Nieuwsberichten. Stoomvaartberichten. Tweede Blad. HELDER, 24 December. Volgens een advertentie in dit blad zullen B. W. van Helder Woensdag 5 Januari aanbesteden het maken van een yzeren hekwerkje om het plantsoen nabij het Spoor wegstation. Naar wy vernemen zal den heer J. S. Meuwsen, president van den Nederlandsehen Bond van vereenigingen van den handeldrij- vendeu on van den Industriëelen Midden stand, voorzitter van de Amsterdamsche Wirn keiiers Vereeniging in het einde van Januari 1910 hier voor de Algemeeno Heldersche Winkeliers-Vereeniging en gonoodigden eene voordracht houden over Middenstands-Coöpe ratie en Organisatie in OostenrijkHongarije naar aanleiding van den eenigcn tyd geleden gemaakte studiereis. Deze voordracht zal op- gehelderd worden met lichtbeelden. De Muziek vereeniging .Crescendo", aid. Helder van de Maatschappy tot bevor dering der Toonkunst, gaf gisteravond in «Tivoli" een uitvoering, waar de dames- zangcursus, de kinderzangklassen en de orkest- vereeniging hetzelfde programma uitvoerden als 10 Dec. 1.1. De belangstelling was ook nu zeer groot, want de zaal was goed bezet. En met aandacht werd geluisterd naar den zang, naar het vioolspel van den heer Pala en naar het Bprookje van De Rattenvanger van Hameln". Elk nummer werd even als by de le uitvoering luid geapplaudiseerd. Woensdag en Donderdag werd in 1 Bondsgebouw opgevoerd het Mysterie-spel ,De Herders van Bethlchem". Eene eigen aardige maar pakkende vertooning-, behan delende een stof die men gewoonlyk niet meer op het tooneel uitgebeeld ziet, doch welker uitbeelding onze vaderen veel in practyk brachten. Wy maken kennis met do herders eenige dagen vóór en uk de geboorte van Christus. In de verte glom Jeruzalem op en wij hoorden de herders de bloemrijke taal van het Oosten spreken. Ook in den zang zit iets eigenaar digs. De koren zyn eenvoudig en toch aan grijpend mooi. De solo's werden gezongen door de heeren Mulders en Bock, tweo zan gers die huune sporen reeds verdienden. Mej. J. Koppen zorgde voor pianobegeleiding. Spannend was het tooneel waar de herders gewekt worden door den geheimzinnigen engelenzang .Glorie zy God in den Hooge", heel uit de verte komend. By den droom van Herodes waren een paar tafereelen in gipB-beelden voorgesteld die werkelijk mooi waren. Yan kleeding en docoratief was veel werk gemaakt en de standen waren goed bestudeerd en daarvoor uiterst schilderachtig. Wy vernamen dat de voorstelling op 2en Kerstdag herhaald wordt tegen entreeprys, (20 corU) en dat zij voor ieder toegankelijk is. 't Loopt vast vol. De Schermsport bij de Koninklijke Marine. Zondag 1.1. had op initiatief van den professeur descrime, de heer L. v. Hum beek, in diens naar de laatste eischen inge richte schermzaal te Amatordam, een wedstrijd plaats om het «kampioenschap op de sabel voor onderofficieren der Koninklijke Marine, afkomstig van de Marine Gymnastiek- en Schermschool. Een vijftiental leerlingen dier school hadden zich voor dezen wedstryd aan gemeld. Dank de zorgvuldige voorbereiding, liep dit feest vlot van stapel en kenmerkte het zich door een buitengewoon opgewekten geest, zoowol onder de schermers als onder de belangstellenden. De wedstryd, die 's morgens om 10 uur aanving, liep met onderbreking van een uur, waarin de heer v. H. alle schermers aan een gezamenlijken lunch in het koffiehuis ,de Kroon vereenigde, tegen circa vyf uur dien middag ten einde. Ofschoon door allen zonder onderscheid kranig gewerkt werd en vooral het ridder lijk Cn beschaafd spel algemeonen aandacht trok, bleef schipper B. J. Cornelius van Hr. Ms. Wachtschip alhier, toch allen den baas als overwinnaar in alle partijen, waar mede hij verwierf het .kampioenschap op de sabel voor 1910" en daarmede voor een jaar in het bezit kwam van don prachtigen zilveren wisselboker, uitgelooofd door den hoer Leo Nardus te Suresnes. Over het verloop van den wedstrijd zij kortheidshalve naar bygaand overzicht ver wezen. -BE sjojjoj) co 00 uaSiiBA)U() •uofuJüd u3uu0m3q >>Zs~£- OJ J2 «O OO «O «O eo 03 eo CO n I I «OWOnjiS) ©3 00>0000 I 0 >0>>0> I <n«moo .©«o) 0> >00 I 0>.0 coeoeoeo «ojw« I |©eo<Nro«o o>> I 0>Ü>> -"-J «*©.-/©» 00 I 0(230000 «Ooh««N 0 0 0 >0 >>>0>0>0 bb O t Q «1 H« ll •S J .9 es g 2SSA - S g g Q 5 kl M 3 S.B "u n 00 S O.? a a. -o c. as -e a f- ff-J SPo-- S? mcq wk ww cc NMViOCOt-OCO o-ü ï*s .5 S 1 M Dat het schermonderwys by de Marine de laatste tien jaren eene belangryke schrede is vooruitgegaan, heeft ontegenzeggelijk dit sohermfeest bewezen, waaraan de herinnering by velen zeer zeker lang levendig zal bly ven. Draagt het degelyk onderwys aan de school tot dezen vooruitgang in hooge mate by, niet vergeten mag daarbjj worden den stenn on de voorlichting, die in deze richting zoo ruimschoots en belangeloos ondervonden werd van onzen energieken voorganger en schermmeester, den heer v. Humbeek. Afloop der openbare verkooping van huizen. gehouden ten overstaan van den notaris H. M. Beeckman, op Donderdag 23 December 1909. 1. Een huis en erf, aan de Achtergracht- Westzyde No. 69, te Helder, groot 44 cA. KooperJ. J. Schoefïelonborger voor f 470. 2. Een huis en erf, aan den Kanaalweg No. 185, te Heldor, groot 2 A. 30 cA. Kooper: S. Engelsman q.q. voor f2350. 3. Een huis en erf, aan de 2e Koning dwarsstraat No. 24, te Helder, groot 76 cA. 4. Het huis en erf, naast hot vorige per ceel No. 26, groot 74 cA. 5. Het hnis en erf, naast hot vorige per ceel No. 28, groot 85 cA. 6. Het huis en erf, naast het vorige per ceel No. 30, groot 80 cA. Kooper perceelen 36: A. Krijnen q.q, voor f3715. 7. Het huis en erf, naast het vorige per ceel No. 32, groot 88 cA. 8. Het huis cn erf, naast het vorige per ceel No. 34, groot 89 cA. Kooper perceelen 78: Chr. Gelok voor f 3075. IJmuiden, 23 December. Heden werd door den stoomtrawler Y. M. 49 .Amsterdam" hier binnengesleopt de botter »U. K. 108", die gisterennacht op zee den mast had verloren. Do drie opvarenden van dezen botter hebben bange oogenblikken doorgemaakt. Tydens slecht weer brak de mast gisteren nacht by het dek af, in zijn val het zeil er. het touwwerk medesleurend. Het zeil liep vol water en ontstond er dus gevaar van omslaan. De bemanning kapte do takelage waarna het vaartuig zich weer oprichtte. Een uitgeworpen dreganker hield niet en dreef het scheepje daardoor steeds meer landwaarts. Men slaagde erin een noodmastje op te zetten, waarmee men eenigszins zeil kon maken. Gisteravond kwam men voor de pieren maar kon niet binnenkomen, waarom men het anker liet vallen. Golukkig naderde de stoomtrwler .Amsterdam" die het vaar tuig op sleeptouw nam en hier binnenbracht. Een zeldzame visch. Eergisteren werd aan den Ryksvischafslag te IJmuiden aangevoerd en verkocht een maan visch, ook wel zonnevisch genaamd, welke gevangen was door den stoomtrawler Y.M. 75 .Betsy". Deze vischsoort komt in de Noordzee zeer zeldzaam voor en wordt meer in den Atlan- schen Oceaan en in de Middellandsche Zee aangetroffen. De visch woog ruim 175 pond en werd door de koopers (de heeren Von Oterendorp Co.) naar Keulen gezonden, waar ze zeer veel kykers tot zich trekt. Visscherij. In do afgeloopen elf maanden van dit jaar werden in de Rijksvischhal te IJmuiden afge slagen de vangsten van 3084 stoomtrawlers met eene besomming van f 3,110,575 tegen 3104 stoomtrawlers met eene besomming van f3,079,861 in diezelfde maanden van 1908. Verkiezing te Amsterdam. Amsterdam, 23 December. De herstemming voor een lid van den gemeenteraad in district II, vacalure-Sleef, heeft dep volgenden uitslag gehadUitgebracht 2332 geldige stemmen. Gekozen de heer J. Ter Haar Jr. (C.-H.) met 1190 stemmeu. De heer Van den Tempel had 1142 stemmen. Vogelmoord Hoe ondanks de vogelwet de mode ook hier te lande ernstige schade toebrengt aan onze vogelwereld kwam weder aan het licht by de behandeling van een zaak voor een dor Kantongerechten te Arasterdam, waarin een poelier uit Helder gedaagd was wegens het verzenden van niet minder dan 260 zee meeuwen. De vogels waren bestemd voor een groot handelaar in Amsterdam. De ambtenaar vond het heel jammer, dat het maximum wat ge- eischt kon worden slecht een boete van f 20 daar het hier geldt de bestrijding van den omvangrijken vogelmoord die langs het strand, vooral op de eilanden, wordt bedreven. Daarom eischte hij f20 boete subs. 4 dagen hechtenis. Voor de rechtbank. Voor do Haagsche rechtbank stond gisteren terecht A. J. van A., huisvrouw van A. K. Beklaagde had een postwissel, bestemd voor haar buurvrouw, in de gang van haar woning gevonden, op do achterzyde een valscholyk ondorteokende overdracht geschreven en het gold (f 2) daarop ontvangen. Beklaagde, die gedurende de geheele be handeling van haar zaak zat te schreien en by het antwoorden op de haar gestelde vra gen telkens in luid geween uitbarstte, zeide uit armoede te hebben gehandeld. Ze heeft drie kinderen en haar man was zonder werk. De twee gulden heeft ze, na de ontdekking van het feit, aan haar buurvrouw teruggegeven. Subst.-officier vau justitie, mr. Van Kleffen, zeide diep medelyden te hebben mot deze be klaagde en daarmee rekening te zullen houden bij zyn resquisitoir. Doch het gepleegde mis drijf is er een van zeer ernstigen aard en daarom eischte spr. bekl.'s veroordeeling tot con gevangenisstraf van zes maanden. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 23 Dec. Geslaagd voor groote stoomvaart derde stuurman de heeren J. Rome, A. J. Smits en W. F. Spangenberg. De gezonken vrachtboot. De gezonken vrachtboot .Handel en Ny- verheid" is gelicht en hangt overzy tusschen twee lichterbokken, die in het Krabbersgat goankerd zyn. Daar zal men het vaartuig rechtstandig plaatsen, om het vervolgens leeg te pompen. In zee was het hiervoor te ontstuimig. Van de lijken der opvarenden is niets bespeurd. Uit Stavoren wordt aan de ,L. Ct". gemeld Het wrak van de //Handel en Nyverheid" is leeggepompt. Goen lijken zyn gevonden. Alleen eenig mais. De oorzaak van do ramp is niet kenbaar geworden. Het wrak is ver voerd naar Amsterdam. „Cook" met zijn Poolbedrog. Men berekent, dat Cook met zyn Pool bedrog ongeveer 860,000 gulden verdiend heeft, waarvan 292,800 gulden met lezingen, en 67,200 met artikelen in dagbladen, waarin hij beschreven heeft, hoe hij de pool ont dekt had. Zijn grootsten bnit behaalde hy te St. Louis, waar men hom voor twee lezin gen f 33,600 betaalde, nadat by f 39,400 ge vraagd had. Voor zyn boek had hy van de firma Messrs. Harper f 600,000 gevraagd, maar de uit gevers weigerden het contract te sluiten, voor de vermeende ontdekking wetenschap pelijk getoetst was. De „Dreadnought". De nieuwe Engelscho tDreadnought .St. Vincent" keerdo eergisteren van proefschieten naar Portsraouth terug. Tydens deze proef nemingen is gebleken, dat, wanneer een slagzij van 8 twaalfduims kanonnen werd afgevuurd, door de drcuning een los raken in de voegen van sommige scheepsdeelen werd veroorzaakt. Ook een menigte glaswerk eB allerlei scheeps- gerei brak, terwyl lichte deelen van hot boven- schip werden verbogen of in de war raakten. De ,St. Vincent" zal binnenkort in het ver band der .home fieet" als vlaggeschip worden opgenomen, maar dan ook onmiddellijk moeten worden gerepareerd. Een merkwaardige vulkaan in Polynesië. Prof. Crampton van de Columbia-univer- siteit, die kort geleden is teruggekeerd van een reis in de Stille Zuidzee, heeft mededeo- lingen gepubliceerd over een vulkaan op het eiland Savai van de Samoa-groep, dio zich, voor zoover men weet, eerst in het jaar 1905 heeft gevormd. Deze vuurspuwende berg be hoort wel tot do allermerkwaardigste natuur verschijnselen van de wereld. In zyn krater heeft zich n.1. een .vuurzee" gevormd, die IJ K.M. lang en 1 K.M. breed is en die zooveel licht verspreidt, dat Crampton des nachts by den wederschijn van den hemel nog op 2 K.M. afstands van der. berg kon lezen. Dit borrelende en sissende meer, ligt 400 voet onder den rand van den krater, zoodat men dezen moet beklimmen om het te zien. De beklimming is echter een gevaar lijke onderneming, niet alleen wegens de groote hitte, maar ook omdat de berg van tyd tot tyd enorme hoeveelheden lava uit braakt. Langs de zeekust heeft zich een lavamuur gevormd van 8 K.M. en deze strekt zich ook nog eenige K.M. ver in de zee uit, De schulden van Prinses Louise v. België. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de be handeling van het verzoek om prinses Louise failliet te verklaren tot 10 Januari uitgesteld is. De schuldeischers van do prinses hebben beslag laten leggen op haar bezittingen in Oostenrijk, die zouden bestaan uiteen automobiel. Men zegt, dat de schulden van prinses Louise 5 millioen bedragen. Een Parysche dumeskleermaker moet alleen 700,000 frank hebben. Een op de Veluwe verschijnend plaatselijk blad bevatto de vorige week de volgende advertentie E. van Malenstijn houdt een beste spring- beer in plaats van P. Stroet", Kellner, tot 'n gast, die nooit 'n fooi geeft Och meneer, geef u me asjeblieft voortaan dit dubbeltje anders geven de andere gasten mij ook niets. 't Is toch gek, zei kleine Kees, datje \an lekkere dingen ziek wordt en van leeljjke drankjos boter, 't Moest net andersom zyn 1 Langs de straat. Vliegproef. Op het Koningspleintje, in den dichten, bonten menschenkring van slagerB-, schoen makers-, sinids- en andere jongens, plus 'n paar opgeschoten foei-magere dienstmeisjes, drie lummelige infanteristen en 'n dik-vette visscherman, staat onberispelijk glad ge schoren, kaalhoofdig oude heer in gebogen houding, met een paar hemelsblauwe oogen onderzoekend hot mimiatuur-model van een Blóriot-vliegmachine. 't Ding is zoo wat andcrhalven meter. Vleugels van blauw lin nen. Een rood staartje. Waarboven deFran- sche kleuren slap neerhangen. Voorts snoe perig, verleidelijk sohuitje, kettinkjes, gordels, onzoovoort. Motor is vervangen door een tros elastiekjes, die door middel van de schroef in elkaar gedraaid worden Na gespannen nieuwsgierigheid van 't al maar opdringende publiek wordt de machine eindelijk voorzichtig neergezet, krijgt van meneer wiens aanwezig zoontje n.1. 'n vliegles ontvangt, een krachtige zet, rolt wat voort op haar wielotjes, gaat ongeveer een meter de lucht in en duikt dan nijdig met haar punt op een brninkleurige kinder wagen, waarin een allerliefst kleintje in rozig heid en blauwighoid en wittigheid gewikkeld, met verheven ernst peutert in een jvasach- tig, vet-glanzend neusje, een aardappel van marsepijn gelijk Kindermeisje gilt hart verscheurend, roept huilerig, schrikgebarend ,hou-op 1hou-toch-op De zwermen jongens, die al achter het vlieginstrument aanholden, schjjnen verrast, geschrokkeu staan er thans eon beetje suffig omheen Meneer neemt kalmpjes het instrument op, draait de schroef razend snel rond, kykt ge- noegelyk lachend ter zijde naar'n oud wijfje met mond en oogen groot van verwondering, en stoot dan opnieuw de machine over de straatDe aeroplane zwaait een meter of drie dolzinnig door de lucht, stoot half en half een bleek, tenger juffertje omver die /,o-gus8ie, dat nare dingzegt en erg ner veus van de ongewone ontmoeting in veilig heid vluchtAeroplane duikt weer kwaad op het plein Toeschouwers spatten eventjes uiteen Meneer nadert met bedaarde pas sen, doet koelbloedig, benijdenswaardig ys- koudwindt weer op, zot weer af, en do vliegmachine snort dan tegen het raam van een woonhuis Gelukkig niefs gebroken. Maar de bewoner schiet toch naar buiten, ziet grimmig naar het geval, terwijl-ie luide schreeuwtzeg, meneer, moet dèt nog lan ger duren Mot jè eerst de boel hier eens breken met dat prul Foei, schaam je wat, groote kerel 1De machine ploft op de steenen. Verontwaardigde bewoner terug. De omstanders, een weinig onder den indruk, grinniken, moedigen aan om 't nog niet op te geven... En mynheer pakt onver stoorbaar zijn machine weer op, draait de schroef rond nog eens nog eenmaal zet afDaar gaat 't ding plots omhoog, steeds hooger als een losgelaten vogel bly wiekend naar de naakte takken van een boom Algemeene consternatie O, wonder 1 Weer omlaag, met 'n flink gangetje, vlak voor de voeten van een sierlyk gekleede dame, omhangen en gedrapeerd mot brace letten, kettingen, oorhangers en diverse andere zaken. Als deze laatste goed en wel bekomen is, ongehinderd verder wandelt, dan zie je met natuurlijke verbazing, dat meneer, op aandringen van zijn joggie, voor de zoo- veelste maal de aeroplane plant, doet rollen, laat stygen, om te zwaaien, te duiken, to ploffen, alsof er geen verordening meer be staat, .'n verordening die voorschryft, dat, dat 't verboden is het verkeer te belemmeren. Koning Albert van België.) Brussel, 23 December. De hemel heeft zich over Brussel ontfermd. De hoofdstad is van morgen onder een melkigen, even blauwen den hemel ontwaakt, na de razigo buien van gisteren. De Koning zal zyn goodo stede onder een zuiver uitspansel binnenrijden, en ook in de gemoederen is het licht. Na de loome onverschilligheid voor de uitvaart de blijde spanning van deze blijde intrede. Gis teren was het volk eene log bewegonde massa, heden heorscht drukke blijmoedigheid cn druipnatte rouwstraten van gisteren zyn opeens in luidruchtige feeststraten herschapen. Om halflien al is koning Albrecht in groot nniform van generaal binnengereden te paard, gevolgd door al de vreemde prinsen. Een prachtige stoetMaar 't prachtigste was de gceBtdrift, de welgemeende, de gulle hulde der bevolking. Langs den Antwerpschen Steenweg, een volkswyk, was het enthou siasme wel het grootst. Een onvergetelijk oogenblik als onder een vluchtige zonnestraal Zijne Majesteit daar een oogenblik zyn paard stilhield, stormachtig toegejuicht door al die arme menschen. De koniug mag op zyn volk, het eigenlijke volk rekenen. Ik spoed me naar de Kamer, waar de eedaflegging plaats moet grijpen. Men ge raakt er te moeilyk binnen, dan dat ik van mijne lastig verkregen uitnoodiging geen ge bruik zou maken. Ilier is de indruk der zaal onvergetelyk schoon. Een hooge troon is op de plaatst van het bureel opgeslagen. Links ervan heeft men, vóór den ingang van de wandelgang, zetels ingeruimd voor de konink lijke familie. Ook zyn de zitplaatsen der volksvertegenwoordigers vermeerderd overal hoeft men draporyen en versiering aangebracht. Dit is de leelijke kamer niet meer, waar men zoo dikwyls twist. Uiterst links, waar gewoonlijk de socialisten zeteleu, zitten thans in een schitterende groep de diplomaten, stralend van goud en veelkleurige ordelinten. Het vurige lint van uw gezant straalt op de tweede ry achter de purperen toga van den pauselijken nuntius. Daarnaast vormen de kleederen dor magistratuur als een reuzigen bloedplas naar het midden. Dan zitten de senators in uniform, waar mgr, Keesen weer een purperen vlek ip maakt, en mooi in het centrum wie had het ooit ge ducht! blinkt de dagelykscho kleedij der socialistische Kamerleden uit door haren non- chalunten eenvoud. Verder de andere Kamer leden in rok. Ook de tribunes zyn Bchitte rond bezet. In de wandelgang generaals en de dames van afgevaardigden. Ook boven vele dames. Opgemerkt wordt het prachtige lichtgrijze toilet van mevrouw van der Staal van Piershil, echtgenoote van uw gezant. En al dat volk doet druk en blijgeestig. Minister Beernaert, byzonder opgeruimd, loopt rond als een hofmeester. Tot op het oogenblik, dat om elf uur voorzitter Coore- man de zitting opent en de Koningin met haar gevolg binnentreedt. Luidruchtig en byzonder hartelijk toegejuicht, neemt zy plaats. Zy is geheel in zwaren rouw. Tenger klein groet ze verlegen. De twee prinsjes goven haar de hand, dringen op haar aan, verbaasd rondziende. Naast haar de gravin van Vlaanderen, moeder des konings, en op de tweede ry de hertogin vau Vendóme en de prinses van Hohenzollern, zijne zusters; nevens de prinsessen Stephanie en Clementine. Prinses Louise is vanmorgen om tien uur vertrokken. Ik durf niet verzekeren, dat het op hoogeren wensch is. Steeds nog stroomen gezanten binnen. Prins Frans van Beieren, schoonbroer der koningin, gaat haar do hand kussen en neemt plaats aan hare zy. Meer en meer wordt de aanblik heorlyk, een feest voor de oogen. Eindelyk is de Koning aangekondigd. On der het gejubel der aanwezigen, waarin het Vivelarópubliqne! der socialisten vcrdwynt, gaat hij, gevolgd door de buitenlandscho irinsen, op den troon staan. Eindelyk legt lij met eenigszins geforceerde stem den eed af, eerst in 't Fransch, daarna zooals ik de eerste was om aan te kondigen in het Nederlandsch (daverend applaus), waarna hy, gezeten, met kalmer stem, hoewel met klem en uitdrukkelijk, zijne troonrede affoest. Deze rede, waar ik uitvoerig op terugkeer, is eenvoudig weg een meesterstuk. De in druk, dio er van uitging, is die vooral van eene prachtige overtuiging. Als de koning zegt, dat oen land eerst en vooral op zyne inteliectueele en moreele krachten moet re kenen, dat ons werk in Kongo vooral een beschavingswerk is, dat niemand in deze het recht heeft aan de eerlykheid van België te twyfelen, dat hij eindelyk eerst on vooral wil zijn do koning van den werkman, dan is het gejubel zoo oprecht en zoo grootsch, dat de socialisten zich nauwelijks onthouden van medejuichen. Eindelyk gaat do koninklyke stoet weer naar buiten tusschen een dubbele haag di plomaten. Do aanblik van dit meer intieme deel van het programma is roerend vanwege de warme innig vertrouwende sympathie, die ieder voor het koninklyke paar koestert. By het uitgaan verzekort minister Helle- putte my, dat de troonrede geheel en uit sluitend het werk van den koning is. Haar betcekenis is er des te grooter om. De koning is weg en nu begint hot te regenen, maur wat hindert het nu nog! De straten zyn vol van een opgetogen menigte. Marine en Leger. De officier machinist 2e kl. J. A. J. Ilorssen, die 3 Januari 1910 in activiteit te Vlissingen lal worden geplaatst, zal aan de fabriek van de Kon. Maat schappij »De Schelde" worden belast met het da- gelijksch toezicht bij den aanmaak enz. van de werktuigelyke inrichtingen, der aan die fabriek in aanbouw zynde torpedojagers. Koninklijke Hollandscue Llotd. Delfland, v. A'dam n. B.-Ayres, arr. 22 Dec. te Santos. Vondel, v. A'dam n. Batavia, vertrok23Dec. v. Genua. Rotteboausche Llotd. Gorontalo, V. R'dam n. Java, arr. 23 Dec. te Antwerpen. Ophlr, v. Java n. R'dam, pass. 23 December Periin. Kcdiri, arriv. 23 Dec v. R'dam te Batavia. Visscherijberichten. Nicuwediep, 23 December. Aangebracht door 10 korders te zaaien 30 .middelmatige tong 75 cent per stuk, 20 kleine iong 25 cent per stuk, 2 mund kleine schol f 2,50 per mand. 24 December. Niets binnen. Geen schuiten naar zee. Bsrgelijle Stand gemeente Helder. Van 21 tot 23 December. ONDERTROUWD: H. J. Gorter en H. Meijer. E. N. Veldman en P. W. Blokker. GETROUWD: P. Schneider en T Verbcrne. K. de Vries en E. Leliveld. K. M. A. Schuitemaker en C. Groeneveld. BEVALLEN: J. van Koningsbruggen geb. Gou- wenberg, d. J. C. Verkam geb, Piekart, d. C. M Floresse geb. Landman, d. W. S. M. Hoogerwerf geb. de Graaf, d. OVERLEDEN J. Meskes, 71 j. G. M. C. Straat man wed. F. Steeman, 85 j. W. van Dorst, 84 j. Schetsen uit de Rechtzaal. Van een boef. „Verzachtende omstandigheid" 7 De man had de ellebogen gelegd op de knokige knieën en hy zat, zoo naar boven kjjkend, den dokter aan te zien. Deze schroefde met langzame, secuur-afgepaste bewegingen z n zilveren potlood ineen. Klapte z'n recepten-boekje dicht en zat na te denken over deu kortsten, nu te kiezen weg om de patiënten af te doen, die hy nog vóór de borst had voordat z n spreukuur zou begin nen. De jonge arts zag er bleek, vermoeid, geagiteerd uit. Z'n oogen waren dof. Hy was in den afgeloopen nacht, klokke drie uur, uit z'n bed geroepen voor een accouchement. Om over twaalven was-ie naar kooi gekropen. Dat 's nog geen drie uren. En van die drie had hy een dik halfuur wakker-gelegen, zóó overspannen was hy Nam, nu Biuds een dag of wat, praklyk waar voor een ouderen collega, die hem daarmee groot plezier wilde doen. De manier om er in te komen I Maar hij voelde zich uitgeput, overprikkeld. Had zich, dien ochtend, geen tyd gegund om iets kalm te eten. Had glas melk-met-ei gauw naar binnen gewerkt, omdat zyn vrouw hom niet wou laton gaan voordat hy dat ton minste genuttigd had. Was boven gekomen, by oude, zeurige dame, die hy met jobsge duld moest aanhooren over allerlei ingebeelde kwaaltjes. Had het laatste restantje wilskracht opgeofferd om haar te oxpliccerengerust te stellendo mogolyko oorzaak van gefau- taiscerde aandoeningen duidelyk te maken. Kón, letterlyk, niet meer, llad nog het lastige spreekuur vóór zich. Werd telkens bespron gen door de tergende gedachte, dat, als-ie goed en wel thuis was, er de boodschap van mevrouw Van Maanen kou zyn, die den ooievaar elk uur kou verwachten. Zag nu tegenover zioh den vader van het hijgende, zwaar-koortsige kind, waar toch niets aan te redden viel. Wel te rekken nog een poosje, een maand of watAls ze nu, in dit seizoen, naar buiten werd ge bracht. In frissch-gezonde luoht. Dan zou 't kunnen wezen, dat Aagje een stuk van don volgenden winter doorsleepte Misschien nog tot de lente die dan kwam Je kunt niet weten. De koorts was in den regel niet byzonder hoog. Maar de pols was slecht, slap, week. Z n zilveren potlood dichtdraaiend, had hy koeler, wreeder van openhartigheid dan zijn ware na'tuur meebracht, den vader uitgelegd, wat, volgens dokter, nu het eenige was, om tijdelijke redding te brengen. z/Tydelyk 1 herhaalde de man met het grove gezicht van de scherpe lynen en den grauwen ringbaard En hy keek naar het smalle, bleeke schepsel in 't bed met oogen, waarin kwam wonderbare zachtheid van smart en van medelyden. Dokter luisterde haast niet. Was tè ver moeid. Voelde een yzeren band, die leek te schroeven, te nijpen om z'n voorhoofd. En het loome van z'n oogleden. Miste veerkracht om nu nog mee te gevoelen met het groote verdriet, dat tot hem sprak uit die rauwe, heesche stem. z/Tydelyk, dokter Hy, arts, had z'n hoed al beet. Overlegde nog vyf visites Twee, die wel drie-kwar tier van elkaar af liggen. En een by den niorlyder waar onderzoek, al is 't nóg zoo 8nel-vluchtig, onvermydolyk is Had intusschen, niet uit harde ongevoeligheid maar wel uit overgroote afmatting, vergeten den vader, dien de ellebogen op de knieën steu nend naar hem zat te kijken. Merkte niet eens, den trek van grimmigen wrevel, die kwam op het gezicht van den man Nou-ja, zoo'n buspatiënt, hó Als ik maar «spie hadmaar was van de lui, die vette rekeningen thuis krijgeu D&n zou dokter wel naar me luisteren Mompelde nog wat. Stond verstrooid en' soezerig, te kyken naar het gele, verwelkte jgezicht van de vy(tienjarige teringlydster. Merkte opeens dat de man tranen had ge kregen in de van woede fonkelende oogen, tranen, die hy met den rnigen, smoezeligen rug van z'n hand wegveegde. .Waar moet ik 't vandaan halen?" mom pelde de vader, .ik heb 't ommers niet 1 Weet u er een weg op?" Dokter haalde de schouders op. Zag dat 't waarachtig al tien minuten vóór elven was Herbaalde nog een paar dingen die hij al gezegd had Tikkend, met zeker autoritair ongeduld, op het receptje, dat-ie op do tafel, by 't bed, bad neergelegd. Stapte toen haastig weg't Wachtende kootsjo van ouderen collega in Hóól-oven, in zich, voolond opkomen schrynende deernis met de smart, die daar was, in de muffe kamer van den man met den ringbaard en de vreemde, schreiende en toch nijdige, woedende, dreigen de oogen Maar dokter kón niet meer, zei ik al. Terwyl z n koetsje voortratelde, drukte hy het gloeiende, afgewerkte hoofd in de koele, weeke, gecapitonneerde stof waarmee 't fraaie ryluigje bekleed was. En 't gonsde hem, als een stormige zee, in de ooren Onderwyl had de man van den grauwen ringbaard z'n pet op het hoofd gedrukt. Hy had Aagje beloofd, dat-ie «met 'n mi nuut of wat" terug zou zyn. Ze had een van z'n handen tusschen haar klamme, door schijnende vingers genomen en hem met haar uit haast-rernielde longen komende, scheurende stem toegefluisterd: .Laat m maar praten, ouwel Van den zomer beu 'k weer beter, hoor En ze had vader aangezien met oogen van angstige onrustZe wist wel, Aag hoeveel v& van 'r hield. Eu dat v& t niet kon uitstaan, dat ze non geen centen hadden om al wat die nieuwe dokter had geraden, to doenZe was -r- met den angst van ziel, die lucied begint to worden in haast- gcsloopt lijdenslichuum, bang voor iets dat ze voelde komenWanneer zy zag in dat branden van vaders zwarte oogen Zij had geprobeerd te glimlachen, net-zoo- jolig en monter als vroeger, vóór haar ziekte. Maar de onde zag 't best. En terwyl hy zich over het meisje heen-boog om te luis teren naar wat ze te zeggen had, suikte hy 't uit, vóórdat-ie 't beletten kon. Druppelden de tranen op haar gole, uigemagerde handen. Toen was vader snel weggeloopen. De deur uit. De straat opVoordat Aag nog iets kon zeggen En hij zien kon, dat zo d'r gezicht in de kussens wegstopte omdat ze niet mocht schreien had dokter streng verboden en 't toch zoo groefde, van nog andere pyn dan het uitgeziekte longweefsel wekte, in haar binnenste De meesterknecht wreef over zyn spier wit kinbaardje on had de wenkbrauwen hoog opgetrokken. Hy had naar Willem z'n boodschap geluisterd, maar wist voor af, dat 't toch moeite-voor-niks was. Me neer moest heelemaal niets hebben van zulke dingetjes. Hy had al z'n invloed op meneer moeten gebruiken om te maken, dat Willem dio twee weken, dat-ie Aag moest oppassen, vry kreeg, met behoud van z n halve loon. Meneer was zoo rood als een kers van nijdig heid geworden, terwyl de meesterknecht maar aanhield Met 'n taaiheid Met 'n zeurend vólhonden 't Was wist Van Berg, de meester knecht dat meneer hem nn niet missen kon. Juist nu nietAnders zou-ie er zelf de dupe van zijn gowordeu, ondanks z'n zes-en-dertig dienstjaren. Meneer was niet kwaad", maar je moest 'm niet in z'n «speciale opvattingen" komen Laat een tante, een nicht, een grootmoe der, weet ik wie, de meid oppassen 1" had meneer gezegd, en Yan Berg zag aan de manier, waarop de rook uit de cigarette werd geblazen, dat meneer reëelwoeBt was «inwen dig" .Wat kan my 't bommen... Ik heb lui noodig, die werken. Ik betaal op tyd Daarmee uitToen had Van Berg, do meesterknecht, het chapiter niet verder aan geroerd, gewacht, tot meneer uit z'n res taurant kwam Z'n plat-du-jour had ge bruikt, totdat meneer z'n vriend van de vyf- uursche domino-club hem kwam afhalen. Dat was 't eenige middel, nog En 't had geholpen Toen meneer op 't punt stond van weg te gaan Joligweer heelemaal in z'n humeur. Nog na-griunokend over een leuke mop, die medo-clubgeuoot m had verteld Toen kwam de schrale, spichtige, onhqorbaar-voort sluipende Van Berg naar hem toe, zóó eerbiedigmet zóó deferent-bewonderend glimlachje Hem aankykend met oogen van een, die odoreerd een ver boven hom staand, machtig, edelmoedig wezen Hij deed t alles voor Aag d'r vader, de brave Van Burg. En hy duisterde watSmeekerig-glim- lachond aldoor. Toen was mynheer wel even tjes rood geworden, van nydigheid dat do vent waarachtig nóg weer op de zaak terug kwam Maar hy hield zich «grootvoor slubgenoot. Smeet z'n sigarette met een zwaai weg. Riep ondor 't weggaan Nou, vooruit dan maar 1Alijn 1 Ouwe zanikpotI... Je mot natnnrlyk je zin doordry ven. In God's naam dan I Maar meneer draaide zich nog eens om. En riep van Berg toe Maar geen uur langer dan veertien dagen, hoor-je Geen uur En de meesterknecht zag, terwyl dat ge zegd word, hoe 't flikkerde in moneer z'n oogon. Zelfs in do joligste oogenblikken hield patroon z'n belang zoo by Een kerel om in Amerika fortuin te maken. Dat gaf Van Berg toe, en daar had hy, zelf zaken man, respect voor. Maar toch haatte hy jatroon En voelde, behalve voor Aag d'r vader, iets prettigs over meneer z'n motte- toegoven. Doe 't niet, Willemzei de meester knecht. «Wat ik je raad, zet 't uit je hoofd, 't Helpt je geen zier. Geloof me, niks Ik kèn 'm toch. 't Zal je berouwen Het breede gezicht van Aag d'r vader, die van het ziekbed naar de fabriek was komen loopen, was opgezet, onnatuurlyk rood, gezwollen. Met vurige plekken van opwin ding. En de oogen van den man gloeiden, brandden, nog erger dan toen de dokter hem, daar-straks, raad had zitten geven. ,Doe 't niet, jong!" zeide de meesterknecht. f't Mot!" zei de man, en de adirenopz'n slapen gezwollen, dat het donkerblauwe koorden leken. Hy moest wachten. Wel een groot uurHij zat in het kleine kantoortje van den meeaterknecht, by den gloeienden totkachel. Hij zag z'n kameraden aankomen. De bol had geluid Sommigen zagen hem. Wuifden met de hand. Vroegen hem, uit do verte, met vraag-gezichten, hoe 't ging met Aag Hij haalde de schouders op. Wees vannog 't zelfde. Beroerd En hy zag het echte medelyden op de gelaatstrek ken van enkelen. Anderen liepen onverschil lig door, de laatste trekjes aan hunne sigaren doend. Nog-anderen letten heelemaal niet op 'm Hy dacht aan thuis. Verlangde zoo naar AagGod-weet, of ze niet weer een hoestbui 't Duurde lang. Eindelyk kwam meneer. Langzaam voortstappend. De nieuwe, mo- dieuse overjas zwaaide om het groote, forsch- gebouwde lichaam. De breloques van den jonden horlogeketting dansten lustigjes op iet welvende buikje. De zon vond vroolyko glimpjes in 't fyne geel van de puntschoenen. En met de geganteerde vingers strookte me neer, die over iets strak scheen na te denken over de elegante punten van z'n lichtblonden knevel In het grove lichaam van den man met den ringbaard ging 't hart hameren en bonzen. Hy stond op Voor Aag was het eerbieds- betoon. En toen meneer passeerde, maakte Willem het militaire saluut. Allemaal voor Aag... Meneer keek er oven naar; scheen hem niet te herkennenfrommelde even aan de rand van zyn hoed Ging naar binnen. Willem hoorde het kraken van de gele mntschoenen. 't Openen en sluiten van do tantoordeur. WachtteHad Van Berg, den meesterknecht, óók naar binnen zien gaan... Wachtte Terwyl 't hom, van hartbon- zing, in de keel pijnde. Koesterde zich in de hoop. Dacht eraan, dat straks, misschien, hoopje guldensEn als-ie dan by Aag kwam, Aan d'r bed Met ik-weet-niet hoeveel lekkere en voedzame dingetjes by zich Met de boodschap, dat zy naar butten kón trekken De volgende week al't Was nu na eindigen van schaftuur doodstil in de omgeving. Vanuit de verte hoordo Willem dreunen en druischen van do herleefde machines Plotseling: hard, wild geluid. Nydige voetstappen. Meneer stond voor hem. Mot Van Berg, wiens wangen zoo wit waren als krytEn die zich stelde tus schen patroon en man van ringbaard. Meneer vuurrood. Kon, van woede, niet uit z'n woorden komen Precies verstond Willem niet al wat patroon zei. Van dat 'talie grenzen te buiton ging. Een schandaal wasOf ze dachten, dat ze mot, meneer, een gek, een kwajongen over zich hadden Dat-ie zich niet liet afzetten Dat 't nou genoeg was Van Berg poogde meneer te sussen. Met z'n sidderende, smalle handen Tot beda ren te brengen. Maar de patroon duwde hum terug. Zoodat meesterknecht met 'n smak tegen het deurtje van zyn kantoor terecht kwam Toen dreunde de zware denr van meneer z'n kamer dicht, 't Duizelde Willem. Geschrok ken was hy niet, en de woede, die, in groote felheid, even in hom was opgelaaid, was ook weg. Hy begreep niet goed Had gehoord dat de patroon hem wegjoeg. Geen stap meer op de fabriek Zulke gauwdieven, zulke slampampers had-ie niet noodigHy kende die plaatjes. Had zich lang genoeg laten be driegen Of er, voor een zieke meid, geen verpleging was to vinden Daar moest hy, patroon, zeker voor opdraaien 1 Tot loon voor z'n goedheid om Willem veertien dagen vry af te gevenHem nn nog voorschot

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5