KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3800. Woensdag 5 Januari 1910. 38ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. f£T: 't Vliegend Blaadje p. 3jn. 50 ct., tr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- 1 Zondagsblad 37J 45 f 0.75 miën Modeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2J Vignetten en groote letters wordon naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT ft Co., te Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. De Belgische Senaat (lo kamer) heeft het wetsontwerp waarby de arbeidstijd in de mynon wordt beperkt tot 9 uur, aangenomen met 72 tegen 10 stemmen. Voor mynen, waar do temperatuur hooger is dan de gewone, zullen by Koninklijk besluit nog nadere maatregelen kunnen worden getroffen. België heeft Vlaamsche en Fransche munten in nikkel van 5 en 10 centimes (practischer dan de onze hebben ze in t midden een gat) en ook van 25 centimes. Onlangs is besloten tot den aanmaak van 26,000 stukB dezer laatste. Bij den dood van koning Leopold was juist de Fransche helft geslagen. De Vlaamsche helft zal nu voorzien worden van koning Albert's naamcijfer. Ook by de binnenkort- te-slaan-e-frankstukken zal koning Albert's beeldenaar gebruikt worden. Een beetje klein doen de Belgische party organen wel die van iederen nieuwen raads man of dienaar die by den nieuwen koning in dienst komt, het doopceel lichten. De achterdocht togenover 's konings nieuwe om geving is niet edel daar het toch voor de hond ligt dat de nieuwe jonge koning anderen neemt dan zyn bejaarde oom. En hy heeft wel al zooveel blyken van onafhanke lijkheid gegeven dat hy in de keuze zijner raadslieden of zyner omgeving niet door par tijdige byoogmerken met het oog op welke party ook, zich zal laten leiden. Het wetsontwerp tot herziening der invoer rechten is door de Fransche Kamer met zeer groote meerderheid van stemmen aangenomen 465 tegen 42. Daarna kwam uan de orde het voorstel om den ontslagen postambtenaar Simonnet weder in dienst te stellen. Minister-president Briand betreed het voor stel en verklaarde, dat de aanneming gelijk zou staan met een votum van wantrouwen. Het werd daarop verworpen met 343 stemmen tegen 114. De uiterste linkerzyde zal dit wel erg euvel opnemen. Er is trouwens in den laatsten tyd eenige prikkelbaarheid aan den linkschen kant waar te nemen. Oud-mioister Clemenceau is uit de radicaal-socialistische party getreden. In een schryven aan den heer Vallé pre sident van het uitvoerend comité, heeft hij de redenen medegedeeld die hem tot dien stap hebben geleid. Hy kan zich nl. niet vereenigen met de houding van het comité, dat by de jongste verkiezingen voor den gemeenteraad te Toulouse de socialistische candidaten heeft aanbevolen. Het comité heeft besloten het ontslag van don oud-minister nog niet te aanvaarden. Het heeft een onderhoud verzocht met den heer piemenceau, teneinde met de stukken te be- 'ijzen, dat het den kiezers niet heeft aanbe volen de jocialiston to kiezen, maar hun heeft geraden voor de republiek te stemmen, waar mede werd bedoeld, dat zy hunne stem zouden uitbrengen op de candidaten, die geen com promis met de reactionuaire partyen hadden aangegaan. Parys krygt een leening van 900 millioen francs. De Kamer heeft het desbetreffende wetsontwerp mot 353 tegen 53 stemmen aan genomen. De gelden zullen besteed worden tot verbetering van den gezondheidstoestand der stad en tot vérfraaiing. Uit Lissabon wordt gemeld, dat drie revo- lutioDuairen, dezer dagen in hechtenis ge nomen, voor den rechter van instructie hebben bekend, medeplichtig geweest te zijn aan den moord op koning Carlos van Portugal. De rechter zou nu alle draden van het complot in handen hebben. Uit Madrid wordt aan de //Reichspost" gemeld, dat door de rechtbank te Barcelona vyf vrouwelyke onderwijzers aan de school van Ferrer wegens roof, afpersing en diefstal in meer dan 400 gevallen gepleegd tot jaren lange gevangenisstraf zyn veroordeeld. Do rust is voor de Spanjaarden nog niet teruggekeerd in Marokko. Woensdag der verleden week werd op een avond de stad Alhuccmas door de Mooren onder levendig geweervuur aangevallen. De Spanjaarden be grepen niets van dezen onverwachten aanval en verdedigden zich met hunne kanonnen. Ook de Franschen in het Tschaad-gebied hadden last van de Mooren. Het kamp der kameelruiters is eind November door 200 krijgslieden aangevallen. Aan de zyde der FranBchen vielen 20 dooden. In Oostenryk begint de parlementaire machine geregeld to werken. Het Heerenhuis hoeft de voorloopige begrooting in alle lezingon aangonomon en eveneens de wet, waarby de regeering wordt gemachtigd tot regeling van do handelsbetrekkingen met andere Staten. In Hongarije is de crisis nog altijd niet opgelost. De conferenties van keizer Franz Joseph mot verschillende leiders hadden geen resultaat. De keizer is niet bereid de econo mische onafhankelijkheid van Hongarye te erkennen. Do Russische Czaar die in Sabastopol heeft vertoefd om daar het eskader onder opper bevel van grootvorst Michaël Nicolajewitsj te ontvangen, is nu met de Czazitza en zijn kinderen vertrokken naar Tsarskoje Selo. Binnenkort wordt hy vandaar te St. Peters burg verwacht en naar aanleiding daarvan zijn in het belang van de veiligheid der vorstolyke personen strenge maatregelen ge nomen. Do prefect van politie heeft o.m. be paald, dat ieder, die te Petersburg aankomt en zich niet onmiddellyk by de politie san- meldt, gestraft zal worden met een hooge boete of drie maanden gevangenisstraf. Misschien denkt de czaar wel aan het spreekwoord van den vergeten burger en het geruste leven. Do Rykadoema is uiteengegaan tot 15 Jan. HELDER, 4 Januari. Slampampers. Op de Zuidstraat, naby de Keizcrsbrug, word Zondagavond na elf uur een jong meisje lastig gevallen door eenige marine matrozen.^ Toen een voorbijganger, burger met stevige knuisten, zich met het geval ging bemoeien, ontstond aanvankelijk woordenwisseling op schreeuwerigen ruzie toon, welke spoedig overging in ernstig vechten, waarby twee matrozen in het Hel- dersche kanaal een frisch bad opliepen. Een hunner moest door middel van een eind touw naar den vasten wal worden gehaald en ver loor bij deze straf na zonde" 'n portemon- naie met f 12.46. Over boord geslagen. Bij do familie J. de H., alhier woonach tig, is bericht ontvangen, dat hun zoon, die nende als matroos op den Emdener logger «E. 42", door een stortzee onder Katwijk over boord werd geslagen. Alle pogingen tot redding waren tevergeefs. Do jeugdige vis- scherman vond een jammerlijken dood in de golven. Van het paard geworpen. Gisterenmorgen kwam van den weg langs het Noord-Hollaudsch kanaal een paard zon der berijder aanhollen. Het schijnbaar woeste dier werd aan do Binnenhaven niet zonder moeite gegrepen, terwy'1 de eigenaar, lang niet zacht afgeworpen, later met gebroken arm en eenige inwendige kneuzingen per handwagen werd aangevoerd, om geneeskun dig behandeld te worden. Scheepstoko's. Men schryft aan het „Hbld.": De redactie vau het „Handelsblad" schreef in het avondblad van 3 November 1.1. dat hot zeer wenscheljjk zou zijn dat ook sche pelingen van lageren rang aan boord der marineschepen medezegging zouden hebben in het bestuur der scheepstoko's, waarvan de baten toch komen uit de zakken van alle schepelingen. Het trof ons thans in de Duitsche bladen te lezen, en achten het dan ook vermeldens waard, dat bij het laatste Kerstfeest aan boord der Duitsche oorlogsschepen aan de Jantjes geschenken waren gegeven uit de overwinst van de cantinos. Met de goede verdeeling der uitkeeringen was belast cene commissio, bestaande uit een officier, den betaalmeester, den bottelier als mede eenige onderofficieren en matrozen le klasse. IJmuiden, 3 Januari. In het afgeloopcn jaar werden door de Noordzeeslnizcn alhier geschut (voor zoover liet zeeschepen betreft), uit zee8 barken, 1 brik, 31 schoeners, 11 koffen en 2247 stoomschepen, met een gezamenlijke inhoud van 10.594.917 kubieke meter, iln 1908 uit zee4 barken, 2 brikken, 80 schoeners, 5 koffen en 2249 stoomschepen, inhoudende 10.472.792 kub. meter). Naar zee 6 barken, 1 brik, 31 schoeners, 4 koffen en 2271 stoom schepen met een gezamenlyken inhoud van 10.727.549 kubieke meter. (In 1908 naar zee4 barken, 2 brikken, 34 schoeners, 2 koffen on 2254 stoomschepen, inhoudende 10.435.470 kub. meter). Door de vereeniging .Steun in Werkloos heid" is een groot stuk land van de familie Van Tuyll van Serooskerken ontgonnen en in arboiderstuinen herschapen. Deze worden thans in de grootte van 100 roeden elk aan verschillende arbeiders verhuurd. De burgemeester van Schagen. Schagen, 31 Dec. Do heer H. J. Pot, sedert 17 Januari 1901 burgemeester van Schagen, heeft wegens gezondheidsredenen ontslag aangevraagd. De nieuwe burgemeester van Purmerend. By Kon. Besluit van 31 December is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot bur gemeester der gemeente Purmerend, F. C. A. H. L. Cavaljé, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wieringen. Burgemeester Van Leeuwen. Volgens ,Het Volk» zou de bepaling van den datum van het ontslag van mr. Van Leeuwen op 16 Januari in het ontslag-besluit door minister Heemskerk geschied zijn zonder den heer Van Leeuwen daarin te kennen. Nieuwjaarschieten. Het Nieuwjaarschieten te Amsterdam heeft in den nacht van Vrydag op Zaterdag een slachtoffer gemaakt. De banketbakkersbe- diende W. S., in dienst van den banketbak ker J. C. Hoen, in do KinkerBtraat, stond eenige minuten na twaalven met een raad op het plat achter het huis van zyn patroon, toen hy door een kogel aan het hoofd getroffen werd. In bowusteloozen toe stand werd hy naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. Een bewoner van de Borgerstraat, genaamd H., die geschoten had met een revolver, mot scherp geladen, wordt verdacht het noodlottig schot te hebben gelost. Bezoek van H. M. de Koningin. Van welingelichte zijde vernomen wy, dat het voorgenomen bezoek van H. M. de Konin gin aan de hoofdstad vermoedelijk in de maand Mei zal plaats vinden. (.Telegraaf.") Voor den trein geworpen. Zondagochtend heeft zich iemand even vóór hot station Maarn geworpen voor den trein, die om 10 uur uit Utrecht vertrokken was. De man werd geheel vermorzeld. Door hot plotseling doen stilhouden van den trein, toen de machinist het overrijden gewaar werd, brak een der trekstangen van een restauratierijtuig, dat daarna te Maarn uitgezet werd, waardoor de trein 36 minuten vertraging ondervond. In dezen trein bevond zich Prins Hendrik op weg naar Meiningen. De decoratiequaestie. Naar aanleiding van het door het Haagsche Correspondentiebureau reeds tegen gesproken bericht in De Telegraaf om trent de samenstelling van den eerer&ad in zake de decoralie-quaestie, heeft de N. Ct. zich rechtstreeks tot dr. Kyper gewend. Deze verklaarde, dat wel van hem het verzoek tot samenstelling van een eereraad was uit gegaan, doch dat hem nog geen bericht ge zonden was, wie in dezen eereraad benoemd zyn of zullen worden. Omtrent de namen, door De Telegraaf ge noemd, kan de N. Ct. beslist tegenspreken, dat mr. P. W. A. Cort van der Linden en mr. J. C. de Marez Oyens in den eereraad benoemd zouden zyn, laatstgenoemde is daar toe zelfs niet aangezochtmr. Cort van der Linden wenschte zich omtrent dit laatste punt niet uit te laten, doch ontkende perti nent benoemd te zyn. Ook mr S. Van Houten en dr. C. Lely ontkenden de juistheid van het bericht be treffende hun benoeming. Even verzetten. Links aan den ingang van den Kanaalweg te Scheveningen by don Ouden Schevening- schen weg kan men zien, dat een villa, zoo pas onder de kap gebracht, weer tegen den grond gaat. De eigcnareB vond toen zij Jhaar droomen in steen zag verwezenlijkt, dat zy haar tehuis wat dicht by den weg had ge droomd. Geen nooddan maar afbreken en een eindje achteruit gezet. Gemakkelijk, als men het doen kan. (,L. en V.") Goed afgeloopen. Men schryft uit Don Haag: Toen Vrijdagavond het rjjtuig van den Prins achter dat der Koningin-Moeder van de Groote Kerk terugkeerde, gleed een der schimmels op de gladde rails achter het Stadhuis uit, en stortte het paard neer. In zijn val trok het dier, hoewel de koetsier uit alle macht tegenwerkte, het andere paard mede. Een onderofficier der grenadiers, die snel toesprong, greep het eerstgevallen trap pelende paard bij het hoofd, en vóór andere personen hulp konden bieden, trok hy het ovoreind, terwyl het andere paard daardoor mede opstond. Een groote menigte was natuur lijk toegestroomd. De sergeant maakte dood bedaard front en salueerde. Slechte visch. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch De visch die hier in den laatBten tyd op de vischmarkt wordt aangevoerd, is van eene qualiteit, die vry geregold afkeuring vau aanzienlijke partyon ten gevolge heeft. Don derdag was de afgekeurde party zóó groot, dat de gemeentereiniging een heele vracht naar de Stadavaalt had te expedieeren. De moord te Koekange. Aan de Ass. Ct". wordt nog nader gemeld Donderdag waren de veldwachters van Koekange en De Wyk ten huize "van Klaas Bakker tot nader onderzoek. Een der veld wachters vroeg aan Klaas, terwyl deze bezig whb den vloer te vegen .zeg me nou eens, wie was je medeplichtig", waarop Klaas zich liet ontvallen«Geen monsch, ik heb het alleen gedaan". De veldwachters zeiden daarop,- dat zy hem zouden meenemen naar den bur gemeester, waarop Klaas zoide, dat hy zich vergist had. Hy hield zich verder daaraan en ontkent zelfs de woorden to hebben gebezigd. De ,N. Rott. Crt.' meldt: De tweede inhechtenisneming van Klaas Bakker inzake den moord te Koekangerveld, is geschied naar aanleiding van het lossen van een schot door hem op zijn buurman Veruim, die voor hem en zijn broeder Roe lof een zeer bezwarende getuigenis heeftaf- gelegd. Ook wordt gezegd, dat Klaas zich tegenover de politie heeft uitgelaten, dat bij den moord geheel alleen gepleegd zou hebben. Het faillissement-Dietens. Naar wy vernemen, bedraagt het totaal bedrag der vorderingen in het faillissement- Dietens ongoveer f800.000. De zuivere op brengst van de roerende en onroerende goederen kan niet wordon geschat. Maar vast staat wel, dat enkele der grootste schuld- eischers zeer groote schade zullen lyden. Do rechtbank to Groningen heeft do voor- lo'opige hechtenis van don verdachte met 30 dagen verlengd. De eerste termijn zou gis teren geëindigd zyn. («Prov. Gr. Crt.'j De stemrechtvrouwen. Vrydag is een stemrechtvronw te Londen binnengedrongen in een kamar, waar ver kiezingsplakkaten en stroobiljetten tot aan beveling van do candidatuur van minister John Burns in Battorsea voor verzending in gereedheid werdsn gebracht. Zij trachtte uit een fiescbje, dat zy by zich had, een bijtende vloefstof over de papieren te werpen. Een paar werden er bodorven. Een zekere heer Marshall, die in de kamer w„, kreeg van het vocht over een hand en tegon zijn voorhoofd boven het rechter oog. Voor hy goed wist wat er gebeurd was, was do stomrechtvrouw er reeds op haar fiets van door. Vergiftigingszaak. Marie Bourette, die verdacht wordt aan het echtpaar Dondieux vergif gezonden te hebben, tengevolge waarvan de ongelukkige Godard, de jonge zanger, het leven verloren heeft, ontkent alle schuld. Van het arsenicum, dat in haar woning gevonden is, zegt ze de herkomst niet te weten en ook ontkent ze de brieven aan Doudieux geschreven te hebben. Gelukkig spel. In het .Casino" te Monte-Carlo heerschte Woensdag groote opwinding omdat er een Canadees ongeveer 556,000 frank met spelen gowonnen heeft. Hy zette regelmatig het maximum van 2000 frank op. Reeds had hij al zyn winst en nog een 20,000 frank weer verloren, toen de kans keerde. Viermaal deed hy aan verschillende tafels do bank springen. Het onschadelijk maken van torpedo's. Turpin, aan wien het vaderschap van het meliniet toegeschreven wordt, heeft aan den minister van marine kennis gegeven, dat hy een nieuwe uitvinding gedaan had om drijvende mjjnen in zee neergelaten torpedo's onscha delijk te maken. De uitvinding zou vooral toegepast kunnen worden om koopvaardij schepen in den eersten tyd na een grooten zee-oorlog voor de gevaren van het aanraking komen met ontplofbare stoffen te beschermen. De belasting in New York. Aan het wonen in een wereldstad zyn, naast gn ote voordooien, ook wel nadeelen verbonden. Dat ondervinden de inwoners belastingbetalers van Grooter New-York met zyn 4} millioen zielen. Het Statistisch Bureau te Washington heeft n.1. uitgerekend, dat do New-Yorkers per hoofd met 307£ gulden gemeentolyke schuld belast zyn En schakelt men do zeer talrijke onver- mogenden uit, die uit den aard der zaak niet meedoen aan het belastingbetaien, dan wordt de schuldenlast voor de overblijvende New-Yorkers nog heel wat hooger. Morgan-père. De staking van de New-Yorksche blouse- maaksters duurt voort. Nog steeds worden de naais:ers financieel zeer krachtig gesteund door New-Yorksche dames uit de zeer ver mogende kringen. Onder dezen heeft mej. Anne Morgan, do dochter van den grooten John Pierpont Morgan, do leiding. Haar vader kourt de beweging af, maar belommert overigens do dochter niet in het minst in haar pogingen. Zelfs hooft hy naar de New-Yorksche bladen met ophef vertellen haar als Nieuwjaarsgeschenk een inder daad vorstelijk cadeau in gold vereerd, daar bij zoor goed wetende dat de door hem ver oordeelde staking met zyn eigen geld nu nog wat langer zal kunnen worden aan den gang gehouden. Men ziet het: Morgan verstaat niet enkel 1'art d êtro père, maar ook is hy filosoof. Dat kan hy ook zyn, op z ij n leef tijd en met zyn inkomen. De moderne vrouw en haar figuur. Wordt het figuur der vrouw mannelijk? Deze vraag heeft een Amerikaanach blad gesteld en een heele reeks bekende beeld houwers en geleerden hebben hun antwoord hierop niet onder stoelen of banken gestoken, doch zy hebben als hun meening gezegd, dat, met de toenemende belangstelling, die de Amerikaansche vrouw gaal stellen in alles wat sport en daarmee aanverwant is, het veranderen van het vrouwelijk lichaam gelyk- op gaat. «Do hedendaagsche Amerikaansche vrouw", aldus uit zich do beoldhouwer Potter, «is meer mannelijk dan schoon en verder dan ooit verwijderd van het Grieksche schoon heidsideaal". Zoo'n spierontwikkeling mag schoon zyn bij de mannenfiguur, het ideaal vau het vrou wenlichaam stelt andere eischen dan kracht en sterkte", zegt een ander beeldhouwer, .de schouders worden breed, het mollige ver dwijnt". De moderne sportvrouw heeft een vlakke borstkas, buitengewoon breede, ge spierde schouders, een breede taille en weinig heupenkortom, alle eigenschappen van de mannenfiguur. In denzelfden trant uit zich de president der nationale teeken-academie, John. Alexan- der. Hy noemt de overdreven spierontwikkeling by de vrouw een beleediging van den schoon heidszin en ziet in hot streven van de vrouw in deze richting een nationaal gevaar, want de bovenmatige inspanning van het lichaam moet zich wreken op do nakomelingschap. De schilder S. J. Woolf, die voor een groote tumhal in Chicago wandschilderingen maakt, heeft in een fries een groep moderne turnsters voorgesteld en voor het eerst moderne vrouwen, die de sport beoefenen, als model gebruikt. Schouderophalend wees de kunstenaar op zyn werk en zei: .Deze vrouwenfiguren zijn nauwelijks van de man nelijke te onderscheiden, toch zyn zij absoluut natuurgetrouw". Ten slotte is er de uitspraak van de direc trice van een der grootste modemagazijnen te New-York: »Wy kunnen geen kleeren moer naar modellen laten maken; de hartstocht voor de sport heeft de lichamelijke ontwikkeling dor vrouw oen andoren kant uitgedrongen. Tien jaar geleden nog kon men een vrou wenlichaam door kleeren mooier maken, ver edelen zelfs. Nu niet meer." Indien du verschillende hier aangehaalde uitspraken zelfs maar eenige waarheid be vatten, dan ziet het er inderdaad met het elegant Amerika niet byzonder rooskleurig uit. En in dit geval kunnen wij ous slechts verheugen over het feit, dat onze Hollandsche vrouwen nog niet tot zulke sportmisvormin- gen zyn geworden. De schaduwzijde van groote steden. Er is zeer onlangs een boek verschenen Villes meurtrières"Lancry en Guérillon zijn de autenrs en Landouzy heeft er een voorrede bijgeschreven. Verneemt, welke stel lingen deze Franschen omtrent hun hoofd stad, la Ville Lumière, uitspreken Parijs is een ongezonde stad. Het leven is daar voor den enkeling moeilijk, vooreen gezin onmogelyk. Parjjzenaars uit Parijs, in Parys geboron Paryzenaars zyn er maar weinigen, slechts 1/3 van du bevolking, en daarvan is woer het vierde part buitenech telijk geboren. Slechts ryke Parijsche fami- liën kunnen zich voortplanten en dan nog maar alleen hierdoor, dat zy een groot deel van het jaar, ver van Parys, leven en altyd weer nieuw bloed uit de provincie of den vreemde toevoeren. De arbeid ersfamiliën planten zich in Parijs slechts tot de 2de generatie voort. Het gewone lot van den Parjjschen werkman is, in het ziekenhuis ter wereld te komen, in het ziekenhuis verpleegd te wordoD, in het ziekenhuis te sterven en ten Blotte van den arme begraven te wor den. Als Parijs roem draagt op haar laag kin dersterfte-cyf er, dan komt dit alleen hiervan, dat er daar zeer weinig kinderen zyn en van die weinigen wordt een derde deel naar de provincie ter verzorging gestuurd. In weer wil van allo liefdadigheidsinstellingen is de kindermoraliteit te Parys minstens oven groot als in het overige Frankrijk. Parys is een afgrond, waarin het Fransche ras zich stort, om erin te gronde te gaan. Aldus twee Franschen over het ,Babel onzer dagen, het aan den vloek gewijd Pa rys" van da CoBta. (Med. Wbld.) DE WEEK. Tweede Kamer. 81 December. Het geweldige «Nickerié-conflict," dat dreigde meer dan ééne antithese" wakker te roepen, is dan bygelegd. Wanneer de af gevaardigde voor Emmen zich nu Donder dagavond had luten gezeggen en de heeren niet in de woelig-onbokookte stemming geweest van eene Kamer, die hunkert naar het oogenblik van «huis-toe," wel, dan zou 't immers alles op rolletjes gogaan zijn1 De minister heeft een scheutje water bij z'n wyn geplengdds. Roessingli ookaldus is het «slappe grogje' ontstaan, dat de heeren, in figuurlijken zin, op de valreep dronken De f5000 blijven op de Begrooting van Suriname staan, edoch de minister behoudt vrijheid van handelen, d.w.z. het geld mag voor een predikant óf voor een hulpprediker worden besteed, naar omstandigheden. Onder die conditiën werd de pais beklonken en raakte de zaak uit de wereld. De lieer Troel stra vroeg intusschen over het geheele arti kel hoofdelijke stemming, en dat was volkomen consequent: de vijf aanwezige soc.-democra- ten konden dus .getuigen" tegen het principe en do heer Duys was ditmaal absentmeng de daardoor geen dissonant in het tegenstem men zyner partijgenooten. Ware 't niet zulk eene heel-exceptioneelo zittiug geweest, de heeren hadden allicht aan het redekavelen, om niet te zoggen kib belen, geraakt! De heer Lohmun bestreed het amendement-Roessingh vinnigjes genoeg, en de president hief reeds, in arren moede, de handen ten hemel, doodsbenauwd dat men weer aau het .redevoeren" zou gaan. Over de vraag, of de geestelyke belangen te Nieuw-Nickerié nu al of niet met medewer king van een predikant, die voor Doop en Avondmaal nu en dan «eventjes" uit Para maribo overkomt, met een hulpprediker tot hun recht kunnen komen, dan wel of, zooals ds. De Visser op den voorgrond stelde, 't hemelsbreed verschil tusschen een dominé en een godsdieust-onderwyzer niet uit het oog mag worden verlorenmen vergunne my deze quaestie te laten rnBten. De heer Hugenholtz had vuur gevat over eene uitdrukking van mr. Lohman, nl. waar deze over den «liberalen kerkeraad" van daar-ginds-sprak. Zulk een «toon" wilde de heer Hugenholtz niet hooron in de Kamer .Geen staatspropaganda voor eene bepaalde richting." 't Zou er den heer Hugenholtz .bjjna" toe gebracht hebben om met ds. Roessingh med te gaanDe heer Ankerman achtte het daarop noodig den heer Lohman tegen s heeren Hugenholtz' aanval in bescherming to nemen, zoodat alles erop wees, hoe gevaar voor een allerbeminnelijkst en uitgebreid theologen- dispuutje, met al den aankleve van dien, kon dreigen 't Is, gelukkig, anders en beter geloopen. Zooals reeds gezegd, de minister en do heer Roessingh waren conciliantDo Kamer raakte allengs weer in de stemming van den 23n Suriname en Hoofdstuk XI (Dep. van Ko loniën) kwamen in veilige haven. Met innig-vergonoegd gelaat verklaarde de voorzitter, dat de Kamer tot nadere byeen- roeping (vermoedelijk 15 Februari is ge scheiden Dan wacht eene agenda om niet mee te spotten, zoodat de heeren zich, bij hunne y verigo voorbereiding tot behandeling der gewichtige dingen, welke de periode half Februari-Paschen zullen vallen, ook duchtig mogen .trainen" in zelfbeperking. Toen de hamer reeds gebonsd had spreidde graaf Van Bijlandt op vaderhartelyke wijze du armen naar de vergadering uit en riep den heeren «op z'n oud-Hollandsch", een aardig- gemoedelijk. «Veel heil on zegen" toe! In zulk een teedere Sylvestersteraming ging dan toch de Tweede Kamer op 29 Dec. te circa halfvier uiteen. Laten we nu maar dat Roessingh-incidentje vergeten en er vooral geen antecedent van maken om de heilige Kerst-limiet te gaan overschrijden Dat zou zyn oen «res mali exempli", om 'n in don laatsten tyd vuak gebruikt stop woord te gebruiken... .Afblijven is de boodschapin verstaanbaar Nodcrlandsch. In het begin dezer vergadering heeft graaf Van Bylandt warme hulde gebracht aan Pierson's nagedachtenis. Hy wees op den grooten invloed, welke van dozen betreurden overledene uitging op de intellectueele vor ming van een jongere genoratiehoe wijlen Pierson, voor zoovelen steun en raadsman, in de Kamer, ook door de beminnelijkheid van zyn optreden, aller harten won. Wjjdde een weemoedig woord aan de smart der weduwe, die zoo innig verbonden was aan het leven en streven van den overledene. Huldigde Pierson's verdiensten als man van beteekenis op hot gobiod van wetenschap, politiek, financiën, koloniën, handel. 't Was eene rede, sober van taal, en waarin men gevoelde het warme, oorlyke hart van dengeen, die haar uitsprak; van den voorzitter, die thans reeds heeft weten te veroveren het vertrouwen on de volle sympathie der gansche Kamer; voor een praeses zéér kostbaar bezit I Eerste Kamer. Er zijn dagen geweest, toen het Indisch Begrootings-debat in don Senaat van betee kenis was. Edoch, ,1e combat finit, faute de combattants"De goede krachten, in staat om over Indië «meê te praten", verdwenen allengs of nagenoeg Den eersten ochtend, dien van Woensdag, (de Parlements-zitting van lialf twee berok kende dat het debat by do pauze moest wor den afgebroken) waB de .gedachtenwisseling'' uitermate mat en weinig-zaaks. De heer Fraiisson hoeft zeker niet ganschelijk ongelyk wanneer hy pleit voor het beginsel «gelijke monniken gelijke kappen" betreffende de geestelyke belangen in Indië. Een staatskerk hebben we nu eenmaal niet meerBy het verleenen van subsidiën wordt het principe van rechtvaardigheid, waarvoor hy in het krijt trad, zeker niet altyd hoog gehouden. Dc liter Franssen vroeg geen bepaald ant woord zei de daden des ministers met be langstelling tc zullen verbreiden. Aan mr. Van den Bicsen komt de hulde toe dat hy zjjne Wagestertsche neigingen ditmaal meesterlijk in toom wist te honden by z'n opium-speech, 't Eenige oolijke zij sprongetje, dat hy waagde, was het spreken over «eilanden, geheel omringd door water". De senatoren, die evenals minister Heems kerk, ondanks al hunne statigheid toch wel van een grapje houden, hadden zich al opgesteld om door mr. Van den Biesen ge amuseerd te wordon Die .eilanden" beloofden iots, maar de rest bleef uit. De Brabantsche afgevaardigde was zeer ernstig in zyn betoog om do 20 millioen van do opium maar .cadeau te geven' aan den inlander. Te doen als China, dat in vollen ernst binnen tien jaar de schuiverjj wil opdoeken. Dat is dan alvast iets van onze eersschuld jegens Insulinde afgedaan, en welin den vorm van Indische «volkskracht". Over de régie, die noch als middel tot beteugeling van de smok kelarij noch als afdoende bestrijding van het opium-kwaad (volgens mr. Van den B. niet te vergelijken met den sterke-drank, dewelke z. i. niet schaadt, «mits met mate gebruikt"), over do opium-regie is hy niet te spreken Zat de hcor Van den Biesen aan do groene tafel, hy zou best weten, waar de 20 millioen-opium vandaan te halenEdoch, de kans dut deze brave senator zyne uitstekende donkbooldon in de praktijk zal kunnen verwezenlijken, is voor «afzienbare toekomBt", niet heel groot De heer Van Nierop hield een vau zyn picnter-frissche financiëelo speechjes, waarin hy o. a. betoogde, dat er voor de belasting schuldigen in Iadië appèl behoort te zijn van de beslissingen des directeurs van Finan ciën. Hy schakeldo dezen wenk vast aan het stabiel blijven van het cjjfer der In- komsten-belasting, in verband met den over- matig-langon weg. die schjjnt te moeten afgelegd voordat ten aanzien der aanslagen van naamlooze vennootschappen zekerheid is bekomen. Van de reeks ontwerpen, die de Eerste Kamer nog op dezen dag afdeed, o. a. zeker heidsstelling voor gemeente-ambtenaren, wij ziging Landweerwet, etc. etc., valt weinig te vermelden. Toch wel iets! Vooreerst, dat de premier hier, in do rustige atmospheer van den Senaat, waar hot minste stemge- fluister een hamertik van baron Schimmel- penninck tengevolge heeft dan toch zyn welgemutst-zijn, laten we zeggen, weêr- vond. Zoodat hy by de verzekering dat aan het ontwerp betreffende de zekerheids-stelling noch wat de sub-ontvangers, de gloed nieuwe! noch wat iets anders betreft iets inhaerent is, dat «bezorgdheid" kan wekken, grapjes verkocht. Als daar zijn «bescheiden nl. stukken die och-zoo be scheiden, in den adjectievelyken zin des woords dan zijn En voorts, dat generaal Cool verstan dig zal doen door altijd voor 't vuistje weg te spreken, niet «van het papier". Zyne verklaring, Woensdag middag gedaan, dat Z. Exc. bereid is cene commissie uit de korps-commandanten te benoemen, dewelko de hoofdbezwaren, gerezen tegen do tegen woordige rangsplitsirig dor onderofficieren ernstig zal hebben te overwegen, ze kwam er flink uitToen was do minister Cool een heel ander man dan degeen die daar onlangs by de Oorlogsbogrooting in de Tweede Kamervan notu's-papi-irtjes stond te mompelenDroog, dor, onverstaan baar Ook dergelijke dingon kunnen in Senaats- en Parlements-atmosfeer, een be windsman duchtig schaden Het antwoord van minister De Waal Ma- lefyt aan de senatoren, die over de Indische Begrooting hadden gesproken, had weinig om 't lyf. Het voornaamste ervan is, dat het Indisch Kerkbestuur een voorstel heeft ge daan, dat grondslag kan zyn tot eene andere, betere verhouding tiisschen Staat en Kerk in Indië. Iets, dat hoog-noodig isJ... Voorts gaf de minister, den heer Van don Biesen toe, dat beperking van hot opium-schuiven do leuze moet zyn; ook; dut slechts door samenwerking van alle Staten de smokke larij kan worden gefuuikt, En het «deside ratum" van den oolyken Brabander om de 20 millioen, uit hot opium in do Staatskas vloeiend, maar .cadeau te geven* wel, daar draaide Z.Exc. wijselijk omheen Ook by zulke dingen geldt 't: makkelijker gezegd dan gedaan Wat de heer Van den Bie sen, hoe oppervlakkig hy dan ook moge zijn, toch wel zal toegeven In den namiddag van Donderdag deed onze Senaat een gansche, lange reeks van ont* werpen af. Hiervan stip ik slechts aan, dat minister Rogofit, sprekend over de aanstaande verbouwing van het Huis des Parlements, er o. a. op weeB, hoe de beeron van heogo staat8Collegiën, die thans in de ultra-bekrom pen loges de debatten der Tweede Kamer willen volgen, verplicht zyn, zich tegen de hokjes aan te wringon, willen zy iets ver staan «Zoodat zo ton slotte oen allor- onbehagelykst gevoel krygon Natuurlijk door die ongemukkelyko houdingvoegde mr. Regoót er haastiglyk bij. Men had eens moeten denken door de beraadslaging Voorts verklaarde minister Kolkman, dat er nog voor een ton of drie aan «oude mun tjes» in omloop zyn. Doch de meesten daar van zullen wel voor-goed verdwenen zijn bijv. verbrand door nauwgezette menschen, die te weinig belasting hadden betaald en op voet vau vrede met hun geweten wilden zijn Zulke dingen komen in sommige verzekerde streken van ons Z.Exc. Sommigen dunkt me zoo i ze fantastisch 1'yken, En thans: het einde! Op het allerleste deel des jaars is een droeve schaduw geworpen door het den lande ontvallen van mannen als Pierson en Vening Meinesz. De beteekenis van dezen magistraat als figuur van zedelyke on gees telyke kracht is door burgemeester Van Leeuwen aan wijlen mr. Meinesz' groeve in treffende bewoordingen geschetst. Aan waar- achtig-groote, nobele mannen als burgemees ter Vening Meinesz heeft onze tyd meer dan ooit behoefte Onder de vele, mocielyke vraagstukken, welke zy heeft op te lossen in het nieuwe jaar, neemt het aanwyzen van mr. Van Leen- won's opvolger als bnrgerrader der hoofd stad zeker niet de minste plaats in Moge het jaar 1910 een tydperk zijn van goede, vruchtbare dadenmoge God's on misbare zegen rusten op ons Vorstenhuis en onze natieen ik breid dezen wensch gaarne uit tot al mijn lezeressen en lezers... Zoo- als dc voorzittar van ons Lagerhuis heeft «Veel heil en zegen in 't nieuwe Mu. Antomio'

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1