BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". ZATERDAG 27 NOVEMBER 1909. Nieuwsberichten. £3 Helder 26 November. Lezing van Prof. Eerdmans. Gisteravond had in de Nieuwe kerk alhier een openbare vergadering plaats, uitgeschre ven door de afd. Helder van den Nederl. Protestantenbond. Professor Dr. B. D. Eerd mans hield aldaar de le van de drie aan gekondigde lezingen over het onderwerp:»De Staatkunde en de Godsdienstige richtingen van onzen tyd». Ds. Onnekes opende de vergadering. Hy wees er op, dat in de vorige bijeenkomst mevr. Flothuis optrad met het doel door knnst wijding en stichting te bezorgen; nn wilde men andere doeleinden nastreven en zich bewegen op meer praktisch gebied. Behan deld zon worden de Staatkunde bezien in het licht van den godsdienst. Verder wees hy er op, dat deze vergadering door allerlei omstandigheden was vertraagd, hetgeen den - toorn had opgewekt van een zekeren Jaap bemoeial en aanleiding had gegeven tot het verwyt, dat de godsdienstzin voor een tooneel- voorstelling moest wijken. Tegen die insinuatie kwam hy op en zeide, dat de spreker en het Bestnnr gehandeld hadden overeenkomstig het geschrevene: Weest haastelyk welgezind jegens uw naasten. Hij wees er verder op, dat de Christenzin niet bestaal in woorden, maar in daden, zonder verkrachting van be ginselen. Hierna verkreeg prof. Eerdmans het woord. De Spreker deelde mede, dat zyn rede in 8 deelen verdeeld was en hy eiken avond dén deel zon behandelen. Hy zou de gods dienstige richtingen toetsen tegenover de leuze van de anthithese. Dezen avond zou hy be spreken de Christelyk Historische party, den volgenden het standpunt van Dr. A. Kuyper en de Anti-revolutionaire party, en den 3en avond beloogon, dat godsdienst en politiek van elkander moeten worden gescheiden. Spreker beweerde, dat in geen enkel land, zooals bij ons, staatknnde en godsdienstwer- bonden zyn. In andere landen kan men geen recht begrip krygen van de politieke verhou dingen hier te lande. De laatste 15 jaren is gebleken, welk een invloed de godsdienst op ons staatkundig leven heeft en in de maanden, die achter ons liggen niet het minst. No i kunnen we, daar de verkiezingsactie achter den rag is, pos met een kalm hoofd reken schap geven van het standpunt, waarop wij staan. Op welke wyze is de overwinning van 25 roomsch-katholieken, 25 anti-rev. en 10 chr. hist. bevochten Door de anti-these. Aan het volk is gezegd, dat onze natie bestaat uit 2 soort menschen. De eene soort, die de openbaring Gods tot grondslag neemt sn de andere, die van de openbaring niets wil weten en de rede, het menschelyk denken, tot richt snoer heeft en leeft nit de beginselen der Fransohe revolutie. Vooral Dr. Kuyper heeft dit uiteengezet en verkondigt, dat 15 eeuwen lang ons land een Christelyk land is geweest, gegrond op de belydenis der Christelijke be ginselen. In 1889 kwamen uit Frankrijk hier de revolutionaire beginselen aangolven, die toen den Vorst onttroonden, den godsdienst afschaften, de macht der geestelijken knotte, het gezag ondermynde. De liberalisten hebben de christelijken het juk der slaverny opge legd. Spreker toont aan, dat deze verkiezings agitatie hoogst onbillyk is. In 1848 breidde Thorbecke het kiesrecht uit en door de libe ralen werd later het getal kiezers nog grooter. Thorbecke heeft de macht van het huis van Oranje niet afgebroken, maar veeleer ver sterkt, hetgeen Dr. Kuyper zelf erkentdie zelfde staatsman heeft in 1853 de bisschoppe lijke hiërarchie hersteld, de vryheid van godsdienst gewaarborgd; toen in 1834 door de conservatieven de afgescheiden werden vervolgd, waren het de liberalen die hen beschermden. Anderen, die in hun eigen land om den godsdienst vervolgd werden, vonden hier steedB een toevluchtsoord. Daarna ging spreker over tot behandeling der tweede soort menschen, die leven uit de openbaring. De Roomsch-Katholieke staats party zou hy niet bespreken, omdat dit eigenlyk geen politieke party is en geen zelfstandig politiek leven heeft. Het is een massa, die door enkelen, de geestelijkheid, wordt gedreven en geleid naar gelang van het oogenblik. Vervolgens werd de vraag behandeld, hoe de clericalen van godsdienstige huize tegen over de anti-these staan. Alsnu werd de pièristelyk-Historisohe party besproken en opgemerkt dat zy geen eigen program heeft en men alleen kan afgaan op de beginsel verklaring van 1901. Hierin kwam voor, dat de zedelykheid en het recht, het gezag en de vryheid moeten berusten op de Heilige Schrift, zooals die geopenbaard is. Spreker zette uitvoerig uiteen, wat men door openbaring verstaat on hoe de Heilige Schrift is ontstaan en behandelde achtereen volgens de Openbaring, de Heilige Schrift, de leer van het bovennatuurlijke en de wonderen. Hy toonde aan, dat de openbaring niet iets is, dat van boven komt, maar uit het binnenste van den mensch zelf. Met deze zienswijze zyn vele Christel, bist. het eens, maar' vertellen zulks niet aan de gemeente. Omtrent de leer der Heilige Schrift of het geloof aan den Bybel, merkt hy op, dat vele christelijk hist., zooals b.v. Dr. De Visser met vele liberale godgeleerden het eens is en ook van meening is, dat de Bybel vele legendarische stukken en onbe trouwbare geschiedenissen bevat en niet ge looft aan de 5 boeken van Mozes. Zij laten de gansche bovennatuurlijke wereldbeschou wing varen en dnarom is de leer der anti these zoo misplaatst. Van Es zegt ruiterlijk, dat aan de leer der supernaturalisme een einde is gemaakt. Omtrent de won deren denken onderscheidene Chr. hist. bet zelfde als de modernen. Van Es zegt, dat een wonder een openbaring is van geestelijk leven en van geustelyke kracht in de natuur. Hiermede kunnen de meeste wonderen niet verklaard worden. Daarom staan zy niet op den bodem der openbaring en kunnen de anti-these niet aanvaarden. Na gewezen te hebben op het nattige, dat de Protestante Bond kan verrichten door op dergelyke dingen te wyzen, eindigt spreker zyn rede, om de volgende maal de anti-rev. party te behandelen en de beweringen van Dr. Kuyper. „Harmonie". Een aangenamen en sympathieken indruk maakte deze Zang- en Reciteer Vereeniging van Herv. Prot. gisterenavond in .Casino". Dit behoeft niet te verwonderen, waar het een tot veler verrassing genotvol programma betrof, door den djfecteur, den heer Joh. Brands, voor dien avond met toewyding samengesteld. Een afwisselend programma, waarop de welwillende medewerking van „Apollo" directeur de heer J. M. Janzen, stond vermeld, en dat, door de uitvoering van bevattelyke vocale en instrumentale num mers, de uitmuntende en waardeerende hoe danigheden van koor en orkest beslist open baarden. Zoo zong, hoogBt verdienstelijk, gesteund door dubbel strijkkwintet en piano .de heer F. L. K. Nejjts), het gemengd koor ter inleiding: Van der Linden's waarlijk schoon «Harmonie', waarop volgden een extra aangekondigde interessante Marsch en de „Ouverture Mignonne". van Ch. Hubans, een zeer mooi, boeiend toonstuk voor orkest. Hierna hoorden we met genoegen .Avond rust" van C. van Rennes, vertolkt door vrouwenkoor en begeleid door piano. We genoten volop by de Gavotte „Wonnefraum van F. Sabathie. Aangrijpend klonk thans Hiller's .Zondag" en byzonder voldeed „Len tezang", van Fr. Koenen. Na de pauze verrukte het orkest met een imponeerende voordracht van „The Cromar- tic", Banjomarsch van R. Head en de fan- tnsie «Diane de Poitiers', van E. Marie, terwyl het koor nog met verdiend succes ten gehoore bracht .Avondlied", van T. Knhlan, .'t Volgend jaar", van B. Zerlett on Bajjdn's .Vertelling" uit het oratorium ,De Jaarge tijden", waarbij de soliste zich van haar taak werkelijk goed kweet en des heeren Neyts' accompagnement-spel viel te roemen. Tot slot werd heel aardig weergegeveu het inderdaad geestige blyspel in één bedryf van KI. van Gorkom, getiteld„Vergissen is menschelijk." „Helders Mannenkoor" gaf Dinsdag avond in „Casino" een Volksconcert. Hetzelfde pogramma werd uitgevoerd als den 15en dezer. Men had voorzeker een groote opkomst verwacht, maar die verwach ting werd jammerlyk teleurgesteld. Al was het aantal opgekomenen niet bijzonder- groot, toch deed dit aan do uitvoering geen schade, want er werd goed en gevoelvol gezongen, terwyl het instrumentale gedeelte ook wel de moeite van het hooren waard was. Het Symphonie-orkest .Cecilia" onder directie van den heer Jb. Ter Hall gaf Woensdagavond in het Bondsgebouw een concert voor de leden van den R.-K. Volks bond en hunne dames, dat zeer druk bezocht was. Geen wonder; wat geboden werd was iets puiks, zooals dat alleen door beroeps musici kan gegeven worden. Het .Panis j Angeiicus" van Cesar Frank, klonk machtig mooi. Alle nummers werden lnid geapplau- j diseerd; by den .Negertraum" echter hield het applaus niet op voor dit nummer her- haald werd. 't Was ook bijzonder eigenaardig, j Aan 't slot betuigde de voorzitter der af- j deeling den dank der leden voor het ge- smaakte muzikale genot. j De Papendrechtsche Strafzaak. Naar aanleiding van het verzoek van den verdediger, Mr. van Hamel, tot het hooren van meerdere getuigen, en mede naar aan leiding van de volgende overwegingen van het Hof, genomen in de zitting van Woens dagmiddag luidende het gerechtshof gehoord enz. overweegt dat by hot getuigenverhoor is gebleken, dat getuige W. J. Legrand ver klaringen heeft afgelegd, die op zichzelve tegenstrijdig zyn, waarom het Hof een on derzoek noodzakelijk acht naar de waarde van diens verklaringen is dit proces voor onbepaalden tijd verdaagd. Zoo ook acht het Hof noodig een onderzoek naar hel gewicht van de verklaringen van Joost de Heer en andere getuigen en deskundigen, die licht kunnen ontsteken omtrent deze getuigenissen, alsmede omtrent d 1 gehoorigheid in het Ge meentehuis te Papendrecht en ook mot be trokking tot de vraag of bij avond bloedsporen zyn waar te nemen in den gang van het Gemeentehuis, indien deze door een petroleum lamp wordt verli' ht. Overwegende dat dit onderzook op de terechtzitting niet behoorlyk kan plaatshebben en dat derhalve een nader onderzoek ge- wenscht is, beveelt het Hof ambtshalve een nader onderzoek, schorst de zaak tot na afloop daarvan en stelt daartoe de stukken in handen van den recht.T-commissares bij de arrondis- sements-rechtbank te Dordrecht. De zitting wordt daarna verdaagd. Een weerspannig advocaat. Een te Bussum wonende advocaat maakto het op 't afterdinner-uur eenige mede-tram passagiers lastig. De conducteur verzocht hem van de tram af te gaan hij weigerde, de hulp van een agent werd ingeroepen en met veel moeite beklaagde hield zich aan het afslnithekje vast werd hy op straat gedeponeerd, terwijl hy den agent eenige woorden als .vuile schooier" toevoegde, waar door deze zich in zijn „eer en goeden uaam gekrenkt" voelde. Daarom wildo hij beklaagde arresteeren, maar deze, die zoo al niet vol slagen dronken, dan toch wel ongeveer hal verwege was, verdedigde zich met zyn stok, zoodat ook dit moeite kostte, en de agent een viertal tikken opliep. Aan 't bnreau op 't Singel nn ook, op dezelfde wijze een bri gadier en een inspecteur beleedigd. De advo caat was heel lastig, en 't duurde een uur, voor hy bedaard was en men hem weg kon laten gaan. Schrifieljjk bood hy den volgenden dag den inspecteur zijn verontschuldigingen aan, maar ,de ambtenaar in functie" was beleedigd, zoodat ook zonder klacht van de zjjde van den beleedigde de zaak werd vervolgd. Het O. M. betoogde dat altyd beleedigin- gen van, en verzet tegen het gezag hem leed dedente meer was dit het geval waar het iemand gold die een klassieke opleiding had ontvangenen nog meer, waar het nu iemand betrof van wien men mocht verwach ten, dat hy alleszins de handhaving der open bare orde zon steunen in plaats van tegen werken. Hy eischte een gevangenisstraf van 45 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Onze oorlogschepen in Japan. De correspondente van het Handelsblad te Yokohama schryft: Van 16 October tot 4 November heeft de Nederlandsche vlag gewapperd in de haven van Yokohama; twee en een halve week na een tijdsverloop van vyftien jaron ver toonden de trotsche witte oorlogschepen zich in Japan, en gedurende al die dagen is er officiéél en officieus feestgevierd en gespeecht, dat het een lust was. Het doel van de Nederlandsche Regeering, toen zy de »De Ruyter", de .Trompen de Koningin Regentes" naar Manilla, China en Japan zond, was vlagvertoon. Nu, dit doel is in Japan zeker bereikt, en meer dan dat, de Hollandsche schepen met hnn wakkere bemanning hebben bij de Japansche autori teiten een onuitwischbaren gunstigen indruk gemaakt. Er komen hier geregeld Engelsche, Ameri- kaansche, Fransche, Italiaansche oorlogs schepen, maar behalve bij de komst der Amerikaansche vloot verleden jaar October is er zelden zooveel geestdrift betoond als by de ontvangst der Hollandsche schepen. Holland heeft hier eenmaal een streepje voor, Hollanders werden in Japan toegelaten om handel te dryven lang vóér eenige andere nationaliteit er geduld werd, Hollauders waren het, die het eerst iets van de Wes- tersche beschaving en Westersche wetenschap meedeelden, de oudste staatslieden hebben Hollandsch geleerd voor ze eraan dachten Engelsch of Fransch te bestudeeronen nog altijd, al is het aantal Hollanders, dat nu in Japan woont, byzonder klein, hebben zij het voorrecht met meer onderscheiding be- handeld te worden dan de andere vreemde lingen. Natuurlyk, dat bij de komst der oorlogs schepen deze feiten in alle Japansche en vreemde kranten herdacht werden, en nog voor men iets er van gezien had, werden zy" al met ingenomenheid, begroet. Ik citeer nit de .Japan Daily Mail": „De komst der drie Hollandsche oorlogs schepen heeft Japan weer eens herinnerd aan de groote dankbaarheid, die het ver schuldigd ia aan Holland, zyn eenige vreem de bondgenoot gednrende eenige eenwen en altyd zijn goede vriend. Amerika wordt steeds geprezen omdat het de havens van Japan geopend heeft voor den handel met de geheele wereM, maar Holland heeft deze opening voorbereid en verdient daarom evenveel lof. In de vorige eeuw, toen JapaD voor het eerst producten van Westersche beschaving verlangde, en de voornaamste mannen erop uitgestuurd werden om die te verkrygen werd er nooit aan gedacht naar een ander land dan Holland te gaan. „Het was Holland, dat het eerste oorlogs schip aan Japan leverde, de «Kanrin Marn", en in dit schip ging vorst Katsu Awa no Kami over den Stillen Oceaan, de eerste reis makende, ooit door een Japansch oor logschip ondernomen. .Katsu is al lang begraven en de „Kanrin Marn' bestaat niet meer, maar de dankbaar heid, die Japan aan Holland verschuldigd is, kan nooit vergeten worden, en wij verheugen ons daarom, dat de Japansche kranten daar zoo terecht op wijzen.» Geen wonder, dat door de Japansche auto riteiten feestelijkheden en recepties voorbereid werden in grooten getale. Ja, de officieren beklaagden zich zelfs gedurende hun vorblyf hier, dat de buitengewone hartelijkheid van hnn gastheeren hen belette iets van Japan te zien, wat ze toch gaarne ook gedaan had den. Maar daar het oorspronkelijk plan, tien dagen in Kobe en tien dagen in Yokah&ma te blijven opgegeven moest worden tengevolge van besmettelijke ziekten in Kobe, werd Yokohama met een langduriger bezoek ver eerd, en zoodoende kregen de officieren na afloop der officieele ontvangsten ook nog wat vrijen tyd om een paar dagen in de Japansche bergen door to brengen of interessante wijken van Tokyo te bezichtigen. De' aanvoerder van het eskader was de kapitein ter zee G. F. Tydeman, die aan boerd was van het vlaggeschip .De Ruyter», waarvan de kapt.-luit. ter zee P. A Voort huysen commandant was. Commandant van de .Koningin Regentes» was de kapitein ter zee F. Pinke, en van de .Tromp' de kapi tein ter zee J. W. Termijtelen. Verder waren er nog 48 officieren en 12 adelborsten. De eerste dagen werden doorgebracht met het maken van bezoeken door de comman danten aan onzen Gezant, den Minister van Marine, den Minister van Binnenlandsche ZakeD, den Minister van Bnitenlandsehe Zaken, den Gouverneur en den Burgemeester van Yokohama enz. De eerste week was zeer druk en zeer officieel, en eerst toen de burgemeester van Tokyo, Ozaki, op 22 October een Japansch diner gaf in een theehuis, waaraan vele officieren en ook enkele Hollanders deelnamen, werd het feestvieren meer genietelyk- Want op dien avond maakten de officieren voor het eerst kennis met eenige Japansche gewoonten ze moesten hun schoenen uittrekken, op den grond op een kussen zitten, met stokjes eten van de Japansche lekkernyen, die in vele lakbakjes en porseleinen schoteltjes opgediend werden door snoezige geisha's, die hen op de behoorljjkste aanvallige manier zochten te vermaken. Over burgemeester Ozaki's ontvangst sprak ieder met den grootsten lof, en de officieren, die dien avond wegens dienst verhinderd waren geweest, deel te nemen aan het Japan sche diner, betreurden dit byzonder. Zaterdag 23 October werd met twee des- troyers een zeer interessante tocht gemaakt naar Yokosuka, om de Rykswerf te bezich tigen, waar men, nn Japan geen oorlogs schepen meer uit Europa behoeft te bestellen, ze zelf bouwt. Opmerkelijk echter was naar ik van de officieren hoorde dat zooveel mogeljjk tropeeen uit den Rnssisch- Japanschcn oorlog getoond werden, en den Hollanders eigenlyk belet werd de Japansche inrichting goed van nabjj to beschouwen. Het is iots echt bij den aard der Japanners behoorend, dat zy zelf zooveel mogelyk trachten te zien en te vernemen en aan anderen nieU laten kyken en niets vertollen. Een adelborst deelde mjj mee, dat hy op zijn schip een Japanner ontdekt had, die kalm met een maatstokje bezig was de kanonnen op te nemen. Bij informatie bleek, dat de man niets op zijn schip te maken had, en werd hy dan ook spoedig naar den wal ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 3