KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anna Paulowna Verbroken Zegels No 3809 Zaterdag 14 Augustus 1909. 87ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Uit het Buitenland. Do principieele vraag, die door don reus- achtigen strijd, op het oogenblik tusschen werkgevers en arbeiders in Zweden gevoerd, beantwoord moet worden, kan men op de volgende wyze formuleeren"Mogen on gunstige toestandon by de industrie een ver laging van werkloonen ten gevolge hebben of moeten de arbeidsloonen, in weerwil van de ongunstige factoren, die zich lydelijk doen gevoelen, op hun tegenwoordige hoogte ge handhaafd blijven?» Terwijl de door ver schillende vereenigingen van werkgevers ge proclameerde verlaging van loonen uit de eerste opvatting voortvloeit, stryden de leiders dor arbeiders voor de tegenovergestelde mee- ning. Zoolang zeggen zij de kapitalis tische staatsregeling van kracht blyft en de arbeiders niet in de winst deelen, zoolang blyft alle risico voor den werkgever en mogen de loonen onder het thans beroikte minimum niet dalen. De weigering der arbeiders om voor een verlaagd loon te werken, beantwoorden de werkgevers met de bekende groote uitsluiting. Dat de arbeidersorganisaties deze uitsluiting omgezet hebben in een algemeene staking, is een kwestie van tactiek. Langzaam maar zoker breidt de staking zich uit, hoewel niemand voorspellen kan of zij algemeen zal worden. De vakvereeniging der typografen besloot, dat alle zetters over geheel Zweden het werk moeten neerleggen. Het besluit geldt ook voor de drukkerijen der sociaal-democratische bladen. De directies der niet-sociaal-demo- cratische bladen nemen maatregelen, om, in geval de zetters den arbeid neerleggen, met een gemeenschappelijk blad uit te komen. De stakende arbeiders bij den atodelijken verlichtingsdienst to Stockholm hebben van do stedelijke regeering de mededeoling ont vangen, dat zy zich moeten beschouwen als uit hun dienst ontslagen. De staking ondor do doodgravers duurt voort, hoewel de organisatie der arbeiders hen aangespoord had, het werk te hervatten. Do dooden moeten door bloedverwanten of leden der burgerwacht ter aarde besteld worden. Men hoopt een staking onder het spoorweg personeel te voorkomen. Do vereeniging van boerenarbeiders te Eskilstuna hoeft de staking voor den thans beginnenden oogsttijd geproclameerd. Ook in andere deelen van het land vreest men voor een dergelijk besluit. Wordt hieraan de hand gehouden, dan worden een groot aantal landbouwers geruïneerd. De organisatie der patroons spreekt het bericht tegen, dat zij bij de banken crediet moest aanvragen. Zy verklaart de staking nog lang het hoofd te kunnen bieden, zonder tot buitengewone maatregelen gedwongen te wordeu. De dagelyksche uitgaven, waartoe do centrale organisatie dor werkgevers door de Btaking verplicht wordt, beloopun 160.000 kronen. Het is tot dusverre een lichtpunt, dat er nog geen ongeregeldheden van oonig belang voorkomen, muur groot is natunrlijk het ge vaar dat dreigt. liet heeft er allen schijn van, alsof een oorlog tusschen Turkije en Griekenland alleen door de tusschenkomst der mogend heden kan worden voorkomen. De inhoud van het Turksche ultimatum heeft in Grie kenland groote ontstemming gewokt. De pers toekent eenstemmig verzet aan tegen den toon van het ultimatum, dien zy uitdagend en opzottelyk kwetsend acht. Do Griekscho re geering zal antwoorden, dat Griekenland zich nooit in de binnenlandsche aangelegenheden van Kreta heeft gemengd en dit ook thans niet voornemens isdat Kreta staat onder toezicht van de beschermende mogendheden en dat deze, en deze alleen, te beschikken hebben over de toekomstige regeeringsvorm van het eiland. Maar do Grieksche regeering zal het daar bij niet laten. Zy zal tevens by de bescher mende mogendheden op interventie aandrin gen, opdat er een eind kome aan de Turksche bedreigingen, dat Oostenryk en Frankryk aan Tnrkye goeden raad hebben gegeven en Duitsclilaud bij beide partijen op gematigd heid heeft aangedrongen. Uit Konstantinopel wordt nog geseind, dat ook Rusland bij de Porto op bedachtzaamheid heeft aangedron gen en dat het nitstel aan Griekenland voor zijn antwoord verleend, daaraan te danken is. De .Frankf. Ztg." verzekert dan ook, Grieksche regeering overtuigd is, dat de tusBchenkomst der mogendheden een uit barsting zal voorkomen. De berichten over de gezindheid der be volkingen blijven echter ongunstig. Te Ka- nou is men voornemens deze week grooto betoogingen te houden voor de inlyving by Griekenland en heeft de inmenging der mo gendheden mot betrekking tot het voeren van de Grieksche vlag groote ontstemming ge wekt, waaraan by deze betoogingen wel met een uiting zal worden gegeven. In de zuiver Mohammedaan8chc streken van Turkije nemen de betoogingen voor de handhaving van de Turksche rechten op Kreta toe. Beide tee kenen zijn verre van geruststellend. De Porte althans zal een zware taak hebben indien zy gevolg wil geven aan de raadgevingen, die inmiddels door do gezanten der vier bescher mende mogendheden aan haar zijn (verstrekt. Voor de rust op Kreta zelf zullen desnoods de mogendheden wel zorgen, maar de Turk sche regeering moet de zaak met haar eigen volk in het reine brengen. Aan de Paryschc „Matin" wordt uit Spanje een en ander geseind, waaruit men zou mogen afleiden, dat binnenkort te Bar- celona opnieuw de revolutionnaire beweging uitbreekt. In do Zuid-Amerikaansche repu blieken zouden groote geldsommen voor de aanstaande revolutie ingezameld worden en zoodra het oogenblik daarvoor gunstig ie, zullen de republikeinen der provincie Cata- lonië tot den Btryd tegen de regeering opge roepen worden. In het gebied van Patamos en Palafruges wordt reeds in het geheim tegen de regeering geagiteerd. Ook Tarra- gona en Valencia kunnen verrassingen bren gen. Eerstgenoemde stad zou zich reeds on dubbelzinnig tegen den koning verklaard hebben, en ook Valencia heeft den naam ropublikoinsch to wezen. Een groot aantal republikeinen zijn uit Barcelona hierheen ge vlucht, en men kan er dus zeker van wezen, dat hier het vuur der revolutie onder de asch smeult De regeering is ook niet erg gerust, want in verschillende plaatsen wordt hei garnizoen door nieuwe troepen versterkt. Het blijkt dat do Chineesche regeering wel is waar hare bezwaren tegen de vor- brceding van het spoor dor Antoeng-Moek- den-lijn liet varen, maar nu den wensch te kennen gaf, dat eventueel noodig gebleken verlegging van het tracé aan hot oordeel eencr gemengde commissie zou worden onder worpen. De Japanscho rogoering gaf hierop hare voldoening to kennen over het door de Chi neesche regeering genomen besluit, doch tec- konde op het daarby gedane voorstel aan, dat het nieuwe tracé reeds in de maanden Maart en April 1.1. door eene gemengde com missie werd vastgesteld en door de Chinee sche leden der commissie goodgekeurd. Zij kon dus slechts verzoeken, dat de Chineesche regeering in overeenstemming met het advies der Chineesche leden van bedoelde gemengde commissie hare goedkeuring verleende aan het door die commissie vastgestelde tracé. Uit Potersburg werd aan do Times" ge seind, dat daar hot gevaar voor complicaticn naar aanleiding van dit Bpoorweggeschil als geheel geweken wordt beschouwd. dat Nieuwsberichten. HELDER, 13 Aug. Bad en Zweminrichting. J.l. Woensdag werd de van wege het Departement Helder dor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gestichte Bad- on Zwem inrichting in do Koopvaardersbinnenhaven alhier geopend Deze inrichting voorziet in een dringende behoefte, omdat nu iedereen in staat worde gesteld zijn lichaam te ver zorgen naar de oischen van de zindelijkheid en der hygiëne. De opening dezer stichting geschiedde niet met stille trom. Des voor- middags 11 uur hadden zich op de zwem inrichting vereenigd het Bestuur van het Dep. Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de commissie van stichting en beheer en onderscheidene belangstellenden. De heer J, Kruijs Voorberge, voorzitter van het plaatselyk departement, sprak daarby de openingsrede uit. Na zyn genoegen be tuigd te hebben, dat hem do eer te beurt viel deze bad- en zweminrichting te mogen openen en alle aanwezigen welkom te hebben goheeten, memoreerde hij op welke wijze deze inrichting tot stand was gekomen. Den 29 October 1907 deed de heer W. Poll in de vergadering van het departement het voorstel om hier ter plaatse een bad- en zweminrichting te stichten. Dit voorstel vond algemeenen bijval, zoodat oen commissie, bestaande uit de heeren W. Poll, R. Kastelijn, A. Klik on D. van Zoonen, benoemd werd om te overwegen in hoe verre het mogelijk was zoodanigo inrichting tot stand to brengen. Naar aanleiding van do verzamelde gegevens der commissie besloot men in de vergadering van 11 Dec. '07 in beginsel tot stichting over te gaan. Alsnu werd propaganda gemaakt en nadat 28 April '08 van den Minister van Waterstaat ver gunning was verkregen om in de Koopvaar dersbinnenhaven een bad- en zweminrichting te mogen plaatsen, werd een bevoegd persoon, de heer Dr. B. L. van Albada, uitgenoodigd nut van dusdanige stichting in het licht to stellen. De heer Van Albada verklaarde zich daartoe bereid en in een heldere rede toonde hy zoowel uit eon practisch als hy giënisch oogpunt aan het groote nut en voor deel van een bad- en zweminrichting. Deze rede is van grooten invloed geweest op de totstandkoming van de inrichting. Daarna werden pogingen aangewend tot verkrijging der noodigo gelden en de commissie onder vond in deze van de burgery veel steun, zoodat een tamelyk groot kapitaal bijeen werd gebracht. Alsnu ontving de architect, de heer S. Krynon, de opdracht in overeen stemming met een voorloopig schema van den heer Kastelijn, een plan te ontwerpen, van welke taak hij zich goed hoeft gekweten. Dit plan werd in de vergadering van 18 Maart goedgekeurd en definitief tot stichting be sloten. Het nog ontbrekende kapitaal werd aangevuld door de directie van de Nuts- spaarbank en vervolgens overgegaan tot aan besteding. De aannemers J. Verheus en L. Roggeveen togen met ijver aan den arbeid en thans is de stichting gereed. Spreker hoopt, dat van deze gelegenheid een druk gebruik zal worden gemaakt en na in het bijzonder den heer D. van Zoonen hulde en dank to hebben gebracht voor zijn vele be moeiingen, verklaarde de heer Kruijs Voor- berge de zwem- en badiniichting voor ge opend. Daarna voegde hy er nog eonige woorden bij, waarin hij het doel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uit eenzette en aantoonde, dat deze vereeniging, zonder politiek en zonder bijzondere doel einden werkzaam is tot nut van 't algemeen, waarom hij aandringt deze te steunen. De heer C. G. van dor Lee nam daarop, namens de commissie voor exploitatie, het woord, die er op wees, dat onwillekeurig by den bouw fouten en gebreken zyn gemaakt, die in de praktijk wel zullen blykcu. Hij ver zoekt daarom, wanneer er opmerkingen of klachten zijn, (leze by de commissie te brengen, die daarvoor een open oor heeft en zoo mogelijk daarin verbeteringen zal aanbrengen, opdat de bloei der inrichting worde bevorderd Hy voor zich heeft al opgemerkt, dat hot, vooral voor dames, noodzakelijk is, dat aan do eene zijde een schotje of zeiltje wordt aangebracht, om de zwemmers en zwemsters voor nieuwsgierige blikken to beveiligen. Do hcor G. de Ven, secretaris van do plaatsolyko afdeeling «Het Witte Kruis", sprak daarna. Hij bracht in herinnering, dat zyn vereeniging, die de hygiënische belangen be hartigt, reeds vroeger pogingen had aange wend een badhuis tot stand te brengen, maar gceu voldoenden geldelyken steun had ont vangen en wees er verder op, dat een flink bad grooten invloed uitoefent op do gezond heid van den mensch. Hij wenscht daarom, dat de jongste instelling van hot Nut tot bloei mag komen, evenals zijn twee andere instel lingen de volksbibliotheek on de spaarbank. Vervolgens was er gelegenheid tot bezich tiging en allen waren voldaan over de doel matigheid. Het geheel, door stevig remming- work afgesloten, is een op waterdichte kisten drijvende inrichtig met 2 bassins. Het eene heeft een afmeting van 18,5 by 6,5 M. met oen diepto van 90 cM. en is bestemd voor eerstbeginnende zwemmershet andere is lang 24 M., breed 13,5 M. en diep 8 M. en is beschikbaar voor meergevorderden in de zwemkunst. Tusschen deze bassins in bevindt zich een springtoren, oen mooie gelegenheid voor liefhebbers van duiken. Op zyde zijn aungobracht 29 kleedkamertjes, oen kamertje voor don budmoester, oen urinoir en een privaat. Bovendien zijn er nog 6 kamertjes, waar men binnenbaden kan nomen. De diepte dier baden bedraagt van 80 tot 130 cM. Hiermede hebben wij van de bad- en zwem inrichting een kort overzicht gegeven. Wij wen- schen, dat hiervan een druk gebruik gemaakt zal worden en deze stichting zal bijdragen tot bevordering der volksgezondheid en der veel geroemde Hollandsche zindelijkheid. Marine manoeuvres. Van 16 tot 26 dezer zullen tusschen lJmuiden en het Vlio manoeuvres van de zeemacht worden gehouden. Daaraan zal worden deelgenomen door het grootste ge deelte van het thans in dienBt zijnde perso neel en materieel. Het opperbevel van deze marine-manoeu vres is opgedragen aan den schout-bij-nacht I. van den Bosch, commandant dor stelling van den Helder. De eerste dagen zijn bestemd voor oefe ningen in tactisch verband, de volgende voor het uitvoeren van veronderstellingen, terwijl de oefeningen in vereeniging met do landmacht slochtB zullen plaats hebben, wan neer een landingsdivisie zal worden uitge zonden. Het plan is voorts de aan de manoeuvres deelnemende schepen na afloop der oefeningen tor reede van Amsterdam te vereenigen. Als scheidsrechters zullen ter zee optredon kapitein ter zee Cohen Stuartkapitein ter zee Naudin ten Cate kapitein-luitenant ter zee Alberda; kapitein-luitenant terzeeUmb- grove; luit. ter zee le kl. Van Leent, beiden laatstgenoemden werkzaam bij den marine staf van het departementluit. ter zee 2e kl. Hartkamp. Aan den wal zyn scheidsrechters de kapi tein van het korps mariniers de Jonge Oud- raad en oen officier van de landmacht. Roeien en Zeilen. De roei- en zeilwedstrijden der Kon. Marine Jachtclub te Ilellevoetsluis hebben Dinsdag den volgenden uitslag gehad Zeilen. No. 1. Kotters Hr. Ms. .v. Galen". Baan- lengte 12 Eng. mijl. Drie deelnemersluits. ter zee 2e klasse E. R. Schultz mot kotter Boelen* J. do Graai! met kotter «Van Goens' K. Thomas met kotter .Vooruit". Prijs: luit. tor zee J. de Graafï. No. 2. Marinesloepun met modeltuig ge stuurd door onderoffle. der K. M. Baanlongte 6 Eng. myl. Dertien deelnemers. Pryzen le prijB torpedist-majoor Bakkei van .Schor pioen» 2e prijs id. Heyboer van id.3e prijs bootsman Wever van de «Van Galen» 4e prijs id. Hrandsen van id. No. 3. Handicapwedstryd voor jachten en marinesloepen met fantasietuig, gestuurd door officieren der K. M., leden der Club. Baan longte 12 Eng. mijl. Vier deelnemers. Luits. ter zee 2e kl. Wijn mot .Albatros', Smit met .Loudoli", Boeser met .Mattchiche» en Vos met B 3, .van Galen», le prysluit. ter zee W. J. Smit; 2e prys idem Wyn. No. 4. Marinesloepen met modeltuig, ge- stnnrd door matrozen der K. M. Baanlenglo 16 Eng. myl. Vyf deelnemers, le prijsma troos Silvester van de .Schorpioen» 2e prys idem van den Heuvel van idem. Roeien. No. 1. sloepen B 4 der K. M. Afstand 2000 M. Twee deelnemers. Prijsmatroos le klasse Rong, van de .Van Galen». No. 2. Laagboordssloepon van .Van Galen», geroeid door jongens dor opleiding 3e en 4e afd. Afstand 1000 M. 5 deelnemers, le prys lichtmatroos H. J. van Zwol2e prys lichtmatroos A. J. van Eist; 3e prijs jongen N. Abspoel. No. 3. Laagboordsloepen van .Van Galen», geroeid door jongens der 2e en le afd. Al- stand 1000 M. Acht deelnemers, le prijs jongen M A. Gunter; 2e prijs idem Roomer, 3e prijs idem Joinking. No. 4. Vletten, gerooid door 3 man zonder Btuurman van den torpedodionBt dor land macht. Zes deelnemers, le prys Hartog, Ver- hoof en do Rover (miliciens), 2o prys 't Ilart, Aalberts en Byloo (idem), 3e prys Blokland, v. Neutegem on Mijnster (korporaals.) No. 5. Achtriemsvletten, geroeid door 2 man zonder stuurman, le pryB matrozen le kl. v. d. Heuvel en Silvester; 2e prys mili ciens-torpedist Schoo en de Graaf. No. 6. Torpedobootjollenin 2 ploegen, geroeid door personeel van den torpedodienst in 2 ploegen. Voor elko ploeg 6 deelnemers. Deze hebben gewodstrijd in 3 ploegen, le ploeg, le prys v. d. Heuvel2e prijs Qnelhorst2e plo«g- lo prijs Slik2e prys Breedveld3c ploeg, lo prys v. d. Moeren 2e prijs van Zoost. De kapitein-luitenant ter zee C. W. de Visser deelde na afloop van den wedstryd in de marine-cantine de prijzen uit onder een hartolyko toespraak met de noodzake lijke op- en aanmerkingen. De Hudson-Fulton-feesten. Het pantserschip .Utrecht" thans in West-Indischo wateren, dat de Nederland- sche zeemacht bij de Hudson-Fulton-feesten zal vertegenwoordigen, zal zich tegen dien tijd eerst naar New-York begeven ten eindo behulpzaam te zijn by het optuigen van het scheepje .De Halve Maen", dat thans in het marine-établissement aldaar ligt. De gemeenteraadsverkiezing in district VI, te Amsterdam. By de Dinsdag gehouden verkiezing van oen lid van den gemeenteraad in district VI (vaeature-Ruys) werden uitgebracht 3666 stemmen. Daarvan verkregen de heeren Dr. P. C. F. Frowein (S. D. A. P.) 187 st. Mr. G. T. J. de Jongh (V--D.) 779 st. Jac. Polak (Lib.) 563 st. Mr. S. de Vries Czn. (A.-R.) 2137 st. Zoodat gekozon is do heer Mr. S. de Vries (A.-R.). Wantrouwende bestuursleden. Men schrijft uit Winschoten Het is hier in de laatste weken eon heele herrie mot de leden der coöperatie V.i o.e. en het bestuur, de voormannon der afd. van do S. D. A. P. te dezer stede en in 't gehoele district. De coöperatie, in Mei 1908 geopend, had voor do afdeeling bakkery reedB een weko- lyksclien omzet van meer dan f 400. Niettomin was er op 1 Augustus jl. roeds oen aanzienlyk tekort, men sprak van eenige duizenden guldens. De leden werden, waar ze f 5 per aandeel in deze arbeiderscoöperatie hadden gestort, wantrouwend tegenover de bestuursloden en ontsloegen den administrateur, die een loon van f13 per week had. Do overige bestuursleden op twee na, be dankten, en in een buitengewone vergadering werden niouwe bestuursleden gekozen; de bestuursleden, die uitgetreden waren, worden als lid der coöperatie geroyeerd. Volgens opgaven van een chefbakker is i, na aftrek van alle uitgaven en afschrij vingen, by minder productie een winst be haald van f40 per week. Harde noten worden er nu gekraakt. Het dag. bestuur van den Bond van Arbeids- coöperaties te Amsterdam eischt de bakkerij op voor de oude bestuursleden, of dreigt unders met het aanvragen van faillietverkla ring der coöperatie. Voor een bedrag van f 1000 is do Bond by deze corporatie betrokken. De afgetreden voorzitter en de ontslagen administrateur der coöperatie, dio Dinsdag morgen namens den Bond boeken en kas kwumen opeisohen, werden door het bakkery- personeel tegengehouden. Ze moesten het gebouw verlaten. De grillen van het hemelvuur. Omtrent het onweer, dat Zondagavond boven Breda woedde, lezen w(j in de „Br. Crt." Omstreeks kwart over negenen begon het te onweerenmaar al spoedig werden de jlagen krachtiger, om tegen half tien inder daad dreigend te worden. Felle, spichtig- blauwe bliksemstralen doorkliefden do lucht, imiddellyk gevolgd door zware dondersla gen. Aan de ratelslagen was hot hoorbaar, dat het ergens» ingeslagen was. Het eerst word bericht dat de bliksem ingeslagen was in het Mastbosch, vlak voor de voeten van de dienstbode der familie v. L.het meisje sloeg tegen den grond en lag bewusteloos bijgekomen bleek het dat zy ongedeerd was en waarschynlyk alleen door schrik bevangen was geworden. Verder richtte de bliksem schade aan op het dak der Fransche kerk en enkele daartegenover liggende gebouwen, zonder echter brand te veroorzaken. Het ergste heeft hij echter huisgehouden ia een complex van acht woningen aan het Dykje achter de Mestvaalt, meer bekend ondor don naam .De acht zaligheden". Waarschijnlijk is de bliksem door een der schoorsteenen binnengekomen, heeft daarop een opening geslagen in de nisbuis en zich van daaruit verspreid door het vertrek. Eerst w kachel omvergesmeten, voorwerpen op de schouw door de kamer heengekeild, waarop een stuk uit het plafond geslagen werd en de bliksem zich een weg baande tusschen de plafonds door. Alsnu kregen ieder der acht huisjes een beurt. Overal zyn de plafonds zwaar beschadigd en de planken van don vloer dor boven verdiepingen opengescheurdin een der huisjes werd een hond die onder de tafel lag, «morsdood" geslagen, terwyl een mede daaronder zittend drietal kinderen ongedeerd bleefin de tafel zelf stond middenin een splinter van het hout rechtstandig omhoog, terwyl ook van de lade splinters waren af geslagen. Binnen in de la lag een mes, dat in vier stukken gesprongen is ook een daar slingerende courant werd zoodanig geraakt, dat het was of er muizen aan geknabbeld haddenzelfs de afgeknabbelde stukje» papier worden teruggevonden. Aan de tafel zaten een vrouw on een jongende jongen bleef totaal ongedeerd, de vrouw echter werd aan armen en beenen gebrand, in een andere woning werd een stoel onder een jongen mot geweld weggeslagen, zoodat de jongen op den grond tuimelde, doch geheel ongedeerd was. In alle andere vertrekken van de acht huisjes waren min of meer ernstige beschadigingen aangebracht; gor dijnen geschroeid, behangselpapier vaneen gereten en vooral tal van ruiten kort en klein geslagen. Ook verschillende bewoners werden zy het gelukkig allen niet ernstig geraakt een oude vrouw voelde Maandagmorgen nog pyn op de borst, ten gevolge van een door den bliksem ontvangen stomp; een man, aan wiens voeten een petroleumkan geheel in gedrukt was, verklaarde een gevoel gehad te hebben alsof duizend kilo op zyn knieën terecht was gekomen. Wonderlijk heeft het hemelvuur in de .Acht zaligheden» huisge houden, maar nog wondel(jker mag het heetcn dat nóch brand onttlaan is nóch een der bewoners van deze talrijke behuisde woningen doodolyk getroffen iB. Blykens don regenmeter der Ryks IIoogore Land-, Tuin-en Boschbouwschool te Wagenin- gen is Maandag aldaar tijdens het onweder 56 mM. regen gevallen. Ter vergelijking diene dat den 18 Juni 1886 by een onweder werd geconstateerd 40 mM.23 Juni 1888 47 mM., en 5 Juni 1891 50 mM. regen. Omtrent de gevolgen van het noodweer diene nog het volgendeEr is te Wageningen byna geen huis waaraan niet het een of ander beschadigd is. Nagenoeg alle ruiten in liggende of schuine richting in do stad zyn vernield. In sommige woningen was het door het gehuil der kinderen gewoon oen paniek. De hagel die op den den dichten slagregen volgde was geen gewone hagel meer. Groote stukken ys, niet als duiveneieren, zooals men bijzonder zworen hagel gewoon is aan te duiden, maar 's kippeneieren, werden neergesmeten. Omtrent de verwoesting van het nog te veld staande gewas is het nog moeilijk een over zicht te geven. Op sommige plaatsen is alles plat geslagen. Van het fruit appelen, peren, perziken, is zeer veel afgehageld, maar meer nog beschadigd. Gelukkig is vooral do hagel zeer plaatselyk geweest, zoodat men daarvan althans op verschillende plaatsen in de on middellijke nabyheid van Wageningen geen last of althans geen schade heeft gehad. e Ook in heel West-Duitschland is het Maan dag noodweer geweest. In het dorp Emsdetten by Munster zette een wolkbreuk tweederde 'jclto van het dorp blank. De straten den op sommige plaatsen anderhalvon meter onder water. Op de weiden is veel vee verdronken, wat niet bytyds naar stal kon gebracht worden. In de buurt van Keulen telde men in oen uur tjjds 250 donderslagen. Men had geen heugenis van zulk zwaar weer. Over een heele uitgestrektheid zijn de gewassen, die velde stonden, vernield. De overheid be reist nu de streken, die het meest geteisterd zijn, om do schade op te nemen. In Hilter bij OsnabrUck zyn een man, een vrouw en de twee paarden voor hun wagon door den bliksem doodgeslagen. Spoorwegongeluk. Dinsdag is een sneltrein van don London and North Western Spoorweg te Micklehurst gederailleerd. De machinist en de stoker werden gedood, terwyl 10 reizigers o. w. 1 ernstig, werden gekwetst. Het ongeluk gebeurde, terwijl de trein met 50 mijlsvaart de Tue Brook passeerde. De trein bestond uit vyf wagens, die meerendeels van dc vacantiu huiswaarts koerende reizigers bevatten. De locomotief sprong uit de rails cn het schynt dat de machinist don stoom niet afsloot in de hoop nog eerst de andoro zyde van den overgang te kunnen bereiken. De wagens bleven nog 300 meter in hot spoor, totdat by eon wissel de eersto twee wagens eveueenB derailleerden. In den eersten, die geheel vernield werd, bevond zich niemand, terwyl ia den tweeden een tiental passagiers De ramp wordt toegeschreven aan uitzetting an de rails tengevolge van de buitengewone FEUILLETON. Ga naar de dames, sprak hy, Robert is zoo nonchalant. Hij vond daarin eon voorwendsel om terug to keeren on de kamer binnen te gaan, waar zyn jongste zoon met ütto Schiramelpfennig 1 nog aan tafel by den champagno zat. Verontschuldig mjj by haar voor eenige minuten, zeide hy tot Klaus. Deze had slechts oogen voor zyne bruid, die hij van het balkon af in het bloeiende kam purfoelieprieel in druk gesprok zag met zijne zuster, en liep nu de trap af. Onbegrijpelijk! mompelde Brookman. En evenwel, wat blyft my over? Hij ging achter het dichtste loof staan en keek weer door hot gebladerte naar de beide meisjes. Zij kunnen het goed met elkaar vinden, dacht hy, Fransje zy is nog byna eon kind en zoo volgzaam. En interessant is zij ook welik begryp dat zij ook eon bezadigd man ala Klaus maarde naam en dun Hij keek, zijn gezicht scherpend, met de hand een blad terugduwend, voor zich uit. En dan een kleine maar toch zichtbare trek om don mond Maar Klaus zou bet mij kwalijk nemen, wanneer ik als vader een vraag deed 'k voel bij deze gelegenheid juist hoe hij mij, ouden man, reeds hebeerschtEn wat kan ik er nu nog aan veranderen, nadat ik reeds op haar verschijnen gevangen en wil loos was, door haar geheele wezen - er zal veel veranderen, dat zie ik er van Fransje komt om mij te halen! Hy verzamelde zijn geestkracht, haalde zyn zakdoek to voorschijn en wischte zich hot voorhoofd af, toen zyne dochter ongerust, reedB voor hem stond. My mankeert niets, mijn kind, ant woordde hy lachend op hare vraag. Slechts de hitte van den wijn Gy weet, dat ik van daag ook mjjn middagslaapje moot missen. Hat kunt ge nog krijgen, papa Zy willen samen eon rytoer maken om zich als verloofden to vortoonen. SlochtB bij de koffie moet gy tegenwoordig zijn. Robert is zoo ongalant I Zy ging in de deur staan en gaf haar broe der een wenk. Zij willen samen uit rijden gaanzeg hen tcnminBte goeden dag riep zij en nam den arm haurs vaders. Nu dan, ik kom zoo dadelijk Robert ledigde zijn glas. Ook zijn kame raad stond op. Beider gelaat was sterk ge kleurd. Zwagerplichtenriep hij, de uniform dichtknoopond. Wanneer Luitenant Follethin hen tegenkomt, moot ik hem morgen reeds de waarheid zeggen. Nu, daar zou ik wel eens bij willen wezen Hij is tot gekwordens toe op haar verliefd 1 Zijn kameraad gespte de sabel om on volgde hom in den tuin. Beiden schenen aan het onderhoud weder deel te nomen, sedert zij het toch daarover eens geworden waren, dat een zangeres niet in een zoo solied koopmanshuis paste, en het in de werkelijke wereld toch hooi anders toeging dan op het tooneel. Hoe vond je vader vandaag vroeg Robert, met zyn zuster nog in het prieel zittend, toen dc oude heer in zyne kamer gegaan was om zijn slaapje te doen, van zijn kameraad afscheid had genomen en de ver loofden in den landauer van zyn vader uit gereden waren. En wat zeg je oprecht gesproken van onze schoonzuster Dat zij recht betooverend kan zijn. Ik waagde het niet naar hare familie en her komst te vragen en zy zei ook slechts, dat zij uit Duitsche ouders, in Italië geboren, maar vroeg wees geworden was en zy hare plaats op het tooneel door eigen krucht ver worven had. Over Klaus sprak zy zeer ver standig juist zijn ernst had haar genoopt hem te beminnen. Ik beklaug haar. Nu, hem zal ze nog wel nader leeren kennen. Robert blies den rook zyner sigaar in de lucht. En ik zal er voor boeten moeten, want mijn luitenant is dol op baar verliefd. En waar gaan ze wonen Hier in huiB of hierover 1 Fransje haalde de schouders op. Zy dacht nu ook ernstiger over de tookomst, dan toen zy tegenover de mooie gust zat. Toen zy beiden weg waren, zeide zy, scheen vader gebroken. Hy logde het voor hoofd in de hand en sprak niet; toen zeide hy, dat hy toch een keetje wilde uitrusten. Het voorval van vandaag, juist op zijn ver jaardag, heeft hem zeer aangegrepen. Hy wilde tegen den avond met ons uit rjjden gaan en nu gebruiken zy het rjjtuig. Wanneer de zaak niet zoo ernstig was, had ik om Klaus kunnen lachen, toen hy haar steeds ophemelde, spotte Robert. Maar i het zal wel gauw veranderen Na de brui' loft behandelt, hij haar precies ala ons. Ik hoor morgen vroog mijn luitenant Follethin in de kazerne al, terwyl hy roept: «Won derlijke dingen beleeft men toch 1" Hy zal natuurlijk jaloersch zyn. En dan.Uw broe der was al lang haar stille vereerder; ik had echter geen idee, dat de zaak zoo ern stig gemeend was, anders had ik reeds lang den aftocht geblazen. Zy hoeft my een beetje by den neuB gehad, die mooie WandelLet maar op, aan mij koelt hy zyn woede! Geloof je dat werkelyk vroeg Fransje verschrikt. Ba, wat moet zoo n arme tooneoldame doen Zy treedt hier als gast op en met do oificieren mag zij het niet aan den stok krijgen. Hy keek op zyn horloge en stond op. Aan het souper kom ik terng. A propos, verwacht je vriendinnen Ik heb laten afzeggen. Ik was niet voorbereid op die verloving. Nu dan, adieu. Robert verliet haar onder het neuriën van een liedje. Ik had my voorgenomen vandaag recht vroolyk te zijn, en nu gevoel ik mij plotse ling zoo ongerust, ja treurig, zuchtte Fransje, thans alleen. Zy was zoor aardig, maar har telijk was zy toch niet! Dat mag wol don kunBtenaroiisen eigen zyn, bij myno vrien dinnen zou zy heden niet gepast hebben De avond van den verjaardag was zeer stil en ernstig. Fransje gaf zich veel moeite om haar vader wat op te vroolyken, dio er over klaagde dat hy onwel was, als gevolg van den genoten wijn, en Robert verborg j sicchts met moeite zyne boosheid «over de gcheelo geschiedenis van het heden." I Klaus was natuurlijk by zyne bruid, die aan zyn vader des namiddags nog een reus- achtigen bloemruiker en haar portret had gezonden I Geen van de kinderen wist, dat juist dit portret, dat hij in zijn slaapvertrek gebracht en met treurig gelaat lang bekeken had, hem zoo had ontstemd. Toen men hem aan tafel riep was hy sleeht gehumeurd zijn bleek gezicht toonde diepe plooien, zyne oogen waren ingezonken. Wel herstelde hij zich, maar Fransje zelf moest hem eindelijk in zyn kamor brengen, ofschoon hij beweerde dat hem niets mankeerde. Blijf nog wat hier, ik ben in zoo'n akelige stemming, spruk het meisje tot haar broeder, toen zy terugkwam. Ik begryp vader niet. Er moet iets byzondors in hem omgaan. Hy was dezen middag toch zoo vroolyk ge stemd. Robert schudde het hoofd. Op het laatst niet meer. Hij keek Laura zoo verstrooid aan en sprak weinig meer. De bediende, die den ouden lieer altijd moest uitkleeden, kwam binnen en meldde, dat de handelsraad nog niet naar bed wilde gaan en dat men zich niet verder om hem bezorgd behoefde te maken, want hy gevoelde zich weer boter. Nu, de dag is toch eenmaal bedorven. Ik ga voor tien uur nog eenige vrienden opzoeken. Robert stond misnoegd op en zei zijn zus ter goedennacht. Nog zeer ongerust, zocht Fransje haar kamer opniet vóór midder nacht ging ze te bed, daar ze toch den slaap □iet kon vatten. Een tijdlang hoorde zij nog do schreden baars vaders onder zich in diens slaapkamer, toen werd het stil en zy zeli rustiger. Zy dat hy zyn bed had opgezocht. Intussohen zat de oude heer echter voor eon portefeuille met akten, die hy uit zyn kast had gehaald. De papieren waren gocl geworden, do kleur was verbleekt; met sid derende handen doorbladerde hy ze en ein delijk rustten zijne oogen op bet verkleurde portret van een man, dat op oen van de bUden gepinkt was, tot hy zich plotseling er met afschuw weder van afwendde en het boek sloot. •Ja, zoo was het," sprak hy in sich zei ven. .Men greep hem eindeljjk, hy onder ging zijn straf. Of hy nog in leven is En deze trekken, die my het beeld weder zoo levendig voor de oogen roepen 1 Hy was een >io manjammer genoeg, dat hy mooi was. En dien trek om den neus, ik meende die ook by haar to zien. Daardoor wordt een vergissing onmogelyk De oude heer stond op, trok zjjne laarzen uit cn liep in zijne pantoffels heen en weer om zyn dochter niet ongerust te maken; uit het venster straalde het licht nog op den muur van het tuinhuis. Ik moet haar zelf spreken. Maar met welk gelaat zou ik dat kunnen Klaus moet dat doen, want voor haar huweljjk hoeft ze toch zekere papieren noodig. En dan zou het voorzeker te laat zyn. Maar is het dat niet nu reeds nadat ik mijne toestemming gegeven heb? En wanneer ik gedwongen zal zyn het aan Klaus te zeggenEr volgt dan een vreeselyk tooneel. Hy heoft er nooit iets van gewetenhy, met zyn heftigheid, zal my de schold geven. Hy beroept er rich immers op, dat do zaak eerst tot bloei kwam sedert hy daarin werkte. Hy heeft geen be sef van den strijd, dien ik meer dan vjjfen- twintig jaren gevoerd heb, als gevolg van die (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1