KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna* No. 3817. Zaterdag 11 September 1909. 37ste Jaargang. Uit bet Buitenland. y-^ïw Bnreaa: Spoorstraat Telefoon 59. Bnreaa: Koningstr, 29. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. Verleden Zondag werden in Zweden tal van vergaderingen gehouden om te bespreken wat op het oogenblik voor de stakende ar beiders te doen stond. Hoewel er eenige verwarring te bemerken was, kon in 't begin dezer week toch geconstateerd worden, dat de staking onveranderd voortduurt bij de leden van den Zweedschen werkgeversbond. In Stockholm weigerden de meeste typo grafen en een deel der bakkersgezellen de persoonlijke, schriftelijke contracten, bun door de werkgevers voorgelegd, te teekenen. Maandag is het werk lang niet op zooveel plaatsen hervat als men oorspronkelijk wel gedacht had. De staking is nu haar zesde week ingetreden en de schade door loon verlies geleden is natuurlijk enormmaar ook de werkgevers hebben enorme verliezen geleden voor 't verloopen van herstellingen en winstderving. Over eene andere staking en wel de bier drinkersstaking in Duitschland hier ook even iets. De arbeidersvereonigingen willen abso luut geen hoogeren prijs voor het bier be talen dan vroeger en drinken nu eenvoudig niet. Er zijn reeds verschillende voorstellen geweeBt tot opheffing van den boycot, doch tot nog toe zonder resultaat. De brouwers verklaren dat zy zonder prysverhooging geon bier kunnen leveren, de verbruikers dat zij geen hoogeren prys dan vroeger willen be talen. 't Duurt al een heel pooBje zoomis schien verleeren ze 't enorme bierdrinken wel 't zou niet geheel in hun nadeel zijn. De brouwers hebben reeds doen bekend ma ken, dat zy genoodzaakt zullen zijn een gedeelte van hun volk af te danken. Voor de kasteleins, wier belasting enz. doorgaat en die nu niets verdienen is het een kwade tgd. De strgd maakt de nieuwe belastingen niet populairder. De Kreta-kweBtie hoe oud is ze al niet komt weer een stapje verder Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, is Turkije bezig met het opstellen van een Nota aan de mogendheden nopons zijn wen- Bchen inzake Kreta. Die wenschen komen hierop neerKreta wordt een provincie met zelfbestuur, die schatting heeft te betalen aan liet Ottomaansche rijk en onder de on middellijke souvereiniteit van den sultan komt de Socda-baai blijft een maritiem station voor Turkyede gouverneur van Kreta zal, op voordracht der mogendheden, door den sultan worden benoemd en een Belg of een Zwitser zijn. De nieuwe regeling van den toestand op Kreta zal worden onderworpen aan de goedkeuring van de te kiezen nieuwe Nationale Vergadering. Verder zal het eiland, buiten de gendar merie die op militaire wyze wordt georga niseerd, geen eigen leger mogen onderhouden. In Griekenland is de toestand een zeer eigenaardige. Men weet een belangrijke of ficieren-groep noodzaakte het oude ministerie tot heengaan, maar heeft het nieuwe dat pas 3 weken oud is ook al omvergekegeld. De geruchten omtrent het aftreden van den Koning keeren telkens weer. In de Staats courant wordt bekend gemaakt het ontslag uit den militairen dienst van de prinsen Christophorus on Georges. Beiden toeven in Duitschland. De groote vraag is: Wat zal de Koning doen De ,Temps" deze vraag be sprekend, meent dat een aftreden van koning George niet in het voordeel van het land zou zijn. Het blad wijst op de familiebetrekking van den Griekschen koning met enkele Enro- peesche vorstenhuizen en herinnert er aan, dat het op aandringen van koningin Olga was, (die eene Russische prinses is) dat de Czaar indertijd het bekende telegram naar Konstantinopel zond, dat ten gevolge had dat het zegevierende Turksche leger zijn voorgenomen opmarsch naar Athene moest opgeven. Do koning heeft door de hulp van zijn familiebetrekkingen veel tot stand weten te brengen, dat voor het kleine Griekenland van veel nut is geweest en het aanzien van het land heeft verhoogd. De TurkBche offi cieren bewerkten in hun land de hervorming, de Grieksche volgden dit voorbeeld er waB in Griekenland ook wel een en ander dat verandering eischte, maar 't mag toch betwijfeld of het landsbelang hier gediend is. »Als twee mensehen 't zelfde doen is het daarom nog niet altijd hetzelfde' zegt het spreekwoord zeer terecht. Moulay Hafid heeft met de gevangenneming van den pretendent Bou Hamara toch maar geboft. Enkele der stammen die tot nu toe den pretendent trouw gebleven waren, hebben nu Moulay Hafid reeds tot sultan uitgeroepen. Van zijn oppermacht heeft de Sultan nu gauw gebruik gemaakt om nieuwe (en hooge) be lastingen uit te schrijven. De stammen vol doen nu gedwee aan de bevelen van den oppermachtige. De pretendent is er het slechtst aan toe die is veroordeeld tot levenslange opsluiting in een kooi nog al een genadige straf bjj de Mooren zegt men. De Spanjaarden hebben in Marokko aan vankelijk succes, 't Schijnt dat ze hun over macht zoo groot willen maken, dat de over winning zeker is. Een nieuw legercorps thans van 11.000 man zal ter versterking naar Melila ver trekken. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 7 September 1909 Voorzitter de heer Van Stejjn, Burgemeeester. Tegenwoordig 18 leden afwezig met ken nisgeving van verhindering de heeren Van Wingerden en Feenders 1 vacature. Beëediging Raadsleden. Na de opening worden de herkozen en nieuwgekozen leden door den secretaris bin nengeleid. Achtereenvolgens leggen de heeren Oortgijsen, Adriaause, Penning, Van den Berg, Van der Ploeg, Verfaille en Krijnen in handen van den Voorzitter de beide door de wet ge vorderde eeden of beloften af, waarna zy, door den Voorzitter gefeliciteerd te zijn, zitting nemen. De notulen der vorige zitting, die voorde leden ter inzage hebben gelegen, worden onveranderd goedgekeurd. Daarna ge schiedt mededceling van de volgende Ingekomen Stukken 1. Adres van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, waarbij verzocht wordt in de salarissen dor ambtenaren zoo noodig verbetering aan te brengen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Adres van de Commissie van beheer der Vereeniging .Fröbel", verzoekende een subsidie van f300 voor de instandhouding der school op de Laan. Adres van het Bestuur der Heldersche Winkeliers-Vereeniging, verzoekende de meterhuur voor de gasver- bruikers niet meer in rekening te brengen. 4. Een voorstel van het raadslid, den heer Hartendorff, om het raadsbe sluit van 25 Juni 1905, waarbij opgenomen zijn de voorwaarden in de bestekken van werken der gemeente, te wijzigen. Die wy- zigingen hebben betrekking op het minimum loon, den maximum arbeidstjjd en het overwerk der werklieden. De stukken 2, 3 en 4 worden in handen van B. W. gesteld om praeadvies. 5. Verzoeken van de Weduwen DonkerslootB likken horst, Brede- rodeAgema en MulderTegel om weder de gewone jaarlyksche subsidie te mogen ontvangen. Aan ieder wordt f'100 verleend. 6. Adres van de afd. Helder der Vereeniging .Het Witte Kruis", ver zoekende a. de jaarlijksche snbsidie van f 100 en b. in gebruik te mogen nemen het lokaal 't Burgelyk Armbestuur tot het doen geven van een cursus in eerste hulp by on gelukken. Het gevraagde wordt verleend. 7. Een aanbieding van den heer C. van der Meyden te Amsterdam tot verkoop van het perceel Dykstraat 21, voor de som van f 5000, zulks met het oog op eventuëele verbonwing van het Raadhuis. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ontslagaanvragen. Door den heer M. Wijt wordt, wegens vertrek uit de gemeente, ontslag gevraagd als lid der commissie van toezicht op hot lager onderwys. Onder dankbetuiging voor de bewezen diensten wordt het gevraagde ontslag mot ingang van heden eervol verleend. De heer J. Kruijs Voorberge, directeur der burgeravondschool, verzoekt, wegens benoe ming te Zutfen, met ingang van 15 Octobur a.s. en de heer J. Th. Tienstra, onderwyzor school 6, wegens benoeming te Arnhem, met ingang van 16 November a.s. eervol ontslag. Overeenkomstig deze verzoeken wordt be sloten. Rekening 1908. In behandeling komt de voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over 1908, in de sectievergaderingen onderzocht is. Volgens het verslag der rapporteurs gaf dit onderzoek geen aanleiding tot eenige aan merking en waren togen de cijfers geou be zwaren gerezen, alleen werd in de le sectie bij volgnummer 159 (kosten van de exploitatie der waterleiding) naar uanleiding der over schrijding van het oorspronkelijke geraamde bedrag de wenschelijkheid uitgesproken dat voortaan dergelijke overschrijdingen eerder by gespecificeerden staat werden toegelicht. In vde 3e sectie werd by volgn. 47c, .bij dragen van de departementen van Oorlog en Marine" in de kosten voor de defensiebelangcn uitgevoerde werken de wenschelykheid uit gesproken, dat getracht zal worden zoo spoedig mogelyk tot overeenstemming met die departe menten te geraken, opdat de uitkeering weldra kan plaats hebben. B. W. merken hierbij op ten opzichte van het le punt, dat de voornaamste uitgaat op den post betrof het verbeteren der leidiug op de marinewerf, welke uitgaat geheel door de Marine is terugbetaald. Wat het 2e punt aangaat deelen B. W. mede, dat tol heden niets onbeprneld is gelaten, om deze zaak tot een goed einde te brengen. De heer Van den Berg dringt er op aan, dat by overschrijding van de posten der be grooting do Raad daarmede zoo spoedig mogelijk in kennis wordt gesteld. De Voorzitter merkt op, dat de meerdere uitgaaf is geschied voor buisleiding voor de Marine en geheel vergoed is gewordon, maar het gebeurt ook wel dat een post overschreden wordt ingevolge de verordening, dan kan de Raad er niets aau veranderen Nog ver zoekt de heer Van den Berg, om ook de auppletoire begrootingen thuis te krijgen, dan kan men do begrooting bijwerken. De Voorzitter heeft hier tegen geen bezwaar. Daarna wordt met algemeene stemmen tot voorloopige vaststelling der rekening van 1908 besloten. De eindcijfers luiden Gemeente. Ontvangsten f 916.939.58* Uitgaven 810.712.67 Batig saldo. f 106.226.91* Burgerlijk Armbestuur. Ontvangsten f 18.586.27 Uitgaven 18.645.17* Nadeelig saldo. f 58.90* Algemeen Weeshuis. Ontvangsten f 11.664.35 Uitgaven 12.357.55 Nadeelig saldo. f 693.20 Begrooting 1910. Alsnu heeft de aanbieding plaats van de gemeentcbegrooting over 1910, bedragende in ontvangst en uitgaaf'f 824.962.81. De Voor zitter deelt mede, dut deze met bijlagen den leden gedrukt zal toegezonden worden. Later kan bepaald worden, wanneer het onderzoek dezer stukken in de sectie's zal plaats hebben. Vrije- en Ordeoefeningen. Door B. W. wordt het voorstel gedaan, om gedurende den tijd van 5 jaar vrijstelling aan te vragen van de verplichting tot het doen geven van onderwys in de vrye- en ordeoefeningen der gymnastiek. Zonder bespreking wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Stokers Gasfabriek. Ter tafel komt het praeadvies van B. W. op het adres van de stokers der gasfabriek, die verzoeken verhooging hunner trakte menten, de invoering van den 8-urigen ar beidsdag en de verstrekking van een officieele gemeentelijke aanstelling. B. W. adviseuren, na ingewonnen advies van den directeur der gasfabriek en der comm. voor de bedryven, afwijzend op het verzoek om verhooging van loonen te be schikken, omdat deze nog kortelings verhoogd zijn en uit een vergelyking met de loonen uitbetaald aan de gasfabrieken in andere plaatsen blijkt, dat de stokers hier ter plaatse niet karig beloond worden. De heer Hartendoff kan zich met dit af- ijzend advies niet vereenigen. Hij acht de aangegeven argumenten niet steekhoudend. Hij acht de loonen. van 24, 21, 19 en 17 cent per uur voor het werk, dat gepresteerd wordt, te laag. (Jok het verzoek om den ar beidsdag te verkorten en van een 9- op een 8-urige te brengen zeer billijk in aanmerking genomen hut ongezonde en afmattende werk, dat de stokers verrichten. Hy is daarom er voor goedgunstig op het adres te beschikken. De heer De Ven is van meening, dat de waarde van het werk der stokers door den heer Hartendorff te hoog geschat wordt. Men moet in aanmerking nemen, wie alB 4e stoker aangesteld wordtdit zijn geen vakmannen, maar soms menschcn, die op het land gewerkt hebben en dankbaar zyn, als zij tegen 17 ct. per uur aangesteld worden. De heer Uartendorfi' kan zich niet best voorstellen, dat zy zoo dankbaar zijn, dit blykt niet uit het adres. De heer De Ven zegt, dat de stokers het adres hebben geteekend op aansporing van één man, die later ontslagen moest worden. De heer Biersteker betoogt, dat het wen- schelyk is het adres aan te houden tot nader beschikt wordt over de eventuëele pensioen regeling, die in uitzicht is gesteld en over de regeling van den rechtstoestand der werk lieden in dienst der gemeente. Gelijktijdig kon dan het loon, de arbeidstyd, de rustdag enz. geregeld worden. De Voorzitter begrypt het verband niet tusachen loonsverhooging en den rechtstoe stand. De heer Staalman ziet ook geen verband tusschen den rechtstoestand en de loonen van de arbeiders. Mocht men een beslissing op het adres uitstellen tot al die zaken geregeld worden, dan vreest sproeker, dat de stokers in den eersten tyd niets hebben te wachten on toch is een billijke loonsverhooging zeer gewenscht. Omtrent hetgeen de heer De Ven in het midden bracht, dat de stokers het adres geteekend hebben op inspiratie van één on waardige wil hij met de beslissing wachten tot deze beschuldiging nuder is onderzocht. De heer De Ven verwondert zich er over, dat het gezegde vau hem zoo uitgesponnen wordt. Ieder weet wol hoe gemakkelijk men handteekeningen kan verkrygen, als het ver betering van salaris geldt. De heer De Geus merkt op, hoe 2 jaar geleden de loonen verhoogd zijn en deze niet lager zijn dan in andere gemeenten. Hij vreest, als men het verzoek inwilligt, ook andere gemeente-werklieden zullen adresseeren. De heer Hartendorff is van meening, dat men geen bijredenen in het debat mag brengen. Men moet alleen beoordeelen of het verzoek billyk is. Hij wil daarom niet de zaak op de lange baan schuiven. Hij ziet er niet tegen op jaarlijks f 1092 meer loon uit te keeren. De heer Biersteker toont nog eens aan, dat de regeling der rechtspositie, het vast stellen van een loonstaudaard en de kwestie van een vaste aanstelling gelijktijdig kunnen geschieden. Hierna wordt het voorstelBiersteker, om de zaak te verdagen in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. Tegen stemden do heeren Hartendorff, Bok, Van Neck, Over do Linden, Van den Berg, Van der Ploeg, Staalman en Do Ven. Ligtenten voor tuberculoselijders. Medegedeeld wordt, dat is ingekomen een adres van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, waarin verzocht wordt in bruik leen te mogen ontvangen een strook grond, behoorende aan de gemeente en liggende op het terrein, loopende van het Molenerf tot het Weeshuis, grenzende achter de perceelen Kerkgracht 2—8, om daarop ligtenten voor tuberculoselijders te plaatsen. B. W. stellen voor het verzoek toe te staan, hetgeen met algemeene stemmen aan genomen wordt. Adres B. ten Boekei. Ter tafel komt een adres van B. ten Boekei, werkzaam by de Waterleiding, ver zoekende een vaste aanstelling. B W. stellen voor dit adres in hunne handen te stellen ter afdoening. Do Voorzitter merkt op, dat krachtens «le bestaande verordening de beslissing bij B. W. behoort. Nadat de heer Bok den Voorzitter ver zocht heeft rekening te willen houden met hetgeen in een vorige vergadering hierom trent gezegd is, wordt het voorstel met een parige stemmen aangenomen. Wijkverpleging. Naar aanleiding van een ingekomen adres stellen B. W. voor aan de Heldersche Wijkverpleging de gewone jaarlyksche sub sidie van f 300 te verleenen. Wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bouwverordening. Door het bestuur der afd. Helder van den Nederl. Aanneraersbond is indertijd een adres ingezonden, waarin verzocht werd eenige door haar aangegeven wijzigingen in de Bouw en Politieverordeningen aan te brengen. Dit adres werd gesteld in handen van B. W. om advies. Dit advies met enkele verande ringen werd alsnu overgelegd, benevens het advies der gezondheidscommissie op do voor gestelde wijzigingen. Tevens komen een twee tal amendementen van den heer Krijnen op art. 36 en art. 43 in behandeling. Enkele der voorgestelde wijzigingen wor den besproken, de amendementen van den heer Krynen na bespreking aangenomen en vervolgens het voorgestelde in stemming ge bracht en aangenomen met op één na alge meene stemmen. Tegen stemde de heer Staalman. De heer Van den Berg maakt de opmer king, dat het wenschelijk zou zijn geweest, dat de gem. bouwmeester in een vergadering de voorstellen had toegelicht. De Voorzitter zal in het vervolg met dien wensch rekening houden. Kwijtschelding Boete. In de vergadering van 3 Juni 1.1. was reeds ter tafel geweest een adres van den heer H. Burgemeister, fabrikant te Heerlen, waarin verzocht werd kwijtschelding der boete voor de te late aflevering der door hem voor de gasfabriek gebouwde ovens. B. W. adviseerden toen, om adressant eenigszins te gemoet te komen, te besluiten de boete te verminderen tot de helft en die in stede van op f1250 op f625 te bepalen. Geheele kwijtschelding achtten zij uit een bil lijkheidsoogpunt tegenover andere aannemers niet gewenscht. Een beslissing werd toen niet genomen, maar besloten het adres en het voorstel ter beoordeeling te zenden aan de Commissie voor gas- en waterleiding, welke alsnu adviseert de boete te verminderen met f750 en deze te stellen op f500. Tot bespreking overgaande verkrijgt de heer Van Neck het eerst het woord. Deze zegt, dat de commissie een eigenaardig stand punt inneemt door de boete, zooals B. W. die voorstelde f 125 te hoog te vinden. Zij geeft niet aan, waarom die op f500 moet gebracht worden, daarom wil hij die hand haven op f625. De heer Hartendorff wil den aannemer voor het volle bedrag aansprakelijk stellen, want andere aannemerB, die hierop gerekend hebben, worden alsdan de dupe's van zijn lichtvaardigheid. De heer Van Neck brengt in het midden, dat de heer Burgemeister niet geheel de schuld is van de te late oplevering, want in de ijzerindustrie komen bijzondere omstan digheden voor, waardoor hij het bestelde niet op tyd kon krijgen. De heer Hartendorff is van meening, dat hy dan hierop had moeten rekenen, zooals de andere aannemers ook wel zullen gedaan hebben. De heer Bok komt tegen de bewering van den heer Hartendorff op, deze meent alles te weten, doch van de ijzerindustrie is hij niet op de hoogte, 't Beste accoord met de fabrikanten getroffen wordt niet nagekomen, als er grootere partyeu geleverd moeten wor den. 't Is hier een kwestie van onmacht ge weest. Spreker verklaart ook nog waarom de commissie de boete op 1'500 wil stellen. Dit is de schade geweest die de gemeente geleden heeft door het niet tydig klaar zyn der ovens. De heer Penning sluit zich bij het ge sprokene van den heer Bok aan en zegt, dat bijna overal die overmacht by het walswerk heerscht, niet alleen by de Hollandsche trust, maar ook in het buitenland, het is iets van internationalen aard. Wanneer geheele vry- stelling van boete verleend werd, was het niets onbillijks. Hierna gaat men tot stem ming over. Met 10 tegen 8 stemmen wordt het voorstel van B. W. aangenomen. Salarissen Leeraren B. A. Alsnu wordt wederom aan de orde ge steld een voorstel van B. W., dat in een der vorige vergaderingen uitgesteld was, om de salarissen van de leeraren aan de burger avondschool nader te regelen. Het voorstel van B. W. luidt aldus De jaarwedden van de leeraren bedragen a. voor die, welke bevoegdheid bezitten vol gens de wet op het middolb. onderwijs in het vak, waarin zij onderwys geven f 35 per wekelyksch lesuur b. voor de overige leeraren f 25 per wekelyksch lesuur. Deze jaarwedden worden bij gebleki dienstijver en geschiktheid met f 5 per wekelijksch lesuur verhoogd na 5-, 10- en 15-jarigen dienst aan de school. De dienstjaren aan de school doorgebracht vóór de inwerkingtreding dezer regelinj tellen mede. Aan den leeraar, die den directeur by ziekte of ontstentenis vervangt, wordt daar voor f25 per jaar toegekend. De leeraren, die gedurende een cur onderwijs aan de school hebben gegeven boven het aantal lesuren, waartoe zy ver plicht zijn, ontvangen voor elk lesuur f 1 meer". Door de heeren Van den Berg en Grun- wald zijn op deze ontworpen regeling eenige amendementen ingediend, waarvan de strek king is, dat de leeraren, welke volgens wet op 't M. O. bevoegheid hebben, een aan van gsalaria zullen genieten van f 40, zy die volgens de wet op 't L. O. bevoegd heid hebben, f 30, en zydie geen wettelyke bevoegdheid hebben f25 per wekelijksch lesuur. Verder stellen zij voor, om aan hen, na 5- en 10-jarigen dienst telkens f 5 per wekelyksch lesuur, verhooging toe te kennen. B. W. kunnen zich met het voorge stelde van de heeren Van den Berg eu Grunwald niet vereenigen. Zij achten het niet noodig, dat er onderscheid wordt ge maakt tusschen leeraren, die bevoegdheid hebben volgens de wet L. O. en die geen bevoegdheid bezitten, want beide categoriën missen een acte, die eigenlijk voor een inrichting van middelb. onderwys vereischt wordt. Bovendien acuten zy een regeling der salarissen, zooals die door hen voorge steld wordt, voldoende en in overeenstem ming met een regeling zooals die in andere plaatsen bestaat. Zij wijzen daartoe op 's-Gravenhage, Amesrfoort, Alkmaar, Vlaar- dingen, Middelburg enz. De heer Van den Berg verdedigt de door hem ingediende amendementen uit een bil lijkheidsoogpunt. B. W. verdeelen de leeraren in 2 rubrieken: volledig bevoegden en onbevoegdenhij daarentegen verdeelt ze in 3 rubrieken leeraren met middelbare be voegdheid, leeraren met lagere bevoegdheid en onbevoegden en wil daarna het salaris be palen, n.1. f40, f35 en f30 per lesuur. Ook acht hij het billijk, dat voor hen, die reeds aan de school werkzaam zyn, de periodieke verhoogingen mode tellen en de jaren reeds aan de school doorgebracht voor de helft in rekening worden gebracht. De hoer Van Neck merkt op, dat de leeraren aangesteld zijn zonder eenig uitzicht op verhooging en de verordening daarom geen terugwerkende kracht behoeft te heb ben. Bij stemming wordt alsnu de door B. W. voorgestelde salarisregeling onveranderd aan genomen. Tegen stemden de heeren Van den Berg en Krynen. Hoofdelijke Omslag Door B. W. is ingediend een nieuwe verordening op den Hoofdelyken Omslag, omdat in de praktijk gebleken is, dat de bestaande verordening noodzakelijk eenige wyziging moet ondergaan. Deze wordt alsnu aan de orde gesteld. De heer Oortgysen de bespreking over dit onderwerp aanvangende, zegt principieele bezwaren tegen de Ontwerp-Verordening te hebben, vooral wat art. 12 betreft. Hij zou bij dc groote inkomens het perceutage willen verhoogen en die van de kleine inkomens willen verlagen. Maar aangezien deze voor stellen nog kort in zijn bezit zyn geweest, kan hy geen amendementen voorstellen en stelt daarom voor deze te renvoieeren aan de belasting-commissie. De Voorzitter: Bestaat die nog? Zij geeft nooit eenig teeken van leven. Niels heeft haar belet araendementen in te dienen. De heer Oortgijsen: Daarvoor ontbrak de tyd. De Voorzitter vraagt wie de andere com missieleden zijn, waarop de heer Oortgysen antwoordt: de heeren Krijnen en Feenders. Do heer Biersteker zegt ook, dat de tijd ontbroken heeft deze belangrijke verordening te bestudeeren, waarom hij met den heer Oortgysen meegaat. De Voorzitter dweept niet met commissie's. Hij ziet er weinig heil in en in dit geval kan geen tyd verloren gaan, want de ver ordening moet een paar maanden te voren bij de Iloogo regeering ingediend worden. Zoo de commissie tegen de voorgestelde klas- sificatie is, waarom is zy dan zelf' met geen voorstel voor den dag gekomen De com missie doet niets, zoodut B. W. bij de samenstolling der begrooting hebben moeten raden. De heer Krijnen zegt, dat de commissie geen gelegenheid heeft gehad om voorstellen te doen, want eerst moest een Controleur worden benoemd en toen deze benoemd was, had hy geen tyd om met de commissie te vergaderen, die nu nog wacht op de mede- deeling, wanneer hy gelegenheid heeft. De heer Staalman meent, dat men ver standig doet door deze verordening aan te nemen, want anders kan ze niet tydig inge diend worden, om met 1 Januari a. s. werking te kunnen treden. De heer Biersteker vindt het niet erg, als dit met 1 Januari a. s. niet kan geschieden, dan blyft de oude verordening nog van kracht on kun de nieuwe met 1911 in werking treden. Do lieer Staalman merkt op, dat men dan hot bedrag van den hoofdelyken omslag niet kan opvoeren tot f 100.000 en men niet hoo- ger mag gaan dan f 67.000. Hy ziet niet in, waarom men deze verordening nu niet kan aannemen, als men geen te ernstige bezwa ren heeft. Later kan men altyd wijzigingen voorstellen. De heer Oortgysen blyft zyn bezwaar hand haven en wil inkomens van f 60^0 on f 7000 liooger belasten, niettemin trekt hy zyn voor stel in. De heer Biersteker, die niet voldoende op de hoogte van de zaak is, wil de behandeling uitstellen en doet het voorstel de Verordening aan te houden tot de volgende zitting. Dit voorstel wordt aangenomen met 15 tegen 3 stemmen, die der Wethouders. Uitvoeren van werken en sluiten geldleening. B. W. bieden aan een opgave van werken, welke nog moeten uitgevoerd, waaronder er enkele zyn, waarvoor reeds machtiging tot uilvoering is verleend, doch van alle moeten de uitgaven worden bestredeu uit een geld leening. Deze opgave luidt: Voor de gasfabriek. Aankoop van 650 muntgas meters Aankoop van gewone gas meters Vergrooting der zuiverings- kisten Oveninbouw met 2 hydraul. mains, 2 stuks 7" afslui ters, 2 stuks waterreser voirs Vergrooting bad- en schaft lokaal f 32500 18750 7600 14000 2400 Voor dew aterleiding. Uitbreiding van 't prisé d' Open kanaal met bassin Machine-installatie, gasmo tor, enz Uitbreiding mach.-gebouw Pompgebouwtje met pomp put enz Woning op 't prise-d'eau- terrein Afrastering van het terrein Toezicht en onvoorziene uitgaven Leiding, lang 2000 M., wijd 300 m.M., van de nieuwe prise d'eau tot het pomp station f Leiding lang 1200 M., wyd 300 m.M., van af het pompstation tot den Pol derweg Aankoop watermeters Kleine uitbreidingen aan het buizennet 't Maken van recognitie leidingen Voor het doen van aan sluitingen eau. f 15000 21500 8500 3000 1500 11000 I f 5000 5000 5000 5000 Voor vergrooting van de scholen 1 en 2. Voor uitbreiding van school 1 (Koegras)f 3000 Voor uitbreiding van school 2 (Huisduinen). 5000 Voor 't bouwen van een brandapuithuisje te Huis duinen 500 Bestrating van den weg achter de H.B. S. f Idem Z.O. einde der Jan In 't Veltstraat Idem zuidelyk einde der Emmastraat Rioleeringcn van Dool hof, Kromme Elleboog steeg, Kooisteeg, Stoep- m armsteeg, Jodensteeg, Schapenstceg, Kromme- steeg, Smidstraat, Trech- terstceg, Jan in 't Velt straat (zuideinde). Bouw van de tclefooninrich- ting op 't Molenplein Vergrooting van het Raad huis Meubilair voor het nieuwe gedeelte Meerdere kosten van de electrischen waterstand- aanwijzer voor de water leiding Meerdere kosten Van de kolen-transportinrichting van de gasfabriek Plaatsen van een gebouw tje naast school 6 voor 't brandwezen en aan schaffen van materiaal Kosten vallende op't sluiten der geldleening Eventueel koersverschil 1680 780 420 f 2500 f 2000 f 9500 f 1500 f 726 f 7800 f 1100 f 1324 f 1000 Totaal f 226000 B. W. stellen voor te besluiten tot uitvoering der werken, voor zoover door den Raad daartoe nog geen machtiging is verleend en de daarvoor noodige bedragen te voldoen uit een te sluiten geldleening tot een bedrag van f 226000, en tevens om hun op te dragen het noodige te doen om te zyner tyd aanbiedingen over te leggen voor een geldleening tot een reëel bedrag van f226.000 tegen een rente van 4 en *°t don meest voordeeligen koers. De heer Verfaille stelt voor het totale be drag der geldleening met f 62,000 te vermin deren, dat voor uitbreiding der waterleiding is uitgetrokken, omdat de commissie proeven neemt met een groote put en wil eerst den uitslag daarvan afwachten. De Voorzitter merkt op, dat deze proovon geen waarde en geens kans van slagen heb ben. Hot is volgens deskundigen een onbe gonnen werk. De heer Verfaille vindt f 62000 geen bagatel en neemt, dat het voorgestelde betrekkelyk ook een proef' is. De heer De Ven wil het bedrag op de leening laten, mocht later blijken, dat het niet noodig is, dan kan men het geld weer aflossen. Ook de heer Van Neck wil er niets afdoen. Het is verkieselijker en voordeeliger oeu groote leening in eens te sluiten. Het geld, dat niet gebruikt wordt, kan rentpguvend belegd worden. Do heer Staalman, die meermalen by het sluiten van leeningen er tegen opkwam, oppert bezwaren tegen de financiëele politiek in dezen Raad. Hy kan zich er niet mee vereenigen dat voor alles en nog wat geld geleend wordt De winsten van de bedrijven worden voor dagelijksclie uitgaven besteed, zoodoende raakt men diep onder de schuld er iB geen reserve. Hy zul daarom tegen stemmen. De heer Biersteker protesteert tegen de gemaakte opmerkingen van den heer Staalman. Hij vraagt hem een andere wyze van doen aan te geven. In de huidige omstandigheden moet er geld wezen en nu is het wel ge makkelijk te zeggen, ik draag de verantwoor delijkheid niet. 't Was beter, als de heer Staalman aantoonde wat verkeerds er was en den juisten weg aanwees. De heer Staalman zegt, dat hy niet alleen staat ten opzichte dezer kwestie, maar zelfs steun vindt by den wethouder Van Neck. De financiën zijn door een gemengd, zoodat de gemeente feitelyk reddeloos is gemaakt. Een belasting naar billykheid geheven, kan niet meer ingevoerd worden. Roekeloos is het geld verbruikt, soms voor andere doeleinden. Men leent maar geld voor alles. Bij de begrooting zal spreker dit nader toelichten en het zonde register openen. De heer Biersteker constateert, dat de heer Staalman wel mooi praat, maar niets bewijst. Hy toont niet aan, dat de boel niet in orde is en het geld roekeloos wordt gebruikt. Weet hij een betere manier, dan moet hy die aan- wyzen, maar daarvan is nooit iets gebleken. Ongemotiveerde oppositie heeft hij gevoerd. Spreker blijft er bij, dat het geld voor de uitbreiding der bedryven er moet komen. Zeg nu, voegt hy den heer Staalman toe, als het beleid niet deugt, zeg nu hoe het wel moet zyn. De heer Staalman verbaast zich over de naiviteit van den heer Biersteker en wjjst hem er op, dat hij vroeger voorstellen heeft ingediend en zegt, dat hij by de eerstkomende begrooting er op terug komt. De heer Biersteker constateert met nadruk, dat niets bewezen is en niet aangegeven is, hoe men op een andere manier aan gelden moet komen, die vereischt worden. De heer De Geus sluit zich by het gespro kene van den heer Biersteker aan en zegt verder vóór de leening te zullen stemmen. Hij doet zulks in 't belang der gemeente en der gemeentenaren, overtuigd als hij is, dat het beheer van 't Dagelijksch bestuur geen wanbeheer is. De heer Oortgijsen heeft bezwaar tegen den post, die voor de verbouwing van het Raad huis is uitgetrokken en stelt voor het leenings- plan met f 11000 te verminderen. De heer Van Neck maakt duidelijk, dat het Raadhuis te klein is en men de ambtenaren niet plaatsen kan. Met het oog op den finan- ciëelen toestand van de gemeente kan in afzien- baren tyd toch niets komen van een nieuw raadhuis. Gaat men over tot verbouwing dan is men een aantal jaren gered.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1