EERST DAAGS UIT VERKOOP DE KLEINE WINST, Oudkerk Van Praag. BALMUZIEK. boo GROOTE HALFJAAR- LIJKSCHE WAARSCHUWING. 1 is vooru begint de in de KANAALWEG. SPOORSTRAAT SPOORGRACHT VIERDAAGSCHE FEESTEN. Voor de kinderen, die op 81 Aügustus het „Oranjefeestlied" zullen zingen, drukken wü hieronder dat lied af in cyfcrschrift, teneinde het op die wijze te kunnen instudeeren Volksfeestlied „Oranje leevV' Trio uit den Feestmarscli „Ons Vorstenhuis". Baks. Muziek van A. Tierolff. Woorden van 1 f 5 1 5 1. O - ran 2. O ran 4 3 5 4.3 2 7 I 1 2 3 6 2 je leev' O - ran - jelcev' Die leus van eeuwen her I 3 4 5 6 7 6 5 2 j 3 6 4 5 1. klink nu luid door Ne - der - land, Weer - gal-mend heind' en 2. volk van Moed, van Houwen Trouw, Aan'teen - Je-Main - tien I 4 3 2 L4 1. hoor-de on - ze 2. beem-den en laud 2 3 4 6 j 1. telg van vrij - heid 2. erf-grond der Nas - 5 3 5 4 J 2 4-JB be - de Hij schonk aan 't Va - der - ou - wen D'0 - ran - je zon be 1 6.7 .1 Vre - de sau - won raet een 8 5 fier O Ko-nink - 1 je ken drai I 5 land groet 1 0 plant. gloed. I 2 I ZÜ Het 0 5 Ood Langs 1 Een Den 7 6 5.3 5 je - telg gij 6 2 2 3 4 5 3 trots van Ne-der - land. 1.3 5 telg U groet heel 't Va - der - land. Uitgave van Ant. Tierolff, algem. muziekhandel te Roozendaal. Prys van den Marsch „Ons Vorstenhuis" met dit feestlied in den trio voor piano 40 ct. Marine en Leger. Bij do pantserfort-artillerie le Helder en to Muiden komen 19 dezer dc miliciens der lichting 1902 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen De luits. ter zee lc kl J. F. Nijland en A. C van Braam Houckgeost worden dezer dagen uit Oost-Indië hier te lande terugverwacht Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschaitij Nembcamd. Java, v. Batavia naar A'dam pass. 19 Juli Kaap St. Vincent. Lombok, v. A'dam n. Batavia, pass. 10 Juli Dungeness. Vondel, v Batavia n A'dam, vortf. 17 Juli v. Perim. Kon. Will. II vertrok 15 Juli v. Batavia n. A'dam en vortr. 17 Juli van Singapore. K. Will. lil, v. A'dam n. Batavia, pass. 17 Juli l'eriin Hilliton, v. Batavian. A'dam, verlr. 18Juli v. I'ort-Saiil. IC. W. I, v. Batavia n. A'dam, vertr. 17 Juli v. Lissabon. Oranje, v. A'dam n. Batavia, vertr. 17 Juli v. Lissabon. Koninki.ijkk Hollandsohe Li.ovu. Rijnland, van Bvenos-Ayres naar A'dam, vertrok 15 Juli van Hio Janeiro. Hollandia arriv. 18 Juli v. A'dam te Buenos-Ayrcs Zaanland, van Buenos-Avres n. Amsterdam, vertr. 19 Juli van Lissabon. Delfland, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, vertrok 18 Juli van Leixoes, rottelldamschr Lloyd. Mcdiui, v. Bnssein n. R'dam, pass. 17 Juli Gibraltar. Malang vertrok 10 Juli van Padang naar Rotterdam. Menado arriveerde 17 Juli van Huil. te Rotterdam. Resneki v.R'dam n. Batavia,vertr. 18Juli v.Ln 1'allicü. Djoqi* v. Bassein n. R'dam is 17 Juli Pimtellaria gep. (iedé, v. R'dam n. Batavia is 17 Juli Kaap del Armigep. Kawi v. R'dam n.Batavia.air.lBJuliteSoutliampton. Kedlri arriv. 19 Juli v. Rotterdam te Sabang. Ophir v R'dam n. Batavia vertr. 17 Juli van Colombo. Tabanang v. Javan. R'dam, vertr. 17 Juli v. Marseille Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Frcd. Hendr, vertr. 16 Juli v. N.-York n. W.-lndie. P, W.l, v. A'dam n. Paramaribo, arriv. 10 J. tcFunchol. V isscherijberichten. Nieuwcdiep, 10 Juli. Aangebracht door 70 kor- clers f> tot 10 stuks groote tong per stuk f 1, 10 tot 00 middelmatige'tong per stuk 45 a 50 cent, 10 tot 50 kleine tong per stuk 15 a 20 cent, 3 stuks tarbot per stuk f 5 a f 7, 1 tot 2 mand kleine schol per mand f 2 a f 4, 1 tot 4 mand schar per mand f 1 n f 1.25. Van rogvisschors 50 stuks rog per stuk f 1 17 Juli. 40 korders met 5 tot 20 Stuks groote tong per stuk f 1, 10 tot 80 middelmatige tong per stuk 50 a 00 cent, 10 tot 50 kleine tong per stuk 15 a 20 cent, 5 stuks tarbot per stuk I 0,50 a f 8, 1 tot 5 stuks rog per stuk f 1,20, 1 tot 8 mand kleine schol per mund f 1 a f 4, 1 tot 4 mand schar per mand f 1 a f 1,25. 19 Juli. Niets "binnen. Bnrgelijke Stand gemeente Helder. Van 16 tot 19 Juli. ONDERTROUWD: C. J. v. d. Zwan en T. Duin- kor. A. J. Conneinnn en M A. Klaassen. P. Lnbau en C M Visser BEVALLENA Kruijff geb Tcerink, d. A. Spijkerman geb. Bruin, z. C. S. Zweerus gel) Koekens, d. M. J. Slort geb. BlokholL d. J. Buk geb. Ral), z. G. Braaf geb. Zon, z. C. Dol geb. Verborne, d. II. P. Noidhöfer geb. Harting, z. OVERLEDEN: T. Bruin geb, Korver, 78 j. P. Bruin, 49 j J. Broei wed. K. Graaff, 80 j. Vervol# der berichten HELDER, 20 Juli. Machinisten-Cursus Zeevaartschool In do hedenmorgen gehouden zitting van de Prov. Staten van Noordholland is subsidie ten behoeve van do op te richten Machinisten-Cursua aan de Zeevaartschool alhier, ten bedrage van f1500.per jaar, toegestaan. Mejuffrouw J. G. Paro is Zaterdag ge slaagd voor het examen in Handelscorres pondentie Hoogduitsch, uitgeschreven door de voreeniging .Mercurius"' te Amsterdam. Benoemd tot onderwijzer te Wieringor- waard de heer J. E. Schwantje, lijdelijk onderwijzer aan school No. 6 alhier. Zekere F, schoenmakersgezel, door den drank verdwaasd, sloeg Zaterdagnacht een drietal ruiten kapot in liet gebouw van de Kyks-Belastingen in de Koningstraat en een ruit in do deur van liet schoenenmagazijn van dcii heer Feyen in do Spoorstraat. Na hevig verzot word hij daarop door do politie in arrest geBtold. Rijks Hoogere Burgerschool. Overgangsexamens Juli 1909. Bevorderd van de le naar de 2e klasse A. J. van Aken, D. E. Beeckman, P. de Beurs, J. II. Bramlage, J. G. Charmes, M. Dryvor, J. Gouda, F. II. van Hengelaar, A. M. Iloogerduijn, P. Kuiper, L. van Leeuwen, A. M de Lussanet de la Sablonièro, J. L. K. M. Miillcr, D. Slikker, J. C. Stumphius, A. W. Wernccke, S. O. Woldringb, J. do Boer, J. Bok, C. W. D. Bruin, J. A. Gauw, F. W. H. Habermann, J. M. E. Klik, Dicmer Kool, Joh. Manni, C. Kijkers, P. Spruit on E. D. van Boven. Voorwaardelijk bevorderddrie. Niet bevorderdtwaalf. Bevorderd van dc 2e naar de 3c klasse C. J. Adriaanse, Joh. C. van den Berg, J. W. Nandin ten Cate, G. C. Dibbetz, Lea Elte, J. J. lieijting, J. C. Piek, 11, Iiiemers, Cl. Kippcnnan, J. W. Kuiper, A. Kujjmgaart, D. do Groot, C. G. Korfi, YV. Tj. Oepts, O. J. Pool, C. van Schoijen on G. M. Uurbanus. Voorwaardelijk bevorderd zes. Niet bevorderdacht. Van do 3e naar de 4e klasse: M. M. van den Berg, L. J. üuyck, J Hofer, A. D. P. v. d. Driesscn Marecuw, W. van Os, J. B. Snellen, J. Schraver, J. Bacrt, YV. Gauw, A. J. M. Hoytiug. J. M. li.' Hoogstraten, II. Keegstra, K. Ketelaar, B. B. Louis, C. J. J. do Masure, J. J. B. de Jonge Oudraat, P. W. van Bleijswijk Kis, J. W. YVyn. Voorwaardelijk bevorderd zes. Niet bevorderdtwee. Bevorderd van do 4o naar de 5o klasse D. J. A. C. Bakker, G. W. Makker, A. ten Noever de Brauw, L. C. lieijting, P. H. Kamp, li. Th. Liiyckx, S. J. J. Luyckx, H. G. W. Munnik, C. Postma, G. Schotel, N. J. Tiolrooy, S. YVoldringh, W. A. Zoetelief. Voorwaardelijk bevorderd één. Niet bevorderdtwee. Terug van het concours. Jl. Zondagavond op het Stationsplein ongewone drukte. Een bonto menschen-massa drentelde daar been en weer, krioelde door elkander, waaruit telkens oen aantal door do deur van het Stationsgebouw gingen om in de vestibule aan de automaat te offeren. Dat ding werd waarlijk onafgebroken beBtormd door allerlei handen, en het lange, magere Amcrikaansche vernuft bloosde schijnbaai sterker dan anders, wiegelde soms onder di schokjes die het herhaaldelijk moest doorstaan, deed nu en dan precies als echt nerveuse menschen, die door te veel drukte ten slotto maar wat doeneen flinke ruk gal twee, vaak drie kaartjes voor één scbaarsche .[dak", een zwak stootje daarentegen leverde niets of met moeite het bewuste stukji carton. Ziedaar, gevolgen van 't akelig in-de- war-zyn, blijken dat een antomaat ook wel eens onzekere oogenblikjes beleeft, waarvan menig geluksvogel profiteerde Koyale bezoe kers gaven gul hot to veel aan hen, die er als 't ware op loorden, anderen meenden dat een wederverkoop, hoewel niet oerlyk, van wege do abnormale omstandigheid, nu wel eens door den beugel kon Zoo kwamen --ik wii het verklappen honderden op het perron, dat spoedig gevnld werd met belanghebbenden en belangstellen den, wachtende op de komst van den avond- sneltrein, waarmee de muziek-vereeniging Winnnbst', bekroond op het conconrs to Zandvoort, zou arriveeren. Even over den gewonen tyd werden de vurige lichten van den locomotief in do verte zichtbaar, do lange trein naderdo majestieus over den Helderscheu spoorbaan cn rolde kort daarop ons station binnen. Dan opeens een gedrang onder 't publiek, een stroom nuar den kant waar een vaandel boven zooveel hoofden zweeft, waar een luidruchtige menigte de overwinnaars op hartelyke wyzc verwel komde, directeur en leden van het koor wier uniformpetten waren versierd met den eersten en tweedon prys,' een succes4 over een gejubel losbrak. In de volgepropte derde wachtkamer ston den zelfs de menschen op den toonbank van het buffet, toen do Voorzitter van den R.-K. Volksbond, de heer Van der Bilt, op een der tafels was geklommen om den directeur en leden van de muziek-afdeeling to begroeten en te feliciteeren. Wy zyn het gewoon van .YVinnubst' aldus de spreker, .dat zy steeds met lauweren uit den strijd komt, maar zooals thans de le prys in de tweede afdeeling cn de 2e in don marsch-wcdstryd, hot overtreft onze verwachting en deze nieuwe overwinningen zyn wel do bewyzen hoe de kranige directeur zicli bcyvert voor zyn taak en hoe voorbeel dig de leden in hun vrijen tijd al hot mogelijke doen om de muziek to beoefenen. Aan het slot een geestdriftige instemming met hoera's en handgeklap werd het wakkere groepje voorloopig gehuldigd. In het Bonds- gebouw aan dc Molen gracht .zon men hot nog eens dunnetjes overdoen," cn daarheen vertrokken zo in optocht, met opgeheven banieren en omgeven door 'n volksverzameling, waaronder weldra oen opgowoktc stemming zich uitte toen de kloino trom eenige maten roffelde eu de muziek daarop inviel. Van het plein marcheerde men door de Spoorstraat, waar de Zondagavond-stilte inderdaad werd gometamorphoscerd.De krachtige marsebtonen, en regelmatige gang van zooveel bewegondt boenen, lyven en hoofden, altyd weer ver sterkt door een aanstuwing van nieuwsgie rigen uit do talryk aangesloten zijstraten, het gcgonB van stemmen en hot galmend nooit verlorenuit kelen van ouden en jongen bracht een moment levendigheid, toonde de aanschouwing van vreugde en warme be langstelling over het mooie bucccs van een onzer plaatselijke voreenigingen. By aankomst in het Bond9gehouw werd den muzikanten een vcrvcrsching aangeboden. De voorzitter van «Helders Mannenkoor*, de heer Rnijgh, feliciteerde in een hartelijk woord de prijswinnende vcreeniging. Do bondsvoorzitter bracht daar andermaal hulde aan den ijver dor muzikanten en aan de oortrellelijke leiding van den directeur, de heer Jb. Ter Hall. De voorzitter van .Win- nubst», de lieer A. van Gessel, dankte in een kort woord voor de grooto belangstelling. Duur •Winnnbst* vry vroeg uit Zandvoort moest vertrekken, om hier om half elf to kunnen arriveeren, kon zij niet mededingen in den eere-wedstryd, waarvoor eone medaille vau H. M. de Koningin was uitgeloofd. Het zesde Middenstandscongres YVoensdagmorgen 14 Juli nam het zesde congres van den Nederl. Bond van Vcreeni- gingen van den Handeldrijvend en en van den Industrieclen Middenstand in het •Paleis voor Volksvlijt" to Amsterdam een aanvang. Tegenwoordig waren Minister A. S. Talma, Mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, Mr. J. C. A. Everwijn, referen daris, hoofd der afdeeling Handel van het Departement van L. N. en H., Dr. N. M. Josophus Jitta, wethouder van Amsterdam, Dr. .J. Th. do Visser en den heer R. P. J. Nolthenius leden van ((en raad van advies van den Middenstandsbond on de heeren Jul Koch en J. Sc'noonheijd als vertegen woordigers der Belgische regeoring. De wel komstrede word uitgesproken door den beer Goorg Muller on do openingsrede door den heer J. S. Mouwsen voorzitter van den Middenstandsbond. Vervolgens sprak minister Talma die o.m. mededeelde dat de Midden stand de goede kant uitgaat en dat het onderwerp .het credietvraagstuk' hetwelk Donderdag aan de orde kwam door de re geering zal worden gesteund en eindigde met den wensch dat de middenstand zal voort gaan, bezield door den geest van zijn leiders. Onmiddellijk hierop deelde minister Talma mode dat bet H. M. de Koningin had be haagd den voorzitter den heer J. S. Meuwson to bevorderen tot officier in de orde van Oranje Nassau en benoemd had tot ridder die orde dc hoeren Mr. C. Trekkers en Fred. C. Staiihlc als erkenning voor hun werk bij het daarstcllen dor Middenstands- tentoonstelling. Uit het jaarverslag bleek dat vele Ver- ecnigingen in 1908 waren toegetreden waar onder ook de Algemeene Heldcrsche Win- keliersvcreoniging Hiermede werd deze eerste vergadering gesloten om Donderdagmorgen om 9l/4 uur to worden heropend ter behan delingen van do ingekomen prueadviezen van den heer Dr. J. Nouwens betreffende: het crediet dat de Middenstand geeft en van do heeren Mr. E. J. Korthals Altes, L. J. G. van «Ier Maesen en W. H. Nederhoed be treffende bet crediet, hetwelk de middenstand noemt. Na zeer breedvoerige bespreking wer den do navolgendje' conclusies aangenomen Het congres overweegt dat hot door den middenstand te geven crediet moet worden beperkt binnen de grenzen van het redelyke on alleen by uitzondering mag een lang crediet worden toegestaan en is van oordeel dat liet geven van crediet door den handel- drijvenden en industriëelen middenstand zoo veel mogelijk inoet worden beperkt, acht samenwerking van vakgenooten daarvoor in do eerste plaats noodig, draagt verder het hoofdbestuur op, te onderzooken in hoeverre door maatregelen van wetgeving dit doel kan worden bevorderd, en de volgende conclusies lc. De oprichting van crodietinstelling van handeldrijvenden en indnstriëele midden stand ter versterking vau tijdolyke credieten is gewenscht. 2e. Daar het oprichten van credietinstel- lingen voor den middenstand een levens voorwaarde is, is het gewenseht dat de regcering het initiatief tot oprichting steunt. Deze vergadering werd in zijn geheel bij gewoond door bovongenoemden heer Mr. A. Evorwyn en gedeeltelijk door Mr. G. van Tienhovon, commissaris van H. M. do Koningin in Noord-Holland, die beide eenige woorden tot de vergadering spraken. Ten slotte dankte de bondsvoorzitter de beer J. S. Meuwson de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en sloot om circa half zes •lit congres. De Algemeene Heldersche Winke liersvereniging was vertegenwoordigd door 2 afgevaardigden, terwijl 3 leden dier organi satie de vergaderingen medeinaakten. Afloop veiling. In de op 19 Juli jl. gehouden openbare verkooping to Anna Paulowna, ten overstaan van notaris Backx, werd het winkelhuis, schuur, tuin en erf aan do Spoorbuurt aldaar sectie L 1360 groot 2,95 aren, aangekocht voor f 855.door den heer L. van Ryswyk te Schagen. Feest in Schagen. In Schagen waardeert men zang en muziek. YVnt wonder, dat, nu baar Harmonie-kapel Zondag het feest van haar 10-jarig bestaan herdacht, de gekeele burgery aan dat feest deelnam 1 De feestdag waB vol afwisseling: des mor gens concert van de feestvierende kapol, uit voering van een fccst-cantate door een koor van een paar honderd dames, heeren en kin deren uit Schagen en omgeving, daarna weder volks-concert, concert van de kleine kapel van de Stafmuziek op bot marktplein en later in den mooien tuin van Broersma, gym nastische standen fantastisch verlicht, van do gymnastiek-vercemging Lycurgus" op het plein voor do kerk, bal champetrc enz. enz. Do Gedempte gracht was aardig versierd met guirlandes van vetpotjeB en met lam pions, tusschen de boomen opgehangen. Vele particulieren hadden bovendien verlichting aangebracht voor hun huizen. Het bezoek van buitenmenschen was niet bijzonder groot; vermoedelijk had men niet de noodige be kendheid aan het feest gegeven. Op het graf van wylcn den heer L. A. Schouten, den vroegeren directeur van Schagen's Hariuoniekape], werd des morgens een prachtige krans van levende bloomen neergelegd. iJmuiden. 19 Juli. Gisteren kwam van eene oefeningstocht op de Noordzee hierbinnen bet Amerikaanscbe oorlogsschip Newport", getuigd als drie-mast schoener doch door stoomvermogen voortge dreven. Eerst na telegrafische toestemming van don minister van marine is het 'opge- stoomd naar Amsterdam. Steeds duurder brood. Een extra-b'ad der .Ned. Bakkers Ct." meldt, dat tengevolge der voortdurende stij ging van de meelprijzcn, van heden af te Amsterdam dc prijzen van bet tarwebrood met een halven cent per stuk zullen worden verhoogd. Kamerverkiezing in Schoterland. De vrijzinnige kiesveroeniging •Burger trouw" te ICnype heeft tot voorloopig cau- didaat gesteld mr. J. Limburg, to'sGravenhage Gas. Delft, 19 Juli. Het gomeeutegasbedryf leverde over 1908 een batig saldo van rond 1 102,000 of' ruim 20,000 meer dan was ge raamd of f 4000 meer dan eonig jaar tevoren. Dc prijzen van licht,- warmte- en motorgas waren resp. 7, 6 en 5 ceut. Ongeluk op de Berlijnsche wielerbaan. Berlijn, 18 Juli. Op de nieuwe wielerbaan in den ouden Botaniscben tuin ontplofte hedenmiddag, ten gevolge van een botsing tusschen twee gangmakers, een motor. De machine vloog brandend over de afsluiting op de tribune der toeschouwers. Het aantal doodeu wordt op zeven, dat der zwaar ge wonden op dortig geschat. Berlijn, 18 Juli. Nader wordt nog gemeld Tengevolge der motor-outploffing vloog de gangmaker over de afsluiting midden in het publiek. Door uitstroomendo benzine geraakte de tribune gedeeltelijk in brand. Vier personen verbrandden, twee en dertig werden gewond, van wie twintig zwaar. Omtrent bet ongeluk op de renbaan te Berlijn deelt de «Berl. Lok. Anzeiger" nader het volgende mede: «Do verschillende, reeds afgewerkte nummers van bot program hadden de toeschouwers in groote spanning gebracht cn deze vermeerderde nog, toen de wiel rijders Contenèt, Ryser, Stol en Stellbrink bunnen wedstrijd begonnen. Reyser nam in het begin de leiding, maar bij werd later, na 10 K.M., ingehaald door Contenet. Toen begon Stol zoo snel mogelijk to rijden. Met razende snelheid reed bij de baan rond, baalde succesievelyk den eenen na den andere in en was Contenet op oen •egeven oogonblik dicht op de hielen. De )elangstelling van het publiek had haar hoogtepunt bereikt. Plotseling weerklonk een ;il uit duizend kelen, twee, drie menschelyke lichamen suisden door de lucht en de zware motortanden van Ryser vloog in de opeen gepakte menschenmenigte. In minder dan een seconde stond de tribune in vlammen. Voordat men zich rekenschap kon geven van bet vreeselijke, dat geschied was, zag men de menigte in waanzinnige baast zioh ver dringen voor de kleine deurtjes om maar weg te komen. Na eenige oogenblikken eerst kon men do ramp overzien. Do beide gang makers Borchort en Porto waren over d« baan geslingerd eu lagen bewegingloos op bet grasveld van dc binnenruimte. Boven op de tribune heerschte een paniek, het zware motorwiel was neergekomen op twee vrouwen eenige seconden later sloegen de vlammen omboog. Uit den gloeieudhoeten cylinder was de benzine gestroomd, deze was in brand gevlogen on nu was de geheele tribune gehuld in een vlammenzuil. Van alle zyden klonk gekerm en gekreun. Doelloos 'iepen menschen rond mot geschroeide brandende kleedcren, totdat de redders kwamen opdagen. Zonder te letten op bet gevaar, drongen zij door de vlammen. Een der vrouwen werd, zwaar gewond, naar buiten gedragen. De brandweer begon water te geven en snel weken do vlammen. Hot halfverbrande wiel werd opgetild, ten einde do tweede der on gelukkige vrouwen, die er nog onder lag, te redden. Het was echter te laat, men vond slechts een verkoold, onkenbaar ge worden lijk. Het reddingswerk ging intusschen gere geld zijn gang. De gewonden werden stuk voor stuk op baren gelegd en naar de „Unfalletation" gebracht. Tien minuten na vijven verspreidde zich in de Postdammcr Struszo en omgeving de tijding van bet ongeluk. Toen Btroomden de menschen in scharen naar de plaats des onbeils, angst on vrees was op de gezichten te lezen, want van mond tot mond ging het gerucht dat bet ongeluk een groot aantul slachtoffers had geüischt. Daar klonk bet tuide schellen van de brandweerwagens en in galop renden bereden agenten de straat in. Van de andere zijde kwam langzaam een rijtuig aangereden, waarin twee waren gezeten, die bet bloedige lijk van een man op hunne knieën hadden liggen. En nu volgde wagen op wagen en in elk lag een slachtoffer. In liet geheel waren vier perso nen om hot loveu gekomen en waren meer dan 30 meer ol minder ernstig gewond. Don Carlos. f Rome, 19 Juli. Don Carlos, de Spaanschi kroon-pretendent stierf hedenmiddag 5.ff" Varesc. Don Carlos, uit het geslacht der Spaansche Bourbons, te wiens behoeve zijn vader, infant Juan, in 1868 afstand deed vau zyne aanspraken op den Spaanschen troon, was den 30ston Maart 1848 geboren. Evenals zyn grootvader, de eerste Carlis- tische troonpretendent, in 1834 en zijn oom, Carlcs, die zich later graaf van Moutemalin noemde, in 1860, trachtte de nu verscheiden pretendent zyne aanspraken met wapengeweld te doen gelden. Zyn eerste poging, in 1S72 ondernomen, faalde al spoedig en by moest, na den 4dei Mei van dit jaar bij Oroqueto te zyn ver slagen, ijlings de vlucht nemen naar Frank rijk, terwyl hij de leiding der C'arlistische benden in het Noorden van Spanje overliet aan zyn broeder, Alfons. Eerst in 1878, toen koning Amadeus afstand deed van den Spaan schen troon, en overal in het land opstanden uitbraken, waagde Don Carlos het weder in Spanje te kómen, waar zyn aanhang intus schen belangrijk was versterkt. Zoolang de toestand van onzekerheid, waarin Spanje verkeerde, aanhield, kon Don CarloB zich in het Noorden handhaven. Maar toen Alphonso XII in 1874 tot koning van Spanjo was uitgeroepen, was dit voor Don Carlos het begin van hot einde. Projectielen, scherven, buizen, banden, looden kogels, enz., afkomstig- van <ie schietoefeningen der Artillerie, welke gevonden worden opde zandplaat Onrust of op de Texelsche kust, of die uit zee worden opgevischt, zijn 's Rijks eigendom. Hij die zich deze voorwepen toe- ëiffent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen, niet gespron gen projectielen, is levens gevaarlijk, ook voor de om geving van hem, die zulks verricht. De Kolonel, Commandant van het 4e Regiment Vesting-Artillerie T. C. DE BORDES. Ingezonden Mededeelingen a 20 cent per regel. De neurasthenie is wel degelyk een vervalling, een verzwakking van liet zenuwstelsel, die tot oniniddelyk gevolg heeft een vermindering de levenswerkzaamheid van alle organen. Het verloop cn de verschynselen van deze ziekte ver schillen dikwerf. _By dezen is het spierstelsel meer in het byzonder aangetast. Daaruit komt voorteen algemeene bezwaring met een voortdurend gevoel van afmatting, een zworen gang, verstyving der ledematen, weerzin voor alle lichamelyke oefening. By genen zyn hel de hersenen die gedrukt zyn en dan heeft men te doen met hersen-neurasthenic waarmee verlies van het herinneringsvermogen ver standsvermoeidheid, langzaam en moeielyk begrip, gebrek aan wilskracht, duistere gedachten, zwaar moedigheid en droefgeestigheid gepaard gaan. De oorzaken der neurasthenie zyn "velen: over matige arbeid, buitensporig leven, sterke ontroe ringen, zedelyke schokken, en al wat het zenuv stelsel van streek kan brengen. De nourastheni kan ook voortkomen uit koorts, uit moaglyden, uit bloedarmoede. By de vrouw komt zy dikwerf tegelyk met de leeftydswisseling en met onregel matigheid der stonden voor. Het middel dat altyd uitmuntende resultaten tegen de neurasthenie gegeven heeft, is de her steller van het bloed, de-versterker der zenuwen, de Pink Pillen. Deze pillen versterken het zenuw stelsel op snelle en blyvende wyze en zy geven tegelykertyd aan het organisme de verloren krach ten terug. Prijs fi.75 de doos, f9.per 6 dooien. Verkrygh»ar bij Snabilié, hoofd-dépothouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Llelder en omstreken hij J, DE KOK, Middenstraat; H. DE BIE— Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen by J. ROTGANS, J. APPEL, Molenstraat; te den Burg (Texel) bij T. BUIJS en verder bij verschillende Apothekers en goede drogisten. Advertentiën. GeborenArie Hendrik, zoon van K. BAK en J. BAK—Rab. Helder, 16 Juli 1909. Heden ontsliep zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lij den, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, Mej. de Wed. K. Graaff, geb. Breet, in den ouderdom van 80 jaren. Namens de familie P. GRAAFF. W. GRAAFF-SMIT. A. GRAAFF. J. GRAAFF. N. GRAAFF Pronk. Wed. A. STEINRATH-Graaff. N. GRAAFF. Helder, 17 Juli 1909. Langestraat 27. Café „De Vriendschap", WESTPLEIM. Eiken Donderdagavond Wed. HENNING. Directeur A. J. LEEWENS, Plaatselijk Muziekmeester. Leeraar Vioolde heer G. HOP. Cursus en privaat-onderwijs in; Piano, Viool, Orgel, Zang, Harmonie, Contrapunt en Compositie. Opleiding Diploma N. T. V. Cursus voor Koorzang naar methode E. JAQUES DALCR0ZE. Aanvang van den nieuwen cursus Woensdag 1 September 1909. Inschrijving van nieuwe leerlingen tot 7 Augustus a.s. Leeraar Burgeravondschool Aan de Burgeravondschool te Helder is vacant de betrekking van leeraar in het Handteekenen. Het aantal lesuren bedraagt 8 per week, waarbij komen 2 tijdelijke les uren het salaris bedraagt f 40 per wekelijksch lesuur. Duur van den cursus 1 October 1 April. Stukken (adres op zegel) worden franco ingewacht by den Burgemeester van Helder vóór 1 Augustus e.k. VERLOREN een bloed-koralen Kettinkje met gouden Slootje, Tegen belooning terug te bezorgen, Weezenstraat No. 57. Nette vrouw vraagt beleefd eenige Wasschen aan huis, is ook genegen voorde Marine te wasschen. Adres: Achtergracht West-Zijde 33. Eene jonge vrouw vraagt beleefd eenige Wasschen aan huis, nat of droog, thuis te bezorgen. Adres Mej. BOENDERMAKER. Cali- forniestraat no. 18. Er biedt zich aan een nette DienstbodeR.-K., van goede getuigen voorzien, tegen 1 of 15 Sept. a.s. Adres: met brieven onder lett. C.L., Bureau van dit blad. Terstond gevraagd een flinke DAGMEID. Adres: Breewaterstraat 8. Ben flinke UAGMB1D gevraagd. Adres: Kanaalweg 142. Wordt gevraagd een flink DAGMEISJE, 14 a 16 jaar. Adres: Langesteeg 7. Bevraagd een net üAükülbJB. Adres: Parallelweg 69. Zich aan te melden tusschen 7-8 uur 'savonds. GEVRAAGD in een burger gezin een knap DAGMEISJE, niet ouder dan 15 jaar. Adres: Bureau van dit blad. BANKETBAKKERIJ. Gevraagd een nette Loopjongen. Loon f2.— per week. AdresHoofdgracht 86. GEVRAAGD een nette LOOPJONGEN. AdresMagazijn „DE MAGNEET' Molengracht. by

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2