KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeiderToxei, Wioringen en Anna Paulowna No. 8834. Woensdag 10 November 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct„ fr. p. post 75ct, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37} 45 f 0.75 miën 5 Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-excmplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buroaux: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Znoals wy in ons vorig nummer nog mee deelden ie de Grieksche luitenant aanvoerder van de muitende torpedobooten toch gevan gen genomen. Tegen onze verwachting wy dachten dat de regeering hem onvindbaar zou achten. Gezien den politieken toestand, die in hooidzaak den muiters-van-toen ge lijk geeft, zal het wel met een milde straf afloopen. De Koning van Griekenland, ge- intervieuwd door een dagbladschrijver, zegt vertrouwen te hebben in de toekomst en ook in de nuchterheid van zijn volk. Moge toekomst hem in het gelyk stellenvooreerst leeft Griekenland nog onder den druk van het militair regiem, dat feitelijk alle macht in handen heeft. De gezondheidstoestand der Spaansche troepen in Marokko laat nog al te wenschon over. De voordurende regenval is oorzaak van oen ernstige toeneming van ziektegevalen. Dagelijks worden oen 200 zieken uit de verschillende kampementen naar de hospitalen overgebracht; de meesten lyden aan moeras koorts en dysenterieook komen typhus- gevallen voor. Reeds negen personen moeten daaraan bezweken zyn. Naar de .Petit Temps* uit Madrid ver neemt zyn twee batterijen veldartillerie in gescheept voor Melilla. Dit wijst weer op voortzetting van den stryd, niettegenstaande de jongste geruchten over den aanstaanden vrede. Geheel daarmee overeenstemmende is de officieele mededeeling volgens welke de Spaansche troepen zonder slag of stoot de stolling van Hidim bezet hebben, welke stel ling beschouwd wordt als do sleutel van den gehcelen Drievorkenkaap. Deze inneming is de eerste van een geheele reeks operaties, die volgens een vast plan zullen worden uit gevoerd. Tusschen Spanje en Frankrijk is de offi cieels verstandhouding uitstekend. De Spaan sche minister van buitenlandsche zaken heeft aan den gezant te Parijs een telegram go- zonden van den volgenden inhoud: Ik verzoek u, aan de Fransche Regec- ring en aan het Fransche volk dank te brengen uit naam van den Spaanschen koning, do regeering en 't volk voor de welwillend heid, welke de Fransche officieren der Oran- divisie gehad hebben om majoor Bouquero naar Melilla af te vaardigen met een eigen handig schryven van generaal Lyautoy en een krans voor de gesneuvelde Spanjaarden, terwyl hy tegolykertyd de aan dezen toebe hoord hebbende voorwerpen aan hun kame raden terugbracht. Dergelijke daden bevor deren te meer nog de banden van vriend schap, welke reeds tusschen de beide volken en legers bestaan." De Engelsche begrootingsquaestie is nog niet opgelost. Het Lagerhuis heeft met groote meerderheid de begrooting in derde lezing aangenomen. En nu het Hoogerhuis De «Daily News" zet den toestand aldus juist uiteen: Het Hoogerhuis kan de begrooting niet amendecren of veranderen en heeft niets te doen dan zyn formeele goedkeuring te geven. Indien het van plan is haar te verwerpen, behoeft men zich geen illusies te maken ovor hetgeen daarvun het gevolg zou zijn. Het zou het begin zijn van een omwenteling, waarvan wy allen het begin zieD, maar hot einde niet knnnen berekenen. De Lords zullen zichzelf evenals de be grooting in den smeltkroes hebben geworpen en wat er gebeure, noch de een, noch do ander zal er uitkomen in denzelfden vorm als hy erin ging. België staat op zijn minst voor een minis terieels crisis. Donderdag heeft minister Schollaert in de Kamer de verklaring afge legd dat het ministerie aan bet leger de noodige getalsterkte 011 kracht wil geven. De minister verklaarde tot de overtuiging te zijn gekomen dut het leger met 2000 man moet versterkt worden, zal België ten allen tijde de verplichtingen, die op hom rusten om zyn onzijdigheid te handhaven, kunnen volbrengen. Het stolsel van vrywilligc dienst neming bracht geen volk genoeg, eenvoudige vermeerdering wil niemand, verlenging van den diensttijd evenmin; de algemeene dienst plicht zou te veel soldaten leveren, de loting is algemeen gehaat, daarom één zoon per gezin. Een rechtscho meerderheid voor dat voor stel zal niet te vinden zijn, want de heer Woeste en eenige zijner medestanders-con servatieven willen er niet aan. 't Kwam Donderdag tot een scherp debat tusschen Woeste en den minister en eenige andere afgevaardigden. De minister verklaarde ten slotte dat hy voor alles regeerde niet de rechterzydc en haar steun vroeg, doch dat hy met erken telijkheid den steun, dien de oppositie hem bood, zou aanvaarden. Hij verklaarde voorts dat hy slechts nakwam wat hij aan den te vroeg overleden minister De Trooz had beloofd. Ten slotte vatte liy de regeeringswenschen aldus samen: geen loting, in vredestijd 42,800 man180,000 man in oorlogstyd zonder de oudere lichtingen op te roepen; ten slotte regelmatige verkorting van dienst tijd. En boven allesoerlykor verdeoling der militaire lasten. Het stelsel van vrywillige dienstneming zal do minister blyven aanmoedigen door voor de gepasporteerde vrijwilligers bepaalde betrekkingen open te stellen. In de wet zul len enkele worden opgenoemd. Alzoo is de rochtsohe meerderheid thans verdeeld. HELDER, 9 November. Oorlogsschepen naar Indië. Naar wij vernemen zal het pantserdekBchip Holland" op 20 November en het pantser schip .Hertog Hendrik" op 28 November naar Oost-Indië vertrekken. Een millitaire plechtigheid. Op byzonder plechtige wijze werd Vrijdag middag alhier de Militaire Willemsorde 4e klasse uitgereikt aan den konstabel majoor by de Kod. Marine G. van den Berg, en de eervolle vermelding (een gouden kroon, te dragen boven het expeditie-kruis) aan den luitenant ter zee 2e kl. H. M. Manikus en den matroos le klasse P. Vlottes. Op het terrein van de Rykswerf stonden, behalve een groot aantal officieren, machi nisten, onderofficieren en belangstellenden, in paradevorm opgesteld de adelborsten, de bemanningen van alle scbepen, en do mari niers, tellende samen meer dan 2000 man, onder commando van den luit.-kolonel dor mariniers J. A. Gauw. Na de inspectie van de troepen door den vice-admiraal Van den Bosch werd een carré gevormd. De vice-admiraal nam toen het woord en herdacht Bet feit, waarvoor Van den Berg werd geridderd. Het was in het jaar 1904 dat door de Regeering in Indië werd bevolen de oprich ting van een tydelyken militairen post op hot eiland Ceram, in de Molukkon, om meer aanraking te krijgen met do Alfoeren in het binnenland en om een einde te maken aan de anarchie die daar gehcerscht had onder het krachteloos bestuur van don posthouder. Krachteloos, niet uit gebrqk aan y ver en doorzicht, doch krachteloos uit gebrek aan middelen om zyn wil door te zetten met een voudig 2 politie-oppassers, waarby niet kon verhinderd worden dat Berg-Alfoeren in Aug. 1903 de Btrandnegorij Woesamoe ver brandden. Het waren de bewoners van den kampong Roemarsadoel, die zulks bedreven hadden die daarop weigerden de opgelegde boeten te betalen. Om dien kampong daartoe te dwingen, werd een colonne geformeerd onder bevel van den le luit. der inf. van het Indisch leger Sachae, waarbij werd ingedeeld de landingsdivisie van Hr. Ms. .Ceram", onder bevel van den luit. ter zee 2e kl. Dumbar, welke colonne oprukte door moeilijk terrein en herhaaldelijk van voren en achteren en van terzyde werd beschoten. Den 13den Septemher na gebivakkeerd te hebben, werd '3 morgens vroeg opgerukt in eeuo marschformatie, waarbij de marine- landingsdivisie de spi's en voorhoede uit maakte. Door het terrein, waarin enkel bergpaden voorkwamen, kon slechts gemar cheerd worden met éénon. De tocht liep langs eon kronkelend bergpad. Te 7.30 uur v.m, doorleefde deze voor- troep waarbij Van den Berg was ingedeeld, een hachelijk oogenblik, daar hij, in een on- gunstigon toestand geplaatst zynde, eon ernstig vuur van den vijand moest doorstaan van oen rots af met vrywel loodrechte wanden, waarby do luit. ter zee Dumbar, do marinier lo kl. Do Swart en do marinier 2o kl. Slieker al dadelijk ernstig gewond werden en Van den Berg zolf door een steenworp werd ge kwetst. Van den Berg nam het commando ovor en bleef bodaard en vastberaden zyne be- grypolykerwijze onthutste manschappen aan voeren on behcerechen en leidde liet vuur zóó flink, dat de vijand zich niet op die rots durfde vertoonen. Na het verdrijven van don vyand bleef Van den Borg als commandant aan de spits, zonder aarzelen voorwaarts gaande langs het teer moeilijke bergpad, terwijl de vijand ilikwy'U k bout portant de spits bestookte, waarby kort daarop de marinier Jacobs ge wond werd. Eerst toen het den hoofdtroep gelukt don vijand geheel te verjagen door schuin achter een rots vuur te brengen, kon verder worden opgerukt. 's Avonds toen Van den Berg vernam dat er hinderlagen zouden worden uitgezet, bood hij zich aanstonds aan om op hinderlaag te trekken. Dc patrouille-commandant, do le luit. Sachse eindelijk verklaart omtrent v. d. Berg dat de yver en de bedachtzame moed door Van don Borg getoond op 13 Sept. 1904 onder do zeer moeilijke omstandigheden, waarin de colonne vorkoerde, te eerder te prijzen zyn in iemand die «Js zeeman in zulke geheel andere on voor hem vreorado omstandigheden moe9t optreden. Aan den luitenant-ter-zce 2o kl. H. M. Manikus werd de eervolle vermelding toege kend, omdat hij bij de expeditie op 't eiland Sumbawa, in 1908, als commandant van de landingsdivisie, bij een plotselingen èn stout- moedigen aanval van den vijand, die tot in het gevormde carré doordrong, zyn troep flink in do hand hield en door zijn uitstekend voor beeld die aanval werd afgeslagen. Aan den matroos le kl. P. Vlottes werd dezelfde onderscheiding uitgereikt wegens zyn uitstekende diensten, verricht tydens de Boni- expedilio in 1906, by de bediening van het laudingsgeschut. De admiraal Van den Bosch rekende hot zich tot een groot voorrecht, dat hij, zelf begiftigd met de Militaire Willemsorde en met een eervolle vermelding, de versierselen aan de gedecorreerden mocht uitreiken. Daarop werd de ban geopendhet was een plochtig moment toen onder het spelen van het Oude Wilhelmus door den admiraal de ceretflekenen op de borst van de gcridderden werden gespeld. De riddereed werd alsnu door Van den Berg afgolegd, en door de aanwezige ridders van de M. Willemsorde werd hem vervolgens de accolado de ridderslag gegeven. Admiraal van don Bosch wensebte hen ten slotte geluk met hun ouderscheiding in de volgende bewoordingen «Dappere mannen, in dienst van Koningin en Vaderland. Hot was my een groote eer en bijzondor voor recht op uw borst te mogen spelden de ver- siorselon van do M.W.O. en van de Eervolle vermelding, U toegekend by Besluit van H. M. onze geëerbiedigde Koningin. Uit naam van de geheele marine huldig ik u hier als mannen die getoond hebt door Uwo gedragingen te zijn mannen waarop t Koninkrijk Nederland trotsch kan zyn, waarop kan gerekend worden wanneer oen beroep gedaan wordt op uwo toowyding aan den dienst, zelfs al is hot ten koste van lijfsge vaar. En gy allen hier vereenigd mogen in doze eerbolooningen zien hoe H. M. onze geëer biedigde Koningin zich Bteed6 op de hoogte houdt, on op de hoogte gehouden wordt van hetgeen voorvalt op Hare Vloot en in Haar Leger. Hoe H. M. weet te beloonen daden van moed, beleid en trouw en van groote dapper heid. Dat zij ons eene aansporing, om steeds onze be9te krachten te wijden aan Hare dienst door toewijding en nauwgezette plichtsbe trachting met alle krachten die in ons zijn Koningin en Vaderland te dienen en daar door trachten te verwerven de goedkeuring van Hare Majesteit aan wie wy met hart en ziel zijn gehecht. Laten wij deze goede voornemers bezegelen door een hartelyk uit volle borst: Leve de Koningin!" Met een driewerf hoezee voor H. M. de Koningin, aangeheven door alle aanwezigen, werd deze plechtigheid besloten. Toen defileerden de troepen, onder het spelen van den defileermarsch van den heer Hazcbroek, voor de geridderden, en was daar mede de plechtigheid ten einde, die op allen een treftenden indruk had gemaakt. Boomen in de Molenstraat. Het volgende adres, geteekend door allo bewoners van de lo Molenstraat, is aan B. W. ingediend: Helder, 6 Novembor 1909. Geacht College I Geven met verschuldigde eerbied te kennen, bewoners der le Molenstraat, gemeente Hel der, dat zij mot verwondering hebben kennis genomen van het gesprokene door het Raads lid, den heer S. K r y n e n, in do raadszit ting van Woensdag 27 Oct. '09:„al zoude de boomen in de le Molenstraat een beletsel zijn voor de gezond- hei d." Zij meenen te kunuen volstaan, dat de gezondheid dezer bewoners in geene deele ten achter behoeft te staan bij bewoners der straten in deze gemeente waar geen boomen gevonden worden, en zij nemen de vryheid hierbij mede te deelen, dat verschillende bewoners langer dan tien jaar en t i e n- tallen van jaren aldaar woonachtig, nim mer hoegenaamd van ziekte hebben te lijden of te lijden gehad. Zij verzoeken dan ook U, de boomen in de le Molenstraat niet op te ruimen, aange zien deze straat de eenige in de gemeente is, waar een dubbele rij boomen wordt ge vonden en welke juist aan deze straat eon bizondere aantrekkelijkheid geeft. Ook op grond dat des zomers deze boomen do huizen vrijwaren tegen de felle zonne stralen en dat men des avonds ouder het hoerlyk groen zich genoegelyk kun verpoozen. Waar zy echter evenwel op willen wijzen, is: dat zij gaarne zagon dat de boomenryen weder werden aangevuld met jonge boomen, omdat er hier en daar oen ontbreekt, en dat de straat in oen zoodanigen toestand word gebracht, dat bij regenachtig weer niet ge heele plassen water blijven staan, door de kuilen in de straat aanwezig. Wil men evenwel voor de gezondheid der bewoners iets goeds verrichten, dan zy U geacht college gewezen op do meer dan ergclijke stank, welke dikwijls opstijgt uit de riolen, waarvan de roosters zich bevinden voor de perceelen le Molenstraat nos. 62, 29, 82, 5a, 22 en 3a. (Volgen de handleekeningen.) De drie Kaboutertjes. Onder leiding van den directeur Joh. Brand3 werd Zaterdagavond in ,Tivoli" met mede werking der kinderzangklasse opgevoerd De drie Kaboutertjes naar het sprookje van Grim, met muziek van Hendrika van Tussenbroek. De zaal was goed bezet en de aanwezigen zijn uitstekend beziggehouden. De hoofdpersoon in het stuk tnej E. de Haan, als Roza, zingt gemakkelijk en goed. Ook mej. Adr. Luijt die de rol van den Prins vervulde heefteen lieve stem. De koren en koortjes waren goed afgericht en zongen den heelen avond zuiver. Er waren schoone momenten in: b.v. in het derde bedrijf het algemeen koor dat eon juweeltje te noemen is. Zoo ook het slotkoor. Ook het gezang van den prins aan 't eind van 't tweede bedryf by zijn vertrek was bijzonder schoon. In de pauze bracht de heer Brands hulde voor de medewerking die hij in deze mocht ondervinden van de dames Herman Van Wijk en de heeren Weber en P. van Twisk. Als tastbaar bewijs voor do vele moeite word don eerste drie eene fraaie bloemenhulde gebracht, terwijl dc laatste een muzieklessenaar ontving. Aan de regie komt een woord van lof toe. De schikking van tooneol, do groepeering der personen was uitstekend, 't Was duidelijk dat ook dit met zorg was gerepeteerd. I)e costumes waren prachtig Na 't luid applaus aan 't einde bracht een der Kaboutertjes aan Roza en den prins bloemen terwyl do heer Brands een lauwer krans ontving. Onder donderend applaus stemden do aan wezigen met deze hulde in. Naar wij vernemen zal over 14 dagen hot stuk nog eens en wel voor een liefdadig doel worden opgevoerd. Men verzuime dan niet er heen te gaan. 't Is wel de moeite waard. IJmuiden, 8 November. De staking werd ecrgistci morgen in eene huishoudelijke vergadering door do stakers opgeheven. Veel zin had deze staking in de laatste dagen niet meer. In de afgeloopen week hadden zich meer malen zeelieden bij de directies der verschil lende visschery-maatschappyen. aangemeld, zoodat Zaterdagmorgen nog slechts tien traw lers van de geheele vloot binnenlagen. Ook van deze zyn Zaterdag nog naar zee ver trokken. Ongeveer 200 zeelieden zyn door deze staking zonder werk gekomen Voor velen van dozen zal misschien wel weer oen plaatsje openkomen, maar voor het meerendeol is de toekomst niet zoo schitterend. Voor hen is thans een steuncomité gevormd. Door de afdeeling IJmuiden van den Al gemeene Nederlandschen Zeemansbond wordt thans gearbeid aan een rapport over de levenswijze en de gezondheid aan boord van de stoomtrawllervloot. Dit naar aanleiding van een prea-advies over den gezondheidstoestand aan boord van viSBcheryschopen, welk op het H.8, congres voor de openbare gezondheids regeling te Groningen door Dr. Thiebout te Maassluis zal worden uitgebracht. Spoorweg van Alkmaar naar Schagen. Een wetsontwerp is ingediend tot verklaring van het algemeen nnt der onteigening ten name van de Noordcr-Stoomtramweg-Maat- schappy van eigendommen in de gemeenten Alkmaar, Bergen, Schoort, Warmenhuizen, De Zijpe en Schagen, noodig voor den aanleg van een spoorweg van Alkmaar door de Zype. Voor dezen spoorweg ten behoeve waarvan van Alkmaar tot het punt in de gemeente Bergen waar de spoorweg Alkmaar Bergen den westelijken dijk van het Noord-Hollandsch Kanaal verlaat, medegebruik van laatstge noemden spoorweg zal worden gemaakt, zijn plans opgemaakt die in de betrokken gemeen ten ter inzage zijn gelegd waarby geen be zwaren zijn ingebracht, welke tegen het alge meen nut van den spoorweg zijn gericht. In de gemeonte Alkmaar zullen ten behoeve van den spoorweg locomotief- en rytuigremises worden opgericht. Voor dezen spoorweg zyn de volgende stationB, halten en stopplaatsen ontworpen Alkmaar, Koedyker vlotbrug (beide gemeen schappelijk met den spoorweg Alkmaar Bergen), Koedyk, Schoorl, Schoorldam, War menhuizen, Krabbendam, aan den Burgerweg, aan den Sint Maartensweg Scliagerbrug en te Schagen aan de Loet. Op het eindpunt te Schagen zal worden gebruik gemaakt van het station van den Staatsspoorweg Amster dam—Den Helder. De gasverstikking te Utrecht. Omtrent het geval van gasverstikking te Utrecht, meldt hjt «Ulr. Dbl". o.m. nog: De hoogbejaarde freule v. E. had zich Donderdagavond te ruste begeven, terwyl haar juffrouw van gezelschap sliep in een aangrenzend kamertje. Op de slaapkamer der oude dame hangt een ouderwetsche gaslamp, die men uit moet schuiven, om haar lager te doen hangen. Deze lamp werd niet dikwijlB gebruikt on dus zelden in- of uitgeschoven. Donderdagavond is de lamp aangestoken en naar beneden getrokken, daarna uitgedraaid, zonder weer opgeschoven te zyn. Vermoe delijk is er nu in de buis een lek geweest en heeft zich de kamer langzamerhand met gas gevuldde oude dame heeft het niet bemerkt en is ingeslapen. Ook in de aangren zende kamer van de gezelschapsjuffrouw is het gas binnengedrongen, zoodat toen Vrijdag morgen de dienstbode in de kamers kwam zij in beide vertrekken een sterke gaslucht waar nam. De oude freule v. E. was reeds over leden, ongeveer een uur te voren, de gezel schapsjuffrouw leefde nog on werd, dank zij spoedig gehaaldo geneeskundige hulp dr. Verwey was dadelijk aanwezig rnet de zuur stofkoffer der politie weder bygebracht. Het geval wekt algemeen deelneming. Vermaken, sport en studie. De rector van hot gemeentelijk gymnasium en de directeur der gemeentelijk hoogere burgerschool te Nymegen hebben tot de ouders en verzorgers van leerlingen dier inrichtingen gericht het volgend schrijven (waarmede het collego van curatoren en de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs volkomen instemming betuigen) .Voor een goeden gang der studiën is het noodig, dat het werken geregeld worde af gewisseld door gepaste en gezonde uitspan ning en wij zyn dus geheel overtuigd, dat met mate beoefende sport cn voor den leef tijd onzer leerlingen geschikte vermaken noodzakelyk zijn. Do boog mag niet steeds gespannen wezen. In de laatste jaren hebben echter bij velen vermaken en sport zulk een plaats ingenomen en zoodanig karakter gekregen, dat de hoofd zaak, de studie, er ernstig door geschaad werd. Bals tot in den nacht, meermalen zelfs tot diep in den nacht, ook als de les3en den volgenden morgen om 8 nur of half negen begonnen, kwamen hoe langer hoe moer voor. De .Wedstrijd" ontwikkelde zich in onrustbarende mate en hen, die el ders dc eersten waren, zagen wij in de studiën maar al to vaak achteruitgaan. Wij achten hot hoog tijd, dat ernstig op het kwaad gewezen worde. Vermindering van belangstelling in het werk, daling van arbeidskracht waren onmiddellijke nadeelen duarop volgden vroeg-rijpheid en soms ge blaseerdheid studie en karakter leden beide. Ook elders heeft men het euvel gecon stateerd en er togen gewaarschuwd. In onze stad is eveneens maar al te zeer reden, om aan te dringen op beperking. Wij, die dage- ljjks in de gelegenheid zyn, de nadeelige gevolgen te conBtatceren, verzoeken U daar om dringend, krachtig mede to willen wer ken, opdat het kwaad, hoe eerder hoe liever gestuit worde". Een buitenkansje. Deze week liep hot gerucht dat eon stoker der Haagsche gasfabriek in een oud vest voor ongoveer f 100.000 aan diamanten had gevon den. Natuurlijk werd het door niemand geloofd. Door toevallige omstandigheden kwam .Land eu Volk" achter de juiste toedracht der zaak. Het blad vindt deze te merkwaardig om ze niet mede te deelen. In een werkmausgezin te 's-Gravenhage had de vader voor ongeveer 3 jaar terug een gebruikt pak gekocht en dit nu als zijn huispakje in gebruik genomen. De man verloor do vorige week een dubbeltje tusschen de voering van het vest en terwijl hij dit weer voor den dag haalde kwam hy tot de ontdekking dat er zich twee steenen in bevonden. Toen hy deze er uit gewerkt had bleken hef 2 schitterende brillanteu te zijn, die een waarde vertegenwoordigden van ongoveer twintig duizend gulden. Zoo ziet men alweer hoe een dubbeltje rollen kan. Brandstichters. In Maart brak brand nit in de werkplaats van don borstelmaker Do N. te Gouda, welke evenwel in den aanvang werd gestuit. Als oorzaak word opgegeven het omvallen van een petroleumlamp. Thans is echter uitgelekt, door een twist tusschen Dc N. eu zyne twee werklieden, dat het brandje door deze laat- sten is gesticht op aaudringen van Do N., die hun daarvoor een fiets beloofde, mits het slaagde. De politie kreeg van een en ander kennis en de baas en knechten werden in verhoor genomen en proces-verbaal tegen hen opge maakt. De N. werd Vrijdag gevankelijk naar hot huis van bewaring overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Veel geschreeuw om weinig wol. Een Rotterdam8che firma verzond in den loop dezer week een wekker-uurwerk aan een heer te Keulen. Toevallig liep de wek ker juist af op het oogenblik, toen bedoelde lieer het uurwerk aan de post in ontvangst wilde nemen. Do postbeumbte duchtte gevaar; de politie word verwittigdde heer, aan wion het pakje geadresseerd was, moest mee de militaire macht werd er in gemoeid, en het pakje werd naar het arsenaal gevoerd, waar hot in een bomvrijen wagen gebracht en met groote voorzorgen geopond werd. Tot groote hilariteit van de aanwezige officieren bleek toen de onschuldige aard van den inhond. (,N. R. Ct.' Valsche Belgische postzegels. Er zijn valsche Belgische postzegels van 1 frank in omloop gebracht, en tot hiertoe is inen er nog niet in gelukt de daders te ontdekken. Een postzegel-verzamelaar van Brugge, verwittigde de eerste, voor eenige weken reeds, hot bestuur der poateryen. Hij had een ouden postzegel vun 1 frank (ccn roode) gekocht; zulke postzegels worden tusschen de verzamelaurs 2.50 fr. gekwiteerd- De valsche zegel kwam uit Duitschland waar, naar men denkt, do vervalschers reeds een nogal groote hoeveelheid van deze valsche, doch meesterlijk nagemaakte zegels aan den man moeten gebracht hebben. De tegenwoor dige postzegel van 1 frank (de gele) is ook nagemaakt, en wel zoo goed dat het bestuur der posteryen er zelf door zon bedrogen worden. In verscheiden Belgische steden heeft men van deze valsche postzegels aangetroffen. (N. G.) Moord en zelfmoord. Te Boedapest heeft een arbeider, die veel ellende bad geleden, zijn vrouw en 4 kleine kinderen met een hamer doodgeslagen en zich toen uit een derde verdieping geworpen. Ook hy is dood. DE WEEK. 6 November. Erkend moet worden, dat de Memorie van Antwoord, door den minister De Waal Malefijt uitgebracht, oen gunstigen, zelfs aangenamen indruk maakt. Niet met grooten omhaal, «soesah" van woorden, wordt betoogd dat het optreden van den heer Idcnburg als gouv.-generaal van Nederl. Indië het .gezag" van den verantwoordelijken minister, op hot Plein in Don Haag resideerend, in 't minst niet verkort, aan den anderen kant wordt toch erkend, dat de geest zoowel als de let ter der Grondwet hot oppergezag in Den Ilaug en niet te Buitenzorg zoekt. De positie van den lundvoogd is nu een maal eigenaardig van karakter. Zyne macht is zeer uitgebreid. Hij kan zelfs den oorlog vorklaren aan inlandsche vorsten zonder hot opperste gezag te kennen, alvorens tot znlk een maatregel over te gaan. Feitelijk ver tegenwoordigt hy, in Indië, een gezag, eene macht, welke aanzienlijk grooter is dan den constitutioneel-regoerenden Koning der Ne derlanden is beschoren. De eigenaardige omstandigheden, van allerlei aard, maken dat onvermijdelijk. Te willen dat een man, ter plaatse regeerend met de inlandsche toestanden, nooden etc. van dag tot dag op hoogte, van nabij bekend, zon worden .geïn strueerd" door een Nederlander, die door den loop der politieke wisselvalligheden aan het hoofd van het dopartement van Koloniën is gekomen: wie kan 't, in vollen ernst, zich denken Intusschen blijft onbetwistbaar, dat niet de „toewan-besaar", de onderkoning, de landvoogd, maar wèl de minister, raadsman der Kroon, ten Blotte tegenover de Vertegen woordiging de verantwoordelijke man is. Eigenaardige toestand, waarvan niemand kan zeggen wat die, in de toekomst, nog zal geven. Van zekere zyde is het krachtig streven naar .emancipatie" van Insulinde, en de aanhangers dier richting zullen dus slechtB kunnen toejuichen dat hot .zwaartepunt" van hot Haagsche Plein naar Buitenzorg zou zyn verlegd. Overigens wcot ieder, dat de kennis van den heer Idenburg ton aanzien van Indische toestanden niet kan worden vergoleken met wat de heer De Waal Malefijt daaromtrent in zijn mare voert. Waar is ook, hoe 't wel meer zal zijn voorgekomen, dat de Gouver neur-Generaal, krachtens zijn ervaring van Insnlindische nooden en wenschen, recht had om eerbied te vorderen voor'zyne .adviezen", tot het Plein gericht Gelyk gezegd, de heer Malefijt komt met sympathieke rondborstigheid uit voor den werkelijk bestaanden toestand, erkennende wat de Grondwet in deze vordert. En een ander punt, dat opmerking verdient, is wat dc minister in zyne Memorie van Antwoord zegt over de verhouding, zooals hij zich die denkt, tusschen de regeering en de Christelijke Zending in Nederlandsch- Indië. Do Engelschen in hün koloniaal gebied, hebben ervaring opgedaan van wat bet zegt, welk gevaar er in schuilt, om tegen de religieuse gevoeligheden der inlandsche bevol king te willen oproeien. Dat wenseht de minister Malefijt ook nietl Hij schetst de schoone laak der Zending als eene die hulp, steun, lafenis wil brengen tot hen, die lyden, smart hebben, in ellende verkeeren. Als eene taak van ontwikkeling, verlichting brengend aan monschen, die thans nog in duisternis van onwetendheid zyn ver zonken Daardoor zullen wy, Christenen, allereerst anderen overtuigen van het heer lijke en hartverkwikkende dor leer, door onzen Heere Jezus verkondigd. Maar krenken, afstooten, prikkelen, tot verzet brengen, 'tzijn dingen, waar zich de Zending zeer behoedzaam van heeft te ontbonden. Aldus spreekt de minister van Koloniën, cn deze taal neemt weg den angst voor funatisch streven, door sommigen van dezen anti-revolutionairen bewindsman geducht. Iemand van zóó gezond, practische opvat ting als de heer Idenburg is, zou töcli wel niet licht in zulke richting zijn getrokken, maar 'tis niettemin verblijdend en gerust stellend dat de minister zyn vriend en geest verwant in deze zoo krachtig en ook zoo onomwonden steunt. Omtrent de verdere .fata" van de afge loopen week vlak *um den vooravond der hervatting van de parlementaire werkzaam heden nog slechts een enkel woord voor heden; in afwachting van uitvoeriger be spiegeling nadat het Binnenhofsche spel wederom zaj zyn ingeluid. De warme hulde, den heer Lovink by zijn vertrek gebracht, kwam .regelrecht nit 't hart." Men gevoelde diep hoezeer men 't betreurt dat deze merkwaardige, zoo bekwame man is getreden uit den werkkring waarby hy zoo onberekenbaar veel nut wist te stich ten. Men vergnnne mij nader op dit punt terng le komen. Tol straks dus, op het Binnenhof. Het «Hagenaar worden", domi cilie kiezen onder de vleugels van residen- tiaal eibertje, dwingt my voor heden tot byzonder beknopt zyn Ms. Antonio. Ingezonden. Vacantie-kolonies. Onder dien naam zijn zy 't moest bekend. Bekend Ja, maar niet genoeg, niet voldoendo. Kin derherstelling s- en vacan- t i e-k 0 1 o n i e s, dat is de lange naam, waarmee Mag ik u iets vragen Weet n wel hoe groot het aantal kinderen ia, dat, opgegroeid tot knapen en meis je b, wegkwijnt, omdat 't lichaam geen weerstand genoeg kan bieden aan allerlei geheimzinnige vijan- den, die we met elkaar als ziek ten aanduiden? Als 't uw eigen kinderen zyndan stolt ge alles in 't werk, dan getroost ge u opofferingen van allerlei aard om ze er boven op te helpen. Dan wendt ge u vol vertrouwen tot den arts en doet, wat u geraden wordt en soms nog meer, om te toonen uw liefde, uw sterke begeerte, om het opgroeiende menschje gezond, gelnkkig te maken. Wat voldoening, als alles zich ten goede keert, als de moeite en zorgen worden be loondMaar... als u na eens de mid delen ontbraken om uw kind zijn ge zondheid te doen herwinnen. Legt ge u er dan maar kalmpjes by neer, denkende: ik kan er niets aan doen, 't spijt me wel, maar t arme schaap moot Neen, ge zult met blijdschap de hulp aan vaarden, die u geboden wordt. Ge zult met trotsch wjjzen op de verecniging, waarvan in deze gemeente ook eon afdeeling bestaat, die in de vjjf jaren van haar bostaan kan roem dragon op het feit, dat ze bjjna drie duizend kinderen heeft geholpen by 't her- winuon van hun kostbare gezondheid. Drieduizend kinderen, wier ouders 't niet kondon bekostigen om hun de gezondheid te doen herkrjjgen. Daarom steunde de ver ecniging. Weet n, hoe die aan 't geld komt, om zulks mogelyk te maken? Daarvoor moeten de bestuursleden aan kloppen by menschen, die beseffen, dat hot niet aangaat om kinderen te laten wegkwij nen, omdat vader en moeder geen middelen genoeg bezitten om ze in 't leven te houden. En krijgen ze zoo voldoende geld bJnncn? Dat zal 'k n zeggen, maar beantwoordt u my eerst eens: Weet n, hoe groot 't aantal kinderen is, dat wegkwjjnt, omdat zonder hnlp de ondere ze niet het noodige weerstandsvermogen kannen ver schaffen Vraagt er uw dokter eens naar.'k Noemde n zoo pas: drieduizend. Vele duizenden zijn niet geholpen kunnen wordon, omdat zegeen steun konden krijgen, omdat 't voor hen niet gevraagd is, en om dat er voor hen geen plaats en geen geld was. 'k Zal 11 zeggen, wat 't bestuur der ver ecniging doet, om aan geld te komen. 't Vraagt aan ieder aan ieder van wie 't vermoeden kan, dat hy helpen wil en kan dus dat is vrywel iedereen om een bydrage. In de eerste j>laata: wordt lid van de vereeniging. Dan betaalt u jaarlyks min stens fl.Kunt u zooveel niet missen, dan wordt u begunstiger, met minstens een kwartje per jaar voor 't goede doel te offeren, 't Spreekt van zelf: meerderen wil- leu graag ruitner, veel ruimer steunen. Die worden donateur of donatrioe en ver blijden ons met een jaarljjkscbo contributie van minstens een rijksdaalder. Als ieder zoo naar vermogen mee helpt, krijgen we jaarlyks een aardig sommetje by elkaar en dat wil zeggen... dan kun nen we jaarlyks een aantal kinderen voor ongeveer een maand in een gezonde om geving laten verblyven om 't lichaam te sterken. 'k Behoef n zeker niet te zeggen, dat dit meer kost dan een gulden of een rijksdaal der. Dat kost bankpapier. Maar we weten nog wel wat meer los te krijgen voor onze patientjes. We organiieeren een concert. En natuurlijk wat goeds! Iets, dat een muziekliefhebber moet by wonen. De onkosten maken we zoo gering mogelyk en n allen zorgt er voor, dat de inkomsten zoo flink toevloeien, dat we eon volgende keer u vergasten op een tooneel voorstelling... op soortgelijke voorwaarde. En we weten nog wel meer, maar daarover later. Voorloopig dus zal 'k eerst afwachten hoevelen 'k heb in te schryven als lid, als donateur of als begunstiger en dan zal 'k tevens informoeren by de dames, die u de 1 ij sten voor 't oonoert van 22 November a. s. presenteeren, hoeveel kaarten reeds zyn genomen, 't Zal in Casino' ge geven wordon, dus vrees voor plaats gebrek behoeft u niet le weerhouden. Ter wille van 't kind, dat ook zyn plaatsje wil- in 't zonnetje, maar waarvan oen groot aantal helaas te weinig, veel te weinig zonneschijn ontvangt. M. d. R., u wilt deze regelen wel in uw blad een plaatsje geven, en 't adres van den secretaris van dc vereeniging er onder afdrukken, opdat ieder weet, hoe hy oi zij 't meest zeker er van kan zyn, z*n naam op de ledenlyst te doen prjjken: ter wille van het kindl De Secretaris van de afd. Helder van het Centraal-Genootschap voor Kindor- hersfellings-Vacantiekolonies T. VAN HEUSDEN, Koningdwarsstraat 27,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1