Marine en Leger. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip «Hertog Hendrik", onder bevel van kapt. tz. H. T. Hoven, 10 dezer te Port- Said aangekomen. Het lag in het voornemen van den comm. nog 10 dezer van daar de reis naar O-Indië te vervolgen. Blijkens by het dep. van Marine ontvangen be- richten is Hr. Ms. pantserdekschip «Holland", onder bevel van kapt. t. z. E. E. Dullemond, 11 dezer te Aden aangekomen, en is Hr. Ms. pantserdekschip •Friesland" onder bevel van kapt. t. z, E. de Haan, 11 dezer van Santé Cruz de Teneriffe vertrokken. Het lag in heL voornemen van eerstgenoemden commandant ook dienzelfden dntum weder de reis naar Oost-Indiè te vervolgen. Min. Beschikking. Oeplaatst de benoemde off. v. gez. '2de kl. C. M. Beukers, met 16 dezer, bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Min. Besch. Benoemd met ing. van 1 Jan. tot 3e lichtwacli- ter a. b. van 's Ryks lichtschip »Maos" J. Troost. Gelast, de navolgende plaatsingen, enz. luit. i. z. Ie kl. G. van Hulstyn 6 Jin gepl. inde dir. der marine te Willemsoord; C. J. J. de Neve 0 Jan. als 1e off. a. b. Hr. Ms. »Piet Hein";H. H. O. van llecking Colenbrander 6 Jan. als le ofl. a. b. Hr. Ms. iZeohond"; C. A. Brugman, dienende a. b Hr. Ms. »Koningin Emma", 1 Jan. op non activiteit gesteld luit, t. z. 2e kl. 11. P. Prillevitz 6 Jan. gepl. a. b. Hr. Ms. »Atjeh"; H.J. Hartkamp 0 Jan. a. b. Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Overplaatsing. Met 3 Jan.opperschipper G. J. v. d. Poll, van Friesland* op Wachts. W'oord, schipper J W. Davidse, van »Van Speijk* op »Triesland«, idem ij J. Cornelius, van Wachts. W'oord, op »Vun Speijk* en sergt,-konstabel J. C. Korving, van Bellona* op «Friesland*. Met datum nader te bepalen door den directeur cn commandant: bootsman J. C. v. Boheinen, van •Atjehi op »Evertsen«, idem W. van Oostendorp, van idem op »Pi(;t Hem*, sergt-konstabel W. van Engelen, van idem op »Evertsen*, idem J. Boer, van »Evertsen« op sAtjehc, bootsman W. A. Muur man, van idem op idem en idem F. P. Arnst, van »Piet Hein* op idem. Met '20 Dec. machinist W. N. Bart, van Wachts* W'oord bij de conservatie te A'dam. Stoomvaartberichten, Stoomvaart-Maatschappij Nederland, Uilliton, v. Batavia n. A'dam, is 10 Dec. K. Roca gepas, Madura arriv. 10 Dec. van Amsterdam te Sabang. Rembrandt, van A'dam n. Batavia, vertr. li Dec. van Colombo. Nias arriveerde 11 Dec. van Batavia te Amsterdam. Flores, v. A'dam n. Batavia, is 11 Dec. Perim gepass. K. Wilh., v. Batavia n. A'dam, arriv. 12 Dec te Genua. Vondcl.v.A'dam n.Batavia,arr.l2Dec.te Souiluimpton. Lombokv A'dam n. Batavia, is 12 Dec.St.Vincent gup. Oranje arriveerde 12 Dec. te Batavia. Koninklijke Hollandsohe Llotd. Delfland, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos Ayres, pass. 10 Dec. Fernando Noronha. Frisia, van A'dam naar Brazilië en Buenos-Ayres, vertr. 12 Dec. van Corunna. Rotterdamsche Llotd. Hindjani arriveerde 10 Dec. van Batavia te R'dam. Bengalen, v. R'dnm n. Batavia, pass. 11 Dec. Perim. Kawi arriveerde 11 Dec. van R'dam te Bataviu. Ophir, v. Batavia n. R'dam, vertr. 11 Dec. v. Padang. Goentocr, v. Batavia n R'dam, arriv. 1'2 Dec. te Suez. Tabanan, v. R'dam n. Batavia, vertr. 12 Dec. v. Tanger Sindoro, v. R'dam n. Batavia, pass. 1'2 Dec. Perim. Menado,v.R'dam n. Batavia,arr.13 Dec, te Antwerpen. Medan arriveerde 13 Dec. v. Batavia te Rotterdam. Malang vertrok 12 Dec, v. Batavia naar R'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. IV, v. .A'dam n. Paramaribo, is 12 Dec. Ques- sant gepass. Pr. Willem 1 arriv. 13 Dec. v. W.-Indië te New-York. Visscherij berichten. Nieuwediep, 10 December. Aangebracht döor 50 korders 5 tot '20 stuks groote tong f 1,per stuk, 10 tot 50 middelmatige tong 55 a 65 cent per stuk, 5 tot 20 kleine tong '20 cent per stuk, 1 tot '2 mand stort schol f6,50 per mand, 1 tot '2 mand kleine schol f '2,a f"3, 11 Dec. 17 korders met 5 tot '20 stuks groote tong 00 cent per stuk, 10 tot 50 middelmatige tong 50 a 60 cent per stuk, 10 tot 20 kleine tonn 20 cent per stuk, 1 tot '2 mand stort schol f 6,50 per mand, 1 tot '2 mand kleine schol f '2,per mand. 13 Dec. Niets binnen. 14 Dec., v.m. 8 uur. Niets binnen. Borgelijte Stand gemeente Helder. Van 10 tot 13 December. BEVALLEN: M. J. J. Ewalt gcb. Voorham, z. M. W. J. Meereboer gcb. Strang, d. a. H. de Vries geb. Storm, d. M. Duif geb. Gelok, z. C. C. Lüb- ken geb. Mulders, d. T. Frinks geb. Smit d. T. Hoek geb. Groet, z. D. Roosendaal geb. Berg, d D. Kraaijenoord geb. Blok, d. A. F. van Schijnde) geb. Rademaker, z. M. M. Brizcc geb. Timmerman, z. J. Herdink gcb. Bruijnzeel, d. J. J. Schutte geb. Heijmans, z. OVERLEDENG. J. Kelder, 19 in. Ingezonden Mededeelingen a 20 cent per regel. Een prachtige genezing. De rheumatiek maakt het een moeder van tien kinderen onmogelyk te ioopen. Zy werd genezen door de Pink Pillen. Mejuffrouw J.-P. Laurijssen, die by de bclgische grens woont, te Ulicotcn, gemeente Baarle-Nassau, wyk C, no. 65, en moeder is van tien kinderen, heeft, naar men begapen zal, hare beenen noodig oin daar tnlryk gezin te kunnen verzorgen. En deze arme vrouw, verlamd door rheumatiek, leed zoo hevig dat zy niet Ioopen, zich niet bewegen en zich niet met haar huishouden bezighouden kou Na beproefd te hebben zich te genezen met eenige daartoe aangewezen middelen, maar die haar even zoo ziek lieten, heeft Mej. Laurijssen inet het grootste succes van de l'ink Pillen gebruik gemnakt. Zy heeft ons dezer dagen geschreven om ons haar vol komen genezing mee te deelen en ons te zeggen dat zy nooit zoo gezond geweest is als sedert zy de Pink Pillen heeft gebruikt. Alle rheumnticklydcrs voelen in dezen tyd hunne pynen meer dan in welken anderen tyd Van het jaar. Het slechte weer heeft daar uenigc schuld aan, het leven binnenshuis, het gebrek aan bewe ging doen er veel toe. In den winter eet inen racer om meer warmte te hebben en de afscheiding heeft slecht plaats, want men neemt minder beweging. Het bloed wordt dus met vergiften belast die de rheumatische pyncn te voorschyn brengen. De Pink Pillen zuiveren het bloed, zy verlossen het van do onzuiverheden en de vergiften die er in zyn. Zy genezen de rheumatiek, en de rheumatiek kan alleen genezen worden zooals de Pink Pillen dit doen, dat wil zeggen door de zuivering van het bloed. De Pink Pillen zyn ook zeer goed tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maugpynen, neurasthenie. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snubilié, hoofd-dépotliouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; Voor Helder en omstreken hy J. DE KOK, Middenstraat H. DE BI E-Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIJS en verder by verschillende Apothekers en goede drogisten. Vervolg der berichten HELDER, 14 December. Aan mejuffrouw W. Krul, weduwe van den len bewaarder op 'e Rykswerf alhier P. J. Rykors is een pensioen verleend van f 317.—. De Kamer van Koophandel on Fabrieken alhier zal a. s. Donderdagavond ten 8 uur vergaderen. Stukken voor die vergadering worden vóór dien dag ingewacht by den voorzitter of een der leden. Huisvlijt. Voor de Nationale Huisvlijttentoonstelling, welke in het aanstaande jaar van 15 Juli tot 15 September te 'BGravenhage zal ge houden worden vanwege den .Volksbond tegen Drankmisbruik", heeft de Bond thans circulaires in den lande verspreid, waarin gevraagd wordt om geldelyken steun tot stichtiDg van een Waarborgfonds in aandcolen van f 100.of f 25. In de voornaamste plaatsen van ons land zijn correspondenten aangesteld. Te Heldor treden als zoodanig op de heoren Ch. L. van de Bilt, secretaris van de afd. Helder van den Volksbond tegen Drankmisbruik en D. van Zoonen, onderwyzer in den handenarbeid. Stoomschip „Lucy". In ons vorig nummer hebben wy vermeld, dat de kans op afbrengen van dit stoomschip zeer gering was. Dat was het gevoelen van de vaklui, en het liet zich aanzien, dat de door de sleep- booton en vletterlieden moeizaam verrichte arbeid te vcrgeefsch zou zijn. Hot gelukte echter Vrijdagavond, bij een laatste forsche poging, het groote, circa 6000 bruto tons tellende stoomschip vlot te brengen, en Zater dagmorgen alhier, gesleept door do .Atlas', ter reede te brengen. Na gehounen quarantaine onderzoekhet schip kwam uit de besmette haven St. Peters- burg mocht hot in de haven komen, waar het een ligplaats vond aan den steenendam, by zyn lotgenoot, hot Spaansche stoomschip Valmaseda*. Met het stoomschip .Blenda", dat alhier met een lading hout voor de firma Oortgijsen Zoon is aangekomen, tellen wij thans drie stoomschepen in de haven, voor het thans levende geslacht eeri ongewoon gezicht, doch dat ons, ouderen, aan de goede dagen van vroeger deed herinneren. Het stoomschip .Lucy* is gisteren door duikers onderzocht en oogenschijnlyk zonder schade bevonden, zoodat het op eigen kracht de reis naar de bestemmingsplaats Rotter dam zal kunnen voortzetten. Door vletterlieden is wegens verschuldigd hulploon, beslag gelegd op het stoomschip .Valmaseda*. 3e Lezing van Prof. Eerdmans. Gisteravond hield prof. B. D. Eerdmans in de Nieuwe kerk de laatste zijner aange kondigde lezingen over ,,De Staatkunde er de godsdienstige richtingen van onzen tyd. In de beide vorige lezingen had de spr, uiteengezet, dat de anti-these feitelijk niet bestond, deze moest wegvallen, omdat zij geen ondergrond had en de leiders niet op gelyke wijze spreken als denken. Het schijnt dan ook vreemd, dat men in ons land zoo'n machtige clericah meerderheid heeft. Deze rede was gewyd aan de oorzaken van den togenwoordigen toestand en de weg tot ver andering daarvaD. Spreker wees er op, dat sommige liberalen, by wie vrees voor het socialisme bestaat, de christclykcn steunen, omdat zy in hen een rem zien, om bot roode gevaar te weren, en wees er op, dat door sommigen, die in 't geheel geen anti-rev. zijn, aar. die partykas belangrijke bydragen schon ken. 't Is niet te ontkennen, dat oud-liberalen, die bevreesd zijn voor vrijz.-dem. of soc.-dem., een chr.-hist. of een anti-rev. hun stem geven, vandaar dat bij de laatste verkiezing in vryzinnige districten kerkelyke candidaten gekozen zijn. Doch deze middenpartij is niet zoo aanzieulyk, dat daaruit de sterke ver plaatsing naar Rechts alleen verklaard kan worden. De hoofdoorzaak ligt dieper. Volgens de theorie van de liberalen behoort godsdiénst en politiek van elkander gescheiden te bly- ven, want godsdienst is iets persoonlijks, dat den enkelen mensch geldt Doch de gods dienstige richting van den mensch werkt toch op het staatkundige leven. De partij van Rechts heeft het daarom nooit met deze theo rie kunnen vinden en kwam in verzetde liberalen meenden, dat by de voortschrijdende wetenschap der menschen zy toch het veld zouden behouden. De geschiedenis heeft ons evenwel het tegendeel geleerd. Om dit te verklaren moeten wy terug voor 1853. Vóór dien tyd hadden de katholieken in ons land weinig vryheid, hunne kerken waren op openbare, in 'toog vallende plaatson, ver boden, bet werd niet geduld, dat hun gees telijken hier gevormd werden. Dat vonden do liberalen onbillyk en 't was Thorbeoke, die daarin verandering bracht. Door zyn toe doen, werd aan den Paus hier te lande vrijheid gegeven 5 bisschoppen en 2 aartsbisschop pen aan te stellen. Het was vooral Groen van Prinsterer, die daarover toornde en zyn verontwaardiging uitsprak. De katholieken daarentegen prezen deze godragslyn en steunden jaren lang de liberalen en gingen samen naar de stembus, niettegenstaande hun beginselen zeer uiteen- looponde zyn. Die samenwerking kon daarom niet van blijvenden aard zyn en toen dan ook de rechtzinnige Protestanten zich aan de politiek wydden, word de samenwerking met de liberalen verbroken. Spreker gaf alsnu een geschiedkundig overzicht van de Ned. Herv. Kerk en toonde aan, dat het liberalo beginsel ook daar baan had gebroken, zoodat door de Synode het algemeen kiesrecht voor manslidmaten ingevoerd werd. Dit viel samen met het opkomen der moderne richting. Dientengevolge kwamen personen van andere stand en richting in de kerkelyke besturen en verscheidencn onttrokken zich aan het kerkelijk leven. Daardoor overwon het cle- ricalisme de Herv. kerken en in do meeste grootste plaatsen werden de predikantsplaat sen door orthodoxen ingenomen. Nu was do kerk nog wel niet politiek, maar Dr. Kuyper leeraarde in ,De Heraut'' aanhoudend, dat men ook het staatkundig terrein moest ver overen. Rome zag daarin een nieuw middel om zyn macht uit te breiden en mot do clo- ricalen der Ned. Herv. kerk samen te gaan, en zoo is de toestand gekomen, die wy thans kennen. Hoe moeten de vrysinnigen daar nu tegen over staan en hoe moet volgens hen de ver houding zyn tusschon politiek en godsdienst? Zy moeten niet vasthouden aan de leuze godsdienst en politiek moeten gescheiden blijven. Wel moeten zy er tegen strijden, dat het staatsleven ondergeskhikt gemaakt wordt aan een zekere leer, zooals de cleri- careri dat willen. Maar de godsdienst, do zedelyke betrekking tusschen den mensch on zyn God, kan niet uit hot maatschappelijk leven worden gemist, daarom is het te betreuren, dat zoovele vrijzinnigen zich niet met kork en godsdienst bemoeien. De liberalen mogen zich niet onttrekken aan de kerkelijk leven, want doen zy dit, dan zal men nog meer terrein verliezen. Komt de kerk in handen der orthodoxie dan krygt de gemeente een orthodoxen predikant en deze zorgt voor oon Christelyko school. Zoo dringt het clericalistisch zuurdeeg door en de tegenpartij wordt steeds machtiger. De onverschilligheid en laksheid moeten plaats maken voor geestdrift. Het gaat niet om verplichte verzekering of staatspension- neering of om welke wet ook, maar het g»Ht om goestelyke dingen. En wat ons land van het cliricalisme staat te wachten, toonde spr. met voorbeelden nit eigen land en buitenland aan. Daarom wekte hij op, dat alle liberale richtingen zich vereenigen tot bestrijding van het clericalisme. Na afloop der rede nam Ds. Onnekes het woord om prof. Eerdmans dank te zeggen voor zyn wetenschappelijke lezingen. lacht in Noord-Holland. In dc provincie Noord-Holland is door den Commissaris der Koningin uit die provincie aan belanghebbenden ter kennis gebracht a. Dat de jacht op klein wild, mot uit zondering van die op houtsnippen, zal wor den gesloten op Vrijdag 31 Dec. 1909, met zonsondergang b. dat de jacht op grof wild zal worden gesloten op Maandag 31 Januari 1910, met zonsondergang; dat alzoo, op grond van het bepaalde by het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen vervoeren van het hierbedoelde klein wild uiterlyk tot en met 14 Januari 1910 en van grof wild uiterlijk tot en met 14 Februari 1910 zal mogen plaats hebben. H. M. de Koningin naar Den Haag. Het Haagsche corrcspondontiobureau meldt Gisteren is in Den Haag bekend geworden, dat H. M. de Koningin voornemens is, a.s. Woensdag van Het Loo voor enkele uren □aar de residentie to komen. Dame aan brandwonden overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Mariastraat in Den Haag een dame op haar kamer zulke ernstige brand wonden gekregen, dat zy Zondagavond in hot Gemeenteziekenhuis aan de gevolgen daarvan is overleden. De ongelukkige, cchtgenoote van een in Indië vertoevenden assistent-resident bewoon de de eerste étage van een bovenhuis in de Mariastraat. Omstreeks 3 uur in den nacht hoorde de familie, by wie zij inwoont, vreeselyk gegil. Toen men toesnelde, vond men do deuren der beide ineenloopende kamers gesloten. Daar men er niet in slaagde de deuren in te trappen, riep men de luidkeels om hulp roepende vrouw toe, de deur te ontsluiten. Toen dit gebeurd was, vond haar in vlammen gebuid. Ijlings werden deze gedoofd, waarna de deerlyk verwonde, nadat oen dokter de eerste hulp had verleend, per auto naar het Gemeenteziekenhuis werd vervoerd, waar zy na een vreeselijk lydeu overleed. De oorzaak van het gebeurde heeft men niet mot zekerheid kunnen vaststellen. In de kamer was een begin van brand ontstaan, het ergst bij de papiermand. Vermoed wordt, dat de zoo op noodlottige wijze om het leven gekomene, die de gewoonte had, tot laat in den nacht te zitten lezen, al lezende ge dachteloos éon brandende lucifer in de papier mand heeft'geworpen en dat bij haar pogingeu om den brand to blusschen, haar kleeren met de vlammen in aanraking zijn gekomen, Bij den duivel te biecht. Een koopman uit de Joden Houttuinen lo Amsterdam, verzond dezor dagen aan zijn eigen adres per Lemmerboot een paar koe huiden. De huiden werden van den steiger van de boot aan de De Ruyterkade gestolen, doch kwamen op ongedachte wijze weer in zyn bezit. Want het gestolene werd hem te koop aangeboden door do dieven, die natuur lijk niet wisten dat zy met den eigenaar t< doen hadden. De koop werd gesloten ide koopman had zijn eigendom herkend), dc ver- kuopers zouden terugkomen om hun geld, doch werden geknipt door de politie, die van liet geval de lucht had gekregen en de koe huiden bij den eigenaar in beslag nam. Jaloerschl Een winkelier uit do Jacob van Campi straat te Amsterdam, werd op een zomorscben dag van het vorige jaar door de dochter van zyn overbuurman uitgenoodigd om een9 even boven to komen, daar «vader zoo bezig was". De goede man voldeed aan die uitnoodigiug, maar nauwelijks boven, of de 62-jarige be woner begon hevig tegen hem op te spelen en verweet hem niets meer of minder dan dat hy in ongeoorloofde verstandhouding stond tot zijn 6'2-jarige cchtgenooteDe winkelier beleedigd, diende een aanklacht in by de politie en heden zeventien maanden na dato stond de 62-jarige voor de zesde kamer der Rechtbank terecht. Volgons den beklaagde stonden zijn vrouw en de winkelier 's avonds aan de deur met elkaar te praten, niet als oude monschen, maar als... verliefde jongelui! Zijn vrouw stond dan voortdurend naar boven te kyken en te wenken. President, jhr. mr. Quarles van Uffort: «Mag je vrouw dan niet naar boven kyken Beklaagde: .Jawel, maar voor wat is het noodig te wenken?" President tot beklaagdo: Dat is bedenke lijk', en tot den winkelier: «Hebt u eenige aanleiding gegeveu dat hy jaloersoh kon worden?" De winkelier: .Kunt u begrijpen. Een vrouw van 62 jaar Do beklaagde ontkent du woorden gesproken te hebben. Maar er zyn drie getuigen die bet verklaren. President: .Dan zult u het wel gezegd hebben Beklaagde: «'k Vraag wel excuus". En dan gaat gy vertollen wat hy al ondervondou heeft. Hy verhaalt o.a. van een pop die op tafel stond en waarvan de kop gebroken was. Zyn vrouw zou toen gezegd hebben«hij heit geleefd en nou is ie kapot. Maar nou gaat jij ook haast". Bekl. vroeg: .naar de komedie «Noen, dood', antwoordde de vrouw. En, zoo besloot bekl., dat zei zo op heml Het O. M., mr. Dol Campo, meende dat bot beter is met dergelyke klachten niet te komen. Maar de uitdrnkkiog is beleedigend en daarom eischte spr. f 15 boete tegen den 62-jarigeu jaloerachen echtgenoot. Gedood door electrischen stroom. De hoofdmonteur Wind van de electrische centrale te Veendam kwam met hoogspan ning-draden in aanraking te Boven-Winder- vank, vertrouwende, dat er geen stroom meer op de lijn was. Dat bleek echter wèl het geval te zyn. Do ongclnkkige werd dudo- lyk door den stroom gedood. De „Utrecht". Onze West schrijft dato 28 November Heden zal de .Utrecht" onzo rcode verla ten gisternamiddag hebben onze Jan maats, een promonado door de stad gemaakt om als het ware afscheid van ons te nemen. Goede reiszy u toegewenscht kloeke Nederland- ache jongens, die by uw verblyf, alhier ge toond hobt, dat het ambt van zeesoldaat geen minderwaardig ambt is! De burgery beeft mot hen samengeleefd en hoegenaamd geen ongunstige borichlen zijn ons omtrent hen ter ooro gekomen. Niet alleen het état-major j maar ook zy hebbon getoond, dat zij, naar hun stand, tot de besten van Nederland be- hooren." Een mislukte list door stemrechtvrouwen. Londen, 10 December. Ettelijke stemrecht- vrouwen hadden, na hun groote byeenkomst van gisteravond in de Arbert Hall, besloten daar te overnachten, ten einde hedenavond op de monstermeeting der liberalen tegen woordig te kunnen zijn. Dit plannetje schynt nochtans vandaag uitgelekt to zyn. Het go- volg was nauwgezette speurtochten in de Albert Hall, alsmede op dc verschillende daken, hetgeen leidde tot de ontdekking on verwijdering van verscheidene stemrecht vrouwen, die zich heimelijk in allerlei hoeken en gaten verscholen hadden. Koning Leopold van Belgiö. Koning Leopold is sinds eenigen tijd ziek, en in de laatste dagen is die ziekte zeer verergerd. De koning ljjdt vreeselijk aan een darmziektemen is bang voor een darm kronkel. Volgens de laatste berichten is de toestand zeer ernBtig. De laatste sacramenten zijn hem toegediend. De brand te Hamburg. Van de mannen, die by den brand ophot terrein van de Hamburgsche gasfabriek ge wond zijn, zijn er nog twee bezweken. Het heele aantal dooden is nu 18. Er wordt niemand meer vermist. Ernstig ongeluk. Napels, 12 Dec. Gedurende den arbeid op den bodem van de zee by het plaatsje Granili brak een ketting van een caisson met saamgeperste lucht. Negen personen werden gedood, vier ernstig gekwetst. Spoorloos verdwenen. Groot opzien baart te Londen de verdwij ning van de 42-jarige Lady Churchill, ccht genoote van Viscount Churchill en zuster van Lord Lonsdale. De bladen melden, dat Lady Churchill, die onder Bpiritistischen in vloed stond, haren echtgenoot driweken geleden mededeelde, dat zij in betrekking stond met een mannelijk medium te Londen en dat deze had verklaard, dat het haar plicht was haren echtgenoot te verlateD. De dame bleek onvatbaar voor redeneeringen en overredingen en scheen zich aan den noodlottigen invloed van den spiritist niet te kunnen onttrekken. Zondag 28 Novem ber is zij met hare familie naar Londen ver trokken en sedert dien tyd spoorloos ver dwenen. Lady Churchill, die een buïtongewoue schoonheid moet zijn, was een der lievelin gen van koningin Victoria. Laatste berichten. Brussel, 14 Deo. Hedenmorgen te 11 uur is Koning Loopold geopereerd. De operatie, die onder choloform plaats had, slaagde vol komen. Geen enkel ernstig gezwel of ver stopping werd gevonden. De doctoren ver klaarden, dat geen noodlottig einde op dit oogenblik te vreezen is. New-York. 14 Dec. Bij een botsing tus schen een expres-trein en een passagiers- trein bij New-York werden twintig passagiers gedood en zestig gewond. Uit den Omtrek Texel, 13 Dec. •T.E.S.O.' Do zege is ons 1 Dat kunnen de Texelaars thans zeggen. Was het in de vaart brengen van een boot voor eigen rekening voor twee jaar reods een dadelijk succes; was en ii het schoono schip De Dageraad een triomf de mededeelingen, die ons Vrijdagavond j.1. gewerden, waren zoo verrassend, als ze bij mogelykheid konden zijn. Jammer, dat er niet iets van uitgelekt was, want dan zou de groote zaai vau Hótel Texel de belangstel lenden niet hebben kunnen bevatten. Toch was de opkomst nog zeer bevredigend te noe men, trots weer en modderwegen. En de heer dr. A. Wagemaker gaf het verrassende nieuws aan de vergadering T.E.S.O. is eigenaresse geworden van de stoomboot «Ada van Holland", eigenaresse van de gebouwen, die de N. V. .Alkmaar Packet" op de haven heeft, eigenaresse van het veer. Nimmer mag genoemde Maatschappij meer een boot in de vaart brongen tusschen Helder en Texel, en morgen reeds wordt dc post vervoord mot ,De Dageraad". Hoe 't mogelyk is, dat men zoo lang heofi kunnen zwijgen, is bijna onbegrijpelijk, want weken laug hebben de onderhandelingen ge duurd. Zulk nieuws moet wel op de tongen gebrand hebben, en de kennisgeving werd dan ook met blij gejuich door de vergadering ontvangen. Bosman er uit, de rAda van Holland' eigendom van T.E.S.O.Men kon het bijna niet geloovon. En toch, men moest het wel aannemen, vooral toen de acte van overdracht werd voorgelezen, waaruit bleek, dat boot en pakhuizen enz. voor 1 33000 door T.E.S.O. waren overgenomen. En de som was contant betaald door de hulpvaardigheid van een drietal heoren. Ook het vervoer van post was overgeno men, waarvoor iratuurlyk nog hoogere goed keuring benoodigd is, maar dip zal wol volgen Voor de post ontvangt de Alkmaar Packet- Maatscbappjj nog vier jaar lang telkens de t'4000 subsidie, zoodat daaraan voorloopig nog niet gewonnen kan worden. Maar de con currentie is weg cu T.E.S.O. is Koningin op het Marsdiep geworden. De zege is volkomen en de eer er van komt toe aan de solidariteit van do Texelaars, aangevoerd door Dr. Wagemaker en zyn wakkere helpers, gestennd door de vele vrienden te Helder en elders. De Alkmaarsche leeuw ligt verslagen, doch de vriendenhand is gegeven on aanvaard, want de stryd was niet tegen persouen, maar om de zaak. Rustig zal T.E.S.O. nu haar veroverd ge bied bewerken tot genoegen van allen, en de aandeelhouders zullen ongetwjjfeld tevreden zyn en bljjveu. Groote sommen toch heeft niemand beschikbaar behoeven te stellen, en voor een weinig renteverlies heeft men zich indirecte voordooien bezorgd, en de toekomst zal er meer geven. Doch thans is er nog weer geld noodig, want het betaalde is voor korten tyd geleend en moet teruggegeven worden. Duarom geeft T.E.S.O. van stonde af obligaties uit vau f 100 en hooger, rentende 4 procent, en nu de zaak zoo schitterend beëindigd is, zal het geld er wel komen. Daaraan wordt niet getwyfeld. Wie had het voor twee jaren durven voor spellen, dat reeds nu de boot, die men toen op het oog had, met de pestvlag zou varen En sedert Zaterdagmorgen deed zo het. Ze woei uit naar het Noorden, als wilde ze de richting aangeven, die voert naar het terrein, waar men het .eendracht maakt macht" zoo schitterend in toepassing gebracht hoeft. Die vlag wees heen naar het hoofddorp van het eiland, waar vooral Dr. Wagemaker, door zyn bemoeiingen in zake T.E.S.O., zich lau weren heeft verworven, die nimmer zullen verwelken Mogen die bemoeiingen dan in de toekomst schoone vruchten voortbrengen I Wieringen, 13 December. Naar wy vornemen zal de burgemeester van Wieringen op Dinsdag 21 December a^. by openbare inschryving voor afbraak ver koopen, 2, aan de gemeente Wieringen toe- bohoorende steigers aan de Westerlanderdijk. Aanbesteding van grond- en slikkerwerk aan de Hippolytushoeverdyk en Hoolemerdijk voor rekening van het Heemraadschap Wie ringen. Ingekomen waren 2 inschrijvingsbiljetten en wel van: J. van Dnin, voor f 158.49, J. Doves, voor f 121. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Zaterdag j.1. werd ten huize van den heer A. de Haan, voor rekening van den heer M. de Haan aanbesteed: het verbouwen en vergrooten van het logement »de Witte Zwaan". Ingekomen waren 8 inschryvingsbiljetten, n.1. van: J. Hegeman voor f 9.425.— D. Lont 9.000.— W. Hermans8.884. G. Timmerman 8.880.— D. P. Mulder8.400. N. J. Poel8.860.— J. Klein7.600. D. Boersen7.500. De gunning zal 8 dagen worden aange houden. Do heer S. Bakker Jz., heeft by het Heem raadschap Wieringen zyn ontslag aangevraagd als molenaar op de watermolen in de Oever- schekoog. Er zullen hiervoor dns wel spoedig solli citanten worden opgeroepen. Vergadering van het Visschersfonds .Wie ringen" op Zondag 12 Dec. 1909 des namid dags 2i/s uur ten huize van den heer Jb. Bruul. Ongeveer 50 visschers waren opgekomen. Voorzitter opent de vergadering met een kort woord van welkom en verzoekt de secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, welke na rondvraag onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Hierna wordt de rekening en verantwoor ding van den penningmeester door de heeren B. Kat en Joh. Takes Kz. nagezien, welke, nadat de heeren hun advies hebben uitge bracht, onder dankzegging wordt goedgekeurd. Vervolgens wordt voorgelezen een uit voerig schrijven van den heer Minister van Landbonw, Nyverheid en Handel betreffende de visscherijraden, welk schryven na eenige disenssiën voor kennisgeving wordt aange nomen. Omtrent het onderwerp oester-cultanr, waar omtrent in deze vergadering een beslissing zal worden genomen, wordt besloten een rekest aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te zenden, met beleefd verzoek om geen perceelen voor oester- kweeking meer in pacht te geven en de reeds verleende pachten in te trekken. Door den heer B. Kat wordt opgemerkt dat het voor de palingvisschers en wier- muaiers, tijdens de schietoefeningen in den Helder, op het Waardje en de Zuidwal zeer gevaarlijk is, daar men soms door windstilte of droogte niet weg kan komenspreker zou gaarne zien dat een verzook aan den Minister van Marine werd gericht, dat in dergelyke gevallen een andere richting met het schieten werd genomen. Hiertoe wordt besloten. Ten slotte deelt de heer Kaptein nog mode dat hy in strijd met het in een vorige vergadering genomen besluit deze vergade ring op Zondag heeft uitgeschreven, daar het op Zaterdagavond de meeste visschers niet gelegen komt, en stelt voor ook in het vervolg steeds weer op Zondag to vergaderen, hetgeen wordt goedgevonden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Anna Paulowna. Vanaf 4 Oot. tot 9 Doe. j. 1. heeft hot stoomgemaal aan de Kleine Sluis verplaatst 1.524.000 Ms water en toch staat het water hier nog zeer hoog. Zal de polder op gewoon peil komen, dan zal dit stoomgemaal in de eerstvolgende 14 dagen nog minstens 2.750.000 M3 water moeten verzetten. De voordracht ter vervulling van de onder wijzeresbetrekking aan school I luidt 1. Mej. L. Jonker te Roswinkel. 2. Mej. E. J. Admiraal tc Apeldoorn. 8. Mej. J. C. van Wyk te VVieringen. Aan den tuinbouweursus te Breezand is eene rijks-subsidie toegekend van f305.74. Vrijdagavond 10 Dec. vergaderde de tuin- bouwvereeniging in de Vlas- en Korenbeurs, Tegenwoordig ruim 20 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer G. Brands, lezing en goedkeuring der notulen, werd in bespreking gebracht, het gezamelijk aankoopeu van slaplanten en poot- aardappelen. Besloten werd als slaplanten de woeuwen aan te schaffen. Prysopgave zal gevraagd worden van 55.000 slaplanten, ter wijl een koopman 25 H. L. pootaardappelen zal koopen voor de vereeniging. Van de heidemaatschappij was er ingeko men eene aanbieding van boonenstaken, palen en klavervruiters. Wat ieder van deze'arti kelen. benevens bloemkoolplanten en Bla- manden noodig heeft, zal per circolaire aan do leden gevraagd worden. Op voorstel van den heer H. Pennekamp werd besloten door de vereeniging 50 aardappelmanden aan te schaffen, die op de veiling verhuurd zullen worden. Hierna sluiting. Het Bestuur van de vereeniging «Huisvlijt" zal per circulaire aan de ingezetenen mede werking verzoeken voor eene te honden huisvlijttentoonstelling. Op Vrijdagavond, 17 Dec. a. s. zal de heer J. Rookmaker, evan gelist te Breezand in 't lokaal van den beer van der Goes eene lezing houden over huis vlyt. Zaterdagavond, 11 Dec. vergaderde in Vecrburgde ijsclub Eendracht maakt Macht", Na opening der vergadering door den voor zitter, den heer Jb. Bakker, lezing en goed keuring der notulen, deelt de voorzitter mede, dat door vertrek uit de gemeente, 2 leden heb ben bedankt. De beschrijvingsbrief levert weinig stof tot bespreking. De aftredende hoofdbestuursleden zullen door den afgevaar digde weder worden gestemd. Vorder ver- krygt do afgevaardigde vry mandaat. Uit de rekening, en verantwoording van den Pen ningmeester, den hoor M. Wissokerke, blijkt dat 't batig saldo der vereeniging f 260,35 bedraagt, waarby do contribntiën van dit jaar nog gevoegd moeten worden. De hoeren S. Speets en H. Kaan belast met het nazien der rekeniag, verklaren alles volkomen in orde waarna de rekening wordt goedgekeurd. Tot bestuurslid wordt met op 1 na algemeene stommen herkozen de heer Jb. Bakker, die echter bedankt. Daarna wordt gekozen de beer R. Blankevoort, die aan neemt voor een jaar. Het laatste punt der agenda is ysvermaak. Het beBtuur stelt voor eene hardrjjderjj te houden voor manlykc personen boven 18 om pryzen van f25, f 15 en f5. Het nleggeld zal 50 ets. bedragen. Na eenige bespreking goedgevonden. Als verkeerswegen zal door de vereeniging bunen gemaakt worden van de van Ewijck- sluis tot Oudesluis en de Molenvaart. Voor Balgkanaal en mogelijke meerdere banen zal overlegd worden met de ijsclnb te Breezand* Hierna sluiting. Door den heer W. de Smit te van Ewijk- sluis is in de Zuiderzee een zeehond gescho ten van 181"pond.| Burgerlijke Stand gemeente Texel van 4 Dec. tot en met 12 Dec. 1909. GEBOREN Maarten z. v. Jan Alderlieste en Hiltje van der Vliet (Eierland) Willem Jacob z. v. Willem Eelman en Paulina Kik kert (den^Burg) Neeltje Anna d. v. Cornelis Eelman en Chatarina Daalder (Pypersdyk) Johanna Christina d. v. Jan Rab en Christina Adolflna Keijser. ONDERTROUWD Adriaan Weydt en Dieuwertje Dogger (Oudeschild.) GETROUWDGeene. OVERLEDEN :>Jetske Hillenius, ond 71 jaar wed. v. Cornelis Bremer (Oosterend) Gommert Witvliet oud 18 jaar (den Bnrg). Ingezonden. Slagersgezellen-Vereeniging „Eendracht maakt Macht". Mijnheer de Redacteur Gaarne had ik onderstaande in uw ge ëerd blad opgenomen, byjvoorbaat dank. Veel wordt er gedaan om den Zondag tot een rustdag te maken, maar er wordt ook veel gedaan om dit togen te werken en wel door het kooplustige publiek op Zondag. Het schynt, dat sommige menschen er niet toe te bewegen zyn hnn vleeschwaren op Zaterdag te koopen, neen, dit moet juist op Zondag gedaan worden, alof het hun daarom beter zou smaken. Zoo ook gaat het met de slagerspatrooDB, die hun winkels op Zondag niet sluiten willen, alsof het geld, dat zij op Zondag ontvangen, meer waarde heeft dan wat zy op Zaterdag ontvangeD. Er zijn mensohen, die het tot hun heiligen plicht beschouwen alles op den Zondag te halen, een ander zyn vryen dag, zyn rustdag, ont nemen, en het zyn jnist de menschen, die het hardst zonden schreeuwen wanneer hen hun vryen- of rustdag ontnomen werd. Als er nu toch op Zondag geen vleeBch te krjjgen was, dan zonden van zelf die hardnekkige tegenstanders dit op Zaterdag avond moeten doenzoo ook zon het gaan met die slager-patroons als erop Zondag geen koopers meer kwamen, dan zouden zij van zelf hun winkels des Zondags wel moeten sluiten. Ingezetenen van den Helder, wy lichten tot u het verzoek koopt geen vleesch op Zondag of laat dit ook niet by n thuis brengen, schenkt ons onzen rustdag, die wy toch zeker wel verdienen, want na een lange dagtaak, zooals wy die Zaterdags hebben, heeft men toch recht op een rustdag. En ook richten wy het verzoek aan onze ge achte patroons sluit nwe winkels op Zondag, schenkt nwe knechts een rustdag en helpt medewerken in ons vurig verlangen, n.m. een vrijen dag op Zondag, want eenmaal zal toch de tijd komen, en dit zal zoo lang niet meer duren, dat de verkoop op Zondag verboden zal worden. c. db Beübs, Secretaris. Correspondentie. Het ingezonden stuk van den heer K., een aantal advertentiën en andere zaken zijn tot het volgend nummer blyven liggen. Advertentiën. De Heer en Mevrouw OOSTING Trentels geven hierby kennis van de geboorte van een ZOON. Den Helder, 12 December 1909. Geboren: Griotje, dochter van~G. ROOSENDAAL en D. ROOSENDAAL Bero. Helder, 11 December 1909. Algemeene kennisgeving. Geboren: Wulphert, zoon van W. BRIZEE en M. M. BRIZEE Timmerman. Helder, 12 December 1909. Geboren: Remt Henderlk, zoon van J. A. v. SCHIJNDEL en A. F. v. SCHIJNDEL - Rademakek. Helder, 13 Dec. 1909. Algemeene kennisgeving. Verloofd N. D. C. Reus, Employé Bat. Petr. Mij., G. Bakker. Plad-Joe, Palembang, Sumatra, Helder, 12 Dec. 1906. Ondertrouwd Karei M. A. Schuitemaker, en Cornelia Groeneveld. A H9Srm' i 13 December 1909' Heden overleed plotseling, door een ernstig ongeluk aan boord sleepboot „Titan", mijn innig ge liefde echtgenoot en der kinderen zorgzame vader, Willem Hendrik Faas, in den ouderdom van ruim 24 jaar. Uit aller naam: Wed. W. H. FA AS Laöebveld. IJmuiden, 7 December 1909. Heden overleed te 's-Gravenhage zacht en kalm myn vader de Heer i. A. Raasveldt, in den ouderdom van ruim 87 jaar. Namens de familie: A. A. RAASVELDT, Kapitein der Infanterie. 10 December 1909. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden voor de belangstelling die zy hebben ondervonden, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, op hun 35- jarig huwelijksfeest. F. ISAKSSON. C. H. ISAKSSON-v. n. Poll.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2