KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje weor Heiden, Texei, Wieringee en Mme» Pautwn» Een onmisbaar lijisclrift Verbroken Zegels. No. 3823. Zaterdag 2 October 1909. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et. fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37 J 45 f 0.75 miën Modeblad 55 65 f 0.00 (Voor liet buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Aan onze abonné'sbuiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 3e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2'/s cent beplakt te worden. is Het Nieuwe Modeblad voor ieder die op de hoogte wil blijven van hetgeen de mode voorschrijft. Het bevat praktische raadgevingen voor wie de mode niet wil verwaarloozen en toch geen groote kosten maken. Het knippatronenblad en duidelijke bij schriften maken 't voor ieder mogelijk, het model zijner keuze zelf uitte voeren. Het blad verschijnt twee malen per maand, heeft meerdere malen op de voor pagina eene Modeafbeelding artistiek in kleuren uitgevoerd en is om zijn omvang en beteekenis een zeer goedkoop Mode blad. Prijs 55 ct. per drie maanden, franco per post 65 ct. Het biedt een schat van modellen, ook van handwerken. 1 October is het nieuwe kwartaal ingetreden. SUT Men abonneert zich bij de uitgevers van deze courant. Uit bet Buitenland. In Hongarije een ministriëele crisis, dien we trouwens, na de berichten der laatste dagen, konden verwachten. Minister Weckerle deelde in de Kamer mee dat het rainisterio zijn ontslag had genomen en dat hij tegelij kertijd aan den Keizer het voorstel had ge daan Kossuth tot zijn opvolger te benoemen. De Keizer had dit voorstel aangenomen. Omtrent de ontslagname en het voorstel tot oplossing zeide dr. Weckerle «Wij wenschen den volledige steun van de kroon, teneinde elke inmenging van vreemden in onze zaken te kunnen verhinderen. Op dezen stenn kun nen wjj te zekerder rekenen, daar do koning, hoewel angstvallig wakend voor zyn souve- reine rechten, de tradities van het Hongaar- sche volk eerbiedigt en getrouw is aan het constitntionneele beginsel." De heer Weckerle deelde verder mode, dat hy den koning had voorgesteldinvoering van de kiesrechlher- vorming, behoud van de gemeenschappelijke bank en hij verklaarde, dat hy wel de econo mische onafhankelijkheid voor het land wenscht, maar geen onafhankelijkheid alleen van vorm en schyn, want dat zou feitelijk een achter uitgang zyn. Hy zou ook gaarne hebben ge zien, dat Hongarije eigen militaire onder- scheidingsteeken en emblemen kreeg en dat de Ilongaarsche taal zou worden ingevoerd in het leger. Deze voorstellen werden echter niet ondersteund door de ministers van de Kossuth-partij, en vandaar dat thanB een mi nisterie Kossuth mogelijk is. De Kamer toonde zich met deze verklaringen ingenomende zitting werd verdaagd. Kossuth zal nu mot den koning te onderhandelen hebben. In Bohemen is de stryd tusschen Dnitschers en Tsjechen ook weer ontbrand. De eersten eischen nationale verdeeling van het bestnur in Boheme, zoodanig dat de Dnitsche en Tjechische gebieden vrijblyven van den in vloed der andere nationaliteitdaarenboven waarborgen dat de Dnitsche minderheid in den Boheemschen landdag niet door de Tsjechische meerderheid in nationale quaesties worden geterroriseerd. En anders.zullen zij aan geen geregelden arbeid deelnemen noch dien toelaten. Dat kan weer wat worden. De berichten uit Barcelona zijn door de contróle die er op wordt uitgeoefend vrij schaarsch. Men gaat daar nog steeds door met de zuivering der buitenwijken, waar tot dusverre de gevaarlijkste anarchistische elementen woonden. Teneinde te voorkomen dat er 's nachts een aanslag zou worden beproefd zyn de nauwe straten verlicht door sterke electrische lampen. De mobiele colonnes, uitgezonden om bij de boeren in den omtrek de wapens in beslag te nemen, zijn teruggekeerd en ver klaarden dat de geheele streek rustig is en dat de wijze waarop de opBtand gedempt is, den boeren een heilzamen schrik heeft inge- boozemd. In regeeringskringon is men van oordeel dat de toestand wel van dien aard is, dat de uitzonderingsbepalingen kunnen worden opgeheven. De minister van hinnenlandsehe zaken schijnt echter een andere meening toegedaan te zijn. Maandag is weer een bom ontploft. De minister acht nn ook in verband mot andere voorgekomen gewelddadigheden den tijd nog niet gekomen waarop het be sluit tot schorsing der grondwettelijke rech ten kan worden opgeheven. Het voortrukken van het Spaansche leger in Marokko heeft geregeld plaats er wor den nog wel verliezen geleden, maar groot zijn ze niet. Het doel van den tocht zal weldra bereikt zijn. Moulay Ilafid, de Marokkaansche sultan, die bij zijn troonsbestijging, zij het niet onder schutze, dan toch met toestemming der Euro- peeschc mogendheden zooveel beloofde, schijnt een raar heer te zijn. De raadgevingen en vermaningen nit Europa laten hem koud, of erger nog. Volgens mededeel! ngen, door de Fransclie legatie te Tanger ontvangen, had de Sultan onmiddellijk nadat de Fransche consul in zjjn hoedanigheid als deken van het consulaire corps hy hem had geprotesteerd tegen de martelingen, die hy de aanhangers van den Roghi had doen ondergaan en er op had aangedrongen, dat iets dergelijks niet weder zou voorkomen, den ongelukkigon Roghi in do kooi van een leeuw laten werpen. Het weldoorvoede beest liet echter het slacht offer onaangeroerd liggen en beet den Roghi eerst in de borst en de schouders, nadat men het kwaad had gemaakt. Toen liet het den ongelukkige echter liggen zonder hem ver- dor aan te raken, waarop met revolverscho ten een einde aan het leven van don ex- pretendent werd gemaakt. Daarna werd hij nit de kooi gehaald, met petroleum begoten en verbrand. Een druk bezochte volksvergadering op hot Arosfold te Athene betuigde hare in stemming met het optreden van den officiers- bond en nam eene motie aan waarin wordt aangedrongon op hervorming in alle lakken van het bestuur. Na afloop van de meeting trok men in optocht naar hot koninklijk paleis, waar een deputatie den koning de motie ter hand stelde. Deze gal' daarop een schriftelijk ant woord, waarin hij verklaarde: „Ik hoop, dat mijn regeering, die rajjn volle vertrouwen goniet on de Kamer, die uit patriotten bestaat, zullen erkennen, dat uwe eischon gerecht vaardigd zijn en dat de wedergeboorte van het land, die ik even vurig wonsch als gij lieden, zal plaats hebben in overeenstemming met de grondwet. Toen dit antwoord bekend werd, juichte de menigte den koning hartelijk toe. Hij verscheen op het balkon en hield een korte toespraak tot het volk, dat zich daarna kalm verspreidde. Ook den minister prosident werd een har telijke ovatie gebracht. De orde werd nergens verstoord. In Montenegro werd door een officier eene samenzwering beproefd. De door hem aan gevoerde soldaten weigerden echter zich van een wapenmagazijn meester te maken. Welk doel hy met zijn complot had, ligt nog in het duister. Een elftal personen, waarschijnlijk lotgenooten, zijn gevlucht. Nieuwsberichten. HELDER, 1 October. De heer C. Fransen, directeur van het Rijkstelegraatkuntoor alhier, wordt met ingang van 1 Nov. in gelijke betrekking overge plaatst naar Assen. Aanbesteding Aardappelen. Door den Kolonel-Commandant van het -Ie Regiment Vesting-Artillerie alhier werd Woensdag aanbesteed de levering van 1750 H.L. aardappelen. Ingeschreven werd door de heeren F. Th. de Haas a f2,99; C. Hin Czn. A f'2,55; J. Luidinga A f2,53; A. J. de Bunje A f2,50; M. Blom 12,50; A. Postma A f2,50; S. v. Amesfoort A f2,47; C. v. Os A f2,37; W. A. Swaters A 12.28 per H.L. Heldersche Voetbalbond. Wedstrijden te spelen op Zondag 3 October. Tweede klasse: 10.30 uur11.30 uur Sparta",H. F. C. ÏI'\ scheidsrechter: Oudraat Kerste klasse: 1.45 unr2.45 uur H. B. S. I .A.F."en ,11. C. 11", scheids rechter: Van de Poll. Tweedo klasse: 2.45 uur3.45 uur .11. F. C. IV"- .11. F. C. VI", scheids rechter: Koorn. Het Witte Kruis. Do plaatselijke afdceling van de Noord- Holl. Verccniging //Het Witte Kruis" hield Woensdagavond in .Tivoli", onder presidium van don hour C. G. van der Leo, een leden vergadering. Nadat de notulen waren gelezen cn goed gekeurd, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aan de beurt van aftreding waren de heeren G. de Ven on 1'. Pieters. De eerste was wel, de tweede niet herkiesbaar. Met nagenoeg algemoenc stemmen werden gekozen de heeren G. de Ven en H. Roukens. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die 5 Oct. a. s. te Amsterdam wordt gehouden, werden gekozen de heeren G. de Ven en M. H. J. Groenendijk on tot hunne plaatsvervangers de heeren P. Pieters en Th. van der Sterr. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening en verantwoording van 1909 werden aangewezen de heeren A. de Boer, W. Heeroma en Th. van der Sterr en tot plaatsvervangende leden de heeren J. W. van Aken, J. G. Schwantje en T. van HeuBden. Daarna werd behandeld een voorstel van het Bestuur, om wegens vermeerdering van werkzaamheden het salaris van den maga zijnmeester met f 50 te verhoogen en alzoo te brengen op f 200 plus vrjje woning. Eenige loden achtten deze verhooging te gering, maar daarbij werd door het bestnur opge merkt, dat de magazijnmeester thans ook de functie van bode waarneemt, waarvoor hij een extra belooning geniet. Na eenige be spreking werd het bestuursvoorstel aangeno men met de aanvulling, dat na 2 jaar nog maals het salaris met f50 zal verhoogd worden. Vervolgens werd aan de orde gesteld de behandeling van den beschrijvingsbrief van de op 5 Oct. a. 8. te Amsterdam te houden algemeene vergadering. Aan de afgevaardig den werd opgedragen hun stem bij dc be stuursverkiezing uit te brengen op de heeren Barnouw, Hoeufft, Swart en De Ven en voor het bestuur van Heidoheuvel op de heeren Vlaanderen en Van Leijden. Óver enkele punten van den beschrijvingsbrief werd nog gesproken, vooral over die, welke betrekking hadden op de wjjziging dor statu ten en op de daarop ingediende amende menten. Ten slotte kwam een voorstel van den heer T. van Heusden in behandeling. Dit voorstel had tot strekking, dat «het Witte Kruis" een verzoek tot den Raad der gemeente richt, om over te gaan tot het aanstellen van school artsen. Breedvoerig werd dit punt bespro ken. Algemeen wus men van oordeel, dat het aanstellen van schoolartsen goed isf maar dat de vele kosten daaraan verbonden voor onze gemeente een bezwaar zouden zynook miste men in de toelichting van den voor steller de gegevens, van de resultaten, die in plaatsen van ons land verkregen zijn met de aanstelling van schoolartsen. Eindolijk be sloot men aan een commissie op te dragen over deze zaak een onderzoek in te stellen, om in een volgende vergadering rappport van hare onderzoekingen uit te brengen on bepaalde voorstellen te doen, opdat men zich dan in verbinding kan stellen met de gezond heidscommissie en verdere stappen in deze richting to doen. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren T. van Heusden, M. II. J. Groenendijk en K. Ilolm. Hierna niets moer te behandelen zijnde, werd do vergadering gesloten. Helpt Elkander. Hot ziekenfonds Helpt Elkander" hield Zaterdagavond j.1. een algemeene vergadering, die door 151 loden bezocht was. Na opening der vergadering en lezing en goedkeuring der notnlen gaf de penningmeester, de heer L. Roggeveen een overzicht van de financiën gedurende het laatste kwartaal en wel van 12 Jnni tot 4 Sept. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f424.30, n.1. 1347.75 aan contributiën, f 8.55 aan inleg- gelden van nieuwe leden en f68.aan donatiegelden. De uitgaven waren f 312.98', waarvan f 222.aan ziekengeld jwerd uitge keerd. Het batig saldo bedroeg dus f 111.81'. Dit saldo vormt met de op 5 Juni in kas zijnde gelden een bedrag van f 1363,11. Dc reservekas steeg van f83.50 tot f 128.12. Tot leden der commissie voor het nazion der boeken van den penningmeester worden aangewezen de heeren II. M. Donwes en W. Visser. Nadat dc president de heeren A. Heijblok en T. W. A. Coppcns dank heeft gezegd voor het aanworvvn van donatenrs cn eonige opheldering heeft gegeven, waarom hot over leden lid Bras niet door do verceniging is begraven, maar door den Burgerkring Har monie", wordt de bestuursverkiezing, waarvoor deze vergadering hoofdzakelijk is belegd, aan de orde geBtold. Aan de beurt van af treden zijn do secretaris H. Bomhoff, de penningmeester L. Roggeveen en de com missarissen J. Bels en P. Visser. De drie eerstgenoemden worden met overgroote meer derheid herkozen en in plaats van den laatste, die niet weder in aanmerking wenschto te komen, wordt gekozen de heer O. Ottevanger. Tijdens de stemming werd den leden het jaarverslag en de naamlijst der donateurs uitgereikt. De president wijdde eenige woorden van lof aan den commissaris Bels voor zijn y verig werken en eveneens aan don afgetreden commissaris Visser. Daar de rondvraag niets opleverde dan een opmerking over het lezen van een brief, werd de vergadering gesloten. Adjudant Stoker bij de Marine. In de Memorie van Toelichting op de Marinebegrooting wordt melding gemaakt van de instelling van den nieuwen rang van opper-stoker. Gelet op de belangrijke en verantwoordelijke taak, welke aan de hoogere onderofficieren-stoker wordt opgedragen, werd het in verband met de groote uitgebreidheid van het korps, wensehelijk geoordeeld voor hen ook den rang van adjudant-ouderofficier bereikbaar te stellen. Mariniers te Peking. liet voornemen bestaat do detacheering van de mariniers, dat sinds eenige jaren te Peking is gestationneerd, in don loop van dit jaar in te trekken. Opcenten. Ingediend is oen wotsontwerp, waarbij be paald wordt, dat ook voor het volgend be lastingjaar 10 opcenten op de bedrijfs- en op de vermogens-belasting zullen worden geheven. Uit de Marinebegrooting voor 1910. Gednrende het geheele jaar znllen drie pantscrBchepen in dienst blijven, terwijl het vierde van 1 Juli 1910 af in dienst zal zyn, benevens een pantserschip, bestemd voor de oefeningen van adelborsten en schepelingen. Vermoedelijk zal de eerste torpedoboot- jager in het najaar van 1910 in dienst komen. Voor het uitbreiden van waschgelcgcnheid in verschillende werkplaatsen en magazijnen, ten behoeve der mindere geëmployeerden en werklieden, wordt f7000.uitgetrokken. Voor herstelling der steigers bij het fort .Oostoever" wordt f2500.aangevraagd. Voor de electrische centrale op do marine werf te Willemsoord wordt, Ion einde over voldoend vermogen tu kunnen beschikken on om tevens als reserve te dienen, wordt oen tweede Diesel-motor met toebehooron aan gevraagd, waarvan de kosten op f 57000. worden geraamd. Voor de subsidie aan het Militair Tehuis te Cura<;ao wordt f 2C0. tneer aangevraagd en dat bedrag in het geheel op f 500.ge steld. Het Nederlandsch eskader naar China en Japan. Zooals men weet, hebben de «Koningin Regentes", de .Tromp" on de .DeRuyter" met het oog op de oefeningen en ook voor vlagvertoon eon reis ondernomen naar de Fillipynen, China en Japan. Het eskader is daartoe den lOen Augustus 11. uit Soerabaiju vertrokken. De .Nieuwe Kottordamsche Courant" ont vangt over die reis geregeld corresponden ties, en uit een dior brieven ontleenen wij over hot verblijf te Amoy het volgende Toon buiten de Manilla-haai dc lange zachte oceaandeining de rjj van witte schepen langzaam heen en weder wiegde terwyl ze voortgleden over 't verder zoo stille water, koersend in Noordelijke richting langs 't eiland Luzon, dan ongeveer Noord-Oost stoo- mond recht op Hongkong aan, was alles alweer in zyn gewonen doen, waren we weer oor logsschip 't Weer was heerlijk en 't frissche windje door onze tienmijls vaart opgewekt deed goed na al de snikhitte op de rcedo van Manilla. Vóór we 't haast wisten doken de ruwe, woeste eilanden op van achter de kim, waar wc tusschendoor moesten om Hongkong to bereiken, en vroeg op den morgen van den 28en Augustus stoomden we, langs hooge bergen links en rechts, op naar de groote Engelsch-Chineesche handelsstad Aan de havonkant, achter de kaden, waar honderden koelies zeulden en vanwaar 't drukke handolsgewoel tot ons kwam als zwaar gonzend dreunen, rezen de kolos sale vjjf-, zes-verdiopingen hooge handels kantoren op, naast banken, liótels en groote gouvernementsgebouwen, allen in flinken mooien stijl, waarachter een tweetal groote evenwijdige winkelstraten den voet van den berg volgden. Hier was hot waar men 's mid dags, als de sloepen met de .passagiers" van onze schepen waren aangekomen, de Jantjes als goede zeelui tusschen electrische trams en jinrickshaws tweewielige wagen tjes getrokken door een Chinees door zag manoeuvreeren, waar de officieren hun inkoo- pen deden, porcelein, ivoor en zjjde kochten, of waar men de Javaansche matrozen en stokers op hun bloote voeten in lange rjjen tegenkwam, die meestal hand in hand loo- pend verbaasd naar alles keken, maar 'tliefst toch neerhurkten ergens bij een eethuis in de Chineescho wijk, waar 't hun nog eenigs- zins herinnerde aan hun kampong en hun warong en waar ze weer ruimer ademden. Daar was 't meer aan ons om verbaasd eerst, dan nieuwsgierig en eindelyk zóér geïnteres seerd alles op te nemen, van uit de draagstoelen, die ons overal brachten. Hior, in de Chinee- sche stad mot z'n steile trapstraten, opsty- gend tegen den piek, was zoovóól te zien, dat 't in zich op te nemen alléén al een inspanning was We waren niet de eenige oorlogsschepen in de haven van Hongkong. Behalve het Er.gelsche wachtschip lagen er twee Ameri kanen, twee I'ortngeezen, die in Macao in station waren en een Chinees, de laatste een keurige kleine kruiser, waarvan, evenals van do andore schepen, do gestaarte commandant en officieren met de onzen de gebruikelijke bezoeken wisselden. En toen op den morgen van 31 Augustus mot vlaggenparade de driekleur van de toppen onzer schepen woei, hóóg boven de pavoiscer- vlaggen, verkondigend dat op 't Hollandsche eskader een feestdag werd gevoerd, woei volgen. internationaal gebruik ook op de vreem de oorlogsbodems onze vlag in top, boven dc vroolijke kleurige pavoiseorlynen, en ook by hen donderde ten 12 uur het saluut, dat de witte schepen hulde in een wolk van rook, terwijl dc borgen 't gebulder weerkaatsten waardig saluut aan Haar die we dienden, die we trotsch waren te mogen dienen Evenals in Manilla, waren we ook in Honkong door de pers hartelyk verwelkomd, alle bladen waren vol lof over de kenrigc schepen en prezen onze bemanningen over hun goede houding, want ul was een enkel marinier eens wat vechtlustig, of dronk enkel matroos eens een «wipskie" te veel, ernstige klachten waren er niet. Maar wie vooral met 't Nederlandsche eskader ingeno men waren, 't waren de Chineesche hande laars in curio's, de Klingaleesche toekomst voorspellers, de vruohtenhandelaars en con sorten 1 lederen dag na de werkuren klom eon leger van hen aan boord, die, als hun waar was onderzocht, mochten étaleeren aan dek en dadelijk omgeven waren door de halve bemanning, die in een onbeschrijfelijk taaltje, waarin Hollandsch en Maleisch den boven toon voorden, loofden en dongen met dc Blimme, geslepen Chineezen. Dan kochten ze speksteenbeeldjes, koperen vaasjes, ge borduurd zijden doeken «voor de vrouw". Eon kleinigheidje voor als je thuisvaart, maat, dan kan je toch niet mot loege han den aankomen, wat Dan zag je de kabel gast, 'n oud matroos, zich drapueren in een roze shawl, die nauwelijks z'n breede schou ders bedekte: .om 'teffect te bekyken, want me vrouw die heit net zoo'n postuur as ik, op de helft van do ware grootte, mot jo wote." Eii als dan de koop gesloten werd, was op 't gezicht van dc Kee (uitdrukking voor Chinees} maar even een Hauw lach- trekje te zien, terwijl de kooper vroolijk zijn schat ging opbergen in z'n kastje in 'ttus- schendeks, lachende dat 't hem maar twoo ronzebonzen gekost had Een tweede slachtoffer. Een hall jaar geleden geraakte een dienst bode in de ilaarlnmsche Huishoudschool door onvoorzichtigheid met de kachel, in brand. Na hevig lijden is 't meisje toen overleden. Eén der andure dienstboden, die bij 't onge val tegenwoordig was, is zóó geschrokken, dat ze na dien tijd aan toevallen en zenuwover spanning is gaan lijden en Dinsdag naar 't krankzinnigengesticht «Meerenberg" werd gebracht. Onderscheiding. Dc Koning van Denemarken heelt den luitenant ter zee le kl. J. A. Dieiner Kooi benoemd tot ridder der Danebrogsorde. „De Halve Maen". Wij hebben al meermalen vermeld, met welk een ingenomenheid de Amerikanen het zenden van het kleine scheepje „De Halve Maen" ter opluistering van de grootsche IIudson-Fulton feesten. Uit een particuliere correspondentie, d.d. 29 Sept., voorkomende in de „Nieuwe Rolterdamsche Courant" van Dinsdagavond, lezen wij het een en ander daarover, dat ons in verzoeking brengt, go- heel over te nemen. Wy mogen dat echter niet, en knippen daarom de fragmenten, die hieronder volgen New-York, 19 Soptember. Zelfs Amorikaansche bladen erkennen het in niouwsopschrifton on elders, dat Oud- Nienw Amsterdam nn voor de derde maal in Nederlandscho macht iB. En deze vreedzame verovering in 1909, hoewel van mindor ge 8chiedkundig belang dun die in 1609 of in 1674, belooft inderdaad glorierijk te worden. Maar het valt kwaljjk te loochenen, dat de overgave volkomen is. Is niet de ondo Staten- vlag, de zoo aangenaam het oog aandoende driekleur van oranje, blanje, bleu, overal thans in top geheschen? Doch niet met dundoek alleen is de zege behaald. Sterkere invloeden hebben zich laten golden. Vooreerst is hot do zoo kleine „Halve Maen" die een groot aandeel in de over winning heeft. Nimmer haddon Nederlanders oen meer welkome feestbydrage kannen bo denken dan deze verjongde uitgave van Hendrik Hudson's soheepsken. De Amerika nen zyn hiermede buitengewoon ingenomen. Een tweede opmerkelijk verschijnsel, dui- nende op den overwegenden Nederlandschen invloed, is de eeroplaats thans door Hr. Ms. „Utrecht" ingenomen. Het Nedorl. oorlogs schip hoeft n.1. by uitzondering het voor recht eener ligplaats op de Amerikaansche marinewerf aun do Walebocht te Brooklijn, tegenover eigenlijk New-York. Zoowel de „Utrecht" als ,.De Halve Maen" maar deze laatste bovenal welen dag aan dag honderden Amerikanen voor gerui- men tijd te boeien en gevangen te houden. Wat sterker is: aangezien tegen de zoozeer naar een of ander stuk als aandenken jagende Yankees voorbehoedmiddelen dienen te wor den gebezigd, om „De Halve Maen" niot onttakeld te doen geraken, en er slechts eon zeer beperkt aantal geleiders voor bezichti gingsdoeleinden kan worden afgezonderd, dient men nog duizenden, dio uiterst gaarne zieh aan de Nederlandsche zeemacht alhier zouden komen gevangen goven, terzijde te laten aan don wal. Zooals kolonel Van Ilecking Colenbrander, de commandant van Hr. Ms. „Utrecht", uwen briefschrijver te kennen gaf, wan kolonel baron Van Asbeck t. m. commt. van Hr. Ms. „Gelderland' in 1907 bij rjjn bezoek met dezen kruiser aau New-York, op het denk beeld gekomen, om een geschenk als „De Halve Maen" te dezer gelegenheid aan te bevelon. Misschien behoort mede dit geval tot dc aan meerdere personen tegelyk toe gekende uitvindingen, maar de vele vrienden, die ook het tegenwoordige hoofd van (het Instituut der Kon. Ned. Marine te Nieuwe- diep hier heeft gemaakt, zullen hem gaarne erkentelijk blyven voor zijn goed inzicht, om met een „Halve Maen" de harten der Nienwe Wereidlingen te gaan veroveren. FEUILLETON. 18) Hy stond zeer verdrietig op, greep hare hand en drukte die, waarbij hij verzekerde, dat zy rijkelijk schadeloos gesteld zon worden voor hetgeen zij nu buiten zijne schuld moeBt ontberen. Evenals altijd wanneer hij haar verliet, rustte zijn blik teeder op haar. Zij beantwoordde echter dien blik niet. Toon hy weg was, leunde zy mot hot ge zicht in de handen. Hoe hatelijk sprak hij weer I Ik zou harteloos zyn, wanneer ik niet gevoelde, wat hierover gebeurd is maar hij zoekt alle deel neming in mij te dooden, omdat hij zelf Ik zou niet het geringste verlangen hebben om uit to guan, als ik niet zoo alleen was. Maar dat alleen zijn, dat hy slechts nu en dan afbreekt om zich aan mij in al zjjne liefdeloosheid te vertoonen. Hij heelt alle toenadering tot de zijnen verijdeldik kom nu tot het besef, dat ik in dit huis nog nooit warm geworden hen. Ik verontschuldigde en rechtvaardigde het zelf in den aanvang, als hij zich in de zaken een egoïst toonde en vuu mij vei langde dat ik met hem daarin sympathiseerde, maar thans moet ik zyne slechte luimen verdragen, terwijl hij mij het volgende oogenblik vertroetelt. Hy is niemands vriendhad ik dat kunnen vermoeden, toen hij vriendelijk lachend met my kennis maakte Zij hierover hebben ge- ljjk, wanneer zij hem vreezenik kan dut nietwat een ellendige rol zou ik dan voor hom spelen 1 Reeds mijn govoel van onafhan kelijkheid komt er tegen op. Hoe roerend was het toen zijne arme zuster mij gisteren iu hare diepe rouw ontmoette en mij vroeg niet boos op haar te zyn, wegens haar ge drag op dien ongelukkigon avond. Zy noodigde mij niet uit, haar op te zoeken dat durft /.ij nietO, zij weet niet, hoe ik zelf reeds allen levenslust verloren hebDe Hemel verhoede, dat het een kwaad einde met ons neme. Sedert het sterfgeval is het, alsof een booz.: geest hem beheerscht. Die zal my ech ter niet beheerschen 1 Mijne bekenden, die kwamen condoleeren, toonden mij een gezicht, alsof ze mijne droefheid voor comediespel hieldenhy zelf ziet daarin een gelegenheid, mij af te slniteu van de buitenwereld 1 Zy stond op met een heftig gebaar. Jean moet me van avond naar de opera begeleiden. Ik moet afleiding hebben Zy zat in hare muziekkamer, ging voor de piano zitten en phuntaseerde woest ver schillende opera-nummers door elkaar, tot een van haar vroegere vrouwelijke collega's verscheen cn haar om den hals viel met de woorden Zoo is het goed, LauraLaat de doo den rusten men vertelt in de stad, dat de zieke oude man jullie slechts tot last goweest is. Ik kom hier in opdracht van ons krin getje. Wij zullen morgen een sledevaart houden. Niemand durfde je nitnoodigen, uit vreeB eon weigerend antwoord te krygen. Ten laatste heb ik die taak op my genomen. Je gaat ook mee, niet waar Of ik meega P Laura sprong op en drukte hare vriendin de band. Mijn man heeft het niet noodig te weten alleen gelukkige vrouwen vertellen aan hare mannen alles wat zy doen De vriendin keek haar verrast aan. Je bekent dus zelf, wat allen vermoe den Maar zoo spoedig reeds P Laura boog het hoofd. Wat zou hot helpen als ik zei dat ik gelukkig geworden ben door een stap, die mij reeds na zulk een kort huwelijk berouwt! Hy beloofde mij een hemel, op zijn minst een vroolijk huiselijk leven, en ik geloofde, althans aanvankelijk, een tevreden bestaan gevonden te hebben. Weldra echter was hem dan dit, dan dat niet naar den zinhy vond steeds wat meer op mij aan te merken en eindelijk kwam luitenant Fullenthin. Jullie allen weet, in welke verhouding ik tot hem sta en dat ik mij niets te verwijten had. Hij was een belangeloos vriend voor mij aan het tooncol, en daarom kon ik als jonge vrouw dien origineelen man niet terugwijzenje weet, wat een vroolyk makker hij iu gezel schap is. By de veranderlijke luimen van mijn man heb ik zoo iemand in mijn gezel schap noodig. Dan maar laat mij zwygen Zeg niemand iets van hetgeen ik je gezegd heb. Ik wil het hier uithouden zoo lang ik kan Nu, doe dan je best om opgeruimd van humeur te blijven. Wy rekenen dus op je 1 De vriendin ging heen. Laura peinsde een poos over wat zy be loofd had. Eindelyk zette zij die gedachten op zijde en stapte toen opgewonden heen on weer. Gelijk heeft ze. Zou ik myn vrijheid voor zulk oen bestaan prijs gegeven hebben Lanru sprong op. Ik verlang verstrooiing! Zij liep haastig van de eene kamer in de andere, trad aan het venster en keek naar de juist door de zon bestraalde hard bevro ren sneeuw. Toen schelde zy. Jean moest komen om eon boodschap in de stad te gnan doen. - Deze trad verstrooid binnen, nadat hy verscheidene minuten op zich had laten wach ten. Hij was door mijnheer opgehouden, zeide hij tot zijne verontschuldiging. U hebt mij gelast mevrouw, dat ik moest trachten zyn vertrouwen te winnen daarmee heb ik waarschijnlijk echter niet goed gedaan. Fin nu vertelde hij haar, dat mijnheer Brookman hem had gelast om hem eens van de bedienden hierover te weten te komen, wat er op den avond van het sterfgeval in huis was voorgevallen en voornamelijk wie er in- cn uitgegaan waren. De huisknecht hierover vertelde my, toen ik gisteravond by hem kwam zitten, wat hy wisthoe eerst de zoon, de nhlaan, ademloos thuis gekomen waa, toen u, mevrouw, en tegelyk niet u zyn kameraad en aanstaan den zwager, hoe u toon weggegaan was en later de zoon met zijn kameraad ook; hoe de zoon nog eens haastig teruggekomen was, alsof bij iets vergeten had Toen pakte mijnheer Brookman my plotseling heftig by den arm. ,Hoe laat was dat dien avond riep hij, mij bijna met de oogen doorborend, ik zei hem, dat voor zoover ik hot verstaan had, de dames reeds te bed waren. Laura hernam Dat klinkt erg verschrikkelijk I Ik wilde je slechts zeggen, Jean, richt het zoo in, dat je me dezen avond naar de opera kunt rijden. Mijnheer Brookmun hooft zoo veel dingen aan zijn lioofd, dat hij onver draaglijk voor my wordtik wil mij echter den avond niet laten bederven. Hoe akelig, zeide zy, toen de bediende weg was, terwijl zij naar het venster liep, om naar den overkant te zien. Ik zie reeds een familieschandaal aankomen. Zou de jonge man werkelijk Ik kan het niet gelooven! Doch waartoe schulden ren mensch kunnen drijven; ondervind ik aan mij zelf. Klaus verraste haar. Hij beefde van op winding. Je herinnert je nog wel, wat ik je ver teld heb, begon hij en herhaalde haar met de armen op den rug, wat zy zooeven van Jean had vernomen, dien zij had opgedra- het vertrouwen van haar man to winnen, om van alles onderricht te worden. Wat zeg jij daarvan riep Klaus einde lyk, teiwijl hij voor haar ging staan. Ik had den knaap ten minste voor eerlijk gehouden Hy maakt zich voor zyn loven ongelukkig. Ik acht hem tot zoo iets niet in staal. Lanra was met hetzelfde onderwerp juist pas bezig geweest. Zij wendde zich al. Slechts een mime vijftigduizend mark heeft de overledene in geld achtergelaten, terwyl ik het viervoudige geschat had. Waar heeft dat jongomenscli het geld zoekgebracht Ik heb roedB vernomen dat hij in den laat- sten tijd in het oogloopend veel geld heeft uitgegeven Laura luisterde nauwelijks naar hem. Verschoon my van die onaangenaamhe den ik verveel mij reeds genoegriep zij verdrietig, zich tot hem wendende. Ik moet weer eens vroolijke menschen zien, en ik ga daarom dezen avond naar de opera. Jean zal mij begeleiden. Jjj zit des avonds altijd te rekenen. Hy gevoelde zich beleedigd, toen zij hem niet vroeg om mee te gaan, maar by zweeg. W|j spieken er aan tafel nog wel over. Daarna verliet hij haar. Het is tyd om die tirannie af te schud den en hem niet langer van alles rekenschup te geven 1 Doch zoo licht zal men my niet zien wanhopenIk heb eens gelezen, dat een jonge vrouw veel troeven in de hand heeft. En die heb ik, dat weet ik hij zal het ondervinden 1 Ik wil woer dezelfde wor den, die ik vroeger wasik ben het moe om als een melancholieke papegaai in huis op myn stok te zitten Wat heeft hij, met eon gelaat dat mij doet huiveren, daar weer ge zegd van zyn eigen broer, een zoo oprecht jonkman, wion <le gocdhurtigheid uit de oogen kijkt en dien hij in het verderf wil storten. Door hebzucht verblind, bomerktc bij niet eeiiB, wolk oen indruk hij daurraeo op mij, zijne vrouw, moest maken. Ik ben wer kelijk bang om mot hem dezen avond alleen door de brengen on die beschuldiging opnieuw aan te hooren. Hy peinst slechts op ongeluk, en dat zal dan ook niet uithlyven. Akelig, ja! Hij zal ook m|j ongelukkig maken! Klaus was in de zwartgalligste Htemming en verweet zich zelf altijd weer, dat hy als man van zaken er niet aan had gedacht, na den dood zijns vaders alle sloutels te bemach tigen. Hij vond daarvoor slechts als eenigo verontschuldiging, dat hij zijne zinnen niet by elkaar had, toen het gezicht van den doode op den grond hom zoo akelig aankeek, alsof dit hem met zyne koude oogen aan klaagde .Jij myn eigen zoon, jij hebt mij gedood 1" Intusschen was de eerste hevige smart in bet andore huis in een diepen, stillen rouw veranderd. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1