KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, WIerIngen en Anna Paulowna. No 3863 Zaterdag 16 Januari 1910. 38ste Jaargang. I i t i I I i 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J i 45 f0.75 miënModeblad »»»55»>»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent Elite regel meer6 Hl-wijs-exemplaar2J Vignetten en groote letters wordon naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers I BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. Interc-Telefoon 50. TJit het Buitenland De Vlaamsche beweging in België beleeft goede dagen. België heeft een koning die Vlaamscb kent en het spreekt, Brussel de hoofdstad heeft een nieuwen burgemeester die, geb. Vlaming, naast het Fransch, ook het Vlaamsch kent. Men zegt zelfs dat hy daaraan zijn benoe ming te danken heeft zyn oudere ambt- genooten-wethonders die gepasseerd werden, kenden alleen Fransch. Men houdt in Bel gië in Brussel speciaal van een pretje en daarom is de nieuwe burgemeester offi cieel gehuldigd op de groote markt door een groot aantal „maatschappijen" met muziek en werd hij toegesproken door een tweetal leiders, van wie de Vlaming het eerst het woord voerde. Nog niet vertoond in Brussel. Dus juichen de Vlamingen. De burgemeester verklaarde naast den partijstrijd geen nationaliteiten-strijd te wil len zien en daar heeft hy gelyk in. Oos- tenrijk-Hongarye kan ons in dit opzicht heel wat leeren, doch daarover strakjes iets. De Londensohe Lord-Mayor zal met zyn sheriffs en aldermen in Juli een bezoek brengen aan Antwerpen en aan de Brussel- sche tentoonstelling. De .TempB'' ontvangt bericht van zijn correspondent te Brussel, dat men zich in koloniale kringen ernstig ongerust begint te maken over het toenemende aantal Èngel- schen, die zich in het Congoleesche Katanga- gebied komen vestigen, waardoor het Bel gische element dreigt te worden overvleugeld. De socialistische leider Vandervelde, die, zooals men weet, eenige malen in Congo reisde en nauwe betrekkingen onderhoudt met de kolonie, heeft dezer dagen over die aangelegenheid zeer pessimistische berichten ontvangen. Volgens hem vestigen de Engelschen er zich by honderdtallen, zoodat weldra geen plaats moer over zal blyven voor Belgische kolonisten. Hy ziet hierin, uit een economisch oog punt, een groot gevaar en dringt aan zoowel op een grondige herziening van het heer- schende administratieve en rechterlijke stel sel als op bevordering der kolonisatie van het Eatangagebied door Belgische landbou wers. In Februari zal minister Renkin zyn plan nen in deze uiteenzetten, by de behandeling der koloniale begrooting. Met het oog op de groote bezwaren welke aan een langdurig verblyf in de kolonie uit een gezondheidsoogpunt verbonden zyn zal de minister ook voorstellen om den Congo- - leeschen ambtenaren recht op pensioen te geven na een diensttijd van 121/» jaar. Elke 2 jaar zullen zy tevens recht hebben op een verlof vai. 6 maanden. De kabinetsformatie in Hongarye is mis lukt. Het is Ladislaus von Lukaez niet gelukt met den keizer-koning eene pvereen- komst te treffen. -Voor wat hoort wat wy geven je belasting en soldaten, dus geef ons vrijheid om onze recruten te oefenen in onze taal geef ons een eigen bank", zoo luidde het koopmansvoorstel. Koning Frauz-Joseph heeft geweigerd daar op in te gaan. Men had te veel gevraagd de een heid van den tweeBtaat zou geheel ver broken worden en dat wilde hy in geen geval. We krijgen daarna waarschijnlijk een ambtenaarskabinetmet zijn ^rumoerige" gevolgen. Het Amerikaansche voorstel om de spoor wegen in Mandchoerye neutraal te verklaren, waarvan wy een vorige maal melding maakten, dut uitmuntte door eenvoud en, zoo het werd aangenomen ook wel zou bijdragen tot het goede-vrienden-bly ven van de verschillende betrokkenen, wordt als al te eenvoudig voor gesteld. In Amerika zelf zeggen sommige bladen dat diplomatieke kwesties niet maar zoo eenvoudig op te lossen zyn. En daar heb ben ze gelijk in. Want reeds zijn een hoop bezwaren gerezen. «Dat kan Rusland toch zoo maar niet doen" zegt de Nowoja Wremija. «Zal Frankrijk en Duitschland hierin bewil ligen", vraagt men in Japan, waar men niet guarne een behaald voordeeltje prijs geeft. Frankryk wil èn Rusland èn Japan bevredigen, en zal een afwachtende houding aannemen. In ieder geval ziet men de oplossing iB er nog lang niet. De ,Imparcial" deelt mede, dat de politie te Lissabon een samenzwering tegen het leven - van koning Manuel II heeft ontdekt en dat veertien verdachte republikeinen, o.w. eenige, die betrokken zyn geweest in den moord op don CarloB, in hechtenis zyn genomen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de schildwachten by het paleis geschoten op verdachte 'individuen, die daar in den om trek rondzwierven. Zouden de Carlisten in Spanje van plan zyn zich te gaan roeren? t Heeft er wel iets van. Na 't overlyden van don Carlos heeft de pretendent een manifest aan zyn getrouwen uitgevaardigd waarin hy verklaarde, het plan te hebben zijn passieve houding te laten varen. Er worden in den laatsten tijd groote hoeveelheden wapens en amunutie in Spanje binnengesmokkeld die naar men algemeen aanneemt voor de Carlisten bestemd zyn. Te Saragossa zyn kiBten in beslag genomen door de douanen, die voor leeg waren aangegeven, doch by onderzoek wapens bleken te bevatten. Te Santander is een schip binnengeloopen, welks lading, naar de Spaansche consul te Glusgow aan den minister van buitenlandsche zaken meedeelde, grootendeels uit wapens bestaat, 't Wordt streng in 't oog gehouden, z°od*t zijn lading daar niet lossen kan. De nieuwe Turksche grootvizier Hatrfci her onderhandelde met het comité voor .Eenheid en Vooruitgang" en met verscheidene andere personen en heeft nu zoo ongeveer een kabinet by elkaar. Gemeenteraad van Beider. Zitting van Dinsdag 11 Januari 1910. Van Steyn, Burge- Voorzitter d meester. Tegenwoordig 16 leden; afwezig met ken nisgeving van verhindering de heeren Over de Linden, De Ven, Hartsinck en Staalman 1 vacature. De tribune is geheel bezet. Nadat de vergadering is geopend, heeft de Installatie plaats van het onlangs gekozen raadslid, den heer A. G. A. Verstegen. Na door den secretaris binnengeleid zynde, legt hij de by de wet gevorderde beloften af, wordt door den voorzitter gefeliciteerd en neemt zitting. Onderzoek geloofsbrieven. Aan de orde wordt gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van het op 14 December 1.1. gekozen lid, den heer W. C. van Breda. Dit onderzoek wordt opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren Terra, Krijnen en Oortgysen. By monde van eerst genoemde adviseert de commissie tot toe lating der gekozene. Overeenkomstig dit advies wordt met algemeene stemmen be sloten. De notulen dor vorige zitting, die voor de leden ter inzage hebben gelegen, worden zonder be merkingen onveranderd goedgekeurd. Alsnu geschiedt mededeeling van de vol gende Ingekomen Stukken: 1. Kennisgeving van den heer A. J. Besseling te Arnhem, dat hy de benoe ming tot directeur der burgeravondschool aanneemt en 16 Jan. a. 8. zyn betrekking zal aanvaarden. 2. Mededeelingen van mevr. De Ven—Boon en van den heer L. de Bruyn, dat zij de herbenoeming als regentes en regent van het Algemeen Weeshuis, en van de heoren P. A. E. Thyssen en F. Boon, dat zy de herbenoeming als lid van bet Burgelijk Armbestuur aannemen. 8. Missive van Ge d. Staten, waar in gemeld wordt, dat geen redenen zyn ge vonden om de gemeente opnieuw vry te stellen van de wettelyke verplichting tot het doen geven van onderwys in de vrjje- en ordeoefeningen der gymnastiek. 4. Missive v a n G e d. S t a t e n, dat de subsidie aan deze gemeente ten behoeve van de Zeevaartschool met machiniaten- afdeeling in verband met de bijdrage van het Ryk is gestel^ op f 1200. 5. Kennisgeving van Ge d. Sta ten, dat de begrooting voor 1910 en de rekening over 1908 zyn goedgekeurd. 6. Procesverbaal van de op 29 Dec. 1.1. gehouden kasverificatie bij den ge meente-ontvanger, waaruit blykt, dat de boekeu en bescheiden in orde zijn bevonden en er f 151.222,47 in kas was. Al deze stnkken worden voor kennisgeving aangenomen. 7. Ontslagaanvrage van don heer L. G. v. d. Ejjk, als loeraar aan de Burger avondschool, wegens zyne benoeming te Middelburg. Dit ontslag wordt eervol verleend en ge rekend met 1 Jan. 1.1. te zyn ingegaan. 8. Adres van het Bestuur van het Heldersche Slagersfonds, verzoekende ver andering te brengen in de gelegenheid om varkens te wegen. Wordt in handen van B. W. gesteld om advies. 9. Adres van de heeren J. Spruit en T. C. Bakker, verzoekende goedkeuring op het plan van verkaveling voor de perceelen aan de Verlengde Van Galenstraat en Pol derweg. De gevraagde goedkeuring wordt, wanneer aan de geBtelde voorwaarden wordt voldaan, verleend. 10. Adressen van L. Egbers, J. Klomp, J. Visser Jz., werklieden by den reinigings dienst, verzoekende een wekelyksch loon van f9.—, hetgeen hnn van 5 tot 18 Dec. 1.1. ook uitbetaald werd. Deze stukken worden als oogezegeld ter zyde gelegd, terwjjl de voorzitter er bijvoegt, dat aan hen op genoemden tijd voor over werk meer loon is uitbetaald. 11. Een voorstel van het raadslid Terra, om een onderzoek te doen instellen naar de financiëele en hygiënische resultaten van gasrerwarming in schoollokalen en dat met deze verwarming eventueel een proef kan genomen worden by verbouwing van school 2 te Huisduinen. De Voorzitter zegt, dat reeds een opdracht tot onderzoek is bevolen. Kohiersn. Ter tafel komen het Se suppletoir kohier voor schoolgeld, dienst 1909, tot een bedrag van f880,87s en.het 2e suppletoir kohier van de belasting op de honden, bedragende f78,75. Geen der leden heeft hieromtrent iets op te merken en worden met algemeene stem men vastgesteld. Bouwterrein. In behandeling komt een verzoek van den heer J. M. v. d. Schalk te Schiedam, ver- zookende om eenige hem toebehoorende perceelen weiland, gelegen in den polder Koegras ten oosten van het bouwterrein, thans genaamd Julianadorp tot bouwterrein te mogen inrichten. B. «Sc W. stellen voor het verzoek in te willigen, mits aan eenige door hen genoemde voorwaarden wordt voldaan. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig dit advies besloten. Vervolgklasse. Door B. W. wordt voorgesteld om aan den heer M. Koolhaas, onderwijzer in do wiskunde aan de vervolgklasse aan school 8, een zelfde toelage toe te kennen als aan den heer Jager, onderwijzer in 't Engelsch, n.1. f 100' per jaar en die wijziging te doen ingaan met 1 Jan. 1910. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Ontheffing Art. 43 der drankwet In behandeling komt het adres van R. Maalsteed en 5 andere winkeliers, die be halve kruidenierswaren sterken drank ver- koopen, waarin verzocht wordt voor hen tot H. M. de Koningin het verzoek te richteD, dat voor hen ontheffing worde verleend van hot bepaalde by art. 48 le lid der drankwet. Hot advies van B. W. luidt, dat in 1905 naar aanleiding van een dergelijk ver zoek door de Kroon daaraan geen gevolg kon worden gegeven en er geen enkelen grond beBtaat, waarom thans, wat toen ge weigerd werd, zou worden toegestaan. Zy adviseeren daarom aan adressanten kennis te geven, dat geen voorstel, als door hen bedoeld, aan de regeering zal worden gedaan. De heer Adriaanse kan zich met het advies niet vereenigen, omdat de beweging van 05 niet- op één lyn is te stellen met de tegen woordige toen werd ontheffing gevraagd voor de gemeente Helder en nu voor enkele personen, die door art. 43 in hun bedrjjf bedreigd worden. Omdat in andere plaatsen ontheffing is verleend, zal het waarschynlyk ook hier niet geweigerd worden. De heer De Geus bestrijdt eveneens het advies en wijst er op, dat hier bedoeld wordt hun, die het kruideniersvak uitoefenen en tevens gedistilleerd verkoopen geen belem mering in den weg te leggen, want nu kun nen zy feitelijk geen personen beneden 16 jaar in hun zaak toelaten. Hy wil een poging wagen, om die ontheffing te verkrygen. Wordt die niet verkregen, dan is er niets verloren. Do voorzitter heeft geen bezwaar het ver zoek te doen, maar vindt geen enkele reden, waarom de regeering nu iets zou toestaan, wat in '05 geweigerd werd. Zy kan geen machtiging geven aan enkele personon. Wordt ontheffing verleend van art- 43 dan geldt dit voor de geheele gemeente. De heer Adriaanse merkt op, dat in andere plaatsen, zooals Vlieland, de ver gunning is verleend en daarom kan do poging wol gewaagd worden. Do voorzitter zegt, dat de gevraagde ont heffing enkel verleend wordt voor het platte land, maar nimmer voor groote plaatsen. Men zou met' die aanvraag een vreemd fi guur maken en daarom is hij er tegen. De heer Hartendorff verklaart zich ook, om geen gek figuur te maken, tegen het in- dieneu van het verzoek. Alsnu wordt het voorstel van B. W. in stemming gebracht en verworpen met 12 legen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Hartendorff, Van den Berg, Van Neck en Verstegen. Alzoo zal de gemeente ontheffing verzoeken. Badinrichting. Naar aanleiding van het verzoek van den heer C. A. Staalman, om ten behoeve zijner badinrichting een jaarlijksche subsidie van f 150.te willen verleenen, hebben B. W. het gevoelen gevraagd van de gezond heidscommissie. Deze deelde hnn mede, dat zij op den voorgrond stelt, dat de aanwezigheid eener badinrichting nit een hygiënisch oogpunt voor deze gemeente zeer gewenscht is, en dat het h. i. alleszins op den weg der gemeente ligt, financiëel steun te verleenen aan bad inrichtingen die geen winst beoogen, volks- baden tegen den kostenden prys beschikbaar stellen en aan bepaalde eischen van hygiëne en zindelijkheid enz. voldoen. De commissie meent echter, dat voor subsidie alleen in aanmerking komen vereenigingen, op gericht met het doel een badinrichting als boven bedoeld te exploiteeren. B. W. vereenigen zich geheel met dit rapport en adviseeren daarom afwyzend op het adres te beschikken. De heer Van den Berg verklaart zich tegen het verleenen van een subsidie, omdat do badinrichting door een particulier persoon geëxploiteerd wordt. De heer Bok zou 't wenschelijk achten, dat wanneer subsidie werd verleend de school kinderen alsdan een kosteloos bad konden bekomen. Dit zon de schoolbaden kunnen vervangen. Do heer Verstegen wil nit een oogpunt van volksgezondheid de gevraagde subsidie toestaan, niettegenstaande de inrichting door een particulier persoon gedreven wordt, want uit de rekening blykt duideljjk, dat geen winst gemaakt wordt. De heer Biersteker verdedigt eveneens het toestaan van het ingediende verzoek. Hy be grijpt het fijne onderscheid niet tusschen een particulier persoon en een vereeniging. Werd de subsidie verleend dan kon men daaraan eenige voorwaarden verbinden, b. v. dat de inrichting enkele uren op sommige dagen voor onvermogenden toegankelijk zon zyn. Dan strekte dit tot bevordering van de volksgezondheid. De heer Hartendorff is tegen het ver leenen van subsidie en gelooft, dat het kos teloos openstellen der inrichting gedurende eenige uren weinig baten zal voor de volks gezondheid. Hy wil desnoods wel gnnstige bepalingen toestaan voor gas- en waterver bruik, maar niet verder gaan. De heer Feenders wyst er op, dat men vroeger een dergelijk verzoek hoeft behan deld en men zich op een hellend vlak be geeft, wanneer men aan particulieren snbsidie verleent. Hy zou wel willen, dat men in dustrie-water kon krijgen, evenals indostrie- gaa. De heer De Geus zou niet tegen subsidie zijn, als de badinrichting door een vereeni ging geëxploiteerd werd en niet ten doel had winst te behalen. By een vereeniging zou men ook contróle kunnen uitoefenen. De heer Verstegen is van meening, dat het voor de gemeente hetzelfde is of een particulier persoon of een vereeniging de inriohting bestuurd en wyst er nogmaals op. dat wy hier niets hebben tot bevordering der volksgezondheid. Alsnu wordt tot stemming overgegaan en met 10 tegen 6 stemmen afwyzend op het adres beschikt. Voor het verleenen van sub sidie stemden de heeren Van der Ploeg, Feenders, Biersteker, Bok, Terra en Ver- Onbewoonbaarverklaring. Op advies van de gezondheidscommissie en na ingewonnen deskundig advies stellen B. W. voor de perceelen Kuiperstraat 44 en Louisestraat 3 onbewoonbaar te ver klaren. Zonder nadere bespreking wordt met al gemeene stemmen aldus besloten. Incasseering van gelden. Ter tafel komt een schrijven van B. W. waarin gezegd wordt dat den 26 Oct. 1.1. een door hen gedaan voorstel in zake het incasseeren van gelden voor de waterleiding en reiniging, door den Raad verworpen werd, on dat daardoor een onhoudbare toestand is ontstaan, omtrent het innen der bedoelde golden. Zy geven daarom alsnog in over weging hun voorstel aan te nemen. Dit voorstel hield in, den gemeente-ontvaoger in staat te stellen voor f300 de incasseering der kwi- tantiën onder zijne verantwoordelijkheid te doen plaats hebben. De heer Krijnen heeft bezwaar tegen dus danige regeling en acht het gewenscht een klerk-incasseerder aan te stellen, zooals ook voor andere takken van dienst geschiedt, desnoods tegen een hooger salaris. Hij zou dan den gemeente-ontvanger willen opdra gen een voordracht by den R3ad of bij B. W. in te dienen. De voorzitter zegt, dal het voorgestelde slechts voor dit jaar geldt en men by de begrooting van '11 definitieve voorstellen kan verwachten. De heer Krijnen zou liever uu de zaak regelen, aangezien men later niet gebonden zou zyn. 1 >e voorzitter verzekert nogmaalB, dat het eeu tijdelijke maatregel geldt en men zich tot niets bindt. Hierna komt het voorstel in stemming en wordt aangenomen met 13 stemmen. Tegen stemden de heeren Bok, De Geus en Oort gysen. Melkverordening. Van de gezondheidscommissie is een schrij ven ingekomen, om terug tv komeu op de beslissing in zake art. 17 van do verordening op den verkoop van melk. (Dit schrijven is in een onzer vorige nummers in zyn geheel opgenomen). B. W, merken op, dat het door de aan neming van bedoeld amendement mogelijk ia geworden minderwaardige melk te ver koopen, althans met zeer laag vetgehalte en daarom stellen zij voor, overeenkomstig het advies der gezondheidscommissie terug te komen op het genomen besluit en alsnog het bewuste artikel vast te stellen, zooals het oorspronkelijk was voorgesteld. Duidelijkheidshalve vermelden we hier nog eens het aangenomen amendement. „Ingeval van overtreding van het bepaalde bij art. 14, 4e lid, zal buiten vervolgingstelling plaats hebben, indien bewezen kan worden, dat het vet gehalte minder dan 2.7 pCt. bedraagt, zonder dat vervalscbing heeft plaats gehad". Het oorspronkelijk artikel luidde: ,J)e overtreding van eenige bepaling dezer Ver ordening wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25.of hechtenis van ten hoogste zes dagen, voor zoover daartegen niet reeds bij eene wet of algemeenen maatregel van bestuurof eene provinciale verordening is of zal worden voorzien. In de gevallen van overtreding van eene dezer bepalingen kan de rechter de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, verbeurd verklaren. Aan de ambtenaren of beambten, die de over treding constateeren, wordt met het oog daarop de last verstrekt, de voorwerpen in beslng te nemen daarvan in hun proces-verbaal melding te maken". Tot bespreking overgaande, verkrijgt do heer Verfaille het eerst het woord. Uitvoe rig wordt door hem het schryven van de Gezondheidscommissie weerlegd. Hij toont aan, dat de hoedanigheid der melk hoofd zakelijk het gevolg is van het ras en de kwaliteit van het vee en geeft een overzicht van onderzoekingen gedaan in Denemarken en Bussnm, waar het vee met verschillend voedsel gevoederd werd, waaruit bleek, dat verandering van voeder slechts tjjdelijk in vloed uitoefent op de kwaliteit en hoeveel heid der melk. Hij acht het niet wenschelyk op de genomen beslissing terug te komen. De beer Biersteker bestrydt eveneens bet ingekomen stak van de Gezondbuidscommisie en «egt, dat deze in gebreke is gebleven argumenten aan te voeren en dat wel ge zegd, maar niet bewezen wordt, dat pulp nadeelig is. Een deskundige door spreker goraadpleegd, zegt dat pulp geen blyvend, maar Blechts voor korten tyd eenigen invloed op de melk heeft en het voedsel van zeer geringen invloed is op het gehalte van de melk. Men doet het voorkomen of de Raad ter wille van enkele melkverkoopers het be sluit heeft genomen, doch dit is onjuist. De Raad heeft alleen strafbaar willen stellen, wan neer de melk vervalscht is, onverschillig of dit meer of minder dan 2.7% vetgehalte bevat. Iemand, die niet geknoeid heeft, moet niet gestraft kunnen worden. Spreker hoopt daar om, dat de Raad zyn eenmaal genomen be sluit zal bandhaven. De heer Verstegen brengt ook iets in het midden over de voedering der koeien en doet dit naar aanleiding van een geschrift door het proefsfation te Hoorn uitgegeven, waaruit blijkt, dat het voeder wel dcgelyk invloed heeft op het vetgehalte der melk. Het aangenomen amendement acht hy ver keerd, want is de melk vervalscht doch niet door den sljjter, dan is deze niet strafbaar. Bij andere vervalschte levensmiddelen wordt de verkooper verantwoordelijk gesteld en niet de grossier of leverancier. Het is ook een bekend feit, dat bier veel mot de melk geknoeid wordt. Op 7 Jan. LI. werd nog een monster onderzocht en dit bleek slechts 1,55 vetgehalte te bezitten. In de volks buurten wordt nog wel de slechtste melk geleverd. Zoo werd aan een kolonel melk met 3,5 en aan zyn oppasser melk van 2 vetgehalte verkocht cn wel door den zelfden slijter. Verder zegt hij, dat by een onderzoek van 121 monsters melk bleek, dat er 80 minder dan 2,7 vetgehalte bezaten. Om al deze redenen wil spreker hem straf baar stellen, die melk van minder dan 2,7 verkoopt en daarom zal hy stemmen voor terugneming van het amendement. Na replieken der verschillende genoemde sprekers komt het voorstel om terug te komen op het genomen beslnit in stemming en wordt met 14 stemmen verworpen. Er voor stemden de heeren Van Neck en Verstegen. Na verwerping van het voorstel zegt de Voorzitter, dat B. W. alsnu de voorge stelde verordening intrekken. Verschillende leden geven hierover hun verwondering te kennende heer Van den Berg drukt verbazing er over uit, dat het voorstel van de bestuurstafel niet verdedigd isde heeren Bok en Biersteker willen du de verordening op nieuw indienen, doch de Voorzitter meent, dat dit niet aan de orde is. Hierop doet heer Biersteker de toezegging, dat hy het dan in de volgende vergadering zal doen. Bouwverordening. De wijzigingen door den Raad in de ver ordening op het bouwen en op de bewoning gebracht, zyn door Ged. Staten teruggezonden en daarby gevoegd eenige opmerkingen door den Inspecteur van de Volksgezondheid op de Verordening gemaakt. Naar aanleiding dier opmerkingen stellen B. W. nog eenige nadere wijzigingen voor. Zoo worden veranderingen voorgesteld in do artt. 24, 29, 43, 58 enz., waarbjj vooral do heer Krynen eenige praktische opmerkingen maakt en by sommige amendementen voorstelt, die voor het meerendeel aangenomen worden. By art. 58, dat handelt over bodsteden kon men niet tot eenstemmigheid komen, zoodat men de verdere behandeling uitstelt tot een vol gende zitting. De heeren Van Neck, Oort gysen en D8 Gens waren evenwel niet voor uitstel. Waterleiding. Ter tafel komt een missive van B. W., omtrent de Waterleiding. Zy merken op, dat tusschen hen en de Commissie van de gas- on waterleiding verschil van meening bestaat, omtrent de maatregelen, welke ge nomen moeten worden, inzake de vernieuwing der patten van de prise d'eau. De Commissie meent, dat aan het tegenwoordig duinterrein voorloopig voldoende water kan onttrokken worden, indien dit zon geschieden door putten van een door haar gewensclito constructie By wyze van proef zjjo 5 dergelijke putten gemaakt, die f260 per put kostten. Om streeks denzelfden tijd werden door den directeur in eigen beheer 5 putten gemaakt. Deze waren van de gebruikelijk afmeting en kostten f50 per put. Bij proefneming bleek, dat de groote patten '3 M8 per put< en per uur gaven en de kleine 5,5 M8 per unr en per put. Na ongeveer een maand in dienst te zijn geweest, bleek, dat grondwater ter plaatse van de groote pntton 0,20 M. gedaald te zijn en ter pluatse van de kleine putten 0,26 M. te zyn gerezen. De Commissie stelt voor 20 groote putten te maken, het geen f 5200 kost en waardoor dan per uur 180 Ms water beschikbaar zou zyn. Worden de 89 putten, die vernieuwing behoeven, in eigen beheer vernieuwd, dan zou zulks f 1950 kosten en 241,50 M3 water per uur opge pompt kunnen worden. Op grond van een en ander ontraden B. W. op het voorstel van de commissie in te gaan. Bovendien vreezen B. W., dat indien overgegaan wordt tot het maken van groote putten de gemeente, ingevolge een bestaand contract met de staat der Neder landen, genoodzaakt zal worden by zoo'n be langrijke wateronttrekking 2 gemalen moeten gemaakt worden, om bet grondwater in de aangrenzende landerijen op peil te houden. Om evenwel tot een goede oplossing dezer kwestie te komen, achten B. W. het wen schelyk alsnog een deskundige te hooren. De commissie wil daarin niet medegaan, waarom B. W, aan den Raad in deze de beslissing overlaten, of al of niet een des kundige zal gehoord worden over den toe stand en de capaciteit van de tegenwoordige prise d'ean. De heer Penning opent de besprekingen over dit punt en bespreekt het schryven van B. W. Hy is niet bevreesd, dat men ge noodzaakt zal worden 2 stoomgemalen op te richten, want de grondwaterstand is hooger dan het vorige jaar, niettegenstaande er 30.000 Ms water meer afgevoerd is geworden dat de grootte putten 20 cM. daalden en de kleine 26 cM. rezen lijkt vreemd, maar bewijst niets, dit hangt af van de plaats, waar zij aangelegd worden. De commissie beeft alle reden aan de groote putten de voorkeur te geven en acht de financiëele bezwaren van geen overwegend belang, dit is schynbaar kostbaarder. Wanneer de Raad beslist geen deskundige aan te stellen, verwacht hy dat van B. W. een voorstel komt tot het maken van groote of kleine putten. De Voorzitter kan op dit laatsto geen ant woord geven, omdat hft nu niet met het Dag- Bestuur kan vergaderen. De heer Penning zon dan willen voorstellen 20 groote putten aan te leggen. Do heer Adriaanse betreurt het, dat er geen eenstemmigheid bestaat tusschen B. W. en de commissie. Hy heeft uit het overgelegde rapport den indruk gekregen, dat met de kleine putten gunstiger resultaten zyn ver kregen dan met de grootere. Hy begrypt daarom den moed der commissie niet om groote putten voor te stellen. Het heelt allen schijn van geldverspelling. Hy zou daarom van de oommissie gaarne nadere ophelderin gen hebben en tevens een uiteenzetting waarom zy geen deskundige wil hooren. De heer Verstegen heeft het getroffen, dat in het rapport geen cyfer voor exploitatie genoemd is. De Voorzitter zegt, dat dit vroeger by het leeningsplan reeds is gedaan. De heer Krijnen antwoordt den heer Adriaanse en geeft een uitvoerige technische uiteenzet ting der kwestie. De commissie is tegen f en adviseur, omdat men daar treurige ervaringen mede opgedaan heeft en die veel geld kostte. 5 jaar geleden heeft een desknndige geadvi seerd en nu blykt, dat het prise d'eau onvol doende is, het pompstation en de installatie zyn te klein, de putten zyn ingestort enz. enz. Een vertrouwbaar advies heeft de gemeente in der tyd gekregen van den heer Halbertsma. De commissie acht groote patten beter, omdat men dan geen watergebrek heeft te vreezen, want het water is nog 80 cM. gerezen. Dat het water in de kleine putten hooger staat, komt omdat deze op het oude- en de kleine putten op het nieuwe terrein zyn aangelegd. De ondervinding met kleine putten opgedaan is voldoende bekend, do grootere bieden vele voordeelen aan. De heer De Geus had het alleszins gewenscht geacht, dat by het rapport van B. W. de correspondentie met de commissie was over gelegd, dan hadden de leden ook kennis kun- den nemen van de adviezen der Commissie. De heer Bok beweert dat de leden ook recht hebben op hetgeen do Commissie heeft geadviseerd. Hij noemt het een akelige, ver- velonde geschiedenis, dat B. W. geheel op den directeur afgaan, die het, wanneer hy by de Commissie is, het roerend met deze eens is. Het rapport geeft den indruk of de Com missie het geld wil verspillenzy wil daaren tegen de zaak op de meest zuinige en eco nomische wyze exploiteeren. De Voorzitter begrypt niet, waarom men geen neutraal persoon wenscht te raadplegen, die advies in het geschil kan geven. Nadat nog eenige minder aangename woor den zyn gewisseld tusschen den Voorzitter on den heer Bok, over diens gezegde omtrent den directenr, de heer Hartendorff do wenscheljjkheid heeft uitgesproken, om den directeur der waterleiding nog oens te raad plegen en de heer De Geus aangedrongen beeft de stnkken der commissie ter inzage der leden te geven, wordt besloten de zaak tot later te verdagen on met den directenr der Waterleiding vooraf in een huishoude lijke bijeenkomst te vergaderen. Alsnu is aan de orde het doen van Benoemingen. Eer men daartoe overgaat, verkrijgt de m heer De Gens het woord. Deze maait de opmerking, dat by de voordracht voor hoofd kommies een rapport van den controleur is overgelegd over een ambtenaar in gemeente dienst, dat voor den betrokken persoon min der gunstig is. Hy vraagt of deze door B. W. is gehoord geworden en hem de gelegenheid is geboden zich to zuiveren. Do Voorzitter antwoordt hierop ontkennend, waarop de beer De Geus opmerkt, dat hy zulks niet billjjk acht. De Voorzitter zegt, dat dit schryven van vertrouwelyken aard was en men dit niet in ypenbaro vergadering te sprake mocht brengen, dit kan men alleen doen in geheime zitting. De hoer De Gens vraagt hierop, genoegzaam gesteund, een geheime zitting aan, waarop de openbare vergadering geschorst wordt en men een half uur in comité-generaal vergadert. Na heropening dor openbare zitting gaat men over tot benoeming van een hoofdkom mies, chef van dienst. De voordracht luidt: 1. J. Visser, kommies by 's Rijks belas ting te Vlieland, 2. P. Elgersma, kommies by 's Ryke belasting te Enschedé, 3. J. F. Jacques, agent van politie te Helder. By eerste stemming - verkrijgt Visser 7, Elgersma 1 en Jacques 8 stemmen, by tweede stemming Visser en Jacques ieder 8 stem men, de derde stemming heeft denzelfden uit slag als de tweede, zoodat nu geloot wordt en Jacques de gelukkige is. Tot kommies-subontvangor wordt gekozen J. M. F. Fels, alhier, met 9 stemmen. Op J. de Waard werden uitgebracht 6 stemmen en op J. Bos 1 stem. Tot vroedvrouw wordt met 14 stemmen gekozen de eenige sollicitante mej. J. Bieste- hierde te Zweeloo. Tot leden der commissie van het Zieken huis wordt gekozen de hoer Dr. J. A. Van Trotsenbnrg met 12 stemm n en herkozen de heer C. G. Van der Lee met 10 stemmen. Do aftredende leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim worden allen her kozen en wel de heeren J. K. Labout met 13—, L. Rumpff met 12—, G. Marinus met 13en K. de Vries met 14 stemmen. Tot leden der commissie van toezicht op het lagor onderwys worden herkozen de heeren Dr. J. C. Van den Berg met 14 C. G. Van der Lee met 12on N. Vinken met 14 stemmen en gekozen de heer H. W. Bakker met 13 stemmen. Hiermede is de agenda afgehandeld en volgt de Rondvraag. De heer Oortgysen informeert of, nu de subsidie's voor de Zeevaartschool door het Ryk en de Provincie zyn toegestaan, binnen kort leeraren voor die school opgeroepen worden. De Voorzifter antwoordt, dat eerst het leerplan gewijzigd, de school verbouwd en de salarissen vastgesteld moeten worden. De heer Verstegen wyst op hot stuitende waarop een onvoldragen kind, dat na nog 24 uur geleefd te hebben, begraven is en wil daartegen maatregelen nemen. De Voorzitter zegt, dat men bier tegen niets kan doen, maar hy geen bezwaar zou gehad hebben tegen het bograven op d6 algem. begraafplaats. De heer Bok vraagt, nu de commissie, die de tram HelderHuisduinen weder wilde exploiteoren en geen concessie heeft gekregen, of het niet op den weg van het gemeente bestuur ligt, alsnog te trachten die concessie te verkrygen. De Voorzitter weet niets van den stand van zaken, doch is bereid do commissie te ontvangen en haar te raadplegen. De heer Van den Berg brengt do verplich ting van het geven van onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek ter sprake en vraagt of geen beroep op de hooge regeering gedaan kan worden. De Voorzitter betwyfelt zulks; hy heeft reeds met den districtsschoolopziener ge sproken; deze wil de lokalen zeer eenvoudig inrichten, maar zulks zal ongetwijfeld do scholen ontsieren. Hierna niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. Insezonden. Het kerkhof. De sedert jaren bestaande gewoonte het hek, toegang gevende tot het kerkhof, op Zondag gesloten te houden, is voor de bezoekers lastig en bovendien geheel onnoodig. Straatjongens worden bierdoor niet geweerd, aangezien zy toch gemakkelijk genoeg toegang kunnen verkrygen. Aan do opzicht-hebbenden het beleefde verzoek hierin verbetering te brengen. Heldersche Voetbalbond. Uitslagen der wedstrijden gespeeld op Zondag 9 Jan. Sparta—H. B. S.u 2-3 H. F. C.ivII. F. O. in beiden verloren met 5—1) (wegens niet opkomen van beiden.) H. F. C li-A. F. en H. C.li 0-4 Stand der eerste klasse competitie. doelp. H. B. S i 4 3 1 (5 16 5 1,5 A.F.en H.G.U 4 3 1 6 8 6 1,5 H. F. C.I 4 2 2 4 10 7 1,— H. F. C.ll 4 4 1 17 Eindstand der tweede klasse competitie. H. S.U 6 5 1 11 24 6 1,83 H. F. Cal li 2 2 2 6 12 13 1,— Sparta 6 1 1 4 3 10 16 0,5 H. F. 0.1T 6 2 4 2 4 25 0,33 Wedstrijden te spelen op Zondag 16 Jan. H. F. 0.1—H. r. O.I1 1.30-2.30 Scheidsrechter Keuven, H. B. S.i-A. F. en H. C.n 2.30-3.30 Scheidsrechter Meerens.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1