KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulownam No. 3815. Zaterdag 4 September 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 3 Sept. De heer J. Manikne alhier is aange steld ala teekenaar by de Ned. fabriek van Stoomwerktuigen en Spoorwegmateriaal te Amsterdam. Cholera. De Burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat Donderdagmiddag ten 12 uur in de tot de ziekenhuizen behoorende barakken 20 personen werden verpleegd, lydende aan cholera. Sterfgevallen aan de ziekte zyn sedert de vorige opgaaf niet voorgekomen. De toestand van 2 der verpleegden is zeer ernstig, die van 2 matig, van 6 bevredigend, van de overigen zeer goed. De personen, die, omdat zy met lijders in aanraking zijn geweest, geïsoleerd zijn, be vinden zich allen in goeden welstand. De Burgemeester wyst er nogmaals op, dat bij zoo goed als alle lyders de oorzaak der ziekte is het gebruik van ongekookt rivier water, waartegen hy dan ook met den mees ten nadruk blyft waarschuwen. Alle bewoners van huizen aan of naby de rivier ot de havens worden onder deze omstandigheden gemach tigd leidingwater te verstrekken aan schippers. Hedenmorgen zijn aldaar weder twee sterf gevallen van cholera voorgevallen. Utrecht. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de 80-jarige schipperBdochter, mej. Bliek, die Woensdag onder verdachte ziekteverschyn- selen in de barakken van het Sted. Zieken huis te Utrecht werd opgenomen, inderdaad lijdende is aan cholera. Donderdagmorgen iB zy overleden. Gebleken is, dat mej, B. tij dens haar verblyf te Rotterdam Maaswater had gedronken. Het schip, waarvan mej. B. afkomstig is, blyft in strenge observatie en geïsoleerd. Duurgekochte vrijheid. B. is milicien te Amsterdam en, evenals alle miliciens, erg gesteld op 24 uren vry. Voor miliciens, wier ouders in de stad wonen, is dat benefietje evenwel niet te halen, tenzy ze om dringende redenen de stad uit moeten. Zoo'n «dringende" reden nu iB gemakkelyk te vinden. B. moest «voor zaken' naar Rot terdam, maar in plaats van die stad te be zoeken, blyft hy by honk cn geniet, in z'n vuistje lachend over zijn gelakte list, kos- tclyk van zyn buitengewone vry beid en van de gelegenheid om thuis 'res „lekker te mailen". Met het leuksto gezicht ter wereld keert hy van zyn .zakenreis" naar de kazerne terug en wil daar binnengaanmaar jawel, nauwelyks heeft hy zich vertoond, of hem wordt de hem koud-over-het-lyf-loopende mededeeling gedaan, dat hy, van Rotterdam komende, naar het militaire hospitaal zal worden overgebracht, om er een achttal dagen onder observatie te blijven. Wat te doen Bekennen dat hy ze te grazen had genomen en niet te Rotterdam was geweest Maar dat zouden ze immers toch niet ge- looven In 's hemelsnaam, dan maar naar het hospitaal, waar de ter observatie ge brachte liefderyk wordt ontvangen en be handeld, door hem, den volkomen gezonde, in een barak dadelyk onder de wol te stoppen en hem een drankje te doen innemen bal Door B. 8 vader werd nog gepoogd hem te bevrijden door by den kapitein der ,com- pie" van zyn zoon ervoor uit te komen, dat B. geslommeduikeld had en niet naar Rot terdam was geweestja, ja, dat kon de goede man wel zeggen, maar de kapitein bleef gelooven aanB's waarheidszin en het bevel werd gehandhaafd. Op Koninginnedag 'ag B. onder de dekens puilend te broeden over zyn reis naar Rot terdam. («Tyd.") Internationale dieven. Een AmerikaanBch toerist, voor eenige dagen in Amsterdam vertoevende, stond zich Maandag in het Ryksmnzeum te verlustigen in de schoonheden van een der meesterstuk ken onzer schilderkunst, toen hij plotseling werd aangesproken door een anderen heer, blykbaar een Engelschman, die eveneens verdiept scheen in de beschouwing van het kunstwerk. De onbekende, iemand van een zeer fat soenlijk uiterlyk en zeer goed gekleed, vroeg hem, wat de titel was van de zoozeer be wonderde schildery. Onze Amerikaan, een voorkomend man raadpleegde zyn catalogus en gaf bereidwil lig de gewenschte inlichting. Waarop de vreemdeling hem beleefd bedankte en ter verontschuldiging van den last, dien hy hem veroorzaakte, verklaarde, dat hy zyn cata logus verloren had. O, zei onze beleefde Amerikaan, dat is niets, ik heb wel een catalogus, loop u dan maar met my mee. De vreemdeling vond dit erg vriendelyk en maakte van het aanbod een dankbaar gebruik, zoodat beiden verder in eikaars ge zelschap het museum bekeken. De Engelschman dat was hy ook vol gens zyn eigen verklaring noodigde nu den Amerikaam uit, om met hem te lunchen. Eerst had de laatste daar niet veel lust in, omdat hy in den namiddag reeds verder zou reizen naar Keulen, doch de andere overwon dit bezwaar met de opmerking, dat hy zelf hy reisde ook voor zijn pleizier met den trein van zes uur naar Keulen ging en dat zy dan samen konden reizen. Beiden gingen dus de stad in en gebruik ten in een der groote restaurants een lunch, welke zeer geanimeerd was. Toen zy na de lunch het restaurant weer verlieten, liet een heer, die vóór hem liep, zyn portefeuille vallen. Onze Amerikaan, die liet zag, raapte haar op en gaf haar aan den heer terug. Deze, een Ier, zooals hy later verklaarde was hierover zeer verheugd en in zyn dankbaarheid bood hy den beiden anderen een glas bier aan. Hy wist een heel geschikte gelegenheid, reide hy. En na eenig tegenstribbelen van den Amerikaan, toog het drietal op weg naar een der bars in het centrum van de stad. Daar werd in zeer geanimeerde stemming een biertje gedronken en de Ier was het door het biertje of door zyn dankbaarheid tot vertrouwelijkheid bewogen, vertelde, hoe hy kort geleden van oen broer, die op Ceylon zaken had gedaan, niet minder dan 80.000 p. st. of f960.000 had geerfd. Die broer had echter by zyn leven en althans vóór zyn dood erge filantropische neigingen gehad, want hy had in zyn testament de voorwaarde gemaakt, dat van die 80.000 pond 20.000 pond of f 240.000 moest worden weggeschonken aan behoeftige lieden. Ook had hij daarvan in het bijzonder f 12.000 bestemd voor behoeftige gezinnen in Amerika. Die f 12.000 moest de erfgenaam zelf in Amerika gaan verdeelen, tenzy hy een eerlijk man kon vinden, die bereid was, deze taak van hem over te nemen. Nu had de Ier. naar hy zeide, zelf ernstig bezwaar togen een tocht naar Amerika, omdat hij altijd zoo'n last van zeeziekte had. En daarom stelde hy onzen Amerikaan voor, do testa mentaire taak van hem over te nemen. Voor zijn moeiten en kosten zou hij hem dan Bcha- deloos stellen met een bedrag van f 1200. Onze Amerikaan had hier wel ooren naar. De broeder van den Ier had echter ook als voorwaarde gesteld, dat degeen, die eventu eel met de taak belast was, als waarborg voor zyn eerlykheid moest toonen, dat hij zelf geld had. En hoewel nu de Amerikaan by het vinden van de portefeuille voldoende bewys had gegeven van zyn eerlykheid, moest men zich houden aan den letter van het testament. De Amerikaan liet nu de chèques zien, welke hy in zyn portefeuille by zich droeg. Doch deze chèques werden door don Ier geen voldoenden waarborg geacht, omdat hy niet kon beoordeelen, of de chèqueB goed waren. Niet, dat hy den Amerikaan ook maar eeDigermate wantrouwde, maar het testament meldde den eisch, dat het geld getoond werd in don vorm van contanten. Eerst had de Amerikaan wel eenige be denking tegen het inwisselen van zijn chèques, maar toen do Engelschman hem was voor gegaan, door zyn geld voor Hollandsch geld in te wisselen, stemde hy toe, de chèques 's middags by de Nederlandsche Bank te gaan verzilveren. Nog een poosje zat men met elkaar te praten, waarbij het gesprek ook kwam op wederzydsch vertrouwen. Schertsend merkte de Ier o.a. op, dat de Engelschman hem best zyn geld zou durven toevertrouwen. En inderdaad gaf deze hem zyn portefeuille vol Hollandsche bankbiljetten en maakte zich vol strekt niet ongerust, toen de ander de bar verliet. Zijn vertrouwen werd niet beschaamd, want na een poosje kwam de Ier terug en gaf hem zyn eigendom weerom. Tenslotte stapte men op de Amerikaan om zyn chèques te gaan inwisselen èn maakte de afspraak, dat men later in den middag weer in dezelfde bar zou terugkomen, om een definitieve overeenkomst te treilen. Toen onze Amerikaan, na zyn chèqnes te hebben ingewisseld, op het bepaalde uur in de bar terugkwam, zat daar de Ier reeds op hem te wachten en kort daarop kwam ook de Engelschman. Weer werd een jbiertje gedronken en de Amerikaan schreef en toekende een ontvang bewijs voor de f12.000, welke hy van den ander zou meekrygen ter verdeeling onder de Amerikaansche armen. Inmiddels had de Ier. in een royale bui aan den Engelschman f 3000 cadeau gedaan. En toen deze laatste vroeg, waarom de Amerikaan niets kreeg, antwoordde hy dat deze het niet verdiend had, omdat hy hem niet zulk'een bewijs van vertrouwen had gegeven als de Engelschman, die hem zijn geld had toevertrouwd. Do Amerikaan, die. ook wel zoo n buiten kansje van f 3000 wilde hebben, betuigde nu, dat hy den Ier ook wel zyn geld durfde toevertrouwen. En de daad bij het woord voegende, reikte hy den ander zijn porte feuille over, ongeveer f740 bevattende. De Ier stak deze in zijn zak, ging lachende de deur uit en kwam niet meer terug. Toen de Amerikaan tot het besef kwam, dat hij bedrogen was, was de Engelschman natuurlyk ook reeds gevlogen. De Amerikaan deed aangifte by de politie, maar zijn geld is hij kwyt. De Noordpool bereikt! Parys, 2 September. De New-York Herald publiceert een lang reisverhaal van Cook over zyn expeditie. Na een langen stryd tegen honger en koude was Cook er in ge slaagd, de Noordpool te bereiken, waarbij hy nieuwe wegen vond en gebieden aantrof die zeer ryk waren aan groot wild. Einde Augustus 1907 bereikte het jacht Bradley, het punt waar de route niet verder bevaar baar was. Men bevond zich toen op 709 Eng. mijl van de Pool. Cook besloot door Grinnell- land te trekken naar de Westkust en die in noordelyke richting te volgen tot aan de Poolbekken. Den I9en Februari 1908 werd een aanvang gemaakt met den grooten tocht naar de Pool. Daaraan werd deelgenomen door 11 mannen met 11 sleden. De tempe ratuur daalde soms tot 83° onder nul. De deel nemers hadden veel van de koude telyden van de honden zijn er verscheidene doodge vroren. De reizigers volgen de Nansenstraat en by Heiberg-land begaven zy zich op het zee-ijsdaar keerden 4 deelnemers terug. Parys, 2 Sept. «De New York Herald" ver volgt het reisverhaal van Cook. De expeditie bereikte op 30 Maart de laatste sporen van vasten grond en op 21 April den Pool. De stand der zon wees op middag, maar de tyd was niet te bepalen, daar alle meridi anen hier samenkomen. De temperatuur was 38 gr. beneden nul. Op 23 April word de terugtocht aanvaard. Het verhaal van Cook's Noordpool expeditie. In de meeste Engelsche bladen, die reeds nu een voorloopig oordeel uitspreken over Cook's reis naar de Pool, komt zekere schroom tot uiting. De grondtoon is overal: «wyzul len Cook toejuichen, indien hy op voldoende wijze kan aannemolyk maken, wat hy be weert." Maar in bijna alle Engelsche pers uitingen is toch het ongeloof zoo voelbaar, dat het beenklinkt door de voorzichtige woor den van hulde en waardeering, alvast tot Cook gericht. De ontdekkingsreiziger zelf heeft een vry uitvoerig relaas van zyn tocht gepubliceerd in de «New York Herald". Wy laten het hieronder, wat verkort volgen, maar willen er nog enkele opmerkingen aan doen voor afgaan. Eerst iets over Cook zelf. Dr. Frederick Albert Cook werd geboren in Sullivan County, New York, op den lOen Juni 1865. Hy ge noot zyn opleiding in Brooklyn en promo veerde in de geneeskunde aan de Universiteit van New York. In 1891-92 heeft hij als geneesheer deelgenomen aan een derNoord- pool-expedities van Peary. In 1997-99 maakte hij deel uit van den staf der Zuidpool-expe- ditie met de „Belgica". In 190j£-"06 heeft hij expedities ondernomen ter beklimming van den Mount Mc. Kinley., Cook bezit onderscheidingen van tal van vorsten en geloerde genootschappenvan vele weten schappelijke lichamen is hy lid. Hy heeft veel boeken geschreven over zijn reizen, o.a. «Throught the First Antarctic Night" en «The Top of Continent". En nu de resultaten. Wel bet belangrijkste lykt ons, dat Cook, zich bevindende op ong. 84° 47' N.B. en 86° 86' W.L. in westelijke richting, dus op een breedte van 84°85° land heeft gezien. Aannemende dat die waar neming juist is ook Peary heeft, maar iets meer naar het zuidwesten, het bestaan van nog onbekend land meenen te consta- teeren zal de studie van het Pool-vraag- stuk en de exploratie der Poolstreken er zeer door worden vergemakkelijkt. Wantomhooge noordelijke breedten te kunnen bereiken is het noodig in het noorden vaste punten, dus land, te hebben waar depots met voorraden kunnon worden aangelegd. Men heeft dan centra van waaruit weer verdere tochten kunnen worden ondernomen, en waarheen men weer kan terugkeeren. Doch geven wij Cook zelf het woord. ,Na een langdurigen strijd tegen honger en kou zijn wij er tenslotte in geslaagd de Noord-Pool te bereiken. Een nieuwe route door een belangwekkende strook land met veel dierenleven is onderzocht. Verblijfplaatsen van groot wild zijn aangetroffen, die den sportman in verrukking zullen brengen en die don gezichtskring der Eskimo's zullen verruimen: Er is land ontdekt, waarop de noordelijkste rotsen dezer aarde rusten. Een driehoek van 30.0U0 vierk. Eng. mijl is weg- gewischt uit het nog onbekende deel der aardoppervlak. De expeditie is het resultaat van een zomervaart in de Poolzee. Het jacht Bradley bereikte laat in Augustus van het jaar 19l)7 de grens van het onbevaarbare gedeelte van Smith Sond. Hier vond ik, dat de omstan digheden gunstig waren voor het ondernemen van een Poolreis. De heer J. R. Bradley Btond op onbekrompen wyze uit den voorraad van zyn jacht af wat van nut kon zyn; en myn eigen uitrusting was uitstekend berekend voor alle reisdoeleinden in de Poolstreken. Te Annootok aan de Groenlandsche kust waren vele Eskimo's bijeengekomen voor do berenjacht in den winter. Reusachtige vleesch- depóts waren aangelegd; en in het kamp waren tal van krachtige honden. De samen loop van omstandigheden was gelukkig; al wat er noodig was vond ik hier bijeen op een punt, dat slechts 700 Eng. mijl van de Pool verwijderd was. Er werden oen huis en een werkplaats gebouwd, en de hulpvaardige handen van 250 Eskimo's, die dezen noordelijksten stam op aarde vormeD, werden aan hot werk gezet, om een behoorlijke uitrusting gereed te maken. Vóór dat de lange winternacht verstreken was, waren wy gereed voor de onderneming. Het plaD weid uitgewerkt voor het volgen van een nieuwe route, dwars door Grinnell-land en verder noordwaarts langs de westkust, naar het Poolbekken. Kort na het midden van den Poolwinter ving de expeditie aan. Een paar groepen padvinders werden naar den overkant (van Smith Sond) geBtuurd om den weg te ver kennen en wild op te sporen. Deze verkenners slaagden slechts ten deele in hun taak, wjjl stormen het maanlicht verduisterden. Met den terugkeer van de zon in 1908 op 19 Februari vertrok de hoofdexpeditie naar de Pool. Elf mannen met 103 honden en 11 zwaar beladen sleden vertrokken van Groen land en begaven zich westwaarts over het bewegende ijs in Smith Sond. Het duister van den langen nacht werd slechts door enkele uren schemering afge wisseld. De winterkoude werd op het felst gevoeld toen wy de bergen van Ellesmereland, die de waterscheiding vormen, overtrokken. De temperatuur daalde soms tot 88 graad Celsius onder nul. Verscheiden honden vroren dood; en ook de menschen hadden erg te lyden; maar wy vonden spoedig sporen van wild, terwjjl wij gemakkelyk vooruitkwamen. Wij volgden Mensen Sond (Nansen Sond Red.) tot Lands End. Op dezen marsch schoten wy 101 mus kusossen, 7 beren en 335 hazen. Wy begaven ons den 18en Maart op het ys van do Pool zee by het zuidelyksto (noordelykste? Red.) punt van Heibergland. Ilier keerden 6 Es kimo's terug met vier man (er staat .man", maar misschien zyn sleden bedoeld. Red.) en 46 honden, om voorraden voor 80 dagen te vervoeren. (Onbegrijpelijk. Red.) De tocht over het ijs van het centrale Poolbekken werd drie dagen later aangevangen, Twee andere Eskimo's, die de laatste hulpgroep uitmaakten, keerden terug; en onze moeie- lykheden waren nu verminderd, omdat onkel de geschiksten waren overgebleven. „The" en .Ahwelsh", de twee beste mannen, en zes-en-twintig honden waren uitgekozen voor het laatste stuk van de reis. Voor ons lag een onbekende route van 460 Eng. myl in rechte lyn tot het doel. De eerste dagen brachten lange dngmarschen met bevredigen den voortgang. Het groote open kanaal, dat het landijs scheidde van het zeeys, kwamen wij mot weinig vertraging over. De lage temperatuur en de aanhoudende winden maakten het leven tot een marteling; maar als wij in ons sneeuwhuis uitrustten en ge droogd vleesch en vet aten, waarby wij heete thee dronken, smaakten wij toch zekere lichamelijke genietingen. Verscheiden dagen nadat wy voor het laatst bekend land hadden aanschouwd, bleef het ons door betrokken luchten onmogelijk een juiste plaatsbepaling te verrichten. Den 30en Maart trok aan den horizont de mist gedeel telijk op en in het westen werd een onbekend land aanschouwd. De plaatsbepaling gaf 84° 47' N.B., 86° 36' W.L. De dringende nood zakelijkheid om met snelheid vooruit te ko men, maakte het onmogelyk een omweg te maken om die kust te verkennen. Hier aan schouwden wy de laatste kenteekenen van vasten grond. Verderop hadden wij nergens iets vasts meer gezienook niet by 't beklimmen van yshoogten. Vooruit ging het over de eentonige vlakte van eone bewegende zee, met ys bedekt. Wy waren nu buiten bereik van alle leven noch sporen van beren, noch de gaten van robben werden meer opgemerkt. Zelfs de microscopisch levonde wezens der zee waren niet lauger onder onze voeten. De tot waanzin dryvende invloed van de zich verplaatsende yswoesteny werd in de dagelyksche sleur bijna ondragelijk. De opper vlakte van de ijsvelden werd hoe langer hoe minder moeielyk. Het weer werd beter, maar er bleef nog altjjd een moordende wind waaien, die ons tot de uiterste vertwijfeling bracht. Maar wy moesten wel voort en de onmeedoogende koude zette ons aan tot groote lichamelyke inspanning. En zoo werden dag na dag reusachtige afstanden afgelegd door onze vermoeide beenen. De voorvallen onderweg en de resultaten der plaatsbepalingen werden na eiken dag opgeteekend, maar 's anderen daags waren zy al weer vergeten. De nacht van den 7en April was merkwaardig, omdat wij de zon te middernacht boven het ijs zagen. Nu ging het voorkomen dat wy op een on denzelfden dag last hadden van zon-blaren on vorstwon- dcn. OP den 8en April werd een plaatsbepa ling gedaan, welke tot uitkomst gaf 86° 0' 86" N.B. en 94° 0' 2" W.L. Ten spyt van wat lange dagmarschen geleken hadden, waren wy in 9 dagen maar weinig meer dan 100 E. M. vooruitgekomen. De ysvelden dreven af naar het Oosten, en oneffenheden langs de breuklijnen van oude ijsvelden belemmerden het snelle voor uitkomen. Ofschoon wy nog wel dagmarschen van 15 E. M. konden maken, konden wy de groote afstanden van de eerste dagen niet meer volbrengen. Wy waren nu nog zoowat 200 E. M. van de Pool; de lasten op de sleden waren ver minderd; de eene hond na do andere had een laatste rustplaats gevonden in de magen van zyn hongerige makkers, maar er bleven nog genoeg menschen en dieren over om tot in de diepste diepte van het geheim door te dringen, tot welks oplossing wy ons hadden opgomaakt. Voorbij den 86en breedtegraad werden de ysvelden uitgestrekter en dikker. De spleten verminderden en werden minder bezwaarlik on er waren ook minder muren van opgeperst, verbrokkeld ijs. Tusschen den 87en en 88en breedtegraad leek het ons tot onze verbazing, dat wij te doen hadden met landys. Twee dagen gingen wy over ys dat glet- scherys leek. Maar er was nergens eenige verheffing te bespeuren, en nergens werd een feitelyk spoor van land waargenomen. Op don Hen gaf de plaatsbepaling: 88° 21' B. en 95.52 L. Wy waren nu minder dan 100 mijl van do Pool; het ys was hier weer in beweging; maar de temperatuur bleef bene den 40°, zoodat spleten spoedig met nieuw ys overdekt waren. Het kostte dus steeds maar weiaig oponthoud om van het eene veld op het andere te komen. De tyd was nu aangebroken om al onze energie te ooncentreeren op de laatste krachts inspanning. Er werden by het kampeoren geen sneeuwhuizen meer gebouwd; wij be hielpen ons met de tent, wat een welkome verandering was. Nog iederen dag werden teekenen opgemerkt, die aan land deden donken, maar misschien waren dat wel in beeldingen. Langzaam maar gestadig naderden wy het keerpunt. Dagelijks werden nauwkeurige observaties verricht; wy kwamen steeds nader. Maar er was een neerdrukkende een tonigheid in wat ons omringde en in ons eigen bestaangeen genoegens, geen geeste lijke verpoozing, niets om den voortdurenden fysieken druk weg te nemen, veroorzaakt door chronische vermoeidheid. Den 21en April waren wy, volgens de waarneming op 89° 59'. De pool lag alzoo binnen onzen gezichtskring. Wy trokken nog iets verder, en deden nog een dubbele reeks plaatsbepalingen. Toen vertelde ik den beiden Eskimo's dat wy den grooten spyker hadden bereikt, waar op zij zichzelf op een niet heel beschaafd feestje trakteerden. Eindelijk hadden wy dan het noordpoolpunt bereikt; en de Ameri kaansche vlag was er geplant. Dat was op den 21en April 1908. Volgens de zon was het 12 uur 's middags plaatselijke tydmaar de tijd had hier betrekkelijk geen beteekenis meer, op dit punt waar alle meridianen sa menkomen. Met één stap kon men hier van de eene helft van den aardbol, in de andere stappenmet een stap kon men van mid dernacht overgaan naar 12 unr in den middag. De breedte was 90°, de temperatuur 88° C. Noord, oost, west zy bestonden niet meer; elke richting wees naar het zuiden. Maar het compas, dat de richting aanwees van de magnetische pool, was nog even bruikbaar als ooit. Ofschoon overgelukkig door het succes bogon onze opgewektheid te verslappen. Den volgenden dag, nadat alle waarnemingen nog eens waren gedaan, en ook de naaste om geving nog eens zorgvuldig was opgenomen, kwam een gevoel van buitengewone verlaton- heid over ons. Wat een in-doodsche plek was het, die sinds zoovele eeuwen de eer zucht van den mensch had geprikkeld. Den 23en Augustus draaiden wy de Pool onzen rug toe, en begon de lange terugtocht." Op deze vlucht om het lieve leven, naar de kust toe, hebben Cook en zyn beide ge zellen vreeselyke ontberingen moeten door staan en allerlei gevaren geloopen, daar het ys veel meer gebroken en veel minder be trouwbaar was dan op de heenreis. Verder was het weer weinig gunstig on begon ook de leeftocht op te raken. Maar tenslotte word dan toch de Kroonprins Gustaaf-zee (by Hei bergland) bereikt. Maar daar werd het be treden van Heiberg-land belet door open water. Gelukkig kwamen beren opdagen, die wer den geschoten. De reizigers konden weer eens volop eten. Maar het was nog altyd niet mogelyk, Heiberg-land te naderen. Cook liet zich dus met het zuidwaarts dryvende ys meenemen in do hoop op die wyze in Lan- caster-sond te zullen tereohtkomen en daar traanjagers aan te treffen. Maar de zuid- waartsche beweging van het ys hield niet aan; en Cook stak nu de Firth Devon over en bereikte de Jones-Sond. Het pogen om met behulp van opvouwbare boot en slede de Baffin-baai te bereiken moest wegens de nadering van den winter worden gestaakt. By Kaap Sparbo werd een winterkwartier betrokken de drie mannen leefden daar in een gat, dat in don grond was uitge graven en door de jacht konden zy ruim schoots in hun levensonderhoud voorzien. Cook bleef tot 18 Februari 1909 by Kaap Sparbo; toen brak hij op en den 15en April werd do kust van Groenland bereikt, waar de Amerikaan Harry Whitney en belangstel lende Eskimo's werden aangetroffen. Den 21en Mei arriveerde Cook eindelyk in de nederzetting te Uppernavik. Naar wij in de Daily Mail lezen, is men te New York dolbljj en uitgelaten over het succes van Cook. Maar er is toch ook wel scepticisme. Enkele der meestgezaghebbende New Yorksche bladen schryven met groote terughouding en veel voorzichtigheid over het geval. Een voorbeeld, dat ons in dezen navol- genswaard voorkomtN. R. Ct. De ramp te Monterey. Over de groote overstrooming in Noord- Mexico vinden wy in buitenlandsche bladen nog het volgende. Het aantal verongelukten te Montcroy wordt geraamd op 14U0de veroorzaakte schade op 30,000,000 gulden. Een vierdepart van de stad is vernield. Zes- honderdvyftig lijken zyn reeds geborgen. De abattoirs liggen in puin. Vanwege het Ame rikaansche consulaat-generaal wordt voedsel uitgedeeld aan wie er om komen vragen. Duizenden van dak en huisvesting beroofden hebben oon onderkomen gevonden in de kathedraal en de overige kerken. Een nachttrein overvallen. Vier gemaskerde bandieten hebben Dins dagochtend te 4 uur den nachttrein van Philadclpbia op Pittsburg overvallen tusschen de steden Harrisburg en Lewislon in Penn- sylvania cn dozen geplunderd. Zy brachten den trein tot stilstand door het plaatsen van roode lichten op de rails, waarop zy den machinist knevelden en den hoofdconducteur door een schot in den arm wondden. Toen dwongen zij den machinist de locomotief te verlaten en hen te vergezollen by hunnen rooftocht door de wagens. De reizigers lieten zy ongemoeid, maar uit de verzegelde goederenwagens namen zy de daarin aanwezige contanten en de papieren van waarde weg. Nadat zij hunne bnit bijeen hadden gepakt, verdwenen zij in een bergengte Op hun vlucht verloren zy echter nog 5000 dollars. De roovers werden onmiddellijk vervolgd, en een tunnelwachter ontdekte hun schuilplaats in de naby beid van Mineral City. Er ontstond in de duisternis een hevig gevecht, waarin een der roovers werd gedood door een kogel uit het geweer van een zijner makkers en de wachter ernstig werd gekwetst. De drie andere roovers ontkwamen. Hij heette ook Lehmann. In oen boek over Duitschland en do Duit- Bchers, dat de Londensche .Daily Mail" on der den titel .Our German Cousins", publiceert is een aardige anecdote over den keizer te lezen. Men weet dat Wilhelm n, speciaal in Berlyn, dikwijls wordt aangeduid mot den bijnaam „Lehmanu". Nu maakte de uitvinder van het geslepen zwaard en het droge kruit onlangs een wandeling door Potsdam cn spreekt een schildwacht aan. «Iloe heet jy vraagt hy den man. Do schildwacht staat in positie cn antwoordt «Dat kan ik niet zeggen", «Waarom niet?'' vraagt de keizer ver baasd verder. „Ik wil weten hoe je naam is. Ik mag niet'mompelde nu de soldaat doodelyk verschrikt. Nu begint de keizer ongeduldig te worden en eischt op strengen toon het noemen van den naam. Sidderend brengt de soldaat er nu half fluisterend uit: «Majesteit ik heet ook Lehmann De keizer schudde van het lachen en gaf den man een vyfmarkstuk. Se non vero. Uit den Omtrek. Texel, 2 Sept. Medegedeeld wordt, dat te Don Burg een bijzondere school gesticht zal worden, uit gaande van de Roomsch Kath., aldaar. Het getal kinderen op de openbare school zou daardoor sterk dalen. In verband daar mede heeft de onderwijzer met verplichte hoófdacto zich voor benoeming naar Oost- Indiö laten voordragen. Door het ruwe weder zijn do visschers gedoemd tot werkeloosheid. En het is zoo noodig, dat er wat verdiend wordt. Geheel de bevolking verheugt zich in het succes, behaald door het Texelsche Fanfare korps- De re:8 naar huis was Zondag j.1. een triomftocht. A. s. Zondag zal hot korps te Den Burg een concort geven. Moge het weer gunstig zyn De vrouw, die by 't schoonmaken van een petroleumlamp, welke dienst deed bij eene broedmachine, zulke ernstige brandwonden bekwam, zal vermoedelijk een oog verliezen. Overigens is de toestand der patiënte ni-t zorgwekkend. De verzending van lammeren sedert 1 Mei dezes jaars, is tot 1 Sept. gestegen tot 41200 stuks. In de laatste week van Augustus wer den nog uitgevoerd 1224 lammeren on 1169 schapen, benevens 9 koeien, 14 kalveren, 1 paard en 11 varkens. Voor lammeren werd deze week besteed van f 6 tot 9.75 en voor schapen van f 9 tot 16.50 per stuk. Een voorgenomen rytoer met schoolkinde ren naar de Koog, welke op Koningin-ver- jaardag wegens 't slechte weer niet kon doorgaan, had heden plaats, 't Jonge volkje genoot aan het strand, in de duinen cn niet het minst in den speeltuin .Flora", met volle teugen Dankbaar en voldaan keerde de blyde jeugd eerst laat huiswaarts. Een schipper die met zyn blazerschuit te de Lemmer op do scheepswerf was geweest, vond op weg naar hier een dryvend lyk. Men nam het op sleeptouw en bracht 't hier binnen. De doode verkeerde in zeer gevorderden staat van ontbinding. De blauwe kleeding deed vermoeden dat de drenkeling muchinist of stoker moet zyn geweest. De strandvonderij zorgde voor de begrafenis van het lyk. Wieringen. De Muziekvereeniging «Harmonie'1 be haalde op het Maandag j.1. te Helder gehou den Nationaal concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, een eersten prys in de tweede afdeeling met 120 ponten; alsmede een eersten pryB voor do marschwedstryd met 49 ponten. Ook word aan haar nog de prys toegekend voor de meest uniforme vereeniging. De vereeniging ter Bevordering van getrouw Schoolbezoek hield 31 Aug. j.1. voor de kin- doron der laagste klasse van de scholen te Hippolytushoof on Oosterland een schoolfeest. Behalve een heerlijke rytoer naar de Oever en terug werden op hel terrein van den heer Dekker verschillende spelletjes gedaan cn ging men in optooht onder begeleiding van de Muziekvereeniging //Harmonie' naar do school, alwaar verschillende versnaperin gen werden gebruikt en de prijsjes werden uitgedeeld. Hoewel het weder nogal buiig was, bobben do kinderen toch een prettigen dag gehad; vooral de rytoer, waarvoor ongeveer 60 ry- tuigen welwillend beschikbaar waren gesteld, viel evenals vorige jaren goed in den smaak. Het is voor de kleinen dan ook een waren, gonotvollen dag geweest. De Bloemenvereeniging .Floralia" is voor nemens op Zondag 5 September a.s. in het lokaal van den hoer H. Engel, een tentoon stelling van de uitgereikte bloemen te houden. Ter gelegenheid van die tentoonstelling zal een ringrydery met paard en kar worden gehouden voor dame en heer. Anna Paulowna, 1 September. Maandagavond, 30 Aug. vergaderdo in .Veerburg' de afd. Anna Paulowna van de Holl. Maatscb. v. Landbouw. Tegeuwoordig 19 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den beer J. Waiboer, werd mededeeling gedaan van een achttiental ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen. In de plaats van de boeren J. Geerligs en H. Kaan, die niet herkiesbaar waren, werden tot bestuurs leden gekozen de heeren C. Geerligs en K. A. Kaan. die buide de benoeming aannamen. Den afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, den heer N. Raap, werd vry mandaat gegeven, behalve wat betreft de verkiezing van oen lid van 't hoofdbestuur. De afd. verklaarde zich by stemming voor den heer K. Breebaurt te Groetpolder. Do heer H. Kaan bracht verslag uit van 't Landhuis- houdkundig congreB, do hoer Jb. Bakker van de vergadering te Utrecht van de Vereeni ging voor Algemeene Handulsvoor waarden en de heer Raap van de excursie naar Zeeland. Hieraan was door 17 heeren deelgenomen. De voorziltor dankte deze heeren voor hun uitgebracht rapport. Eene discussie volgde over de karweimot. Enkelen meenden de oorzaak hiervan te moeten zoeken in het zaad, wat door anderen word betwijfeld. Grof en zwaar karwei te teelen werd voor den bouwer het voordecligat geacht. By de rondvraag stelt de heer C. Rezel- man voor gezamenlijk zaaizaad van Monarch- tarwe aan te koopen. Daar ook anderen dit wenschen, zul het door tuaachenkomst van den secretarh geschieden. Hierna sluit de voorzitter onder dankbetuiging de vergadering. Maandagavond, 80 Aug. vergaderde te Breezand in het lokaal van den heer G. Borst het Hittenfonds «Klein Begin". Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer S. Boorman, lesing en goedkeuring der notulen, doet de penningmeester, de heer H. v. Stipriaan, rekening en verantwoording over t afgeloopen jaar. Ontvangsten f 197,47', uitgaven 144,56, batig saldo f 152,91'. De bescheiden, nagezien door de heeren H. Visser en A. Schenk, worden in orde bevonden, waarna de rekening wordt goedgekeurd. Ver zekerd zijn ruim een 40-tal hitten met eene waarde van f 4700. Na eenige bespreking wordt de heer Bos herbenoemd tot taxateur. Zyn salaris wordt verhoogd tot f20. Een der aanwezigen wil do kotten 10 a f 15 benedon marktwaarde verzekeren, wat door den voorzitter wordt bestreden, omdat */6 der waarde al niet wordt uitbetaald. Na bespreking wordt besloten hitten uit naburige gemeenten nog niet op te nemen. Ecnc uitzondering zal worden gemaakt wan neer de hoer,Vermoet zyn hit wenscht te verzekeren. Wanneer een hit langer dan 8 dagen buiten de gemeente is, vervalt het recht op uitkeoring. Besloten wordt aan den administrateur f 5 vergoeding te geven. Be sloten wordt voorloopig de risico tegen brand en bliksemschade zelf te dragen. Hierna volgt sluiting onder dankbetuiging voor op komst en medewerking. Door de vereeniging «Sportclub" is be sloten op 12 September, 's middags te 2 uur, eeno suhoonrijdery to houden, waaraan ook door personen buiten do gemeente mogen deelnomen. In de rijkspostspaarbank, postkantoor Anna Paulowna cn ressorteerende hulpkantoren is in de maand Augustus ingebracht f6077,02 en terugbetaald f 7764,09. Het laatste boekje draagt tot nummer 924. Groenteveiling op Dinsdag 81 Aug. Aardappelen 93 mud f 1,50 u f 1,05 per mud. Bloemkool 2e soort f8,75 a f2,50 por 100. Andyvie f0,70 a f0,60 por 100 kiop. Snyboonen 35000 a fl,65 en f 0,80 per 1000. Slaboonen 815000 a 45 en 20 ct. per 1000. Komkommers 162 st. a f5 en f 2,50 per lOo! Beleediging Die Meijer heeft me óón keer voor belee diging f 25 boete laten betalen, maar non bon ik hem toch to slim af geweest. Ik heb hem een brief geschreven, onderteokend: .Achtend, J. Jansen", en toen heb ik .achtond" door geschrapt. Ho© is-ie P Laat hy me nu eens vervolgen, als üjj kan!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1