KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringen en Anne Paulowna No. 3831. Zaterdag 80 Ootober 1909. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad i i 374 45 i f 0.75 miënModeblad n i 55 i i i 65 i f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiön van 1 tot 4 regels 25 cent Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2| Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., te Helder. Burci Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. TJit het Buitenland. Czaar Nicolaas ia alweer op weg naar huis. De ontvangst in Italië i9 recht hartelijk geweest en de Italianen doen al hun best om bet gewicht en de beteekenis van bet bezoek 7.00 groot mogelijk te doen sohynen. Dit geschiedt ook met het oog op Oostenrijk. Zoo men weet is in den laatsten tijd de ver houding tusschen Italië en Oostenryk, ondanks het drievoudig verbond, niet zooals die van trouwe, oprechte, alles vergevende vrienden. Vijandelijke betoogingen tegen den czaar kwamen niet voor en voor zyn veiligheid waren do meest uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen. Do overheid had alle plaatsen in de hotelB besproken en niemand, die or maar eenigszins vreemd of verdacht uitzag, werd in den omtrek van de plaats, waar de vorsten gezellig by elkaar waren, toegelaten. De menschen die nitgenoodigd waren om den czaar en zyn gastheeren wat to verlustigen, werden eerst duchtig geïnspec teerd eer zij tot hot uitoefenen van hnnne kunst werden toegelaten, 't Is den czaar uit stekend bevallen, schryven de Italiaansche bladen. Hy komt later eens terug met de ozurina. De ministers Titoni en Iwolski had den samensprekingen overja, dat weet men nu niet. En daarom zyn de bladen maar aan 't fantaseeren geweest en hebbon mee gedeeld wat er zou kunnen besproken zijn. 'tWas een heel relaas, dat echter dade- lyk is tegengesproken en gequalificerd als uit-den-duim-zuigerij. By zijn terugreis over Worms werd de czaar begroet door prins en prinses Heinrich van Pruisen, de groot-hertog en de groot hertogin vau Hessen en de prinseB van Batten- berg. De begroeting geschiedde op de meest hartclyke wyze en de vorstelyke personen reisden met den Czaar mee tot Frankfort. Rest ten slotte aan de bladen de :aak om uit te zoeken welk nut hot bezoek zal go- had hebben. De grondtoon van al die berichten is on geveer dat Rusland en Italië éénstemmig denken over de handhaving van don bestaan- den toestand in het Oosten. Alzoo: dat de Europeescbe vrede van dien kant met geen wolkje bedreigd wordt. In Spanje maakt het nieuwe ministerie zijn program klaar en de oorlog in Marokko wordt voortgezet. Moulai Hatid zou optreden als vredestich ter by de Rif-stammen hoopte men. Hy schijnt die taak al heel eigenaardig op to nemen. Op den laatsten Romadan heeft hy aan zyn ondergeschikte bevelhebbers eenige gedichten voorgelezen van eigen maaksel, wat misschien niet zoo erg zou zijn, als daarin maar niet de heilige oorlog werd verhoerlykt. Jammer voor hem, dat ook zulko dingen uitkomen. In Japan is rouw. Een der grootste staats lieden van dit land, prins Ito, is te Charbin, een spoorwegstation in Mandsjoerije, ver moord door een Koreaan. Door zyno groote gaven werkte deze boe renzoon zich op tot de hoogste machtspositie in het land. Onderscheidene malen was hij minister. In 1840 geboren, vertrok Ito met vier andere jonge Japanners naar Engeland, waar hy de Westersche wetenschappen en bescha ving bestudeerde. Ook later zette hy die studio voort op langdurige reizen naar de Vereonigde Staten en naar Europa. Hy ver toefde o.a. geruimen tijd in Duitschland. Na in 1869 minister van financiën, en in 1878 minister van binnenlandsche zaken te zyn geweeBt, was hij tot viermaal toe minister president. De invoering der moderne Japansoho grondwet, geïnspireerd op Pruisisch model, was vooral Ito s werk; en hij heet dan ook wol »de vader van het moderne Japan". In 1885 werd hem den titel verleend van graaf, in 1896 dien van markies. Veel later werd hy tot prins verheven. Na de vestiging van de Japan8cho suzereiniteit over Korea werd dat rampspoedige rijk onder knellend militair be stuur gebracht. De moeilyke taak van het pacifi- ceeren en tot normale toestanden terugbren gen van Korea werd echter opgedragen aan den allerbekwaamsten staatsman over welken Japan beschikte, aan Ito. De dader was een Koreaandat is een feit van diepere beteekenis. Want men vergoto niet, dat hoewel het nieuws omtrent de toe standen in Korea slechts schaars en in zelden betrouwbaren vorm tot West-Europa door dringt, toch dit ééne vaststaat, dat wat daar geschiedt op instignatie van Japan niet vol komen te verdedigen is. Ilo's moordenaar heeft wol den vertegen woordiger der Japansche machtsoverschrijding, zekerlyk niet in de eerste plaats den persoon willen moorden. Want Ito's bestuur in Korea is, vergeleken bij dat van den Japanschen generaal Hasagewa, die er vóór Ito het bewind voerde, betrekkelijk mild en humaan geweest. Het vestigen door het óéno volk van een hecht gezag over oen ander volk, dat in taal, traditie, zoden, godsdienst en overleveringen in allo opzichten van het eerste afwykt, gaat nu eenmaal niet met glacé handschoenen aan. Maar toch: in Ito is het in Korea gehate Japansche gezag getroffen in den persoon van zijn drager. Welken invloed de daad zal hebben op de afwikkeling van de politieke gebeurtenissen in Korea en het verre Oosten is niet te zeggen. Zal Japan wraak nemen in Korea voor den slag aan den drager van zijn gezag toege bracht door een Koreaanschen dweeper? 't Is mogelijk. Misschien ook dat wijze voor zichtigheid een betere raadgeefster blykt. Ito was op reis om met Kokotsof, den Russischen vertegenwoordiger, een ondorhoud te hebben over den toestand daar in het Noord-Oosten. 't Sohynt dut geen der drie betrokken mogendheden Japan, China en Rusland, te vreden is met do huidigen toestand. Vooral China niet, dat met leede oogen moet aanzien dut in de Chineesch heetende provincies van Mandchoeryo de Russen in het Noorden en de Japanners in het Zuiden feitelyk hot politiek en economisch overwicht bezitten. Men vermoedt dat Japan en Rusland zouden Samenspraken over hunne gemeenschappelijke houding tegenover China. Omtrent den moord vernemen wy nog de volgende bijzonderheden Markies Ito over leed twintig minuten nadat hy door de kogels getroflen was. De gearresteerde Koreanen verklaarden, dat zij naar Tsaitsagou gekomen waren om den aanslag op Markies Ito voor te bereiden. De moordenaar verklaarde in een verhoor dat hij naar Charbin gekomen was om den markies te vermoorden, daar hij zijn vader land wilde wreken. Ito liad geduronde zijn verblyf in Korea eenige personen die aan hem verwant waren laten ter dood brengen. Minister Kokofzof liet door den Russischen gezant zijn deelnoming aan de Japansche regeering betuigen. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 26 October 1909. Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig 16 ledenafwezig de heeren De Ven, Verfaille, Ponning en Van Winger den, de twee eerstgenoemden met kennis geving van verhindering; 1 vacature. Na de opening der vergadering is aan de orde de vaststelling der notulen van de vorige zitting, die voor do leden ter inzage hebben gelegen. De hoeren Van de Berg en Terra zijn van oordeel, dat niet volledig is weergegeven het laatste gedeelte en daarin niet vermeld is, dat volgens de verklaring van den Wethouder De Ven den directeur der Waterleiding machtiging is verleend tot het vernieuwen van hoogBtens 20 putten en niet van de goheele Zuidelijke ry. Na deze opmerkingen worden de notulen gearre steerd. Alsnu geschiedt mededeeling van de vol gende Ingekomen Stukken: 1. Dankbetuigingen van de Wed. C. Mulder voor de verleende gratificatie en van de Schildersvereeniging «Oefening kweekt kennis" en van «Helders Hurmoniekapel" voor de toegekende subsidiën. 2. Kennisgevingen van aanneming der benoemingen van den heer L. G. v. d. Eyk, als leeraar aan de Burgeravondschool on van den heer D. liaan, als keurmeester. 3. Missive van Gedep. Staten, meldende de goedkeuring van het le suppl. kohier hondenbelasting, dienst 1909. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Adres van de afd. Helder der S.D. A.P., verzoekende maatregelen te willen nemen tor betere uitvoering van do Woning wet in deze gemeente en wel door gebruik making van de in Art. 32c dier wet ver leende bevoegdheid. Dit adres wordt ge steund door adhaesie-adreseon van de afd. Helder van den Bond van Ned. Onderwijzers, door- de vereeniging «Onderling Belang" en door de afd. Helder van den Typografenbond. Deze adressen worden in handen van B. W. gesteld om advies. 5. Een adres van de Muziek vereeni ging «Winnubst", verzoekende de gewone jaarlijksche subsidie van f75. Wordt met algemeene stemmen verleend. 6. Een adres van J. J. Schoeffelen- berger, verzoekende aan hem het achterge deelte van de Vischmarkt af te staan, om daarop 30 40 goedkoope arbeiderswoningen te bouwen. Aangezien in 1908 op dergelyk adres van adressant ongunstig is beschikt, stelt de Voorzitter voor dit verzoek voor kennisgoving aan te nemen, welk voorstel aangenomen wordt. 7. Een missive van Ged. Staten, mededeelende, dat by hen bezwaar bestaat togen de aflossing der geldleening in 40 jaar. Het college is bereid do aflossing van het goheele bedrag in 30 jaar toe te staan, alzoo bij termynen van f5000.— met den eersten termijn van f3000. Nadat de Voorzitter den heeren Terra en Biersteker eenige ophelderingen heeft gege ven, wordt zyn voorstel om de geldleening conform de meening van Ged. Staten te wijzigen met eenparige stemmen aangenomen. 8. Een adres van de AlgemeeneHel- dorsche Winkeliersvereeniging, houdende het verzoek om aischafting van meterhnur voor gasvorbruikers. B. W. advisoeren hierop al wy zend te beschikken, met het oog op de minder gunstige finantiëele omstandigheden dor gemeentekas, omdat men het bedrag daarvan (in 1908 was het f5.363.50) niet kan missen. De heer Adriaanse kan zich met hot advies niet vereonigen. Hy wyst er op, dat de win keliers tot de grootste gas verbrui kers behoo- ren en zij dit voor hun bedrijf noodig heb ben. OnbUlijk vindt bij het, dat zij den meter, die voor de gemeente controleert, moeten vergoeden en acht het eveneens on- billyk, dat men meterhuur moet betalen, ter wijl de gebruikers van muntgas van meter- huur zijn vrijgesteld. Bovendien wyst Bpreker op het hooge winstcijfer der gasfabriek. Hierna wordt hot voorstel van B. W,, om afwyzend op het adres te beschikken, in stemming gebracht on aangenomen met 11 tegen 5 steramen. Tegen stemden de heeren Zander, AdriaanBe, Hartsinok, Staalman en Hartendorff. Aankoop grond. Ter tafel komt een voorstel van B. W. om hen te machtigen beoosten de school te Huisduinen en aan de Noordzijde grenzende aan den Huisduinerweg een stukje tuingrond, groot 10 A. van het Rijk aan te koopen voor f 50. Op een vraag van den heer Biersteker deelt de Voorzitter mede, dat het van be lang is daar eenig grondbezit te hebbon en de prys niet hoog is. Na deze toelichting wordt het voorstel mot algemeene stemmen aangenomen. Bouwverordening. Door den heer J. Bruin is een adres inge diend, waarin ontheffing verzocht wordt van het bepaalde bij Art. 16 der bouwverorde ning voor den verbouw van het woon- en winkelhuis Spoorstraat 61, hoek Hoogstraat. B. W. stellen voor, na ingewonnen advies van den gemeente-touwmeester en de gezondheidscommissie de gevraagde onthef fing te verlcenen. Met eenparige stem men wordt aldus besloten. Burgeravondschool. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van B. W. om over te gaan tot het aan brengen van eenige veranderingen in school 8, opdat het onderwijs aan de Burgeravond school op betere wijze kan gegeven worden. Dc uit te voeren verbeteringen zullen een bedrag vereiscben vau f750. De heer van den Berg vraagt of de Com missio van toezicht over de voorgestelde plannen is gehoord, waarop de Voorzitter ontkonnend antwoordt, maar er byvoegt, dat zij zijn ontworpen op advies van den inspec teur. De heer Bok heeft vernomen, dat het werk al klaar is, doch de Voorzitter zegt, dat dit slechts kleine verbeteringen betreft. De heer Bierstoker zou deze zaak liever anders geregeld zien, hij wil slechts kleine veranderingen aanbrengen, omdat het toch in hot plan ligt de Burgeravondschool in de Ambachtschool onder dak te brengen. Voor deze kleine wijzigingen zou dan ook zulk een bedrag niet noodig zijn. De Voorzitter merkt op, dat do zaak on derzocht is en toen bleek, dat dit de minst kostbare wyze was. De hoor Biersteker raadt aan dit plan niet aan te nemen en geen f 750.uit te geven. Hy acht het wenschelijk op goedkoopere wijze de school to rostaureeren. Met 10 tegen 6 stommen wordt hierop het voorstel van B. W. verworpen. Er voor stemden de heeren Van den Berg, Over de Linden, Van Neck, Staalman, Adriaanse en Hartendorff. Cursus voor Visschers. B. W. doen het voorstel, naar aanlei ding van een verzoek gedaan door de Com missie voor de Visschery examens hier ter plaatse, aangesteld door de regeering, om een proef to nemen tot oprichting van een cursus van vakonderwijs ten behoeve van kustvisscliers. Deze cursus zou gehouden worden in de Zeevaartschool en het benoo- digde bedrag daarvoor voor het eerste jaar f 300.bedragen. De hoer Krynon acht onze gemeente min der geschikt voor zoodanige inrichting, om dat de visscherij hier sterk achteruitgaande is. De heer Terra vraagt of in deze aange legenheid ook onderzocht is, hoe de kust visscliers over dusdanigen cursus oordeelen. Do Voorzitter antwoordt, dat zulks niet noodig was, omdat het plan van de regee ring uitgaat, om de visschers in de gelegen heid te stellen meer vakkennis op te doen. De heer Staalman is het gedeeltelijk met den heer Krynen eens en wyst er op, dat te IJmuidcn weinig gebruik gemuakt wordt van de Visscheryschool. Hij acht het ook het juiste tijdstip niet om dezen cursus op te richten en vindt het beter te wachten tot de enquetto der Staatscommissie is afgeloopen en haar dan aan de orde te stellen. De heor Bok vereenigt zich met deze zienswijze en wil vooraf informeeren of zoo danige cursus door de visschers gewenecht wordt. De heer Van Neck verdedigt het voorstel, als zijnde niet alleen van plaatseljjk belang, maar in het belang der Nederl&ndsche vis scherij. Wordt er van de inrichting gebruik gemaakt dan kan men bij do regeering op subsidie aandringen. De heor Staalman meent, dat men met deze proef niet op den goeden weg is, de cursus is veel te bescheiden en hy wil daar om wachten tot men met een degelijk plan komt. De heer Hartendorff merkt op, dat deze inrichting weinig sympathie by de visschers- bevolking ondervindt. Na nog eenige discussie wordt op voor- Btel van den heer Krijnen met 14 tegen 2 stommen de behandeling der zaak verdaagd. Hier tegen stemden de lieeren Van Neck en Over de Linden. Op een vraag van den heer Van den Berg verklaart de Voorzitter, dat hy de zaak by B. W. nog eens ter sprake zal brengen. Fröbelinrichting. Ter tafel komt het verzoek van de Com missie van Beheer der Fröbelinrichting al hier om een subsidie van f300.B. W. merken op, dat voor het verleenen van sub sidie aan die inrichting veel te zeggen zou zyn, omdat zy aan alle eischen voldoet, maar dat men met het oog op den ongunstigen toe stand der gemeente-financiën het verzoek niet kan inwiliigeu. Zij stellen daarom voor afwyzend op het adres te beschikken. De heer Krynen meent, dat de Fröbel inrichting in een bestaande behoefte voorziet en er wel eenigen grond bestaat deze te steunen. Hij zou daarom het verzoek wiUen renvoieeren naar de comm. van toezicht op 't lager onderwijs, die alsdan advies kan geven omtrent het voorbereidend onderwys en van welk belang het is voor het lager onderwys. De heer Staalman merkt op, dat men door subsidie te verleenen aan deze inrichting een stap doet op een weg, die do gemeente in den vervolge veel geld zal kosten, want ook andere bewaarscholen zullen aankloppen. De heer Krynen zou er niet tegen zyn ook andere iurichtingcn subsidie te verleenen, ook omtrent de kosten zou de school commissie adviseeren kunnen. De heer Van den Berg is van oordeel, dat de schoolcommissie wel kan zeggen, hoe zij over fröbel-onderwys denkt, maar geen opgave van kosten kan goven. Alsnu wordt besloten advies in te winnen van de commissie van toezicht op 't lager onderwys. De heer Van Neck stemde tegen. Bouw- en Politieverordening. Wederom komt in behandeling de door B. W. ontworpen wijzigingen in de Bouw verordening, waarbij door den heer Krijnen op art. 43c een amendement is ingediend en dat na eenige redactiewijzigingen aldus luidt „Muren dienende tot scheiding tusschen belendende gebouwen, die elk afzonderlijk overkapt zyn of tusschen gebouwen en erven, moeten tot een hoogte van 7 M. ten minste 0,11 M. en by meerdere hoogte minstens 0,18 M. dik zyn." Dit amendement wordt goedgekeurd en vervolgens de verordening in haar geheel met algemeene stemmen aangenomen. Incasseeren gelden Waterleiding. In behandeling komt een voorstel van B. W., om f300.te bestemmen met de bedoeling den gemeente-ontvanger in staat te stellen de incasseeringen voor de water leiding en den reinigingsdienst onder zyn verantwoordelijkheid te laten doen. De ont vanger zal daarvoor iemand moeten aan stellen tegen f200.'sjaars, die met hot grootste deel van de invorderingen zal wor den belast, terwijl aan den klerk IJbes een deel der incasseeringen on hot schrijven der kwitantiën voor den reinigingsdienst zal worden opgedragen tegen een toelage van f 100. Do heer Krynen acht dit geen afdoende regeling en wil het ophalon van gelden voor de waterleiding op dezeffde wijze doen ge schieden, als dit voor de gasfabriek plaats heeft. De Voorzitter vraagt aan den heer Krijnen of hy er geen bezwaar tegen heeft iemand iets te ontnemen wat hy jarenlang heeft gehad. De heer Krijnen zegtneen, want de werkzaamheden worden gesplitst, terwyl hoven dien het salaris van den klerk, sinds zyn aanstelling reeds verdubbeld is. De Voorzitter merkt op, dat het innen der gelden thans is secure handen is. Nadat nog de heer Van Neck hot wen- sohelyke heeft betoogd, dat de ontvanger een incasseerder aanstelt en daardoor de verantwoording draagtde heer Bok gewezen heeft over het geringe salaris van f 200.— en nog verschiHende leden het woord hebben gevoerd, komt het voorstel in stemming en wordt met 9 tegen 7 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Oortgysen, Bok, Krijneu, Staalman, Foenders, Hartendorff, Zander, Van der Ploeg en Adriaanse. Kommiezen Plaatselijke belastingen. Aan do orde wordt gesteld een door den controleur der belastingen, namens do be- etaando commissie, ingediende Verordening regelende den rang en de jaarwedden van de ambtenaren der plaatszlyke belastingen en een voorstel tot toekenning van eervol ontslag met aanspraak op pensioen aan de kommiezen Van der Wedden en Wickel. In dit concept wordt voorgesteld, dat er C ambtenaren der plaatselijke belasting zuUen zyneen controlenr, een hoofdkommies, 3 kommiezen, een kommies-subontvanger en hoogstens 3 buitengewone kommiezen. De jaarwedde zuUen bedragen van den controleur van 11200.tot f 1500.—, an den hoofdkommies van f 900.tot f1100.— van de kommiezen van f 700.tot f900.— van den kommies-snb-ontv. van f500. tot f 700.— terwyl elk buitengewoon kommies f25. por jaar ontvangt. De heer Van den Berg vraagt naar liet advies van B. W., waarop de Voorzitter zegt, dat B. W. zich hiervan hebben ont houden, omdat het een voorstel is van een Raadscommissie. De heer Van Neck heeft bezwaar tegen Art. 7 en in het byzonder tegen de werk zaamheden van den sub-ontvanger, die z. i. brugwachter is en is van meening dat deze le hoog gesalarieerd wordt. Ook oppert de spreker bezwaren om aan de ambtenaren Van der Wedden en Wickel nevens hun pensioen een jaarlijksche toelage te verleenen, res pectievelijk f 125.en f 304,75*. Geschiedt zulks dan kan men de pensioen-verordening wel op zy zetten. Wel wil hij Wickel gemoet komen door hem aan te stellen als conciërge by het kantoor van den con troleur. De heer Oortgysen verdedigt het voorge stelde, maar is op de tribune zoo goed als onverstaanbaar. De heer Van Neck zet nogmaals uiteen, dat de sub-ontvanger onmogelijk het werk kan verrichten, hetwelk hem volgens het ontwerp wordt opgedragen. De heer Adriaanse heeft bezwaren tegen den leeftijdsgrens van 35 jaar. Hy zou bij benoemingen van een controleur, een hoofd kommies en een sub-ontvanger hiervan willen afwijken. Do heer Staalman heeft iets over een vormkwestie. Hy vindt het verkeerd, dat de controleur, namens de commissie, een voor stel aan den Raad doet en laakt het in den heor Van Neck dat deze geen schriftelijk amendement heeft ingediend. Do hoer Bok verwondert er zich over, dat B. W. geen praeadvies hebben uit gebracht. De heer Hartendorff wil dit punt van de agenda afvoeren en tot B. W. het ver zoek richten alsnog advies uit te brengen. De heer Van Neck en de Voorzitter zeggen, dat zulks moeielijk kan, omdat de vaststelling der salarissen verband houdt met de be grooting. De heer De Geus breekt nog een lans voor den kommies Wickel, die ondanks zijn hoogen loeftyd een der meest actieve ambtenaren was en wil hem boven zyn pensioen een juarlyksche toelage verleenen. Na nog eenige besprekingen, waarby men tot geen eenstemmigheid komt, bepaalt men op de begrooting by den desbetreffenden post f 5000uit te trekken on dan later de ver ordening te behandelen. Toekenning-pensioen. B. W. stellen voor, op grond van art. 3 der pensioenverordening aan de Wed. F. H. Heijkoop een pensioen te verleenen van f 200'sjaars. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Suppletoire Kohieren. De navolgende door B. W. opgemaakte Suppl. Kohieren wordon met eenparige stem men vastgesteld 2e suppl. kohier schoolgeldheffing, dienst 1909, bedragende f224,89*; 2o suppl. kohier hoofdelijke omslag, dienst 1909, tot een bedrag van f 1446,97*. le kohier schoolgeldhefiing herhalingsschool 1909, bedragende f 13,60. Benoemingen. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een direoteur-leeraar der Burgeravond school. Voorgedragen worden de heeren J. van Leasen te Deventer en A. J. Besseling te Arnhem, welke aanbeveling is opgemaakt op advies van den inspecteur en in overleg met het bestuur van de Ambachtsschool. Do heer Van den Berg kan zich niet ver- eenigingen met de samenkoppeling van de betrekkingen aan de burgeravondschool en de ambachtsschool. Hij meent, dat de Raad alleen te zorgen heeft voor de belangen van eerstgenoemde school en dan is het niet wenschelyk, dat de directeur dier inrichting tevens directeur is der ambachtsschool. Deze combinatie is nadeelig voor de burgeravond school, want iemand, die van 's morgens 8 tot namiddags 5 uur workzaam is, diens lust en animo is des avonds van 6 tot 9 uur gelijk nul. Daarom is hy voor een afzonder lijke directeur der burgeravondschool. Hy acht ook een salariB van f1200.veel te hoog en stelt daarom voor deze zaak aan het oordeel van de commissie van toezicht op 't midd. onderwys te onderwerpen. De Voorzitter bestrijdt het gesprokene, omdat men niet de gevolgen kan overzien, wanneer beide betrekkingen gescheiden wor den en keurt het af, dat de heer Van den Berg niet eerder een voorstel in dien geest heeft gedaan. De inspecteur heeft geen be zwaar tegen doze combinatie en deze is veelal gebruikelyk. De heer Bok merkt op, dat dezer dagen ook in Leeuwarden beide betrekkingen zyn gescheiden. De heer Van den Berg wyst er nogmaals op, dat de Raad de belangen van de bur geravondschool moet behartigen en niet die der ambachtsschool. De heer De Geus is van meening, dat de zaak thans te ver gevorderd is, om deze nog uit te stellen men had dan eerder, toen de heer Kruijs Voorberge ontslag nam, deze zaak aanhangig moeten maken. Na nog eenige beraadslaging komt het voorstel Van den Berg in stemming om de benoeming uit te stellen en het oordeel te vragën van de commissie van toezicht op het middelbaar Onderwijs. Het wordt met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Neck, Van der Ploeg, Zander, Biersteker, De Geus en Over de Linden, terwyl de heer Hartendorff buiten stemming bleef en de heer Staalman afwezig was. Vervolgens gaat men over tot benoeming van een lid voor het Burg. Armbestuur (vacature P. Hoogenbosch). Gekozen wordt de heer R. N. van Os met 12 stemmen. Hierna was de hoofdschotel van do zitting, de begrooting voor 1910, aan de orde, doch wegens het late uur werd de vergadering verdaagd tot den volgenden avond, terwyl de leden nog in geheime zitting byeen bleven tot onderzoek van eenige belasting-reclames. Zitting van Woensdag 27 October 1909. (Voortzetting der vergadering van Dinsdagavond.) Voorzitter de heer Van Stejjn, Burgemeester. Tegenwoordig 17 ledenafwezig de heeren Staalman, Hartsinck en Van Wingerden, de beide eersten met kennisgeving van verhin dering. Na heropening der zitting wordt aan de orde geBteld de Gemeentebegrooting 1910. Deze is in de afdeelingen onderzocht en door de rapporteurs, de heeren Hartendorff, De Gens en Oortgysen, daar over een rap port samengesteld, bevattende versohillendo opmerkingen in de sectio's gemaakt, benevens de antwoorden door B. W. daarop gege ven. Dit rapport wordt, beginnende met de uitgaven, gevolgd, sommige punten worden nader besproken, terwijl de posten, die niet in het rapport zyn opgenomen, stilzwijgend als aangenomen worden beschouwd. Volgnummer 56. Jaarwedde Ge meenteontvanger (f 1800). Hierbjj wordt voorgesteld de jaarwedde van den Ontvanger te brengen van f1600 op f1800. Deze verhooging wordt toegestaan. De heeren Hartendorff en Oortgysen stemden tegen. Volg n. 58. Jaarwedden ambte naren ter S e e r e t a r ie (f 10.725). De heeren Bok on De Geus bepleiten de wen- scbelykheid om de tractementen der jongste klerken mot f 100.te verhoogen en hnn een toelage te verleenen voor het behaalde diploma en daurom den post met f 200.te verhoogen. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. De heer Krynen stelt voor om geen nieuwen klerk aan te Btellen en dus dezen post f400.te ver lagen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Volgn. 58. Schryfloonen (f250). Met het oog op vermeerderde werkzaamheden stelt de heer Krynon voor dezen post met f200 te verhoogen, hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. Volgn. 63. Onderhoud en aa koop van meubelen voor het Raadhuis (f 250). Door een lid der 3de afdeeling werd de post voor het onderhoud der kachels in het Raadhuis te hooggeacht, waarom voorgesteld wordt dezen post met f 20.te verlagen, hetgeen met 10 tegen 7 stemmen aangenomen wordt. Volgn. 74. Jaarwedden ambte naren by dePlaatselyke belas tingen (f4675). Ingevolge het besluit van den vorigen avond wordt het uitgetrokken bedrag met f325 verhoogd en gebracht op f5000. Volgn. 83. Onderhoud huize torens, enz. (f 2800, De heer Do Gens brengt in het midden, dat deze post te hoog geraamd is. Hy wyst daartoe op het Weeshuis, waarvoor f700.— is uitge trokken, terwyl voor de gasfabriek met hare vele gebouwen f1000.is geraamd. Hy meent dat geen verband in acht genomen wordt tusschen de werkelijke waarde van een gebouw en de onderhoudskosten. Hy stelt daarom voor dezen post met f 800. te verminderen, welk voorstel verworpen wordt. Een ander voorstel in de 3de afd. gedaan om den poet met f 600.te vermin deren wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Volgn. 84. Dag- en weekloonen g e m e e n t e-w erklieden en kosten fabricage, (f2800.Hierby wordt voor gesteld de weekloonen van A. de Wit en J. Amelsbeek met f0,60 te verhoogen, waar tegen geen bedenkingen zijn. Wel tegen den aankoop van een schrijfmachine A f150.—. Er wordt voorgesteld dezen post te schrap pen, hetgeen met 12 tegen 5 stemmen aan genomen wordt. Volgn. 85. Onderhoud straten en pleinen, (f 13.900). B(j dezen post stellen B. W. voor de weekloonen van K. Blokhof, F. W. Brizee, F. van Til, J. Trap en R. van Brederode elk met f 1.te verhoogen en die van W. Bruin, F. van Brederode en J. van Til met f0,60 en L. Bruin met f0.50. Dit wordt goedgekeurd, niettemin geeft de heer Biersteker te kennen, dat tot zyn leedwezen door B. W. nog jeen toezegging is gedaan, dat zy een rege- ing van den rechtstoestand dei gemeente werklieden sullen indienen. Hy acht zoo danige regeling niet alleen gewonscht, maar hoogst noodzakelijk, daarom stelt hy een mocie voor, waarin de wonschelykheid wordt uitgesproken, dat B. W. zoo spoedig mo- golijk een ontwerp indienen, waarby de rechtspositie van gemeente-ambtenaren ge regeld wordt. De Voorzitter is van meening, dat deze motie by de begrooting niet op haar plaats is. De heer Hartendorff wil deze zaak, hoe wel van veel belang, tot later uitstellen, want er is geen haast by. De heer Van den Berg wil deze motie uitstellen tot een vol gende vergadering, om zich goed op de loogte te stellen. De heer Van Neck merkt op, dat in deze motie een beginsel ligt op- geeloten en daarom niet soo voetstoots in stemming kan gebracht worden. De heer Biersteker acht uitstel niet noo dig, want elk lid weet wel wat bedoeld wordt. In stemming komt nu een voorstel van den heer Van den Berg om de zaak uit te stellen. Dit voorstel wordt met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Voor uitstel stemden de heeren Penning, Hartendorff, De Ven, Van Neck, Van den Berg, Krjjneu, Adriaanse en Over de Lin den, zoodat de motie als aangenomen wordt beschouwd. Verder komt by dit volgnummer onder scheidene posten voor, waarop vermindering is voorgesteld. Zoo wordt besloten tot ver mindering van den post 250 M* vernieuwing van de voetstraat Huisduinerweg (f 450. met f 200.te verminderen en voor het rest ee rende een paardenpad te maken en om den post onvoorziene uitgaven (f 72,40) f 50.te verlagen. Nog brengt de heer Krynen in het midden geen keien meer aan te koopen, zooals B. W. voorstellen. De Spoorstraat wil hy gaandeweg van een klinkerbestrating voor zien, waar men sich by meerderheid van stemmen mede vereenigt. Volgn. 87. Onderhoud wandel plaatsen en plantsoenen, (f2900). Verschillende voorstellen worden hierby ge daan, hetgeen tengevolge had, dat deze post o. a. verminderd werd met f 1200 voor vellen van oude hoornen en opnieuw beplanten van een gedeelte van den Kanaal weg vanaf de Postbrug tot het Westplein. Een voorstel om f810 voor hekwerk in 't plantsoen niet uit te trekken werd verworpen, nadat gewe zen wus op het ondoelmatige van de tegen woordige afrastering met prikkeldraad. Nog wyst de heer Terra op den erbarmelyken toestand van het plantsoen by de Westerkerk en de heer Krynen op de hoornen in de Molenstraat, die nadeelig zyn voor de ge zondheid der bewoners. De voorstellen om geen f 100 uit te trekken voor nieuwe zit banken aan den Stationsweg en f40 voor den aankoop van een grasmachine worden verworpen. Volgn. 89. Onderhond pompen en riolen, (f 910). Hierby wordt door den heer Bok voorgesteld den post onvoor ziene uitgaven van f 65 met f 60 te vermin deren, hetgeen aangenomen wordt. Volgn. 90. Onderhoud havons, vaar ton, kaaimuren enz. (f600) wordt met f50 verminderd. Volgn. 99. Jaarwedden agenten van politie (118.100). Deze post wordt met f 205 verminderd, en wel f 100, om do mntatie van het corps politieagenten en f 105 voor politie diploma's, omdat in dit jaar geen politieagent dit diploma heeft behaald. Volgn. 106. Onderhoud politie bureau x (f 1200). Een voorstel om dezen post met f40 te verminderen wordt aange- Volgn. 110. Buitengewone uit gaven ten behoeve der politie (f 700). Deze poet geeft den heer Harten dorff aanleiding er op aan te dringen, dat onder geneeskundige behandeling voor de politieagenten ook verstaan wordt opname in het ziekenhuis. Volgn. 123. Kosten instandhou den van schoollokalen en onder- wyzerswoningen (f 1525). By dit volg nummer worden wederom voorstellen gedaan tot vermindering on welf 320 voor onder houd van school 1 en onderwyserswoning, f 170 voor school 2, f400 voor school 4 en f 100 voor het veranderen der buitendeuren aan school 3, zoodanig, dat sy naar buiten openslaan. Deze voorstellen worden verwor pen, behalve het tweede, dat aangenomen wordt. Volgn. 124. Kosten aanschaffen en onderhouden van schoolmeu- beien (11250). Besloten wordt dezen post met f 20 te verminderen. Volgn. 125. Kosten van school boeken, leermiddelen ens. (f4500). Hierby werd voorgesteld dezen post f30 minder te ramen, welk voorstel verworpen wordt. Volgn. 126. Kosten verlchting, verwarming en schoonhouden van schoollokalen (f 7300). Hierby wordt wederom voorgesteld den post onvoor zien met f40 te verminderen, dat aangeno men wordt. Volgn. 131. Kosten Normaal school. (f 700). Aangenomen wordt het voorstel om dezen post voor onvoorzien met f 80 te verminderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1