KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulewna Ons Zondagsblad Nieuwjaarsgroet No. 3844. Woensdag 15 December 1909. 37ste Jaargang. Dit het Buitenland. Nieuwsberichten. 't Vliegend Blaadje p. 3.m. 50 et., fr. p. post 75 ct, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad i 37J i i 45 f 0.75 roiënJModeblad >i>55i ii i 65i f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemploar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers! BERKHOUT Co., te Helder. Bureausi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. ZIJ, die zich met 1 JANUARI a.s. op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE UITGEVERS. No. I van ons mooi geïllu streerd PREMIEBLAD is ver schenen. Die zich nog willen abonneeren op de nieuwe Jaargang van het Zondags blad zendsn naam en adres aan het Bureau Vliegend Blaadje, Spoorstraat 99. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. De str$d die in Engeland ontbrand is door de verwerping van de begrooting door het Hoogerhuis, wordt onverminderd voortgezet. De heer Balfonr verdedigt in een manifest de Lords. Hy verklaart dat de aanval op het Hoogerhuia het hoogtepunt is van een lang voorbereide samenzwering van de zyde der regeering ten einde te verkrijgen wat in wer kelijkheid het dén Kamerstelsel is. Balfour oefent scherpe critiek op de begrooting, bepleit tariefhervorming en eindigt met een toespeling op de gevaarlijke maritieme positie van het land. Natuurlijk bljjft do regeering het antwoord niet schuldig. De liberale bladen wijzen er op dat Balfour in zjjn manifest weder om de voornaamste punten heendraait daar hy slechts spreekt van tariefhervorming als het eerste punt der Unionistische staatkunde. In de groote Albert Hall is eene meeting gehouden waar tien-duizend menscben aan wezig waren en nog meer waren afgewezen wegens gebrek aan plaatsruimte. Minister Asquith hield eene vurige rede tegen de aan matiging der Lords. Hij verklaarde dat het veto-recht der Lords naast de verkorting van den maximum zittingstryd van het Lagerhuis van zeven tot vjjf of zelfs vier jaar moet worden ingevoerd. Een motie van vertrouwen in den heer Asquith werd met groote geest drift aangenomen. Eenige kiesrechtvrouwen, die zich in het gebouw hadden verstopt, den kelijk om hem in de rede te vallen met hun eisch: vrouwenkiesrecht, waren tevoren uit de zaal verwjjderd. Merkwaardig en belangrijk is zeker de rede die de nieuwe rijkskanselier in den Duitschen Rjjksdag heeft uitgesproken. Er is in zyne houding duidelyk eene zwenking naar rechts waar te nemen. .Deze regeering wil geen party-regeering zyn", heeft hy gezegd: .ze wil boven de partyen staan'Belangrijk is ook wat hy zei over de verhouding van Duitschland met het buitenland. Sedert het sluiten van het verdrag van Marokko, zoo verklaarde hij, heeft er een voortdurende gedachten wisseling met F rankrijk plaats gehad. Dank zy de wederzydsche wel willendheid is op belangrijke punten over eenstemming verkregen en is een bevredigende oplossing van hangende quaesties, in over eenstemming met de economische belangen van Duitschland, te verwachten. Engelsche staatslieden, in de eerste plaats minister Asquith, hebben in den laatsten tijd het aan- knoopen van goede betrekkingen met Duitsch land een taak van wjjze staatkunde genoemd en de rijkskanselier sluit zich oprecht en ten volle overtuigd, by die meening aan. Omtrent het Drievoudig Verbond verklaarde de Rijkskanselier: De vijandelijke uitingen in Italië, naar aanleiding van de ontmoeting te Racconigi, drukten slechts de meening van de minderheid uit, en geenszins den wensch van het Italiaansche volk. Er is geen reden om te veronderstellen, dat de verantwoordelijke leiders van de Ita liaansche politiek minder waarde hechten aan du verdragen van het Drievoudig Verbond, dan tot dusverre het geval was. Een deel van de Russische pers dichtte aan Duitschland avontuurlijke en den wereld vrede bedreigende bedoelingen toe en daar om moet de Duitache politiek, die zulke be doelingen niet kent, met te grooter kalmte en bestendigheid en zonder eenige zenuwach tigheid worden gevoerd. Het ware te wen- Bchen, zeide de rijkskanselier, dat ook de pers by de bespreking van buitenlandache zaken dezen stelregel volgde. Omtrent de grensregeling in het Noord westen van Duitsch-Oost-Afrika, deelde de staatssecretaris mede, dat tusschen Duitsch land, België en Engeland overeenstemming is verkregen over de benoeming van speciale commissarissen voor de grensregeling van hot nog weinig onderzochte gebied. De onderhandelingen beginnen binnen eenige weken. De grenzen zullen zooveel mogelijk worden vastgesteld in overeenstemming met den natuurlyken toestand van het terrein. In zake de handelsvrijheid van het Kongo- gebied verklaarde de minister zich ingeno men met het hervormingsprogram ^an de Belgische regeering voor de explotatie van een gedeelte van dat gebied door particu liere maatschappijen en de toelating van buitenlandsche kooplieden. Nu we het hier toch over den Congo hebben «y meegedeeld, dat de Belgen zeer ingenomen z(jn met de gunstiger beoor deelingen van den toestand daar, zooals die in de laatste dagen zyn gepubliceerd. De Belgische Staatslieden worden van verschil lende zijden gesterkt in hunne meening dat Engeland nog al bedilznchtig is uitgevallen en dat in het oog van den Engelschman nu eenmaal geen bestuur goed is alB dat van henzelve. Dat weten de Transvaalsche boeren ook nog, spotten de Belgische bladen mis schien wel een beetje terecht. Koning Leopold die in den laatsten tyd leed aan rheumatische pijnen is weer geheel beter. Italië heeft weer een ministerieveel ver- audcring zal het niet in de tot hiertoe ge volgde politiek daar te lande brengen. Turkije heeft een antwoord ontvangen op zyne nota aan de mogendheden om de Kreta-zaak nu eens definitief te regelen. De Russische ministsr van Buitenlandsche zaken stelde namelijk aan den Turkschon ambassadeur een Bchriftelyk antwoord ter hand, waarin hy, in overeenstemming met de kabinetten te Parys, Londen en Rome verklaart, dat de mogendheden tot haar leedwezen do meening van de Porto, dat thans het oogenblik is aangebroken om di plomatieke onderhandelingen, te beginnen over een definitieve regeling van het be stuur van Kreta, niet doelen. De toestanden op het eiland zyn sedert de terugroeping van de buitenlandsche troe pen niet gewijzigd en de veiligheid van de Mohamedauen is geenszins bedreigd. Tegen dreigende nieuwe schendingen van den sta tus quo zullen de mogendheden krachtige maatregelen nemen. Ten opzichte van de opperste rechten van Jden Sultan op Kreta, staan de mogendheden nog steeds op het vroeger aangegeven standpunt en zy vinden geen aanleiding om onderhandelingen aan te gaan, die de gemoederen in Turkije en andere Oostersche staten zouden opwinden en, daar waar thans rust heerscht, verwik kelingen zouden knnnen veroorzaken, die vrede in gevaar zouden kunnen brengen. HELDER, 14 December. De Tooneelvereeniging .Justus van Maurik" gaf Zaterdagavond in .Casino" een uitvoering voor een slecht bezette zaal. Op gevoerd werd het bljjspel .De Tantu van Charlio". De dilettanten kweten zich niet onverdienstelijk vaD hun taak, de rollen zaten er goed in en het stuk liep vlug van stapel. Vooral do pseudo- tante speelde met veel animo. Er werd dan ook hartelyk om de grappen gelachen. Hot was voor de spelers evenwel minder aangenaam, dat enkelen hen voortdurend met allerlei intorruptie's lastig vielen on daarom uit de zaal moesten verwijderd worden. Crescendo. J.l. Vrijdagavond werd door de dames- zangcursus en de kinder zaugklassen van de muziekveroeniging «Crescendo', afd. Helder der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, in .Casino' een uitvoering gegeven. De zaal was geheel met belangstellenden gevnld, die met aandacht en welgevallen luisterden naar de ten gehoore gebrachte liederen, want er werd mooi gezongen. Het was voor don directeur, den heer A. J. C. Moojj, een waar* succès. Hoe schoon werden een zestal vrouwenkoren gezongen, men werd door de liefelyke tonen en fraaie melodiën modegesleept. Met genoegen volgde men de beide alt-solo's door mej. Van Amesfoort ten gehoore gebracht en met niet minder belang stelling het drietal sopraan-solo's, die mej. J. Molenaar met zooveel aplomb ten beste gaf, men genoot van dien keurigen zang. Do hoordefs toonden dan ook door luide bijvals betuigingen hunne goedkeuring, 't Deed ons nationaal gevoel evenwel smartelijk aan, dat van ^e e 1 f zangnummers er 7 met een Duit schen en slechts 3 met een Hollandschen tekst waren. Ware het omgekeerd geweest, het snccès zou zeker nog grooter zyn geweest. We geven dan ook den bekwamen directeur in overweging in het vervolg hiermede reke ning te houden. Er is toch ook wel goede Hollandsche muziek Een aangename afwisseling van dezen zang schonk do heer Pala met zyu viool-solo. Met veel virtuositeit speelde deze jeugdige violist .Romance in F dur" van L. v. Beethoven. Stormachtig werd liij toegejuicht en was ge noodzaakt een extra-nummer te geven. Na de pauze werd door de Kinder-zang- klasse het sprookje «De Rattenvanger van liameln" van S. van Milligen uitgevoerd, waarin de dames Molenaar en Van Ames foort de solo- partijen zongen, het strykorkest der afd. en mej. Janna Meijers in de piano party zorgden voor de begeleiding. Aller aardigst werd dit stak ailgevoerd en de kleuters zongen als lijsters. De directeur had het zeker heel wat moeite en zorg gekost, eer de kleinen dit zangspel zoo correct konden vertolken. Het was een mooi nummer, dat een flink applaus ten deel viel. Ongevallen Verzekering. Uit de vele berichten van ongevallen, die dagelijks in de couranten voorkomen, blijkt op afdoendo wyze het nat eener Ongevallen- Verzekering. De aandacht van onze lezers zy hier nu weer gevestigd op eene dankbetuiging aan de Eerste Onderlinge Aannemers Verzekering- Maatschappij te Zwolle, betreffende de cou lante afwikkeling der uitkeering naar aan leiding van een ongeval met doodelyken af loop te 1'urmerend. IJ muiden, 13 December. Nadat hot beslag op het stoomschip .La boremus" opgeheven was (zie vorig nummer) is hot stoomschip gisteren vertrokken. De sohade werd hier voorloopig hersteld, terwijl na aankomst in Noorwegen afdoende zal wor den gerepareerd. De Engelsche vischkotter LT '214 «Mizpah" geraakte Vrijdagnacht binnen de pieren aan den grond, docli werd later door de Bleepboot Vischploeg" vlotgebracht. Deze eischt thans een hnlploon van 900 galden, waarvoor op het schip beslag gelegd werd. Thans liggen niet minder dan 4 visschers- vaartuigen aan den ketting. Het is gisteren 2 sleepbooteu gelakt den gestranden schooner «IHa* ruim 150 meter meer zeewaarts te brengen. Met de loBsing werd de laatste dagen druk voortgegaan. De' haringvisscberij kan nu als geëindigd worden besehouwd. Van de IJmuider vloot zijn thans alle schepen teruggekeerd. De schepen van Katwjjk, die ook van deze haven uitvaren zijn na binnenkomst naar Amsterdam en Katwyk gegaan om tc over winteren. Werden in den laatsten tijd weer pogingen in het werk gesteld om IJmuiden van Velsen af te scheiden en tot eigen gemeente te maken, thans circuleert van do zyde der tegenstanders ook een adres aan Gedepu teerde Staten om aan het verzoek der voor standers niet te voldoen. Smaadschrift. Donderdag had zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden wegens smaad schrift S. J. B., die een brochure hal uit gegeven, getiteld «Een Haagsch zodonschan daal", waarin aan den heer X. homosexuecle handelingen werden ten laste gelegd. Bekl. had aan den heer X. een brief geschreven, met zyn naam onderteekend, zich noemende ,Internationaal particuliere detective-bureau", waarin hy mededeelde, de brochure ,in het algemeen belang" te zullen uitgeven en door middel van advertenties te zullen aankon digen. De heer X. had eveneens een exem plaar van de brochure ontvangen. Nadien, aldus bleek Donderdag ter terechtzitting, was de uitgave opgekocht door den heer Aultsz, chef van de recherche. Bekl. beweerde, den heer X, niet te hebben willen beleedigen. De heer X., als getuige gehoord, verklaarde een klacht te hebben ingediend naar aan leiding van de brochure en van den brief. Vooral de eerste zes regels van de brochure, waarin gezegd wordt, dat er een persoon was, die geregeld er voor zorgde, dat er menschen waren, aan wie getuige zyn lusten kon bot vieren, achtte getnige zeer beleedi- gend. Dat was geheel en al in strijd met de waarheid. Getuige had kort tevoren een brief gekregen, waarin de brochure voor f2000 te koop was. Reeds in Maart was getuige er mee bedreigd. Het O. M. vond reeds het opschrift be- iecdigend, en ook de inhoud was dat in hooge mate voor een man als de heer X. Bekl. heeft gezegd, te willen handelen in het algemeen belang. Dit is het etiquet, dat meermalen op dergeljjke daden wordt ge plakt, maar dat kan den bekl. hier niet baten, waar hy vervolgd wordt wegens eenvoudige beleediging. Gerequireerd werd bekl.'s veroordeeling tot drio maanden gevangenisstraf. Bekl. beweerde nog, dat niet hy de schrjj ver van de brochure was, maar de beeld houwer W., die haar onderteekende. Hy wilde nog betoogen, dat hij wel do bedoeling had ge had, in het algemeen belang te handelen, en dat waar was, wat in de brochure stond. De president beduidde bekl. echter, dat zulks niet ter zake deed, daar hij (gelyk uit de voorlezing van zijn opgave voor den rechter-commis8aris bleek) in de instructie verklaard had, met de toezending van do brochure de bedoeling te hebben gehad, den heer X. te beleedigen. De uitspraak werd bepaald op 23 dezer. Oplichterij. Op St. Ni colaas avond zijn heel wat menschen in Den Haag het slachtoffer geworden van handige oplichters, die de politie tot heden nog vruchteloos zoekt. Voor tal van woningen, liefst in dat deel van de stad, waar de raeer- gegoeden wonen, hield 8 avonds paard en wagen stil en werd een pakje afgegeven. Vracht 50, 40 of 30 cent, naar gelang van den omvang. Dc vracht werd betaald zonder dat men zich de moeite gaf naar besteller of wagen om te kijken of to vragen, van wie het kwam. Werd dit al eens gedaan, dan luidde het antwoord van Sinterklaas. De pakjes bevatten niet anders dan houtwol of rommel. Stuurlieden-examen. 's-Gravenhage, 10 December. Geslaagd groote stoomvaart eerste-stuurman de heer W. J. L. Hcisderde-stuurman de heeron L. G. A. J. Dijkstra en J. C. vau Wjjk. Krupp-Leverantie8. In parlementaire kringen wordt, naar men mededeelt, overleg gepleegd over de benoe ming van een commissie tot onderzoek van leverautiën van de firma Krupp. Het ia nog niet bekend op welke wijze de benoeming zal geschieden. Een en ander schjjnt ver band te houden met een beslissing, in het by de behandeling der marine begrooting gehouden comite-generaal gevallen. Een reiger door een snoek gevangen. De onbezoldigde rijksveldwachter L., te Melick bij Roermond, die zich Zaterdag al daar in het jachtveld bevond, vernam in dc richting van de in de baart voorbystroomende rivier de Roer een geluid, 't welk hem zoo vreemd voorkwam, dat hij op nader ondorzoek uitging. Naderbij gekomen, zag hy een aan den oever der rivier staaDden reiger, die, den snavel in hot water houdend, met de vleugels klappend dat vreemd geluid veroorzaakte. Terwjjl in gewone gevallen de reiger bij het naderen van een mensch schielijk de vlucht neemt, was dit hier niet het geval. De jachtopziener naderde den vogel, die nog steeds den snavel onder water hield, en greep hem. En wat .bleek nu Een snoek va 5 pond had den vogel by den snavel te pakken en liet dien niet los. Blykbaar werd de snavel door den visch gegrepen, toen de vogel hem in het water stak ter bemachtiging van zyn buit. De jachtopziener kon vogel en visch in handen krygen. Een baggermachine verdwenen. Den 21sten Üctober verliet een nieuw- gebonwd baggerva&rtuig Marseille met be stemming voor de haven van Dakar, waar het tegen 15 November verwacht werd. Twee dagen, nadat het schip in zee was gestoken, stak een hevige storm op. Daar sindsdien geen taal of tceken meer werd vernomen van de opvarenden waren behalve den kapitein, een-en-twintig man aan boord werden oorlogsschepen uitgezonden langs de Afiikaansche kust om te trachten een spoor te vinden. ThanB is de laatste dezer verkenners teruggeko men, zonder iets vernomen te hebben, zoo dat men moet aannemen, dat het betrek kelijk weinig zeewaardige vaarlnig omge slagen en mot man en muis naar den kelder gegaan. Men achtte het in zeevaartkundige krin- n in Marseille een gevaarlyk werkje, dat tapitein Le Sauvage, de zoon van den aannemer, op zich genomen had. Maar hy wilde niet luisteren naar welgemeende raad gevingen, om zich te laten sleepen of ten minste door een stoomboot te doen bege leiden. Hij stak in zoe vol vertrouwen op zyn beproefde zeemanschap. Dat zulk een onderneming by goede zeemanschap kan Blagen, hebben Nederlandsche kapiteins be- 2Zen. Een gemeentekas leeggeplunderd. Te Bismarckhütte hebben gauwdieven 's nachts de gemeentekas leeggehaald, nadat zij de kluis opengebroken hadden. Zy vonden er 24,000 mk. in uan baar geld, een spaar bankboekje van de gemeente waarop 1300 mk. staat, en verder spaarbankboekjes van ambtenaren en coupons van effecten ten be drage van 120,000 mk. Gelukkig is de ge meente tegen inbraak verzekerd. De nacht wacht, die de gemeentekas had te bewaken, schijnt diep geslapen te hebben. DE WEEK. Den Haag, 11 December. De minister van Marine, admiraal Went- holt, is een grappig,'onderhoudend-vroolijke prater, die in eerste instantie zyne Be grooting verdedigend het .oor der Kamer" wist te veroverende heeren in lachbuien deed lusbarsten. Maar gelyk Maandag middag gebonden aan de noodzakelijkheid om voor te lezen, wordt hy saai en afmattend. De minister doet in zoo n geval (het zy met alle rospect getuigd!) denken aan een acteur, die gewoon om «in kostuum' te spelen, nu met frak en witte-das op het podium moet komen Deze bewindsman (door den for meerder van het ministerie-Heemskerk over genomen van het vorige Kabinet) verkeert men bespeurdo 't meer en meer gedurende den loop van het Marine-debat) in weinig benijdenswaardige, zoo niet hacheljjke positie. Van Rechts en van Links kwamen de slagen op hem neêr. De Linkschen glimlachten om zyn orthodoxe, religieuse ontboezemingen en neigingen De Rechtsehen waren gebelgd over de lauwheid, by dit lid van hun minis terie to bespeuren. Onbcgrjjpeljjk was die stemming niet!... Toen (Maandagmiddag) do heer Wentholt het zyne gezegd had over .het geestelijke personeel', reeds toen be gon kapitein Van Twist's hoofd, nög vaster dan gewoonlijk op dikken romp geschroefd; bloeje van stijgende emotie op de wangen; dreigende schittering in de oogen; portefeuille onder den arm geklemd, rond te dribbelen, beurtelings de collega's aanklampend Wat ze er wel van zeiden 't Begon te «broeien' in de anti-revolntio- naire gelederen. En nu moet men de nuchter- practische admiraal over zulke geestelijke dingen hooren praten, en dan probeeren ern- st.g te blijven De ,hauior der contrasten" laat zich dan wel scherp gevoelen Het particulier initia tief wilde Z. Exc., in zake de geestelijke belangen steunen; met ds. Van der Voort volgaarne eens, in zijn kabinet, over de proe- kenbundels, op odzo vloot gebruikt, bab belen t Begon te «broeien', dan. Ik zag een clubje saamscholen. Mr. De Jong, de Rotterdumsche man met het .tekort aan verdraagzaamheid* vergramd van aau- gezicht. Kapitein Van Twist, die t blykbaar met den premier aan den stok had gekregen, tred en gelaat van een, die genade-steek wil toebrengen Dolend om den stool, waarin de minister van Marine was gezeten 't Dreigde eerstEn gevaarlyk zelfs Erkend moet worden, dat de admiraal 't zich, met de beantwoording der diverse grie ven en klachten, niet byster-druk heeft ge maakt. Den heer Thomson, die zyn verwoe den aanval deed op Krupp'a monopolie en de bewapening der Kortenaer's, verwees den minister naar den oüiciëelen adviseur, den inspecteur der marine-artillerie. Krupp gaf zyne adviezen gansch belangloos Met de stem van een, die op de commando brug staat, verdedigde adm. Wentholt de waarde van Krupp s, door kapt. Thomson zoo deer lijk (afgek&mde* leverantiën. Den leek die bovendien uit de zaal onzer vroeden werd gejaagd toen daar Dinsdag, twee uren lang in comité-generaal over Kruppiana* werd gedclibireerd past hier omzichtig-eerbiedig stilzwijgen Ik laat de «détails' van het bij Hoofdstak VI verhandelde trouwens, iets van belang werd er niet in aangeroerd. verder builen de grens van mjju overzichtje. Wat ik slechts wil aanstippen, 't iade onvriendschappelijke, haast-vyandige stem ming der Kamer jegens den admiraal. Dr. Bos bepleit het invoeren van eene comraer- ciëele boekhouding by de Rijkswerven. De minister prjjst 's heeren Bos rede als schoon, indrukwekkend. Belooft ,ernstige overwe ging" Ja, zegt de afgevaardigde, alles goed en wel, Excellentie. Maarsecuur is secuur En hij diende eene motie in, wolko zijn wcnsch als die der Kamer deed uitspre ken De motie wordt later behandeld. ,Is zy dan onnoodig geworden" voegt dr. Bos erbjj .des te beter I" Maai, weet-ge, de .stemming" der Kamer jegens den admi raal wordt door zulke dingen, scherp ge- teukend Den volgenden ochtend, Dinsdag d( premier, zittend naast collega Wentholt; bijzonder stroef en plechtig; haast ongenaak baar voor wie hem aanklampten. No en dan de jolige mr. Theodorus, dien inen kent, doch slechts vluchtig. De stroeve ernst komt alras weêr boven. Het laatste van het negental, eenmaal door mr. Goeman Borgesius tot ministers der Kroon gemaakt, de leider der Unie-liberalen stond admiraal Wentholt Woensdagochtend met weemuedigen blik aan te zienin vrij hacheljjken toestand. Vandaar de premier, te hulp geschoten om het gemoed van kapt. Duymaer v. Twist en de zynen te vermurwen 't Spande, zei ik alMaar de heer Heemskerk wist wéér glans en zon te tooveren op kapt. Van Twist's breed-vleezig gelaat. Verdedigde het reebt- zinnig-christelykc van wat de admiraal over de geestelijke belangen" had betoogd. Waar klachten over preekenbundels rijzen, daar behooren de kerken het goede pad te wijzen Inderdaad, de premier wist den waren, rechten, .Rechtsehen" toon te treffen. Er was ontlading in de spanning der Kamer- atmospheer Aan den premier heeft de minister van Marine voor een belangrijk deel zyn leven te danken. Maar zonder klein, toch heel-gevoelig tikje kwam hij er niet af. De heer Van Twist wete men ijvert al sinds jaren voor het op zichzelf zeker voortreffelijke denkbeeld om gehuwden schepelingen, onderofficieren minderen gelegenheid te schenken, thuis te middagmalen in zoo n geval zouden ze dan vergoeding krygen in geld insteê van scheepskost. En nu maakte de krijgsman uit Stcenwijk eene motie van zyn denkbeeld I Jawel, zegt de minister, maar de dienst moet nummer een blijven. Het leven van een zeeman is nu eenmaal anderB dan van een •lanrlrot". En dan de gezinnen zullen nu eenB wel, dau weer niet do vergoeding krygen En fin, verzekert Z. Exc., wc zullen zien. Ik zal doen wat ik kan. De oude, oprechte leider der chr.-his. Lob man had intusschen gezegd.Die motie is oneerlijk. Daar stem ik niet voor..." Ge durit eigenlijk niet uitdrukken wat ge wilt... Waarop de .kopstukken Lobman en Kuyper vreedzaam te zamen, nog andere Kamer- sommiteiten, de hoofden byeen staken Van Twist's kindeke werd verhakstnkt. Op nieuw ter-wereld gebracht. Nu met een splin ternieuw staartje dal de minister zich door de geldelijke gevolgen niet moest laten terug houden. Aldus achtte zelfs de heer Lohman de motie «dood onschuldig 1" Riep de nestor Licftinck uit: «Begrypen jelui dan niet dat die kerels hun voedingsduiten niet naar hnis, maar naar de kroeg zullen brengen Insinuatie, welke voor de onderofficieren up to date niet bepaald vleiend isEn bovendien onverdiend krenkend, over 'tal- gemeen De minister noemde de motie «zeer onaan genaam' Hy zou wel voor de schepelingen zorgen Met 4184 werd do motie aangenomen. Van Rechts en Links had inen haar gesteund. Zo had, louter en alleen, de beteekonis van een grievend blyk van wantrouwen, van onvriendschappelijke gezindheid jogens den admiraal Wentholt, die te zamen met de Borgesianen van het Kabinet-De Moester had behooren te sneuvelen Zooals gezegd de premier had den minis- r van Marine gered. Zijn levensdraad werd tenslotte, toen men het onaannemelijk- verklaarde araend.-Jansen, om de torpedoja gers van de Begrooting te nemen, had ver worpen met Links tegen Rechts -f- Van Karnebeek, tegen doorknippen behoed. En toch waren er nog 25 van de 66 aan wezige leden, die den minister het genoegen niet gunden, dat zyn Begrooting zonder stemming werd aangenomen Met weemoe dig gelaat strikte de admiraal zyne portefeu illes dicht en beantwoordde nauwelijks de enkele handdrukje, hem gereikt. 't Was tragisch, dat naargeestig schouw spel van bittere en verbitterende politiekery Daarna do rnstig-harstochtlooze bespreking ■an dingen, waarbij geen antithese, geen rechtsbeginselen",geenerlei peliiekerij althans n direct verband kunnen worden gebracht. Aan de groene tafel de in keurig gekleed- >ak gestoken oud-theoloog, thans minister van '>andboaw, Handel en Nyverheid Fleurig, jolig, opgewekt, by de pinken gezorgd heb bend dat de ex-chef van den heer Lovink wel zeer den indruk maakte van «by te zyn' wat den heer Talma dan ook volkomen gelnkte. Hij spreekt vlot, vaardig. Versmaadt zelfs een notitie-papiertje improviseert voor 't vuistje weg heeft nog steeds het gedistin- geerd-geaffecteorde salonvoordrachtje van vroeger... Zegt by hèt interessante punt de quacstie der mjjnconcessiën dat by zich door de bekende motie niet gebonden acht. Zyn standpunt kont de Kamer. Inder tijd heeft hij tol den heer Van Kol gezegd, den minister dat zoodra in het Parle ment initiatief zou worden genomen, gelijk de heer Van Kol dan ook deed, voor Staats exploitatie, hy d&armeé tot de beslissing viel rekening zou houden. Edoch, Elhorst kwam en Van Kol ging Nu heeft de minister eenvoudig de wet toe te passenelke aanvrage om concesssie op zichzelve te beoordeclen. Eene houding, waartegen bezwa&rljjk principieël bezwaar kan worden geopperd. Zelfs een mart als de Maastrichtsche Janssen had erkend, dat eene decisie, oplossing, noodig is. Men heeft dus weldra de vervulling te wachten van 's hee ren Vliegen's aankondigingherleving vat Van Kol's wete voordracht, door .stiefvader" ten doop gehouden. Geprezen mag worden minister Talma's mime opvatting by deze materie tegenover aommiger krenterigheid t Is zoo duur met die mjjnen De ingenieurs hebben .karretjes" (autos en rijtuigon) Wie het Limburgsehe terrein kent, zal ook het gezochte van dat bezwaar inzien. Maar boven dien, is 't niet volkomen juist wat de minister zegtMen vergelijke toch niet Staats met particuliere exploitatie. Do Staat wil top den duur" de zaken goed laten marchee- ren particulieren kweeken al-dadelijk divi- dendjes, op den uitkyk liggend om het zaakje voordeelig van do hand to doen Juist, Excellentie. En indien gij met Ricnzi wedyverdet in vurige liefde voor Staatsex ploitatie, met uitsluiting van elke andere, hadt gij geen kostelijker argument kunnen bijbrengen Van het vérdere by .Landbouw" geziene en gehoorde wil ik nog slechts aanstippen, hoe de heer Frank van Lennep zij .maiden- woord," gelyk hy 't noemde, hield ten gunste van het verrijzen der nieuwe tuin- bouwwintorschool voor bloembollen-cultuur op een pnnt, voor den belanghebbenden mak kelijk bereikbaar. De afgevaardigde Van Lennep is zoowel wat uiterlijk "als wat pe- dantesk-jolig-ironischon spreektrant betreft, een soort van tweede-editie des premiers. Hij zon gevoegelijk voor mr. Hecmskerk's twee- lingbrodr kunnen doorgaan, van wat kleiner statuurby ljjkt frappanter op hem dan des premiers bloedeigen broeder-vertegenwoordi ger. Als mr. Van Lennep de «planken-koorts" heeft overwonnen, die hem nu nog zijn oo- ljjkheden op papier doet brengen, in plaats van te improviseeren, wel, dan zou hy, ware mr. Van L. slechts een ietsje langer, robnster, best een keertje, by v. in Vasten avond-periode, uan de groene tafels den pre mier kunnen vervangen, zonder dat iemand daar «erg in had." De oude heer Vorsterman van Oyen't midden hondend tusschen een Chineeschen mandarijn met witten knevel-en-sik, en een Duitschen oudstryder, deze Zeeuw gaf nuttige, practische raadgevingen inzake de winter-cursiiBsen voor den landbouw, die by 0.a. ook voor de boerinnekens bereikbaar wil maken. Deze grijsaard doet aan de veel- pratery niet meê. Spreekt slechts als-ie wat je zeggen heeft, dat nat kan hebben. Bestond wat al dit goode betreft de Kamer nit minstens honderd Vorstermans uit de Zeeuwsche buurt 1 Eindelijk hadden we nog een debat over veeverloBkunde, waarbij de heer van Foreest de barenBweëon van runderen schetste. Eerst gevoelde hy niets voor het aankoopen van drachtige koeien, ad f 4000, teneinde den aanstaunden veeartsen in te wjjden in de geheimenissen van hot runderlyk kraambed. Zag hij meer heil in wat hij 't best wist te vergelyken met vroedvrouwen voor het vee", 1.c. verloskundigen, door de veeartsen zoo n beetje op de hoogte gebracht. De minister Talma wist er hem echter van te doordrin gen dat t 'm juist op de «moeilijke geval- en* van kal ver-geboorte aankomt en hoe hy, Van Foreest, bezig was de kwakzalvery ongewild in de hand te werken. Erkend moet worden, dat den heer Talma hulde toekomt voor de kranige wijze, waarop hij de zaken, ook de meest «technische* onder de knie heeft weteu te brengen? Ook de katholieke gelederen tellen «enfant terrriblcs". Zoo mr. Aalberse, die Rechts Donderdag terzake van den tienurigen ar beidsdag, toeriep .Gij moogt de Christelijke arbeiders in hun vertrouwen niet teleurstel len, of gy zult de gevolgen aan den ljjve ondervinden 1 Denkt er om 1 Maar dal zult ge niet doen. Ik ben er van overtuigd Waarop de heer Van de Velde, de sub- leider der anti-revolutionnairen, zich haastte te komen bevestigen, dat Rechts de verantwoordelijkheid ten volle op zich nam." Minister Talma was duidelijk, eerlyk-sober in zyne vorkluringen. Hy zou nog altijd togen de motie-Aalberse stemmen, want zulk eene «ystcmaiischo beperking van den arbeids duur' is uitermate lastig, zoo al door to voeren maar ik verzamel gogevens, door de arbeidsinspectie verstrekt, ik zal eerljjk streven naar beperking van den arbeidsduur, die ik op zichzelf voortreffelijk acht. Voor 's heeren Schaper s schampere uit vallen dat de heer Talma, .in de ruimte zwevend', slechts .miniater wilde blyven", was dan ook geenerlei grond. En prot. Treub met zijn vragen naar s ministers plannen in zake de Arbeidswetgeving, sloeg evenmin r der regeering geenerlei bepaalde vragen waren gedaan en haar dus het verwjjt van „geheimzinnigheid* niet kan treffen, een briljant figuur. Minister Talma's positie is, na zyuo kranige verdediging van Hoofdstuk X, beslist versterkt. We schieten nu op, maar hoe!... De ganBche moot .sociale verzekering" is uit de Begrooting gelicht. In Februari als het tekort bij de R. V. B. behandeld wordt smullen we daar verder aan. Voelt, doorziet men wel de consequentie van dit besluit O zeker, president Van Bylandt ki>n niet anders. Maart is de eerste schrede tot een overschrijden der Kerstmis-limiet voor het Begrootingswcrk. Straks gaan de sluizen openstort de banjir van veelpratery zich over de Januari maand De jaarljjksche tocht door Waterstaat, over rivieren, bruggen, wegen, uiterwaarden, enz. heeft totdusver weinig byzonders opge leverd. Zooals men weet, is 't steeds her haling van wat in «de stukken* reeds uit voerig is betoogd, gevraagd beantwoord. Edoch, de kiezertjes moeten ook wat hebben Nadat landbouw in veilige'haven was ge bracht en Minister Talma, dank zy de onbe kendheid met de kwestie by de meeste kamer leden, waaronder ook allo soci's, zijn hoofd inspecteur voor de visschery, ad f 45UO,erdoor had gehaald, tegenover de vinnige oppositie van mrs. Patyn en Tydeman, ving de Waterstaatetocht aan Gelyk gezegd, iets byzonders bracht die niet. Met het Zuiderzee-vraagstak blijft 't vooralsnognader onderzoeken. Aan bet grooto werk is natuurlijk niet te denken. Ministei*Kegoüt houdt 't bij partieeleindyking. Doch ook daaraan is men nog in lange niet Vrijdagavond ontstond een incidentje tusschen minister Regoftt en de soci's, naar aanleiding vau grapjes, door de vroolyke Excellentie van Limburgachen bloede verkocht over «het kamerlid Duys", die vóórdat hij geïnstalleerd was over particuliere erven had gehuppeld en gesprongen, wyl men knoeieryen by hot Callantsoogscbe werk duchtte. Achteraf blykt, dat <lo verdenking zeer waarschijnlijk "ngegrond is. Intusschen had minister RegoQt het relletje kunnen voorkomen. Hy heeft de sociaal democratische leden onnoodig geprik keld. En al roopt de boosheid der soci's over zulke dingen het spreekwoord van den pot en den ketel voor den geest, do ministe- rieele waardigheid wordt door zulke dingen niet verhoogd De belangstelling van het Nederlandsche volk is, ju dc jongBte dagen, vermoedelijk meer op het duurder of kleiner worden der borreltjes gericht geweest dan op de .faits et gestes" der heeren van het Binnenhof Uf de verhooging van den accijns het drankgebruik zal doen verminderen, blyf ik betwyfelen. Hier en daar zal er eenigen invloed in die richting van worden onder vonden, aanzienlijk zal die teraggang van verbruik niet zyn. Misschien dat bet cjjfer der verschalkte «biertjes" er door stygt. Dat is mogelijk Ma. Axtonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1