KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringon on Anna Paulowna No. 3808. Woensdag 11 Augustus 1909. 37ste Jaargang. WAARSCHUWING. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT 't Vliegend Blad p. 8 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.26 .g i Zondagsblad 37l 45 f0.76 Modeblad 55 65 f0.90 fMuzik. Bloemlez. 60 „65, f0.90 Voor 't Buitonland bij vooruitbetaling] Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. de Bureaux bezorgd zijn. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS «A6r 10 uur aan Projectielen, scherven, buizen, banden, looden kogels, enz., afkomstig van <ie schietoefeningen der Artillerie, welke gevonden worden opdezandplaatOnrust of op de Texelsche kust, of die uit zee worden opgeviseht, zijn 's Rijks eigendom. Hij die zich deze voorwepen toe— ëigent, is derhalve strafbaar volgens de wet. Het oprapen en vervoeren van geladen, niet gespron gen projectielen, is levens gevaarlijk, ook voor de om geving van hem, die zulks verricht. De Kolonel, Commandant van liet 4o Regiment Vesting-Artillerie T. C. DE BORDES. Uit het Buitenland Het overzicht, dat wij deze keer geven, is weinig opwekkend, overal iB onrust of spanning, zooalB uit het onderstaande blijkt: De opstand in Spanje heet onderdrukt. Er loopen weer treinen naar liet buitenland. Het verzet is in bloed gesmoord. En al duiken nu ook nog telkens borichton op van nieuwe onlusten, al blykt ook weer steeds, dat de regeering in geheel Cataloniö nog niet de teugels van het bewind weer in de hand beeft gekregon, dat zij er in zal sla gen ook die laatste uitingen van verzet te onderdrukken, is niet te betwijfelen. Er is wel wat overdreven; niet geheel Spanje was in opstand en de berichten omtrent een mogelyke en reeds voorbereide vlucht van de koninklijke familie zijn nimmer bevestigd. Er is ook overdreven in de mededeelingen over den opstand en do daden der opstan delingen. Zeker, de werkelijkheid is gruwe lijk genoeg, er heeft veel bloed gevloeid, er zijn schanddaden bedrovon, die misschien te verklaren, nimmer te verontschuldigen zyn, maar die vreeselyke verhalen van wreed geslachte nonnen en monniken blyken toch verzonnen te zijn. Er is vernield en verbrand in kloosters en kerkgebouwen, maar men spaarde de bewo ners, tenzij dan als een slagvaardig mon nik zich met de wapens in de hand tegen de oproerlingen verzette. De opstandelingen waren niet wreeder dan hun onderdrukkers, die by tientallen hun slachtoffers neerscho ten, toen zij de macht weer in handen hadden. Do opstand is grootendeols onderdrukt, de treinen naar het buitenlund ryden im mers weer. Maar de oorzaken, die tot dien opstand leidden, zyn niet weggenomen. Het Marokko-avontuur gaf den stoot, maar de wantoestanden in het land, die slechte regee ring hadden den bodem bereid, waarop revo lutie en anarchisme konden tieren. En die bestaan nog, al hebben geweren en kanon non dan nu ook de stemmen gesmoord van hen, die zich hiertegen met geweld wilden verzetten, omdat het Spaansoho volk nog niet ryp is om te pogen door andere dan gewelddadige middelen de macht te verove ren, die trouw elkander afwisselende poli tieke coteriën thans nog tot eigen voordeel zich weten te verzekeren. Wat de naaste toekomst betreft, bestaat er nog altyd vrees, dat de opBtand opnieuw uit breekt, want de gebeurtenisson der voorgaande week hebben aangetoond, dat de bevolking van Catalonië revolutionnair gezind is; dat zij uit overtuiging handelde. Een nieuwe tegenspoed in Marokko kan opnieuw de oor zaak van ernstige troebelen worden, maar die acht men insgelyks mogolyk ingeval do gevangenen, die ten getale van meer dan vijfhonderd in de vesting Montjuich zijn op gesloten, gestraft worden, en als de recruten worden opgeroepen, hetwelk Vrydag zou moeten plaats hebben, maar uitgesteld is. In het Zuidoosten van Europa dreigt een ernstig onweer. En dat om Kreta. In het gemis van Bosnië en Herzegowina heeft Turkije zich nog geBchikt, over do erkenning van Bulgarye's onafhankelijkheid heeft het zich getroost. Maar de dreigende afscheiding van Kreta, dat toch. leitelyk reeds lang niet meer Turksch was als een van die andere ufgescheurde deelen, hooit het natio nale go voel van het Turksche volk opgewekt. De Turken zijn ontwaaktmet de invoering van de volksregeering werd ook het zelf bewustzijn gewekt. Men wil zich niet langer als quantité ndgligeable laten beschouwen en vooral men wil niet terugwyken voor de Grieken, die erfvijanden, wier atrevon reeds den Osmanen zooveel nadeel en overlaat be zorgde. De overgave van Kreta aan Grieken land wordt gevoeld als een boleediging van hot Osmanendom en aiet zoozeer om het kleine eiland zelf, dan wel om den smaad, die naar men meent zon liggen in dat toe geven aan de begeerten van het Panhelle- nismu, verzet men zich met hand en tand tegen het streven der Kretenzers, die na het terugtrekken der Europeeeche troepen waanden zoo gemakkelijk aan hun vurige begeerte te kunnen voldoen. De Grieksche regeering en de Turksche regeering, zjj toonden zich beide bereid de wegens Kreta gerezen moeilijkheden in vrede en vriendschap op te lossen. Maar beide hebben zich misrekond. Griekonland hield geen rekening met de Kretenzers zelf, de Turksche regeering rekende buiten het natio nalistisch gevoel van hare bnrgers. Dat op treden der Kretenzers, die de Grieksche vlag op hun eiland hcschen, dat nationalistisch gevoel der Turken brongen het groote gevaar, dat thans in dit deel van Europa dreigt. De Porte doet alsof ze aan den vooravond staat van een oorlog met Griekenland en zet haar oorlogstoebereidselen voort. Dage- ljjksch loopen, zoo meldt een telegram uit Uakub aan het .Berl, Tageblatt", treinen van talryke wagons, gevuld met ammunitie voor de artillerie, naar de grenzen. De lijn Saloniki-Monastir is het depót van deze trans porten. In Zweden neemt het ernstig arbeidscon flict steeds grootero afmetingen. Men schat het aantal stakers op 300.000, van wie 50.000 in de hoofdstad. Te Stockholm zyn al de eerste berichten ontvangen omtrent onge regeldheden. Soldaten, die by de dynamietbergplaats te Norberg in Westmanland de wacht bielden, werden door stakers uitgescholden en het kwam tot een gevecht. Reeds trokken ongeveer vjjftig stakers langs de groote landgoederen in de nabij heid van Stockholm, om de arbeiders daar tot staking te bewegen. Slaagden hun over redingen niet, dan spanden zij de paarden uit en namen de gereedschappen weg. Troe pen zyn uitgezonden en dertig van deze propagandisten zijn gearresteerd. Een troep van meer dan 300 stakers deed een aanval op do politie, toen deze de ge arresteerden naar de gevangenis wilde over brengen. Het gelukte den stakers 22 gevan genen te bevrijden. Te Stockholm zelf blyft het vry rustig. Voor een groot deel zal dat wel zijn toe te schryven aan hot verbod van den verkoop van sterken drank, dat by hot uitbreken van de staking is afgekondigd. Wel zijn er echter reeds tal van ongelukken voorgeko men, ontstaan door hot onvoorzichtig ge bruik van vuurwapenen, die in groote hoe- veelhoden, door de bevolking zyn gokocht. Men vreeBt dat do staking in do lichtfa brieken het conflict ernstiger zal maken, daar bier getracht zal worden in den dienst met nieuw personeel te voorzien. De bladen verschijnen nog, maar er wordt hard gewerkt om ook het personeel der couranten tot sta king over te halen en men vreest dat dit heden of morgen hiertoe dan ook wel zal boBluiten. Cavallorie-patrouilles bewakenjthans do wegen in den omtrek van Stockholm met het doel de naar de stad komende voertuigen met levensmiddelen te beschermen en zorg te dragen dat althans de aanvoer van levens middelen niet zal worden gestremd. De bevolking van Stockholm had zich uit voorzorg reeds van te voren van groote hoe veelheden levensmiddelen voorzien, maar nu ook in Zweden plotseling het weer is omge slagen en de temperatuur belangrijk hooger is geworden, dreigen deze voorraden te zul len bederven. Het aantal der stakers wordt thans op 300000 geschat, waarvan alleen in Stockholm 50000. De leider der Zweedecho sociaal democraten Branting verklaarde, dat de ar beiders in de gas- en electriciteitsfabrieken wel een militaire bewaking van het materieel, maar niet van de werkplaatsen willen dulden. Wordt de militaire bewaking niet opgeheven, dan zullen alle gemeentearbeiders het werk neerleggen. De arbeiders doen thans hun uiterste best om ook het personeel van spoorwegen en telegraafdienst tot staking over te halen. Tot nog toe echter zonder resultaat. Er schijnen tusschen het land van den Mikado en het Rijk van het Midden ernstige verwikkelingen op komst. Japan, ongeduldig geworden door China's eindeloos trenzelen in zake den herbouw van den spoorweg van Antoeng naar Moekden, heeft zelf de hand aan den ploeg geslagen en den knoop door gehakt op een wijze, die wel eens verrei kende gevolgen kon hebben. In gezaghebbende kringen wordt verklaard, dat het ministerie van Oorlog op alle ge beurlijkheden is voorbereid. Z. M. de Czaar aller Russen is op reis. Ily heeft den FrunBchen bondgenoot, den Engelschen vriend bezocht en is thans op do terugreis, waarbij hij nog con ontmoeting met den Duitschen Keizer had. Zeker merk waardige bezoeken voor het behoud van den Europeeschen vrede. HELDER, 10 Aug. De heer G. P. F. Munnik (vroeger alhier) slaagde Donderdag to Utrecht voor het veeartssenijkundig-examen. De hoer N. Eiselin, alhier, heeft Vrijdag 1.1. to 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte hundteekenen Lo. Bij het dezer dagen to Leiden gehouden schuaktournooi, verwierf onze plaatsgenoot, do heer K. Geus, samen met den heer H Baudet te s-Gravenhage, in de hoofdklasse den eersten en tweeden prijB. Schietwedstrijd op Ockenburgh. Aan den hoofdkorpswedstrijd is Vrijdag deelgenomen door de detachementen, gecom bineerd uit de Kon. Marine en de Mariniers. De uitslag was aldus: Directie Marine Wil lemsoord le groep 188 punten, verg. zilv. med. en geldprys; idem 2e groep 172 punten, zilv, med. en geldprijs; afd. Mariniers Am sterdam 151 punten, bronzen medaille. In den korpBwedstrijd-tirailleurvuar staat de marine van Willemsoord bovenaan. Hier aan is als wisselprys verbonden do Wilhel- minabeker van H. M. do Koningin en het kampioenschap van Nederland. Er werd be haald le groep Directie Marine Willemsoord 18 punten mot als le prijs de verguld, zilv. med. en geldprys3e groep idem 33 punten met als 3e prys de bronzen med. en geldprijs afd. marininiers Amsterdam met 41 punten als 3e prys de bronzen, med. Dat de marine van Willemsoord prachtig schoot, blykt wel hieruit, dat op dón na al de deelnemers do bronzen en zilveren med. behaalden in den tirailleursvuurwedstryd. Door kolonel Timmer, commandant van het korps mariniers, werden de pryzen met cenigc hartelijke woorden uitgereikt. MeeBter-scherpschutter in den wedstrijd Loosduinen werd de le luit. der mariniers J. Oele, te Helder, met 75 cartons. Vlootmanoeuvres. Van 16 tot 26 Augustus a.s. zal onze zee macht op de Noord-Hollandsche kust manoeu vres honden, waaraan nagenoeg al het in dionst zijnde materieel zal deelnemen. Deze manoeuvres zullen op grootcr schaal plaats hebben, dan sinds jaren het geval was. De eerste drie dagen zullen gewijd zijn aan ver- bandoefeningen, terwijl van 1925 Augustus do eigenlijke onderstellingen" worden uit gevoerd. Generaal Van Daalen. De luitenant-generaal G. C. E. v. Daalen, oud gouverneur van Atjeh en ondorhoorig- hedon, zal met de .Grotius", die 2 October a. s. van Amsterdam vertrekt, naar Indië terugkeeren en zich met zijn gezin te Genua aan boord begeven. (tArnh. Ct,") Rijk8krankzinnigenge8ticht te Medemblik. De minister van Binnenlandache Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het rykskrankzinnigengesticht te Medem blik, met ingang van 1 October e.k., te ver vullen is de betrekking van opzichteres voor de huishouding, waaraan een jaarwedde van f 400 is verbonden, met genot van vrye woning, voeding, vuur, licht on verpleging. Ongehuwde personen, bij voorkeur zij die in het bezit zijn van een diploma coner huis houdschool, die voor deze betrekking in aan- morking wonschen te komen, behooren zich duurtoo vóór 16 Augustus e.k. schriftelijk te wenden tot den geneesheer-directeur dier in richting dr. Th. E. Frijlinck tc Medemblik. Persoonlijke aan melding kan, des verkiezend, nil 2 September e.k. geschieden. (St.-Ct.) Da „Vrijwillige Brandweer". Zaandam, 7 Aug. De ^Vrijwillige Brand weer" heeft besloteu een rijdende motor spuit aan tc schaffen. By het 25-jarig bestaan der vcreoniging word hiertoe de stoot gegevendank zij het kruchtig ijveren van het bestuur on do bij dragen van assurantiemaatschappijen en in- gozotencn kon thans by hot 30-jarig bestuan aan den gekoesterden wcnsch gevolg wor den gegeven. Visacherij is loterij. Als een bijzonderheid dient te worden ver meld, dat van de 473 schepen der Neder- landsche haringvissclierB nog pl.m. 300 schepen van de eersto reis moeten terug komen, ter wijl do stoomloggor ,Java" van de firma Schrippers VI. 194 in een reis van 9 dagen deze week voor de derde maal binnenkwam mei 462 ton of 33 last haring. Het spreek woord zegt dan ook visscherij is loterij. Gered. To Sint-Annalaud (Zeeland) viel dezer dagen een zevenjarig meisje in een welput. De vader, die bij het hooren van een zwa- ron plons verschrikt kwam toesnelion, bedacht zich niet lang en liet zich in den put afzak ken, zich met de handen bovenaan vasthou dende en de voeten zoo ver mogelijk naar bonedon uitstrekkend in het water, dat door do vele regens tamolyk hoog stond. Weldra klemde het dochteitje zich aan zijn beenen vast. Maar hoe nu boven te komen? Zijn vronw, die boven stond, was door den hevigen schrik niet tot hulp in staat. Gelukkig kreeg hij een goeden inval; met den rug klemde hij zich tegen den nauwen put. Daardoor kreeg hij den handen vrij hij bukte met het bovenlijf naar boneden en bief zyn beenon zoo hoog mogelijk op, totdat hjj het kind kon krijgen, dat gelukkig nog ongedeerd was. Ongeval door den stoomploeg. Men schryft aan do .N. R. Ct.": Sinds ruim een week werd de heide-ont- ginning in de gemeente Anloo door de aan wezigheid van den stoomploeg der Heide- ontginning-maatschappij Utrecht krachtig vooruit geholpen en dit inderduad grootscln werk trok veler aandacht. Zoo ook Donder dag. Weer had de eene locomobiel den reu zenploeg tot zich getrokken on had de andere haar stalen draadketting gevierd, toen deze door de plotselinge spanning begon te zwiepen en eenige nieuwsgierigen, die z:ch, naar het schoen, al te dicht erbjj had den gewaagd, muur al te onzucht aanraakte. Mejuffrouw en de heer v. H., 20 en 23 jaar oud, met hun logee van denzelfden leef- tjjd, werden allen aan de onderbeenon ge troffen; den beiden eersten werd ieder een been stuk geslagende laatste bekwam slechts een geduchte bloeduitstorting. Met rijtDigen werden zij nuar de ouder lijke woning to Annen vervoerd waar dr. Fischer, uit Zaadlaren, de eerste hulp ver leende. Te Tilburg is Vrijdag in de register van den burgorlijken stand ingeschreven de 50,000ste inwoner der gemeente, ter name Adriana, Maria Wil hel mi na van Gooi, dochter van een werkman. Vanwege het gemeente bestuur ontvangt de jongeborne oen gouden horloge en van hot tontoonstellingscomité een gouden herinneringsmedalje en een spaarbank boekje van f 50. 27 gouden tientjes zoek Een dame, die in de maand November by de Nederlandsche Bank een bedrag van f 360 aan gouden tientjes gedeponeerd had welk bedrag in een beursje in een verzegelde trommel was geborgen en daarna, zooals ge bruikelijk, in de kluiB der Bank was geplaatst, kwam Vrijdag aan het politiebureau op don Singel racedeelen, dat er een berag van f270 aan gouden tientjes verdwenen waB van do som, die zy bij de Nederlandsche Bank in bewaring had gegeven. De inspecteur van politie Pijper ging op onderzoek uit en daarbij bleek, dat de zegels van de doos, waarin het geld geborgen was, door andere vervangen waren. Een groot aantal getuigen werd in deze zaak gehoord en by den betrokken beambte der Bank werd huiszoeking gedaan. Er werd evenwel niets verdachts gevonden. Aanhou dingen hebben tot dusver nog niet plaats gehadhet onderzoek wordt echter voort gezet. Reeds moet vastgesteld zyn, dat hot geval op zichzelf staat. De betrokken beambte is door de directie geschorst. Uit een onderhoud met de oude dame die het geld vermist, blykt nog hot volgende Sedert een paar jaar hoeft zy een deel van haar effecten en geldswaardige papieren bij do Nederlandsche Bank in bewaiing ge geven. Kwam zij aan de bank om hare coupons in knippen, dan werd zy daarbij steeds door denzelfden beambte geassisteerd. De dame is namelijk slecht van gezicht. Verleden jaar liet zal in de maand September ge weest zyn vervoegdo zy zich wederom aan de bank, in gezelschap van een heer, die haar bij de behartiging harcr zaken be hulpzaam is. In haar trommel moesten zich, naar zij wist, elf effecten, elk groot f 1000 bevinden. Tot haar verbazing telde zij er slechts tien. Zij maakte er den betrokken beambte opmerkzaam op en deze verscheen daarop dadelijk met het ontbrekende effect! Een paar maanden later, in November, kwam de dame wederom aan de bank, ook thans met het oog op haar slechte gezicht vergezeld van denzelden heer. Wie schetst haar verbazing toen het haar ook nu weer bleek, dat er een effect te weinig in de trom mel was Wederom veBtigde zy de aandacht van den beambte hierop, en deze gaf toen voor, dat het bewuste stuk, een drie percents- etfect van een Amsterdamsche geldleening ter nominale waarde van f 100, vermoedelijk tasschen eenige ander papieren geraakt was, die bij de Rijkspostspaarbank zouden berusten. De beambte zou er eens naar informeeren en dan den heer, die in gezelschap van de dame was, van het resultaat in kennis stellen. Enkele dagen later ontving deze heer do raededeeling, dat het stuk terecht was. Het word hem door den beambten ter hand ge steld. Zoo kreeg de dame het stuk weer in handen, doch toon zij het vergeleek met een paar coupons, die ze nog van het verdwenen stuk in haar bezit had, bleek het haar, dat liet stuk niet bij de coupons hoorde. Dat wekte by haar het vermoeden, dat de beambte een ander effect in de plaats van het vermiste had gegeven. Daar ze evenwol door deze vermoedelijke verwisseling geen schade leed, liet zo het er maar bij, «Toch haar vertrouwen in den beambte werd er niet grooter op 1 Nu de geschiedenis met de gouden tientjes Tegelijkertijd met de vermissing van het effect van f 100, althans kort daarna, gaf de weduwe bij de Nederlandsche Bank zes-en- dertig gouden tientjes in bewaring. Zy sloot deze in een zilveren knipje en legde dit knipje in haar trommel, waarna zij de trom mel op de gebruikelijke wijze met een hangslot afsloot en bovendien van lakstempels voorzag. Voor 't laatste bezigde zij, zooals zij dat ook reeds vroegere gedaun had, een klein haar toeboliooronde stempeltje mot de woorden Dus Loben" en oen figuurtje erop. Aldus gesloten en verzegeld, werd de trommel per lift naar de kluis der Nedorlaudschc Bank gebracht. Bij het sluiten en verzegelen was ook weer de reeds meergenoemde heer tegen woordig. Ongeveer veertien dagen geleden, begaf de weduwe zich weer naar de bank om cou pons tc knippen. Ditmaal was zij vergezeld van een dame. Weer was het dezelfde be- umbte die met het trommeltje aankwam. Door een niet geheel onbogrijpelyken argwaan ge dreven, vroeg do weduwe aan de haar ver gezellende dame of zij oons wou zien of de lakstempels nog in orde waren. De dame voldeed aan dit verzoek, doch kou op do stompels geen letters of figuren ontdekken De beambte knipte daarop de bandon door en wiep ze, met de zegels oraao, weg. Toen het trommeltje geopend was en de weduwe het beursje eruit nam, ontdekte ze tot haar ontsteltenis dat er nog slechts negen gouden tientjes in waren. Ik ben bestolenriep ze, waarop de beambte zeide den chef te zullen waarschuwen. Du weduwe wilde zich tot de directie der bank wenden, doch had daartoe eerst dun volgenden morgen de gelegenheid. Zy klaagde toen haar nood en verzocht vergoeding voor liet geloden geldelijk nadeel, doch daar wenschte de bankdirectie niet in te treden. De dame besloot nog eenige dagen te wach ten, alvorens zij politie en justitie met de zaak iu kennis stelde. Zij deed dit in de hoop, dat evenalB by vorige gelegenhedon, liet vermiste wel weer vanzelf zou terug komen. Daar zij evenwel niets hoorde, wendde zy zich in de laatste helft der vorige week tot de justitie, die haar naar het politiebureau op den Singel, waaronder de Nederlandsche Bank ressorteert, verwees. Daar deelde zij tevens «le geschiededis van liet cflect van f 100 mee. Dit is door de politie in beslug genomen, evenals de brieven van den beambte over dit effect. Tot zoover het relaas der weduwe. Vrijdagmorgen heeft zy zich opnieuw om schadevergoeding tot de directie dor Bank gewend, doch ze kroeg wodor tot bescheid dat de directie hiertoe goen termen vond. - De 8do batterij van de artillerie uit Leeds is by de zoogenaamde Peiling Sands in de buurt van Fleetwood bijna in het drijfzand verongelukt. Honderd man, vijftig paarden en vier nieuwerwotscho veldstukken zyn door oen plotseling opkomend ty van het land afgesneden en byna verzwolgen. De paarden werden tot den uitersten spoed aangespoord, maar konden in het natte zand bijna niet vooruit. Het was, zegt de .Times", een wedloop om het leven in de richting van het strand. De modder vloog over de batterij heen, de mannen werden doornat, maar de verschrikte paarden bereikten ten slotte den vasten wal. Doodgeschoten. De jury van het departement Vienne hoofdstad Poitiers heeft oen moordenares vrijgesproken. Eugénie Bringard, 17 jaar oud, had ver keering mot een zekeren Delphin. Delphin schjjnt zijn meisje niet trouw geweest to zijn. Zy hooft hem, op straat, verradorlyk doodgeschoten. Zijn ouders mag men in Frankrijk niet dood maken zyn kinderen ook niet. Woont ge in Frankrijk en wilt ge met alle geweld toch iemand om 't leven brengen, kies dan uw echtgenoot of uw geliefde tot slachtoffer. De kans op vrijspraak is groot. DE WEEK. 7 Aug- Do weok van de vliegtochten I De aviatiek, zegevierend in Nederland. Impresario Cav. M. de Hondt aan wien Godard voor een jaar is verbonden op de terreinen bij Don Haag, in de Wasse- naarsche buurt, met zijn •luclitmachines", in en buiten tegenwoordigheid des Prinsen- Gemaals, vliegtochten laten doen van eerst zeventien, daarna vier-en-twintig minuten. Hollanders, gewone, rasechte, bedaarde, landgenooten van tusschen Lauwere en Schelde die aviateur Lefèbre de handen kussen, toejubolen, als triumphator eoren, lauwe ren, mot tranen in de oogen en blos van opwinding tusschen wenkbrauwen en kinne bak Is 't niet mooi, bnitengowoon, ongedacht Beleven we niet tijden, waarvan onze voor vaders cn moeders nooit zullen ge droomd hebben zelfs niet in nachtelyke visioenen van alierstontste fantasie De zomer iB, eindelyk, gekomen. Na zond vloeden en orkanen, die ons brachten tot 't somber vermoeden dat ook do grond, waar .ons wiegje stond en eenmaal ons graf zal zijn" (Tollens-styl) aan do beurt kwam van door onderaardsche trillingen te worden be zocht Na dat alles, nu, onderwjjl ik dit neórpenzon, wat-luwer lucht, idee-van zomer; vervolgens stijgende warmte, echte hitteTe laat, helaas om de „dëbaoles" in Scheveningon en andere streken te ver hoeden. Laten wy dankbaar en tevreden zijn. De schandaaltjes uitgepraat; zoowat dood- geredeneerd. 't Oudo, wijze spreukje zegt „Geen praatje zoo groot 't Bloed in drie dagen dood." Mot de Kuypersche en Sweertsche on-dit's was 'twol zóó .erg", dat van de dagen allengs weken werden. Maar nii begint 't er toch op te ljjken, of de menschen er hun bekomst van hobben, beu van zijn En aangozien opgewarmd eten niemand echt-lekker smaakt; een sigaar, die 'n poosje uitgedoofd heeft gelegen, voor een versche wordt verwisseld Daarom blyf ik gelooven dat over een week of wat goen veretundig sterveling meer lust zal hebben om zich te gaan vergasten aan het oudbakken kostje 't .Spreukje" van het praatje, dat in drie dagen doodbloedt, mag wel eens, in de prak tijk, overdreven lyken. 't Komt op den .tijd duur", niet op de kern van waarheid, in deze, aan 1 Wij hebben nu andere dingen, die onze aandacht trokken. Allengs concentreert zich die belangstelling op de streek bij de won- «lerschoone en wereldvermaarde Btreek, waar gelegen is hot prachtige kasteel van graaf Bentinck van Middachton. De Keizer en «Ie Keizerin van den Duitschen Statenbond ko men er Vele dagen tevoren zag men or reeds de paarden en «le diverse karossen, van allerlei soort, uit graaf Bentinck's stal len, ronddraven. Dat de Duitsche Keizer oen Nederlandschen edelman zy 't een van zóó lioogen adel als de gastheer, op 9 en 10 Aug. a.s. van Wilhelm II mag heetcn met een be zoek vereert, is stellig iets buitengewoons. En zeor natuurlijk dat de gebeurtenis tot allerlei commentaren ook tastbaur-fan- tastisclio aanleiding gaf. Het gerucht dat er eene verloving der dochter van Keizer Wilhelm met een zoon vau graaf Bentinck van Middachten op komst zou zyn, is roods tegengesproken en kan uit de beste bron als een puur verzinsel worden gebrand merkt. Keizer Wilhelm II heet te komen vooral ook ter bezichtiging van oude, kostbare schilderstukken van artistieke en genea logische waarde die in de zalen van het feëriek-schoone kaBteel „Middachten" worden aangetroffen. Mochten ook undere motieven tot «lit keizerlijk bezoek aan den Gelderschon edelman stoot hebben gegeven, dan bljjven die buiten de sfeer van speurende belang stelling der permuskieten. In elk geval is de gebeurtenis voor De Steeg een meevallertje van bijzondere waarde, vooral na het stuk regen en wind zomer, waarvan we nu hopen en bidden dat 't goed en wel achter den rug moge zijn. kommertijd. Dat do vrijz.-democratiBche mr. J. Limburg 't in Schoterlund halen zou was vry wel te voorzien, en 't is op welk standpunt men zich ook bevindt een geluk- wensch waard dat zulk oen superieur man, zulk een groot jurist, als mr. Limburg lid van de Volksvertegenwoordiging blyft. Overigens is or Tang-verbeide rust nefirge ilaald in het Ryk der politiekerij. Roeron we de tSclioone Slaapster in hut Bosch niet aan, opdat niet, mot haar, al de groote en kleine kaboutertjes ontwaken, die straks op het Binnenhof is aangelicht, genoeg sullen snateren. Ik zou ditmaal veel kunnen schryven over i kroniek der misdaden en misdrijven. We hebben overvloed van diefstallen, inbrakou, oplichtingen, berooving, zolfs uit tsafes" bij de Nederlandsche Bank. Een bericht, dit laatste, om menschen, die ingeboet hebbend hun sohicr-allerlesto bootje vertrouwen in derden, maar die dan toch nog .do Oude Turfmarkt te Amsterdam" als sohed beschouwden, tot wanhoop te brengen... Ik kan 't me levendig voorstellen 1 Maar dames en lieeren, geduldige lezeressen en lezers dat doet de .gokkery", 't speculeeren, mjjne waardon. In Steels, op paardjes, weet ik al wat meer Speculeert niet, en ge zult allicht eerlijk blyven I Makkrijjk gezegd voor u, die niets te wagen hebt," roept er een. En gelyk duizendmaal gelyk hooft do man Glimlachend in mjjn besef van niet-bezitter, wieg ik op en neèr in m'n vacantie-schom- melstoel. Mr. Antowto. VERSLAG omtrent den toestand en de exploitatie der Gemeente- Waterleiding over 1908. Behalve de nieuwe watertoren, die Februari definitief in gebruik werd genomen, waren met het begin van het jaar allo nieuwe werken in" gebruik. Door de reorganisatie is het bedryf geheel gemoderniseerd en blykens de opgedane er varingen beantwoordt een en ander volkomen aan de verwachtingen. Het vaste personeel werd uitgebreid met een 2e klerk en bestond op 31 December uit 10 personen. Waterwinning. In den loop van het jaar bleek, dat de putten 11 tot en met 20 van de westelijke puttenry vernieuwing behoefden. Door verschillende omstandigheden moest dit werk tol 1909 worden uitgesteld. Overigens behoefde do prise d'eau slechts het gewone onderhoud. De grondwaterstand in het terrein van de prise d'eau was door de beduidend grootere hoeveelheid water, die afgeleverd moest worden en door de aanhoudende droogte in het najaar, op 31 Decembor 2 h 2.50 M. lager dan by aanleg der prise d'eau. In verband hiermede is het dringend noodig de waterwinning uit te breiden, daar o. a. in verband met de daling van het water het produceerend vermogen der putten zeer be duidend is verminderd. Pompinstallatio. Door den achteruitgang in het producee rend vermogen der putten in het najaar maakten de lagedrtik-pompcn een veel langer werktijd dan de hoogedruk-pompen. Het gevolg daarvan was oen zeer onvoor- «leelig werken en het gasverbruik iB dan ook hoog. liet buizennet bestond op 31 December in totaal uit 31772 Meter en uit verschillende compositieloidingen tot een lengte van 1215 Meter. By ingekomen klachten over de aanwyzing der watermeters werden deze steeds in orde bevonden. Enkele reparatiën werden met eigen personeel en de overige door de fa brikanten der meters verricht. Waterverbruik Gedurende 1908 werd opgepompt 185415 Ms. En gedurende 1907161001 Eene vermeerdering dus van 24114 M8. Per aangesloten inwonor was het verbruik per hoofd en per dag 42.147 L. Dit verbruik was over 1907 41.980 Eene vermeerdering dus van 0.167 L. Op 31 December 1908 waren aangesloten3292 perc. on op 31 December 1907 2817 Eene toename dus van 475 perc. Do vermeerdering is belangrijk hooger duu het vorig jaar en met grond mag verwacht worden, dat in de fierste jaren steeds een beduidend getal nieuwe verbruikers zullen bijkomen De genomen maatregelen om aansluitin gen gratis aan te leggen en «le recognitie leidingen desgewensclit tot achter in de huizen te maken, bljjken zeer in den geest te vallen. De winst- en verliesrekening geoft aan een totale ontvangst vanf 51,288,17® De uitgaven bedroegen 14,216,49® Zoodat eon bruto winBt word gemaakt vanf 37,071,68 Hiervan moet f 16,812,57 worden bestemd als interest van hot in deze onderneming gestoken kapitaal, en voor aflossing 11,047,49® 27,860,06® Zoodot een netto winst overblijft 't Begint nu tóch iets te lyken op kom- vanf 9,211,61®

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1