KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, WIerIngen en Anna Paulowna No 8869 Zaterdag 12 Maart 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 et., buitenland 1125 Pre- Zondagsblad 37* i *5 f 0.75 miënModeblad »»»55»»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertontiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgewersi BERKHOUT Co., te Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. Intere.-Telefoon 50. Eerste Blad. UIT HET BUITENLAND. Kamerlid zijn komt menigeen voor te zyn een begeerlijk baantje. Vooral als men, zoo als in Frankrjjk, zich daarvoor jaarlijks 15 duizend francs ziet toeleggen. (Daarvoor heb ben de heeren korten tyd geleden zelf ge zorgd). En tochnog zyn er die 't dan niet kunnen nithouden. Maar daar zjjn ook andere redenen voor. Zoo hebban twee be kende afgevaardigden in de Franscha Kamer, de heeren Lasies en Gauthier meegedeeld, dat zij geen mandaat meer aanvaarden. Thans is daarby gekomen de advocaat Labori, ge noeg bekend uit de Dreyfuszaak, dus niet de eerste de beste. Labori stond bekend als iemand die ook zyn partygeuooten do waar heid durfde te zoggen. In een schrijven aan den .Matin" deelt hy mede, welke redenen hem tot zyn besluit hebben geleid. Do parlementaire arbeid, zoo verklaart hy, geschiedt zonder regel, zonder orde, dikwyls zelfs zonder oprechtheid. Par lementaire contrólo is onmogelijk. De afge vaardigden zyn ondergeschikt aan de ministers, die zy voortdurend noodig hebben om aan hunne kiezers recht te verzekeren, dat by onze politieke zeden een gunst is gewordon. En het zyn niet alleen de afgevaardigden, tot de meerderheid behoorende, die in dien toestand van afhankelijkheid verkeeren, ook de oppositie is genoodzaakt al het mogelyke te doen om de mannen, die aan hot bewind zijn, to sparen. Als middel om verbetering te brengen in dien toestand acht hy in de eerste plaats verandering van het kiesrecht noodig. »Het is hoog tijd," zoo besluit hij, „dat liet land tot bezinning komt en gaat handelen. Anders zal Frankryk zyn als een schip zonder kompas, dat ten speelbal is aan de golven." Daar moet toch wel wat mankecren aan 't politieke leven in Frankryk. De rapporteur, die het wetsontwerp tot uitbreiding der vloot heeft onderzocht, beveelt de ministriëele plannen warm aan. Hij acht ze noodzakclyk en voldoende. Wordt het plan aangenomen dan heeft Frankryk in 1920 acht-en-twintig pantserschepen, niet ouder dan 25 jaar, terwyl Duïtschland er dan 42 zal hebben, 't Komt dus een beetje by. De rap porteur verwacht dat de Kamer wol zooveel vaderlandsliefde zal bezitten dat zy dit ontwerp aanneemt. En de Kamer heeft misschien vaderlands liefde genoeg maar... de dniten 1 Voor 1911 wordt gevraagd ruim 416 millioen francs Dat is nog al iets! Zooveel zal zelfs de liquidatie der kerkelyke goederen niet op brengen I 't Gaat daarmee al zeer raar toe. Een liquideur belast met de afwikkeling van twee zaken, hy heet Deuz, blykt zich respec tievelijk vier-en-half-millioen toegeeigend te hebben. De man is gearresteerd. Zondag wilden do sociaal-demoraten te Berlyn eene groote kiesrechtbetooging houdon. De politie verbood het en nam uitgebreide maatregelen om de manifestatie, die op een bepaald plein was uitgeschreven, te voor komen. Edochdo betoogers hadden in alle stilte een ander terrein aangewezen, waarop do politie niet verdacht was en daar betoogde nu een zeer groote massa. Ook in arfdere plaatsen hadden kiesrechtbetoogingen plaats. Hier en daar kwamen botsingen voor lusschen politie en betoogers. De Duitsche Ryksdag heeft de marine- begrootiug aangenomen. Een voorstel om een commissie te benoemen bestaande voor de helft uit Ryksdag afgevaardigden, om een onderzoek in to stellen naar de kort geleden' berichte onregelmatigheden aan to werven, werd verworpen. De Koning van Griekenland hoeft aan zyn zoon Constantyn, dio zich thans te Rome bevindt geseind, dat hij naar Athene kan komen, daar er geen bezwaar tegen zyne aanwezigheid meer bestaat. De prins hoeft daar nu echter geen zin meer in. Hy zal zich van Rome eerst naar Parys en later naar Frankfort begeven. Minister Lloyd George verklaarde op eene desbetreffende vraag hem in het Lagerhuis gedaan dat het verlies aan inkomsten in het looponde jaar tengevolge van de verwerping der begrooting geschat wordt op 28% millioen pond sterling. Hy achtte het op 't oogenblik onmogelijk te zeggen hoeveel daarvan later nog zal inkomen. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 8 Maart 1910. Voorzitter de hoer Van Steyn, Burge meester. Tegenwoordig alle leden. Nadat de vergadering ruim kwart vóór negen uur is geopend, heeft de Beësdiging plaats van het gekozen raadslid, den heer W. C. van Breda, tot wiens toelating in de vorige zitting was besloten. Na door den secretaris te zyn binnengeleid, legt hy de by de wet gevorderde eeden af, wordt door den voorzitter gefeliciteerd en neemt zitting. De notulen der vorige zitting worden goed gekeurd. Alsnu doet de Voorzitter mededeeliug van de volgende Ingekomen Stukken: 1. K e n n i 8 ge v i n g van de aanneming der benoeming van de heeren L. Rumpff J K. Labout, K. de Vrie. en G M.rinu., .la leden der commissie tot wering van school- «>rwum; Tan de hoeren C. G. van der Lee, N. J. Vinken en H. W. Bakker, ale eden der comnnaeie .au toelicht op het lager onderwee; van de heeren C. G ra der Lee en Dr. J. A. r.„ Troteenhorg, ale leden der commieeie ran het Ziekenhui! 2LMJ d° 4 U n v«n J. F. Jacque. Fel>' d" *0 de benoeming ree- prcnerelyk ale hoofdkommieo en komiiei- euboQtvanger aannemen, en Tan mej. J. Biea- terhierde te Zweeloo, dat lij voor de benoe- ming van vroedvrouw bedankt. 8. Kennisgeving van de Kamer van Koophandel eu habrioken, dat zy tot voor zitter heeft benoemd den heer A. Klik tot vice-voorzitter den heer J. Spruit. Tovi legt zy haar rekening over van het jaar 1909, dio een saldo van f 62,46 aanwyst. 4. Missive's van Ged. Staten, mel dende dat ter vervanging van de heeren H. van Wingerden en W. Verhoeve Bruinvis tot zetters voor 's Rijks belastingen zijn be noemd de heeren M. Hoogerduijn on P. Korff dat goedgekeurd zyn het 3e suppl. kohier voor schoolgeld 1909, het 2e suppl. kohier van de hondenbelasting 1909, het besluit tot helling van belasting op het gedistilleerd en de vryziging der verordening op het heffen van rechten, betreffende den reinigingsdienst. Deze stokken worden voor kennisgeving aangenomen. 5. Een adres van leeraren der burger avondschool, verzoekende alsnog verandering te brengen in de regeling van hunne sala rissen door art. 5 der in Sept. 1.1. vastge stelde verordening zoodanig te wyzigen, dat do oude wyze van uitbetaling der salarissen weder worde iugevoerd. Wordt in handen gesteld van B. W. om advies. 6. Eon adres van de Vereeniging van Ned. Loodwitfabrikanten te Rotterdam, ver zoekende liet gebruik van loodwit en zink wit te laten zooals het tot dusverre is ge weest, omdat de regeeriug in uitzicht heeft gesteld, dat binnenkort verschillendo maat regelen zullen worden genomen om de arbei ders, by het verwerken en het bereiden van loodwit do noodige bescherming te verleenen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 7. Een adres van Dijkgraaf en Heem raden van den polder „Het Koegrasver zoekende snbsidio uit de gemeentekas ten bedrage van >/lo der kosten, tot oen maxi mum van f 1000, te mogen ontvangen ter bohardiug van den Strooweg. Wordt in handen van B. W. gesteld om advies. 8. Ontslagaanvragen van den heer Joh. Langhorst, onderwijzer aan school 4, van den hoor II. Ham, onderwijzer aan school 3 en van mej. A. Koen, onderwijzeres aan schooi 8. Met algemecno stemmen worden deze ont slagen eervol verleend, respectievelijk met ingang van 15 Februari, 1 April en 1 April 19a0._ 9. Adressen van de Wed. Kruk on de Wed. Jansen, verzoekende over 1910 de gewono jaarlijkficho gratificatiën. Op voorstel van B. W. wordt met een parige stemmen aan eerstgenoemde f50. en aan laatstgenoemde f 100.toegekend. Kohieren. Door B. W. worden ter vaststelling aangeboden de volgende kohierena. het voljaarakohier van schoolgeld school 8, be dragende f 11005.— b. het kohier school geld herhalingsschool 1910, tot een bedrag van f26,40; c. het 3e suppletoir-kohier van don boofdelyken omslag, dienstjaar 1909, bedragende f698,19' en d. het kohier van de belasting op do honden, dienst 1910, tot een bedrag van f 2107,50. Met eenparige stemmen zonder nadere be spreking worden deze kohieren vastgesteld. Klacht tegen belastingambtenaren. Ter tafel komt een adres van den Bond van Onderofficieren der Kon. Marine, waarin klachten geuit worden omtrent hot optreden van de umbtenaren der belasting bij het op halen der beschrijvingsbiljetten voor den hoofdelijken omslag, waarbij niet altyd op even kiesche wyze gehandeld wordt. B. W. merken naar aanleiding van eon gevraagd advies van den controleur der ho- 1 as tingen op, dat het biljet door de onder officieren niet altyd naar waarheid wordt ingevuld cu emolumenten worden verzwegen. Zij stellen voor aan adressant te berichten, dat bet vragen van inlichtingen door de kommiezen der belastingen gewettigd is, maar dat steeds zal worden bevorderd, dat door deze ambtenaren gematigd en zoo tactvol mogelijk worde gehandeld De heer Staalman vraagt of men door de directie der Marine niet de noodige inlich- tingrn omtrent de salarissen der onderoffi cieren kan bekomen. De Voorzitter zegt, dat deze indertyd zijn gevraagd, maar dat deze toen beslist gewei gerd werdenmen kan nu wel van zieuswyze zijn veranderd on daarom wil hy zulks nog wel eens beproeven. Niemand meer hot woord hierover ver langende, wordt het voorstel van B. W. in stemming gebracht en met algomeene stemmen aaugonomen. Toelage Fröbelschool. In behandeling komt het verzoek der Ver- eoniging Fröbel, om oen jaarlyksche subsidie van f300. In een der vorige vergaderingen was besloten vooraf het advies der comm. van toezicht op het lager onderwijs in te winnen. Dit advies is voor de leden ter le zing gelegd en er blijkt uit, dat bedoelde school, zoowel wat lokaliteit, als wat onder wys betreft aan alle eischen voldoet en dat de hoofden van scholen het voorbereidend onderwijs aan dio inrichting gegeven op hoogen prijs stellen. Ook de gezondheids commissie, die eon 7-tal bewaarscholen te dezer plaatse heeft bezocht rapporteert zeer gunstig. Zij zegt, dat de school aan do Laan in alle opzichten ruimto, ventilatie, ver lichting, privaten, drink- en ^yaschgelegen- heid, speelplaatsen als een modelinrich- ling kan gelden. Ondanks deze gunstige adviezen meenen B. Wi toch, met het oog op den finan- ciëelen toestand der gemeente, het vorleencn coner subsidie niet te mogen toestaan. De heer Biersteker de besprekingen ope nende, verklaart tot zyn apyt met het ad vies van B. W. te moeten meegaan en dat hij geen vrijheid heeft in afwijking daar van te stommen. Toch verdient het z. i. overweging een^ regeling te ontwerpen, op wat grond subsidie aan scholen voor voor bereidend onderwys kan gegeven worden. Hy stelt daarom voor B. W. uit te noo- digen een regeling te ontwerpen waarbij bepaalde eischen gesteld worden, zoowel wat lokaliteit als onderwys betreft, om eventueel subsidie te ontvangen. De heer Verstegen kan zich met het voor stel Biersteker niet vereenigen. Hy wil op grond van do hoogst gunstige rapporten de gevraagde subsidie van f300 verloenou. Do vereeniging verkeert in financiëelen nood en hij zou het bejammeren, wannoer de beste inrichting to dezer plaatse met een neutraal karakter gesloten moest worden. Do heer Biersteker voelt heel veel voor de Fröbel-inricliting, maar wil haar nu geen subsidie tookenncn, omdat er geen regeling bestaat. Eerst moeten voorwaarden gesteld worden, want anders heeft men een precen- dent en kan men andere vereoDigiugcn, die vragen, niet afwyzen. De heer Verstegen noemt de liefde voor de Fröbelinrichting van den heer Bierstekor apenliefde. De vereenigiog verkeert in nood en moet geholpen worden, te meer daar men hier met een nuttige inrichting te doen heeft, waar aan het hoofd staat een bekwaam, de gelijk ou bevoegde directrice, terwyl de school aan allo te Btellen eischen voldoet. Mochten ook andere vereenigingen om sub sidie vragen, welnu, als zij ook aan deze eischen voldoen, kan men die geven. De heer Hartendorf is tegen het verleenen van subsidie, omdat op deze wyze de kosten van het onderwys opgedreven worden. Hij zou het daarom beter achten, dat de contri butie der leden verhoogd werd. De heer Krijnen steunt hot voorstel van den heer Biersteker en wil ook eerst eischen en voorwaarden stellen voor men subsidie geeft. De heer Feenders houdt een warm pleidooi voor het verlet-rien van subsidie. Hy meent dat men de Fröbel vereeniging niet mug laten voortsukkelen. Uit de rapporten kau men opmaken, dat de inrichting geen bewaar plaats is, maar een Bchool waar dcgelyk en ernstig onderwys wordt gegeven. Het is een ideaal inrichting en daarom moest men met beide handen in den zak tasten. l)e heer Staalman vindt in 't voorstol van den heer Biersteker wel iets dat auutrokt, omdat niet op losse gronden alsdan een ver zoek kan afgewezen worden, maar heeft toch bezwaar tegen het voorstel, omdat men dan reeds in beginsel verklaart, dat de gemoentc een deel van de zorg voor bewaarschool- onderwys op zich neemt. Hij vindt het een belangryk voorstel van ingrypenden aard. Daarna voeren nog verscheidene leden het woord, waarbij de heer Biersteker als zyn meening te kennen geeft, dat do gemeente bevoegd en verplicht is het voorbereidend onderwys to steunen, zonder te letten op de kleur van het onderwijs. De hoer Staalman dringt aan op het schriftelijk indienen van een voorstel, wauraan de heer Biersteker voldoet. De hoer Oortgijsen wijst er op, dat nu niets gedaan wordt om de vereeniging te gemoet te komen en stelt voor dit jaar f150 toe te kennen. De heer Adriaanse steunt hot voorstel Bierstoker en wyst er op, dat ook andere vereenigingen met te korten hebben to kam pen en zou het toejuichen, indien ook zij geholpen werden. Men heeft dan gelegenheid zich beter in to richten. Hierop worden de besprekingen geëindigd j i gaat men over tot stemming. Het voor- stel-Bierstekor, waarbij B. W. uitge- noodigd worden een rogeliug te ontwerpen, j op welke voorwaarden aan het voorbereidend I onderwijs subsidie kan worden verleend j wordt aangenomen met :7 tegen 4 stemmen. s Togen stemden de heeren Hartendorf, Van Neck, Staalman en Terra. Het voorstel van B. W. om afwyzend j op 't adres tc beschikken wordt aangenomen met 17 stemmen. Tegen stemden de heeren I Feenders, Van der Ploeg, Verstegen en Adriaanse. Het voorstel van den heer Oortgijsen, om i f 150 te verleenen wordt verworpen met 17 I togen 4 stemmen. Er voor stemden do hee- ron Van dor Ploeg, Oortgijsen, FeeuderB en Verstegen. Ontheffing art. 16 d8r Bouwverordening. Er zijn 2 verzoeken ingekomen van de heeren H. M. C. Nijpels en J. B. G. Biilise, om aan hen hy den verbouw van de per- ceelen Spoorstraat -11 en Spoorstraat 24 ont heffing te verleenen van art. 16 der bouw- verordening. B. W. hebben te dien opzichte advies ingewonnen van den gemeente-bouwmeester en de gezondheidscommissie en stellen dien tengevolge voor de gevraagde onthoffing toe te staan. Met eenparige stommen wordt dienover eenkomstig besloten. Verkoop grond. Ingekomen is een verzoek van den heer J. B. G. Buhse om aan hem te verkoopen de brandstoeg Sectie E No. 638, gelegen achter het perceel van adressant, Spoor straat 24, groot 17 cA. B. W. stellen voor aan den heer Buhse tegen den prys van f 1.— per cA. dit stuk grond te verkoopen. Nadat de heer De Geus eenige inlichtin gen heeft gevraagd en deze door den Voor zitter en den heer Van Neck zijn gegeven, wordt met algemeene stemmen het voorstel van B. W. aaugonomen. Bouwverordening. Door den heer Krynen is een voorstel in gediend om art. 53 dor bouwverordening al dus te lezen: ,In alkoven, gangen of stallen mogen geen bedsteden worden aangebracht". •In een woning mag niet meer dan éóuu ,bedstedo aanwezig zyn. De opening der bedstede moot ten minste 2,50 M. hoog en .1,25 M. breed zyn. De zolder der bedstede .moet 0,10 M. boven de deuropening worden //aangebracht. De zolder en de wanden der «bedstede moeten vlak bepleisterd zyn. Do //onderkant der bedlaningcn mag niethooger dan 0,50 M. en niet lager dan 0,25 M. zyn boven de vloer, waarop do bedstede gele- gen ie. B. W. kunnen zich geheel met dit voor stel vereonigen, doch stellen eenige redactie wijzigingen voor. Door den lieer Verstegen wordt voorge le. om art. 52 der bouwverordening te doen vervallen en 2e. om art. 58 aldus te lezen Het bouwen van bedsteden is ver boden". De heer Krynen zegt geon bezwaar to hebben logon de redactiewijzigingen. De heer Verstegen verdedigt zyn voorstel. Hy wyst er op, dat in 1907 door B. «Sc W. is voorgesteld, dat er geen bedsteden moch ten gebouwd worden, welk voorstel door de wethouders De Ven en Van Neck met het oog op de volksgezondheid verdedigd werd. Nu bestryden zij het voorstel, waaruit ge constateerd kan worden, dat het Dagelyksch bestuur in dit opzicht niet voor-, maar ach teruit is gegaan. Hy kenrt bedsteden in arbeiderswoningen ten zeerste af en wyst er op, dat de aannemer Spruit thans een 12-tal woningen bouwt, togen den huurprys van f 2.'8 weeks, dio bestaan nit een woon kamer en een slaapkamer benedon en nog een slaapkamer boven. In deze woningen komen geen bedsteden voor en vallen zeer in den smaak van de arbeiders, want do aanvraag is zoo groot dat het voornemen bestaat er nog 60 te bonwen. Hier heeft men een practischo vingerwijzing in deze richting. Ook de inspecteur der volksgezond heid wil het bouwen van bedsteden ver bieden. De heer Kryneu is het in beginsel met den heer Verstegen eens, maar heeft een practisch bezwaar, want de trap moet weg- getimmerd worden en dit gedeelte kan zeer geschikt tot slaapplaats ingericht worden, wanneer aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Hy acht zulks beter dan een abso luut verbod. De heer Verstegen merkt op, dut mtfn door verplaatsing van do trap men deze ruimte niet verkrijgt. De heer De Ven acht uit een hygiënisch oogpunt bedsteden verkeerd, maar ze geheel tc verbieden, is z. i. minder geschiktmen dient met do praktyk rekening te houden. Zonder het bepaalde verbod gaat men toch de goede richting al uit. De heer Staalman meent ook, dat de heer Verstegen theorotisch gelyk heeft, maar uit hrt oog verliest, dat arbeiderswoningen zon der bedsteden voor kleine gezinnon geschikt, maar voor grootere niet kunnen voldoen. Men zou dan een ongewenschten toestand op den zolder krygen. Nadat de heer Verstegen nogmaals uit een oogpunt van volksgezondheid het bou wen van bedsteden hoeft bestreden, komt het voorstel van don heer Krijnen in stemming en wordt aangenomen met op één na alge meene stemmen. De heer Verstegen ver klaarde zich er tegen. Diens voorstel is dus verworpen. Alsnu komt de geheele bouwverordening met intrekking van de bestaande in Btemming on wordt met unanieme stemmen aangeno men. 1 Mei a. s. treedt deze in werking. Keuringsdienst. Ter talel komt een voorstel van B. W., om art. 12 van de verordening op het keu ren van slachtvee en vleesch eenigszins to wyzigen en wel door hot woord keurmeester to veranderen in B. «fc W. Met algemeen u stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Verder stellen B. «Sc W. voor om by den keuringsdienst aan te stellen een hulpkeur meester van vee en vleesch op een aanvangs salaris van f700 met 3 tweejaarlijkache ver- hoogingeu van f 100. De heer Krynen hoopt, dat door de aan stelling van een hulpkeurmeester aan de bezwaren der slagers tegemoet kan gekomen worden en dat hiermede een einde aan de zaak is gemaakt en men niet weder met een ander voorstel verrast wordt voor een lokaliteit. De Voorzitter zegt, dat de keurmeester het lokaal in de Wachtstraat voldoende acht, want er moeten slechts een paar kuipen ge plaatst worden om het gezouten vleeBch te onderzoeken. De heer Zander spreekt den wensch uit, dat door do aanstelling van een hulpkour- meester de keurmeester alsdan geregeld zyn werkzaamheden kan verrichten. Verder hoopt hy, dat den slagers geen nieuwe belasting worde opgelegd, om het salaris van den hulp keurmeester te betalen. Hy zou zulks zeer onrechtvaardig vindon en wenscht dus voor dit doel geen post op de begrooting te bren gen. De Voorzitter merkt op, dat op de begroo ting van eiken ambtenaar een post komt, dit kan niet anders. Mocht de post van de opbrengst der keuring te hoog zijn, dan wil hij de arme slagers wel te gemoet komen. Dit meet men evenwel afwachten. Do heer Staalman is beangst, dat «le aan stelling van één hulpkeurmeester niet vol doende zal blykon, vooral nu ook den keur meester het onderzoek van de melk zul worden opgedragen. Nog meerdere keurmeesters zou der ge meente ontzettend veel geld kosten. Tot Btemming ovorgaande wordt het voor stel met 19 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden do heeren Staalman en Terra. Rekening Telefooncommissie. Door de commissie in zake de telefoon is oen rekening tol een bedrag van f82,95 in gediend, welke loopt over 1908. Daar dit dienstjaar is afgosloten en aan de commissie geen crediet is verleend, laten B. «Sc W. het aan den Raad over of deze vordering als nog moet worden voldaan. Met .eenparige stemmen wordt besloten «leze rekening te voldoen. Kasgeld. Op voorstel van B. «Sc W. wordt besloten, dat zij gemachtigd worden een bedrag van f 100.000 op te nemen, teneinde to voorzion in kasgeld. Stoomtram Helder—Huisduinen. Door hot voorloopig bestuur van het co mité in zake de over te nemen stoomtram HelderHuisduinen is een adres ingediend, waarin het verzoekt moreelen en zoo dit noodig is ook financiëelen steun te ver leenen. Het bestuur doet zulks op grond, le omdat het belang der gemeente medebrengt, dat de tramverbindiug tusschen de kom der gemeente en Huisduinon blyft bestaan, en 2e omdat een groot deel der ingezetenen wenscht, dat deze tramverbinding in stand wordt gehouden. B. W. komt het voor, dat het werke lijk in het algemeen belang mag worden ge licht, dat de tramverbinding van Helder met Huisduinen weder tot stand kom». Vooral omdat het zeestrand te Huisdaim-n des zomers de eeuigo ontspanningsplaats is voor een groot deel der ingezetenen dezer gemeente, is het zeer gewenscht, dat de gemakkolyko verbinding met do tram kan blyven bestaan. Op grond daarvan stellen B. W. voor bon te machtigen den Minister medo te dee- lcn, dat het strevon van adressant door den Raad op prys wordt gestold en dat zoo dit noodig is de Raad bereid is ook zyn financiëelen steun aan «le ondernoming te verleenen. De heer Hartendorf zou, alvorens men het voorstel van B. «Sc W. aannam, eenige nadere inlichtingen hebben op welko wyze de zaak eventueel geëxploiteerd zou worden en hoe de arbcidstyd geregeld wordt. De Voorzitter zegt, dat zulks niet noodig is, enkel moet de Raad overwegen of de exploitatie van de tram als een gemeente belang moet worden beschouwd en dat de financiëele steun geen bezwaar kan opleve ren, deze wordt alleen verstrekt, wanneer de minister dien eischt. De heer Staalman acht het gevaarlyk financiëelen steun toe te zeggen, want wie zal zeggen, wanneer deze noodig is. De Voorzitter zegt nog eens, wanneer de minister die noodig acht. De wethouders De Ven en Van Neck be weren, dat de gemeente daarmede geen ge vaar heeft te vreezen, al mocht ook ver- eischt worden, dat er subsidie moest gege ven worden of enkele aandeelen werden schelijk achten, dat er bijgevoegd werd .on der nader te bepalen voorwaarden". De Voorzitter zegt, dat men vooreerst alleen maar heeft te zeggen, dat de train een gemeentebelang is; mocht later subsidie Doodig zijn dan kan men daaraan voorwaar den verbinden. De heer Biersteker toont aan, dat do Raad zich tot niets bindt on geen vrees voor de financiën behoeft te hebben, want er worden moor aandeelen gevraagd dan er ge plaatst kunnen worden. De toevoeging, .zoo noodig fin. steun", dient enkel om aan hel adres aan den Minister een cachet te geven. Het is overbodig du reeds eenige bepalingen te maken. Men geeft enkel te kennen, dat men bereid is, zoo noodig, te helpen. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel met algemeene stemmen aangenomen. De heeren Hartendorf en Staalman onthielden zich van stemming. Onderwijzerswoning. Door B. W. wordt voorgesteld om hun een bedrag vau f65 toe tc staan tot verbe tering van de onderwyzerswoning to Huis- Niemand verlangt hierover het woord on het voorstel wordt mot algemeene stemmen aangenomon. Toren van de Nieuwe kerk. B. W. deelen mede, dat hun gebleken is, dat de toren op do Nieuwe kerk nood zakelijke en spoedige herstelling vcreischt, als gevolg van ouderdom en inwatering. Voor herstel zal een bedrag van f 609 be- noodigd zyn. B. W. verzoeken machtiging om deze herstellingen uit te voeren. De heer Staalman vraagt welk nnt die toren heeft voor de gemeente, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hy als ingezetene, die hier laDg woont, dit beter kan beoor- deelen dan spreker. Het geldt hier osn kwestie van smaak. De heer Staalman zegt weinig waarde aan dien toren te hechten, want de klok wordt by brand niet meer geluid, terwyl het uur werk iemand op ccn dwaalspoor brengt. De heer "Verstegon merkt op, dat het een zeemerk en voor de oorlogsschepen eon teo- keu iswaarom de marine de reparatie van den toren voor liaur rekening moest nomen. De heer Adriaanse vraagt naar de ver houding, die er tusschen dezen kerktoren en de gemeente bestaat cn waarvoor liy dient. De Voorzitter antwoordt, dat indertyd by den bouw van de Herv. kerk de gemeente 0)> sich genomen heeft een toren te plaatsen en te onderhouden. Waarom hij dient is een nuchtere vraag, men kan op deze wyze wel alles weggooien. Waarvoor dient b.v. de dom te Utrecht? De heer Staalman meent, dat men de over eenkomst mot de Herv. kerk aangegaan, nu wel op kan zeggon, want or zyn moer kerken zonder torons en de Roomsch Katho lieken onderhouden zelf hun torenB, terwyl die van de Niouwe kerk ook geen monu mentale waarde heeft. Die te Oosterend, welke ook voor do scheepvaart van bolang is, wordt door het Ryk bekostigd. De heer Bok meent dat men een besluit van vroegere raadsleden moot respecteeren en indien het waar is, dat de toren een zoo- merk is, dan moet men de marine, waarop men hier ter plaatse prys stelt, haar ter wille zyn en den toren laten repareeren. Nadat op een vraag van den heer Krynen de Voorzitter nog geantwoord heeft, dat het werk niet publiek aanbesteed kan worden, maar a*n den onderhoudsaannemer zal opgedragen worden, komt het voorstel in stemming, dat aangenomen wordt met 14 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Oortgijsen, Har tendorf, Hartsinck, Staalman, Terra, Verste gen en Adriaanse. Suppletoire begrooting. Ter tafel komt een voorstel om het restant der leening van 1908 over te brengen op den dienst van 1909, omdat onderscheidene uit gaven in 1908 niet konden gedaan worden. Deze snpplotoiro begrooting wordt met eenparige stemmen vastgesteld. Melkverordening. De melkverordening, die door B. W. is ingediend, waarvan do artikelsgewijze behan deling in den Raad heeft plaats gehad en door B. W. wegens de aangenomen amende menten werd ingetrokken, wordt door de heeren Biersteker, Verfaille en Zander met de aangebrachte wijzigingen op nieuw inge diend. Zij wordt nu aan de orde gesteld. De heer Van Neck verklaart tegen te lullen stemmen, omdat hy de verordening in strijd acht met de belangen der ingezetenen, omdat er niet in voorkomt een bepaald vetgehalte. De heer Staalman is ook tegen deze ver ordening, omdat zy een behoorlyke rechts grond mist en bedorven is door de aange nomen amendementen. Met 16 tegen 5 stemmen wordt de melk verordening nu aangenomen. Tegen storaden do heeren Hartendorf, Van Neck, Staalman, Do Ven en Over de Linden. Voorts bepaalt men, dat de verordening mot 1 Jnli a.s. in werking zal treden. Nog wordt besloten in de instructie van don Veearts een nieuw artikel te voegen, dat aldus luidt: •Hem ia tevens opgedragen het toezicht op de handhaving van de bepalingen der melkverordening. Wedstrijden der Marine. Door B. «fc W. wordt liet voorstel gedaan, om ook in 1910, evenals vorige jaren, zil veren medailles voor de Marine-wedslrydmi beschikbaar to stellen. De kosten van olk bedragen f15. De heer Verstegen vraagt, waarom deze medailles beschikbaur werden geBtcId, waarop do Voorzitter antwoordt: uit. belangstelling voor de marine. Do heer Verstegen verklaart nu or tegen te zullen stemmen, omdat die wedstrijden purticuliere liefhebberijtjes zijn, to meer doet hy zulks omdat de burgory en mindere militairen van het terrein geweerd worden. Daarna wordt het voorstel met 19 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Verstegen en Hartendorf. Waterleiding. Het in de vorige vergadering aangehouden voorstel tot het benoemen van een deskun dige voor het onderzoek van 't prise d'enu wordt >n stemming gebracht en verworpen met 19 tegen 2 stemmen. Er voor etomdon do héeren Staalman on Van Neck. Door de Commissie voor gasfabriek on waterleiding wordt het voorstel gedaan, om «le thans nog aanwezige oude putten in do Zuidolyke en Westelyke ry der prise d'oau van do waterleiding te vervangen door re- spoctievelyk 15 en 5 groote putten. Met 18 stemmen wordt dit voorstel aan genomen. Tegen stemden de heeren Do Ven en Van Nock, terwyl de heer Staalman buiten stemming bleef. Nog komt een voorstel van B. W. aan de orde, tot het maken van keldertjes, om du putten beter toegankelijk te maken. De kos ten daarvan worden geraamd op f 35 per stuk. Voorloopig snllon slechts 40 van die keldertjes worden gemaakt. Niemand verklaarde zich tegen dit voor stel. De heeren Staalman en Hartsinck ont hielden zich evenwel van stemming. Aankoop grond. Naar aanleiding van een schryven van den MiniBter van Finanoiën stellen B. W. voor eenige opgegeven voorwaarden to ver binden by den koop van liet stukje grond te Huisduinen. Alle leden vorklaren zich er voor. Gratificatie. Door B. <fc W. wordt voorgesteld aan don heer A. H. do Carponticr een gratificatie toe te kennen voor de waarnoming van hot directeurschap der burgeravondschool, gedu rende het tydvak van 15 Oct.'09 tot 16 Jan. '10 en die gratificatie tc bepalen op f lOper wekelyksch lesuur of in het geheel op f 150. Op één na algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De heer Oortgyseu stemde tegen. Kermis. Er is ingekomen oen verzoek van eenigo neringdoenden van de Zuidstraat om een ge deelte der kermis (e doen houden aan dio straat. B. W. adviseeren om afwijzend te beschikken, op grond dat de plaatsing van kruinon langs den Kanaalwog geen verande ring van ingrypenden aard behoeft te onder gaan (zooals adressanten boweerden), terwyl de houders van kermisinrichtingen zelf bo- zwaur zouden maken tegen de plaatsing »un de Znidstraat, omdat aldaar geen druk ver keer met de kermiB kan verwacht worden. Men beslnit overeenkomstig dit advies. Niemand stemde tegen. De heeren Harten dorf, Kryneu en Staalman onthielden zich van stemming. Wegen van varkens. Aan de orde wordt gesteld het door het Hcldersche Slagersfonds ingediende adres om verbetering te brengon in bet wegen van varkens aan hot einde dtr Binnenhaven. B. W. adviseeren aan adressant te be richten, dat de gemeeote niet aan zyn ver- zook kan voldoen, omdat van gemeentewege geen varkens kunnen worden gewogen, als zynde van te weinig belang, doch dat in overweging wordt gegeven zich in verbinding te stellen mot den kommies-snbontvanger, welke ambtenaar zich bereid heeft verklaard onder geringe voorwaarden de verbetering in de weging te bewerkstelligen. Do heer Verstegon vindt het een onge wenschten toestand, die thans bestaat on dien B. W. willen bestendigen. Het is een particuliere wegery van varkens, die met gereedschap van de gemeente geschiedt. Hy stelt voor het wegen van varkens van ife- meentewege te doen geschieden door ccn ambtenaar die daarvoor aangewezen wordt en voor die werkzaamheid een toelage van f 50 ontvangt. Het voorstel van B. «fc W. wordt mot 11 tegen 10 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Terra, Verfaille, Feenders, Van der Ploeg, Verstegen, De Geus, Oortgyseu, Hartendorf, Krynen, Staalman en Van Breda. Do heer Verstegen dringt er nu op aan zijn voorstel in stemming te brengen, doch de Voorzitter heeft hier tegen bezwaar, oni- «lat het staande do vergadering is ingediend. Hy wenscht,dat het schriftelyk ingediend wordt. Benoemingen. Benoemd worden tot onderwijzers aan school 3 de heeren L. G. Zimmorman te Wormerveor met 19- en de heer J. H. Arpeau te Alkmaar met 13 stemmen. Tot onderwijzeres aan school 4 wordt benoemd mej. M. Langhorst te Huisduinen met 11 stemmen en tot onder- wyxcres aan school 8 mej. A. C. S. A. Kremer te Callantsoog met 13 stemmen. Voor dat men tot deze laatste benoeming overging, vroeg de heer Oortgysen of er wel een oproeping van rollicitanten naar school 8 had plaats gehad, waarop de Voorzitter een bevestigend antwoord gaf. Rondvraag. Do heer Verstegen vraagt wanneer hot adres vau de bouwvakarbeiders eu dut van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1