KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowna. Tweede Blad. Aan de Ledeü der Ned. Her?. Kerk. Openbare Samenkomst. KERKGRACHT 42. No. 3833 Zaterdag 6 November 1909. -M- 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m50 et., fr. p. post 75 et., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37| i 15 i f0.75 miën J Modeblad »»»55»«»»C5» f 0.90 (Voor liet buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels Elke regel meer. Bewijs-exrmplaar Vignetten en groote letters worder r plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Nieuwsberichten. HELDER, 5 November. Het vertrek van het panteerdekschip .Holland" zal vermoedelijk op 17 Nov. plaats hebben. Door don botter Helder" 10, schipper J. Bais, zijn heden aangebracht *28 platen gemerkt 8. L. Door een 20-tal heeren is gisterenavond opgericht eene .Vereeniging voor Onderlinge Brandverzekering, uitsluitend voor de ge meente Helder. De bekende Lohoff's Cinematograaf zal al hier van Zondag 7 tot Zondag 14 November in Casino voorstellingen geven. Zie de adver tentie in dit blad. Gedwongen winkelnering. Door den minister van Landbouw, Ny ver heid en Handel is opgedragen aan den heer A. P. Staalman, oud-lid der Tweede Kamer Staten-Generaal, onder bevelen van den Direc teur-Generaal van den Arbeid, het instellen eener enquête naar de gedwongen winkelnering in Nederland en naar den invloed daarop geoetend door art. 1637 s Burg. Wetb. De Geisha. Hoewel de zaal goed bezet was hadden we Donderdag toch .Casino" nog voller verwacht toen de operette „De Geisha of de geschie denis van een Japansch theehuis gegeven werd. Het Nederlandsch Operette'gezelschap had het er wel op toegelegd om het stuk flink te doen slagen, 't Had speciaal hiervoor ver vaardigde schitterende Japansche decors mee gebracht, benevens een eigen orkest, dat zeer te loven viel. Ook de costuums waren schit terend. Van de operettes, die tegenwoordig in ons land op het repertoire staan, is de .Geisha" lang niet de minste. De muziek ervan is prachtig, 't geheele stuk door. Kr is goed gespeeld en gezongen. Vooral Mej. Corry Pinksen, die de hoofdrol Mimosa vervulde, zong heerlyk. Haar stem en haar spel ontlokten herhaalde malen een stormach tig applaus en twee-, driemaal werd zij terug geroepen. Na het eerste bedryf werd haar onder applaus eene bloemenhulde gebracht. Mevr. Samethini als Molly Seamore deelde in haar succes ook zy speelde en zong verdienstvol. De heer Jan Grootveld had de rol van den Chinees Wun-si; ze was voor hem ge knipt. Hy verstaat de kunst wel zyn publiek in te palmen. Bij open doek werd hij een paar maal luid en verdiend - gehuldigd. Ook den heer van Beem als luitenant Faiafax komt een pluimpje toe. De overige rollen zorgden voor een goed geheel dat den toe schouwers den geheelen avond uitstekend amuseerde. Staking te limuiden. Eenige zeelieden hebben zich weer aan gemeld by de verschillende reederijen, zoodat sedert Dinsdag een twaalftal stoomtrawlers vertrokken is. Woensdagmorgen vergaderden de stakers opnieuw huishoudelijk en besloten de staking voort te zetten in afwachting van eene by de reeders aangevraagde en door den voorzitter der Beedersvereeniging toege zegde conferentie. Nader wordt gemeld Gedurig komen zich weer zeelieden aan melden voor plaatsing op de stoomtrawlers, waardoor ruim 20 weer naar zee vertrokken. Het einde van de staking, welke dus eenigs- zins verloopt, kan binnen afzienbaren tijd verwacht worden. Aanbestedingen. Door het Provinciaal bestuur van Noord- Holland werd gister aanbesteed Het onderhoud van de duinen op het eiland Terschelling behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland gedurende de jaren 1910, 1911 en 1912. Minste inschryver A. G. Swart te Terschelling voor f 5445. De verzwaring van een gedeelte buiten- duinregel onder do gemeente Callantsoog, be hoorende tot de werken tot de verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord- Holland. MinBte inschrijver J. Oldenburg Jzn. te Bergen voor f13,978. Het opruimen, het verplaatsen en het leve ren en stellen van meerpalen langs het Noord- Hollandsch Kanaal. Minste inschrijver W. A. Verbrugge te Gouda voor f2660. Mr. J. G. van Heuven, griffier bij het Kantongerecht te Amersfoort, komt voor als no. 1 op de alphabetische lijst van aanbeve ling als Kantonrechter te Harderwijk. Op aandringen. De nauwelijks 18-jarige boerenknecht W. N., te Midwolde 'Oldambt), heeft Dinsdag op aandringen van eenige arbeiders, in den tyd van eenige minuten een flesch jenever, van 8 d.L. inhoud, leeggedronken. Tenge volge daarvan heeft de jongeman van 9 uur tot 's nachts 12 in bewusteloozen toestand doorgebracht. De geneesheer achtte den toe stand zeer zorgwekkend, maar door inspui tingen en massage is N. in het leven be houden. Zyn toestand was Woensdag vrywel, Gasverstikking. Uit Utrecht meldt men ons: Mej. E., Hee renstraat aldaar, is hedenochtend dood in haar bed gevonden, terwjjl men de huishoudster in bedenkelyken toestand aantrof. Men had gisteren avond een gaBkraantje laten open staan Men zou trachten de huishoudster nog tot bewustzyn te brengen. Uit de „Telegraaf" Langs de straat. (De kracht van het woord.) Aan de stille zyde van het Rokin bevindt zich een rytje melankoüeke, sinds lang on bewoonde huizen, welker ingeworpen, met [Luiken hier en daar toegespykerde ruiten, er uitzien als blinde ooggaten, hol en duister. Een oneindig-triest gezicht, die druipende, ergoorde, mot halfvergane biljetten beplakte huiskadavere, opgeschreven ten doode, hopen e. Een straat-apache staat, met zyn handen in zyn zakken, aandachtig omhoog te staren naar de kapotte ruiten. Bejammert hij liet troosteloos uitzicht dier huizen Overpeinst hij de vergankelijkheid van al het aardsche Snikt er binnen-in hem iets als onbegrepen roep naar schoonheid Hoegenaamd niet. Hy zoekt eenvoudig naar een ruit, die nog héél is en stuk ge gooid kan worden. Na lang zoeken heeft hij er een gevonden. Hy loopt zoekend even rond, raapt een steen op, mikt, zwaait z'n arm uiten de ruit ligt in scherven. Als de apache, in zalige oldoening over het vervullen van wat hy als zyn plicht beschouwt, zich fluitend om draait om andere terreinen voor het loslaten zyner passies op te sporen, bevindt hij zich neus aan neus met een individu, van Joost mag weten welke planeet. Een onmetelijk lang heer, geheel in 't zwart gewikkeld, in zwarte handschoenen, zwarte jas, zwarten hoed, zwart, glimmend haar en zwart bril montuur. „Wat zie ik hier?" galmt deze mensch, met een uithaal, als een verstervend kerk- klokgelui. ,Wat moet ik zien Gy weet ge- wisselijk niet, mijn jongske, weshalve gij ver keerd doet met dit werpen van steenen Mijn jongske staat als van den donder getroffen. Hadde de man Samojeedsch ge sproken niet, minder verbluft hadde inijn jongske gestaan. Vervolgt de bim-bammende ïm Hebt gij geen ouders meer, jongske, die liet verkeerde van zulk doen onderrichten De apache is snel tot zichzelf gekomen en antwoordt bot Me vader is putteschepper." Wel zoo Zoo, zoo, zooMaar uwe moeder moet u toch geleerd hebben „Me moeder zit in Meereberg." Och kom! Dat is wezenlyk hoogst onaan- naam voor uwe moeder. Hoor dan nu van mij, die het wél met u meent, dat het slecht en afkeurenswaardig is, ruiten met steenen in te gooien „Waar mos 'k 't dan mee doen 'k Had niks anders zegt de apache brutaal. De lange mensch schudt meewarig het hoofd en uit een borrelenden zucht, die klinkt als het leegloopen van een fietsband. Ik vreeze ik vreeze, dat gij op het verkeerde pad zijt, mijn jongske. Beloof mij dan, dat gij nöch met stecneD, nóch met iets anders do ruiten der huizen zult inwerpen. Ziedaar een geldstuk. En beter u Do zwarte mensch legt met viezig gebaar n cent op de gretig uitgestokou, gore vlerk vun den apache, en verwydert zich statig. De jongen kykt met nameloozc verachting naar t koperstukje, draait 't om, ziet den langen heer na, bedenkt zich even, holt hem dan na, en trapt, zoodra hy hem op zij is, zoo hard mogelijk in een groote plas, zoodat de modder den ongelukkigen apostel tot in haren vliegt. Waarop mijn jongske, na nog iets geroepen te hebben, in samenstelling met 't woord kaal, zich omkeert en uittygt op nieuwe avonturen. Maar de zucht, die zich n u ontwringt aan des zwarten benauwden boezem, is onbeschrijf lijk van dramatisch zelfbedwang(leo.) Nachtelijke manoeuvres van de Keulsche Luchtvloot. Te kwart over elf 's nachts steeg de militaire ballon .M. 11" onder leiding van majoor Grosz op en zette koers naar het zuiden. De «Parseval IIvolgde te half twaalf onder leiding van kapitein Von Kehler. Te 11 u. 50 min. werd de .Z. II" uit den hal te voor schijn gebracht en ging onder leiding van majoor Sperling de beide andere achterna. Zoeklichten deden af en toe zien, waar de luchtschepen zich bevonden. Ook de «Parseval III te Laichlingcn gestationneerd, had om streeks denzelfden tijd moeten vertrekken. Een met flosschen gas naar Laichlingen gezonden wagen had echter onderweg een defect gekregen. De militaire luchtschepen hadden de op dracht een nachtelijken tocht naar Koblenz te ondernemen en dan den Rijn at terug te kecren en eon kruistocht in de richting van Keulen uit te voeren. De drie luchtschepen ondernamen eerst ge- zamenlyk en daarna afzonderlijk een schyn- aanval op de vesting Ehrenbreitstein en vlogen meermalen over Koblenz en de vesting. De ,Z. II" wierp een brief uit, inhoudende een groet aau de stad. De M. IIlandde 's mor gens te acht uur in Keulen.de „Parseval II' te half negen en de >Zeppelin" te half tien. Kiesrechtvrouwen. Dinsdag is mej. Mary Edwards Birming- ham uit de gevangenschap ontslagen. Zij was eon der kiesrechtvrouwen, die toen minister Asquith daar sprak, een ernstig misdrijf tegen de openbare orde pleegde. Zij werd tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Die heeft zy uitgediend. Ruim vijf weken lang is zy kunstmatig gevoed. Zij weigerde te eten en heeft dat tot 't laatst volgehouden. Daar moet men toch eerbied voor hebben. De muiterij in Griekenland. Athene, 3 Nov. De vier officieren, die by de jongste opstand de leiding hadden en met Typaldos ontsnapten, zijn vannacht door gendarmen by het dorp Magi, in de nabijheid van Thebe, gevangen genomen, na het wisselen van eenige schoten. Eon gerucht, dat Typaldos zolf door een kleine afdeeling bij Megara zou omsingeld zyn, wordt niet bevestigd. Het einde der muiterij. Athene, 4 Nov. Tybaldos en eon zyner lotgonooton werden gearresteerd te midder nacht te Kephisiazij waren in burgerkleo- ding gekleed en boden geen weerstand De lotgenoot van Tybaldos poogde te ontvluchten, doch staakte dit, toen een schot werd gelost. Tybaldos beweerde, dat hij het voornemen had zich over te geven, ten einde zijn daad te kunnen rechtvaardigen. De roode weduwe. Eergisteren is te Parijs het proces tegen mevrouw Steinheil begonnen. In de acte van beschuldiging wordt haar ten laste gelegd, dat zy haar man den kuntacMlder Stein heil en haar schoonmoeder mevr. Japy vermoord heeft. De president van het hof van 'sen de Valles heeft er voor gezorgd, dat de zaal nu eens niet wordt ingenomen door een nieuwsgierig publiek van ryke leeg- loopers en demi-mondaines, zooals dat by schandaalprocessen in Parys tot nu toe ge woonte was. Tot de rechtzaal worden alleen zy toege laten, die er krachtens hun betrekking tot de rechtspleging in 't algemeen of krachtens hun betrekking tot de zaak-Steinheil iets te maken zullen hebben rechters, pers, eenige ambtenaren, enz. Er is ook publiek, toegela- maar alleen het publiek, dat zich voor de deur had opgesteld en er in slaagde het eerst binnen te zyn. Vrouwen werden onver- biddellyk geweerd. Mevr. Steinheil gedroeg zich den eersten dag uiterlyk kalm. Zij praatte druk van zich af, haar onschuld betuigende. Gemakkelijke passagiers. Do stoomboot .Chimosa", onlangs van Now- York naar China varende, had niet minder dau 8000 passagiers aan boord. Nog nimmer had een schip van zulke kleine afmetingen zoo'n groot menschenaantal te vervoeren. Niettegenstaande deze overbevolking heeft geen dor passagiers tegen iets geprotesteerd, om de eenvoudige reden, dat ze allen dood Zooals bekend is, gelooven de Chineczen, dat ze slechts dan het paradys kunnen deel achtig worden, als hun lijk in hun eigen land begraven is Daarom betaalt iedere Chinees, die buitenslands leeft, naar evenredighoid van zyn stand, een bepaalde som aan een maat schappij, die zich verplicht, na zyn dood, zyn lijk naar China te zenden. Deze maatschappij welke in alle werelddeelen, in het byzonder in Amerika, waar vele kolonies Chineezen ver spreid leven, haar vertakkingen heeft, laat van tyd tot tijd Chineezen-dooden uit ver afgelegen plaatsen uitgraven en de lijkeu naar Hongkong zenden, waar ze definitief begraven worden. De maatschappij verplicht zich bovendien te zorgen, dat iedere lykkist voorzien wordt van een pond varkensvleosch, een halve kip en een portie rijst. Deze mond voorraad dient om de naar het vaderland terugkecrende Chineesche ziel op krachten te houden gedurende den langen overtocht. (Nederl. Zeewezen). Een officier als roover. Een Engelsch blad vertelt een wonder lijke geschiedenis van een Bulgaarsch ollicior, iu garnizoen te Sofia. Luitenant Koytsjef, van de urtillerie zoo heet de man stak zyn kameraden de oogen uit door zyn weel derige levenswijze terwijl hy toch geen schul den maakte en nooit speelde. Men wist van geen andere inkomsten die hy had dan zyn tracte- nt, en toch ontzegde hij zich geen gonoegon. Onlangs werd hij gevangen genomen en be kende, dat hij zyn geld sloeg uit roof. Ily over viel nl. op de goede oude manier rijke kooplieden op do heirwegen en schudde zijn slachtoflers uit. Een ernstig ongeluk. De afstaodstocht van den Italiaanscheu ilitaircn ballon van Braceiano naar Napels, tot dusver zeer voorspoedig, gaf helaas aan leiding tot een ernstig ongeval te llotne, dat een menschenleven kostte. Een officier die leiding had bij de gasvulling te Rome, werd 't slachtoffer van de kijklustige menigte, die haar bewondering niet anders kon uitdruk ken, dan door zoo dicht mogelijk tot den met touwen vastgehouden ballon door te dringen, en daardoor den arbeid zeer belemmerde. De ballon was Zondag te 8 u. 20 min. met twee officieren en een werktuigkundige te Braceiano opgestegen cn legde langs de kust met een snelheid van 50 K.M. den tocht naar Napels af, waar hy te 1 u. 30 min. aankwam. Daar wekte de ballon onder du bevolking en de bemanningen van de Italiaaii8che en Fransche eskaders stormach tige toejuichingen. Te half vier in den namid dag* aanvaardde de ballon den terugtocht, gedeeltelijk over zee eu van af Terracina, wegens de ingevallen duisternis, over de moerassen van Pontini en de uitloopers van het Volskergebergte, naar Rome. Hoewel de ballon met tegenwind had to kampen, ging alles goed. Om gas en benzine in te nemen landde het luchtschip tegen 10 u. 's avonds te Rome op het excercitie terrein. Heel wat kyklusti- gen waren dadelijk ter plaatse. Togen één uur was de benzine ingenomen. Luitenant Munari en do werktuigkundige Laghi had den reeds in het schuitje plaatsgenomen en brachten de motoren in beweging, terwijl de ballon nog aan touwen werd vastgehouden. Luitenant Robetti, die den gas-toevoer regelde, trachtte het gedrang der nieuws gierige menigte tegen te gaan en kwam daar bij door een onverwachte beweging van het luchtschip te dicht bij de schroef, die hem de bovenste helft van het hoofd totaal afsloeg. De stukken van schedel cn aangezicht wer den zorgzaam by elkander gezocht. De ballon keerde 's morgens te half acht te Braceiano terug. Vliegen. Henri Karman heeft Maandag tegen dun avond te Ch&lons 1 uur 16 min. 35 sec. ge vlogen met een passagier naast zich op zyn toestel, 's Morgens had hy 40 minuten met eon passagier gevlogen. Alleen Orville Wright heeft langer mot een passagier gevlogen, namelyk 1 uur 35 min. 47 sec., op 18 September te Borlyn, met kapiteiu Engelhardt. Maurice Karman heeft Maandag bij Buc weer een vlucht boven het vrye veld gedaan, een vlucht van drie kwartier. Prachtige reclame. Van een even oorspronkelijk als komisch reclame-middel werd een boerin op de markt te Bozen (Oostenrijk) dezer dagen hel slacht offer. Een elegant gekleed heer komt bij een eieren-vrouw en wil eieren koopen. ily neemt er een uit haar korf, en slaat 't stuk om te zien of t versch isbeproeft een tweede en gaat, na de stukgeslagen eieren betaald te hebben, schjjnbaar onbevredigd naar haar buurvrouw. Daar herhaalt hy, wat hy by de eerste deed, en al spoedig liggen verschillonde eieren stukgeslagen op den grond. Ook de waar van een derde koopvrouw kan don smaak van den vreemdeling niet bevallen en eerst bij de vierde blijft hij als vastgenageld staan en zoekt zich het grootste ei uit de mand. Natuurlijk had de zonderlinge kooper al een groot getal van nieuwsgierigen om zich heen die zyn onverklaarbaar gedrag druk bespreken en gadeslaan. Dan gebeurt er iets wonderlijks. De vreemde heer breekt weer een ei, tus- schen de schalen valt iets glinsterende, dat riukelend over den grond rolt en bij nader bckyken blijkt het te wezen een tien-kronen- stuk. Een tweede ei blijkt warempel denzelf den waardevollen inhoud te bergen, en de verbazing van de menigte, die zich om den vreemdeling verdringt, wordt nog grooter, als uit het derde ei een twintig- kronen-stnk te voorecliyn komt. Wat kost de heele mand met eieren vraagt de vreemdeling. Maar zulke kostbare eieren wilde de handelaarster natuurlijk tot geen onkelen pryB verlaten, en zoo moest de zonderlinge kooper onverrichter- zake heen, na dat hy nog even zorgvuldig de drie goudstukken by zich had gestoken. Pas had de vreemdeling zich verwyderd, of daar vangt aan een groote eieren-kloppery, want de koopvrouw wil nu voor zich zolf den goudschat voor den dag halen. Maar zelfs het kleinste goudstukje komt niet to voor schijn, eu te laat ziet zij in, dat de vreemde heer een rondtrekkende goochelaur is, die in Bozen voorstellingen komt geven en door zijn reclame-truc het publiek een staaltje heeft willen geven van zyn kunst. Prikkel Bernhard Shaw schryft in de laatste af levering van „Nord und Süd" over prikkels als alcohol, tabak, thee, koffie en morfine. Als kind van mijn tijd, dat zich met schoone kunsten inlaat en in Londen van bet zweet zijner hersenen leef, woon ik, zegt hij, in een wereld, die, niet in staat aan brood alleen te denken, zich in hoofdzaak van alcohol en morfine geneert. Jonge en zeer sentimenteele lieden leven van liefde en zyn verrukt over dichtwerken van allerlei slag, die liefde voor de alpha en omega houden. Een aandachtig onderzoek zal echter gewoonlijk leeren, dat die ach zoo aetherische soort van liefde maar eon verschijnsel van de vergiffen is, die ik boven noemde, en alleen by zulke menschen voorkomt, wier gewone toestand beantwoordt aan dien, welke by gezonde menschen door narkotischo prikkels ontstaat. Indien wij van de schoone kunsten van onzen tijd alle9 terzijde laten, wat gevoelloos of prozaïsch is, en dat behoort ook in den eigenlyken zin niet tot de schoone kun sten dan kunnen wy onbezorgd do rest tot do gevoelens rekenen, die de theeketel, de flesch of de onderhuidsche spuit gewekt hebben. Een monstering van de schranderste mannen en vrouwen van Londen, wien men de namiddagthee onthouden heelt, zou vele illusieB vernietigen. Thee, koffie en cigaretten rnuken conversatie bier eu tabak geroutineerd journalismewijn eu galante avouturen schit terend journalisme, essays en romans sterke drank en sigaren roepen hevig vrome of erotische poëzie te voorecliynmorfine tra gische opwinding (die zeer nuttig voor het tooneel is) en de preek van een gewonen dominee nuchterheid. De levendigheid van de pers, van den kansel en van het tooneel ia enkel een bewijs van de levendigheid van den handel in thee, tabak en drank. Het is waar, dat de wereld niet slechter wordt, maar alles wat een gemakkelijker voortgang van de beschaving mogelijk maakt, maakt ook het verkrygen van vergiffen gemakkelijker. En zoo worden heele zwarte rassen van het aangezicht van de aarde weggevaagden elke uitbreiding en ver fijning van de vergif voortbrenging neemt een laag uit de blanke samenleving weg en geeft haar aan den ondergang prijs. De oude gemoedelyke' drinkgewoonte berustte, voor zoover ik mij kan herinneren, op de opvatting, dat men eerst zijn dagelijksche werk deed en zich daarna, tot ontspanning, bedronk. Tegenwoordig bedrinkt men zich, oin te kun- uen werken. Bhakespeare had veel minder gelegenheid, om zijne zenuwen te vermoorden dan Dante Rosetti. En al heeft Shakespearé zich ook volgens de overlevering doodgedronken en al is hy in de goot omgekomen, hy beschouwde don alcohol toch altyd als een vyand, dien iemand in ziju mond stak, om zich zyn ver sland te laten ontstelen de hedendaagsche mensch echter beschouwt hem als een onmis baar middel, om zijn verstand te smeren. Wij drinken en vergeven ons niet uit genoegen, maar ter wille van de alcoholische bezieling en op raad van onze dokters, evenals duel listen op raad van hunne secondanten zich moed drinken. Natuurlyk is deze nieuwer- wetsche manier om zich te vergiftigen ec ,oj. te wekken" gevaarlyker dan de oude drinkgelagen. Een „geesten-fabriek". Niet ver van Dresdeu is een groot fabrieks gebouw, waarin allerlei cosmetische middelen worden vervaardigd. De fabriek heet officieel de Bombastus-werkemaar wordt in den omtrek nooit anders genoemd dan de „Gees- tenlabriek". Hoe die bijnaam ontstond is dezer dagen gebleken by een rechtzaak tegen den stichter en directeur dier fabriek, Adolf Berg- mann, die wegens bedrog, oplichtery en andere feiten voor de rechtbank te Dresden terecht staat. Volgens de acte van beschuldiging zou deze Bergmann een spirit.istischen kring „Bund iler Kreunde" hebben gesticht, waarin hy door den invloed der geesten groote bedra gen wist byeen te brengen voor de >Bom- bastus-fabriek." Een der leden had 108.100 Mark, een andere 13.000 Mark, een derde 290.000 Mark, een vierde 55.000 Mark in die fabriek gestoken. Thans is de zaak failliet, en do crediteuren kregen 'J°/0 uitbetaald. De wijze waarop Bergmann handelde was dezeIn den spiritistischen kring trad hy als media m op, en door zyn tusschenkomBt verklaarden de geesten steeds weder, dat de Bombastuswerken een groote toekomst had den, dat zy belangryke winsten zouden op leveren enz., zoudat de leden telkens opnieuw geld erin staken. Maar daarbij bleef hul niet. De geesten, die bijzonder belaug stelden in dc fabriek, gaven gedurende de séances recep ten voor verschillende artikelen, zooals voor een middel tegen jeuk op het hoofd en voor een tandpoeder. De geesten, die door Bergmann bij voor keur werden geraadpleegd, waren voorname- lyk die van wylen Philippus Anreolns Para- celaus Tlieophrastus Bombastus van Hohen- h< ira, (1493—1541) die als „peetvader" der fabriek optrad, van den schoenmaker-philo- soof Jacob Böhme uit Görlitz (15751624) en andere alchimisten, voorts do geest van den «witten zwaanon van «Lucinde". Al deze geesten stelden groot belang in do fabriek, maar vooral Lucinde, die over alle zaken de fabriek betreffende, werd geraadpleegd. Dat geschiedde steeds schriftelijk. Een briefje aan -Lucinde" werd in de brandkast gelegd don volgenden dag was er schriftelijk ant woord in de plaats, cn de zaak was afgedaan. Twijfel aan de echtheid dier verschijningen verschijnselen kwam niet voor, de geloo- vige leden van dien kring betaalden steeds maar wat er noodig was, altoos hopend op, cn, zeker van groote winsten, Totdat eindelyk de geesten den eiseh stel den, dat het geheele kapitaal in de zaak gestoken, tien jaar renteloos moest blyven. Enkele geldschieters werden kopschuw, zij spraken er eens over met niet-aan-geesten- geloovende, dooh eenvoudig-practische juris ten, met hot gevolg, dat dc umbtenaar van het O. M. van de zaak kennis kreeg en zijn neus er in stak. De drie directeuren van de „Bombastuswerke werden gearresteerd, en uit het onderzoek bleek zooveel moois, dat Bergmann nu wegens bodrog enz. terecht staat. Natuurlyk beweert de man, dat er van bedrog geen sprake is. Do .Bombastuswerke" gingen goed en verlies was totaal buiten gesloten. Eerst door de bemoeiing van den ambtenaar van het O. M. heeft de fabriek ernstig schade geleden. Eenige geldschieters, die als getuigen ver hoord werden, gelooven nu nog aan de waarachtigheid van de door Bergmann ge dane verhalen. Maar de meesten zyn bekeerd, zy het overstelpende bewijsmateriaal heb ben gezien, dat het O. M. tegen dezen «gees ten "-fabrikant bijeengebracht. Begrooting in Engeland. LONDON, 4 November. Het Lagerhuis heeft heden de begrooting van inkomsten met 379 tegen 149 stemmen in de derde lezing aangenomen. De nationalisten hebben zich van stemming onthouden. Uit den Omtrek. Texel, 4 Nov. Het vieschon naar zeepaling is voor dit jaar weer nagenoeg afgeloopen on heeft geen ander resultaat gehad, dan dat de visschere oen teleurstelling rijker zyn gewordon. Duizen den fuiken waren overal in zee uitgezet. Vele palingvis8chers hebben niet eens de gemaakte kusten vergoed gekregen. De dikke paling bracht 50 ets. op per >/s K. G. Hoogcr dan 500 pond over het goheele seizoen werd er niet gevangen. In den vorigen herfst kwam 't nog voor dat een enkele visschcr voor f'1000 paling één week bemachtigde. By het ocsterkorren heeft schipper W Dry ver, onder het Borgzand een zwaar scheeps- anker opgevischt met oen ketting er aan. Een en ander werd by den strandvonder aangegeven. Heldersche Moppen. De nota van een waschvrouw. Nov. 1. Voor mevrouw d. L. het waach- schcn van drie dienstboden de som van f 17.25. Marktberichten. Schagen, 4 Nov. Aangevoerd 10 paardei f 100 a 200, veulens f a 00 stieren en ossen f 000 a 000, 0 stieren f a duiven f 0a0, 400 geldekoeien f100 a 220, 80 vette id. f 160 a 275, 50 kalf koeien f 140 a 2*20, 140 vaarzen f 70 a 140, 0 hokkelingen f 0 a 194 graskalveren f 30 a 75, 25 nuchtere kalveren f7 a 20, rammen fa 00.- 800 schapen (overhouden) f 12. af 17.75, 30 magere schapen f14 u 19, 500 vette id f 20 a 27.50, lammeren f0 a 0 bokken en geiten f 0 a 0, 0 magere varkens f 00 a 30 vette id. per Kg. 47 a 52 ct., 80 biggen f6.a 10. 300 konynen f0.50 a 1.50, 400 kippen f 0.50 a 1.50, zwanen f 800 Kg. boter f 1.40 a 1.50, 2000 kipeieren f 6.50 a 7.50, 000 eenden dito f 0.a por 100, 0 veulens i a f000 eenden 10.— a f 0.— Bnrgelijke Stand gemeente Helder. Van 2 tot 4 November. ONDERTROUWD: O. J. de Wit en M. C. Leen. J. G. de la Fontnync en D. Kort. S. Slagter en 11 J. Florachutz. F. T. A. Cedee en E. M. F. Koe- in. D. Wentel en O. Mud. GETROUWDJ. Komen en J. Lastdrager. II. II. London en W. M. A. Tjitte*. J. H. de Nijs en J J v. d. Veer. J. van der Vlies en T. Blom. B J. Dolsums en P. LammerLs. P. v. d. Meer en W. H. G. Masseus. P. D I. Brouwer en C. J. Beck> r. BEVALLEN: M. T. Huizer geb. Tommassen,*2d. A. Tydeman geb. v. Veen, d. A. J. v. d. Kuijl geb. Kerkhof, r.. en d A. Leeuwerke geb.Bethlchein.il N. Sok geb. Verboom, d. S. Leijen geb. de Jongh, 7. W. C van Itcreon geb Schul J. M Roosen daal geb. dc Meyere, d. J. M. de Jongh, geb. v. d. Schilt, d. OVERLEDEN: K. Luyting, 79 j. R. Tuinman, 12 m. Heden werden wy verblijd met de geboorte van een zoon Gerard. G. SMIT. W. C. M. SMIT-CLEE. Antwerpen, 4 November 1909. Paciflcatiostraat 91. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij-Nrdrri.and. Celebes, v. A lam n. Batavia, pass. 3 Nov. Gibraltar. Madora, v. A'dam n. Batavia, pass. 4 Nov. Dungeness. Nias vertr. 3 Nov. van Batavia naar Amsterdam. Oranje v. A'dam n. Batavia, pas. 4 Nov. Finisterre. K. W. I, v. Batavia n. A'dam, vertr. 4 Nov. v. Tangei Rottzroaoschk Llotd. Uesoeki, v. Batavia n. R'dam, pas. 3 Nov. K. del Armi. Ternate, v. R dam n. Batavia, arrtv. 4 Nov. te Padang. Gedé, v. R'dam n. Batavia, vertr. 4 Nov. v. Marscille. Kon. Wkst-Inoisciik Maildienst. Prins W. V, arriv. 2 Nov. v. A'dam te Paramaribo. Prins W. IV, vertrok 3 Nov. v. Paramaribo n. A'dam Marine en Leger. Blijkens by het Dept. v. Marine ontvangen richt, is de divisie, bestaande uit Hr. Ms. pantser schepen *De Ruijter«, «Tromp* en ïKoningin Regentes», onder bevel van den kapitein ter ze« G. F. Tydeman, 4 dezer van Yokohama vertrokken Visscherijberichten. Nieuwediep, 2 jjovember. Aangebracht door 30 korders 5 tot 20 stuks groote tong f 1,25 per stuk, 5 tot 30 middelmatige tong per stuk 70 a 80 cent per stuk, 5 tot 10 kleine tong 25 cent per stuk, 1 tot 2 inaud kleine schol f 4,a 16,per mand, 1 tot 6 mand schar f 2,a f 2,50 per mand. Door sardynvisschers aangebracht 30 mandjes sar dijn f 1,35 per mandje. 3 Nov. 45 korders met f» tot 20 stuks groote long f 1,25 per stuk, 10 tot 40 middelmatige tong 70 a 80 cent per stuk, 5 tot 10 kleine tong 25 cent per stuk, 1 tot 5 stuks rog f 1,25 per stuk, 1 tot 3 mand stort schol f G,— a f 7,per mand, 1 tot 3 mand kleine schol f 3,— a f 4,per mand, 1 tot G mand schar f 1,25 a f 1,75 per mand. 4 Nov. 6 korders te zamen rnet 50 atuks groote tong f 1,25 per stuk, 80 middelmatige tong 70 cent per stuk, 50 kleine tong 20 cent per stuk, 8 mand stort schol f 8,per mand, 16 mand kleine schol f 2,50 a f 4,per mand, 6 mand schar f 1,75 per mand. Advertentiën. Getrouwd Herman Henrich London en Wilhelmina Maria Antonia Tjittes, die, mede namens wederzydsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 4 November 1909. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht u kennis te geven van bet plotseling overlijden van ons innig geliefd zoontje Reindert, in den aanvalligen leeftijd van circa 13 maanden. Zijn diepbedroefde ouders en familie J. TUINMAN en Echtgenoote. Helder, 2 November 1909. Heden overleed onze geliefde echtgenoot, vader en grootvader de Heer K. Luijting, in den ouderdom van 79 jaar. Helder, 4 Nov. 1909. Wed. K LUIJTING- Middelkamp. De ter-aarde-bestelling heeft plaats op Zaterdag 6 Nov., 's nam. 1 uur. Deu 2den November overleed in het gesticht „Coudewater" te Ros malen mijn zoon en broeder Willem Ban Wz., na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 53 jaar. Namens moeder, broeders en zusters WED. T. OLTMANSJageb. Helder, 5 November 1909. Eenige kennisgeving. Voor de talrijke bewijzen van deel neming ons betoond by de gelegenheid van onze 50-jarige Echtvereeniging door familie, vrienden on bekenden, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, betuigen wij onzen hartelijken dank; in het bizonder aan onze geliefde Dochter en Behuwdzoon voor hun onvermoeide zorg om ons feest wel te doen slagen. Aan allen nogmaals onzen dank. J. C. WICKEL en Echtgenoote. Met het oog op a. 8. vertrek verzoeke REKENINGEN in te zenden vóór 20 Rov. TQCKERMANN, Koningdwarsstraat 1. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. O.V. ZONDAG 7 NOVEMBER, voorm. 10 uur bediening v. h. H. Avondmaal en '8 avond 0'/s uur dankzegging door Da. C. J. VAN PAASSEN, Herv. Pred. te Haarlem. Zondag is er geen Kinderkerk. hoofdzakelijk voor de bewoners van de OUDE HELDER, In het GEBOUW MIDDENSTRAAT, Eiken ZONDAGAVOND 7 uur. Verschillende sprekers. KOMT ALLEN 11 TOEGANG VRIJ. VERHUISD naar 6. BAAS Azn. De nog voorhanden zjjnde ORGELS worden tegen zeer voordeelige pryz'-n uitverkocht, a contant of op maandeIijksche afbetaling.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1