KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje amé, Dames. Anemie voor Helder, Texel, Wioringon en Anna Paulowna No. 3824. Woensdag 6 October 1909. 37ste Jaargang. TJit het Buitenland. Nieuwsberichten. 't Vliegend Blaadje p,3ro. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37| i 45 i n f0.75 miën J Modeblad »»»55»»#»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertcntiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meerG Bewijs-exemploar2J Vignetten en grootc letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bur:aux: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Aan onze abonné'a buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad -3e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. Tegen 55 cent per kwartaal (franco per post 65 cent) kan men inteekcnen op „HET NIEUWE MODEBLAD", een Modegids by uitnemendheid, ter grootte van 14 groot folio bladzijden, bezaaid met afbeeldingen van elegante, zoowel als meer praktische toiletten, van kinderkleeding, handwerken, wetens waardigheden, enz. Meerdere malen zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Bij elk nummer wordt gevoegd een knippatronenblad, duidelijk aangevend, hoe verschillende toiletten door de dames zelve kunnen worden gemaakt. Zy, die dit by uitstek practisch en fraaie modetijdschrift willen ontvangen, abonneeren zich by den Uitgever dezer courant. SW 1 OCTOBER is 't 4de kwartaal in getreden en verschijnt 2 maal per maand, alzoo 6 nummers in één kwartaal. INTEEKENBILJET. De ondergeteekende abonneert zich tot wederopzegging op „Het Nieuwe Modeblad", tegen 55 cent per 3 maanden, franco per post 65 ets. W oonplaats Naam Do staking in Zweden is nog altyd niet geëindigd, al is het aantal stakors niet meer zoo groot als in Augustus. De best georga niseerde helft der arbeiders een 160000 man hebben hun verzet nog niet op gegeven. De onderhandelingen zjjn verleden week op nieuw gestaakt, wijl geen overeenstemming kon wor den verkregen tusschen de stakers en den Zweedsehen Bond van werkgevers. De onder handelingen werden geleid door don regeerings- vertogenwoordigor en belaas, zonder succes. De Bond van Werkgevers wilde op geen enkel punt toegeven en eischt bet recht op elk oogenblik de groote uitsluiting te mogen pro- elameeren. De arbeiders zyn besloten den strijd voort te zetten. De ondersteuning van buiten ai blijit goed inkomen. Nu het der regcering niet is gelukt de partyen tot elkaar te brengen hoopt men, dat de Rijksdag het middel zal vindon; want de verliezen zyn voor Zweden enorm, zooals zich begrypen laat. Zal het Engelsche Hoogerhuis de door het Lagerhuis goedgekeurde begrooting verwer pen Met deze vraag houdt men zich in En geland de laatste dagen bezig. In heel het land wordt deze zaak door de leiders der partyen besproken. Ook om de gevolgen, die er uit zouden voortvloeien. Een ontbinding van het parlement zou zeker het gevolg zyn. En dan In 't begin heette het, dat het Hoogerhuis stellig de begrooting zou verwer pen. Doch men is nu eeiw op onderzoek uit gegaan, hoe de nieuwe verkiezingen vermoe delijk zouden uitvallen. En dat onderzoek moet de Lords niet geheel hebben gerustgesteld naar het schijnt. Van hoogerhand worden waarscliynlyk pogingen gedaan om ceno bot sing luSBChen boido Huizen te vermyden. Men meent zulks op te mogen maken uit het feit, dat koning Edward eerst lord Rosebery en toen graaf Cawdor by zich heeft ontboden op Balmoral. De laatste is de man, die door de unionistische haantjes de voorsten in hot Hoogerhuis als leider gewenscht wordt, ingeval lord Lansdowne zou weigeren, do ver werping der begrooting in het Hoogerhuis voor to stellen. Thans verneemt men, dat ook lord Lansdowne eerlang den Koning zal be zoeken, terwyl in den loop der week de minister van oorlog, Haldane, door koning Edward in audiëntie werd ontvangen. De samenzwering in Montenegro scbynt van ornstiger aard te zyn dan wij oorspron kelijk uit de berichten meenden te moeten opmaken. Een groot aantal» officieren schijnt by het complot betrokken te zijn. Naar ver zekerd wordt, was ook de erfprins Daniloin de zaak betrokken. Hy was n.1. met de ontevreden officieren in verbinding getreden, daar hij de onttro ning of althans de verwijdering van zijn vader wenscht. Voor den ouden vorst moet deze zaak te pijnlijker zyn, daar het plan bestond het volgond jaar groote feestelijkheden te houden tor gelegenheid van zijn regeerings- en huwelijksjubileum en het heet zelfs, dat er kans bestond, dat hij tot koning zou worden uitgeroepen. In do Woensdag gehouden zitting van den Franschen ministerraad deelde minister Pichon mede, dat alle rogeeringen bij de beantwoor ding van Moelay Halids protestnota over hot optreden der Spanjaarden in Marokko, zich op hetzelfde standpunt hebben geplaatst als Frankryk en den Sultan hebben verklaard, dat deze zaak geregeld moest worden tusschen de beide betrokken partijen. Do minister las tevens het antwoord voor, dat Moelay Hafid bad gegeven op het pro test van de gezanten der mogendheden tegen de op last van den Sultan gepleegde wreed heden. In dit antwoord onthoudt de Sultan zich van bepaalde toezeggingen. Natuurlijk, zoo slim is hy wel. En intuBschen schijnt hy voort te gaan met zijn gevangenon op Mahomcdaansche manier te behandelen. Van de protesten die o. a. door den Franschen gezant telkens weer worden ingediend, tegen do afzetterij door zijn beambten gepleegd op vreemde onderdanen schijnt bij zich ook al byzonder weinig aan te trekken. De Franache gezant zou daarom beslag hebben gelogd op douane-inkomsten; dit wordt echter officieel weer tegengesproken. Do berichten uit Marokko over de actie dor Spaanscbe troepen zijn aan censuur onder worpen, zoodat men niet meer te weten komt dan do betrokken autoriteiten daar wcnsche- lijk voorkomt dat medegedeeld wordt, 't Scbynt intusschen zeker dat Spanje wel vorderingen maakt, doch ten koste van het leven zijner soldaten. Bij de kleine scher mutselingen worden telkcuB kleine verliezen geledon. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de berichtgever van bet »Berl. Tagebl." te Boedapest, dat de Russische regeering aan de Italiaansche beeft medegedeeld, dat de Czaar in dit jaar onmogelijk het voorgeno men bezoek aan Italië kan brengen en dat dit derhalve in den loop van het volgende jaar zal plaats hebben. De toestand der Keizerin zal wel mede oorzaak zijn van dit besluit. Naar uit Liva- dia wordt bericht had de Keizerin dezer dagen plotseling een hevig zenuwtoeval. De Czaar, die uitgereden was naar de manoeu vres, keerde onmiddellijk terug en deed de manoeuvres schorsen: Men denkt dat het Hof wel den geheelen winter in de Krim zal blijven. HELDER, 5 October. 1884 - Pro Patria - 1909. Don len October 1.1. was het 25 jaar geleden, dat de gymnastiek- en exercitie-vereeniging „Pro Patria" werd opgericht, 't Is begrijpelijk, dat deze gebeurtenis niet onopgemerkt voorby "ging en door de leden feestelijk werd herdacht. J.l. Zaterdag was dan ook do zaal van //Casino" door groen en bloemen, vlaggen en schilden in een feestzaal herschapen en geheel met feestvierenden gevuld. Des avonds even 8 uur ging het scherm van het tooneel in de hoogte en daar stonden dé werkende leden, adspiranten en de pas opgerichte damesafdeeling in rijen gcschaurd. Nadat een opmarsch was gemaakt, trad de voorzitter, de heer F. C. H. Schlahmilch naar voren en hield een feestrede. Hij heette de leden, de oud-leden vriendinnen en vrienden van .Pro Patria" hartelijk welkom op het zilveren jubilé van de club. Daarna herinnerde hij er aan, dat op initiatief van de heeren W. Brujjn Pz (thans aanwezig) en J. Oort- gyson op 1 Oct. 1884 de vereeniging was opgericht, die zooveel heeft bijgedragen om de lichamelijke ontwikkeling te bevorderen. Tot 22 Jan. '87 was de heer Bruijn president^er vereeniging, die vervangen werd door den heer F. van der Ben en deze in Oct. '88 door den spreker. Uit do geschiedenis van «Pro Patria" blijkt, dat de gymnastiek steeds met ornst werd beoefend, dat de leiders en bestuursleden voortdurend hunne beste krach ten hebben ingespannen on zich vele zorgen en moeite hebben getroost, om P. P.'' to maken tot een der belangrijkste gymnastiek- voreenigingen van Helder. Door krachtig en ijverig werken heeft de vereeniging de achting en het vertrouwen gewonnen van het gegoede on ontwikkelde deel van Helder's burgerij. En thans bloeit de vereeniging meer dan ooit te voren, zoodat men met recht mag feestvieren. Spreker acht zich gelukkig te kunnen con- 8tateeren, dat .P. P." nu ook oen dames afdeeling bezit, bestaande uit 25 leden, Hy beet de dames hartelijk welkom en wonscht haar toe, dat zij eveD genoegelyk en nuttig mogen werken, als de heeren en jongensaf- deeling, dat zij bij een aangename omgang baar lichamelijk welzijn door de gymnastiek mogen bevorderen. Met een driewerf hoera werden deze woorden door de hoofdafdeeling en de adspiranten afdeelingen bezegeld. Daarna vervolgde spreker zyn rede en her haalde nog eens, dat hy over de bestuursleden en leiders niet anders dan met lof kon gewagen, omdat zij de vereeniging tot bloei hebben ge bracht. Onder die bestuursleden neemt de heer G. D. Hagenaar, die sedert Juli '87 als penningmeester fungeert en nog steeds als gymnast deel neemt aan de oefeningen, een eerste plaats in. Als bewys van achting en waardeeriug overhandigde hij den heer Hagenaar een aandenken uan dezen dag. Eveneens brengt de voorzitter, den heer M. P. van Hooijdonck, die sedert 15 Dec. '88 hun directeur is en zich in het belang der vereeniging zoovele opofferingen hoeft getroost en haar groot heeft gemaakt, har telijk dank en schenkt hem evenoens een stoffelyk blijk van waardoering. Bovendien overhandigt de spreker hem een schilderij met fotografische opnamen van de hier in Augustus 1.1. gehouden feeston, toen de heer Van Hooijdonck als hoofdleider by de gym nastiek optrad. Vervolgens brengt spreker eenige vriendelijke woorden aan de pers, in 't byzonder aan »"t Vliegend Blaadje" en >Dagblad< voor de medewerking om in het byzonder de belangen van »P. P.« en in bet algemeen die der gymnastiek te bevorderen. Ten slotte richt hy het woord tot den bode Hofman, die gedurende 12 jaren de vereeni ging eerlijk en trouw heeft gediend en als bewijB van erkentelijkheid overhandigt hy hem een geschenk. Daarna werd het woord gegeven aan den jongenheer Jan Bok, die namens de oudste adspiranten den directeur toesprak en hem een uandonken aanbood, daarbij den wensoh uitende, dat hij nog lang hun leider mocht zyn. De heer Van Hooijdonck dankte daarop allen voor de cadeaux hem geschonken en voor de welwillende woorden tot hem gericht. Alsnu verkreeg de voorzitter van de feest commissie, de heer J. Dry ver Jr., hel woord. Dezo deelde mede, dat er felicitatie's waren ingekomen van het Bondsbestuur, en van de oud-leden J. van Woerden, M. Witsonburg cn W. Witsenburg, gaf eenige inlichtingen, omtrent de twee volgende feestavonden op 9 en 1G Oet. a. s., sprak eenige woorden van lof tot don voorzitter en den directeur, die geen moeite of opofferingen ontzagen in het belang der vereeniging cn waarop ,P. P.' trotsch kan zyn, on hoopte, dat allen zich op dezen feestavond mochten amneceren. Nog sprak de heer KI. F. Oortgijsen namens eenige oud-leden en schonk de ver eeniging als hulde een lauwerkrans, bene vens een zilveren plaat met inscriptie, die uan don stok van het vaandel kan bevestigd worden. De heer Schlahmilch dankte voor deze hulde, alsmodo voor de alleraardigste attentie van de directie van .Casino" voor de fraaio bloemenmand aan .P. P.* geschonken. 'l Is zeker overbodig te vermelden, dat deze toespraken door hoera's, fanfare's, enz. gevolgd werden. Om de volledigheidswille deelcn we nog mode, dat aan dc dames Schlamilch, Hagenaar cn Van Hooijdonck bloemen werden geschonken. Na afloop van het officiönlo gedeelte werd het andere deel van 't programma afgewerkt. Men kroog gymnastieknumraers to zien, waardoor men zich een denkbeeld kon vormen, hoe in P. P." geturnd wordt en dit denkbeeld kon niet anders dan hoogst gunstig zijn, want zoowel de vrije oefeningen als do staafoefe- ningen werden correct uitgevoerd en de oefeningen aan rek, bok en ringen lieten weinig te wenschen over. Tot afwisseling werden nog eenige komische voordrachten gehouden, waarvan die, welke de levens- en lijdensgeschiedenis van ,Pro Patria" ver meldde, buitengewoon amusant was en waar uit bleek, dat er in de vereeniging altyd een opgewekte kameraadschappelijke geeBtheersch- te en nog hoerscht. En last not least kroeg men eenige fraaio marmergroepen te zien. Natuurlijk hield een gezellig bal de feest vierende turners en hunne dames nog lang bijeen. Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Voor het toelatingsexamen tot de Rijks landbouwwinterschool gehouden op 80 Sep tember 1909, zijn geslaagd de volgende leerlingen, n.1.J. Blaauboer, te Schagen C. Blom, HeerhugowaardA. Borst, Noord- scharwoude; A. Brak, Schagen; A. Dros, Texel; J. G. Flens, Texel; Jb. de Geus, Schermer; P. de Geus, Noordscharwoudo S. Grootes, Wogmeer;C. Jongejans, Uitgeest; C. Kaan, Anna Paulowna; P. J. Muijs, Westwoud; Th. Reuvers, TexelJ. Stammes, Nieuwe Nicdorp; C. Stapel, Iloogkarspol J. Zijp, Abbekerb: 1 leerling werd afgewezen. Voor liet vak zuivelbereiding zyn toege laten 8 leerlingen, te weten: P. J. D. Bas, te Anna Paulowna; R. Buisman, te OudesluiB; C. Groen, to St. Maartensvlotbrug J. Groen Jbz., te Stolpenvlotbrug, J. Hoedjes, te Ilaren- karspel (Tuitjenhorn)J. Pronk, te Oude Niedorp; II. van Scheyen, te Aartswond' A. Visser, te St. Maarten. De fraude aan de Rijkspostspaarbank! De fraude, gepleegd door een inmiddels geschorsten adjunct-commies aan de Rijks postspaarbank te Amsterdam, is nog in onder- zoek. De betrokkene, die als jongeling bij de bank in betrekking kwam eu er 27 jaar aan ver bonden was, genoot van de zijde zijner chefs het volste vertrouwen, on heeft daarvan, voor zoover uit de voorloopige resultaten van de thans in gang zijnde enquête blijkt, alleen gedurende de laatste paar jaren mis bruik gemaakt. De geschorste heeft bekend, in zijn spaar bankboekje hot werkelijke tegoed verhoogd, en door behendige manipulaties ontdekking ervan vrij langen tyd te hebben voorkomen. Zyn collegae en superieuren stonden ver baasd, toen hun gebleken was, dat de be trokkene, dio schijnbaar in gooden doen ver keerde, zich aan dergelijke praktijken had schuldig gemaakt. Mislukte speculatie wordt aan het go- beurde niet vreemd geacht. Er zijn door den ambtenaar in qnaestie, door middel van liet valschelijk verhoogde tegoed op het spaarbankboekje in den loop der laatste jaren bedragen ontvangen, die hem niet toekomen en die ver overtroffen het bedrag der werkelijke inlage. Doch een verbazend hoogo som vormen do aan hot-rjjk op dio wijzo ontfutselde sommen, on voor zoover men thans kon na gaan, niet. De justitie zal ingrijpen, doch wacht eerst 't resultaat af vau het door de chefs van den geschorste ingestelde onderzoek. Ter geruststelling van inleggers zij mee gedeeld, dat de door de fraude beloopon fi nancieels schade, groot of klein, geheel door het rjjk moet worden gedragen en elk finan ciëel nadeel voor de spaarders is uitgesloten. Nader meldt men Naar het »N. v. d. D.verneemt is het aun de Postspaarbank verduisterde bedrag, dat inderdaad de som van een paar duizend gulden niet schijnt te boven te gaan, door de familie van den verdachte vergoed. Dit is reeds dadelyk bij de ontdekking gebeurd. Ernstige mishandeling Zaterdagmiddag, omstreeks zes uur, heeft er by het Nieuwe Gat, uan de overzyde van het IJ te Amsterdam, naar de •Tel." meldt, een erstige mishandeling plaats gehad. Daar waren dezer dagen vier grondwer kers aan het werk geweest, die klei uit den kleiput daar ter plaatse naar het Merwede- kanaal vervoorden. Zij haddon dit werk gozumelijk aangenomen van den aannemer Serras. Om do oen of andere reden kregen zy echter zoo hevige ruzie, dat verdere samen werking onmogelijk bleek en zy Zaterdag ophielden met werken. Een van het viertal, de ongeveer 35-jarige G. van Valen, wonende op den Ringdijk te Watergraafsmeer, kwam nu met den aannemer overeen, dat hij het werk verder alleen zou uitvoeren, en dienstvolgens ging hy Zator- ochtend zonder de drie anderen aan het werk Dat schyut dezen niet naar den zin ge- woest te zijn. Zaterdagmiddag kwamen zij v. V. opzoeken, met de duidelijke bedoeling om ruzie met hum te maken en het hem be taald te zetten. Het begon met schreeuwen, schelden en vloeken. Maar weldra nam het drietal oen zoo dreigende houding aan, dat Van Valei» do vlucht nam naar een zandschuit, wolku daar ter pluatBC in het Nieuwe Gat lag. De drie mannen sprongen hem onmiddellijk na, wierpen zich allo drie op hom, sloegen en stompten hem, smeten hem omver, bleven hem nog beuken on schoppen, terwyl hij onder in de schuit lag, en wierpon hem ten slotte overboord. Het water is daar eenige meters diep en indien de man niet had kunnen zwemmen, zou de kans, dat hij 't er levend had afge bracht, zeer gering zyn geweest. Nauwelijks was echter zijn hoofd naast de schuit opgedoken on zagen zijn aanvallers, dat hij wilde wegzwemmen, of zy grepen een stokdweil on begonnen in dolle woede naar hem te slaan, zoolang zij hem konden be reiken. Eenmaal troffen zy hom aan het hoofd, doch de klap was r.iet goed raak. Van Valen slaagde er in, naar het midden van het kanaal te zwemmen, waar hy werd opgepikt door do bemanning van een juist passeerende motorboot, die op betgoen er voorviel opmerkzaam was geworden. Daar bleek, dat hij er met een nat pak en eenige builen en lichte verwondingen was afgekomen. De drie aanvallers zijn Zaterdagnacht, toen zij uit een ark kwamen, aangehouden en in het politiebureau in de Warmocsstraat opge sloten. Bloedvergiftiging. Dinsdagnacht kwam te Schevoningon ontjj- (lig van de derde haringreis binnen do logger SCH 442 van do Mautschappij Scheveningen, schipper Jacob v. d. Harst. De schipper werd doodziek aangebracht, lijdende aan bloedver giftiging, welke ontstaan was door een klein wondje aan de hand. Den volgenden dag overleed de patiënt. Schipper v. d. Harst laat een vrouw en vjjf kinderen achter. Hy behoorde tot de flinkste schippers van de Maatschappij. Do overledene was ook een der fortuinlijkste schippers van do Schevening- sche vloot en behoorde steeds tot de hoogste besomraers. In 2 reizen had hij nn reeds 1 10,000 besomd, terwyl het schip nn weder 10 last aan boord had. (rVad.") Tramongeval. Vrijdagavond was in de Assendelftstraat te 's-Gravenhage oen vier-jarig meisje al spelende roekeloos de trambaan overgeloopcn op het oogenblik dat de wagen aankwam. Zonder dat do wagenbestuurder 't zoo snel kon voorkomen, geruakte het arme kind onder den motorwagen. Door de zorgen van een politie-agent opgenomen, bleek t, dat het kind de beide beenen waren afgereden. Zóó deerlijk verminkt werd het meisje naar bet Gemeente Ziekenhnis overgebracht, waar het eenige uren later is overleden. Valsche munters. Men meldt uit 'e-Gravenhage Er werd in den laatsten tijd hier ter stede nogal eens valsch gold in omloop gebracht en in beslag genomen, zonder dat t evenwel mocht gelukken den vervaardiger of uitgever er van te ontdekken. Thans heelt de politie echter een goeden slag gestagen. Zij kreeg nl. Zaterdag uit Alkmaar bericht dat daar ter plaatse een jonge man en een vrouwspersoon, beiden afkomstig uit Den Haag, waren betrapt op het in betaling geven van valsch geld. Do politie stelde aanstonds een onderzoek in en vond in dc woning van bedoeld tweetal aan de Brandtstraat ver schillende vormen voor het vervaardigen van geldstukken, en afgietsels zoomede een hoe veelheid valsche muntstukken. Vooral in de omgeving van genoemde straat do zg. Transvaalwyk was in den laatBton tijd winkeliers en anderen personen valsch geld in de handen gestopt. De arrestatie van bovenbedoelde personen heeft tengevolge gehad dat er nog twee jon gemannen als verdachten zyn aangehouden. Notaris in hechtenis. Dc notaris B. to Voorbeek is op vermoeden van het plegen van valschheid in authentieko stukken Zatordagnacht te Maastricht gevan gen genomen. De 100.000 Vrijdag viel aan 10 werklieden van de sigarenfabriek «Nederland" van J. Hebman te Iiarlingen het geluk ten deel, gezamolyk op hun 1/10 aandeel in do Staatsloterij do hoofdprys f 100.000 te winnen. Melkkoetje. De heer Joh. J. Boelstra te Stiens schrijft aan de «Leeuw. Ct.": .Bij dezo heb ik de eer u als eene groote bijzonderheid te kunnen berichten, dat ik in mijn bezit heb eene koe, die do vorige melk- periode heeft opgebracht 9527.5 K.G. melk en 319. 93 K.G. boter, vetgehalte 3.12 pCt. in 358 dagen. Thans is de periode nog niet afgeslotenze heeft nu reeds opgebracht 9615.7 K.G. melk en 309.62 K.G. boter in 337 dagen. Dat is te zamen in twee jaar negentien duizend «dn honderd en drie od veertig K.G. melk en twaalfhonderd en negen en vyftig pond boter. Ik ben zeer benieuwd of er in Friesland moer zulke koeien zyn. Deze koe heeft gednrendo de weidegang geen krachtvoer gehad." Een drama. Bij een voorstelling in het theater Moncoy te Parijs is Woensdagavond een afschuwelijk drama afgespeeld. Een der bedrijven van bet opgevoerde stuk speelt in een menagerie. Terwyl de wilde dieren, hiervoor benoo- digd, rustig in hun kooi achter dc coulissen lagen te dommelen, is een jonge vronw, de vriendin van den dierentemmer, op de stel lage geklommen, waarop het gevaarte stond on heeft zich zoo dicht bij de leeuwen ge waagd, dat een dezer haar met zijn klauwen gegrepen heeft. Op haar hulpgeroep kwam de dierentemmer toeschieten, maar hot was reeds te laat, de ongelukkige was stervende. Men vermoedt, dat hier opzet in het spel is, daar het slachtoffer sinds een paar dagen in onmin leefde met haar vriend, en zy de dieren voldoendo kende, om te weten, dat wat zij deed, levensgevaarlijk was. De kooi was bovendien zoo geplaatst, dat de moge lijkheid was buitengesloten dat iemand toe vallig er te dicht by kwam. De paniek in de zaal was zoo groot, dat men het Ijzeren brandscberm moest laten zakken om de monschen, dio dachten dat de dieren waren los gebroken, gorust te stellen. Aan een paar leeuwen ten prooi. W|j deelden roods in enkele woorden mede, dat do Sultan van Marokko, verstoord over de pogingen, dio de Europeesche consuls hadden gedaan om hem tot mededoogen jegens zijn gevangenen to bewegen, zijn overwonnen tegenstander Boe Haraara aan een paar leeuwen ten prooi had voorgeworpen. De correspondent van |de «Matin" meldt uit Fes, dat hy een zeer nauwgezet onder zoek heeft ingostold naar wat er mot den r o g i gebeurd on nu de gruweljjko bijzonder heden van diens folteringen haarfijn te weten gekomen is. Do Frausche consul te Fes heeft er een verslag over aan den Franschen ge zant gericht. Ziehier het relaas van de feiten Dc Saltan kwam met twee gunstelingen, zijn kamerheer El Iladsj Achmed Krissi en kaïd Dris oeld el Hadsj Mennoe, uit zyn zomerpaleis te Dar-Dobibeg terug en ging het gedoelte van het paleis binnen, dat Boe-Chesissat heet cn waar zyn menugerie is ondergebracht. Hij liet den rogi Boe llamara voor zich brongen en gaf bevel, hem met zyne naaste omgeving op den grooten binnenhof, waarvan alle toe gangen gesloten werden, alleen te laten. Met de hulp van twee gesnedenen, die nooit van zijne zjjdc wyken, grepen zij den rogi en duwden hem, zyne boeien aan handen en voeten latende, in oen kooi waarin twee jonge leeuwen, die don vorigen wintor uit Senegal waren aangebracht, zaten. De Sultan hielp zelf mede Zyne woede klom nog, toen Boe llamara hem uitschold en den vloek des humels op zijn hoofd wenschte. De leeuwen wierpen zich op hun weerlooze geketende prooi, scheurden hem do borst stuk en rukten hem met tanden en klauwen een arm af. De pretendent viel in zwijm voor dood neer. Toen lieten hem do leeuwen met rust, hoewel de Sultan en zyne trawanten al hun best deden, om ze op te hitsen. De Sultan gaf toen bevel, om den onge lukkige uit de kooi te halen. Met pieken en haken dreef men hem naar de deur. Men legde hem op doD grond en overgoot hem met petroleum. De kamerheer stak daarna zijne kleeren in brand. En terwijl het vuur den ongelukkige tot een levende flambouw maakte, wierpen zijne beulen nog met petro leum gedrenkte flarden in het vuur, om dit te onderhouden en hem er geheel door te laten verteren. Toen de vlammen gedoofd waren, zag men niets dan een zwarte vlek op het gras en ging de Sultan met zijne twee trawanten voldaan het paleis binnen. Vervalschte cognac. ParyB, 2 Oct. Volgens oen telogram uit Boedapest aan de „Intransigeant" zijn 59 personen aldaar gestorven en 17 ernstig onge steld gewordeD ton gevolge van het gebruik van vervalschten cognac. Scheepsbouw. Do Daily Mail deelt nu toch eenige bijzon derheden mede over hot nieuwe linie-Bchip Neptune", dat Donderdag te Portsmouth te wator gelaten is. Het schip meet 20,250 ton en hooft 10 kanonnen van 12 en 20 van 3 Eng. duim. De 12 duimskanonnen zijn 50 voet lang of 4 voet langer dan die van >Dreadnought. Haar anti-torpedo-wapening bestaat uit 20 stukken van 4 duim, die granaten van 31 pond afschieten. De machines hebben een vermogen van 25,000 PK. (24,000 PK. by de Dradnought"). De pantsering is dunner, maar van grooter weerstandsvermogen on bodekt een grooter oppervlak van het schip. De .Neptune" wordt voorzien van 5 torpedo- lanceor-buizen, ingericht voor de nieuwe 21- duims-torpedo, een schrikkelijk wapen met een draagkracht van 8 tot 10 K.M. De kiel vau de .Neptune is op 19 Januari 1.1. gelegd. De nieuwe linie-schepon .Hercules" en .Co- lossus", waaraan men in Juli begonnen is, krygon een nog zwaardere wapening, namelijk behalve de zware kanonnen nog te minste 12 stukken van G duim Volgens hetzelfde blad, zullen echter de twee nienwe Duitache monsterkruisers G en H, die tegen het einde van het jaar te water gelaten worden, alle dau bestaande of in aanbouw zijnde Dreadnougta" overtreffen. Zij worden 22,000 ton groot en krygon Zoelly- turbino-inachincB van 70,000 PK., die hun een snelheid van bijna 30 knoopen moeten geven. Van Engelschen kant zal men er een nieuw type kruiser tegenover bouwen, waarvan de kiel in November gelegd zal worden. Het zal vermoedelijk het eerste oorlogsschip zijn, dat gewapend zal wordeD met het lS'/gduims- kanon van 80 ton, waarmede op het oogenblik proeven genomen worden. Het blad geeft ten slotte liet volgende staatje, waarop achter eenvolgens zyn aangegeven de .Drcadnoughts" die in dienst, te water gelaten, op stapel en ontworpen zijn te zaïncn. Engeland, 7 4 3 6 20 Duitscliland 1 6 4 2 13 Vereenigde Staten 2 2 4 0 8 Frankrijk. 0 4 2 0 6 Japan2 0 5 0 7 Brazilië 0 2 0 1 3 12 18 18 57 Gelezen onder do faillissemontcnlyst den naamWelvaart. Dit is al een con tradictio. Maar welk een ongeluksvogel, die daarenboven twee voornamen heeft, welke met P. F. aanvangen 1 DE WEEK. 2 October. liet atdeelingswcrk der Kamers van de Staten.Generaal ontsnapt aan de waarneming van hot „profanum vulgus." En zelfs wan neer 'tachter den rug is; de «stukkon" ver schijnen, waarin dan de -sommige, vele, enkele oudcrschcidene en andere leden hunne op- en aanmerkingen zien weêrgegeven, blij ven ze voor den kring der oningowyden meer of minder doorzichtig-geraaskord. Eind October, of begin November weerklinkt bet .maskers af!' En dan vangt hot spelletje aan, dat niet eer zal onderbroken, voordat men zich gereed maakt, in stad on op land, om do Kerstlichtjos te ontsteken Kr is al (brandstof' genoeg opgozameld om lustige vuurworkjes te kunnen verwach ten. Op de Gnlpensche kies-tragedie doel ik nu niet eens. Voor allen, die van do Lim- burgsche dingen slechts inatigjeB op de hoogte is, bl|jft de atfaire-Ruys" in nevelen der geheimzinnigheid verborgen. Zal do zoon dos Limburgschen stedehouders, na het par lementair onderzoek, c. q. na eone tweede vorkiezing, als .ridder zonder vrees ot blaam" in het Binnenhofsch strijdperk terug keoren Te hopen is, in elk geval, dat aan do weerzinwekkende misbruiken, baccha- naliën e. t. q., die in bet zuiden des lands met verkiezingen gepaard gaan, eindelijk paal en perk worde gesteld Dat de Lehman- en Westmeyer schandaal tjes weêr worden opgerakeld, is stellig niet onbegrijpelijk. Vreemder acht ik 't verstokt stilzwijgen van dr. Kuyper zelf. Dergelijke dingen, zijn ze eenmaal opgerakeld, te willen .doodzwijgen" is eene methode, die slechts tijdelyk kan baten. De vijanden liggen op de loer!... En onder de .vrienden" zijn or ook allicht een stuk of wat, bij wie de naijver zooveel kruchtiger is, dan de waarachtige sympathie. Het gekakel over do vraag, waar om dr. Kuyper niet in deze of gene Kamer commissie, als praesos of lid, is gekozen, vind ik even kindernchtig als onverkwikke lijk. Dr. K. wenscht zich thans ietwat op den achtergrond te houden, ook daartoe door zyn gestel gedwongen, en afgescheiden van alle Lehman's ter wereld. Kalm afwachten, zonder fcl-schampere taal en zonder nutte loos rerbittoren, is thans het waardigst. Maar op //meer licht" hoeft ons volk, dat dr. lv's vele superieure eigenschappen bewon dert, recht. Voor de eer der anti-rev. party is 't levensquaestie, dat haar groote, officiëcle leider zich i. c. verantwoordt. Heeft dr. K. onvoorzichtig, ondoordacht gehandeld wel nu, tegenover een als hy is past dan zekere vergoólykende lijdzaam beidgedachtig, alwéér, aan het woord: .Wie uwer"... etc. Maar we moeten ten leste weten, wiiitr ons aan to houden, 't Zeggen is, dat de zaak bij Hoofdstuk II der Begrooting, post decoratiën, tor sprake zal komen in het Parlement. Beter ware m i., dat de heer Kuyper ons vóór dien tijd klaren wijn schonk. De begrootings-discussion zullen, dit jaar, toch al .warm" genoeg zijn I In het socialis tisch hoekje heeft men, o.a. voor minister Kolkman, zoo 'teen en ander ,in petto." President Van By landt moge zich pantseren Al-dadcljjk heeft gelyk verwacht werd, dc nieuwe voorzitter een prettig-gemoedelyken indruk gomaakt. Als do vricndolyke graaf- praeses nu ook een tikje luider spreekt ter zitting, dan zal speciaal de pers hem wel zoor innig erkentelijk wezen .J Inmiddels komen de nieuwe ontwerpjes toestróomenIlindorwots-wijziging (tegen de verontreiniging der openbare wateren), bak kers-raden 't Stapeltje begint al aardig te ryzen. Goede maatregelen zynde order, dat do ambtenaren der R. V. B. van hnnne conduite staten steeds zeiven inzage zullen moeten krjjgen, en ook het aanstellen van een referendaris, speciaal voor postzaken, bij het departement van Waterstaat. Men blijkt dan toch eindelyk tegen bureaucratisch .gekonkol en gekronkel" van allerlei aard met kracht te willen ingaan. Volhouden is nu de bood schap, want de bureaucratie is in werkelijk heid een Augias-stal, om dewelke te reinigen hcusch een bezem noodig is, door gigantische arm gehanteerd 1 Het aanstaand aftroden van generaal Kool als commandant van hot veldleger mag een verlies voor het leger worden genoemd, schoon men in generaal De Meester voor den wakkeren Kool een alleszins waardigen opvolger heeft gevonden. Voor de tweede maal zal men 't nu aanschouwen (hetzelfde gebeurde indertijd met gen. Kool) dat de chef van den generalen staf (gen. Sabron), na een intermezzo" als minister van Oorlog, weer op zyn bureau terugkeert. Dat een militair zich daar .veiliger", tevens •hoimischor" gevoelt dan achter de groene tafelbloot gesteld aan de scherpe pylen, die de wreedo parlementariërs op hem afschietenik kan 't me best voorstellen 1 Kool's heengaan is te betreuren, maar hjj kan vervangen worden. Moeilijker zal dit blijken erkent men nu algemeen wat de vacature butreft, door 's heeren Lovink's vertrek naar Indië ontstaande. Waar te|vin- den een man, die zóó rjjke theoretische mot zulk een schitterende practische kennis van land- en tuinbouwbedrijf in zich versenigt Wat laatst genoemde takken van volkswel vaart aan Lovink to danken hebben, is niet licht te overschatten. En wellicht zou 't geen ander gelukt zijn om sleur en starre behoud zucht te doen plaats maken voor belang stelling in het toepassen van de wetenschappe lijke ci8chen waar land- en tuinbouwbedrijf in onze dagen aan hebben te beantwoorden. Dat onze boter op de internationale markt haar oude reputatie heroverdedat het export onzer groenten opleefde, tot krachtiger bloei kwam Lovink komen er hulde en dank voor toe. Waar een hem waardigen opvolger te vinden onder de volgen en discipelen", door den verdienstelijken man allengs ge vormd Gouv.-goneraal Idenlmrg heeft minister Talma wel een „koopje" geleverd, toon Z.Exc. den heer Lovink voor Insulinde opvorderde 1Wjj misgunnen den kranigon organisator onzen .bruinen broeder" niet, maar het .revival" van onzen land-en tuin bouw is nog zóó jong, dat de vraag, of Lovink zonder gevaar nu reeds gemist kan worden met begrijpelijke bezorgdheid wordt gesteld. .Wijsheid en voorzichtigheid" mogon den lieer Talma bij de keuze dca nieuwen directeur-generaals in zeer bijzondere mate leiden Onze grenzen worden bedreigd In zeer ernstige mate zelfs I Voor hen, die reeds invasie van .Pickel- hauben* duchten, sidderend uitroepen: .Nou wat heb ik je gezegd 'i Diit school dus ach ter dat bezoek te Midd achten En zich reeds tot do vlucht voorbereiden Voor hen geef ik hauBtig opheldering. Bedreigd worden onze grenzen door tachtig Zigeuners, met 17 wagens en 31 beertjes. De dames on heeren wenschen naar dc Ülrechtsche paardenmarkt te trekken. Maar .fest steht, die wacht* onzer mard- chaussdea aan de oostelijke grenzen Voors hands hebben w|j de Zigeuner-beertjes niet noodig Te onzent zijn er genoeg exem plaren van die soort, in ullorlei vorm en be- teekenis Ma. Antonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1