KLEINE COURANT i k 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wieringen en Anne Peulowne. No 3881 Zaterdag 23 April 1910. 38ste Jaargang. Voor onze lezeressen VERLOREN. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f0.75 miënModeblad »»»55»»»»65» (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) f 0.90 Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-cxemplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeverC. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureausi Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Aan onze abonné's in het Buitenland wordt beleefd verzocht 't verschul digde abonnementsgeld te wil len overmaken. ia HET NIEUWE MODEBLAD van groote waarde. I-Iet verschijnt tweemalen per maand en geeft in woord en beeld een overzicht van wat op het gebied der mode be langrijks voorvalt, zoowel van toiletten als van kindercostumes, van onderkleeding als van handwerken. Het biedt een rubriek „Wetenswaar digheden" veelal rijk geillustreerd, een schat van voorbeelden en in elk nummer een uitvoerig knippatronenblad waarop tal van modellen door kundige handen be werkt, zijn voorgesteld. Een keur van handwerken op elk ge bied, de meest mogelijke verscheidenheid van toiletten, zoo kostbare als meer eenvoudige. Meerdere malen zal eene Mode-af beelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Het blad kost slechts 55 ets., franco per post 65 ct. per drie maanden. 1 April is 't 2e kwartaal ingetreden. Men abonneert zich bij den uitge ver van deze courant. UIT HET BUITENLAND. De begrooting, indertijd door het Engelsche Hoogerhuia verworpen, welke verwerping kamerontbinding tengevolge had, die echter de regeering opnieuw een meerderheid be zorgde die begrooting is weer in het Lagerhuis ingediend. Zij is nagenoeg niet veranderd. De regeering verklaarde bjj monde van den heer Aaquith dat zjj er gecne andere wijzi gingen in zal aanbrengen dan die welke administratief noodig zullen zjjn, in verband met het feit dat de begrooting een jaar over haar tjjd is, en om verduidelijking te brengen daar, waar die blijkbaar tot goede uitvoering der wet noodig zijn. De oppositie erkent dat de wijzigingen niet belaugrjjk zijn, maar dat do regeering toch belaugrijke opofforingon beeft gedaan tegen over de Ieren. Wat dit laatste betreft zei de minister, dat er geen enkele belofte was gedaan. De Iersche leider John. Redmond erkende dit. Maar de Ieren, die boven alles voor Ierland Home Rule eigen wetgeving eischen, steunden de regeering omdat zjj meenen haar te dezen op zichte te mogen vertrouwen na de verklarin gen die zyn afgelegd. Het Lagerhuif i aanvaardde met een meer derheid van 93 stemmen Asquith's voorstellen omtrent de verdere behandeling van het badget. Het ljjdt nu geen twijfel meer of het zal in den voorgestelden vorm worden aangenomen. Dan is het woord weer aan het Hoogerhuis en het antwoord zal een belangrijk keerpunt zijn in Engelands binnenlandsche politiek. De postmeestor-generaal in Engeland heeft aan de deputatie, die bij hem op invoering van het stuiversport naar Frankrijk kwam aandringen, geantwoord, dat financiëele re denen de verlaging van het porttarief in het verkeer met Frankrijk onmogelyk maakten. De Koloniale Raad voor den Belgischen Congo heeft een voorstel van minister Renkin behandeld ten doel hebbend de indeeling van de kolonie in een aantal gewesten en afdee- lingen; de inboorlingen, die deze fChefferiea'' bewonen, zullen verplicht zyn, zich van een paspoort te voorzien, indien zij zich langer dan dertig dagen buiten de grenzen van hun district wenschen op te houden. De gewesten zullen bestuurd worden door inlandsche hoofden, gekozen volgens 's lands gebruiken; zy behooren echter daarna in hun gezag erkend en bevestigd te worden door de regeering. Deze hoofden ontvangen bezol diging, en oefenen gezag uit naar inlandsch gebruik, in zooverre dit niet in strjjd bljjkt to zyn met de regelen der openbare orde en de wet. Zoo kunnen zij o.a. als lyfstraf toepassen de twaalf reglementairo stokslagen. Zy zyn verplicht de wegen te onderhouden, scholen te bouwen enz.bjj het zware werk echter mogen nocli vrouwen, noch kinderen helpen. In hoofdzaak bleek de Raad het met het voorstel eens te zijn. Slechts kwamen enkele leden op tegen de instelling van een paspoort; deze maatregel achten zij in stryd te zyn met de persoonlijke vryheid. By de stemming werd het ontwerp in zijn geheel aangenomen. De Belgische Kamerleden doen wel hun best om de .wet op het Vlaamsch" door allerhande amendementen zoo te hervormen, dat er niet veel van overblyft. De in-'t-Fransch geschreven bladen noemen het voorstel een anti-constitutioneel schandaal! En toch vragen de Vlamingen hier niet meer dan dat van de dertig uur onderwys er aoht in 't Vlaamsch zullen worden gegeven. België telt meer dan de helft Vlamingen! 't Is best mogelyk dat de Vlamingen zullen bedanken voor het afgekloven beentje dat hun by deze wet wordt toegeworpen en togen de aanneming zullen stemmen. De verkiezingen in Frankrjjk zyn op handen. Reeds zijn de algevaardigden er op uit ge trokken om de kiozers fin te lichten". Niet altijd gaat 't hen daarbjj voor den wind. MiniBter Millerand zon te Parjjs in het 12e district spreken. Zijn tegenstanders waren in grooten getale opgekomen om laten we zeg gen naar hem te luisteren. Toen men hen den toegang verbood, drongen zy met geweld de zaal binnen. Millirand sprak toen niet. Zyn collega Viviani durft de bui in zijn oud distriet van Parijs niet meer aan. Hij wil echter toch graag in de Kamer zijn en heeft zich in een afgelegen kiesdistrict van het departement Creuze candidaat laten stellen. De Portugeesche Kamer heeft ook eens een relletje willen hebben, evenals hare zusters in overig Europa. Het voorstel der oppositie om de beraad slaging te openen over het suikermonopolie op Madeira gaf aanleiding tot een hevig tumult. De president was genoodzaakt de zitting op te heffen. In China zijn op enkele plaatsen onlusten uitgebroken van vrij ernstigen aard. De gou vernenr van Changsja is gedood, of heeft zich, zooals inboorlingen vertellen, met zyn familie zelf van het loven beroofd. Zyn yamen is verbrand. De ambtenaren, die niet meer bij machte waren het oproer te beteugelen, zijn gevlucht. De soldaten hebben zich aangesloten bij de oproerlingen, teneinde ongehindordto kunnen plunderen en brandstichten. Van de negen zendingsposten, die te Changsja gevestigd zyn, worden er zes in brand gestoken. De winkels eu eigendommen van Britsche onderdanen werden vorbraud; het Japansche consulaat eveneens. De re- geeringabauk werd geplunderd, de douanen en het Britsche consulaat echter bleven ge spaard. Gelukkig waren Woensdag, toen dc opstand begon, twee Britsche stoombooten te Changsja aanwezig. Zij werden onmiddellyk gerequireord door de Engelsche autoriteiten en de Europeanen worden op die bodems een veilige schuilplaats. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 22 April. Vereeniglng tot bestrijding der tuberculose. Woensdagavond vergaderde de vereeniging in //Tivoli*. De voorzitter, de heer G. de Ven, opende met een woord van wolkom. Na de notulen las de secretaris, dr. Smits, het 2de jaar verslag. Gememoreerd werd daarin de vergadering tot wijziging der statuten, om het vereeni- gingsjaar te doen samenvallen met het ka- lenderjaar, wat noodig was om de Koninklijke goedkeuring te erlangen, die dan ook ver leend is. Het verslag liep alzoo over 20 maanden. De administratrice bleek op den duur niet voor hare taak berekend, waarom haar in overweging werd gegeven naar een anderen werkkring uit te zien, wat ze dan ook deed. Een nieuwe administratrice werd aangesteld met een proeftijd van 3 maanden en deze mejuffr. P. M. Boon te Helder, later met algemeene stemmen defenitief be- fioemd. Haar voornaamste werk is hygiënische educatie door middel van huisbezoek. De geneesheeren hier ter stede gaven patiënten aan waar bezoek wenschelyk werd geacht. Over de resultaten werd in het verslag zoor gunstig geoordeeld. Voorts werd herinnerd aan do lezing met lichtbeelden van dr. Vos te Hellendoorn die een zeer groot succes had. Het bestuur stelt zich voor dergelijke lezingen door verschil lende sprekers te laten houden. De waarschuwings- en raadgevingskaarten worden geregeld verspreid. Van het ge schriftje .Wenken voor Ouders en Opvoe ders*, werden 4000 exemplaren verspreid. Mej. Sparnaay was gedurende eenigen tijd te Helder om de administratrice omtrent haar werkkring in te lichten. 97 patiënten waren in observatie genomen: 35 mannen, 49 vrouwen en 13 kinderen. Van deze 97 zijn 18 overleden (8 mannelijke en 10 vrouwelijke f 18 hebben geen huisbezoek meer noodig, 5 zyn naar elders vertrokken, terwyl 56 nog goregitld huisbezoek ontvangen. In bruikleen werden afgestaan aau 14 pa tiënten een ledikant met matras, aan 28 een ligstoel; aan 5 een uitkookpan, aan 5 een zakdoekbakje, terwijl aan verschillenden zak doekjes werden verstrekt. Uit de opbrengst van tooneelvoorstellingen tot ondersteuning van tuberculoselijders, werd een fonds gevormd. Liefdadigheid naar Ver mogen* schonk voor 1 patiënt een bed, ter wyl een particulier 2 lighallen schonk. De vereeniging is in het bezit van 48 ligstoelen, 12 ondermatrassen, 1 kapokmatras, 12 ledi kanten, 2 grjjze wollen dekens, 24 nitkook- pannen, 24 zakdoekbakjes en 24 sputnm- bakjes. Het opbergen van het materieel ge schiedt in een gebouwtje aan den Dijkweg, dat voor f 1. - per week wordt gehuurd. De administratrice verrichtte gemiddeld 125 huisbezoeken per maand. De huisbezoek ster word steeds vriendelyk ontvangen, hare raadgevingen werden geregeld opgevolgd. In zeer noodzakelijke gevallen werd uit het eerstgenoemde fonds melk en paardenvleesch verstrekt. Het bestuur, hoewel tevreden over de resultaten van 't huisbezoek, meende nog meer te moeten doen. 't Heeft van 't gemeentebestuur tegen ver goeding van f 1.'sjaars in gebruik gekre gen een stuk grond achter de Kerkgracht, waar ligtenten voor dagpatienten zullen wor- don ingericht, die op 2 Mei a.s. in gebruik zullen worden genomen. Vooraf op Juliana- dag zal het publiek daar een kjjkje kun nen nemen. De vereeniging ontving f 700.Rijkssub sidie en f453.van de Noord-Hollandsche Vereeniging. Voor ontsmetting werd betaald f 79.02, voorbehoedmiddelen f62.85, ligstoelen f 115.20. ledikanten en toebehooren f 108.50. Het sa laris voor de administratrice bedroeg f 600. Onderhoud dienstfiets f 13.50. Propaganda en lezingen koBtten f 170.33. Het verslag eindigde met een woord van hoop op de toekomst naast 't wenschelyke van toeneming van 't ledental, opdat nog meer goeds zal kunnen worden verricht. De voorzitter dankt den secretaris voor zyn zeer uitvoerig verslag. Namens de commissie tot het nazien der rekeningen bracht dr. Groencndyk gunstig rapport uit. Alles is in orde bevonden. De voorz. dankt den rapporteur en de commissie voor 't in gestelde onderzoek en den penningmeester, den heer Feonders, voor zijne accurate werk zaamheden. Voor de verkiezing van 2 bestuursleden weiden de volgende dubbeltallen geBteld 1. H. L. Feenders en L. de Brujjn en 2. J. van Mierloo en M. A. Kolater. Herkozen de heeren Feenders en Van Mierloo. Tot leden der commissie tot het nazien der boeken en bescheiden van don penning meester werden gekozen de heeren dr. Van der Lee, dr. Grunwald en Ch. van de Bilt. Tot plaatsvervangers de heeren dr. Groenen dijk, G. Groen en P. Snel. Daarna sloot de voorz. de vergadering. Helders Mannenkoor. Woensdagavond 1.1. gaf Helders Mannen koor (directeur de heer C. W. Rusting) voor een flink bezette zaal in •Casino" een con cert, dat als goed geslaagd kan beschouwd worden, waartoe de medewerking van de Muziekvereeniging .Apollo", van den pianist den heer Joh. Brands en van den lieer Anton Lampe te Apeldoorn, als bariton-solist veel heeft bijgedragen. .Apollo" opende het con cert met «Endry of the Gladiators" en gaf in het vervolg van den avond Ouverture La Poupée do Nuremberg" van A. Adam en »Au Pays des Rêves" van J. Desechaux. Deze stukken, vooral de beide laatsten, werden door het orchest mooi weergegeven on ver wierven luide bijvalsbetuigingen. Het koor zong een viertal nummers, waarvan Frlihlings- Andacht" van C. Kreutser ons uitermate voldeed; .In 't Woud" van Rich. Hol, waarin de heer Lampe de solo's zong en de heer Brands de pianobegeleiding had, was ook een prachtig nummer, jammer, dat er een paar ongelukjes en abnisjes in voorkwamen, men had van deze schoone compositie dan nog meer genoten; het slotnummer .Land- herkenning" van Edv. Grieg, dat begeleid werd door het orchest en piano en waarin de heer Lampe de solo zong, werd buiten gewoon goed gezongen, het toonstuk werd keurig vertolkt. Niet onvermeld raag bljjven, dat door een dubbel-kwartet nog op schoone en gevoelvolle wjjze tGoe Nachten „Slaap zacht", beide van N. H. Andriessen werden gegeven, het was een genot deze aan te hooren. Ten slotte iets over den solist. Deze beschikt over een krachtige baritonstem en zong, behalve de solo's in de reeds ge- noemdo stukken, vier liederen, n.1. „Das Zauberlied van Meijer-Helmond, Het Ouder huis" van Loser, .In 't Woud" van Ph. Loots on .Fjjn Liefje" van Wierts. Met het grootste genoegen luisterde men naar de voordracht van deze liederen, het was magn ifiek. Het applaus was dan ook zoo geestdriftig, dat de solist genoodzaakt werd een extra nummer te geven. Alles bjjeon genomen kan men gerust ver klaren, dat Helders Mannenkoor" een mooi en afwisselend concert heeft gegeven en zijn goeden naam heelt gehandhaafd. Een merkwaardige herinneringsdag A.s. Zaterdag, 23 April, is 't een merk waardige herinneringsdag voor de nog in leven zjjndo oud-strydere zjjnde Nederland- scho officiereu, matrozen en mariniers, die in 1869—1870 deelgenomen hebben aan de militaire expeditie ter kust vao Guinea. Alsdan is het 40 jaren geleden dat deze dapperen voor de bljjken van moed, beleid en trouw, door hen in zoovele gevaarvolle uren gegeven, by Kon. besluit van 23 April 1870 benoemd werden tot ridder der Mili taire Willemsorde of een hoogeren graad in die onderscheiding verwierven. Op genoemden datum van het jaar 1870 werden in den hieronder voor hunnen naam vermelden rang in de Militaire Willemsorde bevorderd tot de 3e klasse de luit. ter zee le kl. P. ten Bo'sch, chef der Guinea-expe- ditie, die bjj vorige gelegenheden reedB de 4e kl. verwierf, thans gep. vice-admiraal, adjudant in b. d. en lid van den Raad van State; benoemd tot ridder 4e kl. de 1ste luit. dor mariuiors F. A. van Braam Ilouckgeeat, thans gep. generaal-majoor, adjudant i. b. d. do luit. ter zee 2e kl. H. Quispel, thans gc-p. vice-admiraal; de adelborst lc kl. L. A. H. Laraie, thans gep. kapitein ter zee; de offic. v. gez. 2de kl. D. Matak Fontein, gep. dir. offic. v. gez. le kl. bij de zee macht; de machinist 2e kl. S. L. Vermeer, oud-adjudant commies by het departement van marine; de konstabel-majoor C. H. A. Verblauw; de schiemansmaat J. de Groot, de matrooB le klasse K. P. C. de Bazel, thans conciërge aan het departement var marine; de matrooB 2e kl. C. C. van Eg- mond, de matroos 3e kl. P. L. Bishoff. Koninklyk goedgekeurde vereenigingen van rjjkswerklieden. Binnenkort zal de Rykswerkliedenbond een geschrift uitgegeven, waarin deze verzoeken zullen worden toegelicht. De Parkschouwburg. Er bestaat kans, dat Amsterdam van zyn Parkschouwburg-ruïne zal verlost worden. Do eigenaar do heer mr. F. A. van Hall wil tegen een prjjs, opgemaakt na behoorlyke taxtatie te verrichten door twee taxateurs, van wie elke party er een aanwijst zyn bezitting aan de gemeente overdoen. Reeds heeft, ten raadhnize een bespreking plaats gehad tusschen don wethouder en den direc teur van P. W. en den heer Van Hall. Nu weer algemeen over deze zaak gespro ken wordt, moge een herinnering volgen aan wat tot den treurigen toestand van den schouw burg geleid heeft. De heer Van Hall deelt dit aldus mode Omstreeks 1897 kocht hjj den Parkschouw burg om aldus twee hoofdschouwburgen in handen te hebben. Het belang van een winst govendo exploitatie van den schouwburg in het Paleis voor Volksvlyt, eveneens mr. Van Hali's eigendom, bracht mede, dat by den tot omstreeks 1898 goed. De heer V« meende, dat het in dat jaar was, dat hij FBTTILLHTON. 20) (Nos. 18 en 19 van dit feuilleton zyn in ons blad van Woensdag 20 April opgenomen.) Wjj staan hier voor een geval, dat geen twjjfel overlaat. Graaf Kistowsky is aangetast door volkomen karakteriseerendo longtering, accidenteel, maar de door u opgenoemde ver- schynselen bewyzen mjj, dat het kwaad reedB te ver gevorderd is, om hetzelve nog te kunnen stuiten. Wy kunnen zyn leven rekkenvan herstel iB geen sprake meer". Stella antwoordde niet; tot dusver had zy nog altijd hoop gekoesterddokter Cherwinski had dikwyls wonderen verrichtwaarom zou hy ook haar geluk niet kannen redden Maar zyn taal Het haar geen hoop meer over. In het eind hief zij het hoofd weer op en vroeg op gesmoorden toon „Hoe lang geeft gjj hem nog te leven ,Dat is moeilyk te bepalen, zoolang ik hem nog niet onderzocht heb. Maar in den blinde gelast, durf ik wel veronderstellen, dat, zoo gij er in slaagt en dat zult gy doen, hem dagelyks de noodige eieren en melk te doen gebruiken, gy hem nog tot het volgende jaar in het leven zult houden". .Een jaar dus", mompelde Stella en, terwyl ®r een bittere trek om haar lippen speelde, hemam zy ,En dat is dan alles wat de wetenschap, boreikte sedert al de eeuwen, dat zy tracht zich te volmaken 1 Wy staan hier niet voor een dier geheimzinnige ziekten, waarnaar de grootste geleerden tevergeefs blyven raden neen, hier is een kwaal, die jaarlyks duizenden slachtoffers maakt, waarvan men vooraf elk verschijnsel weet aan te geven, ieder tjjdperk weet te bepalen en niettemin verklaart men zonder blozen, dat er geen kruid voor gewassen is. Is dit geen ouuitwischbare schande voor al wie de geneeskunde als ernst opneemt? Dat kwakzalvers er zich by neerleggen, wij verwachten niet beter van hen, maar geleerden, maar munnen van studie, van geweten! Wat behoeven zij naar grootsche ontdekkingen te zoeken, hIb zy de eenvoudigste ziekte, die het menschdom teistert, niet eens weten te over- winuen Wel verre van zich door haar woorden ge krenkt to gevoelen, zeide dokter Cherwinski Gy hebt volkomen geljjk. Het ware moer dan gewenscht, dat een man van ontwikkeling zyn gansohe leven zou wjjden aau geen andere studiemaar wie onzer zal dit doen Wij worden niet door een, maar door honderd verschillende kwalen bezig- gehouden. Elk hunner heeft aanspraak op gelyk onderzoek. Daarhjj, voor iederen zieke zou eindelijk een verschillende dokter noodig zyn, want zijn inborst, zyn levensomstandigheden wjjken van al de overige gevallen af en toch zijn zy van niet minder gewicht by het groote vraagstuk, hoe men hem zal behouden. Zijl gij rjjk genoeg om het te bekostigen en gelukkig genoeg, iemand te vinden, die graaf Kistowsky genoeg zaam verknocht is om zjjn leven aan niets anders te wijden dan aan het zoeken naar genezing alleen welnu, dan zeg ik niets meer. Is dat echter het geval niet, dan en waar zoudt gy eeu dergelyk persoon vin den Gelooft gij werkelyk, dat er kans op redding zon bestaan?" Op aanzienlijke verlenging van zyn leven zeker". Welnu!" riep Stella zegevierend uit, ,dan wanhoop ik niet meer, want die persoon is gevonden' .Gij meent dat toch niet, is het wel vroeg de grijsaard, haar ongeloovig aanziende. ,Als gy waarlyk zulk een mau van grondige kennis ontdekt hadt, zondt gij immers niet tot mij zyn gekomen .De leerling mag toch den leermeester wel raadplegenGy begrjjpt my niet, mijn oude, trouwe vriend, en toch is het zoo eenvoudig. Dat, wat geen dokter ter wereld kan vermogen, wil ik beproeven. Ik zal my van nu af aan toeleggen op de studie der tuberculose en de middelen om haar te overwinnen. Gy glim lacht o 1 ik weet wel hoe onwetend ik ben maar ik zal leeren, zoowel uit de boeken als in do hospitalenen zoo ik in het eind mag slagen, zult gy zelf misschien toegeven, dat, al wus mjjn verstand ook niet heel gezond, mijn hart wjjzer was dan myn hoofd en uw lof zal naast Kistowsky's herstel myn zoete belooning wezen". fGod zegene u, mijn kind!" stotterde oude man. .Uw geest is krank, dat lijdt geen twijfelwant het is niet wjjs, zich aldus aan een enkel leven vast to klemmen vroeg of laat wordt men voor die afgoderjj gestraft door den ondank van dat uitverkoren wezen zelfmaar dergelijke onzin beschaamt alle wysheid en stemt een ond man als ik gelukkiger dan al wat hy in lang vernam of aanschouwd Ga naar Nizzaik zal u een brief meegevi voor een mjjner vrienden aldaar, een man, wien alle wetenschap heilig is en die u alle boekon, alle middelen zal verschaffen, om tot Minister Nelissen. Naar wy vernemen vertoeft de minister van justitie thans te Bussum. De kansen, dat de minister alsnog zijn ambt zal kunnen blijven vervullen, moeten er den laatsten tyd niet op verbeterd zijn. (Centr.) Voor postzegeliiefhebbers Het frankeerzegel van 17$ cent, thans ii eenvoudige lilakleur gedrukt, zal voortaan in twee kleuren, in grjjs met blauwe omlijsting, werden uitgegeven, (»N. R. C.") Rijkswerklieden. Het dagelijksch bestnur van den Alge- meenen Nederlandschen Rijkswerkliedenbond heeft aan verschillende ministers een request verzonden, een achttiental verzoeken bevat tende. De voornaamste hiervan zyn behoorlyke regeling der rechtspositie, invoe ring van den achturigen arbeidsdag, een vacantieweek, instelling van een scheidsge recht, afschaffing van bestaande werklieden- vertegenwoordigingen en erkenning van de uw dool te geraken. Nog hedenavond zult gij dat schryven ontvangen, maar tot loon daar voor moet gij my beloven, my, ook van verre, trouw op de hoogte van den toestand en den vorkregen uitslag te houden". Stella dankte hem met tranen in de oogen i toen zy het vaderland verliet, dat zy in lange jaren niet dacht weer te zien, wa3 zij door geen hnlde zoozeer getroffen als door den afscheidsgroet, dien dokter Cherwinski ondanks al zijn overstelpende werkzaam heden aan het station kwam brengen. Bolislav wachtte haar komst reeds vol koortsachtig ongeduld af. Tjjdens haar afwe zigheid was hy achtervolgd door de donkerste schrikbeoldon. Hij durfde niet gelooven aan het geluk, haar nog weer te ziennu eens vroeg hy zich vol angst af, of' haar broeders haar niet terug zouden houden van zulk een onhorroepolykon stapdan weer stelde hy zich voor, dat zy zelve berouw zou gevoelen ovor haar al te groote zelfopoffering of wel, hy zeide tot zichzelf, dat het lot, dat elke vreugde van zyn pad verbannen had, zich ook thans zonder ontferming voor hem zou bctoonen, dat zij ziek zou worden en sterven, alvorens hem te bereiken; dat de trein, die haar tot hem moest voeren, verongelukken zou Geen wonder, dat de gejaagdheid van Bolislav een hoogst nadeeligen invloed op zyn gestel uitoefende en Stella hem by baar aan komst veel verminderd vond. Doch zelfs dit Bchrikte haar niet af. Zy was besloten, hem aan den dood te ontrokken, en haar opnieuw ontwaakte geestkracht schonk haar het geloof, dat bergen omverwerpt en zeeëu doel wyken. Het huwelijk werd in alle stilte voltrokken. Geen hunner bloedverwanten was daarby Parkschouwburg in handen had. Alles ging heer Van Hall was, dat hij den schouwburg voor het houden der Hooger- huismeeting verhaarde. Na deze vergadering kwam een agent van politie by hem met de boodschap Compliment van den bnrgemecster, u moet den Parkschouwburg sluiten." Toen hy op het Btadhuis naar de reden vroeg werd hem als zoodanig bouwvalligheid genoemd. Mr. v. Hall wilde dan het gebouw wel herstellen als hem maar gexegd werd hoe dat geschieden moeBt. .Begin maar mot heretellen," luiddo het antwoord. Aan zoo'n eiach viel, meende de eigenaar, niet te voldoen, wjjl by zonder vergunning niet verbouwen kon. Sindsdien bleef het ge bouw gesloten, en toen 2 fc 8 jaren later de houder van het schouwburgcafétjo ook heen ging, stond het geheel onbewoond. Van dien tyd af begon de vernieling van het gebouw door groot en klein geboefte. Alle ruiten werden ingegooid. En toen daarna kwamen de rooftochten. Het is een ernstige grief van mr. v. Hall, dat de politie niet heeft welen te verhinderen, dat de geheele schouwburg leeggeroofd werd. Om de opvul ling dor stoolen te bemachtigen, sneed men ze alle open. Men zocht paardenhaar, maar vond het niet. Uitgezonderd de ingemetselde jjzeren balken is geen stukje metaal in het gebouw to vinden. Wat niet medegenomen kon worden, zooals spiegels, werd kort en klein geslagen. De Parkschonwbnrg is door dit alles in- en uitwendig zoo'n toonbeeld van verwoesting geworden, dat by deu eigenaar reeds een aanbieding inkwam om het gebouw tegen een kwartje intrée te laten zien I Moordaanslag. Maandagavond is te Velp een moordaanslag gepleegd. De 69-jarige J. G. v. Daalen, vroe ger caféhouder was er op bezoek by zyn neef. Er was een familieqnaestie, doch aanvankelyk werd daar niet over gepraat. Plotseling haalde de oude v. Daalen een revolver te voorechjjn en richtte dit wapen op zyn neef. Gelukkig wist deze den revolver te grijpen voordat een schot afging. Er ontstond een worsteling waarbjj v. D. en zyn neef ten slotte buitenshuis belandden. Buiten gekomen heeft de 69 jarige man zichzelf met zijn wapen voor het hoofd geschoten. De kogel drong boven het rechter oor in den schedel. Do ernstig, doch niet leveusgovaurlyko gewonde, is per brancard naar het ziekenhuis gebi i gebracht. Verduistering. De brievengaarder H., in de Lutte, by Oldenzaal, is op eigen aangifte gearresteerd, wegens verduistering vau een bedrag van ongeveer f 1400 van spaarbankboekjes en andere onregelmatigheden. Door sterken drank gestikt. Aan boord van het Nedcrl. stoomschip .Ellewoutadyk* is Dinsdagnacht ter hoogte van Hoek van Holland een stoker door het overmatig gebruik vau sterken drank gestikt. De verongelukte luchtballon. In een vergadering van de Bitterfeldsche luchtvaartveroi-niging heeft een commissie, die het ongeluk met den luchtballon Delitzsch had onderzocht, rapport uitgebracht. Daaruit blykt, dat, naar 't oordeel der commissie, het onheil wcor wel door een bliksemstraal is veroorzaakt. Eenige deelon van den ballon en de kleoren van oen paar der slachtoffers droegen er duidelyk do brandmerken van. Volgens oen krantenbericht zyn echter alle doktere het er over eens, dat do bliksem niet de oorzaak van den dood der slachtoffers is. Zy zyn door den val verpletterd. Moederweelde van Rosa Blaschek. Rosa en Josefa Blaschek zyn tweeling zustere, die in de heupstreek aan elkaar vastgegroeid zitten. Zy werdon in 1873 in de omstreken van Tabor in Bohemen geboren en bereizen als vioolspeelstere de wereld. Zoo zyn er velen die de zusters Rosa en Josefa Blaschek kennen. Een der zusters, Rosa, heeft nu dezer dagen in Praag aan een zoon hot leven ge schonken. De mannen der wetenschap, met name de gynaecologen, zullen over de gelukkige ge beurtenis iu den huize Blaschek niet zoo heel verbaasd gestaan hebben. Het was hun toch uit vroegere onderzoekingen bekend, dat de saamgrouiing zich tot die deulen van liet lichaam beperkt, waarvoor vriend ooievaar maar heel weinig belangstelling koestert. Ook voor het overige hebben de zusters zich steeds gevoeld als twee zelfstandige persoonlijkheden. In overeenstemming daar- medeis de geheel verschillende geestelijke aau- leg van het tweetal. Josefa heeft een fleg matisch temperament, geestelyk weinig op gewekt, Rosa is daarentegen levendig, bjjna een beetje zenuwachtig, daarbij bewege^jk in zooverre haar onvrijwillige verbinding aan het lichaam der andore dit toelaat eu zeer intelligent. Geeatelyko gemeenschap bestaat er tu.-schen Rosa en Josefa dus lieele- inaal niet. Uiterlyk blykt dit ook, doordat de gelaatstrekken weinig gelijkenis vertoonou. Uit een plaatje bij het artikel van do Lokal- Anzeiger, waaraan wij een on ander ont- leenen, blykt dit duidelyk. Niettegenstaande de voortduroude wisseling van blood tusschen de twee lichamen, is de lichamelijke gesteld heid toch geheel verschillend en ook tegen over ziekteverwekkende invloeden honden zy zich andere. Zoo had de eene tweeling dikwyls koorts, terwyl de lichaamstempera tuur van de andere normaal bleef. Dat er tusschen de twee toch wel een snelle en in tensieve wisseling van sappen plaats heeft, bleek uit een van geneeskundige zijde ge nomen proef. Rosa kreeg tweo gram van een geneesmiddel en reeds na eenigen lijd kon men in bet speeksel van beiden bet ge neesmiddel in gelyke hoeveelheden aantoonen. En niettegenstaande deze innige betrekking op het gebied der circulatie beweert mejuf frouw Josefa niets van den .toestand" van haar tweelingzuster gemerkt of gevoeld te hebben. De wetenschappelijke kritiek zal niet nalaten achter dit wol wat eigenaardige feit een vraagteeken te plaatsen. Overigens laat het zich niet zoo aanstonds volkomen indenken, welke de gevolgen kunnen zyn van deze heugelyke gebeurtenis in de familie Blaschek. Misschien besluiten do ouders niet die van het pasgeboren knaapje, maar die van de Boheemsche tweelingen zelf het samenleven der zusters door de kunst van een bekwaam chirurg te doen eindigen. Voorloopig willen zy echter van zulk een gewelddadige scheiding niets wetenom zakelyke redenen, naar gemeld wordt. Vol gens ingowonnen berichten zou de benoodigde operatie geen bijzondere moeioljjkheid op leveren, in elk geval veel gemakkelijker zijn dan die toegepast is op de tweelingen ltadika en Dodika- De bekende Parijsche chirurg dr. Doyen heeft dezen gescheiden, daar de eene door een ongeneeslijke ziekte was aangetast en ten slotte ging ook de ander aan die ziekte Ijjden. Wellicht zal de verbaasde wereld het be leven, dat Josefa in afzienbaron tyd het voor beeld van haar zuster volgt. Een dergelyk geval van kinderzegen zou niet oenig in zijn soort zyn. Do beroemde ,echte" Siameesche tweelingen hebben in een dubbel huweljjk met twee zustere niet minder dan 18 nor male kinderen gehad vn leefden op hun boer derij 'n Noord-Carolina in de Unie zeer gelukkig, tot zy in 1864 op hotzelfde oogen- blik stierven. Volgens nadere berichten uit Praag is de impresario de vader van het kind. Als een merkwaardigheid meldt men verder nog, dat de temperatuur van Rosa twee graden hoogor is dan die van Jozefa. Beide zustere be vinden zich overigens in volkomen welstand. Moeder en kind zyn welvarend. aanwezigmen vreesde al te zeer door een openlyk blyk van sympathie tegenover een opstandeling by de regeering verdacht te ge raken. Maar geen van beidon treurde daarom hun geluk wus zoo groot, dat hot hen onver schillig maakte voor al het overige. Slechts aan elkander dachten zy, en toen Ram&noff en zyn vrouw den trein nastaarden, die hen dienzelfden dag het Zuiden tegemoet voerde, mompelde Alex .Zijn zy wel te beklagen, ook al hebben zij geen vaderland meer, ook al dreigt hen de dood Maar de jonge vrouw aan zijn zjjde schudde meewarig bet hoofd en antwoordde .En toch zyn zij meer te beklagen dan te bonydon, want hoe grooter thans dat geluk is, des te rampzaliger zullen zy zich gevoelen, als het hun ontzinkt. Alleen de vreugde, die bestomd is niet voorbij te gaan, brengt geen wanhoop mede". Doch reeds was het zwarte guvaarte in de klimmende avondnevels verdwenen en keerden beiden langzaam terug, ditmaal zonder een woord meer te vinden, dat hun togenstrydige gevoelens weergaf. Den volgenden morgen vertrokken zy ook, met bestemming naar Zwitserland, waar Rama- noff* verscheiden oude vrienden hoopte weder to vinden, die, in Polen verdacht geraakt zynde, zich te Genève beyverden, de zaak van het vaderland te dienen. Hy hoopto aldaar een werkzaam aandeel in hunne pogingen te nemen. Intusschen waren graaf en gravin Kistowsky slechts langzaam doorgereisdde vermoeienis sen van don tocht grepen Bolislav zeer aan, en hoezeer beiden ook verlangden, de kleine villa te bereiken, door hen to Nizza gehuurd en waar zy een voorloopig tehuis zouden vinden, Stella was onverbiddelijk, zoodra het zyn welzyn gold en men kwam eerst veertien dagen na het huweljjk bjj de Middellandsche Zee aan. Kistowsky was diep ontroerd, toen hjj de zorgen opmerkte, waarmede zjj zelfs van vene alles in orde had weten te brengen, om hem aan het verloren vaderland te herinneren en hem te troosten over zjjn lichaamszwukte. Wanneer zjj het weder te guur of te onzeker voor hem achtte om uit te gaan, bevond hjj zich als het ware te midden der weelderige natuur in «jjne studeerkamer, die op een groote serre vol groen en vogels uitkwam. De boekenrekken droegen de werken zjjner geliefkoosde achrjjvers; wetende, hoeveel hij van muziek hield, had zjj haar piano in zjjn vertrek laten plaatBen en wanneer hjj door een aanval van moedeloosheid werd aangegre pen, speelde of zong zjj hem Chopin's werken voor. In alles herkende hjj haro liefde. Nooit had een vrouw zichzelve meer ver loochend, nooit zich teederder kunnen betoo- nen; zjj verpleegde hem geljjk zelfs geen liefdezuster het zou hebben gedaan, en wan neer hjj een dier buien van lastigheid had, welke den meeatenteringljjders zoozeer eigen zjjn, verraadde zij door woorden noch blik de pjjn, haar door die onrechtvaardige uil- vallen veroorzaakt. Dit alles vormde een groot en onafgebroken geluk, en toch had het zjjn schaduwzijde, of liever gezegd zjjn gevaren wjj stervelingen zjjn niet borokend voor een hemel op aarde. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1910 | | pagina 1