KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulewne No. 3846. Woensdag 22 December 1909. 37ste Jaargang. Nieuwjaarsgroet. Dit het Buitenland. Nieuwsberichten. 't Vliegend Blaadje p. 3_m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 miënModeblad »»>55»»»»65> f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT Co., te Heider. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. ZIJ, die zich met 1 JANUARI a.s. op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 4e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel^ of aan postzegels vóór 5 Januari, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post wor den beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent be plakt te worden. Onze lezers, die met 1 Januari a.8. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. Het geïllustreerd weekblad „PAK IHE MEE", als premie bij ons blad. Het ia ona aangenaam onzen lezera thans do mededeeling te kunnen doen, dat het ona gelukt ia, met de Directie van het G e 1- luatreerd Weekblad .Pak me m e e" eeno overeenkomst te treden, in ver band waarmede ook deze Illustratie, te be ginnen met den nieuwen jaargang, by vol doende inteekening, als Promie by onze Courant zal worden gevoegd. „Pak me mee" ia, zooals algomcen bekend mag worden verondersteld, een met zorg samengesteld Weekblad, gedrukt op goed papier, vol actueele illustratiën en bestaande uit zestien pagina's. Uit een gratis proefnummer, dat den lezers dezer courant tor nadere kennismaking zal worden aangoboden, zal men de overtuiging krijgen, dat „Pak me mee'' in alle opzichten den toets met andere bladen op dat gebied kan doorstaan. Tot de groote aantrekkelijkheden, die be doeld geïllustreerd Weekblad biedt, behoort onder meer het daaraan verbonden kinder nummer „O n b Prinsesje" met bevatte lijke lectuur voor de jeugd, afgewisseld door wedstryden, prijsraadsels, enz. enz. Dan de rubriek van Redacteur X, waarin de problemen en puzzles met de daaraan verbonden pryzen, bij de lezers voorzeker de aandacht verdienen. Voorts worden daarin opgenomen een boeiende, gcïllustreerden roman, novellen en schetsen, en steeds zoodanig, dat de met zorg samengestelde inhoud door elkeen in den familiekring kan en mag worden gelezen. Deze prachtige Illustratie is de Uitgever van dit blad, ingevolge de door hem getrof fen overeenkomst, in de gelegonheid te leveren tegen 42Va cent per 3 maanden. Natuurlijk is daarby gerekend op de alge- meene deelname van de zyde onzer lezers, want een Illustratie als .Pak me meekan alleen tegen den ongehoord lagen prijs van ruim drie cents geleverd worden, als het meeren- deel der lezers van dit blad don wensch te kennen geeft, om bet geregeld als premie bij deze Courant te ontvangen. Wy gelooven niet, dat eene verdere op wekking noodig is, want het Geïllustreerd Weekblad „Pak me mee" spreekt voor zich zelf en met vertrouwen noodigen wy onze talryke lezers uit, onderstaand inteekenbiljet ingevuld aan het Bureau van dit blad te doen bezorgen. Adm. „VI. BI." INTEEKENBILJET: Premie „PAK ME MEE". De ondergeteekende wenscht geregeld toe zending van het Geïllustreerd Weekblad „PAK ME MEE", h 42 Va cent per drie maanden; franco per post 55 cent. per 3 maanden. WoonplaatB: Naam: Politieke verwikkelingen zal de dood van koning Leopold II der Belgen wel niet na zich sleepen. Zyn neef prinB Albert zal den troon bestygen en de Belgen zullen dezen hartolyk toejuichen. Want wat koning Leo pold nooit is geweest, populair en bemind, dat is deze prins wol. Hjj liet goen gelegen heid voorbijgaan om bet hart der Belgen te winnen. Het publieke en huiselijke leven van ko ning Leopold was lang niet onbesproken en ook niet onberispelijk. Hy zelf gaf er aan leiding toe. Als Koning was hy echter voor België van veel beteekenis. Hy had een blik in de toekomst hij zag dat België veel meer kon profiteeren van do nabyliggende zee, hy voelde do beteekenis van kolonies voor een land. Half onwillig, verbaasd in den beginne zagen de Belgen toe wat hun koning daar toch in dat zwarte Afrika uit haalde. Thans is het zyn vorst dankbaar voor de schoone kolonie, van zoo groote be teekenis voor het land, die het van zyn ko ning erfde. Belgie's handel zal de vruchten plukken van 's konings arbeid. Een Dnit8cb blad baalt eenige oordeelvel lingen aan van bekende Fransche politici, die ons opvielen om hunne jnistheid. Senator Ribot liet zich als volgt uit .Wanneer Frankryk in de kritieke periodes van zyn nienwo geschiedenis een of twee vorsten had mogen bezitten van de geluk kige energie van koning Leopold, dan zou do republikeinscbe staatsvorm voor ons land overbodig zyn geweest. Deschanel, oud-president van de Kamer, zeide .Ik beu geboren op Belgischen bodem, waar mijn vader als Fransch balling vrien delijke opname had gevonden. Met volle overtuiging mag men herhalen wat de vroe gere president Grévy van Leopold II heeft gezegd B Wanneer het lot hem aan het hoofd van een grooten Staat had geplaatst, dan zou hy buitengewoon grooten invloed hebben uitgeoefend op de staatkundige en sociale ontwikkeling van Europa. Clemenceau velde het volgende oordeel .Leopold bezat scheppende kracht en, wat misschien nog booger staat, den geest en de phant&sie van den grooten schepper." Minister Pichon noemde Leopold oen vorst dien men te kort doet door hem slechts mo dern te noemen, want hij was iemand, die zich moedig aan de spits van zyn tydge- nooton stelde. Door den beer Beernaert, Belgisch minis ter van Staat en een aantal andere Belgen is een protest aan de Engeleclie pers ver zonden togen de wyze, waarop in Engeland wordt geageerd tegen het bestuur van Bel gie's Afrikaanscho kolonies en tegen de scheeve voorstellingen, die daar van do toe standen in den Congo worden gegeven. Men wachte af hoe do Congo zich onder de nieuwe wet en de bestuursmaatregelen zal ontwikkelen, zegt hot protest. Maar men moet deze kolonie geen anderen maatstaf aanleggen dan de omliggende koloniën, die toch beheerd worden volgens dezelfde inter nationale standregelen. Het Portugeoscbe kabinet heeft den ko- ning zyn ontslag aangeboden omdat het moeilijkheden ondervond bij de staatkunde, die het wilde volgen. De koning heeft het ontslag aangenomen, en de voorzitter der beide Kamers reeds goraadpleegd. Italië heeft weer 'n ministerie. Minister president Sannino las in de Kamer de re- goeringsverklaring voor. Daarin verzoekt het kabinet gedurende eonigen tyd de bespre kingen over den scheepvaartdienst te laten rusten, ten einde de regeering gelegenheid te geven de quaeBtie te bestudeeren. De minister van de schatkist zal eerst daags een overzicht geven van de begrooting. Het militaire program zal ook verder krachtig ten uitvoer worden gelegd; het huidige ogenblik leent zich niet voor ver mindering der militaire lasten. Ten aanzien van de buitenlandsche stuat- kunde verklaarde minister-president Sannino, dat in do betrekkingen met de verbonden mogendheden nog nooit zooveel onderling vertrouwen heeft goheerscht als thans. Het Drievoudig Verbond blijft een mach tige factor in dienst van den vrede en is een waarborg voor do Italiaansche belangen. De vice-president der Kamer heeft zijn ontslag ingediendop voorstel van den mi nister-president werd dit ontslag echter niet aangenomen. Het Drievoudig Verbond is weer be vestigd. Het .Fremdenblatt" te Weeneu deelt mee, dat de Italiaansche gezant aan den Oosten- rykschen minister Aerenthal heeft mede gedeeld het optreden in het Italiaansche kabinet van graaf Guicciardini als minister van buitonlandsclie zaken en de verzekering gegeven van diens vaste voornemen om naar zijn beste krachten de bestaande vertrouwe lijke betrekkingen met Oostenrijk-Hongarye voort te zetten en te bevorderen De beer Aerenthal antwoordde, dat hij met voldoening van deze verklaring kennis nam en dat by bezield was met dezelfde gevoelens en wenschen om de vriendschaps banden steeds nauwer toe te halen. Minister Guicciardini zal altijd kannen rekenen op zyn krachtige samenwerking. Het .Fremdenblatt'' voegt hieraan toe, dat een dergelijke wisseling van verklaringen on gevoelens heeft plaats gehad tussehon Rome en Bcrlyn. In de Russische Doeina verklaarde de kadet Roditsjef bij het debat over de al of niet toe laatbaarheid van het gebruik van niet-Rus- sische talen bij de plaatselijke rechtbanken, dat de kiesbevoegdheden, die den Polen bij de organieke wetten werden verleend, on wettig zijn opgeheven. De rechterzijde en een deel der nationa listen maakten hierop oen geweldig rumoer en sloegen met de deksels van hun lesse naars. Eenige nationalisten vernielden daarby de lessenaars. Do voorzitter trachtte te ver- vergeefs de orde te horstellen on schorste ten slotte de zitting. Toen trachtte het lid van de rechterzijde Temoschkin, den kadet Adschmof te lijf te gaan, waarin hy echter door de beambten van de Doema en door de vrienden van den afgevaardigde werd verhinderd. 't Is fraai. Maar intusscben zitten de Polen onder den knoet ondanks de hun beloofde kies- en taalvrijheid, zyn zij lotgenooten der Finnen. HELDER, 21 December. Afloop aanbesteding. Door het Bestuur van het Algemeen- Weeshuis alhier, werd Zaterdag publiek aan besteed de levering van verschillende be- noodigdheden voor het gesticht, gedurende het jaar 1910. Perceel I. Tarwebrood en Roggebrood. 4 biljetten, van Tarwe- Rogge brood. brood, f 14.— f 8.— 10.45 7.95 Broodfabr. .De Eendracht" 10.40 6.90 J. Bruin Jr. 9.98 7. Alles per 100 Kilogram. Perceel II. Grutterswaren. 9 biljetten, van Wed. Riesselmann f399.50; J. Baas Az. f390.75; Jb. Hofstee f890.-; J. de Jong S. Crono J. de Goeij f 378.A. Govers Az. f 373. B. Burgers f 372.50H. F. Thiemau f 432.50 F. II. de Goey f331.50 en D. Hubbeling f325.50. Perceel III. Kruidenierswaren. 9 biljetten, vanH. F. Thieman f 407.72 J. Baas Az. f397.10 A. Govers Az. f888.20 J. de Goeij f 373-15; B. Burgers f371.90; Jb. Hofstee f326.20; D. Hubbeling f 318.32 Wed. Riesselmann f312.52 en F. H. de Goey f 282.45. Perceel IV. Melk. 5 biljetten, van Zoete Karne melk. melk. C. J. van 't Sant f7.49 f 3.20 Jb. Smids 7.23 ,8.50 P. de Bruin 7.12 3.40 P. Keet 7.08 3.80 M. Tesselaar m 7. 3.50 por 100 Liter. Perc. V. Aardappelen. 1 biljet van: C. v. Os f3.50 per H.L. Perc. VI. Rundvleesch en vet. 2 biljetten, vanD. S. Beek, rundvleesch f0.84 en rundvet f0.73 H. K. Groen, rund vleesch f0.89 en rundvet f 0.72 per kilogram. Perc. VII. Spek en Beuzel. 1 biljet, van Corn. de Beurs Johz., rook- en pekelspek f 0.80 en reuzel f 0.90 p. kilogr. Perc. VIII. Brandstoffen. 1 biljet, van J. Kruylf, bruinkolen f 12. on lange turf f 6.por 1000. Perc. IX. Manufacturen. 5 biljetten, vanG. do Barbanson f 714.60 S. A. Kannewasser 637.42®I. Grunwald f 631.25 J. Graaff f 624.70 en Oudkerk van Praag f606.80. Perc. X. Garen band enz. 4 biljetten, vanOudkerk van Praag f 190.12® S. A. Kannewasser 177.42 G. de Barbanson f 177.15 en L. Rumpfi f 169.62. De gunning zal later bekend gemaakt worden. Een moeilijke tocht. Vrijdagavond kwam in Oosterend (Ter schelling) 7 Amelanders aan, die een moei lijken tocht achter den rug hadden. 's Morgens waren ze mot een roeiboot van Ameland vertrokken en wilden zich naar con op het Bornrif vastgeraakt schip begeven. Proviand hadden ze vrijwel niet medegeno men, denkende, dat in voldoende voorraad aan boord van 't schip te zullen aantreden, waar ze ook den nacht dachten door te brengen. Doch 't schip was niet meer te vinden en nu begon de terugtocht, tegelijk een ljjdens- tocht, want door de sterke stroomingen kon den ze Ameland niet weer bereiken en na uren roeiens bereikten zo eindelijk het toch zoo nabij liggende Terschelling, waar zc landden op den hoek, verre van bewoonde streken. Daarop bogon een moeielyke tocht door de duinen. Eindelyk bereikten ze na een paar uur loopens meer dood dan levend van vermoeie nis en uitgehongerd Oostcrend, waar ze lief derijk werden opgenomen, on van al 't noodigc voorzien. Van de haringvisscherij terug. Te Urk zijn de laatste mannen en jongens, die nu 5 1 6 maanden geleden naar Emdcn, Vlaardingon, Maassluis of Katwijk waren vertrokken om op een logger aan de haring- visschery op de Noordzee deel te nemen, teruggekeerd. Van de ongeveer 200 personen wordt niet één gemist, wyl in weerwil der soms hevige stormen on velerlei gevaren geen hunner een onheil overkomen is. Met zeer uiteenloopende verdiensten zijn zo by hnn gezinnen wéérgekeordeenigen met f470, anderen met ongeveer een derde gedeelte hiervan. Gevonden geld. In April 1907 hebben eenige schoolkinderen uit een dagloonersgezin, op den Bloemen- daalschen weg onder Waddinxveen by een bruggetje, gevonden een motalep doosje, waarin by opening bleek zich te bevinden een bedrag van f2300 aan bankpapier. Het bankpapier werd voorloopig gedeponeerd bij den burge meester van Waddinxveen, doch later over gebracht by de rechtbank te Rotterdam. Do nummers der bankbiljetten werden olficiecl gepubliceerd, doch de eigenaar meldde zich niet aan. Tot vóór eenigen tijd iemand uit Rotterdam kwam vertellen, dat het bedrag, in April 1907 gevonden, in December 1906 bij hem was gestolenhjj meende recht te hebben op teruggave. De bewjjzen schijnen, ook na een onderzoek in loco, niet van dien aard te zyn geweest, dat teruggave onmiddelyk kon volgen. De quaestie zal althans in rechten worden uitgemaakt. De vader der kinderen, die het geld vonden, is gedagvaard om te verschijnen voor de Rotterdamsche rechtbank. (.N. R. Ct.") Stuurlieden examen. 's-Gravenhage, 17 December. Geslaagd groote stoomvaart eerste stnnrman de heeren R. Koster en A. H. Leemanderde stuur man de heeren M. H. H. Heats, J. H. Heyde- man en F. W. de Jongsleepvaartstuur man de heeren D. Moerman en B. C. Wel- tevrede. Landverhuizers. De toestrooming van immigranten in de Vereenigde Staten is don laatsten tjjd weer enorm. En enkele dagen geleden is een boot van de Hamburg-Amerika-lyn, de President Grant, voor Ellis-Eiland (het landingsstation voor immigranten) aangekomen met drie duizend di-rde-klaspassagiers aan boord. Een dergelijk getal was nog nooit bereikt. OE WEEK. Den Haag, 18 December. We .zwemmen" nu in Binnenlandscho Zaken en het Beloofde Land komt in zicht. Maar wanhopiger dan ooit te voren is de nonchalante verkwisting, waarmee het Parle ment, het splinternieuwe van Juni 1909 met den armen nationalen tyd heeft om gesprongen, nu reeds van begin Novem ber afl... Het ongeluk is en blijft, dat bet aanvoeren van allerlei secundaire belangen, in (de stukken, niets baat. De minister kan antwoorden zooveel als by wil, toch wordt er nog een kwartiertje dikwijls, of meer, aan besteed. De bede des voorzitters om toch in beknopten vorm te zeggen wat men wil betoogen, zij helpt nooit ofte nimmer!... By het spoorwegdebat van Waterstaat trad prof. Treub op don voorgrond. De minister Regoüt en deze vryz.-democrati3che hoogleeraar zijn ware contrasten. Mr. Re goüt: levendig, sanguinisch, vroolyk-exube- rant in doen; een echte Limburgsche ,Lebe- mann" met ex-blonden schedel en klenrigo wangen; autoritair-aangelegde, stevige na tuur; die jarenlang patroon in grootbedrijf was; zich om den dood niet laat gezeggen". Overigens, de gezellige gemoedelijkheid zelve. Prof. Treub: koud, schrander, scep tisch, berekenend; man van het koel intel lect. Lange, schrale figuur met stekerige oogen. Monsch van harde logica, voor wien dingen als «sentiment" overbodigheden lyken... De heer Treub was allervriendelijkst voor minBtor Regoüt. Bracht hulde aan diens kennis, kunde, ervaring, nog meer. Noemde hem nu juist ,the right man in the right place" om... Waar de dividenden der beide groote spoorwegmaatschappijen tot 3 pCt. zijn geslonken en art. 29 van de contracten ('t opzeggen der overeenkomsten van 1890) dus in zicht kan komen; om... de naasting voor te bereiden. Wat zyn nwe plannen vroeg do heer Treub allerhoffelijkst. De minister heeft gelijk was te verwachten een diepgaand-principiëelo gedachtenwis- eoling over de spoorwegpolitiek ontweken. Aan het oind der avondzitting van Maandag, die tot 35 minuten over middernacht duurde, was mr. Regoüt nog even irisch en vaar dig alsof hot ochtendklokje tien wees!... Opgewassen tegen een halve «nuit blanche Hij noemde prof. Treub's bezorgdheid lichte lijk overdreven. Heeft do zekerheid beko men, dat de S.S. den opzeggingstermijn van twee jaren zal toestaan. De H. IJ. S. M. valt nog niet eens in do termen... Overigens ver zekert do oud-spoorwegcommissaris, thans hoofd van Waterstaat, dat die maatschap pijen niet zoo kwaad zys als zjj er uitzien I... Ook de quaestie der groepsvertegenwoor- diging liet Z. Exc. vrijwel rusten. De vak- vereeniging (vuurroode .Nederlandsche' incluis) zal hy erkeunen. Of (had prof. Treub nog gevraagd) de cx-stakers van 1903 nu eiadelyk .schoone lei" zullen krijgen?... Toen de minister aan dat punt gekomen was: maakte hij eene beleefde buiging voor den heer Van Nispen, den tjjdelykeu praeses, en... ging zitten. Zeker, deze bewindsman is autoritair van aanleg. Men weet, en ervaart 't ook bij 't hem hooren verdedigen van zijne Be grooting, dat er een buitengewoon krach tig en bekwuam man aan 't hoofd der zaken staat. Maar zyno verklaring (in verband met het ontslag dor Barneveldsche conducteurs) dat een ambtenaar of beambte ook buiten dienst zijne politieke gevoelens heeft te voileeren": ze klinkt, in onze dagen, wèl kras en uitdagend! 't Kan best zijn dat die conducteurs 't er naar gemaakt hadden... Het beginsel, door mr. Regoüt met zooveel nadruk geposeerd, is stellig aan bedenking onderhevig, ook van gansch-andere zijde dan die der soci's. Men heeft zich dus in de toekomst op nog menig botsinkje tuescben den heer Regoüt en de Troelstra-fractie voor te bereiden! De tegenwoordige methode, om- grieven, klaebten, eisclien, al-maar opge dreven op dricBtcn toon te doen gelden er, in de Kamer con sociaal-democratisch lid voorspannend, deze methodo blijkt don heer Regoüt slechts te prikkelen tot heviger verzet. Ik bedank er voor (roept hij uit) om mij te stellen tusschen de zelfstandigheid van den directeur-generaal en al die vragers, eischers, schreeuwers. Ik schud ze my, met krachtigen stoot, van het lijf. En de treu rige waarheid is, dat men vaak veel te zwak, te toegevend is tegenover zoo menigeen «aangedikten" eisch. Wat dan weer het droevig gevolg heeft, dat als de natuur lijke reactie zich gaat openbaren som mige «goeden" met de .kwaden" moeten lijden! De opdrijving van looncn; met de schrikbarende uitbreiding van de ambtenarij (verknocht uun sociale jwotton-uitvooring 011 staats- of gomeentelyko exploitatie) vormt een bedenkelijk verschijnsel. Dr. Hubrccht vroeg, in een van z'n hel dere, altyd belangrijke speeches Dinsdag j.1. Hoe komt 't dat do nadeelige saldi bij tele grafie en telefonie versmelten als sneeuw voor de zon?... Dat ik ze een .Adieu voor altijd 1" vrees te moeten toeroepen, gelijk Wintgens 't eenmaal de Indische baten deed?... Ligt 't aan uwe te lage tarieven of aan uwe liefhebberij om kantoortjes op. te richten, die niet of weinig rendeeren. wyl er zoowat niets omgaat?... De ontvangsten (by de telegrafie) stegen toch met f 308,0001"... En alB in 1908 met 1907 vergelijk, dan zie ik eene daling in winst van., f 637.000. Eene commerciëole boekhouding moet toonen, waar hier de fout schuilt. Bestantwoordt mr. Regoüt. Zoo'n boekhouding zult ge hebben. Maar vergeet iniusscheu niet, dat de loonen met f 257.000 zijn gestegen. Gy vraagt, waar de dubbies beenstroomen Eh bien, voilk 1 Dat over zyne Begrooting geen stemming werd gevraagd, was (gegeven de houding des ministers, speciaal tegenover de fraclic- Troelstra!) wèl opmerkelijk Erkend mag worden, dat van den presi dent der Kamer stuwkracht uitgaat. De be noeming eenor Commissie vau Voorbereiding voor het ontwerp op de gemeente-financiën (om te bereiken dat de beide Kamers deze zaak in den komenden zomer behandelen/ is een goede gedachte. Als de heeren maar gelieven mee te werken Over het (incidentje", dat Dinsdag tus schen Kamer en pers plaats bad, maar een enkel woord, 't Beduidde .minder dan niets". En dc heer Drucker is wèl gauw in z'n wiek geschoten, om dadelijk kribbig te worden over een doodonschuldig, wat to luid gezegd woord, dat Z. H. E. G. en H. Gel. op zijne rede kon toepassen Over de houding onzer journalisten op hunne tribune in do Kamer valt gelukkig niet te klagen. En dan. waren de arme, nijvere .muskieten" die daar dug en avond (ofbegin nacht) zitten to luisteren, to pennente over peinzen wat ze zullen //Overzichten" er eens niet; zorgden de bladen niet voor het onderhouden der repu tatie van de .patres conscripti" by het kie zersvolk; wat zou er van al dezen blin den y ver onzer vroede vaderen op 't Bin nenhof wordenDeovergrootemeerderheid van hen heeft aan H. M. de pers haar hoogedelgestrongheidto danken. Koket teert met H. M. do //bevriende Persgelijk eene bedaagde schoone met den eenigen man, die haar nog redden kan uit den oud jufier- staat Komt, meneeren, bet .schotje" is al lang weg! Brengt zou ik zoo zeggen uwe ,faits et gestes" van achter de scher men wat meer in overeenstemming met die van als ge voor bet .geachte publiek" parais- seertMen begrijpe mij goed. Ik verde dig geen seconde bet verstoren der orde, ook in do geringste mate; evenmin valt er m. i. iets aan te merken op president Van Bylandt's zacht, licht-vermanend woord tot de Pers... Ik vind slechts do lichtgeraaktheid van don ysclijk-vooruitstreverigon professor Drucker zoo eigenaardigEu dit is dan ook voor mij, de eenige aanleiding om vun de zaak te reppen Over „Financiën slechts een enkel woord. Minister Kolkman beeft de Staatsloterij een //onschuldig vermaak" genoemd. Hy vindt dat er te weinig lootjes zijn cn als de 10 pCt. voor de collecteurs van de baan zijn, dan krijgen de menschen weêr een ruimer kansje Toen hij dat alles zei, was er zekere strakheid, zekere glinstering van toorn in do oogen dor Duymaer's, Van Vliet s, Van Voort's Tjonge, by deze ontboezeming van minister Kolkman was 't net of ik zeker cement" boorde kraken De Woensdag-zitting deed aanschouwen bet tragiBch-komiscU tooneel van een jong, niet-onbekwaam, niet-onsympatkiek afgevaar digde, bezig om wat er nog van zijn .prestige' in do Kamer (zyn eigen club inbe grepen rest, le verspelen. De heer Duys bad de belangen der beambten by de depar tementen (boden, e. d.) bepleit en was boos geworden wyl de minister had verklaard dat hy zich geen beambten liet opdringen. Hij, minister, zou kiezen wie hy wil. Niet do menschen, die «de heeren boden" be- geeren. O zooroept de heer Duys uit. Maar nu ge zéó praat, zal ik u eens wat anders zeggen. Ik hob gehoord Zeker weet ik 't nietDat gij iemand conciergo aan het departement hebt gemaakt wyl bijlo katho liek isf en 2. als ex-wachtmeester, onder wijzer van uw zoon (een reserve-luitenant). Van .hooren zeggen" had de heer Duys... erkende hy zelf... dit praatje uit de boden kamer! De minister bepaalde zich tot een kort, koel-bezadigd woord van protest. En ik geloof stellig dat de partijgonooten-Kuinerleden van den heer Duys zyn optreden zullen afkeuren. Maar tot zulke enormiteiten brengt somtijds de (atmoBphcer" der S. D. A. P.de ge woonte om er maar op-los te praten. Waar en onwaar, ryp en groenals men maar hekelen kan! Op den kop-van-Jut der snoode bourgeoisie" 1 Van die infectie is de arme heer Duys een der slachtoffers Men poge hem to redden vóór 't te laat i9. Est peri- culum in moraEn ik geloof dat er te veel goeds; te veel echte liefde voor recht en waarheid in het hart van dozen onBtui- migen jonkman sluimert dan dat 't niet to betreuren zou zyn als 't met hom .mis-liep". Waar, op het moment overgrooto kans voor bestaat Ily spiegele zich aan zyu geestverwant Vliegen. De wyze, waarop dezo, bij Binnen- landsche Zaken, eene //bloemlezing* hield uit don jongsten jaargang van .Het Volk' (staking te Breda, de Ginnekensche agentjes vóór de deur van zekeren tietshandelaar; het hardhandig optreden der politio tegen over allerlei menschenhet verbod te Maas tricht, om 's avonds na 6 uur, te venten, luidkeels of anders, etc. etc.) 't vormt stof* genoeg om een sociaal democraat tot geweldige explosiën van oratorisch vuurwerk to brongen Maar de heer Vliegen besprak dut alles zoo rustig, beider, kalm-zukelyk, beschaafd, dat 't een lust was om 't te be luisteren als goed staaltje van: hoe men over zulke dingen kan, moest, behoort te spreken, zeker in de Kamer. Daar zou men van soc.-democratisch standpunt bezien heel wat verder meê komen! Slechts waar de heer Vliegen zokere Maas- trichtsche rede van jhr. Ruys aanroerde, liep hij wat ,warm«. De heer Ruys de Beerenbrouck Jr., de zoon van den Limburgschen gouverneur, iB niet slechts uiterlijk, maar ook innerlijk het evenbeeld zyns vaderseen oven heftig man van choleriscb tompcrament. Geen wonder dus dat do brokjes, door den heer Vliegen voorgelezen uit eene te Maastricht gehouden verklezingsredo des heeren Ruys, waarin Links om de ooren krijgt dat de stukken er by vliegen, den Gulpensche afgevaardigde prikkelde. De heer Vliegen, van zyn kant, wordt nooit zichtbaar boos. Als schertsend, als gold 't allervermakelijkste grappigheden, leest bij zulke fragmenten voorEn zijn breed, goedig-joviaal, kleurig baardgozicht, met de vroolijke donkere oogen, glanst dan van pretUitdagend, sarrend is de heer Vliegen nooit. En met den heer Ruys kwam 't dan ook niet verder dan een stuk of wat driftige woorden van den Gulpenaar, die den broeden glimlach op Vliegen'8 trekken niet vermochten to veijagen Dan hadden we de quaestio, by Bin- nonlandsche Zaken, van de Baronielaan te Breda. En hierbjj geschiedde 't dat de premier (gelyk hierboven gezegd) werd aan gevallen door den cbr.-historischen mr. Van Idsinga. Gelyk (doch minder pynlyk voor zyn Rechtsch hart) ook mr. Tydeman had gedaan. De Regeering heeft vernietigd het Raadsbesluit van Breda tot aankoop van de Baronielaan en" bet Engelbert van Nassau plein aldaar. Gedeputeerden vonden 'tgoed; Teteringen, Ginneken en Prineenhage pro testeerden. Do minister liet Breda waarschu wen 't hielp niet. Toen lokte hij het Konink lijk Besluit tot vernietiging uit. Waarom? Wyl de minister vreesde dat deze aankoop conflicten zou berokkenen. De belangen der burgerrechtelijke eigenaresse zouden in con flict komen met die van de gemeente, bij wie het publiekrechtelijk beheer vau den weg immers berust. By hot leggen vau bnizeu voor gas- en waterleiding, van riolen etc. zouden de poppen aan 't dansen gaan. Doel, dus, van de vernietiging't beletten dat de Baronielaan overging aan eene gemeente wier invloedssfeer door dien aankoop buiten haar publiek-rechtelyk gebied wordt uitge breid. Geenszins, aldus de minister om deu eigendom van den weg in handen te spelen van Teteringen, Ginniken en Prineen hage. Maar nu komen de heeren Van Idsinga, Tydeman, ook Vliegen, en roepen luide: ,Gy randt de autonomie der Gemeenten aan 1 Zyt gy een waardig volgeling, in dezo, van Groen!? En door het lorgnet, dat, aan den strak-omgebogen arm, de hand omklemt des heeren Van Idsinga, keek deze den premier in starre verbazing aan 't Was een ietwat-penibel moment voor den chef van het Kabinet. Heel sterk was, in do avondzitting mr. Ileemskerk's verdediging niet. Do gemeenten evenmin als de Staten, mogen invloed op eikaars gebied krygen. Anders raken de poppekens uan 't dansenEen principe, waarover do be woners van het oer-conservatieve «/Eilnndjo" zich zouden verheugd hebbenMen ziet .het bloed kruiptEn wat daarop volgt Volgens deze redeneering ware annexatie van ceno kleinere door eene grootere gemeente voor-altijd uitgesloten! Overigens vond Z.Exc. dat Breda, ondanks den .wenk van hooger- hand* gekocht hebbende niets beters verdiende dan 't heeft ervaren. Voorts stip ik nog aan het vrnohtelooze der poging van jhr. Van Nispon (Rhoden) om te doen bohouden de vergunning voor drunkvorkoop aan weduwen en woezen van vergunninghouders, ook al iB het maximum overschreden. Meer succes bad de heer Henkemans met zijn zeker verstandig advies om bij de her ziening der Armenwet de verschillende vor- ccnigingen van liefdadigheid tot een Cen- tralen Raad te vereenigen. Nog stip ik, van Binnenlandsche Zaken, uan dit vermeldenswaardige, dat de minister do zoo urgente quaestie der watervoorziening te plattenlande wil bevorderen en steunen, en wol in do richting als de in wor ding zyndo commissie van advies 't daarmee eens is der vorming van maatschappijen door do gemeenten. Dit is e n van de weinige «vruchtbare rosultaten" der eindeloos lykende debatten van wintercampagne-1909. De Vrijdagscbe zitting zou niets bijzonders h -liben gebracht indien er niet by ware ge- V men bet allerzonderlingste, tact on tevens o vinnige incidentje HeemskerkVliegen. Do Begrooting voor de Landsdrukkerij werd bohaudeld en de RhedenBche heer Vau Nis pen had aangedrongen op eeno Commissie van Toezicht op die veel te kostbare, on- pructisch en omslachtig ingerichte zaak. Neen, zei de heer Tor Laan, neem liever een Commissie van Bijstand, zooals de Ge meenteraden hebben. Minister Heemskerk wilde van beiden niets welen. Hy zal nog eens grondig onderzoeken, wat er eigenlijk aan do Landsdrukkerij hapert (uitbesteding vau werk aan particulieren, door Jhr. Van Nispcn aangeraden, zou z.i. juist averechtsche zuinigheid wezen) en eene Commissie van Bystand zou niets beduiden. De Rhedensche afgevaardigde had goscproken van menschon, o.a. leden der Commissie, die de Minister uit Amsterdam, Rotterdam cn Groningen zou kuleu". De heer Heemskerk citeerde, in den loop zyner rede, deze uitdrukking. Dut was 't vonkje, hetwelk den brand deed ont vlammen Do heer Vliegen, de anders Bteeds zoo gomoedeljjk-bedaarde, vroolijk-goedhartige, bezadigde afgevaardigde, lid der S.D.A.P., had gezegd dat de Minister zich ,maar alweer met oen grapje van de zaak afmaakte". Dat was te krasDe jolige trek op 's Minis ters gelaat maakte plaats voor rood van ziedenden toorn. In de oogen van Zyn Ex cellentie fonkelde 'tl... Nu moest 't maar uit zijn met dat go- praat over zijn .grapjes-maken". Hy vatte do zaken, hem toevertrouwd, steeds hoog ernstig op. Kwam liem eon scherp woord op de lippen, duu schertste hy lieverTus schen scherts en .grappig" is een groot ver schil!... Maar als de heeren liever de scherpe woorden hadden: best! Als ze dan maar wisten dat «de discussie, in de Kamer, er niet aangenamer op zou worden". .En ik" riep de heer Vliegen, nu op zijn beurt toch boos wordend, nit .bedank er voor, me als proefkonijntje voor de charges van den Minister te laten gebrniken!" Dat was, natuurlijk, olie in het vuur. De Minister had excuses verwacht. En nu dit nogAls men voortging hem aldus to plugen, to .taquineeren", dan zou hij scliorp worden. .De houding vau den afgevaardigde", aldus het slotwoord des van drift-opwiuding bovenden bewindsman, .geeft my reden tot do meest ernstige klacht!" Wanneer men zich nu afvraagt: Waarom al die woede, die verontwaardiging?... Dan moet men het antwoord schuldig blijven Er bestond, althans wat 's heeren Vlic- gen'a rede betreft - absoluut geen aanleiding voor 's ministers toorn. En de heer Vliegen zei volkomen terecht dat men hem als proefkonijntje* koos, om eens te luchten. Z'n nydigheid voer dat tel kens, in de Kamer, in de pers, overal in den lande, praten over mr. Heemskcrk's joligheid en grapjes-mukery. 't Kan best wezen dat deze bewindsman //au fond* tot de meest-serieuse menschen behoort. Wie hem van naby kennen, twijfelen daar niet aan. Doch Z.Exc. kan niet betwisten dat de wyze, waarop zij nu en dan (zelfs dikwyls) de dingen bespreekt, daar aanleiding toe goeft! Overigens moet men niet vergeten, dat de heer Th. Heemskerk wat overwerkt, wat overspannen is. En geen wonder! Aan het eind dezer campagne zyn we 't allen, die dagen, avonden, halve nachten, al sinds November j.1., moeten ademen, luisteren, werken in do mufio atmospheer van do Bin- nenbof-zaal. O! Kerstmis, feest van rust, vrede on vriendelyk-glanzende lichtjes in dennen groen O, goede en groote verlosser, kom toch spoedig! Ma. Antonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1