zware ijzeren balken worden verzet. Het verkeer is voor vaartuigen geBtrumd. De .Rhonus"' beliep eveneens eenige schade. De yzeren tenkstukken werden vernield. Door een aap verscheurd. Iu een dierentuin in Amberg hoeft een losgebroken aap liet kind van een fabrieks arbeider op verschrikkelijke wyze gehavend Het woeste dier liet zijn prooi eerst los, toen het doodgeschoten werd. Het kind ligt op sterven. De straf der publieke meening. Dat een volksmenigte in haar ontstemming wild kan wezen en in haar toorn niet tevreden is met-, en niet wachten wil op de straf door den rechter opgelegd, werd Dinsdag weer te Fraukfort a. M. bewezen. In de wijk Sachsenhausen leefde een meisje met haar vader on stiefmoeder, dio huar niet al te goed geziud bleken, wat haar Zondag morgen te erg werd, zoodat het kind, dat juist aan zware mishandelingen van haarvador was blootgesteld geweest, in Wanhoop aan zelfmoord dacht en uit het venster sprong, zoodat zij nu in het ziekenhuis zwaar ziek ligt. Geen wonder, dat dit voorval by de bevolking van Sachsenhausen grooto verbittering wekte en een hartstochtelijke nifing van het wraak gevoel, dat de menigte tegen don man koesterde, tot gevolg had. Zoowat tweeduizend menschen trokken tegen tien uur naar bet huis, waar het wreede echtpaar woonde, begrijpelijkerwijs met niet al te milde bedoelingen. Met geweld verkreeg men toegang tot de woning; de man en de vrouw, die zich in dollen angst verstopt hadden, werden opge spoord, naar buiten gesleept en terwijl de vuistslagen driftig patsten en de stokken den rug van man en vrouw nydig geesolden, dreef men ze voort, de straten door. De wild-tiorendo menigte omstuwde t echtpaar. De weg naar het politiebureau werd hun afgesneden en ten einde raad vluchtten ze in 'n kroeg, waar ze althans 'u oogenblik veilig waren. Toen kwam de politie. D'r was 'n sterke macht voor noodig en de sabel moest er zelfs bij te pas komen eer men de menigte niteen dreef. En toen het echtpaar weer naar de woning gevoerd werd ging dat met groote moeite. Langen tyd bleef 't onrustig in de buurt, onveilig voor den ontaarden vader De politie zorgde or evenwel voor, dat ongelukken voorkomen werden. Het huis, •in 't drama werd afgespeeld, bleef bewaakt. Het ontvolkingsvraagstuk. Men heeft berekend, dat in 1980 de 35 of 40 millioen dan lovende Franschen, tegen over zich zullen hebben 100 millioen Duit- schers, 200 millioen Russen en 200 millioen Amerikanen. Frankrijk zal dan een tweede Griekenland wordeneen natie met een schitterende geschiedenis, maar zonder ver der eenigen invloed. Professor Richet, lid van de Académie de Módicine", stelt daarom voor, aan ouders een som gelde te geven bij de geboorte, niet van hun eerste kind, maar van hun tweede, derde en vierde telg, en wel 500 fr. voor het tweede en 1000 fr. voor elk volgend, te be talen by de geboorte en na het eerste le vensjaar. De professor becijfert, dat Frank ryk op deze wijze binnen vier jaar voor een milliard een millioen kinderen gekocht zal hebben. Dit geld wil hij halen uit een zeer hooge belasting, 50%, op erfenissen in de zylinie en op het hebben van één kind. Ook de bekende economist Leroy-Beau- lieu doet een middel aan de hand. Hg wil party trekken van de bekende voorliefde van zijn landgenooten voor staats betrekkingen. Frankrijk telt ongeveer een millioen lagere en lioogere ambtenaren, ei nu wil hij dezon niet bevordering in aan merking laten komen, tenzij zij drie kinde ren hebben Een tweede voorstel van hem lijkt minder onbillijk, nl. dat de staat by het bepalen dor tractementen rekening zal hoadun met het aantal kinderen zijner ambtenaren. Een trouwe hond. Als tegenhanger van het in de bladen voorkomende bericht, dat de hond van een pachter ooner eenzame hoeve op 3 kilometer afstand van Bishop-Stortford (Engeland) zich eiken morgen van de hoeve naar den spoor weg begeeft om de hem door den conduc teur toegeworpen couraut voor zyn meoster in ontvangst te nemen, waarmee hij dan naar de hoeve terugkeert, meldt men ons, dat ook te Goes zich tot vóór korten tijd zulk oen geval heeft voorgedaan. Driemaal 's weeks begaf de hond van een herbergier aldaar zich des avonds, tegen het uur waar op een paar bladen verschenen, naar de dour van hot bureau des uitgevers, waar hy zyn komst door blaffen kenbaar maakte, de cou rant werd hem dan in den bek gestoken en het dier spoedde zich huiswaarts. Gebeurde het een enkele maal, dat de courant nog niet was afgedrukt, dan kreeg hij een oude cou rant of een stuk papier mede, hy bracht dat bij zijn meester, waaruit deze dan bemerkte, dut de boodschapper nog eens terug moest, wat dan ook geschiedde. Eenige weken ge leden is het trouwe dier gestorven. Een echtscheidingsproces. In de Tagliche Rundschau lezen wy het verhaal van een echtscheidingpproces, dat misschien als satire op de mode van 1909 bedoeld en dan niet kwaad verzonnen is. Een kantonrechter, ergens in Silezië, had tegen zijne vrouw, nadat deze bij een strenge vermageringskuur, naar den eisch van de langlyvige mode, hare molligheid en hare gezondo gelaatskleur in had geschoten, een oisch tot echtscheiding ingesteld. Zy woog nog maar 106 pond bij een lengte van 1.70 c.M., maar hare vriendinnen benijdden haar hare slanke gestalte. De kantonrechter ver klaarde voor het gerecht, dat zyne vrouw hem .bedrogen" had, aangezien hy haar in andere gedaante getrouwd had. Het zou iets anders geweest zyn iudien zij tengevolge van een ziekte slap en mager geworden was; maar nu zy. enkel om een modegril, van alles afstand gedaan had, wat een vrouw in de oogen van een man schoon en bekoorlijk maakte, wilde hij met een vrouw, die zoo dwaas had gehandeld, niet langer getrouwd zyn. De rechters wezen zyn eisch toe. De ailvokaat van den eischor had de ge legenheid te baat genomen, om eon philippica tegen de vrouwen te honden, die zich zeiven mooi vindon, wanneer zy maar de wetten der mode, hoe onzinnig ook, volgen. Kijkjes uit mijn venster. Verontrustende toestanden. Chineesche muren mogen nu eenmaal nit don boozo zijn, voor ons, nuchtere Euro peanen, ouderwets, onpractisoh, waardeloos voor het moderne defensiewezen, ik durf te verwedden dat zoo niet in tijd van oorlog bestaud tegen bestorming van troepen en bombardement vnn kanonnen en mitrail- leuses, zy in vredestijd niet zoo'n bouw vallig verschijnsel kunnen toonen als menig fort aan den openbaren weg, een kustver dediging, die wie weet hoeveel jaren reeds door eigen burgers van Staat wordt bedreigd met oen langzamen, maar ten slotte finalen ondergang. Fortificatiën zonder ge durig trouwe bewaking van schildwacht, ietwat prachtig gelegen aan de zee, daardoor aan trekkelijk voor vermoeide of gemakzuchtige wandelaars, bovendien uitmuntend geschikt als vryo speelplaats der lieve jengd wie- zal 'f tegenspreken? zo moeten eenmaal nog iets meer in waarde dalen dan al die zonderlinge prutswerken in het land der langstaarten 1 Of militaire autoriteiten in deze stelling ook zoo pessimistisch hebben nagedacht toen zy den bedenkelijken toestand van het pant serfort aan de zeezijde schier met den dag zagen verergeren? En of toen schimmen onzer Alkmaarschu on Huarlemsche helden heldinnen voor een oogenblikje uit hun gravon zyn gekomen, om de bewakers van Holland's Noordpunt ernstig te herinneron aan het belangryke van sterke wallen en onneembare vestingen Kan 't niet zeg gen. Maar, intusschen is men toch gaan in zien, dat er iets gedaan moest woiflen om 't Licli Vaterland, kannst ruhig zyn," voor hot twijfelachtige te behoeden. Vandaar, dat er eon begin is gemaakt met het aanbrengen van een krachtige versperring, afdoend mid deltje, om voor goed den weg af te snyden aan hen, die waarschynlyk onbewust zich beijverden om onze doode strijdkrachten gniepig te ondermijnen. 't Werd dan ook hoog tyd Ik heb mij zelf wol eens afgevraagd waar moet theen Vernielzucht heeft hier volkomen vrjj spel. 't Is precies alsof het legertje van rntten en muizen, gehuisvest ttisschen do steenen der zeewering, daar knaagt en graaft om leelykc kale plekken, kuilen en gaten, scheuren en verzakkingen to veroorzaken. Nog enkele jaren en de geheele buitenkant van bedoeld fort zou lang/amorhand verdwenen zijn, mooie gelegenheid voor eventucelen vijand om dan zoo maar binnen te stappen Nu ik toch eon onbescheiden blik werp op 'slands verdedigingswerken, gelukkig met minder gevaarlijke bedoelingen dan een (|uusi verdwaalden of toevallig dalenden lucht schipper, zou ik toch wel eens willen weten, wat er in die fortgebouwen achter de Hoofdgracht is geborgen. Dynamiet of buskruit? 't Is niet te hopen. Nog dezer dagen zag ik eenige jongens tusschen die groene bergen, in een diepen kloof, onge hinderd een vuurtje stoken. Natnnrlyk op echt Nieuwediepsche manier een berg droog zeegras, krullen, papier en krabben. Kon groote vlam deed de brandstoffen knetteren, terwijl een wolk van (tinkond rook de om geving ongenaakbaar maakte Iets later dezelfde brandstichters, versterkt door een bende van huns goljjken, een tweede «smelt oven' aangericht, nog erger dan de vorige. Hier gingen do vlammeu zoo hoog, dat voor- bijgangers met verbazing tusschen de hekken naar omlaag tuurden. Een hunner maaktu de opmerking ,'t Is alsof die jongens hier de baus zyn.' De baasEn dat over een fort, een berg plaats van Al is daar geen vingerhoed ontplofbare stof aanwezig, het denkbeeld alleen, dat kinderen den rooden baan op 's Rijks kostbare spullen zetten, geeft reden tot bezorgheid. hebben." «De dokter is nergens te vinden berichtte de gids nn. «Ook in de hut is hy niet, want daarin kan een mensch zich toch niet als eene muis verstoppen." (Misschien is hij al afgedaald," zei Mari anne met bevende stom. .Afgedaald 's Nachts In de Gekheid En .Jacob is nog hier riep Barthol. .Zonder my zou mijnheer toch niet zijn afgedwaald,' viel de gids Jacob in. «Hy heeft niet het minste verstand van klimmen. En dan in de sneeuw, dan komt men niet ver by nacht. Nu, over dag zal het nog een toer zyn Ga nog eens wat vorder en roep zoo hard als je kunt, misschien heeft dokter Hofman zich te ver van do hut gewaagd en kan hy nn den weg niet terugvinden. Marianne hoorde het allc£ aan, alsof ze er niets van begreep. Maar plotseling legde ze hare handen met een krumpachtige be weging op het hart en slaakte eene kreet, die de mannen door merg en been ging. Ik heb hem gisteravond weggezonden," snik te Marianne zich vol wanhoop aun don ouden heer vastklemmend. Wanhoop niet! Om een kleinen huiscly- ken twist beneemt men zich niet dadelijk het leven ,Ik wilde my van hem laten scheiden. Ik stootte hem terug, toen hy om een jaar be denktijd smeekte. Ik werd boes en gebood hem heen to gaan. Toen verliet hy mij eu zei«Mogen deze woorden je nooit berouwen De professor werd zeer ernstig, maakte de zachte, bevende armen van zijnen lia's los en voerde de snikkende vrouw naar de bank. Blyf hier zoolang lieve mevrouw, tot wij terugkomen. Veel is er niot te doen. Is uwe vrees gegrond, dan moge God n en de arme 'si, die ge van u hebt gestooten, hystaau Professor Weishorn verwijderde zich en zag niet meer, dat Marianne met een kreet van vertwijfeling was neergezonken. Uren achtereen bleef ze alleen, tot de mannen onverrichterzake terugkeerdenze hadden Jörgen niet gevonden. Zwijgend maakten ze een maal gereed, om zich te verwannen, Marianne moest eenige lepels vol van de krachtige soep gebruiken. Het wordt lichter, wij beiden zullen alleen afdalen," zei de professor tot Marianne, .de gidsen blijven boven om nog eens een nauw keurig onderzoek in te stellen." Ik ga niet van hier." «Gy moet ge moet my volgen, met uw hier blyven is niets geholpen. Gij zjjt maar tot last. Zoodra ik u in Pontrezina goed geborgen weet, ga ik met eenige man nen weer naar boven, om uwen rnan te zoo ken. Wij hebben meer hulp noodig, het go- heele ijsveld moet worden afgezocht." Marianne was geheel gebroken. Hoe zy de daling had kunnen doen en boo ze in haar pension was gekomen, zy wist het later zelve niet meer. De eene dag na den andor ging voorbij. Eiken avond dezelfde vraag «Is hy gevonden?" De sneeuw lag als witte inuron in het ge bergte, toen zy eindelijk naar huis ging. Tot Eünchen reisde zy mei professor Weiszhorn mee, daar woonde hij. Als zij den trouwen, vaderlijken vriend, dien zij alles toevertrouw de, niet had gehad, dan zou zij haar verstand hebben verloren. Gij komt later bij ons," zei hy by 't af scheid. «Mijne vrouw zal n wel bevallen eu u heeft iemand noodig, met wie ge vertrou welijk kunt spreken." Ik kom zeker, als u mij wilt hebben. Ik zou anders in mijne eenzaamheid verkwynen." En dat zei dezelfde mond, die eens zoo energiek wist te gebieden .Laat mij alleen I" TWAALFDE HOOFDSTUK. Wat een troostelooze terugreisIn Berljjn moest Marianne overblijven, daar Raven haar wenschte te spreken. Zij kon hem dit ver zoek niet weigeren, hoewol ze erg tegen het terugzien opzag. Zij nam haren intrek weer in het hotel .do Rome." En toen Hartwig Raven voor haar stond vroeg zij zich zelve af: «Wat is deze man nog voor je Wat kon by nog voor je zijn Nu stond hy voor haar en drukte haro hand met eeni ge woorden van troost. «Het ergste is, dat men hem niet heeft gevonden," zei Raven in den loop van het gesprek. ,Dat drukt my niet ter neer, want hy heeft een koninklijk graf gevonden daar hoven. Elk jaar zal ik er eene bedevaart heen doen, om boete te doen-" «Misichien vindt men den doode dezen zomer, als de sneeuw gesmolten is. Dat zou van groot belang zijn." •Jörgen leeft in mijne herinnering," zei ze ernstig. Wat geef ik om het doode lichaam, dat ik toch aan de aarde moet teruggeven. Mogo hij in de reine hoogten verder slapen". Maar zoolang zijn lijk niet gevonden is, geeft men geene acte van overlijden." (Marianne, denk je er niet aan, dat tus schen ons Alles nit isJa, het is alles uitDit hart is ontoegankelijk geworden voor liefde, want naast den last mijner schold is er voor niets meer ruimte. Misschien nog voor den arbeid, dio dan mijn verlosser zal zijn." Zyt ge dun vergeten, dat ge mij eens, hebt liefgehad?" vroeg Raven op verwijten den toon. ,Misschien was hot maar verblinding toen ik je meende te beminnen, Hartwig. Want hoe kan liefde zoo spoedig sterven «Dat komt van het oogenblikkelyk leed, dat al het andere verstikt. Ik kom terug, Marianne, als je kalmer bent geworden." «Om Gods wil, nietl" zei ze verschrikt. ,Het zou te vergeefs zjju. Liefde kan ster ven, maur schuld nooit, die moet ik met my sleepen, tot aan het einde van myn leven. De barmhartige God zal my kracht geven, mijn leed te dragen. En nu ga 1 Wy heb ben olkaar alles gezegd, wat we hadden te Ik zie niet van je af, Marianne, zoolang ik leef! Wat is schuld? Ook de doode heeft aan je gezondigd, hy had je de vryheid moeten hergeven, toen gy er om vroegt. De levende behoudt recht, eu ik maak aanspraak op myn gelnk. Ik kom toch, ook ongeroe pen." Over zyn graf bestaat er voor mij geen geluk meer, want hy stierf door myae schuld." Den volgenden morgen reisde Marianne verder. Een wederzien van Hedwig cn de andere zusters van Jörgen wachtte baar. Het ging beter, dan ze verwacht had. Het gemeenschappelijk gedragen groot leed had de zielen tot elkaar gebracht en zoo trof geen enkel woord van verwjjt Mariunne's gewond hart. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1