KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna. Schietoefeningen No 3802 Woensdag 2L Juli 1909. 87ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. van het 4e Regiment Yesting-Artillerie. Wordt bekend gemaakt, dat in het tijdvak van 22 Juli tot 14 Augustus a.s. liet verkeer vóór langs fort Erfprins en het werk Kaap- hoofd, ten behoeve van bo veng'euoeinde oefeningen, op de meeste dagen van af 8 uur v.m. een groot gedeelte van den dag- over lange tussclien ruimten gestremdzalzijn,reden, waarom aan het publiek, dat zieh op die dagen naar Huis duinen begeven wil, in over weging gegeven wordt, van den Huisduinerstraatweg ge bruik te maken. De Kolonel, Commandant van liet te Regiment Vesting-Artillerie T. C. DE BORDES. Uit het Buitenland. Bij de verwikkelingen in Perzië, Marokko en li aast ook in Peru, zou men bijna vergeten •lat daar ook nog een vaartje smeult, dat Kreta beet. De Kreta-quaestie beet nu echter opgeloBt. De vier beschermende mogendheden hebben aan de Porte een nota overhandigd waarin de volgende beslissingen der mogt beden worden meegedeeld De internationale troepen worden op 26 Juli van het eiland teruggetrokken. In plaats daarvan zendt elk der vier mogend heden een harer oorlogsschepen naar de Kretenzische wateren, om de Turksche vlag te beschermen en de veiligheid der Moha- medaansche Kretenzers te waarborgen. Een proclamatie, waarvan een copie bij de nota was govoegd, zal aan de bevolking van het eiland worden gericht, waarin zy wordt aangemaand tot loyaliteit tegenover bet bewind en tot verstandige bezadigdheid. Ziehier de geheele •oplossingZe verdient dien naam nauwelijks; is daartoe al die drukte gemaakt De mogendheden begrepen dat blijkbaar zelt ook en zy voegen er dan ook aan toe, dut deze regeling niet als een definitieve oplossing moet worden besohouwd. •Ter gelegener tyd" zullen zy met de Porte over het toekomstige bewind op Kreta onder handelen. De Porte heeft van deze mededeelingen voorloopig zonder meer kennis genomen, men is van meening, dat zij genoegen zal nemen met deze regeling. Echter wordt verwacht, dat z\j eiBchen zal, dat ook een Turksch oorlogsschip over Kreta de wacht zal houden en dat de rechtspraak voortaan niet meer zal geschieden in naam van den koning van Griekenland, maar in naam van den Sultan. Deze zaak is voorloopig van de baan. In Perzië is do oplossing er ook. De her vormingspartij heeft 't pleit gewonnen en de Shah heeft reeds afstand gedaan van den troon. Dit laatste is natuurlijk nood gedrongen, toen geon andere uitweg meer te zien was. Kolonel Liukhoff voerde de laatste onderhan delingen. By den gesloten vrede werd bepaald datde (Perzische) Kozakken brigade zou blijven bestaan, dat er een nieuwe regeering zou gevormd worden, waarin Sipachdar minister van oorlog zijn zou, en tevens prefect der stad Teheran. De bevolking gaf teekenen van groote vreugde. Een nationale vergadering, samengesteld uit de voornaamste der Mujtehids, notabelen en de militaire chefs der nationalisten, heeft teu overstaan van een ontzettende menigte op het Parlementsplein, den kroonprins tot Shah, Azad el Molk, die aan het hoofd der Kadjar-familie staat, tot regent, Sipachdar tot minister van oorlog en gouverneur van Teheran uitgeroepen. De Europeanen hadden weinig of geon last van de revolutieslechts hier en daar leden hunno huizen schade, doordat het gepeupel aan 't plunderen sloeg. De Shah heeft met syne kinderen zich teruggetrokken in de Russische ambassade. Zyne vertrekken worden bewaakt door een Kozak en de Spahi die nit de EngelBche ambassade hierheen gezonden was. Van het gebouw wapperen de Russische en Engelsche vlaggen. Wat R Vat Rusland doen zal De gezant heeft de uitgebreidste volmachten. De troepen zyn nog niet sterk genoeg om Peheran binnen te rukken. Nu do zaken zóó geloopen zijn verwacht men dat Rusland zich passief zal houden ten opzichto der troonsopvolging. De Belgische regeering heeft niet veel pleiner van hare voorstellen tot legerher- vorming. Nu het stelsel van vrijwillige dienstneming mislukt is, wilde zy uit elk gezin een zoon inlyven. Het stelsel der plaatsvervanging zou echter blijven bestaan. Maar in do secties is het voorstel der regeeriug met 81 stemmen tegen en 63 vóór, benevens 5 onthoudingen, verworpen. Een voorstel Bertrand tot afschaffing der plaats vervanging ÏB aangenomen met 78 stemmen voor, tegen 70 en 1 onthouding. Men weet nog niet waarop deze feitelijke nederlaag der regeering zal uitloopen. Zy heeft thans duidelijk kunnen zien dat zy op geen meer derheid van rechts hoeft te rekenen als zy de plaatsvervanging wil behouden. Waar- schynlyk krijgen we een ministrieele crisis. De cholera te St. Petersburg vermindert nog niet. Vrydag deden zich weer 101 nieuwe gevallen voor en overleden 31 per sonen aan de ziekte. Het aantal cholera- lijders bedraagt een kleine 900. In Zuid Amerika is het onweer afgedreven. De regeeringen verstonden zich beter dan het heet bloedige volk. Frankrijk is opgeschrikt door de mede- deeling dat «zyne tuighuizen vol oud roest zitten". De Senaat nam bet ontwerp tot reorganisatie der artillerie met 190 tegen 82 stemmen aan en zal nu 3 regimenten artillerie aan ieder legercorps toevoegen. En dan beter bewapend natuurlijk. Ja de vrede kost wel veel geld. Nieuwsberichten. HELDER, 20 Juli. By Kon. Besl. is aan den eervol ont slagen adjunct-commies bij het departement van mar no, O. C. Vogelenzang, een pensioen verleend, ingaande 1 Juli 1909, ten bedrage van f 653 's jaars. Kloosterman in „Casino". J.l. Zaterdagavond hield het Leger des Heils in •Casino'' oen openbare vergadering, waar de vroegere anarchistische markt prediker, thans bekeerd tot heilsoldaat, E. Kloosterman, als spreker optrad. De zaal was zoo wat voor de helft bezet. Nadat de vergadering met het zingen van een heilslied, begeleid door muziek van koperen instrumenten, en het uitspreken van een gebed was geopend, sprak de kapitein Smit een inleidend woord, waarna Klooster man gelegenheid kreeg tot het uitspreken zyner rede. Deze gaf een schets van zijn eigen leven. Geboren in het dorp Wassenaar, ontving hij een katholieke opvoeding. Van nature bad by een religieus karakter, waarbij zich een gevoel voor recht ontwikkelde, welk gevoel hem later in socialistische richting dreef. Toen hij 16 jaar was, vestigde zijn ouders zich metlerwoon in den Haag, waar hij naar aanleiding van een gebeurtenis te Neerbosch, kennis maakte mot socialistische bladen. Nu las hij behalve de artikelen op deze gebeurtenis betrekking hebbende, ook de andere onderwerpen en werd toen ge troffen door de wyze, waarop de socialisten de party kozen van de armen en verdrukten. Dit had ten gevolge, dat hy socialist werd, zich vervreemde van do katholieke kerk en hij zich ook afwendde van God. Door de lezing van Buchner's .Kracht en Stof' het werk van Flamarion werd hem het geloof aan God geheel ontnomen. Intusschen opende hij hoe langer zoo meer de oogen voor de stoffelijke ellende in de wereld, die door de kerk niet behartigd werden en kwam hy er in den Haag op de markten te spreken voor de verdrukten en over het socialisme, dat hun verbetering kon brengen. Doch de inner lijke zielevrede, die hy zocht, vond hy noeh in het anarchisme, noch in het materialisme. Toen hy wegens politieke misdaden tot 4 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, maakte hy in zyn cel kennis met Ds. Rooyaards, door wiens wekelyksche gesprekken en na lezen en zoeken hy de theorie van het pantheismo omhelsde, waarin hij meer be vrediging vond dan in het materialisme, doch geheel voldeed hem dit niet, zoodat hy ook met het Boeddhisme kennis maakte. De leer van Jezus bevredigde hem even wel het meest, zoodat hü »ii, angs Jezus als leeraar, als buitengewoon mensch en moralist, doch nog niet als Gods zoon erkende. Zoo ging bij voort tot hij in Oct. van het vorige aar te Almelo en te Amsterdam op ver gaderingen van vrije socialisten een rede uitsprak overAnarchisme en Godsdienst. Daarna begreep hy, dat hy niet meer hoorde in de rijen der anarchisten. Na 6 weken lang gezwegen te hebben, nam hy te Rotter dam na het uitspreken van een rede afscheid van de anarchistische beweging. Nu volgde wederom oen periode van strijd, tot dat hy in aanraking kwam met het Leger des Heils en voor het eerst met schroom een ver gadering van 't Leger bywoonde en toen m bij onder den indruk van de klanken 't Evangelie, die doordrongen tot 't diepat zyner ziel. Dit stemde hem tot nadenken eu eindelijk brak het tydstip aan, dat hy Jezus als Verlosser erkende, zich als soldaat by het Leger aansloot en van toen af was gemoedrust en vrede zijn deel. Het bloed van J.-C. heeft hem gereinigd en zijn be keering een ander mensch van hem gemaakt. Dit sluit nog niet in, dat hy zyn oogen sluit voor de misstanden in deze wereld en het leed, dat geleden wordt niet ziet, maar wanneer men zich keert tot den Vader, dan zal hot leed verminderen. Daarom roept hij allen toe Bekeert Uaan den voet van 't kruis zal men kracht verkrygen om de zonde te bestrijden. Men zal er wèl bij varen, zoowel voor dit tydelyke leven als voor de eeuwigheid. Na het eindigen dezer rede sprak de heer Staalman eenige woorden tot aanbeveling van een te houden collectede kapitein Smit zette uiteen, dat het Leger des Heils geen godsdienst-secte maar een zendingsver- eeniging is en beweerde dat de kerk, ook hier ter plaatse, overheerscht wordt door het modernisme, waar tegen gestreden moet worden. Verder kwam hy op togen do niet- vergunniug van den Burgemeester om voor deze vergadering reclame te mogen maken, die gozegd bad, dat reclame voor den godsdienst alleen binnen 4 muren moest geschieden en nog wees hy op een verkeerde opvatting, als^ zou het .Leger" zijn een filantropiesche inrichtingdie filantropie vloeit voort uit het wezen dor zaak. Nadat nog een lied gezongen 'en een dankgebed was uitgesproken, was de ver gadering geëindigd, die reeds door een groot deel der bezoekers was verlaten. Prov. Staten van Noord-Holland. Weder zyn eenige raporten van de commis sies van onderzoek verschenen. De commissie heeft een onderzoek ingesteld, of er inderdaad behoefte bestaat, aan een machinisten cursus bij de Zeevaartschool te Helder. Naar aanleiding dezer inlichtin gen meenen die leden, die de in het voorstel van Gedeputeerde Staten aangevoerde gron den tot bet toekennen van het subsidie onvol doende achtten, dat thans genoegzame termen bestaan om zich met het voorgesteldo te vereenigen en stelt de Commissie met alge- meene stemmen voor, om de voordracht van Gedeputeerde Staten goed te keuren. Het voorstel van Gedeputeerde Staten i aan den schipper Johannes Baijs Jzn. voor het geregeld personenvervoer tusschen het eiland Wieringen en de Van Ewycksluis voor elk dor jaren 191°, 1911 en 1912 een provinciaal subsidie toe te kennen tot een bedrag van f400 ontmoette, na eenige toe lichting geen bedenkingen. Geadviseerd wordt goed te keuren 't voorstel van Gedeputeerde Staten om uan Gebr. Do Groot te Kampen ten behoeve van hunnen stoombootdienst KampenUrkEnk huizen voor elk der jaren 1910 1911 en 1912 een bydrage van f1500 toe te kennen. De Commissie, aan welke word opge dragen het uitbrengen van advies in zake de voordracht van Gedeputeerde Staten tot verhooging van bet Provinciaal subsidie, toegekend aan do Maatschappy Alkmaar Packet voor den stoombootdienst Harlingen VlielandTorschelling, doelt mee, dat inzage is genomen van een adres van den heer A. D. ZurMühlen te Amsterdam, waarin deze, naar aanleiding van de voorgestelde verhoo ging van het subsidie, en in verband met het niet voldoen van dien dienst aan de door de Regeering gestelde eiscben, verzoekt in de gelegenheid gesteld te worden een betere verbinding tot stand te brengt In overweging nemende dat het contract van den tegenwoordigen ïli 1912, kwam het der Commissie concessionaris no; loopt tot JuT voor, dat het adres van den heer ZurMühlen thans niet in behandeling kan komen. Er bestaan h.i. toch geene redenen om aan te nemen dat door de Regeering hot contract tnsschentijds verbroken zal worden. Voorloo pig kan dus bet adres van den heer Zur Mühlen slechts voor kennisneming aange nomen worden, hetgeen de Commissie dan ook voorstelt te Intusschen meent de Commissie er verder op te moeten wijzen dat het haar wensche- lijk voorkomt om, wanneer de regeling dezer aangelegenheid in de toekomst weder aan de orde zal zijn, er tydig voor te waken dat de wenschen en inzichten van het Be stuur der Provincie rekening worde gehou den, opdat men niet weder voor een verras sing zal komen te staan. Met groote bevreemding hebben de leden der commissie kennis genomen van do con- Gcdeputeerde Staten om het sub sidie met f 1000 te verhoogen. Door een der leden werd er nog op ge wezen dat indertijd door het hoofdbestuur der Posteryen en Telegraphie uitdrukkelijk bedongen is, dat de boot hoogstens 4 voet diepgang zou hebben, ten einde het aantal malen dat zy niet in de Vliesloot zou kun nen komen tot een minimum te beperken. Deze eisch was voor den vroegoren exploi tant, den heer A. D. Znr Miihlen, die de exploitatio van een dergelyk, voor dit traject minder zeewaardig type van schip niot op zich wilde nemen, een reden om niot mode dingen. Thans blijkt echter dat de boot met belangrijk grootore diepte, n.1. ongeveer 5Va voet vaart, zoodat het contract niet wordt nagekomen. Bovendien blykt het doel, waar mede de weinig diepgaande boot werd opgo- drongen, niet bereikt te zijn. Zooals door verschillende uutoriteitan reeds dadelyk ver wacht werd, kan de boot slechts zeer zelden binnenkomen in de Vliesloot. Het eenige urgumont voor het laten varen dezer boot is derhalve nagenoeg vervallen. Verder is be waarheid wat door verschillende deskundigen ook door het Gemeentebestuur vau Terschelling werd gevreesd Bij oenigszins zware ijstoestanden voldoet do boot niet, zooals o a. blykt uit de brieven van het Gemeentebestuur van Terschelling van 30 Maart 1908 on 5 April 1909. Op grond van deze overwegingen kunnen alle leden van dc commissie, met uitzondering het lid van Gcd. Staten, zich niet ver eenigen met de voordracht van Gedeputeerde Staten en adviseert de commissie af wyzend te beschikken cp het verzoek van de Maat schappij Alkmaar Packet. Luitenant-Generaal A. Kool. De luit.-generaal A. Kool, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, commandant van het veldleger, heeft zijn voornemen te kennen gegeven tegen 1 No vember den dienst met pensioen te verlaten. i. Het toeval. In district II in Amstordam deed zich by de herstemming voor den gemeenteraad het eigenaardige geval voor, dat do h.h. Slecf (S.D. A. P.) en Smit (R.-K.) evenveel (1391stemmen op zich vereenigd hadden. De heer Smit werd, als oudere in jaren, gekozen. Omtrent bovenstaande stemming zegt de Nadat de uitslag der herstemming in district II bekend was, werd door eenige kiezers in hot hoofdstembureau bezwaar gemaakt, op grond, dat in het bureau Kraayenbofstraat vijf stem men voor Sleef by de optelling niet meege rekend waren. Dit protest werd echter niet geaccepteerd, op grond, dat het proces-verbaal reeds opge maakt en geteekend was. Intusschen bestaat by het nazien der geloofsbrieven door den gemeenteraad nog gelegenheid, om een nieuwe telling uit te lokken en van die gelegenheid zal natuurlijk ook wel gebruik gemaakt worden. Naar wij vernemen is de opvatting van wat nu gebeuren moot, onder hen die ten Stadhuize het verkiezingswerk doen, de vol gende Het stembureau bestaat niet meer. Zyn functie is afgeloopen met de proclamatie der verkiezing. Al berust die proclamatie op een vergissing, or is niets meer aan te doen, zoo- dra definitief het proces-verbaal is opgemaakt. De zaak kon dus pas aan de orde komen als de Raad de geloofsbrieven der gekozen ver klaarde leden, onder wie de heer Smit, onder zoekt. De commissie van onderzoek kun dan het materiaal der stemming opvragen en de turflijsten en de stembiljetten natellen. Naar onze overtuiging zal baar daarbij blijken dat Smit niet gekozen is. De Raad kan dan ech ter alleen besluiten Smit niet toe te laten, maar kau niet besluiten in zijn plaats Sleef wèl toe te laten. Er zal dus een nieuwe ver kiezing moeten plaats hebben. (.Volk".) De nood der landloopers. Op 19 Juni plaatsten wij onder dit op schrift een artikel, naar aanleiding van de houding, door verschillende rechtbanken, nu ook door do Utrechtsche, tegenover de land- loopers aangenomende bykomendo straf van opzending naar Veenhnizen wordt door deze rechtbanken stelselmatig niet toegepast. Verschillende feiten van de laatste dagen wyzen op de werkelijk ernstige gevolgen dezor houding. Wy berinneren aan het geval, zeer kort in het politie-rapport van Amster dam vermeld, van drie oi.de zwervers, ten einde raad, van wie een in het holle van den nacht een steen opraapt, dien in een stuk papier wikkelt en hem door do ruit van een bakkerswinkel gooit; dan grypen alle drie een stuk brood en beginnen te oten. W aarvoor dat papier gediend had Om het goede brood niet vuil te maken. Een tweede geval kwam ons dezer ter oore. Een man, dio vroegor een goede betrekking bad in de handelswereld, was na veel wederwaardigheden een zwerver ge worden. Hy werd dezer dagen voor den rechtur-commisBaris geleidhy waB in het bezit van een politiejas gevonden. Vermoe delijk had hy die gestolen, maar bet over tuigend bewijs was niet geleverd. Doch do man wilde gaarne aangehouden worden, want hij had behoefte aan een bud. Hij is ontslagen, in vrijheid gesteld. En toen hem dit werd aangezegd waren zyn eerste woor den «Mjjn hemel, wat moet ik nu? Ik zat zoo rustig te werken' Bewijzen zulke gevallen niet dat hier toch iets niet in orde is F Stuurlieden-examens. 's-Gravcnhage, 16 Juli. Geslaagdgroote stoomvaart le stuurman F. J. D. Paró en P. Bperling; 3e stuurman A. Kuiken. De zaak der „Kavalieren". «De Tyd" schrijft Ons werd de eiscli gesteld, te herroepen wat in ons blad van den 3on Juli jl. op grond van mededeelingen, welke wij niet anders dan betrouwbaar konden achten, werd bericht omtrent de handelingen van de club der Kavalieren" te Beek. Daar geene bedoeling ons verder ligt, dan, wie 't ook zy, een onverdiende blaam aan te wrijven, verklaarden wy ons hiortoe bereid, indien een verklaring kon worden overgelegd van den burgemeester on nog enkele notabele ingezetenen, waarin de in ons nummer van 3 Juli j.l. vermelde feiten, onbewezen en, naar hunne overtuiging, ook onwaar werden geheeten. Ondergeteekenden vorklaren hierbjj de in De Tyd" vermelde feiton omtrent de Kava- ierenclub onbewezen en naar hun overtuiging ook onwaar. Ubbergen, 14 Juli 1909. De Burgemeester: (get.) Dommer van Poldersvrldt. Van Wayenborg, Notaris. Dr. P. F. C. Koon, Goneosheer. J. Bommezijn, Predikant. J. van der Meer, Oud-raadslid. M. W. Janzen Jz., Raadslid. Aan de door ons gestelde voorwaarde word hiermede voldaan. Onzerzijds dus de verklaring, dat op grond van het hier boven medegedeelde getuigenis, waarvan wij de waarde op geencrlei wijze willen geringschatten of willen trachten te verminderen, de plaatsing van het bedoelde artikel in ons blad van den 3en Juli door ons wordt betreurdèn wegens de verdenking, waarin daardoor de ons geheel onbekende personen der Kavaliorenclub kunnen gebracht zyn, èn wegens den minder goeden dunk, welk naar ons wordt medegedeeld om trent het hótel .De groote Musschenberg" door een en ander zou gewekt zijn. Het is ons volstrekt onbekend, dat in ons blad iets geschreven werd, wat omtrent dit hótel of don houder ervan dien minder goeden dank sou rechtvaardigen, doch gaarne verklaren wij, dat daartoe, naar onze overtuiging, ook geen grond aanwezig is. Terwyl wy den bladen, die ons eerste artikel overnamen, verzoeken datzelfde te doen met dit bericht, is hiermede deze zaak, wat ons betreft, afgeloopen, zoodat wij geen verdere berichten of ingezonden stukken daarover in ons blad zullen opnemen. Het bezoek van Keizer Wilhelm in De Steeg. Omtrent het bezoek van den Duitschen Keizer aan graaf en gravin van Bentinek en Waldeck Limpurg op Middacbten deelt nog het volgende mede. Zondag 8 Augustus is de Keizer te Kleef, den volgen den dag gaat bij per extra-trein, doch incog nito, naar de Steeg, waar hij vcrmoedeljjk half twee zal aankomen. De Keizer wordt vergezeld door dc Keizerin en een gevolg van 42 personen. Op het kasteel Middachten wordt cvernachteen huis is afgehuurd om het gevolg te herbergen en den volgonden ochtend om tien uur gaan, gelijk gemeld, de keizerlijke gasten over Zutphen en Winters wijk naar Duitschland. De Engelsche vlootrevue. Naar aanleiding van de voorgenomen revue der Britscho vloot in de Theems-monding, mbliceert de marine-correspondent van de ■ondenscho Daily Telegraph" een uitvoerig en niet onhoffelijk artikel over de merk waardige gebeurtenissen van 1667, in onze vaderlandsche geschiedenis bekend alB ,do tocht naar Chattam", toen in diezellde Theemsmonding de Engelsche vloot door de Ruyter werd opgesloten en ten doele vernield. Het Londensche blad haalt oen en andor nog eens uitvoerig op, natunrlijk met de bedoeling er lessen en leering uit te putten voor de Britsche marinepolitiek van heden. 112,000 kroegen in België Men weet, België behoort met zijn talrjjkc roijnwerkerebevolking, tot do landen, waar het mecBt sterken drank wordt gebruikt. Uit een statistiek, opgemaakt door het departement van financiën, blykt, dat er meer dan 112,000 kroegen zijn, d. i. zonder de vrouwen en kinderen, op 30 volwassen mannen dén herberg. Het vergaan van de C 11. De Londensche correspondent van het ,Hblad" schrijft d.d. 15 dezer Het ongeluk de onderzeesche marine- boot C 11 ter hoogte van Lowestoft in den afgeloopen nacht overkomen, heeft te Lon den te meer ontroering gewekt, omdat dit vaartuig behoorde tot dat gedeelte der gelsche vloot, dat a. s. Zaterdagmiddag op de TheemB wordt verwacht. Alle couranten en alle menschen zyn den laatsten tyd vol van het nooit te voren geziene schouwspel in de monding der Theems een zóó groote moderne oorlogsvloot te zullen zien en een ljjn van kleinere oorlogsvaartuigen rivier- opwaartB trok by het Parlementsgebouw, er nu komt het bericht van de ramp bij Lowe stoft een schaduw over de grooto gebeur tenis werpen. In hoofdzaak heeft Reuter u zeker reeds het gobeurdo geseind. Op bot oogenblik dat ik deze schrjjf, zijn de bijzonderheden nog niet bekend, maar de hoofdzaken zyn wel, dat eon negental der onderzeesche marine-vaartuigen geruimen tijd in elkan- dors nabijheid waren gebleven. Zuidwaarts stoomende naar den Theems-mond, zyn toen twee der vaartuigen, die schijnbaar van de andore zeven verwijderd waren geraakt, aan gevaren door een tot beden onbekenden stoomer, met het noodlottig gevolg dat een er van, de C 11, zonk en de C 17 aanmer kelijk beschadigd werd, doch dryvende kon blyven. Volgens de eerste berichten was de geheele bemanning, bestaande uit 16 koppen, mede ten gronde gegaan, doch latere be richten melden dat er althans gelukkig nog enkelen gered konden wordoD, onder wie do luitenant-ter zee Brodie, die het bevel voerde over den bodem en de naast hom dienende luitenant Watkins. Volgens de laatste berichten is de torpe- doboot 99 ter plaatste van hot onheil, door staaldraad verbonden met het wrak, dat dus wel zal kunnen worden gelicht. In het Lagerhuis gaf de ramp aanleiding tot eene interpellatie, waarbij o.a. aan de regeering werd gevraagd, of de onderzeesche booten van reddingtocstdlen zyn voorzien. Minister McKenna zeide te gelooven, dat zulks het geval is, maar in dit geval zal nog een nader onderzoek moeten worden inge steld. Uit Rusland. Een zoon van den heer J. ten Doesohate, paardenhandelaar te Goor, die zich naar een Russische markt begaf, en daarvoor eon bosch door moest, is het slachtoffer van een brutale aanranding geworden. Door als wegwerkers vorkleedo personen werd hy aangehouden en gebonden en daarna naar een huis gebracht, waar reeds andere slachtoffers zich bevonden. Voor oen bedrag van 6000 Mk. werd hem ontnomen. Een der gebondenen kreeg later gelegenheid zich los te maken en zyn lotge- nooten te bevrijden. Aardbeving. Athene, 17 Juli. Alle huizon van Nipou- hiote zyn ingestort, vyftig bewoners zyn ge wond, van wien tien doodeljjk. De plaatsen Nipozaite, Damiza, Mouzika, Lioposi en Maringki liggen in puin of bebbon ernstig schade geleden. DE WEEK. 18 Juli. De Middenstanders zijn aan het woord. Hun Amsterdamsche tentoonstelling een wer kelijk aardig, mooisuccès; de ministers Heems kerk en Talma, burgemeester Van Leeuwen, vele andere «liooge oomes" hetzij belang stellend bezoekend do terreinen op het Frede- riksplein in de Hoofdstad, of wel feestelijk speechend op de diners, luncheonB en andero festjjnen, aangericht door de mannen, die optrekken onder 's hoeren Menwsen's vaan Ze kunnen tevreden zyn Tien jaar geleden lachte men nog over de Middenstandsbeweging. Och wat, werd gezegd, waarvoor de drukte, het gedoê, van die menschen? De armen!, spotten de soci s. Ze weten, beseffen niet eens, dat zij bestemd zyn om doodgedrukt te worden in de omhelzing tus schen groot-kapitaal en .proletariaat" die, ten slotte, den grooten kamp zullen moeten uitvechten. Toch is 't anders geloopen De Middenstand groeit, bloeit; neemt toe in kracht, aanzien, voorspoed. Weet-ge, 'tis errneê als met de mili taire beschuiten, waarover prof. Van Hamel (dan toch in Amsterdam IV gekozen tot Kamerlid) sprak Ze vergeten de verschil lende schakeeringen. De Middenstands-opkomst is een der krach tigste argumenten tegen de beweringen van do sociaal-democratie. De doodgewaande blykt kiplekker kerngezond. Burgemeester Van Leeuwen heeft op het feestmaal der Middenstanders een pittige, fiksche, geestig-aardige rede gehou den, waard om ver buiten dezen kring geboord te worden. Hy wees erop hoe mannen van beteekenis, van karakter en van diep, waarachtig plichts besef lachen, zich vermaken, over do mop pen, de uien, de schunnigheden, welk over bun hoofd worden rondgestrooid. Zy dragen, in zich, bet besef van te hebben gehoorzaamd 't .quid deceat quid non"... Van slechts hot oog to hebben gehouden op wat afgeschei den van alle persoonlijk belang, bun plicht, en deze slechts, voorschreef. Al 't andere stuit ai, op hen, gulijk een giftige pyl waardeloos neerstort wanneer ze gericht was op onkwetsbaar lijf... Zulke woorden zyn en doen ook goed 1 Voortreffelijk vond ik, evenzeer, burge meester Van Leeuwen's waarschuwing tegen het gevaar van .de politiekerij" voor de Middenstanders. Hadden zy [zich in dien maalstroom gewaagdhad dc kranige, krach- tige, practisch-Bnuggere president-hoedenma ker Meuwsen (thans officier der Oranje Nasaau- orde geworden) zich laten verleiden door lokstemmau, zóó vaak tot hem gericht, zeker, gelijk mr. Van Leeuwen zei: hy zou «reddeloos verdronken zyn". De Middenstanders waren practisch, bleven verstandig; grepen niot naar de sterren, doch bepaalden zich tot het tast- en bereikbare. Zy hebben de zege bevochten En hun exempel moge ons tot leerzaam, nuttig voor beeld strekken. Ontwijken we de vogelaars, die u pogen te ljjmen met hunne holle theorieën, waar van zyzelveu immers geen voor gezond ver stand aannemelijke verklaring kunnen geven tusschen wier daden en beweringen vaak zulk een schril contrast is Lezen, herlezen wy de verstandige taal, door mr. Van Leeu wen gesproken op het Middenstandscongres, dat door zyn succès, door zyne kracht en beteekenis, antwoord mag heeten op zoo vele losse, in de lucht zwevende stellingen, frasen, waarvan telkens wóer tal van men schen, lichtzinnig en lichtgeloovig, slachtoffers worden In zyn aan «De Nederlander» gezonden stukje heeft de boezemvriend van dr. Kuyper, do senator W. Ilovy, erkend dat de oud minister, hoofd der calvinisten in Nederland, «onvoorzichtig" is geweest. Dit in verband met dr. Kuyper's vertrek naar den vreemde geeft aan de .bekende* zaak een karakter, eene beteekenis, welke ieder bedroeven moet, voor wion het neertuimelen uit groote hoogte, van superieure figuren, iets weemoedwok- konds heeft. De minister van Staat dr. A. Kuyper, zal wel, in «gen zielo- en gemoedsleven, het besef hebben dat lijj anders bad moeten han delen. Zeker, zooals do heer Elout in het «Handelsblad' heeft geschreven,» de mi- nisterieele «stijl", gelijk wy die in Nederland begrjjpen, is niet gevolgd, gehoorzaamd, door het onderhandelen over Nederlandsche ridder kruizen, met personen van allerlei slag. Zeker. Er is groote, schromelijke onvoor zichtigheid gepleegd. Intusschen blijft waar, dat het gerucht, het rumoer, het kabaal over dit geval in menig opzicht onsympathieken indruk maken, 't Kan best zijn, dat het ministerie-Heemskerk krachtiger, in z'n wezen, is geworden door het gebeurde. Maar ik durf wedden, dat in mr. Th. Heemskerk's hart slechts droefheid leeft wanneer hij terugdenkt aan deze historie van lichtvaardigheid en party-hartstocht in eeo, die toch zoo hoog mag worden gesteld, o. a. als man van schit- torend intellect. De kleinen sjjn gewoon te kryschen van pret wanneer zy een „eebt-groote"' zien dalen. Zóó gaat 't ook hierWanneer het tra gische voorvalt, dat er, in een van ons, leeft een superieure, machtige geest; dat, echter, de kamp tusschen hooge aspiratiën en lagere passies een der besten van ons doet dalen in de achting, vereering der menschen, en moet dan het jubelen, genocgtlijk-uitpluizen, door vergrootglas kyken van zoovelen, die althans geestelijk, zóóver beneden den man staan die zwak of onvoorzichtig was, niet grieven een ieder, die zich op objectief standpunt tracht te plaatsen Ik wil er verder over zwjjgen. De druilige, grillige zomer, die nu eens schjjnt te beteren, dan wéér plotseling alle hoop ver stoort door snerpenden regen en gierende windvlagen, hy blyft in overeenstemming met 't lugubro der tyden. 't Best is dan toch te letten op de „lichtpunten", die er, geluk kig toch nog, ook zyn. Daartoe reken ik ook de goede berichten van Het Loo, over onze kleine Prinses. Het zomersche vertier de streek by De Steeg zal straks, begin Augustus, wanneer keizer Wilhelm, de keizerin en groot gevolg er oen dagje ver toeven om de familio Bentinek van Middach ten eon bezoek te brengen, -- wel opleven, ook al is het weêr nog zoo onhoffelijk jegens de „royalty" en haar omgeving Waro ik niet in vacantie-stemming, de uitslag der Raadsverkiezingen in den lande zou me nog wel wat ,stof" geven. Dat de Amsterdammers een zóó kranig man als wet houder mr. De Vries deden «buitelen", vind ik een der treurige dingen uit deze verkiezory. Ik zou er meerdere kunnen opvisschen, maar de geduldige lezer zal, vermoed ik, ruim schoots z'n bekomst hebben van verkiezings bespiegelingen, mjj volgaarne «de rest schenken» Mr. Antonio. GEMEENTERAAD VAN VIERINGEN. Vergadering van 16 Juli 1909. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heeren Hermans en Koops. De voorzitter opent de vergadering, de notulen worden na voorlezing vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van storting door den betaalmeester van f2206,15 en f 172.en door den rijks ontvanger van f852,70. Goedkeuring door Gedeputeerde Staten, van de ondorhandscho verpachting van het perceel land de Haukes. Goekeuring door de Koningin van de ver ordening tot heffing eener hondenbelasting. Kohier van die belasting, vastgesteld op f418.—. Dankbetuiging van den naar elders ver plaatsten, brigadier-titulair der rijksveldwacht, voor de medewerking alhier genoten. Dankbetuiging vun de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbozoek, voor de toegekende subsidie. Kennisgeving van de heeren Koorn en Peereboom, dut zy hunno herkiezing als raadsleden aannemen. Bericht, dat het verzoek om eene buiten gewone subsidie voor het lager onderwijs wordt geweigerd. Procesverbaal van kasopneraing bij den gemeente ontvanger, aanwyzende een saldo van 1027.18. Maandstaten van het zeegras over Mei en Juni. Verzoekschriften tot vermindering van Iloofdolykun omslag door de weduwe N. Lont, C. D. Lont en, wegens vertrek, door den Hartigh. Allen toegestaan. Daarentegen wordt dergelyk verzoek van du weduwe J. Rotgans, J. D. Lont, C. J. Bakker en J. C. Vermeulen, afgewezen. Voorstel tot gunning van de inschrijving van C. Verfaille, voor het leveren van zee- grint voor f 2.19 per kub. meter. Aangenomen. Na rondvraag gaat de raad in comitó. De vergadering weder geopend zynde, wordt ter tafel gebracht de instructie voor den gemeente-geneesheer, zoo als die instructie in verband met het advies van de gezond heidscommissie is ontworpen. Zy wordt nn vastgesteld. De Raad besluit om het tractement te be palen op f 300.— per jaar en om eene op roeping van sollicitanten te plaatsen. Daarna sluit de voorzitter de vergadering.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1