KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, TexelWieringen en Anna Paulowna* Verbroken Zegels. No. 3826. Woensdag 13 October 1909. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct„ fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad37* i 45 fO.75 miën J M..deblad 55 65 f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2$ Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Burcaux: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Uit het Buitenland. l)e ministeriëele crisis in Hongarije is nog lang niet opgelost. Vrijdag gaf minister president Weckerle don keizer eene nadere uiteenzetting van do redenen die hem nopen om voor het Hongaarsche kabinet ontslag to verzoeken wegens den onhoudbaren toe stand. De vorst antwoordde, dat hij binnen zeer korten tijd oen beslissing zou nemen. Waarom wil de Koizer niet aan Kossuth den leider der onafhankelykheidsparty de vorming van een kabinet opdragen? Naar de »Neue Freie Presso* meedeelt liet de Keizer zich aldus uit: .Tegen Franz Kossuth zou ik geen enkel bezwaar hebben, omdat hij de zoon van Lajos Kossuth is. Want hy is een gematigd staats man. Maar men kan hem de leiding der zaken Diet opdragen, want zijn wankelmoe digheid is gevaarlijk. Nooit kan Franz Kos suth zyn eigen zin doorzetten, steeds zal hy dat willen doen, wat hem de man voorstelde, die het laatst in zijn kamer is geweest." Voor aartshertog Franz Ferdinand, den Kroonprins, schijnen er nog andere bezwaren tc bestaan tegen Kossuth. Hij meent dat het zou kunnen gebeuren dat bij een troonsvorwisseling do raadgevers der Kroon zich tegen de Kroon zouden kee- ron, door in dat geval te besluiten dat het den nieuwen koning slechts dan zou laten kronen, wanneer hy een eed aflegt voor de doorvoering van de volkomen-economische en militaire scheiding. Niet mot Kossuth alleen dus, wel als hy met andere partyen samen een kabinet wil vormon. De tegen gisteren uitgeschreven zitting van het Huis van Afgevaardigden, die be stemd was, de eenstemmigheid dor onafhan kelijkheidsparty tegen de voorgenomen ver daging te toonen, nam een merkwaardig verloop; er waren goen honderd afgevaar digden aanwezig, zoodat het Huis niet «be- schlussfahig' was. De grootsche protestbijeen komst moest dus, wegens onvoldoende deel neming gesloten worden. De groote Hudson-Fulton-feesten in New- York gevierd, kenmerken zich door een zoer welwillende gezindheid ten opzichte van ons landje, dat door het cadeau geven van „De Halve Maen'', een schip op kleine schaal vervaardigd naar het ontdekkingsschip, het hart der Amerikanen stal. De Hollandsche afgevaardigden, onder wie burgemeester Van Leeuwen uit Amsterdam, worden met groote onderscheiding ontvangen en gevierd. Voorposten-gevechten in de Engelsche politieke wereld doen ons gelooven, dat bet Hoogerhuis, hoewel ernstige bedenkingen hebbend tegen de begrooting, om den nieu- won koers dien zo volgt, toch niet de be grooting zal willen of durven verwerpen. Minister WinBtor Churcbill zeide te Lon den op een gastmaal, (de plaats die de En gelsche staatslieden uitkiezen om een poli tieke rede te houden. Wanneer het Hoogerhuis de begrooting mocht verwerpen, zoo verklaarde de minister, dan zouden de Lords zich schuldig maken aan een schending van de grondwet en dat zy deze op zich zouden durven nemen, achtte de minister zeer onwaarschijnlijk. Zy, die gebruik willen maken van een recht van «veto zijn blijkbaar volslagen vreemdelingen in de ge schiedenis van Engeland en van de grondwet. Wanneer het Lagerhuis niet meer de uit sluitende controle over de financiën heeft, valt hot geheele gebouw der constitutie ineen. Indien de Lords gebruik mochteD maken van een veto-recht, dan zouden zij daarmede, als het ware, te kennen geveD, dat zy zich boven de staatswetten plaatsen. En dat kan te minder toegestaan worden, daar de Lords niet door het volk zyn gekozen. Na de rede van Churchill nam de Lord Chancellor het woord om te verklaren, dat volgens zyn meening, geen conflict over de begrooting zou ontstaan. De leiders der op positie zouden het stellig niet tot het uiterste laten komen. De Czaar van Rusland en zyn minister van buitenlandsche zaken hebben een Turksch ge zantschap ontvangen waarbij de Turksche ambtgenoot van den laatste. Er is gesproken over een openstelling der Dardanellenstraat, de toegangsweg uit de Zwarte naar de Middel- landsche zee, en wel voor alle Europeesche mogendheden. Voor Rusland is dit van groote beteekenisvoor Engeland beteekent het een vermindering van zyn overwicht, of, wil men liever van zijn macht in de Middelland- sche zee. Besluiten zyn niet genomen. De tsaritza moet wat beter zijn en in verband daarmee hoort men ook weer iets over de aan staande reis van den tsaar naar Italië. De Marokko-zaak heeft ernstige gevolgen gehad voor den Franschen generaal d Amade, den leider dor veldtochten bij de berechting der CasablaDca zaak in Marokko. Hij meende dat Spanje te ver ging en dat or gevaar be stond dat Frankrijk's invloed een gevoeliger: knak zou krijgen. Hij liet zijn »waak op, Frank rijk"! hooron cn dat werd gepubliceerd. Do Franscho regeering liet hem gelegenheid om to verklaren dat de bladen zyne meening verkeerd weergaven, doch toen die niet volgde heeft zij hom onmiddellijk op non-activiteit gesteld. Zy acht de uitlatingen strydig met d.„ goeden geest die in de zaak Marokko wegens goede nabuurschap met Spanje moet voorzitten. Hieruit blykt dat de Franscho regeering ten volle instemt met de Spaansche handelingen. Gelukkig voorde rust van Europa. Nieuwsberichten. HELDER, 12 October. Vereeniging ter bestrijding van tuberculose. Vrijdagavond was door de plaatselijke afdoeling dezer vereeniging eene vergadering uitgeschreven in «Tivoli" waar Dr. B. H. Vos, geneesheer-directeur van het sanatorium voor longlijders te Hellendoorn als spreker optrad. Niot genoeg kan gewaardeerd wor den dat de vereeniging deze vergaderingen kosteloos openstelt voor alle belangstellenden. Do voorzitter, de heer de Ven, heette de talryke aanwezigen onder wie (gelukkig zeer vele dames, welkom. Dr. Vos begon met de mededecling dat in ons land ieder jaar ongeveer 10,000 men- schen sterven aan tuberculose, dat is zoowat 1 op 7 8 sterfgevallen. Dit is het ofliciëele cyfer, doch spr. rekent dat het wel 1 op 5 moet zyn. Daar het tuberculoseproces 6 i 7 jaar duurt zijn er dus steeds 60 h 70 duizend tuberculose-lyders. Men is tot de overtuiging gekomen dat dit heelemaal niet hoeft, dat het getal belangrijk kan verminderd worden. Spr. gaat vervolgens na in welke vormen tuberculose voorkomt. Zij is een gevolg van tubcrkel-bacillen, (door Dr. Kocli ontdekt) die van buitenaf in ons lichaam komen. Erfelijk is de ziekte niet. Zij komt voort uit besmetting. Spr. gaat na hoe de besmetting overgebracht wordt: door onvoorzichtige lijders, door ongekookte melk, door stof. Do tuber kelbacil leeft het gemakkelijkst in 't donker, in vochtige, rustige lucht. Zonneschijn doodt ze. Alles wat 's menscheu weerstandsvermo gen verzwakt is gunstig voor de tuberculose slechte voeding, verzwakking door ziekte (vooral influenza) door kommer, ellende, ver driet, alcoholgebruik, omdat de alcohol de bodem voor de tuberculose bereidt, ovor- spanning, zoo geestelijk als lichamelijk. By de behandeling van do tuberculoselijders gaat men van de volgende beginselen uit goede voeding, frissche lucht, rust en genees kundige behandeling. Daartoe is noodig opne- ming ii. sanatoria en waar die te kostbaar is in dagverblijven tlighallen), dagsanatoria voor kinderen (boschacholen), verpleging in eigen woning. Bij dit laatste met de noodigc voorzorg voor den lyder en zyne omgeving. Een voornaam ding is de tydige herkenning dan kunnen we ook beter voor de omge ving zoigen voorkomen is daarby het begin. In de sanatoria leert men de menschen gezond leven. Ook een huisbezookster kan voel goed doen, door raadgeving omtrent leefwijze. Ernstige tuberculosen moeten afzon derlijk worden verpleegd daartoe zijn kleine ziekenhuizen zoo noodig. Voorts acht spr. noodigonderzoek huisgenooten van den tuberculoselijder, verplichte aangifte tuber- culosegevallen, ontsmetting van woningen van tuberculoselijders, ook bij verhuizen. De menschen moeten ook beter de voedings waarde leeren kennen van verschillende stof fen leeren kennen de groote voedingswaarde van brood, ryst, erwten, boonen de klei nere waarde van eieren. Niet alleen is er goede woning noodig ze moet ook goed gebruikt worden. Bij de 2-kamerwoningen wordt de mooiste kamer gebruikt, niet om or in te wo- nen of tc slapen, och neen maar om er alle mogelijke prullen in te pronk te zetten! Den menschen dient geleerd te worden ramen open, dag en nacht (de nacht lucht is zuiverder dan de daglucht), zonne schijn in do kamers, geen bedsteden of al koven, handen te wasschen voor het eten. Spr. stelt het waarom hiervan duidelyk in het licht. De onderwijzers moeten meewer ken om de kinderen een gezonde levenswijze te leeren kennen en moeten een goed voor beeld geven. Ook doktoren en geestelijken kunnen veel invloed op de omgeving uitoe fenen. De zuigelingenverzorging is een ge wichtig punt. Stryd is noodig tegen de kwak zalverij. Niet eerst Pink-pillen, Abdijsiroop, Abdylikeur, Forstor's nierpijnpillen en al die rommel, die hot juiste oogenblik van ingry- pen vertragen en doen uitstellen, wat zoo noodlottig voor den patiënt kan worden. Hulp moet geboden worden a'an herstel lenden, ook zoo noodig hnlp in t huishouden, de levensvoorwaarden moeten verbeterd worden, 't Komt helaas nog voor dat zoovo- len hun geld naar de kroeg brengen die menschen hebben niet goed leeren leven, niet op de rechte wijze leeren genieten. Krotwo ningen moeten opgeruimd ongezonde wo ningen onbewoonbaar verklaard. Vooral ook stryd tegen den alcohol daarover alleen zou Bpr. wel uren kunnen spreken. Werk loosheidsverzekering zal goed werken, zoo mede verkorting van den arbeidsdag. Over matige arbeidsduur bereid voor voor tuber culose. VacantiekolonieB voor kinderon zyn zeer noodig. Na de pauze vertoonde spreker een aantal lichtbeelden, deels ten illustratie van zijn betoog. Hy wees op de waarschu- wingsplaten der vereeniging, die geheel om niet to krijgen zijn. Een ervan luidtAlleen onzindellijke en onvoorzichtige tuberculose- lyders leveren gevaar op voor hunne om geving. Onder luide instemming der vergadering dankte de heer De Ven den spreker voor zyn prettige en toch zoo leerryke voordracht.. „Pro Patria". De gymnastiek- en oxcrcitie-vereeniging „Pro Patria' hield ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan jl. Zaterdagavond in Casino* haar tweede feestelijke bijeenkomst. Ook nu was de zaal weder goed bezet eu de stem ming even opgewekt als de vorige week. Tot opening van de bijeenkomst sprak de vice-president, de heer H. Buhse, eenige woorden van welkom en bracht dank en hulde aan de familie's, welke de vereeniging zoo krachtig gesteund hadden in haar streven, cn daardoor medegewerkt hadden, dat «Pro Patria thans zoo n bloeiende vereeniging is, want nu telt zy, behalve 40 ondersteu nende leden, 126 werkende leden. De dames- afdeeling heeft 26, de hoofdafdeeling 30 leden, terwijl 70 adspiranten de lessen vol gen Na allen een genoegelijken avond te hebben gowcnscht, eindigde hij zijn toespraak. Daarna werd door de hoofdafdeeling kra nig aan het rok en de brug gewerkt, terwyl door de viertal leden oen keurige serie stauf- ocfeningon uitgevoerd wordon. Verder werden tol afwisseling luimige voordrachten gehouden, waarvan „Hannes en Trijn op de V. V. V.-feesten" en „Do levens- en lijdensgeschiedenis van R™ tria" buitengewoon veel succe3 hadden. Do marmergrocpcn, voorstellende geschied kundige of mythologische onderwerpen, trok ken aller bewondering, terwijl de gymnasti sche scène .The two Negro-boys" niet weinig den lachlust opwekte. Een prettig bal met aaidige verrassingen besloot dezen feestavond. Vrijdagmiddag to 2 uur had de eerste steenlegging plaats van de te bouwen kerk in 't Loopuitdorp (Koegras). De heer Loopuit, die de stichter is van dit dorp in wording, legde den eersten steen. Door Ds. Griethuijscn van Huisduinen werd het woord gevoerd als mede door den heer Loopuit en den opzichter. Een groot aantal belangstellenden woonde deze plechtigheid by, welke opgeluisterd werd door 't Harmoniegezelschap «Kunstzin'' van Koegras. Actie van trawler-visschers. Uitvoering gevende aan besluiten van ver gaderingen van zeelieden, aangesloten by den Alg. Ned. Zeemansbond, af deeling IJmuidcn, gehouden de vorige maand in I.Jmuiden, Velseroord, Egraond aan Zee, enz., bjjna allen in geregelden dienst by do verschillende te IJmuiden gevestigde maatschappijen voor Noordzee-Vissclierjj, heeft de Zeemansbond aan de reederyen verzocht, met behoud der tegenwoordige gages cn emolumenten hun beroep verbonden, de navolgende schik kingen te trefien, voor zooverre dit reeds niet het geval is. Ie. De bemanning vau een Btoomtrawler minstens te doen zijn als volgt: Schipper, stuurman, 4 matrozen, 1ste machinist, 2de machinist, 1 stoker en een bevaren kok. De gage van den kok bedraagt minstens 50 gulden per maand. 2e. a. De voeding, die tot op heden door bemanning zelve wordt bekostigd, worde in 't vervolg door de Maatschappij verstrekt. b. Gedurende den tijd, noodig voor het troffen van verschillende maatregelen, op bovenstaande betrekking hebbende, wordt aan de bemanning 50 cent per hoofd en per dag uitgekeord ter bekostiging van do voeding. 0. De regeling der voeding worde vast gesteld in overleg met hot bestuur van de afdeeling IJmuiden van den A. N. Z. B. 3c. a. Het uitbetalen der gages geschiede niet langer door den schipper in de een of andere herberg, doch zal plaats vinden ten kantore der maatschappy, zooalB zulks roods by enkele maatschappijen het geval is. b. Aan ieder schepeling die zulks ver langt zal wekelijks 10 gulden van zyn ver diende loon worden afbetaald. 4e. Behoudens in gevallen van een reisje van 2 k 3 dagen wordt na iedere reis min stens 24 uren vrijaf gegeven. 5e. Na des Zaterdagsmiddags 12 uur en gedurende den Zondag wordt niet uitgevaren. 6e. Do bemanningen van de schepen wordon voor rekening der maatschappij ver zekerd tegen de geldelijke gevolgen van alle risico aan de uitoefening van hunnen arbeid verbonden, d. w. z. in geval van overlijden, levenslange geheele of gedeeltelijke invali diteit en tijdelijke ongeschiktheid om te werken. («Het Volk".) In de «Telegraaf' lezen wij het vol gende uit het «Dagboek van een Araster- dammor" 10 October. Een woedende abonné schrijft me ,Om de positie van een 1200 post- en telegraaf-commiezen eenigszins dragel jjk te maken, wordt thans een verhooging voorge steld van totaal f108.096. Dat is honderd drie en zeventig cents per man en per week. Bij het oorspronkelijk ontwerp was f347,991 voorgesteld. Voor eerste uitrusting hoeveel keer moet zoo'n nieuwe gouverneur-generaal wel uitrusten en reiskosten van den nieuwen gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië wordt bij een wetontwerp f 80.00J voorge steld. Vergelijk s. v. p. de getallen! Is dat niets voor je dagboek Wat wil mijn abonn£ nu eigenlyk Zijn cr 1200 gouverneurs-generaal Neen 1 Gaan die 12U0 commiezen naar Indië Neen Hoog stens naar het Tolhuis en dan is f 1.73 meer dan voldoende. Als je tenminste geen sloot kinderen hebt, wat voor een commies eenigs zins weelderig zou kunnen houten. En is het van oen nieuwen gouverneur-generaal te verwachten, dat ie het voorbeeld volgt van een mijner kennissen, die, naar Australië gedirigeerd, voor eerste en laatste uitrusting een Engelsch petje en een nieuwen tandon- borstel kocht, en zoo de reis aanvaardde En hy is er gekomen ook. Tachtig duizend gulden Ik vind het nog al bescheiden voor iemand, die zich zelf aan een baantje van anderhalve ton 's jaars helpt. Zoodat de woede van onzen abonné, zacht uitgedrukt, lichtelijk overdreven kan genoemd worden. Laat berouw. Een thans gepcnsionncerd rijksambtenaar tc Amsterdam vermiste ruim 14 jaar geleden uit zijn kantoortje in het destijds bestaande Gemeentelijk Entrepotdok een kistje sigaren eu zes gulden aan legesgelden. Dezer dagen ontving hij een postpakket, inhoudende 50 sigaren en het bedrag, dat destijds gestolen werd, met verzoek den dader vergiffenis te schenken. («N. v. d. D".) Zigeuners in Oen Haag. Een aantal vreemdelingen in eigenaardige schilderachtige kleederdracht trok Zaterdag to 's-Gravenhage zeer de aandacht. Het waren Serviërs en Hongaren, z.g. zigeuners, die met vrouwen en kinderen, te zamon 35 menschen, door Europa trekken, onderweg hun handwerk, het ketellappen, uitoefënendu. Daar zij van be hoorlijke passen en legitimatiepapieren voor zien waren en ruimschoots geld bij zich hadden konden zy ongehinderd de Belgische grens overtrekken en ons land in. Yan de grens tot hier waren zy vergezeld geworden door ma rechaussee, door wier bemiddeling de Haag- schc politie voor onderdak voor den troep zorgde. Een „deskundige". Voor het gerechtshof te Arnhem is Vrij dag met gesloten deuren behandeld de zaak tegen de zich noemende deskundige P. Bloem to Utrecht, beklaagd van arbortus en reeds vroeger wegens hetzelfde misdrijf veroordeeld. Beklaagde werd door de Utrechtsche recht- bank veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Zij ging van dit vonnis in hooger beroepen cassatie. De Hooge Raad verwees do zaak voor een nieuwe behandeling naar liet Hof te Arnhem. De advocaat-generaal eischte be vestiging van het vonnis, waarbij beklaagde tot 4 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Een krankzinnige chauffeur? Te Epernay, een stadje in het departement Marne, kwam Donderdag een automobiel bin nen rjjden. Het was half elf in den morgen, er liep veel volk op straat, vooral werklui. De automobiel kwam de Marnebrug over, in dolle vaart. Een agent van politie, die op de brug stond, zag dadelyk, dat dat mis moest loopen. Hij maakte een teeken aan den cliaffeur, maar deze, in plaats van in te houden, zette zijne machine nog harder aan en besprong de straten van Epernay met een" snelheid van 10U kilometer. De agent kon niet anders dan uit den weg gaan en in de vlucht het nom- mer opteekenen. Iu de automobiel zaten een chaffeur en een hond. De eerste botsing had plaats in de rue Jeau-Moët. Dit liep wonder baarlijk goed af. Een jonge man, 26 jaar oud, werkman, werd eenvoudig opgenomen en bleef vooraan de automobiel hangen. Hij hing nog altijd vooraan de machino toon deze, don hoek van de rue Bernon, twee meis omver reed die de straat overstaken. Het eene kind was op slag dood, het andere stierf eenige oogenblikken later. Nog verminderde de chauffeur zyn vaart niet. Zonder zich om de twee doodgesmoten kinderen te bekommeren reed de dolleman voort met een mensch vooraan tegen de machine geklemd. Die het zagen gilden van angst en ontzetting. De automobiel moest tot staan gebracht worden. Een aantal menBchcn, die den chaffeur zagen naderen, gingen mid den op de straat «laan. Door die haag van menschen heen te breken was den chaffeur toch wel een beetje bar. Hij hield in en stond stil. De werkman voorop bleek slechts licht gewond. Zyn zinnen zyn echter ver bijsterd van het schrikkelijk avontuur. Is het eigenlijk niet verklaarbaar voor menschen, die plotseling zoo'n machtige be roering ondergaan als die burgers van Eper nay, dat zy op den chauffeur aanvielen, hem uit den wagen sleurden om hem te dooden De politie heeft hem nauwelijks uit de ban den der woedende menigte kunnen redden. De chauffeur heet Otto Bobier. Hij is een Duitscher, die nog geen week lang in dienst was van een ryk heer uit Hautvillera, daar in de buurt. De Temps," waaraan wy dit verhaal out- leenen, spreekt van waanzin. De automobiel is een govaarlyk wapen in de handen van een waanzinnige. De vraag is nu, of Bobier krankzinnig was vóór hy het stuur in han den kreeg, dan wel of hij door zijn eigon vaart tot razerny geslagen is. DE WEEK. 9 October. Zoo'n zitting van de Tweede Kamer tus- schen opening vau nieuwe parlementaire aëra en aanvang van de groote versche campagneheeft altjjd iets eigenaardigs. Zoo-iets heeft ze van salon, waarin allerlei gasten, die nog aan elkaar moeten worden voorgesteld, bjjeen zijn Straks gaan de groote vleugeldeuren open zich naar den feestdisch begeven. Intusschen heeft het samenzjjn iets onzekers, zoekende, woeligs Dat verandert, wat do Kamer betreft, gauw genoog. Maar in de zitting van Dinsdag 5 October was 't duidelijk wuar te nemen. Aan do groene tafel slechts do kleine, schrale figuur van minister De Waal Malefijt, Loeuw-rosot op het zwart-laken van zyn jas met iets parmantigers van doen zou ik haast zeggen, dan men van het Kamer lid Malefijt gewoon wasmisschien onder- gaaud de tsuggestie" van het „jolige" achttal; der ministerieële collega's?... Overigens weinig bijzonders. Van de soci's de heer Vliegen reeds gansch- en-al „ingebürgert" in de vergadering; zittend, in zijn bankje, met vroolijk-genoegelijk ge laat. De heer Duys blykbaar nog wat vreemd zich gevoelend in het nieuwe complex Op een der achterste bankjes van Rechts de heer dr. Knypor. Kort na zijne komst ter vergadering begeeft hy zich in kort, maar geanimeerd gesprek met dr. De Visser. Reikt hand aan den naast dezen zittenden mr. Van Idsinga, die hoffelijk-styve buiging maaktDo minister van Staat keert naar zyne plaats terug. Blyft peinzend vóór zich uit turen, verder door niemand gestoord. Dat is alles, van het „uiterlijk" dezer korte Dinsdag-vergadering to vertellen. Gelijk ik reeds meldde, is het voorname doel der Sabang-transactie to verhoeden dat particulieren de volle macht hebben, houden, over zulk een uit strategisch oogpunt ge wichtige streek. .Gouverneur c'oat pró- oirl..." Niemand kan tegen het principe bezwaar hebben. Minister Malefijt 't moet erkend viel wol mee. Hy sprak, van zich af", voor zoover 't den schnchter-aarzelenden man mogelyk is. Don dag-tovoren had hij eerst kennis genomen van 's heeron Van Karne- beek's bezwaren. Toon had men haast-je, rep-je, nog wat gewyzigdZoodat scheutje water in don wjjn der Sabang-heereu in worden gegoten Op den tweeden dag der behandeling van het Sabang-ontwerp, dacht ik toch onwille keurig aan het studenten-groepje uit mr. Brooshooft's dagen, dat op het punt scheen om een ander groepjo studiosie naar de haren tc vliegon Tot het oogenblik, dat zich eenige wei- meende belangstellenden outsiders met het zaakje bemoeien gingen En dan bleek plotseling de heele „ruzie" schijn Reikten de kwasi-vertoornde broodera-studiosi elkaar de hand tot grenzeloozo verbazing der anderen Zóó ook by het Sabang-ontwerp De Com missie van Rapporteurs had 's hoeren Van Karnebeek's bezwaren gewogon, doch „te licht", of te zwaar, hoe men wil be vonden. Do Utrectsche afgevaardigde zelf was plotseling alleropmerkelijkst zoetsappig vau toon geworden, schoon dan niet al zijne bezwaren waren weggesmolten In deze gelukkige omstandigheid verklaarde minister Malefijt wion een pak van 't hart was gevallen, dat er maar woinig moer to zeggen viel." En hy sprak deze woorden met verhelderd gelaat en vreugdeglans in de oogen Wy zullen nu zien, wat er van hel .menu voor den I9en a.s. vastgesteld wordt „ver orberd President Van Bylandtwaarschuwde, ■eet men: #'t Is lang niet zeker, of alles zal worden afgedaan van het ljjstje Ontboezeming, welke ik voors hands niet te pessimitisch acht Voorzitter van Bylandt pakt 't mag dankbaar erkend de zaken al aanstonds met .fiksche gemoedelijkheid" aan. Hij mist het stijve van een Röell en ook, gelukkig, het onbeholpene van een Mackay. Hij „doet V' zoo prettig, monter, gezellig, dat wanneer alle teekonen niet bedriegen deze praoscs hart en oor der Kamer zal winnen.Geljjk ik trouwens in allo nederigheid getuigd van den voortroffolyken heer van Bylandt voorspelde, weïd hy leider der Parlements bijeenkomsten. De verkiezing van den anti-revolutionairen heer De Montó Verloren, te Breukelen, is inderdaad eene teleurstelling, en eene harde voor de katholieken. Wie, door er varing geleerd, wat scherper zag, vond geen reden om zich to verbazen over den uitslag. Ik blijf 't eene zeer gevaarlijke proefneming achten, waarvan de voor Rechts, nadeelige gevolgen, zich niet zullen doen wachten. Men weet 't immers vanoudsde vriendschap is een ragfijn-teer instrument. Eón mankementje.. Eu de .ware toon" komt 't er nooit meer in terug En zijn nu eenmaal, in de wereld der men schen, dingen, waar men .tact" voor moet bobben om ze in do minst schadelijke richting te leiden. Ieder wist, dat de Lovink door minister Talma te-veel «op de vingers" werd gekeken; daarom blij waa dat hij voor een pooB naar Indië kon trekken. Is dat nu -Slechte verstandhouding" tusschon minister en directeur generaal, in officiëelen zin Men moet naïef zyn om 't to gelooven. En nóg naïever om (golijk geschiedde in de jongste dagen) aan het departement te gaan vragen: „Ib 't heusch waar, dat Excellentie Talma en meneer Lovink zoo slecht met elkaar konden opschieten Wie raadt niet, onmiddellijk, het antwoord, dut men dan krijgt Men brenge zooals thans hei plan is den voorlreffelijken directeur-generaal hulde voor zyne werkzaamheid. Dat komt hom drie dubbel toe MaarVraagt, gist, peilt, onderzoekt niet. Dat is onkiesch, nutteloos, onnoodig, onvrucht baar. „Savoir-vivre" is niet ieder ook niet overigens toch ervaren journalisten aan geboren Me. Antonio. FEUILLETON. 21) Voor mij die by je handelzorgen, waar aan jo mij tot verdrietig wordenstoe spreekt, nog niet eens van do mijno durfde spreken ik waagde het niet je te zeggen, dat mij ver plichtingen, schulden drukken, die ik my op den hals haalde door te zorgen voor het onderhoud van een in den vreemde levende ongelukkige moedor en door de uitgaven, die het tooneel eischte. Aan een anderen man dan jy zou ik ze al lang bekend hebben. Zij wreef met den zakdoek over het voor hoofd en wilde opBtaan om heen te gaan. Klaus keek haar aan en Btrekte den arm naar haar uit, om haar tegen te houden. Schulden waren hem, als handelsman iets smadelijks. Schulden, jy Hij zag haar bleek gezicht cn het trekken harer mondhoeken. Tranen had hij in hare oogen nog nooit gezien. Nu vreesde hij zo. Hij greep haar arm. Zy zullen betaald worden riep hy nog heftig, ook daarover verontrust. Maar zijne stem werd nu zachter beken eerst, dat je gisteren verkeerd, zeer verkeerd deedt Geef dat toe, Laura! Hij legde zijn krachtigen arm om haar heen. Zy wendde zich echter af. Wat geloof je van een vrouw te mogen verwachten, die zich ongelukkig gevoelt Laura maakte zich los uit zijne omarming en verliet haastig de kamer. Hy stond daar, haar nakijkend toen ging hij aan tafel zitten. OngolukkigEn ik heb haar toch nog nietB kijkei fiets geweigerd ;ijkend. riep hy, voor zich heen Niet om harentwil greep hem deze gewaar wording aan, maar voor zyn eigen wil. Zy was hem onontbeerlijkhij zou niet meer zonder haar kunnen loven. Wat er reeds tUBBchen hen was voorge vallen had hij voor onbeduidend gehouden, voor geschillen die in ieder huwelijk voor komen maar dreef het haar reeds tot zulke buitensporigheden en had hy de macht iets dergelijks togen te gaan Zyne gedachten waren in de war, zijn polsen hamerden. Zijn eigenzinnigheid moest voor die van een vrouw zwichten. Wat zij hem gezegd had, maakte hom wel boos, maar het was toch wat haar gezegd was geworden, en wat bekommerde hy zich om de wereld, ofschoon hij haar op het oor deel der wereld gewezen hadHij stond op en bleef nog nadenkend staan, totdat een kantoorbediende binnentrad en hem tot andere gedachten bracht, door hem brieven ter onder- teekening voor te leggen. Zy zal wel weer tot kalmto komen dacht Klaus en volgde den jongen man. Zy moolit in veel gelijk hebben. Hy wilde voor verstrooiing zorgen zij was eene vrouw, die daaraan gewoon Was. Zy zou hem nu anders leeren kennen. Daarom zou hem ook heden gezelschap aangenaam zyn. Hy zocht haar weer ophij kon het in de fubriek niet uithouden hy wilde nog zooveel mot haar bespreken. Maar zij ontving hem niet. Zy gevoelde zich onwel en had zich op gesloten, zei de kamenier, er by voegende, dat mevrouw in den laatsten tjjd dikwijls onwel was. Mevrouw had haar verteld, dat zij, om by hare vriendin niet achter te blyven, de deelnemers aan het partijtje van gisteravond op een van de volgende avonden by zich genoodigd had dit berouwde haar en mevrouw gevoelde zich daarom nu in verlegenheid. Ik vind het goedZeg het haar muar Daarna ging hy naar de fabriek terug. Wat de voogd haar aan bedroevend nieuws over luitenant Von Schimmelpfcnnig had ge meld, had tanto Polda niet gewaagd aau Fransje te zeggen. Met stil medelijden luisterde zij dus naar haar, wanneer zij van hem zei, dat hij zoo zelden schreef en haar slechts van ergelijke gebeurte nissen op zijne goederen mededoeling had gedaan. Droevig was het, wanneer Fransje zoo jong reeds zulk een treurige ondervin ding zou opdoen, maar zij hoopte met den voogd dat het zoo erg niet zou wezon. Eenige dagen nadat Klaus die leelijke ervaring met zyne vrouw had opgedaan, ver scheen Robcrt zeer opgewonden in het vader- Ijjk huis. Zjjn tante, die alleen in de woon kamer zat, keek hem verschrikt aan. Wat scheelt er aan riep zij, toen Robert driftig op de canapé plaats nam. Een laagheid, die slechts van hierover kan uitgegaan zyn Hy ging aan het venster staan en hief de gebalde vuist op. Alweer wat? Bezorgd keek zij naar Robert, toen deze zich in een stoel liet vallen zoodat de sabel kletterde. Mijn geheele carrière door een laag heid bedreigd riep hy, buiten zich zelvcn. En in elk geval djor hem, die schurk, die vol haat en njjd is. Zijn eigen broer te be lasteren en den voet te lichten Reeds gisteren keken mijne kameraden my zoo zonderling aan, eenigen vermeden my zelfs, en eorat dezen morgen kwam ik van een van hen, die oprecht was, te weten, wat er omtrent my uitgestrooid was. In zou vader den avond van zyn dood voor een groote som geld ten nadeele van mijn broer en zuster bestolen hebben, nadat ik vooraf den sleutel van de geldkist bemach tigd had Een schurkerij, waardoor men my hot verblijf in myn regiment onmogelijk maken zal, wanneer ik niet bewys dat het een leugen, een hemeltergende verdachtma king isHet moet over de honderdduizend mark zyn genomen om mijne schulden te betalenHad ik zo maarHy alleen kau die schurkachtige boosheid begaan hebben Von Fellenthiu moet deze infame leugen aan den ritmeester verteld hebben; daarom be handelde deze my vandaag als een kwajon gen. Ik snelde dadelijk na afloop van mijn dienst naar hem toe, en ook naar Von Fel- lenthinzij zijn naar Potsdam gereisd eu komen eerst van nacht terug, tot zoolang moet ik dus de schande dragen Ik word nog gek door dien boevenstreek IMaar daarmee vergenoegde hij zich niet. Toen ik gisteren by don bankier een klein voorschot wilde heb ben, zei men mij, dat mynheer Brookman mijn maandwis8el weer op do helft terugge bracht had de zaken die nu zeer slap waren, maakten dit noodig Hy sprong op en liep woedend de kamer rond. Daarmee kom ik in myn regiment niet toemen zal er ook gebruik van maken om my een wenk te geven, dat ik verplaatsing naar een ander regiment moet vragen, en dau zyn ze my kwytHol en duivel, ik ben in staat om de hand aan my zelf te slaan of aan hem! Maar ook Von Schimmelpfen- nig, die dezen schoft in den weg is, zal zijn gemeenheid ondervinden hy heeft ook over mijn vriend kwade geruchten uitgestrooid. Hij hoeft gezegd dat Von Schimmelpfennig zooveel schuld had, on daarom reeds oen van zijne goederen, dat niet tot het familie- goed behoorde, moest verkoopen, wil hy er niet toe gedwongen worden, en zyne bloed verwanten willen hem, tor bescherming van het familicgoed als-verkwister ondor curatoelo laten stellen. Otto weet er stellig nog niets vanmaar ik zal hem vandaag nog schry- venIk ga naar hierover, zoodra ik wal kalmer bon geworden. Hij zal moeten beken nen, dat hy gelogen heeft, en weigert hy, bij den Hemel, ik houw hem neer als een Robert, ik bezweer je, wees bedaard Tante Polda was opgesprongen en greep zy opgeheven arm. Neem de zaak kalm op laat ons er eens over spreken Ga zitten en kom tot je zelf, ik smeek je 1 BedaardMijn eer staat op het spel Dat is zoo, maar wij moeten nu eerst kunnen bewijzen, dat alles onwaar en schan delijk verzonnen is. Laat ons eens overleggen wat we kunnen doen. Wy zullen niet ge stoord worden. Fransje is de stad ingegaan, Het gelukte haar na veel moeite haar neef uenigszins tot kalmte te Brengen. Zeg eens, Robert, bezin je goed ben je toen na je beengaan nog oens hier in huis teruggekomen Denk goed na I Ik meen op den aierfavond. Robert dacht na, zyne opwinding bekam- pende. Ja, ik had in myn smart gedachteloos mijn mantel vergeten. Ik keerde in de sneeuw jacht terug in den corridor, waar ik hem op oen stoet h,ad geworpen. Ben je niet verder gegaan dan in den corridor Natuurlyk nieU Waarom vraagt u dat? Omdathet kan aan Klaus verteld zyn Ik haalde Von Schimmelpfennig niet meer inhy wachtte my op straat, maar wy misten elkaar in do sneeuwjacht. Hy zou dus kunnen getuigen Gelooft gij soms ook, dat ik in staat zou geweest zijn Robert's toorn steeg opnieuw. Neen, neen Trots hare verzekering maakte zijne be kentenis haar toch radeloos. Deze handelwijze van den eenen broer tegen den anderun kwam haar onbegrypelyk voor. Klaus wilde den armen jongen in het ongeluk atorton maar wat kon zy voor zijn redding doen Ik ga naar den ovorkant. Ik wil hem dwingen zich zelf tot een infamen leugenaar te verklaren zei Robert en greep zyn sabel. Zij poogde hem daarin te verhinderenzy smeekte hom minstens het wapen achter te laten en zich niet nog ongelukkiger te maken. Ongelukkiger kan een monsch niet gemaakt worden als men hum zyn eer ontnomen heeft Binnen eenige maanden verwachtte ik mijne bevorderingvóór morgen moot do zaak op gehelderd zyn Zoolang sta ik als een ellen deling Yoor rojjne kameraden on voor de ge heele wereld Mijn oer of zyn leven Een ellendeling als hij erken ik niet als myn broer. Hij stormde weg. De beklagenswaardige vrouw viel bevend aan alle ledematen op oen Btoel en sloeg de handen voor het van angst ontstelde gelaat. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1