KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulownem Woensdag 2 Februari 1910. 88ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. .cnïlofflfefefflMfeï Èflfifl M 503 j I li m urn MI i'i tiutiiM, LateSfatüWÜ jtkt 15 éilwaÉrilihè 11.55 4*'" 1 ,0''5 l .fVtóOTl Pi*. I.M'VóWftWtUhng.) JLdvertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent Elke regel meer6 Bewys-exemplzar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsraimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers i BERKHOUT ft Co., te Helder. Bu interc.-Telefoon 50. De laatste dagen zyn gunstig geweest voor de Bngelsche liberalen. Zy zijn een heel stnk vooruitgegaan en stonden Zaterdagavond één stem boren de unionisten (272 tegen 271). De nationalisten hadden toen 80, de arbeiders- party had 40 zetels. Maandag heeft nog een verkiezing voor 8 zetels plaats, terwyl de laatste uitslag op 10 Februari valt. Omtrent den vermoedelyken uitslag dezer laatste ze tels is wel een berekening te maken de liberalen rekenen in aantal boven de unio nisten te blijven en dank zy de gunstiger wending in de verkiezing der laatste week wel een regeeringsmeerderheid te kunnen vormen zonder de nationalisten. Het pleit is beslist, er rest nu alleen maar de rekening op te maken en naar den uitslag daarvan de plannen vast te stellen. Minister Asquith, die een zware campagne achter den rug heeft, is alvast afgereisd om aan de Riviera eeni- gen tyd uit te rusten van de vermoeienissen. Ook minister Lloyd George zal zich binnen kort naar de Riviera begeven. Buiten het gewoel der drukte kunnen zy dan eens den ken over hun plan do campagne of over hun terugtrekken. Officiéél wordt medegedeeld, dat de KoniDg het Parlement zal openen op 21 Februari. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Dnitschen keizer sprak de Duitsche gezant op een feestmaal te Londen een rede uit, waarby hy zeide, dat de Duitschers waren een vredelievend volk. De gedachte aan aanvallende oorlogen uit begeerte naar veroveringen was verre van hen. De gezant noemde de beweringen dat de Duitschers alleen op de gelegenheid wachten om eenige zwakkere mogendheid aan te vallen, halli- ounaties. Blatchford, de man van „het Duitsche ge vaar', is ziek geweest en kon dus niet sohry- ven maar paB is hy beter of hy verklaart weder „nu ja, de ministers zyn ziende blind en het Duitsche gevaar blyft bestaan». Die man is bepaald onverbeterlijk en dan heeft de Duitsche gezaut hem getypeerd. De Duitsche Ryksdag vergadert in den regel in alle waardigheid. Zaterdag echter ontstonden ongekend rumoerige tooneelon ten gevolge van de uitlatingen van den conser vatieven afgevaardigde Von Oldenburg. Deze verklaarde namelyk, dat de keizer elk oogen- blik in staat moet zyn een Pruisischen lui tenant het bevel te geven: .Neem tien man on sluit den Ryksdag.» Verbazing, veront waardiging, protesteerende-kreten volgden on middellyk op die uitlating. De president Von Hohenlohe trachtte te vergeefs de orde te handhaven. Het beleid van den voorzitter, die deze uitlating had laten passeeren, werd door enkele leden scherp gegispt. Deze ver klaarde daarop dat hy gemeend had dat Von Oldenburg had willen zeggen dat de Pruisische soldaat tot in de uiterste gevallen aan het bevel van zyn krygsbevelhebber moet voldoen. Oldenburg erkende dat dit zyn bedoeling was. Basserman namens de nat. lib., Gróber namens het Centrum en Müller namens de liberalen protesteerden uit naam van de ver schillende partyen tegen de aansporing tot schending van de grondwet die in de uitdaging ligt opgesloten. De afgevaardigde Saohse riep tot den pre sident: .Verlaat uw zetel" en werd deswege tot de orde geroepen. Uit Kopenhagen bericht Reuter dat het vooronderzoek in de zaak van den gewezen minister van justitie, Alberti, die op 8 Sept. 1908 zich in handen der politie stelde en de zelfbeschuldiging bedriegeryen en valschheid in geschrifte te hebben gepleegd, heden ten einde is gebracht. De acten zullen naar de Kamer voor Strafzaken worden gezonden. Uit het uitgebreid onderzoek is gebleken, dat Alberti een bedrag van 15 millioen kronen heeft verduisterd. Het byeenroepen der nationale vergadering kost Griekenland zyn ministerie. Zoodra be vestigd werd dat de partyen het eens waren over het byeenroepen eener nationale verga dering diende het zyn ontslag in. Ëen groote vergadering van de hoofden van alle partyen is onder voorzitterschap van den koning in het Paleis byeengekomen om te beraadslagen over den toestand. Er komt een Kabinet onder presidium van Dragoumis. Wanneer in het program iets mocht worden gewyzigd dan zal de Militaire Bond handelend optreden. De troepen blyven geconsigneerd in de kazernes. De watersnood in Frankryk toont dat on danks alle verschillen, de Europeesche volken elkaar bystaan in droeve tyden. De inschry- vingen ten behoeve der slachtoffers geven mooie cyfers te zien. Köning Albert van België schonk onmiddellyk 10.000 francs, de Paus zond 80.000 frank, ook de Czaar zond hnlp. De commissie van de landbouwbelangen uit de Fransche Kamer heeft besloten eenige in de archieven berustende voorstellen be treffende maatregelen tot bevordering der be- bossching van het land, weder ter hand te nemsn. De „Temps" juicht dit besluit warm toe en hoopt, dat het dit keer niet by besprekingen zal blyven, doch men ook tot handelen zal komen, daar de ramp van thans niet het minst haar oorzaak vindt in de byna stelselmatige ootbossching, niettegenstaande de daartegen bestaande wettelyke bepalingen. HELDER, 1 Februari. Marine Begrooting in de Eerste Kamer. Memorie van Antwoord. De Min. meent dat voor het ongunstig oor deel over de regeling van het munitie-vraag stuk geen redelyken grond bestaat. Hulzen en projectielen van groot kaliber en stalen granaten kunnen hier te lande niet worden vervaardigd, omdat men daarvoor niet ge outilleerd is. De Min. ziet geen kans daarin verandering te brengen. Ongerustheid behoeft overigens omtrent de wyze waarop deze aangelegenheid is geregeld, niet te bestaan. Met zorg is overwogen, wat voor oorlogstijd noodig kan zyn, en dit is in de magazynen aanwezig. Het voornemen bestaat niet het binnen vallen van groote schepen te Amsterdam tot regel te maken. In den loop van dit jaar is te verwachten het Indische advies betreffende het rapport van hooger genoemde Staatscommissie Het komt den Min. voor dat het in het belang der particuliere ny verheid geen aan beveling verdient de fabricatie hier te lande van visch-torpedo's op eenigerlei wyze aan te moedigen, overtuigd als hij is, -dat daar mede noch technisch noch financieel «»ig voordeel is te behalen. De Min. kan niet toegeven en zoude het ook niet hebben goedgekeurd, dat door de leiding, aan de jongste manoeuvres een tendenz-verdedigingsverloop zou zyn gegeven. By die manoeuvres is gebleken dat de groote schepen wel degelyk op krachtige wyze en met succes aan de kustverdediging zullen kunnen meewerken. Aan den wensch om den aanbouw van onderzeebooten te bespoedigen door thans, behalve den derden onderzeeboot er nog 5 op stapel te doen zetten, kan de Minister niet voldoen, met het oog op het gebrek aan voor dien dienst geoefend personeel, en de bezwaren, van financieelen aard. De Minister handhaaft de riviervaartuigen zoolang ze nog diensten kunnen bewyzèn en zoolang er nog geen betere zyn. Allereerst wordt thans nagegaan op welke wyze het systeem der commercieele boek houding op de doelmatigste wyze op de administratie der werven zal zyn toe te passen. Wat de censuur by de marine aangaat, is van onderdrukking der vrye gedachte geen sprake. Met behoud van de noodige vryheid voor de officieren is in deze s lands belang behartigd. Met de beperking van het nach telijk passagieren dient niet verder gegaan dan in de Regeling omtrent het passagieren, welke 1 Juli j.1. in werking is getreden is, aangegeven. Wat aangaat het geval met de preeken- bundels by de godsdienstoefeningen aan boord, bevreemdt het den minister, dat eenige leden naar aanleiding daarvan de opmerking maakten, dat de daaraan gewyde besprekin gen bewyzen, dat de meening van hen die beweren, dat het voor den minister van marine onverschillig ia tot welke politieke oi godsdienstige richting hy behoort, onjuist is. De minister meent toch reeds genoegzaam blyken te hebben gegeven, dat het hem ernst is met de bevordering van den godsdienstzin onder de schepelingen, de behartiging van hunne geestelijke belangen. De moeilijkheid is in hoofdzaak gelegen in den inhoud der by de godsdienstoefeningen gebruikte pree- kenbundels. De minister vleit zich echter, dat het hem zal gelukken om, na overweging van de verschillende dienaangaande gegeven wen ken dit vraagstuk tot eene zooveel mogelijk bevredigende oplossing te brengen. Van verschillende particuliere werven en eerst kortelings ook van de Duitsche regee ring is de ti.estemming verkregen tot het bezoeken van werven en door eene commissie ten einde de noodige gegevens omtrent het turbinevraagstuk te verkrygen. Daarna zal worden overwogen in welke gevallen by ons de stoomturbines de voorkeur verdienen boven cylindermachines. Ten aanzien van de bekende motie-Duy- maer van Twist doet de minister nagaan of en in hoeverre mogelijk zal zyn tot een op lossing der ,quaestie te komen, waarbij met 's ministers beginselen ten dezen rekening wordt gehouden en tegemoet wordt gekomen aan de in de Tweede Kamer geopperde be "raren. De Krupp-leverantie8. Naar aan de »N. Crt.ter oore kwam t een genoegzaam betrouwbare bron om er melding van te maken, maar niet met vol strekte zekerheid is de Kamercommissie verdeeld, met dien verstande dat haar grootst mogelijke meerderheid eenstemmig tot een voor de firma Krupp gunstige slotsom zou gekomen zyn, terwijl haar minderheid, bestaande uit één lid, de heer Thomson, in anderen zin rapport zou uitbrengen. Behalve de heer Thomson hebben in de commissie zitting de heeren Van Karnebeek, Van Wassenaer, Colyn en Van Vlijmen. Staatscommissie werkloosheid Binnenkort zal de Staatscommissie over de werkloosheid vragenlijsten verzenden voor een uitvoerig onderzoek naar den omvang en de oorzaken der werkloosheid in alle bedrijfstakken over de laatste 5 jaren. Die vragenlijsten zullen worden gericht aan Kamers van Koophandel, Kamers van Arbeid, vereenigingen van werkgevers, vak. vereenigingen, algemeene werkliedenvereni gingen en verder aan alle vereenigingen, commissies en comité's, die zich met werk loosheid bezighouden of daarmee in aan raking komen. De Eereraad. Naar men aan de Ned. bericht, heeft dr. Kuyper reeds voor gernimen tyd den heer J. R. N. baron Schimmelpfenninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, verzocht zich met de samenstelling van een commissie van beoordeeling in de bekende zaak te willen belasten. Dez heeft hieraan welwillend ge- volg gegeven. En thans kan worden mede gedeeld, dat in deze commissie zitting heb ben genomen de heeren jhr. mr. P. J. van Swinderen, vice-president van den Raad van State, mr. H. J. Kist, oud-procureur-generaal by het gerechtshof te Amsterdam, en jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, oudminister van buitenlandsche zaken, minister van staat en lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Nieuwe Reizigerstarieven. De Minister van Waterstaat heeft zyne goedkeuring gehecht aan het voorstel der betrokken spoorwegmaatschappijen, om de nieuwe reizigeratarieven op 1 Januari 1911 in te voeren. Door een trein gedood. Vrydagmorgen wilde de bootwerker Van Weele tusschen Hoek van Holland en Poorters haven de rails van den spoorweg oversteken. Door de dichtheid van den sneeuwstorm zag noch hoorde hij den goederentrein welke te 6.49 naar Rotterdam was vertrokken, aan komen, met het noodlottig gevolg dat de door den trein gegrepen on doormidden werd. Sneeuw en zout. De Haagsche Tramweg-Maatschappij heeft sedert den jongsten sneeuwval tot op heden voor het vrijhouden van de rails van de massa's sneeuw, niet minder dan 112.000 kilo grammen zout moeten gebruiken. De moord te Koekange. Eilaas B., verdacht in zake den moord te Koekange, is Zaterdag weer op vrye voeten gesteld. Van een dokter, die goed rekenen kan! In de Vrjjdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Apeldoorn hadden lang durige discussies plaats over het voorstel van drie raadsleden tot het verleeuen van eervol ontslag aan den gemeente-geneesheer van Beekbergen, dr. Van Grafhorst, wegens hot jarenlang indienen van buitensporig hooge rekeningen voor geleverde geneesmiddelen en het betreffende dit adres uitgebracht advies van Burgem. en Weth. Dezen, hoewel erkennende, dat de reke ningen onevenredig hoog zyn (in 1909 voor 94 briefjes byna f1700), vonden geen vryheid een voorstel tot ontslag te doen, daar de instructie in dit geval niet voorziet. De Raad was het daarmee eens, doch noodigde Burgem. en Weth. uit te overwegen of door wyziging der instructie het kwaad kan worden verholpen. Vijf kinderen verbrand. Een onbeteekenend brandje te Londen heeft al een zeer noodlottige afloop gehad. In een huisje aaD den City Road woonde een echt paar met drie kinderen en een ouden vader; twee kinderen van een ander echtpaar waren daar op bezoek. De man was aan zyn bezig heden, de moeder ging omstreeks het middag uur boodschappen doen en liet de kleinen, de oudste der vyf was vier jaar, de jongste acht maanden, achter onder toezicht van den grootvader. De kinderen bevonden zich op de bovenverdieping; de oude man was beneden in het huisje en duchtte geen kwaad, totdat eenige voorbijgangers hem kwamen waar schuwen, dat er boven brand was. Ze poogden nog de kinderen te bereiken, maar de rook én de vlammen dreren hen terug. Toen de brandweer kwam, waren drie kinderen dood en hadden de twee anderen zulke hevige brandwonden bekomen, dat ze wel niet in het leven zullen blijven. Afschuwelijke zelfmoord. In een eethuis te Bochum heeft een 35-jarig mijnwerker op afschuwelijke wijze een eind aan zyn leven gemaakt. Hy stak een dyna- i mietpatroon in den mond en liet die ontploffen. Het hoofd werd hem van den romp gerukt en de muren werden met bloed bespat. Spoorwegongeluk. Londen, 29 Jan. By een spoorwegongeluk dat hedenavond plaats had aan het station Stoatsnest van do lyn BrightonLonden kwamen 10 menschen om het leven en werden er ongeveer 20 gewond. De trein, die een snelheid had van 40 xnylen per uur, sprong uit de rails, waardoor twee wagens over het perron werden geworpen, zoodat een gedeelte van het station werd vernield. Scheepsramp. De Engelsche torpedojager «Eden" had het Vrijdag in de haven van Dover zwaar te verantwoorden in den sneeuwstorm. Het schip sloeg los van de ankers en dreef de zee in, verloor zyn schroeven en liep binnen enkele oogenblikken vol water. De bemanning, 53 man sterk, verzamelde zich op het dek. Juist op het oogenblik, dat de reddingbooten uitgezet zouden worden, sloeg het schip om. De bemanning werd ech ter gered door de krachtdadige medewerking van do in de haven liggende oorlogsschepen. Bij het reddingswerk liepen 14 man van het oorlogsschip „Albemarle" gedurende kor ten tyd groot gevaar. De «Eden" is gezon ken en men vreest, dat het schip totaal ver loren is. Een onbruikbaar schip. Lord Charles Beresford heeft in een ver kiezingsredevoering te Dartford een heel ernstige beschuldiging genit. Hij zeide .De .Invincible" werd verleden Maartin dienst gesteld en heeft sedert haar kanonnen van twaalf inch nog niet kunnen afvuren. De Admiraliteit weet even goed als ieder zee officier, dat, ais er oorlog kwam, de //Invincible" onmiddellyk op een werf zou worden opgeborgen, omdat zy haar kanonnen niet kan afvuren". De .Invincible" is een groote, nieuwe kruiser, van het dreadnought type, die als standaardschip voor een klasse van groote kruisers is aangenomen. De Britsche marine heeft op het oogenblik vier van die kruisers zy meten 70,750 tons, de turbines zijn van 168,000 I. P. K., de bewapening bestaat uit 32 kanonnen van meer dan tien centimeter, en elk schip heeft twaalf torpedo-lanceerbui- zen. Toen de plannen voor de .Invincible" werden gemaakt, werd besloten de hydrau lische beweegkracht van de torens en het geschat te vervangen door electrische kracht. Met deze electrische beweegkracht zouden ook de kruisers worden uitgernst, die nog in deze klasse zonden worden bijgebouwd. De beschuldiging, door Lord Charles Beres ford uitgesproken, is dus wel ernstig. Blijft de vraag, of ze ook waar is. De „Daily Chronicle deelt mede, dat de installatie voor electrische beweegkracht by de beproeving niet voldeed. By één paar geschuttorens 'waren kleine wijzigingen voldoende, om de haperingen weg te nemenaan het tweede paar torens moesten echter groote verande ringen worden aangebracht. Het blad kan echter uit de beste bron verzekeren, dat de „Invincible" nu geheel in orde ia en binnen kort haar schietproeven zal houden. Baden in portwijn. De bemanning van het stoomschip //Pundo", Woensdag te Londen aangekomen, heeft het voorrecht gehad, zich in portwjjn te baden. In de Golf van BiBcaye barstten in een ge weldigen storm, door het slingeren van het schip, vele groóte vaten portwyn, en het kost bare vocht overstroomde de ruimte tusschen - deks, zoodat de bemanning or tot de knieën door waadde. Wegens het heftige rollen van het schip, of om een andere reden, raakten de mannen telkens van de been en dan kopje onder in het vurige nat. Wat er ten slotte met den wy n is geschied of zal ge schieden meldt de historie niet. Huisgenoote geen dienstbode. In een Berlynsche krant stond dezer dagen de volgende opmerkelijke advertentie: „Een gezin met drie kinderen zoekt een huisgenoote geen dienstbode. De huis vrouw is zelve buitengewoon werkzaam en verlangt van hare huisgenoote alleen hnlp by het werk. Daar de nieuwe hoisgenoote hare werkkracht beschikbaar stelt, zal zy ook dienovereenkomstig loon ontvangen, maar nooit den indruk krygen, dat zij voor loon dient". In ons hnishoudqp is er veel te doen, maar er zyn aan den anderen kant ook vele feestjes en vroolyke genoegens. De nieuwe huisgenoote is natuurlijk by alle ge legenheden, waarby wy gasten noodigen, onze gaBt, zy kan zich, zoo zy wil, by ons gezin aansluiten, maar blyft vry, haar eigen leven te leven en aan het onze geen deel te nemen, indien zy daar de voorkenr aan geeft. Wy zullen den wil van onze hnisgenoote nooit aan den onzen ondergeschikt trachten te maken, de huisgenoote blyft een vry mensch, ook al neemt zy aan ons werk deel. Gega digden gelieven zich aan te melden enz". De Frankf. Ztg. is van meening, dat, in dien znke verstandige advertenties geen uit zondering waren, Tele klachten over de dienstboden-ellende zonden verstommen en menig meisje van goeden huize erover zou denken in betrekking te gaan. De Apachen. Van verschillende zyden wordt er in Frank ryk op aangedrongen, dat de apachen, die te kwader ure in het Fransche leger zyn ingelyfd, uit de gelederen zullen worden ver wijderd, opdat er een einde kome aan den demoraliseerenden invloed, door hen uitge oefend. De minister van oorlog acht het noodig, daarvoor de recrutenwet t« wiegen, maar voordat dit geschied zal zyn, zal nog eenige tyd moeten verloopen en daarom heeft de heer Humbert na reeds by den Senaat het voorstel ingediend om de bijzonder ge vaarlijke apachen in te deelen bij de Airi- kaansche straibataljons. Dit voorstel werd in handen van de legercommissie gesteld. De carrousel-brandkast is het nienwste in de brandkastenfabricage by haren strijd tegen de inbrekers, die tegen woordig ook gebruikmaken van den snybran- der, die, met behnlp vau een zuurstof-water stof of zuurstof-acetyleen-vlam, in weinige minnten de zwaarste kluispantsers dóórsnydt. De carrousel-kluis maakt ochte- het gebruik v«n een snijbrander geheel onmogelijk. Zy beBtaat uit eene aan alle zyden gesloten sta len kamer van veelhoekigen opstand, die op kogellagers draait in een ronde versterkt ge metselde ruimte, waarbinnen de stalen kast om hare loodrechte as draait, zonder met den munr in aanraking te komen. Een deur in de ronddraaiende kast en een denr in den omsluitingsmnur geven overdag toegang tot de klnis, die gedurende de kantooruren niet in ronddraaiende beweging ie. Na 't sluiten van het kantoor, worden de genoemde deu ren gesloten, een elektromotor, door een accumulatorenbattery gedreven, wordt inge schakeld en met gelijkmatige snelheid draait de binnenkast volgens een opgewonden uur werk, dat de beweging automatisch doet op houden. Gedurende de rondgaande beweging is de kluis niet t^ naderen. De electromotor en de accumulatorenbattery bevinden zich in de kluis en zijn dus van buiten niet afstel- baar. Stilstand of vermindering der draai ende beweging worden bovendien door alarm signalen aangekondigd en al wordt de buiten muur doorgebroken, zoo is de ronddraaiende binnenkast niet met de zuurstofvlam te be werken. De wereld gaat vooruit, ook in het verdedi gen van de brandkast. („Tjjdschr. d. My. v. Nyv.") Een congres van hysterici. In Mei 1909 was te Cardiff een eigen aardig congres byeengekomen, het congres der Pinkster-dansers. Dr. Witry geeft er in het Juli-nummer der Revue de Thypnotisme een aanschouwelijk beeld van De zaal van het Parkhótel is vervuld van allerlei ge schreeuw in iederen hoek zit iemand kreten nit te stooten. Vele congresleden rollen als clowns over den vloer. In het midden een herculische gestalte hygende, met bliksemende oogen en pijnlyke gelaatstrekkenna een poos breekt hy in een hol geschater uit. Het geraas der afgevaardigden wordt steeds doller; zij herinneren aan wilden, die met kryaohen, jammeren en huilen de goden aanroepen. Daar zit een robuste kerel, die weent en snikt. Eenige gedelegeerden krom men zich alsof zij een kogel nit hnn lyf wilden trekken, en laten daarby een door dringend geschreeuw hooren als een kat, die men het vel aftrekt. De directeur van het congres is zekere dr. Smith Wigglesworth uit Brudford. Hy roept onophoudelijk Komt tot my, broeders Roem Roem Bloed Bloed Amen 1 Amen 1 De anderen schreeuwen, snikken of zingen. Het dunrt verscheidene uren, voordat een deel der congresgangers zich verwijderteen ander deel is echter nog zoo door den geest bezeten, dat ze moeten blyven en maniacale voorstellingen vertoonen, die de directeur echter door eenige druppels wonderwater op hot hoofd te druppelen opheft. (Med. Weekblad.) Dure huizen in New-York. Het dnnrste huis in New-York is dat der Metrepolitan Life Assurance Co., het is ten minste voor 12,360,000 doll. door de ambte naren van de belasting aangeslagen. Daarna komt het huizenblok der Mutoal Levensver zekering Mij., getaxeerd op 12,250,000 doll., en vervolgens dat der Eqnitable met een bedrag van 12,000,000 doll. De twee reus achtige terminal-kantoor-gebouwen der Hndson de Manhattan R.R. worden op 10,460,000 doll. geschat. Onmiddellyk daarop volgt het Singer gebouw met 6,650,000 doll. en daarna de Now-Yorksche beurs met 5,100,000 doll. Van de hotels staat de Waldorf-Astoria met 12,330,000 doll. boven aan de lyst, daarna komt de Plaza met 7,600,000 dOll. en ver volgens Musschenheiraer's Hotel Astor met 5,275,000 doll. Van de particuliere huizen wordt Carnegie's huis aan Fifth Avenue en de 90ste straat het hoogste t.w. met f 2,280,000 doll. aan geslagen. J. P. Morgan's huis volgt daarop met f 1,530,000 doll. Nieuwe waanzin. Hadden wy hier onzen inktwerper, de be volking van Rixdorf, een voorstad van Berlyn, heeft den laataten tyd veel last van een sujut, 't welk er een nog hatelijker methode op nahondtom de kleeding van passeerende dames te bederven. Hy werkt met zoutzuur, waar door in de kleederen groote gatvn gebrand worden. Dezer dagen had een jonge vrouw te Rixdorf een onfortuinlijke ontmoeting met den gek. Toen zy den hoek van een straat passeerde, kwam hy plots te voorschyn, gooide zyn overjas open, zag haar met rollende oogen aan en mompelde eenige onverstaanbare woor den. Verschrikt liep de vrouw verder. Toen zy thuiskwam, bemerkte zy, dat haar japon met zoatzuur besproeid en geheel verbrand was. Naby het Hohencollernplein kreeg een andere vronw op dezelfde wyze haar mantel bedorven. Bedelaar: De vorige week gaf n mij een oud vest, doch daar zat een bankje van f 10 in Heer (verblijd): En nu breng je 't terug? Bedelaar: Nee, ik kom vragen of u nög zoo'n oud vest voor my hebt! In de rnbriek Vraagbaak" van het Tijd schrift vobr de Ver. tot Bev. der Pluimvee houding lezen wij deze vraag „Bij myn jonge zw. Minorca-hennen heb ik een kraaiende hen, welke 's morgens in het nachthok kraait. Wil ook niet van den haan bediend worden. Zon het nu de moeite loonen wat oieropbrengst betreft haar te behouden En het diep-wysgeerige redaciioneele ant woord luidt Hennen met hanen-eigenaardigheden deu gen over 't algemeen niet voor de fokkery. Eet dat dier op. Gelezen by een brillenstalletje ophetWa- terlooplein .Verkoop van Lorri Jetten.» DE WEEK. 29 Januari. Met myn barbierpardon, met den wetenschappelyk-onderlegden, antiseptisch- werkenden de geheimenissen van aarschedel, baardontwikkeling c. a. doorvorschenden coif- faor-posticheur-haarkundige, consnlteerend deskundige"... Vergeet ik nog wat titels; schiet ik tekort in volledigheid er-van, zoo vraag ik hem vergeving Met den' geleerden, veelzijdig ontwik kelden man, dan, met wien ik van tyd tot tyd consult houd over de vraag, hoe 't komt dat myn kruin steeds meer op subliem-glan- zenden biljartbal gaat gelykon Alsook, of er nog uitzicht zou bestaan op herleving van wasdom ter plaatse, waar eenmaal ryk- dom van natuurlijke .coifiure prjjkte Met hem had ik, zeer kort geleden, ge- dachtenwtsseling over veel van het jongste wel en wee onzer dagen. Allereerst moet ik den lezer mededeeling doen van eene merk waardige ontdekking, door my gedaan. Tusschen het moment, waarop Hildebrand onder 't mes zat van .den man met den langen, blauwlakenschen jas en de zilveren ringetjes in de ooren", over wien de bladen 't beurtelings weer pas hebben gehad en nu liggen c. c. tachtig jaren, of daar omtrent. Boets was toen do „lange, blonde jongon", trots van het Haarlemsche apothe kersgezin; reeds mooi op weg om „prins onzer dichters" te wordennog met de fris- sche, gezellige joligheid in het bloed, waar over de Hildebrand, nadat-io witgedast was geworden, zich nu niet bepaald zou scha men Neen, dat nietDaarvoor werd de .Camera" te zeer geprezen ook... Doch waarover hy toch met vergoélykend-deftig glimlachje zon gaan spreken Tachtig jaar is 't geleden, sinds de man met de zilveren oorringetjes den theoL cand. het gelaat beschrapte, uitsparend de „cóte- letjes", dewelke onmisbaar waren voor een, die weet wat hy aan de eischen van uiter lijke statigheid verschnldigd is Tusschen Hildebrand's barbier en mijn door-en-door wetenschappelyken antiseptiens is geen vergelijking mogelyk. En toen ik zinspelend op dat stukje uit de //Camera" onvoorzichtelyk gewaagde van .een collega uit de dertiger jaren" myns coifieur-posticheurs toen zag ik, hoe de parallel, door my getrokken, hem krenkte. Geen wonder waar- lykDenk u zoo'n vroolyken, goedlachschen welbespraakten man, met het „schoerkistje" onder z'n armdie, als hy voor 't gemak zijn jas by 't werk uittrekt, de mouwen van een frisch boezeroen toontDie buiten scheertyd konijntjes fokt, slapers wakker- port, kippenhokken saamknutselt, plafonds wit, de dames van de visite thuis brengt, voor Sinterklaas speelt, als bode van een fonds fungeertnog tien van zulke postjes meer waarneemtAls gy dien Janus Tulp uit de dertiger jaren vergelykt mot mijn anti- eepticus, in smetteloos-witlinnen jas gehuld Of ge een Pel, een Treub aan de Operatie tafel zietTemidden van al die glinsterende instrumenten; die prachtige spiegelsdie ge leerde brochures, die artistieke reclame prenten die geheimzinnige veelkleurige flacons Met myn politicus, wiens kyk op de dingen- van-don-dag, binnen- en bnitenlandsche, hem stempelt tot man, aangewezen om wereldblad te leiden met z'n kostelyke adviezenMet myn causeur, wien- schat van calembonrgs, Witze, moppen, uien, kwinkslagenFyue, banale grovere, onschuldige, ietwut-gepeper- deAl naar-gelang van cliënt, dien by voor 't oogenblik by zich heeftNeen, dan voelt ge eerst recht het grievende van uw parallel-trekken. Evengoed zoudt ge een aristocraat, wiens stamboom tot nevelachtig- vóórhistorischen tyd opklimt, knnnen op- vroolijken met een uitvoerige verhandeling over een voor-zaat, die z'n duiten verzamelde uit de buit van arme kooplieden, het onge hoorde misdryf plegend van altedicht te naderen by zekeren roofburchtOf een geldbaron genoeglijk willen bezighouden met eon dizconrs over bet-overgrootvader..,. Wiens portret u een kwartier geleden in do «Ahnen- galerie" werd getoond, met poederparuik, en kostelyk-kanten jabots, doch die in werke lijkheid z'n eerlyk stuk brood verdiende mot, op den hoek van zekero steeg in Groot- Mokum, schoenen heerlyk-glimmend to maken en voorts lotery-briefjes, waar haast altyd de .groote bom" op viel, te .plaatsen" Al dergelijke vergelijkingen acht ik even ongepast als onbillyk Maar niettemin moet 't my van het hart, dat op één punt verrassende overeenkomst bestaat tusschen den Tulp-up to date en den Janus van HildebrandBeideu achten namelyk, het verschijnen van de komeet, die beurtelings den naam van Drake, van Johan- nesburg, van .arbeiders-staartster", van Cook zelfs (waaraan heeft de arme zooveel smaad verdiend Het aan den westelijken ge zichtseinder opdoemen van 't onverwachte hemellichaam iets van bedenkelyken aard 't Is de eerste maal, dat ik myn antisop- ticus hoorde optornen tegen „de wetenschap", die by steeds bewsnderde. Wat zyn collega- geleorde dr. Njjland, of wie dan ook, be toogt, dringt niet tot hem doorOp een haartje hadden ze voorgerekend, wanneer Halley (dezelfde, waarover Hildebrand's figaro het hoofd schudde) zichtbaar zon zyn Niet vorder dan 23 millioen K. M. met t puntje van z'n staart van onze eigeD, arme atmospheer Wat is 23 millioen K. M. 1Totaal-niks in die ruimte riep myn huidverzorger uit, en hy keek om zich heen, alsof-ie gevaar liep, door al te onstuimige elleboog beweging een brokje van de staart te zullen afkappen Vruchteloos heb ik getracht zyne bezorgd heid te temperen. En erkend moet worden, dat de „tydsom- standigheden" hem in 't gelyk schijnen te stellen Parys, driekwart Frankryk onderwater... Dorpen, stadjes, bruggen instortend; ver zwolgen door de gele, troebele, kokende, voortstormende massa Majesteit Pataud het werk van staking en sabotage uit han den genomen door een .onderkruiper," tegen wien geen moties en decreten helpen, mes umi's Conspuez 1'inondation Weg met overstrooming. Jawel, hoorDe storm giert nog een klein tilye harderHet water wast nog een paar centimeterWeg nu het electrisch licht. En gansch de .meeting" vliegt, met bleeke wangen en knikkende knieën, naar veilig plekje Want de drei gend-troebele massa komt nader Als een reuzevuist, die grypen wilDie vermor zelt al wat-ie te pakken krygt .Meneer," zei Figaro Antisepticus tegen me, dien Woensdag-ochtend 26 Januari, toen de wee-weeke kwakkelwinter van viool tjes, vroeg vogeltjes en griep plot» plaats maakte voor woeste, wilde storm-en sneeuw jacht, het groote stadsleven stop-zetieud in den tyd va:: een kwartier„Meneer, u ziet 't...l Waarlyk, ik ben geen pessimist. Maar wie zulke dingen aanzchouwtYan aardbeving, die de koperen luchters in de Bossche kerk en in de Amsterdamsche syna goge deed schudden Die lente en winter dooreenhaspelt alsof een grappenmaker de as van onze goeie, brave, oude Aarde schudde..." Figar» zweeg even, peinzend strijkend over de spiegelgladde vlakte mijns schedels, baan; in staat om een der ontelbare onder- ondernemers van rolschaatsbanen te Amster dam te inspireeren .Er is meer!' zei hy eindelyk, „u hebt natuurlyk gelezen de voorloopigo verslagen der Eerste Kamer over de Staatsbegroting In eerbiedige spanning wachtte ik .Welnu", zei de andor, „die nota van meneer van lieeckeren Over de betee- kenis der Noordzee-entontoIn verband met onze neutraliteit Het schurend-klepperend geluid van de schaar, die langs myn slapen rondgleed, had iets verontrustends, op dat oogenblik Iets dreigend-symbolisch van wapongekletter Dat my kille huivering over den rug deed varen Dichter boog Figaro zich over mij heen hy fluisterde nog watOver de beteekenis van zulke plots-opduikende kometen met rossige staarten Oék wat naderenden kryg bednidt Ik herademde toen 'k goed en wel buiten stond. In de heerlyke winterlucht, waar de zon goddelyk-mooi tooverspel van kleuren wekte op smetteloos sneeuw-landschap Ik trachtte sombere stemming, my door Figaro Antisepticus berokkend, af te schud den Dacht aan vroolyke dingen. Byvoorbeeldaan het genoegeljjk-joviale gelaat van Amsterdam's .nieuwen heer", zooals wethouder Delprat 't heeft uitgedrukt. Poogde myn geest af te leiden door 't pie keren over de vraag: zal deze bekwame, energieke, doch al wat naar .populariteit" zweemt behoedzaam-ontwykende man, dien men (d. w. z. zij, die hem kennenkunnen appreciëren) te Arnhem noode «iet heengaan, voor de hoofdstad een Van Leeuwen kunnen zyn Met diens deugden en minna diens .eigenaardigheden" Ook dacht ik aan een naamgenoot van den pas-benoemde, en wel aan den aller- niouwsten senator Roëll. Dit is zeker, dat toen de oud-president der Tweede Kamor zegevierend uit de Noord-Hollandsche Staten- stembus kwam, tegelykertyd het .geestelijk peil" der huidige Eerste Kumer een aardig brokje omhoog-ging Zoowel on«o Senaat als het brave college van Noord-Hollandsche vroeden hebben een h&rteljjk »m. g." ver diend, van Mie partijen in den lande I De senatoriale Begrcotings-wcekjes knn nen op deze wyze heusch interessant wor den Jammer, dat mannen als Figaro, die over „surprise-kometen" zoo somber gestemd zyn in de minderheid zyn gekomen Een dikke honderd jaar geloden, nog, zou zoo n rossig staartding voor een rechtgeaard minister van Defensie goud waard zyn geweest.Had-ie er z'n allerduurste begrooting met vlag en wimpel door gehaald Vooral tegen den avond Als het dreigende staartje begon te glooienI Mr. Antonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1