BALMUZIEK. OP REIS. KINDERSTOELEN. PINK PILLEN. Coedkoope trein 33 Zuidstraat 33. J. van Willigen. Helders Gelang, Marine en Leger. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht is Ilr Ms. pnntserdokschip «Piet Hein", onder bevel van den kapitein ter zee H. T. Hoven, 23 dezer te Bergen aangekomen. Bij beschikking van den minister van marine zijn de navolgende plaatsingen, overplaatsingen enz. gelast: nll'. v. gez. 1e kl. dr, J. O. ten Noever de Brauw, 30 Juli geplaatst in de directie der marine te A'dam; <>11. v. gez. Ie kl. J. A. van Trotsenburg, 30 Juli geplaatst aan boord IIr Ms. «Koningin Kmma"; olf. v. gez. 2e kl. (I. K Fuchs, 30 Juli aan boord Ilr. Ms. >Bellona' oll. v. gez. 1e kl. B. van Uiteren, 3 Aug. aan boord Hr. Ms »lle 'inskerck";. oir. v. gez. ie kl. F. Bennik, 5 Aug. geplaatst te Vlissingen oir. v, gez. Ie kl. W. A. de Looze, thans ge plaatst te Vlissingen, Fi Aug. op non-act. gesteld. Bij K. B. is, met 12 Augustus n. s., de kapitein-' ter zee W. J. Cohen Stuart eervol ontheven van het bevel over IIr. Ms. pantserdekschip »Fries- land", en dit bevel alsdan opgedragen aan den kapitein ter zee. E. de Haan. De luitenant ter zee ie klasse J. 6. W.J. Eilorts de Haan en de luitenant ter zee 2de klasse F. A. Buddingh zijn, respectievelijk 4 Augustus en 31 Juli, geplaatst aan boord van Hr. Ms. «Gier" en eerstgenoemde is belust met het bevel over dien bodem. De luitenant ter zee 1ste. klasse H. W. A. Brans wordt 7 Augustus eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. instructieschip .Uilur" en op non- nctiviteit gesteld. Bij Kon. Besl. zijn met ingang van 2 Augustus, bij do zeemacht bevorderd tot officier van admi nistratie 2de klasse de adjiincl-admiiiistmteurs II. I». Verschuur, A. A. Lagaay, Q. H. van Driel en H. Ilijlkema. Bij Kon. Besl. is met 1 Augustus, de betrekking van inspecteur van de artillerie der marine op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee ti. H. van Nmitn Lcmke, thans tijdelijk met de waar neming dier bctrekklng''belast. Gerepatrieerd. Machinist F. IIK. Kenidij van Dam uit Oost- Indië en geplaatst a. b. Ws. W<>. Stoker-majoor P. Struijk uit OosHndië en ge plaatst ii. b. Ws. A'dain. Overplaatsing. Sorgt.-torpedomaker J. A. Hartogh van «Vulkaan" op «Schorpioen" op 3 Aug. 1909. Overplaatsing van den serg.-torpedomaker II. G. Uipkus van «Vulkaan'' op «Schorpioen" op 3 Aug. 1909 ingetrokken. Stoomvaartberichten, Stoom va art-Maatsciia 1'I'ij-Nkdkri.and. Uilliton, v. Saigon n. Hamburg, is 25 Juli Pantel- Inria gepasseerd. Flores arriveerde 25 Juli v. Amsterdam te Padang. Java 'arriveerde 25 Juli van Java te Amsterdam, Lombok, v A'dam n. Batavia, verte. 24 Juli v. Genua. Hembrandt, v. A'dam n. Butuvia, arriv. '25 Juli te Southampton. Vondel, v. Batavia n. A'dam, arriv 26 Juli te Genua. Koninklijke Hollandsciie Lloyd. Amstelluiul vertr. 22 Juli v. Buenos-Ayres ii. A'dam. Delfland, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, is 2G Juli St. Vincent gepass. Zaandam arriv 23 Juli van Buenos-Ayres en Bra zilië te Duinkerken. Frisia, vun Amsterdam naar Brazilië en Buenos- Ayres, vertrok 25 Juli v. Gorunnu. Kijnland, vun Buenos-Ayres en Brazilië n. A'dam, passeerde 24/26 Juli Kaap Verde. Kottkrdamschk Lloyd. Gorontalo arriv. 23 Juli van HVlam tc Hamburg. Ophir arriv. 24 Juli vun Rotterdam te Batavia, 'i'ubanuii, arriv. 23 Juli vun Batavia te Rotterdam. Bengalen, v. Java n. R'dam, pass. 25 Juli Perim. Besoeki, v. R'dam n. Java, arriv. 25 Juli te Marscillc. Djocia arriveerde 26 Juli v. Bassein te Rotterdam. Uedé, v. R'dam n. Java, vertrok 25 Juli v. Perim. Kawi, v, R'dam n. Batavia, vertr. 25 Juli v. Tanger. Menado, v R'dam n. Java, arriv. 26 Juli te Antwerpen Rindjani, v. Batavia n. R'dam, vertr.24 Juli v. Padang. Wilis, v. Batavia n. R'dam, vertr. 26 Juli v. P.-Snid. Kon. Webt-Indisoiig Maildienst. Pr. Maurits vertr. 23 Juli v. A'dam n. Paramaribo. Pr. Will. II arriv. 25 Juli v. W.-Indië te N.-York. V isscherijberichten. Niuuwediep, 23 Juli. Aangebracht door 30 kor- ders 2 tot 10 stuks groote tong per stuk f 1, 10 tut 80 middelmatigs tong per stuk 45 n 50 cent, 10 tot 60 kleine tong per stuk 15 a 20 cent, 4 stuks tarbot per stuk f 6 a f 7, enkele manden schol per mand f 2 u f 4, 1 tot 6 mand schar per mand f 1,25 a f 1,50. 24 Juli. 25 korders met 2 lot 20 stuks groote tong per stuk f 1, 5 tot 100 middelmutigo tong por stuk 50 n 60 cent, 5 tot 50 stuks kleine tong per stuk 20 cent, 2 stuks tarbot per stuk f 6 a I 7, 1 tot 4 mand kleine sclml per mand f 1,50 a I' 4, 1 tot 6 mand schar per inand f 1.50 a f 2, 20 stuks rog per stuk f 1,25. 26 Juni. Niets binnen. 27 Juni, v m. 8 uur. Niets kinnen. Schuiten naar zee. Burgelijke Stand gemeente Helder. Van 23 tot 26 Juli. BEVALLEN: A. Jansen geb. Posthuma, z. C. Makelaar gcb. Krijns, z. E. Visser geb. Tuinhout, z. J. Lastdrager geb. Donkersloot, z. J. van der Sluis geb. Singcrling, z. A. van der Veen geb. Brousmu, d. J. C. Roller geb. vnn der Ililst, d. C. A. J. Helder geb. Wallart, d. OVERLEDEN: C. Touw, 19 j. Correspondentie. Ren ingezonden stuk is wegens plaatsge brek bleven liggen. Eveneens de verantwoor ding van de ingekomen giften voor de Wed. H. de Vries. Ingezonden Mededeelingen a 20 cent per regel. Slechte spysvertering. By een slechte spysvertering is hot lichaam niet alleen vun voedsel verstoken, maar verstoppen ile niet verteerde spyzen de ingewanden en brengen, door hunne ontleding, gassen voort die het bloed vergiftigen. Een slechte spysvertering is oorzaak van zwaarte en slaperigheid na de maallydcn, van hoofdpyn, gevoel van branding, walgingen en hart kloppingen. Een slechte spysvertering doet de eetlust verdwynen, maakt het werk vermoeiender en bederf alle genoegens Als middel tegen miing- pyneii en een slechte spysvertering is niets meer afdoend dan een behandeling met de Pink Pillen. Dezen zetten spijsvertering in gang, tegelykertyd dat *y de inaag opwekken, versterken en zuiveren, tot dat dit orgaan weer in stunt is zonder hulp zyn werk te verrichten. De uitwerking van de Pink Pillen is snel en zeker. Zy verkrygen merkwaardige resultaten zelfs by gevallen waarin de ziekte aan alle behandelingen weerstaan heeft. Bovenal is het opmcrkelyk dat de uitwerking der Pink Pillen duurzaam is De eenmaal verkregen genezing is blyveud. Door hare werking op het bloed zyn de Pink Pillen ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, utgemecnc zwakte. Prijs f 1.75 de doos, ft).per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-dépothouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdamvoor liehler en omstreken by J. DE KOK, Middenstraat; II. I)E BIK—Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen bij J. ROTOANS, J APPEL, Molenstraat; te den Burg (Tezel) bij T. BU1JS en verder by verschillende Apothekers en goede drogisten. Vervolg der berichten HELDER, 27 Juli. De groep torpedobooten G 9, G 10 en G 11 is lieden naur Schotluud vertrokken ter uitoefening van het politietoezicht op de bariugvisscherij. 5 Aug. keert zjj alhier terug. De schoener .Zeehond" vertrekt Donder dag nuar zee, eveneens tot uitoefening vun het politietoezicht op die visBcbery by Schot land en op de Noorweegsche kust. Dit schip schip keert lialf Aug. weder terug. De schoener «Dolfijn" keert tegen 10 Aug. alhier terug. Mej. M. G. Donker, alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor inwonend leerlinge aan de Rijkskweekschool voor vroed vrouwen to Amsterdam. Tot brigadier, brigade-commandant dor Ryksveldwaclit is te Helder benoemd, K. Hulsobos, in de plaats van den brigadier majoor B. H. Themmen die, met 1 October e. k. op zijn verzoek eervol is ontslagen. Schoolopziener in het district Alkmaar. Bij Kon. besluit ïb de heer C. van Buy- son, thans leeraar aan de Cadetten school te Alkmaar, en schoolopziener in het arrondia- 8oment Alkmaar, benoemd tot schoolopziener in hot diBtrict Alkmaar (waaronder ook het arrondissement Helder ressorteert!. Wegens stormweer is de Katwyker Bom >121' alhier binnen- geloopen met 16 last haring, welke lading alhier zal worden overgescheept. Het programma van hel populair con cert, Donderdag door de muziekvereeniging «Apollo' te geven, luidt als volgt: 1. Salut a Vienne Marche K, Reckling. 2. Ouverture La poupel de Nurembeig A.Adain, 3. Wonnetraum Gavotte F. Subuthil. 4. Rendez-Vous Interincsso Rococo. W. Aletter. 5 Au Puys des reves Fnntaisio Ballet J. Descbause. 6. I'romenadeti. - MarscliA. Skala. 7. Ouverture MignonueCl». Hubaiis. o Modern Stijle Schottiscli. B. Berger. The Cromartic Banjo Marsch R. Hcad. 9. Les Flenrs Valse de Concert E. Waldteufel. 10. Finale. Schieten. Aan den 15n nationalen schietwedstrijd to Loosduinen zal door de Marine wordon deel genomen aan de hoofdkorpswedstrijdon ca aan den korpswedstryd tirailleurvuur, o. a. door drie groepen uit de directie der marine te Willemsoord, elke groep bestaande uit vijf onderofficieren, korporaals o£ minderen. Als prijs voor den korpswedstrijd is als wissel- prys verbonden de Willielminabeker, op 't oogenblik in het bezit van de afdeeling Ma riniers te Rotterdam. Hedenmiddag te 1 uur bracht minister Regout een bezoek aan do werken voor de zeewering te Callantaoog. Vlagvertoon. Naar men verneemt zijn de drie pantser schepen, behoorende tot de zeemacht in Ncderl. Indie, to weten de »l)e Ruyterdo «Koningin Regentes'' en de «Tromp" aan gewezen tot het maken van een reis naar dc Philippynen, China en Japan, tot het doen van vlagvertoon. Tevens is liet pant serschip .Noordbrabant', eveneens deel uit makende van de iudische zeemacht, beBtemd om in September de Noderl.-regoering to vertegenwoordigen to San Francisco bij de feesten ter oere van dc wederopbouw van deze Amerikaansche stad. Uit Indië. Do resident van Tapanoeli seinde, dat don 14 dezer een vlet omgeslagen is bij Kwalu Sinkoeang, waarbij verdronken de Kuropce- sclie kwartiermeester Hubregt Goossen en twee iulaiulsche schepelingen, vermist wordt do inlandscho matroos Labatjo, stamboek no. 13640. De vlet is niet teruggevonden. Botsing met de tram. Zondagmiddag is een automobiel-zieken wagen van den Geneeskundigen Dienst op do Mauritsknde te Amsterdam in botsing gekomen met oen motorwagen van de Ge meentetram. Het ongeluk vond plaats op don hoek van do Andrcas Honnstraat en de Mauritskade, waar do tramlijnen 3 en 11 uit elkander loopen. Do botsing had vry ernstige gevolgen. Niet alleen dat in de tram wagen en de automobiel beide beschadigd waren, maar de patiënt die vervoerd werd evenals de begeleidende vorpleger kregen kwetsuren. De wagenbestuurder van do tram en de chauffeur liepen lichte verwondingen aan do handen op. Daar de ziekenwagen niet meer bestuur baar was, heeft men dun patiënt per rijtuig verder gebracht. Door een montagewagen van de tram is de automobiel weggesleept. Ook do tramwagen moest buiten dienst wor den gesteld en naar de remise teruggebracht. De gevolgen van de drank. Te Nijmegen, aan de Waalkado, waren gisteravond twee mannen onder den invloed van te veel glaasjes nat. De een vroeg den ander, of hij wel in de Waal durfde te springen. O, jawel, was 't antwoord en don daad word gevoegd bij 't woord, docli de dwaas verdween dadolyk in de diepte en werd pas eon half uur later opgevischt. De man laat een groot gezin achter. Scheepsramp. Frederikstad, 24 Juli. Do heden alhier aan gekomen jjzeren bark «Gladis overzeilde eergisteren bij Doggersbauk een Engelsche visscbersstoomboot. Deze werd dwars door gesneden en zonk dadclyk met de gcheele, uit 9 man bestaande, bemanning. Een gevaarlijke prref. In tyd van oorlog wil mon de Engelsche havens en ankerplaatsen tegen aanvallen van onderzeesche booten beschermen door in het water hangende verticale ijzerdraadversper ringen. Ten oinde de waarde dezer hindernis te kunnen beoordeelen, zal hedenochtend door den torpedoboot-vernieler «Ferret'' in de haven van Fortsmouth een poging worden gedaan om zulk eene versperring op te ruimen. Om de werkelijkheid meer nabij te komen zou die laak aan een onderzeesche boot moeten zijn opgedragen. Maar dat is te ge vaarlijk voor een proef in vredestyd. Ook nu blijft het voor de .Ferret", die voor het doorsnijdeu der versperringen speciaal is toegerust, een gevaarlijk zaakje, met de kans om met volle kracht stoomende voor de hin dernis op te tornen. Voor deze proef zal de bemanning van de Ferret" dan ook geheel uit vrijwilligers zijn samengesteld. Spanje en Marokko. San Sebastiaan, 25 Juli. Berichten uit par ticuliere bron bevestigen dat de toestand ernstig is in het Riffgebied, waar de stam men geheel in opstand zijn, zij beschikken over 20,000 met geweren gewapende mannon. Tegenover deze strijdkracht kun generaal Marina slechts 8000 man stellen, daar hij verplicht is dc verdedigingslino om Molilla to dekken en do verbindingswegen met deze plaats te beveiligen. De laatste slag was noodlottig en de stilzwijgendheid van de regoering maakte een slechten indruk en veroorzaakte een algemeene ongerustheid. Hot zenden van versterkingen duurt voort. MIJngasontploffing. CIcrmont-Ferrand, 26 Juli. Een myngas- ontploffing heeft in de Singler-mijnen plaats goliad. Een groot uantal werklieden is be dolven; men vreest dat or 12 man omgeko men zyn. Algemeene werkstaking. Burcelona, 26 Juli. Als teeken van verzet tegen den veldtocht van Molilla, is hier de algemeene werkstaking afgekondigd. In ver band hiermede is in Barcelona de staat van beleg afgekondigd. Een huis in elf uren gebouwd. Dit is het record, dat de jongo natuur lijk Amerikaansche architect W. C. Carl, to St. Louib, op zijn naam heeft gebracht. Hy wilde op zyn trouwdag met dezen snelbouw zyn vrouwtje eens een verrassing bereiden en hy is er in geslaagd. Nog 's morgens om zes uren was er geen steen en geen plank te bekennen op de plek, waar het huis zou verryzon. PrecieB om zeven uur kwamen de wagons, die al liet materiaal aanbrachten zandstoenen, baksteenen, deur posten, planken, balken. De werkverdeeling was vooraf tot in de minste bijzonderheden afgesproken, de deelen van hot geraamte by elkaar gelegd an afgepast, de raamvullingen gereed, zoodat alles slechts op den steonen ondergrond behoefde te worden opgebouwd. Na anderhalf uur was het fundament klaar. Snel groeide daarop het houten gcBtel, de mu ren werden met hout bekleed, en, terwyl om twaalf uur de leidekkois met hun arbeid be gonnen, werkten binnenin reeds de timmerlni en de electroteclinici, die de electrische dra den legden. Terwijl de timmerlui nog aan het trappenhuis bezig waren, kwamen de BChildors, om de met hout beklcede wanden aan den buitenkant groen en wit te schil deren. Met klokslag van zessen legden alle work- lioden hun gereedschap terzij on verlieten het terreinde kleine villa waB kant en klaar. Zij bestaat uit eeu gemakkelijke bad kamer, een ontvang-vestibulo en tweo ruime, heldere kamers. Nauwelijks waren de arbeiders weg, of de meubelwagens kwamen aanryden en een uur later ontving het jonge paar in liet ,affe" huis zijn vrienden op een fees telijk inwijdiugsdinur. By den bouw, zoo vertelt de Wide World Magazine", werden 75,"00 spijkers, 11,000 j voet hout en 12,000 daklatten gebruikt, be nevens 6000 andere latten voor de wanden. Een complot? Nasporiugen van do geheime politie der Vereenigdc Staten hebben haar geleid tot de overtuiging, dat daar een complot wordt gesmeed, ten dool hebbende een expeditie uit to rusten, die de regeering van den Vene- zolaansche president Gomez zou omverwerpen en Cipriano Castro op het kussen brengen. Er wordt langs de Atlantische kust uu dan ook nauwlettend het oog gehouden op dc eenigszins geheimzinnige bewegingen van twee schepen, die dezer dagen te New-York zijn aangekocht en blijkbaar bestemd zijn voor Venezuela. vliegmachines. Blériot vliegt het Kanaal over. Ondanks den vrij hevigon wind is het dan toch don eersten vlieger, in dit geval den Franschman Blériot golukt, meteen aeroplaan den tocht over het Kanaal to volbrengon, waartoe, naar mon woot, do Engelschman Latham Maandag j.1. de eerste moedige poging waagde, die helaas moest mislukken door een motorpanne. Londen, 25 Juli. De bladen uit Dover be richten Blériot, die om vijf uur in den mor gen uit Calais opsteeg, is met zijn aéroplaau veilig en wel het Kunaal overgestoken. Dover, 25 Juli: Blériot logde de vlucht over liet Kanaal mol de boot is de afstand Calais-Dover precies 33 K.M. af, in 22 minuten, liy verliet de Fransche kust om half vyf en daalde op kalmo en bevallige wijze neder op de woide achter het kastoel van Dover, om vier uur en drie-on-vyftig minuten. Een interview met Blériot. In den loop van een interview vertelde Blériot, dat het weder om lialf vier 's ochtends gunstig leek, ofschoon cr een storko wind stond. (Toen de mij begeleidende schepen van wal waren gestoken, steeg ik in de lucht', verhaalde Blériot verder, ,en stevende met oen vaart van 40 inylen per uur naar de Engelsche kust. Na tien minuten had ik hot land uit het gezicht verloren en den torpodo- jager eon goed eind achter me gelaten. Ge durende een paar minuten kon ik noch de Fransche, noch Engelsche kust zien, maur spoe dig vond ik den directen weg naar Dover. Het eerste zichtbare voorwerp was het kasteol, cn vervolgens de haven." Blériot vloog over eenige oorlogsschepen heen, en liet zich toen door den zuid-zuid westen wind oostwaartB van het kasteel voeren, waur hy na twee volmaakte cirkels bij Greensward daalde. De aanraking met den grond gaf zoowol Blériot als zyn aéroplaan een schok. De opstijging te Calais. Terwijl do belangstelling zich voornamelijk rondom graaf De Lambert geconcentreerd bad, i8 de koene Franschman, het weer gun stig achtende, Zondagochtend plotseling van wal gostokeu. Calais lag in diepe rust, en slechts een 10-tal ingewijden hadden het voorrecht, Blériot te zien vertrekken. De torpedojager maakte de tocht mee, evenals eenige andere booten. Mevr. Blériot en haar familie was alleen op de torpodo boot toe gelaten. Blériot kwam 's morgens heel in de vroegte met zijn ingepukteu eendekker te Calais. In een half uur was alles kant en klaar, en hoewel de vlieger nog pyn loed aan zyn voet, dien hij een paar dugen geleden gebrand had bij het springen van zijn motor, toch klom hij direct op zyn toestel, en vertrok oin 4.30. De enkele getuigen van de opstyging waren in stomme bewondering. Eerst, nadat hel kanonschot was gehoord afgesproken teeken om Dover te waarschuwen liep half Calais, heelema&l verbaasd over deze verrassing, uit. Aan do horizont heel in do verte werden zy nog juist een heel klein stipje gewaar. Dat was Blériot. Blériot wint aldus den prijs, uitgeloofd door de «Daily Mail', zijnde 1000 p. at. (f 12,000). Alle Engelsche morgenbladen bevatten hoofdartikelen over den vliegtocht van Blériot over het Kauaal. In deze artikelen wordt niet alleen gewezen op de wonderbaarlijke wetenschappelijke vordering, doch zy leggen er «len nadruk op dat door dezen vooruitgang Groot-Britanniës toestand van eilandenrijk tot de geschiedenis behoort. De «Daily Tele- graph" zegtOnze ontoegankelijkheid als eilandenrijk is niet langer als vroeger. Deze tocht kondigt liet begin van hot eind der oude toestanden. Welk een pakkend verhaal vormen de telegrammen, die de steeds toenemende extra edities op Zondagmorgen meedeeldenAls we ze lezen zien we Blériot om drie uur zijn hotel uitkomen men heelt hom, over eenkomstig zyn last, gewekt zoodra de storm, die twee dugen laug elke poging tot vliegen verijdeld had, in den nacht was gaan liggcu. Pynlyk strompelend op zyn krukken, om de brandwond aan zijn voet die hem nog leelyk hindert, gaat hy, omringd door enkele intimi en een paar nog doezilige reporters, naar de loods waar zijn machine bewaard wordt. Het kleine opvliegertje, zoo verschillend van de geweldige toestellen van een Wright of een Farman, wordt naar buiten gebracht, en de kalme ingenieur bekijkt het met de zorg van iemand die weet dat zoo dadelijk zyn leven zal afhangen van 't behoorlijk functionnceren van die enkele zuigers, kleppen en scharnie ren. Dan gaat hij erin zitten, de motor spet tert, de Bchroef ronkt, en 't teere dingio rolt snel voort, verheft zich, zweeft. Een wijde ellips en hy is weer terug op zyn punt van uitgang. AlleB is in orde, hy zal 'tpro- heeren Dan stijgt hij weer op, beschrijft nog ééns een cirkel boven liet land en draait dan den neus naar zee. Met de handen boven de oogen zien de achterblij venden hem na 't geronk wordt zachter en zachter, de breede vleugels en 't dikke lyf van den kunstvogel krimpen in tot normaler grootten en 't lijkt nu een simpele meeuw, die daar wegvliegt, de zee in een doodgewone meeuw, die gindsche torpedoboot met zyn zwaren rookpluim te ver geefs tracht te volgen. Natuurlyk te ver geefs Welk zeemonster waagde zich ooit aan eon wedstryd met de lichte, vrije vogels die daar vliegen hoog in de lucht Hot moet te Dover wel een verbazende emotie gowekt hebben toen men daar den dapperen Franschman zag aankomen en ver nam dat hy do overtocht had aangedurfd, hoewel hy op het oogenblik door zyn voet- wond half invalide Ï9, in het geheel niet zwemmen kan, on in een toestel zat dat hem niot langer dan enkele minuten boven water zou hebben kunnen houden Hy moet wèl zeker geweest zijn van zijn zaak! Volgens ,de Standard" heeft Blériot's triomf geenszins het vraagstuk der luchtvaart op gelost, als zou de mogelijkheid of waarschijn lijkheid van geregelde luchtvaarten tnsschun Frankrijk en Engeland erdoor gebleken zijn. Al wat Blériot thans heeft aangetoond is, dat zijn vliegtoestel onder gegeven lucht om standigheden meer dan twintig Engelsche mijlen kan afleggen. Maar dat is niets nieuws noch ongehoords. .De Standard" is niette min van oordeel, dat Engeland zich hierin niet moet laten overvleugelen door andere landen. Insezondeu Geachte Redacteur Mogen wij een weinig van uwe ruimte vragen voor het onderstaande Het betreit hier het optreden van een der leden der Plaatselijke Gezondheidscommissie, met name den heer J. Spruit, aannemer, alhier, wiens optreden o. i. niet mag passeeren zonder in wijder kring bekend te zijn. Wij stellen voorop, dat het ons hierbij in geen geval te doen is, den heer S p r u i t, op welke wyze ook, onaangenaam te zyn, maar wy meenen aan het algemeen belang verplicht te zyn, hot feit te moeten publiceeren, omdat de taak van de Gezondheidscommissie en het optreden van hare leden van dien aard moet zyn, dat haar doel, eene richtige uit voering van de Woningwet, kan bereikt worden. Wy wendden ons trouwens, vóór we tot dit m'ddcl onze toevlucht namen, tot den be trokkene zelf met de vraag, of de hieronder medegedeelde feiten juist waren, zoo niet, deze dan te willen weerleggen. De heer J. Spruit zweeg. Wy wendden ons toen tot de Gezondheids commissie zelf, mot een klacht over één harer leden, op welke klacht wy van dit lichaam ten antwoord kregen, dat in het algemeen de Gezondheids Commissie geen rekenschap behoeft te doen van een harer leden en dat het optreden der Commissie als zoodanig, altyd onpartydig is. Een standpunt, hetgeen wc gaarne appre- cieeren, en eon bewering, die we gaarne gelooven. Voor de Gezondheids-Commissie zelf is deze zaak dus nu uit; voor ons echter niet. Zelfs al is het waar, dat zulk optreden van den hoor J. Spruit in het hieronder vermelde geval, voor 't eerst plaats had, voor zoover bekend is, dan nog is hot erg genoeg, om cr voor te waken, dat dit voortaan niet meer voorkomt. En nu ter zake. Van oen huis aun de Achter-Binnenhaven 56 was een klacht ingekomen, naar welke de heer J. Spruit onderzoek kwam doen. De houding door hem toen tegenover de huurders aangenomen, was een zoodanige, dat men er gauw genoeg van zou krijgen, klachten in te dienen. Die houding wus on beleefd, partydig en intimidoerend. Men oordeele. Volgons den heer J. Spruit moesten de huurders zich schamen, een oude m >n schade te doen (die oude man is de eigenaar van dat hok). Als hy, de heer J. Spruit, eigenaar was, zou hy hen wel anders helpen. Naar aanleiding van het vermoeden van slecht drinkwater, werd door hem smalend gevraagd, of zij voor 75 ct. huur per week, ook nog goed drinkwater wilden hebben. Waar de toestand van kasten en bedsteden zoo was, dat de huurder deze niet in gebruik kon nemen, (hy zat trouwens met zyn ge- heelen inboedel nog ingepakt), beweerde dit lid der Gezondheids-Commissie, dat dit zoo erg niet was. Ze konden wel op den grond terecht. Zie hier de simpele feiten. Wy kunnen aannemen, dat zij w a a r zyn, en niet overdreven. Immers, dan toch zon de beschuldigde ze hebben moeten wcor- leggen, hetgeen hij trouwens nu in het open baar nog kan doen. Wy behoeven er verder niets aan toe te voegen. Ieder, die het wel meent met een goede uitvoering van de Woningwet, zal zulk optreden afkeuren on wij hopen dan ook, dat deze publicatie aanleiding moge zijn, dat dit eerste geval tevens het laatste is van zulk optreden. Wij danken u, geachte redactie, voor de vurleeude plaatsruimte en blyven Hoogachtend, Namens het bestuur der S. D. A. P. afd. Helder. A. G. A. Verstegen, Voorz. A. W. Miciiels, Secr. Advertentiën. GeborenAnna Adriana, dochter van P. v. d. VEEN en A. v. VEEN—Bronssrma. Helder, 24 Juli 1909. Heden trof ons een zware slag, door het smartelijk overlijden van ons zoontje Hendrik, in den jeudigen leeftijd van 2 jaar en 9 maanden. P. VERSCHOOR en Echtgenoote. Helder, 26 Juli 1909. GeborenAleida, dochter van M. KRUIJFF en W. KRUIJFF-Wiegel. Helder, 26 Juli 1909. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde dochter en zuster Cornelia, in den ouderdom van 19 jaar en 4 maanden. W. C. TOUW en Echtgenoote, en verdere familie. Helder, 24 Juli 1909. Algemeene kennisgeving. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen by deze hunne hartelijken dank voor de vele blij ken van belangstelling by hun 25 jarig huwelijksfeest ondervonden. Ook mede aan de serenade-club, voor de gebrachte ovatie. L, BOENDERMAKER en Echtgenoote. Helder, 27 Juli 1909. De Heeren Mevrouw DE JONCHEERE— Tf.n Bosch, betuigen hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, by de geboorte van hun zoon ondervonden. Visites worden afgewacht, Donderdag den 29sten Juli, van 21/, 41/, uur. Men wordt vriendelijk ver- zocht de Parspluie die verkeerd meegenomen is op het feestje van 21 Juni 1.1., om te ruilen bij den Koster v. h. gebouw ip de Palmstraat. Noordh. Vereeniging „HET WITTE KRUIS". Afdeeling HELDER. Algemeene Vergadering op VRIJDAG 30 JULI 1909, des avonds 8 uur in „Tivoli". Punt van behandeling Herziening der Statuten van de Noordh. Vereeniging „Het Witte Kruis". De Secretaris, G. DE VEN. Café „De Vriendschap", WESTPLEIN. Eiken Donderdagavond Wed. HENNING. HOLLAMDSCHE IJZEREN SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. 2e en 3e klasse op Vrijdag 6 Augustus 1909, van HELDER, ANNA PAULOWNA, SCHAGEN, NOORD-SCHAR WOUDE, HEER-HUGOWAARD,ALKMAAR,HEILO, CASTRICUM en UITGEEST naar LEIDEN, DEN HAAG, SCHIEDAM en ROTTERDAM en terug •W* Inlichtingen aan de Stations. Zie de aanplakbiljetten. Verloren een nikkelen KOKER van een Rijtuig-lantaarn. Terug te be zorgen tegen belooning. Adres Wed. L. SMIT, Stalhouderij, Hoofdgracht. EKN PARTIJ PUIN. onge?eer 16 Heter, voor hei weghalen. VAN GRUNNINGEN, Keizerstraat 90. Puin en grond verkrijgbaar voor het weghalen, gelegen aan het water. AdresA. VAN PELT, Weezenstr. 73. Dadelijk plaatsing gezocht, voor een Jongmensch, liefst in het barbierevak. AdresBureau van dit blad. Er biedt zich aan een net per soon. de middaguren vrij hebbende, voor LOOP- of MAG AZIJN WERK, ook goed kunnende fietsen. AdresBureau ^an dit blad. Een net MEISJE zag zich gaarne geplaatst in eenige nette naaihuizen. Adres: Bureau van dit Blad. Een Naaister vraagt eenige nette NAAIHUIZEN. Br. onder letter N., aan het Bureau van dit blad. Eene jonge vrouw vraagt beleefd eenige tfataohen aan huis, nat of droog, thuis te bezorgen. Adres Mej. BOENDERMAKER. Cali- forniestraat no. 18. Er biedt zich aan «M aeM« dienstbode, tegen Augustus a.s. Adres: Bureau van dit blad. Wordt gevraagd, wegens ziekte der tegenwoordige, eene flinke DIENSTBODE. Adres DOOREWAARD, Westatr. 84. DIENSTBODE. Een nette DIENSTBODE gevraagd, voor den dag. Loon f2,— f2,25 per week. Adres Spoorstraat 120. Geraagd een flinke Dagmeid Adres: Kanaal weg 120. Gevraagd een Werkster, voor Vrijdag. Adres: Spoorstraat 31 huis. Flinke JONGEN gevraagd. AdresP. VERFAILLE, Keizerstraat. Gevraagd een Loopjongen. Confectie-Magazyn PRINSES JULIANA. Gevraagd een flink DAGMEISJE, van goede getuigen voorzien- Adres: Binnenhaven no. 22. SMIDSKNECHT gevraagd, omstreeks 20 jaar, door G. TATES, Schagen. H.H. BARBIERS GEVRAAGD een flinke Barbiersleerling. Adres: le Vroonstraat no. 7. Een flinke LOOPJONGER gevraagd. Adres: DE ONNOOZELE SCHAAPJES, Kanaalweg. Nette LOOPJONGEN. Gevraagd EEN NETTE LOOPJONGEN. Adres Oudkebk Van Pkaag, Spoor straat 52. Terstond gevraagd een flink Scboenmakers:Jongmaatje, goed op de hoogte met lapwerk. Adres: Schoenhandel „MAGNEET", Veldstraat 34 hoek Wilhelminastraat. GEVRAAGD 2e Broodbakkersknecht. Loon 10 gulden en provisie. Adres W. LAMMERS. Ter overname gevraagd een in goeden steat zijnd, gebruikt 2 GA ATS-FORNUIS. Brieven franco onder motto „Fornuis", aan het Bureau van dit blad. Gelegenheid voor nette Commen saals, met huiselijk verkeer, ook met gebruik van vrije slaapkamer, zeer ge schikt voor twee vrienden. - Adres Wed. K. AREMA, Vosstraat 5. Er kan een nette Commensaal geplaaatst worden, by de Wed. W. F. Beerman, Vosstraat 11 Te huur een PAKHUIS, staande 2e Goversdwarsstraat. Te bevragen Vlamingstraat No. 9. TE HUUR of TE KOOP, het Heerenhuis Binnenhaven 33 (voorheen ten Harmsen). Adres H. WIJKER, Aannemer, te Helder. Te huur een nette Woning, Sk f20.- per maand. Te aanvaarden binnen enkele weken. Brieven fr. onder motto „Huis", aan DUINKER's Adv. bureau, Spoorstraat. Te huur of te koop een WOON- en WINKELHUIS, waarin winkelopstand, aan deZuidstr. 72. Adres: I. L. v. OS, Mr. Timmerman en Aannemer, Nieuwstraat 27. Te koop of te huur een WINKELHUIS op besten stand, zeer gemakkelijk te veranderen in een Heerenhuis. Brieven onder letter J. K., aan het Bureau van dit blad. TE KOOP een KLOEK met KUIKENS. AdresCaliforniestraat 28. f17.50. Damesrijwiel, f17.50. PRIMA. Hdr. WILLEMSE, Koningstraat no. 42. TE KOOP: Twee solied gebouwde Bur g-er woonhuizen, in het centrum der Gemeente. Adres B. A. ADRIAANSE, Aannemer, Koningstraat 86. Uit de hand te koop een solied nieuw gebouwd Burgerwoonhuis, op goeden stand. Te bevragen: Laan 36. Te koop een best Heepenrijwiel, nog zeer mooi in de moffel en nikkel, tegen spotprys. Adres: Schagenstraat 16. Wegens omstandigheden, zeer billyk, ter overname aangeboden ©©XX SBA ABLJB, in Manufacturen en gemaakt goed, zeer geschikt voor gepensionneerden. Te bevragen Bureau van dit blad. Nieuwe sorteering practische Bekende lage prijzen.', Heeren Rookersl! NOG DEZE WEEK WORDT VERWACHT, overheerlijke 2 cent Sigaar. Alleen verkrijgbaar in de Magazijnen van JACOB MANTEL.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2