BALMUZIEK C Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Vervolg der berichten. Advertentiën. Luthersche Kerk. bij R. GROOT, Molenstraat 44. op ZONDAG as. een net gemenbileerde Zit- en Slaapt een V00N- en WINKELHUIS. Te loop wegens plaatsgebrek MBLKST&ND te Koop aangeboden. rv. fi N00HD-H0LLA1SCH KOFFIEHUIS Yenerscbingen, Wijnen, Bier en Dranken P. VAN WOLFEREN, Min. Besch. Gelust met ing van 1 Oct. dc na volgende plaatsingen, overplaatsingen enz.: oir. van adm. 1ste kl. \V. Baerts eervol ontheven van den inwendigen diensten de leiding van het onder wijs bij de opleiding van adspi ran t-ndin mistra te urs en op non-activiteit gesteld A. W. van den VVonn, belast met genoemde betrekking en G. A. Daey Ouwens aan boord Hr. Ms. »Van Speyk"; off. van adm. '2de kl.: 1'. A. Kempen, P. M. Sehreuders, W. L. G. J. F. Cinmer von Baumgarten en H. Riem in activiteit te Amsterdam W. II. Heuris n. b. Hr. Ms. nl'iet Hein", D. Kool a. b. Hr. Ms. nAtjeh", II. D. Rubenkoning a, b. Hr, Ms. «Friesland", U. II. Vermaas bij Kweekschool voor Zeevaart te Leiden H, G, Gerdes en C C. Kriegor a. b. Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; adj.-adm. M.J.Kruys, gepl, a. b. Hr. Ms. «Nuptunus", op non»activiteit. De luit. t. z. 2de kl. A. van Hengel wordt niet 40 Sopt. a.s. geplaatst in de directie der marine te Willemsoord. Blijkens bij bet departement van marine ont- vungen bericht, is de divisie, bestaande uit Hr. Ms. pantserschcpcn »De Ituyter", »Troinp" en «Koningin Regentes", onder bevel van den kapitein ter zee G. F, Tydeman, 25 dezer van Manilla ver trokken. Stoom va art-maatscuappij-NKDEnLANfl. K. W. I, v. AMam n. Batavia, vertr.'24 Aug. v.Suez. K. Wilrn,, v. Batavia n. A'darn, vert. '24 Aug v. Genua. Sumntra, v. Batavia n. A'dam, vert.'24 Aug. v. Djcddah. Vondel, v. A'dam n. Batavia, vert. 24 Aug v. Southamp. Lombok, v.A dam n Batavia, arr. 23 Aug. te Singapore. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Ainstelland arriv. 25 Aug. van Buenos-Ayrcs cn Brazilië te Amsterdam. Frisia vertrok '25 Aug. van Buenos-Ayrcs tc A'dam. Rijnland, van Arasterdam naar Brazilië cn Iluenos- Ayres, vertrok 25 Aug. van Corunnn. rotterdamsche Lloyd. Djorja vertrok '24 Aug. van R'dam naur Batavii Malang, v. Batavia n. R'dam, vert. 23 Aug. v.Marseille. Uorontalo, v. R'dam n. Batavia, vertr. 24 Aug. r.Suez. Talmnan, v, R'dam u. Batavia, arr. 24 Aug. te Marseille. Goentoer, v. Batavia n. R'dam, arriv. 24Aug tcSuez. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. p. zeepost via Amsterdam! p. zeepost via Rotterdam p. Ilnll, mail via Genua p. Hnll. mail via Marseille 7 en 21 Sept 3.30's p.Franschcm. vin Marseille 27 Aug. 7.— (voor Sumatre's Westkust en Benkoelcn alleen op verlangen dor afzenders) 'p. Duitschc m. via Napels 8 en '22 Sept. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton on Borneo: p. Eng, mail via Brindisii p. Holl. mail via Genua p. Iloll. mail via Marseille (alleen op verl. der af/.) p.Fransche m.via Marseille p. Duitsche m. via Napelsj 3 en 17 Sc,iti8.30'smor. 31 Aug. 7.— 'sav. 7 cn 21 Sept. 3.30's nam 27 Aug. 7.— 's av. n 22 Scpt.|l'2'smidd. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisi; eiken Vrijdag ;8.30'smoi p. Hofi. rnail via Genua 31 Aug. 7.— 's av. p. Holl. mail via Marseillej 7 en'21 Sept, 3.30'snarn (alleen op verl. der aft.) p.Fransche m.via Marseille '27 Aug. 7.— 's p. Duitschc m. via Napels| 8 cn '22 Sopt|12's midd. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam p. mail vin Southampton (alleen op verl. der afz.) p. muil via Queenstown p. mail via Now-York p. mail via St. Nazaire Naar Curayao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 2 en 16 Sept. 7. 2 en16Sept.i7. 30 Aug. 7.— 'sav. eiken Vrijdag 3.30's nam 3 en 17 Sept. 3.30's nam 7 SepL|7. muil via Southampton of Queenstown. eiken Dinsdag en Vrijdag 3.30' 7.'s av. i Saba: p. mail via Hamburg 30 Aug. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Ënstatius p. zeepost via Amsterdam! 2 en l(»Sept.|7.'s (alleen op verl. der afz.) p. mail via Southnmpton| 30 Aug \1.— 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3.30 'b namiddags. UIT TE KNIPPEN. Voor de kindoren, die op 31 Augustus het .Orunjefeestlied" zullen zingen, drukken wij hieronder dut lied nog eens af', voor hen. dio meezingen Volksfeestlied „Oranje leev'." Trio uit den Feestmarsch „Ons Vorstenhuis". .Oranje leev', Oranje leev'! Die leus van eenwen her. Zy klink nu luid door Nederland, Weergalmend heind' en ver. God hoorde onze bede, Hij schonk aan 't Vaderland Kon telg van vrykeid, Vrede, Kon fier Oranjeplant. •Oranjetelg, gij trots van Nederland. Oranjetelg, U groet heel 't Vuderland. Oranje leov', Oranje leev'! Heel Neerland zingt het mee. Hot volk van Moed, van Honw en Trouw, Aan 't een Je Maintiendrai. Langs beemden en landouwen D'Oranjoaon begroet, Den erfgrond der Nassauwen Met Koninklijken gloed. Oranjetelg, gy trots van Nederland. Oranjetelg, U groet heel 't Vaderland. HELDER, 27 Augustus. Oud-minister De Meester. Do Haagaohe correspondont van do „Telc- gruuf'meldt Naar ik verneem, is do gezondheidstoestand van den oud-minister De Meester nog lang niet van dien aard, dat hij, zooals zyn voor nemen is, in Gelderland volkomen herstel van krachten kan gaan zoeken. Verleden week is de patiënt zelfs weer eenigszins in gestort en zyn do pynen soms teruggekeerd. Er zal nog wel eenige tyd vorloopon, vóór de heer De Moestor het bed geheel kan verlaten. De hoeren C. J. Rijkere en W. van Schoijon, onderwijzers alhier hebben to 's-Ora- vonhage do acte voor Fransch L. behaald. De heer P. Rozolman te Haarlem, vroe ger alhier, hoeft 1.1. Dinsdag met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte Iloog- duitsch M. O. acte A. Woensdagavond waren in het Bonds- gebouw byeen de leden van de gymnastiek vereniging «St. Christophoms' en demeisjes- gymnastiokvereeniging ,Jeannc d'Arc", om afscheid te nemen van hun directeur, den heer Rosier, die binnen enkele dagen naar Steen- wyk vertrekt, waar hy benoemd is aan do R. II. B. S. Namens beide verenigingen voerden do hoor M. de Ilaas en mej. J. Koppen het woord om don heer Rosier to danken voor al hetgeen hy voor hen deed. Als herinne Naar Oost-Indië: Varxenilingiwog lTT7^pTj7."-~ 27 Aug. 7.'s av 31 Aug. 7.— 's av. ring boden zij hem een bronzen pendule met coupes aan. De heer RoBier dankte geroerd voor de belangstelling en 't fraaie geschenk. Namens de bondsafdeeling sprak de heer v. d. Bilt tot don scheidenden directeur oen hartelijk afscheidswoord. Aanvaring. Gedurende de manoeuvres ter reede van Texel zyn de torpedoboot «Jasper Loynsen" en de kanonneerboot .Sperwer" met elkaar in aanvaring geweest. De Jasper Leynsen" kreeg aan stuurboordsboeg naast het voorroor, achter het voorste' uauvaringschot, een gat van ongeveer 1 meter. Do boot kon met de lenspompen en doordat de reddingmat omge- oumen was, drijvende worden gehouden en onder eigen stoom de haven boreiken, waar zy op de helling is gehaald. De .Sperwer" heeft geen schade* Omtrent de reis van het pantserschip «Piet Hein*naar Noorwegen in het laatst van Juli, lezen wy het volgende in het Marineblad Hr. Ma. .Piet Heinonder bevel v. d. Kapt. t/zee H. T. Hoven maakte oen zeer interressante reis in de schoonste fjorden van Noorwegen. In den morgen van 20 Juli word do Hardanger fjore binnengevaren, verder door de Storsund, en geankerd voor Ulvik (a/d Ulvikpollen). Den volgenden morgen werd gestoomd naar Obde, van waaruit o.a. de jougen9 der opleiding een tocht muakten naur do Buarbrae (gletscbcr). 22 Juli in den middag werd geankerd te Rosendahl aan de Storsund en 23 Juli door de nauwe Lok Suud, Björnefjord, Lerüsen en Vatlestrom de stad Bergen bereikt, waar 't schip G dagen bleef. Des voormiddags van 28 Juli uit Bergen vertrokken, ankerde do .Piet Hein" s avonds voor Balholmen a/d Sogncfjord cn werd den 29sten Juli doorgestoomd naar Gudvangen uan het einde der Nuorofjord. Do equipage maakte hier een grooten wandeltocht naar Stalhoim, een der fraaiste punten van Noor wegen. Den 30sten Juli getoomd door de Lystrefjord werd ten 2 uur namiddags ge ankerd voor Skjolden aan 't eindpunt van die fjord op ongeveer 100 zeemijlen ufBtunds uit zee en halfweg de Zweedscbe grens. (Hier was nog nooit eenig zelfs geen Noorscb oorlogsschip geweest). Wederom genoten officieren en equipage goede wuudelsport. Den 31sten Juli werd teruggekeerd naar Balholmen, waar tot 3 Augustus werd ver bleven. Op den 3den Augustus, den verjaar dag van Koning Haakon, werd do Fjaerland- tjord ingestoomd en geankerd voor Fjaerland. Vanuit die plaats werd door officieren en equipage een tocht ondernomen naar do Suphellcbrae een dor gletschers van den enormen Jostedalsbrae. In den avond werd to Balholmen teruggekeerd. Den 4den Augus tus werd door de Tollesund de zee wederom bereikt en lange Bass Rock aan do Schot- sche kust naar do Hollan 'sche kust gestuurd. Nergens werd van loodshulp gebruik gemaakt. De nieuwe onderzeeboot! Door het Departement van Marine is con tract gesloten voor don houw van een onder zoeboot, ontworpen door de Kon. Maatschappij De Schelde" on Whitchoud Co. A. G. te Fiume. Debootzal te Vlissingen vervaardigd worden. De Stafmuziek van de Marine is Maandag van zyn jaarlijksche tournee naar Amsterdam, Leiden, Rotterdam on Hellevoet- sluis teruggekeerd. In die steden heeft hot korps, eenige concerten gegovon on daarom trent treffen wij in een paar bladen eenige beoordeelingen aan, die wy gaarne hieronder opnomen. Zoo schrijft het Leidsch Dadblad ,Het strijkorkest vau het stafmuziekkorp dor Marine gaf gisteravond in do Stadszaal een concert voor de leden dor veroeniging Onze Vloot" en verdere belangstellenden, terwyl de jongenB der Kweekschool voor Zeevaart boven en beneden insgelyks in de gelegenheid werden gesteld dit concert bij te wonen, evenals het ambtenaurs- on onder wijzend personeel der inrichting met vrou welijke familieleden. Het bereids in dit blad aangekondigde programma werd mooi uitgevoerd. Het was voor do eerste maal, dat wij dit korps als strijkorkest hoorden en wy moeten vorklaren, dat we met het grootste genoegen er kennis modo hebben gemaakt, üp dogolyke wyzo werden de verschillende nummers ten gehoore gebracht. Aan luide byvalsbetnigingen ontbrak het na elk nummer dan ook niet en aan het slot was de voorzitter van .Onze Vloot" nogmaals aller tolk, toen hy in bartelijke woorden dank zeido voor het geschonken en gesmaakt genot." De Nieuwe Brielsche Courant zegt AIb onze lezers deze krant onder de oogeu krygen, behoort do mooiste week, die men hier kan doorbrengen, tot hut verleden: de stafmuziek der Koninklijke Marino is weder vertrokken. Gewoon na dat vertrok iets over dio vermaarde kapel te schrijven, doen wy dit ook nu, te meer, omdat we geen woord behoeven terug to nemen van de gunstige beoordoelingen, die we in vorige jaron over deze artisten uitspraken. Als wo ons niet al te zeer vergissen, ge- looven we die gunstige meening te kunnen aanvullen met nog andere, nienwe, mooie waarnemingen. In de eerste plaats dan is het niterlyk der kapel nog majestueuzer dan vroeger, nu er eenheid van nniforin is ingevoerdnette, flinke, kuappe militairenCorrect, ook in hun particulier optreden, en gewoon aan een gezellige discipline. Staat dus do kapel als militair korps hoog, wat ze op muzikaal ge bied weer te hooreu gaven, overtrof' meer- malon onze stoutste vorwachtingen. Verbazend is de muzikale kracht, die dozo kunstenaars ontwikkelengrootsch, beschaafd, inderdaad artistiek in hnnne uitvoering. Prijzenswaar dig in hooge mate is het ensembledu ver schillende schoonc nuanceeringen bewijzen onwedersprekclyk, dat er veel en good wordt gestudeerdde stemming is zeer mooi, en als men by sommige gedeelten dor uitvoering eveu de oogen sluit, dan meent men een strykorchest te hooreu De mooiste en nieuwste stukken, die we mochten genieten, on waarmede de stafmu ziek groote eer inlegt en groot succós behaalt, zyn le. de ouverturo Oberon van Weber. In hot bijzonder moeten daar do bassen een pluimpje hebben als twee druppelen water gelykon zo strijkbasBen, want do figuratie rolt mooi, sprekend, duidelyk. Tusschen twee haakjes zij opgemerkt, dat wo maar óón j klein, kort koraal mochten hooren. Zooals men weten kan, heeft koraal-muziek geen figuratie. Dande ouverture Carnaval de VdniBe van Thomas, met haar onovertref baar mooi duo voor elarinetten en haar schoon thema voor hobo. Vorder: de walzen .Thuringor Bluinon" eu Am Golf von Neapol"; goddelijke muziek, wegslepende melodie, gespeeld mot artistieke voordracht, met veel temperament, in óón woord: con brio! Vervolgens do .Fantaisie Faust", wel dankbaar werk, maar met de breodc opvatting van de stafmuziek altijd schoon om tv hooren. Eindelijk last not least de ,/FantaiBie Samson on Dolila". Hier nemen wij gaarne den hoed af voor den vertolker van de piston-solo, welk com pliment naar wij hopen door dien gevoelvollen kunstenaar zal worden aange nomen. Wy danken hem zeer voor de schoone, ontroerende oogenblikkcn. Eveneens de trom bone, welker mooi uitgevoerde bas-figuren ons een oogenblik overweldigden Zoo zonden we kunnen voortgaan, indien we niet vreesden hen to vervelen, dio deze muziek-uitvoeringen niet konden bijwonen. Zeggen wij nu ten slotte te veel, als we naast de toowyding der muzikanten persoon lijk, grooten lof toezwaaien aan de even bekwame nis artistieke leiding van den kapelmeestor, den heer A. L. Hazebroek Hem komt ongetwijfeld de eer toe, de staf muziek voortdurend den weg te wijzen naar dien tempel, in welks gevel met gnlden let teren staat geschreven Arbeid, beschaving en kunst Moge het hem gegeven zijn eenmaal de deuren van dien tempel te kunnen openen voor zijne artisten, opdut de stafmuziek der Koninklijke Marine de eerste moge zijn onder haarsgelijken Kunstenaars Helvoets vloot en zijne bur gerij danken u met doze waardeerendo woor den voor uwe tegenwoordigheid in haro veste. Vaart allen wel 1 Tot weerziens Weervoorspellingen in elke gemeente! In de Staats-Ct. licoft de Minister van Landbouw ter algemeeno kennis gebracht, dat het dagelyksch woorbericht van hot Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut in bepaalde gemeenten iedoreu dag direct na ontvangst zal worden gepubliceerd iu een kastje aan den gevel van het telegraafkantoor. Voorloopig zijn daartoe aangewezen do gemeenten Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Breda, Deventer, Dordrecht, Eind hoven, Goes, Gouda, 's-Gravenhage, Gronin gen, Haarlem, Heerenvoon, Helder, Hello- voetsluis, 's-IIertogenbosch, Hulst, Leeuwar den, Leiden, Lemmer, Maastricht, Middelburg, Nymegen, Roermond, Rotterdam, Schagen, Tilburg, Utrecht, Venlo, VlisBingen, Win schoten, Zutfen en Zwollo. Wy begrijpen niet, waurom aan dezen maatregel, dien wij toejuichen, niet meerdere uitbreiding wordt gegovon. Wat is er tegen, het weerbericht iederen dag op dezelfde wyzo in allo gemeenten, waar een telegraaf- of telefoonkantoor is, te laten publicccren In Duitschland geschiedt dit reeds, en zoowel met het oog op do landbouwhezig- heden als door toeristen wordt daarvan een dankbaar gebruik gemaakt. In Frankrijk gebeurt hetzelfde. »Vad." Een zaak met tragische gevolgen. Een wedu.we, na den dood van haar man aan het hoofd staande van de zaken, had de loonlysten onjuist ingevuldals verdiensten van den meesterknecht en van een gewonen knecht, die respectievelijk f17.en f 18. bedroegen, opgevende f 11.en f 10. Hierdoor was haar Ityksverzekeringspremie kleiner geworden, maar daarom was 't haar niet to doen geweest, vertelde zeze had zoo gehandeld uitsluitend omdat de meester knecht het had verzocht, die op die wijze minder belasting had tc betalen. Ter terecht zitting niet verschenen, werd zij veroordeeld tot 11 dagen hechtenis. Tegen dit vonnis was zij in verzet gekomen. Dinsdagmorgen werd dan de zaak iu tweede instantie behan deld. Beklaagde werd bijgestaan door mr. Hazelhof lioelfsema. Het tragische in dit geval was, dat de meesterknecht zich op den morgen waarop de eerste maal deze zaak in het openbaar zou worden behandeld, van het leven beroofde, waarvoor geen andore reden aanwezig scheen dan dat hy er tegen op zag onder eede in dezen verklaringen af te leggen. I)e agent van do Rijksverzekeringsbank herhaalde Dinsdagmorgen zyn verklaring, dat het hem zeer veel moeite had gekost, den jnisten loonstandaard te knnnen vast stellen, daar ondanks zijn herhaald waar schuwen voor de gevolgen, beklaagde bij haar onjuiste opgave had volhard, terwyl ook van de betrokken ondergeschikten geen rectificoerendo aanwijzingen waren los te krygen. De verdediger, mr. Hazelhof lioelfsema, in do gelegenheid gesteld aan de verschil lende getuigon a charge en h dócharge (agent Rijksverzekeringsbank, knecht, weduwe van don meesterknecht, buurman i vragen te doen, stelde voorop dat hut verweer hierop baseert, dat de meesterknecht in quaestie sedert den dood van beklaagdes echtgenoot feitelijk het geheele beheer der zaken in handen had. Van hem ïb het geheele plan uitgegaan. Daartegenover gaf de wednwe van den meesterknecht een verklaring, waaruit zon voortvloeien, dat het du beklaagde was die 't initiatief nam, en die ook voortdurend tot volharden in de onjuisto opgaaf aanspoorde. Het O. M. had bij deze tweede behande ling der zaak van bokluagdc een indruk gekregen nog ongunstiger dau den hoogst ongunstigen indruk by de behandeling by verstek. Hij acht een complotje van werk geefsters en werknemers aanwezig. De mees terknecht was bezwaard over de valsche cijfers, moest echter volharden en wist ten slotte geen anderen uitweg dan zelfmoord. Geëischt wordt bevestiging van het vonnis. De verdediger constateert uit de verschil lende getuigenverklaringen, dat zyn voor- stelliug, als zou de- leiding der zaak geheel by den meesterknecht berusten, de ware is. Hy qualificeert beklaagde als een mensch zonder eenig begrip. Zooeven nog vroeg zy niet aan haar advocaat, maar aan den agent der Rijksvorzckoringbank raadwat ze wel mocBt antwoorden op bepaalde vragen van den rechter. De zaak heeft zulk een pynlyken indrnk gemaakt door den zelfmoord van don meester knecht. De verklaring van zijne wednwe wilde de nagedachtenis van dien man natuur lijk hoog houden, maar die verklaring was onjaist. Ten onrechte schynt de zelfmoord door den kantonrechter en het O. M. te zyn uitgelegd in 't nadeel van beklaagde, 't Was een wanhoopsdaad, waar hy, de man die 't plan had uitgedacht, zag welke gevolgen het zou hebben. De verdediger concludeert dat 14 dagen voor beklaagde, een 70-jarige, die nooit met politie of justitie in aanraking kwam, en slechts volhardde in een haar ingegeven leugen, een tware straf is. Haar gedrag is slechts toe te suhryven aan slechten invloed; zooals ook b v. haar niet verschynen by de eerste behandeling der zaak een gevolg van ver keerden invloed was. Met een geldboete acht hij haar voldoende geBtraft. Uitspraak andere woek Donderdag. Een dief in vrouwenrokken. Dezer dagen bracht een dame in het bezit van een fiets, een bezoek aan het café van den heer Z. te Nieuw Milligen, gelegen tus schen Voorthuizen en Apeldoorn. Blykbaar had de dame reeds een grooten tocht achter j den rug. Althans met veel belangstelling in- j formeerde zij of er ook gelegenheid bestond baar per rijtuig naar Apeldoorn te brengen. Hoewel Z. wel in 't bezit van paard en rytnig is, kon wegens bijzondere omstandig heden niet aan het verzoek voldaan worden. Toevallig bevond zich echter ook in het café een militair uit het naburige remonte depót, die natuurlijk niet afkeerig was om eens iets nader met het keurig gekleede dametje kennis to makeD. Heel galant bood hy der wielrydster aan, haar oen eindweegs per fiets te vergezellen. Immers, zoo met zyn tweeën alléén, te midden van de prachtige Socrënsche bosschen, zou de moeheid toch ook wol spoedig vergoten zyn, aldns redeneorde onze cavalerist. En waarlijk, de dame liet- zich bepraten en nam weldra het onbaat zuchtige voorBtel dankbaar aan. Na eenigen tyd al keuvelende voortgefietst te hebben, vertelde de dame dat zij het wel leuk zou vinden ook eens op een heerenfiets te rijden. Nauwelyks had de aardige babbe laarstér dit verlangen te kennen gegeven of de soldaat sprong van zyn machine en bood haar der jonge dame aan. Hoe vreemd echter keek hij op, toen hy by het bestygen van het rijwiel bemerkte dat van onder de rokken van 't dametje ook nog een heerenbroek te voorscbyn kwam. Dit, gevoegd by het feit dat .de dame" er met de heerenfiets pijlsnel van doorging, deed den soldaat argwaan krygen. Zoo vlug hij kon sprong hy dan ook op het dameBrywiel en achtervolgde hiermede zijn steeds meer en meer uit het oog ver dwijnende flets. Een allerkoddigst gezicht leverde deze race tusschen de //dame" op het rijwiel des cavaleristen en den zoon van Mars, gezeten op een damesfiets, op. Na moeielijken stryd mocht het echter den krijgs man gelukken de(n) vluchteling te achter halen en zija ry wiel terug te bekomen. Alle gedachten aan een eventueele amourette waren nu natuurlyk uit des cavaleristen brein verdwenen, waarom hij besloot maar aan stonds de terugreis te aanvaarden. Behalve oen japon, droeg tde dame", die inderdaad een man bleek to zijn, een voile en een pruik. Juist den vorigen dag hnurde een dame by den rijwielhandelaar Yan S. te Barneveld een fiets, die tot nu toe niet teruggebracht is. Hoogstwaarschijnlijk zijn de huurster dezer machine en .de dame", die des soldaten rijwiel probeerde, één en dezelfde persoon. Vergiftig snobpgoed? De correspondent van Du Telegraaf" te *8 Hertogenbosch schryft Zoodra ik wist, dat de schadelijk geachte snoepery, dio te Rotterdam den dood van vier kinderen zou hebben veroorzaakt, door den heer J. van Loon, Minhorbroederstraat alhier, was in den handel gebracht, werd deze, die hier al ongeveer 20 jaar in allerlei zoetigheid doet en als een eerlijk man bekend staat, door my bezocht en ondervraagd, ik acht het plicht het resultaat van dat bezoek door do pers wereldkundig te maken. Heeft men in tal van courantenberichten kunnen lezen, dat die snoepery (zuurtjes) in doosjes iB afgeleverd, waarin eerst poets- crême, volgens anderen schoensmeer, zou zijn geborgon geweest, de heer J. van Loon verzekerde my, dat de doosjes, vóór hij zo met zuurtjes vulde, nooit gebruikt waren, nöcli voor poetscrómo, nóch voor schoen smeer, nóch voor wat anders, en de doosjes, die my werden getoond droegen dan ook de duidelijkste kenteekenen van nieuw en onge bruikt te zijn. Iets anders is, dat ze blijkbaar voor de verpakking van poetscrême zijn bestemdimmers, van buiten groen geverfd (van binnun zijn ze blank), droegen ze alle liet opschriftHet beste poetscrême der wereld. Viclrix Holland. Voor alle metalen". Maar, zooals gezegd, ze hebben nooit aan die bestemming beantwoord. De heer J. van Loon kocht ze, zóó, als zo kwamen van een Duitsche fabriek, van don heer J. Swaab, Zwanenburgwal 30, te Amsterdam. En omdat hij aan de ongevulde doosjes een koopje had (hy betaalde de party van 100.000 ad f 1 per 1000 stuks), kon hij de gevulde in den handel brengen ad. 10.10 per 15 stuks. Die vulling was neen, geen eerste kwaliteit maar van do gewone cents- en halvecents- kwaliteit, die overal in het land wordt ver kocht en absoluut vrij is van schadelijke bestanddeelen. Van die doosjes verkocht de 'heer Van Loon er alleen in Den Bosch .over de toon bank' 20.000. Zooals bekend, zijn in tal van undero pluutson die doosjes óók verkocht. Van al dio duizenden kinderen werd er, naar mag worden aangenomen, geen enkele ziek, na het gebruik der zuurtjes. Is het nu wel aan te nemen, dat die vier Rolterdam- sche stumpertjes zijn gestorven aan precies dezelfde soort zuurtjes, vervat in dezelfdo verpakking, die door zooveel dnizenden andere kinderen gebruikt zijn, zonder eenige schade Bestjoend. In de gemeente Haskerland (Fr.) overleed voor een paar dagen eene vrouw. De buren oordeelden, dat de vrouw betooverd was en aan de gevolgen bezweken. De familieleden begonnen hierin ook te gelooven en ze besloten in dezen deskundigen to laten komen tot het instellen van een onderzoek in loco. De duivel banners uit do naburige dorpen Knype en Nieuweburg kwamen on hunne conclusie was, dat werkelyk do overleden vrouw .bestjoend" was. En wie was de booze geest, die haar betooverd had De deskundigen wezen als de .tsjoenster" eene koopvrouw uit Nijehaske aan en deze is nu meteen zwarte kool geteekend. En zy ondervindt nu de nadeelige gevolgen daarvan, want in eens is ze alle klanten in het dorp kwijt geraaktmen wil haar zelfs niet eens in huis hebben. Ziet men haar aan komen, dan wordt de deur gesloten. Scheepsramp. Montevideo, 24 Aug. Het Argentijnscho stoomschip .Columbia" is by den ingang van de haven in aanvaring gekomen met een Duitsche stoomboot. De .Columbia" is ge zonken. Het aantal slachtoffers wordt geschat op 150 tot 300, allen pleizierreizigers komende van Buenos-Aireo. Volgens een later bericht zyn er bij liet zinken van de «Colombia" in de haven van Montevideo ongeveer 80 menschen ver dronken, meest vrouwen en kinderen. De «Schlesien" voer de Columbia" aan 's och tends omtrent zes uur toen de reizigers nog in slaap waren. De bemanning redde zich grootendeels in het want. Volgens andere berichten zyn er slechts 30 menschen verdronken. Vele vrouwen en kin deren, dio levend nit het water zijn gehaald, zyn later gestorven. De aanvaring geschiedde onder een wolkbreuk. De .Columbia" werd in tweeën gespleten. Hot voorste stnk zonk byna dadelyk, het laatste bleef nog enkele mimlten dryven. Er kwamen aanstonds boo ten aangevarén om drenkelingen te redden. Een geheel nieuw uiterlijk. De AmerikaanBche bladen maken melding van een wel interessante on zeer goed geslaagde behandeling van een misvormde in het Massa- chusetts General Hospital te Boston. De patiënt, de 25-jarige Stophen Calabro, was in 1905 bij een ontploffing zoo deerlyk gebrand in het gelaat en op het hoofd, dat er letterlijk geen plekje ongedeerde huid meer aan zyn hoofd to vinden was. Gezicht, nek, schedel ook de armen waren na de genezing der wonden afschuwelijk om aan te zien. De doktoren hebben nn van alle beleedigde plekken de nieuw gevormde huid verwijderd en er gezonde stukken huid voor in de plaats gebracht. De aanhechting is goed gelokt. Een en dertig maal is de patiënt onder narcose gebracht. Maar tenslotte heeft hij het hospitaal verlaten met een zeer bevredigend niterlijk, bestaande o. a. uit een nieuw voorhoofd, nienwe oog leden, nieuwe wangen, een nienwen neus, een nieuwen nek en een nienwen krullebol. De voor de hechting noodige stukken levende huid waren ten deele van Calabro zelf afkomstig, ton deole ook van leden van zyn familie. Automobiel-ongelukken. In de Vereonigde Staten zyn in de afge- loopen week 250 personen om het leven ge komen bij automobielrampen. Een dier ongevallen viel voor op de baan te Indianapolis, waar een 300-myl race werd gehouden. Een auto die in suizende vaart de laatste ronden doorvloog, kreeg een defect aan het stnnr, stoof nit de baan, door een heining en kwam temidden der kykers te land. Resultaateenige dooden en een heel aantal gekwetsten. De baan te Indianapolis was nieuw en werd met deze race ingewyd. Ook andere ongelukken zyn daarby voorgevallen en in het geheel zyn er 7 mensehen by om gekomen En zulke berichten komen nit alle hoeken van Amerika. Zoo b.v. uit New Brunswick, in den Staat New Jersey, waar G. A. Mc. Lean, de hoofdadministrateur van de befaamde Marshall Field winkel in Cbicago, met zyn auto tegen een telegraafpaal vloog. Hyzelf en zijn zoon bleven op de plek dood. De chauffeur, en een paar dames die in de auto zaten, brachten er het leven af, maar werden gewond. In Amerika wordt deze week van 250 autoslachtoffers druk besproken. Maar of aan het baldadige ryden paal en perk zal worden gesteld blyft zeer de vraag. Met een cynisoheen hooge slagers rekening, deze week!" maakt het groote publiek zich van de zaak af. De petroleumkoning Rocketeller bezat in 1865 ongeveer 12,000 gulden. Thans berekent de financieele deskundige van de New York World zijn vermogen op ongeveer 1750 millioen gnlden. Indien bij tot 1919 leeft en de tachtig baalt, zal hij tot 1000 millioen dollars of 2500 millioen gnlden kunnen brengen. Iiookefeller, zegt de man van de World, is altyd op het stuk van zyn vermogen zeer stilzwygend geweest, maar er bestaan be trouwbare gegevens. Men weet b.v. dat Rockefeller's bezit in de Standard Oil alleen in de twee laatste jaren met 80 milloen dollars is toegenomen. De aandeelen van de Standard Oil zyn Woensdag op 712 gekomen, den hoogsten prijs dien zij sedert de paniek van 1907 bereikten. Sedert 1882, toen de Standard Oil Company, die 40 pet. dividend uitbetaalt, in elkaar werd gezet, heeft zij 600 millioen dollars (1500 millioen gnlden) aan de aan deelhouders uitgekeerd, en van deze som heeft Rockefeller alleen een vierde gedeelte ont vangen. Bij dit een bijvoegsel. nummer behoort Zoo de Heere wil en zy leven hopen op 4 September a. a mijn geliefde ouders Arie S. Stoker en Aaltje Modder, hunne 25-Jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge sparen, is de wensch van hunne dochter ALIDA STOKER. Helder, 26 Augustus 1909. Den 2'len September a.s. hopen onze geliefde ouders J. Roorders M. C. Rietvoort, hun 40-jarig huwelijk te her denken. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 27 Augustus 1909. Familie LIPS - Diermanse. GeborenCornelie. Meester Cornelis 138. Ondertrouwd Cornelie A. de Groot IJmuiden, Helder, Grietje Stoll. 25 Augustus 1909. Huwelijksvoltrekking 9 September a. s. Hiermede botuigen wjj onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling ondervonden by de geboorte van onze dochter. W. H. STOKER. M. H. J. STOKER-HELL. Helder, 26 Augustus 1909. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onze geliefde dochter, zuster, behuwdzuster en tante, Mej. Gij8bertha Jacoba Beljuu, in den ouderdom van 37 jaar. Helder, 24 Augustus 1909. Namens de Familie: J. W. BELJUU. W. BELJUU—van schoonnbveldt. A. GEERLING. N. GEERLING—Beljuu. Zondag 29 Augustus, voorm. 10'/, uur. (niet 10 uur) Prof. Dr. Joh. W. PONT, van Amsterdam. Doopebediening. DE KERKERAAD. 15 cent per stuk, zijn verkrijgbaar,zoolang devoorraad strekt in de „TUINTJES" rh Beleefd aanbevelend, J. BLAAUBOER. mr Dagelijks geopend, w GEVRAAGD een flinke DIENSTBODE, by Mej. Wed. BOON, Wieringerwaard. Een gepensionneerd onderofficier Kon. Marine zoekt •an gepaste betrekking, hoog salaris geen vereischte. Adres onder lett. „M.", aan 't Bureau van dit Blad. Heer vraagt gemeubileerde ZIT- en SLAAPKAMER. Brieven onder „No. 12" aan 't Bureau van dit Blad. TE HUUR op prachtigen stand. AdresBureau van dit Blad. Te huur een PAKHUIS. staande 2e Goversdwarsstraat. Te bevragen Vlamingstraat. No. 9. TE HUUR het WOON- en WINKELHUIS We8t8traat 15, tevens op aanneme lijke voorwaarden te koop. Adres H. WIJKER, Aannemer, Helder. Te huur het Heerenhuis a/h Ankerpark no. 21, voorbeen bewoond door den WelEd. Gestr. Heer Van Laer, bevattende6 Kamers, Badkamer, Keu ken, Bijkeuken, enz. voor f400 per jaar. Adres: Koningstraat 20. Te huur of te koop waarin winkelopstand, aan de Zuidstr. 72. Adres: I. L. v. OS, Mr. Timmerman en Aannemer, Nieuwstraat 27. TE KOOP een beat, mak Werkpaard. AdresBureau van dit blad. 1 dubb. Handlier, 1 Zuig- en Pers pomp, 1 gegalvaniseerde Waterketel, pl.m. 1400 liter inhoud, zoo goed als nieuw, Lichterketting, Blokken, Dek- kleeden, Dommekrachten, Steekwagens, Bascule, Steentangen, een party eiken Delen, Rib- en Plaathout, een houten Beeld, zeer goed voor in een tuin, een party IJzerdraad, zeer geschikt voor zeegras-of hooipersery. Eenige Zeekykers Adres Spoorstraat 17, hoek Spuistraat, Helder. Aan hetzelfde adres een partij Smidsgereedschappen, als een Draaibank, Blaasbalgen, Tangen enz. enz. Uit de hand te koop een eolied mauw gebouwd Buegerwoonhuis, op goeden stand. Te bevragenLaan 36. MEjUiS. to koop, 25 50 Liter, te leveren 2 keer per dag. Adres: Bureau van dit blad. TE KOOP een sterk HEERENRIJWIEL voor 15. - en een zoo goed als nieuw DAMESRIJWIEL, merk „Gloria". Adres: Gravenstraat No. 22. BAKKERIJ. Door toev. omst. uit de hand te koop een BROODBAKKERIJ op een dorp naby Alkmaar. Koopsom uiterst billyk. */4 kan als hypotheek gevestigd blyven. Br. fr. motto „Bakkery" bur. v. d. blad. (Omzet pi. m. 80 Liter daags). Brieven met prysaanbieding onder lett. „A. Z-", aan het Bureau van dit Blad. TE KOOP 2 TORTELDUIVEN met KOOI. Een raszuivere Fox-Terrier (lief beest), 2 jaar oud, voor weinig geld. AdresBureau van dit Blad. AFBRAAK te koop. ±138 voet gebruikt, nieuw Hout, 5X9 en 840 voet Bruggedek Deelen, breed 25 Ned.duim. roode, blauwe en gladde Dakpannen en Paaltjes. Adres: Gravenstraat 56. f25.- DAMESRIJWIEL f25.-. Zoo goed als nieuw. Koningstraat 42. Hdr. WILLEMSE. Het goedkoopste adres voor 't repareeren en schoon maken van uw Horloges, Pendules, Regulateurs en Wekkers is by POLDERWAG 2. BINNENHAVEN bij de Overhaal naar het FEESTTERREIN. Gelegenheid voor bet gebruik van zonder alcohol enz. Ons geeft een MOOIE RUSTPLAATS en fraai gezicht op de FEESTELIJKHEDEN. BINNENHAVEN Nr. 132.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2