KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringen en Anna Paulowna No. 3818. Woensdag 15 September 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. DIT DE HKLDERSCHE SAMENLEVING. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnreau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. De arbeid wordt in Zweden bijna oreral hervat. Hier en daar doen zich nog wel bezwaren voor, wijl de werkgevers in het contract bepalingen hebben opgenomen, die te bezwaar lijk voor de arbeiders zijn of omdat zij enkele der ontslagen werklieden niet meer willen terugnemen. Maar onderhandelingen leiden ook hier menigmaal tot den vrede. In de meeste drukkerijen te Stockholm b. v. wordt al geregeld gewerkt. De staking moge door do werklieden niet gewonnen zyn, de vakorganisatie beeft haar ledental al zeer zien versterken en ook do werkgevers heb ben gevoelige verliezen geleden, wat hen voor den vervolge misschien weer toeschie telijker maken zal. De staking der Parysche arbeiders in de bouwvakken is, na de scheidsrechterlijke uitspraak van de door minister Yiviani aan gewezen bemiddelaars, geëindigd. Verleden Zaterdag is de arbeid hervat. Omtrent de derde staking, de bierdrinkers- staking in Duitschland vernemen wij, dat in alle dorpen van het Westerwald, den Fau- nus en het Lahngebied de bierboycot afge kondigd is. Overal waar de bierprys verhoogd is ging dientengevolge het bierverbrnik achteruit. Het is minder om de belasting, dat de bowoners dezen strijd hebben begonnen, dan wel om bet feit, dat de bierhnishouders een prijsverhooging hebben ingevoerd, die ver boven de belasting gaat. In de meeste dor pen hebben de bewoners besloten geen bier meer te drinken, totdat de oude prijs hersteld zal zijn. In Berlyn is ook een beslissing genomen. De bronwers en bierhnishonders zyn het eens geworden over een prysverhooging van 2.50 Mark per HL. van 1 October af. Of het publiek geneigd zal zijn meer te betalen, staat nog to bezien. Een der grootste Ber- lynsche brouwers meende: Voor het publiek kan een geringe prijsverhooging geen bezwaar hebben. Volgens de nieuwe regeling zal de bierhnishouder voortaan in plaats van glazen van 8/so Liter, glazen van ?/ï0 Liter geven voor dezelfde pryzen de prijzen worden dus niet verhoogd, maar de glazen wat kleiner; in plaats van halveliter-glazen zyn reeds 720 literglazen ingevoerd. Bij elk glas bier verliest de bierdrinker dus '/so liter, wat ieder consument voor de belasting wel mag overhebben. Zeppelin blijft in Duitschland aan de orde van den dag. Hij hondt vliegtochten met prinsen en Ryksdag-afgevaardigden en verbaast de wereld door de technische zekerheid zijner tochten. Sedert de ontvreemding der mitrailleuse is de spionnenvrees in Frankryk duchtig ingeslagen. Telkens hoort men in de bladen van ge vallen die min of meer op spionnage wyzen, in de oogen der Franschen altijd. In de af- geloopen week is een korporaal, uitgezonden met een patrouille van 2 man, eenige uren na dezelve thuisgekomen met vermissing van zijn geweer. Hy weet niet waar 't gebleven is maar de Fransche bladen vragen weer spionnage In de r Dépêche Marocaine" is het antwoord verschenen van Moulay Hafid op de eenstem mige afkenring, door de Europeesche pers uitgesproken over de onmenschelyke folterin gen, die de Sultan van Marokko de gevangen partijgangers van den roghi heeft doen onder gaan. In dien brief zegt hy«Wij hebben kennis genomen van hetgeen de bladen in ruwe bowoordingen hebben megedeeld over de straf fen, die de hooge Makhzen meenden te moeten toepassen overeenkomst de leer van den gods dienst en de voorschriften van den Koran". En dan verklaart Moulay Hafid, dat Europa zich in Marokko om niets anders te bekom meren heeft dan om de economische belangen on de goede diplomatieke betrekkingen, maar dat het niet het recht heeft zich te mengen in de binnenlandsche en godsdienstige aan gelegenbeden. Wel een beetje naïef verklaart de Sultan voorts dat hy heelemaal niet wreed is opge treden. Hij had de gevangenen het hoofd kunnen laten afhakken, zegt hij en liet ze alleen een hand en een been afhouwen. Dat is toch wel barmhartig zijn! Wij deelden reeds mede, dat kroonprins Constantyn en prins Nicolaas van Griekenland by koninklijk besluit ter beschikking gesteld zyn, wat feitelyk beteekent, dat zij uit hunne functies in het leger zyn ontslagen. De kroonprins is op reis gegaan en is te Patras en te Korfoe met stormachtige geest drift door het volk ontvangen. Op Korfoe poogde men de paarden van zijn rjjtuig te spannen. Van het balkon hield hij een rede voering tot de menigte, en hy was zoo geroerd door de geefdriftige instemming die zijn woorden wekten, dat hij in tranen uitbarstte. Hy zeidedat hy by het begin der kamerzitting, die thans 31 October zal worden geopend, weder te Athene hoopte te zyn. Het ofllcierenverbond schynt anders wel machtig te zyn. Naar verluidt heeft het ver klaard, dat het die afgevaardigden, die wei geren mochten op te komen naar de nieuwe kamerzitting zal gaan halen. De nieuwe Kamer zal onmiddellijk de leger- bervorming hebben te behandelen. En aan te nemen zeker ook, anders Ja, dat hangt voor een deel af van de gezindheid der be volking. 't Is niet gemakkelyk te weten te komen of de groote massa van het volk een stemmig denkt met die hervormingsparty. Uit het voorgevallene te Korfoe zou men kunnen opmaken dat het nog twijfelachtig is. De Koning schynt de muitery der officieren lichter te hebben opgevat dan de kroonprins. Kolonel Zorbas de leider der officieren beweging is benoemd tot commandant van het eerste legercorps. Wat is Spanje in Marokko toch van plan Wel, zouden wij zeggen: het poogt de schul digen te straffen en het land te pacificeeren. •Ja maar'zegt de Temps, .het maakt de bergstammen zoo roerigdat kan onrust gevan aan de Fransch-Algiersche grenzen. Men ver- gete niet dat Spanje reeds 45000 man troepen, 18 generaals en 30 kolonels in Marokko heeft." De Spaansche gezant tc Parjjs ver klaart echter dat het geheele plan wordt uit gevoerd met volledige instemming van het Fransche gouvernement. HELDER, 14 Sept. - Door het hoofdbestuur van het Algemeen Nederland8ch Verbond worden pogingen aan gewend alhier oen afdeeling op te richten. Het Algemeen Nederlandsch Verbond wil by alle Nederlanders en Stamverwanten, waar ter wereld zy zich ophouden, het bewustzijn van staméénheid wekken. Het is werkzaam voor do handhaving en verbreiding van do Ned. Taal en behartigt waar het kan de be langen van den Ned. Stamhet geeft ge schriften uit, sticht of steunt Ned. boekerijen, bevordert het bezoeken van Ned. Hoogescholen door buitenlanders, verbreidt net Ned. Lied, begunstigt den Ned. Boekhandel, wekt op tot gezonde voorkeur aan eigen nyverheid en tot uitbreiding onzer handelsbetrekkingen, en treedt overal op, waar de Ned. Stam kwijnt of wordt bedreigd. Elk ernstig Nederlander of Stamverwant, man of vrouw, steune door zyn toetreden het Algemeen Nederlandsch Verbond. Reeds zijn onderscheidene plaatsgenooten als lid toegetreden. Het ligt in het voornemen van het hoofdbestuur binnenkort alhier een vergadering te houden. Men kan zich echter reeds als lid aanmelden bij den heer C. van Son, secretaris van Groep Nederland, Wynstraat 81, Dordrecht. Een huldiging. Aan de winners van den Wilhelmina-beker in den wedstrijd, onlangs op Ockenbnrg bij Loosduinen gehouden, is Zaterdag dezen prijs uitgereikt. Zy arriveerden alhier met den avondtrein van 6.53, verwelkomd door eenige officieren, door vele kameraden en door de stafmuziek. Op het ruime stationsplein, bezet door een dichte menigte, werd een carré gevormd. Daar nam overste Gauw het woord, die den prijswinners als volgt toesprak ,Mij is de vereerende taak door den Vlootvoogd opgedragen om de prijswinners van den Wilhelminabeker bij hun aankomst alhier met een enkel woord welkom te heeten. Die uitnoodiging werd door mij daarom gaarne aanvaard, omdat de prijswinners allen behooren tot het korps mariniers en wel 4 daarvan tot de afdeeling Willemsoord, terwjjl de 5de behoort tot de bemanning van Hr. Ms. »Neptunus«. Ik breng bierbij in herinnering, dat in 1907 de Wilhelminabeker door Hr. Ms. de Koningin werd geschonken aan de Kon. Vereeniging van de Nederlandsche scherp schutters om te dienen als wisselprijs in den korpswedstrijd .tirailleurvuur*, zijnde dit juist de oefening, waar het voor ons militairen op aankomt, n.1. het juistgerichte snelle vuur op oorlogsdoden. Voor de le maal in 1907 word de beker gewonnen door de afdeeling mariniers te Rotterdam, 35 groepen, bestaande uit Zee- en Landmacht, burgerschietvereenigingen en weerbaarheidskorpsen, dongen toen om den kampioensprys. In 1909 is 't de 2de keer, dat de Wilhel minabeker als kampioensprys werd verschoten. Thans is het de lste groep van de directie der marine te Willemsoord, die onder leiding van den lsten luitenant der mariniers J. Oele. het doel, de 8 kopschijven met 18 patronen in 15 Beconden heeft weggeschoten. Die uit komst is door geen enkele andere vereeniging overtroffen, zoodat deze groep als eerste uit den wedstrijd kwam en daarmede de beker als kampioensprys behaalde. Do namen der pry 3 winners zyn sergeant T. J. Tobias idem J. C. Nicolaïidem K. de Grootidem G. Schardus en de korporaal E. J. van Voorst. Ik voeg hierbij een woord van hulde aan den groepscommandant, den luitenant Oele, die voorzeker door zijn uitstekende leiding der oefeningen, zoowel op de dagen van voorbereiding als op den dag van den wed strijd zeiven, veel heeft, bijgedragen tot het bereiken van dit schittorende resultaat. Tevens merk ik op, dat de sergeanten Tobias, Schardus en korporaal Van Voorst ook in 1907 tot de pryswinners van den beker behoorden, zoodat zij andermaal getoond hebben tot de beste kampioenschutters van Nederland te behooren, want let wel: dit is de eenige wedstryd, waarbij militaire en burgerschietvereenigingen tegen elkander concurreeren. Ik wcnsch n, luitenant Oele en prijswin ners, dan ook van harte geluk met het be haalde saccés en betuig n rajjnen dank, dat gij den naam van de marine en in 'tbjjzon- der dien van het korps mariniers, daarginds hebt hooggehouden, en ik hoop, dat gij u by volgende wedstrijden zult weten te hand haven. Moge een ieder ervan doordrongen zyn, dat de vorming van goede schutters van 't hoogste belang is voor de weerbaarheid van ons volk, voor de verdediging van ons dier baar vaderland en ons geliefd vorstenhuis Leve de Koningin 1" Toon ging het met de stafmuziek voorop en door duizenden omstuwd, in optocht naar het Wachtschip. De prijswinners kunnen over zulk een ontvangst tevreden zyn. Doodgevallen. In de Engelsche Steeg te Amsterdam is een driejarig kind uit een derde verdieping gevallen 't werd met gespleten schedel dood opgenomen. Een paard op hol. Vrijdagmiddag is te 's-Gravenhage op den Ouden Scheveningschen weg, naby den Kanaal- weg een cadet der Kon. Mil. Acad. op een wandelrit, van het paard geworpen dat er van door ging over hetgeen verder geschiedde is er tweeërlei lezing. De eene is, dat een wielrjjder aankwam, die door 't paard omver werd geworpen en een trap van het paard bekwam't paard achterna zette en bij 't grypen een trap be kwam. Hoe dit zy een feit is het, dat de man, een bediende van de Witte Sociëteit door het dier doodelijk werd getroffen en i het gebouw de Ziekenverpleging in de Duin straat overleed. De man laat een vrouw en zes kinderen na. Door een molenwiek getroffen. Een inwoner van Delft, die Vrijdag onder Pjjnacker bad gevischt en de geringe vangst wilde aanvnllen door by eon watermolenaar wat visch te koopen, werd door een der molenwieken getroffen. Hij bekwam een ge broken sleutelbeen, gebroken rib en hersen schudding, zoodat voor zyn leven gevreesd wordt. Hy is te Delft in het Hypolitusge- sticht opgenomen. (Vad.) Bedrogen inbrekers. Vrijdagnacht omstreeks 4 uur worden jenten van politie door burgers gewaar schuwd, dat er in het perceel Weste Wagen straat no. 36 te Rotterdam, waar de firma A Vollegraaf Jz. Co. een electro-galva- nische verguld- en verzilverinrichting drijven, de spiegelruit was ingedrukt. Toen zy de bewoners van genoemd per ceel gewekt hadden, bleek den agenten, dat aan de inbrekers in dit geval een poets was gebakken. Ongeveer 14 dagen geleden kreeg de firma een blokje zuiver goud, ruim 1 k.g. wegende en dat een waarde van ongeveer f 1800 ver tegenwoordigde, hetwelk zy voor reclame voor het venster uitstalde, in een glazen kastje. Des nachts werd het goud zorgvuldig weg gesloten. De firma werd in de laatste dagen gere geld bezocht en voor de winkelkast begluurd door verschillende verdacht uitziende personen. Hierdoor vatten zij achterdocht en zij be sloten veiligheidshalve het massieve goud om te ruilen voor een stuk ijzer van dezelfde grootte, hetwelk zij vergulden. Meenende een goede slag te slaan hebben nu Vrijdagnacht een of meer personen de win kelruit ingeslagen en het bewuste stuk ijzer ontvreemd, terwyl zij een baar echt zilver, dat er vlak naast lag en een waarde heeft van ongeveer f 80, onaangeroerd hebben la ten liggen. Opmerkelijk is het verder dat ongeveer vier maanden geleden eenzelfde diefstal by firma V. Co. heeft plaats gehad, en wel op dezelfde wijze en hetzelfde uur. Toen hebben de dieven een vergulden beker, dio ze waarschijnlijk voor goud hielden, medege nomen. Van de daders natnnrlijk geen spoor. Twee men8chen verbrand. Een vreeselyke brand heeft Zaterdagnacht omstreeks half twaalf te Ierseke gewoed. Om streeks dien tyd stond het schuurtje, gelegen achter de woning van den heer Poelman, in lichten laaie. De vlammen grepen met zulk een snelheid om zich heen, dat de schuur in oogenblik door het vuur was verteerd. Geen wonder, want de vlammen vonden een welkome prooi in de groote massa's koolzaad, welke op zolder lagen opgestapeld. Op denzelfden zolder sliepen de 27-jarige knecht en de 23-jarige meid. De brandweer uit Ierseke deed alle pogingen om het vuur j te stuiten en mocht er inderdaad in slagen de omliggende perceelen te beveiligen on f grooter onheil te voorkomen. Poelman en zijn vrouw redden zich nagenoeg in nachtgewaad, j Deserteur gevat. Te Nijmegen is Donderdagavond gearres- j teerd een 18-jarig jongmensch dat, na dienst i tc hebben genomen bij het korps mariniers, herbaalde malen uit zyn garnizoen te Rotterdam was weggeloopen uit heimwee naar zijne te Nijmegen wonende moeder, hetgeen ook weder voor eenigen tyd had plaats gehad, waarom hij als deserteur in het Alg. Politieblad ge signaleerd stond. Lang heeft hij zich weten schuil te houden, doch dien avond liep hij in de Burchtstraat tegenover den Schouwburg een tweetal rechercheurs als het ware in de armen. Een worsteling ontstond, waarbij S. heftigen tegenstand bood, maar ten slotte ge lukte het hem te overmannen. (Nijm. Ct.) De moord te Apeldoorn. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd Vrijdag 10 dezer behandeld de zaak tegen W. Prins, bakkersknecht to Apeldoorn, be schuldigd zijnen patroon, den bakker A. J. Scholten, den 12 Februari te hebben ver moord. De vermoorde had den knecht kort na Kerstmis van hot vorige jaar den dienst op gezegd, omdat hij, Prins, de vrouw van den bakker wel eens kuste. Den avond van den 12en Febr. is Prins, die den 25en van die maand zyn betrekking zou verlaten, naar zijn slaapkamer op zolder gegaan. Na eenigen tijd werd de vrouw van Scholten wakker; zij hoorde een rochelend geluid en zag in de slaapkamer een licht, dat evenwel spoedig werd uitgedoofd. Zij meende iets ritselend te hooren. Dat iemand daarna de zoldertrap is opgegaan, is volgens haar niet aannemelijk, j want de trap kraakt en dat had zy moeten hooren. Na eenigen tyd riep zij den knecht, die toen van boven kwam by het licht van de lamp die hij meebracht, zag zij dat het bed vol bloed zat. De vronw en beklaagde hebben toen het huis doorgeloopen en gezien dat een horloge, dat zij zelf aan een haakje aan den muur had gehangen, op de tafel in de keuken lag, dat de grendel niet op de voordeur was en dat er een prop papier in de bel zat. De dienstbode heeft voor het Hof te Arn hem verklaard, dat men van den zolder wel in de kamer waar de baas sliep, kon komen zonder van de trap gebruik te maken. Er bestond volgens haar oen intieme betrekking tusschen de vrouw èn den knecht, waartoe de eerste wel eenige aanleiding gaf. Ook een andere knecht heeft verklaard dat er een ver houding bestond tusschen de vrouw en Prins en dat deze wel eens gezegd heeft »ik wou dat ik den baas maar kon opruimen", eu vraag maar eens aan de vrouw, van wien zij meer houdt, van haar man of van mij". In de kist van bekl. is een mes gevonden, dat door dr. Hesselink onderzocht is. De vraag die dr. Hesselink te beantwoorden had was deze, of het mes, acht dagen na den moord in bekl.'s kist gevonden, by den moord gebruikt kon zijn. Dit mes nu lijkt nog steeds weer gebruikt te zyn, zelfs is het nieuw ge polijst, maar de photographie heeft aange toond dat er dwarse vegen op zijn, die even wijdig met den rug loopeD, doch niet ontstaan knnnen zyn doordat men het opzettelijk af geveegd heeft, in welk gevaldie strepen niet zoo maar langs de snede konden loopen. Die strepen kunnen op die wyze wel ont staan alB eon mes zoo&ls in het onderhavige geval, door eon schede gestoken en weer teruggehaald is. De vegen loopen gelykmalig tot aan het heft, waardoor buitengesloten is dat zy, zooals bekl. beweert, door een neus bloeding ontstaan zijn. Op het verlengstuk van het lemmet, dat in het heft zit, zyn aan de microscoop talrijke spatjes van helderrood (slagaderlijk) bloed te bespeuren. By de eerste behandeling voor het Hof te Arnhem kon de vrouw van den bakker niet gehoord worden. Dat verhoor had Vrijdag plaats. De vrouw van den vermoorden bakker handhaafde haar verklaringen voor de Recht bank te Zutphen afgelegd. Beklaagde hield zijn onschuld staande. De advocaat-generaal, aannemende dat do vrouw niet medeplichtig was aan dozen moord en dat beklaagde dien bedreven had mot voorbedachte rade, oordeelde de 15 jaren gevangenisstraf, waartoe de Rechtbank te Zutphen beklaagde had veroordeeld, te ge ring, en requireerde levenslange gevange nisstraf. De moord bij Koekange. Men meldt uit Assen, d.d. 10 dezer: Heden zijn alhier B. en F., de verdachten van den drievoudigen moord to Kookangcr- veld, gevankelijk binnengebracht. Zij werden per rijtuig vervoerd, dat op het perron voor reed. Een groote menigte was aanwezig, die luide verwenschingen uitte. In 't paleis van justitie had onmiddellijk een verhoor door den rechtercommissaris mr. Pelinck plaats. In beslag is genomen een onderbroek van B., die geheel met bloed bevlekt is. Naar de .Ass. Ct. meldt, is de verdachte F. weer op vrye voeten gesteld. Nader meldt men De gearresteerde Brouwer heeft naar uit Assen aan de «Avondp." wordt gemeld, be kend medeplichtig te zijn aan den moord te Koekangerveld. Naar de rAss. Crt." meedeelt, houdt de tweede arrestatie van B., die Woensdagavond was vrij gelaten, verband met een na zijn vrylating gebleken feit, n.1. dat hy een bank biljet van f 200 heeft gewisseld, terwyl onder de verkoopsom, die Bakker (een der slacht offers) voor de schapen ontvangen had, zich een bankbiljet van f200 bevond. Een slang de koe gemolken. Men meldt uit Oosterwolde Een koe van de wed. A. J. van Rozen te Appelscha had den geheclen zomer een wondje aan een der tepels. Meermalen werd een middel aangewend om het te doen genezen, maar het was en bleef een wondje. De koeien liepen daags in do weide, 's nachts werden ze op stal gebracht, tot ze dezen nazomer nacht en dag in het land bleven. W at gebeurde nu Een paar dagen nadat de beesten de stal voor goed hadden verlaten, vond men een dikke slang in den stal. Het wondje aan den tepel der koe genas spoedig toen de koe in het land liep. Men vermoedt dat de slang de koe geregeld gemolken heeft. Verloren schip opzoeken. De reeders van de Waratah hebben het stoomschip »Sabine" van do Union-Castle-lijn afgehuurd om drie maanden lang naar het verloren schip te zoeken. Men denkt dat ze uit Kaapstad zal vertrekken. Er gaat oen zooofficier mede en er is een sterk zoek licht aan boord. Overstrooming. Mexico (Stad), 10 September. Een verschrik kelijke overstrooming heeft in Jamiltepee, district Oaxaca, suikerplantages en fabrieken vernieldhonderden stuks vee zyn gedood, en een groot aantal boerenarbeiders is om gekomen. New-York, 11 September. Een telegram uit Montcry 'Mexico; heeft gemeld, dat er bij de overstrooming in Montery en het om liggende land 10,000 menschen zijn omgekomen. Geheele dorpen zijn weggevaagd duizende gieren vliegen in de streek rond de overleven den zullen door gebrek aan voedsel omkomen zij eten cactusbladen en wortelsde geheele oogst is vernield. OE WEEK. 11 September. De Kamerzitting van den 16n a.s. zal dus vernam men worden opgeluisterd door den hoogedelgestrengen heer Van Manen, uit Veenendaal, bezield met de ernstigste voornemens om zyn twee a driedaagsch lid maatschap der Volksvertegenwoordiging vol gens plicht en geweten te volbrengen. Dit «Kamerlid" komt er althans royaal-eerlyk voor uitom de centjes is 't hem te doen. Allicht slaat hij er nog een sommetje uit om wat baai of andere «grondstof" in te slaan. Niet ieder, voor wie de f 2000 «vergoeding" lokaas is, zegt dat zoo ronduit als deze Vee- nendaler. Erkend moet worden dat 's mans politieke .carrière' ras zal eindigen en ook dat er weinig kans is hem nogmaals te ont moeten onder de «patres conscripti" doch het gebeurde zij een lesje om voortaan dergelyke «Spielerei" achterwegen tc laten. Wat het zittinkje van don 16n alzoo to zien en te hooren zal geven, ik durf er geen voorspelling aan wagen I Zooals de za ken nu staan, lykt 't erop, of het ,finale slot" nog .levendig" genoeg kan worden. Het verstandigst zou m. i. geweest zyn in dien een van 's heeren Van Kol's geestver wanten zijn mijnontwerpje dat stellig zeer veel goeds heeft had overgenomen. Men had dan de zaak tote reposée" kunnen behandelen. Deze spoedvertooning van eene Kamer, die feitelyk al dood is gelijk een pier komt mij belachelijk, grotesk, voor. En stellig iB er plaats voor de vraag, of een tak der Vertegenwoordiging welke reeds door de uitspraak der Stembus ton doode werd opge schreven welker opvolgster .bovendien onder andere .vlag" zal werken, dan die zy, arme driekwart-doode, dan toch voerde, of zulk eene Kamer, niet formeel, maar moreel, vol gens den geest onzer constitutioneele wet geving, recht heeft om, op 't allerlaatste mo ment, nog legislatieven arbeid te verrichten. Zeker, de Senaat kan het werk ongedaan maken. Doch dergelyke argumenten ontze nuwen niet de principieele vraag, waar het hier op aankomt. Ik vind de vertooning van den 16n a.s. eene •dommo streek" van hen, die ze hebben uitgelokt. De ergerlyke overdrijving, waarmede zoo vele buitenlandsche bladen melding maken van de in Nederland voorgekomen cholera gevallen, hebban weêr eens de aandacht ge richt op de noodzakelijkheid om toch ook voor zulke dingen gebruik te maken van onze diplomatie en onze consulatie. De Regeering behoorde, door middel van telegrafische dagelijksche mededeelingen te zorgen dat de groote eu de kleine buiten landsche pers van betrouwbaar uit ofiicieele gegevens geput nieuws voorzien werd. Er worden wel eens zou 'k zoo zeggen voor vrij wat minder belangrijke of recente aangelegenheden onkosten gemaakt door Bui tenlandsche Zaken In 't algemeen is hot dringend noodig, dat wjj de vele vijandige elementen, welke Nederland in de buiten landsche pers bestoken, flink, met kracht en met practische middelen, te lijf gaan. Er moet contact zyn tusschen ons departement van Buitenlandsche Zaken en de buitenlandsche journalistiek. Dat is voor ons land, gegeven den ver woeden concurrentiekamp op de internatio nale markt, eene levensquestie 1 De heer de Marees van Swinderen, onze bekwame en doortastende minister is de aangewezen man om in die richting eens goede maatre gelen voor te schrijven en door te dryven. Het punt is te gewichtig om er losjes over heen te glyden Moge het straks, by de behandeling van Hoofdstuk IU ernstig debat uitlokken I In tijden als welke wij nu doorleven, merkt men weêr eens hoe sommige menschen tus schen «hollen of stilstaan" geen .tusschenweg" kennen. Het cholera-gevaar schijnt, gelukkig, niet verder om zich heen te grijpen, maar groote, wyze behoedzaamheid bljjft allereerst plicht. Doch zoo goed als er zyn schippertjes, die blijven .smullen" van verontreinigd, kiemen der ziekte bevattend rivier- en grachtwater, zóó zyn er ook zotte lieden, die voor het heerlijkste, rype fruit sidderen Alsof een rype geschilde appel, peer of druif iemand ter wereld schaden kan Zulke dwaas heden verergeren natuurlijk niet weinig de stoffelijke schade van onvermijdclijken aard, welke door de omstandigheden wordt berok kend. 't Is vechten tegen windmolens om zeker deel van 't Publiek verstandig, be zadigd te maken. En de rol van don-Quixote, welke ieder journalist toch al nu en dan te vervullen heeft, begint ten slotte toch te vervelen Overigens verdienen de autori teiten alle hulde voor de energieke en ver standige wijze, waarop zy gevaar voor ver spreiding van het kwaad tegen gingen. Het aflasten der groote manoeuvres wordt door ieder een wyze daad geprezen. Al wat het physiek weerstandsvermogen vermindert, dient vermeden. En gesteld dat er gevallen van ziekte waren voorgekomen, welke feitelyk met de manoeuvres geen verband hielden, dan zou .het militairismo" toch de kop-van- Jut zyn geweest, waarop men zoo lustigjes gebeukt had 1 Wanneer straks de Begrootingperiode weêr is aangebroken, dan zal de overryko, sinds maanden aangegroeide lyst van «wenken en grieven" worden afgedaan. By Hoofdstuk IV (Justitie) zal dan als van zelf ter sprake komen de werkelijke in verbijsterende mate aangroeiende Criminaliteit. De driedubbele moord by Echten is afgrijselijk genoeg om zelfs den trouwen lezer der .faits divors" van een Parijsch of Londensch sensatie- blaadje te doen ontzetten. En dat zegt wat I Edochwaarom ging men, wat do Echter gruweldaad betreft, dagen na de ontdekking, overwegen" of men het niet met politie honden zou beproeven, de boosdoeners op te sporen I Rjjks- en Gemeentepolitie dienen door gansch het land van «viervoetige speur ders" voorzien te worden. Dat is één voor treffelijk middel om ons te-weer te stellen tegen de wijdvertakte, steeds grooter wordende bende dames en heeren, die onze huizen plundert, onze kinderen mishandelt en be rooft; onze levens bij dag en by nacht met dolk en revolver bedreigtZoodat de middeleeuwsche maatschappij, met roofridders en struikbandieten incluis, gaandeweg wat veiligheid van leven en goederen betreft een Eden begint te lijken, vergeleken by de maatschappij up to date, met hare wonderen der wetenschap en haar electrisch-snellen vooruitgang" 1 Onder de .puzzles", waarvan ook tamelyk- snuggere menschen vruchteloos de oplossing zoeken, reken ik het spelletje van mr. De Vries' herkiezing als wethouder van onder was te Amsterdam. De verkiezing van iemand (i. e. mr. Woret) van wien inen wist dathjj bedanken zou Om te .toonen" dat men eigenlyk tegen heug-en-meug een niet-geest- verwant zou .gedoogen"; 't is mijns er- achtens, een staalte van bederf der politieke zeden, zooals «De Telegr." opmerkte. En dat, daarna, een man als mr. C. de Vries, zoo hoogstaand van karakter zich ten slotte na allerlei nederlagen toch de herbenoeming met kleinst-mogeljjke meerder heid laat aanleunen Ja, hoe 't to determineeren Onder meer blykt er weêr uit, hoe «zuinig' men moet zyn met de enkele zeer-bruikbaro krachten in onze besturende collegiën. 't Is meer opgemerkt Mb. Amtonio. Door P. N. v. R. Straat-kind. Met 't bleek-groezelig kopje leunde ze slaperig-moe tegen een gesloten buitendeur in vuil, donker straatje, droevig verlicht door flets schijnsel uit lantaarn op den hoek. En met zwak-beverig stemmetje stotterde het kind, dat ze zoo'n honger bad, dal ze den heelen dag nog niets had gegeten of gedronken Ja, toch, 'n dun oudbakken sneetje met groene kaas van buurvrouw, arm, doch goedhartig menBch, die zelf een dozijn van dat soort had gekweekt, dus wist, ge voelde, hoe zulke wurmpjes... Zonder moeder... Streng grootgebrachtToch verwaarloosd, door vader, die eiken dag stevig dronk, ver slaafd was aan jenever en spiritus Zyn kinderen, een meisje en een jongetje, liet zwalken in de buurt, tot ergenis van de be woners, die dikwijls veel deden, maar toch langzamerhand begrepen, dat gewetenlooze man nog meer onbezorgd ging rekenen op liefdadigheid van anderen Vader Het ongeveer zesjarig meisje, gestoken in armoedige^ vieze plunje, het hoofdhaar dik-droog, onverzorgd, beide kous jes slordig gezakt op nat-groen-beschimmelde schoenen met gaten in de zolen en scheve hakken, keek schuw-gluiperig naar links, om het hoekje van den stoep waarop ze sufferig ineengedrongen bibberde in laten, koelen avondwees met geknepen vuistje naar wat huizen, schynbaar steunend van ouderdom tegen elkaar op een rijtje, met roodpannige daken tot één groep in smal, gitzwart moddorsteegje Daar woont-ie 1 Pas thuis gekomen Vanmorgen uitge gaan Ganschen dag gedronken Nu stil, zwygend, schier stom van 't drinken in in z'n eentje, te midden van wat meubelen in koud ongezellig kamertje, waar joggie van elf onder tafel was gekropen om er, afge tobd, hongerig, met verdacht hoogrood kleurtje op de magere wangen in te slapen, zacht ademend, weldra overstemd door zwaar-diep neusgeluid uit den hoek Kom, Beheer je weg Hallo, vort 1 Maak dat je in huis komtHoor je niet Je vader heb ik strakies zien laveeren Gauw 'n beetje, anders gaat-ie knikkebollen, sluit de deur en jy kan vannacht buiten bly ven Buiten, 't zou waarachtig niet de eerste keer zynHallo, slapen moet je op bed, maar niet op een andermans drempel 1" Wankelend staat het kind op de beentjes, wrijft met haar sidderende vingers in do beide oogen en staart dan doodsbenauwd naar de vrouw achter haar, die zooeven de deur had geopend, waardoor ze achterover in 't portaal was getuimeld. .Zie je meneer," redeneert de bewoonster in Urker kleeding, 't is niks erg, datje zoo'n stumperd eens goed doetAch, Heertje, ik geef zoo dikwijls watvandaag 'n boter ham, morgen een warm lessienu een£ een stuk brood, dan weei een koppie drinken Maar hier in huis nemen om te slapen, daar kon ik niet in. Trouwens, ik zou het niet durven, want m'n man kan elk oogenblik komendie heeft alleens gemopperdjelui bennen gekdie kerel maakt er misbruik van Nee, ik neem er niet in huisU weet hoe die mannen zyndadelyk aange brand, opvliegend, hardhandig Hy zou er de straat opslingeren, misschien een ongeluk schoppen £n God bewaar me dht zou ik toch niet willen." Schreiend is 't meisje over de groote straat gestrompeld, naar den overkant, een snoep winkel vierkant van gul openstaande ge zelligheid, gesneden in de koolzwarte huizen- ry. Uit do gekierde biunendeur schynt oran jekleurig licht van olielampen in de gang, vriendelyk uitnoodigend. Op de eerste mat is ze opnieuw neergezonken, doodmoe en bleek van slaperigheid, nu ongestoord genietend van rust en stilte. Geen klant wipt er binnen. Op toonbank staat een weegschaal met glanzend koperen gewichten onaange- roord. Er achter zit de eigenaar, een beleefd eenvoudig mannetje, verdiept in de kolommen van een nieuwsblad. Als hij ophoudt met lezen, van verveling gaat geeuwen en het noodig oordeelt dat zyn boenen wat be weging moeten maken, dan vind-ie, saai stap pend naar de gang, blykbaar heelemaal niet erg dat een donker figuurtje languit op den grond ligt. Voorzichtig gaat-ie over 't lichaam pje heen, ziet even buiten in de dikke, gryzu regenlucht en keert zich dan om met de woorden .Zoo leg je daar weer te piepen, arme stakkerd?... Vader natuurlyk in de olie," hé Jy van vroeg tot laat op straat, zonder eten of drinken, schooiend bij Jan-en- alloman Zal ik je nog maar d r is een lekkere boterham snijden, zoo'n dikke met boter en stroop Zeg, zal ik, of Volgt een licht stootje met den voet. Ze slaapt vastGeen trekkie meer in Nou, in vredesnaam, blijf maar liggen, stumperd Straks de deur dioht, jij hier op 't matje en geen haan kraait er naar Doet wèl en Ja, draai je nog maar d'r 's om; 't is nog vroeg, te vroeg om de pitjes uit te blazen en de kast te sluiten God, God 1Dat er toch zulke vaders op de aarde rondwandelen, sujetten, echte deugnieten, die in lichtzinnigheid vergeten den plicht die op hen rust Wat zegt u, of dat kind van mij hoort? Man, als dht waar wasDan meelydend, verbitterd voortgaande: »Dat is een verschoppeling, 'n verwaarloosd meisje knap gezichtje, nietwaar Moeder dood Vaderhm, hm geef-'m katoen altijd bezopen Kykt er niet naar om Ha, ha, geen wonder: 'n kolossale sneê met stroopvet's nachts op 't matje, droog, veilig Kykt u eens voor de aardigheid ze slaapt als 'n roos, meneertje Onbe zorgd voor een paar uurtjes, tot morgen, dan is 't weer van-'t-zelfde laken-'n-pak slenteren van 't kastje naar den muur van die 'n hap, van 'n ander 'n brok ook wel eens een schop Want u begrypt, dat ellendig vertoon begint de buren te ver velen. 't Frikkelt de gemoederen van velen Gisteren nog'n Heele dag heen en weer al maar kreunen en schreeuwenWe dachten, dat ze niet in orde wasZou geen wonder wezen Al de buren waren verontwaardigd, beraadslaagden, stonden klaar om 'm geducht aan te pakken Dat is dan ook gebeurd's Avonds tolde-ie de straat in, en toen, toen heeft dkt korte, dikke vrouwtje daar, ziet u, die daar, met bloote armen hem niet malsch de waarheid gezegdZe stond met gebalde vuisten voor z'n tronie O, denkt u, dat de vrouwtjes hier zoo lekker zijn Wees voorzichtig!... Maar wat zal 't geven? Wat zal 't geven, vraag ik u?... Morgen is-ie 't vergeten en doet dan weer precies alsof t hem niet aangaatNee, daar moest eens een hartig woordje over gesproken worden tegenover hen, die in zulke gevallen kunnen handelen in 't belang der kinderen Laat de krant daar eens over schrijven je leest van cholera, moord, brand, vechten, doodslaan, oorlog, revolutie, politiek, vliegen, lintjes-bedeeling en -knoeierij je leest de duivel mag weten wat je al niet leest, maar 'n stukje ellende uit de achterbuurt ken je begrijpen Zeg, meneer, zou hier nooit eens zoo'n krantendrukker of-uitgever verdwalen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1