KLEINE COURANT t Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna DOOR BEIOER SCHULD. No. 3808. Zaterdag 24 Juli 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT! 't Vliegend Blud p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 et-, Buitenl. i 1.26 .Zondagsblad 37' IS, 10.75 Modeblad 56 66 f 0.90 Muzik. Bloemlez. 60 65 B f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling! Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels2B cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Uit het Buitenland. Een kabinetscrisis in Frankrijk, 't Is lang geleden dat zoo iets van Frankrijk moest gemold worden. Drie jaar dat is oen lang levon voor oen Fransch kabinet, t Heeft in dien tyd fellere aanvallen afgeslagen dan deze die het ten val bracht. Het kabinet-Clemenccau, dat aan zoovele stormen glasrijk het hoofd wist te bieden dat niet ten val kon worden gebracht door de aanvallen, die het had te verduren wegens de voorvallen, tijdens de wijnbouwcrisis in het Znidon en te Draveil; dat de pogingen tot ecne algemeene werkstaking kon verijdelen en bij de poststaking de overwinning behaalde en dat zich uit de moeilijkheden der Casa- hlanca-uffuiro wist te redden, kwam plotseling ten val, geheel onverwacht bij de beraad slagingen in de Kamer van Afgevaardigden over liet marine-onderzoek. Do Kamer behandelde het rapport dor commissie van onderzoek voor de marine. Men weet dat nit dit rapport gebleken is dat er veel, zeer veel niet in orde was bij de marine. De minister van marine gaf dit deels toe hij constateerde dat de vergissingen dan toch te goeder trouw waren geschied. Wat do toekomst betreft zou in het vervolg naar vaste regelen gehandeld worden en het parlement zou volledig ingelicht worden over de opofferingen, die do marine zal eischen. De minister werkte daarbij een beetje op het nationalo gevoel en 't zaakje ging den goedon kant uit zyn rede werd by 't einde toegejuicht. De vroegere minister thans afgevaardigde, Dclcassë kritiseerde de politiek der drie vroegere ministers van marine. Er werd geld verspild aan den bouw van kleine schepen en wanneer men, minder snel dan Engeland of Duitschland, pantserschepen wilde bouwen, veranderde men telkens de plannen daarvoor. Hy verweet de regeering do maatregelen niet te hebben genomen, die door do scheepsbevelhebbers waren gevraagd. Ware zulks wel geschied, dan hadden rampt n als die van de .Junavoorkomen kunnen worden. Daar do regeering hare taak dus niet behoorlijk heeft vervuld, moet do Kamer wnarborgon eischen, voor zij do kredieten, die gevraagd zullen worden, toestaat. Wuru het hierby gelaten er zou waarschijn lijk niets zyn gebeurd. Doch de minister- president Clemenecau was geprikkeld on schoot wat hard uit zyn slof. Hy tastte in zijne verdediging den persoon van Delcassè aan, vragende of het wel aan dozo, die aan Frankrijk do vernedering van Algeciras berokkende, stond, hom te verwyten, dat hy niets zou hebben gedaan als voorzitter eener commissie van onderzoek in zake do marine-aangelegen- heden. Dat was bij Delcassd olie op het vuur. tDat waagt te zeggen",' sprak hij, de man die Jules Ferry ten val bracht. ,lk zou Frankryk" vernederd hebben I Terwyl ik nog minister van buitenlandsche zaken was heb ik het mogelyk gemaakt, dat Frankrijk bond genootschappen sloot die nu de macht van hot land verhoogen, terwyl in Clemencean's tijd de achteruitgang der marine valt". Daar was con gevoelige snaar aangeroerd, 't Word woelig in do Kamer. Clomoncean eischte een motie van vertrouwen, die ver worpen wer^ met 212 tegen 176 stemmen. Vervolgens werd een motie aangenomen om over te gaan tot do orde van den dag. De ministers verlieten de vergadering en diendon hun ontslagaanvrage in bij den president der republiek. Do parlementairo machine staat nu weêr cenigon tyd stil. Practische lui zyn er onder de Fransche Kamerleden toch ook. Een afgevaardigde hoeft voorgesteld voortaan de presentiegelden (nu 15,000 francs per jaar voor ieder) uit te betalen naar het aantal presentiepenningen. Hij zegt in zyn memorie van toelichting .Mijn kiezers hebben my opgedragen dit voorstel in te dienen. Zy zeggen terecht, dat zij niet worden betaald, wanneer zy niet werken en zij geven hnnne verwondering te kennen, dat zulks niet eveneens bij hunne afgevaardigden het geval is. Iedereen weet, dat vele leden somijds door verschillende omstandigheden verhinderd zijn de zittingen by te wonen. Er zyn zelfs af gevaardigden, die geruimen tijd wegblijven en nu is hot toch niet billijk, dat deze het- zolfde recht op oen vergoeding kunnen doen geldon als degenen, die geregeld aanwezig zijn. rVoor wat hoort wat" zegt een oud spreek woord. Ik ben van meening, dat liet meeren- deel der Kamerleden het met mij eens zal zijn, wanneer ik de toepassing van dit spreek woord ook voor Kamerleden wenschelijk acht". Het mcerendeel dor Kamerleden het met hem eens dat moeten we eerst zien. Ze hebben pas zich zelf van 6B00 francs ver hoogd tot 15,000Dat verminder je zoo maar weor niet dadolyk. In Perzië is do oude Shah afgezet en zijn zeer jeugdige zoon in zyne plaats gesteld. De Shah en zyn gemalin hadden er niet voel zin in hun zoon te verlaten, maar het belang van het land eischte het, zei de Russische gezant. De jonge Shah staat onder voogdij schap. Spanje krijgt in Marokko heel wat te docn^ De tegenstand en het verzet worden vrij ernstig. Bij Melilla verschenen talryko Moo- renafdoelingen op do heuvelen, waarop de Spanjaarden het vuur openden. Zy zelf kregen een doode en zes gewonden. De Spaanscho ministerraad besloot alle middelen ter beschikking van generaal Marinas te stellen om aan do gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden. De eerste troepenversterking van de ge mengde brigade uit Madrid vertrok reeds Woensdag. Reuter seint uit Melilla dat een Spaansche kanonneerboot beslag legde op het Italiaan- sche stoomschip -Castillaccio', verdacht van oorlogs-contrabandc. Nieuwsberichten HELDER, 23 Juli. Vergadering van den Raad der gem. Helder, op Donderdag, 29 Juli 1909, des avonds ten 7J/S »»r. Onderwerpen ter behandeling 1. Onderzoek geloofsbrieven van nieuw ge kozen Raadsleden. 2. Ingekomen stukken en medodcolingcn. 3. Aanbicdinggomoonte-rekoning,dienst 1908. 4. Melkverordening. 5. Verbouwing Raadhuis. 6. Salnrisregcling leeraren Burgeravond school. 7. Onderwijs Zeevaartschool. Sport. Tor voorbereiding van de wedstrijden, uitgeschreven door den Nederlandschon Bond voor lichamelijke opvoeding, to houden te 's-Gravenhage op 1, 2 en 4 Octohor zullen mot goedkeuring van den minister van oorlog dislricts-wedstrijden worden gehouden o. a. Op 21 Augustus te Haarlem, maximum deelnemers 186 man, voor de garnizoenen. Den Helder, Hoorn, Haarlem Amsterdam, Naarden, Muiden en IJmuiden. Mr. Th. H. de Meester. Het .Vaderland" meldt: Tot ons genoegen kunnen wij mededeclen, dat de gunstige wending in den gezondheids toestand van don oud-Minister mr. De Meester, blyft aanhouden en alle gevaar nu als geweken beschouwd mag worden, al blijft grooto voor zichtigheid nog steeds geboden. De heer De Meostor is nog wol steeds bedlegerig, maar do geneesheer verklaarde zich zeer tevreden. De opvolger van Minister Sabron. Naar de #Msb." verneemt, behoort onder degenen, met wie onderhandeld wordt in zake het opvolgen van Minister Sabron, ook het Tweede Kamerlid voor Stcenwijk, de hoer L. F. Duymaer van Twist. Van een nachtelijk avontuur. Te Haarlem moet 't gebeurd zijn en Je O. H. C. vertelt het Omdat de juffrouw last had van muizen en wat niet veel voorkomt een kat in hare oogen geen genade kon vinden, had zij ter verdrijving dor eerstgenoemdo oen .val" gekocht, een kleine val van 'n vinnige klem- constructie, en deze in een harer kamers geplaatst. Bovendien had de juffrouw do lof- lijke eigenschap om ook deB nachts eon raam open te laten, 't mensch was overtuigd, dat eenzelfde hoeveelheid lucht niet meer malen te gebruiken was. Deze deugd leidde echter tot het volgende voorval Op een avond had juf, als naar gewoonte, de val met een stukje lokkend spek aan 't pinnetje neergezet on 't raam het is reeds gezegd op 'n behoorlyko kier gela ten, vervolgens zich in Morpheus' armen begeven. Wie beschryft echter do verbazing en de ontsteltenis der juffrouw-van-de-gocde-eigen- schap, toen zij te middernacht door eon helsch lawaai uit hare zoete droomen werd goschrikt. Een ongekende levendigheid vulde hare nederige kluis. Jut repte zich ten bedde nit en manmoe dig betrad zij 't aangrenzend vertrek, waar in de dichste duisternis gezegd lawaai gaande was. Licht ontstekende bemerkte zy, dat haar mooie kamer een tooneel van groote ver woesting was, te midden waarvan een groote kat, mot bovenomschreven muizenval aan den bek geklemd, als oen bezetene rondsprong. 't Laat zich denken, dat de juffrouw don vreemden indringer met veel moeite weg kreeg en haar afschuw voor katten er niet op was verbeterd. Onrechtmatig uniform dragen. Eenige weken geleden liep door de straten der residentie een persoon, gekleed in gre- nadiersnniform, mot lucifers te vonten. Bedoeld porsoon, een 23-jarigo, had zich Dinsdag voor de Haagscho Rechtbank tc verantwoor den, wegens liet opzottclijk dragen van militaire kloeding, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Beklaagde, door den president gewezen o,-. het ongepaste van zijn handelswijze, voerde tot zyn verontschuldiging aan, dat hy geen burgerkleeding had, toon hij in hot laatst van Mei, na geruimen tijd in liet hospitaal al9 lijdende aan zenuwziekte verpleegd te zyn, wegens lichamelyke ongeschiktheid als grenadier uit den militairen dienst was ont slagen. Beklaagde moondo na dit ontslag nog gedurende 6 weken zijn uniform to mogen blijvon dragon Maar op het politic-bureel, waarheen hij wegens bedoeld vonton was geleid, had men hom er op gewezen, dat hy de uniform niet mocht dragen. Desniettegen staande was beklaagde ook op volgende dagen in zijn militaire kleeding gaan vonten, en zelfs was hij zoodanig gekleed aan het poli tic-bureel aan de Van de Vcnnestraat de vermissing van een hond komen aangeven. Het Op. Min. vorderde tegen bukl. 7 dagen gevangenisstraf. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 21 Juli. Geslaagd voor do grooto stoomvaart do derde stuurman G. J. Morel on J. van der Moulen. Het ongeluk te Berlijn. De correspondent van de ,N. Rott. Ct." schrijft over, het ongeluk op de wielerbaan tc Berlijn, d.d. 19 Juli. Men kan zich nauwelijks voorstellen de verschrikkingen van don vorigon dag. Do eerste wedstrijden van boteekenis waren gehouden op de baan. Het spannend verloop had het publiek, dut zyn lievelingen in het strijdperk had gezien, in opwinding gebracht. Deze was nog gestegen toen, tegen vijf uur, de lange afstandwedstryd begonnen was, die om den feilen gang en de aanwezigheid vau de zware motoren als een taaiore zenuw prikkeling werkt. Onze landgenoot Stol was door tegenslag met zijn machineB achterop geraakt, en trachtte door een uiterste, krachts inspanning het verlorene terug te winnen. Met geweldige snelhoid liep hy op zyn mede dingers in. Zijn aanval schroefde het reeds snelle tempo nog meer op. Opgewonden lie pen de toeschouwers op de staanplaatsen in de bocht te hoop. Ofschoon het bezoek matig was, vormde zich daar een opeengedrongen menigte. Toen sprong, juist op die plek, een band van Stol'B gangmakingsmotor. De machi ne viel om, en Stol eveneens. Juist had hy den Zwitser Ryser gepasseerd, die zich nu door het hoopje wielen en menschen voor zich bedreigd zag. Met een snelle wending nuar boven trachtte de bestuurder van zijn motortandem een botsing te ontgaan. Maar het versch geteerde rijvlak van de nieuwe baan bood geen wrijvingsweerstand voor een dergelijke beweging. De geweldig zware machine gleed door tot zij tegen de barrière sloeg. Zij ketste terug, maar slingerde er weer tegen. Zij sloeg over, en vele meters vor vloog zij door de menigte, links en rechts vreeselyke verwoestingen aanrichtende. Toen zy neerviel op de planken waren twee vrouwen er onder geraakt. Een hevig gegil brak los. Van allo kanten drong men samen. Muar tegelijker tyd klonk een doffe knal, en een vuurzuil stond een oogenblik huk hoog in do lucht. De benzine was op de verhitte cylinders gevloeid, en een ontploffing zette onmiddellijk de heele omgeving in vlammen. Instinctmatig waren de menschen terugge weken uit de richting van waar het gevaar kwam. Zy werden samengedrongen waar een hooge schutting zonder doorgang den weg versperde. Zoo waren zy ingesloten tusschen de uitstroomende vlammende benzine en do onoverkomelijke versperring. Vreeselijk ging het toe in deze menigte. Radeloos liepen zij door elkaar, velen met de kleederen in brand. Er waren er die over de barrière spron gen op de baan, waar de motoren, die men in de weinige seconden van deze paniek niet had kannen stoppen, nog rondraasden. Ook hier verongelukten rnenschc-n, rijders en vluch telingen. In de zinnelooze paniek, die zich van het overige pub'iek meester gemaakt had, behielden slechts enkelen zooveel be wustzijn, dat zy konden helpen. Door een paar soldaten ia heldenwerk verricht. Zy hebben geholpen ofschoon hun eigen klecron vlam vatten. Hierdoor zijn vele levens be houden. Eerst na eenige minuten kon het blusschingswerk beginnen. Snel had men de vlammen overwonnen. Onder de vernielde machine lag toen het onkenbare verkoolde lijk van een vrouw. Zij was slechts eon van de vele slachtoffers. Nog drie an dere menschen, een vronw en twee mannen waren gedood. Maar ongeveer dertig andere waren zwaar gekwetst. Schedelbreuken, been breuken, verschrikkelijke brandwonden, zoo hovig waren de kwetsuren. In de eerste oogon- hlikkcn had men over alle rumoer heen het gegil en gekerm van de gewonden gehoord. Langzamerhand zweeg dit, daar bijna allen het bewustzijn verloren. Inmiddels had het gerucht van het ongeluk zich in de stad ver spreid. By duizenden stroomden de menschen toe van alle kanten. De val van het Fransche Ministerie. Parijs, 21 Juli 19i>9. Zelfs bladen, die Clemenecau meestal steunden en den val van hot kabinet betreuren, zooals «De Temps*, keuren uitorst streng zijn optreden van gistoron af. rDe Temps' zegt o. a.Clemon- ceau schoen eon maximum van politieke dwalingen of fonten opgehoopt te hebben in een minimum van woorden. Voor een per soonlijke wrok schond hij een soort fatsoen en een regel van nationale piëteit. Do .Journal des Débats» zegt: Clemen ecau vcrdwynt in oen leelijke houding. Hij meende zich allos te kunnen veroorloven en gobruikte wapenen die in de hand van een minister-president byzonder stuitend waren. De algemeene afkeuring in de pers ziende, zal hy de diepte van zyn val begrijpen. Clumonceau toonde soms moed, maar was nooit hoofd der regceringhij was autoritair zonder gezag in te boezemen hy is voor een deel verantwoordelijk voor den troebelen toestand, waarin zich de Kamer cn zolfs het parlementaire stelsel zich bevindt. Hij heeft de rol van leider miskend. De ,Libertë" zegt: Clemenceau begreep niet, dat een hoofd der regeering geen recht heeft te spelen met de nationale eerzijn einde is dat van een fantasio van zeventig jaar, die zich de ribben breekt in een schrik- kelijken en dwazen bokkensprong. De barhaarsche hoedenspelden, die de mode voorschrijft, hebben de politie van Ilannovor aanleiding gegeven een waar schuwing uit te vaardigen. >In den laatsten tijd zoo luidt zij is herhaaldelijk waar genomen, dat do al te groote hoedenspelden van de dames andore personen niet alleen uitermate hinderen, maar ook gewond hebben. Daarom zy erop gewezen, dut de draagsters van dergelijke hoedenspelden zich niet alleen aan een overtreding van de bepalingen van de straatpolitie-verordening op het dragen van voorwerpen, door welke menschen ge kwetst of gehinderd kunnen worden, schuldig maken, maar ook licht met do strafwet in hotsing kunnen komen on vorder voor mogelyk aangerichte schade of kwetsuren aansprakelijk gostold kunnen worden." InKezonden Geachte Redacteur! Gaarne wenschen wij nog even voor de laatste maal gebruik to mogen maken van do gastvrijheid ons, een andermaal in Uw voel gelezen blad verleend en danken U bij voorbaat voor de plaatsing van onderstaande regelen. In antwoord van het ingezonden artikel, gotcekend door I). v. d. Aarde on vyf ande ren diene het volgende: Het door den hoer P. Noltiug gesprokene in de 2e Kamer der St. Generaal in het belang der biiinenlandsche stokers; wat wo juist weervinden op de door U aangeduide plaats in de Handelingen der 2e Kamer, was ons hekend. Het verdient zoowel de waar deering vau onB als leden der verschillende vercenigingon to A'dam, H'slnis en W'oord, als van U lieden, die nog nimmer iets anders voor uwe belangen deed, dan de verceniging O. V." to W'oord, die hier optrad, en met de gewaardeerde hulp van onzen adviseur, den heer A. P. Staalman, grootondeels langs offieieelen weg hot bekende sucoes behaalde inzake onze loonsverhooging te nogeeren. Wo wenschen U echter naar aanleiding van het door den heer P. Nolting gesprokene oven terug te leiden, naur den voorafgeganen arbeidwat do heer N., mede op verzoek van de verceniging te A'dam aanleiding gaf voor zijn ook door ons gewaardeerd optreden. Ecrstelijk waren door onze» adviseur, ge zocht de zuivere gronden waarop een des betreffend verzoek aan Z. Exc. den Min. v. Marine, in verband mot de vorzooken van vroeger, eenige ingang to vinden. Daarna werd op den 21en Septembor 1908, het U zeer goed hekoifHe request met toelichting door onze verceniging «O. V." aan Z. Exc. den Min. v. Marine verzonden, en aan 25 leden der 2e Kamer, van wie bij de beraad slagingen in deze zaak steun te verwachten was. Du opheffing van het korpB binnenlandsche stokers was hier door gerijpt bij den Min., en waar daarmede nog niet was voldaan aan de zaak waar het om ging, verbetering van de treurige verhouding waarin do hinnenl. stokers verkeerden, in vergelijking met do werklieden aan 's Rijks werf, word doorZ. Exc. eene commissie benoemd die een afdoend bewijs had te Jlevoron, omtrent de juist heid van de beweerde scheve verhouding. En pas na de benoeming van de Commis sie kwam dc heer P. Nolting met zijne be zwaren, en wy zouden dit kunnen noemen, de mosterd na don maaltijd. Doch hoe dit zij wij wenschen niet alleen erkentelijk te zijn don heer Staalman, neen Ook de door Z. Exc. den Min. van Marino benoemde com missie die er zeker ruimschoots het hare toe heeft bygedragon, dat het ons allen eeniger- mato ton goode komende succos is verkre gen en ook don heer Nolting voor zyne bemoeienissen ten onze behoeve. Maar we plaatsten boven onze mededeeling in zake salarisverhooging den naam van onzen advi seur. omdat hij met ons meeleefde, zich in onze belangen inwerkte, en dat hy het was, die onze zaken naar behooren nitwerkte. Aan hem de oor, dat onzo belangen der mate werden ingekleed, dat zij in de Kamer en daarbuiten der behandeling zijn waardig gekeurd. Aan U ontzeggen wy hot recht om dut te kunnen beoordeelen. Gij, die huiten onze vereeniging staat, weet daar niets vanaf, cn hebt ons beweren gebruikt als middel, om daardoor lucht te geven aan Uw Staal- manshaat, en om tc komen in het gevloi hij Uwe Vryzinnige vrienden. Dio vercorendo opdracht gunnen wij U ochtor gaarne. We zullen dan ook niet ingaan op uwe polimiek, die ge, voor on nn uwe modedee- ling van de plaatsing van de rede van don heer Nolting hebt noodig geoordeeld. Dit had uwe Scriba noodig, om dc aandacht van de lezers te vestigen op eigen grootheid, en daaraan hebt ge mede moeten werken door uwe handtcekeningen onder dat stuk. Wij eindigen dan ook onB betoog, nadat wo de houding van eonigen Uwer, hy de beharti ging onzer en Uwer bolangon, aan do lezers duidelyk te doen uitkomen. Wij achten dit noodig, opdat zy kunnen weten, welke ka- rakterlooze mannon het zyn, die onze ver ceniging op deze wyzo meenden te kunnen negeeren. We vestigen daarby allereerst do aandacht van de lezers op de overbekende figuor M. Meijll. Lezersdeze mijnheer was de Secretaris der Vereenigingtoen op onzo vergudoring van 27 Juni 1908 de lieer Staalman tot onzen Adviseur werd benoemd, op voorstel van het bestuur. Hij num deel aan do besprekingen over de wyzo, waarop wij zouden werkzaam zyn voor onzo belangen, kende de moonin- gen van den Adviseur daaromtrent, en hechtte daaraan zyne volle goedkeuring. Verdween echter op aandrang zyner buitenstaande vrienden uit ons bestnur en bedankte spoe dig als lid, belasterde do vereeniging, en spoog vnur legen den Adviseur, die hy juist het meeste van allen had gewaardeerd om diens werk. Eveneens het lid der vereeniging D. v. d. Aarde, die op de vergadering van den 27en Juni 1908 zijn stem uitbracht op den Adviseur, dio de door deze gegeven ad vies steeds steunde, doch dio mede ter wille van de huitenstaando vrienden do vereeniging afhaalde, en toch steeds, om boter met do zaken op do hoogte to blijven, lid bleef, tot dat hy op den 29en Juni 1909, ala.zpodanig werd gorooyoerd omdat hij zioh als lid der vereeniging, niet ontzag, do stukkon to onderteekenen, die bedoelden te kwetsen don mede door hem gekozen udviseur en de vereeniging tü. V." Do ovorige ondortoc- konaars wilden geen lid zyn, doch wol dub beltjes lappen, maar uit pure oogendienury hunne naraon niet als lid onzer vereeniging genoemd hebben. Als daar zyn M. do Waurd, H. Brouwer, J. Glasbeek cn Mulder. Hun geld word mot allo beslistheid afge wezen waar zy niet wenschton do gevolgen, die bun zouden ducht n, in den lieren open strijd voor eigen rechten cn belangen. En nu vragen wij, nadat wij by dezen telkens opun en vrij zijn opgetreden in onzen strijd voor lotsverbetering van alle stokers B. D. steeds vrij hebben gebonden van zaken die liet toetreden aU lid konden belemmeren, wat heelt deze heeren kannen terughouden om mot ons in vereeniging te strijden tot het verkrijgen van hetgeen ons jaron aaneen was verkort? Wat was daarentegen oorzuak voor hen, om steeds meer en meer tegen de leden der vereeniging to ageeron. Langer hoe meer wordt de verkorting van hot loon voor onzen arbeid erkend, doch deze menschen, dio elkander noodig hebben voor wederkcerigo vriendendiensten, eu gaarne elk voor zich een baantje hebben, cn daarvoor geveiiiR- delijk buigen als een knipmes, leveren tegen over onB, die zc hunne suttkjua laten opknap pen en waarvan zij de vruchten plukken voor hen en hunne gezinnen, het meest krasse bewijs, dat zij niet alleen zyn ontwassen aan hun eigen plichten, muar dat zy bovendien allen zonder onderscheid zyn karnktur- 1 o o z e mannen. Wij meenen hun echter thans principieel te hebben beantwoord op eigen verzoek en teckencn ons na U Mynhoer do Redacteur nogmaals tc hebben bedankt voor de opname, het Bestnur der vereeniging .O. V." C. WigLRNOA, Voor*. R. Kwast Secret. J. G. Font kun, Pcnm. FEUILLETON. Hij bleef bij zijno overtuiging, en ik noemde hem eon lasteraar, die u alleen daarom haat en ijverzucht toedroeg, omdat ik aan u ge loofde. Hy wilde my wol mijne vryheid terug geven, maar niet voor eon huwelijk met u. Toon ik eigenzinnig mynen wil toch wilde doorzetten, zocht hy don dood. Hij wist, dat ik nooit over den doode heen, mijne hand naar u zou uitstrekken. Gij dacht er anders over, dat bewijst uw komstgij wildet uw geluk tot u nemen, ook over schuld en eraf heen. Nn heeft zich weer een doode op uw pad geplaatst, haar zult go niet op zij schuiven, haar mond verkondigt uwe schuld luider dan duizend levende tongen. Mij bracht hy mijn kerstgeschenk De bevryding van u ,Marianno 1" Raven stortte voor haar neer on omklemde hare handen. Vol angst zag hij haar aan, toen hy smeekte ,Gc zult mij niet verraden. Maren is dood, go zoudt mijn bestaan vernietigen, als ge mij aan de kaak 8 medelijden mot mij I Eens heb je r'JrJi0«.gü,iad,.vergeef miJ tei wille van die helde. Ik heb je toch niets dan goeds gedaan en was steeds je belangelooze raadgever bij *1 je letterkundig streven Marianne stootte hem vol verachting terug, 'u <l'° 'n uur nog schacheraar peelde en woekerrenten van haar verlangde, voor wat hy eens voor haar had gedaan. «Go bohoeft er my niet aan^te herinneren dat ge my aan u hebt verplicht, ik zal u niets schuldig blyvon. Ga heen, en mochten wo elkaar ooit weer ontmoeten, dan kon ik u niet I" Hartwig Raven wierp nog een schuwen blik op de bleeke vrouw, die een deel van zijn leven was gewordon, het kostbaurste dat hy ooit had bezeten. Hy had haar zoer lief gehad, dat was het beste aan hem geweest, in 't vorvolg zou hy nooit meer den wil, noch do kracht hebben voor ernstigon arbeid en hy zou langzaam muar zeker ton onder gaan. Bij het gelni der klokken snelde hij als voortgejaagd door de straten der stad naar 't station, om een onmetelijke afstand te leg gen tusschon hem cn de vronw, die hy zijn leven lang nooit zou kunnen vergeten, Dat pijnigdo hom meer dan het gevoel zijner schuld. Ovor Marianne was oone groote vrede ge komen. Nu eerst behoorde ze weer zich zelve toe ze was vry. Niet, dat het berouw minder sterk was gewordon, maar zy kweldo zich niet meer met de rustelooshoid on den onvrede van eene gomartelde ziel. Zoo stil, als het om haar heen was geworden, zoo stil wus het ook in haar. Zij verlangde er naar tot zich zolve in tc keeren. Zy deed alle lichten van dc gaskroon uit ou ging in hare studeerkamer Voor de schrijftafel ging ze zitten, en toen zo de boeken, die daar lagen, wat op zij school, bemerkte zc eenen brief, die het meisje daar had neergelegd, zonder zich de moeite to geven, haar tc zoeken. Wie kon haar schry ven Van haren broeder en van de zusters van Jörgen had ze van morgen al gelukwenschen ontvangen. Uit IndiëVan Hans Ewers I" Ze riep het luid uit in haro blijde verrassing. Hij toch was de eenige, dio innerlyk ten nauw ste met Jörgen was verbonden geweest. Zij scheurde de enveloppe vol ongeduld open en verdiopte zich in den inhond. Hare tranen druppelden op den brief, en zij liet ze den vrijen loop. Nn had zij een trouw hart go- vonden niet als aanklager niet als rechter sprak hij tot haar, maar als vertrooster en als raadsman. Zy las het tusschen do regels door, dat Jörgen hem de onecnigheid in hun huwelyk had geschilderd, en wat deze hem misschien had verzwegen, dat deolde zy hem nu mee. Al haar schuld stortte ze op het geduldige papier uit, het eene na het andere word beschreven. Het was, alsof eene lieve hand haar terugleidde Inngs den geheelen weg van het verloopen jaar en alsof ecne liefde volle slem tot haar sprak: .Verlicht uwen last, sta my cr ook een deel van af, opdat ik u help dragen." Ook de goede, oude professor was een vriend voor haar geworden, maar deze had Jörgen niet gekend. Hans Ewers daarente gen versmolt voor haar geheel mot de ge stalte van haren man. Het gevoel van geluk voor altijd van Hartwig Raven to zyn be vrijd, straalde door in den toon van haar uitvoerigen brief. In dit uur ben ik tot de overtuiging geko men, dat ik slechts mynen toekomstigen roem als letterkundige, slechts myne eerzucht in Hartwig Raven beminde. Halsstarrig sloot ik myn oor voor het betere inzicht en voor dc smeekbeden van Jörgen. Hij heeft my te zeer bemind, en daarom werd hy zwak uit liefde nit angst mij te verliezen, gaf hij my de vryheid' die tot mijn ongelnk zou leiden. Hy hield my voor beter, voor storkor dan ik was. En ton laatste nam zijne liefde zoo'n harts tochtelijk karakter aan, dat ze mij zóódanig prikkelde, dat ik hem in mijne verblinding van my stootte. Ily was arts, had gedold met de geringste zijner patiënten waarom niet ook met mij? Was hij van meening alleen door zij nen dood - my to kunnen bewaren voor den noodlottigen stap van een verbintenis met Hartwig Raven Hij kan liet ons niet meer zoggen. Zou er geen anderen uitweg zijn te vinden geweest Had ik Raven werkelyk bemind, dan zou het mij tot vertwijfeling hebben gebracht, hom nu ontmaskerd te zien. In plaats daarvan geeft het my een gevoel van verlichting on dat heeft mij de oogen geopend. Ik beloofde hem te zwijgen, maar ik woet, dat het, geheim, van zyne schuld bij u veilig is. Ik dank u voor nwen brief en voor de vertroostende woorden, tot mij ge sproken; ze hebben een ander mensch van mij gemaakt. Of ge geweten hebt, dat uw schryvcn mij juist op Kerstfeest in bandcu zou komen Ik vermoed het haast. Onze zielen hebben elkaar gevonden in de hcrinuc- ring aan hom, dien wij beide beminnen en nooit zullen vergeten. Laat het niet bij dezen èónon brief, antwoordt mij en wordt niet on- goduldig als uit do eenzaamheid altijd weer tot n vlucht uwo dankbare Marianno Hofman." DERTIENDE HOOFDSTUK. Deze brief was do oersto van een lange reeks brieven, dio tnsschen het verre won derland Indië on Miinchon hoen en weer gingen. Marianne had Miinchcn voorloopig tot woonplaats gekozen, want zy vond in hot echtpaar Weiszhorn zulke lieve, verstandige vriendon, dut zy zich spoedig in de Beierscho residentie thuis gevoelde. Veel droeg daartoe ook gewis by, dut zo zoo in de nabijheid van de bergen was. Zij zonderde zich niet af van den opwekkenden omgang met belangwek kende personen, die zy in huis van den pro fessor ontmoette. Ook vond zy trooBt in haren arbeid, het leed had haar gorypt, en de roman die haar ontstaan had to danken aan dezen aan innerlijke» strijd zoo overrykon tyd, ver hief haar mot óenen slag tot eene der eerste Bchryfsters van naam. Professor Weiszhorn nam hot op zich huren roman geplaatst te krijgen in eeue dor meest belangrijke tyd- sebriften. Zoo ging de winter voorby het voorjaar kwam met al zynen toover en zyuen pracht. Marianne wus zich zelve een raadsel, want hare schuld vergezelde haar toch op al haar wegen door de bloeiende wereld, maar ondanks dat begon de levensvreugde weer hij haar tc ontwaken. Dat wonder werd volbracht door de brieven van Hans Ewers, die het verstond, hare smart to verzachten on hare wonden te helen. Hot was Marianne dikwijls alsof tusschen de regels door Jörgen's lieve, trou we oogen haar aankeken, on alsof zyne hand in do hare rustte, •Vergeet Jörgen niet en beproef, weer zóó te worden, zooals hy u graag zag. Hy wilde u gelukkig weten," zoo schreef Hans Ewers, cn Marianne volgde zyne raadgevin gen op. Zij luisterde naar do innerlijke stem men, die in haar levend werden, als eene bron ontsproten aan de heilige moeder aarde. Zy schreed niet meer door oen donkoren nacht, allos aan haar was helder geworden. Zij gevoelde niet meor, dut haar alles ont brak, wat haar loven vroeger zoo ryk hnd gemaakt, zy gevoelde alleon, dat zy weer begon te leven, omdat uit de verte haar eene vriendenhand werd toegestoken, om haar to leiden, te steunen, tot zy weer het loopon had geleerd, dat trotsch, onbekommerd voort gaan van dc Marianne van vroegere tydon. De weiden van Beieren verfden zich mol donker groen, de smaragdgroene meren fenkelden uIb edelgestcenden onder den gloei - enden kus van de zomerzon, die de sneeuw van de strenge bergreuzen smolt. Toen liet Marianne zich niet langer weerhoudenzy moest naar buiten, in de regionon van rotsen cn van do eeuwige sneeuw. Eerst beperkto ze zich tot de Vooralpon, want Barthol, de haar lief geworden Alpen gids, schreef haar dat het voor dc Hoogalpen nog geen tyd was, de lawinen donderden nog dalwaarts. Zoo bleef zy dan aan een van de schoone meren en beproefde haar verlangen meester te worden. In dezen tyd van onrust kreeg ze na lang stilzwijgen weer eon brief van Hans Ewers. Zij zat in hot prieel voor haar hotel, toen hij haar weid gebracht. Do aankomst van den brief was vertraagd door het telkens veranderen van plaats van oponthoud. Zij staarde op do rogels, alsof zo hare oogen niet vertrouwde. Hans Ewers wilde overkomen I Dit blijde nieuws bracht haar bijna in eene soort ver dooving. Zij kon niet helder denken, het was haar alBof de tronwe vriend veranderde in eene schrikaanjagende geslalto. Zij had hem alles gebiecht, haar geheel innerlijk voor hem blootgelegd, hem con vertrouwen go- schonken als niemand ter wereld. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1