Populair Concert Dringende Bede! bedenk de Kerstpatten Kerstfeest der Armen. WOENSDAG 22 DECEMBER a. s.. Je Herders m Bethlehem", Orescendo. - Toonkunst Nutsspaarbank. Geen Brood. Plaatsgenooten. Marine en Leger. De machinisten D. M. Bot, C. A. Verhoren en J. H. Klingen, uitmakende groep 3, hebben te Hel- Icvoetsluis met gunstig gevolg het examen vooi hoofdmachinist afgelegd. De machinist M. H van der Hoeven, dienende aan boord van de >Bcinier Claeszen", wordt met 20 dezer tijdelijk gedetacheerd aan booid van lichtschip »Terschellingerbank" en vervangen door den machinist J. Walrave. Blijkens bij het departement van marine ontvan- Een bericht is Hr Ms. panlserdekschip >Noord- rabant'*, onder bevel van den kapitein ter zee W. van Voss, 17 dezer van Manilla vertrokken. Blijkens bij het dep. vnn marine ontvangen bericht is Hr. Ms. puntserdekschip •Holland", onder bevel van kapt. t. z. E. E Dullemond, Zaterdag te Colombo aangekomen. Stoomvaartbenchten Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Lombok, v. A'dam n. Batavia, arr. 17 Dec. te Catania. Madura arriveerde 17 Dec. van A'dam te Batavia. Rembrandt arriv. 18 Dec. van A'darn te Batavia. Banda, v. A'dam n. Batavia, pass. 18 Dec. Quessant. Billiton,v.Batavia n.A'dam, arriv.18 Dec.te Hamburg. K.Wilh., v.Batavian. A'dam, vertr. 18Dec.v. Lissabon. Vondel, v. A'dam n. Batavia, vertr. 18 Dec. v. Tanger. Rotterdansche Llotd. Ophir, v. Batavia n. ii'dam, vertr. 16 Dec. v. Colombo. Mednn vertr. 17 Dec. v. R'dum naar Kopenhagen. Menado, v. R'dnm n. Batavia, pass. 17 Dec. Quessant. Goentoer,v. Batavian.R dam,vertr.l8 Dec.v.Marseille. Tabnnan, v. R'dam n. Batavia, pas.18 Dec.K.del Anni. Willis vertr. 18 Dec. v. R'dam n. Batavia en was nam. 4 u. 35 m. in zee. Koninklijke Koi.landsche Llotd. Delfland, v. A'dam n. Buenos-Ayres arriveerde 16 Dec. te Rio Janciro. Hollandia. v. Buenos-Ayres n. A'dam, arriv 17 Dec. te Santos Rijnland, v. A'dam n. Buenos-Ayres, arriv. 18 Dec. te Rio Janciro. Maaslnnd, v. Buenos-Ayres n. A'dam, vertr. 18 Dec van Santos. Kon. West-Indisciie Maildienst. Pr. Fr. H., v. Paramaribo n. A'dam, pass. 17 Dec. 10 u. voorm. Quessant. Pr. W. I vertr. 17 Dec. v. New-York n. West-lndië. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Iridië: Verzcndingsweg Datum der ter postbezorging. Tijdst. der laat. busl. t/h Postk. p. zeepost via Amsterdam 24 Dec 7.- p. zeepost via Rotterdam 31 Dec. 7.'s av. p. Holl. mail via Genua 21 Dec. 7. p. Holl. mail via Murseille 28 Dec. 3.30'snam p.Fransehem viaMarseille 31 Dec. 7.'s av. (voor Sumatru's Westkust en Benkoelcn alleen op verlangen der afzenders) p. Duitschc m. via Napels 2 Naar Palombang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisi 24 Dec. 8.30'j p. Holl. mail via Genua 21 Dec. p. Holl.mail viaMarseille 28 Dec. 3.30'snam (alleen op verl. der afz.) p.Fianschcm. viaMarseille 3 p. Duitsche m. via Napels 2 Naar Atjeh cn de Oostkust vau Snmatra: p. Eng. mail via Brindisii eiken Vrijdag 8.30'i p. Holl. mail via Genua 21 Dec. p. Holl. mail viaMarseille 28 Dec. (alleen op verl. der afz.)i p.Fransehem. viaMarseille 31 Dec. p. Duitsche m. via Napels| 29 Dcc. Naar Guyana (Surinamo): 23 Dec. p. zeepost via Arasterdam p. mail via Southumpton (alleen op verl. der afz.) p. mail via Quecnstown p. mail via New-York. p. mail via St. Nazaire 3 Jan. 3.30'snam 'snam 7.'sav. Naar Cura«;ao, Bonaire en Arnba: i. zeepost via Amsterdam 23 Dec. 7.'s av. mail via Snuthampton of Queenstown. eiken Dinsdag en Vrijdag 30 Dec. 7.'s av. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Euetatius en Saba: p. zeepost via Amsterdam j 23 Dec. |7.'sav. galleen ..p verl. der afz.) p. mail via Southampton| 3 Jan. |7.'s av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonio en Transvaal: eiken Vrydag, 8.30 'a namiddags. Vervolg der berichteu HELDER, 21 December. Op veelvuldig verzoek zal op Donder dag 23 Dec. in «Tivoli" een tweede uit voering gegevon worden door don Dames- cursus, kinderzangklassen en de Orkestver- eeniging van .Crescendo", de Toonkunst- afdecling alhier, onder directie van den heer A. J. C. Mooy. Hetzelide programma zal worden uitgevoerd als op 10 Dec. jl. alzoo ook hetsprookje «de Rattenvanger v. Hameln"'. Introducties zijn tot een beperkt aantal by het Bestuur vorkrygbaar, men raadplege daarvoor de advertentie in dit blad. Gisteren word ten bureelo van den len luitenant-kwartiermeester van het 2e batal jon lOo regiment infanterie alhier in het openbaar vorpackthet wegbalen van do vleescbbecnderen en van de spoeling. Ingekomen biljetten van de heeren M. Scldorbeek f 0.37' per 100 man. J. Doornkamp i, 0.38' Boendoren. Firma do Jong. f3.87 por 100 K.G. Helpt Eikander. L.l. Zaterdagavond hield het Ziekenfonds rHelpt Elkander' in het café Koning aan de Hoofdgracht oen algeincono vergadering, die volgens do presentielijst door 156 leden was bezocht. Nadat do president, de heer P. Gouds- waardt, de byeonkomBt met een welkomst woord had geopend en de secretaris, do beer H. Bomhofl, de notulen der Septemberver- gadering had gelezen, die goedgekeurd werden, verkreeg do penningmeester, de heer L. Roggeveen, bet woord tot het uitbrengen van zjju halfjaarlyksch financieel verslag. Hieruit bleek, dat het aantal leden, dat op 12 Jnni 1.1. 262 bedroeg, door vertrek en overlyden met 5 verminderde en door toe treding van nieuwe leden met 12 vermeerderdo, zoodat thans do vcreeniging 269 loden telt. De ontvangsten hadden dit hulfjuar bedragen •lan contributiën f 669,10, aan donatiegeldcn f 105,35 en aan andore ontvangsten f 16,87', te /.amen f 791,32'. De uitgaven waren aun uitgekeerde ziekengelden f695,— aan bode loon, drukwerkon, vergaderingskoston, enz. 1 159,51', totual f 854,51', zoodat er een na- ledig saldo is van f 63,19. Hierdoor werden Me op 12 Juni in kas zijnde gelden van 1'1243,79 teruggebracht op f 1180,60' De ontvangsten van do reservekas bedroegen i 222,en de uitgaven f 117,30, zoodat deze oen batig saldo aanwees van f 104,70. Dit gevoegd by de som van f 88,50', die 12 Juni in kas was, geeft een bedrag van f 188,20'. Nadat do heeren H. W. Douwes en W. Cornielje, die belast waren geweest met het nazien der administratie, verklaard hebben alles in orde te hebben bevonden, wordt de rekening onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van dit fioanciëcl verslag wijst do president op de nuttige werking van het fonds, hetgeen ook blykt uit de na volgende cijfers door don penningmeester medegedeeld. In het jaar 1909 tot 12 Dec. is aan ziekengeld uitgekeerd f 1512,aan een weduwe van een overleden lid f 64,3') en aan leden, die langer dan 20 weken ziek waren f 276,totaal f 1852,30. Het vorige jaar was f1398,uitgekeerd, dus nu reeds ruim f 450,meer. De president zegt, dat men steeds In staat was het ziekengeld uit to koeren, betgeen voor een groot deel to dankon is aan do ondervonden steun van donateurs. Hij brengt hun dan ook een har telijk woord van waardoering, waarmede do vergadering instemt. Verder deelt de Voor zitter mede, dat van het oud-lid N. de Wijn, die thans in Transvaal werkzaam is, een gift is ingekomen van 2 pound if 24, om daardoor den bloei en de instandhouding van de vereeniging to verzekeren. Luid ap plaus der aanwezigen volgt op doze mede- deeling. Vervolgens geeft de president eenige nadere verklaring, omtrent art. 12 van 'treglomont, waar over onjuiste opvattingen bestaan. Uit die verklaring blykt, dat een lid, die achtereenvolgende weken uitkeering heeft genoten, beschouwd wordt als lid te zijn vervallen. Zoodunig lid ontvangt evenwel uit de verhoogde contributie der leden van 2' ct. nog 3 maanden ziekengeld. Komt zoo danig lid 3 maanden na 20 weken ziekengeld genoten te hebben, te overlijden dan zal aan zijn nabestaanden de gewone uitkeering toe gekend worden en zal by ook door de leden grafwaarts worden gebracht op denzolfden voet als gewono leden.. Nog deelt de president mede, dat hy en do secretaris bij de onthulling van 't graf- monument-Jaring do vereenigiDg hebben ver tegenwoordigd. Na nog medegedeeld te hebben, welke donateurs aan ,IIelpt Elkander" zijn ont vallen on welke heeren als zoodanig> zijn toegetreden, volgt de rondvraag. Hierby dringt oen der leden aan, dat don nieuwen leden konnis wordt gegeven van de uitlegging van art. 12 en spreekt do wen- schelijkheid uit om binnenkort over te gaan tot herziening van bet reglement. De Voor zitter acht zulks niet wenschelijk en wil zulks uitstellen tot op nieuw (dit is over 4 jaar; do koninklijke goedkeuring moet worden aangevraagd. Hierna niets meer te behandelen zyndc, wordt de vergadering gesloten. IJmuiden, 20 December. De gestrande schoener »Ida" is Vrydng- avond op ankers vlotgebracht en daarna door do sleepboot Vischploeg" naar hier gebracht. Het schip maakt niet veel water zoodat men vermoedt dat do bodem niet erg beschadigd is. Een onderzoek in het droogdok zou echter moeten uitwijzen in hoever dit ver moeden bewaarheid wordt. Onder directie van den heer F. P. Ver meulen is alhier een arbeidsbeurs voor de visschcrij opgericht. Geschutsleveranties bij de Marine. De Twecdo Kamer heeft in comité-generaal besloten hetgeen voorkomt op bladzijde 6 en volgende van do Memorie van Antwoord op de Marinc-begrooting voor dit jaar (geshuts- levcrantiesi te stellen in handen oener com missie, waarin do voorzitter benoemde do heeren Vun Vlijmen, Van Wasser.aer Catwyck, Van Karnebeek, Thomson cn Colijn. Do commissie zal in comité-generaal rapport uitbrengen. Geschonden brief. Uit oen aangeteekenden brief, van Amster dam naar Francker verzonden met f 600 aan bankpapier, werden bij aankomst een biljet van f100, een van f60 en een van f40 vermist. De brief kwam geschonden aan, waarom de geadresseerde hem in het byzyn van getuigen ton postkantore opende. Direct word de justitie met het geval in kennis ge steld, die haar onderzoek begonnen is. De „Handel en Nijverheid". Uit Stavoren wordt aan de .Leeuw. Ct.' gemeld, dat Donderdag dank zij de kalme zoe, gedoken is op het wrak van do Handel on Ny verheid de gezonken stoomboot en wel door den duiker Sporling, denzelfdc die ook indertyd zijn goede diensten bewees by do stranding van de „Berlin" aan den Hoek van Holland. Sperling moet bevonden hebben, dat de boot vrywat p zijde ligt. Voorts, dat een dool van de lading nog annWczig was. Lijken van do omgekomen schepelingen kon hij echter niet op hot spoor komen. Koffie voor zieken en koffie voor landloopers. JVinkel en Handelsbelangen wordt opmerk zaam gemaakt op een merkwaardig verschil in do qualiteit van gevraagde koflie voor .twee rijksinstellingen, met name het Rijks- Universiteitsziekenhuis te Leiden en do Ko- louie Veenhuizen. Voor Leiden wordt dit jaar govraagd gestorte superior uitgezochte Santos-koffle, goed smakend Op het oogenblik is van dozo koffie de marktwaarde circa 26 cent, per K.G. Voor Veenhuizen wordt gevraagd »Gou- vornements Java koffie, Probolingo of Malaug, groen of groenachtig.'' De marktwaarde van dezo koffie is op het oogenblik 42 cent per K.G. Deze koffie staat ver boven het gemiddeld, z.g. eerste soort, dat in de winkels verkocht wordt. Het verschil in prys maakt voor Veen huizen op do benoodigde hoeveelheid koffie onsrovocr f 3000 uit. Tot zoover het blad, waaraan wij dit ont- lcenon. Ter nadere toelichting moge hier onzer zijds aan toegevoegd worden, dat men, zelfs vele deftige gezinnen, niet de illusie behoeft te koesteren, in het dagolijksch gebruik Java koffie to drinken. De „Jantje" ve mist. Hoogstwaarschijnlijk is nog een Neder- landsch schip in do laatste stormen mot allo ofvarendon vergaan. Van hot zeilschip .Jantjo' kapt. A. Van der Wal, dat 23 Nov. van Hamburg naar Londen vertrok, heeft men sedert taal noch teeken vernomen, zoodat men alle reden heeft het ergste te vreozen. Do -Jantje" werd eerst dit jaar gebouwd en is 114 ton groot. Vischkotters zoek. De hoop, dat van de vermiste elf Finkon- wiirdor vischkotters en nog vele, die door den storm ver de Noordzee waren ingejaagd zouden tcrugkcoren, heeft zich niet bewaarheid. Met slechts twee vaartuigen is dit het geval. Van do andere negen heeft men niets mcor gehoord of gezien en ongetwijfeld zyn allo mot man on muis in den groeten storm gebleven. De Wilna Rostock, 16 Dcc. In de gisteren door het Seeamt alhier gebonden zitting is de stran dingszaak van het stoomschip Wilna" be handeld. Bij het onderzoek bleek, dat de Wilna" pl. Nor. met 19,606 bundels ruw gewalst draad van Gent was vertrokken cn dat het ter hoogte der N. Nederlandsche kust door een orkaanachtigcn storm werd bc- loopen, waardoor de luiken wegsloegen en de zeeën ongehinderd in het schip konden dringen. Buiten en behalve dit was er meer dere zware uvery beloopen. Op eigen levensbehoud bedacht, besloot men het stoomschip op strand te zetten, dat 13 Nov. geschiedde, op ongeveer 2500 meter afstand van Vlieland. De uitspraak van hot Seeamt was, dat hot ongeluk alleen te wyten was aan het slechte weer. De bemanning heeft geen schuld. (Zooals men weet is de geheele bemanning, uitgezonderd do eerste machinist, verdronken.) Hot door de Vlielanders redden van don eersto machinist werd door het Seeamt ge roemd. Een weerlooze grijsaard gewurgd. Achter do dikke muren van het gesticht voor zwakzinnigen en lammen in Saint-Ylie by Dóle in de Jura hebben zich sinds een vyftal maanden gruwolyke gobourtenissen af gespeeld. Een ziekenoppasser, een zekere Thabuis, die wegens zijn ruw optreden cn zijn sterke vuisten door iedereen gevreesd was, heeft zicli s huldig gemaakt aan het wurgen vau weerlooze grijsaards. De sterf gevallen in de afdeeling, waar die oppasser geplaatst was, namen zoo onrustbarend in aantal toe, dat het verbazingwekkend mag genoemd worden dat er niet eerdér vermoe dens omtrent een misdaad gerezen zijn. Eerst den 20sten November werd bij een lyk een blauwe striem aan den hals opgemerkt. Toen werd een onderzoek op touw gezetniet op initiatief van do verantwoordelijke leidors der inrichting, doch vreomd genoeg, op dat dor andere oppassers. De eorste-geueesheer van het gesticht moest erkennen dat het hier een geval van wurging betrof. Nu meDgdo zich do justitie er iu on uit een nader onderzook bleek dat do ongelukkige grijsaard door een zeer sterke hand gewurgd moest zijn. Dade lijk word de meergenoemde oppasser der afdcoling in hechtenis genomen, daar liy op do hom gestelde vragen zeer verwarde ant woorden gaf, welke met elkaar in stryd waren. Het onderzoek werd voortgezet en het bleek, dat sinds Thabuis de leiding van een pavil joen had gehad, in den tijd van andorhalve maand een buitengewoon aantal sterfgeval len was voorgekomen. Van 10 tot 19 Novem ber alleen waren vyf grijsaards gestorven. Aan al de opgegraven lijken zijn dezelfde sporon van wurging gevoudeD. Voorloopig kan het juiste aantal slachtoffers nog niet worden vastgesteld. Thabuis, die aan den drank verslaafd was, kreeg een frank voor clko begrafenis on om dat geld is t hein to doen geweest. Na elke begrafenis was hij stomdronken. t Koning Leopold. Koning Leopold van België is, zooals wij in ons vorig nummer reeds hebben gemeld Donderdagnacht in den ouderdom van 74 jaar overleden. Leopold II van Saksen-Coburg en Gotha, geboren in 1835, besteeg bij den dood van zijn vader in 1865 den Belgischen troon. In 1876 riep hij een internationaal geogru- phisch congres te Brussel byecn, om te be raadslagen over de mogelykheid van een nader onderzook van Afrika en de ontgin ningen van do natuurlijke hulpbronnen van het zwarto werelddeel. Toen dc Engelschman Stanley door zyn bekende tochten een weinig den geheimzin- nigen sluier had opgeheven, welke tot nog toe vooral over Midden-Afrika hing besloot koning Leopold tot stichting van den Congo- stuat, welks sonvereiniteit hem in 1885 werd opgedragen. Vier jaar later vermaakto hij België by testamentaire beschikking den onafhankelijben Congostaat als kroonkolonie. Voortdurend heeft hy zyn krachten gewijd aan do bevordering van den bloei van den buiicnlandsch. n bundel van zijn land, en trachtte hij don ondernemingsgeest der Bel gen op te wekken en aan te wakkeren. In do binncniandsche politiek trachtto by naar een oplossing in liberalen zin der kies recht- en legerquaestics. Uit het huwelijk met Maria Henrietto van Oostenrijk (1853 tot 1902) werd een zoon, dij in 69 gestorven prins Leopeld, on drie dochters geboren. Daar in België slechts de mannelijke op volging erkend is, gaat do kroon over op de familie van 's Konings broeder Philippc, graaf van Vlaanderen die in 1905 overleed; diens zoon, prins Albert, in 1875 geboren en gehuwd met Elizabelh van Beieren, is dus do aangewezen troonopvolger. Het was, op den dag af, vier-en-veertig jaar geleden dat de Koning gehuldigd was. Den lOden December 18C5 was Leopold I gostorven en den 17den van die maand had «ie thans overleden Koning voor de ver- eenigde kamers den eod op de grondwet afgelegd. Do begrafenis van den koning zal Woens dag plaats hebben, dc eedsaflegging van prins Albert voor de vereeenigde zitting, Donderdag. Koning Leopold was met zyn kinderen niet gelukkig. Zooals gezegd, zyn zoontje stierf hooi jong on na deze was hot geluk evenmin met hem. Zyn oudste dochter, prinses Louise, werd uitgehuwelijkt aan een prins van Sakscu- Coburg, dio haar het leven zóó onaangenaam maakte, dat zy van hem wegliep. Het word een tvaar schandaal, dat uitdraaide op een echtscheiding en de opsluiting van dc prin ses iu een krankzinnigengesticht. Hoe zij er, met de hulp van een officier uit wist te ont snappen on naar Parys vluchtte, ligt nog to verach in ieders geheugen dan dat wij hier breedvoerig zouden uitweiden over deze al byster weinig verkwikkelijke geschiodonie. De koning had haar totaal verloochend, on liet haar ten speelbal aan haar schuld- eischers, zonder eeu hand uit to steken, zelfs toen nog, toen die schnldeischers hem dwon gen, ten bate zijner dochter, al de bezittin gen zyner overleden vrouw, bestaande voor- namolyk uit juweelen in het openbaar to verkoopen. Genadiger was hij niet voor zijn tweede dochter, prinses Stefanie, die ook al niet onder een gelukkig gesternte op de wereld moet gekomen zyn, och arme Prinses Stefanie was de vrouw van aarts hertog Rudolf vau Oostenrijk, over wions dood men tot dusver nog altijd niet moer voor vaste waarheid weet, dan dat hy, op het jachtslot to Meyerling, zekeren morgen met doorschoten hoofd govonden werd, nuust het lyk van zijn minnares, barones Veszera, dio met een kogel in het hart lag. Dat zij hertrouwde met een arm, maar goedbekend staand Hongaarsch edelman, den graaf van Lonyay, heeft haar vader haar nooit vergeven, ofschoon het haar gewezen schoonvador, don keizer van Oostenrijk, zoo weinig hinderde, dat hy haar on haar echt genoot den dag van hun huwelyk in den 1 Holburg ontving en hun zyn zegen gaf. Zijn derde dochter, Clementina, thans reerlig jaar, is ongehuwd gebleven en nam, na den dood van haar moeder, de honneurs van het H?f waar, voor zoover er nog recep ties aan het Hof waren, want in de laatste jaren was de koning meer to Parijs en in zijn aardscli paradijs van Bagnères-do-Lu- chon, dan te Brussel of to Lacken. Intusschou leefde prinses Clementia meestal eenzaam te Spa, waar ook haar moedor zich in haar laatste jaren teruggetrokken had en over leden is. Het huwelyk van den koning was evenmin gelukkig cn meestal leefde hij gescheiden van zyn vrouw. Toen zij stierf was hij evenmin bij haar. Het particuliere leven van den koning was verre van ingetogen. Op straat on in het Parlement is daarover zelfs afkeurend gesproken. Op zijn ouden dag sloot Leopold nog een z.g. morganatisch huwelyk met oen barones Vaughan, een dochter van een po.r- ticr, by wie hij nog 2 kinderen kreeg, dio nu nog geen acht jaar zyn. Ten gerieve van die vrouw en kinderen^ schynt hij alles te gelde hebben gemaakt, wat maar eeDigszins kon, om zoodoende zijnljdockters te onterven. De indruk was te Brussel veel minder groot «lan men had verwacht. Behalve rouw vlaggen, kanongebulder cn klokkengelui, voi- koerdo de hoofdstad in gewonen toestand; alleen wat gejaagdheid rondom dagblad- venters en de proclamatie dos burgemeesters, want aan de optimistische bulletins der dok ters hechtte men sedert een paar dagen weinig geloof. En dan, het nieuws, dut barones Vaughan bijna voortdurend by den Koning verbleef, terwijl zijne familie ver wijderd werd gehouden, had iedereen ver bitterd. Brussel blijkt weer hoofdzakelijk handelsstad te zijn en ziet in den nationalen rouw een zaakje. Het alleronverkwikkelijksto rumoer om don dooden Koning in verband met zyn verhou ding tot barones Vaughan houdt aan en „De Nieuwe Gazet" wijdt eeu hoofdartikcllje aan dc kwestie, waarin o.m. dit gezegd wordt Iéts echter weet nu iedereen met zekerheid dut do Koning meju^r Blanchc Delacroix uit vryen wil tot zijn gade had gekozen, en haar als zoodanig heeft beschouwd tot aan zijn luat8ton ademtocht. Tijdens zyn ziekte heeft zij dag en nacht bij hom gewaakt, cn zij is het ook, die hem gelijkt heeft. Men kan daarover nu denken zooals men wil; maar, als eerlijk menBch, onder geen voorwendsel meehuilen met diegenen welke thans dezo vrouw als een gemeene intrigante en uiibuitster behandeld zouden willen zien. Dat, merkwaardig genoeg! zij die nu het hardst schreeuwen om „maatregelen tegen de barones Vaughan, juist zij zijn, die steeds het platst voor den Koning op hunnen buik hebben gelegen, en iedereen zouden opgegeten hebben, die indertyd op dio ver houding tusschen den vorst en dc barones zinspelen dorst, moet alléén al voldoende zijn om mot misprijzen hel hoofd af te wenden van al die olficiccle en iilis'erachtigc ver ontwaardiging. En dat gebeurt ookwy zien liet met plezier. Zonder daarom juist sympatiek te mogon boeten, is de openbare meening recht vaardig voor de gezellin van den overleden Koning. Naar «le „Mars". 't Is een respectable marsch naar de „Mars'Om 10 uur 's morgens met een vroolijk najuar8zonnetjc en een zacht windje, dat nauwelijks vermocht dc zeilen van dc uitgaande loodskotters te bollen, werd de reis aanvaard. Ondor beschreven omstandig- hedeo is bet toch altijd weer een genot langs den Hinken zeedijk naar Huisduinen tc wandelen, on vandaar langs het strand viel het loop m ook in hot geheel niet tegen, vooral duar liet zand. zeker tengevolge van deq, in do laatste dagen overvloedig gevallen regen, spiegelglad was. Slechts enkele wan delaars en fietsers hadden zich. evenals wij door het fraaie herfst we êr laten verlokken, hetgeon in aanmerking genomen de in het algemeen iu Helder en omstreken niet zoo ruime gelegenheid tot het maken van uit stapjes, zeker verwondering mag baren. Het genot van eene wandeling langs hot strand loont ruimschoots de gevergdo in spanning. Het gezicht van water on zand, het ruischen der zee schijnt nooit te kunnen vervelen Aan de eene zijde de statige, over do geheolc lengte afgebrokkelde, met helm beplante duinenrij, aan de andere do dartel, als het ware spelend, aanschietende zee, werd langs het strand, waarop slechts van afstand wat zware stukken rondhout werden aangetroffen, na een goed uur gaaus, paal 6 bereikt. Reeds van uit de verte was het opgevallen dat ook in de omgeving van de .Mars" rust, Zondagsrust, heerschte. En in derdaad, in de regelmatige rijen waren krui wagens en -planken op hot duin opgesteld, het werk was dus gestaakt. Naar men ons mededeelde was do arbeid des Zaterdags middags voorloopig stop gezet, omdat door de zeewinden het werk, dat nu grootendeels in bet water moet plaats hebben, te bezwaar lijk ging. Het schip namelijk is nu ingesloten tus schen 2 boogvormige rijen met zand gevulde zukken. Deze dammen, die niet ver achter het schip, dat zooals men weet evenwijdig aan de duinen staat, aanvangen,, zijn b$ het begin niet zoo erg breed en loopen met een grooten boog buiten langs voor- en achter schip dwars over het strand, steeds breeder, en door de helling van het strand dikker wordend, in zee. Daar de ruimte tusschen de indamming is uitgegraven, stroomt het zeewater nu in het door de dammen ge vormde bassin en spoelt tegen het zy- cn om het achterschip, dat nog gezakt schijnt te zijn, want, terwijl kort na de stranding do geheele schroef vrij boven hot strand uitstak is deze nu voor nagenoeg een blad lengte verdwenen. Door. middel van 3 zware, aan het achterschip bevestigde trossen, is het vaartuig in zee verankerd. Het is nu de bedoeling, zooals ons ter plaatse wclwilleud werd medegedeeld, om de 2 boven beschreven dammen van zakken zand door te trekken cn in zee te sluiten, waarna zij zoo hoog zullen worden gebracht dat ook het vloedwater er niet meer overheen stroomt. Het alsdan ingodykte bussin moet worden drooggemaakt en uitgegraven, waarna door het doorsteken der dam het bassin weder vol water zal worden gezet, terwijl alsdan getracht zal worden met eigon kracht en assistentie van slcepbooten door omhaling aan de boven aangeduide ankertrossen, het achterschip naar zee te wenden en alzoo het vaartuig lood recht op de kustlyn to plaatsen, waarna zal worden getracht het schip vlot te slecpcn. Het spreekt vanzelf dat het afbrengen het meeste kans van slagen heeft by zeer hoogon waterstand en dus stormachtigen vloed. Zal dus bij het beëindigen van het werk over vloed van water zeer welkom zijn, juist nu is hot dom- aanhoudende zeewinden opgezette water voor hot regelmatig voortzetten van den arbeid zeer bezwaarlijk. Want het voltooien der zandzakkendam moet, zooals zich ge makkelijk begrijpen laat, in zee plaats hebben, wat by hoogo waterstanden zeer lastig gaat. Alleen wanneer gerekend kan worden op aan houdende oostelijke windeu kan de urbeid met succes worden voortgezet. Het al of niet spoedig slagen hangt bij werkzaamheden als deze overigens geheel van de weersgesteld heid af, daar een storm alles wat is verricht kan te niet doen, zooals trouwens al reeds een keer is geschied. Na al deze wetens waardigheden te hebben vernomon bedankten we onze vriendelijke inlichter en namen de terugreis aan, met hot vooruitzicht, het was 12'/s "ar» om 2l/s uur weer thuis te zyn; immers de uittocht van uit het centrum der gemeente had byna 2 uur geduurd. Terwillo echter van de afwisseling gingen e .binnendoor" terug; deze weg, zoo zeide en ons, was niet langer, misschien iets korter, dan .buitenom*. Het weer intusschen dat des morgens een zoo vriendelijk aanzien had, had gaandeweg een verandering ten kwade ondergaan en een dikke natte, nevel hing over de velden. Deze gure damp maakte het uitzicht klein, zoodat de langs de wegen verspreide boerenplaatsen eerst na betrekke lijk dichte benadering als donkere, vaag om. lynde kolossen nit den mist opdoemden. Via het Juüanadorp (met voldoening deed een poldorbewoner ons kennen dat we ons in den kom van dat dorp bewogen) werd na circa 2 uurgaans het Noordhollandsch kanaal en na een geforceerde wandeling van 8 uren het punt van uitgang beroikt. Niettegen staande de min of meer vermoeiende terug tocht toch ten zeerste voldaan over onzen uitstap langs en door Noordhollandsch Noord punt, welke een zeker aau vele bewoners van Helder onbekende, aangename, aan afwis seling rijke omgeving biedt. Advertentiën. Ondertrouwd Petrus Theodorus Minneboo en Alieda Kuiper. Helder, 18 December 1909. Vischstraat No. 32. Huwelijksvoltrekking 30 December, i Heden overleed zacht en kalm de Heer Jan Timmer, Weduwnaar van mej. CORNELIA HUISMAN, in den ouderdom van 69 jaar. P. W. VAN DER PLOEG, Ex-test. Helder, 18 December 1909. Havenplein 19. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door hot plotseling over lijden van onze lieveling Alida Henderika, in den aanvalligen leeftijd van zes jaar. Haar diepbedroefde ouders, groot moeder en verdere familie. J. LASTDRAGER en Eclitgenoote. Helder, 19 December 1909. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, de Heer Johannes Meskes, in den ouderdom van bijna 72 jaar. Helder, 20 December 1909. Namens de Familie: De Wed. J. MESKES-Smit De Heer en Mevrouw WOLDRINGH— Koch betuigen hun hartelijke» dank voor de bewijzen van belangstelling, bij het overlijden van hunne zuster ondervonden. Dankbetuiging. Hiermede betuigen wij onzen oprech ten dank aan den WelEcl. Zeergel. Heer Dr. VAN DER LEE, voor zyn onver moeide hulp, gedurende de ziekte van onzen zeer geliefden echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, den Heer JOHANNES HOOGERWERF; tevens aan H. H. dragers voor de laatste eer- aan den overledene bewezen. Verder bedanken wij ook allen hartelijk, die van hunne deelneming deden blijken. Huisduinen, 22 Dec. 1909. Namens de Familie do Wed. J. HOOGERWERF-Rühland. Ondergeteekende betuigt haren oprech ten dank aan de EERSTE ONDERLINGE AANNEMERS VERZEKERING MAATSCHAP PIJ te ZWOLLE, voor de vlugge uitbetaling van het bedrag waarvoor wijlen haar echtgenoot sedert October j. I. tegen ongevallen by die Maatschappij was ver zekerd en die door een noodlottig toeval zijn leven verloor, tevens voor de wel willende houding door de Maatschappij aan haar ten opzichte eener spoedige afwikkeling betoond. Zij beveelt deze Maatschappij iedereen ten zeerste aan. Purmerend, 8 December 1909. Wed. J. GROOL Semeins. Hoofd-Agent voor Helder en Omstreken Th. KROONSTUIVER. Agent voor Texel W. P. LAP, den Burg. Woensdag 22 Dec. 1909, des avonds 8 uur, Godsdienstoefening in de school te Koegras. Ds. A. E. VAN GRIETHUtJZEN. voor het Ook Levensmiddelen in na ture, versnaperingen voor de kinderen en kleedingastuk- ken worden gaarne inge wacht. Leger des Heils. Spoorgracht 38. Kersifeesttiering gebons Palmstraat, Het Eestuur van b. g. n. Vereeniging deelt aan ouders en belanghebbenden mede, dat de Kerstfeestviering D. V. zal gehouden worden op den Isten Kerstdag. Voor de jongste Leerlingen zal deze aan vangen des middags te half vier uur en voor de oudste Leerlingen des avonds ten zeven uur. Wegens beperkte ruimte kan alléén aan ouders en daarmee gelijkstaanden Toegangsbewijzen worden ge schonken, terwijl in geen geval toegang kan worden verleend aan personen be neden 17 jaar. TOEGANGSKAARTEN worden uitge reikt op Woensdag 22 Dec., des avonds van 71'9—9 uur in v. n. Lokaal. - OP - in „CASINO", om 8 nor precies, te geven door Mevrouw ÏAN ASBKCK, (Piano). en het vol ledig Sympbonie-Orkest vau bet Stafmuziekkorps der Kon. Marine onder directie van den Heer A. L. HAZEBROEK. Entrée Zaal: 25 ci«. per persoon. Gaanderij: 10 ets. per persoon. Toegangskaarten zyn te verkrijgen by de Boekhandelaren: DE BU1SONJÉ, Hoofdgracht; DUINKER, Spoorstraat; EGNER, Keizerstraat; MAAS, Kanaal- weg; MICHELS, Weststraat; SPRUIT, Molenplein, alsmede op den Concertavond aan het Bureau. In bet gebouw tan den N, R. Volksbond wordt ter gelegenheid van het Kerstfeest opgevoerd beroemd Mysteriespel met zang :- in 4 bedrijven, -: op Woensdag U en Donderdag 23 Dec met welwillende medewerking van de Muziek-Vereeniging „Winnubst". De solo's zullen gezongen worden dooi de heeren J. Mulders (Tenor) en M. Bock (Bariton). Plaatsbespreking 10 ct. extra, op de dagen van uitvoering van 2 4 uur. Aanvang half negen. Groene kaarten Woensdag, gele kaarten Donderdag. Introducties verkrijgbaar Kanaalweg 123 en aan 't gebouw. 2e Uitvoering; Cursus en Zangklassen - op - Donderdag 23 December, 's avonds 8 uur in „TIVOLI". Introducties tot een beporkt aantal bij hot Bestuur verkrijgbaar h 25 cent. Plaatsbespreking van 10 tot 1 uur a 10 cent, op den dag der uitvoering. De Secretaris, A. KORFF Jzn., Laan 8 10. Wegens KERSTMIS en NIEUWJAARS DAG zullen de zittingen van de Spaar bank gehouden worden op Donderdag 23 en Donderdag 30 December e.k., 'savonds van 7-9 uur. H. VAN DER LEE, Boekhouder. SPAARBANK NED. R.-K. VOLKSBOND. Het in ontvangst nemen en uitbetalen der gelden, zal in plaats van Zaterdag 25 Dec. op Vrijdag 24 Dec. plaats hebben, des avonds te 7.30 HET BESTUUR. Degene, die Zaterdagavond op de Soirée van T.O.P. een zijden ;Doekje met dito Kant heeft meegenomen wordt beleefd ver zocht het aan 't „Casino" terug te be zorgen Neemt gedurende de Kerstdagen geen brood doch bestel dit voor dien tijd. Steunt onze strijd en verlang gedu rende de Kerstdagen geen Bakker aan uw deur. Namens de Heldersche Bestuurdersbond, omvattende, de ver. van Bouwvakar beiders, Typografen, Losse werklieden, Tabakbewerkers en Bakkers. J. v. LEI JEN, Voorzitter. R. DEL VER, Secretaris.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2