KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Ons Zondagsblad. voor Holdor, Toxol, Wioringon on Anno Paulowna No. 3841. Zaterdag 4 December 1909. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 miën J Modeblad >>>55*>»>65» f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2| i Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., ie Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. No. 52, einde van den jaargang van het Geïllustreerd Zondagsblad, zal op 3 Dec. aan de geabonneerden worden gezonden. De kwitantie, groot 37,/a cent, ter voldoening van de nummers 40-52, zal 6 December worden aangeboden. 12 December begint de nieuwe Jaar gang met No. 1 en bestaat nu de gelegen heid voor nieuwe inteekenaren. DE UITGEVERS. Gemeenteraad vau Helder. Zitting van Dinsdag 30 November 1909. Voorzitter de heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig by den aanvang 17 leden; afwezig de heeren Staalman en De Geus 2 vacature's. By de opening der vergadering memoreert de Voorzitter met leedwezen, dat sinds de laatste zitting een der leden, de heer Van Wingerden, door den dood aan den Raad is ontvaUen. Gedurende 9 jaar was hij lid van den Gemeenteraad on heeft steeds met yver en naar zyn beste vermogen de belangen der gemeente behartigd. Deze toespraak werd door de leden staande aa' ^ehoord. Verder deelt de Voorzitter mode, dat aan de weduwe een schryven is gezonden, waarin deelneming is betuigd met het groote verlies haar getroffen. Hierop is van de weduwe een dankbetuiging ontvangen voor de ondervonden sympathie. Hierna worden de notulen der vorige zitting, die voor de leden ter inzage hebben gelegen, onveranderd goedgekeurd. AlBnu is aan de orde het Onderzoek der geloofsbrieven van het op 26 October j.1. gekozen raadslid, den heer A. G. A. Verstegen. Een commissie, bestaande uit de heeren Terra, Zander en Hartsinck, word' met dit onderzoek belast en begeeft zich aartoe in een nevenzaal. De vergadering v rdt zoolang geschorst. Na heropening b. igt de heer Terra rapport uit en verklaart, dat de commissie de stukken in orde heeft bevonden en zy tot toelating van den gekozene concludeert. Overeenkom stig dere conclusie wordt met algemeene stemmen besloten. Daarna doet de Voorzitter mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken 1. MisBive's van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van a. 2e suppl. kohier schoolgeld, dienst 1909 b. kohier schoolgeld, herhalingsschool, 1909 c. 2e suppl. kohier v. d. hoofd, omsl., 1909; d. besluit tot het aangaan eener geldieening e. besluit wijziging der politieverordening. 2. Bericht van den heer R. N. van Os, dat hy zyne benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur aanneemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aau genomen. 3. Ontslagaanvrage van den heer B. L. van Albada, als lid der comm. van het Gemeente-Ziekenhuis, wegens vertrek uit de gemeente. Dit ontslag wordt onder dankbetuiging voor bewezen diensten eervol verleend. 4. Een adres van de Wed. Heykoop, houdende dankbetuiging voor het toegekende pensioen en verzoekt in aanmerking te mogen komen voor een of andere voorkomende vacature of een jaarlijksche gratificatie. Dit adres wordt voor kennisgeving aan genomen en tevens besloten adressante te berichten, dat by voorkomende vacature s op hare belangen zal worden gelet. 5. Een adres van den gepensionneerden kommies J. E. van der Wedden, verzoekende een toelage boven het hem toegekende pen sioen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 6. Een adres van de gecombineerde Bouwvak-vereeniging rVerbetering zy ons doel", onderafd. van den Ned. R. K. Volks bond, verzoekende om in de bestekken van gemeente-werken wijziging te brengen ten opzichte van minimam-loon en maximum- ar beidstyd. Hierby is een adhaesie-adreB ge voegd van den BoDd van Bouwvakarbeiders ,Door eendracht Sterk". 7. Een adres van R. Maa.jteed en 5 andere winkeliers, die behalve kruideniers waren sterken drank verkoopen, verzoekende voor hen tot H. M. de Koningin het ver zoek te richten, dat voor hen ontheffing worde verleend van het bepaalde by art. 43 le lid der drankwet. 8. Een adres van J. M. van der Schalk te Schiedam, eigenaar van eenige pcrceelen weiland in het Koogras in de nabyheid van het thans genoemde Julianudorp, verzoekende hom vergunning te verleenen tot het aan leggen van 2 grintwegen ter breedte van 10 M. 9. Een adres van eigenaars en huurders van perceelen gelegen aan den Stationsweg, verzoekende verbetering te brengen iD de toegangswegen naar hunne perceelen, in de rioleering en in het doen verwyderen der aldaar te veel staande boornen. Do adressen 6 tot en met 9 worden in handen van B. W. gesteld om advies. 10. Een adres van den heerP.Loopnijt te Schiedam, directeur der Maatschap, welke zich ten doel stelt de bewoonbaarheid van den polder Het Koegras* te bevorderen door het stichten van een dorp aldaar, mel dende, dat het door de Maatschap gesticht centrum in den polder »IIet Koegras* don naam Julianadorp gegeven is, dat H. M. de Koningin met waardeering daarvan keanis heeft genomen, verzoekende deze naamgeving te bevestigen. Het verzoek wordt met alge meene stemmen ingewilligd. Pensioengrondslag. Ter tafel komt een voorstel van B. W. om den pensioengrondslag van den leeraar en waarnemend directeur der Burgeravond school, den heer A. H. de Carpentier, vast te stellen op f 225. Zonder hoofdelijke .Btemming wordt dit voorstel aangenomen. Reinigingsdienst. Naar aanleiding van een schryven van de Commissie voor den Reinigingsdienst stellen B. W. voor de desbetreffende verordening aan te vullen met de volgende bepaling: .Voor het beschikbaar stellen van een wagen met paard en geleider, ten dienste voor het weghalen van puin, sintels enz., afkomstig van bakkeryen, bouwterreinen enz., wordt betaald f 0,50 per uur of gedeelten van een uur, gerekend van den tyd van inspannen tot weder uitspannen''. Zonder bespreking wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Melkverordening. Opnieuw komt in behandeling de door B. W. ontworpen «Verordening op den verkoop van melk". Deze verordening, be staande uit 19 artikelen hebben wij in een vorig raadBverslag reeds medegedeeld. In verband met deze verordening is door de melkslytersvereeniging .Verbetering zij ons doel" een adres ingediend, waarin verzocht wordt het voorgestelde niet ongewyzigd aan te nemen. Adressante heeft hoofdzakelijk bezwaren tegen de artt. 12 en 14, waarin voorgeschreven is, dat de melk door kranen moot afgetapt worden en dat de melk een vetgehalte van 2,70 °/0 moet hebben, hetgeen ze op 2,50 °/0 wenschte gesteld te zien. Door de heeren Hartendorff, Staalman en De Waard en door de heoren Verfaille, Zander en Biersteker zyn hierop eenige amen dementen voorgesteld, waarover door de Gezondheidscommissie en door B. W. adviezen zyn uitgebracht. Tot behandeling overgaande, wordt eerst art. 4 besproken. Dit luidt - Onverminderd het bepaalde bij art. 330 Wetboek van Strafrecht, is het den melkverkooper verboden melk te verkoopen, die: a. afkomstig is van koeien, die minder dan acht dagen te voren gekalfd hebben, die behandeld worden met geneesmiddelen, welke nadeelig voor de melk kunnen zyn, of die aan eene ziekte lijden, welke een schadelijken invloed op de melk kan hebben; b. ondeugdelijk van samenstelling is of in het algemeen ondeugdelijk of bedorven is, of waar aan conserveermiddelen zijn toegevoegd; c. wat den aard en de hoedanigheid betreft, in cenig opzicht niet voldoet aan de voorschriften van art. 14 dezer Verordening; d bij staan ter hoeveelheid van l/2 Liter in een cylindrisch vat van helder, kleurloos glas en 7 cM. middellijn na één uur eenig bezinksel vertoont,of die, behoudens karnemelk, bij koken schift of stolt. Door de heeren Hartendorff, Staalman en De Waard is voorgesteld a aldus te lezen a Afkomstig is van koeien, waarvan hem be kend is, dat zij (die) minder dan acht dagen te voren gekalfd hebben, dat zij behandeld worden met geneesmiddelen, welke nadeelig voor de melk kunnen zijn, of dat zy aan eene ziekte lijdén, welke een schadelijke invloed op de melk kan hebben. De heer Hartendorff verdedigt het voor gestelde uit een billykheidsoogpnnt, omdat het niet aangaat iemand straf op te leggen, dio niet op de hoogte van het vee is derhalve onbewust handelt. Met algemeene stemmen, op die van den heer Hartendorff na, wordt het voorgestelde verworpen. De heeren Verfaille, Zander en Biersteker stellen voor Art. 4 sub a te lezen: „Afkomstig is van koeien, die minder dan j dagen, enz." De Gezondheidscommissie en B. W zijn van meening, dat de verkoop van biest onder de genoemde voorwaarden vergund zou kunnen worden. B. W. stellen daarom voor uit art. 4 te doen vervallen de woor den ,dio minder dan 8 dagen te vol-en gekalfd hebben". Aan dit art. toe te voegen de volgende alinea: „Melk van koeien, die minder dan 8 dagen te voren gekalfd hebben, mag niet uan andere melk worden toegevoegd en mag alleen, mits van ge zonde koeien afkomsltgverkocht worden onder den naam biest." De heer Verfaille kan zich met de wijzi ging van B. W. wel vereonigen, doch wil 8 dagen in 6 dagen veranderen. Een gelijke bepaling komt voor in onderscheidene ver ordeningen en is geheel overeenkomstig een besluit van veeartsen. Met meerderheid van stemmen wordt be paald 6 dagen. Tegen stemden de heeren Feenders, Over de Linden, Van Neck, Van 1 den Berg en De Ven. Het voorstel van B. W. wordt nu, aldus gewyzigd, aangenomen. Artikel 5 luidende De melkverkooper is verplicht, wanneer zulks door Burgemeester en Wethouders wordt verlangd, binnen een door hen te stellen termijn eene ver klaring van een gediplomeerd veearts over te leg gen, waaruit blijkt, of het vee, waarvan de melk afkomstig is, verkeert in een der gevallen in art. 4 sub o vermeld. De heeren Hartendorff c. 8. stellen voor hieraan toe te voegen Wanneer, onafhankelijk van den wil van den melkverkooper, geene verklaring van een gediplo meerden veearts kan worden overgelegd, of de door Burgemeester en Wethouders gestelde termijn wordt overschreden, is op hem de straf, bepaald in art. 17 eerste alinea, niet van toepassing, De heer Hartendorff licht het voorstel toe en merkt op, dat in dit art. een onbillykheid schuilt, omdat een melkverkooper niet altijd in de gelegenheid is, een verklaring over te leggen als hier verlangd wordt. Het voorstel van den hoer Hartendorff wordt verworpen. Voor stemden de heeren Biersteker, Hartendorff, Verfaille, Terra, Adri- aanse, Van der Ploeg en Feenders. Het artikel wordt daarop ongewyzigd aan genomen. Art. 12. Dit lnidt: De melkverkooper is verplicht zorg te dragen, dat bij het vervoeren der melk iangs den open baren weg zijn naam en woonplaats met duideiyke letters van minstens drie centimeters hoogte op eene in het oog vallende plaats op het voertuig of het vaatwerk zijn gesehilderd of bevestigd. Het vervoeren van melk mag uitsluitend ge schieden in stofdicht gesloten llesschen, kannen, emmers, busaen of vaten. Bij het uitventen en af meten der melk mag niet worden uitgeschept, doch moet door een kraan worden afgetapt. Voor de afsluiting mag geen gebruik worden gemaakt van stroo, hooi, lappen, ongeparafüneerd papier of voor de melk schadelijke stoffen. Door de heeren Verfaille c. b. is voorge steld art. 12 2e lid te lezen: ,Het vervoeren van rnelk mag uitsluitend ge schieden in stofdicht gesloten flesschen, kannen, emmers, bussen of vaten. Bij het uitventen en afmeten der melk moet door een kraan worden afgetapt, of, indien wordt uitgeschept, moeten de emmers, bussen of vaten voorzien zijn van een deksel met overhangende randen." De heer Verfaille verdedigt het door hem voorgestelde, dat het dikwyls moeielykheden oplevert met kranen af te tappen en zoo zou de melk ook niet meer in kleine busjes mogen rond gebracht worden. In de verordeningen van andere gemeenten staat ook wel dat de melk afgetapt of uitgeschept mag worden. Hy ziet niet in, waarom zulks hier niet kan. Het amendement wordt hierop met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stem de heeren Hartendorff, Van Neck, Van den Berg en De Ven. Daarna wordt met eenparige stemmen het gewyzigde artikel aangenomen. Art. 14 lnidt aldus: Het is verboden melk te verkoopen, anders dan onder de navolgende benamingen: Volle melk, Afgeroomde melk, Karnemelk, Room. Toegelaten zijn alleen de navolgende bijvoegingen: gepasteu riseerd, ziektekiem vry en gesteriliseerd. De melkverkooper, die melk onder andere be naming wil verkoopen, moet daarvoor vergunning vragen aan Burgemeester en Wethouders die dan, na de Gezondheidscommissie gehoord te hebben, nadere eischen stellen, waaraan die melk inoct voldoen. De melkverkooper is verplicht aan de buitenzijde van de kan ol ander maatwerk, met duidelijke letters van minstens twee centimeters hoogte daarop geschilderd of bevestigd, de benaming van de zich daarin bevindende melk aan te duiden. Onder volle melk wordt verslaan, koemelk waar aan niets is toegevoegd of onttrokken, met een soortgelijk gewicht van 1,0281.034 en een vet gehalte van ten minste 2.7 0/0. Onder afgeroomde melk wordt verstaan koemelk, waaraan niets is toegevoegd en waaraan een ge deelte van het vet is onttrokken, Onder karnemelk wordt verstaan het product, uitsluitend verkregen door karnen van room, volle of afgeroomde melk. Onder room wordt verstaan het product, dat zich afscheidt bij staan of centrifugeeren van melk, en dat een vetgehalte heeft van minstens 10 Het soortelijk gewicht wordt berekend bij eene temperatuur van 15° Celsius. De bepaling van het vetgehalte geschiedt vol gens de methode van Gerbcr. Door de heeren Verfaille c.s. is voorgesteld, art. 14 le lid te lezen „Het is verboden melk te verkoopen, anders dan onder de navolgende benamingen: volle melk, biest, afgeroorake melk, enz." In te voegen art. 14, als 5e lid: „Onder biest wordt verstaan de melk van eene koe gedurende 6 dagen na het kalven." B. W. hebben tegen deze inlassching geen bezwaar, maar brengen eenige redactie wijziging aan. Daarna wordt het artikel met algemeene stemmen aangenomen. Een voorgesteld amendement bij art. IS wordt door B. W. overgenomen en daarna met algemeene stemmen aangenomen. Art. 17. Dit luidt: De overtreding van eenige bepaling dezer Ver ordening wordt gestraft mot eene geldboete van ten hoogste f25.— of hoehtenis van ten hoogste zes dagen, voor zoover daartegen niet reeds bij eene wet of algemeenen maatregel van bestuur of provinciale verordening is of zal worden is die van brugwachter, terwyl de betrekking van kommies-subontvanger slechts als van ondergeschikten aard kan worden beschouwd. Zij achten daarom een salaris van f 300 minimum en f 500 maximum voldoende. Het komt den heer AdriHanse onbillijk voor de leeftijdgrens op 85 jaar te stellen. Hij zag die liever gesteld op 45 jaar. Na eenige discussie over de werkzaamheid van den brugwachter-ontvanger, wordt het voorstel van B. W. met 11 tegen G stemmen verworpen. Voor stemden de wet houders, benevens de heeren Hartendorff, Terra en Adriaanse. Alzoo is het voorstel der commissie aungenomen en het traktement bedoelden ambtenaar vastgesteld op f 500 tot f 700. (De heer Geus komt ter vergadering). De heer Biersteker geeft zyn verbazing te kennen over het niet indienen van een amendement op art. 7 door den heer Van Neck. De Voorzitter zegt, dat men na onderzoek wol tot een ander gevoelen kan komen. Hierna komt de verordening in stemming i wordt deze met algemeene stemmen aan genomen. Motie-Rechtspositie. De in de vorige vergadering door den heer Biersteker ingediende motie, omtrent de rechtspositie van gemeente-ambtenaren en beambten wordt aan de orde gesteld. De motie luidt: „De Raad der Gemeente Helder; Overwegende, dat het wenschelijk is de rechts positie van de Gemeente-ambtenaren en beambten te regelenW Verzoekt B- en W. deze aangelegenheid zoo spoe dig mogelijk aan de orde te stellen en gaat over tot de orde van den dag." Niemand verlangt hierover het woord on wordt met 13 Btemmen aangenomen. De 3 wethouders en de heeren Van den Berg en Terra onthielden zich van stemming. Burger- Avo ndschool. In behandeling komt een voorstel van den heer Van den Berg, omtrent den directeur der Burgeravondschool. Het voorstel behelst het navolgende: le. dat het directeurschap der Burgeravond school en der Ambachtsschool niet door denzelfden persoon kan worden bekleed 2e. dat bet traktement van den diricteur der Burgeravondschool zal bestaan nit 2 deelen: In de gévallen van overtreding van eene dezer bepalingen kan de rechter de voorwerpen, waar mede de overtreding is gepleegd, verbeurd ver klaren. Aan de ambtenaren of beambten, die de over treding constateeren, wordt met het oog daarop de last verstrekt, de voorwerpen in beslag te nemen en daarvan in hun proces-verbaal melding te maken. De heeren Verfaille, Zauder en Biersteker stellen voor aan dit art. als 4e lid toe te voegen „Ingeval van overtreding van het behaalde bij art. 14, 4e lid, zal buiten vervolgingstelling plaats hebben, indien bewezen kan worden, dat het vet gehalte minder dan 2.7 0/„ bedraagt, zonder dat vervalsching heeft plaats gehad." De gezondheidscommissie zegt ten opzichte van dit amendement: Wanneer gezonde toestanden in de melkwinning en de roe'kleveruntie beslaan en, zooals gebruike lijk, rnengmelk van verschillende koeien verkocht wordt, dan is het mogelijk, ten allen tijde melk te leveren met een vetgehalte boven 2.7 0/„. Deze bepaling in de verordening zal een prikkel zijn om die gezonde toestanden te verkrijgen; iedere wyziging, die deze bepaling verzwakt, verzwakt ook dien prikkel. Ook B. W. meenen, dat een percentage van 2.7 een eisch is, welke gerust mag worden gesteld. Zy achten het amendement onaan- namelijk. De heer Verfaille merkt op, dat de billijk heid eischt, indien de melkverkooper buiten zyn schuld aan de gestolde voorwaarde niet kan voldoen, geen vervolging heeft te duchten, De Voorzitter Dus, er behoeft in de melk geen vet te zitten. De heer VerfailléEr wordt geen beest geboren, dat water geeft. De Voorzitter: Dat weet ik niet en ik heb geen zuigelingen. De heer Biersteker wyst er op, dat alleen vervalsching strafbaar moet zyn. Een natuur product, waar men niets aan kan veranderen, omdat het minder dan 2.7 vetgehalte bezit, is niet altyd vervalscht en daarom mag de rechter een verkooper van dusdanige melk niet straffen. De heer Van den Berg is van oordeel, dal melk met minder dan 2.7 vetgehalte van minderwaardige kwaliteit is en gelyk moet geBteld worden met afgeroomde melk. Nadat nog de heeren Verfaille en Bier steker het woord hebben gevoerd, komt het amendement in Btemming en wordt aange nomen. Tegen stemden de Wethouders en de heer Van den Berg. Na de aanneming van dit voorstel zegt de Voorzitter, dat door deze beslissing de verordening krachteloos is gemaakt en ver daagt daarom de verdere discussie, dan kunnen B. W. overwegen, wat hun te doen staat. Kummiezen Piaatsel. belastingen. De in de vorige vergadering uitgestelde Verordening regelende den raog en de jaar wedden van de ambtenaren der plaatselyke belastingen, waarvan in ons vorig raads- verslag een overzicht is gegeven, komt op nieuw in behandeling. B. W. kunnen zich met het voorstel wel vereenigen, uitgezonderd met -de be paling, omtrent het salaris van den kommies- subontvanger, die de plaats zal innemen, welke thans door Van der Weddon vervuld wordt. De voornaamste werkzaamheid, welke aan dezen beambte zal worden opgedragen b. 3e. de vergoeding volgons de verordening, berekend naar het aantal les-uren, dat door hem wordt gegeven een vergoeding voor administratie enz. ten bedrage van f400. dat het door den directeur dier school te geven aautal les-uren de 10 niet mag te boven gaan; dat aan de Ambachtsschool zal gegeven worden een extra subsidie van f 400. wanneer de benoeming van een directeur door den Raad wordt goedgekeurd. Deze voorstellen zyn gezonden naar de commissie van toezicht op het middelbaar onderwys om advies. De commissie wyst er op, dat zij zoo zelden om advies wordt gevraagd by verschillende bolangryke aangelegenheden het midd. onderw. betreffende, en adviseert vervolgens omtrent het voorstel van den hoer Van den Berg. Betreffende het le punt (hot splitsen van beide betrekkingen) is zy van oordeel, dat dit niet door den Raad kan behandeld wor den, maar dat wel bij de benoeming v&n een directeur der Burgeravondschool kan bepa len, dat deze de toestemming van den Raad moet hebben tot het aannemen van andero betrekkingen bij hot directeurschap der B. A. S. Betreffende bet 2e en 3e punt merkt mmissie op, dat zy eon splitsing van het traktement van den directeur voor lessen en administratie minder gewenscht vindt cn daarom adviseert om het aanvangssalaris te bopalen op f800 met 3 vytjaarlijkschc ver hoogingen van f 50. Zij acht het ook gewenscht, dat de directeur lessen geeft en het mini mum daarvan bepaald wordt op 6 uur per week. Betreffende het 4e voorstel merkt de com missie op, dat het volgeus haar oordeel niet op den weg van den Raad ligt om aun ecu particuliere vereenigiug hoogere subsidie te verleenen, zonder dat daartoe door bet Bestuur der Vereeniging een verzoek aan den Raad iB gericht. De heer Van den Borg verdedigt zeer uitvoerig zyn voorstellen, zet uiteen de wen- scbelykheid, dat de betrekkingen van direc teur der Burgeravondschool en Ambachts school niet vereenigd worden, omdat by dusdanige combinatie do B. A. S. het kind der rekening wordt, want iemand, die over dag vun 8 tot 12 uur en van half' 2 tot half 6 werkzaam is, is 's avonds om 6 uur niet frisch meer, om zyn taak met lust en yver te vervallen. Bovendien heeft de B. A. S. iemand noodig, die hoofzakelijk onderwijsman is en de Ambachtsschool meer een practisch man, een technicus. De Inspecteur heeft meer oog voor de technische dingen en voelt meer voor een Ambachtsschool. Omtrent het salaris merkt hy op, dat de directeur gedurende 6 maanden slechts 15 uur per week verbonden is en daarvoor een traktement ontvangt van f 1200. Dit is in verhouding van hetgeen de burgemeester, de secretaris, de ontvanger, de hoofden van scholen als salariB genieten, verbazend hoog. Het is ook wenschelyk, dal de directeur zelf les geeft om de jongelui te leeren kennen. Ten slotte raadt hy aan, dat B. W. hun voordracht terugnemen, een nieuwe oproeping doen van sollicitanten tegen een salaris van f 800 en met de bepaiiog, dat hy geen andere be trekkingen mag bekleeden dan met goed keuring van den Raad. Niemand verlangt verder het woord, zoodat de voorstellen in stemming worden gebracht. Zy worden verworpen met 11 tegen 7 stem men. Er voor stemden do heeren Van den Berg, Terra, Adriaanse, Feenders, Bok, Oortgysen en Hartsinck. Na deze beslissing zegt de heer Van den Berg, dat hy nu zyn overige voorstellen in trekt, noemt het een belachelyk salaris het welk de directeur zal genieten en dringt aan op een lesrooster, waaruit blijkt, wanneer door hem les wordt gegeven. De heer Biersteker geeft als zyn wensch te kennen, dat by het opmaken van het rooster rekening gehouden wordt met de be langen van alle leerlingen, het teekenonder- wys niet voor allen hoofdzaak ie en gelet wordt op de wenschen der verschillende jongelui, zoodat b.v. bediendon in een con fectiezaak geen 10 van de 15 uren teeken- onderwys ontvangenvoor hen is taal, boek houden en handelsrekenön van grootor belang. De Voorzitter belooft deze wenken te zul len overbrengen. Alsna wordt overgegaan tot het doen van Benoemingen. De aanbeveling voor een directeur der Burgeravondschool lnidt 1. J. Van Leuson to Deventer, 2. A. J. Besseling te Arnhem. Benoemd wordt met 14 stemmen de heer A. J. Besseling, terwijl de heer J. Van Leusen 3 stemmen verkreeg en 1 briefje blanco was. Ter voorziening in de periodieke aftrening van personen in verschillende commiaaiën worden als leden van 't Burg. Armbestuur herkozen do heeren F. Boon met 14 en P. A. E. Thyssen met 15 stemmen. Tot regentes van 't Algem. Weeshuis wordt herkozen mevrouw A. P. de Ven Boon en tot regent de heer L. de Bruyn, beiden met 13 stemmen. Tot leden der Commissie van den Reini gingsdienst worden de aftredende leden, de jeeren K. F. Oortgysen, Th. Terra en J. J. Verfaille resp. met 12-, 13- en 13 stem men herkozen. De heer Oortgysen houdt do benoeming in beraad, terwyl de 2 anderen baar aannemen. Tot leden der Commissie voor Gasfabriek en Waterleiding worden de heeren E. J. Bok, S. Krijneo, J. J. Penning. Th. Terra en J. J. Verfaille, aftredende leden, herko zen respectievelijk met 14-, 14-, 15-, 18- er 14 stemmen. Rondvraag. De heer Adriaanse merkt op, dat in ver schillende gemeenten tot de burgery het ver zoek is gericht, het a. s. Sint Nicolaasfeest niot op den Zondag, maar een dag vroeger of later te vieren. Gaarne zag hy, dat dit ook hier ter plaatse geschiedde. De Voor zitter zegt overweging toe. De heer Hartendorff dringt aan, dat het loon aan de werklieden van den Reinigings dienst des Zaterdags uitbetaald wordt en wel op het terrein, opdat de werklui niet by de woning van den opzichter behoeven te wachten, De Voorzitter belooft oen onderzoek. Nog beeft de heer Hartendorff iets in bet midden te brengen over het Ziekenhuis, maar zul dit doen in geheimo zitting. Hierna niemand meer hot woord verlan gende, wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat de Raad over in comité generaal tot onderzoek van eenige belasting- reclames. Nieuwsberichten. HELDER, 3 December. Wijziging Marinebegrooting. Uit de Nota van wijziging op de Marine- bcgrooiing valt nog te vermelden In verband met de toezegging, gedaan bij do behundeling der weduwenwelten voor zee- en landmacht in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ernstig overwogen of ook iots in het belang der weduwen en weezen, niet vallende in de wet, kan worden gedaan. Het voornemen is nu, aan |de weduwen van de militairen der zeemacht, die tusschen 22 Januari 1909 en 1 Juli 1909 kwamen te overlyden en aan de weduwen van hun, die na 22 Januari 1909 den dienst met pen sioen verlieten en vóór 1 Juli 1909 zyn overleden, eene jaarlijksche gratificatie te schenken. Aangezien door het schenken van dezen steun aan enkele weduwen, wier echtgenooten toch nimmer aan het opgerichte Weduwen- fonds contribueerden, het karakter der «grati ficatiën" is veranderd en deze soort grati ficatiën meer iu do plaats treden van pensioen, komt het billijk voor, ook de weduwen van vroeger jaren overleden militairen der zeemacht eenigen meerderen steun te geven, Voor een en ander wordt gerekend aan vankelijk een bedrag van f 6870 op den gratificatiepo8t meer noodig te zullen zyn. Hoewel het niet bekend is, dat er een fonds of vereeniging bestaat alleen en speci aal met het doel om weduwen en weezen als bovenbedoeld van Jmilitairen der zeemacht beneden den rang van officier te steunen, is het evenwel raadzaam geoordeeld om ook een bedrag van f 1000 op hoofdstuk VI te brungen, om bij eventneelo oprichting eener vereeniging als boven bedoeld of bij wijzi ging der statuten eener bestaunde vereeni ging in den zin als by het begrootingsartikel is omschreven, dusdanige vereeniging eeniger- mate te kannen steunen. Voetbal-relletje te Arnhem. Men meldt nit Arnhem Indertyd na een wedstryd door de Arnhem- sche Voetbal-club «Vitesse', te Enscbedé tegen ,P. W." gespeeld, zyn de Arnhemmers door bet Enschedesche publiek op eenige stompen en vuistslagen onthaald. Wellicht is dit do reden, dat het Arnhemsche publiek Dinsdag, toen ,P. W." bij .Vilesse" op bezoek was, wraak heeft genomen. Na af loop van den wedstryd, door «P. W." met 2 1 gewonnen, begon het publiek op te dringen tegen du «P. W.'ers", die zich naar Hotel Klarenbeek begaven. Verschillende slagen werden toegebracht, zelfs werd een der Enschedéërs met een wandelstok op on zachte wyzo bewerkt. De «P. W.'ers" lieten zich niet onbetuigd, zoodat het een heel rel letje werd en de politie de vechtenden met de blanke sabel nit elkaar joeg. Toen eenige Enschedéërs later per rijtuig naar bet station reden, werd de rnit van het rytuig door een steen verbrijzeld. Bloedvergiftiging I De beer A. Le Bruin, te Gouda, die zich enkele dagen geleden do hund verwondde aan een spijker, is Dinsdag aan bloedver giftiging in het gasthuis overleden. De man was 67 jaren oud. Steenkoolboring. Men meldt nit Winterswijk: De vyfde steenkoollaag, ter dikte van 43 o.M. is thans aangeboord. Hervorming militaire rechtspraak. Dinsdag werd door «Het Volk" onder alle voorbehoud gemeld, dat er eindelijk tusschen de burgerlijke en militaire machten over eenstemming is gekomen omtrent de hervor ming van de militaire strafrechtspleging. We kunnen zulks zonder eenig voorbehoud bevestigen. De kans dat van nieuws eon kink in den kabel mocht komen wat verscheidene malen by wisseling van een of andere portefeuille 't geval is geweest, 't laatst by het optreden van minister Sabron is nn uiterst gering. Aan het desbetreffend wetsontwerp wordt thans de allerlaatste hand gelegd. En eerlang, hoogstwaarschijnlijk tinnen een maand, kun de indiening van bet ontwerp door den minister van justitie worden tegemoet gezien. Getoetst aan wat we dienaangaande ver namen, is de opmerking van het genoemde orgaan, dat byna alle regelen van de bur gerlyke strafvordering zullen worden toege past, minder juist te noemen. (,N. Ct".) Noodlottig ongeluk. Uit Hilvarenbeek wordt aan het «Dgbl. Nbr". gemeld: Een treffend ongeluk had Zondag in het naburige Hulsel plaats. De gebroeders M. waren kort na den middag uit om een haasje te verschalken. Geritsel hoorende en onraad vermoedende, verborg een der twee zyn ge- weor in het kreupelhout. Eenigen tyd daarna wilde hy het weer te voorsohyn halen en trok het met den loop naar zich toegekeerd uit de heg, daardoor haakte de haan van het geweer achter een takje en eensklaps ging het schot af en kreeg de ongelukkige (o volle lading in de borst. Hy zeeg neer en baadde weldra in zyn bloed. Zyn broeder, die op het hooren van het Bchot was komen toeloopen, vond den ongelukkige stervende geen woord kon hy meer uitbrengen. Op de plek waar het ongeluk voorviel, gaf de on gelukkige weldra den geest. Het slachtoffer was een oppassende arbeiderszoon. Het kolven. Een echt nationaal spel het kolven evenals het kegelen en het kaatsen. Trou wens de balspelen zyn in ons land altyd zeer geliefd geweest. Oud, zeer oud is het spel, wat blykt uit vele oude geschriften, waar gesproken wordt fvan den bal mitter colvon te slaen". Uit gedichten en prenten nit de 17e eeuw blykt, dat men toen ten tyde het kolfspel reeds druk beoefende. In de 18e en het begin vun de 19e eeuw bereikte het kolfspel zyn hoogtepunt, vooral in do Noordelyke provinciën, 't Was eon voornaam Bpel geworden. De jas uitgetrok ken, de Btyve hooge hoed op het hoofd, en de ouderwetsche deftige «Gouwenaar" in den mond, ziedaar het echte type van den ouder- weiacheu kolver. In den loop der jaren is het eens zoo geliefde Bpel echter meer en meer in onbruik geraakt, en werd in een bekend werk do ilacht geuit: ,Vele hedendaagsche Nederlanders, en vooral Nederlandsche vrouwen en meisjes, kennen het kolven slechts, en mogelijk niet eens, by naam, en evenwel strekte het voor heen, nog geen zestig jaur geleden, tot een geliefde uilspanning, zelfs voor ryken en aanzienlijken." Toch is het een vorblydend verschijnsel, dat dit echt Nederlandsche spel, dank zy de bnmoeiingen van den Nederlandschen Kolf- bond (opgericht 13 Mei 1885), weer opleeft, vooral in de provinciën Noord- en Zuid-Hol- loud en Utrecht. En nn de winteravonden weer aanbreken, herleven weer de gezellige kolfavondjes, waar men zich oefent in het edele spel, om straks in bet strydperk te treden, wanneer hier on daar een kolfwedstryd woidt uitgeschreven. Jw, 't oude kolfspel bloeit weder op. in een der dorpen, in Holland's Noorderkwartier stelt men reeds pogingen in 't werk tot op- richting eener dames-kolf vereeniging. I)e tydon veranderenl Het slechte weer op zee. Te Great Yarmouth zyn elf overlevondun aangebracht van de Noorsche bark «Alf", welke op Haisboro Sands vastraakto un aan stukken sloeg. Drie der opvarenden ver dronken, terwijl een vierde van ellende en ontbering stierf. De ,Alf" was op reis van Porsgrnnd naar Liverpool mot een lading hout. Toen zy vastraakte, werden twee booten te water gebracht. Kapitein Obrig nam het bevol over de stnurboords-, de timmerman over do bakboerdsboot, daar de le en 2e stuur man op het wrak achtergelaten moesten worden wegens het breken van de tonwun eu de booten geen kans zagen het wrak weer te bereiken. De boot van den timmerman sloeg om en de zes inzittenden vielen in zee, doch wisten zich aan de omgeslagen boot vast te klampen. Plotseling werd deze door een hooge golf weor omgeworpen en drie dur zes ongelukkigen verdronken, terwyl de timmermau en de twee anderen er in slaag den naar de kapiteinsboot te zwemmen en daarin te klanteren. Den geheelen nacht dreven de schipbreukelingen op zee rond, doch by het aanbreken van den dag werd de boot naby Cromer bemerkt door de ha ringboot oCbanticleer", uit Milford Haven de lieden waren zoo afgemat, dat zij een voor een uit de boot aan boord van de baringboot geheschen moesten worden. Toen de hofmeester voet aan dek zette, zakte hy ineen en stierf eenige oogenblikken later. De .Chanticleer" brucht de geredde lieden te Yarmouth aan land. De twee stuurlieden, die op het wrak werden achtergelaten, zyn gered door de reddingboot van Cromer. Zaak-Steinheil. De heldin van het Steinheilsche sensatie proces »Meg", is het Kanaal overgestoken, in gezelschap van haar dokter, Mignon, om te trachten, in Londen een boterham te ver dienen met zangles geven en zingen. De interessante weduwe werd aan het station al dadelijk ontvangen door 'n tiental fotogra fen, die haar, tot haar wanhoop, met behulp van magnesiumlicht «knipten", en werd ach tereenvolgens uit 'n viertal hotols gezet, voor sy in een klein hotelletje gastvrij werd op genomen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1