KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwjaarsgroet. No. 3848, Woensdag 29 December 1909. 87ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. 't Vliegend Blaadje p. 3,'m. 50 ct„ fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 miën J Modeblad »»»55»»»»65» f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiên van 1 tot 4 regels 25 cent Elke regel meer6 Bewijs-exemplanr2| Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Heider. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeldvliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad 4e kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 Januari, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post wor den beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/» cent be plakt te worden. Onze lezers, die met 1 januari a.8. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. Zooals te doen gebruikelijk is hebben de Belgische ministers hunne portefeuilles ter beschikking gesteld van den nieuwen koning, die hun verzocht hunne functies te bleven waarnemen. De meeste Belgische bladen wat hunne kleur ook zy zjjn over het algemeen zeer ingenomen met de verklaring door den koning in de troonrede afgelegd. De radicale democratische Expres", die te Luik verschynt, zegt o.a.De regeering van den nieuwen koning begint goed. Zjjn woorden geven aanleiding om het beste van hem te hopen en bewjjzon, dat hij met uitstekende bedoelingen bezield is. De liberale .Gazette" vestigt in het bijzon der de aandacht op hetgeen hjj over de Kongo-kolonie heeft gezegd«De Koning heeft over den Kongo gesproken, zonder daarbij gewag te maken van zijn rijkdommen, hetgeen iets ongewoons is en hjj heeft erop gewezen, dat het speciaal de taak der menscheljjkheid en der beschaving moet zijn, die den naam van België groot moet maken". In dien geest laten de meeste bladen zich nit. Op de passage uit de troonrede die op den Congo betrekking heeft willen wjj hier wjjzen omdat zjj voor het buitenland van eenig ge wicht is, en omdat zjj gezegd werd in het bjjzjjn van de vertegenwoordigers der vreemde landen, onder wie ook de hertog van Connaught, de broeder van den koning van Engeland. .Steeds, zeide de koning, heeft België zijn beloften gehouden en wanneer het, voor het aanzien der wereld zich verbond in don Congo een program uit te voeren, dan heeft niemand het recht aan zjjn woorden te twjjfelen". Er is in Engeland eonige kentering in de houding tegenover de Congo-kwestie. De beweging gesteund door de katholieke geestelykheid, die verklaarde niet mee te willen doen als zynde onverdiend, aan de agitatie togen de regeering der Belgen in den Congo, wint men er meer veld. 't Was te verwachten dat zelfs in Engeland krachtige protesten zonden opgaan tegen de artikelen over «het Dnitsche gevaar" van den afgevaardigde Blatchford, door ons in ons vorig nummer aangehaald. John Bnrns, de bekende werkman-minister, heeft Blatchford verleden week dan ook in een te Battersea gohouden vergadering terecht openljjk afgestraft en hem een dwazen onruststoker en alarmschreower genoemd, terwjjl Lloyd Georgo te Llanelly het optreden van Blatchford en diens aanhan gers qualificeerde als een misdaad. Beiden bepleitten het onhouden yan goede betrekkin gen met Duitschland, Engeland's besten af nemer op handelsgebied, terwyl Lloyd George, de beweging van Blatchford in het hart grijpende, degenen, die ter wille van een tij delijk voordeel voor hun partij dnrfden doen wat Blatchford zich veroorlooft, voor verraders uitmaakte van hun eigen land en van de ge- heele menschheid. Onrust stoken is altyd af te keuren maar waar het de rust van Europa zon kunnen in gevaar brengen daar is het dubbel af te keuren. Vrijdag heeft de Fransche Kamer met 437 stemmen tegen 50 de aanvnlliDgscredieten op do begrooting van 1909 aangenomen, waarbjj o. a. do 30 millioen voor het leger en 16 millioen voor de marine. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Marokko schieten goed op. Naar aanlei ding van een conferentie met den minister van buitenlandsche zaken, Pichon, zullen de Marokkaansche afgezanten een brief zenden, waarin zij den uitslag van de onderhande lingen die tot een overeenkomst hebben ge leid, zullen bevestigen. Omtrent dén punt zullen nog nadere besprekingen worden ge houden. Wanneer men geloof mag hechten aan de jongste berichten omtrent Marokko, dan hebben de Spanjaarden zich waarschynlyk wel eenigszins te vroeg verheugd over hun succes in Marokko en is het te verwachten dat de Rifbewoners hun nog harde noten te kraken zullen geven. Uit Oedjdja wordt nl. aan de „Echo d'Oran" bericht, dat or op nieuw een vijandige beweging tegen de Span jaarden valt te bespeuren, en dat dio bewo ging wordt aangestookt door don marabout II Hadj Mohamed Amzian, die reeds sinds den aanvang van den oorlog tegen de Span jaarden een hunner hardnekkigste tegenstan ders is geweest. De vyandelykheden zouden hervat worden na de feesten van Aïd el Kebir, die den 23ste begonnen zyn en drie dagen duren zonden. We zijn echter gewoon dat de toestand wat zwarter geschetst wordt dan hjj is. De Khedive van Egypte heeft zich op weg begeven naar Mekka. In Turkije is men on gerust over de bedoelingen van den onder koning. De gouverneur van het vilajet Hed- jaa heeft van den groot-vizier order ont vangen om de gangen van den Khedive nauwlettend na te gaan en zich van diens doen en laten op de hoogte te honden, ook al moot het inwinnen van de noodige inlichtin gen op eonige geldeljjke opofferingen komen te staan. De laatste zin is teekenend Turksch. Over een zaak die lang duurt meldt het »Hbld.' het volgende: De commissie uit den Senaat tot nagaan van het beheer der liquidateurs van de con gregatieboedels, heeft thans het rapport in behandeling genomen van den heer Régis- manset, betreffende de verrichtingen in 1907. Het rapport vestigt de aandacht op een zekere opdrijving der rekenin gen van de vereffenaars. De com missie beeft haren voorzitter, den heer Com- bes, verzocht, er bjj den minister van justi tie op aau te dringen, dat het rapport over de verrichtingen in 1909 met spoed worden openbaargemaakt, aangezien de vertraging in de overlegging aan de Kamer van hot verslag van 1908 den arbeid van de enquête commissie belangryk heeft belemmerd. Minister Doumergue is bovendien verzocht maatregelen te nemen, opdat eindelyk de liquidatie kan worden beëindigd." Ook uit dit rapport bljjkt, wat al vroeg werd gezegd dat hot grootste deel van 't geld aan de maat en den strijkstok bleef hangen. HELDER, 28 December. Benoemd met ingang van 1 December 1909, tol 3de commies by het marine-etablis sement te Soerab&ia, de sergeant-schry ver bjj de koninklyke marine L. Braat. Volgens achterstaande advertentie zal de raad van beheer van Texels Eigen Stoom bootonderneming een obligatieleening sluiten, groot f 50.000. rentende 4 pet. 'sjaars. Dit bedrag dient tot aankoop van de Alk- maar-Packet, pakhuizen enz. Het spreekt van zelf, dat men door het nomen van obligatiën zyn geld goed en zeker belegd. De Burgemeester van Egmond. Mr. Kappeyne heeft cassatie aangeteekond tegen het arrest gewezen tegen burgemeester P., van Egmond aan Zee. Mr. N. G. Pierson. f Na een langdurig ljjden is Vrijdagmorgen Mr. N. G. Pierson in do woning van zyn zwager, den heer H. F. Waller, op den huize .Gliphoeve" te Benuebroek overleden. Mr. S. A. Vening Meinesz -j- Op den Tweeden Kerstdag, is mr. S. A. Vening Meinesz, oud-burgemeester van Am sterdam, op zyn landgoed De Heilige Berg* by Amersfoort overleden. Reeds lang liet zijne gezondheid te wenscheneene long ontsteking, die hij Woensdag jl. kreeg, maakte ech einde aan zijn leven. Plotseling blind geworden. Aan een der politieposthuizen te Amsterdam is een man gebracht, die, terwijl hy op de Utrochtschesiraat liep, plotseling blind was geworden. Hy is door familieleden afgehaald. De ruïne in de Franschelaan te Amsterdam Vrjjdagmorgen is door de sloopersfirma Slier een begin gemaakt met de slooping j van de verbrande spiegel- en lijstenfabriek van de firma Koch in de FranBchelaan. De politie maakte echter bezwaar dat het sloopingswerk op de gewone wijze zon ge schieden en zoo werd bepaald, dat het Ge meentelyk Bouw- en Woningtoezicht de leiding op zich zou nemen. Op last van den heer Van Voorfchujjsen werd daarop een stuk van den muur omver getrokken. Met geweldig geraas viel het zware steenbrok in de puinhoopen, maar door het heen en weer zwiepen van den muur was ook het verband van den overigen gevel dermate verzwakt, dat ook die omvergehaald moeBt worden. Zware touwen werden er om heen geslagen, het geheele middenstuk van den gevel kwam in beweging en stortte toen over een hoogte van twee verdiepingen op de straat met een zwaren slag, die den grond doed dreunen. Merkwaardig genoeg bleven de spiegelruiten van de gelijkstraats gelegen kantoren en magazjjnen gespaard. Na het omhalen van de wrakstaande muren kan nu het verdere sloopingswerk op de ge wone wjjze geschieden. („N. v. d. D".) De Hudson-herinneringsmedaille. De Amerikaausche generaal Woodford, in Den Haag gekomen, is, behalve mot de overbrenging van dank aan de regeeringen der staten die by de Hudson-Fulton feesten vertegenwoordigd waren, ook belast met do aaubiediug van de HudBon-herinneringsmedail- le aan de verschillende staatshoofden van die rijken. De generaal zal audiëntie aanvragen aan de Koningin, ten einde zich ten aanzien van H. M. het eerst van zyn opdracht te kunnen kwyten. De leverantie van Krupp I in een hoofdartikel over de zaak der leve ranties van Krupp oppert de Nieuwe Ct. de onderstelling, dat het onderzoek van de commissie van vyf leden der Tweede Kamer waarschynlyk in de eerste plaats de prijs verlaging van het artillerie-materiaal voor de Marine zal betreffen. Daarby teekent het blad aan Intusschen mag opgemerkt worden, dat van een parlementairo enquête zooals in bui tenlandsche bladen gemeld werd betref fende do Krupp-leverantics geen sprake is. De commissie van vyf Kamerleden zal do Kamer hebben voor te lichten omtrent den inhoud der geheime Nota, welke de Minister Wentholt aan haar overlegde. Ook bleek ons, dat dit onderzoek geen vertraging of uitstel beteekont van de op dracht jaan de firma Krnpp van de levering der voor de jagers en raynenleggers benoo- digde 22 stuks semi-automatische kanonnen van 7.5 c.M. met toebehooren, waarvan in de Nota sprake is. Naar wij vernemen heeft de minister, na het comité-generaal, overeen komstig het door hem te kennen gegeven voornemen, de opdracht tot levering van dat geschut aan de firma Krupp verleend be houdens, natnnrljjk, de vereischte goedkeu ring zijner begrooting door de Eerste Kamor. Voor de publieke beoordeeling van het besluit der Kamer is dit bericht daarom van belang, wyl or uit blykt, dat het vertrouwen van de Rogcoring in de leverantie van de firma Krupp niet geschokt is en ook het comité-generaal blijkbaar niet geleid heeft tot een verzet van de meerderheid der Ka mer tegen de voorgenomen opdracht aan dio firma. De Nieuwe Ct. vestigt daarop de aandacht omdat aan eenige Fransche, Italiaansche en andere bladen onware berichten zijn gezon den, melding makende van een parlementaire enquête naar knoeieryen by leveranties door Krnpp. De visch wordt duur betaald. Officieel is thans bekend gemaakt, dat sedert den op 3 en 4 December in de Noord zee heerschenden storm acht Finkenwardor vischkotters, met een bemanning van 27 per sonen, vermist worden. Alle hoop op behouden aankomst van een dezer vaartuigen is nu op gegeven en er zal een openlyke collecte voor de nagelaten betrekkingen gehouden wordon. Yoor deze in den loop der jaren reeds zoo zwaar beproefde visschersvloot is het geljjk- tijdig verlies van acht vaartuigen de zwaarste slag die haar ooit heeft getroffen en de 3e December 1909 krjjgt daardoor voor haar nog smartelyker beteekenis, dan de tot dusver zwarte 6o October 1904, toen in één nacht vijf vaartuigen vergingen. Sedert 1882 zijn van de Finkenwardor visschersvloot 86 vaartuigen met rond 250 opvarenden der zee ten offer gevallen, waar door 60 vrouwen haar man en meer dan 100 kinderen hun vader verloren. Storm. Uit Frankrjjk komen berichten over hevige stormen, die groote schade hebben aangericht. Te Lyon is een vrouw door een neerval lenden schoorsteen gedood en zyn verscheidene menschen gewond. By Brest zyn op dezelfde manier drie menschen omgekomen. De stormen gingen gepaard meteenwarmte- golf, die een ongewone styging in de tempera tuur veroorzaakte. In de Vogeozen is het lente. De sneeuw van de meeste bergtoppen is gesmolten. Volgens het oude gezegdeEen groene Kerstmis' een witte Paschen, belooft dit een koud voorjaar. Londen, 23 Dec. Aan de Engelsche kust heeft het Woensdag zwaar gestormd en het weer is nog slecht. Voor de haven van Blyth werd de lichter „Magnet" op de rotsen geworpen. Een reddingboot ging uit maar sloeg om; de 16 inzittenden konden slechts met moeite het ljjf bergen. De bemanning van den lichter werd door een sleepboot gered. De stoomtrawler //Shamrock" strandde nabjj Easington en zit vol water. Een man ver dronk, de acht overigen werden uit het want gered met het vuurpyltoestel. De stoom trawler »John" strandde een eind hoogor op de kust. Daarvan is de le machinist in de machinekamer verdronken, de anderen werden door de reddingboot gered. Het visBchers vaartuig .Victor", uit Camp- beltowD, is op de reven van Ardnacros ver gaan. De vijf opvarenden verdronken. De barge „Peter" sloeg bij Portsmouth aan stukken. De schipper verdronk. De schoener .Elfrida" werd tijdens den storm op de Iiumber aangevaren door de bark «Norden" en zonk. Twee man ver dronken. De schoener rDantzic" werd te Milford Haven geheel ontredderd binnengesleept. Een man is van ontbering gestorven. Het 6163 ton groote stsomschip .Korea", van de Russian East Asiatic Company, van St. Petersburg naar de Tyne om bunder- kolen, is dén mjjl bezuiden Cresswcll ge strand. De «Kosmoeljjner Salatis", bij Dungeness gestrand, zit nog vast. Sleepbooten hebben tevergeefs getrokken. Het schip, 4764 ton groot, heeft een waarde van 45000 p. st. ter wijl de waarde der lading, Balpeter en stuk goed, op 50000 p. st. wordt geschat. Ook Nederlaudsche sleepbooten zyn by het schip. Het stoomschip .Brutus" kwam 50 mijl van Lowestoft iu het hevigste van den storm met de smak ,Nancy", uit Lowestoft in aan varing, welke onmiddellijk zonk. Vier der opvarenden verdronken, één werd gered. Vermist. Aangaande het Eng. stoomschip «White- wood", 2 Dec. van Huil naar Breinen ver trokken, heeft men sedert niets vernomen. De Engelsche visschersvloot heeft ook weer verliozon geleden. Twee te Grimsby thuisbehoorende stoom trawlers, de .Jupiter" en .Silverdale", die vóór de laatste hevige stormen naar de Noord zee vertrokken ter vischvangst, worden sedert vermist. De .Jupiter" heeft men 28 Novem ber in gezelschap van andere trawlers nog visschend gezien hij de Horos reven. De twee vaartuigen hadden een beman ning van ruim 20 personen. Cook. Evenals het commissielid Holm heeft de voorzitter der commissie van onderzoek, prof, Strömgren, Cook een zwendelaar genoemd. Alle leden der commissie waren het, van den dag af, waarop zij zyn begonnen het materiaal te onderzoeken, er over eens, dat ze te doen hadden met namaak. Van obser vaties werd eenvoudig niets meegedeeld. Do aanteekeningen van Cook waren net als rekensommen, waar ondor het antwoord maar gezet was, zonder dat was aangegeven hoe men daartoe gekomen was. De astronomen in de commissie hebben dan ook cigenljjk niets te doen gehad. Cook heeft alleen maar op geschreven hoeveel by iederen dag verder is gekomen. De afstanden heeft hy naar zijn beweren vastgesteld door een af standsmeter, die hy een van zijn honden om den hab had gebonden. Natuurlijk is dat al een zeer ongeschikt middel, om in de pool streken, waar men telkens tengevolge van hindernissen van richting moet veranderen en met drijfjjs rekening moet houden, te weten te komen hoeveel men iederen dag zyn doel naderby kwam. Professor Strömgren, die astronomie-doceert, heeft zooals hekend is, Dr. Cook, toen hij te Kopenhagen was, aan een klein examen onderworpen; daarby bleek toen wel, dat Cook geen sterrekundige kennis van eenige beteekenis had. In New-York heeft men eens uitgerekend wat Cook in het geheel met zyn Noordpool- affaire heeft verdiend. Dat is 150 duizend dollars. 25 duizend kreeg hy voor artikelen in bladen en tydschriften, 122 duizend voor lezingen. In St. Louis verdiende hy 14000 dollars alleen door gedurende twee avonden een voordracht te houden. En dat had nog meer kannen worden als men maar niet aan Cook was gaan twyfelen. Er wordt verteld, dat vooral onder de makelaars op de effec tenbeurs te New-York vele en vurige aan hangers van den poolontdekker waren. Zij hadden dan ook zyn portret op de beurs met de sterren en strepenvlag omhangen. Toen zjj hoorden, dat Kopenhagen den Docter niet als den poolontdekker erkend had, trok ken ze het portret van den muur en ver morzelden het door er op te trappen. Tot degenen, die, hoewel zy al eerder recht van spreken hadden gehad, ztch eerst thans omtrent Cook uitlaten, behoort Nan- sen. Hij zegt, dat hy maar gezwegen had, omdat hy meende met het uiten van zyn meening over Cook toch niets te zullon be reiken, maar eigenlyk had hij altyd getwij feld aan de waarde van Cook's berekenin gen en aan de waarheid van zyn pooltocht. Doch aan Peary gelooft Nansen wel. Maakten wy Vrjjdag melding van de meening van Amundsen, volgens welke Cook lijdt aan het idee fixe, dat hy de Pool zou hebben bereikt, wij kannen thans mede- deelen, dat Amundsen niet de eenige is, die aan het verhaal van Cook twjjfelt. Wack, een advocaat te New-York, die nader mot den poolreiziger bekend is, meent, dat Cook leeft en handelt onder auto-suggestie, dat Cook gek is. DE WEEK. Den Haag, 22 December. Alle wapens, geloof ik wel, waren ver tegenwoordigd op de eivolle tribunes, Maan dag jl., op do gereserveerde en de verdere. Geschitter van otficiers-uniiormen, en ook tamelyk veel elegante winter toiletjes van dames, die ,nu toch al zóóveel gehoord hadden" van die sociaal-democraten bij de Begrooting van Oorlog, dat ze er toch heüsch eens t hare van moesten hebben... Om op het eerstvolgende .five o'clock" of «jour- babbeltje interessante dingen van te kunnen vertellen. Op de publieke tribune, tusschen de granwe tinten van al de «politiekjes", een sergeant-majoor, man van ,Ons Belang bezig om ijverig notities te maken... Want ook dit Oorlog-debat stond, althans in den aanvang, in het teeken der Bonden"! Aan de groene tafel, in ruim zwartlakensch pak, minister Coolmet een vleezig gelaat, wit kneveltje, witte borstelharen, dat een onbewegelijk masker ljjkt. Hetzjj de heer Ter Laan zjjne gewone, dorre kalmte verlaat en dusdanig tegen het leger, met al den aunkleve van dien, gaat uitpakken, dat de voorzitter liem herhaaldelijk in de|rede moet vallen, of wel dat kapitein Van Twist, schild en speer grijpthet denkbeeldige gepantserde strydros bestijgt; een stem opzet, zöó gewel dig, dat, „Algemeen Belang", en alle verdere, lichtelyk-rossig gekleurde, lichtelyk-recalci- trant aangelegde militaire corporatiën er op hunne grondvesten van moesten sidderen en schudden. Minister Cool kjjkt den geachten spreker met zijn gelaat van onbewegelijko trekken aan, maakt un en dan eene notitie, of ook cone allerhoffelijkste bniging voor dezen of genen afgevaardigde, die Z.Exc. komt storen... Vurraadt door niets, wat er op den bodem zyns harten omgaat... Dat de heer Ter Laan dezen minister „meer militair" vindt dan «een van zjjne voorgangers", en er het gansclie zonden- register, 't welbekende, op liet volgen: wy weten het. 't Was de oude, eeuwige strijd zoo menigmalen aanschouwt tusschen den .suorrenb&ard" (zooals dr. Kuypor het mili tarisme van ouden stempel eens toekende) en moderner begrippen, welke laatste door de soci's worden aangedikt, of «opgeblazen", hoe men wil. De sergeant-majoor op de publieke tribune zat met razende snelheid te pennen. De gelaatstrekken van diverse offi cieren in loges en op kleine-tribnne ver toonden spottende glimlachjes. Toen kwam kapitein Van Twist, speciaal over het moderne, militaire vereenigingsleven. En wèl mag 't eenige verwondering wekken dat de voorzitter geen aanleiding vond om do afgevaardigden, die zyn galmenden preek toon, z'n driekwart-verslinden van woorden joelend nabootsten; den braven kapitein luid keels stonden uit to luchen, niet óók een klein tikje presidiale censuur toe te dienen- Het ongeluk is, dat kapt. Van Twist's manier dat pathos, dat gezwollens onweer staanbaar werkt op de lachspieren, ook van den tronw8ten paladijn des „snorrebaards." Wat dan ook door tal van „loyale" glim lachjes werd vertolkt. Ontkennen kan geen bezadigd en redeljjk- denkend mensch dat op de wyze, den toon, waarop corporatiën als „Ons Belang" zich uitlaten over hunne positie tegenover de militaire autoriteiten, heel wat valt af te dingen. Ook hy, die erkent dat deze men schen door velerlei van kleinzielige vitzucht, van «zoekerjj',van machtsmisbruik der «hooge oomes" verbitterd zjjn, zal moeten toegeven, dat de „ton", van deze Bonden noch uit het oogpunt van verstandig beleid noch uit dat van welbegrepen, onmisbare discipline te prjjzen valt! Uit kapitein Van Twists rede stip ik nog aan, dat lijj de quaestie der leger vorming los wil zien van poletiekerijanders komen we nooit uit „het moeras." In soldjj- verbetering èn capitulanten-stelscl zoekt hy de oplossing van het kader-vraagstuk. Iu géén geval vermindering van het beroeps kader!... „Dat zou onvergeeflijk zyn!... roept hjj uit, en een uit de school van wjjlen Velt- man zon «bravo!" geroepen hebben. Onder do dingen, die niet slechts om den toon- van-zeggen hilariteit wekten in de Kamer, en door kapt. Van Twist werden bepleit, ook dit: een Nederlandsch jongmenach, die aan eene onzer universiteiten gaat stu- doeren, behoorde zyn rang by het leger behaald te hebben... Waarom heeft de wieg van dezen krygsman toch niet gestaan op Prnisischen bodem, insteê van in de woning eens eerbaren, weibeklanten Haagschen apo thekers De kleine, nog zoo krasse generaal Eland was, na langdurige afwezigheid door on gesteldheid, in de zitting weer present en werd door tal van leden zeer hartelyk begroet. Ook hèm scheen de speech-Van Twist bijzonder te amusceren. De heer Eland staat Behouder aan schouder met kapt. Thom son. Met name ten opzichte van het twee- ploegenstelsel en de herhalingsoefeningen, die z. i. veel in aantal maar kort van duur moeten zijn. Voorts: algemeene dienstplicht met scherpe keuring; vrijstelling van de kostwinners, afschffing van de viermaanders, kaderplicht en verkorting van den eersten oefentjjd. 'n Heelprogram in zakformaat. Maar zoo is de leuk-practische generaal. Dinsdag: de pogingen van den ouden, leelyk-grimmigen schoolstrijd, om uit zyn graf te herrjjzen. Ziet, er waren tweo propagandisten van den eersten rang. Zy heeten: Oosterbaun en Ter Laan. De eerste draagt een masker, maar wat hy beoogt is doorzichtig genoeg. Niet ten on rechte noemde de heer Roodhuyzen, de practisch-aangelegde grappiens der Kamer, hem „ouderwetsch agressief". Dat was de heer Oosterbaan stellig... En de dor-, de langdradig-, de eindeloos-pratende, pratende Ter L&aD... al maar even rad; met ontelbare .meneer de voorzitters", van onder de lange knevelharen van het onexpressief gelaat... De heer Ter Laan; even agressief in zjjn heftige aanvallen tegen het onderwjjs. Boven hen, boven alle anderen nit: dr. Bos, die olie kwam gieten op de stormachtig ziedende golven. Die de paladjjn was der pacificatie. Flink, moedig; niet beducht voor de beschul diging van tot (de liechtschen" af te zakken. Die de leus hoog hield van: Weg met oude veeteo. Wij moeten slechts één doel hebben: verbetering van het volksonderwijs, opdat èn de onderwijzers ón de «kinderen van het volk" gebaat worden. Deugdelijkheid van het onderricht, hechte waarborgen daar voor, èn vrijheid, in den ruimen, waar- achtigen zin des woords: voor elke over tuiging; naast het staatsonderwijs, dat norm behoort te blyven: dit behoort ons stre ven te zyn. De man van ryzig-kloeke gestalte met het eerlijke, vriendel^k-klearige gelaat, de schrandere donkere oogen, deze «liberaal" in den echten, mooien zin van het begrip, heeft dat beginsel Dinsdag j.1. in ons Par lement verkondigd. En al het gekibbel, ge konkel, gekrakeel van roode, zwarte en andere visschertjes in troebel water zinkt er immers by in 't nietl... Dr. Bos' rede, die de bewondering van allo eerljjken in en buiten den kring der Binnenhof-vroeden wekte, vormt een der weinige lichtpnnten van dit langdurig Begrootingsdebat, zoo al niet 't meest glaDzendol... En ernaast raag gesteld het verstandige, bezadigde woord van den minister Heems kerk, die er op wees, hoe de openbare on derwijzer zich bewust moet zjjn ambtenaar van den Staat te wezen. Hij mag dus niet; in zjjn ambt, als zoodanig; de grondslagen van ons staatswezen trachten te ondermijnen. Maar om (zooals de heer Van Wynbergen wilde) den onderwijzer, vóór de aanvaarding van zijn ambt te vragen: ,Wat denkt gjj? Wat is owe overtuiging?"... En van het antwoord te laten afhangen, of men den man zal toelaten: dilt weigert mr. Heems kerk. En voegt er een woord van vertrou wen in het eergevoel van onze onderwijzers aan toe. Zeker, het debat van Dinsdag gaf veel naargeestigs en ootmoedigends te hooren. Doch zoowel de rede-Bos als die van den premier schonken daar toch in menig opzicht, mag getuigd vergoeding voor... Plaatsruimte en tjjd met het oog op in vallend Kerstfeest dwongen mjj om voor heden me Blechts tot deze paar loBse «kant- teekeningen" te bepalen, nu Hoofdstuk V immers ongerept in veilige haven is gekomen en ook Oorlog i waarover straks nog eon enkel woord) er door is gesleept Van deze lange, afmattende campagne, waarbij tegen 't eind inkwam het doodgeboren-kinde ken, genaamd voorstel-mr. Troelstra tot het houden eener parlementaire enquête naar „Het Lintje", terwyl dr. Kuyper er zelf rustig naar stond te luisterenDe premier van 1901, die nog steeds vruchteloos zoekt naar den man, gegadigd om, op diens benrt, op te sporen eeD, bereid om, in samenwerking met nummero-een, den .Eere-raad" te vormen Die toch komen moet Wanneer ons parlement bestond uitmannen als een Bos, een Limburg, ook wel een De Visserdie de kosteljjke kunst verstaan om hunne redevoeringen deugdeljjk voor te be reiden, te verwerken danin klaren, kort- bondigen, gecompriraoerden vorm voor te dragen, ja, dan zou 't wel anders gaan! Edoch de meesten hebben, eilacy, geen flauw begrip van wat een parlementaire rede be hoort te zijn. Ze brengen steeds een speech «op papier", en dreunen die dan voor; ol ze praten zichzelf dermate vast, dat ze niet meer uit het labyrinth hunner gedachten kunnen komen en ten slotte het toeval of een wonder ze het geheim van den «pnzzle" moet ontsluieren Zóó mager, toch, is het „tastbaar, practiach resultaat", te schiften uit dien oceaan van woorden, zinnen, sinds begin-November daar, in de oude danszaal, voortgebracht uit zelf- verheorljjking, intrige, ydolhoid en nog meer dere bronnen van duBdanig-troebel gehalte Oceanen, die wegstroomen naar het Niet, zonder een spoor achter te laten 'n Andere herinnering dan van weemoed en overmatige vermoeidheid Slechts enkele Kerst lichtjes flonkeren in de benauwende duisternis en honden levend, in u, het geloof aan het betere, dat tact nog is Op den laatsten dag vóór Kerstmis (niet van het Kerstrecès, helaasis de Kamer haar gewoonte getrouw gebleven om wat nog af te doen valt met „den Franschcn slag", of erger dan dat, van de baan te helpen. 't Was een wonderlyke dag, die van Don derdag 23 December IDe minister had zjjne groote rede' snel-fiuisterend staan mompelen, voorlezend de verschillende nota's, hem door zijne ambtenaren verstrekt. Minis ters van Oorlog en van Marine zijn in den regel geèn Cicero's, maar zoo ongeniotelyk, naargeestig en driekwart-onverstaanbaar als Z. Exc. gen. Cool 't heeft volbracht, is toch, zonder antecedent in de Kamer! Men behoeft dan ook even pessimist te zyn om te vreecen, dat deze bewindsman er willicht niet toe komen zal om „een zak zout" met het Par lement op te eten 1 Zooveel heeft men er van opgevangen, dat deze minister o. a. eene Staatscommissie tot onderzoek van den stand onzer defensie, alsook naar de mogelykheid van bezuiniging (waartoe de heer Marchant eene motie aanhangig heeft gemaakt) uitste kend vindt. Deze verklaring is wel het belangrijkste van de gansche rede. Verder acht de minister drankverbod in de kazerne onnoodig, daar het gebruik reeds vermindert. Erkent, dat de verbetering der officieren- traktementen urgent is. Blykt „Ons Belang" niet byzonder te vertrouwenis op zjjn •qni-vive" tegenover mogoljjke stoutigheden van die corporatie. Keurt het duel ten sterkste afEvenzeer het inlasschen van een stuk achter den beoordeelden officior om Wil van Krnpp geen kwaad hooren en denkt er niet aan om nieuwe proeven mot het geschut te laten nemen. Zooals gezegdin vliegenden vaart leden, die den euvelen moed hadden om het woord to vragen, door gejoel, gebrom en gerinkel van sleutels 't spreken onmogeljjk makend, aldus heeft de Kamer Donderdag j.1 Oorlog afgedaan, met en benevens al het verdere (de opcentjes incluis) om maar des avonds ,met groot verlor' te kunnen gaan En tèch heeft 't niet gebaat! Wat by menschen-heugenis niet is voor gevallen, gebeurde nu. De Kamer had nog slechts een brokje-Suriname vóór de borst. Quaestie van een uurtje, daoht ieder Maar men weetvan beker tot lippen Da. Roessingh, de grimmig-onverzettolyke, kon 't niet verkroppen, dat de minister te Nieuw-Nicherie een hulpprediker in plaats van een predikant wil stellen. De minister deed 't uiterste om den heer Roessingh tevreden te stellen. Niets baatte 1 De heer R. handhaafde zjjn amendement Waarna het vreesetjjke, dat ieder zag aan komen, gebenrde 't Bleek, bjj de stemming, dat er geen 51 leden meer present waren, doch slechts circa dertigI... Het R. v. O. schrjjft voor, dat de Kamer in zoodanig geval onraiddelljjk moet uiteen gaan. Wat geschiedde 1 De heer Lohman stond aan het hoofd van de groep heftig-toornenden, die op den heer Roessingh aandrongen in wilde verontwaar diging Het Kerst-recès was nog niet begonnenDinsdag te half tweo moot men overstemmen Wat zullen 's keeren Roessingh's ooron gedurende de Kerstdagen getuit hebben Ma. Antonio. ingezonden. Geachte Redactie I Zou U voor onderstaande regelen een be scheiden plaatsje in uw geëerd blad willen afstaan Bjj voorbaat mjjn dank. Een beroep op de welwillendheid van Helders burgerij in het algemeen, en bakkers- patroons in het bjjzonder. De Kerstdagen behooren thans weer tot het verledene. Het overgroots deel der be volking heeft het «Vrede op aarde" naar welgevallen knnnen vieren. Althans deze dagen worden erkend als christelijke feest dagen. En toch er bestaat een categorie van menschen in onze samenleving voor wien het «vrede op aarde" een Utópia is, n.1. de bakkers. Althans in het nummer van het Vliegend Blaadje van j.1. Woensdag wordt in een advertentie gerept van een «strjjd". Hier is veel voor te zeggen, doch voor on- ingewjjden, is het een advertentie zonder meer. Daar ondergeteekende nauw verwant is aan het bakkersvak, acht hjj het niet geheel van belang ontbloot, om dezen tstrjjd" even in het belang van patroon en gezel, aan den wel willenden lezer bekend te maken. Terzake dos. „Bakkers zjjn stakkers". Dit is spreek- woordeljjk geworden. En de magere botte, en bleeke kaken, leveren het bewijs, dat hierin een droeve waarheid ligt opgesloten. En toch, hoe stieimoederljjk ook bedeeld in den tredmolen des levens gelaten, woton zjj hun lot te dragon. Alleen komen zjj met het onschuldig verzoek(lees strjjd) om do Kerstdagen vrjjaf te mogen hebben, opdat ook zjj, evenals de meeste arbeiders, hot genoegen m» ten smaken, het heerljjk Kerst feest in den kring hunner naasten te mogen vieren. Wat een barbaren, die bakkerspatroons! zou men geneigd zjjn nit te roepen, om dezen redelijken eisch niet in te willigen. EdochMen moet bekend zjjn met de zaken om een grondig oordeel nit te spreken. Het meerendeel, zoo niet alle Heldersche bakkerspatroons, is niet zoo pessimistisch tegenover hun volk, doch helaas ook zjj zjjn in den .strjjd om het bestaan* niet geheel vrjj in hun doen en laten. De concurrentie speelt in deze een der voornaamste fac toren. En daar men natnnrljjk bang is, dat de een den ander een vlieg (klant) af zal vangen, bljjft men aan die oude traditie hangen, on worden beide partjjen de dupe van de historie, want ook patroons hebben bjj n i e t-bakken op feestdagen indirect voordeel. En daar nu patroon en gezel in dozen homogeen gaan, zou ik in gemoede willen vragen „Is er onder heeren patroons niot één, die bjj eventneelo gelegenheid het initiatief durft nemen om aan het bakken op feestdagen een einde te maken?* Ook de welwillendheid van Helders bnrgerjj wordt in deze gevraagd om op die dagen geen versch gebakken brood te eischen, opdat ook voortaan in het gezin van den misdeoldcn bazker het „Vrede op aardel* geen jjdele klank moge blijken. U, M. de R., dankend voor de plaatsing, verbljjf ik Uw dw. dn. R.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1