Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 27 Augustus. By do Doopsgezinde Gemeente alhier is tot leeraar beroepen Da. J. Koster van Gorredijk. Een gevangenisstraf van drie jaar werd door do rechtbank te Alkmaar gebiecht tegen mej. Van B. alhier, beschuldigd van kinder moord. Do verdediger pleitte gebrek aan be wijs, c.q. ontoerekenbaarheid. Het hoofdbestuur der .Vereeniging van beneden den rang van officier gepenBionneerde militairen van Leger, Marine en Koloniën tot verkrijgen van 's Bükspensioen voor- en tot het verleunen van steun aan hunne Weduwen en Weezen" mocht den dank ont vangen van Hare Majesteit de Koningin- Moeder, voor do aanbieding van een exem plaar van de Statuten. Voorts heeft het Hare Majesteit behaagd, aan voornoemd hoofdbestuur te doen toeko men een bedrag van zestig gulden, als bijdrage ten behoeve van genoemde vereeniging, en als blijk van belangstelling in haar streven tot het verleenen van steun aan voormelde Weduwen en Weezen. Zwem- en Badinrichting. Teneinde gemoet te komen aan eenige wenschen van do dames, heeft het bestuur der Bad- en Zweminrichting in de Binnen haven tegenover het feestterrein over een lengte van dertig Meters aan de open zijden 2 M. hooge rietmatten laten aanbrengen, flet bestuur hoopt, dat na deze verbetering de inrichting ook meer door dames in gebruik zal worden genomen. Na het wetenschappelijk onderzoek van het badwater, dat tot een zeer gunstig resultaat leidde, kan men met nog meer gerustheid de inrichting bezoeken. De Marine-manoeuvreB zyn Woensdag avond te negen uur geëindigd. De vloot kwam toen hier ter reede. Zy is gisterenmorgen naar Amsterdam vertrokken en zal daar tot Maandagmorgen verblijven. De drie pantserschepen en de torpedo booten, vertrekken Maandagmorgen te zes uur van Amsterdam naar Nieuwediep. De Btoomtram Helder-Huisduinen wordt 11 September a. s. ter amotie verkocht. Feest Vreemdelingen-Verkeer. De feesten, door Helders Belang* geor ganiseerd ter gelegenheid van het hier ter plaatse te houden congres van den Bond voor Vreemdelingenverkeer, zijn gisteravond in rCasino" aangevangen. Het specialiteiten gezelschap, onder directie van den heer Alex Benno te Amsterdam, gaf een voorstelling, die zeer goed voldaan heeft en een aardige introductie was voor de feesten. De bezoe kers dier voorstelling, en zy waren velen, want de zaal was stampvol, hebben zich in hooge mate vermaakt. Byna den geheelen avond is er hartelyk gelachen, en het ont brak ook niet aan afwisseling. Alle num mers van het programma kunnen we niet opsommen en wo zullen daarom hier en daar maar een greep doen. Wo moeten dan roe men de Jongeleurs-comics Hompie en Dompie. Op vermakelyke wijze wisten zij met allerlei voorwerpen te balanceeren, met borden, hoe den, ballen, fleBSchen, eieren, sigarenkistjes enz. Verbazingwekkend wa9 hetgeen Kapitein Niekerk van Zuid-Afrika te zien gaf, niet alleen met zijn kunstig lassowerpen, maar vooral met zijn schieten. Bewonderenswaardig was het vaste schotop allerlei wijzen weet hij zijn geweer te hanteeren en mist nooit het doelop grooten afstand schiet hij door een flesch, door een vingerring, die door een dor aanwezigen in de hand wordt gehouden, enz. 't Is in één woord, zoo we zeiden, be wonderenswaardig. Mr. Bourillon gaf ons te zien de buste's van onderscheidene voorname en beroemde personen, die in een oogenblik veranderd werden. Zoo zagen we zeer gelijkend de President van Frankryk, koning Alfonso, keizer Nicolaas II, den keizer van Japan, Paus Leo XIII, Rembrandt, de ex-sultan van Turkije, keizer Frans Jozef, koning Willem III De dichter-humorist Henri Orvan was zeer origineel en heeft door zijn leuke voordrach ten de zaal doen schudden van lachen. Wie een ernstig gezicht kan zetten bij zijn voor drachten, als: ,Tante Koe», ,Mijn Antoi- netje», ,De ridderorden' en .Zeppelin' moet zeker een geboren kniesoor zyn. 't Was alleraardigst. Voegt daar nog by, dat men de werkzaam heden ziet van een kleimodelleur, van een excentrieke musicus, die op allerlei wyzen een fluit, een viool enz. bespeelt, dat men danseressen kan bewonderen in hare vlugge en sierlijke bewegingen en dat ten slotte een pantomime wordt opgevoerd, dan kau men nagaan, dat het een gezellige avond was. Ten slotte vermelden we nog, dat een flink orkest eenige mooie nummers gaf. Hedenmiddag te drie uur wordt op het feestterrein een voetbalwedstrijd gehouden. De lichtstoet vertrekt hedenavond om half negen van het terrein naby de Janzenstraat. De route is gewyzigdde weg gaat nu langs Janzenstraat, Spoorgracht, Achterbinnenha ven, TelefoonBtceg, Binnenhaven, Zuidstraat, Weststraat, Nieuwe Kerkplein, Biersteeg, Spoorstraat, Koningstraat, Koningsplein, Kerk- grucht, Westplein, Kanaal weg, Hoofdgracht, Buitenhaven, Feestterrein. Om half negen heeft op het terrein de officiëele ontvangst plaats van autoriteiten, oere comitd, genoodigden, leden van den raad en van allen, die zich met de feesten belangeloos hebben bezig gehouden. De Stafmuziek van de Marine geeft dan van 9 tot 11 uur een concert op het feestterrein. Zuterdag turnerwedstrijden (zie hieronder), inhaling congressisten, groote zanguitvoering door 500 zangeressen en zangers met bege leiding van het geheele Stafmuziek, concert van <lc Stafmuziek op het feestterrein, concert van .Wiunnbst' op het Westplein, en concert op een vorlichte boot in het Holdersche kanaal. Zondag turnerwedstrijden (zie hieronder), aankomst der muziekgezelschappen, muziek concours, turner- en muziekoptocht, Bal-cham- pètro en concert op hot foestterrein. üp dien dag wordt ook het congres voor vreemdelingenverkeer gehouden. Maandag boottocht op het Marsdiep, voort zetting muziekconcours, kinder-bioscoopvoor- stelling in Casino, avondfeest op het feest terrein enz. enz. Dinsdag kinderleesten op het feestterrein, oncorten, uitvoering van de kleppermarsch met begeleiding van de Stafmuziek, openlucht bioscoopvoorstellingen, concert, vuurwerk op den Steeneu dam, enz. enz. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar het uitvoerige programma, dat overal ver krijgbaar is. Zaterdag- en Dinsdagavond zullen de Ka- naalweg en Loodsgracht geillumineerd zyn. Dat zal aan deze grachten een recht feestelyk aanzien geven. Op verzoek van de Commissie bevelen wy deze verlichting in de bescherming van het publiek aan. Laat men in de overige straten en aan de grachten algemeen medewerken de gemeente een vroolijk aanzien te geven door het uit steken van de driekleur. Naar wij heden opmerkten, is dat nog lang niet algemeen. Zooals wy reeds in ons vorig nummer hebben medegedeeld, gaan, dank zij het flinke optreden van de Heldersche Gymnasten, de verschillende turnwedstrijden op Zaterdag en Zondag toch door. Het gewyzigde programma luidt nu als volgt: ZATERDAG 28 AUGUSTUS. 1 uur: Opstellen en afmarsch van school 8 naar bet feestterrein. 2-5 uur: Persoonlijke wedstrijd, bestaande uit: Een vijfkamp voor mannen; Hoogspringen voor adspiranten van 13 tot 16 jaar; Estafetten loop voor adspiranten van 10 tot 13 jaar. A. Estafettenloop en hoogspringen. B. Vijfkamp bestaande uit: a. Polstokspringen (hoog); b. Slingerbalwerpen c. Verspringen; d. Touwenteren; e. Hordenloop 100 M. (4 Horden twee banen). f. Afmarsch naar school 8. ZONDAG. 29 AUGUSTUS. 1011 uur: Repetitie algeineene vrije oefe ningen voor mannen. 1112 uur: Repetitie stok-, staaf- of vrije- oefeningen voor dames. 1 uur: Opstellen en afmarsch van school 8 naar het feestterrein, 2 uur: Openbare uitvoering. A. Opmarscb en Vaandeldefilé. B. Algem. vrije oefeningen voor mannen. Afdeelings-turnen. (Voor mannen.) Gboep A. Werktijd 15 minuten. Oefen. Kweekt Kunst" Helder: Hoogbrug. Pro Patria" Helder: Hoogbrug. „Olympia" WieringerwaardHoogbrug. „IJmuiden*, IJmuiden: Hoogbrug. »St. ChristhophoruB" Helder: Laagbrug. Groep B. Werktijd 15 minuten. Dames-afdeeling «Jeaune fa. Stokoefeningen. d'Arc" Helder: 'b. Vrije oefen. Adspiranten ,Oef. Kw. K." Helder: Harren. Adspiranten .Pro Patria'" Helder: Barren. Groep c. Werktijd 15 minuten. Oefen. Kweekt Kunst" Helder: Paard. ,Pro Patria" Helder: Hoogrek. St. Christhophorus". Helder: Laagrek. IJmuiden-', DamesafdeelingPaard. Algemeen springnummer. Dames-af doeling >Jeanne Hoogspringen d'Arc"' Helder: vaste plank. Oefen. Kw. Kunst" HeldorTremplin hoog. Pro Païria" Helder: Tremplin hoog. IJmuiden', IJmuiden: Tremplin hoog. #St. Christhophorus'" Helder: Paard. Olympia" Wieringerwaard: Paard. Vereenigingsturnen. •Oefen. Kw. Kunst", HeldorStokoefeningen. Algemcone afmarsch met ommegang naar school no. 8. De vloot te Amsterdam. Gistermiddag omstreeks lialfvijf kwamen de tien torpedobooten te Amsterdam binnen. De •Empong'de „Lamongan" en de Dempo" voeren door de Oosterlijke door vaart naar het Oosterdok. De andere zeven, n.1. de Volta", de Goentoer de „G. IV, IX, X, XI en XII' namen voorloopig ligplaats aan den kop van de Handelskade, daar de spoorbrug gesloten was. De pantserschepen „Heemskerck" en Evertsen" waren te ongeveer kwart voor vijf door de Hembrug gegaan. Ze werden tegen half zes hier verwacht en zouden voorloopig meeren aan do boeien aan de Handelskade bij de maatschappij .Nederland". De belangstelling by de aankomst van de booten was zeer groot. Nader meldt men ons: De .Heemskerck" cn de „Evertsen" kwamen te kwart over vijven vóór de stad. Eerst te ongeveer half acht gisteravond is het pantserschip •Piet Hein" zich bij de .Heemskerck" en de .Evertsen" in de haven komen voegen. De .Piet" meerde gis- tcruvond naast de .Evertsen die aan den kop dor Handelskade lag. De Heemskerck" lag verderop bij de IJ kade. Aan den kop lagen voorts nog vier van de tien torpedo booten, drie andere waren gemeerd by het gebouw van het loodswezen, in de binnenha ven van de Handelskade en de drie overige waren 's middags reeds door de Oostelijke doorvaart het Oosterdok binnengestoomd, waar ze, naast de .Vulcaan", reeds de on derzeeboot vonden liggen. Hedenmorgen vroeg zouden de pantser schepen en do torpedobooten door de dan geopende spoorbrug het Oosterdok invaren, om daar dc aangewezen ligplaatsen in te nemen. Reeds dadelijk na aankomst hadden do schepen veel bekyks van den wal en vooral by de .Evertsen" aan den kop van de Han delskade stonden ondunks het late middag uur heel wat belangstellenden. Doch ook do somber-zwarte torpedobooten werden van den wal druk bekeken en be sproken. De aanwezigheid van tal van Jantjes in de straten der hoofdstad zeide gisteravond aan hen die 't nog niet wisten, dat de vloot in Amsterdam was aangekomen na den ver- moeienden schynoorlog der laatste dagen. Jantjes in Amsterdam. Het (Handelsblad" van gisteren avond schryft Vanmiddag komt een belangrijk deel van onze zeemacht in het IJ ten anker liggen. En de eerstvolgende dagen znllen wy in Amsterdam onze Hollandsche matrozen ovoral by den weg zien. Toen onlangs de Engelsche vloot in dc Theems voor Londen kwam ankereu en de Engelsche matrozen een paar dagen in do Engelsche hoofdstad passagierden, hebben de City en Londen zich uitgeput in hartelyk- heid, om het hnn zeevolk zoo prettig mogelyk te maken. Een soortgelijke geestdriftige bctooging verwachten wy hier niet. Maar toch hopen wy, dat onze Jantjes een prettigen indrnk znllen ontvangen van het ofKcieelo bezoek aan de hoofdstad van hun vaderland I Dit bedoelen wij vooral als een beroep op ons publiek. En wel in dezen zin, dat de Amsterdam mers het ons zeevolk zoo aangenaam moge lyk zullen maken, gedurende hun verblyf hier. De vereeniging „Onze Vloot" zit er zoo flink achter, om by het groote publiek de oude belangstelling voor onze marine weer aan te wakkeren. Luat ons publiek in Am sterdam het nn onze passagierende Jantjes ook zoo aangenaam mogelyk maken, en aldus toonen, dat de voorliefde voor ons zeevolk er nog altyd is. Men lette hier in de volgende dagen nu eens op de Hollandsche matroos heeft van zyn vroeger spreekwoordelijke hebbe lijkheden aan traditie ingeboet. Zoo'n Jantje heeft zich óók gemoderni seerd I... 't Zijn nóg stevige rakkers, stoer op de boenen, die nog wel wyd worden neer gezet, alsof ze hun hobbelend schip aan wal niet- vergeten kannenen hun knuisten znllen nog wel breed en eeltig zijn van het wantwerk en een gespierde nek zal hun nog wel uit het laaggesneden frokje bloot komen en hun bruine snuiten zullen nog wel jong-open en jolig-spottend rondbraiiion. Maar toch is liet niet meer die harige, ruwe, woeBte matroos van vroeger, dien wy nu aan wal zullen ontmoeten. Andere tyden andere zeden. Janmaat op zee, en aan wal, is daar niet ongevoelig voor gebleven. Janmaat aan den wal leeft niet meer in één roes, een matroos geheel-onthouder is geen uitzondering en wordt niet bespot door zyn kameraden, de marine-matrozen zyn over hot algemeen matig en ordelijk aan den wal. En dus aan ons publick de plicht, om, wanneer liet de Jantjes in Amsterdam wil befniven, dit te doen zonder brooddronken heid en zonder jeneverhartelykheid. En daarom verheugen wij er ons dubbel in, nu een paar dagon dat prettige, losse zeevolk by ons langs den weg te zullen zien I Naar aanleiding van liet bericht, dat een gedeelte onzer vloot Amsterdam zal bezoe ken en dat vnn verschillende zyden aan de bemanning der schepen een ontvangst wordt bereid waartoe de vereeniging .Onze Vloot" het initiatief nam, hebben het uitvoerend comité der Middenstandstentoonstclling cn de directie van het Paleis voor Volksvlyt thans aan het bestuur dezer vereeniging medege deeld dat zy aan de bemanningen dor schepen op 27, 28 en 29 Augustus a.s. gaarne g r a- tis toegang tot de Middenstandsten toonstelling zullen verleenen. Door deze welwillendo uitnoodiging wordt zeker niet weinig bijgedragen om Janmaat het verblijf in de hoofdstad te veraangenamen. Wantoestanden op een Rijkswerk. Naar het ,Hbld." verneemt is op last der regeering een onderzoek ingesteld naar beweerde wantoestanden op een Rykswcrk te Callantsoog, waarover eenigen tijd geleden ingezonden stukken in de bladen zyn ver schenen. Dat onderzoek is afgeloopen en heeft aan hot liclit gebracht dat de tegen den aannemer ingebrachte beschuldigingen, zoowel omtrent de behandeling der arbeiders als omtrent bij de uitvoering der werken gepleegde onregelmatigheden, volkomen on gegrond zijn. Dit wordt medegedeeld in verband met onlangs verschenen berichten over deze zaak, waarin de aanvallen op den aannemer on de rijksambtenaren werden herhaald. Stoomloodsvaartuig. Het op 's Ryks werf te Amsterdam in aan bouw zyndc stoomloodsvaartuig No. 8, is bestemd voor reserve-vaartuig voor den Dungenes8-dienst De vermiste gouden tientjes. Naar wij vernemen, heeft dn Directie dor Nederlandsclio Bank de dame, uit wier in gesloten bewaargeving gegeven trommel 27 gouden tientjes vermist waren, dit bedrag vergoed. De Cholera te Rotterdam. De Burgemeester van Rotterdam heoft gisteren, bij den aanvang der zitting van den gemeonteraad onder meer het volgende ge zegd over de aldaar voorgekomen cholera gevallen De toestand is op dit oogenblik deze, dut als overleden aan de bacteriologisch gecon stateerde cholera slechts 4 gevallen bekend zijn n.1. de op 20 dezer overleden kinderen Korteland, dat zich in de tot de ziekenhuizen bchoorende barakken bevinden 9 personen, bij 3 waarvan, allen uit het gezin Korteland, de bacil is geconstateerd, terwyl bij 3 hot onderzoek een negatief resultaat opleverde en omtrent 3 het resultaat van het onderzoek nog niet bekend is. De waarnemende Geneesheer-Directeur van de ziekenhuizen is omtrent don toestand van alle deze patiënten tevreden. Afgezonderd en onder observatie van onzen ontsmettingsdienet zyn 4'2 personen, die met de lijders in aanraking zijn geweest. Al deze personen zyn volkomen gezond. Ik mag niet achterwege laten te waarschu wen, dat niet iedero acute ingcwundsaandoc- ning in deze dagen raag worden aangezien uIb cholera, al is hot zeker niet onverklaar baar dat, waar van het tegenwoordig geslacht van geneeskundigen niet velen in aanraking zyn geweest met deze ziekte, zich vergissingen voordoen. Zoo is het gisteren voorgekomen dat naar het ziekenhuis werd gezonden een patiënt, by wien cholera verdacht werd aan wezig te zijn, maar die na opneming aan een geheel andere ziekte bleek te lyden. Evenzeer meen ik de aandacht van hen, wien het aangaat, or op te mogen vestigen, dat sterfgevallen na een kort en hevig ziekte proces, gedurende den loop waarvan zich brakingen en diarrheo voordoen, in alle t ij den en overal geconstateerd worden, zonder dat aan cholera behoeft te worden gedacht. Ook in deze dagen mag dns niet ieder zoodanig overlyden met de cholera in verband gebracht worden. Ten slotto heb ik slechts te horhalen dat niemand zich ongerust behoeft te raakou hetgeen deze gemeente op hygiënisch gebied onafgebreken heeft verricht, zal zonder eeni gen twyfel een uiterst gunstigen invloed oefenen op de inperking der ziekte. De be volking moge vertrouwen stellen in wat het gemeentebestuur gedaan heeft en voortgaat te doen. Wij overzien don toestand volkomen, wy meenen hem te zullen beheerschen en wy zyn allen op onzen post. Omtrent de patiënten in het ziekenhuis meldt men ons, dat de 3 kinderen Korteland nog zeer ziek zijn. Met de andere patiënten in het ziekenhuis gaat het goed. De *N. R. Ct." schryft hierover. Wij hebben nader nog een en ander in bijzonderheden vernomen omtrent de maat regelen, welke door do directio van den ont- smettingsdienst, mot bewilliging van den burgemeester en veelal in overleg met don inspecteur van het staatstoezicht en de me dische leden van de Gezondheidscommissie, zijn getroffen. Nadat verleden jaar in Russische havens de cholera was uitgebroken, heeft men het hier niet enkel laten aankomen op de staats- quarantaine aan den Hoek van Holland. In aansluiting en in overleg met den quaran- tainedienst zyn de schepen, gekomen uit een besmette haven on ua |de quarantaine aan den Hoek naar hier opgevaren, door den gemeentelijken ontsmettingsdienst dagelyks geobserveerd, voornamelijk met het oog op het mogelyke uitwerpen van, onder meer, ballastwater en drinkwater uit tanks, welk water zou kunnen zijn ingenomen op een besmette rivier. Het aantal van die schepen hoeft verleden jaar en dit voorjaar eenige honderdtallen bedragen. Ook wat de stad botrof was men steeds op zijn qui vive. Aan alle politieposten ston den tot onmiddellijk afhalen gereed behoor- lyk verpakte fleschjeB voor het opnemen van nitworpselen van zieken, by wie Jaan cholera gedacht zou moeten worden. En 't was aan alle particuliere medici hier ter stede ver leden jaar by hernieuwing bekend gemaakt, dat deze fleschjes als middel tot het stellen van hun diagnose te hunner onmiddellijke beschikking stonden, 't Bacteriologisch labo ratorium van dr. Poels was er van unr tot nor op voorbereid, om dadelijk nadat zulk een tleschje daar door bemiddeling van den ontsmettingsdienst eventueel zou worden be zorgd, een bacteriologisch onderzoek aan te vangen. Zoo is er ook 's morgens onmiddellijk een fleschje met uitwerpselen aan het laboratorium bezorgd, nadat ziekteverschijnselen bij de kinderen van het gezin Korteland dr. Huis man, van ond-Charlois, 's nachts aan cholera hadden doon denken, waarvan hij reeds 's morgens G uur de directie van den ont smettingsdienst per telefoon in kennis stelde. Met het oog op verdenking van die ern stige besmetting zijn toen dadelyk, 's morgens half-zeven al, een opzichter en twee ont- smetters van den dienst met het noodige materieel, met een wagen in draf naar dat gezin gegaan, om er alle maatregeleu te treffen tegen mogelijke verbreiding van de ziekte, voor 't geval deze inderdaad cholera mocht blyken te zyn. Zoo werd er al dade lyk voor gezorgd, dat de uitwerpselen met een lysol-oplossing in meegebrachte tonnen werden verzameld, en dat het gezin geïsoleerd bleef van de omgeving. Hangende het onder zoek word aan deze maatregelen do hand gehouden. In den loop van Zaterdag begon het onder zoek in 't laboratorium voorloopig al cholera- verdenking aan te toonener diondo even wel nog tot Maandag gewacht, omdat het bacteriologisch onderzoek vooral van eerste gevallen dien tyd vorderde. Toen het Maandag al duidelyker ging blyken, dat men naar alle waarschijnlijkheid met cholera te doen had, en ook andere kinderen uit het genoemde gezin onder dezelfde verschijnselen ziek werden, zijn de zieken dadelyk naar de barakken van het ziekenhuis getranspor teerd, en de gezondon uit het gezin in de ob servatie-inrichting aan den Schiedamschen dijk opgenomen. In den loop van Zondag werden or door geneesheoren ook uit enkele andere gezinnen ziektegevallen onder verdachte verschijnselen gemeld, en daar werden toen dezelfde maat regelen getroffen. Onmiddellijk na het overbrengen van zieken en gezonden wordt de geheele woning grondig ontsmet. De meuschen in du observatie-in richting worden by aankamst gebaad en in schoone kleeren gestokenalle uitwerpsolen worden in tonnen verzameld, laagsgewijs met turfstof vermengd, en dan wordt" alles, ton en al, verbrand. 't Overbrengen van de menschen geschiedt steeds met rijtuigen, die de ontsmettingsdienst ter beschikking heeft. Alle medici hier ter stede zijn door de Gezondheidscommissie op het voorkomen van choleragevallen attent gemaakt en nog eens gewezen op de in do politieposten aunwezige fleschjes. De zuurtjes. De correspondent van do »N. R. Ct." te 's-Hertogenbosch schryft Hoezeer ook begaan mot het lot dor kin deren en van het gezin van Korteland, en hoe ook betreurende dat een zóó gevroesde ziekte als de cholera Rotterdam bedreigt, voor onze stadgenoot, den groBsier in suiker waren, J. van Loon, was hot bericht omtrent de doodsoorzaak van bedoelde kinderen een ware uitkomst. Het is nu dan zeker, dat zyn doosjes mot zuurtjes met die treurige sterf gevallen niets gemeen hebbeneven zeker als mocht blijken, dat hy in Dinteloord en Utrecht, van welke plaatsen éék al zoo on rustbarende geruchten omtrent die bewuste zuurtjes in de pers de ronde deden, nooit zuurtjes leverde. Van het eerste oogenblik, dat door mij een onderzoek in loco was in gesteld naar de gegrondheid der in sommige bladen maar al te klakkeloos uitgesproken vermoedens omtrent een beweerd vroeger gebruik der doosjes en de eigenschappen van hun inhoud, stond by my vast, dat in geen geval Van Loon cenig verwyt mocht treffen, en in die meening werd ik by elk voortge zet onderzoek versterkt. Met dit al is het zeker, dat aan Van Loon heel wat schade berokkendtal van malen werden hem goederen teruggezondendie terugzending houdt nog steeds aan; waaruit blijkt, dat hij by velen hot vertrouwen, door hem zoovele jaren verdiend en genoten, heeft verloren. Gezwegen van de matrieele schade, door hom reeds beloopen, zal het dc vraag zjju of hij, gelot op de scherpe concurrentie, waar mede zakenmenschen hebben te rekenen, by velen wel ooit meer zal worden, wat hy was een volkomen vertrouwd grossier; en waar ik het vertrouwen koester, dat het te Rot terdam zoo nitstekend ingericht sanitair toe zicht het gevaar voor eene epidemie daar zal weten to bezweren, daar ben ik ten op zichte vun den heer Van Loon en zyne zaak wat do toekomst betreft, bij lange na niet zóó optimistisch gestemd. Moge de tyd loeren, dat ik daarin dwual I Een bier-boycot. In een de vorige week gehouden vergade ring der N. V. bierbrouwerij de .Posthoorn" te Tilburg werd den heer J. van Roessel ontslag verleend als directeur. Thans hebben meer dan 200 kasteleins zich verbonden geen bier met de a.s. kermis van genoemde brouwerij te znllen nomen, maar dit te betrekken van de brouwerij waarvoor genoemde heer Van Roessol als agent optreedt. (»'sH.-Ct.") Levend verbrand. Sedert Maandagavond word te Winschoten vermist de gehuwde opperman Carmio, dien dag nog bezig met kalkblusschen by don stucadoor Havinga. Gistermorgen vond men zijn lyk, met brandwonden bedekt, in den kalkput. («Prov. Gron. Ct.") Een zendeling vermoord. By den voorzitter van het Rynsche Zen ding Genootschap te Barmen is van den Minister van Koloniën telegraphisch bericht ontvangen dat, blykens een telegram van den gouverneur van Sumatra's Westkust, de zen deling A. Lett op de Mentawa-eilanden verraderlijk is vermoord. Het gestrande luchtschip. De partikuliero korrespondent van de »N. R. Ct." op de luchtvaart-tentoonstelling (Ha) te Frankfort schrijft Na eenige dagen verplichte rust, veroozaakt door oen gebrek aan de machine, wilde de heer Richard Clouth vandaag weer een op stijging wagen. De ballon was gevuld, de motor weer in werking, alles in orde. Togen half negen steeg hij op. Slank gleed de ballon naar boven, sneed prachtige bochten door het luchtruim, dat het een lust was om te zien, hoe flink de kleine Clouth zich daar boven hield. Tot ik op eens het schip met geweldige snelheid zag voorbij vliegen, zakkend, voorbij do landingsplaats der Ila, toen weer terng in ijzige vaart, maar steeds dichter by dc aarde, byna huppelend over de daken der huizen. Lager, lager, en de Clouth was verdwenen, voer tU8Bchen de huizen door, in do straten van Frankfort, zoodat de bewoners dor eerste verdiepingen gelijk waren met de reizigers in het schuitje. Gelukkig behield de leider zijn koelbloedig heid tot op het laatste oogenblik. Hy liet onmiddellijk do noodballnst uit, zand en het water dat anders bij de landingen uitgegoten wordt, on een oogenblik steeg het schip, of schoon zichtbaar slapper geworden, sleepte zich tot boven een open plaats, een bouw terrein voor een school, sloeg dnbbel en zakte, handig opgevangen door arbeiders, zoo van hun werk weggeloopen en door do talrijke ballonlandingen zoo ervaren geworden, dat ze onmiddellijk wisten, wat er gedaan moest worden. Hot ongeval was op korten afstand van de Ila gebeurd, daar Clouth tweemaal had getracht de landingsplaats der tentoonstelling te bereiken, maar dat gelukte niet, omdat het hoogtestuur niet regelmatig werkte. Daarbij verhoogde de'zon de stygkracht van het gas zoo, dat er voortdurend gas moest worden uitgelaten. Maar ook het ventiel werkte on voldoende. Eenmaal was de Clouth byna geland op do groote Zeppelin-landingsplaats, het vliegterrein, maar jammer genoeg waren er slechts twee arbeiders aanwezig, die wel het toegeworpen vangtouw grepen, maar hnn kracht schoot te kort en zy moesten het weer loslaten. Toen de ballon boven het bouwterrein kwam, was er zooveel gas verloren, dut do vorm bijna niet meer te herkennen was, do houten zystangen, die langs bet ballonhulsul loopen konden het niet meer houden, bogen door en braken doormiddende ballon knapte in tweeën en de landing was geschied, zonder de minste beschadiging van hulsel, schroeven of motoren. Alles bleef volkomen gaaf, maar het schip kon niet meer vorder, uitgeput door gasverlies. De nu voltallig geworden landings- manschappen voerden het luchtschip eenige meters hoog over de straten weg stijgen kon het niet meer, maar hot was hol door de ingeperste lucht lieten het springen over de geleiddraden der electrische tram, na met uitgeschakelden stroom, braken een gat in do omheining der tentoonstelling, sleepten het aan de zytouwen door de waterbassin, waar de marineschouwapelen plaats vinden bijna was daar het schuitje in het water terecht gekomen on de Clouth stond voor de lundingsplaats. Voor, nog niet er op, want eerst moest er voor de telefoondraden uitge weken worden, toen voor de geleidraden der electrische stroomverbinding op het terrein, die zeor laag gespannen zyn, en zoo kwam om 1 uur de Geus, neen de Clouth in do loods! De scheepsramp te Monte Video. Aan de telegrammen uit Monto Video aan de groote Engelsche bladen over het vergaan van de (Columbia" is nog het volgende ont leend Slechts drie van de geredden der (Colom bia" zyn vrouwen. Dat er nog betrekkelijk veel opvarenden van de Columbia" konden worden gered is te danken aan de kuip van de bemanning van den Britschon kruiser Amothyst". De „Columbia" zonk binnen 5 minuten na do aunvaring. Op het oogenblik van de bot sing waren byna allo vrouwelijke passagiers te kooi. De ramp voltrok zich zoo snel, dat ontkoming nauwelijks mogelyk was. De wei- nige geredden waren byna ongekleed. Zes duikers zyn druk aan den arbeid om nog zooveel mogelijk lijken te bergen. De mail, waarby veel geldswaardig papier was, is verloren gegaan. De geredden doen vreese- lyke verhalen over de tooneelen die zich onmiddollijk na de botsing afspoelden. Bijna alle geredden zijn mannen, meest Spanjaarden en Italianen. Booten van de .Schlesien" het schip dat met de •Colombia" in aan varing kwam en sloepen van de marine prefectuur, hebben ook nog verscheiden per sonen gered. De geborgen lyken zyn ter herkenning neergelegd in hot douanogebouw te Monte Video, waar duizenden belangstellenden langs de doodeu trekken. De gezagvoerder van de Schlesien"' schryft de ramp toe aan den hevigen wind en de hooge zee. Op het oogen blik van de botsing en nog lang daarna woei er een storm. Te Monte Video waait van alle scheeps masten in de haven do vlag halfstok. De president der republiek en de miuisters hebben maatregelen getroffen om de over levenden te helpen. Herleving door den electrischen stroom. Een vrouwelyke geleerde, dr. Looiee Robino- witcb te New-York heeft onderzoekingen ingesteld naar het vermogen van den elec trischen stroom, die reeds zoo dikwyls werd aangewend om den dood to veroorzaken, tot wederopwekking uit den dood. Het is haar gebleken, dat deze daartoe inderdaad zeer bruikbaar was. Dieren, die zij op de gewone wyze door electrocntie gedood had, en die, practisch gesproken, dan ook werkeljjk dood, dat is zonder eenig teeken van levou, waren, konden door rythmische prikkelingen weer tot het leven teruggeroepen worden. Hotzellde vond zij, nadat de dood was teweeggebracht door chloroform- of aethernarcose. Dit laatste kan zeker ook van belang zyn voor patiënten, die by een operatie door de narcoBo dreigen te bezwijken, en by wie de gewone middelen tot wederopwekking falen. Onthoofd. Woensdag is te Berljjn in de gevangenis to Plütsensee de 22-jarige moordeuaar Richard Henkei onthoofd, die op 8 December 1908 to Weonen den juwelier Julius Frankfurter doodschoot en beroofde. Hy werd te Berljjn gevangen genomen en op 24 Maart ter dood veroordeeld. Een verzoek om gratie werd niet ingewilligd. Dinsdagmiddag kreeg de veroordeelde kennis, dat het vonnis door den koning bekrachtigd was, en dat z\jn terechtstelling dns zon plaats hebben. Den. geheelen nacht bracht de ongelukkige jonge man weenend doordominéé Hirsch hield hem gezelschap en sprak hem woordon van troost en hoop toe. In den vroegen morgen werd Ilenkol uit de cel gehaald en in bjjzyn vun den geeste lijke en den inspecteur der gevangenis voor de aanstaande terechtstelling voorbereid. De rechtbank had geen kaarten voor de terecht stelling uitgegeven, zoodat behalve de rech ters, de officier van justitie en 12 getnigen, slechts enkele politiu-agenten de terecht stelling bywoonden. Nadat de officier van justitie Kretschmor het vonnis had voorge lezen en Henkei de onderteekuning van den koning had getoond, werd de veroordeelde aan den beul overgeleverd, die drie minuten daarna de traditionneele boodschap overbracht: .Het vonnis is voltrokken". De wraak van een neger. De .Daily Telegraph" verneemt uit New York, dat Maandag te Monroe in Louisiana een neger, mot name Wade, drio-en-twintig blanken heeft gewond. Hij wilde wraak ne men over den dood van een familielid, dat onlangs samen met een anderen neger was gelyncht. Gewapend met een jachtgeweer en een doos patronen liep hy door de straten van Monroe, links on rechts schietende, lljj hield pas op, toen een schot van een poli tieagent hem doodelyk had getroffen. Het volk sleepte vervolgons zyn lijk naar de markt en verbrandde het. De negersin do stad vree zen, dut de blanken hen zullen aanvullen, en verschansen zich in hun huizen. De blanken zeggen, dat zy alle negers de stad uit zullen drijven. Men verwachtte den dood van vier van Wade's slachtoffers. GROOTE MANOEUVRES. Gewichtig moment. Woensdagavond in de wijde verte plots langdurig-zwuar dreunende schoten, hevig bombardement van heb-ik-jou-daar, 'n rom melend geluid dat niet veel goeds voor spelde Wabliet Een verraderlijke aanval buitengaats, meneertje 1 Brutale, goed voorberoido poging vun den vyand, om onze kostbare, vrij sterke stelling onder vuur te nemen, het laatste, tevens beste kluifje van het geheel, na een zoo wy vernemen hardnekkig gevecht onder Kijkduin, 'n mirakel, waarmee honderden zeer vreêlievende burgers, terecht belanghebbenden, wilden ge tuigen. Je zag dan ook een oogenblikje de gewoonljjk drukke, veel gezochte Spoorstraat als een nuchtkaarsje jammerlyk sterven. Het publiek daar werd schijnbaar geëlectriceerd door het welluidend knallen over zee, ver gat er de gezellige avonddrukte, stroomde door zystraten of liefst den naasten weg gekozen om den Zeedijk te bereiken, prachtig gulegen punt om verwacht wordende onderneming te aanschouwen. Kalmpjes, gemoedelyk drentelde men naar de Buitenhaven, om den hoek, over den hoogen steiger naar beneden, waar een paar simpele vnurmondjes op de planken stonden opgesteld, trouw omgeven door een troepje wakkeren, zelfs tot de tandon gewapend eu gereed om iedere minuutMaar er gebeurde niets, heolem&al niets geen bijzonders, begrij pelijk tot misnoegen van hen die geduldig staarden in het Noord-Westen. Daar bespeurde je in de zwarte duisternis nu en dan een scherp vonkelende trechtervormige baan van naar alle kanten draaiende zoeklichten en do verrassende vlamtongen, schoon zonder daarop anders volgend lawaai, toch een ernstig kanonvuur voorstellende, gericht op de haven, aan welker uiteindo de aanwezige doode strijdkrachten diep-stilzwijgend bloven. Zelfs de vervaarlijke, uitmuntend blazende mondoti van 32 cM. in omvang, kwamen niet eventjes open om te protestocren tegen het geheim zinnig vertoon daar ginds. Ja, 't leek ons toe, dat zy nog dieper waren weggekropen in du logge ronde gepantserde torens om zoodoende geen notitie te nemen van 't ge- wurm in den omtrek. En o, schande I do schildwacht van dn tegenover liggende batterij, ook al een mensch wiens patriotten- bloed tot' het uiterste normaal gaat, de in fanterist daar staat met het gowoor bij den voet, niet flink, recht, maar gedrongen-zwaar de beenon. wyd, z'n beide handen stjjf op hut boveneinde van den loop rustend, alsof- ie de laatste patroon, daarin reeds gestopt, zorgvuldig bespaard totdat het zyn beurt is Ileore, heere, hij poseerde zoo gomakkeljjk- lui, onbezorgd, het penseel van een schil der volkomen waardig. Door zyn «voorbeeldige houding" vergat je geheel den geest van Mars, die de laatste dagen ongetwyfeld de beste krachten eischt van onze zeemacht; door zyn bedenkelijk figuur op den rand van het fort, verzonk je onwillekeurig in driolyvige doelen over: Kustverdediging", om eerst tot de werkelyk- heid terug te keeren, toen een bevelende stem op den achtergrond besliste .ontladen De commandant van de stukjes geschut, die ophondt met turen door een kjjker, dringt zacht naar voren, herhaalt nogmaals bedaard- langzaam: •ontladen," gobiedt don onderoffi cier, geregen in draagriemen van patroon- tasschen, met wit-haudachoengebaar dat de versterking kan inrukken, twee landings kanonnen waarvan de wielen knarsen by het handig zwaaien over grint Is 't al afgeloopen?" vraagt oen burger mannetje in 't voorbijgaan. „Gelukkig wel." Enne, hoe staan de zaken?' ,0, da's 'n tweede, oflwe baas, daar kan ik je niet op antwoorden." ,Niet?.... Ik betaal toch ook m'n be lasting Dan brommend in zichzelf, terwyl-ie tever geefs op du teenen balanceert om met go- rekten hals naar de onbeschadigde versperring in de haven to blikken Ik heb 't al gezien ws bennen er goed afgekomme Uit den Omtrek. Texel, 26^ Augustus. Gisteren werd hier de aangekondigde ram- menkeuring gehouden door de afd. Texel der Holl. My. v. Landbouw. Er werden aangeboden 84 stuks. De prijzen werden toegekend voor de volgende iuzou- dingen: Ramlammeren: Joh. Koning le, P. Dal- meijer 2o prys. Een-jarige rammen: niet bekroond. Twee-jarige rammenR. Joh. Keyser lo, D. Keyser Dz. 2e, Aug. C. Keljsur 3e, gebr. Keyser bestuursprys. Oudere rammenA. Eelman Dz. le, D. Keyser Hz. 2e, D. Eelman Az. 3e prijs, Jac. Roeper Jz. prys van 't bestuur. Do heer K. Bouma, geboren alhier, is benoemd tot hoofd eeuur O. L. school te 's Gravenhage. In onze haven, waar diefstal tot de groote

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5