KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioring/on on Anna Paulowna No. 3805 Zaterdag 31 Juli 1909. 37ste Jaargang. Eerste Blad. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. BureauSpoorstraat. Telefoon 59. BnreauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENTi 't Vliegend Blad p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.26 .Zondagsblad 37® 45 fO.75 Modeblad - 55 65 f0.90 Mn7.ik. Bloemlez. 60 65 Voor 't Buitonland bij vooruitbetaling, f 0.90 Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTEHTIEMi Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertenftiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Uitslag der Herstemming voor 3 leden van den Gemeenteraad op Dinsdag 27 Juli 1909. TWEEDE DISTRICT. Aantal kiezers 1029. Uitgebracht 783. Van onwaarde 14. Uitgebracht op de Heeren C. ADRIAANSE385 D. II. GRUNWALD884 Gekozen de HeerC. ADRIAANSE. DERDE DISTRICT. Aantal kiezers 1430. Uitgebracht 901. Van onwaarde 3. Uitgebracht op de Heeren: Bureau Bureau Zeevaart- v ■chool. "«S™5 Totaal. K. F. OORTGIJSEN 464 25 489 F. VAN DER PLOEG 403 26 429 J. SPRUIT 413 12 425 M. DE WAARD 380 12 392 Gekozen de Heeren K. F. OORTGIJSEN en F. v. d. PLOEG. De Raad dezer gemeente bestond uit: 14 Vrijzinnigen, 4 Christen-democraten, 2 Ka tholieken en 1 Chr.-Hist., dus 14 links en 7 rechte. Tengevolge van de gehouden stemmingen is hy nu samengesteld uit15 Vrijzinnigen, 1 Katholiek, 3 Christen-democraten, 1 Chr.- Hist. en 1 Anti-Revolutionair, dus 15 links en 6 rechts. Zoo men weet, heeft de heer J. C. S. Schok king (Chr.-Histbedankt. Hij had zitting voor district III en daar moet dus binnon- kort een verkiezing plaats hebben. Ernstig is de toestand in Spanje. Ernstiger wellicht nog dan we weten, want de censuur op telegrammen werkt zeer streng. Maar wat ze doorlaat en wat huur ontsnapt is erg genoeg. Zoo vernemen we uit Cerbera, een grensstationde spoorlynen zijn opge brokon, geen enkele Spaanscho trein kwam Dinsdag aan de grens aan. Ook lezen we, dat in deze altijd zoo woelige stad de algemeene staking is afgekondigd en dat er by betoogingen een officier, drie gen darmen en acht bctoogers gesneuveld zijn. Een tegelijkertijd verkeeren de Spanjaar den die in 't vijandelyk land de eer der vlag, eigen veiligheid en de bezittingen van land- genooten moeten verdedigen, in groot gevaar. We lezen: In Melilla heersebt een paniekde laatste stryd was verschrikkelijk. De harka der Kabylen trachtte de verbindingen der stelling bij Atalajoe met Melilla te verbreken. De Spanjaarden moesten een deel der stelling ontruimen en do Kabylen namen die in. Een door kolonel Cabrera met de bajonet onder nomen legen-aanval, waarby deze aanvoerder den dood vond, bracht hen dan weer tot wijken, maar zy kregen versterkingen en omsingelden de kolonne Cabrera die slechts op het nippertje van ondergang gered werd door te Melilla ontscheepte troepen. Weder werden de Mooren terug geslagen, maar tel- kenB herhaalden zij hun aanvallen. Op vele punten werd zonder geweren met de blanke sabel gevochten. Do Spaanscho officieren zyn ontsteld over do volmaaktheid der wapenen van de Rifliedeu en hun overvloed van munitie. Ook staat vast, dat het oorlogsmateriaal uit Europeescho havens naar de Rifkust gesmokkeld is. Do militaire deskundigen zijn eenstemmig van oordeel, dat Spanje zonder verwyl min stens 50,000 man troepen naar Marokko behoort te zenden. Maar de Spanjaarden willen niet worden gezonden, overal wordt heftig tegen uitzending van de troepen geprotesteerd. Een telegram van Woensdag meldde, on danks alle censuur, dat in een gevecht generaal Pintos was gesneuveld en dat ruim 400 dooden en gewonden zyn gevallen. Berichten van gisteren, omtrent den toe stand in Spanje zelf, zyn nog altyd zeer verontrustend. De koning toekende een decreet, waarby de constitutioneele waarborgen wor den opgeschort. Als proteBt tegen den oorlog is in Bar- celona, weder een Btaking uitgebroken. In do Fransche Kamer is de president van hot kabinet Briand met zijn politieke geloofs belijdenis voor het front gekomen. De ministerieele verklaring zegt, dat het Kabinet de politiek van horvormingen, vrede en vooruitgang zal voortzetten. Do nieuwe regeering zal onwankelbaar trouw bljjven aan het verbond en de bestaande vriend schappelijke betrekkingen. Zy zal volharden in de politiek van het vorige ministerie, wolkB vredelievende plannen oprecht waren. Zy zal zich bezighouden met een hervor ming van den toestand der marine. Zy vraagt een spoedige stemming over de begrooting on tal trachten, gedurende hot parlementaire zittingsjaar de arbeiderspensioenen te doen aannemen. De plicht van de republiek is, allen arbeiders een stelsel van sociale ver zekering te bezorgen. Maar de republiek verlangt van hen dat zij gehoorzamen aan de wettige macht en dat tij geweld afkeuren. De Regeering hoopt, dat de Senaat het ontwerp inkomstenbelasting zal goedkeuren en zal tegenover hem den formeelen wil van de Kamer verdedigen. Do regeering is van plan de Kamer voor to stellen, bij ile gemeentelijke verkiezingen een proef te nemen met de evenredige ver tegenwoordiging. Zij boveelt aan een ontwerp goed te keuren waarby oen rogloment voor de ambtenaren wordt ingesteld, ten einde hun wettige vry- heid te verzekeren. Maar er kan geen sprake van zijn dat een onderbreking van den open baren dienst wordt geduld, of dat een be gunstigde kaste wordt gevormd. De verklaring eindigt met de belofte van een nauwgezette uitvoering van de onderwijs wetten, met een betoog omtrent de nood zakelijkheid, do middelon van vervoer uit te breiden en de verzekering van de be hoefte aan een tariefsherziening. Tusschen Bolivia en Argentinië komt het wel weer terechtvolgens een hooggeplaatst persoon in Bolivia zou de regeering de ar bitrale uitspraak aan het CongreB van Bolivia voorleggen, niet om haar te laten verwerpen maar om do verantwoordelijkheid der tegen woordige regeering te dekken en in de koop, dat de uitspraak zal worden aanvaard. Bolivia zou bereid wezen, aan Argentinië voldoening te geven en bm de diplomatieke betrekkingen te hervatten. HELDER, 30 Juli. Kamerverkiezing Ede. Men schrijft uit Ede Do bij enkele candidaatstelling tot lid der Tweede Kumer gekozen heer W. van Manen Jzn., te Veonondaal, had 92 namen op zijn candidaat-lyst, allen Veenendalers. De twee, die de lyst aanboden, deelden mede, dat hun was verteld, dat wie gekozen werd (men rekende er op, dat 't bij enkele candidaat stelling zou gebeuren), f260 aan verdienen kon De Chr. Hist. Kiesvereeniging in het district had, zooals men weet, eandidaat gesteld den heer jhr. G. J. A. Sehimmelpenninek. Het bestuur had voor hem eon lijst in gereedheid gebracht, en was daarmede des middags ten gemeentehuize gekomen. De vraag rees toen, of men de lyst wel zou inleveren, nu er reeds een lyst voor een ander ingediend was. Van den heer Schimmelpenninck was echter een telegram ingekomen, waarin hij verzocht zoo mogelijk een stemming te vormyden. Hy ver klaarde zich liovor terug te trekken. Derhalve besloot het bestuur, de gemeenten maar niet op onnoodigo kosten te jagen on dus zijn lijst niet in te loveron. Zoo geschiedde het, dat Ede thans in de Tweede Kamer vertegenwoordigd is door een 33-jarigon, tot geen party behoorenden (de lieer v. Manen schynt toch niet antirevolu tionair to zyn) Vooncndaalschen kleermaker, die niet eens kiezer is. Deze som is blijkbaar berekend als zijnde het gedeelte der f 2000 schadeloosstelling, dat tusschen heden en het eind van de zitting vervalt. De verkozene zal deze som echter naar alle waarschijnlijkheid niet genieten, aangezien de Kamer vóór de sluitingsver gadering, als zich niet iets hóél byzonders voordoet, niet meer bijeenkomt, en dus de gelegenheid tot toelating van den verkozene en aflegging van don eed voor hem niet zal bestaan. Indien bij nog in de sluitingsver gadering den eed afleggen kon - wat niet waarschynlyk is wordt de hom toekomende schadeloosstelling tocli slechts berekend over de dagen, die tusschen den dag der eedsaf legging en het aftreden der Kamer, (drie dagen later) verloopen. Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Naar wjj vernemen, wordt, tengevolge van de steedB meerdere vraag naar stuurlieden ter koopvuardij door de groote stoomvaart maatschappijen de opleiding daarvoor aan de Kweekschool voor de Zeevaart zoo gereor ganiseerd, dat in het vervolg het dubbel aantal adspiranten zal kunnen worden aan genomen. Was vroeger de cursus aan de Kweekschool een drie-jarige, thans is deze een twee-jarige geworden, zich aansluitende aan de derde klasse dor hoogere burgerschool. Om die reden hebben commissarissen der Kweekschool besloten dat jongelieden, die een diploma kunucu overleggen, waarnit blijkt, dat zij de 3de klasse oener openbare hoogere burgerschool of duarraede door commissarissen gelijkgestelde inrichting voor bijzonder onder was met goed gevolg hebben doorloopen, van het_ admissie-examen vrijgesteld worden. Jon gelieden, die zulk een diploma niet kunnen overleggen, zullen zich aan een admissie- examen moeten onderwerpen, dat gelyk staat aan het overgangsexamen van de 3de naar de 4de klasse hoogere burgerschool. Ten gevolge van byzondere omstandigheden aan de reorganisatie verbondon, is dit jaar zulk oen admissie-examen niet gehouden en zijn de in de Kweekschool vrijgekomen plaatsen allo ingenomen door jongelui, die de 3de klasse eenor II. B. S. hadden doorloopen, doch hot voornemon bestaat om, te beginnen met 1910, jaarlyks ougeveer 48 plaatsen aan do Kweekschool open te stellen. Het laat zich voorzien, dat hiervan een vrij groot doel ingenomen zal kunnen worden door jongelui, die geen diploma kunnen ver- toonen als boven vermeld en die zich alsdan zullen kunnen onderwerpen aan een admissie- examen, waarvan de eischen gelijk zullen staan met die voor de toelating tot de 4de klasse der hoogere burgerschool. Verdronken. De gebroeders Huf nit de Kalverstraat te Amsterdam waren Zondagmorgen met een zeilschuitje aaar Aalsmeer gekomen, om daar op don Westpias te zeilen. Dit werd wel meermalen door hen gedaan, 's Avonds werd besloten nog de reis voort te zotten tot Lei- muiden en in de boot te overnachten. Maan dagmorgen even zeven uur werd de terugreis ondernomen. Uit het Zuid-Westen woei een zeer krachtige wind, afgewisseld door ruk winden. Ofschoon men to Leimuiden den jongelui nog aangeraden had niet over den Westplus to gaan, doob het kanaal te houden, werd de Wostplas gonomen, wat hun inziens wol kon, daar het voor den wind ging. Een hevige rukwind echter, deed het bootje om slaan. Beide inzittenden, van wie de oudste zeer goed en de jongste tamelijk kon zwemmen, wisten zich aan de omgeslagen boot vast te klampen. Met veel moeite mocht het hun gelukken de omgeslagen boot te keeren, doch dat was slechts voor een oogenblik, daar een rukwind de boot weer onderst^ boven deed slaan. Ofschoon slechts heel in de verte land zichtbaar was, werd besloten, niettegen staande de hooge golven die er liepen, naar land te zwemmen. Den jongste, die liet slechtst zwommen kon, mocht dat gelukken, doch de oudste, die 31 jaar oud is, verdronk. Het lyk is later opgehaald. Verdronken De heer W. H. A. L. te Vlaardingen, die al een paar dagen tengevolge van bloedver giftiging in zyn hoofd, ernstig ongesteld was, is Woensdagavond met hevige koortsen in nógligó on met medeneming van een wollen deken uit zyn woning geloopen. Daar hy niet terug kwam, vreesde men het ergste en ging men in de haven aan het dreggen, met het gevolg, dat Woensdagmiddag de medegenomen wollen deken is gevonden en vermoedelijk de ongelukkige in het water is geloopen en verdronken. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 28 Juli. Geslaagd voor groote stoomvaart eerste stnurman de heer W. Schuil derde stuurman de heer A. Wiegel. Oud en wijs genoeg. Als men er van overtuigd is, hoeveel de familieband kan bijdragen tot 's menschon geluk hier boneden, dan zul men medegevoe len met Piet Vletter, uit de Vaillantlaan, te 's-Gravenhage, toen hij onder de familiebe richten in het door hem gelezen dagblad, zondor dat lijj er ook maar ecnigszins op voorbereid was, de voltrekking las van liet huwcljjk van zijn broeder Cornelis met Dora Stabeen. Piet Vletter schreef aan zyn broeder een brief, dien wy zoo gelukkig zijn bier te kun nen kopieeren. .Hamiese. Dat verwonder mijn Kworneelus dat gy gehuuw zyt onze betrekkingen loopt uiteen gy zyt dossavens op de B erkaden en pas op de sohuito tot morges vroeg dat daar niet gogap word en ik heb dagdiens by do stof- zuigerdorij maar waarom myn niet op do bruilof verzog dan bad ik verlof gevraag zyne die Stabeens zulleke sijsieslijmers dat ge uwee voor do familie schaam Kworncolus Hoe zit dat, zyn ik en de zussies der ook nog niet om mo belang te stelle in uwees ap en deepedensies Hoe zit dat Ik vcrwag van uwee een scbrijfen daur- oover. Hoe gaat hot met de duivemelkory Groeten van de zussies. Kijk je nog eens om Nu dag. w.g. Piet Vletter. Slop van Willem Klein dorde liuisie. Wij prjjzen ous andermaal gelukkig hot antwoord van Cornelis hier te kunnen laten volgen tHamiesissimee. Wat heeft ik met do familie uittestaan be halve dat zij myn achter de voddc loopc als er wat te snaaie valt op bniilofte en begraa- fonisse üpvreters zijn der hier in de buurt genoeg en die heef ik mee naar het staad- huis genome de ambtenaar van de burger stand had gezeg dat de getuige geen naas- bestanors hoefde te woze as ze merderjarig, binne het koninkrijk woonachor wasso en toen heeft ik Kees Kaneel uit het Jan Hon- drikkie Jnrrie Snoek van liet achterom en de jongens van Ario Seppolien uit de Ape- dans genome, die zijne voor een kwartje meegegane. Nu vraag gy mijn hoe het met de duiveraclkerij gaan, nu Piet dit gaat na het zin gistere zijn er twee postduive van de postduiveverenigig aan komme waaie maar die hebbe Stubeen en ikkes opgevretc want die dinge vliege toch weer beene as ze de kans kryge. En nu broer Piet weet gij waarom ik de familie buite mijn huwelijk heb gelate ik bon oud en wijs geuoeg zou ik denke om te wete wat voor myn en Sta been het beste is heb gy goed uwees brood in de stofzuigery Nu Piet saluu. (w.g.) broeder Cornelis VetterStabeen' Wy kunnen volstaan met te molden, dat do familie VletterStabeen vyf weken na liet sluiten van hot genoeglijke echtverbond door eon voorspoodigon tweeling werd verrast. Ja, Cornelis waB oud en wys genoeg, (.N. S») Toch den Meiboom geplant. To Dinxporlo wordt het planten van een Meiboom wanneer eon huis of schuur onder de kap komt nog zeer in eore gehouden. De buren planten de Meiboom en worden dan door don cigonaar onthaald. Do landbouwer R. te Dinxporlo kreeg zijn nieuwe schuur onder de kap, doch maakte zoo Bpoedig het dak in orde, dat den buren geen gelegenheid overbleof den Meiboom te planten. Ze hebbon daarom Maandagnacht het dak van de schuur genomen. Toen de landbouwer 's morgens kwam kijken, waren de dakpannen verdwenen doch was de Meiboom geplant. Luchtvaart. Een Nederlandsch record. Na de 4 minuten, die graaf de L&mbert te Leur vloog heeft Lefèbre zich in den Haag op het landgoed Persyn geoefend met e?" ^"ght-toestelin groote eenzaamheid eigenlijk, want van de vlochten die nu en dan gedaan werden werd niet veel ophef gemaakt. Toch is Lelèbro de vorige week al eenige oogenblikken in de lucht geweest. Uinsdag bad hij meer succes en naar men meldt vloog hy 18 minuten van 5 uur 10 tot 5 uur 28 minuten en daalde vrijwillig. Lefèbre is houder van het Nederlandsch vliegrecord. Latham blyft onfortuinlijk. Latham heeft Dinsdagmiddag weer gepro beerd het Kanaal over te vliegen. Omstreeks vyf uur is hy te Sangatte ver trokken, maar hélaasDover hoeft hy niet kunnen bereiken. 't Was bekend, dat Latham, geprikkeld door het sncces van Blériot, naar do overzyde wilde. Hy wachtte met ongeduld op kalmer weer en stoutmoedig beweerde hij reeds heen en weer te zullen vliegen. De torpedobooten hield hy voortdurend onder Btoom en het gestamp hunner machines zal bom als 'n lokkende muziek, als 'n sirenezang geklon ken hebben. 't Was hard om met de Engelsclie kust in 't gezicht, op slechts twee mijlen afstand van Dover, te moeten dalen. Blériot blijft intnsschen de eenige Voorloopig evenwel 1 Blériot. Een week of zes geleden, toen hem met den aëroplane-bouwer Voisin de Osiris-prijs van 50.000 francs werd toegewezen, heb ik 't een en ander verteld aangaande de per soonlijkheid van dezen man-van-den-dag, van zijn opleiding tot ingenieur, van zijn on vermoeid zoeken naar een betere, meerrati- oneele oplossing van het vlieg-probleem dun naar zijn meening in de b i p 1 a n s van Farman en Wright gevonden was, van zijn stoute tochten, waarby hij tien- twintigmaal zijn leven waagde, van zijn koen, scherp proflei onder de pet-met-oorkleppon, die op een Normandiscben helm-met-halsberg Ijjkt. Ditmaal nog een paar anecdoten over den tocht zelf, die nog altijd hier in Parys de topic is, en onvergelijkelijk veel meer be langstelling wekt dan het nieuwe ministerie. Oorspronkelijk had Blériot aan zyn vrouw beloofd, dat hy den overtocht van het Kanaal niet probeeren zon, en al bloedde zyn hart als bij las van de toebereidselen van Latham en Lambert, hij hield zijn belofte. Tot, voor een paar dagen, Lathum's poging mislukte. Toen kwam den volgenden dag mevrouw Blériot op haar man af, die mistroostig, met zyn voet bij een zyner vorige vluchten door een bad van brandende benzine ernBtig gewond op een stool, de lofuitingen op zyn concurrent zat te lezen, en zei: .Louis, ik ontsla je van je belofte, probeer het dan in Godsnaam maar". Zoo kaduuk als hy was sprong de uitvinder op, om order te gaan geven, dat zyn toestel naar Calais ver zonden moest worden, en in zyn aandoening deed bij daarop de misschien wat oudoor- dachto gelofte dat hy, als 't g o 1 u k t o nooit meer een vlucht doen zou; en zich voortaan alleen op den vasten grond aan do verbete ring van de vliegmachines wjjden. Het i s gelukt, en behalve in de wedstrijden, waarvoor hij zich al had laten inscbryven, zullen we dus Blériot niet meer do lucht zien ingaan. Tenzij mevrouw Blériot metter tijd misschien nóg eens de hand over het hart mocht strijken De Limb. Koerier verneemt uit Leo-Vaals Maandagmorgen, omstreeks vier uur, wor den de bewoners van hot gehucht Rots wakker geschrikt door een geweldig loven. Een ballon dreef mot kracht zoo laag over den grond, dat hij in onzachte aanraking kwam met daken, schoorateenen en boomen. Bij den landbouwer H. werd het dak erg gehavend, bij den buurman R. werden de boonstaken uit den grond gerukt, terwyl een beetje verder de ruiten verbrijzeld werden. Het me«3te schade had de landbouwster N., waar liet reuzengevaarte in woeBte vaart den schoorsteen van het dak sloeg, welke laatste in zijn val een heele partij dakpannen meenemende en de ruiten verbrijzelde, terecht kwam op een ijzeren voerketel, die totaal verbryzeld en in stukken geslagen werd. Vol schrik vluchtten de bewoners, slaapdronken naar buiten in de meening, dat Zeppelin hun dorpje was komen verwoesten. In opgewonden toestand over de aange richte schade, vervolgden zy den steeds laag drijvenden ballon een heel eind ver, totdat hij eindelijk uit hun gezicht verdween. Een half uur verder in hot gehucht Mamelis, daalde de ballon, waarin twee heeren en een dame zaten, afkomstig uit Rouen, (Frankrijk) en die den heelen nacht rondgezworven hadden, in een stuk koren neer, toebehooronde aan den heer Spiarts, waar eveneens veel schade aangericht werd. Hier echter kwamen de luchtreizigers niet zonder vergoeding vry en moesten zy geducht in den zak tasten. Na hun maag flink opgeknapt to hebben, werd de ballon op een wagen geladen en toog het trio met hun schip op weg naar Wylre om van hieruit naar hun heiinath terug te keereu. Bijzonderheden van de Engelsche vloot. In het .Hbld." vinden wy de volgende bijzonderheden omtrent de Engelsche vloot. Met inbegrip van zeesoldaten, kustwachten en marinereserve, telt de Engelsche marine 185,400 man. De jaatlijksche kosten voor bet in stand houden van de vloot bedragen f 387.834.000 er staan op de scheepswerven op het oogen blik vonr 100 millioen gulden oorlogsschepen in aanbouw. Om een schip van het Dreadnought"-type te bouwen, knnnen dagelijks 1500 man aan het werk worden gehouden. De totale kosten van zulk een schip bedragen 23 millioen gulden. Schepen van deze klasse voeren tien 30 c.M. snelvuurkanonnen met een draagwijdte van twintig kilometer, ongeveer de afstand van Zandvoort naar Amsterdam. Elk stuk geschat kost 120.000 gulden en elk schot ongeveer daizend galden. Hier zijn eenige salarissen, die in de En gelsche marine worden ontvaDgen De Eerste Lord (minister) 54.000 gulden, de Eerste Zeelord (opperbevelhebber) 26.250 gulden, een admiraal 22.000 gld., een vice-admiraal 17.000 gld., schout-by-nacht 12.000 gld., kapitein van 5000 tot 7000 gld., luitenants tor-zee van 1100 gld. tot 8700 gld., adelborsten 884 gld., bootslieden on eorste klas matrozen van 275 gld. tot 400 gld. Hot mackinoper- soneel wordt zeer goed betaald, van f 1860 voor een machinist tot 18.000 gld. voor een machine-opperoffioier. Een krokodil in de rue d'Amsterdam. Even voor het vallen van den avond keken Dinsdag de wandelaars, by hot station St. Lazare, te Parijs, vol belangstelling naar een groote sleeperswagen, waarop twee reusach tige kisten vervoerd werden. Plotseling kan telde een van deze en viel op straaten voor de verschrikte oogen der nieuwsgierigen kwam tusschen de losgemaakte planken de kop te voorschijn van een rensachtigen kro kodil, die doodbedaard de rne d'Amsterdam in kroop. Het publiek vloog natuurlijk naar alle kanten uit elkaar, zoodat het dier onge hinderd zijn uitstapje kon voortzetten. Een enkele St. George ridder Bchreed den draak tegemoet en schoot een revolver op hem af edoch de kogels sloegen plat of ricoche- teerden, gelukkig zonder ongelukken te maken Maar toen was ook de redding nabjjoen paar politie-agenten hadden dikke touwen gehaald en nn was de exotische gast spoedig weder in zijn enge gevangenis opgesloten en werd de tocht naar de kermis van Neuilly voortgezet. Loontje komt om zijn boontje. Gedurende den lokalen verkiezingsstrijd in de Italiaansche Btad Biella, had een spotblad aldaar een jonge dame belachelijk gemaakt. Het slachtoffer, een pootige signorina ge naamd Ida, wachtte den redacteur van het blad op het Corso op, beoorveegde hem, trok hem zijn hoed over de ooren, brak zijn stok in stukken, waarmede de rampzalige zich trachtte te verweren trommelde hem met haar vuisten zoo week als boter en smakte liern ten slotte op den grond, tot angstige bewondering van het pnbliek, dat do ljjf- straffelyke rechtspleging van de moderne Walkure gevolgd had. Dit is reeds de tweede maal, dat deze dame donzelfden satyricus zoo on-satyriok behandelt. Dames als roovers. In een vlakte ten Oosten vun Denver, in den staat Colorado, zijn Zaterdagavond twee tooriston aangerand en van hun hebben en houden ca. 500 gulden beroofd. De roovers waren twee dames te paard. Na den welgelukten coup verdwenen do beide amazones. Men heeft nog geen spoor van haar kunnen vinden. De Gasfabriek in 1908. Concessi onaris. [van af 1 Sopt. 1902 gemeente. Verlichting. In de openbare verlichting voor de ge meente Helder on het gehucht Huisduinen werd op 81 Decomber 1908 voorzien door 396 lantaarns met 404 lichten. De straatverlichting vorderde dit dienst jaar een uitgaaf van f 16.452.36. Het aantal geplaatste gasmeters bedroeg op 31 December 2099 stuks. Muntgas. Op 31 December 1908 waren geplaatst 1333 stuks muntgasmeters» De aanvragen blyven steeds aanhouden. Het personeel der gasfabriek bestond uit 47 personen en uit 10 lantaarnopstekers. Aan salarissen on arboidsloonen werd in 108 uitbetaald eon bedrag van f 29.540.19®. De gasfabriek met machineriën, inventaris enz. is tegen brandschade verzekerd voor f279.000, waarvoor f 1093.50 premie per jaar wordt betaald. Een mooi Bommetje, voldoende om van gemeentewege een eigen assurantie fonds te stichten. Finantieele resultaten. De bruto-winst over dit dienstjaar be draagt f 67.364.53*. Hierbij moet evenwel in het oog worden gehouden, dat dit jaar de aankoop van ge wone gasmeters, waarvoor op de begrooting geen bedrag ia uitgetrokken, bijna geheel uit de exploitatie betaald moest worden daar de gelden voor dit doel op eene leening bitge trokken verbruikt waren. De totale aankoop was f 5665.32 te split sen in: saldo uit de leening betaald f 1083.05 noodig voor verwisseling, enz. - 1582.27 blijft nog ten laste der exploitatie - 3000. Was het bedrag van f3000.dns niet uit de exploitatie betaald, dan zou de winst daarmede zyn verhoogd en bad deze vast gesteld kunnen worden op f70.364.53*. Van de brutowinst ad f 67.361.53* moet worden afgetrokken de rente van het kapi taal 4% f26.189.31 en de aflossing ad f 17.679.40, te zamen f43.768.71, welk bedrag aan de gemeente terugbetaald moet worden. Er blyft dus een netto winst van f23.595.82*. By de begrooting, vastgesteld door don Raad der gemeente Helder, was gerekend op een bruto winst van f72.687.80. Het in do fabriek gestoken kapitaal be droeg op 81 December 1908 f637.153.40*. Op gebouwen, machines, gereedschappen, buizennet enz. werd in totaal afgeschreven f22.161.67. Aan het deze week verschenen verslag over den toestand en de exploitatie der Ge meente-Gasfabriek ontleenen wy het volgende: Algemeen Overzicht. Evenals vorige jaren was ook het dienst jaar 1908 weder zeer gunstig voor do exploi tatie der Gemeente-Gasfabriek door de flinke toename van het gasverbruik. Was de gasproductie in 1907 met 367900 M8. toegenomen, in dit dienstjaar was de vermeerdering 343560 M3. De prys voor lichtgas aan de Directie der Marine werd van 7'/j op 7 ceut per M8. gebracht; verder bleven de gaaprijzen als in het dienstjaar 1907. Do vraag naar gas blyft nog steeds doorgaan, waarom de aanvrage voor de plaatsing van 400 stuks muntgas meters uw college per rapport dato 3 April 1907 bereikte en werden de gelden voor deze soort meters toegestaan in de raads vergadering dato 31 Maart 1908, echter met dien verstande, dat het aantal van 400 stuks muntgasmeters gebracht werd op 500 stuks. Binnen enkele maanden waren deze munt gasmeters geplaatst en was het noodzakelijk wederom 400 stuks muntgasmeters aan te vragen, ook deze aanvrage geschiedde per rapport dato 12 December 1908. Behalve de aanvrage dezer muntgas meters wordt in bedoeld rapport ook de wenscbelykheid betoogd een bedrag groot f 15000.disponibel te stellen voor den aankoop van gewone gasmeters. Hot gasverbruik per hoofd en per jaar neemt geregeld toe en de vermeerdering bljjkt duidelijk nit onderstaande tabel: in hot dienstjaar 1896 23.8 M3. 1897 23.8 1898 24.3 t 1899 24.5 - h 1900 26.6 1901 28.2 1902 30.8 1903 34.2 1904 37.9 1905 43.1 1906 52.3 1907 66.3 1908 75.1 Behalve het muntgas blyft ook de leve ring van licht- en kookgas flink vooruitgaan. Waren er in 1907 in de gemeente 17 gas motoren met 123 P.K., dit is gedurende het dienstjaar 1908 19 gasmotoren geworden mot gezamenlijk 137 P.K. Gasproductie. De gasproductie bedroeg in 1898 642,215 M8., vijf jaar later, in 1903 877,163 ML en in 1908 2,124,220 Ms, dus in 10 jaar tyds een vermeerdering van 1,482,005 M3. Gasprijs en Gasdebiet. De gmsprijzen waren alB volgt: 8 ct. p. Ms. lichtgas aan particulieren. 6 kookgas 5 industriegas r 8 muntgas 7,i lichtgas Marinegoboiiwen. 6 kookgas 4* v industriegas aan gasmotoren Ge- meento-Waterleiding. Toekomst-dagboek ?aaeen Nieavedieper. 27 Juli 1913. |Vanraorgen een merk waardige ontdekking gedaan. Daar zit me waarachtig zoo maar aan de |Loodsgracht op oen bank zonder leuning een kerel met z'n lange viscbhengel in 't goor, troebel water tje to poerenIs die vent soms gek P Misschien ontvlucht uit de een |of andere inrichting lvryg een oogenblikje lost om 'm wat nader te observeeren, om 'm Och, waarom niet? 'n Rol van rechercheur heeft me altijd getrokken, geïntresseerd. Op gevaar dat-io het stuk bamboe in m'n nek zal beuken, trad ik moedig naar hem toe z/Gepormiteurd, vriendje Met een stil ja-knikje en een gebaar van z'n vrijen band gaf-ie te kennen, dat ik gerust kon plaats nemen. Daar zaten we hy diep-zwijgend, aandachtig-strak turend in de gracht, waar een dobber zacht wiegde, dansdeik aan- vankelyk onverschillig, koud, later wol wat verlegen voor al de spot-blikjes van voorbygangers, die soms van onze figuren naar bun voorhoofd wezen, akelig ironisch, goed om je van schaamte te doen vluchten, natuurlyk met achterlating van dien ouwen gek, precies "n mensch uit de sprookjes van Duizend-in-één-nacbt", iemand die overtuigd is niets dan goud- en zilvervisch te zullen vangen. „Tukt het een beetje, kameraad fDa's ook een vraag", zeurde-ie Hauw- gerekt, «kijk eens in dat zakkie Hoe is 't mogelijk 1" «Ja, sinds wy, hengelaars, permissie hebben om te vissollen, kom je aan de weet, dat de beste, vetste, )lekkerste paling zich hier op houdt Zie eens, wat zegt u daarvan, hè Juist trok-io zoo'n dik-glad beest boven water, zwiepte 'm handig op 't droge; ver zekerde ernstig onder t weer aanpikken van een wormpje, dat paling, in navolging van do varkens de vuilste plekjes opzoeken om zich te mesten. ,En die vinden zy in dit waterWat zegt u?.... Kanaal vraagstuk'n Oud ding. Kan me niet schelen. Uitbaggeren Geelt niets. Dempen Niet noo dig. 's Winters doen we, of beter, laten we dat voor oen paar maanden ^oedkooper doen. Afsluiting van riolen Gekheid. Flinke, frissche doorstraling dan nit zee Onzin Maar tZwjjg asjeblieft, mynbeerspaar uw praat jes en loop verder. Wou u soms vertellen hoe onze gemeente het bost, het goed koopst sou moeten bandelen om eindelyk eens afdoende aan te pakken Al jaren lang zitten we bier met dien toestand, varieerend genoeg om er nog geen eind aan te maken. Vandaag is het zwart, morgen groen, dan weer bruin, ook wel eens jrose. Wat ver langt n nog meer? Dat er verandering, ver betering .komt? Beste man, ik wensebte dat ook, maarOver vyf, tien, vyftien jaar is het nog zoo. Aan dat luchtje van uitwase ming raak je inlusschen gewoon. Je leertje zoetjes aan schikken in onvermijdelijke om standigheden, vandaar dat de naaste bewo ners niet eens meer klagen en de wande laars het mopperen vergeten".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1