'l tpi M\{ Kleins Cöoram ir Heller, Texel, lip ei Anna Paolowna m Zaterdag 15 Jan. 151 Het Recht der Vrouw. Nieuwsberichten Stoomvaartberichten. Marine en Leger. Advertentiën. Tweede Blad. HELDER, 14 Januari. Zaterdag 8 Januari j.1. werd in een daartoe door het Gemeentebestuur ep den Directeur der Zeevaartschool welwillend ter beschik king gesteld lokaal dier inrichting in het Ankerpark alhier, de eerste van een reeks voordrachten gehouden, welke door de Com missie voor de Visscheryexamens hier ter stede in het leven zyn geroepen. Dr. H. C. Redeke, Directeur van het Rijksinstituut voor het Onderzoek der Zee, sprak voor een gehoor van ongeveer tachtig personen, allen visschers, over den .teelt van de visschen in de Noordzee*. Spreker begon met in het kort als zyn meening uit te spre ken, dat het zeer te bejammeren was, dat zoovele visschers een zwaar hoofd hadden in de toekomst van hun vak. Wjjzende op den vooruitgang in den landbouw, betoogde hjj, dat het ook in het visschersbedrjjf mogelijk was vooruit te komen, mits slechts de gelegen heid voor de visschers geboden werd, zich de daarvoor benoodigde kennis eigen te maken. Daartoe is een visscherysohool de aangewezen plaats en spreker zeide het noodzakelijk te achten, dat er hier in den Helder zoo'n inrichting kwam. Het feit, dat een zoo groot aantal ondere en jongere visschers was opge komen om naar zijn voordracht te luisteren, was voor hem het beste bewys, dat er wel degelijk belangstelling voor vakonderwijs by onze visschers bestaat. Wellicht zal deze groote opkomst de oogen openen by hen, die tot dusverre van meening waren, dat er in onze gemeente geen behoefte aan een vissclie- ryschool bestaat. Spreker behandelde daarna in een eerste les de wjjze van voortplanting der zeevisschen en zal op Zaterdag 15 Januari e.k. de be handeling van dit onderwerp voortzetten. Aan het door de Commissie verspreide inteekenbiljet ontleenen wy voorts het vol gende De cursus van Dr. Redeke zal drie avonden in beslag nemen daarna zal de heer Th. C. W. van Mierlo, Directeur der Zeevaart school, twee of drie avonden spreken over Weervoorspelling" en ten slotte zal de heer H. J. Boldingh, Leeraar aan het K. In stituut voor de Marine, in drie avonden be handelen de .Bepalingen ter voorkoming van aanvaringen en de Reddingsmiddelen".! De voordrachten zullen zoo mogelijk door lichtbeelden worden opgeluisterd. Zy zijn koBteloos toegankelijk voor visschers en kin deren van visschers boven de 18 jaar. „Crescendo". Op Woensdag 9 Februari a. s. zal door de muziekvereeniging .Crescendo*, de Toon- kunst-afdeeling alhier, een derde uitvoering in dit seizoen gegeven worden, en wel het oratium „De Jaargetijden", van Jos. Haydn, voor 8oli, koor en uitgebreid orkest. Als solisten zullen daarin optreden mejuffrouw Marie van Oostveen, sopraanHerre de Vos, tenor en Robb A. Patten, bas, allen van Amsterdam. De tekst van het oratorium zal in het Hollandsch gezongen worden. Verloren torpedo's. De by de marine-oefeningen zoekgeraakte torpedo's komen zoo langzamerhand boven water. Gisterenmorgen had schipper de Boer, van de Holdersche blazerschuit H.D. I, het geluk de torpedo no. 842 in zyn garnalen- kor, visschende op de reede, op te halen. Die torpedo was bij een oefening op 4 Aug. I.1. van de «Heemskerck" op de reede alhier verloren gegaan. De schipper heeft daardoor een buitenkansjehij ontvangt daarvoor f 250 van de Directie der Marino alhier. Op het oogenblik worden nog een drietal van deze kostbare instrumenten vermist. Bij het te 'sGravenhage gehouden examen voor kommies-verificateur by 's Ryks belastingen, is geslaagd onze vroegere plaats genoot de heer P. J. Kikkert, kommies 2de kl. te Maastricht. Heden zal hier aankomen de generaal- majoor H. C. P. Neeteson, commandant der Je divisie, tot het bijwonen van de tactische oefeningen op de kaart met de officieren van het 2e bataljon, 10e regiment infanterie. Nationale Huisvlijttentoonstelling te '8-Gravennage. (Beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden.) Nu de tyd begint te naderen, dat de toe gezegde voorwerpen (scheepjes, schilder stukken, houtsnijwerk e. m. a.) ingezonden dienen te worden, heeft de Afdeeling Helder van den Volksbond het besluit genomen, om alle voorwerpen van Helder en Texel op kosten van die afd. op te zenden naar den Haag, die vandaar ook franco geretourneerd zullen worden. Zy die wel genegen zyn het een of ander in te zenden voor de Natio nale Tentoonstelling, maar zich nog niet kenbaar gemaakt hebben by een der cor respondenten, kunnen dat alsnog doen. De tentoonstelling belooft eenig te worden op het gebied van Huisvlyt, vooral door de vele bijzondere interessanto afdeelingen, die het Hoofd-Comité er aan heeft weten te ver binden. Ze wordt geopend in Mei a. s. Voor Helder en omstreken hebben zich beschikbaar gesteld als correspondentD. van Zoonen, Hoogstraat 96 en Ch. L. v. d. Bilt, Vosstraat. Woensdagavond gaven de zangvereni gingen »St. Gregorius* en »A Maria Stella" mot medewerking van het Bymphonie-orchest „Cecilia' in het Bondsgebouw een concert voor n liefdadig doel, (tuberculose-onder- steuuing), dat druk bezocht was. De avond werd geopend met een voor .Cecilia" ge componeerde marsch van W. F. Sprink, een der medewerkenden. Hij klonk aardig en lief enbelooft voor de toekomst van dezen musicus. Daar was nog een nieuw gecomponeerd nummer, een «Ave Maria* van A. L. Ha- zebroek, voor tenor-solo, koor, piano en dubbel-strykkwartet. 't Klonk mooi, t werd luid geapplaudiseerd en dit applaus gold zeker ook den componist voor zijne schepping. De heer Pala speelde een solo voor viool en deed ons, gezien zyn jeugdigen leeftyd, verbaasd staan over zijne vaardigheid en kennis. Ook deze jonge man belooft veel voor de toekomst. De heer Hertsworm gaf een fluitsolo wie dezen heer meer op de fluit heeft ge hoord weet, dat hy daarop een meester is als maar weinigen. De heer Bock zong een tweetal solo's met zyn fraai bariton-geluid en de heer Mulders hoordon we behalve in „Ave Maria* nog als solist in een paar nummers. De koren gaven bljjk door dames en heeren goed te zyn ingestudeerd. Er is bij het koor merkbaren vooruitgang, meer vastheid en meer zekerheid van toontrefien gekomen. De leiding van den heer Ter Hall, onder wiens directie de verschillende nummers werden uitgevoerd, blykt voor de vereeniging eene zeer goede te zyn, die haar vooruitbrengt. Mej. Massa vervulde de pianoparty uit stekend. By 't eind dankte de bondsvoorzitter alle medewerkers met een hartelijk woord voor 't geboden genot en voor de liefdadig heid die zy daarmee beoefend hadden. StrandjutterIJ voor de Rechtbank. In den pik-zwarten vroegen morgen van 13 November hebben een drietal personen van 't Zand het min-edele, maar vaak winst gevend beroep van strandjutter uitgeoefend Onder Callantsoog werd een verken ningstocht ondernomen. Van achter de grillig gevormde duintoppen dwaalden eerst behoed zaam hun oogen, lang en scherp turend langs het vlakke, blanke strandovor de wit schuimende, woest aanrollende golvenin de eindelooze verte, waar 't geweldig kookte Oud en nieuw hout, verschillend in afmeting, dobberde hier en daar vry rond, naderde langzaam, hevig deinend de kustPalen, machtig groot, natterig-zwaar schoten ver rassend uit het blauw-gryze element, terwijl planken en kisten en meerdere diverse brok jes rijkelyk opdoken, om eindelyk geheel zichtbaar op het droge te landenDan gezamenlijk naar beneden. Actief aan den waterkant. Om zooveel mogelyk op te pik ken wat aanspoelde Met een kostbaren, wél-loonenden buit weer schielyk terug naar de landzyde. Doodmoe van 't sjouwen kwamen ze daar aan; vonden er een zoogenaamde lorrie, uitmuntend vervoermiddel voor der- gelyke vrachtjes; maakten handig gebruik van het ding, om het een en ander gemak kelijker te transportecren. By een zekeren Th., iemand dio er meer van wist, werd het zaakje tydelijk geborgen. Alles ging diep in een geschikten greppel. Geen haantje zou er naar kraaien De twee eerste jonge mannen bekenden gulweg aan den officier van justitie de een- en-dertig palen te hebben ingerekend. Maar beklaagde G. bedacht zich; deed erg diplo matisch meende niet direct schuldig te zyn; vertelde, dat hy slechts als hulp was opgetreden Zou daarvoor een daalder ontvangen Dit echter verwekte verschil van meening. Een dispuut ontstond tusschen de drie heeren. Lang en breed Bnaterden hun monden. Totdat de president niet langer dulde zoo n schandaal vóór hem Alleen om de waarheid te vermoffelen Besliste daarom wyselyk. Nam de eerste beklaagde nog eens afzonderlyk onder handen... Zon der pardon Deed strikvraagjes, pienter gespannenEn erg gemoedelyk, op het harde houten bankje met gekruisde armen neergezeten, wilde A. antwoorden, met een korte inleiding, dan langs omwegen Maar de immer-correcte bode souffleerde zacht-strengstaan gaan... asjeblieft staan 1"... Prachtig rees-ie omhoog, op het gelaat 'n tintje rood van schaamte over eigen onbe schoftheid Verklapte dan oprecht, stelde in 't volle licht, dat er niks, heelemaal niks van waar was wat T. zooeven in het midden had gebrachtverzekerde met nadruk dat alles gelogen, slechts een smoesje was Th. van Callantsoog doet thans mededee- lingen over het vervoer en het verstoppen der palen. Op een tien minuten afstand van zyn woning waren de jutters bezig geweest Ook de vrouw van T. bevestigd dit punt, doch niet dan, nadat door haar met veel moeite een behoorlyke eed was afgelegd. In zyn requisitoir verteld mr. Hanegraaff, dat dezen niet de eenige strandjutters zyn, die met den rechter in aanraking komen. Er zullen er nog volgenvan Huisduinen, Helder, Texel, ja, zelfs van Vlieland. Tegen deze drie acht de ambtenaar het wettig en overtuigend bewys geleverd en eischt tegen ieder zeven dagen gevangenis straf. De Stafmuziek der Marine heeft Zondagavond in Schagen een concert gegeven in het Noördhollandsch Koffiehuis aldaar. Aan het verslag, voorkomende in de Schager Courant, ontleenen wy het volgende: Het Heldersche orkest onder leiding van den heer Hazebroek, die tusschen twee haakjes gezegd, zoo'n eminent dirigent is, heeft zoo mooi gespeeld. Het was een programma met tal van num mers, verschillend van inhoud en opzet en toch voor alles een niet genoeg te pryzec vertolking. Met wal een genoegen is er geluisterd naar de donker getinte ouverture Jeanne d' Are van Verdi, waarin zoowel het samenspel als de solostemmen niet genoeg geprezen kunnen worden; en dan de Fantaisie de 1'op Faust van Gounod, dit was bepaald wel 't mooiste nummer, dat dan ook een by uitstek rjjk ge schakeerde voordracht kreeg. Hier nog een apart bravo voor den dirigent. Van den heer Hazebroek stonden een tweetal composities op het programma, waarvan het tweede gedeelte van het le nummer, Impro- visation en de Ouverture ons het best bevielen. Dat zyn een paar nummers die steedB gaarne op een concert gehoord zullen worden. Een hoogst aangename en welkome afwis seling was zeker ook wel het Allegro Appas sionato a. d. Violinconcert van Mendelssohn Bartholdy. De jeugdige violist, de heer Pala, heeft het groote succes dat hy behaalde wèl verdiend; van hem mag gerust gezegd worden, dat hy een uitmuntend violost zal worden. Een zangrijker instrument gunnen we hem dan ook van harte en zal dit den indruk van zyn spel beslist verhoogen. Verder uitweiden over het concert is zeker wel overbodig, duidelijk als uit deze enkele regels spreekt, dat het Zondagavond een recht genot ïb geweest naar de Heldersche musici te luisteren en we weten dat als zy straks nog eens mochten terugkomen, het zeer vele een rechte blydschap zal zyn weer naar hen te mogen luisteren. Boven de 3000! Het getal van de bevolking der gemeente Schagen is gestegen tot 3086. Naar wij vernemen worden er pogingen aangewend om den heer W. Vader Dz., Wet houder te Schagen, benoemd te krygen tot burgemeester van Schagen. (.Sch. Ct.") Dr. N. H. Meijer, t De officier van gezondheid 2 klasse, N. H. Meijer, die onlangs op de Leidschestraat te Amsterdam met zijn fiets slipte en daardoor het been kneusde, wat zyn opneming in het hospitaal noodig maakte, is gisteren in 26- jarigen ouderdom overleden. De nieuwe burgemeester van Amsterdam. De ,Tel." zegt thans, op grond van inlich tingen uit de beste bon te kunnen meedeelen, dat reeds ernstige besprekingen hebben plaats gehad, met het oog op een benoeming van den lieer jhr. rar. A. Rüell, burgemeester van Arnhem, tot burgemeester van Amsterdam. De heer Röell heeft te kennen gegeven, dat hy niet ongenegen is, een eventueele be noeming te aanvaarden. Nu de salarisquaestie zoo goed als geregeld is, kan een beslissing spoedig tegemoet ge zien worden. Een goede vangst. De AmBterdamsohe politie heeft eergister avond aan de overzijde van het IJ een goede vangt gedaan. Zij snapte n.1. een man en een vrouw, terwjjl deze bezig waren, een aantal gouden en zilveren voorwerpen te begraven. De voorwerpen bleken afkomstig te zyn van de brutale inbraak, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag in den winkel van den antiquair S. Cohen, Spuistraat 181 te Amster dam is gepleegd. (Tel). Begrafenis van den vermoorden politie agent te Parijs. Te Parys is Woensdag onder enorme be langstelling de politie-agent Deray begraven, die by de arrestatie van den Apach Liabeuf gedood is, De voorzitter van den Parysohen gemeenteraad en de prefect van politie de heer Lépino hebben het woord aan de groeve gevoerd. Moordaanslag. De heer Dubois, papierhandelaar in de faubourg St. Honoré te Parys, no. 254, was dezer dagen bezig papieren te ordenen, wat men niets byzonders zal vinden voor iemand, die in papier handelt. Maar onder die pa pieren trof hy er wel zeer verrassende aanbrieven, heel intieme brieven, door een jongen huisknecht, die by prinses Poniatofska, Avenue Hoche, no. 6, in dienst was, aan zyn, des papierhandelaars, vrouw geschreven. Waarop do eohtgenoot, zonderde verklaringen zjjner ontrouwe gade af te wachten, zyn hoed opzetteeen revolver greep en zonder een minuut te verliezen naar het huis van FEUILLETON. ui Evenals by haar in huis, stonden de gangen vel babbelende vrouwen, die haar nieuwsgierig aanzagen. Maar daar ginds waren niet zooveel kinderen als hier. Die krioelden hier aan alle kanten rond en maakten heel wat leven. Ook waren by haar op elke verdieping slechts zes woningen, die alle uit verscheidene vertrekken beston den hier echter Lori telde nauwkeurig op elke verdieping zestien en iedere woning bestond slechts uit kamer en keuken. Een echt huis proletariërs met den eigen- aardigen geur, die zich benauwend uit de kleine, schamele woningen in de gangen en op de trappen verspreidt. En hier woonde de arme vrouw, die als burgerweduwe nooit aan zulk een omgeving was gewoon geweest. Lori dacht aan de vroegere woning der oude vrouw, en gevoelde, dat een lichte rilling haar over den rug ging. Tegelijker tijd werd haai ziel door groote bangheid beangst. Hoe zou zij ontvangen worden Zij was op de tweede verdieping gekomen en haar oogen zochten No. 47. Zij vond het al spoedig en klopte bedeesd aan. Alles bleef stil. Nu eerst bespeurde zy de kleine bol en trok er zacht aan. Na een kleine poos naderden van binnen sohredon. De witte gordyn voor het smalle tralievenster naast de deur werd een weinig op zjjde geschoven en viel toen weer neer. In het volgende oogenblik ging de deur open. Een bejaarde vrouw met een streng gelaat stond voor Lori en vroeg, wat zij verlangde. „Vrouw Brunner?' vroeg Lori aarzelend. De andere schudde het hoofd. ,Neen, die is daar." Zy wees op de andere deur, die naar de kamer leidde. Ik zou haar gaarne eens Bpreken," zeide Lori, .maar alleen. Zou dat mogelyk zyn?" De bewoonster zag haar een oogenblik onderzoekend aan blykbaar twyfelend, of zy haar waardigheid niet te kort deed, als zy dit verzoek toestond. Het is zeer gewichtig," zeide Lori haastig op dringenden toon, „het is in het belang van vrouw Brunner. Ik verzoek u dus ja De opziohtersweduwe had er niets meer tegen, de jonge dame maakte een zeer goe den indruk op haar. .Mag ik u verzoeken!" zy ging terzyde, om den ingang vry te laten en Lori trad over den drempel van de kleine, zindelijke keuken. De andere spoedde haar vooruit naar de kamerdeur en opende die. .Vrouw Brunner," riep zy naar binnen, *er een dame> di® a alleen wil spreken." Zy liet Lori toen binnen, deed de deur achter haar dicht en begaf zich, daar het niet haar gewoonte was te luisteren, onder wijl naar een buurvrouw. Het was een kleine, armoedige kamer, waarin Lori zich nu bevond. Zy bevatte niets dan twee bodden, twee kasten, een tafel, eenige stoelen en een kleine kachel, waarin nog eenige kolen lagen te glimmen. Katoenen gordijnen voor de ramen, een paar heiligen beelden aan den muur en een kleine spiegel -ziedaar het geheele ameublement. Maar even als in de keuken, was hier alleB kraak zindelijk en dit maakte de woning, niettegen staande het armoedige uiterlyk, toch recht huiseljjk. Lori had het geheele vertrek met een enkelen blik opgenomen. En nu bleven haar oogen gevestigd op de oude vrouw, die, toen zy binnenkwam, eenig verstelwerk had neder- gelegd, om haar tegemoet te gaan. Haar ver wondering over dit onverwachte bezoek, en vooral dat de bezoekster met haar alleen wilde zyn, ging in verbazing over, toen zy een haar geheel vreemde persoon zag. Met wyd geopende oogen en vragend zag zy haar bezoekster aan. .Heeft de dame zich ook in het adres vergist vroeg zy twyfelend. De toonlooze klank der stem trof Lori, en de geheele persoonlijkheid der oude vrouw deed haar het hart ineenkrimpen. Hot was aan deze gebogen gestalte, met het voorover- hangde sneouwwitte hoofd te zien, dat niet de last der jaren haar, die voor eenige maan- een nog een krasse vrouw was, zoo spoedig oud had gemaakt, maar dat dit een gevolg was van do diepe droefheid over het verlies van haar kind en van de verbittering over de ondankbaarheid van dien man, die zich vastklemmende aan de letter der wet haar van have en goed had beroofd en haar voor het vorige vun haar leven aan nood en ellende ten prooi gaf. De oude vrouw maakte een indruk op de jonge, alsof zy haar eigen moeder was, die zy alB een door smart gebogen voor den tyd verouderde vrouw voor zich zag. En zy, die haar moeder nooit had gekend, die zy had verloren, toen zy nauwelijks de eerste woor den kon stamelen, gevoelde van hot eerste oogenblik af zulk een groote genegenheid prinses Poniatofska stapte. Waar hij aan schelde. Maar niet aan de voordeur schelde de papierhandelaar aan aan de z.g. dienat- deur, de deur voor het dienstpersoneel der prinses. Open deedde schuldige huis knecht. Pief, paf knalde de papierhandelaar. En werd in hechtenis genomen. De minzieke briefschrijver was aan den hals getroffen. Arbeiders gevraagd. De «Industrial Canada, het offidieele orgaan van den Canadeeschen Bond van Fabrikan ten, beweert, dat in de Dominion groot ge brek aan arbeidskrachten heerscht. De bond heeft een onderzoek ingesteld by zijn leden en daarop tot dusver 460 antwoorden ont vangen. Daaruit blykt, dat 156 fabrikanten opgeven, meer personeel noodig te hebben. Te zamen worden byna 6000 werklieden ge vraagd, 2250 arbeiders en 3700 arbeidsters voor verschillende bedrijven. Wy vinden ver meld meubelfabrieken en stoffeerderijen, fabrieken van linnen goederen, schoenen, laarzen, wollen goederen, kachels houtwerk, gebreide en geweven goederen, biscuits, elec- trisehe installaties, parapluies, glaswerk, hoe den, zeepziederyen, boekbinderyen en -druk kerijen. Schipbreuk. Marshfield (Oregon, V. St.), 18 Jnnuari. Het stoomschip „Czarina", toebehoorende aan de Southern Pacific Railway, is gisteren in Coosbaai op een pier geloopen. De bemanning vluchtte in het want, daar zware zeeën over het dek van het schip sloegen. Aan den kant stonden honderden kykers, die echter niet by machte waren om te helpen. SAN FRANCISCO, 13 Jan. De .Gzarina4 is vergaan. Naar men vermoedt, zyn alle opvarenden omgekomen. De New Yorksche blouse-naaisters. De staking der New-Yorksche blouse naaisters zal een nieuwe fase introden. Men weet dat de staaketers den moreelen en finan- cieelen steun genieten van vele rjjke dames, o.w. ook Anna Morgan, de dochter van J. Pier pont Morgan. Deze dame gaat nu een blouse- fabriek oprichten, waar de stakende werk sters emplooi zullen vinden. Enkel naaisters die lid zyn van haar vakbond, zullen wor den in dienst genomen. Kapitaal der a.s. blousefabriek 1,250,000 dollar 1 De fabriek zal worden beheerd vol gens een participatiestelsel, zóó, dat de winst der werksters ten goede komt. Een vroeg avontuur. Veertien dagen geleden verdween uit een hotel te Philadelphia de zeventien-jarige mil- lionnairsdochter Roberta Janon. Tezelfder tyd verliet de 46.jarige kellner Cohen zijn betrek king in dat hotel. De grootvader van het meisje, de millionnair Muir, met wien zy in het hotel vertoefde, bracht het geheele politie korps in beweging, dat de wegloopster na twaalf dagen speurens ontdekte in een zeer armelyke wijk in Chicago. De kellner Cohen was by haar. Het meisje vertelde, dat zy met Cohen was weggeloopen, omdat zy, sinds haar moeder vyf jaren geleden stierf «zoo alleen was gebleven en niemand had om lief te hebben". Zy beweert, dat Cohen zich als een volmaakt gentleman heeft gedragen en dat zy met hem als vader en dochter leefde. Toen zy ontdekt werd, bezat zij geen Btuiver meer; al haar juweelen en haar overtollige kleederen waren door Cohen verpand. Zy hadden 3000 mylen gereisd, om aan de achtervolgers te ontkomen. Zy waren gegaan naar Nieuw-Schotland om van daar naar Engeland over te steken, daar echter de kapitein van het gereed liggende stoomschip weigerde Roberta's schoothondje aan boord te nemen, werd van dit plan afge zien, en vluchtten beiden naar het Westen. Voorloopig zijn Roberta en de kellner in verzekerde bewaring gesteld. Cohen geeft voor, dat hem alleen maar verweten kan worden, dat hy de jonge erfgename op haar verzoek vergezelde, en haar voor zyn dochter liet doorgaan. Zyn vrouw Cohen is reeds jaren getrouwd heeft een aanklacht wegens moed willige verlating tegen hem ingediend. Uit den Omtrek. Texel, 13 Januari. Niet alle belanghebbenden blijken steeds geneigd om te beschermen wat daaraan zoo groote behoefte heeft als onze pas aange legde grindwegen. Zoo spande iemand in den polder Eierland vier paarden voor een grooten wagen, beladen met 40 balen kunst mest, een vracht van 8000 halve K.G. 't Ligt voor de hand, dat bij zulk een handelwyze de beste weg wordt vernield. Naar verluidt zouden eenige heeren van elders voornemens zyn, om nabij den Burg een zuivelfabriek op te richten Het voor nemen om te trachten ook nabjj den Hoorn zulk eene inrichting te bekomen, is nog niet losgelaten. Men zal daarover opnieuw ver gaderen. Wieringen. Door den directeur van de Raffeisenbank te Utrecht, zal alhier op Dinsdag 25 Janaari a.s. een lezing worden gehouden, betreffende de onderlinge verzekering van Landbouwar- beiders. De lotelingen van de lichting 1910, P. TakeB, P. Kreyger en W. Snooy, uit deze gemeente, hebben met gunstig gevolg deelgenomen aan het te Helder gehouden onderzoek ter ver- krijging van de bewijzen voor lichamelijke geoefendheid en militaire bekwaamheid. Zaterdag den 15en Januari zal ten huize van den heer A. de Haan, voor rekening van M. de Haan worden aanbesteed: het lossen en optasten van de voor verbouwing van „de Witte Zwaan" benoodigde steen. Vlieland. Het Noorsche stoomschip 'Rundö", kapi tein Olsen, van Hamburg met bestemming naar Swansea, kwam hier als bylegger bin nen wegens storm. De boot had vier dagen reis van Hamburg naar Vliereede. GEMEENTERAAD YAN VIERINGEN. Vergadering van 12 Januari 1910. Voorzitter de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met een gelukwensch voor het ingetreden jaar. De notulen worden voorgelezen en vast gesteld. Ingekomen stukken: Brief van den heer Commissaris der Koningin, waarin wordt kennis gegeven, dat de Burge meester in gelyke betrekking is benoemd te Purmerend, met eervol ontslag uit zyn ambt te Wieringen, ingaande 16 dezer. Bericht van twee stortingen door den Ryksontvanger, te zamen f 682.04. Goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten, van de kasleening, eene suppletoire begrooting dienst 1909, de gemeentorekening over 1908 en de begrooting voor 1910. Twee processenverbaal van kasopneming by den gemeente-ontvangerhet laatste wjjst een saldo aan van f426.40. Maandstaten van het zeegras over Novem ber en December. Aan G. Nienwenburg wordt op zyn ver zoek geheele ontheffing van hondenbelasting gegeven on aan D. J. Mulder en C. Brug man de helft. Verzoekschrift van ingezetenen van den Oever om verbetering van den Noorderweg aldaar. Uit de bespreking blykt, dat het voornemen tot die verbetering wel by het Bestuur bestaan heeft, doch de uitvoering is afgestuit op de tegenwerking van iemand die daar grond in bezit heeft. Voordracht tot benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding. Alle leden dezer commissie worden op nieuw benoemd. Verzoek van den Burgemeester om eervol ontBlag als Ambtenaar van den Burgelyken Stand ea van zjjne echtgenoote als lid der commissie van toezicht op de handwerken. Beiden verleend met dankbetuiging. Voorstel tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van Hoofd der School op Westerland, akte voor vrije- en orde oefeningen vereischt. Aangenomen. Tot tydelyk Wethouder gedurende de Burgemeesters vacature wordt benoemd de heer P. Koorn. De Burgemeester voor eigen rekening eene kamer op het gemeentehuis ingericht heb bende tot oudheidkamer, doet van deze in richting afstand ten voordeele der gemeente, waarvoor hem dank wordt betuigd. By de rondvraag bespreekt de heer Kuut het pad by C. Smit en de heer Peereboom verzoekt politietoezicht op de jongelui te Westerland, dio zich Zondagavonds daar niet behoorlyk gedragen. De Voorzitter neemt nu afscheid van het Bestuur en betuigt zijn dank aan allen die tot een goeden gang van zaken hebben medegewerkt. De oudste Wethouder de heer Heyblok betuigt wederkeerig den Burgemeester, den dank van het Bestuur. Waarna de vergadering door den Voor zitter wordt gesloten. Burgelyke Stand gemeente Helder. Van 11 tot 13 Januari. ONDERTROUWDE. Steegers en A. Rood. H. L. Sweere en A. Melgers. GETROUWDG. f. Vliek en J. de Boer. F. J. en Hoope cn Q. van Oers. BEVALLENM. Grooff geb, tan Brederode, d. A. G. Kegge geb. Kalkman, z. L. Jongbloed geb. Kesteloo, z. W. Jonker geb. Dieckinan, d. C. Wie- ring geb. Schutte, d. T. van Zoonen geb. Raat, z. C. Kater geb. Been, z. F. Rozevelt geb. Muller, d, H. C. Bouman geb. Korpel, z. A. in 't Veld geb. Schouten, d. OVERLEDENW. T. A. Peperzak, 2 w. J. F. Hubert wed. M. Badings, 65 j STOOUtAART-MAiTSCHAPPIJ-NEDERLAKD. Oranje, van Batavia naar a'dam, pass. 13 Jan. Perim. Kon. Willem III, t. Batavia n. A'dam, vertrok 13 Jan. van Algiers. Timor, t. Batavia n. A'dam, vertr. 13 Jan. v. Sabang. Koninklijke Kollandscbe Llotd. Rottekdahsche Llotd. Kawi, v. Batavia n. R'dam, vertr, 12 Jan. v. Colombo. Malang, v. Batavia n. R'dam, arr. 12 Jan, té Marseile. Rindjani, t. lt'dam n. Batavia, vertrok 13 Jan. van Marseille. Ternate, v. Madras naar Londen, vertrok 13 Jan. van Aden. Het pantserschip «Heemskerck* zal heden van Funcbmi vertrekken. Overplaatsing. 24 Jan. Scrgt.-bott B den Bakker vhn W$. Wo. op Ws. A'dam. 10 Jan. Opperschipper O. J. v. d. Poll van Ws. Wo. op Ws. A'dam. 18 Jan. Sergt.-konsL H. v. Olm van Ws. Wo. en ged. a. b. «Gelderland*. id. J. v. Maslrigt van Ws. Wo. op «Reinier Claeszenc. Geboren: Izaök, zoon van JOH. J. ISRAËL en A. M. ISRAËL—QUANT. Helder, Januari 1910. Geboren: Willem Cornelis, zoon van J. J. TOUW en R. TOUW—Oskam. Middelburg, 18 Januari 1910. Den llden dezer ontvingen wy uit Paterson (Noord-Amerika) het treurig bericht van het overlijden van onzen broeder en oom, Willem Zegel, in den ouderdom van byna 63 jaar. Namens de Familie: J. ZEGEL, Kanaalweg 63. Helder, Januari 1910. By myn vertrek naar Amerika (Los Angele3) wensch ik aan familie, vrienden en bekenden een har telijk vaarwel tot weerziens toe. M. DE WIJN Ez., a.b. s.3. „Noordam", By myn vertrek naar Oost-Indië wensch ik fami lie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel en tot weerziens. Mej. E. BRAAT Agema en Kind. A. b. s.s. „Goentoer". 15 Januari 1910. OPROEPING. De persoon (en) die Donderdagavond 23 November 1909 aan den Zwarten weg een plank over de sloot wilde leggen met het doel om (ook) te zien wat voor hen op bet land gebeurde, wordt (en) ook in hun belang verzocht hun naam en adres op te geven aan C. A. ROOS. Beltweg 16, of by D. M. ROOS, Hob- bemakade 147 Amsterdam. VERLOREN Maandag op Dinsdagnacht een Heeren Zilver Remontoir- Horloge! met stalen Kettinkje. De eerlijke vinder die dezelve terug be zorgt, zal beloond worden. Adres: Sluisdijkstraat 57- VERLOREN, Zondag, een lorgnet in bruin etui, gaande Achtergracht Zuidzijde, Nieuwstraat, naar de O. L. V. Kerjc. Terug te bezorgen tegen belooning, ZUIDSTRAAT 64. VERHUISD Tb. J. YER8E1J Jr., Schoenmaker, van BREEWATERSTRAAT no. 35 naar Janzenstraat 70. Beleefd aanbevelend. TEEKENLESSEN. Aangeboden les in Werktuigkundig Tee kenen, Vakteekenen voor Smeden, mate- rialenleer enz. Conditiën billyk. Brieven onder motto „No. 125", aan het Bureau van dit blad. Er biedt zich aan een net JONGMENSCH, liefst voor kantoor werkzaamheden. Brieven letter G, Bureau van dit blad. Mevrouw STAMMES, West plein, vraagt tegen 1 Februari a.s. een nette DIENSTBODE, goed kunnende koken en van goede getuigen voorzien. Zicb aan te melden 's avonds n& 8 uur. GEVRAAGD een flinke DAGMEID, die met de wasch kan omgaan, van goede getuige voorzien. Adres: Binnenhaven 22. voor de verlaten onde, als men slechts voor zyn naaste bloedverwanten kan gevoelen. .Ik vergis my niet," antwoordde zy op zonderling zaohten toon en met een warmen blik. Ik zoek vronw Joscpha Brunner, de kleermakers weduwe, die vroeger in de negen de wyk heeft gewoond, en ik geloof, dat ik terecht ben. Niet waar «Die ben ik inderdaad," antwoordde vrouw Brunner, werktuigelijk met het hoofd knik kende, als ter bevestiging, dat haar bezoek ster werkelyk terecht was. .Maar onder zoekend dwaalde haar oog over de gestalte van Lori. Zou dat somB een vroegere klant van haar Lina zyn Zy geloofde het niet het gezicht was haar geheel onbekend.ik kan my niet herinneren de genadige vrouw ooit gezien te hebben. Wat verschaft my de eer En nu mag ik verzoekon zy schoof een stoel by, dien zy zorgvuldig met een tip van haar boezelaar afnam .plaats te nemen En als het geoorloofd is myn voeten zyn zwak .Maar ik vraag zeide Lori. ,Dat is toch natunrlyk 1" En zy ging niet zitten voor vrouw Brunner plaats had genomen. .Zoo," zeide zy toen tevreden. .En laat my u nu zeggen, lieve vrouw Brunner, waarom ik ben gekomen." De oude vrouw zag haar bezoekster vol verwachting aan. Doch plotseling aarzelde Lori. Zy wist niet goed, hoe zy zon beginnen, en zy werd verlegen. De zaak was haar zoo gemakkelijk, zoo dood gemakkelijk voorge komen. En nu Zou zy met do deur in het huis vallen en haar zeggen, wie zij waa Verlegen plukte xjj aan het slot van haar handtaschje en haar oogen dwaalden door de kleine kamer, dat de huiselijke haard van twee eenzame vrouwen was. De oude vrouw wachtte een poosje, dat de onbekende haar zon zeggCD, wat haar hier had gebracht en vroeg toen, verwonderd over de zonderlinge handelwijs der jonge dame: .Is het iets onaangenaams, dat u my te zeggen heeft?" Een onwillekeurig ophalen der schouders was voorloopig het antwoord van Lori. .Zoo- als men hot beschouwt," zeide zy daarop zacht met terneergeslagen oogen. fZy is onaangenaam, de geheele zaak neen dat is het rechte woord niet, maar pjjnlyk. Want" zy kreeg haar moed terug en zeide het nu ronduit „ik ben gekomen, om een groot onrecht by u goed te maken." De oude vrouw sidderde. .By my Een onrecht «Ja," zeide Lori gejaagd, en stak haar de hand toe. .Geef my uw hand, vrouw Brunner, en laat my u zeggen, dat ik uw onge luk ken, en dat het mjj geen rust heeft ge laten. En daarom ben ik hier. Gjj zult □iet langer onder vreemden tobben, en daar mede nauwelijks droog brood verdienen. Gy zult weer een nette woning hebben, zooals gij vroeger gewoon waart en daarin kamers verhuren, zooals gij voornemens waart. Ik weet het van vrouw Bohrmann. Zy heeft het my nu eerst gezegd en uw adres opgegeven. En daarom ziet gy mjj hier." De oude vrouw bleef verbaasd zitten, zy kon niet spreken. Zjj kon er niets van be grijpen. .Ja, mjjn God," stamelde zjj radeloos, .hoe kwam ik er toe? Hoe kwaamt gij er toe Ik weet immers niet eens, met wie ik te doen heb en waarom gjj mjj wilt helpen? Ik heb toch van niemand iets verlangd I" Niet wetende, wat haar overkwam, streek zjj met de hand langs het voorhoofd en over de oogen. .Waarom ik u wil helpen, heb ik u reeds gezegd, lieve vronw," antwoordde Lori zacht en vrijmoedig. .Omdat het mjj geen rust laat, dat gjj van alles beroofd zjjt, en omdat ik geen rust zou kunnen vinden te midden van al die goederen, die ik rondom mjj zie, en die er my ieder oogenblik aan herinneren, dat sjj, wie zjj eigenljjk toebehooren, er van verwyderd in verlatenheid en ellende rit. Daarom, vrouw Brunner." De oude vrouw bleef half versuft ritten en hield het hoofd met beide handen vast. Langzamerhand werd het haar duidolyk. „In mjjn goedmompelde zjj eensklaps, haar gedachton in woorden uitdrukkende. „In mjjn goed?" En toen stond zjj eensklaps op, hield zich aan de stoelleuning vast en staarde, terwijl haar oogen oen angstige vraag uitdrukten, Lori aan. «Ja, om Gods wil, wat betoekent dat toch Wie zjjt gjj dan Is hy" de adem begaf haar een oogen blik «is hy dan al weer getrouwd Lori stond nu ook op. .Ja," zeide zjj kalm en eenvoudig. „Hjj is weer getrouwd dat wordt nu spoedig vier maanden. En ik ben zijn vrouw." .Gjj de oude vrouw beefde, haar knieën knikten, hajur zinnen dwarrelden. Maar zy hield zich staande. „Zjjt gjj het? En" het ging toch boven baar krachten. Zjj moest gaan zitten en zonk achterover op den stoel. >En niemand heeft het mjj gezegd, dat hy mjjn kind zoo spoedig heeft vergeten." Zij krennde sm&rteljjk en verborg het vervallen gelaat in de handen. .En zjj komt nu by mjj zijn tweede vrouw I* Zjj liet de han den vallen, hief het hoofd op en zag Lori aan. «Is hot werkeljjk waar Heeft hjj u gezonden? Naar mjj?* (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 5