KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wierlogeo er Anne Paulowna* Verbroken Zegels. No. 3881. Zaterdag 30 October i«09. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 i f0.75 miën J Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer[6 Bevijs-exemplaarj2j Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., te Heider. Buroaux: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Donderdag 28 October 1909. (Voortzetiiog der verg. van Woensdagavond.) Voorzitter de heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig 18 ledenafwezig de heeren Staalman en Van Wingerden. Na de heropening der zitting wordt de verdere behandeling der Begrooting voortgezet. De heer Oortgysen komt terug op een reeds vastgestelden post, nl. op Volgn. 191. Kosten vallende op het sluiten der geldleening (f 2324). Hij wil dezen post alsnog met f800 verlagen. De Voorzit ter tracht duidelyk te maken, dat zulks niet kan, of er moet eenzelfde bedrag in de inkomsten tegenover gesteld worden, want het betreft hier een buitengewone uitgaaf, die verband houdt met de gesloten geld leening. Alsnu gaat men over tot de vaststelling der Inkomsten. Volgn. 8. Opbrengst Waterlei ding (f 65,783,40). De heer De Gens doet het voorstel dezen post met f1000 te ver- hoogen en hij acht zulks met het oog op het steeds toenemend getal aansluitingen alleszins gemotiveerd. Ieder jaar overtreft de opbrengst der Waterleiding de raming; in '07 en 08 werd door den Raad telkens verhoogd en toch werden de toen vastge stelde sommen nog overtroffen. De heer Van den Berg bestrijdt het voor stel, want dan moeten de uitgaven ook eroo- ter zijn. Het voorstel tol verhooging van den post met f 1000 wordt met 11 tegen 7 stemmen aangenomen. Volgn. 9. O p b r e n gst Gasfabriek (f95,770). In de 2e afdeeling werd voor gesteld dezen post met f5000 te verhoogen. By stemming wordt het voorstel met 13 tegen 5 stemmen verworpen. In de 2e en 3e afdeeling achtte men de voorzichtigheid te ver gedreven om dezen post niet hooger te ramen dan in 1908 reeds werd ontvangen, terwyl blijkt, dat de toename van gas voortdurend toeneemt. In de 3e afd. werd een verhooging voorgesteld van f6245, verdeeld als volgtlichtgas f 4000, kookgas f 1000, industriegas f745 en koolteer f500. Met 11 tegen 7 stemmen wordt dit voor stel aangenomen en alzoo de post met f6245 verhoogd. Nog wordt door den heer De Geus voor gesteld om de door den directeur voorge stelde traktementsverhoogingeu van den boekhouder en opzichter-distributie niet toe te staan en den desbetreffenden post met f200 te verminderen. Hy wil geen verhoo gingen toestaan, alvorens een regeling is getroffen. Het voorstel wordt met 10 tegen 8 stemmen aangenomen. De heer Hartendorff betoogt op billijkheids gronden de door den directeur voorgestelde loonsverhooging van den len muntgasklerk- inc&sseerder met f 150 en niet zooals B. W. wilden met f 100. Dit vooretel wordt evenwel met 12 tegen 6 stemmen verworpen. De heer Oortgysen vraagt naar de rente die gekweekt wordt door de gasfabriek met het oog op de iedere maand te storten bydrage "(j de Amsterdamsche Bank. De Voorzitter vindt die opmerking onbe- grypelyk, want nimmer worden er gelden gedeponeerd, maar steeds opgenomen, zoodat van kweeken van rente geen sprake kan zyn By Volgn. 18. Belasting gedis tilleerd (f23,500)r en by Volgn. 19. 'Belasting likeuren (f 1,100), wordt voorgesteld met het oog op de betere con- tröle, deze posten respectievelijk met f500 en f 300 te verhoogen. Deze voorstellen wor den beide aangenomen. Volgn. 25. Schoolgeld Burger avondschool (f900). Voorgesteld wordt dezen post met f 100 te verhoogen, dat met 11 tegen 4 stemmen verworpen wordt. Volgn. 33. Teruggave verple- gingskoaten v a n krankzinnigen (f 1,551.89*). De Voorzitter zegt, dat deze post f 100 hooger kan gesteld worden. De heer Biersteker maakt de opmerking dat .do verpleging veel geld kost en weinig uitgaven er tegenover staan. Hy dringt aan op een regeling ten dezen opzichte en wil de bydragen door belanghebbenden naar een vaste maatstaf, overeenkomstig hun inkomen bepalen. By Volgn. 40. Uitkeering van het Rijk naar het aantal inwoners. (f405001. De heer Oortgijsec betwijfelde of dit bedrag naar de bevolking wel juist ge raamd is. De Voorzitter geeft de uoodige inlichtingen. De heer Hartendorff" komt nog eens terug op Volgn. 26, Marktgelden (Ker mis), en spreekt de wensch uit, dat B. W. in den vervolge met kramerB voor de kermis geen contracten aangaan voor langer dan een jaar, want dit zou een beletsel zyn, indien men te eeniger tyd over zou willen gaan tot inkrimping of afschaffing vun de kermis. B y Volgn. 44 bespreekt de heer Oort gysen de wenschelijkheid tot herziening van de pensioenverordening, hij acht 2 °/0 storting te laag en wil alle beambten en ambtenaren in het fonds opnemen. De Voorzitter zegt dat B. W. bezig zijn aan een concept. Vervolgens wordt op voorstel van den heer Biersteker de post Bijdrago van het Ryk in den Schoolbouw op f 2000 gesteld. Na afhandeling dezer posten wordt de ver gadering geschorst en gaat de Raad over in gesloten zitting. Na heropening der openbare vergadering, zegt de Voorzitter, dat er een tekort is van f2500 en vraagt op welke wyze hierin is te voorzien. Do heer Krynen meent, dat dit te kort het best te vinden is door den hoofdelijken omslag te verhoogen. Hij stelt daarom voor den hoofdelijken omslag f 4.500 hooger te stellen en te brengen op f74,500, de post voor schoolbouw van f2000 to laten vervallen en den post onvoorziene uitgaven met f 13 te verhoogen. De heer De heer Biersteker wil den post onvoor ziene uitgaven met f1000 verlagen, dan is deze nog hooger dan voor 1909 werd geraamd. De Voorzitter maakt do opmerking, dat in 1908 uit dezen post ruim f7000 is uitge geven en dat by altijd te laag geraamd wordt. Do heer Van den Berg steunt het voorstel Krynen, hetwelk bij stemming met 14 tegen 4 stemmen aangenomen wordt. Tegen stem den de heeren Biersteker, Hartendorff, Adri- aanse en Van der Ploeg. Hiermede is de behandeling van de begroo ting afgeloopen, die in ontvangst en uitgaaf bedraagt f744.957.81, mot een sluitpost voor onvoorzienen uitgaven van f3825,34. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nu de genomen beslissing van den Raad hun voorstel tot heffing van een straatbelasting intrekken. Verordening Hoofdelijke Omslag. Alsnu wordt aan de orde gesteld een door B. W. ontworpen Verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag naar het inkomen, bénevens de door de heeren Oort gysen en Biersteker ingediende amendementen op die verordening. De heor Oortgysen beveelt de aanneming der ingediende amendementen aan en zoo zy aangenomen mochten worden, verzoekt hy B. W. pogingen aan te wenden, dat de verordening met 1 Jan. 1910 in werking kan treden. De heer De Ven meent, dat 2 maanden te kort is en het niet mogelyk is, dat deze met 1 Jan. a.s. in werking kan treden, want hy vreest, dat de goedkeuring van de re geering vóór dien tyd niet kan verkregen worden. Hij geeft daarom in overweging deze heden niet te behandelen en tot later uit te stellen. In 1910 zou dan op de gewone wyze gehandeld kunnen worden. Do heer Biersteker zegt, dat volgens de gemeentewet binnen 2 maanden een beschik king moet genomen worden, zoodat het vol strekt niet te laat is, wanneer eenige spoed gemaakt wordt. Hy is tegen nitstel, want de tijd is lang genoeg geweest, dat de leden zich op de hoogte konden stellen. De heer De Ven merkt op, dat de amen dementen niet zoo eenvoudig zijn en men do gevolgen wel mag overwegen, als in plaats van f400 f450 van het inkomen wordt afgetrokken. De Voorzitter vreest ook, dat niet alle leden op de hoogte zyn van de gevolgen, die de gewijzigde progressie met zich brengt en niet kunnen nagaan hoever die gaat. De heer Biersteker zegt, dat het voorstel punctueel uitgewerkt is en ieder het zien kan hoever het gaat. Er geschiedt geen on billijkheid door, de belastingdrnk is een voudig verlegd. De Voorzitter begrijpt niet hoe do voor- stellers er toegekomeu zyn de 1ste klasse er af te laten. Van do 607 aanslagen zyn slechts 28 achterwege gebleven. De heer Biersteker antwoordt dat een aftrek van f 450 niet te hoog is, want de eischen voor levensonderhoud stijgen. De voorstellers bedoelen, dat inkomens beneden 1000 minder, die daar boven hooger belast worden. De Voorzitter betwijfelt of een aftrek vun f450 door de regeering goedgekeurd wordt. De heer Biersteker: In Zaandam is het f500 en in Den Haag f600. Na nog eenige opmerkingen en bespre kingen doet de heer Hartendorff het voorstel de zaak te verdagen, dan kan in 1910 nog volgens de oude verordening de hoofdelyke omslag geheven worden en men heeft ge legenheid de zaak te overdenken. Het voorstel tot verdaging wordt met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Biersteker, De Geus, Van der Ploeg en Oortgijsen. Burgeravondschool. De Voorzitter komt nog eens terug op het genomen besluit van Dinsdag, waarbij de benoeming van een directenr aan de burger avondschool is verdaagd. Dit is voor hem een moeielijko zaak, want hem is in deze geen richtsnoer gegeven. De heer Van den Berg zegt, dat de Raad in principe moet uitmaken of de betrekkingen aan de burgeravondschool en do ambachts school gecombineerd of gescheiden moeten zyn, nadat advies is iugekomen van de com missie van toezicht op 'tmiddelb. onderwijs. De heer De Ven acht het beter, dat de betrekkingen gecombineerd blyven, vooral met het oog op de omstandigheid, dat de burgeravondschool verplaatst wordt naar de ambachtsschool. De heer De Gens meent, dat het een dure geschiedenis voor de gemeente wordt, als men de betrekkingen splitst en wyst er op, dat men alsdan ook in de keuze zeer be perkt wordt, of men moet plaatsgeuooten kiezen, die het als een bijbetrekking be schouwen. De heer Feenders betoogt dat men de gemeente-instelling do hand boven hot hoofd moet houden en is daarom voor scheiding. Na nog eenige discussie en na de opmer king van den Voorzitter, dut hy geen leid draad heelt en niet weet, wat de Raad wil, verklaart de heer Van den Berg, dat hy binnen eenige dagen een voorstel zal in dienen, om de beide betrekkingen te split sen en om het traktement te bepalen. Hij verzoekt aan B. VV. om die voorstellen naar de commissie van middelbaar onderwys om advies te zendenmet verzoek eenigeD spoed te maken. Alsdan kan de Raad een besluit nemen. De Voorzitter ia met dit antwoord tevreden en sluit daarmede dc debatten. Rondvraag De heer Oortgysen brengt in 't midden, dat de volgende maand aan den Kanaulweg nieuwe boomen geplant worden door de Heidemaatschappij op 6 M. afstand, dit acht hij te kleine afstand voor do goede ontwikkeling dor boomen. Hy zou het wen- schelijk achten, dat ze minstens 8 M. van elkander werden gcplaafBt. De Voorzitter zegt, dat hem hier niets van bekend is, maar dat hij notitie van deze opmerking zal nemen, terwyl de heer De Ven mededeelt, dat de Heide maatschappij een afstand van 6 M. te weinig vindt. De heer Penning vestigt de aandacht er op, dat door de gemeente-reiniging by som migen kwitantiën zijn geïnd, maar de putten toch niet werden geledigd. De Voorzitter antwoordt, dat in den beginne de dienst nog niet geregeld was, hetwelk nu is gesch:ed, zoodat waarschynlyk geen onregelmatigheden meer voorkomon- Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Nieuwsberichten. HELDER, 26 October. De heeren O. de Wit en A. A. Tjittes hebben gisteren met goed gevolg exa men afgelegd voor vrije en orde- oefeningen. Met verwijzing naar de advertentie in dit blad kunnen wy hen, die zich interesseeren voor den zang, mededeelen, dat er hier ter plaatse is opgericht een Christelijk Gemengd Zangkoor onder den zinspreuk Soli Deo Gloria. Dat koor houdt hare repelitieën des Woens dagsavonds om 8 uur in het gebouw Bewaar school Hoogstraat, terwijl het doel dezer vereeniging isde eeuigszins ouderen en ge- FEUILLETON. 26; Dan weet ik er geen raad op Ik ont moette, toen ik van het station naar hier reed, zyne vrouw in lawn-tenniscostuum, be koorlijk als altydde officiereu, die juist van het appél kwamen, gioetten haar zoo vertrouwelijk. Op welken voet staat zij met 7on Fellenthin? Hy schijnt zyn afscheid gekregen te heb ben, spotte Robert, maar er zyn nog anderen. Overigens kan ik op haar niet booB zyn zij schijnt een goed schepsel te zyn, maar ichtzinnig. Wellicht zal zij nog het werktnig rijn, dat ons op hem wreekt. Hy stapte met de handen op deD rug in de kamer rond. Wat te beginnen Dit was zyn eenige gedachte, Wegens de verdenking, die op hem rustte, durfde hy niemand meer in het gelaat zienOtto's voorstel om bij hom op zyn goederen to komen, wanneer hy ontslag nam, had hy geweigerd. En waarvan zou hy nu leven, hij en zijne zuster P Klaus die hen beiden als roovers van zyne erfenis beschouwde, verklaarde steeds, dat er geen geld voor hen was, en de voogd had geen echt zich in de handelszaak te mengen zij varen beiden aan zijne genade overgelaten, en Robert verlangde die niet. Verkocht hij Dn het huis, dan joeg hy hen van zelf er dl, dan waren zy doodarm; daarmee bad ijj reeds laten dreigen. Een verzoening, die Polda had aangeraden, was onmogelyk, want Klaus verlangde het geld van vader, die aan hem, den bezitter van de handelszaak, was onttrokken. Wanneer het voorhanden was geweest, had hy het misschien zelf verduis terd om het zijn medeerfgenamen te ontne men. Maar hoe kon men hem dit bewyzen De kamenier trad met een visitekaartje binnen en wendde zich daarmee tot Otto. Een hoer wenschte hem dringend te spreken. Von Schimmelpfennig sloeg een blik op het kaarlje. Fransje las verschrikt den naam. Was er voor hen dan niets anders in de wereld dan narigheid Mijn oomriep Otto verbleekend. Hy sprong op, en snelde naar de deuren ontving daar verlegen oen grooten, breedge- schouderden heer met grijzen baard, die hem met ernstig, doch vriendelyk gelaat de hand reikte. Hij stelde het meisje voor als zyne verloofde en Robert als zyn kameraad. Onderzoekend, maar toch galant, keek de oom Fransje aan en zeide haar eenige vrien delijke woorden, zichtbaar verrast haar in deze hoedanigheid te moeten begroeten, en woes intnsschen den stoel af, dien zij hem aanbood. Ik moet je hier storen,-zeide hy. Ik zocht je eerst op «Heinrichshof". Je waart juist vertrokkenik volgde je hirrheen en in je woning vernam ik, waar ik je kon vin den. Ik vraag dus om verachooning, wondde h(j zich tot Fransje, wanneer ik mijn neef meeneem, om iets gewichtigs met hem te besprekei Otto 1 had hem reeds met bezorgd gelaat aangekekennadat zijn oom vriendelyk afscheid ha<l genomen van Fransje en Robert, volgde by hem naar het naastbijzynd restau- Je zult verwonderd zyn my hier te zien, begon hy, nadat hy, een ontbijt had besteld. Het is iets onaangenaams, dat mij naar hier voert; dat zeg ik je vooraf. Ja neef Joachim heeft mij geschreven. Zyn brief ontving ik te Nizza, juist toen ik met myne vrouw naar Duitschland wilde terugkeeren. In een laDg epistel noodigde hij op grond vun je vaders testament en ook in naam van bloedverwan ten, my uit maatregelen tegen je te nemen. De oom van Otto ging voort Je neef beschuldigt je van verwaarloozing der familiogoederenhy beriep zich op de familiestatuut en verlangde waarborg voor de bólangen der bloedverwanten «Heinrichs hof', dat je in vryen eigendom toebehoort, heb je in eenige jaren reeds zoo met schul den bezwaard, dat je het niet langer meer kunt behouden men verlangt dus curatcele, daar ook de mujoraatsgoederen door roof bouw hunne waarde verliezen, en wanecer dat zoo voortgaat, zullen de kosten, om alles in beteren staat to brengen onraetelyk zyn. Ik kwam in jouw belang, om als voormalig heereboer mijn oordeel te geven. Is de be schuldiging, onwaar of overdreven, wees overtuigd, dat ik als broeder van wijleu je vader aan je zijde zal staanwanneer dat niet het geval is dan Hy trok de schouders op. Hy verzekerde Otto, dat by hem steeds had mogen lijden maar hij verlangde van hem een opcrihartigo en eerlyke bekentenis betreffende zyn om standigheden, ze mochten zijn zoo ze wilden. Dat Otto steeds neiging tot lichtzinnige uit gaven had gehad, wist hy, helaas, en dat zyn neef, zooals men hem had verteld, verlenging van verlof had gevraagd, maakte hem eeni- germate ongerust. Otto had hom, met het hoofd in dé hand aangehoordhy keek huwden in de gelegenheid te stellen zich door oefening te bekwamen in den zang. Naar men ons mededeelt, bestaat een dergelijke veree niging hier ter plaatse nog niet en is het daarom onnoodig h.t nut er van aan te toonen. Wy gelooven dat er nog velen zich by haar zullen aansluiten, ook omdat zij de leiding heeft toevertrouwd aan den heer J. As ma. Umuiden, 28 October. De burgemeester van Velsen heeft, naar aanleiding van het molesteeren van werk willigen, hierin aanleiding gevonden verster king van politie aan te vragen. Heden kwam een 25-tal rijksveldwachters hier aan en zullen deze over Velseroord en IJmuiden verdeeld worden. De stakers houden morgenmiddag wederom in de schouwburgzaal .Tivoli" eene open bare samenkomst waar als spreker zal op treden de heer Kolthek uit Amsterdam. De burgemeester deed heden de volgende Bekondmakimg door aanplakking ter kennis van de burgerij brengen: De Burgemeester der Gemeente Velsen: Tot zyn leedwezen bemerkt hebbende dat men niet alleen de vrijheid van staken neemt, maar dat men personen die willen arbeiden de laatste dagen daarin verhinderd heeft door bedreiging en geweldpleging; Gelet op art. 4 der Grondwet; Verklaart hierby uitdrukkelijk dat ieders persoonlijke vrijheid beschermd zal worden on zegt daartoe de noodige hulp van politie- wege toe. Men melde zich daartoe aan by de Politie. De ramp van de „KW 38". De Katwyksche visschersschuit ,K. W. 38", eigenaar Kleen te Katwyk, gezagvoerder Arie van Duyn, met 8 man aan boord is Maandagavond in stormachtig weder, in de nabyheid van Kijkduin in botsing gekomen met het wrak van een groot zeilschip, dat onderstboven dreef en in de duisternis niet kon worden gezien. De schuit was zoo ern stig beschadigd, dat zy binnen twintig minu ten zonk. Gelukkig had zy tweo booten aan boord, waarvan er een opgepikt was in de nabyheid van Doggersbank. Vyf man gingen in de eeno, vier man in de andore boot. Zy dre ven vyf uron op de stormachtige zee, toen een der booten werd opgepikt door het Dantziger stoomschip „Oliva", kapitein Becker, op reis naar Londen. De «Oliva' zocht toen naar de boot, en vond die na eenige uren. De schip breukelingen werden gastvrij opgenomen en goed behandeld. Eergistermiddag kwam de Oliva" te Londen aaD. Toen de schipbreukelingen werden opge nomen waren zy byna uitgeputzy hadden het meerendeel hunner kleeren verloren in den storm. Na aankomst werden zy naar het Hollandsche consulaat gebracht, waar zij van kleeding werden voorzien en toen voor den nacht ineen «Sailors home" werden ondergebracht. Gisteren werden zy door den consul, wiens behandeling zy hoogljjk roem den, per Butavierboot naar Nederland terug gezonden. Hernieuwde inbraak in de Plantageschool. Voor den vierden keer in drie jaar tyds hebben Dinsdagnacht dieven een bezoek aan de Plantageschool aan de Muidergracht ge bracht. Meldden we een week of wat geleden, dat de heeren belangrijke hoeveelheden school- benoodigdheden en een groote hoeveelheid boezelaars hadden meegenomen. Dinsdagnacht hebben ze weer op een andere manier hun slag geslagen. By het openen der school merkte hel hoofd Woensdagmorgen dadelijk, dat er weer ongewenscht bezoek was geweest. Met een bootje zijn zo aan den achter kant der school op de speelplaats gekomeo, van daar door het openen van een raam in de gymnastiekzaal. Eenmaal daar, was de tocht door de lokalen gemakkelijk. Voornamelijk hebben de dieven een groote hoeveelheid schoolbenoodigdheden en handwerken gestolen. De boezelaars der kinderen van de 4e klasse waren netjes in een paar manden gepakt en werden Woens dagmorgen daar gevonden. In de kamer van het hoofd der school, mej. Stellwagen, hebben ze erg huis gehouden. Het karpet, pas nieuw, daar het vorige eveneens gestolen was, lag gedeeltelijk onder een kast. De dieven hebben het doorgeknipt en bet grootste gedeelte medegenomen. Bovendien mist het hoofd der school verschillende voorwerpen, die persoon lijk eigendom waren. Een aantal briefjes uit de kast, o. a. attesten van artsen, werden stukgescheurd en de roode inkt in een pot met dito zwarte overgegoten. Voorts werd de school op liederlijke wijze bevuild. De politie heeft een langdurig en nauwkeurig onderzoek ingesteld en meent een Bpoor to hebben gevonden. (N. v. N.) Om premie en prijs. Uit Amsterdam meldt men aan de *N R Ct." d.d. 28 Oct. s Menschen hart gaat uit naar gemakkelijk verkregen rijkdom. In onze kinderjaren wek ken sprookjesboeken de eerste verlangens op; als we jongens zyn geworden wenkt ons het goudland uit de reisverhalen tegen, en op meer gevorderden leeftyd, als we, zoouls men dut noemt, tot de jaren des ondorscheids zyn gekomen on aan onze luchtkastoelen een practiscben vorm geven koopen wy ons een eerzaam loterijbriefje, en hopen dat het geluk sns ditmaal nu eons gunstig zy Eergisteren en gisteren hebbeu de menschen daarom weer queue gemaakt voor de kanto ren van de collecteurs der Staatsloterij. By dien op den Dam had zich eergistermiddag om vyf uur al een klein troepje op de stoop, vlak tegen de deur, genesteld, hoewel het bureau eerst gisteren open ging, en noch de zondvloedsche stortregen, noch do gure wind vlagen konden hen van daar verdry von. Men haalde eenvoudig het dekzeiltje of den gon- jezak, die als beschutting waren meegebracht, wat dichter om de schouders, en bleef waar men was, opgewektheid en verwarming put tend uit het zien van de telaatkomers, dio tegen middernacht nog heel vroeg dachten te zyn. Dan, toen het uur van tweeën ver streken was, de laatste café-gangers voorbij waren, en de lichten overal uitgedraaid wer den, begon het op den spaarzaam verlichten Dam minder vroolyk to worden. Een norsch stilzwygen volgdetelkens keek men naar de Dam-klok, welker wijzers vastgeroesd schenen, zéó traag liepen ze den cirkel om. Totdat, tegen het morgenkrieken, een paar grappenmakers den boel kwamen vervrooly- ken. Er werd over on weer geschertst, en eindelijk zelfs een lustig liedje gezongen. Eenige malen maande daarom de politie tot rust en kalmte aan, maar de menschen waren niet erg meegaand na het vermoeiend nachtje. Met dit gevolg, dat de agenten ton slotte daadwerkelijk moesten optreden, en ten aan- schouwe van oen enkel vreedzaam huisvader, die, gewekt door het nachtrumoer, naar het raam van zijn slaapkamer snelde en angstig naar buiten gluurde de cliënteele van de olficieele Nederlandsche Staatsloterij uit elkan der joeg. Wat dit onbillijk, en zeker door de handhavers van orde en recht niet voor zien gevolg bad, dat, na terugkeer van de rust, de beste plaatsen voor de deur waren ingenomen door hen die het laatst gekomen waren, en na hun staanplaats tegen den waarlijk niet civiolen prjjs het gold immers uiet do opening der Statcn-Generaal van f 2.50 en meer verkochten. De moord te Surhuizum. Verdacht van den moordaanslag op vrouw Hoekstra te Surhuizum iFr.> zyn twee jonge arbeiders te Haruema Opeinde, zekeren A. v. d. V. en W. O. gearresteerd. V. hielp de familie II. dezen zomer in de hooiing. De vrouw is nog niet overleden zooals wy in ons vorig nummer hebben gemeld, doch haar toestand is zeer ernstig. Stoomschip rDeutschlard" te koop. Het eens zoo beroemde en nog altyd uit stekende stoomschip «Dentschland, dat enkele jaren geleden nog het snelste schip van de wereld was, is to koop. Zoodra de Hamburg Amerika-lijn er een aannemelijk bod op krygt, wordt het opgeruimd. De ,/Deutschland" is nog maar 9 jaar oud. Iu haren glanstyd, toen zy nog tot de meest gezochte .hazewinden' van den oceAan be hoorde, gaf zy goede renle en zy is nu nog in voortreffelijke/! staat. Maar zij past nu niet meer in het stelsel van de Ilamburg- Amerika-lijn, die, sedert de groote Engelsche maatschappijen hare nog snellere turbine stoomschepen in dienst hebben gesteld, er toe overgegaan is, wel langzamere dan de Enge'sche, maar zeer geriefelijke en zeer groote stoomschepen te laten bouweD, dio goed moeten voldoen, ook omdat sy zoer rentegevend zyn. Een zesde zintuig. Het Dcensche blad .Politii keii" vertelt var. een Noor met name Emil Knudsen, dio be weert een zesda zintuig te hebben. Do mun hoort in Drontheim thuis en schijnt in heel Noorwegen om zijn speurzin vermaard. Hy heeft nu to Kopenhagen voor vier dokters, o.a. professor Friedcnroich van het gemeen telijke gasthuis, en anderen sterke stukken vertoond. Politieken vertelt er uitvoerig van. Het gczolsc.hap bad buiten Knudsen om, die middelerwijl in een kamer opgesloten zat, met een motorboot een tochtje door de haven gemaakt en een bepaalden toer vastgesteld, een vry ingewikkelde weg door een binnen haven, om een strekdam heen en terng, waar bij men drie nauwe doorgangen door moest. Vervolgens Dam men Knudsen aan boord. Hij werd geblindoekt aan het roer gezet. Prof. Friedenreich ging achter hem staan en hield zyn vingers op Knudsen's slapen. De boot werd in beweging gezet en nu stuurde Knudsen de boot langs den aangenomen weg, terwyl hy dien weg niet kende noch zien kon, alleen afgaande op wat prof. Frieden reich (later afgelost door een paar andere lieden van 't gezelschap) onbewust hem door zyn vingertoppen meedeelde. Kijkjes uit mijn venster. Cenlraal-bureau. - In 't voorbijgaan. t Klein geel-koperen handeltje onge veer in het hart van 't geheimzinnige me chanisme stond nog naar links, richting letter D., .dagdienst" en zou straks over gaan naar N., .nachtdienst" Juist zoo'n wonderlijk druk oogonblikje, dat scherp op letten en gedurig bozig-zyn noodzaakt. Uit verschillende richtingen onzer nitgebreido gemeente kwamen verzoeken om aansluiting, soms verrassend, twee gelyktydig of' eenige kort achtereenvolgens. Schier onophoudelijk vibreerde zacht het belletje, waarop dan telkens onmiddellijk een of meer metalen klepjes zich openden, tooverachtig vlug, zonder hapcreD, het nummer toonend van hen die wil ien spreken op kleine en groote afstanden met elkander. En een paar rappe, geoefende meisjeshanden zag je hierdoor zoo wat onafgebroken aan t werk om al die op en af bellers toch maar haastig en precies van dienst te zijn Of er ook gebruik van gemaakt wordt! Natunrlyk, zoo'n telefoon aan hnis is be paald een groot gemak. Dat verre-spreken door middel van een vernuftig toestel, het welk klanken duidelyk doet verstaan, geeft menig bezitter oen practi«che gelegenheid om cen-twee-drie te handelen. Van 't kantoor klets je, hetzjj plaatselijk of intercommunaal, over alles-en-nog-wat. Uit de woonkamer onderneem je, zoo noodig met 't heele gezin, per draad visites van welken aard ook. In de keuken noem je maar op wat b. v. den slager, den kruidenier, den bakker en andere leveranciers met •presto" moeten bezorgen De kleine nuttige inrichting aan het Molen plein is sedert korten tyd in gebruik genomen en naar aanleiding hiervan hebben de bnren er naast ongetwijfeld een bedryvigen taak neergelegd. De centrale bediening toch door gestadige vermeerdering van het aantal bijkomende bezette nummers omvang rijker geworden geschiedde voorheen door de politie, die thans alleen nog belast is met het waarnemen van den dienst na tien uur des avonds. Een speciale welluidende bel Waarschuwt eventueel do aanwezige agenten, wier vertrek in directe verbinding staat met do deur van het nieuwe centraal- bureau, dat heden zeer zeker aan de eischen voldoet om steeds de onderlinge verbindingen te verzekeren. In het keurig net afgewerkt gebouwtje is teveus een toestel aanwezig, dat bet publiek, voorloopig kosteloos, in de gelegenheid stelt, om te telefoneeren. 'l Motregent in je ziel bij het aanschouwen van de overblijfselen I Eindelyk dan maar «afgemaakt" als oud en op. Jarenlang dikke, zware stammen met verdachte, ziekeiyke kruinen en malle, afge leefde takken. Door geweldige balslagen ter neder geveld. Na opgestapeld aan hoopjes op aiatand. Waardoor je kan zien de uitge droogde, vermolmde of rottig aangestoken ingewanden" of de groote uitgevreten gaten, die nog maar dunnetjes bedekt waren door het alles verbergendo buitenhuidje. Op de vlakte van brug tot brug nog oen zestal magero jonge boompjes, die, als scbnw en bleek achterlyke kindoren onder den dreigenden arm uit puur modelyden gespaard bleven. Deze uitverkorenen, schoon lang geen schitterend figuur makende op den tegen woordig somber kalen Kanaalweg, mogen voor verderen groei hnn eenmaal ingenomen plaats behouden cn zullen asjeblieft zoo spoedig mogelyk I door nieuwe, frissche levens worden aangevuld. nu zyn oom met zyn eerlyke oogen aan. Mijn neef Joachim is wangunstig reeds na den dood van mijn vader heelt hij alle advocaten afgeloopen om mijne rechten te betwistenmaar ik wil niets verachoonen, oom, zei hy met een zucht. Onze oude hoofd opzichter, die mij reeds als kind op de armen heeft gedragen, is wel zwak tegenover my, en heeft voor my, tot schade vun do goede ren en ter wille van my, misschien veel ge daan wanneer ik met de opbrengst niet uit kwam, maar zoo erg is het zeker /.iet! Ik heb helaas geen verstand van landbouwzaken. Goed 1 Ik neem dio bekentenis aan. Hoe kwam je er echter by, je zoo jong reeds te verloven Of is het nog niet zoo ver Het meisje bevalt me wel, maar wanneer jy een jonge verkwister bent is zij dan rijk Daarnaar heb ik niet gevraagd. Haar vader werd aangezien voor een vermogend fabrikant en ik beminde haar reeds toen ik nog byna een knaap was. Nu, alles zal afbangen van het onder zoek van je omstandigheden. Ben je ook daarbjj lichtzinnig, dan blyven wy geen goede vrienden. Die verloving behoort eerst in de tweede plaats behandeld te worden. Ver'.el my eens waar jo al dat geld hebt gelaten. Je hebt gespeeld, Diet waar Je loochent het niell Dat iB tenminste een eerlyke bekente nis. Je neef schreef me, dat je op uén nacht ODgeveer twintigduizend mark by het spel verloren hebt, en je bankier heeft die som nog wel uitbetaald, maar tegen verpanding van een gelyk bedrag uit de eerstvolgende jaarinkomaten. Hij schjjnt je scherp na te gaan. Ik loochen ook dit verlies niet. Ik had dien avond met mjjae kameraden veel cham pagne gedronken en myn tegenstander had kolossaal veel geluk. Was dat een van je kameraden? Neen, een ryke man, die de gcheele wereld doorreist. Zoo Dat interresseert mij, daar ik ook byna altijd op reis ben. Wio is hij Een baron Rennert, geoefend speler! Hy spreekt ook gaarno over Nizza. Rennert Beschryf hem cohs. Je weet ik ben daar iederen winter Kan ik hem niet zien vroeg zyn oom belangstellend. Hij is iederen avond in ons restaurant. Dan moet je hem my vandaag eens aanwijzenblijf den geheelen dag maar by mij en breng my eerst naar den bankier, want ik moet een duidelijk inzicht in je zaken hebben. Myne vrouw komt eer.-t morgen zij heelt ook een slecht denkbeeld van je gekregen. Hoe staat het met je dienst Ik zal des konings rek uittrekken en mij aan den landbouw wyden. Dat is een flink woord 1 Zyn oom reikte hem do hand. Houd het, mijn jongenIk ben met hart en ziel hoerebocr geweest en verkocht myn goed alleen omdat jo tante, m(jne vrouw, in den winter in een warmer klimaat moet zyn. Ik zat veel liever nog rustig op myn landgoed 1 Zeg eens, weet je een koolraap van een kuol te onderscheiden Eerlijk gezegdneen Niemand heeft het my geleerd. Mijn va/Ier kende alleen zijn regiment. Toch was hy een goed bestuurder van zyn bezittingen. Is het zoo als je neef echryft, dan zul je jaren lang van alle opbrengsten afstand moeten doen en den grond zooveel mogelyk moeten verbeterenaan trouwen is dan niet te denken, tot je eigen welzyn, want je hebt daarvoor nog tyd genoeg. Zet je die zaak dns uit het hoofd. Hot laatsto zei hy, op vasten, beslisten toon, er bijvoegende, dat hy zich het recht voorbehield, over de omstandigheden van do familie Brookman inlichtingen in te winnen. Otto von Schimmelpfennig waagde geen tegenwerping, want de juiste blik, dien zyn oom in zyne omstandigheden wenschte, baarde hem zware zorg, hij kende zo zelf niet, en wist alleen, dat by als piepjong mHjoraats- heer er muur op losgelecfd had met vollo teugen genoten. Ook had hy aan zyne kame raden steeds borcidwillig geld geleend, zoo dat hy zelf ten laatste in verlegenheid voor de ledige brandkast stond. Diep beschaamd had hy daarstraks Fransje vaarwel gezegd, in 't bewustzyn, dat zij do ernstige uitdrukking op het gelaat van oom moest begrepen hebben, toen deze hem had meegenomen. Robert had hem vandaag eerst gesproken over den geldnood, dio ook bij hem in huis heerschte. Alles viel nu in dui gen, dacht hy. In zyn eigen oogen was hij diep ongelukkig, nu hy do wereld zou moeten verlaten, dio hem zoo heerlyk was voorge komen En dezo gedachte greep hem byna ver nietigend aan, toen hy zyn oom voor het huis van den bankier had gebrachtals ond- zaakgelastigde van zyn vader ontevreden orer hem, zou die zeker aan zyn oom zijn gebeele zondenrogistor voorleggen. Als zyn oom in den namiddag neef Joachim een be zoek bracht, zou die vyand zeker geen goed haar aan hem laten. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1