KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowne No. 3877 Zaterdag 9 April 1910. 38ste Jaargang. VERLOREN. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland I f.'25 Pre- Zondagsblad 37| 45 f0 75 miën j Modeblad »ï»55»»t»65» f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels Elke regel meer Bcwijs-exomplaar Vignetten en groote letters worden nar Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeverC. OE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Aan onze abonné's in het Buitenland wordt beleefd verzocht 't verschul digde abonnementsgeld te wil len overmaken. DE UITGEVER. UIT HET BUITENLAND. Een bekend Engelsch industrieel de reeder Furness te Hartlepool heeft een wys woord gesproken, een woord, dat zoo 't ingang vindt, voor Europa van groote beteekenia zou blijken. Hij heeft n.1. aan de »Timea" een schrijven gezonden naar aanleiding van een uitlating van minister Mc. Kenno, by de behandeling der marinebegrooting, over het denkbeeld, dat de onschendbaarheid der handelsschepen togen kapery als grondslag zou kunnen dienen voor een plan tot beperking der krijgstoerustingen. De heer Furness geeft toe dat Engeland een vloot moet bezitten om zyn kusten en koloniën te beschermen, maar hij zegt toch te betreuren, dat do bewapening zulk een geweldigen om vang heeft genomeD. De lasten daarvan kun nen handel en bedryf op den duur niet meer opbrengen. Wordt de koopvaart afgeschaft dan behoeft ook Duitschland zyn vloot niet zoo geweldig uit te breiden de wedijver in vlootbouw tusschen Engeland en Duitsch land kon verdwijnen. Sir Furness hoopt dat een voorstel in dien geest van Duitschland zal uitgaan, wat na de woorden van den Engelschon minister, die daartoe aanleiding geven, gemakkelijk kan geschieden. En zeer terecht sch piifi hü verder: „Afgezien van den zwaren druk der belas tingen moet die wedstryd in oorlogstoerusting al daarom streng veroordeeld worden, omdat do daardoor aangewakkerdo geest van anta gonisme een bolemmering is voor handel en verkeer met een groot land, waarmee we eigenlyk nog wel belangrijker handelsbetrek kingen kon aanknoopcu, dan reeds nu het geval is. Dat zal onmogelyk zyn, zoolang niet het gevaar is opgeheven van een plotseling uitbreken van een oorlog tusschen beide landen, die in staat zyn elkaar's eigendom en instel lingen zooveel schade toe te brengen, dat zeker meer dan een halve eeuw noodig zou zijn om al die schade te herstellen." 't Ware een mooi denkbeeld zoo 't ver- wezentlykt werd. Frankryk kon gerust mee doen want daar weet men moet men «om op slag" te blijven, zich byna ruineeren en Rusland ja, dat krygt ook niet zoo ge makkelyk geld los voor z'n groote bewapening, 't Loopt daar door die bewapening misschien nog op een conflict uit tusschen regeering en volksvertegenwoordiging. En dat kan in dat land vorstrekkende gevolgen hebben. By do behandeling der begrooting van den minister van marine in de Russische Doema deelde de rapporteur mede dat de begrootingscom- missie de kredieten voor den aanbouw van nieuwe schepen met 16 millioen roebel had verminderd. De minister verzocht daarop, dat de kredieten voor de vier pantaerschepen van het program alsnog zouden worden toegestaan. Een afgevaardigde stelde toen voor de be handeling dezer kredieten uit te stelten, tot dat de admiraliteit het gehoele marine-program van de regeering bij de Doema zou hebben ingediend, waarop graaf Oewarof antwoordde, dat de Doema, volgens zyn meening, geens zins het recht had te eischen, dat haar de plannen voor de schepen werden voorgelegd, daar dit regeeringslichaam niets anders te behandelen heeft dan de flnancieële quaestie. Men zal er ondertusBchen nog eens over praten. Dooh men ziet, in alle groote landen voelt men, dat 't zóó niet kan voortgaan. En in de kleine? Daar misschien nog beter. De Engclsche regeering heeft in het Lager huis een belangrijke overwinning behaald. Do uitkomst was trouwens na de verklaring van John Redmond «de ongekroonde Koning van Ierland", dat hy" voor de voorstellen van het ministerie zou stemmen, te verwachten. Minister Asquith dan had een zoogenaamd guilliotine-voorstel ingediend, dat wil zeggen een tijd bepaald waarbinnen de behandeling der veto-voorstellen moet zyn afgeloopen. Het schryft voor, dat de behandeling van de eerste motie, betredende de flnanciëele wetten, eindigen moet Donderdagavond te half elf, die van de tweede motie, betredende de niet-flnanciëele wetten, den daaropvolgen- den Donderdag (14 April) te half acht, die FEUILLBTOISI 15) Weet gy waarheen z(j op weg was Naar de kerk, waar ons huwelyk ingezegend was geworden, en gedurende den geheelen avond dienst stond ik in de schaduw eener kolom verborgen, terwyl zy voort bad voor my. Nadat de dienBt was afgeloopen en de meeste parochianen vertrokken waren, naderde ik haar en knielde ik neer op een bidstoel aau haar zy. Haar rozenkrans, dien zy van my ontvangen had, hing over de leuning naar boneden af, en plotseling greep ik hem vast en bracht het kruis aan den mond, waarop zij zoo dikwyls de lippen had gedrukt. Ver stomd over de vermetelheid van een vreemde- ling, hief zy den blik tot m(j op. Onze oogen ontmoetten elkander en zy werd zoo bleek, dat ik vreesde haar gedood te hebben maar haar angst voor myn behoud zegepraalde over elke zwakheid en zich aanstonds her stellende prevelde zy «Geen woord, geen gebaar zelfs, volg mij slechts". En wankelend ging zy my voor. Evenals gy ontsloot zy my de huisdeur en de mij bekende woning, en toen, o I toen was alle lijden vergeten en kon ik nog slechts hare vergiffenis afsmeeken voor myn deelnemen aan een samenzwering. Ik vertrok nog dezen nacht en vind haar morgen aan gene zyde der grenzen weer, om niet meer hier beneden van de derde motie, betreffende de zittingsduur van het parlement, dienzelfden dag des avonds te tien uur. In zyn toelichting zotte de lieer Asquith uiteen, dat de door liem voorgestelde regeling voldoende was voor de behandeling van deze motieB, die alleen een beginsel uitspraken, vooral omdat men dan toch weer zou moeten discuBsieeren, over de wet, waarin de in de moties neergelegde beginselen zouden worden belichaamd. Nadat de moties zyn aangenomen, zal dan de flnanciëele quaestie aan de orde worden gesteldde oude begrooling en noodige credietaanvragen voor don loopenden dienst. Door beperking der discussiën zou het dan nog mogelyk zyn op reces te gaan. Minister Asquith deelde nog mede dat na aanneming der moties een desbetreffende wets ontwerp zou worden ingediend. In antwoord op een aanval der oppositie zeide hy, dat men niet moest denken, dat de regeering, wat er ook gebeuren mocht, de behandeling van het ontwerp in alle in stanties zou doorvoeren. Hy herhaalde het geen hy vroeger reeds had verklaard, dat de regeering n.1. niet van plan is in zand te ploegen en hij verklaarde nogmaals dat zy de moties bij het HoogerhuiB zou indienen. Nadat het Huis de moties over het veto recht zal hebben aangenomen zal de regee ring do oude begrooting weder indienen en een tweede voorloopige kredietaanvraag. Hij hoopte, dat het Huis het voorjaarsreces zou uitstellen. Deze'verklaring van Asquith schijnt er op te wyzen dat de crisis met het Hoo- gerhuis niet zal uitbrekeu voor einde Mei of begin Juni. Het voorstel werd daarop met 217 tegen 13 stemmen aangenomen. In Zuid-Amerika waarschijnlijk een oor logje. Doch dat is daar geen nieuws. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 8 April. Het ontslag van dr. De Gelder. De Raadscommissie, benoemd om het con flict aan de Gemeentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam te onderzoeken, is met groote kracht haar omvangrijke taak begonnen. Nadat Vrijdag j.1. een voorbespreking had plaats gehad, kwam de commissie onder presi dium van mr. L. W. van Gigch, Zaterdag en Maandag eiken dag tweemaal in verga dering byeen. Het onderzoek naar de in dc memorie van dr. De Gelder aan de directie der G. E. W. ten laste gelegde feiten heeft mondeliiT£ plaats door het hooren van be trokkenen, en schriftelijk voorzoover deze nota's indienen. Van het mondeling onder zoek wordt stenographisch verslag gemaakt, zoodat later een volledig rapport hiervan kan worden uitgebracht. Van den duur van hot onderzoek is niets met zekerheid te zeggen. De memorie van dr. De Gelder bevat zulk een persoonlijke en zakelijke feiten-massa, dat allicht maanden voor het onderzoek noodig zullen zijn, hoe energiek het ook geleid moge worden. Elke zaak moet op zich zelf punt van onderzoek uitmaken, dossiers daarop betrekking heb- bende worden opgevraagd, betrokkenen ge- hoord enz. Waarschijnlijk zal de eigenlijke ontslag- 1 quaestie onderzocht worden, als de enquête naar het beheer der G. E W. ten einde is gebracht. Van het resultaat dezer enquête kun zelfs in vermoedens nog niet gesproken worden, maar toch zal zy, naar wy hoorden, tevens een merkwaardige bydrage worden voor hot gemeentelijk beboeren van bedrij- Huis ingestort. Dinsdagnacht is een onbewoond huisje aan de Lindengracht 129 te Amsterdam ingestort. Het vormde met het aangrenzende perceel 131 een geheel, en met de sloopiug van beide was men dezer dagen aangevangen. De wyze, waarop dit was geschied, moet de oorzaak zijn, dat het bouwvallige huisje in eenzakte. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en ruimde het puin van de straat. Op last van het bouwtoezicht werd ook het aangrenzende huis no. 127 door de bewoners verlaten. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet by voor. Brievenbus in brand gestoken. Dinsdag hebben eenige kwajongens te Ochten de brievenbus van het postkantoor in brand gestoken. De inhoud verbrandde gedeeltelijk. 4000 gulden verloren. Een goldinca8seerder in Den Haag had by de politie aangifte gedaan, dat hij, op weg naar do Nederl. Bank, een portefeuille, o. a. inhoudende ongeveer f 4000 aan bank papier, had verloren. Deze portefeuille, echter zonder het gelds waardig papier, is in den loop van den dag ten huize van den verliezer terug bezorgd geworden door iemand, die beweerde haar te hebben gevonden aan de Vaillantlaan in Den Haag, waarlangs de incasseerder inder daad ook had geloopen. De vinder, wiens naam niot bekend is, moet hei adres van den verliezer te weten zijn gekomen door een pensioenacte, welke zich in de portefeuille bevond. De zaak is nog in onderzoek by de politie. De natuur in April. Paschen is in 1910 vroeg geweest en Pinksteren zal dus ook halverwege Mei val len. Maar de lente zal vóór half Mei haar taak met glans hebben afgeleverd! Want waar in gewone omstandigheden 15 Mei als uiterste datum geldt, dat al onze inheemsche boomen en struiken slechts eik en esch uitgezonderd zich reeds met het jonge groene blad hebben getooid, behoeft er met dit mooie voorjaar, dat alleen iets te droog inzet, geen angst te bestaan, dat men niet klaar komt! Doch juist in deze maand moet men vol gen, hoe in de natuur dit alles tot nieuw leven komt, zoodat wy hier geen plaats ruimte genoeg hebben, om alles wat in blad en bloesem staat op te noemen, evenmin op te sommen het aantal insecten, het aan tal vogels dat de nestjes in gereedheid brengt, om zich aanstonds met toewyding aan het broeien te zetten. Waarly'kVolop valt er te zien en te genietenvooral voor de tragen, die in zachte Februari en warme Maart geen ge legenheid zochten, naar buiten te gaan, of verzuimden om zich heen te kijken. Voor hen is het nog den tyd zich te verbazen en verheugen over al het schoone en be langwekkende wat allerwege valt waar te nemen Onze voedingsmiddelen, om der utiliteits- wille voorop latende gaan de zomerrogge bijna overal reeds gezaaid, en zelfs de meest bedachtzame boer heeft dezer dagen zijn vlas en haver, gerst en kool, erwten en boonen, suikerbieten en rapen in den grond gezaaid, gepoot of geplant. Geen veertien dagen vorder, "of het bloeiende koolzaad wordt al omzwormd door de zoomende honingbytjes. In den moestuin gaan allerlei koolsoorten in den gemesten grondde uien worden geplant; gezaaid worden: andijvie, knollen, wortelen, spinazie, kropsla, al dit frissche, smakelijke voorjaarsgoed, dat in den zomer onze, byna nergens in het buitenland over troffen, sappige tafel-groenten vorint. In de duinen en op do hei komen de stademenschen slechts zelden. Wat heel jammer is, want het bloeit er en tiert er reeds naar hartelustDuindoorn en kruip wilg staan al in bloei, zoo ook de beschei den boschviooltjes en de honds- of hei- viooltjes. De helderroode bloempjes van de wikke en de blauwe vleugeltjes-bloemen zorgen voor de kleur. De narcissen met hun sterk geel, de zachtere krokussen, straks de tulpen en hyacinthen, die er dit jaar zoo goed voor staan, zullen de Hollandsche voor jaarspracht op de onafzienbare akkers langs den duinzoom weer gloeiend verkondigen. En nutuurlyk zyn de vogels prompt pre sent. Om er slechts eenige te noemen: zwarte kraaien, die nu by vorkeur paars gewijze rondkuieren, de naar wormen peu rende snippen, de korhoenders, wier luiden roep men met de eigenaardige benaming //baltsen" aanduidt. In de duinen bezetten kieviten, patrijzen, fazanten, wulpen en tureluurs het orkest, benevens al dc strand vogels, waarvan Daalder ons in zyn //Vogel kiekjes" het noodige weet te vertellen. In het bo8ch huist reeds de geheele staal kaart van onze vaderlandsche vogelwereld het lawaaiigst gedragen zich boomkruiper en winterkoninkje, mees en tjiftjaf, maar ook de specht schatert, de koekoek slaat, de tortel roekoert; tegen het eind van de maand komt dan echter de groote solo zanger Nachtegaal zijn party vervullen, om er zijn avondconcerten tot laat in den nacht te geven. Langs den weg, met name langs onze polderdijken, komt voor den natuurliefheb ber heel wat te zien in April. In plaats van de witte doove-netel is de van elkander te gaan. Doch ik vraag u ver schooning u zoolang met myn eigen geschiede nis bezig te hebben gehouden". «Zeg dat niet", viel Stella hem haastig in de rede. ,Ik beef voor uw behoud. Die tocht over de grenzen levert zoovele en zulke ern stige gevaren op". Dat weet ik, maar ik trok ze reeds een maal over om het vaderland weer binnen te dringenditmaal ook zal ik trachten my bij een bende smokkelaars aan te sluiten. Zy hebben beloofd op my te wachten en die lieden kennen de meest onbegaanbare wegen indien wij, wat de hemel verhoede, slaags mochten raken met de douaniers, welnu, dan zal ik tenminste myne vrijheid duur ver- koopen". Al het bloed, dat gy vergieten mocht, zou niet by machte wezen een enkele traan uwer vrouw te drogen, bedenk dat wel'. «G\j begrijpt toch zeker wel, dat ik niet in Polon kan blijven". //Ja, dat begryp ik maar wees voorzichtig. Zyt gy wol voorzien van dat wat meer dan wapenen vermag? Hebt gy geld, veel geld by u De meeste lieden van dat gehalte zyn om te koopen. Zeg het my eerlykhet zou my zulk een vreugde zyn tot uwe redding mee te mogen werken later, veel later als gy een winstgevende betrekking hebt, geeft gij het voor mij aan de armen weer. Ik heb hier duizend roebels liggen wilt ben Onder Polen mag in uren als valsche schaamte overblijven". Alex Ramanoff had haar aandachtig gade geslagen, terwyl zy sprak, en gevoelde zich diep getroffen door hot warm gevoel, dat zoo weldadig uit den blik harer anders zoo koude oogen sprak. Hy gaf dan ook op schorren toon ten antwoord gij ze b ls deze g paarse gekomentusschen gras en struik bloeien dotter en paardebloem, hondsdraf, weegbreo. Witte kleur brengen hoornbloem, vogelmuur en hongerbloempje, paars brengt de pinksterbloem, groen de vogelmelk, geel het speenkruid. Langs de landwegen staan herderstasch en veronica in bloei. Overal zyn ook de struiken en boomen met hun voorjaarstoilet begonnen, dat zich gelukkig telken jare weer naar één vaste mode gedraagt. De olm en vlier zijn het verst; de eerste zal, wanneer straks de bla deren ontplooid worden, zyn gevleugelde ronde vruchten, die onze jongens vliegende dubbeltjes" noemen, by millioenen omlaag laten dwarrelende tweede is al zyn tyd- genooten vooruit en staat binnen kort vol in 't blad. Ook wilgen, populieren en esch- doorns bloeien langs dyk en weg en straat. En voor wie oogen heeft om te kyken zal dan ook al dat kleine leven van vlinders en torren, van water- en modderbewoners zyn groote bekoring uitoefenen. Maarook zal hem opvallen, dat terwyl de rood-kelige boerenzwaluwen juist van de winterreis terugkeerden, de laatste bonte kraaien en sijsjes het hier te zomersch gaan vinden en dus do reis aanvaarden om in het noorden te gaan broeden. Want zoo is het nu eenmaal in do na tuur, dat wat wy als luwe lente on aan staanden zoelen zomer bezingen, voor weer anderen het dringende bevel is, hier niet langer te toeven! Toen het zomer was. Toon het zomer was, had hy zyn vacantietyd gebruikt om een hechtenisstraf van eenige dagen wegens dronkenschap ,uit te zitten", zoodnt zijn patroon er niets van bemerkte. Datzelfde zal hy nu weer doen, als de kantonrechter, wat zeer waarschijnlijk is, zich vereenigt met de vordering van den ambtenaar van het openbaar ministerie, die bevestiging vroeg van een verstekvonnis waarby do man opnieuw wegens dronkenschap tot hechtenis (zeven dagen) was veroordeeld. Als u verlof hebt, komt u maar, zei de ambtenaar van het O. M. En de man vond 't best, omdat hij zoodoende zijn betrekking zal kunnen houden. Schipbreuk. Een telegram heeft ons den ondergang gemeld van het Engelsche schip ,Kate Tho mas", dat op weg van Antwerpen naar Port Talbot schipbreuk leed, waarbij de geheele bemanning op één na het loven verloor. Die eenige geredde, de scheepsjongen, is thans te Falmouth aangekomen. Hy vertelde dat hy 's nachts te vier uur door een hevigen schok uit zyn kooi werd geslingerd. Hy snelde 'naar hot dek en zag hoe een groot stoomschip, dat mot don boeg in de »Kato Thomas" was gedrongen, zich trachtte te bevrijden, het geen dan ook na enkele oogenblikken gelukte. De stoomboot stoomde achteruit en wus wol dra uit hot gezicht verdwenen. Nelson, de scheepsjongen, ylde nu naar de brug, waar by den kupitein en den eersten officier met hunne boide jonge vrouwen geheel gekleed aanwezig vond. Van de achttien koppen tel lende bemanning was ook de meerderheid ds aan dek. De «Kate Thomaswerd door do kleine sleepboot «John Buil" ge sleept, maar deze deed, evenmin als het groote stoomschip, dat dc ramp had veroor zaakt, eenige moeite om het zinkende schip te hulp te komen. De vrouw van den kapitein riep met doordringende stem om hulp, terwijl de zeer jonge vrouw van den eersten officier byzonder kalm bleef. NeUon weet niet, waar om geon poging werd gedaan om de reddings boot neer to laten. UQ herinnert zich alleen, dat het schip plotseling kapsysdo, waarop het water met geweld het gapende lok bin nenstroomde. Toen greep Nelson een reddings gordel on sprong van het schip, zorg dra gende buiten den kolk te blijven door het zinkende schip veroorzaakt. Binnen enkele oogenblikken was de tKate Thomas" geheel vordwencn. Nelson zwom naar de sleepboot, die op ongeveer een halven Kilometer afstand ruBtig dobberde. Plotseling zag hij naast zich den derden stuurmaD, Strangmann. Deze zwom mot moeite, daar hij zware waterlaarzen droeg. Nelson trachtte hem die uit te trekken, maar te vergeefs. Strangmanu, die reeds meer malen schipbreuk leed, verklaarde echter, zich wel boven water te zullen houden. Hy vroeg Nelson vooruit te zwemmen naar de sleepboot en daar hulp te halen. Toen de scheepsjongen echter de sleepboot had bereikt, was hy zoo uitgeput, dat hy op het dek in zwym viel. De kapitein van de sleepboot, die eveneei te Falmouth aankwam, beweert, dat hy langen tijd op de plaats van de ramp heeft gekruist, maar niemand heeft gezien. Hy acht het on begrijpelijk dat de aanvaring kon plaats heb ben, daar do lichten van do «Kato Thomas" helder brandden. Hot schip was zoo snel ge zonken, dat mon op de sleepboot nauwelyks tijd had de touwen to kappen. Men vermoedt dat de stoomboot, die het ongeluk veroor zaakte, de «India" is, die met sterk bescha digde boeg te Peuzance aankwam en volgens verklaring van den gezagvoerder met een lichtschip in aanvaring was geweest. Da luchtbol-ongelukken. Een telegram heeft reeds gemeld, dat, ongeveer tezelfdertijd dat Zondag de ,Pom- mern" in do Oostzee schipbreuk leed met verlies van drie dooden on een gewonde, ook in Silezië een luchtschipper, prof. Abegg, droevig om is gekomen. Hy was Zondag ochtend met don luchtbol Schlesien te Breslau opgestegen. Zyne vrouw, een ander vrouwelyk familie-lid van hem en een koopman waren zyn tochtgenooten. 's Middags landde de lucht bol goed en wel bij Latzig, in de provincie Pommeren. Drie der inzittenden klommen met de instrumenten uit het Bchuitje en alleen prof. Abegg was daar nog doende, toeu een plotselinge rukwind den luchtbol losrukte en noordoostelijke richting wegvoerde. By Tessin in Pommeren landde de ballon in den namiddag voor de tweede maal. De luchtbol daalde zoo plotseling, dat het schuitje kan telde en prof. Abegg eruit werd geslingerd. Men vond hem later met een ernstige schedel breuk op den grond liggen en bracht hem het ziekenhuis te Koslin, waar hij Zondagavond bezweken is. Abegg zou mot October het professoraat in de scheikunde de nieuwe technische hoogeschool te Breslau hebben moeten aanvaarden. Een derde ongeluk, dat gelukkig beter af liep, is Zondugmiddag by Krompe, in Holstein, gebeurd. Daar landde de luchtbol Braunschvvoig van do Brunswyksche luchtvaartvoroeniging. Bij de landing brak een van de reizigers, de fabrikant Löbbecke, een been. Een ander kwam er met een lichte verstuiking af. Ook hier had een rukwind het ongeluk veroorzaakt. L e b 1 o n. Het blijkt, dat Lebion den dood heeft ge vonden door verdrinken. De motorboot, die doorgaans den aviateur volgt, indien hy over zee vloog, had ditmaal slechts één man aan boord. Deze meende toch geon hulp te knnnen bieden on zette full speed koers naar de pier om helpers te halen. Een stoomboot in de haven zotte een boot uit, die naar de plaats des ouheils geroeid werd. Men ontdekte, dat Lebion door de machine onder water werd gehouden. Zeventien minuten waren vorloopen sedert hot ongeval en Lebion was verdronken. Zyn verwondingen bicken slechte kneuzingen, die don dood niet konden hebben veroorzaakt. De gunooskeeren pasten nog alle middolen toe, om do levensgeesten weder op to wokken, doch te vergeefs. Mislukte coöperatie. Een jaar goluden begon te West Hartle pool de coöperatieve scheepsbouwwerf t< werken. Zy had behoord tot een maatschappij, aan het hoofd waarvan Sir Christopher Fur- i stond, en deze dreigde met de werf te sluiten, omdat er voortdurend stakingen Maar hy wou 't wel eens probeeren een onderneming, waarin de werklieden zelf aandeel hadden. Stakingen zouden dan uitgesloten zijn. Dc werklieden waren er voor te viuden. Maar nu na een jaar heeft de meerderheid der werklieden besloten er mee uit te scheiden. Een stemming onder de aandeelhouders had den volgenden uit slag: 354 togen voortzetting, 302 er voor. Een stemming onder al het personeel had tot uitkomst 598 er tegen, 492 er voor. Een groot nantal van het personeel stemde niet. Wat het werkvolk tegen het stelsel heeft is, dat zy veel minder dan een jaar vol werk hebben gehad. Een groot aantal mis ten ook, in den tijd dat zy geen werk had den, het geld dat zij in aandcelen hadden gestoken. Wendden zy die buiten werk wa ren zich tot andere werven, dan konden zy veelal niet slagen, omdat het werkvolk daar hun vyandig gezind bleek. Barnes, de voorzitter van de Arbeiders- party, en Keir Hardie, oad-voorzilter, heb ben uan verslaggevers gezegd, dat zy geen andere uitkomst hadden verwacht. En zy verheugden zich over de mislukking. In den grooten oeconomischen strijd is 't voor de arboiders ook niet goed, meenden zy, dat er groepen zyn, die zich afzonderen. Derge lijke coöperatieve werven moeten natuurlijk evenzeer lydon onder de schommelingen van het bedryf. Het was dwaasheid te meenen, dat die werf het met coöperatie zou kunnen bolwerken. Het aandeel dut de arbeiders in de winst krygen zou altyd minimaal zijn bij die van het kapitaal vergeleken. De Pool-expeditie. Prins Heinrich van Pruisen zul 1 Juli van Bremerhafen naar Spitsbergen vertrekken met het stoomschip .Mainz'', dat de Noord- Duitsche Lloyd voor een Zeppelin-Pool-expe- ditie ter beschikking van den Keizer heeft gesteld. De leden van de voorbereidendo expeditie, onder wie Prins Heinrich, zullen te Spitsbergen de plannen ontwerpen voor do eigenlijke expeditie van 1912. Graaf Zeppelin, graaf Zedlitz en de professoren Hergesell en Von Dxigalski maken deel uit van de voor bereidende expeditie. Nadat Spitsbergen zal zyn bereikt zal Prins Heiorich zich aan boord begeven van don ysbreker .Fonin" en daarmodo do reis naar het noorden verder voortzetten om een goede basis to vindon voor de operatie dor hootd- expeditie. 0e Sam-Lewis-woningen. Woensdag zal de burgemeester van Islington in de Liverpool-road to Londen de Sam-Lewis- woningen openen. Wijlen Sam Lewis, de woekeraar en filanthroop, liet f 6,000,000 na ter oprichting van goedkoope woningen, on uil dit legaat zyn deze woningen gebouwd. Voor f 1.20 per week schryft de Daily News, waaraan deze bizonderheden zyn ontleund kan een weduwe in deze haar eigen boven woning van tweo kamers hebben, een bad in- kluisterwyl voor iets hooger huur arbeiders gezinnen mot oen inkomen van nog geen f 15 per week bovenwoningen van drie kamers kunnen krijgen, voorzien van een bad met warm- en koud water, gratis schoorsteenvegen en gratis gebruik van jaloezieën. Op deze wyze zullen ongeveor 1520 personen rykelyk gehuisvest worden, zonder oen beroep to doen op de hulp dor liefdadigheid of der gemeente. Zelfs met de matige huur die gerekend wordt, zullen de huizen drie percent van het erin gestoken kapitaal opleveren. Schoonheids- eischen zijn bij den bouw dezer woningen, waarvoor zooveel aanvraag was, dat ze mak kelijk drie keer gevuld zouden kunnen worden, niet verontachtzaamd. Gebouwd in zes even wijdige blokken, vyf verdiepingen hoog, be slaan de fraaie huizen, uit gehouwen steen opgetrokken, ongeveer 10,000 Ms. Tusschen elk blok zyn smaakvolle bloemperken aan gelegd en aan de einden hutten ten gerieve der bewoners aangebracht. Een prettige nieuwigheid is, dat in het ontwerp opgenomen zyn'( uitspringende vensterramen in kunststeen, overdekt met koperen koepels, alsook een kroonverdieping in het dak. Bergruimte voor kinderwagens en fietsen wordt versohaft togen vyf cent por week. Elke woning wordt ver licht met muntmeterga8. Een groote droog- kamer, waarin oen hooge warmtegraad wordt onderhouden, is er ten gorievo van het geheele bewonertal. Nog meer verduisteringen. Uit Dorpat wordt gemeld, dat het hoofd der stad, de burgemeester Krcmcr, gevlucht is, nadat was gebleken, dat hy meer dun 200.000 Roebel nit de stadskas had ver duisterd. Tevens werden Verschillende ver duisteringen ontdekt bij de gelden der wees kamer, waaraan Kreraer, zyn vice-burgemeestcr en twee leden van het bestuur der weeskamer zich hadden schuldig gemaakt. Zou Rusland dan in waarheid, zooals her haaldelijk verzekerd wordt, slechts één groote diovenbende zyn, waarin tot nog too de groote dieven vry bleven rondloopen, terwyl do kleine dieven werdon opgehangen Door onderzoekingen als van Senator Ga vin, Senator Neidhardt en andere revisors, worden nu ook de handelingen der grooto dieven aan den dag gebracht. De komeet van Haliey. Naar prof. Berberich mededeelt, bedraagt de afstand der komeet vau Halley tot de aarde op heden 245 millioen kilometer en zal de komeet op 12 April 217 millioen, op 20 April 180, op 28 April 187, op 2 Mei 113, op 6 Mei 90 en op 10 Mei 66 millioen kilo meter van de aarde verwyderd zyn. Voorschrift. DameDat de geldquaestie toch altyd bovenaan staat, als een officier wil trouwen LuitenantNatuurlijk, mevrouw "U weet een soldaat moet zyn leven zoo duur moge lyk verkoopen 1 ,Ik dank u, gravin; ik heb alles by my wat ik behoefmaar uw goedheid zal ik daarom niet licht vergeten en zy maakt mij de taak, waartoe ik herwaarts kwam, slechts zooveel te zwaarder". Stella verbleekte, doch vroeg op moedigen toon ,Zog me, welke zy is. Het lot heeft zoo weinig medelijden mot mij gehad, dat ik ge woon raak aan zijne slagen". Zooals ik u zeide, ben ik uit Siberië gevlucht Jaen reeds had ik u willen vragen naar vrienden die gij daar allicht ontmoet hebt". Ondanks haarzelve beefde haar stem hoor baar. .Een hunner, die iu do mynen zooveel als myn broeder werd, heeft my bevolen tot u te gaan". .Bolislav Kistowsky", stotterde zy. ,Hy is dus nog in leven •Gy hebt goed geraden, het is graaf Kistowsky die my zendt". «Ga verderwas al wat zy vermocht uit to brengen. .Tot in het ruwe Siberië toe is hem uw naam genoemd, heeft men hem gesproken van uwe levenswijze", hernam Ramanoff niet zonder inspanning, want het viel hem hard, de vrouw, die zich zoo edelmoedig jegens hem had betoond, als het ware een zweepslag in hot aangezicht toe te brengen. .Zij, die hem dit mededeelden, vermoedden niet welke banden u eenmaal aan elkander geketend hadden indien zij dit geweten hadden, zouden zij hem waarschijnlyk die pyn hebben bespaard". .Welke pyn riep Stella op gebroken toon. Ramanoff hernam «Zoo gij rustig over myne woorden gelieft na te donken, zult gy my bef.er verstaan. Dwing mij niet tot het zeggen van wrecdor dingen. Ik heb Bolislav beloofd, zyn opdracht te vervullen en moet dus wel tot het eindo gaan. Men heeft hem ook gezegd, dat gij Kolnowo hadt aangekocht Wolnu?" vroeg zij ijskoud, terwyl zy het hoofd met fiere beweging achterover wierp. «En men voagd. erbij, hoe gy er een lust oord van had "gemaakt, waar gij voortdurend feesten gaaft". ,Ga voort, bid ik u klonk het nog hoog hartiger. .Myn vriend stelde zich geen oogwenk voor dat hy nog eenige rechten op u had behouden", haastte Ramanoff zich te verzeke ren, .doch alleen Kolnowo Bcheen hem heilige grond toe, waar geen harteloosheid den scepter mocht voeren .Voleindig wat gy te zeggen hebt", sprak Stella Wolksky, ziende dat hy aarzelde vorder te gaan. «Ik heb nog slechts weinig, maar wel het moeilykste hi/eraan toe te voegen Bolislav Kistowsky eischt van u, dat gy het kasteel ontruimen zult". .Hy verbiedt mij met andere woorden er verblijf to houden? vroeg zij bitter. Ramarioff boog zwijgend het hoofd. En weet gij een middel om hem myn antwoord te doen toekomen?'' •Ja, een onfeilbaar middel". «Het is wel. Zeg hem, dat Stella Wolksky weigert hem te gehoorzamen' vGravin 1 Gij brengt hem daarmede den genadeslag toe". En heeft hij mij dan gespaard riep zy heftig uit. .Heeft hy, die mij beter dan iemand anders moest kennen, geaarzeld de woorden zyner verslaggovers te gelooven O dit is het eenige niet wat ik u voor hem to zeggen heb. Kom mee, op dit uur zyn mijne dienstboden allen in het nevengebouw, gij hebt dus niets te vreezen. Gij zult hem rekenschap geven van het inwendige dezer feestvreugde gedompelde woning. Kom 1 Gedwee volgde hij haar, toen zy de lamp opnam en de deur ontsloot. Zij leidde hem een groote zaal binnen, aar de verschoten kleuren van tapyt en gordijnen hem het eerst opvielen. .Dit is de receptiekamer", hernam zy met trillende stem. .Hij zelf zal er niet aan twij felen, of Stella Wolksky ware ryk genoeg geweest om dit alles in een nieuw kleed te stekendoch zij hechtte er groote waarde aan, alles het karakter van voorheen te laten, teneinde er alle herinneringen aan het ver leden te laten voortleven. Deze half uitge brande waskaarsen hier zyn de laatste, welke er ten tydo der Kistowsky's hebben gebrand. Hiernaast hebt gij de danszaalik liet de spiegels daarvan, zooals gy" ziet, met Dit waren eenmaal de vertrokken van Bolislav Kistowsky", sprak zij wederom,ik heb ze tot de myne gemaakt. Hier op deze Bchryftafel znlt gij al de voorwerpen vinden, die hem behoorden: zelfs de portretten zyner mij onbekende vrienden zyn er niet van plaats veranderd. Do familie Damiroff kwam hier maar zelden en liet hier alles by het oude. Ik heb gewild dat het zyne kamers zouden blyven, gelijk hy ze bewoond en lief gehad had". Vervolgens bereikte men eenkleinerernimte. .Dit was een logeervertrek", zeide zy, «het dient thans voor myn oude huishoudster". En wederom verder op: .Hier hebt gij de kamers der jonge gravin nen, zy blovcn gelyk voorheen. Wy zyn thans aan de andere logeerver trekken gekomen. Gy ziet, ook zy zyn verre van nieuw, want niemand heeft hier sedert ooit vertoefd. Hier zyn de kamers zyner ouders; daar ginds ligt nog een gebedenboek der gravin hier hebt ge een jachtgeweer van den graaf floers behangen zij hadden gelaatstrekkon de zyden spreien behouden hun naamcijfer weerkaatst, die my te dierbaar waren om ze aan de muren hangen de platen, waaraan zy door andoren vervangen te zienhier hebt j gehecht waren. Wij zullen thans teruggaan gy de eetzaal, met de oude wapenborden van tot myne kamers want ons bezoek is afgeloopen het geslacht. Indien ik er gasten had ont- en ik heb u nog slechts één laatste papier vangen, zou er het blazoen der Wolksky's te toonen". prijken". j En op Bolislav's schrijftafel toetredende, «Gravin!' riep Ramanoff smeekend uit. ontsloot zy een der laden en haalde daaruit .Neen, volg mij tot het einde, kom mee j een brief te voorschijn, naar de eerste verdieping". «Ga zitten en lees zeide zjj kortaf. Hy durfde haar niet ongehoorzaam wezen, j Ramanoff ontvouwde met bevende hand haar stem klonk daartoe te gebiedend en zij het papier, dat door een vrouwenhand bc- leidde hem door het zwygendo gebouw, langs j schreven washet luidde als volgt de breede marmeren trappen naar boven. Zy hadden thans een groot vertrok bereikt, waar- aan een kleine slaapkamer grensde. I (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1