KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HolderTexel, Wioringon on Anna PauÊowna Nieuwjaarsgroet, Belangrijk bericht. No. 3842 Woensdag 8 December 1909. 37ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3_m. 50 et. fr. p. post 75 et, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37| >>>>45» f 0.75 miën J Modeblad >»>55>>>>65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bcwijs-exernplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Onze lezers, die met 1 Januari a.8. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. De zeer fraaie illustratie, welke als Geïllustreerd Zondagsblad by ons is verkrijgbaar gesteld, heeft reeds eene belangrijke uitbrei ding ondergaan. Elk nummer bestaat uit twaalf pagina's, waardoor groote ruimte wordt geboden tot de opname van boeiende romanlectuur. Deze belangrijke vermeerdering van den inhoud geschiedt zonder ver hooging van den abonnementsprijs. Wij sporen alle lezers van onze Cou rant aan om op dit Geïllustreerd Zon dagsblad, hetwelk zoo zeer uitmunt door actualiteit, fraaiheid van uitvoering en keur van boeiende lectuur, in te teekenen. Het is een der meest goedkoope illustraties hier te lande en kost per 3 maanden 37'/i ct. franco per post 45 ct. Op aanvrage zenden wy gratis een Ex. van het Geïllustreerd Zondagsblad ter kennismaking. Zie inteekenbiljet op de 4de bladzijde. No. 1 van den nieuwen Jaargang ver schijnt 10 December a.s. Uit het Buitenland. De aandacht der politici trekt zich natuur lijk samen op hetgeen in Engeland geschiedt naar aanleiding van het afstemmen der be grooting door bet huis der Lords. De ver klaring van Minister Asquith konden wy nog in het vorig nummer meedeelen. Nader deelde h|j in het Lagerhuis nog mode dat bij den Koning had voorgesteld het Parlement zoo spoedig mogelyk te ontbinden en dat de Koning dit advies had aunvaard. Zyne rede was overigenB nog al heftig: De tegenwoordige toestand, zeide hy, is niet in het leven geroepen door de regeering, deze beschouwt het echter als haren plicht zooveel mogelyk aan de ontstane moeilijkheden te gemoet te komen. Hetgeen de Lords hebben gedaan, is een tot dusverre ongehoord feit en het Lagerhuis zou zich zyn vroegere tradities onwaardig betoonen, wanneer het een dag zon laten verloopen, zonder te doen bljjken, dat het niet van zins is geweest zich een onwaardige behandeling en een schending van zijn rechten te laten welgevallen, als het sedert twee eeuwen niet beproefd is. Het praatje, dat men de begrooting aan het oordeel van het volk wenscht te onderwerpen was niet anders dan een holle politieke phrase. De Lords hebben de ongeschreven maar door den tyd geheiligde bepalingen der con stitutie te niet willen doen. De regeering ver zoekt thans het Huis en zal zoo spoedig mogelyk ook aan de kiezers daartoe de ge legenheid geven om de verklaren, dat het orgaan en de stem van een vrjj volk de door dat volk gekozen vertegenwoordigers zijn. Baifour, leider der anti-ministrieelen, ver dedigde de houding der Lords die de meening van het volk vragen. De motie Asquith werd aangenomen met 349 tegen 184 stemmen. Tegen den 8 Januari is het Lagerhuis ontbonden, terwjjl het begin der nieuwe verkiezingen is bepaald op 13 Jannari. In een manifest deelt de arbeidersparty mede, dat de partij by de verkiezingen cau- didaten zal stellen, uitsluitend met het doel de socialitische arbeidersgroepen in het Lager huis te versterken. Het manifest breekt een lans voor de na tionalisatie van landeryen en industrieele kapitalen en eischt afschaffing van het Hooger- huis en andere hervormingen. Zaterdag was een buitengewoon talryke menigte op Trafalgar Square byeen. Van zes spreekgestoelten werden tegen de Lords ge richte redevoeringen gehouden. Er werd een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat hot optreden der Lords een bedreiging is voor de vryheden dos volks en dat deze alleen gehandhaafd kunnen worden door algeheele afschaffing van het veto-recht van het Hoo- gerhuis. De campagne is begonnen ziet men politieke hemel in Engeland zal in eerste weken nog al bewogen worden. De Belgische Kamer heeft met 104 stemmen tegen 49 en 5 onthoudingen do geheele legor- wet in tweede lezing aangenomen. Voor do stemming verklaarden de drie ministers, die by de eerste lezing tegen af schaffing van de plaatsvervanging hadden gestemd, dat zy voor de geheele wet zouden stemmen. Minister Beenaert stemde nu tegen, 't Is nog al rumoerig geweest by de debattende voorzitter was genoodzaakt op een gegeven oogenblik de zitting te schorsen. Naar de Ind. Beige verneemt zal Duitsch- land aan Engeland voorstellen de Congo- kwestie te brengen voor eene internationale conferentie aan welke alle mogendheden die het verdrag van Berlijn onderteekend hebben zouden meedoen. Op deze manier krijgen we tenminste een onpartijdig oordeel want wat de Engelschen over de Coogo-zaak zeggen en schryven lykt toch wel wat al te schril gekleurd. John Buil heeft te zeer den dunk over zich dat alleen hy kolonies goed kan besturen. Naar aanleiding van een ongunstig votum in de afdeelingen uitgebracht over het ont werp op de belastinghervorming heeft het Italiaansi.he ministerie zyn ontslag aange vraagd. De val van het ministerie is nog betrekkelyk onverwacht. Men dacht aanvan kelijk dat het eerst vallen zou by de behande ling van de atoomvaartlyn-ontwerpen. Uit Petersburg wordt bericht, dat de gou verneur van de provincie Amoer aan de Rus sische regeering heeft bericht, dat deJapan- scho kanonneerboot >Chia", die vergunning had gekregen in de wateren van Kamschatka te kruisen, ten einde, zoo noodig, aan de Japansche visschers bescherming te verleeaen, vau die vergunning gebruik heeft gemaakt om kustopnamen en loodingen te doen, on de baaien te onderzoeken. De Russische regeering heeft daarop on middellijk aan de regeering te Tokio geseind, dat zy een dergelijke handelwijze ongepast achtte en niet zou dulden, dat zoo iets verder zon plaats hebben. Een groote vaart zal het wel niet loopen want nadere berichten spreken over een aan staand handelsverdrag tnsschen Rusland en Japan. In een der Zuid-Amerikaansche Staten, nu Nicaragua, was een revolutie uitgebroken iets wat daar wel meer gebeurt. Wanbe heer was de oorzaak, zegt men. Aan de zyde der opposanten vochten een viertal Noord Amerikanen mee, die nadat ze in handen der regeeringspartij waren gevallen met den dood gestraft werden. Nu heeft de regeering der Vereenigde Staten den zaakgelastigde van Nicaragua naar huis gezonden met een scherp briefje, haar gezant teruggeroepen en oorlogs schepen gezonden. President Zelaya wordt verantwoordelijk gesteld voor de revolutie en de gevolgen. Nieuwsberichten. HELDER, 7 December. De gezonken Kanonneerboot. Omtrent de aanvaring van de kanonneer boot „Bulgia" door het Russische schip nabij Schiedam, heeft de hoofdingenieur, chef van het bureau scheepsbouw van het departement van marine, vanwege dat ministerie ter plaatse een onderzoek ingesteld. Daar de Russische koopvaarder na het ge beurde zyn reis voortzette, zal later beslist worden over het aapsprakelijk stellen en het vorderen van vergoeding van de in Rnsland gevestigde reederjj tor zake van de toege brachte schade. Het lichten on het te Hellevoetsluis aan 's Rijkswerf leveren van de in den Nieuwen Waterweg gezonken kanonneerboot Bulgia is opgedragen aan L. Smit en Co's sleep- en bergingsdienst. Accijns op het gedistilleerd. Met het oog op de nu door de beide Kamers aangenomen verhooging van den accyns op het gedistilleerd van f 68 tot f 90, per hectoliter, welke verhooging op 1 Januari a.s. in werking treedt, mag er nog even aan herinnerd worden, dat die accyns niet alleen moet worden be taald voor gedistilleerd, dat na dien datum wordt ingeslagen, maar tevens ook: ten eerstevoor alle voorraden gedistilleerd boven de 25 liter, die de leveranciers op 1 Januari a.s. bezitten; en ten tweedevoor het gedistilleerd, dat vóór 1 Januari tua. is verzonden, doch eerst daarna wordt ingeslagen. Wie dus op 1 Januari a.s. minder dan, of precies 25 liter gedistilleerd in voorraad heeft, behoeft niet te betalenwie meer daa 25 liter bezit, betaalt den verhoogden accyns by. Hij, die op 1 Januari meer dan 25 liter bezit, moet daarvan uiterlijk 3 Januari kennis geven ten kantore van den ontvanger en moet binnen twee maanden het hoogere accijnsbedrag bij betalen. Ook hij, die na 1 Januari gedistilleerd inslaat, dat vóór dien datum was verzonden, moet daarvan direct kennis geven en binnen 2 maanden bijbetalen. Men onthoude dit goed, want wie niet uit eigen beweging aangifte doet, of wie verkeerd aangeeft, krygt een cadeau, in den vorm van een boete van ten hoogste f 400. En dat is minder prettig. Omdat men echter niet altyd precies den aanwezigen voorraad zal kunnen bepalen, heeft de minister van Financiën deze leveranciers een speling gelaten van 5%: d. w. z. de aanwezige voor raad mag 5 °/0 hooger zyn dan de aangegeven voorraad, zonder dat dit als overtreding zal worden beschouwd. Wy herinneren er ten slotte aan, dat overal waar hier van gedistil leerd sprake is, bedoeld wordt drank van 50 sterkte. Een opzienbarende arrestatie. Op last van den officier van justitie te Groningen is Vrijdag gearresteerd H. J. Dieters, tot voor kort lid van Gedeputeerde Staten. Hy wordt verdacht van verduistering en oplichting op groote schaal. Naar uit Groningen wordt medegedeeld, is de arrestatie van den heer H. Dieters Jr. geschied op vermoeden van verduistering cn oplichting geploegd als gedelegeerd commis saris van de N.V. Necrlauds Grondbezit. De gearresteerde was lid van Gedeputeerde Staten en moet als lid van de Prov. Staten voor Winschoten aftreden in 1913 maar hy nam 22 October als zoodanig zyn ontslag, nadat by tien dagen te voren door de Groningsche Rechtbank was failliet vorklaard. Hoe groot de omvang van dit faillissement is staat nog niet vast, de curator mr. H. Schrap, heeft de ljjst van crediteuren cn debiteuren nog niet kunnen indienen, men spreekt echter van een bedrag van ruim f 700.000. Dit moet echter vaststaan, dat de aanhou ding door den officier van jnstitie is gelast naar aanleiding van gepleegde verduisteringen vóór dat het faillissement was uitgesproken. Het bedrag der gepleegde verduisteringen moet enkele tonnen bedragen het juiste be drag kan ook hiervan niet worden opgege ven, om dat dit pas uit de instructie, die Zaterdag begint, zal kannen blyken. Ook werd modegedeeld, dat door den ver dachte, die groot-grondbezitter en landont- ginner was, ettelyke landerijen, voor veel hooger bedrag dan de werkelyke waarde, in schjjnkoop van de hand werden gedaan en daarna weder op dezelfde wyze werden teruggenomen en voor een veel te hoog bedrag aan de vennootschap weder verkocht. De arrestatie heeft te Bussum plaats ge had door eenige Groningsche inspecteurs. Met den trein van 5.12 is de gearresteerde Vrijdagmiddag te Groningen aangebracht en per celwagen naar het huiB van bewaring getransporteerd. De* verdachte, die onvermogend was en als conducteur dieust heeft gedaan op de tram ZuidbroekTerapel, heeft, na den om mekeer in zyn fortuin ongelukkig gespeculeerd. De giftmenger. Het blykt, dat de korporaal Faraco, die getracht heeft een geheel eskradron te Ver dun te vergiftigen, waarschijnlijk tot dit bo- sluit gekomen is, omdat hy finantiëel vol komen „vastgeloopen" was. VolgenB de eerste berichten had hy van een jong soldaat geld geleend, die hem tever geefs maande. Deze voorstelling blykt wel te euphemiatisch te zijn. Hij heeft van het overwicht, dat zyn rang hem gaf, gebruik gemaakt, om den pas in dienst gestelden soldaat, zyn vrijwilligers- premie afhandig re maken, onder voorgeven, dat het geld op de chambróe niet veilig was en hy het zijn vader ter bewaring zou geven. Behalve van dezen soldaat, had hij ongeveer van alle manschappen geld geleend, zoodat hij zich niet meer roeren kon In arren moede had hy toen het plan op gevat, zich van al zijn schuldeischevs met één slag te ontdoen. Het Fransche oorlogsschip „léna". Een telegram uit Toulon meldt, dat het pantserschip .léna", dat vroeger door een ontploffing zoo zwaar beschadigd is, Donder dag, toen het om herstellingen te ondergaan naar Toulon gesleept werd, tengevolge van den storm, bij het eiland Porquerolles is omgeslagen en gezonken. Menschen zijn er niet verongelukt. Uit Toulon wordt gemeld, dat, aangezien het onmogelijk of althans zeer moeilyk zal zijn, het linieschip .léna' te lichten, ver moedelijk last gegeven zal worden, om het door middel van mijnen uit den weg te ruimen. Lynch-schandaal. Te Cochran, in den staat Georgië, is een neger-predikaDt op wreede wijze terdood ge bracht. De man, zekere John Harvard, reed met een span muilezels, toen de anto van een blanke voorbjjsnorde en de muilen aan het schrikken maakte. Harvard maakte zich daarover zoo driftig, dat hij op den anto- mobilist schoot en dien doodelyk verwondde. Hierover ontstaken de inwoners van het plaatsje zoo in woede, dat zij den neger grepen, hem aan een paal bonden en leveud verbrandden. Storm en Scheepsrampen Schipbreukelingen gered. De stoomtrawler IJ. M. 47 .Primavcra*, schipper Jacob Stam, heeft Vrydag te IJmui- den aan wal gebracht zestien man, zijnde do geheele bemanning van het Fransche stoom schip vThisbc*, te Caen thuisbehoorende en van Rotterdam met eene lading steenkolen derwaarts bestemd. Het stoomschip vertrok Donderdagavond van Rotterdam en werd Vrijdagmiddag onge veer halfvier op 18 mijlen noordwest van Katwyk ziekend aangetroffen. De luiken waren ingeslagen, waardoor de zeeën geregeld in de ruimen sloegen. Een boot met acht man en een met zeven man dreven bij het stoomschip. Alleen de gezagvoerder bevond zich nog aan boord. De booten werden door den stoomtrawler opgepikt, nadat uit de tweede boot vijf man van boord waren ge haald. Toen ten slotte het schip geheel zonk, sprong de gezagvoerder op een plank over boord en kon slechts met veel moeite en gevaar door de bemanning van do .Prima vera* worden gered. Door de goede zorgen van de reedery van den stoomtrawler werd der bemanning een onderkomen verschaft in het Zeemanshuis. Het stoomschip was vierhonderddertig register ton, zes jaar oud en behoorde aan de reedery Lamy en Co. te Caen. Het ligt op dertien vadem gezonken. Omtrent de redding der schipbreukelingen vernemen wij nog nader De stoomtrawler Y. M. 47 Prima Vera", schipper Jacob Stam, toebehoorend aan de stoomvisscherij „Pesca", lag Vrijdagmiddag te Steken, (dat is met den kop op de zee liggen i toen een stoomschip met zware slag- zjjde opgemerkt werd. Doordat het uitzicht op zee zeer slecht was, kon men eerst uit maken dat er eenigo vlaggen geheschon waren toen het stoomschip volle kracht den trawler naderde. Later bleek dat roet volle kracht gevaren werd om te trachten het schip nog zoo lang mogelyk boven water te houden. Schipper Stam vermoedde dadelyk dat er iets aan haperde en verkreeg daarvan de zekerheid toon hij de noodvlaggen opmerkte. Met wenken werd den opvarenden be duid dat zy in de booten moesten gaan waardoor de redding vergemakkelijkt zon worden. Eerst verlieten acht man in een boot het stoomschip en kwamen goed aan boord van den stoomtrawler, zy het dan ook na veel moeite en gevaar. De boot sloeg vol water, waarop de matroos Pieter Wannier uit Nieuwesluis zich met een lyn om het lichaam daarin begaf teneinde do boot te kunnen leeghoozen. Inmiddels was de andere boot met zeven man opgemerkt, maar de redding van dezen zou niet zoo gemakkelijk gaan. Reeds waren vyf binnenboord gekregen toen de boot met de twee overige inzittenden om sloeg. Gelukkig konden zij met lijnen worden gered. Van de geredden vernam men dat liet stoomschip de fThisbe" was, van Rotter dam met steenkolen naar Caen bestemd, waar het schip ook thnisbehoordede gezag voerder bevond zich nog alleen aan boord. Naar hij later verklaarde, was er geen plaats voor allen in de boot en daarom bleef by alleen achter. Een eereBaluut voor zooveel moed en op offering. Eerst toen de verschansing onder water was sprong de gezagvoerder op een plank of luik uit het want. Om dezen te redden was een niet gemakkelyke taak voor de bemanning van den stoomtrawler. Ten slotte met veel moeite en ook met veel ge vaar kon hy gered worden. Door de in spanning en angst was hy echter geheel uitgeput. Toen allen waren gered stuurde schipper Stam met zyn geredden naar IJmuiden waar de directie van de visscherij „Pesca" hen kleoren voorzag en hun een onderkomen in het Zeemanshuis verschafte. Eigenaardig is het dat dit de tweede maal is in dit jaar dat de „Prima Vera" schip breukelingen redtin het voorjaar van het Deensche stoomschip „Stanton" 21 personen en nu van dit stoomschip 16 personen. Ware de trawler niet in de nabijheid ge weest dan zouden de opvarenden van de Thiabe" gewis een prooi der golven ge worden zyn, - want eene redding in eigen booten zou by bet noodweer van Vrydag bolist mislukt zijn. IJmuiden, 6 December. Het Noorsche stoomschip „Marie*, gevoerd door kapitein Raset en thnisbehoorend te Christiania was op reis van Slralsund met eene lading graan naar Rotterdam, toen het Zaterdagmiddag door een orkaan werd be- loopen. De presenuingen sloegen van de lui ken, waardoor de zeeën met volle kracht op de luiken bonsden en ze insloegen. De rui men liepen vol water, zoodat het schip lang zamerhand zonk. De bemanning redde zich in de eigen booten en werden opgepikt door het Duitsche stoomschip „Cronshagen" dat hier heden van Mo (Zweden) binnenkwam. Het stoomschip nam de schipbreukelingen mede naar Amsterdam, waar het Noorsche consulaat verder voor hen zal zorgen. Do haringloggcrs MA 156 .Zeester"; VL 81 „Horeausen de bomschuit KW III Ny verheid' verloren alle door den storm de bezaansmast. Storm op de Zuiderzee. Vrydag vertrok het a.s. „Heerenveen" van de Holl. Friesl. Lyn te 9.20 van de Lemmer. Ongeveer een uur stoomens van de Lemmer- haven, bemerkte kapt. Blei een schip, dat de noodvlag had geheBchen. Dadelijk werd alles in orde gebracht om tot redding over te gaantouwen, lynen met reddingsboeien werden klaargelegd, eu koers gezet naar het in nood verkeerende schip. De eerste maal dat men by het schip kwam, werd den schip per toegeroepen zyn anker te laten slippen, het fokkezeil te hyschen en voor den wind op te sturen. Het schip bleek te zijn de yzeren tjalk Johanna' uit Zuidwolde. De naam van den schipper kon men niet opnemen daar de roef bijna voortdurend onder was. Met de tweede torn kwam de fHeereuveen" het schip van achter langszy loopen, een tros werd opge gooid en door twee jongens, vermoedelyk zoontjes van den schipper, van ongeveer 15 16 jaar opgevangen. Nu moesten deze knapen de tros inhalen, de schipper bleef met zyn vrouw aan het roer, doch kon dit haast niet houden. De jongens waren niet by machte de zware tros in te halen en lieten die, helaas, schieten, waardoor de verbinding van boot en schip verbroken werd. De sloep van den schipper was tot overmaat van ramp gezonken. Kapt. Blei kon een derde poging niet wagen, daar deze ook vruchteloos zoude zyn door de hooge zeeën en den steeds heviger wordenden storm. Zoo stoomde de .Heeren veen', tot grooten spijt van passagiers en be manning, weer door. Weldra was de .Jo hanna* uit gezicht; het schip was nu zonder anker, zwaar slingerende, een prooi der woeste golven. Doorstoomendo ontwaarde men van de „Heerenveen' by den val van Urk weer twee schepen voor anker, waarvan een de noodvlag ophadook deze kon geen hulp worden verleend, tot groot leedwezeD van de bemanning der „Heerenveen* die haar uiterste best had gedaan, doch zelf door tegenwind haar reis zwaar werd bemoeilijkt. Men meldt uit Lemmer, dd. 3 dezer: Hedenmiddag werd, by vliegend stormweer uit het west-zuidwesten, met behulp van onze visschers, de haven alhier binnengebracht het yzeren tjalkschip Maria, schipper Bak ker, van Zuidwolde, met een lading sagomeel van Amsterdem naar Veendam bestemd. Dit vaartuig, dat tusschen Urk en Lemmer ten anker had moeten komen, was, tengevolge van het vliegend stormweer en de hooggaande zeeën, genoodzaakt zyn ankers te laten slip pen en trachtte, nadat de passeerende stoom boot Heerenveen van de Holland-Friesland- lyn onmogelijk hulp verleenen kon, de haven hier binnen te komen, hetgeen echter mis lukte, wat aan de vele toeschouwers angstige oogenblikken verschafte. Aan het kranige en beleidvolle optreden van ODze visschers, die eigen leven niet ontzagen, is het te danken, dat do opvarenden, schip en lading behouden bleven. Men vreest, dat door den plotseling op gekomen storm, scheepsrampen op de Zuider zee zullen plaats gehad hebben, daar gisteren bij gunstig weer vele schepen naar zee ver trokken zyn. Niet vor van de kost alhier, op lager wal, liggen twee geladen tjalksche- pen ten anker, over welker lot men niet genist is. Het weer is nog te stormuchtig voor deze schepen om, zonder gevaar, de haven te kunnen binneuloopen. Hot booze weer, dat Vrijdag onze kusten ge- toisterd heeft, schyul een etmaal vroeger in het Kanaal gewoed te hebben. Een telegram van Vrijdag uit Cherbourg maakt melding van een hevigen storm. De „Charles Martel het pantserscliip, dat Woensdag die haven ver laten had, waar het den koning van Portu gal by zyn aankomst uit Engeland was gaan begroeten, om naar Brest te gaan, seinde, dat hel Brest niet bereiken kon. Men ver onderstelt dat de machines van de „Charles- Martelbeschadigd zyn, daar een onstuimige zee nog nimmer een beletsel voor het bin- nenloopen te Brest geweest is. Reuter meldt uit Wilhelmshaven, dat in een buitengewoon hevigen stormde Nederland- sche tjalk „Ora et Labora" in de Buiten-Jede in nood is geraakt en dat daarby vier per sonen zijn verdronken. Bovendien kwamen nog om het leven twee leden van de bemanning van een andere tjalk en by de pogingen tot redding een man van de reddingsboot. Lorient, 3 December. Een vreeseljjke storm heerscht op de Morbihansche kust. Twee semaphores van Groix zyn gedeel telijk verwoest. Verscheidene barken zyn verbryzeld, Londen, 3 December. Een storm van bui tengewone hevigheid hooft over het grootste gedeelte van het land gewaaid. Voor zoover ingekomen molddeu do telegrammen heden morgen dat in verschillende plaatsen de storm heviger was dan men ooit had liygewoond. De wind had een snelheid van 74 mijl por uur en ging vergezeld van stortregens. Er is groote schade toegebracht aan de telegraaf' draden en aan do eigendommen in het algc- n. Daken van huizen, alleen en by elkaar staande schoorsteenen, enz. enz. zyn wegge waaid. De knollenoogst is vernieciTe Birmingham werd oen persoon door een val lenden schoorsteen getroffen. Vers ïeidene rivieren zyn sterk gewassen on hebbc.: over- etroominge veroorzaakt. Van overal vau de kust worden scheepsrampen gemeld en men verkeerd in ernstige ongerustheid over ver schillende schepen, in het byzonder over de visschersbooten in de Noordzee. Men vreest, dat de .Ellan Vannin," een passagiersstoomschip varende tusschen Liver- >ool en Isle of Man vergaan is. Het schip- s over zjjo tyd en er toe behoorendo red dingsboeien en een mAÏlzak zyn naby Liver- pool gevonden. Er worden nog meer scheeps rampen gemeld. Liverpool, 4 December. Alle hoop op het behoud van do „Ellau Vannin (varende op het eiland (Man) ïb opgegeven. Men gelooft, dat de stoomboot door de orkaan op de bank van de Mersey geworpen, gebroken en dadelyk gezonken is. De 12 passagiers en 21 man vao de bemanning zyn allen omgekomen. Bremen, 4 Deo. Do directie van het red- dingsstation Horumersiol van de Duitsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen seint, dat de reddingsboot Vegesack" in den afgeloopen nacht te gronde is gegaan. Een roeier is om het leven gekomen, de overige manschappen zijn op Oldeoog aangebracht. Er werden van twee schepen 7 personen gered, die op óén na allen bevroren zijn. DE WEEK. 4 December. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1910 zijn Maan dag-middag als een nachtkaars uitge gaan, zoo flauw, zoo onbeduidend en on- >enullig en oninteressant. O, aan belang stelling ontbrak 'tniet! De publieke en de gereserveerde tribunes waren eivol. En natuurlijk was aller aandacht, belang stelling erop geconcentreerd of ,hy,' of de Kanaalstrater er zou zyn Of van sociaal democratische zyde dan eindelyk het voor stel zou komen tot het instellen van eene parlementaire enquête, dewelke dan toch, mag men „Hot Volk" van 2 December, gelooven, door mr. Troelstra zal worden uit gelokt. Onmiddellijk nadat dr. Kuyper heeft .doen gevoelen," by asterisk in zijn lijfblad dat hy het denkbeeld van eene eere-raad im mers nooit heeft verworpen In de zitting van Maandag 29 November gebeurde niets. Zeker, dr. Kuyper was present. Hy tcekende de presentielijst en schreed naar een der voorste plaatsjes Rechts, doch niet dan naden heer Lohman de hand te hebben gedrukt! 't Was flauwtjes, vluch tig, maar-heel-even Toch er wérd hand- gedrukt. Daarna ging de ex-premier van 1901 zitten luisteren, in z'n welbekende, roerlooze houding; naar wat minister Heemskerk in tweede instantie zou betoo- gen. Wy weten 't, de hoofdman van het Kabinet verstaat de kunst om uren en uren vol te praten zonder dat men nog eenigen „houvast" aan hem krygt. Het scherpe woord .fooi," dat de heer Lohman tegen hem ge richt had naar aanleiding van de vrijkaar ten voor do spoorwegkaarten, slingerde hy met hautaine minachting van zich af... Krenkend had de leider der chr.-historiBchen toch niet willen zyn Zoo'n ironisch- mcdelydend glimlachje van den pedantesken prqmier is goud waard om to observeeren De inderdaad heftige uitval van den heer Lobman inzake do eedsquaestie scheen de heer Heemskerk minder makkelyk van zich af te schudden. O, hij had duidelijker, scherper willen zyn gevoelde men best. Doch hy dürfde niet. Ziet-ge, de groote vraag is, hoe de „gewetensbezwaren", de eerbiedi ging daarvan, in de wet .vast te leggen'. Voor het overige, noch van den premier noch van minister Kolkman weer iets nieuws. De sociale paragraaf zegt eerstgenoemde, hooft, in hot werkprogram der Rogeering, de prioriteit. Maar, „'t is daarom nog geen wet van Perzen en Meden I" Dit treffende staaltje van slag om den arm-politiek karakteriseert zoo heerlijk de taktiek, door den vernuftigen, gecsligen, on derhoudenden „causeur-premier" gevolgd!... De Algemeene Beschouwingen waren cip- delyk, na langen en hangen doodsstryd, over leden. Over „het Lintje" niets 1... Op de tribunes teleurgestelde gezichten van op-herrie-belusten. Snoezige gt zichtjes van bezoeksters met trekje vau »Hé, wat's dht nou I f" Toen op het laatste oogenblik, had graaf van By landt de handigheid die óók iets op een waagstuk leek, om de verhoo ging van den drankaccyns, van f63 tot f90 per H.L. van 50 pCt. sterkte, door te dry ven Uit den foyer werden, ganw-gauw, de man nekens opgetrommeld, 't Moest van-de-baan vóórdat de wisselvalligheden van eene avond' zttting naakten Minister Kolkman gaf nog blyk van zijn goed-hart door, by de navor dering, eene .marge" van 5 pCt. te laten, zóóveel mildheid verdiende belooning. 'tGing Links tegen Rechts. En de heer van Karnebeek stemde met de coalitie-broe ders ditmaal. 'tWas 42 tegen 32. Aan suiker- accijns, dacht al niemand meer. Ik herinnerde me op dat moment mr. Patjjn's woordPraat, protesteert, betoogt, zooveel gy wilt. 'tls cn blyft 60 contra 401... Dat is een „argu ment", waartegen alle andere in 'tniet ver zinken. Toen werd het avond. Kwam het ministeriëele vrykaartje op de 1 treinen aan de orde. De lange, sohrale vrjjz. democraat mr. Marcbant kan, ondanks al z'n schynbare kalmte, vinnig scherp zyn. Waar hy gewaagde van .colportage" onder de leden om zoo n vrijkaartjo meester te worden prik kelde hy de eigenliefde en trapto hij op de toch-al gevoelige teentjes der Kamer, dut het knetterde en kraakte De ministers Heemskerk en RegOÜt doden het mogelijke om eeno slechte zaak twant dat is 't!) goed te praten. {Gelukkig is do quaeBtie, ondanks allo ministeriëelo spits vondigheid, nog niet af- cn doodgopraat. Eene motie-Lobm.-.u fladdert, als dreigend .duister lekje," boven do weelderige, gryzond-blondo krullen van Z. Exo. Heemskerk Jzn. Cour toisie, vau de spoorweg-maatschappijenAl dus is gevraagd. Maar de .onstuimige recht vaardige," die daar zit in oen der voorste bankjes-Rechts, heeft de puntjes op de i'a gezet: .Niet van ieder mag men zich daden ,n .courtoisie" laten welgevallen De heer üuys streed tegen „de lintjes," niet te verwarren met „hetDo Zaan- damsche afgevaardigde is een echte .groen" in het Parlement. Hij kan zich nog niet ont rukken aan de .atmospheer" der S. D. A. P. waar alles- en nog wat mag gezegd, ge ïnsinueerd, hoe feller tegen de „bourgeoi sie'' hoe beter en waar niemand U con troleert in zoo'n geval. De heer Duys is een slank jongmonsch met bruine kruÜebol, klein kneveltje, kleurige wangen, een open, sympathieken, goedigen blik. Hatelyk, prikkelend, tergend, agaijeerend is hy nooit, maar driftig, schreeuwerig, opptrr vlakkig I Zijne gade zit, telkens als hij het woord zal voeren, op do geresorveerdo tribune en bespiedt elk van zyne bewegingen luistert naar elk woord, dat van zyne lippen komt. Is de geestelyke-wederhelft van dezen jengdigen vertegenwoordiger, wien zy zelfbeheersching, tact, besef, dat men in het Parlement anders moet doen dan in de ver gaderingen der S. D. A. P., moge inscher pen. Lukt dat, zoo k&n de heer Duys een even nattig als sympathiek lid der soc.-demo- cratiache Kamerclub worden evenknie, by vn van den heer Vliegen, die zyne gedachten zoo bezadigd eu ruBtig weet te ontwikkelen in de zitting. Natuurlyk was heeren Duys' strjjd om den post van f8000 voor nieuwe „lintjes" te hal- veeren, een hopelooze. Dat zelfs niet één vryz.-democraatje hem, by de stemming over zijn amendement steunde, was wel een écheoje voor den wildzang I Na de Algemeene Beschouwingen was 't blyde herademinghot gevoel van iemand, die van eene soort nachtmerrie verlost is. Minister De Marees van Swinderon, nu bet ryk alleen hebbend aan de groene tafel, is whal-you call een .charmour", een echte, allergezelligst, de kleine, bewege- lyke man, die bovendien, als kundige en fiksche leider van ons Foreign-Offlce, ermeó „boft" dat by aan het bewind komt na saaie, kraehtelooze flluister-verschyningen als zyn onmiddelyke voorgangers Minister De Marees is een eoht Zondags kind. Tien tegen een dat hy met blyde be richten komt. Zoo ooknu. Met Brussel, met de tentoonstelling, is voor onzo inzenders alles in orde. De gezant Van Heeckeren ging louter en alleen om gezondheidsredenen uit Stockholm. Een geheim dossier De minis ter spreidt z'n blanke, kleine diplomatenhand- jes wijd, heel verbaasd, uitIk weet er heusch niets van, hoorDe Noordzee- entente, prachtig. Van agressief karakter geen sprake. Onze neutraliteit heeft er niets mee te maken. Een pronkjuweel van 'n .entente rneneerenOnschuldig als oen pasgeboren kind en toch het mooiste, dat men zich den ken kan. Wie 't nu nóg niet snapt, hy heeft (geloof ik haast) geen droppel rasecht diplomateubloed in de aderen Muar in ernst. Wij bezitten in dezen bewegelyken, levendi- gen man een voortreflelykcD, minister van Buitenlandsche Zaken. Die door de Kamer op de handen wordt gedragen 1 Wat wel het best bleek toen Z.Exo. zyn f 10.000 -f- f 4000 extra-toolago (voor kosten voor bewaking) ten gunste van onzen gezant te Peking, na urenlangon strijd cn on danks het mingunstig advies der Commissie van Rapporteurs, erdoor haalde mot 58 tegen stemmen I Dat waren genoogclyke uurtjes van spie gelgevecht; van ooi ijk diplomaten-spel ook wel, voerafgaand aan de goedkouring vun Hoofdstak III. En onderwijl dit alles Dinsdag j.1. ge schiedde, bewoog de geachte afgevaardigde voor Ommen, de heer dr. A. Kuyper, zich met den langzaam-loomen gang van zyn ineengedrongen lichaam, door de zaal. Toefde hy, als van-ouds, als-steeds by iederen spreker, staande of zittendo diens rede volgend. Hier on daar aan nog-getrou- wen handje reikend. Steeds omstuwd door een Van Twist of een Oosterbaan. Door de meeste anderen met zokoro verbazing, go- mongd met andere gevoelens, begluurd Z'n uiter' best doende om den indruk to geven of alles, weer „by het oude* was... Worstelend leger, de atmospheer van wan trouwen en vyandschap, die hy toch moet gevoeld hebben De Begrooting van Justitie hooft Woens dag en Donderdag interessante, hoogstaande redevoeringen gebracht (als prof. Van Hamel's schoone, doorwrochte en sierlyke .maiden speech" en de belangryke rede van prof. Druckor over onze ellendig-verouderde bur gerlijke procedure alsmede warme kwar tiertjes, welke de Zaandammer wildzang op z'n geweten heeft. Vatten wo samen. I)e minister Nelissen, wien een „ovatie" van balde, van sympathie en waardcering te beurt viel, van Rechts èn van Linksom een Bouwmeester jalocrsch to maken, minister Nelissen is (daaromtrent zyn de hon derd Binnenhof vroeden 't eens) 'n voortref- felijk bewindsman; kundig, geleerd, eerlyk, rechtvaardig, vol-yverig, doortastond. Boven dien is de kleine figuur van dezen Limbur ger zoo vriendeljjk-bescheiden, dat hy aller harten voor zich wint. Een-en-twintig sprekers waren te beant woorden toen mr. Nelissen Donderdag-middag aan bet woord kwam ea we zullen dus van 't allervoornaamste iets aanstippen slechts. Dat onze strafprocedure moet herzien, even als onze burgerlyke, geeft de minister grif

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1