KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowna» No. 3880. Woensdag 20 April 1910. 38ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 1.25 Pre- Zondagsblad 37 J 45 f 0.75 miën j Modeblad »»>55>»t»65t i 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 oent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2| Vignetten en groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- lefoon 8 O. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co), Helder. Bur ■at. Aan onze abonné's in het Buitenland wordt beleefd verzocht 't verschul digde abonnementsgeld te wil len overmaken. UIT HET BUITENLAND. Do Belgische Kamer heeft artikel 1 van het wetsontwerp betreffende de gelijkstelling van Nederlandsch en Fransch bij examens aan genomen. De overgangstijd is daarby vol doende geregeld. Te rekenen van 1 Augustus van het zesde jaar volgende op het jaar der afkondiging van deze wet zal niemand worden toegelaten tot het examen vancandidaat in wijsbegeerte en letteren, eandidaat-notaris, oundidaat-ingenieur of candidaat voor de na tuurwetenschappen, tenzij hy met gunstig gevolg een voorbereidend examen heeft afge legd over de moderne talen. Namens de regeering werd de verklaring afgelegd dat zy van oordeel is, dat overeen stemming kan worden verkregen en tevens do verwachting wordt uitgesproken dat Walen en Vlamingen hun prikkelbaarheid zullen weten te beheerschen, teneinde tot een op lossing te komen, welke allen billyk en recht matig voorkomt. Do regeering meent dat hot niet in de be doeling der Vlamingen ligt, onknndig te willen blyven van de Fransche taal, maar wel, dat zy het Vlaamsch beter wenschen gekend en gebruikt te zien. De minister is van oordeel dat de eischen der Vlamingen niet overdreven zyn en den Walen in niets benadeelen. De drie voorstellen der Britsche regeering inzake het veto-recht van het Hoogerhuis zijn door het Lagerhuis aangenomen. Het is echter niet to voorzien dat het Hoogerhuis ze zal aauvaarden, In dat geval zal wel een nieuwe verkiezing worden uitgeschreven om het land uitspraak te laten doen. Lord Rosebery, de vroegere leider der liberale party, wyst op deze waarschijnlijkheid in de Times en zegt, dat door die verkiezingen dan zal worden uitgemaakt of tegen den geest der grondwet zal worden gezondigd, doordat een bijna on beperkte macht zal worden gegeven aan èène Kamer en aan een toevallige meerderheid. Hy dringt er op aan dat by die verkiezingen deze kwestie zuiver zal gesteld en overwogen worden en hy wil daarom de kwestie over al of geen beschermende rechten daarby laten rusten. In het Pruisische Heerenhuis verklaarde de regeering dat zy zich by de besluiten van het Huis van Afgevaardigden inzake kiesrecht zal neerleggen, ofschoon zy noode haar eerst genomen houding laat varen. Zy wil dit doen om de hervormingsplannen niet geheel te doen mislukken. Kanselier Von BethmanHollweg sprak de hoop uit dat het Heerenhuis de besluiten ook niet zal verwerpen, al kleven er enkele gebreken aan. In den loop van het debat verklaarden alle sprekers het ontwerp in dezen vorm voor onaannemelijk. Het wetsontwerp is intusschen in handen van eene commissie van twintig leden ge steld. De minister wees er nog op dat de onrust in het land ernstig zou toenemen in dien er van het ontwerp niets terecht kwam. By de behandeling der begrooting in het Huis van Afgevaardigden vielen de socia listen minister Breitenbach gedurig in de rede met minder aangename opmerkingen. Gevolg zal zyn eene verscherping van het reglement van orde, zoodat de president het recht zal krygen uitsluiting toe te passen op al te lastige afgevaardigden. Tusschen Oostenrijk en Italië wordt de verstandhouding beter. Een officieus commu niqué te Rome uitgegeven zegt dat de minis ters Aerenthal en San Giuliano een gedach- tenwisseling hebben gehouden, waarby ge bleken is, dat de besliste wensch bestaat, de vriendschap en het bondgenootschap tus schen beide landen door hartelijke betrek kingen voortdurend hechter te doen worden. De Oostenryksche regeering heeft in de Kamer een succes behaald op de Slavische Unie. Tot dekking der kosten van de annexatie van Bosnië en Herzegowina wilde zy een leening sluiten van 180 millioen mark. De Slavische Unie en de sociaal-democraten waren daar tegen Zy wilden eerst de wet op de rechtspositie der ambtenaren afgedaan zien. By de stemming kreeg de regeering een meerderheid van 40 stemmen. Zy blykt dus een meerderheid te hebben waarmee ze kan werken. Heden kwam het Venezolaansch congres byeen voor de verkiesing van een president van de republiek. Het schynt vry zeker te zyn, dat presi dent Gomez met groote meerderheid geko zen zal wordeD. Zoowel de beide voornaam ste partyen, de conservatieven en de libe ralen, als de minder belangrijken, hebben definitief besloten Gomez te steunen. Castro tracht, volgens een schrijven aan de «Voss. Zeit.*, nog steeds samenzweringen op touw te zetten. Naar het heet, heeft hy onlangs, pogingen gedaan om te New-Or- leans een expeditie uit te rusten. De Engelsche regeering heeft den gewe zen dictator nogmaals te verstaan gegeven, dat hy op EngelBch grondgebied niet toege laten zou worden. Er was n.1. uitgelekt, dat hy zou trachten op Trinidad te landen. Dr. do Panl, gedurende korten tyd gezant van Venezuela te 's Gravenhage, vertoeft thans met zyn gezin te Guatemala. Hij is onlangs to Caracas geweest met het doel zich te verzoenen met president Gomez, maar moest onverrichter zake weder heen gaan, NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 19 April. De Gescheiden Vrouw. liet Nederlandsche Operette-Ensemble, on der directie van den heer Janmart, gaf j.L Vrydagavond in .Casino" tot sluiting van het speelseizoen wederom een voorstelling. Uit do groote opkomst was op te maken, dat het gezelschap zich te dezer plaatse een goeden naam had verworven en men ook nu weder sou prettigen avond verwachtte. Die verwach ting werd dan ook niet teleurgesteld. Opge voerd werd ,De gescheiden vrouw van Victor Léon, muziek van Leo Fall. Het is een zeer amusante operette met aardigo tooneeltjes, opwekkenden zang en keurig mooie muziek. Men heeft, afgaande op de vele bijvalsbetui gingen, dan ook ter doge genoton. De ge schiedenis komt hierop neer: De heer Van Lysenwege (de heer Van der Stappen) brengt door een samenloop van omstandigheden met Gonda van der Loo (mevr. Samehtinij een nacht door in een slaapwagon. Zyn echtge- noote (mevr. v. d. Stappen) vindt daarin aan leiding een eisch tot echtscheiding by de rechtbank te doen, die daarop de gevraagde eisch inwilligt. Later, als het blykt, dat niets ongeoorloofds heeft plaats gehad, komt alles weer terecht. Deze hoofdpersonen vertolkten hunne rollen op uitstekende wyze, vooral mevr. Samothine, maar ook de anderen, zooals de heer Van Beem, als president van de rechtbank en de heer Vigeveno en mej. Corry Pinksen droegen niet weinig by tot het wel slagen van het stukhet geheel was mooi en wel in staat het publiek te amuseeren. Helders Gemengd Koor. Zaterdagavond gaf .Helders Gemengd Koor' (directeur de heer C. H. J. v. d. Bogaerde) voor een zeer talrijk publiek in Casino* een uitvoering. Er werd door het koor een viertal liederen ten beste gegeven, die met groote aandacht aangehoord en luide toegejuicht werden. .Goeden Nacht" van J. B. Kolkman werd buitengewoon mooi en gevoelvol wedergegeven; .Ja en Neen* viel ook om zyn juiste vertolking bizonder in den smaak en werd gebiseerd; .Lied der Liefde* van B. Kwast kon ons evenwel niet bevallen, de zuiverheid van toon en het ensemble lieten wel wat to wenschen over. Niet onverdienstelijk was ook het trio .Be nedictus* van v. d. Eyken door de heeren Mulders, v. d. Bogaerde en Bock gezongen. Het was een mooi nummertje. Na de pauze werd opgevoerd „Mazeppa", operette in éón bedrijf van G. H. van Such- telen, met begeleiding van piano en orkest. Het was duidelijk merkbaar, dat men zich veel moeite en zorg gegeven had, om deze aardigo operette zoo goed mogelyk weer te geven. Het publiek was dan ook zeer te vreden, hetwelk uit het horhaalde applaus kon opgemaakt worden. Wy kunnen gerust zeggen, dat zulks wel verdiend was, het orkest speelde mooi, do pianist kweet zich flink van zijn taak en de vertooners speel den en zongen dat het een lust was. Na het behaalde succes zal deze operette Woens dag 4 Mei nog eens gegeven wordenwy raden de dames aan dan wat luider to spre ken en te zingen. Men heeft dezen datum gekozen, omdat de directeur alsdan zyn 25- jarig jubileum als musicus herdenkt. .Hel ders Gemengd Koor" wil dien dag luister rijk vieren, waartoe verschillende bekende plaatsgenooten hunne modewerking hebben toegezegd. Afloop aanbesteding. Zaterdag werd door den heer J. B. G. Buhse in het hótel Bellevue" aanbesteed: ,Het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan de Keizerstraat alhier.* Ingekomen 6 biljetten van de heeren Gebr. v. Pelt f 5478.—H. Riemers f 4987.— I. L. v. Os f 4800.—Th. v. d. Sterr f 4750.— R. N. v. Os f4717S. M. Boom f3950.— Een goede post. Naar wy vernemen, is het Vredespaleis voor 2J millioen verzekerd by de Maatschappij van brandverzekering, gevestigd te Tiel. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer worden heden tot hervatting der werkzaamheden samenge roepen tegen Maandag 2 Mei, 's namiddags te Ij uur. De terugkomst is op dien dag gesteld wegens den in die week vallenden Hemelvaartsdag, waarop de Kamer niet ver gadert. Met het oog op de in het land in Juni te houden periodieke verkiezingen voor de Prov. Staten, zal de Kamer niet langer dan 6 weken byeenblyven, zoodat het uiteengaan tegen 10 Juni te verwachten is. De vrijstelling der lage loonen bij de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Het katholieke .Huisgezin* vestigt de aandacht op een artikeltje uit de .Stan daard*, waarin dat blad waarschuwt tegen toegeven aan den opkomenden drang, by de in uitzicht gestelde ouderdoms- en inva liditeitsverzekering de laagste inkomsten van premiebetaling vry te stellen. Het schryft: Wy noemen het een hard betoog. En schoon het stellig zoo niet bedoeld is, maakt het hier en daar ook den indruk van een bespotting. Meent men werkelijk, dat de arme stak ker, wien men van zyn hongerloontje de premie heeft afgehouden, inderdaad de rente zal gaan innen in het gelukkig gevoel* dat zyn oude dag uit «de vrucht van zyn arbeid' verzorgd is, terwyl hy weet dat het de vrucht is van de uiterste ontbering, welke van hem is afgevergd Men kan wol zeggen, dat ge, door hem van premie-betaling vrij te stellen, denman declineert, waar ge hem verheffen moest, maar hoe wil men iemand verheffen, die met ettelyke guldens in de week met een groot gezin moet rondkomen? Hoe kan de .Standaard* van een proef neming spreken, alsof de zaak nog wel mee zou vallen, terwyl zy toch ook moet weten en anders zal men het haar uit de krin gen van Patrimonium wel vertollen dat er nu eenmaal een aantal arbeiders zijn, wien men redelykerwys van hun karig loon voor een premiebetaling niets meer kan en mag afnemen Wy zouden van harte willen, en het zou ons iets liefs waard zyn, indien alle werk lieden een zoo goed weekloon verdienden, dat de premie er flink af kon. Ook wij zou den liever tot de premiebetalers dan tot de niet-premiebetalers behooren. Maar wat wij hard vinden, is den oppas- senden christelyken werkman met zijn voor zyn groot gezin te gering loon naar de ar menkas te verwyzen. Die hardvochtige verwyzing declineert den man meer dan de voldoening zyner premie door den Staat. Wy kunnen hierin geen bedeeling zien en evenmin een verlaging zyner levenspositie Beginselen zyn fraaie dingen en systemen ook. Maar hooger dan dit alles staat de menschlievendheid en barmhartigheid, en de klank daarvan missen we in het betoog van de .Standaard'. Wy zouden althans voor ditmaal willen hopen dat minister Talma niet het oor zal leenen aan het advies van het anti-revolu- tionnaire orgaan, maar eerder zal luisteren naar hetgeen in arbeiderskringen, ook in onze christelijke arbeiderskringen, gedacht en gezegd wordt. Ramp Prins Willem II. Het comité te Amsterdam heeft thans een totaal bedrag van f 21,821,20 ontvangen voor de nagelaten betrekkingen. Door een vallende lamp. Een weduwe te Barneveld had Zaterdag avond een oogenblik de zorg van haar drie jonge kinderen aan een buurmeisje opgedragen. Doch nauwelyks had zy haar 'woning verlaten, of zy hoorde een harden slag, gevolgd door een hevig geschreeuw, en nog vóór zy haar woning weer bereikt had, kwam het buurmeisje geheel gehuld in vlammen naar buiten vluchten. Gelukkig werd zy hier dadelyk door de buren gegrepen en in een met water gevulde goot gedompeld waardoor men de vlammen meester werd. Toch had het ongelukkige meisje reeds ernstige brandwonden bekomen. Intusschen was de doodelijk verschrikte moeder, die begreep, dat haar drie kinderen zich nog in de eveneens geweldig brandende kamer bevonden, door de vlammen heen naar binnen gestoven. En boven verwachting mocht zij er in slagen, haar kroost in veiligheid te brengen, terwyl het ook met vereende krachten gelukken mocht den brand tot het éóne ver trek te beperken. Van het met brandwonden overdekte buur meisje vernam men later, dat hot tegenwicht der lianglamp naar benoden gevallen was, waardoor de lamp verbrijzelden alles eensklaps in vlam gezot was. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 16 April. Geslaagd voor groote stoomvaart tweede stuurman de heeren J. T. Barbillon en P. K. Degoede. 's-Gravenhage. Geslaagdgroote stoom vaart derde stuurmande heeren J. J. Bels, A. de Boer en B. M. Mantz. Gevaarlijke knoeierij. in den Middenstandsbond, officieel orgaan van den Ned. Bond van Vereenigingon van den handeldry venden en van den industrieelen middenstand, waarschuwt de president tegen een vloeistof, Metanol genaamd, bestemd om door distillateurs te worden gebruikt voor het vervaardigen van elixers on boeren jongens. In Amorika zyn, volgens bevoogde uutori- teiten, reeds 250 gevallen van vergiftiging on verblinding door methylalkohol voorge komen. Het wordt daar te lande reukvry gemaakt en voor allerlei vervalschingen ge bezigd. Zeer dikwijls volgt de dood. Vergif tigend kan reeds een gift van 8 gram wer ken, terwyl 50 gram den dood kan veroor zaken. Ook in Rusland wordt in den laatsten tijd gedistilleerd dikwijls met methylalkohol rer- valscht. Er zijn daar reeds 80 gevallen van vergiftiging bekend. Do verschijnselen by deze vergiftiging zijn, hevige diarrhee, hoofd pijnen en verblinding, zwelling van lever en milt, iu ernstige gevallen is de lijder on middellijk voorgoed blind. Uitgesloten werklieden. De Duitsche ochtendbladen melden, dat er reeds 150,000 werklieden in de bouwvakken zyn uitgesloten. Zijn moeder doodgeschoten. Woensdag is er te Parys een treurig drama afgespeeld een dertigjarig Paryzonaar, ge fortuneerd, uit goede kringen heeft zyn moeder, een vrouw van zestig jaar, doodgeschoten. Mevrouw Waché, een ryke dame, was weduwe. Ze woonde in een mooi huis in de avenue Henri-Martin. Uit haar huwelyk had ze vier kinderen, twee zoons en twee dochters, van wie alleen Gaston, de jongste zoon, de moor denaar, ongehuwd is gebleven. Hjj woonde tengevolge van de overstroomiugen van dezen winter, waardoor zyn eigen huis onbewoon baar geworden was, tijdelijk by zyn moeder. Mevr. Waché had plan weer te gaan trouwen en in alle stilte heeft ze een huwelyk gesloten met een meneer Hajos, een weduwnaar met drie dochters. Haar eigen kinderen wisten daar niets vanWoensdagochtend heeft ze het aan haar jongsten zoon verteld en tevens medegedeeld, dat haar echtgenoot met zyn drie dochterB in haar huis intrek zou nemen en dat dus Gaston maar ergens anders moest gaan wonen. De zoon is daarop boos zyn moeders huis uitgeloopen. 's Avonds om negen uur is hij teruggekomen. Er schynt een woordenwisseling tusschen Gaston en zijn moeder voorgevallen te zijn en toen heeft hy de oude vrouw doodge schoten. Versuft en als zinneloos is de jonge man meer dan een uur by het lyk blyven zitten. Niemand in het huis had het schot hooren vallen's avonds om elf uur heeft de moordenaar den congierge van het huis om den dokter gezonden en zelf een zyn zusters getelefoneerd. Aan den commissaris van politie heeft de moordenaar gezegd, dat hy in een oogenblik van drift om dit huwelyk, waardoor hy ont erfd werd, de misdaad gepleegd heeft, maar de oudste zoon van het slachtoffer heeft ver klaard, dat hy dit niet gelooven kon daar zyn broeder een groot inkomen had en boven dien over een aanzienlyk vaderlijk erfdeel beschikte. Nader meldt men De echtgenoot van de door haar zoon ver moorde mevrouw Waché is Zaterdagochtend te Parys teruggekeerd en heeft aan den com missaris van politie verklaard, dat er bij zijn huwelyk met de zestigjarige volstrekt geen eigenbelang in het spel was, wat wel blijkt uit het huwelijkscontract, waardoor de belan gen van de kinderen uit het eerste huwelijk van mevr. Waché in geen enkel opzicht zyn aangetast. De moordenaar, Gaston Waché, heeft als zyn verdediger mr. Henri Robèrt, een be kend TaryBcli advooaat, aangewezen. Deze heeft van den moedermo.ordenaar gezegd dat hy, nu do opwinding en de daarop gevolgde versuftheid voorbij zyn, een vernietigd man is, die zichzelf vervloekt. Ik heb, zeide Robert, zelfs niet getracht hem woorden van troost toe te spreken. Luchtvaart. 6000 M. hoog. Boven Hildesheim in Duitsch- land zweefde Donderdag een ballon, zonder bestuurders. In het mandje vond men eenige flesschen wyn en een voorraad boterhammen, voorts eenige militaire mutsen van het 70ste regiment infanterie uit Saarbrücken Het an kertouw ontbrak, zoodat moest worden aange nomen, dat na de landing der luchtreizigers de ballon door den hevigen wind weder is ontsnapt. Het bleek de ballon Prinzesz Vic toria, toebehoorende aan de afd. Bonn van de Neder-Rynsche vereeniging voor lucht vaart. De ballon kon met de reizigers slechts 4000 M. hoogte bereiken. Men neemt dus aan, dat de ballon tot 6000 M. is gestegen, zoodat de reizigers het Bchuitje hadden ver laten. Daar de bestuurder in den regel in het schuitje blyft, tot de ballon geheel ledig is vermoedt men, dat een tusschenlandingis ondernomen, de reizigers tydelijk het schuitje verlieten, en wellicht boeren den ballon hebben laten vasthouden, waarby hy zal zijn ontsnapt. Het apparaat, dat de hoogte registreert, gaf aan, dat de ballon 6000 M. hoog was geweest. En het feit, dat de flesschen mine raalwater waren bevroren bevestigde deze waarneming. De lste luit. Klein, die als bestuurder was opgetreden, en anderen had medegenomen, is reeds in zyn garnizoen teruggekeerd. Uit nadere berichten blykt, dat twee van de passagiers in de buurt van Gmiinden uit het schuitje werden geslingerd, terwyl de derde, die zioh aan het netwerk vastklemde, weder met den ballon omhoog steeg. Later gelukte het dezen te landen en de ballon dreef onbeheerd verder. Een noodlottige orkaan. Uit Mourmelon-le-Grand worden de vol gende bijzonderheden gemeld, over den ge weldigen wervelstorm, die Vrijdagmiddag in het kamp van Ch&lons, groote verwoestingen onder de loodsen voor de vliegtoestellen heeft aangericht. Farman's groote werkplaatsen zyn geheel vernield. Het yzeren dak werd een eind ver weggeslingerd en drie van zyne werklieden werden gewond. Vijf nieuwe toestellen, die gereed waren voor aflevering, werden als zwavelstokken gebroken, en drie gedeeltelijk voltooide toestellen ondergingen hetzelfde lot. De linnen tent van prins SergiuB Bolotof moest er ook aan gelooven en ging de lucht in. Zyn vliegtoestel, dat hem ruim 60,000 guldon aan bouwen gekost had, is een hoop oud ijzer geworden. De nienwe loods van Hoger Sommor werd 800 M. ver weggeslin gerd. Bader s loods ging er ook geheel aan. To Mourmelon-le-Petit was de verwoesting nog grooter. De groote loods van het militaire luchtschip, die daar in aanbouw is, viel in on bedolf twaalf man. De slachtoffers kregen vreeselyke wonden van de ijzeren staven. Gelyk men weet, zyn er twee werklui om gekomen. Twee anderen zyn zoo zwaar ge wond, dat zy er wel niet van op zullen komen. Gelukkig waren de vliegers zeiven niet op het terrein, maar naar het dorp om te eten. De meeste vliegersloodsen bij Mourmelon- le-Petit kwamen er goed af. Maar de vlieg toestellen van Mortimer Singer, Kinet, Derny, Martinet en Ludwig werden geheel verwoest. De volkstelling. Vrydag is in de Vereenigde Staten een begin gemaakt met het houden der volks telling. De telling zal worden uitgevoerd door 330 inspecteurs, onder wier leiding 65,000 personen zullen werkzaam zyn. De kosten worden geraamd op meer dan 30 millioen gulden. Wat het aantal aangaat, verwacht men, dat in de Vereenigde Staten een zielental zal worden geconstateerd van om ende bij 90,000,000, tegen omstreeks 76,000,000 in 1900. De komeet van Halley. De Engelsche bladen vernemen uit Kaap stad, dat de komeet van Hallry in den vroegen ochtend van den 15en aan de Kaapsche ster renwacht is gefotografeerd, en dat zy om 6 uur 's ochtends duidelijk zichtbaar was met ongewapende oog. De staart was waaier vormig en was zichtbaar over een lengte van twee hemelgraden. De kop van de komeet had een sikkelvor mig voorkomen, met de bolle zyde naar de zon gekeerd. De helderheid van de kern was to vergelijken met die van een ster der 4e grootte. De dameshoeden. Te Londen is onlangs in een schouwburg opschudding veroorzaakt doordat een dame in de stalles zich verstoord betoonde over een heer, die achter haar zat en aanmerkin gen maakte op haar piramidalen hoed, die hem het uitzicht belemmerde. De directeur van den schouwburg kwam er by te pas en zette de dame, die weigerde den hoed af te zetten, beleefdelijk den schouwburg uit. Haar geld kon ze terugkrijgen, maar dat weigerde zy en daagde den directeur voor den rechter. Die gaf den directeur gelyk. De rechters. Het magistratenhof' te Hayward's Heath in het Engelsche graafschap Snsscx veroor deelde onlangs een jongen van twaalf jaar, uit een arbeidersgezin, die van een erf een homp steenkool had gestolen het was zyn eerste overtreding tot zes slagen met de roe en zeven jaar opzending naar een tucht- schip; de vader moest bovendien hooge ge rechtskosten betalen. Die magistraatahoven doen meer wonder lijke uitspraken, maar dit was toch te erg, en in het Lagerhuis brachten verscheiden leden de zaak aan de orde. Minister Churchill beloofde onderzoek en deelde Donderdag het Huis mede, dat de jongen de slagen al beet had, maar de minister hem de rest van de straf had kwijt gescholden. De jongen is dus aan zyn ouders teruggegeven. Een Londensch blad vermeldt onder deze geschiedenis, hoe Donderdag het magistraats hof te Slough in Backs drie jongens, die blik hadden gestolen en er penningen voor auto maten uit hadden gemaakt, op gunstig ge tuigenis over hun verder leven, met bedrei ging van straf by nieuwe overtreding vry had gelaten. Men moet blijkbaar voorzichtig zijn in de keuze van zyn rechters. Van een overleggende moeder: «Mag Jakop van morgen thuis bljjvon om wat te verdienen hy mot bij de klante turf rond brengen want ik ken geen togt aan myn aangezigt veelen en hem zonder u weten te huis houwden dat durf ik niet. Het is maar een allefi dag want de konkerentsie gaat voor. Zyt minzaam van myn gegroet. M." Advertentie .Gevraagd vyf oude Stoepbalusters Lode- wijk XIV met buik". In een Geldersche gemeente, waar een der raadsleden tot wethouder is bonoemd, nadat hy dit ambt reeds tydelyk had bekleed, sprak de voorzitter den benoemde als volgt toe Ik kan niet nalaten, u van harte geluk te wenschen, nu gy het tydelyke met het eeuwige verwisseld hebt." GEMEENTERAAD TAN WIERINGEN. Vergadering van 16 April 1910. Voorzitter de heer V. Heyblok, Wethouder. Afwezig de heer A. Peereboom. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Bericht dat de benoeming van den heer Van Setten van der Meer tot hoofd der School op WeBterland en van de heeren S. Koorn en S. Bakker tot Armvoogd, door hen wordt aangenomen. Verzoek van den heer A. Zomerdyk, keur meester van het zeegras, om gelyktydig werkzaam te mogen zijn in de zaken van den benoomden Burgemeester, den heer A. Peere boom. Dit verzoek wordt breedvoerig besproken, doch ten slotte met algemeene stemmen ge oordeeld niet in het belang der gemeente te zyndaarentegen wordt besloten om de jaar- lykschc bezoldiging van den heer Zomerdyk met f50.— te verhoogen. Waarna de Vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. Centrsal-Gsnootsohsp voor Klndsr- herstelllngs- en Vaoanllekolonles. Afdceling Helder. Voor minstens een gulden per jaar wordt men lid. Voor minstens een rijksdaalder per jaar wordt men donateur of donatrice. DE WEEK 16 A p r i L 't Is niet meer dan billyk, dat vooral in een tyd, dewelke de mensch nn en dan tot allerlei soort van «huldiging" drijft, de senator Van Heeckeren Van Keil toch niet worde vergeten Op de correspon denten van buitenlandsche bladen in Neder land, alsmede op het corps «Briefschrijvers", rust in deze een dure plicht. Vóórdat de eebte, traditioneele komkommertijd (welke in de laatste jaren de meeste drukte bracht; lanbreekt, kwyto men zich van deze schnld, welke lang niet diep genoeg wordt gevoeld Haast zou ik gaan vreezen, dat de zaak straks nog in 't vergeetboek aal raken. Aan stonds krygen we het vermoedelyk-laatste bedryf van 't eerste parlementaire jaar der vier, die zullen uitloopen op het veel-bewo- geno van 1913, als wanneer we voor Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad ten stryde zullen trekken. Juni '10 geeft een zwak voorproefje met de Statenverkiezingen. En waar niet verlammender, meer apathisch- makend werkt dan het besef«Er is toch niks aan te veranderen 1', geloof ik dat alle pogingen om by het kiezersvolk" iets van belangstelling voor deze Stembus op te wekken, gansch of vrjjwel vruchteloos zul- lon blyken. De blijdschap over den goed-en-wel doorleefden Meinacht van Halley (wat trék ken sommige o-zoo-kordate, koelbloedige, om hun huchie immers zier noch sikkepit gevende menscbjes nu benauwde gezichten als gy over de vurige gestaarte begint 1)... Deze vreagde zal Brusselsche, Scheveningsche en verdere pretmakery ten goede komen. En wie bekommert zich dan nog om iets zoo oninteressants als de Provinciale Staten Eerst gaan we, minstens tot half Juni, nog wat wettekens maken. En bakkeleien over mr. Troelstra's enquête-voorstel, dat een zittinkje belooft om de beide tribunetjes van de Tweede Kamer tot instorten te brengen De Memorie van Antwoord, door den weêr hersteldon afgevaardigde in te dienen, is op komst. Daarnaeinde der vry willige vacantie, door den Ommener gedeputeerde genomen. Eere-raad's uitspraakHuldiging. Tableau. Apothéose. Doofpot. Vervolgenseerste komkommers aan de markt. Maar ik keer tot baron Van Heeckeren van Keil, lid van de Eerste Kamer, terug. Hy is miskend. Althans, gelyk ik reeds opmerkte, door de vele ondankbaren, die prachtige en ruim-gesalariëerde fkopy" aan hem te danken hebben, nn toch al zoo geruimen tyd. De heer Van Heeckeren was hun weldoener, redder, uitkomst. Hy gaf, geeft, zyne onthullingen" by stukjes en beetjes; by kleine dropjes. Een zinnetje, een woord Halt. Stilte des grafs. Eene nota aangekondigd. Insteê daarvaneen brief. Ruim, breed veld van bespiegelingen over de vraag, zal er nog eene Nota volgen, of is de missive alles Spanning, diep zinnige bespiegeling. Fantastische geruchten. Ja, komt een blad verzekeren, de echte, heuschelyke Nota nadert... Weêr: stilte des grafs. Misschien, aanstonds «hervatting der werkzaamheden", door den Senaat, waarby de heer Van Heeokeren zal doen als iemand, die rhistorisch moment" zal doen aanlichten, om, nadat de praeses- generaal op zyn somberst-plechtigsten toon verklaard heeft dat «van de genomen be slissingen mededeeling zal worden gedaan" etc., naar Ruurlo te tuf-tuffen, peinzend over de vraag, of hy «na het recès" iets zal «ont hullen" Ziet-ge, zóó-een moet gehuldigd worden. Dergelyke mannen-van-Staat zorgen ervoor, dat het bedryf van dagblad-correspondent loonend wordt I Men vergete niet de schier- vaderlyke bezorgdheid des Senators voor ons, persmannen, doordien hy zich blijkbaar niet aan eenig «intorvieuw" wenscht te geven. Dan was de aardigheid er op-eens af!... Ik weet wel, zoo'n .vraaggesprek" kén ook de noodige «speelruimte" laten Toch een zydje-of-wat kopy leveren «En, baron" aldus de persman, mot potloodje, dat trilt tusschen de van nerveuse emotie bibborende vingers«En, baron, nu de briefVan Zyne Majest Senator wendt zioh verschrikt om. Legt vinger tegen lippen. Haalt de wonkbrauwen op en de mondhoeken strak-neêr. «Sstl Geen woord asjeblieft!" «M maar stamelt reportertje. Sena tor sluit de oogen. Snuift wol een minuut lang lucht door z'u forscho neusgaten op. Kykt reporter vervolgens aau met schran- deren glimlach... «Begrepen?"... fluistert hy. Persmuskiet doet of-ie het geheim door grond heeftStrykt zich even over 't voorhoofd, door de haren ,Ah-zoo!.... Ooo!... Ja-ja-jaI" mom pelt hy. Baron knikt onstuimig. Trekt diep-bekom- merd gezicht van onder loodzwaar pak van zorg en staatsgeheim gekromd, gebogen man. Stapt met driftige schreden door het vertrek. Reikt, verstrooid, teruggezonken in zyn bepeinzen vun zoo-ernstige dingen reporter vluchtig-genadjg eene hand Wenkt hem nog eens Maar discreet hoorHéél voor zichtig en discreet Reporter zit te piekeren, gebogen over blanco papier. Hy pent, pentDo rechter hand eens persman schryft altyd Tot zijne verbazing ziet hy twee, drie, vier pagina's volgekrabbeld vóór zich liggen. Hij leest het abracadabra over Vooruit Naar de zettery. Ofnaar het telegraaf-kantoor Zeker, zulke .interviews" worden dag aan dag «geboren", zy t gelukkig nog niet in Patria. Von Bulow wist op magistraal-on- overtroffen wyze een persman te leeren, hoe men kolommen-vraaggesprek kan leveren zonder iets te zeggen Wy, in braaf Hollandje, zyn nog niet ge wend aan zulke vruchten van Amerikaanschcn bodem. Maar de wyze, waarop uit de .puzzle", genaamd zaak-Van Heeckeren, «stof', en daarmee 't ook voor persman zoo-onmisbare «Blykwas te putten, 't verdient waar deering. En niet zonder zekeren angst vraag ik me af, wéar we materie zullen moeten opschar relen, bijeenzamelen, die de menachon zoo lang en zoo puik intoresseert, wanneer de senator hetzjj 't onherroepelijke laatste woord over .don Brief' dan zal hebben losgelaten, of byaldien Juni-storm ons openbare leven van zulk een kleinood voor naar kopy-honge- renden mocht berooven Want men moet ons publiek dan toch maar kennen om te beseffen, hoe duikersch-lastig 's om voor iets ter wereld de menschen tegenwoordig «wakker te trommelen". Van dingen als een vorstelijke schenking-Drucker rep ik niet eens. De middenslag-Amsterdam mer komt slechts in het Rijksmuseum als er, met lente- of zomer seizoen, nichtjes komen zeuren om erheen gebracht te worden. Dan loopt hy, of een Nederlander uit andere streken des ltnds, rond, temidden der kunstschatten, met een gelegenheids-gezicht, waar je «kassian" mee krygtHeorlyk- mooi, hè Goddelyk-sohoonNeen, Fiep kyk oens Kyk dat eens I" En de arme kerel zou 't kunnen uitjubelen van zaligheid als hy weer goed-en-wel achter z'n biertje ergens zitZeker, er zyn ook wel anderen. Maar ze vormen, met elkaar, goed-geteld, wel gesorteerd, geschift, na strenge taxatie, zoo'n armzalig-klein kuddeken En ovorigensHet duikelen van oen stevigen, kr&nigen wethouder als de Amster- damsche heer Delprat Verduiveld jammer I zegt er een. Maar als ge over de quaestie wilt voortboomen", dan moet-ie gauw op komend geeuwtje achter handpalm ver bergen De gruwelmoord te Deurne, de jongste boevenstreken vanHollandsche apachen afdreigers, e.t.q. Een enkele brave ziel Biddert ervan, wordt «koud" en «eng". De meesten zyn er al aangewend. Flauwe dage- lyksche kostWie iemand vóór eenige jaren sou voorspeld hebben, dat er een tijd zou aanbreken, waarin de voetganger, voort schrijdend op het asphalt onzer straten van alle kanten bedreigd door bliksemsnel-voort- schietende, ijlende raderen en wielen Waarin die voetganger zich de laatste plekjes smalle paden on kronkelbanon, sou versperd zien door op op rolschaatsen voortzwlerendu jongelingen en maagden Men ziet, ik bljjf uiterst-hoffelijk van woordenkeuze Dus en maagden Wel, deze profeet zou ge houden zyn voor droomer uit «betooverde wereld" 1 En als diezelfde Ziener zou voorspeld hebben, dat de gemeente-be sturen anders hunne spieders afzendend op elk karpetje, dat een paar minuten te vroeg of te laat wordt uitgeklopt; op iederen snoodaard, die 't onderneemt een onnoozel glaasje-bier te sohenken zonder verlof"... Op honderd andere nietige, piet luttige diugsigheden. uitvloeisels van modern- legislatief talentWie zulk een wereldje- op-z'n-kop zon geteekend hebben, 's mans arts zou hem polsbetastend en meewarig- boofdscbuddend Het meest onwaarscbynlyk-lykende wordt werkelijkheid. En de menschen met merk waardig - plooizaam aanpassing» - vermogeD, «wennen zich" aan allee Verwonderen zich over niets meer. Toch moet persman-up to date almaar nieuwe «prikkels" verzinnen Dèkrin schuilt het aartnlastige. En daarom zyn uitvinders van iets wat eoht en lang «trekt", zoo kostbaarzoo zeldzaam Moeten wy zo in eere houden Als een brokje stralend radium lis. Aktonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1