KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen on Anna Paulowna No. 9868. Woensdag 9 Maart 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, Ir. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37j »»i»45» f 0.75 miën J Modeblad »»»55»»»»65» f 0,90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) AdvertentiSn van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewjjs-exemplaar 2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uü li BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Interc.-Telefoon 50. Aan onze Lezeressen. Het voorjaar is ingetreden en daarmede is de tijd gekomen dat de dames zich, meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aanmaak harer toiletten. de behoefte aan het bezit van een degelijk, practisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. HET NIEUWE MODEBLAD hetwelk bij de uitgevers van dit blad is verkrijgbaar gesteld kost slechts 55 ets p. 3 maanden (franco p. post 65 ets.) en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel als van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoeder, die er prijs op stelt zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke aflevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad zoodat rnen in staat is een betreflend costuum of model daarvan zelf te vervaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen van handwerken. Meerdere malen woidt eene modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wy wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren, door invulling en inzending van onderstaand inteeken- biljet aan De Administratie van dit blad. Ondergeteekende verlangt zich te abonneeren op HET NIEUWE MODEBLAD tegen 55 ets. per 3 maanden (franco per post 65 ets.) UIT HET BUITENLAND. Het Engelscho Lagerhuis heeft met alge- meone stemmen de derde lezing der wets ontwerpen, strekkende om het departement van financiën te machtigen tot het opnemen van gelden en tot aflossing van de oorlogsleeDing, aangenomen. De oppositie verweet der re geering dat zy den verwarden toestand der financiën te erg had voorgesteld. Bij zyne verdediging van het ministerie zei minister president Asquith, dat hy geen zachtere voor stelling kan geven van den toestand, die te wijten is aan de handelwyze van het Hooger- huis en dat daarvoor dus geheel en al ver antwoordelijk is. Alzoo, de regeeringswagen rolt langzaam en gelydelijk voort. De rampen, waardoor Frankryk de laatste weken geteisterd is, hebben den Senaat aan leiding gegeven eons te spreken over mogelyke middelen ter voorkoming. Het debat daarvoor vonden we wel interessant. De senator Audiffred pleitte voor nieuwe bebossching en zodenbelegging, opdat de bodem meer weerstand kan bieden. Hy stelde voor de bewoners der millioen hectaren land, dat hiervoor geschikt is, boomstekken te geven, 't Zou een paar millioen kosten, doch binnen vyf k zes jaar uitstekende resultaten geven. Ook beval hy het bouwen van alvoerreser- voirs aan. Senator Gaudin de Vilaine wees op den bluf der tegenwoordige wetenschap. De oude bruggen en monumenten van Parys hebben veel beter den aanval van het water weerstaan, dan die van nieuwere constructie hy kwam tot de conclusie dat tegenwoordig de werken met minder zorg werden uitge voerd. Hy wilde voorts een afleidingskanaal voor de Seine. In de commissie uit den Senaat is de wet tot beperking van de vryheid der pers tot het afdrnkken en verspreiden van voorstel lingen van moordtooncelen enz. nog al op tegenstand gestuit. Met eenstemmigheid heeft de commissie de paragraaf verworpen, welke by uitzondering toestaat aan het parket, belast met de instructie van een moordzaak machti ging te verleenen aan een blad van zyn keuze tot publicatie van photo's enz. Tevens werd besloten tot het houden van een enquête en o.a den minister van justitie te hooren, de voorzitters der verschillende pers-vereenigingen en den president van de Sociéte des gens de lettres. Zoo'n senatoriaal onderzoek heeft misschien alleen 't bezwaar wat lang te duren. De Belgische Kamer vereffent de boedel scheiding des Konings. 't Blijkt niet gemak kelijk precies uit te maken wat lande- (of kolonie) goederen zyn en wat persoonlijk eigendom des Konings is. De Kamer nam ge noegen met de verklaring der regeering dat de rechten van den Staat ernstig zullen worden behartigd. In den Spaanschen ministerraad gaf de minister-president den Koning een schets van do regeeringsstaatkunde, een, die in sociaal en godsdienstig opzicht radicaal zal zyn. De regeering heeft het vaste plan de financiën te versterken, de openbare orde te verzekeren en goede betrekkingen met het buitenland aan te kweeken. De Grieksche Kamer heeft Vrijdag na een zeer levendig debat besloten tot byeenroeping van een Nationale Vergadering. Een buiten gewoon talryke menigte verdrong zich om het parlementsgebouw. De uitgebreide militaire macht hield ze op eerbiedigen afstand. Minister-president Dragon mis hield een rede ten betooge dat alle partyen eenstemmig de byeenroeping der Nationale Vergadering noodig achten. Binnen tien dagen zal het Konioklyk Edict verschynen waarby de Vergadering wordt opgeroepen en tevens de ontbinding van den Militairen Bond gelast. De grondwet zal dus herzien worden. By de behandeling van de begrooting van bwnenlandsche zaken in de Russische Doema, bracht de rapporteur prins Galitsin ook de reorganisatie der politie ter sprake. Hij ver klaarde, dat aan den huidigen toestand een einde moet komen. Het grenst byna aan het ongelooflijke, welke vryheden de politieke politie zich durft veroorloven. De in het bekende manifest aangekondigde onschendbaarheid van den persoon noomde spreker eenvoudig een sage. De commissie heeft voorgesteld een som van 891.988 Rbl. op de uitgaven der politie te schrappen. Dit bedrag, dat bestemd is voor het onderhoud van personen die onder politietoezicht staan, mag, volgens den prins, niet worden toegestaan daar do Docma zich heeft verklaard voor de opheffing vau het recht tot verbanning langs administratie ven weg. Na dit betoog vond de regeering het ge- wenscht by monde van den adjunct-minister mede te deelcn, dat zy geen bezwaar had tegen schrapping van genoemden post. Als dit nu ook maar beteekent dat niemand meer zonder proces zal worden verbannen 1 Maar zoover zijn we in Rusland nog niet. Het Finsche parlement is byeen. De be groeting van de leden namens den Czaar werd voor den gouverneur-generaal eerst in het Russisch en daarna door den vice-preei- dent in het FinBch en Zweedsch voorgele zen. De president antwoordde in het Finsch, dat in het Russisch werd nagelezen, en de gouverneur kondigdo in 't Russich aan welke wetsontwerpen by den Landdag zullen wor den ingedieud. Tegen die ontworpen, waarvan ten deele de inhoud en strekking roeds bekend is, be staat by den Landdag de grootst mogelijke oppositie en bet is dus te verwachten, dat dezen geen lang leven beschoren zal zyn en reeds binnenkort te Petersburg het be sluit tot zijn ontbinding zal worden genomen. Prettig vooruitzicht. Doch do Finnen heb ben reeds meer getoond dat zy weten wat zij willen. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 8 Maart. 30 April-bloem. Sedert 1907 wordt in Zweden jaarlyks op den lsten Mei op straat een celluloïd-bloempje verkocht, waarvau do opbrengst dient voor de verpleging van tuberculoselijders en de zorg voor tuberculeuze en praetuberculeuze kinderen. In 1909 heeft de netto-opbrengst van den verkoop van dit Meibloempje meer dan honderdduizend gulden bedragen. Noor wegen heoft het vorig jaar het voorbeeld van Zweden gevolgd en in Denemarken is in 1909 op 2 October een herfstbloemendag ingevoerd. De bloempjes werden op dien dag op straat door dames on jonge meisjes ver kocht. Er waren 850,000 besteld, en de ge- heele voorraad was reeds in den middag uit verkocht. Byna iedereen droeg op jas, rok, mantel of muts het weldadigheidsbloempje. Dit wil men nu ook hier te lande doen, ten einde de kassen van de tuberculose-be- etrijdende vereenigingen in het land te stij ven. Het plan is in goede aarde gevallen, en zoo zal in een groot aantal gemeenten in ons land de 30ste April 1910 voor het eorst worden georganiseerd als een nationale weldadigheidsbloemendag. Allerwegen worden comité's gevormd van dames, die zioh op dien dag beschikbaar stellen, op de strateo, in koffiehuizen, stations, treinen, trammen enz. het c-ellulold-bloempje te koop aan te bieden. Het bloempje krygt den vorm van het madeliefje (Meizoentje, Margeriet), met witte bloemblaadjes op een sterk naar voren tredenden oranje bloembodem. Welk inge zetene zou weigeren, het aldus aangeboden bloempje voor 10 cent te koopen en dien dag zichtbaar te dragen? Het wordt vervaardigd door de Eerste Nederlandsche Celluloidwarenfabriek, A. N. Honig, te Koog aan de Zaan, en in den handel gebracht door de firma Stappers Co. te 's Gravenhage. Beide firma s hebben zich voor dit weldadig doel belangloos ter beschikking van de Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose gesteld. Bovenstaande lazen wy in «Het Handels blad'. Dadelijk kwam toen by ons de ge dachte opdat is een practisch middel om wat geld voor een goed doel te verzamelen. Dat kan toch ook wol in onze gemeente. Welke vereeniging neemt daartoe het initia tief? Zij zal hulp genoeg krygen. En geld ook, want een dubbeltje heeft ieder toch wel voor zooiets over. Dames, en avantl By Kon. besluit van 1 dezer is, met ingang van 1 April, aan den opzichter der verlichting, 2de-gezagvoerder aan boord van s Rijks lichtschip «Terschellingerbank*, W. J. Ketelaar, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van zyn ambt, ten ge volge van lichaamsgebreken, eervol ontslag uit zyn betrekking verleend, en met dien zelfden datum benoemd tot opzichtor der verlichting, 2de-gezagvoerder aau boord van 's Ryks lichtschip «Terschellingerbank*, de lste lichtwachter-stuurman aan boord van 'sRyks lichtschip «Maas*, J. Stobbe. Bij Kon. besluit van 2 dezer is aan J. M. Bottemanne, te 's-Gravenhage, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directenr der visschershaven te IJmniden, onder dank betuiging voor de door hem bewezen diensten, welk ontslag zal worden gerekend te zyn in gegaan op 17 Februari jl. Schepenwet. Bevoegd verklaard tot het regelen van kompassen de beer C. Maas, dirocteur van de Visschery school te IJmuiden. Commissie voor stoomturbines De by Koninklijk besluit benoemde cominis- missie tot het in studie nemen van het vraagstuk dor stoomturbines, bestaande uit den directeur van scheepsbouw J. F. van Beek, den inspecteur van don Mariuestoom- vaartdienst J. H. Gyzen, den chef van den marinestaf, kapitein luitenant ter zee W. J. Umbgrove en den hoofd-idgenieur der marine, jhr. M. Rappard, is gisteren naar Dnitsch- land vertrokken, tot het bezoekeD van ver schillende fabrieken. Bevordering van de contante betaling By de staatscommissie voor den midden- 'V1 _maakt het een onderwerp van bespre king nit om door het vaststellen van moratoire- interessen, de maatregelen ter bevordering van de contante betaling door de wetgeving te doen bevorderen. Verkoop strandgoederen. De verkoop van strandgoederen op Ter schelling, hoofdzakelijk bestaande uit hout, hoeft de som van byna f14,000 opgebracht. Prins Willem II. Naar wij vernemen, heoft het opperbe stuur last gegeven aan Hr. Ms. pantser schip .Utrecht» om het zoeken naar hot vermiste schip der Kon. West.-Ind. Maildienst, de «Prins Willem II* te staken. («H.blad».) Moordaanslag te Amsterdam Aanvankelijk scheen 't, dat de waarheid over het geheimzinnige van dit drama wel nimmer tot voldoende klaarheid zou zyn te brengen. Sedert de laatste dagen echter wanhoopt de justitie niet, dat haar dit te eeniger tyd nog wel gelnkken zal. De indruk, die zich al spoedig vestigde, dat de hoofdschuldige de dienstbode is, cn dat de zoogenaamde vryer bij het misdryf slechts een meer lydelyke rol heeft vervuld, wordt hoe langer hoe meor versterkt. Aannemende dat de vryer' de waarheid spreekt en behoudens hot feit, dat do nitor- lijke omstandigheden hem wel als mede plichtige moesten aanwy/.en, vindt reods veel van wat hij mededeelde bevestiging. Volgens hem zou de toedracht de volgende geweest zijn Imkje was over haar meesteres slecht te spreken en wetende dat do jongen een dief- achtigen aard heeft zij-zelf is trouwens ook reeds vroeger wegens diefstal veroor deeld had zij al meermalen het plan ge opperd juffrouw W. te bestelen, maar in dio gesprekken zinspeelde zy er altyd op, dat 't niet zou gelukken, als het slachtoffer in leven bleef. Zoo kreeg hy ook in den avond van Vrydag 25 Febr. de boodschap dadelyk by haar te komen. Daaraan voldoende juflr. W. was in dien avond uit begon zy weer over de zaak, maar R., die ruiterlijk aan politie on justitie heeft verklaard, dat hy wel stelen, maar niet dooden wou, weigerde het laatste pertinent. Hij zou dan maar dien nacht in huis blijven en werd door Imkje verstopt, op den zolder, in eene ruime opening in don muur, twee meter boven den beganen grond, welke opening, van een klein deurtje voor zien, waar hy in moest kruipen, vroeger ge diend had als reservoir van de duinwater leiding, doch thans, als zoodanig niet meer gebruikt, diende voor bergplaats. Hij kreeg wat beddegoed en een paar beschuiten mede als hy honger mocht krijgen. Zonder hulp van Imkje was het hem niet mogelyk geweest in of nit het gat te komen. Zij moest het deurtje achter hem op de knip doen en 't ook weer ontsluiten, als hij er uit zon komen. Aldus heeft hy den nacht doorgebracht. Hij had voorgesteld, dat Imkje des nachts do voorwerpen van waarde en een geldkistje, beide in de slaapkamer aanwezig, (de overig» vertrekken in het huis waren altyd gesloten en de sleutels onder berusting van mej. IV.) zou wegnemen, opdat hij onopgemerkt daar mede het hnis zou kunnen verlaten, maar dat wilde het meisje beslist niet. «Zy*, dat was mej. W., moest van kant gemaakt worden. Des morgens heeft Imkje, die by haar meesteresse in de kamer sliep, hem uit het gat gelaten cn hem nogmaals aangespoord het moordplan ten uitvoer te brengen. Toen hy bleef weigeren, heeft zy stilzwijgend, in de keuken, die op eerste etage is gelegen, de pan met water op het gaskomfoor gezet en gezegd: «Als jij dan niet durft, ik wel 1* Toen het water kookte heeft zy de pan opgenomen en is er mede naar de slaap kamer, op de tweede verdieping, gegaan. R., wel begrijpende wat zy doen ging, is haar tot voor de deur der slaapkamer ge volgd, om, zooals hy verklaarde, op het oogen- blik dat de daad verricht zon zyn, ook binnen te treden en de aangewezen voorwerpen buit te maken en er zich dan ylings mede te verwyderen. Hij hoorde bijna onmiddellyk jufir. W. hevig gillen en .moord!" roepen. Toen is hy naar binnen gegaan, regelrecht naar het hoofdeinde van het bed loopende en jnist op dat oogenblik wierp Imkje voor de tweedo maal den nog in do pan zijnden scheut kokend water het slachtoffer in het gelaat. Daar de mishandelde vrouw maar door bleef gillen en alle kracht inspande om op tc Btaan, hebben beiden de kamer verlateD. Imkje, met de geheel geledigde pan in de hand, ging naar boven, naar de derde étage, waar haar eigen slaapkamer is en hy, be angst geworden, stormde naar omlaag om het hnis nit te komen. De tweede worp was met zooveel kracht geschied, dat ook hem een deel van het kokende vocht tegen den arm was aangekomen, zoodat hy nog had uitgeroepen .Wat, blje verbrandt my Men weet wat verder gebeurde: R. werd op de straat aangehouden en toen de politie en eenige voorbijgangers het huis waren binnengedrongen, troffen zij de meid daar aan [in de grootste kalmte, zonder dat zy een hand had uitgestoken om haar diep beklagenswaardige meesteres hulp te bieden. Deze moest zich zelve naar beneden sleepen om den politieagent, die aanschelde, open te doen Zy ontkende iets van het gebeurde te w< ten, loochende dat de vryer in hnis was ge weest, hoewel een der omstanders, een lan taarnopsteker, die vlak voor het huis de lantaarn uitdeed, gezien heeft dat zy R. uit liet zy ontkende aanvankelijk ook het briefje, waarmede zy hem in den vooravond had uitgenoodigd by haar te komen (hoewel zy, dit niet kunnende volhouden, op die ont- kentenis is teruggekomen). Toen maakte zy er van, dat R. wel op haar verzoek was verschenen, maar ook weer vóór de thuis komst van mej. W. vertrokken was on dus als hy dan den nacht in het huis had door gebracht, stillekens was teruggekomen on zich buiten haar weten ergens verdekt had opgesteld. Tegen dit alles pleit o. a. dat de nog warm zynde pan door de politie is in beslag ge nomen op haar kamertje en dat in het gat, waar R. zegt vertoefd en beschuit gegeten te hebben, hem door haar verstrekt, ook werkelyk beschuitkruimels gevonden zyn. (N. v. d. D.) Bouw derde gasfabriek te Amsterdam, Naar het Hdbl. verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam in overleg met dc com missie van bystand in het beheer der Ge meentebedrijven en de directie der gasfa brieken, besloten don bouw van de derde of z.g. Zuidergasfabriek aan den Amstol met spoed en kraoht door te zetten. De fabriek wordt noodig geacht in 1918. Voor de reeds uitgovoerde werken inclu sief don aankoop en ophooging der terreinen is f 1,200,000 uitgegeven. Rnim 3 millioen gulden moeten nu nog verwerkt worden. Men schat nu, dat do geheele fabriek niet moer dan f4,500,000 kosten zal, zoodat 5 ton beneden de oorspronkelijke raming go- bleven wordt. De vermiste jongen. Omtrent de geschiedenis vau het verdwenen knaapje, Jan van der Wiel, wordt aan de St. Ct." meegedeeld, dat naar alle waarschijn lijkheid de heer, die het denkelijk ontvoerd heeft, zich met zyn slachtoffer naar Amsterdam heoft begeven. Daar moet hy ecu melksalon 's avonds hebben bezocht, en dadelyk het tweetal zeer de aandacht der huisvrouw ge trokken hebben. Hot kwam haar voor, dat die twee hoelemaal niet by elkaar hoorden hot jongetje, boorsch van voorkomen, schuw rondziende, en die zeer net gekleedo heer, wiens prachtige chroomleeren schoenen opvielen. De moeder van Jan is naar Amsterdam geweest, voorzien van een portretje, waarop een groepje schoolkinderen. Onder dat groepje bevond zich ook de vermiste knaap, maar veel jonger, terwyl een ouder broertje, toen iets jonger dan thanB de verdwenen 13-jarige, ook daarop voorkwam. Toen mej. Van der Wiel't groepje school kinderen liet zien, wees de dame uit het melk salon direct het broertje aan. By 't verdere gesprek werd het der moeder hoe langer hoe doidelyker, dat haar kind daar den bewusten llden Februari met dien heer des avonds moest geweest zijn, vooral ook viel haar op de manier, waarop 't kind 't kopje aangevat had en de wyze van antwoorden, die precies overeenkomen met de wyze van doen van haar kind, toen zy hot by zich thuis had en dan dat zeer lichte haar, en de beschrjjving der Bchoonen, alles klopte zeer nauwkeurig. Alleen de kleeren waren niet dezelfde. De dame nit het melksalon meent, dat het ventje een nieuw confectiepakje droeg. Bloedvergiftiging 1 Men herinnert zich het bericht over een beschonken persoon, wien aan den overweg der Hollandsche Spoor bij de MuBenmlaan te Utrecht de teenen werden afgereden. De man was zoo dronken, dat hij, zonder hnlp te vragen, kalm op zyn bloedende voeten was voortgestrompeld tot de politie het bloedspoor volgend, hem vond. In het ziekenhuis te Utrecht opgenomen is hij daar overleden aan bloedvergiftiging, die zich aan de voeten heeft voorgedaan. DE WEEK 5 Maart. Er zyn, uit de parlementaire «faits et gestos" van de afgcloopen week, enkele dingen van zeer byzonderen, van opmerke- ljjken, van cnrieusen aard aan te stippen De rol, door den heer Schaper gespeeld by het debat over de interpellatie-Marchant met betrekking tot de maatregelen, door de H. IJ. S. M. genomen ten aanzien van het pensioenfonds voor haar personeel. Ik heb den heer Schaper gedurende eenige jaren in en buiten de Kamer geobserveerd. Hy is veranderd. Scherper, venijniger ge worden. Blykbaar bang, dat men hem, onder de vrienden en vriondinnen op het congres, zou gaan rangschikken by dc handjes- gevers". Toch kan ik mij niet voorstellen, dat de heer Schaper zelf, Jjy eerljjk, eenzaam napeinzen en overdenken echt tevreden zal zyn over zyne houding in dezol Waar is, dat hy er van minister Regofit van langs heeft gekregen, dat de Bpaander- tjea erby vlogen 1Do tegenwoordige minis ter van Waterstaat is, evenals de leenw van wylen den Schoolmeester: iemand, Die bang is voor niemand Soms maakt 't den indruk, of de forsche, blonde man aan de groene tafel met de stevige handen en stevige trekken; de pien tere rekenaar, koopman, acconntant, «bnsi- ness-man", ingenieur, doctor-jnristNog wat meer Of hy er plezier in heeft strijd nit te lokken. Wanneer mr. Regofit het zwaargebouwde lichaam over de groene tafel heenbnigt en met zoo'n eigenaardig soort van uitdagend- lachje, langzaam-pratend Zeker, komt u maar los 1Ik dnrf u heusch aanDan fonkelt er toorn in de oogen dersocis. Kan de heer Schaper z n nerveus-bewegelijke handen niet stilhouden. Woelt de heer Duys door zyn krullebol. Wordt het stil-spottende lachje op Helsdingea's scherp-geteekend baardgezicht intenser Aldus was 't Dinsdag, toen de heer Regofit, verklarend dat hij zich eene regeling dacht, welke Staat, H. IJ. S. M. èn personeel Zeker, dat ookJ Zou bevredigen... Eraan toevoegde: «Wat dit laatste betreft, 'tspijt me wel voor den heer Schaper De rollen waren omgekeerd. De Spoorweg maatschappij, die op eigen houtje haar personeel vóór de keuze had gesteld om öf in plaats van 2 zeven pCt. in het pensioenfonds te storten voortaan of zich terug te trekken, zy had ervaren dat, met of zonder vrybiljet op de treinen, de minister van Waterstaat niet met zich laat spelen. Het fonds zou natuurlijk ver- loopen Toen Z.Exc. de tanden liet zien, kroop de H. IJ. S. M. in haar schulp. Zy haastte zich te melden, dat er, zoo noodig, een nienw fonds zou komen, waarin dan de contante waarde der pensioenen van het geheele personeel door haar zon worden gestort. Heel aardig, zei de minister, maar ik ben nog altyd niet overtuigd, dat, in het nor van naasting, de belangen vun den Staat znllen zyn beveiligd. Neen, waarde vrienden, ik ben nog niet verzoend met ow «coup d'état" 1 De maatregel moet geschorst. Stel, zei de heer Regofit, dat de maatschappij 7 pCt. geeft en het personeel hetzelfde, dan krygt men zekerheid op den grondslag van 14 pCt. Tegenover loonsverbooging kon dan toch wel staan, dnnkt me, eene bijdrage van 4 15 pCt. van het personeel. Kranig, krachtig, flink, dus znlk eene houding van den bewindsmauMaar op den heer Schaper werkt het beeld van een «kapitali- schen" minister, nog wol antwoordend op den naam Regofit; nog wel oud-commissaris van eene Spoorwegmaatschappij, als eene roode lap op do gemoedsstemming van den stier Wht, belangen van den Staat 1 Wat, 4 i\ 5 pCt. bijdragen voor pensioen, inplaats van niets!?... Hoe heb ik 'tnu? Gij, minis ter, laat anders door de maatschappijen vrijelijk met u sollen, spelen. Doch nü spar telt gy tegen De heer Schaper ontpopte zich eensklaps als verdediger van de H. IJ. S. M. Mirabile dictu ISpelt de Halley- komeet dan toch 't eind der dagen!?... Mogen zy niet «specnleeren op den Staat?" riep de heer Schaper nit. Och wat, ze zyn ook geen engelen I Not- zoo-min als wy een van allen 1 Als gij, meneer de minister! Hier tikte graaf Van Bylandt's hamer. Dht mocht de heer Schaper niet zeggen dat mr. Regofit geen engel" is... 'tWas goed bedoeld door den nobelon en vriende- ljjken voorzitter van onB Lagerhuis. Doch handig on gelukkig gekozen was zy niet, de presidiale interruptie Dio woorden van „het spijt me voor u, meneer Schaper I van mr. Regofit, in verband met de behartiging der belangen van het spoorwegpersoneel, waren vlijm scherp Ik sla u lokkertjes het wapen nit do hand om my, volgens uwe partjjgenoote- lyke taktiek, zwart te maken O, zy was wel zeer echt, de sidderende woede, waarmeê de man nit Appingedam protesteerde tegen de «insinuatie". De groote beteekenis van het debatje is de aankondiging, door den minister, dat art. 63 der spoorweg-overeenkomsten zal gewij zigd de bron van alle verwarring, onzeker heid (by eventueele naasting) dus gezuiverd. Den scherpzinnigen heer Patyn den kranig- gezaghebbenden financier, den Pierson Redi- vivus en van jong-liberalen huize komt de eer toe, den minister te hebben ont lokt do verklaring, dat deze wyziging onont beerlijk is tot het voorbereiden eener gezonder verhouding in de toekomst. De toeloop naar de K. Militaire Academie zal worden verhaast en het stervensproces der Alkmaarsche Cadettenschool daarmee Het ontwerpje, dat daartoe strekt en Woensdag j.1. werd goedgekeurd, is (generaal Cool er kende 't gaarne) slechts een eerste stap. De radicale reorganisatie van ons militair onderwijs zal volgen. «Surprise" althans voor sommigen, zoo niet velen, om in den styl der Kamer-rappor teurs to blyven, was mr. Tydeman s aan drang om het leger te «verburgelykea' Weg met den «snorrebaard". Het vak officier is er net-zoo-een, precics-zoo-een als «ontvanger dor belastingen, advocaat, deurwaarder", etcetra. Gebroken met allerlei >oude, dier bare traditiën J" Weg met onnoodigen bal last van allerlei aard. Jongelui met einddiplo ma-A gymnasium zelfs voor de cavelerie en infanterie toegelaten zonder aanvullings examen voor wis- en scheikunde. Dat alles werd verkondigd op den koel- afgemeten toon, hem eigenmet de toon- looze, koude stem en het roerlooze gelaat, door den aanvoerder van de oud- liberalen. En de houterige generaal Cool, de man van de witte stoppelharen, de liDksche (in letterlyken zin!; buiginkjes, deminis- ter Cool, dien men versleet voor oer-conscr- vaticfje zonder gave om een enkel behoorlijk speechje te houdendie zich ochter ontpopte als een pienter redenaartje voor-de-vuist- weg, mot frisch-moderne ideeën Hij bleek 't in bijna alle opzichten met mr. Tydeman eens te wezen. In trouwe, «les idéés marchantSlechts do breedborstige, pompense kapitein Van Twist was niet bijster in zyn schik. Hij vond dat zyn geliefde Hoofdcnrsus leelyk «in het ge drang' komt. Eischto zelfs (zoo gewichtig sprekendop den toon van staatsman, die verklaring aflegt, van dewelke het lot eens ministers afhangt, dat Rechtsche en Linksche collega's 't uitproestten) Eischte, dat de minister zou verklaren, hoe, in af wachting eener .principieèle beslissing", de Hoofdcursus ongerept zal blijven. Dat beloofde generaal Cool, en geljjk een pauw kan dus Duyinaer de ond-hoofdcursiaan onder zyn vrienden-collega's rondstappen Hè, als zo Duymaertje eens niet op't Binnen hof hadden 1Toch voegde gen. Cool er, op den allerhoffelyksten toon, Z.Exc. eigen, aan toe, dat hy toch heusch den Hoofd cursus niet op óén lyn, in wetenschappe lijke» zin gesproken, kon stellen met Breda. Eu arme Duymaer had, op dat moment, niet eons 'n ratjetoe-motie binnen zyn bereik. De pogingen der h.h. Tydeman c.s. om de jongelui van diploma A. voor de K. M. A. rjjp te verklaren, zijn mislukt. Minister Cool is tot veel bereid", zou de heer Vliegen, het ex-procikonyntje, zeggen doch hy weet ook voet by stak te houden. De A.'s znllen aanvullingsexamens moeten doen. Het ontwerp, houdende maatregelen in het belang van ontslagen gevangenen beoogt, ge- lijk men weet, om van Staatswege te doen subsidiëeren vereenigingen, die zich het groote belang der reclasseering van deze ongelnkki- gen aantrekken en tevens aan te wyscn per sonen, aan wie zorgen moeten besteed na hun straftijd, in allerlei vorm onderricht, werktuigen, kleeding, enz. 't Is een eerste, bescheiden schrede tot bc- kamping van criminaliteit en recidive, 't Geldt hier maatregelen, door den nood van tyden en omstandigheden geboden. Hierby deed zich vry scherp gevoelen de kamp tnsschen de ondere en jongere richting by de stafwetgeving. Aan de eene zijde de Van Wynbergen's en Van Asch van Wyck's aan den anderen kant de Van Hamel's. Gelukkig bleef men, door het besef dat 't hier onvermijdelijke utiliteits-maatregelen betreft, binnen de perken der gematigd heid. Slechts de ad-interim voor Justitie, minister Heemskerk, ontplooide even de «principe-vlag" Heer Duys had gezegd verbeter de sociale toestanden en gy be teugelt de misdaad. Ja, antwoordt de pre mier maar gy zyt materialistisch in uwe zienswijze. Ik zoek de oorzaak in onze eigen verdorvenheid 1Mr. Th. Heemskerk was in eene van zyne gezelligste buien en dade lyk er op schakelde by aan zyn ontboeze ming de «luimighoid" vast: .Ik durf 't batist niet zeggen Maar we zyn immers niet allen engelen I" De Kamer schaterde. Slechts de voorzitter keek wat zuinig. Allee zou verder vlot van stapel zyn geloopen indien de heer Duys de Rechterzijde niet getart had door in vlood, golfstroom, banjir van mot radde op winding nitgeflapte woorden. Dewelke den heer Nolens bleek en den heer Van Wijn bergen vuurrood van verontwaardiging deden worden. De sanguinisch-aangelegdc, maar an fond" heusch zoo vibnig niet geschapen jonkman nit Zaandam verbeeldt zich, in de Kamer speechend, nog altyd te zyn op eene verga- doring van de S. D. A. P.ers. Ik geloof dat de heer Duys somB zelf van zyn onstuimig heid schrikt, ontstelt, en dan wordt hij plots lichtelyk-beschaamd, berouwhebbend, excuscB-makend man Wanneer hy aan het uitratelen van zyne in wilde horde voortstormende woorden is, dan weet de heer Duys van geen maat houden. Hy pakte Woensdag en Donderdag uit togen do Reohterzyde, die, toen ze minderheid was, 'n engeltje van zoete belof ten scheen in sociale hervorming, doch by wie men thans, met 60 contra 40, vruchteloos aanklopt Ook waagde de heer Duys de smakelooze, ongepaste, hem zelf onwaardige insinuatie, dat de heer Van Wynborgen de tydelijke vervanging van minister Nelissen door mi nister Heemskerk een „beschikking der Voorzienigheid" had geacht, bijzonder in zyn katholieke kraam te pas komend Dr. Nolens, de nieuwe katholieke club-chef, was vaalbleek en schreide haast van emotie baron van Wijnbergen zag kersrood on beefde nog een halfuur later van toorn Hij bedankt ervoor, zoolang de heer Duys op deze wyze het peil van debat der Kamer verlaagt, met dien collega to „discusseereu". Dr. Nolens sprak, in heftige gemoedsbewe ging, van „hatelyke, pynlyko insinuatiën", waartegen h[j protesteerde. De president had nu en dan gepoogd deu heer Duys op gemoedelyk-vriendelyke wyze, doch seer slapjes en weifelend, binnen de perken te honden. Nadat de Katholieke woordvoerders aan hun grieven lacht hadden Segeren, riep de praescs den heer Dnys tot e orde Voor de leiding van een Parlement, waarin Schaper's en Dnys en zitting kregeD, is nu eenmaal zekere pientere slagvaardigheid noodigAnders ontglipt het roer uwe hand Wy hadden den langen, en zeker niet on- interessanten juristen-Donderdag, waarin wederom oude en nieuwe koers tegenover elkafir stonden. Nn by het ontwerp der Rech terlijke Organisatie (eveneens in veilige ha ven geborgen) en waarby de bekwame en zeor pientere, welsprekende vryz.-democra tische jurist Limburghier nn eens gesteund door een Lohman, een Van Idsinga, ook een Van Hamel, poogde te winnen het pleit voor zyn amendement om te bepalen dat in hooger beroep de door eene Rechtbank vrij- gesprokene slechts kan worden veroordeeld indien alle drie Raadsheeren der nienwe Hoven 't eens zyn. Dus: ala een voor vrij spraak is, moet de man vrijgelaten 1Met 27 tegen 32 viel, na warmen kamp, mr. Lim- burg'a voorstel. Onder de voor-stemmers waren de straks-genoemden Oók een Van Karnebeek, een Sasse v. Ysselt Geen echte «party-stemming" dus, neen, maar: 31 absenten... De laatste dag der parlementaire week was in zoover oen succès voor de hcercu Regofit en Limburg, dat hun gansche «stel* amendementen (zooals de voorzitter 't noemde) op 't ontwerp-rogeling administratieve Recht spraak door minister Heemskerk werd over genomen. Daardoor is in hel ontwerp be paald, dat voor periodieke tractementsver- hooging voor leden der rechterlijke macht alle jaren, by dat korps doorgebracht znllen gelden eu niet (gelyk aanvankelijk bepaald was) slechts de jaren, in dezelfde betrek king gesleten. Eene voortreffelijke gedachte der bekwame juristen Regofit en Limburg was ook om het toetreden van ervaren advo caten tot de rechterlijke macht te bevorde ren door de bepaling dat de tyd, dien zy in de rechtspraktijk doorbrachten, bij het aan- vangstractement zal in rekening komen, ver minderd met de vyf eerste jaren slechts. Vruchteloos poogde mr. Van IdBinga de Kamer te overreden, het maximum-aantal raadsheeren by den Hoogon Raad niet op 15, doch op 18 te brengen. Met de hals starrigheid, dezen geleerden man eigen, hand haafde hy zijn amendement, 't «Kelderde" met 1244. Van de honderd Parloments- vrocdon hadden das slechts 56 de courage en het plichtsbesef om ter zitting present te wezen 1 Op 't eind van den dag (toen het ontwerp betreffende de griffie-rechten aan de orde kwamen) werd 't eigenljjk eerst interessant voor den leek-«outsider*. De heer Van Doorn hield n.1. een pleidooi voor afschaffing van de vermaarde, of befaamde, hoe men wil .emolumenten». Over de vraag, waarom een rechtzoekende aanzienlijke sommen ter griffie moet storten, wil hy z(jne zaak «op de rol» krygen. Dinsdag gaan we over dat pikant-interessante zaakje nog een uurtje babbelen In het begin dor Vrijdag-zitting gaf het ontwerpje tot goedkeuring dor aanvaarding van do schoone dotatio-Drucker (de schenking van de kostbare collectie schilderyen door den heer en mevrouw Drucker) den heer Tydeman en den minister-president gelegen heid om woorden van warme (en zoo alles zins verdiende) hulde te brengen aan de nobele schenkers. Vanzelf kwam hierby ook te-pas een woord van waardeering aan het adres van minister De Meester, onder wiens bewind de bouw van het museum-Drncker is geschied, alsmede van diens voorgan ger (dr. Knyper) dio de voordracht heeft voorbereid. Toen minister Heemskerk die woorden sprak aan bet adres van den in deze dagen veelgenoemden staatsman schoten er eigenaardige lachjes, grijnsjes op gelaats trekken van diverso leden Als men kans had gezien, ik geloof een Schaper, of een Duys had geprotosteerd Dat ging echter niet. De zaak, welke 't betrof, was er trouwens te mooi, te sympathiek voor Mh. Antonio. 1

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1