KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna No. 8878. Woensdag 13 April 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37| >>>>45* 10.75 miin J Modeblad >>>55>>>>65> 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiin van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2J Vignetten en greote letters worden naar plaateruimte berekend. Interc.- Telefoon SO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever e C. DE BOER Jr. (v./h, berkhout Co), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Aan onze abonné's in het Buitenland wordt beleefd verzocht 't verschul digde abonnementsgeld te wil len overmaken. de uitgever UIT HET BUITEHLANO. De Belgische Kamer heelt met 74 tegen 57 stemmen en 5 onthoudingen het regee- ringsvoorstel aangenomen om een subsidie van een millioen francs beschikbaar te stel len voor het bizonder onderwys. By de be raadslaging daarover ging het nu en dan heet toe tusschen links en rechts, ,'t Is een millioen voor de kloosterscholen, dat dient voor do verkiezingen" riepen de afgevaar digden Buyl en Fournemont. .Niets meer dan hun recht» verklaarde Woeste. .Er zijn 200.000 kinderen op die scholen de staat mag dus van die kosten ook wel 'n deel betalen 1" De stemming was dan ook links tegen rechts. Ter gelegenheid der Brusselsche wereld tentoonstellingsullen Vlaamsch-Fransche post zegels worden uitgegeven die den dubbelen prjjs kosteD, doch waarvan de helft der op brengst zal dienen tot styving der kas van den Nationalen Bond tor bestryding der tuberculose. Ze zullen alleen in binnenlandsch verkeer gebruikt worden; de zegels zullen prjjken met een teekening van Djjck's meesterwerk St. Martinus de helft van zyn mantel aan een arme gevend. De ex-president der Vereenigde Staten maakt tegenwoordig groote reizen. Op 't oogenblik is hy in Italië. Te Spezzia, een Italiaansche oorlogshaven en basis voor de vloot verklaarde hy tegen den burgemeester dat hy met groote bezorgdheid de steeds toenemende oorlogstoerustingen der volkeren aanzag, terwyl hij hieraan toevoegde, dat hy hoopte spoedig zyn denkbeelden daarom trent in het openbaar tu kunnen uitsproken; hy zocht in zyn geest naar een oplossing, welke, zooal niet tot een algeheele ontwa pening, dan toch tot een belangryke ver mindering zou kunnen leiden. Mocht hy die oplossing vinden 1 De oud-president wint in populariteit nu hy buiten zijn land is. Met 120 tegen 76 stemmen heeft het Amerikaansche Huis van afgevaardigden een voorstel aangenomen om aan Roosevelt, evenals indertyd aan Grant, uit dankbaarheid vrydom van port in het gcheelo gebied der Vereenigde Staten te verleenen. De huidige president Taft schijnt niet zoo goed in den smaak te TalionMen meent dat de republikeinen alles in het werk stellen om Roosevelt by de eerstvolgende presidentskeuze weer oandidaat te krygen. De Turksohe regeering heeft op 't oogen blik erg veel last met de Albaneezen. Deze hebben onder den vorigen sultan al te veel vrijheden gekregen, die ze nu zoo maar niet prys willen geven. De sultan trok uit hen zyn trouwe lijfgarde en gaf hen voorrechten boven velen. Belasting betalen behoefden ze niet. Tollen heffen mochten ze wel. En daar schijnen se nog al gebruik van te hebben gemaakt. De nieuwe regeering wil orde op de zaken stellen, de vryigheden der Albaneezen tegengaan, doch stoot nu het hoofd en gewel dig ook. Er hebben reeds eenige formeele ge vechten plaats gehad de Albaneezen trekken zich tusschen de rotsen terug maar geven geen kamp. Turkye moet nieuwe troepen naar do plaats van den opstand zenden. Dan kan Turkije met Servië beter opschieten tegen woordig. In een officiëel communiqué uit Konstanti- nopel betreffende het bezoek van koning Peter wordt gezegd, dat de ontmoeting tusschen de vorsten van beide landen gelegenheid heeft geboden om te constateeren, dat men aan weerszijden hartelyk wenschl de algemeene welvaart in Turkye en Servië te zien toe nemen onder den welwillenden invloed van een volkomen vreedzame politiek en van wederzydsche vriendschap. Over het algemeen hoort men niets dan accoorden in het Europeesch concert. Ook de Italiaansche en Fransche ministers van buiten- landsche zaken hebben oen onderhoud gehad over de voornaamste aan de orde zijnde quaesties van buitenlandsche politiek en daarbij geconstateerd, dat op alle punten, die be-' sproken werden, volledige overeenstemming bestaat tusBchen beide landen. Alleen is daar Rusland en Finland. De be richten omtrent de verhouding nu en in de toekomst tusschen beide landen luiden niet eenstemmig. Zoo werd eenige dagen geleden bericht dat de Finsche Landdag wel zal ont bonden worden zoo hy niet of niet binnen een bepaalden tyd zyn goedgekeuring hecht aan de door Rusland voorgestelde maatregelen. Thans wordt weer uit Helsiogfors bericht dat men daar, uit bronnen komende uit de hooge Russische kringen, verneemt dat er waarschynlyk eene verandering op til is. De Czaar zou onder den invloed van zjjne moeder, die lang met hem gesproken heeft over het manifest van de voornaamste hoog leeraren in het volkenrecht aan de Europeesche hoogescholen, zyn plannen tegenover Finland willen wijzigen. Hy is voornemens de regeeriDg in Rusland een andere gedragslyn in de Finsche quaéstie voor te schry ven. Want dat manifest, te Londen nitgovaardigd, en door de beroemdste Europeesche kenners van het internationale recht onderteekend, heeft diepen indruk op den Tsaar gemaakt. Hy wil zich niet in stryd bevinden met de openbare meening van geheel Europa en streeft daarom naar een geheele verzoening met Finland, 't Is byna al te mooi voor Fiuland om waar te zyn. De Byksdoema heeft de begrootingsdebatten geëindigd en de begrootiDg vastgesteld. Do ministers waren by de behandeling niet tegen woordig en zoo heeft de Doema nog al wzt geschrapt. Op marine alleen elf millioen 1 By de bekende gezindheid van den Ryksraad het echter te voorzien dat er weer wel een poot deel wordt teruggehaald. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 12 April. Wilde ganzen. 't Gaf j.1. Zondagmiddag aan het strand te Huisduinen bepaald een interessant schouw spel. Menig wandelaar, genietend van frissche zeelucht en heerlyk verkwikkende voorjaars zon, zag een oogenblikje verwonderd in het wyJe verschiet, zuidwestelijke richting, waar een dichte, donkere massa vogels over het water zwermden. Schier in eindelooze drom men kwamen ze aanzetten, wilde ganzen, in do grootst mogelijke orde, zy aan z|j, even als een leger soldaten dat te velde trekt. En met een waren geeuwhonger wiekten zy nader, bereikten bliksemsnel de zandvlakte en scheerden vervolgens over de duinen, om op de nabygelegen landeryen by geheele vluchten neer te vallen, zich te goed doende aan de jonge grassprietjes der weiden, gul zig wroetend en pikkend in enkele stukken bouwgrond. Het was werkelyk de moeite waard om gade te slaan hoe de dieren op het een en ander aanvielen, schynbaar met het vaste voornemen weinig te ontzien, doch zooveel mogelyk te vernielen. Dat de onwelkome gasten weldra opge merkt werden door eenige belanghebbenden, werd dan ook hoog tyd. Mannen en vrou wen en kinderen, bewoners van boerenplaat sen, zag je in actie, schielyk loopen, zwaaiend met stokken en luid schreeuwend, alsof een zeer gevreesde bende tot vluchten moest gedwongen worden. Maar een beetje rumoer en wat actief optreden bleek hier niet over bodig. Eerst door een aantal goed gerichte ateenen gingen de brutaalBten omhoog, zich voegende by de schare, welke verder af dreef, zichtbaar vermoeid van een langen dwaaltocht en ongetwyfeld nog maar half voldaan, ontevreden over het gestoorde maal in den Helderschen polder. „Het Badenland" e titel van een pas verschenen brochure over het Zwarte Woud en aangrenzende landstreken. Het boekje is ryk geïllustreerd en bevat een beschrijving van Baden, den Ryn en de Neckar en de voornaamste ste den van dit interessante gebied, b.v. Heidel- berg, de oude universiteitsstad, Mannheim, Karlsruhe, de hoofdstad, Baden-Baden, de beroemde badplaats, Freiburg, eoz. Het boekje dat een zeer aangenamen indruk maakt wordt gratis en franco toegezonden door het Inter nationale öffentliche Verkehrsburoau, Unter den Linden 14, Berlin. Het boekjo is in de Hollandsche taal ge schreven en aan alle bladen in ons land toegezonden. Aan de Hollandsche Vereeni- gingen voor Vreemdelingenverkeer en speciaal aan onze vereeniging Helders Be lang* ten voorbeeld, hoe men in het buitenland op een betrekkeljjk goedkoope ier reclame kan maken, b.v. voor ons zeestrand on de Noordzeebaden. Hollands Noorder-kwartier. Zondag j.1. kwamen te Alkmaar in het gebouw .Voorwaarts* byeen de gedelegeerden der afdeelingen Helder, Texel, Alkmaar, Winkel- en Langendijk e. o., ter bespreking van de mogelykheid om het partyblad ,De Vonk» vanaf 1 April als gezamenlyk orgaan uit te geven. Nadat hiertoe besloten was, werd het regle ment vastgesteld, hetwelk op eenige wijzi gingen na was ontleend aan dat van het «Friesch Volksblad». De eventueele tekorten, waarvoor tot nu toe alleen de afdeeling den Helder verant woordelijk was, worden nu omgeslagen over de aangesloten afdeelingen, en het beBtaan van het blad is hiermede dan nu ook vrij wel verzekerd. Het abonnementental neemt gestadig toe. (,Het Volk*.) De Heiligerlee. De monitor Heiligerlee» zal Donderdag 21 April te Amsterdam by enkele inschry ving worden verkocht. Juliana-kerk te Koegras. Op 30 April, des namiddags, zal de Juliana- kerk te Koegras worden ingewyd. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Do Burgemeester is gemachtigd mede te deelen, dat thans het tijdstip van het a.s. Koninklyk bezoek is vastgesteld. H. M. de Koningin heeft besloten Woens dag 25 Mei te Amsterdam aan te komen, om Woensdag 1 Juni d.a.v. weder te vertrekken. Staatscommissie. By Kon. besl. van 8 dezer is: A. Eene staatscommissie ingesteld ter voorbereiding van de herziening van het Wetboek van Strafvordering; B. Aau deze commissie opgedragen als eindresultaat van haar onderzoek aan H. M. een voorstel tot volledige herziening van dat wetboek aan te bieden in den vorm van een ontwerp van wettelyke regeling, van eene toelichtende memorie vergezeld, tenzij eene onderwer ps -ge wy ze splitsing van dezen her zieningsarbeid en een telkenmale aanbieden van partieele ontwerpen, wanneer het ver- eischte onderzoek dit toelaat, haar meer geraden mocht blyken C. Aan deze commissie daarnevens op- godragen tjjdens haar onderzoek der regeering van advies te dienen op het wetgevend ge bied der strafvordering, wanneer dit van regeeringswege mocht worden gewenscht. De vrljkaarten-quaestie. De redactie van «De Vaderlander" (het Tweede Kamerlid Roodhuizen) deelt in het laatste nummer mede, hoe het staat met de vrijkaartenquaestie, die indertyd zooveel stof heeft opgeworpen. Het is daarmede als volgt gesteld: Geen dor leden van de Tweede Kamer heeft van het aanbod der maatschappij van eene vrykaart gebruik gemaakt. Toen mannen als LohmaD, Drucker, Van Nispen en Beaufort zich tegen het accep teoren van vrijkaarten hadden verklaard, als te zyn infra dignitatem van een lid van de Volksvertegenwoordiging, kwam de zaak in een geheel ander stadium dan ze eerst geweest was. Toen hebben die Kamerleden, die de aangevoerde bezwaren niet deelden, dio voor^ zichzelven in het aannemen van eene vrykaart niet de minste verkeerdheid vonden, van de zaak afgezienze vonden, dat men aan de eer der Kamer verplicht was, aan geen buitenstaander tegen haar een wapen in de hand te geven, dat uit redevoeringen van zoo hoogstaande mannen tegen haar zou kunnen worden gesmeed. En dus heeft niemand eene vrykaart. Een meineedgeschiedenis. Voor de rechtbank te Utrecht diende Vrij dag de zaak van een molenaarsknecht te Breukelen, beschuldigd van meineed in een strafzaak voor het gerechtshof te Amsterdam op 2 November van het vorige jaar. Het betrof de mishandeling van een paard. Ge- ruimen tyd geleden had een molenaarsknecht te Breukeion wat stroo onder een paard aangestoken, om het te doen loopen. Een strafbaar feit, dat de politie ter oore kwam, maar denkende aan een geldboete, wilde de patroon de schuld wel op zich nemen Hy zou zeggen dat hy het gedaan had en dan betalen. Maar voor de rechtbank te Utrecht hoorde hy 7 dagen tegen zich eischen. Dat vonnis voor -iemand, die toch eigen lyk niet de hoofdschuldige was, vonden baas en knecht beiden wat al te erg. En men kwam overeen, dat de knecht er maar rond voor zou uitkomen dat hy in waarheid de schuldige was en niet zyn baas. De zaal diende in hooger beroep voor het Gerechts hof in Amsterdam en daar vertelde de knecht als getuige décharge onder eede, dat niet de baas het stroo had ontstoken. Daar ge loofde het Hof niemendal van integendeel, de baas had den knecht zeker omgekocht ten einde in diens voordeel te pleiten en baas en knecht kregen voor den hove geduchte schrobbeering. En het Hof gaf den molenaar nog 14 dagen extra en legde hem een maand gevangenisstraf op. Met al werd de knecht nog verdacht zich schuldig te heb ben gemaakt aan een valsche verklaring onder eede. Die verdenking hebben ook de baas en de molenaarsleerling op zich geladen. En nog meerderen. Zoo staan de zaken dus. De beklaagde, door den president thanB ondervraagd erkent onder eede voor hot Hof verklaard te hebben dat niet de molenaar, maar hy (bekl.) het stroo heeft aangestoken. Hy zegt toen beslist de waarheid te hebben gezegd. Hy heeft het vuur aangestoken en het stroo onder het achterdeel van het paard gehouden. Het O. M. eischte ten slotte tegen be klaagde een gevangenisstraf van acht maan den. (,U. D.") De Haagsche chantage. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, opnieuw reohtdoende, evenals de rechtbank, den «particulieren detective» S. J. Bakker, wegens beleediging van Dr. Bredius, veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Tegen D. J. P., 27 jaar, zonder beroep, vroeger muzikant te 's-Gravenhage, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens afdreiging, gepleegd op 16 Februari 1909 te 's-Gravenhage, werd voor het Haagsche Hof bekrachtiging ge- ëischt van 's hof's verstekarrest, waarby het vonnis der rechtbank was bevestigd. Beklaagde beweerde, niet gedreigd te hebben. Hy had niet een luitenant bewogen tot af gifte van f 150 door dezen te bedreigen, dat hy openbaar zou maken dat de bewuste persoon met een anderen man onzedelyke handelingen had gepleegd, maar de luitenant had hem uit eigen beweging f150 aange boden, waarop hy dezen een gezegelde ver klaring had afgegeven, dat do bedoelde feiten niet waar zijn en dat, indien hy alsnog voor die feiten eenig geld mocht vragen, die zou beschouwd worden als chantage, strafbaar volgens de wet. Iutusschen heeft beklaagde na het afgeven van die verklaring den be- wusten officier weder achtervolgd, blykens verschillende, ter terechtzitting voorgelezen brieven. Inbreker ontsnapt. Toen Vrijdagavond de zoon van den heer Linthorst, vleeschwarenfabrikant te Deventer, de fabriek buiten het Pothoofd inspecteerde, hoorde hy in een der rookkasten een ver dacht geluid. Op zyn sommatie aan den vermoeden inbreker om te voorschijn te komen, werd geen antwoord gegeven, waar op de heer Linthorst den brand stak in het hout dat beneden in de kast was gelegd, met het doel, 's nachts de hammen te rooken. Hierop sloot hij de kast af met een ijzeren deur. De heer L., die overtuigd was dat iemand in de kast was verborgen, want hy had niet alleen een vreemd geluid gehoord, maar ook een paar beenen gezien, dacht dat de man door don rook het wel zoo benauwd zou krygen, dat hy eieren voor zyn Igeld sou kiezen. Doch de heer L. had buiten den waard gerekend, want de inbreker klom langs de spjjlen naar boven en wist op het dak te komen. Voordat de politie kwam, was de onbe kende dader gevlogen. Een ham werd vermist, die echter op het dak werd teruggevonden. (Dev. D.) Straatroof. Zaterdagnamiddag werd op den Haagweg tusschen de Vink en Leiden een dame, die daar wandelde, door een vyftal personen, die zy even te voren had zien kaartspelen, op rijwielen gepasseerd. Een van het vyftal ont rukte haar een taschje, waarmede ze in de richting den Haag wegreden. In het taschje bevond zich ongeveer f 30 aan geld. De dame, die naar Haarlem moest, kon zonder hulp van kennissen niet eens een kaartje koopen. VIsscheriJ-examens. 's Gravenhage, 7 April. Geslaagd als stuur man op stoomzeevisschersvaartuigen de hh. A. van Roon, J. van der Vaart Bz. en J. Verboom, allen te Vlaardingen. Mislukte ontvluchting. Zaterdagmorgen is van Bergen-op-Zoom gevankelijk naar Breda overgebracht P. P. v. H., diaken van den kerkeraad der Gere formeerde Kerk en penningmeester van de afd. Patrimonium, verdacht van verduistering van verschillende bedragen, door gemelde kerk en vereeniging hem toevertrouwd. Hy had zioh jl. Dinsdag naar Rotterdam begeven om wellicht scheep te gaan, dooh werd nog tijdig door twee hoofdagenten gearresteerd. De gelden waren bestemd voor den bouw van een school. Schaken. Per draadlooze telegraphie. Men schrijft aan de »N. R. Ct." van boord van het stoomschip Oranje" der My. Neder land uit Colombo: Zooals algemeen bekend zal syu hebben alle passagiersschepen van de My. Nederland, die na den lsten Januari 1910 Amsterdam hebben verlaten, een Marconitoestel aan boord, om doorloopend gemeenschap te kun nen onderhouden met den vasten wal en met voorbijgaande schepen. Verscheidene keeren is door passagiers van de gelegenheid ge bruik gemaakt om van uit zee enkele woor den tot achtergelatenen te richten. Dat de toestellen die de Marconi Compagnie, te Brussel gevestigd, afstaat aan geabonneerden, geen prullen zyn, blykt wel hieruit, dat men één dag vóér Port-Said zynde direct met Scheveningen kan seinen, mits er geen sto ringen in de lucht zyn. De puntjeB en streep jes van Morse vliegen dus over de Middel- landsche Zee heen om in Scheveningen te worden opgevangen. Als curiositeit meld ik u, dat toen de Oranje» op weg naar Indië een dag rei- zens van Aden was, een Engelsch mailschip deze haven verliet om denzelfden kant uit te gaan. De «Oranje» seinde de >Morca' van de P. and O om berichten. Een oogen blik later, kwam er een lang telegram met allerlei nieuws. Hierbij had een Engelschman een uitdaging gevoegd tot een schaakparty met één of meer van onze passagiers. Het idee van den Brit viel in goede aarde. De wedstryd zou den volgenden morgen Woens dag 16 Maart om 10 uur aanvangen. Op het afgesproken uur waren de spelers present. De .Oranje» seinde te zullen beginnen als uitgedaagde party, maar daar kwam niets van in. Het antwoord was: .Klaar, gooi geldstuk op, wie beginnen zal. Dan zal ik zeggen of 't kruis of munt is, als gy het hebt gedaan." Zoo gezegd zoo gedaan. Een geldstuk werd opgeworpen, de Engelschman raadde verkeerd, zoodat onze party wit had. Toen de schaakparty begonnen. De party heeft ongeveer 5 16 uren ge duurd, die over 2 dagen werden verdeeld. Na den 36sten zet heeft Holland zich over gegeven en seinde: .Opgegeven. Met geluk - wensch.' Enkele minuten later kwam er een antwoord van den volgenden inhoud: .Mr. L. bedankt zeer voor het spel en verzoekt uw speler te zeggen, dat hy te Colombo by u aan boord zal komen, om kennis met hem te maken. Onze passagiers danken ook voor dit spel. Morea.' Het spel had dezen loop: Holland (wit). Engeland (zwart). 1. e4e5; 2. Pf3—Pc6; 8. Lbö—Pd4; 4. Pd4ed4:; 5. d3—c6; 6. La4—Da5; 7. c8de3:; 8. bcS:-Pf6; 9. Lb2-Le7; 10. Pd2-d6; 11. Pf3—Lg4; 12. Lb3-Dh5; 18. De2-0.0.0.14. Ldl— dö15.0.0—de4:; 16. dol: Ld6; 17. t-5—LfB18. Df3:- De519. g3—h5; 20. Tbl—De4; 21.Le2— The8; 22. De4:-Pe4:; 23. Tfel-Lcó; 24. TedlTdl-f-25. Ldl:-Pf2:; 26. Kg2— Pdl27. Lal -Tc'2 -f28. Kf 1 Tf2 -f ""i. Kei—Th2:; 30. Kdl :-Thl31.Kc2— Tbl:; 32. KblLd683. c4-Lg3:; 34. Lg7 h4 35. Ldl—h3 86. Lgl -h2. Op gegeven. Sabotage op een oorlogsschip Het blad .Roma" ontvangt een telegram uit Gaëta, gewag makende van een geval van sabotage aan boord van hot oorlogsschip Amalfi". Nadat de eerste officier, by afwezigheid van den commandant, met buitengewone ge strengheid 172 man, matrozen zoowel als gegradueerden, had gestraft voor eenig ver grijp, hief do commandant by zijn terugkeer de straf van 32 man op. Het optreden van den eersten officier had echter zulk een ver bittering gewekt, dat de bemanning luide haar ontevredenheid te kennen gaf en zelfs ver schillende daden van sabotage beging. Zoo zyn de kulassen en sluitstukken van eenige stukken geschut verdwenen. Tydens het onderzoek werd een matroos gearresteerd. Op het oogenblik, dat twee stabels den man grepen, stak een andere matroos een brief in den mond, dien hy trachtte door te slikken. Men slaagde er in het papier machtig te worden en toen bleek het een schrijven te zyn aan den comman dant, waarin gedreigd werd met nog ernstiger sabotage, indien de eerste officier niet ont slagen werd. Scheepsramp. In de kolenbunkers van het Woensdag 1.1. met ruim 900 landverhuizers van Londen naar Amerika vertrokken stoomschip .Cairnrona" brak Donderdag midden in zee, brand uit, die aan boord een vreeselyke paniek heeft veroorzaakt. Uit mededeelingen van de reizi gers blykt, dat door een ontploffing in de kolenbunkers de vrouwenafdeelingen werden vernield, waardoor een kind werd gedood en een groot aantal vrouwen zwaar gewond werden. De hevig verschrikte landverhuizers snelden onder angstig gegil het dek op. Het gezicht van de dichte rookmassa's, die uit het binnenste van het schip opstegen en du voortdurende ontploffiugen vermeerderden nog de angst. Tengevolge van een dier ontploffingen in de machinekamer werden 9 man van de opvaren den gedood. Het overnemen van de passagiers op de ,Upland" en de „Kanawka" ging met groote moeilijkheden gepaard, daar de landverhuizers in hun doodeljjkcn angst naar geen raadge vingen of bevelen luisterden. Vier hunner vielen door het woeste dringen in het water en konden slechts met moeite worden gered. Een aantal mannen, alleen bedacht op eigen red ding, drongen de vrouwen op zjjde en moesten met groote hardhandigheid gedwongen worden hun beurt af te wachten. Toen de passagiers op de beide te hulp gekomen schepen waren overgebracht, zetten dezo koers naar Dover, ook de „Cairnrona" kon op eigen stoom dien koers volgen. De „Uplandkwam het eerst tegen acht uur Donderdagavond met haar passagiers, ten getale van 300, te Dover aan. Daar werden dadelyk alle maatregelen genomen om de schipbreukelingen te helpen. Een paar oorlogs schepen werden in gereedheid gebracht om zoo noodig hulp tc verleenenbrancards wer den naar de pieren gezonden; voeding aan het station gereed gezet voor de uitgehongeide landverhuizers en in de ziekenhuizen alles in gereedheid gebracht om de gewonde land verhuizers op te nemen. De admiraal Prins Louis van Battenberg, die dezen avond met zyn gemalin een diner gaf aan boord van zyn vlagschip de „Prince of Wales'', hief dadelyk, toen hem het bericht van het gebeurde bereikte, de tafel op en begaf zich met de Prinses en vele zijner offi cieren naar de pier, om den ongelukkigen zelf bijstand te verleenen. Ondertusschen waren ook door het andere reddingsschip de passagiers van de „Cairn rona" aan wal gebracht. Alles werd gedaan om den menschen hulp te verschaffen; de gewonden werden naar de ziekenhuizen ge bracht, extra-treinen werden gereed gemaakt om de anderen naar Londen terug te brengen. De eerste trein met de schipbreukelingen van de „Cairnrona" kwam tegen middernacht aan Locdon Bridge Station aan, van waar zy in verschillende loodsen en emigranten-verblyven onder dak werden gebracht. Het is gelukkig, dat de brand reeds ont dekt werd zéé dicht onder de Engelsche kust en by kalm, helder weder in het Kanaal, zoodat behalve den zuigeling, geen andere menschenlevens zyn te betreuren. Volgens latere berichten heeft men nu de grootste moeite de passagiers, meest Russen, Montenegryncn euz. weder aan boord van het inmiddels reeds zoo goed mogelyk her stelde schip in te schepen. Onderzeebooten. Uit Cherbourg wordt bericht, dat de onder zeeër .Ventöse" op een oefening gedoken is tot op oen diepte van 25 M., daar 12 minuten is gebleven, toen langzamerhand nedergedaald tot op een diepte van 35 M. on daar 24 minuten heeft gekruist. De bemanning onder vond niet de geringste last. Na afloop van de oefening complimenteerde de marine-pre fect den commandant en de bemanning over deze buitengewone prestatie. Van een moeder met een groot gezin •Juffrouw, Jan mot op zun broedje (broer tje?) passé". DE WEEK 9 April. 't Zeggen was, immers, dat aan zulke malligheden als le April-foppery de menschen niet meer doen tegenwoordig. Dat was goed in eene periode, niet waar toen het leven nog rustig, gemoedelijk, kalm-gonoege- lyk voortvlood Toen men, in huisvertrek of op kantoor zittendzelfs z'n steentje leggend in vriendenclubje op vast café-uur, niet om een haverklap werd opgeschrikt door het getjingel van de telefoon «Allo 1 Allo I Wat is er I Toen men dacht dat straatroovers, cambrioleurs, afdreigera, slechts werden aangetroffen in zekere romans, dewelke men heerlyk-griezelend en kippevel-krjjgend genoot, alsmede in Calabrië of «de ge heimenissen' van Londen en Parjjs. April grappen, oolyk-onschuldige fopperij, als waar van onzo grootouders zoo smakelijk konden vertellen, wie heeft er nog lust toe in zulk een benarden, benauwden, gespannen tijd In zulk een atmospheer van angstige gejaagdheid Oppassen, uitkjjken, op uw .qui vive" zyn, is de boodschap. In het hartje van de stad, op klaarlichten dag, wordt ge begluurd, beloerd door de heeren van de chanteurs- associatie. Al ompantsert gy uw deugd en ingetogenheid gelyk een Dreadnought" van het allernieuwst- en geweldigst kaliber toch ligt meneer Cartouche Junior in z'n hinder laag. Hy klampt u aan op den publieken weg, hy zendt sirenen op u af met lonkende oogen en lokkende stem. Hy tracht uw spel- hartstocht on goudzucht te prikkelen Laat u, heeft-ie u eenmaal met z'n klaver- aasjes bekoord en verstrikt, een paar geeltjes winnen om u vervolgens nit te schudden tot er geen simpel nikkeltje meer op u te vinden is 1 En moogt ge bly zijn indien u, door kwartjesvinders in of buiten spoorwegcoupé uitgeschud, niet het treurig lot overkomt vtfh arm pantoffel-heldje, dat dezer dagen door de heeren .Bauernfanger" tot zelfs van z'n gloednieuwen trouwring beroofd, niet naar moeder-vrouwtje durfde teragkeeren, maar een aanklacht wegens berooving in diende, welke hem duur te staan kan komen I Mooie tyden I" bromt er een, om aan April grappen te denken 1 Daar moet een mensch dan toch wel in kindschen staat voor zyn geraakt 1 Met de Staten-verkiezingen vóór de borst, waarby 't or voor LinkB op aan zal komen te toonen ofNa het Lintje, na Matbilda, na de Van Heeckeren-perkara of te wel tpuzzle". Na al de bittere lessen van scha en schandeOf Links nu nóg niet het .eendracht maakt macht" in toepassing zal pogen te brengen, met het schijntje van snccès althans Dat's andere kost, meneer, dan April-fopperij I Met toenemende gisting in de kringen der onderwys-wereld. Aller nieuwst vulkaantje, door den Koedyker Jongsma wakker geroepen, dat een soort van vuur-uitbrakende Etna kan worden Waarvan de verschroeiende, alles op zyn weg vernielende lava-stroom de neutrale school eerlang tot een ruïne maakt. Is dat" gaat Knorrepot verder «ren tyd om April-grappen te verzinnen en te verkoopen Sla welk blad gy verkiest op. En durf te lezen, 't Is enkel narigheid wat ge onder de oogen krijgt. Tot zelfs de illusie dat de arme Zeister knaap by z'n vader in het verre Westen veilig en-wel geborgen zou zyn, wordt u ontnomen. Maar gruwelen van moord en doodslag vormen vaste rubriek. Den tel is men al-lang kwjjtgeraakt en als men niet legioenen van je-puikste politie honden (mits voorzien van namen, die een gewoon Hollandsch mensch zonder radbraken kan uitspreken 1) over stad en land loslaat, dan zullen de heeren moordenaars en verdere gauwdieven het werk overnemen van Halley'i blauwzuur-staart, gesteld dat die zoo vrien delijk is om 't den 18en Mei wat-schappelyk met ons te maken •Aprilgrappen, dat ontbrak er nog aan" I gromt Zwartkijker teen stukje celluloid van een dubbeltje, Julianabloem gedoopt, on dat de kas der tuberculosebestrijding moet helpen vullen 't wordt waarachtig oorzaak van ge kibbel. «Zoo'n bloem is niet'neutraal" snapt u Kwetst anti-orangistische, republikein- sche gemoederen. De grimmige t. b. c. is anders een soort van .democrate", die noch «stand" noch leeftijd in aanmerking neemt, doch wier gevoelens speciaal jegens kleine, arme luyden giftig en vijandig genoeg lijken Verlangt ge, dat in zulk een tijd 'n ver standig, ernstig wezen aan zoutelooze, kinder achtige grappen zal doen Daartoe dient ge doof en bliud te zyn voor al het naargeestige, jammerlijke, verbijsterende en ontmoedigende, verontrustende, hetwelk gy uur aan uur om u heen aanschouwt, verneemt 1Ik doe er niet aan mee 1 Tot myn overgroote vreugde is 't, op 1 April j.1. gebleken, dat er tóch nog menschen genoeg worden gevonden, die wèl tyd en lust voor een grapje hadden. BravoDat geeft den burger moed We zyn dus nog in staat om een paar minuten een half uurtje misschien zelfs I af te zonderen voor iets niet absoluut-nuttigs en strikt-noodigs. Voor het bespiegelen over de vraag, wat er dan toch schuilen kan achter de diverse raadsels en mysteriën van vhet liegt', welke allengs hot aanzyn hebben geschonken aan staaltjes van krantenschryvery, waarby ge u angstig afvraagt, sinds wanneer zich ontwikkelende kiem van hersenverweeking u het begrypen van uiterlyk op Nederlandsch lykende taal onmogelijk maaktTotdat ge een lotgenoot ontmoet, die u ook al met angst in de oogen, afvraagt: «Snup-jjj dat nou!?..*' en ge beide eindigt met het oude kermisrympje te zingen, eindigend met hetlnchthartig spottende: Zoo-iets is al te mal I Gelukkig herzeg ik, vindt men dan toch nog een paar minuutjes tyd voor iets- anders dan jongste koersen-nakykon, schan- daaltjes-besmoezon, gokken, speculeeren, zich tot voetstukjes van ydelheid opwurmen Och-neen, zoo bijzonder aardig waren de April-grappen van 1910 niet. Dat kanon in de Haagsche Maliebaan, waarmed men het slechte weêr zou wegschieten", was een der leukste. En de Grieksche dramaturg, een jaar of 2100 geleden geboren en te Leiden (ons nationaal Athene 1) genoodigd by de opvoering van een zijner stukkenom wien van aangezicht tot aangezicht, te zien vele tientallen brave Leidenaars ter schouw burg togen De mop mocht er ook zyn 1" Oude, ooljjke Jacob van Lcnnep; tot wienB lyfuien" behoorde het vertelsel van de dienstmaagd, die •Demophontes" zag aange kondigd en haar mevrouw kwam aanmoedi gen: ,Gunst-ja, dat zal leuk zyn... Hè, ~de Mophondjes". Wat zou 'k dót graag zienl..." Van Lennep zou zioh in de jongste Leidsche vcrnikkelarij echt-verlustigd heb ben. Overigens was het Attisch zout" der grappen tamelyk-fiauw van smaak. En als we 't onder het vergrootglas legden, bleek 't eigenlyk niet veel anders dan doodgewoon keukonzout. Macht ja nichts IEr is gelachen. De liefhebberij om eens kinderachtig te doen; de lui voor-den-m»l te houden zonder dat ze er nydig om werden, ze bleek te be staan, zelfs meer in trek te komen. Dót is, vind ik, het beste en voornaamste van de zaak. Dat geeft iemand gevoel van verluchting, herademing, te midden van al den grauwen ernst, al het bitter en bitsig gekrakeel. Zal misschien patent tegenwicht kunnen vormen voor het spytig-verdrietig gevoel, waarmeê sommige in den lande zullen vernomen hebben, dat de vooravond van Juliana-dag ditmaal geen •sterrenregen" zal brengen Een ongeluk, zegt do blymoedig- aangelegde Franschman, is allicht toch nog voor iets goed. En zou «het Lintje", met al den aankleve van dien, dit hebben veroor zaakt, dat (volgons do officieuse aankondi ging i de vermaarde zak uit het zoote .land van Kokanje" (de streek, waar Do Génestet 't over had tot gramschap van zekeren licht- prikkelbaron commandeur). Dat die zak inder daad heel veel kleiner van omvang zal wor den, wyl de briljante inhoud ervan zooveel- minder ruimte van berging vordert... Wel, van zekeren consul-generaal zou bijna kunnen gezegd worden, dat by buiten 'smans eigon wil en toedoen danl .abien mérité de la patrie 1 Tot de •canards", die begin Aprilmaand in onze buurten neerstrijken, wordt ook ge rekend hot spitsvondig geruchte, *als zou" dr. Kuyper de plaats des senators Van Heeckcron eerlang innemen, terwyl laatst genoemde een «otium" ging genieten, waar van de .dignitas" eigenlyk eerst voor ieder kon vaststaan nadat de nevelen, nog altyd hangend, zouden zyn opgetrokken Een Kuyper in onzen gemoedelyk-rustlie- venden Senaatwie kan 't zich eigenlyk voorstellen? De van vurige strijdvaardigheid vervulde in den kring onzer Binnenhofscbe senores1 Van de wjjse ouden (hoe een Staal moet hunkeren naar het moment, waarop hy wéér in activiteit" zich mag roeren 1) die in de afgeloopen week hunne wandeltochtjes maakten van Binnenhof, via Besognekamer of Witte, naar hótelvice-versa. Terwyl collega Van Heeckeren wel byster-gewichtige allures aannam; precies-deed, alsoi er «histo risch moment" op komst was en het lot des volks in zyn vestjeszak berustteOnder- wyl collega Van Löben Seis oogen-opzette Oogen Alsof aan den gezichtseinder reeds de Engelsche vloot in zicht kwam, gereed om onze arme kusten in vloek-en-zuchtje te occnpeeren Maar onze senatoren wandelden, lunchten, dineerden, homberden en whistenhielden sectie-vergaderinkjes over naturalisatie-wet ten Het «juridisch element" bracht bouw stof byeen voor een Verslag, dat niet-onaar- dig bundeltje rykspapier zal vergen. Keerden huiswaarts, zonder dat er iets .gevraagd opgehelderd was... Zekeren .brief" van zeker medelid .voor kennisgeving" aanne mend, gelyk de mededeeling van een licht- verkouden collega, die, zeer tot a'n spyt, een gedeelte der vergadering" niet kon bywonen Van welke tjjding de praeses- generaal dan kond doet met het gezicht van iemand, die schokkend staatsgeheim ont hult Neen, April-grappen vind ik subliem, maar ól-tc-doorzichtig moeten ze niet zyn. Dan gaat de aardigheid erafl... Mr. ANtONlO.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1