KLEINE COURANT pp 't Vliegend Blaadje BIER. Bij A. Blikkenhorst voor Helder, Texel, Wierlngen en Anne Peulowne Tweede Blad» Advepteniiën. R. H. RAADSVELD. MODEPLATEN en Kippen- Duivenhouders. Grit- of gemalen Zuiderzee Schelpen. H. C. BAKKER, Gordijnen, Lambriceins, Draperiën, C KIESEWETTER, No. 3877. Zaterdag 9 April 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 14.25 Pre- Zondagsblad 37| 45 f 0.75 mlënModeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advortentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exeraplaar Vignetten en groote leiters worden naar plaatsruimte berekend. 80. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeverC. OE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Be NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 8 April. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Helder. Het is aan onze .lezers bekend, hoe de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Helder met alle haar ten dienste staande middelen er naar tracht ook in onze ge meente de verspreiding dezer verschrikke lijke ziekte tegen tc gaan. Zy is er thans in geslaagd op een voor het doel gunstig gelegen terrein, achter de woningen aan de Kerkgracht naast het Wees huis, een paar lighallen in te richten, waarin lijders aan de gevreesde ziekte de gelegen heid zullen vinden om dagelijks onder gun stige omstandigheden een ligkuur te kunnen ondergaan. Het bestuur stelt zich voor deze inrich tingen op 2 Mei a.s. in gebruik te kunnen stellen en op 30 April, den Prinsesscdag, 's namiddags tusschen 8 en 5 ure aan be langstellenden de gelegenheid te verstrekken om ze te bezichtigen. De inrichting van deze hallen en hare exploitatie stelt hooge eischen aan de kaB der afdeeling. Daarom grijpt het bestuur gretig een mid del aan om de geldmiddelen te versterken. De Nederlandsche Centrale Vereeniging lot bestrijding der Tuberculose liet een kunst bloem vervaardigen, die overal in het land op den Prinsessedag tegen den geringen prys van een dubbeltje zal worden verkrijgbaar gesteld. Do opbrengst komt ten goede aan de plaatselijke Vereeniging. Ouder de advortentiën in dit nummer doet het bestuur nu een beroep op onze Heldersche vrouwen en meisjes. Dat beroep zal niet te vergeefs worden gedaan! Wij wekken onze lezeressen op om zich beschikbaar te stellen en we vertrouwen, dat onze plaatsgenooten, groot en klein, zich op 30 April a.s. zullen tooien met de dan op onze straten verkrijgbare oranjebloem, ten einde bljjk te geven van gehechtheid aan ons dierbaar Vorstenhuis en tegelijker tjjd mede te werkeD, opdat de plaatselijke Ver eeniging krachtig kan blijven strijden tegen den vijand, die ons zeil bedreigt en allen, die ons dierbaar zyn. Hotel „De Toelast". Op verzoek van den eigenaar, den heer P. Pluylaar, hebben wij het nieuw gebouwde hotel fDe Toelast" in de Spoorstraat in oogonschouw genomen en wij erkennen, dat de indruk, dien wy van deze inrichting hebben verkregen, hoogst gunstig is. Het voldoet aan alle billijke eischen, die het reizend publiek aan een botel kan stellen; alles munt uit door netheid en geriefelijkheid. Achter de vriendelijke, ruime koffiekamer, die 12 X 9 M2 groot is en van eon fraai bufiet, twee keurige biljarts en doelmatige tafels en stoelen voorzien is, vindt men een pakkamer on een eetzaal. Die pakkamer geeft aan commis-voyageurs een geschikte gelegenheid hun waren to ontpakken. Er is een openslaande deur, zoodat meu niet door de koffiekamer behoeft te gaan; men kau deze bereiken door een steeg, die in de Spuistraat uitkomt; bovendien vindt men er een telefoon, die intercommunaal verbonden is. De eetzaal is een aardig vertrekje, waar een loket is aangebracht, dat met de keuken daarachter in verbindjng staat. Op zyde van de koffiekamer vindt men een gemakkelijke trap, die naar do bovenverdiepingen loidt. Daar zijn 16 logeerkamers, 8 op de le en 8 op de 2e verdieping. Deze kamers zyn Wij ontleenen aan de ,Nieuwe Rotter- damsche Courant" het volgende over de be klimming van den Wilhelmina-top op Nieuw Guinee. De eerste bestijging van den Wilhelmina-top. Wy achten ons gelukkig, in staat te zyn gesteld hieronder een brief te publiceeren, inhoudende een beschrijving van de eerste bestijging, door Nederlanders, van den Wil helmina-top een der hoogste sneeuwtoppen in het Sneeuwgebergte van Ned. Nieuw- Guinea. De brief is geschreven door den heer Van Nouhuys, onmiddellyk na zyn terugkeer van den bergtocht !n het Bivak Alkmaar, gelegen aau den bovenloop van een der rivie ren, welke in do z.g. Oostbaai uitmonden. Dit schryven, door vrienden van Van Nou huys hier te lande ontvangen, was blykbaar niet voor openbaarmaking bedoeld. De anders zoo bescheiden, en waar het eigen werk en verdiensten betreft zóó gesloten Vi Nouhuys laat zich in dezen brief ,gaan". Maar zyn uitvoerig onopgesmukt relaas van dezen bergtocht, die zoowel om zyn ge- ografisch-wetenschappalyke beteekenis, als om zyn karakter van stoere en vermetele krachtdaad historisch zal blyven, verdient gemeengoed te worden van allen die met spanning en hooge waardeering de verrich tingen van de koene ontdekkers hebben ge volgd, het behaalde succes hebben toegejuicht. Mede als uiting van waardeering onzerzyds voor Lorentz, Van Nouhuys on hun flinke makkers, willen wy de publicatie van dit schryven in ons blad beschouwd zien. De brief luidt Nieuw-Guinea—Alkmaar, 16 December 1909. Terug op Alkmaar! Wat dat zeggen wil, zal je eerst kunnen beseffen als je geheel op de hoogte bent van hetgeen er met ons is voorgevallen sedert we 9 October ons kamp hier verlieten. Gisteren zyn we aangekomen. Ons volkomen soccès, wat het doel van den tocht betreft, weet je reedsnaar ik hoop, 't eerst uit myn telegram, dat 'k over enkele dagen aan je hoop te verzenden. Maar ver der tot welk 'n prys is dat succes gekocht en hoe dicht zyn we dagen en dagen lang ge weest by 'n fatalen afloopzoo fataal als je maar denken kunt. Doch nu is alles voorby en 't is als 'n booze nachtmerrie, waaraan ik op 't oogenblik nog niet kan terugdenkei «onder dat 'n koude huivering me langs den rug kruipt. Ik schreef je dan myn laatste bericht van 't Hellwig Geb.; en kort daar- op gingen we dóór, na weer volledig gepro- gcruiscbloos en brandvry, want de wanden zyn van steen, en de vertrokken voldoen aan allo eischen, wat lucht, licht on ventilatie be treft en zyn alle van openslaande deuren voor zien. Het ameublement is van eikenhout, de ledikanten zyn voorzien van een stalen gezond heidsmatras en van net beddogoed. Verder vindt men op de le etage een kenrig net gemeu bileerde ontvang- en ontbytkamer, waar men een alleraardigst vergezicht over de Spoor straat heeft. Voegt men daar nog by dat de kamers electrisch verbonden zyn met de koffiekamer, de gangen ruim en helder ver licht zyn en men alle voorzorgen heeft ge nomen in tyden van brand, door het aan brengen van noodtrappeu en hot plaatsen van Theofakkels, dan kan men wel nagaaD, dat het nieuwe hotel aan billyke eischen voldoet en het aangename aan het nuttige paart. Vermelden we ten slotte, dat het gebouw een ontwerp is van don architect Lavos, gebouwd is door den aannemer R. Van Ós, de meubelen on verdere benoodigd- hoden der slaapkamers geleverd zyn door do firma Coltof en de electrische installatie aangebracht is door J. H. Buykea, allen alhier. Benoemingen. By Kon. Besl. van 6 dezer is, met ingang in 1 Mei a. s. benoemd a. tot machinist aan boord van hetstoom- loodstransportvaartuig voor den algemeenen dienst van het loodswezen enz., in het 6de iliatrict (Monden der Schelde), do lichtwachter- machinist aan boord van 's ryks lichtschip ,Schouwenbank", K. Schraver, znlks onder eervol ontslag uit zyne tegenwoordige betrekking b. tot lichtwachter-machinist aan boord van 's ryks lichtschip Schouwenbank", de opziener- machinist by s ryks kustverlichting te West- kapolle, H. Koster, zulks onder eervol ontslag uit zyne tegenwoordige betrekking c. tot tydelijk opzichter-machinist by 's ryks kustverlichting te Westkapelle, de heer L. M. Verheul, 3dc-machinist by de Stoomvaart maatschappij Rottesdamsche Lloyd. Maatregel tegen straatdames I Ten opzichte der straatdames heeft de Haarlemsche politie zich een zeer goede tactiek eigen gemaakt: Iedere juffrouw namelyk, die in Haarlems dreven min of meer fortuinlijke zaakjes hoopt te doen, krygt een agent van politie achter zich, die haar stipt als eon automaat volgt. De juffrouw mag zich wenden, keeren, zij ag boos worden of onverschillig blijven, zij ag een tooneelmatigen schynafgang doen, zy mag den agent met haar liefste lachje willen vermurwen, zij kan te zynen koste scheldparty organiseeren, 't helpt allemaal niets de agent blyft volmaakt onberoerd en drentelt zyn plichtmatigen pas achter haar n, als haar tweede-ik. Deze tactiek van lijdzame vervolging lijkt werkelyk zeer doeltreffend, mits ze maar met geduldige, taaie volharding wordo voortgezet. De beul en zijn werktuigen. To Dinxperlo kwam deze week de vroegere beul uit Maagdenburg om zyn werktuigen, waarmede hij aan vele menschen het dood vonnis hoeft voltrokken, in oen kolfihuis ten toon te stellen. Het publiek toonde zich ïwel met zoodanige tentoonstelling zoo weinig ingenomen, dat de beul zonder zyn werktuigen te hebben uitgepakt, weer kon vertrokken naar Pruisen. Een toekomst-reisgebeurtenis. 1920. liet was in de aeroplaan, die een gero- golden dienst onderhoudt van Parijs naar Tananarive. Gemeenlijk duurt de overtocht twaalf uur. Wy waren klokke acht uur 's morgens van de Place de la Concorde opgestegen, viandeerd te zyn en een Hinken voorraad als reserve op 't Hellwig Geb. te hebben kunDen achterlaten. Den 27sten Oct. vertrokken we dan van 't Hellwig Geb. en bivakkeerden 28 Oct. op 't Treub Geb. Van daar zagen we verschil lende nederzettingen in de vallei tusschen Wichmann en Treub Geb. en begrepen, dat er veel kans zoo zijn op al of niet vriend schappelijke aanraking mot die Papoea's. Den 29sten Oct. trachtten wo den ver bindingsweg Treub—Wichmann" to volgen door vrij lastig terrein, en ontmoetten we één Papoea, die er dadelyk vandoor ging. Den volgenden dag trokken we verder, doch al spoedig hadden we een luid tierende bendo Pap. achter ons en besloten we het tot 'n defini tieve aanraking te laten komen. 't Bleek, dat die vriendschappelijk gehou den kon worden. We moesten mot alle ge weld hun nederzetting bezoeken, en er werd 'n soort bloedvriendschap gesloten, waarby 2 varkens werden geslacht en allen met var- kensbloed werden ingesmeerd. Verdere details sla 'k maar over. Alles hoogst interes sant en zooals het later zou loopen, voor ons van 't hoogste belang. Den volgen den dag trokken we verder, 'n eind uitge leide gedaan, en bivakkeerden dien nacht op 2523 M. en bereikten den volgenden dag het hoogste gedeelte van het Wichm. Geb. en bivakkeerden op 3081 M. Hier hadden we even aanraking met eenige Papoea's, die hier een kudde varkens hoedden, doch zy ruim den voor ons het veld. We bleven hier nog óén dag, doch door den slagregen en voort durende nevels kon ik er weinig uitrichten. Wo trokken nn Noordelijk voort en bivak keerden de volgende dagen resp. op 3300, 8268 en 3444 M. De laatste 2 dagen ging het gedeeltelijk over scherpe, naakte berg- graten met gapende afgronden met enkele zeer gevaarlijke plaatsen. We hadden nn 't Oranje-Gebergte bereikt, maar dichte nevels beletten ons, er ons behoorlijk te oriëntee- ren. 5en November bereiken we 3741 M. en den volgenden dag ongeveer 4000 M., doch we moesten weer afdalen, aaugezien wo daar niet tegen den steilen, naakten rotemuuar kon den opkomen. Toen was ons bivak in een vallei op 3555 M. Des nachts daalde de temp. de laatste dagen tot 2 k 3° boven nul. Hadden we die dagen mooi weer gehad, dan was veel mis- anders geloopen. Doch het noodlot ons onverbiddelijk naar den rand van onzen ondergang. Natuurlijk hadden we her haaldelijk den Wilhelmiua-kop (gezien doch pijlsnel de hoogte in en het groote Parys scheen weg te vallen onder onze voeten. Wy zagen de Seine als een zilverlint onder ons liggen, steeds lauger, maar ook steeds vager. De Eilfeltoren stond weldra als een spits onbeteekenend ding, een speld geprikt op het aardelichaam, nauw meer voor onze oogen waarneembaar. Halt! hoorden wy onzen kapitein com- mandeeren en de hoogtevlucht werd plotse ling gestaakt. Er kwam stilstand. Doch slechts een ondeelbaar oogenblik, een atoom van tijd. Toen: voorwaarts. En rust daar voeren we de eindeloosheid in met ontzaglijke snelheid. Parys verdween onder onze voeten en 't scheen of de aardu daar beneden wegrolde en telkens nieuwer uitzicht van land en stad te kyk bood. De motor werkte geleidelijk, haast on hoorbaar door de enorme snelheid. Het was een licht rnischen, een zuigen, een lichte vleugelslag. Wy bestelden ons ontbyt en genoten er rustig van, terwyl vijftienhonderd meter be neden, de donkere aarde voortdraaide en eigenlijk weinig te zien gaf. Waar waren wy, boven welk land, boven welke zee. Niemand onzer wist het, alleen de kapitein, die kalm zyn instrumenten beschouwde, kou het ons zeggen. Spanje, de Middellandsche Zee, Tunis... 's Middags tegen twee uur Bcheen plots onze motor niet meer met dezelfde regelma tigheid te werken. Er scheen iets te haperen, want we hoorden een dof, vreemd geluid en onze snelheid scheen vertraagd. Wy, passagiers, keken elkaar aan, toch wel even beangst, want al waren wij alle maal goed bevaren luchtreizigers, die al zoo vaak de hemelen waren overgestoken, wij wisten, dat wy anderhalven kilometer boven beganon grond waren. En al was ge vaar, bij de voortreffelijke regeling der ma chinerie niet te vreezen, er is toch altyd een kleine kans op avery. Eén onzer stapte op den kapitein toe, om naar de oorzaak te vragen. Cher commandant, zei hy: we komen haast niet meer vooruit. Het gaat treurig. Er is toch niets? Och neen, niets bijzonders, zei rustig de kapitein. Maar op die manier zullen we nooit in Tananarive komen! meende onze reis makker. O, wees gerust, we hebben hoogstens twee seconden vertraging, zei de comman dant. - Maar waarom vliegen we dan zoo langzaam Ach oen klein bezwaar, sprak do ge zagvoerder. We zyn wat hoog gestegen, ziet ge, zoo passoeren we op t oogonblik den Melkweg. Eu wat gebeurt er nu De schroef maakt boter! Bloemlezing uit school-verzuim briefjes. Van een juffrouw van beter kom-af .Het komt my genegen, Maria ter Uwer School to doen komen door permissie ver kregen te hebben van Dokter T., daar de Docktcr zoover Maria haar oogen zich nu bevinden volstrekt geen gevaar in bedenkt voor School te gaan verder wenschte ik, dat U Heer zoo indirect Maria mot do lccring niet zoo met haar een aanvang wil maken maar een weinig minniseert met het onder- wijs van IJ, Heer geniet, hiermede heb ik gesproken". Respect. De assistent-resident X. is overleden.' Op den oerstcu klerk rust de moeilijke taak van dit verscheiden den deftigen, hóógon Resident raedudeeling te doen. Hy vindt er het volgende op, waardoor In de Rund- en Varkensslachterij Tin W.J.OOSTENBRUG VLAMINGSTRAAT nr. 43. Afslag van Rundvleesolii LAPPEN en GEHAKT 35 cent ROLLADE en STUKJES 40 BIEFSTUK45 t Adres van ventrouwen is en blijft Oostslootsfraat 46, voor verkoop met het reoht van wederinkoop. De hoogste waarde voor alles wat voorkomt. Groote be dragen tegen minder rente. Dat is ie adres voor deze plaats, dus allen naar de Oostslootstraat 46. Denk er om. Aanbevelend, S. KIKKERT. de laatste dagen niet meer, doordat we er onmiddellyk tegen aan zaten. Den 7en ont dekte ik, dio allen vooruit gegaan was, in dien nevel, door een nauwen pas, van naby de sneeuw en eenige uren later zagen we tusschen het stugge gras voor onze voeten de eerste sneeuwplekken liggen. Je kunt onze uitbundige vreugde voorstellen. Daar de plantengroei al uitermate schaars was, lieten we t gros van onze menschen halt houden en bivak maken en trokken met enkelen dóór. Onmiskenbare sporen van vroegere gletschers kon ik constateeren on zeer karak teristieke kleine meertjes, imposant met de geweldige hen omsluitende kale rotswanden. Den volgendon morgen gingen Lorentz en ik met 4 man vroegtydig op pad, om den toegang tot het hooge terras met de sneeuw velden te zoeken. Wy hadden, (vooral ik dien dag) erg veel te lyden van benauwd heid. Om de 60 80 passen moest ik 'n tijd blyven zitten, om ook maar eenigszins op adem te komen. Dat werd zóó erg, dat ik aandrong, dat Lorentz voernit zou gaan, waarvan by eerst niets booren wilde, d ten slotte toegaf, toen ik hom er op wees, dat vermoedelijk al om 10 uur v.m. alles in dichten nevel gehuld zou zyo. Ik bleef hier en daar teekenen en opnemen, gaandeweg volgende. Langs den noordkant van den gaande, werd eindelijk een zeer nauwe spleet gevonden, waardoor met levensgevaar de kam aan den Westkant van de sneeuwvel den bereikt kon worden. Ook ik kroop hier later door naar boven en toen langs de scherpe graat, verder Westelyk omhoog. Kalkgesteonte was geheel stuk gevroren en 't was 'n huiveringwekkend geluid, de losra kende Bteenen in den afgrond aan beide zy- den naar beneden te zien en vooral te hoo- ren springen maar voor ons uit, op enkele honderde meters zagen we de Eeuwige Sneeuw, die we ook onder onze voeten in de nauwe rotsspleten, waarover we si moeten heenspringen, zagen liggen. Zoo reikten we dan die eeuwige sneeuw, aan onderkant in glashelder ys veranderd, en bepaalden deze hoogte hypsometrisch op 14868 voet. Op ruim 15000 voet nam Lorentz eenige foto's. Wy staan er beiden op sneeuwveld. Dat we onder den indrnk waren, kun je wel begrijpen. Intusschen pakten de nevels zich al dich ter en dichter samen en woei het snerpend uit het Oosten. Lorentz klom nog wat hooger, doch op myn dringend verzoek kwam hy terugelke stap over het sneeuwveld de ijzingwekkende spleten was 'n waagstuk hy zelfs den schyn vermijdt, eenige intimiteit te plegen met den geweldigen machthebber schrijft Hoogedelgestrenge Heer. »By dezen heb ik de eer U mede te deelon, dat ik heden nacht plotseling ben komen te overljjden. De Assistent-Resident. b\j afwezen De commies, w.g. Klerk. Nog 'n April-grap. 't Liep Vrijdagochtend tegen het koffienur toen een onzor bekende veeartaon werd opge beld. Of hy eens gauw in 't Noordeinde wou komen kjjken, daar stond al een heelen tyd een paard op twee beenen en do andere twee konden ze maar niet naar beneden krygen. De veearts antwoordde, dat hy zou komen, doch vroeg op welke hoogte het was en met wien hy Bprak. .Ja, komt u nu maar gauw", luidde het antwoord. «U zult het vanzelf wel zien. Men ziet hot al in de verte ,Is het paard van u .Ja". .Maar met wien spreek ik dan?" ,Mot Willem den Zwijger I" (N. Ct). JULIAN A DORP. Ondergeteekende heeft zich gevestigd als Kleermaker en Leverancier, en houdt zich beleefd aanbevolen voor alle voorkomende werkzaam heden. xJw dw. dienaar, P. WALLAST. is verkrijgbaar Varkenavleesch s Lapjes en Karbonade 40 cent. Doorregen Lappen 85 Versch Spek 82l/j Dik vet Schapenvleesch 30 Alles per 5 ons. Langeairaat 46. Helder. Huis van koop met recht vau wederiukoup iegen de hoogete waarde, van J. M. RICHTER ZUIDSTRAAT 70 te Helder, tegen afgifte van braafjes. Rente 5 cent voor fl.— en daarbe neden en f0.10 voor eiken gulden daar boven. Inlossing binnen 3 maandende goe deren blijven daarna nog gedurende een week bewaardde opbrengst na aftrek van hoofdsom en rente blijft ook nog een week bewaardde goederen zijn niet verzekerd. Vraagt. Bestelt. Gebruikt de Bieren gebotteld door R. H. RAADSVELD. De Pilsener- en lagerbieren bij mij gebotteld, hebben geen onaangename reuk of bitteren, slechten nasmaak, zooals meer malen voorkomt, maar zijn van reuk en smaak altijd zuiver en van puike kwa liteit. SPECIALITEIT in het ECHTE VAN VOLLENHOVEN's STOUT, PILSENER, LAGER, enz. Van ouds bekende Bierhandel BASSINGRACHT nr. 9-10. Anno 1870. OPKUIJKLNG Tan eene pariij MANS-, VROUWEN- en EINDERSCHOENWERK tegen veel verminderde prijzen, Contant. A. v. d POLL, 2e SCHAGENDWARSSTRAAT nr 4. WÊÊÊB* Het goedkoopste adres voor 't repareeren en schoonmaken van uw Horloges, Pendules, Regulateurs en Wekkers is by POLDERWEG 2. Parapluies en Parasols overtrekken, herstellen of repareeren kan netjes en spoedig geschieden bij J. N. B ASIE.Dijkstraat 35 Gracieuse per kw. f 1376 Vrouwenwereld f0.75 Kinderkleeding f0.45 Dames en Kindermode f 1.50 Nieuwe Modeblad f0.70 American Modegids p. jaar f 1. - Verder worden nog abonne menten aangenomen op: Weldon's Ladies Journal. Dressmaker. Bazaar of children Fashions. Fashions for All, enz. Aanbevelend, J. G. DUINKBR, SPOORSTRAAT nr. 92. veroorzaakte 'n kleine steenlawine Zoo vingen we den terugtocht aan, die nog be zwaarlijker was, dan do heenweg en toen gebeurde 't verschrikkelijkeLorentz daalde door eon verkeerde spleet af, on ik volgde dicht op hem. Noch hy, noch ik bemerkte hot bytyds. Al onze krachten en aandacht badden we noodig om ons op het schuiven de steenpuin te honden. Toen Lorentz het nauwste gedeelte gepassoerd was, bemerkte hy de vergissing; 't was toen voor h e m te laat om terug te kunnen, met de grootste inspanning werkte ik mo door den trechter naar boven, nog roepende aan Lorentz te probeeren terug te komen, doch ik hoorde hem zeggen«Ik geloof, dat ik hier nog wel naar benedon kan." Toen hoorde ik nog wel steenen omlaag rollen daarna even niets toon 'n gilen wat later nog m steonstorting en toen een gekerm in de diepte. Hoe ik nit don trechter gekomen ben, weet ik zelf niet meer. Ik vloog langs don 1 verder naar de spleet, waardoor we geko men waren, passeerde deze zonder eenig be zwaar en rende om de rotsen, struikelend en vallend, naar beneden, tot ik Lorentz onge veer 50 M. lager bewusteloos en 't hoofd geheel met bloed bedekt, lang uit op de kale rotsen zag liggen... Wat er toen by me omging 1Even daarna was ik by hem en spoedig kwam hy weer by kennia. Zjjn hoofd wonden verbond 'k met reepen van myn nellen sporthemd. Inwendig bleek hy zwaar gekneuBd wat, kon 'k natuurlijk niet zoo dadelyk uitmaken. Van staan was geen sprake... Met adjang, één van de foyans, droeg ik hem onder een overhangende rots, duar het begon te sneeuwen, on hier brachten we ons driën zonder éónige beschutting, den lan gen middag en den langen nacht door. We snocuwden zoo geheel in. 'n Dajak bracht nog laat in den namiddag de trommel met verbandmateriaal. De door Habbema uitge zonden menschen konden ons in de dichte sneeuwjacht en nevel niet vinden, hoevrel we over en weer elkaar's geroop in de verte hoorden. Lorentz, die ook oen rib gebroken had, verbond ik om z'n borstkast met puttie's Des morgens hingen de ijskegels aan het gewelf van de rots, waaronder we lagen. In een deken gedragen, werd Lorentz nn met onzeggelyke moeite en hevige pynen naar het bivak getransporteerd. Alles was met een dicht sneeuwkleed bedekt. De toekomst was zeer donker. In 't ge heel hadden we nog 4| blik ryst over; dat is 72 K.G. en we waren met 84 menschen. Alles werd nu besproken; or was slecht# Wilt U prima Steen voer voor Uwe dieren gebruikt dan IOO Kilo a f 1.40. 50 „„0.75. Bij minder hoeveelheid 2 cent per Kilo verkrijgbaar, bij: Jonkerstraat II en 26. N.B. Bestellingen worden thuis bezorgd. Behangerij. Decoratiëa. worden van alle Gordijnstoffen netjes in iedere maat vervaar digd volgens de nieuwste be werking. Gordijnstoffen van af 50 ct. par el. Gordijnvoerings, Galon-Franjes en Galons. Prachtige keuze afgepaste TULLEN, LINKEN en MADRAS GORDIJNEN. Groote keuze VITRAGES, prachtige patronen. Plaatsing van Gordijnen GRATIS. Solide goederen. Uiterst lage prijzen. Aanbevaland, KRUISWEG 174. Stoffeerder!]. één kans, n.1. dat Habb&ma met alle valide manschappen ons verliet om met geforceerde marschen 't Heilwig Geb. te bereiken en vandaar nit voorraad liet opvoeren. Hy ging dan ook met 20 manmedenemende 16 K.G. ry3t |(op zichzelf al {,'n wanhoopsdaad), terwyl by onderweg nog twee achtergelaten blikken zou vinden. Den dag van 't transport van Lorentz, misten wo 's avonds één kajan. Don volgenden morgen werd hy in do sneeuw gevonden overleden dat was de eerste I Van Lorentz en my waren de teenen be vroren geweest en gevoelloos (wat nog niet geheel in orde is). Een der kajan's had zyn bevroren beenen bij 't vuur gehouden, waar door nccrose opgetreden was. Verschrikke lijk Lorentz transporteordon we den 1 Ion Nov. nog 'n eind, om uit de sneeuw te gera ken, die onze tont dreigde to doen inzakken, 't Ging met verschrikkelijke pynen en ont- zettendo inspanning gepaard, toch gebood natuurlyk de noodzakelijkheid my, 't trans port door te zetten. Habbema vertrok dien dag. De dagen, die toen volgdenik zal ze hier niet beschrijven. Dikwijls had ik alle hoop op uitredding opgegeven Den 2lon Nov. kon Lorentz, door my zwaar ondersteund, in 5 uur 600 M. afleg gen en verplaatsen we ons bivak. Habbema die we al zoowat terugverwacht badden, kwam maar niet opdagen. Ons vivre rantsoen was toen reeds teruggebracht op 1 ons ryst per dag, zonder iets anders. We kookten dit tot 'n dunne bry of soep. We begonnen b dagelijks kleine stukjes af te leggen met veel moeite. We verzwakten zóó, dat voort durend duizelingen optraden. Den 25en over leed 's nachts een kajan aan uitputting Den 26en waren we door dikke mist sn bijkomende omstandigheden het door Habbema gevolgde pad kwyt, althans, we wisten niet zeker of we erop waren en met het oog op misloopen waren we overeengekomen, dat we nauwkeurig op zyn spoor zonden blyven. Het loopon van L. ging nu langzamerhand beter, hoewel nog altyd zeer gebrekkig en wij merkten, dat wy met den dag zwakker van corpus worden. Vooral de nachten waren verschrikkelijkIntusschen probeerden we van alles tc eten, als bladeren van boom varens enz. Het peil van de kajans was reeds lang beneden 0 gedaald daar heerschte vol slagen apathieliefst waren ze maar op de plaats blyven zitten waar ze waren, tot het einde 1 Wy hadden intusschen al lang begrepen, dat er iets met Habbema gebeurd moest zyn we dachten dat wellicht do Papoea's van houding veranderd waren, of missohien de voorraad op 't Hellwigbirak geplunderd was. Den 28en waren 2 kajans zóó, dat we goederen moesten aohterlaten n. 1. mijn theodoliet en drievoet en ik zeker geloofde, dat die 2 in den loop der dag bezwijken zonden, 'n Paar uur later bivak gemaakt hebbende, meenden in de verte geroep te hoorcu. Met myn Mauser in de hand en vergezeld van 1 Dajak ging ik er op af, langen tijd niet kunnende uitmaken oi 't Papoea's, dan wol Kajan's •aren! Wat was dat 'n spanning 1 ook voor Lorentz, die in 't bivak liggende, met zijn jachtgeweer klaar, ook lag te wachten. En ja,oindelyk konden we elkaar verstaan en bleken 't 7 Kajan's te zyn, die ons met levensmiddelen tegemoet kwamen Wat er toen bij ons omging 1na dagen, dat 'k voor me zelf niet meur aan de toekomst durfde te denken Vier van onze lui moesten we laten ophalen, waarvan er vermoedelijk 2 hot bivak niet r hadden kannen bereiken. liet bleek intusschen, dat de lui ons niet voel verder tegemoet hadden kunnen komen, verschillende Kajans hadden al te Alkmaar geweigerd om te hulp te komen. Meerderen waren reeds deeerstedagenal achtergebleven, terug gegaan enz. Habbema was geheel o p met «ijn menschen te Hellwigbivak gearriveerd, had echter drie van hen, onder belofte van 'n hooge geldelijke belooning, doorgezonden naar Alkmaar om daar kennis te geven van m'n uitdrukkelijke lastgeving, dat alle macht geconcentreerd zou worden op onze assisten tie. Don 9en Deo. bereikten wo 't Hellwigbi vak, waar we den Dr. Djawa aantroffen, die ons tot hiertoe tegemoet gekomen was. Dr. Rijmer had er zich niet toe in staat gevoeld en H. had ook niet terug kunnen gaan, wegens sterk opgezwollen beenen. My had 't gebrek aan voedsel hevige maagkrampen bezorgd, die echter gaandeweg minder werden. Den 15en Dec. kwamen we te Alkmaar aan, waar we het goheele kamp met vlaggen en eerebogen versierd vonden.en, wat we er ook vonden.'t Was demail 1 's Avonds werd 'n feestmaal aangericht, wat echter nog nooit gebeurd was,... 's nachts banjerde het zóó geweldig, dat tegen 2en het water op den wal kwam en ook ons verblyf overstroomde, zoodat we de wjjk moesten nemen naar de ver hoogde goedang. Gelukkig zakte bet water weer tegen don morgen. De ligging der Wilhelmina- top on de opvatting, die ik had van de geol. ge steldheid zyn gelukkig uitgekomen. L. gaat spoedig naar de Arend, daar de Valk ver- waobt wordt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1