KLEINE COURANT 'i Vliegend Blaadje weer HelderTexel, Wleringen em Anne Peulowne No. 3870. Woensdag 16 Maart 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct. fr. p. post 75 ct, buitenland f 1.25 Pre-Zondagsblad 37)» 45 JO.75 miënModeblad »»»55i»»»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Bewjjs-exemplaar2) Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers t BERKHOUT Co., te Helder. Bur Interc.-Telefoon 50. ZIJ, die zich met 1 April a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRA TIS. DE UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeldvliegend Blaadje, Zondagsblad en Modeblad le kwartaal 1910 te willen overmaken per. postwissel of aan postzegels vóór 5 April a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/» cent beplakt te worden. Aan onze Lezeressen. Het voorjaar is ingetreden en daarmede is de tijd gekomen dat de dames zich, meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aanmaak harcr toiletten. De behoefte aan het bezit van een degelyk, pructisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. HET NIEUWE MODEBLAD hetwelk bij de uitgevers van dit blad is verkrijgbaar gesteld kost slechts 55 ets. p. 3 maanden (franco p. post 65 ets.) en is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel als vun meer bescheiden costumes en cene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huismoeder, die er pr(js op stelt zich en hare kinderen smaakvol en toch weinig kostbaar te kleeden. Elke allevering is vergezeld van een uitvoerig patronenblad zoodat men in staat is een betreffend costuum of model daarvan zelf te vervanrdigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van afbeeldingen van handwerken. Meerdere malen wordt eene modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren afgedrukt. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren, door invulling en inzending van onderstaand inteeken- biljet aan De Administratie van dit blad. Ondergeteekende verlangt zich te abonneeren op HET NIEUWE MODEBLAD tegen 65 ets. per 8 maanden (franco per post 66 ets.) Naam: Woonplaats: UIT HET BUITENLAND. De beweging voor de Vlaamsche taal in België gaat telkens en telkens vooruit hoewel 't langzaam aan gaat. Thans weer heeft de Senaat het wetsontwerp aangenomen waarb\j de kennis der Vlaamsche taal ver plichtend wordt gesteld voor de griffiers der werkrechtersraden Sommigen Walen was deze concessie te groot. Zij bleven 't billyk achten dat iedere Belgische ambtenaar wel Fransch moet kennen doch dat volstrekt niet allen noodig hebben 't Vlaamsch te verstaan. Maar de Vlaamsch- gezinden zyn eendrachtig en stryden vast aangesloten voor do gelijkstelling van hun Vlaamsch met het Fransch. België meent het goed met zyne nieuwe kolonie en geeft daarvan weer bewyzen. Op voorstel van koning Albert, is alsnog een millioen francs ter beschikking gesteld tot bestryding der slaapziekte in de Congo- kolonie. Onmiddellijk zyn in verband daar- medo de noodige maatregelen vastgesteld een groot aantal observatieposten zullen worden opgericht en verschillende .gezond- heidsdorpen" voor de lyders ingericht. Ver der wordt het aantal doktoren verdubbeld, d. i. op 67 gebracht. Dc zendelingen, die over de koloniën ver spreid zijn, zullen achtereenvolgens naar Léopoldville komen, teneinde op de hoogte gebracht te .worden van de toepassing der preventieve geneesmiddelen. Ten slotte is, behalve de reeds op de be grooting staande post van 100.000 fr., een som van 500.000 fr. uitgetrokken voor den bouw van hospitalen voor inboorlingen. In de Fransche kamer was door Jaurès eene interpellatie aangekondigd omtrent de onregelmatigheden gepleegd by de liquidatie dor kerkelyko goederen, nu weer herhaald door Duez. Alle plaatsen op de tribune waren bezet. Jauréa stelde de vraag welke maat regelen de regeering van plan is te nemen om een einde te maken aan de wijze van doen van de .boedelscheiders" in het alge meen en die van de congregaties in 't by- zonder. Drie-vierden van het bezit der congre gaties is hun door de vingeren gegleden. De verduisteringen zyn groot. De .Grande Chartreuse" was b.v. 8 millioen waard er werd 5 voor geboden. Ze is verkocht voor 500.000 francs 1 Hy eischte openlijke verklaringen. Minister-president Briand ver klaarde de verantwoordelijkheid voor de verdere contróle op zich te nemen, 't Parket ie echter met werk overladen. De zaak der .Grand Chartreuse" moet wachten op andere processen. Hy verklaarde dat de justitie haar plicht zal doon en dat in de zaak-Duez de geheelo waarheid zal worden onthuld. De besprekingen worden nog voortgezet. Er zal nog wel een en ander aan 't licht komen. Wat men tot hiertoe over de zaak-Duez hoort is kras. En er schyuen meer der- gelyke gevallen te zyn al loopt het niet altyd over een 5 k 8 millioen als hier. Het openbaar geweten is eenigszinB verontrust en de verkiezingen naderen. In de Fransche Kamer werd verleden week ook behandeld het wetsontwerp tot bescher ming der leekenschool. Denys Cochin verweet de regeering dat zij een wet had voorgesteld, die gericht is tegen de huisvaders, de vryheid van drukpers en de vrye meenigsuiting. Grousseau verdedigde het recht der katho lieken om te protesteeren tegen de atheïstische leer, die een bedreiging is voor de maatschappy. Do liberaal Piou verklaarde, dat de radi calen vastberaden tegenstanders tegenover zich zullen vinden, wanneer zij mochten be proeven de rechten der huisvaders aan te tasten. Ook Lefas beval aan den stryd tegen de huisvaders op te geven. De verdere behandeling van het wetsont werp werd daarna verdaagd. In den Duitschen Rijksdag interpelleerden de sociaal-democraten de regeering over het verbod tot het houden van de voorgenomen openbare volksvergadering te Berlijn, (be tooging kiesrecht). Ledebour gispte het op treden van den politie president; de verstoring der openbare orde is uitsluitend te wyten aan hjt brutale optreden der politie, zeide hy. Minister Delbruck gaf den politie-president golijk. Het was geenszins de bedoeling oen onschuldige wandeling te doen. De schuld van het gebeurde ligt by hen die don optocht op touw zotten. De rechterzijde en het Centrum juichten den minister toe. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft in tweede lezing van het kiesrecht- ontwerp aangenomen de indirecte verkiezing door kiesmannen met geheime stemming voor do luatstgenoomden. De geheele linkerzijde stemde tegen. Weenen's burgemeester, de bekende dr. Lueger is verleden week overleden. Hy be kleedde het ambt 15 jaar en heeft in dien tyd Weenen met reuzenschreden vooruit ge bracht. De Kamer hief ten teeken van rouw hare zitting op en dg Keizer zal in eigen persoon de begrafenis by wonen co in de kerk zich achter de lykbaar aansluiten. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 16 Maart. Vaderland en Oranje. De Onderofliciersvereeniging van Land- en Zeemacht „Vaderland en Oranje" hield Zater dagavond in „Ca3ino" een feestvierende ver gadering. Nadat de president, de sergt.-maj. Dronkers, de bijeenkomst met een gepaste toespraak had geopend, waarin hy allen, zoo wel de besturen van zustervereenigingen, als de leden met hunne lamilie's en geïntrodu- ceerden had welkom geheeten, ving men aan met de opvoering van het tooneelspel .Het zedelijk bewustzyn" van Van Waasdjjk. In dit boeiende en uit het leven gegrepen stuk, wordt een man geschetst, die in een oogen- blik van zwakheid een verkeerde daad be gaat en zyn vrouw ontrouw is, doch welko misstap, als hy tot bezinning is gekomen, hem voortdurend foltert. Deze verkeorde daad is opgemerkt door eenige dames, leden van de vcrconiging Hot zedclyk bewustzyn", die onder hot mom van to stryden tegon de ontucht, deze openbaar maakt cu daardoor in twee huisgezinnen de vrede verbant on het geluk er. de goede verstandhouding tus- schcn een verloofd paar verbreekt. Dit stuk werd mooi vertolkt, de rollen Hink weergegeven en het bleek duidelijk, dat men ijverig gestudeerd en gerepeteerd had om iets goed. te geven. De talryke aan wezigen gaven dan ook herhaaldelijk door luide toejuichingen te kennen, dat zij do keuze van het stak en het spel op prys stelden. Na de pauze had een huldiging plaats van een der leden. De heer Van Breda, die ge durende 25 jaar by dit en andere gezel schappen de functie van souffleur op ver dienstelijke wyze had vervuld, werd door den president bartelyk toegesproken, dank werd hem gebracht voor de onbetaalbare diensten bewezen en als bewijs van erkente lijkheid een vulpen aangeboden. Hoera's en fanfares bezegolden de waardeerende woorden. Na afloop van do uitvoering van het too neelspel word door 12 onderofficieren van de infanterie een colonne op het geweer ten beste gegeven, dat een buitengewoon mooi nummer was en een daverend applaus ten deel viel. Een geanimeerd bal besloot de feestviering. Marine-pensioenen. De Minister van Alarine brengt tor kennis dat de tjjdeljjke en voorloopige pensioenen over het le kwartaal dezes jaars, die door het Dep. van Marine worden voldaan, gedurende de maanden April, Mei en Juni by de ver schillende Rijksbetaalmeesters kunnen worden in ontvangst genomen. Marine-Machinistenschool. Do minister van marine brengt in de Stct. tor kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar by de marine-inachinistenschool te Hol levoetsluisj.na vergelijkend examens, 17 jon gelingen kunnen wordon geplaatst als adspi- rant-machinist. inlichtingen adres Kapitein Hackstroh, (beoordeelinflslij8ten). Door de betrekkelijke commissie uit de Tweede Kamer is rapport uitgebracht naar aanleiding van de inlichtingen door den Minis ter van Oorlog verstrekt op het adres van H. C. C. Hackstroh, kapitein bij het 4e regi ment vesting-artillerie, in garnizoen te den Helder ter zake van de omtrent hem uitge- bruchte ongunstige beoordeelingen over dc jaren 1904 en 1905. Waar de voorstelling dor zaken op velo plaatsen duister is en hot de commissie op menig punt niet is gelukt omtrent de feiten tot klaarheid te komen, lykt haar het hooren van de. personen, althans de hoofdpersonen, die by deze zaak betrokken zyn, noodzake lijk. De commissie meent dat de weg om in deze zaak tot klaarheid te komen, is dat aan een commissie van onderzoek als bedoeld in parag. 25 van bet voorschrift gegeven by het Kon. besluit van 23 Sept. 1908 (»St.bl. No. 300) in handen worde gegeven. Zulk eene commissie kan niet alleen schriftelijk maar ook mondeling den inzender van een bewaarschrift en de betrokken chefs hooren en is geheel vrjj in de wyze van onderzoek. Voorgesteld wordt nu den Minister te ver zoeken gelegenheid te willen geven dat adres- sants bezwaarschrift alsnog worde onderzocht door eone commissie van onderzoek als hier voor bedoeld. By Kon. besl. van 12 dezer is benoemd tot schoolopziener in hot arrondissement Rhenon, de heer L. Adriaanse, te Zeist. Neutraal. De op de jaarvergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers te Leiden aange nomen motie betreflende de neutraliteit is by referendum aangenomen met 2489 tegen 606 stemmeD en 150 blanco. Openlucht-samenkomst te Heiloo. Op Hemelvaartsdag (5 Mei) zal te Heiloo een openlucht-samenkomst worden gehouden, georganiseerd door de .Vereeniging van vrijzinnig-godsdien8tigen in Noord-Holland" In een rondschrijven constateert de Ver eeniging, dat in vele kringen een verblijdende belangstelling bestaat in de vryzinnig-gods- dienstige beginselen en predikingde open- lacht-samenkomsten acht de Vereeniging een nieuwen wog, waarlangs zal worden getracht de velen te bereiken, die, óf vyandig öf onverschillig staan tegenover de beginselen en van wie de Vereeniging mag aannemen, dat zjj veelal niet of verkeerd ingelicbt zyn aangaande haar godsdienstige overtuigingen. Een kostbaar stuk grond. Het perceel, dat afgebroken wordt uan de Leidschestraat hoek Keizersgracht te Amster dam en een oppervlakte heeft van 40 centiaren, is in eigendom overgegaan voorf 48,000, d.i. f 1200 per vierkanten meter. Dit moet de hoogste prys zijn, die ooit in Aaisterdam be steed is, althans voor onbebouwd. (Hbl.) Begrafenis ter zee. Even voor het vertrek van de boot van Buenos-Ayres naar Europa komt een oud mannetje aan boord. Hy toont een billet, dat aangevruagd blijkt te zyn door het Neder- landsch consulaat. Het vermeldt de plaats van bestemmingAmsterdam, zijn naam en ouderdom 76 jaar. De officier van administratie kjjkt hom eens aan. Klein van gestalte, eenigszins gebogen, verbrand en gerimpeld gezicht, grys punt baardje, nog kras voor zyn leeftyd. .Ben je Hollander, oude heer?" »Si Senor, en 76 jaar". .Je hollandsch heb je schijnbaar een beetje verleerd, hè?" .Si, si, maar dat zal wel weer wennen". Den volgenden ochtend staat hij voor het kantoortje van den «purser". .Meneer, ik wou je wel wat geld in bewaring geven". Zyn schat wordt nageteld twintig pesos on zes gulden. «Hoe lang ben je in Argentinië ge weest, vader?" //Een en twintig jaar, Senor". .Is dat alles wat je er hebt kunnen sparen «Ik heb er veel geld verdiend. Muar myn dochter, ziet u, die heeft lang gesuk keld, dikwjjls ziek geweest, verleden jaar is zo gestorven. Al myn duiten zyn cr mee heen gegaan Nu is voor een paar maan den ook haar man en haar kind gestorven, en stond ik alleen. Iemand van 76 jaar, zonder geld, kan daar niet meer mee". Wat ga je nu in Hollaud doen .O, daar kom ik wel terecht, ik heb er nog kennissen, die me zullen helpen". De officier geeft hem zyn regu, zegt ver der niets. Aan boord van een passagiers schip raakt men aan vele rare dingen gewend. 's Middags het is broeiend warm komt een van de bemanning den kapitein waarschuwen .Meneer, die ouwe Hollander is zoo jnist gestorvenDe dokter heeft hartver lamming geconstateerd*'. Zyn bezittingen moeten geïnventariseerd worden. Een linnenzak met wat hemden, eenige paren sokken, een paar zakdoeken, een por tret van meDschen in Zeeuwsche kleodcr- dracht, een kiekje van een Hollandsch kerkje op een boerenplaatsje, en een groep van twee jonge menschen mot een kindje. Op dit laatste portret de naam van een photo- graaf in Buenos-Ayreswuarscbynljjk zyu dochter met man en kind. Dit is alles wat de onde bezat. De goe deren worden in den zak gepakt en deze wordt verzegeld. 's Nachts om twaalf uur wordt hy be graven. De stoet begeeft zich over het dek naar het achterschip. De bootsman draagt het lijk, genaaid ia zeildoek en verzwaard met stukken ijzer. Officieren van het schip, equipage en passagiers volgen. Op het achterdek, voorbij de schroeven, legt men het pak op een plank. Twee touwen worden er om geslagen, één voor, één achter. Dan laat men de plank zakken tot op het water. Men ontbloot hoofd hooren allen het commando //Een, twee, drie in Godsnaam Het oude manuotje is op Hollandschen bodem gestorven. De goede groote zee heeft hem in haar schoot opgenomen. R. S. (»H.blad".) De vermisde knaap. Men meldt ait Zeist In de buart van de halte Doldersche weg bevindt zich een groot z. g. n. zandgat, waar reeds vroeger op last der politie is gegraven ter opsporing van den vermisten knaap. Thans is wederom op bevel der politic een groote afgraving van het terrein begonnen, waarvoor een drietul dagen noodig znlleu zyn. Nog een kind vermist. Te Alphen a. d. Ryn mist men sedert veertien dagen een knaapje van zeven jaren. Don geheelen Ryn in den omtrek heeft men met de zegen afgovischt, doch tevergeefs. Nu wordt bericht, dat er een heer is gezien, die naar den weg vroeg naar Leiden en aan kinderen een gulden bood. De politie stelde een ernstig onderzoek in, doch zonder resultaat. (.L. D.' Al te nieuwsgierig. Te Pieterzijl, eeu klein dorp in de ge meente Grijpskerk, vermoedde men sedert geruimen tijd, dat brieven, ter verzending in de aldaar geplaatste brievenbus geworpen, daaruit verdwenen, of ook wel, voorzien van een nieuwe couvert en adres, later werden verzonden. Vóóral scheen het gemund te zyn op de briefwisseling tnsschen vrjjende paren, met het gevolg, dat enkele vrjjoryen afraakten, omdat men elkaar over en weer beschuldig de brieven van roerenden inhoud, onbeant woord te hebben gelaten. De verdere aard der brieven waren oor zaak, dat de betrokkenen deze onderschep ping niet goed durfden openbaar maken. Tot dat eindelijk iemand meer van de zaak wildo weten, en aan autoriteiten kon bewijzen, dat hier het briefgeheim werd geschonden. De politie bemoeide zich er mee en kreeg de vermoedelijke daderes te pakkeneen 16-jarig meisje dat met een sleutel van do secretarie geregeld de brievenbus opende en inspecteerde. Üf er meer daders in het spel zijn dan één, zal wel worden uitgemaakt. In elk geval deze vrouwelijke nieuwsgierigheid zal haar wel duur komen te staan. Kasdiefstal te Koeta Radja. Het door den Raad van justitie te Padang tegen Van Daalen gewezen vonnis is in hooger beroep bekrachtigd. Wy brengen in herinnering dat Van Daulon, beklaagde in de kasdielstalzaak te Koeta Radja, by vonnis van den Raad van justitie te Padang, conform den eisch van den officier van justitie, wegens diefstal van f 320,000, met gebruik making van valsche sleutels in een onbewoond huis, werd veroordeeld tot vijfjaar gevangenis straf en tien jaar ontzetting uit de rechten genoemd in art. 20 van het Wetb. v. Strafr. (waarneming openbare bedieningen of ambten, curatorschap, afleggen van getuigenis onder eede in burgerlijke zaken). Beklaagde, die hardnekkig is bleven ont kennen, vroeg onmiddellijk revisie aun. Blijkens het bovenstaande telegram heeft hem dit niet mogen baten het Hooggerechtshof heeft het vonnis bekrachtigd. (N R. Ct.) Het gevonden hoofd. De moordenaar van Elisa Vandammo, wier hoofd in lappen en kranten gewikkeld te Parys in de Botzaris-straat achter een muur govonden werd, is nog altyd niet ontdekt. Wel zijn er een paar afgehouwen handen gevonden en herkond als die van het onge lukkige schepsel, dat op zoo onmenscholjjke wyze gedood ia. Bebloede vrouwenkleeren in een pak, op een braak liggend terrein in het 19do arrondissement van Pary» aangetroffen, werden eerst voor de kleercn van Elisa ge houden, totdat vriendinnen uitgemaakt hebben, dat het slachtoffer dergeljjke kleeren nimmer gedragen heeft. Multimiilionair8. Fels, een zeepfabrikant die over millioenen beschikt, heeft Donderdagavond te Chicago een rede gehouden, waarin hy verklaarde, dat alle multimillionairs roovers waren. Hy zonderde zichzelven niet uit, want hy zeide Ik ben ook een roover en ik beroof nog steeds den grooten hoop. Dit is onvermijdelijk by don tegonwoordigon toestand van den handel in de wereld. Fels trok hovig te velde tegen besehermendo rechten, welke, naar hy zeide, het ontstaan van trasten en monopolies in de hand werken en de millionairs-roovers op het volk doen azen. Met dat al, staat Fels van zyn roof veel aan de armen af, zelfs buiten Amerika. Zoo heeft hij kort geleden nog 625,000 gulden gegeven ten behoeve van een kolonie van armen uit Londen. Hoedenspelden. Tc Chicago is thans oen verordening uit gevaardigd waarby het dragen van te groote hoedenspelden word verboden. Er waren, toen de nieuwe, door Alderman Bauler voor gestelde verordening in den Raad werd be handeld, een groot aantal dames opgekomen, die met verontwaardiging tegen het voorstel protesteerden en die, om aan haar woorden kracht bij te zetten, zich van extra-grooto hoedenpennon hadden voorzien, maar de meer derheid zwichtte niet voor dezo bctooging, en sloot zich manmoedig by den Alderman aan. Laat de dames op het hoofd dragen wat zy willen, zoo betoogde deze, al willen zy ook een geheelo kip opzetten, maar als zy degens in het haar gaan steken, hebben we het recht ons te verdedigen. De dames gaan nn wel wat al te ver. Er is iemand bij my gekomen die zich beklaagde, dat hem dezer dagen byna het hoofd was afgesneden door een jonge dame, die zulk een gevaar lijk wapen in haar hoed droeg, en in de trams verkeeren dagelijks de passagiers in gevaar hun oogen te verliezen, alleen omdat zij als buur een dame krijgen, die de nieuwe gevaarlijke modo volgt. Daaraan moet een einde komen. Zooals gezegd, de meerderheid was het met den Alderman eens en voortaan zullen de dames to Chicago wat moer bosoheidenheid moeten betrachten by het vastzetten van hare hoeden. Gelnkkig Chicago De man van het geweigerde «Ingezonden stuk ,,'n Mooie boel daar aan die krant I Ze vragen je eerst, je papier aan één zjjde to beBchryven, en dan gooien ze je stnk in hun prullenmand, omdat het te éénzijdig is" DE WEEK 12 Maart. In December 1909 was 't, met de begroo- lingsdiscussiën, dermate gesteld in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat niemand, ook de oudste der .vossen"' niet, een toover- middel wist te vinden om te verhoeden, dat niet geschieden zou 't sinds jaar en dag zoozeer gevreesde en tot nog toe metsuccès ontwekene dat n.i. de heilige, onaantastbare Korstlimiet voor de behandeling van het Bud get zou worden overschreden. Toen kwam iemand zeggen wy dat de bravo, vriendelyk-minzame en zachtmoedige praeses Van Bylandt do redder was 1 op de geniale gedachte om de //Verzekeringsparagraaf' en al wat daarmee in losser of nauwer verband stond, uit te lichten. Weet ge wèt, zei graaf Van Bylandt als Februari in het land is, kant-ge, voor myn part, zooveel en zoolang over de Sociale Verzekering praten als gij wilt. Dan geef ik n /rCarte blanche" als 't ware. Dan tellen wc de kwartiertjes niet af. Hebt tot zóólang geduld en zwijgt thans s.v.p. De sociaal-democraten waren, weet men nog wel, niet heelemaa! gerust. En later riepen zy nog: Let op, er komt niets van Edoch, zy hadden ongelyk. Op den 9en Maart 1910 iB dan aangevangen de beraadslaging over do .moot", in Decem ber j.1. door de Kamer opgezouten. Of het systeem op den duur althans op de eerste proef af to gaan zal bevallen 't Is de vraag. En ik waag de veronder stelling, dat er op dit moment in ons Parle ment, niet eeno .meerderheid" voor te vinden Niemand zal ontkennen, dat mannon als Treub en Tydeman op de beide eerste dagen des debats interessante, belangwekkende dingen hebben betoogd. Zeker 1Maar iets nieuws, verrassends? Iets, dat werkelyk-nienwen kijk op de zaken, waar 't hier omgaat, schonk Wat niet ieder, die van hetgeen met de lydenshistorie onzer Sociale Verzekering verband houdt, eenige grondige notie heeft, niot reeds wist?.. Hier kan geen bemoedigend, bevestigend antwoord volgen. Bewaarheid is het woord der veteranen der mannen, die 't .kunnen weten dat do Kamor, naargelang zy méér tyd vóór de borst heeft, vorder ovcrachrydt de grenzen dor zelfbeperking. Words, words En wélke soms Welk eene benauwende, beangstigende stijging van dc .atmospheer" der Kamer! Welk een stortvloed, banjir, zondvloed van woorden en zinnen. Zeker wanneer een zoo beminnelijk en achtenswaardig, doch tevens zóó toegevend en weinig-slagvaardig man als de heer Van Bylandt is, den preaidialen zetel inneemt. Van de eersten dag des Verzekorings- debats was prof. Treub de .heros". Hij iade figuur der koele logica. Voor wie hem twintig jaar geleden hebben bygewoond is hy nog altyd .de onde", d. i de jonge. Do magere man met de scherpe trekken en s?herp-schran- dere oogen, den dor drogen toon van Bpreken, bij wien het vorBtandeljjke alles beheerscht. Hy is (gelijk, trouwens totdnsver allon, die aan het debat deelnamen) don minister Talma weinig vriendelijk tegomoet-getreden. Voor prof. Treub is rar. Veegens' opvolger (die zijn' voorganger wreed-afbrekende kritiek nooit spaarde) iemand die van Verzekering cigenljjk slechts vaag begrip heeft. Die decen tralisatie en Risico-overdracht met elkaar verwart. Die niet snapt, dat Risico-overdracht heelemaal niet past in het systeem der wet. Die niet vermag in te zieD, dat scherpe con tróle, het voorkomen van ongevallen, slechts kunnen bereikt door stelsel, precies tegen over-gesteld aan 't nu toegepaste. Wö weten, dat prof. Treub slechts heil verwacht van een organisatie, waarby pa troon en arbeider naast elkaar zitten in plaatselijke verzekerings-kasscn, die gewes- tolijke kassen boven (of naast) zich hebben, met de R. V. B. als generale schuts- en contróle-engel boven zich. En dan zouden alle soorten van Verzekering daarin behoo- ren saamgevat. Hot sympathieke van mr. Treub's practisch streven isvereenvoudiging. Niet hot Duitsch gecompliceerde stelsel, dat de menschen; door hen op allerlei manieren te bemoeilyken; wars maakt, afkeerig ook, van 't gansche wetten-complex. Prof. Treub behoeft 't ons niet te zoggen, dat er .something rotten' is in ons Verze keringswezen tegen ongevallen. Er is een leelyk „vitium originis". Er is nog veel meer, van slechte organisatio, van onnoodige soesah. De gewezen adjoDct-coramies bij de R. V. B., de afgevaardigde voor Zaandam, de heer Dnys, beschouwt zich Messias; de redder, do uitverkorene, lang-verbeide, die ten lan gen leste orde in do chaos zal brengen en don volke vertoonen het schouwspel van die ,,'t ze nu eens zeggen zal"*t Was te verwachten, dat dezo heer Duys, bij het Ver zekering-debat in voorjaar '10, zou „uitpak ken". Maar zóó erg als 't doze week is ge- loopen, stolde men 't zich toch (geloof ik) niet voor. De heer Duys is een slank jonkman met heldere, cerlyk vriendelijke oogen, een kleu rig gelaat, een bruin kneveltje, met een krullebol, waar reeds zilveren draden des rijperen leeftyds in werden gesponnen. Hy is goedaardig van karakter, beminnelijk van aard; over 't paard getild door en in de atmospheer der S. D. A. P. en hare ver maarde congressen. Hij spreekt op eene wyze, die een bijzonder radafloopende pbonograaf hem bezwaarlijk verbeteren kan, althans wat de snelheid betreft. Ily mengt, in z'n on stuimigheid, rjjp en groen wild, woest door elkander. Hij kent de kracht, .portéd" van z'n woorden niet. Krenkt, insinueert, beleedigt, hoont erop-los op do manier van een kwa jongen, die straks berouw over z'n stoutig heid heeft, doch te koppig" is om t dadelijk toe te geven. Heeft het ongeluk dat do Tweede Kamer momenteel geleid wordt door iemand, tegen zulk wild-ontstuimig gedoó niet opgewassen. Overigens is de heer Dnys noch dom noch oppervlakkig (in den echten zin deB woords) en hy is stellig deugdelijk op de hoogte der zaken, waar hy 't over heeft. Maar het /,remmetje" in z'n jonge hersens zit schrikkelijk los 1En geen partijgenoot, die lust heeft om een vaderljjk- of broeder lijk waarschuwond woord tot hem te richten. Zóó geschiedde 't, dat hy minister Talma gedurende de o.c. twee uren, dat hy Woensdag j.1. aan t woord was nu en dan formoel «afstrafte". Als een kwajongen, noemde dc voorzitter 't en daar had 't inderdaad alles van! Wy znllen nn de grieven van den hoer Duys het tekort- R. V. B., dat in do zakken der particuliere maatschappijen terecht kwam; de wijziging der O. V. W., slechts ton bcliuve der R. V. B., en van niemand anders, gemaakt; de ellendig-peuterige herziening der Ongevallenwet; do slnw-slinksche methode om rente te onthouden of te verminderen, do loonsontduiking.O, do lyst is nog 1 lang.We zullen die bewaren totdat minister Talma heeft gesproken, de volgende week. Maar dat alles ging, al ratelend, al zestig woorden per minuut uitflappend, dat de st< grafen van dienst er tureluursch van moeten geworden zyn-regelrecht op de groene tafel af. De heer Talma, nydig, rood onder z'n geborstelde haren, scherpe woede-trekken op het spitsige baardlooze gelaat met 't piek- nc-usje, de fretachtig-saamgeplooide lipjes, de vroolijke oogen Z. Excel, draaide ten sl zyn armstoel halverwegen met den rag ervan naar den heer Dnys toe. Een dergelyk schou' spel heb ik nog eenmaal gezien. Toen wyl de heer Tydens, wylen N. G. Pierson .e actour, in plaats vun een auteur" noemde. In de periode, toen de Vermogensbelasting word geboren. Zöó-iets vond mon in hel Parlement dier negentiger jaren yselyk. En thans De heer Nolons, de aanvoerder der katho - lieke club, heeft eigenlyk volmaakt gelyk Wat komt men, zoo vroeg hy in het late middaguur van Donderdag nn verder met allerlei bespiegelingen, ook academische .die in de Kamer ook wel blykt te kunnen ge houden worden zonder dat professoren eraan deelnemenen met het naast of tegen over elkaar stellen van allerlei systemen 't Kan voor sommigen zoer interessant wezen, maar 't houdt het tot stand komen van practische maatregelen, waar men «hoüvast" aan heeft, almeer tegen!.. Zelfs de hoer Tydeman verlustigde zich en zyne toehoorders toen met woordspelingen over parlement en rparlare" Bovendien wordt gelyk straks gezegd de .atmospheer" der Kamor bedenkelyk warm, zoodat men voor ongelukken gaat vreezen Byelkaar speechte de heer Duys op 9 en 10 Maart c.c. vier uren. Had dus haust het beroemde record-Troelstra bereikt. Zyu vorwoede aanval tegen do Risico overbracht, i. den arbeider tot slaaf van den patroon makend en op eene .machts-quaestie" neer komend, had kunnen gecondenseerd zyn tot een halfuurtje-pratens. Doch van zulke be scheidenheid houdt de Zaandammer, die ver klaarde »te goedrond" te zyn om zyn grieven te luchten in .gestyleerden vorm", dewelko venijnigheden bedekt, niet. Of de goede president ook al trachtte om te stuiten 'sheeren Duys' razen on lieren over agitatoren, agitatie, egoïsme.De heer Stork was natuurly'k hier do prototype van al deze en meerdere narig heden. Óm daar wat kalmte, kieschhoid, matiging in te krygen.'t Baatte üiet. Do heer Duys ratelt, wentelt, roert, smyt allerlei bewezen en onbewezen dingen met wilde, gejaagde onstuimigheid doorelkuar. «Wie M&usendreck und Koreander". De .atmospheer" van ons Parlement Mr. Tydeman heeft don hoor Dnys in de Don derdag-zitting terechtgozet op eene wyze, die voor de jeugdige collega te meer prikkelend was door het ijzig bedaarde, afgemetene van Mr. Tydeman's spreektrant, waar geen in terruptie .vat" op krjjgt. De .leader" der vry-liberalen wierp hem zyn .invectieven eu personaliteiten" vóór de voeten. Verweet hem, op zyn beart, dat de Zaandammer ge deputeerde «het peil van debat der Kamer" verlaagt. En liet zioh zelfs, tot veler ver bazing, vervoeren tot de insinuatie, dat do heer D. eigenlyk-gezegd bly was, nu eons lokkertjes tegen oud-opperohef. .op voet vun gelykheid", te kunnen uitpakken. De heer Dnys werd kipnijdig. Riep iets vun eene «vuile insinuatie". Tevergeefs wachtten we eene presidiale reprimande. De heer De Klerk had er, 's ochtends, al bygehaald de quaestie der z.g, bevoorrech ting van den adjunctcommiez R. V. B., thans Kamerlid Duys. O, arm, langzaam doodgepraat Parlement, wat is er van nw decorum, van nwe waar digheid geworden Dr. Nolens heeft gelyk, wat bereiken we, in practischen zin begrepen, met al dat kibbelen, kyven en bespiegelen 1 Minister Talma beeft zonder haast eenige notitie te maken zitten luisteren tot nu toe. Het antwoord, door Z.Exc. op de talloozo vragen, wenken etc. tot hem gericht, had ons iets wyzer kunnen maken. Wil hy, h la Schaper de ouden van dagen door Deensch of Engelsch stolsel van .ouderdomszorg"(dat geen armenzorg mag heeten) helpen Voelt hy, minister, al of niet voor do de centralisatie, zoowel door Mr. Treub als door Mr. Tydeman on prof. Nolons voor gestaan Wy weten 'tniet. Donderdag-middag hulfvyf waren nog .ver schillende sprekers" ingeschreven. De vrien den en vyanden der Risico-overdracht (door den heer Tydeman geprezen als correctief, veiligheidsklep, zelfwerkende rem der R.V.B.) znllen hun pro- en contra-argumenten vrjjo- ljjk kunnen herkauwen. Eene .bonne Chambre heeft de minister van Landbouw niet gehad in die twee dagen. Do heer Kooien was de eenige, die geen kritiek oefende op 's heeren Talma's lauw heid, traagheid, peuterigheid, stelselloosheid by den arbeid der sociale verzekering. Met de Verzekeringsspeechen, die nog komon. Met de replieken Mot den hoer Dnys, die, na z'n vioruursrede, al een bundel pupier zat belnktcn met notities voor z'n .eerste repliek' De traditie zegt on de heeren boden vertellen 't na hoo de Kamer, .als zo maar wilhuis-toe kan gaan op vooraf- vastgesteld tydstip. Alles is mogelyk. Doch ditmaal Het eigenaardige is dat de eerste zittings dag letterlyk verknoeid werd aan het ont werp betreffende de 17de predikantsplaats te Rotterdam (den Staat 11500 kostend) en welke volgens ds. Roessingh eigenlyk de 27ste aldaar isHiorby verklaarden do verschillende heeren, die het woord erover voerden, geenerloi «/principiëel debat" over art. 171 Grondwet, do quaestie der verhou ding van Staat tot Kerk e. d. m. te zullen voeren, doch vervolgens om die quaestiën bleven heenspringen, huppelen, als een poes, die oen voorworp waar h|j liever niet mee te doen wil hebben en waar-ie toch niet van kan alblyven De heer Roessingh loeide tegen het ont werp met dou lugubren klank van een stoom- signaal op rivier in grauwen, killen ochtend stond, als wanneer ge U, wrevelig door 't ontydig gewekt zyo, omdraait op uwe legerstedeMinister Kolkman had bij die gelegenheid al z'n grappigheid thuis-gelaten. Doch minister Heemskerk die het ont- werp-griffie-rechten zonder stemming zag passeeren - was jolig, tot uitgelaten wor- dens toe... Was .loslippig" genoeg om te vertellen vaneen .bekenden Amsterdamschen advocaat", die voorschot nam en verder niets van zich liet hooren Rare tyden in dit kometen-jaar. Oók op hot Haagscho Binnenhof Ma. Amtonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1