KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje roor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. WAARSCHUWING. No 8806 Woensdag 4 Augustus 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Projectielen, scherven, buizen, banden, looden kogels, enz., afkomstig van iln schietoefeningen der Artillerie, welke gevonden worden opde zandplaatOnrust of op de Texelsche kust, of die uit zee worden opgevischt, zijn 'sRijks eigendom. Mij die zich deze voorwepen toe eigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. 11 et oprapen en vervoeren van geladen, niet gespron gen projectielen, is levens gevaarlijk, ook voor de om geving van hem, die zulks verricht. De Kolonel, Commandant van liet 4e Regiment Vesting-Artillerie T. C. DE BORDES. Uit het Buitenland. De gebeurtenissen in het buitenland worden beheeracht door den toestand in Spanje en in Marokko. Spanje wordt op' nieuw zwaar beproefd Revolutie in het binnenland, nederlagen daarbuiten. En het laatste armzalige restje dat het land nog was overgebleven van het eens zoo schitterend koloniale bezit de enkele ellendige presidios aan de onherberg zame Rifkust van Marokko dreigt het thaus nu ook nog te ontvallen. Spanje, nayverig op Frankrijk, dat bij de Acto van Algeciras slechts gelijke rechten kreeg als Spanje zelf, maar dat tot dusver ulleen de voordeolon van de nieuwe regeling trok, heoit zich in een avontuur gestort, dat de ernstigste gevolgen kan hebben. Het wilde ook iets van den buit, verleende concessies in het Rifgebied, bnitcn het eigen gebied, wel mot toestemming van don Roghi, maar zonder dat tot dusver de van den Sultan gevraagde vergunning is verkregen, en reken de daarby buiten het onaihankelykhcidsgevoel van de Rifkabylen. Do mijnontginning in het Rifgebied, de aanleg van den daarvoor noodigon spoorweg deed de Kabylen begrijpen, dat de gebate vreemdeling hce langer hoe meer zou voortdringen. En zij stelde zich te weer. Hun land, hun onafhankelijkheid werd bedreigd, wat bekommeren zy zich dan om afspraken van diplomaten en overeenkomsten, waarin zij niet gekend zijn. Spaansche arbeiders worden door hen vermoord en de aanleiding voor een bloedigen oorlog was gegeven. Lichtvaardig heeft Spanje zich in dit avon tuur gewikkeld. Lichtvaardig, want in Spanje, dat zoo lange jaren betrekkingen met Marokko onderhoudt, kon men weten, dat men het met de Rifbewoners niet zoo gemakkelyk klaar zou spelen, kon men ook weten, dat de inzet, het armzalige onherbergzame gebied den te verwachten strijd niet waard was. Lichtvaar dig ook, omdat de militaire voorbereidingen volkomen ontoereikend zijn gebleken. Grootheidswaan, de begeerte om naast Frankryk dat verstandigerwijze met huur lingen zijn Marokkaansche politiek voert groote mogendheid te spelen, leidde, de Spaansche regeering; geen nationale belangen, geen nationale eer stonden op het spel, hoog stens de belangen van eenige te kwader ure opgerichte Spaansche ondernemingen, die, dat is wel het meest teekenend, in hoofdzaak nog met vreemd kapitaal werken. De crisis wekt in de buitenlandsche pers groote belangstelling en zoowel de Franschen, als de Duitsche en Engelsche leidende organen ontveinzen zich den ernst van den toestand niet. Verschillende Parysche bladen vragen zioh met bezorgheid af, of het verloop van de gebeurtenissen voor Melilla geen gevaar lijke terugslag zal hebben op de geheele lslamitieschc wereld. De regeeringsgezinde Radical" schryft: Spanje moet de Mooren do baas worden, zoowel in zyn eigen belang als in dat van Europa, hetwelk gevaar loopt bij een eventueele nederlaag der Spanjaarden, uit geheel Noord-Afrik» in zee geworpen te worden." De Éclair" verklaart dat de Euro- puesche mogendheden zich niet kunnen neder- leggon by oen ongelukkig afloopende veldtocht voor de Spanjaardendo woorden christendom oii beschaving zullen dan slechts schyn en hoon zijn. De Islam en het kruis staan tegen over elkaar op Airika's onherbergzame kusten, twee ideeën, twee onvereenigbaro wereldbe schouwingen. In dit conflict moeten ook wy party kiezen eu in hot belang van het alge- gemeen handelen. De Soleil ziet in hetgeen ginds geschiedt, het treurige, doch noodzakelijke gevolg van do koloniale veroveringspolitiek van Europa, dat Afrika en Azië zelf de wapens in de hand heeft gedrukt. Do Rëpublique Frangaise vreest, dat door de Spaansche nederlaag niet alleen Frankryk's positie in Marokko geschaad zal worden, maar dat de tyding van onder de banier van den profeet behaalde overwinningen, van grooten invloed zal zijn op de houding der inboor lingen in Algiers en Soedan. .Frankryk's belangen zyn daarom ten nauwste verbonden aau liet lot van Spanje." In Londen hebben de groote verliezen, door de Spaansche troepen geleden, diepen indruk gomaakt. Men is aldaar van oordeel, dat, wanneer de werkelyke opgaven io Spanje kekend worden, dit aanleidiug zal zyn voor nog veel heftiger uitbarstingen der volkswoede. I De jongste berichten toch laten geen twyfel j bestaan, of generaal Marinas is achter de wallen van Melilla teruggeworpen. Reeds i moeten de Kabylen zelfs Woensdag een oogen- j blik in do stad zyn geweest, toen plotseling de oorlogsschepen «Numancia" en „Puizon", van uit de haven een regen van schroot op de aansnellende Arabieren deden nederdalen, waardoor de troepen tyd haddon den vijand met vereende krachten terug te werpen. De opperbevelhebber heeft aan den minister van oorlog geseind, dat bij geen 40.000, maar 75.000 man beslist noodig heeft om het ergste af te wonden. De onheilen, welke het Spaanscho leger treffen, zyn dezelfde, die den ondergang ver oorzaakten van generaal Baratieri, in den slag bij Adoca. Evenals do Italianen, hebben ook de Spanjaarden geen rekening gehouden met do wijzigingen in do koloniale krygstaktiek, ten gevolge van do verbeterde bewapening der inboorlingen. De tjjd is voorby, dat do Europeesche troepen, zich steunend op hun betere vuurwapens, het aantal vyanden zonder gevaar konden onderschatten. Al hebben Kabylen geen artillerie trouwens niet eens zoo'n belangryke factor in de bergen zij weten uitmuntend met hun Mausers om gaan. Inmiddels schijnt men in Barcelona het oproer onder do knie te hebben. Een bizondore verslaggever van de «Figaro" heeft Vrijdag te Mudrid, daarover een gesprek gehad met do lu Cierva, den minister van binnenlandsche zaken. Het oproer in Barcelona, zoo zeide de minister, nu door ons onderdrukt, was ver schrikkelijk. Ik weet niet of er na de Com mune wel iets zoo ontzettend is geweest. Straatgevechten, waarbij het kanon moest spelen, branden, plundering van kloosters, dynamiet-ontplofflngen, vernielde spoorwegen, niets heeft er aan ontbroken. De gevaurlyke anarchisten, die van Bar celona hun woonplaats hebben gemaakt, meenden, dat het vertrek van een deel van t garnizoen naar Melilla, hun een schoone kans gaf, en ze hebben haar gretig waar genomen om hun lang voorbereiden Blag te slaan. Maar dank zy de flinkheid van de regeering en den spoed, waarmede zy er tegen is opgetreden, heeft de slag gefaald. Wy hebben de noodige troepen in de Btad kunnen brengen, en gisteren (Donderdag) is het gros der oproerlingen verpletterd. De tegenstand duurt nog voort in de voorsteden en op eenige punten in do streek, maar ik kan u de verzekering geven, dat de regee ring den toestand geheel meester is. Tot zoover de minister. Do snelle onderdrukking van het oproer wekt het vermoeden dat het niet zoo'n om vang had genomen, uls men het blijkbaar ook, of juist, van rogoeringswege heeft voorgesteld. Omtront den toestand in Marokko is op het oogenblik, dat wy dit schryvon, niets van bolang te vermelden. Do oproerige beweging heeft zich ten slotte niet buiten Catalonic verbreid, schoon een algernoene staking te Madrid of Bilbao mo gelijk blijft. De Czaar van Rusland is Zaterdag in Chcrbourg aangekomen. Do president der Fran8che republiek was alduar tegenwoordig om hem te ontvangen. Natunrlyk zijn over en weer beleefdheid-formules over den vrede gewisseld. In vele Franscho bladen staan hoofdarti kelen over liet bezoek van den Czaar, dien zy hartelijk welkom heeten. Het Fransch- Russische verbond wordt daarbij om zijn hechtheid en zyn goede werking geprezen. De socialistische pers schrijft anders. De Humanitë" hoeft mot dikke letters boven aan zijn eerste pagina staan Weg met den Czaar En daaronderHet Franscho werk volk richt zich op tegen den despoot. En de dag van gisteren, toen de Czaar door Fal- lières werd ontvangen, heet .de dag der schande." Enz. Volgens een Weensch bericht, heeft Japan China met oorlog bedreigd, als China in de spoorwegkwestie niet toegeeft. Te Antwerpen is Zaterdag een Ligue anti-flamingante gesticht. Op straat kwam hot tot botsingen met de flaminganten. Nieuwsberichten. HELDER, 3 Augustus. Kamerverzing in Schoterland. Do Chr. Hist. Kiesvereeniging te Schurega en Oudehorne noodigt al do christelijke par tyen dringend uit, zich op 3 Augustus a. s. niet van stemming te onthouden, maar een parig hnn stem uit te brengen op Mr. Lim burg, don cundidaut dor vrijzinnigen, tegenover den socialistische!) candidaat Berg me ij er, terwijl hot bestuur der Centrale A. R. Kies vereeniging den kiezers onthouding aanbeveelt. Mr. W. J. van Wolderen Rengers, R. Bloembergen en Mr. H. Brismerts, allen te Leeuwarden, bevelen in 's lands belang Mr. Limburg by do Schotorlundscho kiezers aan. Door do vrjjo socialisten wordt een mani fest verspreid om zich van stemming te ont houden. IJmuiden, 31 Juli. Dat een zeiljacht gestolen wordt is wel een zeldzuum feit. Dezer dagen werd van don boeier, toebehoorend aan don heer Kors Dekker Jr, het slot verbroken en is men toen gewoonweg met liet vaartuig weg- gezeild. Hot laatst werd het gezien toen het Buitenhuizen passeerde. Do hoer Dekker begaf zich onmiddellijk naar Amsterdam en was zoo gelukkig het jachtje weer te vinden ofschoon het reeds zoover was afgetuigd dat het oppervlakkig beschouwd moeielijk te herkennen was. Het jucht was inmiddels voor een koop prijs van f85.in andere handen overge gaan. Het blijkt dat de diefstal beslist met voorbedachten rade is gepleegd. Reeds eenige dagen van te voren was de die! bij den kooper gekomen, met het aanbod een zeiljacht te verkoopen. Op diens vraag waar het vaartuig bekeken kon worden ant woordde men dat men er wel mee te Amster dam zou komen. Voor het bedrag van don verkoop werd eene kwitantie met een gefingeerden naam afgegeven. De politie stelt thans een uitgebreid onderzoek in en hoopt den dader spoedig in handen te hebben daar zjjn signalement uitvoerig bekend is. Hot Duitsche stoomschip .Hagen" liep bij het inkomen van het nieuwe toeleidingskanaal met volle vaart op een remstoel, welke ern stige schade beliep. Voor deze schade werd f 11.000.borg- gesteld. Door den trein overreden. Zaterdagmorgen is op do spoorbaan bij Sloterdyk het zwaar verminkte lijk gevonden van een 24 25-jarig net gekleed man. Het hoofd was letterlijk van den romp geschei den door den machinist van den eersten personentrein AmsterdamHaarlem werd hiervan kennis gogoven te Sloterdyk, van waar hot lijk werd gehaald en naar de barak werd gebracht; er werd nietB op bevonden dat tot herkenning zou kunnen leiden. (.O. H. Ct.") Vergissen is menschelijk. Dezer dagen gebeurde er in onze Haar- lemschc gevangenis een zonderling geval. De straftijd van een misdadiger was om en de man zou worden ontslagen. Men liep de cellen langs en toen gebeurde betin plaats dat men den ongelukkigen misdader, die zijn tijd had uitgezeten, aan de gevangenis- lucht onttrok en hem weer de vrije straat opstuurde, opende men een verkeerde cel en een boosdoener, die nog lang niet klaar was met boeten, liet men vry Een ontzettende geschiedenisMen be merkte het niet, zelfs niet toen de nog niet uitgeboete misdadiger reeds gedurende cenigen tijd, de gevangenis had verlaten. Maar korten tijd na deze wonderlyke ont snapping begreep men toch, dat men een schromelijke vergissing heeft begaan. Tot dit oogenblik blijft de losgelaten vogel gevlogen. Kwartjesvinders. Twee Duitschers hebben een anderen Duit- schcr in een kiosk aan don strandmuur vóór Seinpost te Scheveningen met hot harten azen oen 700 mark afhandig gemaakt. Mislukt. Twee bekende kwartjesvinders, die zich veelal ophouden in de omgeving van het hoofdpostkantoor te Rotterdam, om het oog te houden op vreemdelingen, die geld komeD afhalen, hadden bemerkt dat oen handels reiziger uit Hamburg aan het postkantoor een bedrag van f 50 in ontvangst genomen had. Een der kwartjesvinders knoopte een ge sprek met den handelsreiziger aan, zoodra deze het postkantoor verlaten had en de andere kwartjesvinder spoedde zich vooruit naar een nachthuis in de Korte Baanstraat, om alles in gereedheid te brengen tot ont vangst van zyn colloga en den vreemdeling. Zy verschenen dan ook weldra in bet nacht huis, waar, om het gesprek in te leiden, oen glas bier werd gedronken en de kaarten ge reed gehouden worden. Maar twee rechercheurs haddon do hun bekende kwartjesvinders opgemerkt en ge volgd, gissende dat een vreemdeling geplukt zou worden. Toen de kwartjesvinders meenden met hun praktijken te kunnen aanvangen, traden zy het nachthuis binnen en maakten den Hamburger opmerkzaam op het gezel schap, waarin hy zich bevond. Het gevolg was, dat er van de kwartjesvindcrskaartspel niets kwam, de kwartjesvinders met de kous op den kop afdropen en de Hambnrger zyn geld in den zak hield. Do houdster van het nachthuis, die zon der verlof of vergunning getapt had, werd bovendien door de rechercheurs bekeurd en i vooraad drank in beslag genomen. (*N. R. CL Diefstal met geweldpleging. Te Putten op de Veluwe is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een brutale diefstal gepleegd. Vier kerels zijn daar de woning van een drietal bejaarde roenschen binnen gedrongen en hebben dezen, ondor bedreiging met een revolver, gedwongen de plaats aan te wjjzen, waar zij hnn geld en kostbaarheden bewaarden. Terwijl drie van de vier de bewoners bewaakten, snuffelde de vierde in woning rond en maakte voor een aan- zieklijk bedrag aan geld, benevens eenige sieraden, buit. De politie van Putten werd van het feit in kennis gesteld. Zy had het vermoeden, dat daders naar Amsterdam de wijk hadden genomen een paar Puttensche politiemannen togen naar de hoofdstad en het mocht hun spoedig, met hulp der Amsterdamsche politie, gelukken twee der vermoedelijke daders, Woensdag aan te houden. Ze werden ten huize van een vrouw in de Engelscho steeg bij den Nieuwcndyk gearresteerd, waar zy van het gestolen geld goede sier gemaakt hadden. Ook do vrouw werd meegenomen, onder ver denking van huling. Donderdag is een derde medeplichtige in een huis op den Zeedijk aangehouden, l)e drie mannen (arbeiders uit Putten) en do vrouw, die opgaf werkstor te zyn, zyn naar Putten opgezonden. (H.bld.) Moordaanslag. Vrijdagnacht had te Hazerswoudo een moordaanslag plaats op het echtpaar Spyker, waarvan de man 60 en do vrouw 70 jaar telt. De toedracht is als volgtIn den laten avond kwam iemand Spyker waarschuwen dat zyn koe te wator lag. S, ging met den inan naar de weide, waar by plotseling werd aangevallen en met oen mes in het linker oog gestoken werd. By de hierop gevolgde worsteling-ontving S. nog meer steken, waarna hij in een sloot geworpen werd. De nachte lijke bezoeker keerde nu naar vrouw Spyker terug en wist deze eveneens naar bniten te lokken, waarna hij haar aantal messteken toebracht. Spyker, die inmiddels uit de sloot had weten te komen, had het gillen van zyn vrouw gehoord, waardoor buren waren gewekt, die de politie waarschuwden. De politie ver bond de beide slachtoflers. Spyker zal het linkeroog moeten missen. Wat den aanrander betreft, deze werd door de vrouw herkend als den persoon die 's morgens op het erf was geweest om varkenB te koopen, Hy is 21 of 22 jaar en waarschijnlijk slager. Men vermoedt dat zijn opzet was geld te stelen, het welk echter door het schreeuwen van de vrouw is mislukt. Vliegen in Nederland. Vrijdag is door den ingenieur Lefèbvru in de nabijheid van Den Haag gevlogen. De tN. Rott. Ct." beschrijft dit als volgt Tegen kwart voor acht zien we Lefèbvre de pet solide in do oogen drukken. Twee helpers staan by de BCbroevende motor wordt aangezet, maar weigert. Herhaalde pogingen zijn noodig om hom aan het loopen te brengen eindelijk druischt dat brom-geliiid weer door de lucht, slaan de schroeven snel in de ronde. Als de luchtschipper dan op het stoeltje gaat zitten, dan sidder je toch wol even, maar brutaal en onverschrokken klinkt het commando om los te laten. Toen suelde de machine de 80 meter lange rail af. Steeg Lambert in Leur terstond in de lucht, Lefèbvre bleef laag, twee of drie meter van den grond. Toen, tegen den boschrand klom hy. In grooten, ovaalvormigen kring om het terrein vloog de machine en het eigenaardige was de afwisseling in hoogte. De grootste hoogte, die hy bereikte, was 35 meter. Wo zagen hem heelemaal in de verte klimmen over de hoornen en er dan weer achter vordwijnen en dan kwam hij weer plots te voorschijn ver weg, als een wonder, dat we maar aan staarden. Z'n zwenkingen naar rechts en links waron meesterlijk en dan kwam hy weor ineens terugvliegen en over de menschen heen, die haast niet juichten zooals ze ver bluft stonden en verwonderd waren. En dan steeg een kreet van verwondering op voor den koenen held, die zich daar meester en beheerscher der ruimte toonde als hij dan zoo hoog over onze hoofden heen vloog met 't rumoer van de schroeven en 't gestamp van den motor keken we dat alles aan als een wonder, dat we aanschouw den maar niet te verklaren wisten. Na 5 min. 38 sec. verdween Lefèbvre met z'n machine heel ver van de tribune af ach- ecn boomgroep en toen begon weer de wilde jacht. De angst hoe of hij geland was, of hij wel goed en ongedeerd was neergekomen, dat alles boeide je, deed je voortsnellen over de natte weiden. Dames, enthousiast benieuwd te weten hoe of t den luchtschipper ging, renden mee en op zoo'n tocht merkt men hoe waterryk Holland toch is, telkens 'n sloot, telkens 'n nieuwe hiudernis en dan maar stoutmoedig er over en vooruit iu de richting van do plaats waar de vlieger gedaald was. Einde- lyk na 'n half uur loopen wel, zyn we er, en gelukkig Lefèbvre is ongedeerd en de machine niet beschadigd. Maar er is een boer br** 1 Een boozo boerl De landing was geschied op z ij n land, z ij n koeien waren geschrokken, zyn gras was vertrapt, dat oischte wraak en hij stond tegen den kalmen Franschraan onbedaarlijk op te spelen in z'n boeren-Hollandsch. Maar Lefèbvre liet dat alles langs z'n koude kleeren gaan en vertelde ons, dat z'n motor al dadelijk na do start geweigerd had en datzelfde weigeren van den motor was nu ook oorzaak van z'n landing geweest. Inmiddels viel de avond ineen veld wachter werd bij het toestel op wacht gezet en Lefèbvre met de andere belangstellenden ondernamen den terugtocht naar de loods. Do luchtschipper vertelde met enthousiasme over z'n vlucht. Hy had eenden verjaagd en konijnen zien vliegen cn al de koeien hadden hem zoo merkwaardig leep aangekeken. Als triomfator was hij over den electri- schen trein gevlogen, 't was de triomf van 't nieuwste Met blij gejuich word hy ontvangen by 't publiek, dat z'n komst wachtte voor do loods en toen vertelde hij weer z'n verhalen te midden van z'n bewonderaars, en toen waren 't toch heiisch de lauwe Hollanders die 'n oogenblik in vuur kwamen en spontaan uiting gaven aan hun bewondering voor dien durf van Lefèbvre, om bij zoo'n hevigen wind de lucht in te gaan. Nachtarbeid van bakkers Uit alle oorden van ons land, mot name nit Rotterdam, Den HaMg, Utrecht, Zwolle enz., beginnen de bakkers of besturen van broodfabrieken belang te stellen in het wets- ontwerp-Talma, dat nachtarbeid niet toelaat. De gegevens voor dit voorstel heeft de Minister gevraagd en verkregen van do R.-K. Coöperatieve Bakkerevcroeniging te Gronin gen, welke geen nachtarbeid laat verrichten en hoewel nog kort bestaande, met winst werkt. De patroons en directeuren van bak- bersbedrijven uit genoemde plaatsen wendden zich thans tot hun collega te Groningen. Met belangstelling wordt naar den stryd uit gezien, nu de Groningsche Kamer van Koop handel geadviseerd heeft het ontwerp niet aan te nemen, waartegen do voreenigde bakkers zich verzetten. Zonderlinge toestand I)e familie Jetten, in de Friesche gemeente Schoterland, ontving onlangs oen aanslag biljet van de grondbelasting, zonder dat, naar ze meende, eenig land ten baron name was ingeschreven. Na onderzoek is nu gebleken dat een perecel, meer dan 50 jaar door de familie H. is gebruikt, ofschoon deze geen eigenares is. Door een lid der familie Jelten is nu het hooi van dit perceel geoogst en naar elders vervoerd. Do jarenlange gebrui ker II. heeft hiervan proces-verbaal laten opmaken. Voor korten tyd werd in Schoter land een dergeljjk geval ontdekt. Een meevaller. Men schrijft uit Grouw Een Groninger schipper, varende in de Graft tnsschen de Kruiswalers en de Folkert- sloot, wordt gedwongen aan land te gaan, om geneeskundige hulp tc halen voor zijn vrouw, die van plan is moeder te worden. In Wartena is geen hulp te krijgen en doze moet van Warga komen. De kortste weg is door het land en wel een beetje ont daan, zooals mannen in die omstandigheden dikwyls zijn, vraagt hij aan een schipper van een groote mooie motorboot, die daar in de nabijheid ligt, ot men ook rechtuit door het land naar War»a kan komen. De schipper weet het niet, hij is hier alleen be kend met de waterwegen. Een heer steekt zyn hoofd uit de kajuit, en vraagt wat er aan de hand is. De schipper vertelt hem zijn moeilijke positie, waarop de heer aanbiedt hem te heipon, welk aanbod gretig wordt aangenomen. Wanneer alles is afgeloopen, geelt de dokter een verklaring af voor don burgerljjkeu stand, ondertoekend met den naam van prof. Pel. Vooraf reeds gaf de dokter, op de vraag van don schipper hoeveel hij hem schuldig was, te kennen, dat hiervoor niets betaald behoefde te worden. Dubbel en dwars tevreden kwam de man later bij den burgerlijken stand te Grouw. Hy had er minstens ook nog f 15 mee ,ver- deind", zei hij op zyn Groningers. (•Leeuw. CrL") Het Hudson-Fulton-feest. De Londensche Times verneemt uit Now- York, dat het Hudson-Fulton feesf in New- York aanleiding zal worden tot een grootsche internationale vlootschouw. Minstens 80 oor logsschepen, w. o. 55 Amerikaansehe, zullen in de New Yorkscho wateren bijeenkomen. Reeds nu is bekend dat de marineB van Nederland, Frankrijk, Engeland, Dnitsclilund, Italië, Mexio en Japan vertegenwoordigd zullen zyn. DE WEEK. 29 Jnli. Eenige jaren geleden trachtte zeker Amster- dumsch financier de Redactie van een hem in eigendom toebehoorend blad te dwingen, hem aan te bevelen voor een Kamer-candi- datunr, dewelke een dag of wat zou dnron. 't Gold de bloote, gansch-onbeduidende for maliteit, door de wet nochthans voorge schreven, om een Kamer-zetel ook niet voor zóër korten tijd onbezet te laten. Het Parle ment was naar huiszou niet vóór September bijeenkomen dan, by de hervatting der werk zaamheden zou de gekozeno weer .ex" zyn Liefhebberij van onnaspeurbare jjdelheid dus om, op z'n visitekaartjes, te laten drukken Oud-lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal". Pourvu qu'on s' amuse 't Is toen, te Amsterdam, don heer F. A. van Hall niet gelukt, en de Redactie van zyn Volksdagblad" offerde liever haar baantjes op dan zich te leenen tot het streelen van een ziekelijke ydelheids-uiting van haar be- taalsheer. Dat was een sympathieke daad van moed, waarvan de waarde niet moet worden onderschatIn den boozen, harden .struggle lor life" raakt zoo menig karakter iu de verdrukking Thans, in Juli '09, is aan het kiesdistriot Ede dut den volke reeds zoo menige sur prise op 't gebied der verkiezerjj bereidde de twyièlachtige eer beschoren geworden om by de vele •schandaaltjes", waarin we ons mogen verlustigen in den regenzomer, thans doorleefd, nog eentje te voegen. Althans, iets dat er sterk op gelijkt. Jhr. Van Citters treedt 1 Augustus op als Commissaris der Koningin in Gelderland. Jhr. Schimmolpenninck's functie als Volksvertegen woordiger begint eersfin September Voor de recès-weken, daartusschen liggend, werd, bij enkele candidaatstelling, gekozen de 33- jarige W. van Manen, Veenendaalsch kleor- mukertje, wien zelfs het kiezersrecht ont breektDe .truc", die mr. Van Hall mis lukte, is door dezen van Manen, of door ben, die 't zaakje voor hem bekokstoofden volbracht. Men had uitgerekend dat hot Kamerlid Van Manen zoo om on bij de f 250 zou opstryken als «vergoeding" voor de periode, gedurende welke hij kielen en broeken scheppend in 't Veentje het .gansche Nederlandsche volk zou vertegen woordigen" in de niet vergaderende Kamer. Intnsschen hebben de heeren die vermoe delijk al hadden uitgerekend hoeveel vaatjes bier en kruikjes ander vocht er op zouden overschieten ten koste van den Staat, zich leelijk vergaloppeerd. De hoogedelgestr. W. van Manen treedt eerst in functie nadat hij beëedigd isdit zal zeer waarschijnlijk, zeker, niet kunnen gebeuren. Iubetkller- gunsligste geval beurt de man f 17 k f 18, waarvan dan nog afgaat een retourtje VeenendaalDen Haag. Dikke streep door de rekening Maar .oud-Kamerlid" bljjft Van Manen z'n leven langDit kan al het water der zee niet uitwisschen. Eigenlijk vind ik 't jammer dat men door inleve ring van de Ijjst-Schimmelpenninck de mop" niet heeft verijdeld, want dergelyke grappen hebben soms suggestief karakter. En daarvoor is 's Laads zaak toch te ernstig. 't Heengaan van generaal Sabron is voor het Kabinet-Heemskerk (ik wees er reeds vroeger op) een pijnlijk verlies. De ook als mensch zoo hoogstaande opperoffleier was door de «parlementaire spitsroeden" deerljjk gekwetst; gevoeliger dan men wel vermoedt. Speciaal de heer Thomson had, door zyn somB veel te ruwe aan- en uitvallen, het toch al gevoelig zenuwgestel van den heer Sabron geschokt. En de heer Van Idsinga mag zich ook eene flksche portie van het toegebrachte leed toerekenen, schoon beiden natuurlijk slechts door plichtsbesef werden gedreven. Edoch, «c'est le ton qui fait la mii8ique 1" Om opgewassen te zyn tegen de •vuur proeven waaraan hot parlement u na en dan blootstelt, daar heeft men sterke zenuwen en veel «training" voor noodig. Generaal Sabron was 't te machtig Te hopen is dat verdere mutatie in het Kabinet zal uitblijven. Ik blyf handhaven mijn vermoeden dat de heer Idenburg zal worden aangewezen voor den Buitenzorgschen troon. Niet dat de z.g. onthullingen" van het »Hbl." (nu aankomend met do verklaring dat baron Sweerts in elk geval moreel-on- gedeerd kan uitgaan en slechts dr. Kuyper hier de gecomprimitteerde man is!)... Niet dat deze «onthullingen" er iets toe zouden bijdragen om baron Sweert's kansen om toewan-besaar te wordeD, te verminderen. Doch reeds lang geleden in de Surinaam- sche dagen had men op Idenburg 't oog gevestigd voor de Indische landvoogdy. En sommige benoemingen, in den allerjongsten tyd tc Buitenzorg en Batavia uitgekomen, bevestigen mj. het vermoeden dat het Kabinet-Heemskerk eerlang zyn minister van Koloniën zal moeten missen. Het debat over de Indische begrooting voor 1910 zal dit jaar niet veel om 'tlyf hebben. Van Kol wiens naaste reisplan nen de halve aardbol schyneu te omvatten en wiens rustelooze natuur hem trouwens meer voor trekvogel dan voor .hokvast" kamerlid bestemde Riënzi, Maastrichte naar geworden, afwezig; tegen zijn recht matige verwachting, niet in Schoterland gesteld, waar het vrijz.-democratische lid der Zuid-Hollandsche Gedeputeerden mr. J. Limburg een vrij goede kans schijnt te heb ben, RiënziVan Kol niet gecandideerd kamerlid afDe heer De Meester, uit doodolijke infectie-ziekte herstellend, doch veel te zwak nog, om aan 't Indisch debat deel te nemen. De heer Colyn, do nieuwe specialiteit, nog niet gearriveerdWie zou, by het Indisch debat iets van beteeko- nis moeten zeggen?... 't Zal een .oudor- wotscho" behandeling wordon, zooals Bin- nenhofsche veteranen die nog gekend heb ben Een puur dagen sleurend, zeurend, oubelangryk-soporiflek gepraat. En daarmee uit1 't Zeggen was, dat de nieuwe Benjamin der Tweede Kamer, de heer Duys, de regee ring over de Lehmann-schandaaltjes" zou interpelleeren. Do Zaandamsclie afgevaar digde heeft zich gehaast, 't malle gerucht zelf tegen te spreken, 't Is mij, trouwens, niet recht duidelijk in welken vorm vragen over dat chapiter tot hot Kabinet konden gericht worden! Maar we moeten 'tafwach ten. In elk geval wordt de hechtheid der positie van mr. Heemskerk's negental geen seconde bedreigd. Dat de premier en mr. Regoflt, die in afwachting van de groote uitspraak der kiezers, in Den Haag nog steeds tydelyk logies bewoonden, zich thans in mooie panden op .stand", aan hunne positie geëvonredigd, gaan vestigen, heeft „symbolische" beteekenis. Trouwens, zel den zal voor een ministerie het vooruitzicht op .stabiliteit" zoo gunstig geweest zijn als voor 't huidige. 't Einde van een der vele .causes célèbres", 't Haagsche, is voor ieder, die zich niet verkneukelt in het schouwspel van vernede ring, in moreelen zin, eens medemenschen, natunrlyk weemoed wekkend. De Haag- seho Raad heeft op voorstel en aandrang van zyn wakkeren nestor, den verstandigen en bezadigden heer Van Malsen als zyn oordeel te kennen gegeven, dat makelaardij in gronden, waurby de gemeente wordt be trokken, voor leden van den raad «onge- wenscht" is. Scherper formuleering verwierp men met kleine meerderheidhet soc.-demo- cratisch voorstel tot schorsingmet algemeene stemmen min twee, natuurlijk socialis tische. De Franschman zegt, in zoo'n geval, met ironisch glimlachje en oolyk knipoogje: ,L honneur est suuf..." Of een mensch, na zulk votum, zijn mandaat in handen der kiozers stelt, die hem afvaardigden. 't Is eene quaestie van kiesch en fljner-gevoel. Dit laatste kan niet .geleerd" worden. Men heeft of men mist 'tDe heer Van Lief land bljjft voorloopig in don kring zjjnor collega'sgevoelt er zicli behagelijk genoeg om niet te verzoeken, dat een ander lieui, als raadslid, vervange. öelyk ik reeds op merkte quaestie van „smaak", van gevoel, van meer-of-minder -.fijne" opvatting, waar over niet valt te redekavelen! Over het druilwder wordt zóó druk en door ieder goweeklaagd, dat ik de joksiadun niet met nog-eene zal vermeerderen. Zal Augustus nog een tikje vergoeding brengen Ik wil 't hopen, ook voor zoo- velen, voor wie deze regenluchten zorg en angsten baren, waarover men aard eu omvang der bekommernis kennend, waar- ljjk niet, in luchtige Bcherte, mag geksche ren Ik wil 't hopen o.a. voor het mooie, interes sante „Oud-Hellas te Arnhem dat nn in „Musis Sacrum" is geopend, en waarover ik u nog wel iets zal berichten in een 'mijner eerstvolgende epistels. Wie zich noch door regen, noch door windvlagen lieten beïnvloeden, in hunne joligheid van op hun beurt fuiflustige feest vierders, dat waren de heeren notarissen, de deftige broeders, te Arnhem ter ampele bespreking vergaderd, deze weekDe anders zoo statige, afgepast-ernstige heeren waren zèö lustig, dat J. A. Kwast op 't punt stond om zyn mannen van de «A. O. V." te laten slaken hun spel-der-harmonic, waarin plots zulke schrille «notariëele dis sonanten" in werden gemengdMync vrienden, geloof me toch, het ondeugend- oubollige Jantje Plezier in ons kan laDg en diep sluimeren... Maar ontwaakt 't eenmaal, dan smelt, in een ommezien, het «omhulsel" van wit-dassige statigheid, waarmeê wy in den regel op aarde rondwandelen Mr. Amtonio. Insezonden. Geachte Redacteur I Mogen wy u een weinig plaatsruimte ver zoeken voor het navolgende? Naar aanleiding van de lasterpraat jes, aangaande de muziek vereeniging Win- nubst", als zou zy den eersten en tweeden prjjs op eou oneerlyke wijze hebben verdiend, gevoelen wy ons gedrongen hiertegen een ernstig woord van protest te laten hooren. Om het Heldersche publiek een overzicht te geven, laten wij hier den uitslag volgen van de 2de ufdeeling Fanfaren van het ge houden concours te Zandvoort: le prjjs A, „Winnubst", Heider. le B, „Keppelsche Kapel", Keppel. 2e „Eendracht en St. Caecilia Nieuwenhage. 3e „Eensgezindheid", Wormer. Aan den marschwedstrijd namen 14 ver- eenigingen deel, waarvan do Kur Kapel „Falcobergia", Valkenburg, den lsten prys vei wierf, 2e prys, „Winnubst''. 8e „BlumentrittR'dam. 2e en 8c „Paul Kruger", Zandvoort. Wy behoeven er verder niets aan toe te voegen, ieder weldenkend mensch zal begrij pen dat hier de jaloerschheid in 't spel is. U, mynheer de redacteur, hartelijk dank zeggende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Het bestuur der muziek vereen. „Winnubst".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1