KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wioringon en Anna Paulownam No. 3813. Zaterdag 28 Augustus 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Verbroken Zegels. Bnrean: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT 't Vliegend Blad p. 8 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 31 Zondagsblad 37' 46 f 0.76 Modeblad (Muzik.Bloemlez. 37* 55 60 45 65 65 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling! f 0.90 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels26 cenl Elke regel meer6 Bewys-exemplaar21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS »66r 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De Btaking in Zweden is nog niet nit. Had men verwacht dat Maandag een groot deel der werklieden aan den arbeid zouden gaan 't is niet het geval geweest. Toch is het aantal stakers verminderd. Cyfers hieromtrent zyu echter niet geheel betrouwbaar van de zijde der stakingleiders luiden zy anders dan die der regeering wat uit 'n tactisch oogpunt te bogrijpen is. Nog altijd hoort men niets van oen tusschenkomst der regeering tot bemiddeling, ofschoon van verscheidene zijden aandrang daartoe wordt uitgeoefend. En die aanvraag wordt bogrijpelykerwijze met den dag sterker. Een groot aantal Zwood- sche vrouwen van verschillende richting, besloten een dringend verzoekschrift tot de regeering te richten. Wy willen'zoo zegt dit verzoekschrift, •namens onze gezinnen, het komende geslacht en de sociale welvaart de regeering verzoeken, dat zy een poging zal ondernemen, om ten minste een grondslag te zoeken voor onder handelingen. De gezonde en krachtige ont wikkeling van Zweden wordt steeds meer bedreigd. De thans gevoerdo strijd leidt tot economische stoornissen voor talrijke gezinnen, ja voor het geheele land, en wat nog erger ia, hy vermeerdert den klassenhaat, een haat, die thaus reeds een sociaal gevaar vormt". De minister van binnnenlandsche zaken heeft Dinsdag aan alle provinciale en stede lijke autoriteiten last gegeven, op plaatsen waar de arbeid hervat wordt maatregelen te nemen tot bescherming der arbeidswilligen. Do regeering is besloten alles te doen, om het recht van de medeburgers op arbeid te beschermen. Tevens wordt aan de arbeidge vers mededeeling verzocht van wat zij deden, ter bescherming van de arbeiders en der werk plaatsen tegen bedreigingen van stakers, en op welke wyze zy meenen het best te kunnen samenwerken met de autoriteiten. Een tweede bericht uit Stockholm meldt De leden der niet-socialistische arbeiders party hebben aan het verzoek van het be stuur voldaan, en Dinsdag den arbeid hervat. Men verwacht, dat vele werklieden die tot de centrale lands-organisatie behooren dit voorbeeld zullen volgen. Dinsdag werd de eerste petitie aan den koning, om zyn bemiddeling in te roepen, door den minister van binnenlandsche zaken iü ontvangst genomen. De burgerlijke vrouwenvereeniging te Stockholm heeft op een aantal plaatsen eet zalen voor kinderen ingericht, om de kinderen van stakende werklieden te voeden. De rechtbank te Stockholm heeft uitBpraak gedaan in de klacht der dagbladdirecties tegen de stakende typografen wegens contract breuk. De typografenbond werd veroordeeld tot het betalen van schadeloosstelling, tot een gezamenlyk bedrag van 52,000 kronen. De Grieksche vlag van het fort te Kanea op Kreta is neergehaald en daarmee uitge sproken dat Kreta dus niet onder Grieken land hoort. Maar nu zit men ook weer in het oude moeras terug. De Turksche regeering heeft nu echter o. i. een wijzen stap gedaan. Ze heeft zich nn rechtstreeks tot de Europeesche mogend heden gewend, die als beschermers optreden en te kennen gegeven, dat de Kretonser kwestie niet onafgedaan kan blijven en dat moet worden beslist in welken vorm de uutonomie (zelfregeering) zal worden verleend. In een nota tot do mogendheden gericht, wordt onmiddellijke regeling van de regeering voor Kreta verzocht. Niettegenstaande dat meer gematigd op treden der regeering maken de bladen toch weer melding van betoogingen in de provin cies tegen Griekenland, terwyl ook de boycot nog voortduurt, zelfs te Konstantinopel. Maar ook in Griekenland blyft het roerig tegen Turkye. Een week geleden werden 400 gen darmen uit de provincie naar Athene gezon den in verband met den ,algemeenen staat kundigen toestand" van het land. De Kroon prins heeft zyne reis naar Patras, waar hij den oersteu steen zou leggen voor 'n kazerne, met het oog op mogolyke gebeurtenissen uitgesteld. De Btudenten vormen corpsen die zich oefenen in den wapenhandel. Zij hebben de regeering verzocht amunitie en wapenen te hunner beschikking te Btellen. De Spaunsche regeering treedt in Cataloniö met kracht op. Gebruik maken van de om standigheid dat de grondwettige rechten nog zijn opgeheven, ontbindt zy de vereenigingen, dio haar voorkomen revolutionnaire of anar chistische denkbeelden te bevorderen en sluit zy do gebouwen. In de gevangenis te Mont- juich hebben nog voortdurend terechtstellin gen plaats. Aan de pers is het doen van mededeelingeu daaromtrent verboden. De sultan van Marokko is tegenover zijn overwonnen vijanden zeer wreed opgetreden. Vooral in Frankrijk gaan protesten op tegen do wreedheden, die te beschouwun zijn als laffe wraaknemingen tegenover thans mach- teloozo vyanden en wil men dat de regeering dit aan Moulay Hafid eens nadrukkelijk zal doen weten. De vooruitgeschoven posten der Spanjaar den zitten ingesloten tusschen Mooren, die, beschikten zij over moderne vuurwapenen, Spanje een leelijke pyp zouden kunnen doen rooken. Spanje heeft in Marokko daar op 't oogenblik een 30.000 man troepen, doch het aantal gewapende Mooren dat er tegenover staat is zeker 50,000. HELDER, 27 Augustus. Landbouw. De afdoeling Helder der Holl. Maatschappij van Landbouw hield j.1. Maandag in «Tivoli' een ledenvergadering. Bij onstentenis van den voorzitter, den heer Th. Terra, werd de vergadering gepresideerd door den heer P. A. E. Thijssen. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notulen, bracht de heer H. Bakker Dz. verslag uit over het finantiëel resultaat verkregen met het stationeeren van den dekhengst van wege de afdoeling. Do ontvangsten bedroegen aan dekgeld van 84 merries f 840 en de uitgaven aan huur van den hengst f300, aan stalgeld f226 en aan verschillende uitgaven, zooals het halen van den hengst, de reis naar Vogelenzang enz., f 34.90, te zamen bedragende f 500,90. Er zou dus een saldo zyn van f 279,10, maar f80 van dekgeld moet nog ontvangen on eenigo onkosten nog voldaan worden. Na deze mededeeling kwam de bespreking dor algemoone vergadering der voreeniging, dio te Gouda gehouden wordt, ter sprake. In de vorige vergadering was besloten daar 2 afgevaardigden heen te zenden met het oog op de keuze van de plaats, waar hot volgende jaar de vergadering zou plaats hebben. Doch nu alles er op wyst, dat Hoorn daarvoor beslist zal aangewezen worden, stelt liet Bestuur voor op dit besluit terug te komen en het in te trekken, met hut oog op de kas. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. De beschrijvingsbrief gaf ook geen aan leiding tot nadere bespreking. Vervolgens werden nog eenige mededeelin- gen gedaan van een schrijven van de afdeeling Gouda, verzoekende een medaille te mogen ontvungen voor haar te houden tentoonstel ling; het rapport van hot Hoofdbestuur over het atalhygiëne een premie tarief van de Holl. Algom. Verzekeringsbank te Schiedam voor de verzekering van personeel van landbouwers en veehouders. Deze stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Vlagvertoon. Blykens te 's-Gravenhage ontvangen be richt, is de divisie van drie schepen, be- hooremle tot de Indische zeemacht, waarvan het bezoek aan de Chineesche en Japansche wateren onlangs werd aangekondigd, naar Manilla vertrokken. Van daar wordt de reis voortgezet naar China en Japan. Het eskader bestaat uit de pantserschopen«Tromp", «De Ruytor' en «Koningin Regentes" en staat onder bevel van den kapitein ter zee Tydeman, die zich aan boord bevindt van het vlaggeschip //De Ruyter". Hot bezoek aan de Nedcrlandsche bezit tingen grenzende koloniën on vreemde rijken heeft ten doel het onderhouden van goede nabuurschap. Het pautserschip //Noord-Brabant" zal rechstreeks uit Ned.-Indië naar San Fran- cisco reizen, ten einde aldaar ter reedo aan wezig te zijn bij de feesten ter eore van den wederopbouw dier stad. Eene West-Friesche Waterleiding. Van de hand des heeren J. van Hasselt te Amsterdam, is in opdracht van de Gezond heidscommissies gevestigd te Hoorn, Enk- huizen en Schagen, oen lijvig rapport ver schenen, betreffende eene West-Friesche Waterleiding. De inleider geeft als zijne meenig te ken nen, dat, gelet op do lage polderlanden in dit gedeelte van Noord-llolland, eene duin waterleiding hot aaubovelenswaurdigst is. Ton einde zonder uitputting van de duinen de noodige hoeveelheid tc verkrygen, kunnen alleen de breede Schoorlsche duinen in aan merking komen met een prise d'eau van 1600 M. lengte. De hoofdleiding loopt van de Schoorlsche duinen over Schoorldam, Warmeuhuizen, Oud-Karspel, Oude-Niedorp, Spanbroek, Wognum, naar een watortoren van Hoorn en heeft twee zijspruiten, de eene van Kalverdjjk, in de gemeente Haren Karspel, over Dirkshorn naar een toren die dient voor de voorziening van de gemeente Schagen en Barsingerhorn, do ander van Wognum over Nibbixwoud en Midwoud naar den toren van Medemblik. Aan deze leidingen zijn de overige leidingen aangesloten op zoodanige wijze, dat in het geheel 41 gemeenten met eene bevolking op 31 Dec. 1907 van 79616 zielen daarop zijn aangesloten, waarbij echter in verband met een vermoedelijken vooruit gang der bevolking van Hoorn op 8368S zielen is gerekend. Torens zullen noodig zijn te Schagen, Winkel, Oudkarspel, Berkhout, Medemblik, Hoogcarspel en Hoorn. De begrooting van kosten voor de uit te voeren werken sluit met het niet zeer bemoedigde cijfer van f2.200.000. De exploitatiekosten worden begroot op f 35000hierbij moet gerekend worden voor afschrijving2 °/0 van het geheele kapitaal, behalve machines f 42.500, en 4 van de waarde der machines f3000, te zamen dus f 80.500. Rekent men hierbij nog op een rente van 4 van het kapitaal ad f 2.200.000, dus f 88,000, dan zoude de op brengst dor waterloidiugmoeten wezen f168.500 om de kosten te dekken of bij eene bevol king van 80.000 zielen f2.11 per hoofd. De verdachte zuurtjes. De ,N. II. Ct." deelt mede dat dr. Huis man toen hij geroepen werd bij de patiënten, die men meent dut tengevolge van het eten van zuurtjes te Rotterdam zyn overleden, in strijd met de in omloop zyndo geruchten nooit aan vergiftiging gedacht en ook geen braak middel toegepast heeft. Do kinderen leden reeds aan hevige brakingen. Reeds dudelyk bestond by dr. Huisman het vermoeden, dat men hier met een ernstige besmettelijke ziekte te doen had en tot heden blijft hij van meening, dat zijn vermoeden juist is, ook in verband met het feit, dat de zuurtjeB geen verdere slachtoffers geëischt hebben, terwijl daarentegen uit do omgeving der slachtoffers verschillende personen in de barakken opge nomen zijn wegens verdachte verschijnselen. Niot uitgesloten is, dat de schadelijke bestand- deelen, welke in of bij de zuurtjes gevonden zyn, een gemakkelïjken voedingsbodem lever den voor ziekte verwekkende bacteriën. Dr. Huisman had onmiddellijk den ontsmettings- dienst ontboden en de faecaliën verzameld en in een der daartoe aan du politie-bureau's aanwezige bussen van den ontsmettingsdienst, die tot verder onderzoek in handen van dr. Poels, directeur der Rijksseruminrichting alhier, gesteld werd. Cholera te Rotterdam. De Burgemeester van Rotterdam, deod de volgende kennisgeving Gelet op art. 24 der wet van 4 December 1872, Stautsblad 134, maakt bij deze aan de ingezetenen bekend, dat op Woensdag aangifte is gedaan van het voorkomen van twee gevallen van cholera asiatica in doze gemeente en dat als gevolg van eene be spreking ten Raadhuize gehouden, waarbij o. a. tegenwoordig waren de inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht, de directeur der Rijksserum-inrichting, de waurnemend voorzitter en een geneeskundig lid der Ge zondheidscommissie, de waarncmond genees heer-directeur en do bacterioloog van het ziekenhuis, de directeur en do bacterioloog der drinkwaterleiding, de directeur van den ontsmettingsdienst, moet worden aangenomen, dat men, hoewel het ziektebeeld met het typische beeld der cholera asiatica niet over stemde, bij dio twee gevallen, beide betref fende kinderen uit hot huis uit do Atjehstraat no. 15, evenals by de ziekte van de vier reeds overleden kindoren uit dat huis, te doon heeft gehad met cholera asiatica. Hy maakt verder bekend, dat reedB dade lijk nadat het eerste vermoeden was gerezen, allo maatregelen zyn genomen tot afzonde ring en observatie van alle personen, die met de lyders in aanraking kunnen zyn ge komen en dat in het geheel, behalve de twee bedoelde kinderen, in het Ziekenhuis vyf zieken zijn opgenomen, by wie zich ver- duckto verschijnselen voordoen. De toestand van allo patiënten is redelijk goed. Hij is gerechtigd te verklaren, dat naar de overtuiging van al de bovenbedoelde autori teiten de hygiënische toestanden te dezer stede en de genomen maatregelen recht geven de toekomst zonder ongerustheid af te wachten. Voorts kan worden medegedeeld dat het geregeld onderzoek van hot water dor drink waterleiding niets abnormaals heeft vertoond en dat, in bovenbedoelde samenkomst, in dat water het volste vertrouwen werd uitgesproken. Uitbreiding wordt geven aan de koatelooze verstrekking van leidingwater, ook op de rivier en in de havens. Gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van ongezuiverd water uit de rivier, havens of slooten, ook Voor het wasschen van vaatwerk, groenten, enz. Do Burgemeester zal de burgerij op de hoogte gouden van hetgeen verder mocht worden geconstateerd. Do Burgemeester voornoemd, ZIHMKRUAN. Rottterdam, 25 Augustus 1909. Do konuisgeving van het hoofd van R'dam, hierboven afdrukkende, wenscht de N. Rott. Ct. don ingezetenon ernstig op het hart te drukken zich niet aan overdreven vrees over te geven. De ervaring loert, dat een kalme gemoedstoestand het weerstands-vermogen tegen de ziekte versterkt, overdreven onrust daarentegen dit vermogen verzwakt. Men deelt omtrent de patiënten en de per sonen in observatie het volgende mede. In het stedelijk Ziekenhuis aan den Cool- singel bevinden zich 3 kinderen Korteland (uit hot gezin, waarvan 4 kinderen aan cholera overleden zijn) en 1 kind uit het gezin Erncst uit de Veerlaan, die hot allen naar omstandig heden goed maken, na aan diarrhee geleden te hebben. Nog 3 andere personen zijn in de barakken van het Ziekenhuis geïsoleerd. In observatie in het Armhuis aan den Schiedamschen dijk bevindt zich in de eerste plaats de weduwo Van Klaveren, wier man (een patiënt van dr. Voorzanger) Dinsdag plotseling onder verdachte verschijnselen overleden is op een schip in de Wynhaven, met 2 zoons en 2 dochters. Voorts uit het gezin der overleden kinderen Korteland, man, vrouw, tante en 2 kinderen, en uit het geziu van het kind Ernest man, vrouw, 4 kinderen en een buurmeisje, dat toevallig in het huis aanwezig was. Eiudelyk nog de familie Hake- muldor, bestaande uit man, vrouw en 3 kin deren. De observatie geschiedt door dr. Huis man, dio Woensdag aan den hoofdinspecteur van de volksgezondheid telegrafisch kennis gaf, dat, als gevolg van hel bacteriologisch onderzoek, gebleken is, dal de 4 kinderen Korteland aan cholera asiatica overleden zijn. Nader meldt men In dou loop van Woensdagnamiddag en Woensdagavond zyn er nog drie ziektege vallen door dokters alB verdacht aangemeld. Een wichtig stukje I Woensdagmorgen is aan do Noordersluis te Dordrecht, waar een nieuwe ophaalbrug gebouwd wordt, en waar men bezig was de 24.000 kilogram zware bascule op haar plaats te brengen, door het breken van den hyfleh- ketting het gevaarte naar beneden gekomen oii geheel verbogen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade wordt op een paar duizend gulden begroot. Ook voor de omwonende neringdoenden lovert het ongeval schade op, daar de opening der brug dezo maand zou plaats hebben en de strem ming van hot verkeer, thans reeds ongeveer een jaar bestaande, zeker nog geruimen tijd zal voortduren. De fabriek van de firma v. d. Nahmer in brand. Men meldt uit Eindhoven: De fabriek van de llrma von dor Nahmer te Stratum, waar Donderdagavond de alge- heele staking zou intreden, is bijna geheel afgebrand mot machinekamer en aangrenzend heerenhnis. Een kind verbrand. Dinsdagmiddag is er, waarschijnlijk door het {spelen met lucifers door kinderen, by den landbouwer Snoeren op 't Ven to Heeze brand ontstaan. Het veo kon met moeite worden gered, terwyl huisraad, oogst en landbouwgereedschappen een prooi der vlam men werden. Het echtpaar S. verloor door dien brand hun eenig kind, het vierjarig dochtertjehot verkoolde lichaampje werd later te voorschijn gehaald. Assurantie, alhoewel zeer laag, dekt schade. De voortvluchtige onderofficieren. Uit Luik wordt gemeld, dat do uit Don Bosch gevluchte fouriers en de sergeant in oen café aldaar als straatzangers musiceeren. Simons spoelt viool, Pikema zingt Fransche liederen, terwyl Verhagen met hot bakje rondgaat. Van daar gaan ze naar Parijs. De fietsen werden te koop aangeboden by een ry wielhandolaar op de Groote Markt te Luik. De justitie heeft de zaak in handen. Een universiteit voor winkeljuffrouwen. Nu er al lang professoren zijn in kappen, boksen, dansen, biljarten enz., en er academies zyn voor kook-, knip- en andere kunsten van dut slag, is er niets moor tegen om een uni versiteit tot opleiding van winkeljuffrouwen op te richten. Dat is, naar wij lezen, in Parjjs geschied. Het universeele van het onderwijs heeft men dan te zoeken in de verscheidenheid van de waren, die de studenten moeten loeren kennen, en do vele manieren, die zy moeten aanleeren om ze aan den man te brengen. De ontploffing te Genêve. Omtrent oen nootlottige ontplolting in do gasfabriek te Genève wordt gemeld De ontploffing is vermoedelijk te wjjten aan een onvoorzichtigheid. Eenige arbeiders wa ren nl. bezig met de herstelling van een buis, zonder dat deze behoorlijk was geïsoleerd. Eon vonk uit een of ander werktuig stak toen het gas in brand en de vlam Bloeg over den grooten gashouder, die 15,000 kub. M. kan bevatten. Hij was echter slechts halver wege gevuld en is daardoor alleen van onde ren gebarsten. De koepel viel naar beneden, zonder evenwel beschadigd te worden. Een arbeider, die op cenigen afstand van den gashouder aan hot werk was, doelde het volgende mede: «Met 14 of 15 anderen was ik aan het werk, toen plotseling een hevige slag weerklonk en wij allen togen den grond werden gesmakt. Ik kreeg den gasmeter, waarmede ik bezig was, vlak tegen de borst, raakte buiten bewustzijn en toen ik weder tot my zelf kwam, bemerkte ik weder tot my zelf kwam, bemerkte ik, dat ik naast eon hoop steenen en losgerukte bal ken lag. Om mij heen hoorde ik akelig gegil, maar ik kon niets zien, daar ik geheel en al in een rookwolk was gehuld. Ik wilde op staan, maar viel dadelyk weder neder. Het was verschrikkelijk Elf personen zijn bij de ramp om het leven gekomen, zeB worden nog vermist en ruim dertig zijn moor of minder ernstig gekwetst. Een Fransch ingenieur, De Parvillé, die de fabriek was komen bezichtigen on dio het laatst gezien was in gesprek met een mees terknecht, is spoorloos verdwenen. Vermoe delijk is hij om het leven gekomen on ergens heen geslingerd, waar men zyn lijk nog niet heeft ontdekt. De stad Genève is geheel en al in duister nis gedompeld en het zal minstens wel 8 dagen duren, alvorens er weder op normale verlichting te rekenen valt. Ingezonden. Helpt U zeiven Mijnheer de Redacteur I Gaarne zag ik in uw geacht blad een plaatsje ingeruimd voor onderstaand stukje, bij voorbaat mjjn dank. Het is elk inwonor dezer gemeente bekend, dat Spoor- en Keizerstraat in 't bijzonder, de straten zijn waar de handel wordt uit geoefend en waar uit den aard der zaak dun ook de meeste drukte is. Nu is het ons, on voornamelijk de handeldrijvenden, zeer aan- gonaam als dit laatste het geval is, al bedoel ik nu met «drukte" juiBt niet het gedoe en geflirt der jongelui, hoewel dit niet zoozeer tot materiëele schade leidt. Maar ala dit jonge volkje het klokje van gehoorzaam heid volgt, een uur of tien, dan wordt .een voor ons heel wat schadelijker element, heer en meester, en ik mag wol zoggen, in 't bijzonder van de Keizerstraat, daar door deze straat, bij wyze van trechter, zeer veel passeert. Dat volkje (de fatsoenlijken uit gezonderd) is vrjjwel in de verbeelding, dat zij meer mogen doen, dan eon gewoon men- schenkind, hoewel' het een feit is, dat door hen al zeer weinig, ja meestal niets, wordt bijgedragen aan de gemeente-kas. Men durft zich haast niet ter ruste te bogoven, uit vreos voor do ruiten en andere scliadepostjes ge durende den nacht. De indirecte, niet-inutu- riëele schade (gebulk en gegil) er nu nog buiten gelaten, daar verhardt men in. Als ik hier een lijstje moest publiceeren van ruiten 'en andere akkefietjes, door laffe onvorlaten vernield, men zou verstomd staan, maar ik vreos, dat dit op zwakke gestellen, suggestief zou kunnen werken, m. a. w. aanleiding zou kunnen zyn tot navolging en den eerzamen burger te meer een bron zou opleveren voor zenuwachtige spanning, gedurende het duistere tijdperk van den nacht, wanneer alleen de hoeklantaarns branden, want qoutte qui qonUe, de tusschenlantaarns moeten nu eenmaal uit. Het gebeurde wedor eenige dagen geleden, dat een ruwe bende, een wagon vol steenon, bestemd voor de straatmakery, welke reeds dagen en nachten lang als een monument van onze stedelyke zorg midden in de Kei zerstraat stond te pronken, door een spiegel ruit reden, en zonder nu de gevolgen hunner baldadigheid aan te durven, kozen de h o 1- d e n het hazenpad. Onze politie Ochwy weten het wel, die mcnachen zyn flink en wij achten hen hier hoog, wy mogen er zelfs trots op zyn. Maar nu vraag ik, wat beteokenen 8 10 agenten por nacht, verdeeld over 3 bureaux, terwyl er toch minstens 2 man op elk bureau moeten zyn Zou het niet noodzakelijk worden, dat zoo wel particulieren als winkeliers, wij hebben er allen belang by, zoowel van Keizerstraat als Spoorstraat, zelf do handen uit den mouw gingen steken, en door botje by botje te doen, ieder naar vermogen, een eigen veiligheids dienst to organiseeren, al was het maar des nachts tusschen 10 en 3 uur, als de balda digheid hoogtij viertWie gaat hier op in X. Wy plaatsen deze klacht mot volkomen instemming. Wy hebben in dit opzicht niet minder ondervinding betreffende het rumoer op Zater- dag- en Zondagavond in de Koningstraat. Het geblèr van de half dronken lui is tusschen 11 en 1 uur niet van de lucht. Het handjevol politieagenten is niet bij machte daarop voldoende te letten. Over die onvol doende bewaking vun onze gemeente mocht wel eens een hartig woordje worden gespro ken het gaat niet langer dezo uitgestrekte gemeente des nachts aan de hoede van een 8-tal agenten over te laton, waarvan er dan nog 3 ii 4 in de bureaux moeten verblyven. Red. FEUILLETON. Klaus en zyne gade brachten hem den vol genden morgen een bezoek. Er werd niets gesprokeu over zyn eingendunkelyk optreden, terwijl zijn vader den dood naby was. Dit was aanvaard als een voldongen feit, waar tegen de oude heer niets meer kon doen. Laura toonde zich ook by dit bezoek als een beminnenswaardige jonge vrouw, vol tact en welopgevoed. Tante Polda meende alleen op te merken dat zy voor haar ouder dom zeer veel levenservaring had maar zij was immers kunstenares ook dut haar wezen iets gemaakts had intusschen kon dit dezelfde oorzaak hebben. De mooie oogeu vun de jonge vrouw bekoorden haar als ieder andertoch meende zy waargenomen te heb- bbn, dut hare blikken op effect berekend waren. Maar ook dit was oen gewoonte der kunstenares. In het geheel maakte zy op tante Polda een zeer goeden indruk, voorna melijk wegens hare hartelijkheid jegens Fransje. Dat het in het vervolg niet tot werkelyke vertrouwelijkheid kwam, schreef mon toe aan Klaus, die met zyn vrouw van de reis terug gekeerd, zich minder dan ooit en dan nog slechts wegenB zaken met zyn vader bemoeide. Zijn jongeren broer en zuster gaf hij nauwe lijks oen vriendelijk woord. Dit dwong Robert om zelfs de bezoeken, die de wellevendheid van hem vorderde, voorloopig uit te stellen en maakte tusBchen Laura en Fransje nau were aansluiting onmogelijk. Hoe moet dat worden wanneer ik sterf Ik moet dus leven, dacht de vader bekom merd, en hy richtte zich op, zoo goed als zyn oude ledematen het toelieten. Intusschen kreeg hij reden om zich te bo klagen over eigenmachtige handelingen van Klaus in gewichtige zaken, waarin hij zijns vaderB toestemming had moeten vragen. Hy verbrak alle betrekkingen mot den bankier, die reeds jaren lang de vriend zijn vaders was en ging bij een anderenboekhouder Joost, dien hy vele jaren geleden aangesteld had, werd terughoudender tegenover den ouden heer by het geven van inlichtingen, om zijne betrekking niet te verliezen. Op zekeren dag kwam Robert zeer ver ontwaardigd tehuis. Men had hem bij den nieuwen bankier zijn maandwissel met hon derd mark gekort; daarmee kon hy niet uitkomen. Vol kommer, bijna voor z'n zoon beschaamd, keek de grysaard voor zich. Hij wist niets van deze inkorting. Liever wil ik my op de kantoorkruk zetten, dan my voor mjjne kameraden scha men maar niet bij dien schraper hierover, die mij onder den dnim wil houden en aan mij wil sparen, terwijl het bij hem uit een ruime beurs gaat. Zy zyn beiden iederen avond in den schouwburg en soupeeren daarna in de fijnste restaurants, want de mooie jonge vrouw heeft geen lust naar do keuken om te zien dat is beneden de waar digheid oeuer kunstenares I Daar, aan dou overkant gebruiken ze nog al wat geld 1 Vraag het slechts aan Fransje en tante, die van uit hare vensters tol diep in den nacht alle lichtkronen ziet branden en wanneer ik my niet vergis, worden ook hare vroegere vereerders, zelfs mijn luitenaut Von Fellent- hin, uitgenoodigd mijn vriend Schimmel- pfennig zei mij zooiets. Ik mag me daar echter niet mee bemoeienmaar hij moet geen voogd over my spelen, dun verstaan wy elkaar niet meerDoch trek het u niet te veel aan, vader. En geef den nieuwen bankier slechts uwe orders, dan weet Klaus waaraan hy zich heeft te houden. Het deed den grysaard pjjn, toen hy den bloeienden jongen, vol levenskracht on zelf vertrouwen, aanzag, die de trots van zyn ouderdom was, ofschoon hy ook wel eens buiten de perken ging. Beide kinderen her innerden hem aan hunne moeder. Robert echter was zyn lieveling, olschoon hy het niet liet merken. Klaus had zich al lang van hem vervreemd, maar hy was in do zaak zyn steun hij kon niet met hem breken en moest hem ontzien, al ondervond de oude heer ook menigmaal, dat Klaus zeer oneer biedig tegenover hem was. Het moet allemaal by het oude bly ven 1 Ik wil hot hem liever door de telophoon zeggen. Stel je gerust. Ook FranBje klaagt over zyn ingrypen in myne rechtenmaar jelui moet niet vergeten, dat hij de ziel van de zaak was sedert ik zoo sukkelend ben, dat hy ook voor jullie zyn best doet, en daarom mag jullie hem zyn spaarzaamheid niet kwaljjk nemen. Die moet hij echter ook in zyn eigen huishouding niet vergoten 1 Fransje moet ook zuinig wezen, zei hij haar onlangs on daarbij geeft hij zyne vrouw alles wat zij hebben wil. Ge ziet haar niet; wanneor ze even komt overwippen, beleefdheidshalve, dan is zij wel huiselijk gekleed, maar op de Promenade en elders moet ge haar zien, zoo kostbaar geklcud, oa dat kost veel geld, zooveel verstand heb ik er wel van. Robert zag, hoe deze woorden zijn vader aangrepen, daarom zweeg hij. Gij zult het wel iil orde maken, niet waar papa zeide hy ten slotte. IntUBSchon was dit voorval hem zeer onaan genaam. Zijn vuder liet alleen uit de kas van het kantoor betalingen doen, en ging dezo zaak door do handen van Klaus, dat zou er een heftig tooneel voorvallen. Buigen of breken moest het toch eenmaal tuBschen beiden, maar als het kon nu nog niet Wanneer hij tante eens aanklampte, om het dringendste te kunnen betalen Hy zag deze met oen handwerkje in het priëel alleen zit ten en wendde zich tot haar. Klaus, die uit de vensters van zyn werk kamer den tuin kon overzien, zag hem gaan. Zooals de zjjnen voorzien hadden, miste Klaus de noodige hoedanigheden om een ge lukkig echtgenoot te worden. Hij was eigen zinnig en ruw on bezat niet de tcederheid, waarmee een jonge vrouw behandeld wii worden, daarbij toonde hy in huis zyn boos humeur, wanneer hy in z'n werkkring onaange naamheden ontmoette. Het eerste, wat hij in Laura afkeurde, was haar gemis aan Btipheid hy maakte haar daarvan een verwijt, doch te vergeefs. Dan een zucht naar verstrooiing, die hem zelf alle kalmte benam, wanneer hy in hot kan toor zat en haar weer zag uitgaan. Hy rekende het ook zijn plicht, haar hierover te onderhouden en dat geschiedde eveneens dikwijls zonder de noodige kalmte. Laura was van haar kant door het instu- deeren der rollen, de repetities en de voor- 1 stellingen met hare kunstmatige prikkeling aan een onrustig leven gewoon. Zy was al deze dingen moo en had zich hot leven van jonge vrouwen als een ideaal gedacht, toen zij deze in het openbaar en in de gezelschap pen gade sloeg. Zij dio reeds als kind geen huiselijkheid, geen familieleden had gekend, had anderen daar steeds om benijd, zonder de schaduw zijde te leeren kennen. De zin in orde, die den kunstenaressen gewoonlijk ontbreekt, be zat zij en daarom achtte zij zich geschikt om een goede vrouw te wordendoch daar by zweefde haar het denkbeeld voor den geest, dat zy de noodige dienstboden zou' hebben, dio voor een deftige familie onont- boorlijk zyn «lat verder haar man alles zou j doen, wat eon jonge vrouw aangenaam kon zijn en dat zij aan zijne zijde de rol van i beminnenswaardige huisvrouw zou spelen en in gezelschappen wegens hare persoonlijke hoedanigheden gezocht en geëerd zou worden. I Zy werd uit den droom geholpen, toen zy haar man juist het tegendeel zag worden van wat zij had mogen verwachten zy schikte zich naar zyne wenschen, maar hij vergat, «lat zij ook do hare had. Het werd oen zware taak voor haar, hem smaak te doen krijgen in het gezellige leven waarnaar zij ^oo ver langde zy zat den geheelen dag alleen, ter wijl hij zyne zaken behartigde. Zij had op een hartelijken omgang met zijne bloedverwanten gehoopt, en hij verhin derde dien zy zag nit het venster hare jonge schoonzuster met hare vriendinnen, en hy toonde een boos gelaat, wanneor zij naar den overkant wilde gaan. Iu het begin had hy met haar in vroolyke stemming bezoeken afgelegd, ook uitnoodi- gingen aangenomen en met haar oen badreis gemaakt, maar was innerlijk blij geweest toen hij die achter den rug had. Aan het huwelyk waren hem te veel lasten verbonden. In deze stemming zat hij op zekeren dag in zyn kantoor. Zyn gelaat, anders verdrie tig, stond nu zelfs somber. Hij zat met den urm onder het hoofd en staarde op het papier voor zich. Do zaken gaan voortreffelijk, mompelde hij. Alles is me meogeloopen zooals ik het verwacht hadmijne speculaties gelukken alle, de herfst is voor de deurde reis heeft veel geld gekost, maar ik was het aan baar verplicht. Nu dacht hij nog eens na over hetgeen hij op de badreis beleefd had. Geen wonder, dat zy zoo menigen be- konde vondmaar dat aanhoudende klagen, omdat zy het tooneel had verlaten, verveelde ray toch ten laatste. Wij hadden nauwelijks een vrjj oogenblik om eens met elkander te praten. Ik ben geen man van complimenten en die eeuwige hofmakerij verveelt zelfs den besten echtgenoot. Hy sprong op en noer en wilde naar zijne vrouw gaan; hy herinnerde zich echter, dut zij aan haar toilet bezig was. JuiBt word hij aan de telephoon geroepen. Besto Klaus, wy moeten het met Roberl's wissel maar by het oude latenik heb het hem beloofd, hoorde hij zyn vader zeggen. Goed Ik zal order geven 1 antwoordde hy bawch en sloot dadelyk de telephoon af. Maar in zichzelf gekeerd mompelde hy half luid De jongen heeft bovendien nog schulden gemankt on moent, dut ik daar niet van weet. Maar geen penning krijgt h(j uit de kasde ondo mag ze uit zijn eigen zak betalen 1 (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1